İZMİT’TE GEZİLECEK YERLER

Çocukluk dişlerim tek tek çürüyene kadar benim nazarımda İzmit’te gezilecek yerler pişmaniye dükkanlarından ibaretti. Eve varmadan arabadan yarılardım paketi. Biraz büyümenin getirdiği olgunşuk, biraz da dişçi korkusu sayesinde pişmaniyecilerden çıkabildiğimde fark ettim ki İzmit’te çok sayıda gezilecek yer varmış. Ayrıca çocuklu aileler ya da bizim gibi çocuk ruhunu koruyanlar için bir sürü aktivite var.

Bize sorarsanız, İzmit’nin en cazip yanı şehir dışındaki doğa kaçamakları. İzmit, muazzam orman ve yaylalarıyla kendini zaman zaman Karadenizli, güzel deniz kaçamaklarıyla da zaman zaman Egeli sanan ara sıkışmış bir Marmaralı. 🙂 Bu doğa kaçamaklarını Kocaeli Gezilecek Yerler yazımızdan okuyabilirsiniz.

KOCAELİ’DE NEREDE KALINIR

Kocaeli’de doğal olarak oteller daha çok İzmit merkez ve Kartepe’de toplanmış durumda. Her bütçeye göre konaklama seçenkleri var.

Fotoğraf Kaynak: www.trypizmit.com

Tryp By Wyndham

Yüksek bütçeli business otelleri arasından, Kocaeli Başiskele bölgesinde bulunan, Körfez manzaralı Tryp By Wyndham, sıkça tercih edilen bir otel. Spa & Wellness merkezinde hamam, sauna ve buhar odası var. Otel şehir merkezine 7, Kartepe Kayak Merkezi’ne de 30 kilometre mesafede. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Ramada Plaza İzmit

Yüksek bütçe business otelleri arasından İzmit merkezden 5 yıldızlı seçeneklerden biri. Fiyatlar gecelik 200-300 TL arasında. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için kaydırın.

Luxor Garden Hotel

Orta karar bütçe için popüler yerler arasında İzmit merkezden bir seçenek. Fiyatları gecelik 150 – 200 TL arasında değişiyor. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Imperial Park Hotel

Imperial Park Hotel de popüler ve uygun fiyatlı yerler arasında İzmit merkezde bulunan seçeneklerden. Fiyatlar gecelik 120 – 150 TL arasında. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Diğer Kocaeli Otelleri ve Pansiyonları

Kocaeli içindeki TÜM OTELLERİ VE PANSİYONLARI görmek için 👉  TIKLAYIN

İZMİT’TE GEZİLECEK YERLER

izmit-merkez-rotasi-harita

Haritayı GoogleMaps‘de açmak için tıklayın.

Yukarıdaki haritada İzmit’te gezilip görülmesi gereken yerleri işaretlerdik. Haritada 1 numaradaki Sanatçı Efendi Konağı’ndan 5 numaradaki Gayret Gemi Müzesi’ne yürümek yarım saatinizi alır. Zaten diğer gezilecek yerler yol üzerinde dizildikleri için buraları yürüyerek gezmek mantıklı. Gayret Gemi Müzesi’nden de Seka Park’a yürümek 12 dakika  sürüyor. 7 numaradaki buz pateni pisti içinse vasıta şart.

1. Kasr-ı Hümayun Sarayı

izmit-sarayi-kocaeli
Kasr-ı Hümayun Sarayı – Fotoğraf Kaynak:  www.kvdb.gov.tr

İzmit’te, Kocaeli’nin Gebze, Körfez gibi diğer ilçelere göre daha fazla endüstriyel olan ilçelerine göre Osmanlı’dan kalma çok değerli yapılar var. Bunlardan biri, Sultan Abdülaziz döneminde, İzmit merkezde İstanbul dışına inşa edilen ilk saray olma özelliği taşıyan Kasr-ı Hümayun Sarayı. Mimari üslup olarak, Neo–Klasik ve Avrupa-Barok stilinin hakim olduğu iki katlı yapı, Sultan Abdülaziz’in Av Köşkü olarak da geçiyor.

Giriş ücreti 5 TL. Yaz açılış kapanış saatleri 09.00 – 19.00 iken kışın kapanış saati 17.00 oluyor. Cumartesi pazar da dahil olmak üzere her gün açık. Müze kart geçerli.

Kasr-ı Hümayun Sarayı‘nı İzmit haritasında👉  3 numaralı pinle işaretledik. Konum için tıklayın.

2. Ali Efendi Konağı

Fotoğraf Kaynak: www.izmit.bel.tr

1774’te inşa edilen ve 1. Abdulhamit döneminden kalan Saatçi Ali Efendi Konağı, 18. – 19. yüzyılın en güzel sivil mimarlık örneklerinden biri. Ahşap detaylarıyla dikkat çeken konak, aslında ilk olarak Gümüşoğlu Ailesi’nin konağıyken zaman içinde el değiştirerek İzmitli saatçi Ali Efendi’nin konağı olmuş. Son olarak Kültür Bakanlığı, burayı kamulaştırarak 1987’de Etnografya Müzesi haline getirmiş.

Ali Efendi Konağı‘nı İzmit haritasında 👉  1 numaralı pinle işaretledik. Konum için tıklayın.

 

3. Selim Sırrı Paşa Konağı

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/pg/sirripasakonagi

Bu konak, 1888 – 1894 yılları arası İzmit Valisi olan ve Osmanlı’nın ilk yol ve köprü mühendisi olarak kayıtlara geçen Selim Sırrı Paşa’nın tasarımı kendisinin elinden çıkma, 1892 yılında inşa ettirdiği konağı. Ahşap detayları, süslemeleri, Fransa’dan getirtilmiş yer döşemeleri ile bizce İzmit’teki 19. yüzyıl sivil mimarisinin en zarif en güzel örneği. Konağın en dikkat çeken özelliği Osmanlı mimarisinde genellikle kule biçiminde bir oda olarak adlandırılan ahşap bir cihannümasının bulunması.

Selim Sırrı Paşa Konağı‘nı İzmit haritasında 👉  2 numaralı pinle işaretledik. Konum için tıklayın.

 

Ayrıca merkeze 30-45 dakika uzaklıktaki Gebze ve Körfez‘de bulunan, dünyaca ünlü “Kaplumbağa Terbiyecisi” adlı tablonun ressamı Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi ve 1884 yılında Alman İmparatoru Kaiser Wilhelm’in Osmanlı İmparatorluğu’nu ziyareti süresince konaklaması için 3 gün içinde, prefabrik şekilde başka bir yerde yapılıp buraya monte edilen Kaiser Wilhelm Köşkü gibi tarihi yapılar da İzmit civarında görülebilecek önemli yapılar.

İzmit merkezde olanlar Saat Kulesi’nden en yakını 3dk (Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi) en uzağı 20 dklık (Saatçi Ali Efendi Konağı) yürüme mesafelerinde.

Merkezin dışında Hereke, Körfez sahilinde bulunan Kaiser Wilhelm Köşkü 27km, Eskihisar, Gebze’de bulunan Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi ise İzmit merkeze 51 kilometre mesafede.
Kaiser Wilhelm Köşkü Konum için tıklayın.
Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi Konum için tıklayın.

4. İzmit Saat Kulesi

izmit-saat-kulesi
Fotoğraf Kaynak: www.kvdb.gov.tr

İzmit Sancak yöneticisi Musa Kazım Bey tarafından, Sultan 2. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıl dönümü şerefine Neoklasik tarzda yaptırılan İzmit Saat Kulesi, hem İzmit’in simgelerinden hem de İzmitli’lerin  çay – kahve molası için tercih ettiği yerlerden . Özellikle saat kulesi altına konuşlanmış, körfeze karşı manzaralı Şelale Cafe buranın en popüler yeri. Burası Gayret Gemi Müzesi’ne yürüyerek 1,5km 20dk mesafede. Programınızda rahat rahat ikisini birbirine bağlayabilirsiniz.

Burayı İzmit haritasında 👉  4 numaralı pinle işaretledik. Konum için tıklayın.

5. Gayret Gemi Müzesi

gayret-muzesi
Fotoğraf kaynak: commons.wikimedia.org

1946’da USA Everson adıyla ABD’den çıkıp, Kore ve Vietnam Savaşları’na katılıp, Panama, Portoriko, İspanya limanlarına uğradıktan sonra Türk Donanma Komutanlığı’na katılıp en sonunda İzmit’e demir atan TCG Gayret Gemisi, şu an Kocaeli Belediyesi’nce oluşturulan denizcilikle ilgili bir müze ve sanat galerisi. Müze-gemi rehber eşliğinde de gezilebiliyor. İçinde açık kapalı kafeteryalar da var. Bir savaş gemisinin mutfağını, harekat merkezini, makina ve kazan dairelerini, top ve silah sistemlerini hatta çamaşırhanesini gezmek ilginç olabilir. Müze Pazartesileri hariç her gün 09.00 – 17.00 arasında açık.

Burayı İzmit haritasında 👉  5 numaralı pinle işaretledik. Konum için tıklayın.

6. Seka Park

izmit-seka-parkta

İzmitlilerin İzmit’te en çok önerdiği yer SEKA Park oldu. Biz de ne SEKA Parkmış arkadaş dedik gittik gördük. Burası İzmit’in körfeze kıyısını boydan boya geçen 550 dönümlük devasa bir park. Kocaeli Belediyesince, eski SEKA (Türkiye Selüloz ve Kağıt Fabrikaları A.Ş) fabrikasının olduğu alanın dönüştürülmesiyle oluşturulmuş. Yeşil alanlardan, bisiklet yollarına, cafelerden restoranlara, otelden etkinlik alanına, sahalardan kortlara, oyun parklarından tırmanış duvarına kadar içinde ne ararsanız var. Ne diyelim Kocaeli Belediyesi çalışmış ve ciddi bir yatırım yapmış, emek harcamış. Her ne kadar halkın hizmetine sunulan kamusal alanları takdir etsek de bu bölgenin altında aslında önemli tarihi değerler olan Nikomedya Antik Şehri‘nin olduğuna ve belediyenin bile bile üzerine bir park yaptığına dair bir duyum aldık. Derler ki buranın aslında sit alanı olması gerekiyormuş. Bu da yönetmelik gereği koruma amacıyla etrafındaki önemli bir çap boyunca sanayileşmenin yasaklanması gerekirtireceğinden ve belediye bu topa girmek istememiş ve üzerini park yaparak kapamış, mış da mış…

Park o kadar büyük ki vaktiniz darsa gingerla ya da bisikletle gezin deriz. Ginger dediğiğimiz çakma Segway. Öyle bir teknoloji ürünü falan değil. 3 tekerli scooter aslında. Yine de eğlenceli olabiliyor. 10 dakikası 10 TL. Ama şimdiden uyaralım biraz dengesiz bir alet. Üzerinde ilk başlarda bir güvensizlik hissediyorsunuz ama 5 dakika sonra geçiyor. Bu sefer de gazlamak istiyorsunuz ama o da olmuyor 🙂

Parkta bisiklet kiralamak için ise mutlaka Kent Kart‘ınızın olması gerekiyor. Kent Kart Kocaeli’de toplu taşımadan, şehir içi aktivitelere birçok alanda geçerli, çok fonksiyonlu bir sistem. Şehir içine yayılmış 200’ü aşkın Kent Kart klübesi var. Bu noktalar sabah 8.00 akşam 21.00 açık. 5 TL ücretle satın alabiliyorsunuz. Bazı benzin istasyonu ve büfelerde de bulabiliyorsunuz.

Burayı İzmit Merkez haritasında 👉  6 numaralı pinle işaretledik. Seka Park, İzmit Sahili’nde (Oramiral Salim Dervişoğlu Cad.) boyunca devam ediyor. Konum için tıklayın.

7. Olimpik Buz Sporları Salonu’nda Buz Pateni

kocaeli-buz-pateni

Burası Türkiye’nin Ankara’dan sonra olimpik standartlardaki ikinci buz sporları salonu. Buz hokeyi, artistik buz pateni gibi sporlarla profesyonel anlamda uğraşan sporcular için gerçekten donanımlı bir antrenman alanı. Burası Buz pateni antrenmanları / Buz Hokeyi maçları veya antrenmanları için kullanılmadığı belirli gün ve saatlerde de halka açık bir yer. Burada halka açık artistik buz pateni veya buz hokeyi kurslarının olduğu seanslara da rastlayabilirsiniz. Şansımıza bizim gittiğimiz seans bomboştu. Koca olimpik salonda bi başımıza buz üstünde olmak harikaydı.

Güncel program sık değişiyor fakat genel olarak hafta içi 10.00 aksam 15.00 / 16.00 saatleri arasında açık. Hafta sonları ise buz hokeyi maçı yoksa 12.00 – 18.00 / 19.00 arası açık. 1 seansı 45 dk sürüyor ve 6,5 TL. Tüm ekipman fiyata dahil. Seanslar her saat başı başlıyor. Çarşamba ve Cuma günleri de indirimli halk günü var. 1 seansı 4TL.Fakat ödeme sadece Kent Kart ile yapılıyor. Kent Kart’ınız yoksa salonun yakınındaki Shell benzin istasyonundan 5TL karşılığında çıkartabiliyorsunuz. Konum için tıklayın. Girişler binanın yan kısmından yapılıyor. Ana kapı gibi görünen kapıya gidip de salonu kapalı sanmayın sakın 🙂

Burayı İzmit haritasında 👉  7 numaralı pinle işaretledik. Konum için tıklayın.

8. Hobbit Evleri – Ormanya

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/orrmanya

Burası İzmit merkeze 20, Sakarya’ya 22 kilometre mesafedeki Uzuntarla Tabiat Parkı Ormanya‘da, Yüzüklerin Efendisi serisinden fırlama, masal gibi bir yer. Burada konaklama yapamıyorsunuz ama kendi piknik malzemenizi getirip bu ortamda kahvaltı yapmanın keyfine varabiliyorsunuz. Eğer hafta sonu gelecekseniz mutlaka erken gelin çünkü kalabalık oluyor. Açılış saati sabah 09.00. Giriş de ücetsiz. Alanda bir de 8 kilometrelik bisiklet parkuru, Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi, Botanik Yolu gibi alanlar var. Konum için tıklayın.

 

KOCAELİ YEMEKLERİ VE KOCAELİ RESTORANLARI

Kocaeli’den çıkan imza tat kesinlikle Pişmaniye! Ama biz Kocaeli’de unutulmaz bir pişmaniye tadımı yapabileceğimiz özellikte bir mekan veya pişmaniyesiyle ünlü mutlaka uğranması gereken tarihi bir yer bulamadık. Aşağıdaki mekanların çoğu İzmirli Evde Yoklar’ın önerisi. Üstüne bir iki ek de biz yaptık. Tabi yorumlarda her türlü tüyoya açığız 🙂

☞ Kebapçı Mehmet Usta

Burası Karadeniz mutfağının egemen olduğu Kocaeli’de Urfa mutfağının demirbaş lezzetleri kebap ve ciğerle ün yapmış, Derince’de Denizciler Caddesi’nin bir arka sokağında küçük samimi bir işletme. Etler öyle tabakta değil tam da usulüne uygun şekilde lavaş içinde geliyor. Üstüne bir de künefe mis!

Adres: Çenedağ Mahallesi, Denizciler Caddesi, No 21/C, Derince, Kocaeli Tel: 0262 2298744 Web Sitesi: www.mehmetustam.com Çalışma Saatleri: 11.30 – 22.00 Konum için tıklayın.

İZMİT NEREDE?

kocaeli-harita

Kocaeli, Doğu’da Sakarya, Güney’de Bursa, Batı’da İstanbul ile çevrili Marmara Bölgesi şehirlerimizden. İstanbul merkezden Beşiktaş’tan arabayla yola çıkılacak olursa İzmit merkeze 104 kilometre, 1 saat 26 dakika uzaklıkta bulunuyor. Merkezden merkeze en yakın diğer komşuları Bursa’ya 130km, 1 saat 40 dakika, Sakarya Adapazarı’na da 51 kilometre 1 saat, Düzce’ye 116 kilometre 1 saat 20 dakika, uzaklıkta bulunuyor.

İZMİT’E ULAŞIM

Arabayla

Arabayla buraya gelecekler için yol, İstanbul, Beşiktaş’tan İzmit merkeze 104km, 1 saat 26dk, Bursa’dan 130km, 1 saat 40dk, Sakarya Adapazarı’ndan 51km 1 saat, Ankara’dan 344km 3 saat 24dk sürüyor.

Trenle

İstanbul, Eskişehir ve Ankara gibi TCDD Yüksek Hızlı Tren’nin geçtiği il ve ilçelerden Kocaeli’nin Gebze ve İzmit ilçelerine ulaşım var. Ayrıca Ada Ekspres ile de Gebze ve İzmit’e gitmek mümkün. Bu tren, İstanbul-Pendik’ten kalkıp; Gebze, İzmit ve Sapanca duraklarında durarak Arifiye’ye gidiyor. Karşılıklı günde birkaç sefer var, yaklaşık 1 saat sürüyor ve fiyatlar uygun.

Otobüsle

Türkiye’nin her yerinden otobüs firmalarının Kocaeli’ye otobüs seferleri var. İzmit ve Gebze otogarları Kocaeli’ndeki en işlek otogarlar. Buralardan Kocaeli’nin diğer ilçelerine servis veya lokal otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

İZMİT’İN TARİHİ

kocaeli-gun-batimi

Kocaeli’nin bir hayli köklü bir tarihi var. İlk çağlarda antik kentler döneminden başlıyor, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi olarak devam ediyor. M.Ö 300‘lerde kurulan Bithynia Krallığı topraklarına dahil olan bölgeye ilk yerleşimler, M.Ö. 712‘de Trakya’dan gelerek Başiskele’ye yerleşen Megaralılar ile başlıyor. Burada önce Astakos adında bir kent kuran Astakos halkı M.Ö. 262‘de İzmit taraflarına doğru gelerek Nicomedia adlı kenti kuruyor ve bu kent Bithynia Krallığı yıkılıncaya kadar başkent oluyor.

M.S. 284‘de Roma İmparatoru Diocletian, Nicomedia’yı işgal ediyor. Burası bu sefer de Roma İmparatorluğu’nun başkenti oluyor. Şehir böylesine önemli bir unvanla, zaman içinde Roma, Antakya ve İskenderiye’den sonra dünyanın 4. önemli kenti konumuna geliyor. Taa ki İstanbul sahneye çıkana kadar. İmparator Konstantin, başkenti Konstantiniye yapınca, bir de üstüne İmparator Jüstinyen, askeri nedenlerle Kocaeli’ne uzanan yolu kapatıp ulaşımı İznik üzerinden sağlayınca Nicomedia git gide önemini kaybediyor.

Kocaeli ve çevresi, 1078‘de Türk egemenliğine geçiyor ve yakın komşusu İznik’in Anadolu Selçuklu Devleti’nin başkenti olmasıyla önemi yeniden artmaya başlıyor. Haçlı Seferleri sırasında bir ara işgal dönemi yaşasa da 1337‘de Osman Bey ve oğlu Orhan Bey’in uç beylerinden Akçakoca tarafından işgal edilerek Türk toprağı olduğu netleşiyor ve ismi önce İznikmid, daha sonra İzmid oluyor.

İzmid’in Osmanlı Dönemi’ndeki en parlak zamanı Kanuni Sultan Süleyman dönemi. Sonrasında da 19. yüzyılda İstanbul-İzmit arasında işleyen demiryolunun kente ulaşmasıyla İzmid’in ticari ve sosyal yaşamı canlanmaya başlıyor. 1888‘de önce bağımsız sancak oluyor ve ismi İzmit olarak değiştiriliyor. En sonunda, bölgenin ilk fatihi Akçakoca’ya atfen “Akçakoca’nın yurdu” anlamına gelen Kocaeli adını alıyor.

1. Dünya Savaşı, Kocaeli’yi bir hayli olumsuz etkiliyor. 1920‘de önce İngilizler, 1921‘de de Yunanlıların işgaline uğrayan bölge, 28 Haziran 1921‘de işgalden kurtuluyor. Cumhuriyetle beraber, İstanbul’a yakınlığı ve ulaşım imkanlarıyla, özellikle sanayileşme konusunda atılımlar yapan Kocaeli’de, 1934‘te açıldığında Türkiye’nin ilk kağıt üretim tesisi olan İzmit Kağıt Fabrikası ve 1944‘te açılan Selüloz ve Kağıt Fabrikası (SEKA) gibi Türk sanayisinin önemli kurumlarının merkezi oluyor.

Türkiye’nin ortak saat için baz aldığı meridyen olan 30 derece meridyeninin Kocaeli’den geçmesi nedeniyle tüm Türkiye’nin saatlerini Kocaeli saatine göre ayarladığı da önemli bir ayrıntı. Asya ile Avrupa kıtaları arasında önemli kara ve demiryolu rotalarının kavşağındaki Kocaeli, bugün Marmara Bölgesi’nin ve tüm Türkiye’nin en önemli endüstri ve sanayi yerleşimlerinden birisi.