JODHPUR (CODPUR) – HİNDİSTAN’IN MAVİ ŞEHRİ

Masmavi sokakları ile “Mavi Şehir” lakaplı Jodhpur, Hindistan’ın nazar boncuğu ve benim Hindistan’da en sevdiğim yerlerden oldu.

Enteresandır ki 1459’da Rajput klanından Rathore Hanedanlığı’nın hükümdarı Rao Jodha tarafından kurulduğunda şehre “Ölüm Ülkesi” anlamına gelen Marwar ismini vermişler. Belki de etrafını saran Thar Çölü sebebiyle.

Bugün ise sokakları insanlarla cıvıl cıvıl, binalar, içinde bulunduğu çöl coğrafyasına kafa tutarcasına renkli ve en güzeli, şehrin eski kalbi masmavi. Ayrıca çok ama çok etkileyici bir sarayı var.

Bu yazımızda da Jodhpur gezinizi en doğru şekilde planlamanıza yardımcı olacak bilgiler planlayacağız.

PLANLAMA

Kaç Gün Ayırmalı

Eğer çok zamanınız yoksa ve Hindistan’da çok efektif gezmek istiyorsanız, 1 gün ayırmanız yeterli. Ama fotoğraf çekmeye, dükkan gezmeye doyamayanlardansanız 2 gün ayırmayı düşünmelisiniz.

Her sene Ekim ayında Jodhpur’da, müzik ve dansla Rajasthan kahramanlarının anıldığı Marwar Festivali oluyor. Oldukça renkli bir festival eğer denk gelirseniz aklınızda olsun.

Altın Üçgen’i Yapacaksanız

Hindistan’da “Altın Üçgen” diye geçen, turistlerin en çok tercih ettiği, en bilinen şehirleri kapsayan bir üçleme var. Başkent Delhi, Agra ve Jaipur’u kapsıyor.

Rajasthan eyaletinin başkenti olan Jaipur da bu üçgenin içinde olduğu için, bu rotayı yapanların yine aynı eyaletteki Jodhpur’u da rotaya eklemesi çok kolay.

HİNDİSTAN’A GİTMEDEN ÖNCE MUTLAKA BİLMENİZ GEREKENKER

Hindistan (Nasıl bir yer, pis mi, din, kast sistemi, gitmeden önce mutlaka bilmeniz gerekenler)
Hindistan gezi rehberi (Bütçe & rota & uyarılar ve öneriler & gitmeden önce yapmanız gereken hazırlıklar)
– Tuk tuk’un buradaki ismi “tempo”. Her yolculuk ayrı bir adrenalin.

JODHPUR’DA GEZİLECEK YERLER


Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayın.

Jodhpur’da 1 gününüz varsa: Önceliğiniz mavi sokaklar, Mihrangarh Kalesi, Tunwarji Ka Jhalra olsun. Aşağıda bahsettiğim şalcıya da uğramayı unutmayın.

Masmavi Eski Şehir Merkezi

Şehrin surlar içinde kalan eski bölümündeki evlerin dış cepheleri ve sokaklar hep masmavi. Neden mi? Valla farklı yorumlar var ama genel görüş aynı bizim Ege’deki mavi pencere çerçeveleri gibi sivrisineği engellemek için olduğu yönünde. Aklın yolu bir derler ya.

Bir diğer görüş de eskiden yüksek kast üyeleri Hindu rahiplerinin kendi evlerini diğer kastlarınkinden ayırmak için maviye boyadığı ve zamanla diğer insanların da boyamaya başladığı şeklinde. Nedeni kesin olmasa da şehirdeki bu mavi gelenek, eski şehrin genel çehresini tamamen otantikleştiriyor. Özellikle şehrin maviliği gün batımında daha da belirginleşiyor.

Hinduizm hakkında çok daha fazlasını Hindistan’da Din, Hinduizm Nedir yazımızda bulabilirsiniz.

Mihrangarh Kalesi


Şehrin en önemli yapısı ve aynı zamanda şehrin maviliğini bir bütün olarak en iyi görebileceğiniz yer. Kapak fotoğrafını Mihrangarh Kalesi’nden çektik. Bizim tavsiyemiz Migrangarh Kalesi’ni günün son durağı olarak planlamanız çünkü gündüzleri o patlak çöl güneşinde renkler çok sönük duruyor. Ancak gün batımında ne kadar mavi olduğunu ortaya çıkıyor.

Şehrin en tepe noktasına, 125 metre yükseklikteki kayalara kurulmuş simge yapısı. Aynı zamanda tüm Hindistan’ın en büyük kalelerinden. İşlemelerin detayları tahta gibi görünse de panjurlar dışında neredeyse her yer taş. Batman Kara Şövalye Yükseliyor filminin bir sahnesi bu kalede çekilmiş.

Yapımına 1459 yılında, Rao Jodha’nın hükümdarlığı sırasında başlanmış. Kalenin tam anlamıyla içine girmek için yedi ayrı kapıdan geçmek gerekiyor. Beşinci kapıya gelindiğinde top mermilerinin izini görebiliyorsunuz. 15. yüzyıldan kalan son kapıda ise kraliyet ailesinden 15 kadını el izleri var. Bu izlerin nedeni ise oldukça tüyler ürpertici. Zamanında savaşta ölen kadınlar, eşlerinin cenazesinde diri diri yakılırmış. Yakılmadan önce de el izlerini bırakırmış. Bu eller de Maharaca Acit Sing’in cenazesinde kendini ateşe atan dul eşlerinin el izleri.

Asırlar boyunca kaleye çok fazla ekleme yapıldığından, kale içinde birbirine bağlı küçük saraylar, onların da birbirine bağlayan bir sürü avlu var. Tam anlamıyla kompleks bir yapı. Hindistan’ın en ilginç müzelerinden biri de bu kale içindeki, Jodhpur’a hükmetmiş kraliyet ailelerinin tahterevanlarının sergilendiği kale müzesi. Bu arada hatırlatalım şehrin maviliği kaleden daha da belirgin görülüyor.

Giriş ücreti: Sesli rehber dahil tam 600, öğrenci 400 Rupi. Video çekmek 200, fotoğraf çekmek de 100 Rupi. Kale her gün 09.00 – 17.00 saatleri arası açık. Adres: The Fort, Jodhpur, Rajasthan 342006 Websitesi Tel: +91 291 254 8790 Konum için tıklayın.

Rao Jodha Desert Rock Park

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Mihrangarh Kalesi’nin hemen altında, 72 hektarlık alana yayılan, ekolojik olarak restore edilmiş kurak alan bitki örtüsünün görülebildiği park. Park  2006’da düzenlenmiş, 2011’de halka açılmış.

Hindistan’daki çoğu yapının ana malzemesi kumtaşının doğal formlarını görebilir, endemik bitkilerin bakımının yapıldığı bitki hastanesini görebilir, sarı, kırmızı, mavi ve yeşil olmak üzere düzenlenmiş 4 rotadan rehberli turlarla alanı gezebiliyor. Nisan – Eylül arası 07.00 – 18.30, Ekim – Mart arası 08.00 – 17.30 arası açık. Giriş 100 Rupi. Rehber kiralamak 200 Rupi.

Websitesi Tel:
+91 95712 71000 Konum için tıklayın.

Umaid Bhawan Sarayı

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

1929 yapımı bu dev yapı, 3000 kişinin 15 yıl çalışması sonucunda tamamlanmış. 1947’de ölen Maharaca Umaid Sing adına yapılan bu sarayın bir kısmında halen daha onun halefleri yaşıyor. Zaten tüm Hindistan’da bugün hala 565 tane prenslik var ama artık yönetim güçleri bulunmuyor.

Sarayın diğer kısımları ise lüks bir otele ve küçük bir müzeye dönüştürülmüş. Otelin içi muhteşem art-deco bir şekilde dizayn edilmiş ama öyle kafanıza göre turist gibi otele girip gezmenize müsade etmiyorlar.

Alternatif olarak otelin restoranına yemeğe gelirseniz otomatik olarak içeriyi de görebilirsiniz. Maharacanın yani kralın müzenin önündeki çimlerde sıralanmış klasik araba koleksiyonunu da atlamayın. Müzeye giriş 50 Rupi. 09.00 – 17.00 saatleri arası açık.

Adres: Circuit House Rd, Cantt Area, Jodhpur, Rajasthan Websitesi Konum için tıklayın.

Jodhpur Saat Kulesi (Ghanta Ghar)

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Eski şehrin en kalabalık noktası diyebileceğimiz, etrafı pazarlarla çevrili ticaret merkezinde bulunan şehrin sembol yapılarından biri. Nai Sarak ve Sardar Pazarı gibi alışverişin kalbi sokak ve pazarların kesişim noktasında. Maharaca Sardar Sing tarafından yaptırılmış. (1880-1911).

Adres: Nai Sarak, Ghantaghar Market, Jodhpur, Rajasthan Konum için tıklayın.

Tarihi Sardar Pazarı

Saat Kulesi’nin hemen yanında kurulan bu pazarda her tür baharat ve sokak lezzetinden rengarenk sariler, ev dekorasyonu işleri, deri işleri, gümüş takılar, yerel elişi ürünlere çok fazla seçenek bulabilirsiniz. Satıcılarla pazarlık yapmayı aman unutmayın hatta pazarlık yapmayı da pazar deneyiminin bir parçası sayın.

Jaswant Thada

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Bembeyaz mermerden yapılma bu süslü anıt mezar, arkasındaki kale ile tam bir kontrast oluşturuyor. Maharaca Jaswant Sing’in anısına oğlu Maharaca Sardar Sing tarafından 1899’da yaptırılmış. Kraliyet ailesinin kremasyon noktası olarak halen daha kullanımda. Giriş 30 Rupi. Kamera kullanmak 25 Rupi. 09.00 – 17.00 saatleri arasında açık.

Adres: Lawaran, Jodhpur, Rajasthan 342001 Konum için tıklayın.

Mandore Bahçeleri

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Jodhpur’un 9 kilometre kuzeyindeki tapınaklarla dolu bahçeler. Mandore, aslında 6. yüzyılda, Gurjara-Pratiharas Hanedanlığı döneminde, Jodhpur’u da içine alan ve adına Marwar denilen bölgenin başkenti konumundaymış. Daha sonra Rathore Hanedanlığı’nın kralı Rao Jodha başkenti Jodhpur’a kaydırmış.

Bu botanik bahçesine benzer bahçeler de içinde küçük tapınaklar, anıtlar, kaya teraslar ve müze var. Şehirde çok vaktiniz yoksa burada vakit kaybetmek istemeyebilirsiniz. Çünkü burada görecekleriniz Hindistan’ın geneli yanında hiç kalıyor. Konum için tıklayın.

Tunwarji Ka Jhalra

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Bu ilginç bir yapı fotoğraf meraklılarının en çok ziyaret ettiği yerlerden.

Geometrik olarak basamak basamak aşağı inen bir kuyu burası ama zamanında atıl kalmış hatta çöp çukuru olarak bile kullanıldığı olmuş. Sonrasında yenilenmiş, temizlenmiş ve içi tekrardan olması gerektiği gibi suyla doldurulmuş. Hatta şu an için de balıklar bile var. Bu noktada bir de cafe var. Tam oturup yapının güzelliğine ve simetrisine dalmalık.

Adres: Gulab Sagar, Jodhpur, Racastan 342001 Konum için tıklayın.

JODHPUR’DA ALIŞVERİŞ

Jodhpur’da alışveriş için Saat Kulesi’ne çıkan ara sokaklar olan Sardar Pazarı, Sojati Kapısı, İstasyon Caddesi, Tripolia Pazarı, Nai Sarak Caddesi hep alışveriş yerleri. Buralarda bizdeki Gaziantep işi yemenilere benzeyen el yapımı ipek terlikler, eskitilmiş görünüm verilen mobilyalar, gümüş takılar ve tabi ki rengarenk ipekli Hint kumaşları Jodhpur’dan ne alınır sorusunun cevapları.

Şimdi sıkı durun size harika bir kumaşcı dükkanı ismi vereceğiz: Maharani Art Exporters, müthiş bir tekstil dükkanı. Adam dünyanın en ünlü haute-couture markalarına üretim yapıyormuş. Vogue’a falan da çıkmış ve tahmin edersiniz ki fiyatlar üretici fiyatı olduğu için çok çok uygun. Neredeyse sonsuza kadar orada kalacaktım ki Bilgehan kolumdan çekip çıkardı. Tambuju Bazaar, maharanitextile@gmail.com, +91 291 265 3152

JODHPUR’DA YEME-İÇME

Hindistan ile ilgili uyarılarımızı Hindistan Gezi Rehberi’mizden okuduğunuzu tahmin ediyorum, o yüzden tekrar aman şunlardan uzak durun demiyorum ama henüz okumadıysanız ilk işiniz onu okumak olsun. Gelelim Jodhpur’da ne yenir nerede yenir konusuna. Fasulye körisi, Pachkutaa, kızarmış nohut yoğurt ve kızarmış sebzelerden oluşan Kadhi, lokma tatlısına benzeyen gulab ve bir tür tatlı cips olan namkeen Jodhpur’da tadılması gereken şeyler. Bir kısmını aşağıda sayacağımız restoranlarda bulabilirsiniz. Geri kalan diğer Hint lezzetleri için Hindistan’da Ne Yenir yazımıza geçebilirsiniz.

Indique

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/mashi12345

Burası 18. yüzyıldan kalma bir konak olan Pal Haveli Oteli’nin rooftop restoranı. Mum ışığında romantik yemek modu bir yer. Işıklandırılmış Kale, Umaid Bhawan ve Saat Kulesi manzarası bir harika. Menüsünde geleneksel Kuzey Hindistan mutfağı seçenekleri ağrılıklı. Tandoori, biryani, tereyağlı tavuk veya rogan josh güzel seçimler. Adres: Pal Haveli, Opp. Clock Tower Near, Gulab Sagar, Jodhpur, Rajasthan Websitesi Tel: +91 291 263 8344 Konum için tıklayın. Ana yemekler 85-200 Rupi arasında. 07.00 – 23.00 saatler arasında açık.

Neem Tree Court – On The Rocks

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/ontherocksjodhpur

Ağaçların altında, ferahlatıcı bir ortamda tam bir aile yeri. Tandoori ve Moğol yemekleri ile ünlü. Ayrıca buranın, yemek öncesi müzik ve aperatiflerle hoş vakit geçirilesi bir barı da var. Websitesi  Adres: Ajit Bhawan Near Circuit House, National Highway 65, Ajit Colony, Ajit Colony Jodhpur Tel: +91 291 251 2701 Konum için tıklayın.

Gypsy

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/GypsyJodhpur

Bu restoranın özelliği meşhur Thali tarzı yemek sunumları. Thali, büyük yuvarlak bir tepsi içinde gelen çeşit çeşit yemeklere verilen ad. Bizdeki restoranlarda garsonların meze seçimi için dolaştırdığı meze tepsisine benziyor. Tepside 29 çeşit seçenek bulunuyor. Aralarında en popüleri lokma tatlısına benzeyen hamur kızartması Balushahi. Adres: 689, First Floor, 9th C Road, Sardarpura, Jodhpur, Rajasthan 342003 Websitesi Tel: +91 74120 74073 Konum için tıklayın.

Jharokha

Hotel Haveli’nin, Rajasthan mutfağını deneyimlemek için ideal, kale manzaralı bir rooftop teras restoranı. Hint şarabı ve İspanyol birası servis ediliyor. Kuzey Hindistan mutfağından, hem vejetaryen hem de et yemekleri var. Peynirli, yoğurtlu, körili ve mantılı govind gattayı veya yeşil biber ve patateslerle yapılan köri, aloo Simla mirchi deneyin. Otel de aynı zamanda pankekleri ile meşhur. Websitesi Tel: +91 291 261 4615 Adres: Toor Ji Ka Jhalra, Makrana Mohhala, Jodhpur, Rajasthan 342001, Konum için tıklayın.

JODHPUR’DA KONAKLAMA

Jodhpur’da beğendiğimiz otelleri şimdi sizinle paylaşacağız ama lütfen unutmayın Hindistan’da servis sektörü hala gelişmekte ve eksikleri olabiliyor. Bir de eğer kış aylarında Hindistan’a geliyorsanız bilmeniz gereken önemli bir konu da çöl ikliminden ötüsü gece sıcaklıkların 0 dereceye kadar düşübildiği ve en iyi otellerde bile ısıtma olmadığı. Pijamalarınızı ona göre seçin. 🙂

The Ajit Bhawan Palace ($$)

1927’lere kadar giden yapım tarihi sayesinde tarihi dokusu hissedilen ama bir o kadar da modern döşenmiş bir otel. Jodphur’daki en hoş ve konforlu seçeneklerden. Jodhpur Havalimanı’na 5 kilometre uzaklıkta ve önceden talep ederseniz ekstra bir ücret karşılığında havalimanından karşılanabiliyorsunuz. İçinde kafesi, barı ve uluslarası mutfaklardan yemekler sunan restoranı var. Aynı zamanda spa ve masaj oteli. Detaylı bilgi ve rezervasyon

Pal Haveli ($$)

Jodhpur’da kalabileceğiniz en güzel lokasyona sahip otellerden biri. İçindeki restoranı da ayrıca Jodhpur yazımızda önermiştik. Mehrangarh Kalesi’ne 600 metre uzaklıkta.  Detaylı bilgi ve rezervasyon

Suraj Haveli ($)

Mehrangarh Kalesi’ne 1 kilometre uzaklıkta, lokasyon olarak da çokça tercih ediliyor. Dağ manzaralı güzel bir terası var. Temizlik konusunda iyi ve çalışanları da çok ilgili. Fiyat-performans açısından da tercih edilebilecek bir yer.  Detaylı bilgi ve rezervasyon

JODHPUR NEREDE ?

Jodhpur Hindistan’ın orta kısmındaki Rajasthan eyaletinde bulunan bir şehir. Aynı zamanda eyaletin ikinci en geniş şehri olarak biliniyor. Hindistan’ın kuzeybatısında, Yeni Delhi’nin ise güneybatısında yer alıyor. Güneşli havası ve masmavi evleri nedeniyle bazı yerlerde ismi “Mavi Şehir” ya da “Güneş Şehri” olarak geçebiliyor.

Jaipur – Jodhpur arası 335 kilometre ve trenle yaklaşık 5 saat 10 dakika,
Agra – Jodhpur arası 574 kilometre ve trenle yaklaşık 10 saat 50 dakika,
Yeni Delhi – Jodhpur arası 593 kilometre ve trenle yaklaşık 11 saat 15 dakika,
Mumbai – Jodhpur arası 984 kilometre ve trenle yaklaşık 16 saat 40 dakika sürüyor.

JODHPUR’A ULAŞIM

İstanbul’dan ya da Türkiye’nin herhangi bir yerinden Jodhpur’a direkt uçuş yok. Bu yüzden İstanbul’dan Delhi’ye gidip oradan ulaşım sağlamak en mantıklısı olacaktır. Delhi’den de trenle Jodhpur’a ulaşabilirsiniz.

İstanbul – Yeni Delhi arası Türk Hava Yolları ve Air India’nın aktarmasız uçuşları var. İstanbul – Yeni Delhi arasında uçuş yaklaşık 5 saat 20 dakika ile 5 saat 50 dakika arasında sürüyor. Aktarmalı gitmeyi isteyenler için Air Astana ve Kuwait Havayolları aktarmasıyla yaklaşık 10 buçuk saatte daha uygun bir fiyata ulaşabiliyorsunuz Delhi’ye. Türk Hava Yolları’nın da Air India’nın de her gün İstanbul Atatürk Havalimanı – Indira Gandhi Uluslarası Havalimanı arasında birer tane direkt uçuşları var.

TRENLE

Genellikle Altın Üçgen Delhi’den başlayıp Agra’ya devam edip Rajasthan’da son buluyor. Shatabdi Express’i Delhi’yi Agra ve Jaipur’la bağladığı için araba kadar bu express tren de rotayı yapmak için tercih ediliyor.

Jaipur’dan Jodhpur’a Ranthambore Express treni ile 5 saat 10 dakikada,
Delhi’den  Jodhpur’a Chetak Express treni ile 9 saat 10 dakikada,
Agra’dan Jodhpur’a Express trenle 10 saat 25 dakikada,
Mumbai’den Jodhpur’a Vivek Express treni ile 16 saat 15 dakikada ulaşabilirsiniz.

One Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir