KAPADOKYA’DA NE YENİR & NEREDE YENİR

Kapadokya’nın elbette Gaziantep gibi bir gurme destinasyon olamadığını biliyorduk ama yine de Türkiye’nin dünyada bile öne çıkan en meşhur yerlerinin başında olduğundan ismine ve turizm potansiyeline yakışır sofralar beklemiştik. Bu manada aradığımızı bulamadık, hatta mercimek çorbası, köfte gibi sıradan lezzetlerde bile epey hayal kırıklığına uğradık.

Diyeceğimiz o ki, buradakiler Kapadokya’da yiyebileceğiniz iyi yemek ve restoranlar, ama bölgenin en iyileri olsalar bile bize sorarsanız yeterince etkileyici değiller. Ama internette yorumlarına bakarsanız tüm restoranlar yıldızlı pek iyi almış. Buna sakın aldanmayın. Buraya yoğunlukla yabancı turist geldiği için mekanlar kendilerini internette sahte yorum yazdırmaya vurmuşlar. Gerçek yorum olanlar da Türk mutfağını hiç bilmeyen yabancılar tarafından yazıldığı için çok yanlış yönlendiriyor.

Önce Kapadokya’da Ne Yenir bölümünde Kapadokya yemeklerinden bahsettik. Bizce mutlaka denenmesi gereken iki şey varsa bunlar; testi kebabı ve kuru kaymak. Aslında testi kebabı Yozgat’ın icadı ama Kapadokya’daki çömlek üretimi sebebiyle burayla da özdeşleşmiş.

Nerede Yenir bölümünde de bu ve başka lezzetleri bulabileceğiniz Kapadokya Restoranları önerilerimizi bulacaksınız. Kapadokya’dan diğer tüm önerilerimiz için de Kapadokya Gezi Rehberimiz var. Türkiye’de en beğendiğimiz otellerden bazıları Kapadokya’da. Onlara göz atmak isterseniz: Kapadokya Otelleri

Eğer siz de güzel bir yer keşfederseniz yorumlara yazın! Listemize eklemekten mutluluk duyarız. Afiyet olsun!

Kapadokya’da Ne Yenir?

1. Testi Kebabı


Avanos çömlekleri içinde, sebzeler eşliğinde ağır ağır pişen kebap. Tüm ağır ateşte pişen etler gibi yumuşacık oluyor. Yanındaki sebzelerin suyunda piştiğinden aromaları birbirine karışıyor ve suyuna ekmekleri duba yapmaktan kendinizi alamıyorsunuz. Testi kebabının sunumu da ayrı güzel. Masaya getirilen çömlek garson tarafından boğaz yerinden kırılıyor ve içindekiler servis ediliyor.

Bir yerde deneyip sevmediyseniz birkaç yerde daha deneyin deriz. İlk tecrübemize göre karar vermiş olsaydık biz de bambaşka şeyler yazıyor olurduk.

Kapadokya’da Testi Kebabı Nerede Yenir? 👉 Saklı Konak & House of Memories

Saklı Konak

Biz Kapadokya’da testi kebabını Saklı Konak’ta denedik ve birkaç yıl önceki testi kebabı deneyimimize göre çok daha başarılı bulduk. Detayları aşağıdaki restoranlar bölümünde anlattık. Adres: 2. Karlık Sokak No:3 Uçhisar Tel: 0530 568 14 983 Konum için tıklayın.

House Of Memories ♡

Yerellerin söylediğine göre Kapadokya’da en iyi testi kebabını House of Memories yapıyor. Detayları aşağıdaki restoran bölümünde bulabilirsiniz. Adres: Tekelli, 50240 Uçhisar/Nevşehir Tel: 05357616720 Konum için tıklayın.

2. Kabak Çekirdekli Erişte

Erişte, Nevşehir’de erişte pilav gibi yemeklerin yanında yancı olarak yenen lezzetlerden. Yörede özellikle kış mevsiminin vazgeçilmezi. Kabak çekirdekli dilik kız mantısı da denilen bu versiyon ise ayrıca denenebilir.

Kapadokya’da Çekirdekli Erişte Nerede Yenir? 👉 Tık Tık Kadın Emeği & Millocal & Saklı Konak

Tık Tık Kadın Emeği

Tık Tık Kadın Emeği, çekirdekli erişteyi tadabileceğiniz yerlerden. Tık Tık Kadın Emeği hakkında çok daha fazlasını aşağıda restoranlar bölümünde bulabilirsiniz. Adres: Yeni Cami, 50350 Ürgüp/Nevşehir Tel: 03843413373 Konum için tıklayın.

Millocal Restaurant

Kapadokya’nın en ünlü restoranlarından biri olan Millocal’in menüsünde de çekirdekli erişte bulabilirsiniz. Bu restoran hakkında daha fazlasını aşağıdaki restoranlar bölümünde anlattık. Adres: Tekelli Mah. Karlık Sok. No:30 Uçhisar, 50240 Tel: +905351001925 Konum için tıklayın.

Saklı Konak

Çekirdekli erişteyi deneyebileceğiniz bir diğer yer ise Saklı Konak. Adres: 2. Karlık Sokak No:3 Uçhisar Tel: 0530 568 14 983 Konum için tıklayın.

3. Yaprak Sarma

Bağları ile ünlü Kapadokya, sarmalık yaprağı ile de ünlü. Çoğu restoranın menüsünde yaprak sarma kolaylıkla bulabilirsiniz.

Kapadokya’da Yaprak Sarma Nerede Yenir? 👉 Kadıneli & Saklı Konak & Tık Tık Kadın Emeği

Kadıneli Restoran

Yaprak sarma dahil yöresel Kapadokya yemeklerini deneyebileceğiniz yerlerden biri. Adres: Yukarı Mahalle, Fatih Caddesi, 50240 Merkez Tel: (0384) 219 20 10 Konum için tıklayın.

Saklı Konak

Yaprak sarmayı bulabileceğiniz bir diğer yer de Saklı Konak. Adres: 2. Karlık Sokak No:3 Uçhisar Tel: 0530 568 14 983 Konum için tıklayın.

Tık Tık Kadın Emeği

Yaprak sarmayı bulabileceğiniz bir diğer alternatifiniz ise Tık Tık Kadın Emeği. Adres: Yeni Cami, 50350 Ürgüp/Nevşehir Tel: 03843413373 Konum için tıklayın.

4. Ürgüp Köfte

Nevşehir bölgesi patatesi ile ünlü. Buraya özgü Ürgüp köftede harcına patates konarak yapılıyor.

Kapadokya’da Ürgüp Köfte Nerede Yenir? 👉 Tık Tık Kadın Emeği

Biz Ürgüp köfteyi Tık Tık Kadın Emeği dışında başka menülerde göremedik. Lezzetli bir köfte çeşidi. Adres: Yeni Cami, 50350 Ürgüp/Nevşehir Tel: 03843413373 Konum için tıklayın.

5. Kayseri ve Nevşehir Mantıları

Nevşehir mantısı Kayseri mantısına göre çok daha az zahmetli bir mantı türü. Ondan ayrışan en önemli noktaları fırında pişiyor olması, ekmek hamuru ile yapılıyor oluşu ve klasik mantı gibi tek tek küçük lokmalar halide değil kıymalı soğanlı rulo halinde yapılarak sonrada dilimlenerek pişiriliyor oluşu.

Kapadokya’da Mantı Nerede Yenir? 👉 Fatıma’nın Sofrası & Tık Tık Kadın Emeği

Fatıma’nın Sofrası

Fatıma’nın Sofrası mantısıyla ödül almış. Adres: Bahçelievler, Açık pazar yeri, Mithat Dülge Cd. 2/A, 50500 Avanos. Tel: 05447190203 Konum için tıklayın.

Tık Tık Kadın Emeği

Tık Tık Kadın Emeği’nin mantısını en az Fatıma’nınki kadar beğendik. Adres: Yeni Cami, 50350 Ürgüp/Nevşehir Tel: 03843413373 Konum için tıklayın.

6. Düğü Çorbası

Düğü, ince bir bulgur türü. Düğü çorbası da kavrulmuş salçalı tereyağının içine düğü ve su ilave edilmesiyle yapılan pratik bir çorba türü.

Kapadokya’da Düğü Çorbası Nerede Yenir? 👉 Saklı Konak

Düğü çorbasını Saklı Konak’ta bulduk. Hafif bir kış çorbası. Adres: 2. Karlık Sokak No:3 Uçhisar Tel: 0530 568 14 983 Konum için tıklayın.

7. Kuru Kaymak

Fotoğraf Kaynak: www.bik.gov.tr

Bu kaymak başka kaymak. Adeta bir sütten bir gofret! Klasik ekmeğe sürülen kaymaklar gibi yumuşak değil bıçakla kesilecek, elle kırılacak kadar kadar katı. Sütün kaynatılması, dinlendirilmesi, kaymağın kurutulması derken yapımı en az 5 gün kadar bir emek istiyor. Buzdolabında 10-15 gün dayanabiliyor.

Sadece Nevşehir’in Kaymaklı (isme dikkat) kasabasında üretiliyor. Zaten kuru kaymak köyün tescilli lezzetlerinden. Yani kuru kaymağı tatmak için biraz yol yapmanız gerekiyor. İster reçele daldırın ister ballayıp yiyin. Bizim favorimiz tabii ki balla yenen hali.

8. Dolaz

Fotoğraf Kaynak: www.kulturportali.gov.tr

Un helvasının, Kapadokya yöresine özgü yumurtalı ve cevizli hali. Tat vermek için şeker yerine sadece üzüm pekmezi veya bal kullanılıyor. Evde de yapılabilen pratik bir tatlı.

9. Köftür

Fotoğraf Kaynak: www.kulturportali.gov.tr

Nevşehir’de bağbozumu demek, Avanos bağlarından üzümlerin toplanması demek değil. Aynı zamanda Ekim ayı, toplanan üzümlerden pekmez, pestil ve halk arasında en sevilen tatlardan köftür yapımı ayı da demek. Köftür için Anadolu jelibonu deniliyor. Aslında bir nevi üzüm lokumu. Temelde üzüm suyu (şıra), un ve nişasta olmak üzere sadece üç bileşenden oluşuyor. Üstelik içinde 0 ilave şeker  var. Yani hem sağlıklı hem de düşük kalorili bir tatlı kaçamağı. Genellikle tüm çarşı pazarlarda bulup deneyebilirsiniz.

10. Nohutlu Yahni

Orijinalinde çömlekte veya tandırda köz ateşine gömülerek pişiriliyor. Nohutlar bir gece önceden suda bekletiliyor. Ertesi gün soğan ve koyun eti yağda kavrulup su ve salça ilave edilerek nohutlarla birleştirikte ağır ağır pişmek üzere sonra tandırdaki köz ateşi içine gömülüyor.

11. Ayva Dolması

Yine Osmanlı mutfağında popüler olan meyve ve etin kombinasyonundan oluşan bir yemek Ayva Dolması. Nevşehir usulüne göre, ayvaların içleri baharatlı kıyma ile pirinçsiz bir şekilde doldurulup pişiriliyor.

12. Zerdeli Pilav

Nevşehir yöresine özgü bir pilav olan zerdeli pilav da iç pilavda olduğu gibi kuru meyveden gelen hafif tatlımsı bir lezzeti olan Nevşehir tatlarından. Zerdeli pilav, iki katmandan oluşan bir pilav. Alt katmanda pekmezli, üzümlü zerde pilavı, üst katmanda ise klasik nohutlu pilavdan oluşuyor.

13. Zerde

Zerde ise aşure gibi sadece Nevşehir yöresine değil Anadolu’nun çoğu yerinde rastlayabileceğiniz pratik bir tatlı. Canlı sarı rengini safrandan, yoğun aromasını karanfilden alan zerde, aslında bir çeşit şekerli pirinç peltesi. Bizce aşure > zerde ama gelmişken deneyebileceğiniz geleneksel tatlılardan.

14. Aside

Aside de Anadolu’nun birçok ilinde rastlayabileceğiniz bir Osmanlı tatlısı. Aslında daha çok Kayseri ile özdeşleşmiş bir lezzet ama komşusu Nevşehir’de de kendini gösteriyor. Un, tereyağı ve pekmezden yapılan asidenin akışkan un helvası gibi bir kıvamı var.

15. Kayısı Yahnisi

Anadolu’nun meyve ve eti birleştiren yemeklerinden biri. Nevşehir mutfağını ait olan bu tarifte ana malzemeler kuru kayısı ve kuzu eti fakat kuru kayısı yoksa yerine sarı kuru erik de tercih edilebiliyor. Eğer kayısı veya erik çok tatlı değilse, pişirilirken içine biraz pekmez de katılıyor.

16. Gendirme

Nevşehir’de keşkeke gendirme deniyor. Keşkekten ayrılan noktası ise buğdayın keşkekte olduğu gibi ezilmiş olarak değil tane tane kalması.

Kapadokya Restoranları

UÇHİSAR’DA NEREDE YENİR

Millocal

Millocal servisi, sunumu, manzarasıyla Kapadokya’nın en tercih edilesi restoranı. Modern Türk mutfağı sunan menüsünde testi kebabı ve erişte gibi yerel lezzetler de var. Adres: Tekelli Mah. Karlık Sok. No:30 Uçhisar, 50240 Tel: +905351001925 Konum için tıklayın.

Saklı Konak

70’lerinde olduğunu tahmin ettiğimiz Pembe isimli bir teyze ve çocuklarının işlettiği mütevazı bir kafe. Pembe Hanım’ın söylendiğine göre sabah erken kalkıp saatlerce büyük bir çömlekte testi kebabı pişiyormuş. Servis esnasında sunum için küçük çömleklere koyup getiriyorlar. Testi kebabı dışında yörenin çekirdekli erişte ve yaprak sarma gibi diğer ev yemeklerini bulabileceğiniz de bir yer. Fiyatlar çok yüksek olmamakla birlikte turizmden biraz nasibini almış. Kahvaltıları da lezzetli. Terasında açık havada yiyip içme seçeneğiniz var. Websitesi Adres: 2. Karlık Sokak No:3 Uçhisar Tel: 0530 568 14 983 Konum için tıklayın.

Seki Restaurant

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/argosincappadocia

Argos Otel’in restoranı. Kaliteli hizmet ve lezzetli yemekler bulabileceğiniz yerlerden. Manzarası ve ambiyansı çok güzel. Her ihtimale karşın restorana rezervasyon yaptırın deriz. Websitesi Adres: Tekelli Mahallesi, Argos In Cappadocia Hotel, 50240 Merkez Tel: 03842193130 Konum için tıklayın.

Lil’a Restaurant by Museum Hotel

Fotoğraf Kaynak: www.lil-a.com.tr

The Museum Hotel’in alakart restoranı, Lil’a Restoran Kapadokya’nın lüks sayılabilecek restoranlarından biri. Menülerinde tatmaya değer çok değişik lezzetler var ve atmosferle sunumlar da inanılmaz güzel. En sevilen yemekleri dana kuşgömü, incir soslu ördek tandır ve kuzu incik ama anladığımız kadarıyla menüyü sıkça yeniliyorlar. En güncel menüyü websitesinden görebilirsiniz. Fiyatların ortalamanın epey üstünde olduğunu söyleyelim. Romantik akşamlar ve özel günler için ideal. Her gün 11.00-22.00 arası açık. Websitesi Adres: Tekeli No.2 Eski Göreme Caddesi Tel: 03842192220 Konum için tıklayın.

House Of Memories

Fotoğraf Kaynak: Miloš / Foursquare

House of Memories Kapadokya’nın son dönemde testi kebabı için favori durağı. Geleneksel testi kebabı yapıyor ancak bir gün önceden sipariş vermeniz lazım. Bayram Bey hem bir testi kebabı ustası hem de restoranın sahibi. Ortam samimi, porsiyonlar bol. Testi kebabı yanında pilav, salata ve pide geliyor. 2022’de taşınıyordu, geçici olarak kapalı ya da konumu değişmiş olabilir gitmeden mutlaka arayıp kontrol edin. Konumu değişmişse lütfen bizimle yeni konumu paylaşır mısınız? Adres: Tekelli, 50240 Uçhisar/Nevşehir Tel: 05357616720 Konum için tıklayın.

Elai

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/elaicappadocia

Yine Uçhisar’da, romantik bir akşam yemeği için tercih edilebilecek seçeneklerden biri. Loş bir ambiyansı, şık bir dekorasyonu var. Menüsünü, Türk mutfağından lezzetlerin fine dining bir yorum katılmış versiyonları oluşturuyor. Fiyatlar biraz yüksek kaçabilir ama lezzetleri yerinde. Adres: Tekelli, Göreme Cd. No:61, 50420 Uçhisar Tel: 03842193181 Konum için tıklayın.

Çiko’nun Yeri

Uçhisar Kalesi manzarası eşliğinde,  çay veya Türk kahvesi içebileceğiniz küçük bir çay bahçesi, mola ve manzara noktası. Instagram Adres: Tekelli, Cici Ahbab Sk. No:12, 50240 Uçhisar Tel: 05533241906 Konum için tıklayın.

Kadıneli

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/uchisarkalkinmavedayanismadernegi

Uçhisar Kalkınma Ve Dayanışma Derneği’nin oluşumu olan, Uçhisar merkezde bulunan yöresel yemekleri bulabileceğiniz uygun fiyatlı ve lezzetli yemekleri olan bir restoran. Yaprak sarma, mantı ve gözleme en sevilenleri. Adres: Yukarı Mahalle, Fatih Caddesi, 50240 Merkez Tel: (0384) 219 20 10 Konum için tıklayın.

Muhterif

Muhterif, hem tasarım koleksiyonların satışa sunulduğu bir konsept mağaza hem de yemekli organizasyonlara ev sahipliği yapan bir restoran. Ayrıca harika bir Uçhisar Kalesi manzaralı bir barı da var. Adres: Tekelli Mah. Belediye Meydanı No: 3 Tel: 90 384 219 30 44 Konum için tıklayın.

ORTAHİSAR’DA NEREDE YENİR

Tandır

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/Tandır-Cafe-Restaurant

Günbatımı manzarası enfes. Bu yüzden o saatlerde tercih etmenizi öneriyoruz. Et yemeklerinde başarılılar; kuzu tandır ve incik en sevilen lezzetleri. Testi kebabı da harika ama 3 saat önceden haber vermeniz gerekiyor. Ev yapımı erişteleri de mutlaka denenecekler listenizde olsun deriz. Adres: Manzara ve Kültür Parkı Tel: 03843432021 Konum için tıklayın.

İstanbullu Bozacının Yeri

Fotoğraf Kaynak: Teacher / Foursquare

Harika boza yapıyorlar, seviyorsanız mutlaka gidin. Fiyatları oldukça makul ambiyansı da çok güzel. Adres: Tepebaşı Meydanı Ortahisar Tel: 0384 343 3930 – 0536 321 7152 Konum için tıklayın.

ÜRGÜP’TE NE YENİR & NEREDE YENİR

Ziggy Cafe ♡


İstanbul’dan Kapadokya’ya yerleşen bir çift eski bir konağı restore ettirip kıyafet, takı, antika eşyalar satmak amacıyla açmışlar. Sonrasında çok fazla talep gelince konak restorana dönüşmüş. Restoranın adı çiftin köpeği Ziggy’den geliyor. Fiyatlar ortalamanın biraz üstünde ama ambiyans da lezzet de çoğu Kapadokya restoranından iyi olduğu için rahatsız etmiyor. Meze + ana yemek şeklinde tadım menüleri var. Ana yemek pek etkileyici değildi ama mezeler çok iyiydi. Özellikle de zeytinyağlı dolma ve portakallı yer elması. Her gün 12.00-23.30 saatleri arasında açık. Websitesi Adres: Musaefendi Mahallesi, Ahmet Refik Cd. Ürgüp Tel: 0384 3417107 Konum için tıklayın.

Tık Tık Kadın Emeği ♡

Çekirdekli erişte ve patates ile yapılan Ürgüp köfteyi deneyebileceğiniz en iyi yer. Yaprak sarma, mantı gibi ev yemekleri çeşitleri var. Bir kadın kooperatifi işletmesi. Fiyatlar da makul. Kadın emeğine destek olmak için de özellikle tercih etmek isteyebilirsiniz. Instagram Adres: Yeni Cami, 50350 Ürgüp/Nevşehir Tel: 03843413373 Konum için tıklayın.

Old Greek House Restaurant

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/Old-Greek-House-Restaurant

Tarihi bir konağın iç bahçesinde, güzel bir atmosferi var. Asmalı Konak’ın ilk 20’ye yakın bölümü burada çekildiği için çokça ünlenmiş. Yemeklerin neredeyse hepsi ev yapımı ve lezzetli. Mezeleri, zeytinyağlıları denemeye değer. Websitesi Adres: Mustafapaşa Köyü, Şahin Cd. No:16, 50420 Ürgüp Tel: 0533 552 1345 Konum için tıklayın.

Aravan Evi

Fotoğraf Kaynak: www.aravan.com

Ürgüp’ün Ayvalı Köyü mevkiinde, Aravan Evi Otel’in geleneksel Kapadokya mutfağını bulacağınız restoranı. Sunulan yemeklerde kullanılan tüm meyve ve sebzeler otelin eko çiftliğinden geliyor. Otel müşterisi değilseniz en az 6 saat öncesinden rezervasyon için aramalısınız. Adres: Merkez Aravan Evi, Aravan Evi İçinde, 50400 Ürgüp Tel: 03843545838 Konum için tıklayın.

Zeytin Cafe ve Ev Yemekleri

Öğle yemeği için güzel bir alternatif. Ev yemeklerinin hepsi, özellikle de mantısı çok lezzetli. Fiyatlar uygun, şeker bir yer. Her gün 08.00-22.00 saatleri arasında açık. Websitesi Adres: Atatürk Blv No:31, İmran Mah. Kayseri Cad. Tel: 0384 341 7399 Konum için tıklayın.

GÖREME’DE NE YENİR & NEREDE YENİR

Topdeck Cave Restaurant

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/TopdeckCave

Sadece 10 masası olan otantik, güzel atmosferli bir restoran. Yemekleri çok lezzetli. Salı günleri kapalı, Cumartesi-Pazar günleri 17.00-23.30 arası, diğer günler ise 18.00-00.00 saatleri arasında açık. Adres: Hafiz Abdullah Efendi Sokak No 15 Tel: 0384 271 2474 Konum için tıklayın.

Seten Anadolu Mutfağı

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/SetenRestaurant

Ambiyansı ve lezzetli yemekleriyle akşam yemekleri için tercih edebileceğiniz bir restoran. Şık bir yemek için uygun olabilir, sunumları da yemeklerin lezzetleri kadar iyi. Testi kebabı mutlaka yenmeli, fiyatları İstanbul ortalamasında. Websitesi Adres: Aydınlı Mah. Aydınlı Sok. No:42 Göreme Tel: 0384 271 3025 Konum için tıklayın.

Pumpkin Göreme Restoran ve Sanat Galerisi

Fotoğraf Kaynak: Stephane Roussillon / Foursquare

Küçük, samimi bir restoran. Menünün içeriği değişebildiğinden arayıp öğrenmeniz daha sağlıklı olur ama ana yemek genelde alternatifli oluyor. Çalışanları çok ilgili. Her gün 18.00-00.00 saatleri arası açık. Adres: İçeri Dere Sokak No:7 Göreme/Nevşehir Tel: 0542 808 5050 Konum için tıklayın.

Cappadocian Cuisine

Testi kebabı ve sac kavurması yenebilir. Yemekler diğer yerlere göre fark yatan lezzetler olmasa da nispeten uygun fiyatlı olduğu için tercih edilebilir. Her gün 07.00-23.00 saatleri arasında açık. Adres: Uzundere Cad., Göreme Tel: 0384 271 2701 Konum için tıklayın.

AVANOS’TA NE YENİR & NEREDE YENİR

Seyyah Han

Fotoğraf Kaynak: www.seyyahhan.com

Avanos’ta en sevilen restoran, burada sadece bir yer seçecekseniz bizce burası olsun. İçinin otantik atmosferi ve teras kısmında peri bacalarının arasında güzel bir manzaraya bakarak yemek yemek harika. Yemekleri de en az atmosferi kadar güzel ve lezzetli. Her gün 11.00-23.00 saatleri arasında açık. Websitesi Adres: 2. Küme Mahallesi Maltepe Sokağı, No:144 Avanos Tel: 0384 532 7214 Konum için tıklayın.

Uranos Sarıkaya Restaurant

Fotoğraf Kaynak: Oğuz Ayhan / Foursquare

Yemeklerden ziyade eğlencesi ve atmosferi için tercih edilebilecek bir yer. Öğlen giderseniz herhangi bir gösteri yok, ama akşamları yemekle beraber folklör ve akşam yemeği servisleri var. Öğlen yemeği 11.30-12.30, akşam yemeği 17.00-19.20 arasında servis ediliyor. Şov ise 20.00’de başlayıp gece yarısına kadar sürüyor. Yani kısıtlı gününüz varsa başka yerde testi kebabı tatmak önceliğiniz olsun, ama bolca gününüz varsa bir gün de eğlence için burayı tercih edebilirsiniz. Her gün 08.30-23.30 arası açık. Adres: Akbel Mevkii,Köprü Başı No: 88 AvanosTel: 0384 511 3560 Konum için tıklayın.

Fatima’nın Sofrası


Avanos’ta Fatıma Hanım’ın elinden çıkan lezzetleri tadabileceğiniz, güleryüzlü, samimi bir aile işletmesi. Mantı, testi kebabı, ata tohumdan yapılan etli kuru fasulye gibi yöresel ev yemeklerini bulabilirsiniz. Mantıları ödüllü ama bizce kavurmalı pilavı daha bile iyi. Porsiyonları doyurucu, kendi yapımları turşular gibi sofraya gelen ikramlar lezzetli. Adres: Bahçelievler, Açık pazar yeri, Mithat Dülge Cd. 2/A, 50500 Avanos. Tel: 05447190203 Konum için tıklayın.

Kayseri’den Uçanlar İçin: Hürmetçi Köyü’nde Manda Kahvaltısı

Kapadokya’ya gelip gitmek için Kayseri havalimanını kullananlar farklı bir kahvaltı için yol üzerindeki Hürmetçi Köyü’ne uğrayabilir. Manda yetiştiriciliği yapan köyün özelliği manda sütünden ve etinden yapılan elde edilen ürünlerle hazırlanan kahvaltısı. Mandanın aklınıza gelebilecek her ürünü sofranıza geliyor. Manda sucuk, manda kavurma, manda peyniri, manda tereyağ, manda kaşar, manda sütü reçeli, manda yoğurdu, manda kaymağı, manda tulumu, manda loru… Gittiğinizde bir kahvaltı salonu bulmayı ummayın, Kemer Doğal Köy Ürünleri isimli market mütevazi bahçesinde servis veriyor. Kayseri’de köyün kahvaltısı oldukça ünlendiği için haftasonu rezervasyonsuz yer bulunmuyor. Konum için tıklayın.

8 Comments

  1. Maalesef fırsatçılık güzel ülkemin insanının karakteri olmuş ( sözüm meclisten dışarı) istisnalar kaideyi bozmaz sömürme konusunda dünya sıralamasında ilk 10 a gireriz. Lütfen işletme sahipleri ellerini vicdanlarına koyarak hesap çıkarsınlar ki hesap verirkende vicdan görsünler, yoksa bugün yediğin hurmalar gün gelir senide tırmalar.

  2. ortalama fiyat yada istanbul normali tanımlarını keşke açsanız en azından şu yıl şu zamanda gittik ozaman fiyatlar şu kadardı deseniz keşke

  3. Ben ogrenciyim mesela ortalama fiyattan kastiniz nedir kestiremiyorum. Ortalama fiyatida bi tanimlarsak ona gore ortalamanin ustu ve alti fiyatlari degerlendirebiliriz. Tesekurler

  4. Başlık eksik olmuş. Ya “Kapadokya: Ne Yenir & Nerede Yenir” ya da “Kapadokya’da Ne Yenir & Nerede Yenir” olmalı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir