Hadi itiraf edin, bu yazıyı okuduğunuza göre Gaziantep’e aslında yemek yemeğe gidiyorsunuz da iki öğün arasında ne yapsak diye bakınıyorsunuz di mi?

Yanaklarınız hiç kızarmasın, Gaziantep yolcuları için çok olağan bir durum bu. Hele bi dönüş uçağına binin, herkes ellerinde torba torba baklavalar, fıstıklar, çaktırmadan gömlek altında açılmış pantalon düğmeleri, hala yemekleri konuşuyor. 😀

Gaziantep’in Anadolu medeniyetinin önemli beşiklerinden biri olduğu su götürmez bir konu. Yine de turistlerin ajandasında Gaziantep’in gezilecek yerleri, yenileceklerin yanında garnitür kalıyor. O yüzden biz de size asla gitmeye zamanınızın kalmayacağı bir turistik yerler listesi çıkarmak istemedik. Kendimizi kandırmayalım, Antep’te birinci öncelik gurme keşifler. Vicdanınıza biraz su serpmek isterseniz, Antep yemeklerini gümletmek UNESCO tescilli kültürel bir faaliyet de olduğundan çok da aylaklık ediyorsunuz sayılmazsınız.

İl Kültür Turizm Müdürlüğü gibi Antep’te gezilip görülecek yerleri yazmak yerine, size haftasonunuzu hem en iyi şekilde yiyip içip, hem de kalan zamanınızda en optimum şekilde gezeceğiniz 2 günlük bir  Gaziantep turu planı çıkarmamızın daha yerinde olacağını düşündük. Şimdiden midenize kuvvet!

GİTMEDEN ÖNCE

 YANINIZA ALIN

– Buraya gelen her gurme tur günde 5-6 öğün yiyor. Çok yemeğe hazır olun.  Hazım sıkıntısı olanlar mide ilaçlarını unutmasın.
– Gaziantep’e gelmeden rejim yapmak epey popüler bir uygulama.
– Müzekartınızı yanınıza alın.

DERSİNİZE ÇALIŞIN

Zaten biz bu gezi programına bunları yemeden gitmeyin dediğimiz yerleri entegre ettik ama aslında Gaziantep’i 1 ayda ye ye bitiremezsiniz. 🙂 Bir sürü meşhur yemek ve usta var. Siz yine de bir şey kaçırmamak için full listemize mutlaka göz atın.
👉  ANTEP’DE NE NEREDE YENİR

GAZİANTEP’TE NEREDE KALINIR


Anadolu Evleri

Gaziantep’te konaklayacaklara, Anadolu Evleri’ni öneririz. 150 yıllık bir Ermeni rahip okulu restore edilerek çok hoş bir butik otele dönüştürülmüş. Gaziantep’in tarihi ambiyansını en iyi yaşayacağınız yer. Odaların dekorasyonu da tarihi dokuya uygun şekilde yapmışlar. Havaların güzel olduğu dönemde ortadaki avluda kahvaltı veriyorlar. Kahvaltıları sade. Gaziantep’e yemek yemeğe gidildiği için kimse zaten otelde yemiyor. Konumu çok iyi, hem gezilecek yerlerin, hem de restoranların göbeğinde. Buradan her yere kolayca yürüyerek ulaşabilirsiniz. Fiyat / performans olarak da gayet tatmin edici. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Rahmi Bey Konağı

300 yıllık bir konağın butik otele dönüştürülmüş hali olan Rahmi Bey Konagi Hotel ise Gaziantep’te konaklama için bir başka alternatif. Çok merkezi bir konumu var. Bakırcılar Çarşısı, Zincirli Bedesten, hatta İmam Çağdaş otele 3 dakika. Oteli incelemek ve rezervasyon için tıklayın.

Asude Konak Hotel

Asude Konak Hotel de aynı bölgedeki otantik konak otellerden. Çalışanları ilgili, her yere yürüme mesafesinde ve temiz bir seçenek. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Gaziantep’teki Diğer Tüm Otel Seçenekleri İçin TIKLAYIN

GAZİANTEP GEZİLECEK YERLER

– GAZİANTEP’İ PİRİ İLE DİNLEYEREK KEŞFEDİN –
Size harika bir önerimiz var. Piri uygulaması ile ülkemizin gurme başkenti Gaziantep’i Türkiye’nin en iyi rehberlerinden Anadolu bilgesi olarak bilinen Türkolog Ali Canip Olgunlu’nun kendi sesinden dinleyerek, uygulama içindeki harita ve yönlendirmeleri takip ederek çok keyifli bir şekilde gezebilirsiniz. Üstelik tur boyunca yanınızda gerçekten rehber varmış gibi gezecek bir yandan da mekanlara uygun müzikler ve hikayeler de size eşlik edecek. Piri uygulamasını, Apple cihaz kullanıcıları App Store‘dan, Android kullanıcıları ise Google Play Store‘dan buraya tıklayarak indirebiliyorlar.

Efendim, Gaziantep’e hoşgeldiniz!

Haritayı GoogleMaps‘te görüntülemek için tıklayın.

Haritada işaretli noktalar:


1. Zeugma Müzesi
2. Kebapçı Halil Usta
3. Koçak Baklava
4. Aşina
5. Ciğerci Ali Haydar
6. Medusa Arkeolojik Cam Eserler Müzesi
7. Naip Hamamı
8. Gaziantep Kalesi
9. Panaroma Müzesi
10. Hamam Müzesi
11. Mutfak Müzesi
12. Kaleoğlu Mağarası
13. Gümrük Hanı
14. İmam Çağdaş
15. Zincirli Bedesten
16. Katmerci Zekeriya Usta
17. Recep Usta
18. Bakırcılar Çarşısı
19. Elmacı Pazarı
20. Tahmis Kahvesi
21. Metanet Lokantası
22. Savaş Müzesi
23. Çulcuoğlu
24. Oyun ve Oyuncak Müzesi
25. Atatürk Anı Müzesi
26. Kurtuluş Cami
27. Bayazhan

♡  Ne demek?  Biz size 2 günlük  bir program çıkardık. Bu program Gaziantep’te  2 tam günü olanlar için ideal ama işin içine çocukla seyahat ya da 3 kişiyi aşan gruplar girince tempo ister istemez yavaşlıyor. Ya da bazılarının Antep’te 2 tam günü olmayabiliyor. O ya da bu sebepten bir şekilde programın gerisinde kalacak olanları düşünerek öncelik vermenizi önerdiğimiz gezilecek yerlerin başına ♡ koyduk.

1. Gün


🍴  BEYRAN – Güne Gaziantep usulü bir kahvaltı ile başlamak için siz ilk olarak ünlü beyrancı Metanet’te alacağız. 🙂 Beyran, bol iç yağlı, pirinçli ve kuzu etli çorba kıvamında leziz bir sulu yemek ama alışık olmayanlar için kahvaltıda ağır bir tercih. Biz yine buraya gelmişken herşeyi adabıyla yapın ve kahvaltıda beyran için deriz. Bugün bir kez daha kahvaltı yapacağınız için mutlaka 1 porsiyonu 2 kişi paylaşın deriz. Alışık olmayanların bağırsaklarını hareketlendirmesi mümkün. Metanet konum için tıklayın.

1. Şahinbey Savaş Müzesi  ♡

Gaziantep’i gezmeye başlamak için bundan daha iyi bir yer olamaz. Evet, burası Gaziantep’in Kurtuluş Savaşı’nda verdiği kahramanca mücadeleyi anlatan bir müze ama aynı zamanda Gaziantep’in kosmopolit yapısını, kültürünü, yaşam tarzını ve savaştan sonraki evrimini de anlattığı için Gaziantep ile tanışmak için de çok iyi bir yer.

Güzel bir müze olmuş, insan gerçekten etkileniyor, hüzünleniyor. Batıdaki mücadele daha kritik önem taşıdığı için Antep istilacılara karşı yalnız başına kalmış. Önce İngilizler gelmiş. Onlar ılımlı bir yaklaşım sergiledikleri için nisbeten huzurlu geçmişse de Fransızların gelmesi ile Antep’te büyük acılar yaşanmış. Aç, hasta, cephanesiz kalan halkın kendi kendini müdaafa etmek için verdiği tüyler ürperten mücadelenin hikayesini mutlaka burada yerinde görmelisiniz.

Yazılarda çok detaylı bilgi var, atlamadan hepsini okumanızı tavsiye ederiz. Bu durumda 2 – 3 saate yakın bir zamanınızı alır. Müzede bir rehber var. Onun turuna ücretsiz olarak eklenirseniz daha hızlı gezersiniz ve soru sorma şansınız olur. Yine de 1,5 saatten aşağı sürmesini beklemeyin.

Müzenin bir kısmı tarihi bir konakta, bir kısmı da hemen altındaki mağarada sergileniyor. Gaziantep ile ilgili en çok şaşırıdğımız şey sosyal hayatın ne kadar önemli bir kısmının yeraltına geçtiği oldu! O dönemde çok daha fazlaymış ama hala mağaralar ve yer altı tünelleri buradaki hayatın bir parçası. Evlerin altında odalar ve tüneller oymulmuş, hatta eski Antep’in altında kocaman bir tünel ağı varmış ve hepsi kaleye çıkıyormuş. Kurtuluş Savaşı sırasında insanlar hep buralarda saklanmışlar. Fransızlar bulmasın diye bazı tünellerin ağzını kapamışlar. Şimdi şimdi yeniden keşfediliyorlar. Adres: Suyabatmaz Mahallesi, 27010 Şahinbey Tel: Müze Cuma-Pazar kapalı. Diğer günler 08.00 – 17.00 saatleri arası açık.  Konum için tıklayın.

2. Bakırcılar Çarşısı ♡

Bakırcılar Çarşısı Gaziantep’in en ünlü çarşısı. Adını orada satılan bakır eşyalardan almış, zaten bakır işçiliği Gaziantep’in en eski mesleklerinden. Hatta bir el sanatı demek yanlış olmaz. Bu yüzden Gaziantep’te her köşe başında bakır sahanlar, çaydanlıklar, cezveler, bardaklar işleyen ustalar görüyorsunuz. Gaziantep’ten alınan en popüler hediyelik eşyaların içinde de tabi ki bakır ev gereçleri var. Sahan alacak olursanız kullanılan materyale göre sahanın ağırlığı, fiyatı ve kalitesi değişiyor. Zaten elinize ikisini de alınca farkı anlıyorsunuz, ağır olanlar daha sağlıklı ve güvenilir malzemedenmiş. Ama bugün satın almayın, sadece bakın deriz. Daha bir sürü çarşı pazar gezeceksiniz. Yarının programını en beğendiklerinizi alıp otele bırakacağınız şekilde planladık. 😉 Konum için tıklayın.

Hediyelik eşya alacaksanız 👉  Antep’ten Ne Alınır

3. Zincirli Bedesten Çarşısı

Bedesten eski zamanlarda kurulmuş, hanlar gibi üstü kapalı yerlerde ince uzun, alışveriş yapılan çarşılara deniyor. Eskiden Gaziantep’te 5 tane bedesten varmış, ama şu an hala alışveriş yapılabilir durumda olan 3 tane var: Zincirli Bedesten, Hüseyin Paşa Bedesteni ve Kemikli Bedesten.

Zincirli Bedesten 17. yüzyılda Darendeli Hüseyin Paşa’nın yaptırdığı bir bedesten ve eskiden “Kara Basamak Bedesteni” diye bilinirmiş. Bedestende özellikle baharat, hediyelik eşya gibi otantik minik şeyler satılıyor. Ayrıca et ve sebze hali olarak da kullanılıyor o yüzden sırf turistlerin değil yerlilerin de alışveriş için tercih ettiği bir yer. Bedesten aslen tek katlı olsa da bir süre sonra üstüne bir kat çıkılıp burası Adliye Binası olarak kullanılmış. Fakat sonra çıkan bir yangında bu kat yok olup şu anki haline yani alışveriş yapılan bir çarşıya dönüşmüş tekrar.

Tekrarlıyorum; bugün satın almayın, sadece bakın deriz. Daha bir sürü çarşı pazar gezeceksiniz. Yarının programını en beğendiklerinizi alıp otele bırakacağınız şekilde planladık.
Adres: Şekeroğlu Mahallesi Alaüddevle Sk. No:30 Şahinbey/Gaziantep Konum için tıklayın. 

4. Gümrük Hanı

Gümrük Hanı, Gaziantep’te hala sürdürülen tüm zanaatları bir arada bulabileceğiniz tarihi bir han. Burada geleneksel el sanatları ve ürünlerin satıldığı dükkanlar, bakır, sedef, kutnu ve ebru ustalarının atölye/dükkanları var. Bir de hem han içinde hem de hanın karşısında Antepsepeti diye bir yer var. Buradaki ürünler Gaziantep çarşılarından toplanmış seçmece ürünler farklı ürünler. Aynı ürünleri dışarıda çok daha makul fiyata bulunabiliyor ama Gaziantep’te çarşı gezmeye zamanı olmayanlar için güzel bir ürün yelpazesi var.
Adres: Karagöz Mahallesi, Karagöz Mah. Eski Gümrük Cad. Gümrük Hanı, Şahinbey Merkez, Şahinbey, Gaziantep, 27400 Şahinbey Tel: 0537 051 17 30  Konum için tıklayın.

5. Kaleoğlu Mağarası


Şahinbey Müzesi’nde bahsettiğimiz gibi mağaralar Gaziantep’in sosyal hayatının önemli bir parçası. Kaleoğlu Mağara cafesi de bunun en güzel örneklerinden biri. Önce tarihi bir hanın içine giriyor, avlusundaki kapılardan birisinden mağaraya iniyorsunuz. Mağara kocaman, ferah bir yer olsa da gün ışığı almadığı için bizce klostrofobik bir yer. Mola vermeden şöyle bir bakıp çıkabilirsiniz. Konum için tıklayın.

🍴   KATMER – Biliyorum daha acıkmadınız ama bu gezi zaten sürekli acıkamadan yemek yiyerek geçecek. Gaziantep’in en ünlü katmercisi Zekeriya Usta’ya günün 2. kahvaltısı için uğrayın. Antepliler de böyle yapıyor zaten; gün ağırmadan 1. kahvaltı yapılıyor, ağırdıktan sonra da 2. kahvaltı. 🙂 Tavsiyemiz 1 porsiyonu 4 kişi yemeniz.  Zekeriya Usta konum için tıklayın.

6. Gaziantep Kalesi

Gaziantep Kalesi, Gaziantep’in tam merkezinde tepesinde bulunan bir kale. Ne zaman yapıldığı net bilinmese de ciddi eski bir yapı, Roma döneminde gözlem için kullanılmış. Kalenin çevresi 1200 metreymiş. Günümüzde de “Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi” olarak kullanılıyor. Bu müzenin içinde Gaziantep’in gösterdiği savunmayla ilgili 45 dakikalık bir sunum var. Giriş ücretsiz. Kış aylarında 08.00-17.00, yaz aylarında ise 09.00-19.00 saatlerinde açık. Konum için tıklayın.

7. Hamam Müzesi ♡

Hamam Müzesi, aslında Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan külliyenin 1577 tarihli hamamı. 2015 yılında Gaziantep Belediyesi tarafından restorasyon geçirerek Osmanlı hamam kültürünün sergilendiği bir müze haline getirilmiş. Hem klasik bir Osmanlı hamamının soğukluk, ılıklık, sıcaklık gibi bölümlerini görebiliyor hem de hamam araç – gereçleri ve balmumu maketlerle canlandırılan hamam geleneklerini görüyorsunuz. Mesela çok enteresan bir yöresel hamam geleneği, kurt kafası ile kırk taş suyu gibi! Bebeğin kırkı çıkınca bebeği nazardan korumak için kurt kellesi ile yıkıyorlarmış. Anne oturuyor, bir kadın bebeği annenin üzerine tutuyor, diğer kadın da elindeki tastaki suyu kurt kafasından bebeğe ve sonra da anneye akacak şekilde döküyor. Bu hala yaşatılan bir gelenekmiş. Kurt kafası belli başlı ailelerde oluyormuş, onlardan ödünç alınıyormuş. Bulunamadığı durumlarda da kaplumbağa kabuğu kullanılıyormuş. Hamam ve hamam kültürü ile ilgili bu ve bunun gibi gelenekleri Hamam Müzesi’nde görebilirsiniz. Adres: Karagöz Mahallesi, 27400 Şahinbey Websitesi Tel: 0342 211 12 00 Konum için tıklayın.

8. Gaziantep Kahramanlık Panorama Müzesi

Fotoğraf Kaynak: www.kulturportali.gov.tr

Gaziantep Kalesi’nin içinde bir bölüm Panorama Müzesi’ne ayrılmış ve bu bölümde savaş yıllarını anlatan resimler, maketler ve heykellerin olduğu bir galeri var. Galeride Antep halkının ve askerlerin İstiklal Savaşı’nda verdiği mücadele anlatılıyor. Gaziantep Kalesi’ne giderseniz mutlaka uğrayın deriz, özenle hazırlanmış. Giriş ücretsiz. Adres: Gaziantep Kalesi İçi Şahinbey Tel: 03422200888 Konum için tıklayın.

9. Medusa Arkeolojik Cam Eserler Müzesi

Fotoğraf Kaynak: gaziantep.gtb.gov.tr

Medusa Cam Eserler Müzesi Türkiye’deki ilk özel cam eser müzesi. Bu müze de Gaziantep Kalesi’ne yakın tarihi bir Gaziantep evine kurulmuş. Müzede tunç çağından tutun da Roma, Bizans ve İslami dönemlere dair cam ve toprak eserler sergileniyor. İçinde antikaların satıldığı bir bölüm ve mozaik – cam boncuk yapılan farklı odalar var. Medusa Cam Müzesi 2008 yılında kurulmuş, içinde atölyeler var. Eğer cam yapımına ilgiliyseniz gidip görmek ve antika eşya satılan kısmına göz atmak iyi bir fikir olabilir. Ayrıca etkinlik ve kurslar için websitesinde ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Giriş 4 TL.  Adres:Seferpaşa Mahallesi, Şakir Sk. No:9 Şahinbey – Gaziantep Tel: 03422303049 WebsitesiKonum için tıklayın. 

10. Naib Hamamı

Fotoğraf Kaynak: Gökhan Kaderli / Foursquare

Hamama girmeye muhtemelen vakit yok ama yıldırım gezginler için bir not olarak burada dursun:
Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde bile söz edilen Tarihi Naib Hamamı Gaziantep Kalesi’nin tam aşağısında kalıyor. Hamam tam 1640 yılında inşa edilmiş ve Gaziantep’te hala günümüzde Osmanlı’nın hamam geleneğini yansıtan en güzel yerlerden. AB’nin GAP Kültürel Mirasın Korunması ve Yaşatılması Hibe Programı kapsamında da 2007 yılında yenilenip tekrar açılmış. Her gün açık, gittiğinizde sırf hamam özelliklerini de kullanabilirsiniz, sauna, masaj, cilt bakımı gibi hizmetler de alabilirsiniz. Havludan şampuana terliğe herşeyinizi kendinizin getirmesi gerekiyor. Hamam 09.00 – 17.00 saatleri arasında kadınlara, 18.00 – 24.00 saatleri arasında da erkeklere açık. Bayanlar için giriş 17 TL, erkekler için giriş 18 TL. Bayanlar için ekstra kese ya da masaj isterseniz ikisi de 7 TL. Erkekler için kese de masaj da ekstra 9 TL. Adres: Seferpaşa Mahallesi Naib Hamamı Sokak.No:8 Kalealtı Şahinbey – Gaziantep Tel: 03422324036 Konum için tıklayın.

11. #Gaziantep


Şehir isimleri ile fotoğraf çektirme furyasına katılmak isterseniz hemen yolunuzun üzerinde bu #Gaziantep yazısı var. Bir şey danışmak ya da harita edinmek isterseniz Turist Info (turizm danışma) da hemen orada.

TAKSİYE BİN – Buradan taksiye atlayıp “Bizi Zeugma’nın arkasındaki Halil Usta’ya götür” deyin. Unutmayın; Zeugma saat 5’te kapanıyor. O yüzden 2 – 2.30 gibi kadar Halil Usta’ya varacak şekilde temponuzu ayarlayın. Yemek için 40 dakika, müze için 1, 5 saat, müzenin hediyelik eşya dükkanı için de 20-30 dakika  koyun. Bizim tüm Antep genelinde en sevdiğimiz ürünler buradaydı.

🍴  KÜŞLEME – Et ile aşk yaşamak için Halil Usta’da küşleme yemeniz lazım. Antep’e özgü bir kebap olan simit kebanının da mutlaka tadına bakın. Halil Usta konum için tıklayın. Burada nerede ne yenir pek anlatmıyoruz, tekrar ediyorum bu yazıyı okumadan Gaziantep’e giderseniz pişman olursunuz:
👉  ANTEP’DE NE NEREDE YENİR

 12. Zeugma Mozaik Müzesi  ♡

Zeugma Mozaik Müzesi Gaziantep’in en önemli turist noktalarından birisi. 2011’de açılan müze dünyanın en büyük mozaik müzesi olarak açılmış ama sonradan 2014 yılında Hatay Arkeoloji Müzesi’nin açılmasıyla Zeugma Mozaik Müzesi dünyanın ikinci en büyük mozaik müzesi haline gelmiş. 1700 metrekare gibi epey büyük bir alana yayılan eserler yaklaşık iki bin yıllık mozaikler. Müzedeki mozaikler Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılmış bu yüzden özellikle arkeolojik olarak çok değerli ve dünya çapında bilinen bir müze burası.

Müzeyi duymadıysanız bile ünlü “Çingene Kızı” mozaiği mutlaka bir yerlerde gözünüze ilişmiştir. Bu ünlü mozaik Zeugma Mozaik Müzesi’nin ikinci katında özel karanlık bir odada sergileniyor. Mozaiklerin neredeyse hepsinin üstünde bir iki paragraflık da olsa açıklama var. Gaziantep’e gidince görülmesi gereken yerlerden bu mozaik müzesi. Her gün açık. 15 Nisan-2 Ekim tarihleri arasında 09.00-19.00 arası, 3 Ekim-14 Nisan tarihleri arasında ise 09.00-17.00 arası ziyaret edebiliyorsunuz. Giriş ücreti 15 TL, Müzekart+ ile bir sene boyunca sınırsız girebiliyorsunuz. Ayrıca bu müzenin hediyelik eşya dükkanı da çok güzel. Adres: Mithatpaşa Mahallesi, Hacı Sani Konukoğlu Bulvarı Şehitkamil/Gaziantep Tel: 03423252727 WebsitesiKonum için tıklayın. 

Zeugma Antik Kenti

Antik Kent M.Ö. 300 yılında Büyük İskender tarafından ”Selevkia Euphrates” ismi ile kurulmuş. Romalı bir komutan olan Pompeius, 1. Antiachos’un yardımları karşılığında kenti kuruluşundan yaklaşık 230 sene sonra ona vermiş. M.Ö. 31 yılında antik kent tamamen Roma İmparatorluğu’nun olmuş ve köprü anlamına da gelen “Zeugma” ismini almış. Hala da “Zeugma Antik Kenti” diye anılıyor.

DÖNÜŞ – Çok yorulmadıysanız iştahınızın yerine gelmesi için yürüyerek otele (ya da direkt İmam Çağdaş’a)  gidebilirsiniz ama 45 – 50 dakikalık bir yol olduğunu da hatırlatalım.

🍴  ALİNAZİK – Antepliler İmam Çağdaş için çok seri üretime bağladı diye dursun, adamların seri üretimi bile parmak yemelik. Burada yediğimiz Alinazik bizim en çok aklımızda kalan yemek oldu. Özel kare baklavasını ya da havuç dilimini denemeyi unutmayın. Garson bize ikisi de aynı şey ama farklı kesimler dedi. Siz yine teyit edin gittiğinizde. İmam Çağdaş konum için tıklayın.

13. Tahmis Kahvesi   ♡

Geceleri pek Gaziantep’te yapılacak birşey yok. O yüzden tarihi Tahmis Kahvesi’nde menengiç kahvesi ya da zahter çayı içmeyi en sona bıraktık. Zaten Anadolu Evlerinde kalıyorsanız oteliniz İmam Çağdaş’ın hemen sırtına Tahmis Kahvesi de 5 dakikalık yürüme mesafesinde.

Yaklaşık 1635 yılında Tekke’ye gelir amaçlı yapılan Tahmis Kahvesi’nin mazisi gerçekten eski. Özellikle halk tarafından senelerce Lokuslu Kahve ya da Tömbekici Kahvesi diye geçse de adı Tahmis Kahvesi olarak kalmış. Tahmis ise kahvenin dövüldüğü yer demek. Kahve çok otantik ve salaş bir yer. Küçük masalar ve sandalyelerde oturup çay-kahve içiyorsunuz. Buranın özellikle dibek kahvesi meşhur. Bizim damak tadımıza çok uymadı ama Tahmis’e gidince tatmadan dönmek olmaz diye düşünüyoruz. Gaziantep’te uğranması gereken yerlerden. Adres: Suyabatmaz Mh. Şehitler Cd. Eski Buğday Pazarı No :21 Gaziantep Tel: 0342 232 89 77  WebsitesiKonum için tıklayın.

2. Gün

🍴  CİĞER – İşte afyonu patlatmak da değil, delip geçen bir Gaziantep kahvaltısı daha: sabahın 5’inde ciğer yemek. :)) Haydar Usta da Antep’in en ünlü ciğercisi. Sabah namazından önce açıp, bir kaç saat içinde yok satıp, 7’ye kalmadan dükkanı kapıyor. Öyle seviliyor. 7’ya doğru gelirseniz avucunuzu yalama ihtimaliniz yüksek, o yüzden 6.15 gibi burada olmaya bakın. Haydar Usta kapattıysa hemen yakınındaki Löküs de çok seviliyor. Haydar Usta konum için tıklayın.

14. Rumkale ♡


Rumkale Gaziantep’te Nizip ilçesinde olan Kamışlı Köyü’nün içinde bir yarımadada, fotoğrafta tam karşımda duran yer. Kale, Fırat Nehri ve Merzimen Çayı’nın tam birleşimindeki dik kayalıkların üstünde inşa edilmiş. Roma ve Ortaçağ’dan kalma kalıntılar da bulunuyor bu yarımadada. Üzerinde Aziz Nerses Kilisesi, Barşavma Manastırı, eski dönem kalıntıları, hendekler ve kuyular gibi birçok eski dönem izleri var. Roma İmparatorluğu döneminde Hz. İsa’nın havarilerinden biri olan Yohannes’in Rumkale’ye yerleşmesi sonucunda Hristiyanlık’ın yayılımı hız kazanmış. Bu yüzden Rumkale de Hristiyanlık tarihinin önemli yerlerinden sayılıyor. Konum için tıklayın.

Yarımadaya çıkılamıyor ama burayı ve Birecik Barajı’nın sular altında bıraktığı köyleri bir tekne turu ile mutlaka görmelisiniz. 2 tür tekne turu var:

1. Rumkale – Halfeti: Bu tur 2 saat sürüyor ve Halfeti’ye kadar sular altında kalan birkaç köyü görerek gezdiriyor. Halfeti tam bir hayal kırıklığı onu peşin peşin söyleyelim. Oranın dokusunu mahveden binalar yapılarak ruhu tamamen öldürülmüş. Hele Halfeti’nin tepesine yapılan 4-5 katlı her fotoğrafınıza güneş gibi doğan otele inanamayacaksınız. Ama diğer köyler hala güzeller. Köylerin bazılarında suyun üzerinde kalan evler çay bahçesi olarak işletiliyor.

2. Rumkale – Savaşan: Diğer seçenek de sadece Rumkale ve Savaşan Köyü’nü gördüğünüz 20-30 dakikalık bir tur. Bu arada suyun ortasından yükselen minarenin olduğu yer Savaşan Köyü. Halfeti olarak yanlış biliyor. Savaşan’da da çay bahçesi var.

Buraya gelmeniz için ya özel aracınızın olması lazım, ya da bir taksi ile anlaşacaksınız. Sabah erken varacağınız için önden teknecileri ayarlamakta da fayda var. Otelinizden hem tekneci, hem de ulaşım aracı ayarlama konusunda yardım isteyebilirsiniz. Gaziantep’ten 1 saat 15 dakika kadar sürüyor. Biraz uzak ama görmeye değer. Adres: Kamışlı Mahallesi, Kasaba Köyü Yolu Yavuzeli-Nizip Tel: 05366368602 Websitesi: rumkale.net Konum için tıklayın.

 

🍴  NOHUT DÜRÜM YA DA KEBAP –  Aç bir kurt gibi Gaziantep’e döndüğünüzü tahmin ediyorum. Canınızın ne istediğine göre nohut dürüm için Recep Usta’yı ya da donatılmış bir kebap sofrası için Çulcuoğlu’nu deneyin deriz. Recep Usta konum, Çulcuoğlu konum için tıklayın.

ALIŞVERİŞ & OTELE BIRAKMA –  Söz verdiğimiz gibi bir saat ayırıp buradan almak istediklerinizi alıp otele bırakabilirsiniz.

15. Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi

Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi, Gaziantep Kalesi’ne 200 metre uzaklıkta. Türkiye’nin ilk Turizm Bakanlarından Ali İhsan Göğüş doğduğu evi annesi Emine Göğüş adına müze açılması amacıyla bağışlamış. Bu konak 1904 yılında yapılmış ama müze haline getirebilmek amacıyla Gaziantep Büyükşehir Belediyesi restorasyonunu yapıp 2008’de müze olarak açmış. Gaziantep’in lezzetleri bildiğiniz gibi çok ünlü, bu yemekler yapılırken kullanılan mutfak araç gereçlerini ve seneler boyunca değişimini görebilmemiz amacıyla bu mutfak müzesi kurulmuş. Türkiye’nin ilk mutfak müzesi olan Emine Göğüş Mutfak Müzesi’nde Gaziantep’in mutfak kültürüne dair her şey var. Çoğu eşya bakırdan yapılmış ve oldukça eski. Müzenin bir de hediyelik eşya satan bölümü var, bir şeyler almak isterseniz göz atabilirsiniz. Pazartesi hariç her gün 08.30-17.30 saatlerinde açık. Normal ücret 1 TL, indirimli 0.50 TL. 7 yaşın altına ve 64 yaşın üstüne ücretsiz. Adres: Karagöz Mahallesi Sadık Dai Sokak No: 16 Şahinbey – Gaziantep Tel: 03422200888 Konum için tıklayın.

16. Tarihi Bey Mahallesi ♡

Bey Mahallesi, aslen Selanik doğumlu Atatürk’ün Türkiye’de resmi olarak nüfusa kayıtlı olduğu mahalle. Gaziantep’in tarihinin beşiği desek yerinde olur. Burada 1500’lü yıllardan kalma müthiş taş evler var. Bir kısmı renove edilip cafe / restoran tarzında yerler olmuş. Oyuncak Müzesi, Atatürk Anı Müzesi, Etnografya Müzesi ve Hamam Müzesi de bu mahallede bulunuyor. Bu mahallenin en önemli özelliği tarihi dokusunu bozmamış olması bir yana 20 yy’a kadar Müslümanlarla, azınlık Ermenilerin kapı komşusu olarak yaşamış olması. Zaten St. Mary Kilisesi’nin (Kurtuluş Cami) mahalleye çok yakın olmasından ve Ermenilerden kalmış konaklar bu gerçeği kanıtlar nitelikte.

Eski Gaziantep’in binaları bizi bizden aldı. Sokakları dolaşırken eski evlere mutlaka dikkat edin, mimarileri gerçekten yöreye özgü çünkü. Özellikle eskiden evler havara veya keymıh isimli özel yumuşak taşlarla inşa edilirmiş. Zaten ilginizi mutlaka çekecektir, evler genelde bir ya da iki katlı, maksimum üç. Bazı eski evlerde pekmez veya zeytinyağı gibi yiyecekleri depolamak için mahzenler olabiliyor. İçlerini göremeseniz bile mutlaka eski Gaziantep evlerinin mimarisine dikkatli bakın deriz, çok güzeller.

Bu ahşap kepenkler Gaziantep’in çehresinin en önemli elemanlarından biri. Binalar farklı olsa da hepsinin altındaki dükkanların tektip ahşap kepenk kullanması sayesinde hem göze hoş gelen homojen bir görüntü oluşuyor, hem tarihi doku korunuyor. Sanki tabelasıyla, cephesiyle, giriş katlarındaki görüntüyü bir standarta bağlamak çarpık kentleşmeyi düzeltmese de yara bandı olabiliyor gibi duruyor.  Gaziantep bu yönüyle gerçekten Türkiye’ye öncülük edebilecek yerlerden. Zaten son 10 yıldır Gaziantep’te tabela kirliliğinden, kepenklere, restorasyona ciddi bir şehre tarihi dokusunu geri kazandırma çalışması sürdürülüyor ve gerçekten güzel meyveler vermiş. Elbette her zaman daha fazlasını yapmak mümkün, ama zaten iyileştirmenin sonu yok. Konum için tıklayın.

17. Atatürk Anı Müzesi


1933 yılında, Gaziantep’i ziyaret eden Mustafa Kemal, Kurtuluş Savaşı’nda inanılmaz bir direniş örneği gösteren Gaziantep için övgü dolu sözler söyler ve nüfusuna kaydolur. Daha sonra da her yıl gelenekselleşen bir şekilde Gazinatep’i ziyaret eder. Hatta 1936 yılındaki bir konuşmasında Gazianteplilerden “Türküm diyen her şehir her kasaba ve en küçük Türk köyü, Gazianteplileri kahramanlık misali olarak alabilirler” şeklinde bahseder. Böylece Antepliler de onun anısına, Bey Mahellesi’nde, Konukoğlu ailesine ait geleneksel Antep Evi’ni anı müzesine çevirmeye karar verirler. Müzenin avlusunda, Atatürk’ün nüfus kaydını gösteren nüfus cüzdanı örneğiyle Gaziantep’e verilen İstiklal Madalyası görülebiliyor. Evin içinde ise Atatürk’ün Gaziantep’e geldiğinde kullandığı karyola ve kapsamlı bir Atatürk Araştırmaları Kütüphanesi var. Ama malesef çok dolu dolu bir müze dememiz mümkün değil. 5 – 10 dakika da herşeyi görüyorsunuz. Adres: Bey Mah. Ali Özalgan Sok. No: 4 Şahinbey Tel: 0342 211 12 00 – 4940 – 4941- 4942 WebsitesiKonumiçin tıklayın.

18. Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi ♡

Gaziantep’te sırf çocukların değil her yaştan insanların ilgisini çekebilecek çok tatlı bir müze var! Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi, 1700’lü yıllardan beri günümüze kadar oyuncakların evrimini görebileceğiniz bir müze. İstanbul Kadıköy’deki Sunay Akın’ın Oyuncak Müzesi gibi. Hatta Gaziantep’te 2013 yılında açılan bu müzenin küratörlüğünü de Sunay Akın yapmış. Ayrıca oyuncakların da eski, güzel Gaziantep evlerinden birinde sergileniyor olması müzeyi daha da görülesi hale getirmiş. Müthiş güzel parçalar var. Tavsiye ederiz.

Pazartesi hariç her gün 08.30-17.30 saatlerinde ziyaret edebiliyorsunuz. Giriş ücreti tam 1 TL, indirimli 50 kuruş, 7 yaşın altındaki çocuklara ve 65 yaş ve üstüne ücretsiz. Adres: Bey Mahallesi Ali Özalgan Sokak No:7 Şahinbey Tel: 03422201551 WebsitesiKonum için tıklayın.

🍴  MENENGİÇ / ZAHTER ÇAYI – Müzeden bir dakika mesafedeki Papirüs Gaziantep’in en sevilen cafelerinden biri. Hem biraz dinlenip, hem de Antep’in imza lezzetlerinden içebilirsiniz. Cafenin içi, asmalar altındaki avlusundan bile güzel, mutlaka içiri de bakmalsınız. Papirüs konum için tıklayın.

19. Kurtuluş Camisi

Cami 1892’de Valide Meryem Kilisesi ismiyle yaptırılmış, diğer ismi de St. Mary. Kilise halindeyken kilisenin çanını Hirant Köşkeryan Brezilya’da yaptırmış, Gaziantep Müzesi’ne yolunuz düşerse bu çan günümüzde orada sergileniyor. Cami kilise olarak yaptırılsa da sonraki yıllarda bir süre boş kalmış, bir süre hapishane olarak kullanılmış ve sonunda camiye dönüştürülmüş. Hala da mimari açıdan çok güzel bir cami ve Gaziantep’teki en büyük camilerden biri. Adres: Tepebaşı Mahallesi, Cami Sk. No:10 Şahinbey/Gaziantep Konum için tıklayın.

20. Elmacı Pazarı

Yerel lezzetleri ve kültürü tatmak görülebilecek en iyi mekanlardan biri Elmacı Pazarı. Bazı yerlerde Almacı Pazarı diye de geçebiliyor. Otantik ve nostaljik bir pazar. Özellikle fıstık, ceviz gibi kuruyemişler, baharatlar; kurutulmuş neredeyse her sebze ve meyve; bakır cezveler ve sahanlar hepsini burada bulabilirsiniz. Tabi ki iş birazcık daha turistik hale gelmiş. Mesela bir türk kahvesi bardağını Gaziantep Kalesi’nin çevresindeki minicik bir dükkanda 30 TL’ye bulurken, Elmacı Pazarı’nda sorduğunuzda aynısına 70 TL fiyat alabiliyorsunuz. Bu yüzden her yerde benzer şeyleri bulabileceğinizi aklınızda bulundurup birkaç yere fiyat sormadan alışveriş yapmamanızda fayda var. Yine de taze kuruyemişler burada en güzellerinden. Özellikle de baklavalık antep fıstığı alacaksanız. Bu arada baklava demişken Gaziantep’te baklava nerede yenir diyenleri böyle alalım. Konum için tıklayın.
🍴  MSM YA DA ÇULCUOĞLU YA DA ÜÇLER YA DA BAYAZHAN YA DA AŞİNA – Gaziantep’teki son yemeğinizde ne yemek istediğinizi size bırakıyoruz. Bu mekanların hangisinde ne yenir zaten yukarıda paylaştığımız Gaziantep’te Ne Yenir yazımızda paylaşmıştık. Konumları: MSM, Üçler Kebap, Bayazhan, Aşina.

🍴   BAKLAVA – Yolcululuğunuzu Koçak’ta baklava yiyerek altın vuruş ile bitireceksiniz. Gaziantep’le tatlı bir veda…  Hem böylece evdekiler götürmek için alacağınız baklavalar da günlük olur diye düşündük. Koçak konum için tıklayın. Bizce Gaziantep’in en güzel tatlısı Koçak’ın özel karesi ama dediğimiz gibi siz yine de dersiniz çalışıp da gelin ki sonra pişman olmayın:
👉 ANTEP’TE BAKLAVA NEREDE YENİR

 

 O zaman size iyi yolculuklar!

Nee? Daha gitmiyor musunuz?

Valla bizce daha fazla uzatmanın pek bi alemi yok ama kalmanız gerekiyorsa;

21. Hanlar

Fotoğraf Kaynak: www.kulturportali.gov.tr – Yeni Han

Özellikle Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde ticari hayatın önemli bir parçası olan hanlar hala Gaziantep’te bolca var. Gaziantep de ticaretin yoğun yaşandığı yerlerden olduğu için Türkiye’deki birçok ile kıyasla daha fazla sayıda han görebiliyorsunuz. Eskiden iki tarz han varmış; bir kısmı ulaşım yollarının üzerine kurulur ve bunlara “menzil” denilirmiş, diğerleri ise şehre inşa edilirmiş ve “şehir hanı” denilirmiş. Şehir hanları ticaret için kullanılır, üst katları tüccarların geceyi geçirmeleri için, giriş katlar ise onların hayvanları için bir yer olurmuş. Gaziantep’te 31 tane han varmış, farklı nedenlerle bir kısmı yıkılıp zarar gördüğü için günümüze hepsi kalamamış. Günümüze ulaşabilen hanlardan bir kısmı: Şıra Hanı, Tuz Hanı, Emir Ali Hanı, Anadolu Hanı, Kürkçü Hanı, Belediye Hanı, Elbeyli Hanı, Yeni Yüzükçü Hanı, Tütün Hanı, Hacı Ömer Hanı, Millet Hanı ve Yeni Han. Mutlaka bir iki tanesine uğrayıp bu tarihi mimariyi görün deriz.

22. Gaziantep Botanik Bahçesi

Fotoğraf Kaynak: gaziantepbotanik.com

Gaziantep’teki ilk botanik bahçesi olarak 2009 yılında açılmış. Botanik bahçe eğitim merkezi olma amaçlı kurulmuş ve ilkokul-ortaokul-lise öğrencileri başta olmak üzere bütün ziyaretçilere bölgenin ve Türkiye’nin bitki örtüsünü tanıtmak öncelikli hedef. Botanik bahçedeki her bitkinin üzerinde familyası, türü, anavatanı gibi bilgiler yer alıyor, bu sayede sırf bakınmaya değil de bilgi edinmeye de gidebilirsiniz. Özellikle bahar aylarında çiçekler rengarenk ve görmeye değer oluyormuş. Tabiki bahçenin düğün fotoğraflarının vazgeçilmez mekanı olduğunu da söylemeden olmaz. 🙂 Giriş ücreti normal 1 TL, öğrencilere 50 kuruş. Sabah 09.00 ile güneş batımından yarım saat önceye kadar ziyaret edebiliyorsunuz. Adres: Gazi Mh. Zübeyde Hanım Bulvarı Şehitkamil – Gaziantep Tel: 0342 338 82 82 Websitesi: www.gaziantepbotanik.com Konum için tıklayın.

23. Yesemek Açık Hava Müzesi

Fotoğraf Kaynak: gaziantep.gtb.gov.tr

Yesemek 1890 yılında Alman Doğu Araştırmaları Kurumu’nun araştırma ve kazı işlemlerinde bulunup tanınır hale gelmiş. Sonrada 1960’lı yıllarda kazı ve araştırmalar arttırılıp ülkemiz tarafından da yapılmaya başlanmış. Özellikle son senelerde yapılan kazılarda 300 adet gibi ciddi bir sayıda heykel bulununca Gaziantep Müze Müdürlüğü burayı Açık Hava Müzesi’ne dönüştürmeye karar vermiş. İçinde bir de sanatkarların çalıştığı bir “Heykel Atölyesi” var. Yesemek Açık Hava Müzesi, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından 2012’de UNESCO Dünya Mirasları Geçici Listesi’ne girmiş. Giriş ücretsiz. 15 Nisan-2 Ekim tarihleri arasında 09.00-19.00 arası, 3 Ekim-14 Nisan tarihleri arasında ise 08.00-17.00 arası açık.Adres:Yesemek Mahallesi İslahiye/Gaziantep Tel:

03428751055 Konum için tıklayın. 

Nasıl Gidilir?

Müze, içinde bulunduğu İslahiye ilçesi’nin merkezine (Biz aklınızda bir fikir oluşturmak amacıyla İslahiye Belediyesi’nden aldık başlangıcı.) 22 kilometre uzaklıkta ve arabayla yaklaşık 25 dakika. Bunun için ilk başta Gaziantep’in merkezinden İslahiye ilçesine gelmelisiniz, ki Gaziantep merkezinde Elmacı Pazarı’ndan yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta, pek de yakın değil. Minibüsler kalktığını duyduk ama bu konuda güvenilir bir bilgi bulamadık, orada en güvenilir bilgiyi bulabileceğinizi düşünüyoruz. Diğer bir alternatif taksiye binmek olabilir.

24. Köklüce Kanyonu

Fotoğraf Kaynak: panoramio.com / dr.okumus

Köklüce Kanyonu Gaziantep’teki en iyi tırmanış noktalarından biri. Tırmanış yapmak için bir sürü rotaları var ve böyle bir ilginiz varsa Gaziantep’e gittiğinizde gidebilirsiniz. Ayrıca kamp yapmak isterseniz oldukça doğal kalmış, hiç ellenmemiş süper bir kamp alanı. Biz en son gittiğimizde (2016) henüz tuvalet, duş, elektrik gibi ihtiyaçlarınızı bulabileceğiniz bir yer yoktu. Buna karşın kamp yapmak ücretsiz ve istediğiniz yere çadırınızı kurabiliyorsunuz. Evde yoklarımızdan daha önce burada kamp veya tırmanış yapan varsa harika tavsiyelerinizi mutlaka bekliyoruz! 🙂 Konum için tıklayın.

GAZİANTEP NEREDE?

Gaziantep, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alıyor ve komşu illeri Hatay, Kilis, Osmaniye, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa.

Kilis‘ten Gaziantep’e arabayla 56 kilometre ve yaklaşık 1 saat,
Şanlıurfa‘dan Gaziantep’e arabayla 175 kilometre ve yaklaşık 1 saat 49 dakika,
Osmaniye‘den Gaziantep’e arabayla 148 kilometre ve yaklaşık 1 saat 50 dakika,
Adıyaman‘dan Gaziantep’e arabayla 152 kilometre ve yaklaşık 2 saat 13 dakika,
Hatay‘dan Gaziantep’e arabayla 166 kilometre ve yaklaşık 2 saat 19 dakika,
Kahramanmaraş‘tan Gaziantep’e arabayla 78 kilometre ve yaklaşık 1 saat 10 dakika,
İstanbul Beşiktaş‘tan Gaziantep’e arabayla 1152 kilometre ve yaklaşık 11 saat 45 dakika sürüyor.

GAZİANTEP’E ULAŞIM

Gaziantep’te Ucuza Uçak Bileti

Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları, Atlasjet ve OnurAir’ın İstanbul’dan Gaziantep’e uçakları var. Türk Hava Yolları’nın her gün 2-3 tane Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan, 4-6 tane de Atatürk Havalimanı’ndan uçuşu var. İstanbul-Gaziantep arası Pegasus Hava Yolları’nın Pazartesi ve Cumartesi günleri günde 5, diğer her gün ise günde 4 tane uçuşu var. Atlasjet ve OnurAir’ın ise İstanbul-Gaziantep arası her gün birer tane uçuşları var.

Gaziantep’e ucuz uçak bileti bulmak için tıklayın.

Gaziantep’e Kendi Aracınız İle Gelmek

Gaziantep’e arabayla gitmek çok uzun sürüyor bu yüzden en mantıklısı uçağa binmek olacaktır. İstanbul-Gaziantep arası uçakla yaklaşık 1 saat 40 dakika sürüyor.

Gaziantep’te Araç Kiralama

Araçlarınızı, bir booking.com’un alt markası olan rentalcars.com’dan kiralayabilirsiniz. Rentalcars ile hem büyük araç kiralama firmaları arasında fiyat karşılaştırması yapabiliyor hem de dönemsel fırsatlar yakalayabiliyorsunuz.

Havalimanından araç kiralamak için tıklayın.

Şehir merkezinden araç kiralamak için tıklayın.

GAZİANTEP TURLARI

Eğer Gaziantep’e kendiniz değil de turla gitmek istiyorsanız, detaylara ulaşmak için tıklayın.

GAZİANTEP’TEN GEZE GEZE DÖNMEK İSTEYENLER İÇİN ROTA

 

Dimes GO 2017 şeftali rotası da tam buralardan geçiyor. Gaziantep’ten çıkmalı, Rumkale ve Halfeti’de turlamalı, Şanlıurfa’ya uğramalı ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Göbeklitepe’de son bulmalı bir rota:  Dimes GO Şeftali Rotası 2017

INSTAGRAM’A DA BEKLERİZ

https://www.instagram.com/p/BZ3EG9TDkML/

51 YORUM

 1. Çetin Eldem

  Blogunuz sistematik ve çok yararlı. Emeklerinizin karşılığı, sağlık olarak dönsün sizlere. Başarı dilekleri ve teşekkürlerimle.

  Cevapla
 2. Merve

  Yaa süper herşeyi tek tek açıklayıp anlatmışsınız rehberimiz oldunuz çok teşekkürler emeğinize sağlık

  Cevapla
 3. Pınar KIR

  Merhabalar,
  Tüm tavsiyelerinize uyarak harika bir gezi geçirdik. Asude Konak bizim için mükemmel bir otel oldu. Çok teşekkürler.

  Cevapla
 4. Teoman

  Merhabalar;
  Öncelikle bu güzel yazı için elinize sağlık. Biz İstanbul’dan uçak ile Gaziantep’e gideceğiz. Sizce orada araç kiralayıp gezmek mantıklı mı? Ulaşım nasıl oluyor, yerlerin birbirine mesafesi ne kadar tahmini?

  Cevapla
 5. Elif

  Kalıcak yer olarak kule hotel & spa’yı kesinlikle tavsiye ederim. Fiyata göre hizmet çok iyi, evimde gibi hissettim. Yazınız bize ilham oldu teşekkürler Herkese iyi gezmeler

  Cevapla
 6. mustafa

  merhabalar,
  oncelike sizi tebrik ederim bu guzel calismalar icin,buyaz tatailimiz icin arsatirma yaparken
  sizin sitenizi buldum,yurt disinda yasiyorum ve bu yaz tatilinde cocoularla beraber guney dogu illerimizi bi gezelim dedik ve adana antep ve kaharaman maras illerinde karar kildik,
  yalniz agutos ayi sebebiyle buralarda gezmek uygun olurmu tavsiye edermsiniz
  bu hususta onerilerinizi bekleriz…

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Ağustos ve Temmuz en son önereceğim vakti. Ben olsam Ege’yi tercih ederim

   Cevapla
 7. necdet

  merhabalar.20 haziranda kısmetse 2 günlüğüne gideceğiz.yazılarınızı ınceledım ve notlarımı aldım.ınsallah vakıt yeter hepsine.merak ettıgım sey Anadolu evlerindeki fotoğrafı nasıl bu kadar güzel yaptınız. ps ile mi ?

  Cevapla
 8. Mine

  23.02.2019 tarihinde günübirlik yaptığımız geziden paylaşım yapmak istedim belki faydalı olur. Havaalanından ulaşım havaş ile mevcut ücret kişi başı 10 tl biz sabah beyran hakkımızı dukat kebapda kullandık yok böyle bir lezzet sırf beyran için bir daha gidilir modundayız dukat zeugma nın arkasında kalıyor yürüyerek 5-6 dk sürüyor havaş servisi bizi zeugmanın önündeki caddede indirdi üst geçidi geçiyorsunuz müze biraz yürüyünce dukat meşhur küşlemeci halil ustada o bölgede gidecekler önceliğini böyle yapabilirler sonra müzeyi gezdik dukatın olduğu caddeden şehir merkezine otobüs minibüs çok fazla 3 binişlik kart alarak ulaşımı sağlayabilirsiniz. İmam çağdaş da küşlemeyi beğendik (asıl gitmek istediğimiz kebapçı Ömer de küşleme saat 12 de bittiğinden ) yakınımızda olan imam çağdaşa yöneldik. Havaşın şehir merkezinde olan bürosu hilton otelin hemen arkasında, o sokakta cafeler mevcut biz en çok dinlenmek için cafe sorunu yaşadık, bakırcılar bölgesinde birkaç tane var diğer gezdiğimiz yerlerde bize denk gelmedi. Havaş servisi ibis otelin önündende yolcu alıyor ibis otelin hemen yanında forum Gaziantep alışveriş merkezi var, kalenin yanından aşağıya doğru indiğinizde foruma ulaşılıyor şehir merkezinde yürüyüş mesafesinde. Havaş gidiş ve dönüşlerini uçak saatine göre ayarlıyor öyle her saat başı ulaşım yok, muakkak saat konusunda bilgi alın aklıma gelen önemli dataylar bu kadar. İyi gezmeler.

  Cevapla
 9. Esra

  Akşam eşimle Gaziantep ‘e mi gitsek dedik sabah Sizin yazınızla karşılaştım O kadar güzel anlatmışsınız ki sanki yakın arkadaşım gitmiş gezmiş “bak Esra buralara mutlaka git hemen öyle atlama hediyeliklere daha neler var yük etme kendine.ertesi gün alırsın “ demişsiniz gibi alıyorum hemen biletleri ❤️

  Cevapla
 10. Nilay Karadağ

  Merhaba,
  Eşimle birlikte 17 kasımda sabah uçağı ile bir arkadaşımızın düğünü için Antep’e gideceğiz. (yani akşam pek birşey yapamayız herhalde) Dönüş 18 kasım akşamı. Daha önce Antep’e günübirlik 2 kez gittim ama hafta içiydi ve her yer açıktı. Şunu sormak istiyorum yemek için birkaç yerin açık olduğu günleri yazmışsınız. Peki Almacı pazarı ve Bakırcılar çarşısı gibi çarşı ve gezilecek yerler ne durumda, pazar açık oluyorlar mı? Koca Antep’i yine 1 güne sığdırmayalım.

  Bilgilendirici yazınız için çok teşekkürler. , Yeni yeni seyahat yazıları bekliyoruz bol şanslar:)

  Cevapla
 11. Eralp

  Sayenizde çok dolu dolu 2 gün geçirdik
  Antep dışı hariç programınızı bire bir uyguladık ve çok mutlu olduk
  Emeğinize sağlık

  Cevapla
 12. hanifi söylemez

  bir kaç gün sonra izmirden gaziantebe iş gezisine gideceğim ve bir kaç günde ttil yapmak istiyorum eşimle nereleri gezebilirim konusunda araştirma ediyordum siteniz çok güzel yazılar paylaşmış ve ellerinize sağlık nokta atışı edeceğim gaziantepdeki yerlere

  Cevapla
 13. Fatma

  Gercekten sizi tebrik ediyorum. Ilk kez bir sitede bu kadar ayrintili ve daha anlaşılır anlatılmış. Emeğinize sağlık

  Cevapla
 14. Çağatay

  Rumkale’yi karşıya alıp çektiğiniz fotodaki tepeye nasıl çıkılıyor? Araba yanına gidiyor mu? Yoksa tırmanmak veya yürümek mi gerekli? Yani o poz için oraya gitmeyi düşünüyorum yoksa rota mı Halfeti olarak değiştireceğim. Şimdiden teşekkürler..

  Cevapla
 15. Alper

  Çok faydalı olmuş elinize emeğinize sağlık. Hafta sonu için Gaziantep gezisi düşünüyorduk ailecek sanırım sizin yazınızdan çok yardım alacağım. Teşekkürler.

  Cevapla
 16. Mithat

  Antep’te elmacı pazarı yok güzel kardeşim. Oranın adı Almacı pazarıdır. Düzelt istersen

  Cevapla
  • Yavuz

   Helal olsun sistim tam ben yazacaktım gezi tamam ama sırf reklam olmuş imam çağdaşgaziantepte en gidilmesi yer selam verip salaş bi kebapciya oturun daha kaliteli yemek yersiniz.

   Cevapla
 17. Şebnem

  Çok güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Teşekkürler. Eklemek istediğim birkaç husus var. Fiyatlar beklediğimizin aksine çok yüksek. 30 TL den aşağı kebap yenmiyor. Baklavada keza çok pahalı. İki dilim baklava, iki dilim sarmaya 15 lira verdik. Zeugma antik kenti şehirden çok uzakta. Arabanız yoksa buraya ulaşım imkankız. Bence buraya giden otobüsler koymalılar.

  Cevapla
 18. Mehmet Kanoğlu

  merhaba, 4 mayıs sabah ve 7 mayıs pazartesi gece olmak üzere yaklaşık dört günlük gezi planladım, uçak biletlerimi aldım. neden derseniz, pazar dönüş bileti iki katı fiyata, yani uçuş fiyatlarından dolayı. sanırım antep’i hallaç pamuğu gibi atarım.

  bunun dışında bir gün içinde çevre şehir-kasaba-köy vb. bir yer olabilir mi??

  selamlar, yazılar için teşekkür ederim..

  Cevapla
 19. Menteş

  Eşimle beraber geçen haftasonu yaptığımız Gaziantep gezimizde yazınızı 2 gün elimizden düşürmedi. Çok detaylı ve güzel yazmışsınız, sayenizde çok güzel yerler gördük, çok güzel yemekler yedik, teşekkür ederiz :). Websitenizle bu gezi ile tanışmış olduk yeni yazılarınızı bekliyoruz 🙂

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Çok sevindim güzel geçtiğine.
   Aramıza hoş geldiniz, Instagram, YouTube, Facebook hesaplarımıza bekleriz.

   Cevapla
 20. gül

  Gül 13.032018

  Tam da 2 gün eşimle Gaziantep e gidiyoruz. Önerilerinizden faydalandım, notlarımı aldım. Güzel bir çalışma olmuş teşekkürler…

  Cevapla
 21. betül

  selam, elinize ayağınıza sağlık öncelikle çok faydalı bir yazı oldu benim için planlarımı hazırlarken.. yalnız sormam gereken bir şey var: araç kiraladık ve Rumkale Hlfeti tarafına gideceğiz, sizce nasıl bir rota çizmeliyiz, hem sizin gördüğünüz gibi Rumkaleyi karşıdan görmek istiyoruz hem de o minarenin yanına gitmek istiyoruz, mümkün mü, önce hangi tarafa gitmeliyiz ki saçma olmasın, ulaşım kolay olsun.. teşekkürler..

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selam Betül,

   Antep gezilecek yerler yazımızı okunuz mu

   Cevapla
 22. Sabahat

  Merhaba , Antep yazınız bize harika bir rehber oldu cok teşekkür ederiz

  Cevapla
 23. Nazmiye

  merhaba iyi günler, biz uçakla Gaziantep’e gidiceğiz. Benim sorum gezmek için araba kiralanmalı mı havaalanından sonra ulaşım kolay mı ? Teşekkür ederim..

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Kesinlikle kiralayın deriz böylelikle şehir içinde ve dışında da her yere özgürce gidebilirsiniz. Ama gerek yok derseniz de havaalanı ile şehir merkezi havaş servisleriyle 35 dakika kadar sürüyor ve tek yön 8 TL.

   Cevapla
 24. sonulu

  merhaba,

  aşağıda yer alan veriniz yanlış,

  Kahramanmaraş‘tan Gaziantep’e arabayla 152 kilometre ve yaklaşık 2 saat 51 dakika,

  doğrusu;

  Kahramanmaraş‘tan Gaziantep’e arabayla 78 kilometre ve yaklaşık 1 saat 10 dakika,

  olmalıdır.

  Cevapla
 25. Cansu

  Tam iki günlük gaziantep gezisi için plan yapmaya çalışıyordum ki yazınızı okudum. Herşeyi detaylarıyla yazmışsınız çok teşekkürler.

  Cevapla
 26. Görkem

  Her seyi çok guzel yazip anlatmışsınız ama Köklüce kanyonu artık bakir değil. Katledildi. Bir su arıtma tesisi uğruna .Su akmıyor kanyondan. Son hali içler acısı.

  Cevapla
 27. çetin

  Güzel bir yazı olmuş ama herkes sabahleyin beyran içemez ki bir de içemeyenler için kahvaltı verilen yerleri de yazınıza katsaydınız çok daha iyi olurdu diye düşünüyorum.Çok merak ettim siz bir hafta kaldınız her gün ciğer ve beyran mı içtiniz yoksa bazı günler de otelde mi kahvaltı yaptınız ?Otelde ki kahvaltı yöresel mi ?Yani yöresel ürünler var mı ?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Bizce bütün Gaziantep kahvaltıları zorlayıcı ama hepi topu 2 güncük buradayken herşeyi olması gereken şekli ile denemeli. 2 gün için Gaziantep’teyken standart Türk kahvaltı yapmak çok yazık olur. Gezmek ve turist olmak arasındaki en büyük fark bu.

   Biz bir hafta kaldığımız için otelde de kahvaltı yaptık ancak bahsettiğim üzere otelin kahvaltısı çok sade bir açık büfe. Kahvaltı keyfi sizin için önemliyse Gaziantep’de ne yenir yazımızda yazdığu gibi Orkide Pastanesi’ni düşünebilirsiniz ama tarihi merkeze biraz uzak

   Cevapla
   • çetin

    Haklısınız bir söz var romadayken romalılar gibi davran .
    Şimdi hangi şehre gideceksiniz ?
    Aslında sizin yerinizde olsaydım antebe gitmişken 1-2 saat uzaklıkta bulunan Maraş’a uğrardım.Arabalar varmış Maraş’a giden
    Oranın da bir sürü tanınan yemekleri varmış.Orada da halk dondurmalarla uçağa biniyormuş antep te baklava orada dondurma

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Send this to a friend