GAZİANTEP GEZİLECEK YERLER

Hadi itiraf edin, bu yazıyı okuduğunuza göre Gaziantep’e aslında yemek yemeğe gidiyorsunuz da iki öğün arasında ne yapsak diye bakınıyorsunuz di mi?

Yanaklarınız hiç kızarmasın, Gaziantep yolcuları için çok olağan bir durum bu. Hele bi dönüş uçağına binin, herkes ellerinde torba torba baklavalar, fıstıklar, çaktırmadan gömlek altında açılmış pantalon düğmeleri, hala yemekleri konuşuyor. 😀

Gaziantep’in Anadolu medeniyetinin önemli beşiklerinden biri olduğu su götürmez bir konu. Yine de turistlerin ajandasında Gaziantep’in gezilecek yerleri, yenileceklerin yanında garnitür kalıyor. O yüzden biz de size asla gitmeye zamanınızın kalmayacağı bir turistik yerler listesi çıkarmak istemedik. Kendimizi kandırmayalım, Antep’te birinci öncelik gurme keşifler. Vicdanınıza biraz su serpmek isterseniz, Antep yemeklerini gümletmek UNESCO tescilli kültürel bir faaliyet de olduğundan çok da aylaklık ediyorsunuz sayılmazsınız.

İl Kültür Turizm Müdürlüğü gibi Antep’te gezilip görülecek yerleri yazmak yerine, size haftasonunuzu hem en iyi şekilde yiyip içip, hem de kalan zamanınızda en optimum şekilde gezeceğiniz 2 günlük bir  Gaziantep turu planı çıkarmamızın daha yerinde olacağını düşündük. Şimdiden midenize kuvvet!

Gaziantep Seyahati Planlaması – Gelmeden Önce

Gaziantep’e Nasıl Uygun Fiyatlı Uçak Bileti Bulurum?

Gaziantep’e uçakla gelecekseniz, en yakın havalimanı Gaziantep Havalimanı. Uçak biletinizi almadan önce mutlaka farklı havayolu firmalarının bilet fiyatlarını karşılaştırın deriz. Gaziantep Havalimanı’na uygun fiyatlı UÇAK BİLETİ bulmak için TIKLAYIN.


Bayram ve Ramazan Uyarısı

Bayramlarda ve Ramazan’da Gaziantep’teki birçok restoran kapalı olabiliyor. O yüzden buraya gastronomi turizmi için gelecekseniz, aklınızda olsun, bu tarihler uygun olmayabilir.


Dersinize Çalışın

Zaten biz bu gezi programına bunları yemeden gitmeyin dediğimiz yerleri entegre ettik ama aslında Gaziantep’i 1 ayda ye ye bitiremezsiniz. 🙂 Bir sürü meşhur yemek ve usta var. Siz yine de bir şey kaçırmamak için full listemize mutlaka göz atın. 👉  Antep’te Ne Nerede Yenir


Yanınıza Alın

– Buraya gelen her gurme tur günde 5-6 öğün yiyor. Çok yemeğe hazır olun.  Hazım sıkıntısı olanlar mide ilaçlarını unutmasın.
– Gaziantep’e gelmeden rejim yapmak epey popüler bir uygulama.
– Müzekartınızı yanınıza alın.


Gaziantep’te Seçtiğimiz Oteller & Evler

Gaziantep’te, tarihi konaklardan ve tarihi hanlardan dönüştürülme oteller de var klasik oteller de…Bizce buraya gelmişken, tarihi dokunun içine daha rahat girebilmek için konak otellerde veya han otellerde kalmanız en ideali olur. Biz önerdiğimiz otelleri aşağıda veriyoruz:

Divan Gaziantep $$

Klasikleşmiş, beş yıldızlı Divan hizmeti ve konforu Gaziantep’te diyelim siz anlayın. İncelemek için TIKLAYIN.

Şirehan Otel $$

Şirehan, 1885 yılında Halep Valisi Cemil Paşa’nın emriyle inşa edilmiş, tarihi İpek Yolu üzerinde kalan Gaziantep’teki Osmanlı mimarisinin de en güzel örneklerinden birinin 2013’te otele dönüştürülmüş hali.  İncelemek için TIKLAYIN.

Anadolu Evleri Tarihi Taş Konak $$

Gaziantep’te konaklayacaklara, Anadolu Evleri’ni öneririz. 150 yıllık bir Ermeni rahip okulu restore edilerek çok hoş bir butik otele dönüştürülmüş. Gaziantep’in tarihi ambiyansını en iyi yaşayacağınız yer. İncelemek için TIKLAYIN.

Asude Konak $$

Asude Konak Hotel de aynı bölgedeki otantik konak otellerden. Çalışanları ilgili, her yere yürüme mesafesinde ve temiz bir seçenek. İncelemek için TIKLAYIN.

Aşağıdaki bağlantılardan Gaziantep’deki tüm otelleri ve kiralık evleri inceleyebilirsiniz.

– Gaziantep‘deki tüm KİRALIK EVLER için TIKLAYIN.
– Gaziantep’deki tüm OTELLER için TIKLAYIN.

Otellerde ve kiralık evlerde fiyat karşılaştırmasını kişi başı maliyetlere göre belirliyoruz. Özellikle evlerde çok kişi konaklama yapılabileceği için kişi başı maliyetler düşüyor ve daha avantajlı hale geliyor. Sizin için yeri ve standartları en iyi otelleri ayrı bir yazıda topladık. Gaziantep’ten daha detaylı otel önerilerimizi GAZİANTEP’TE NEREDE KALINIR? EN GÜZEL OTELLER yazımızda bulabilirsiniz. Şimdiden harika bir tatil diliyoruz.


Araba Kiralamak Gerekir mi?

Sadece merkezde kalacaksanız araç kiralamanıza gerek yok ama Gaziantep çevresinde Halfeti, Yesemek Açık Hava Müzesi gibi gezilecek çok yer var ve hiçbiri yakın mesafede değil. O nedenle kendi aracınızla gelmediyseniz, araç kiralamanızı öneririz. Gaziantep Havalimanı’ndan uygun fiyatlı ARAÇ KİRALAMAK için TIKLAYIN.

Gaziantep’te Gezilecek Yerler Haritası

Haritayı zoom yaparak kullanabilirsiniz.

Gezilecek Yerler

 1. Gaziantep Savaş Müzesi
 2. Bakırcılar Çarşısı
 3. Zincirli Bedesten
 4. Gümrük Hanı
 5. Kaleoğlu Mağarası
 6. Gaziantep Kalesi
 7. Hamam Müzesi
 8. Panorama Müzesi
 9. Tarihi Naip Hamamı
 10. Zeugma Mozaik Müzesi
 11. Rumkale
 12. Gaziantep Emine Göğüş Mutfak Müzesi
 13. Tarihi Bey Mahallesi
 14. Atatürk Müzesi
 15. Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi
 16. Kurtuluş Cami
 17. Antep Elmacı Pazarı
 18. Botanik Bahçesi

Yeme-İçme

 1. Metanet Lokantası
 2. Katmerci Zekeriya Usta
 3. Kebapçı Halil Usta
 4. İmam Çağdaş
 5. Tahmis Kahvesi
 6. Ciğerci Ali Haydar Usta
 7. Recep Usta Dürüm
 8. Çulcuoğlu Et Lokantası
 9. Papirüs Cafe
 10. Gramofhan Antique Book Shop Cafe
 11. MSM Lokantası
 12. Bayazhan Restaurant
 13. Aşina Gaziantep Mutfağı
 14. Koçak Baklava

♡ Ne demek? – Biz size 2 günlük  bir program çıkardık. Bu program Gaziantep’te 2 tam günü olanlar için ideal ama işin içine çocukla seyahat ya da 3 kişiyi aşan gruplar girince tempo ister istemez yavaşlıyor. Ya da bazılarının Antep’te 2 tam günü olmayabiliyor. O ya da bu sebepten bir şekilde programın gerisinde kalacak olanları düşünerek öncelik vermenizi önerdiğimiz gezilecek yerlerin başına ♡ koyduk.

1. Gün Gaziantep’te Gezilecek Yerler

🍴 BEYRAN – Güne Gaziantep usulü bir kahvaltı ile başlamak için siz ilk olarak ünlü beyrancı Metanet’te alacağız. 🙂 Beyran, bol iç yağlı, pirinçli ve kuzu etli çorba kıvamında leziz bir sulu yemek ama alışık olmayanlar için kahvaltıda ağır bir tercih. Biz yine buraya gelmişken herşeyi adabıyla yapın ve kahvaltıda beyran için deriz. Bugün bir kez daha kahvaltı yapacağınız için mutlaka 1 porsiyonu 2 kişi paylaşın deriz. Alışık olmayanların bağırsaklarını hareketlendirmesi mümkün. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

1. Şahinbey Savaş Müzesi  ♡

Gaziantep’i gezmeye başlamak için bundan daha iyi bir yer olamaz. Evet, burası Gaziantep’in Kurtuluş Savaşı’nda verdiği kahramanca mücadeleyi anlatan bir müze ama aynı zamanda Gaziantep’in kosmopolit yapısını, kültürünü, yaşam tarzını ve savaştan sonraki evrimini de anlattığı için Gaziantep ile tanışmak için de çok iyi bir yer.

Güzel bir müze olmuş, insan gerçekten etkileniyor, hüzünleniyor. Batıdaki mücadele daha kritik önem taşıdığı için Antep istilacılara karşı yalnız başına kalmış. Önce İngilizler gelmiş. Onlar ılımlı bir yaklaşım sergiledikleri için nisbeten huzurlu geçmişse de Fransızların gelmesi ile Antep’te büyük acılar yaşanmış. Aç, hasta, cephanesiz kalan halkın kendi kendini müdaafa etmek için verdiği tüyler ürperten mücadelenin hikayesini mutlaka burada yerinde görmelisiniz.

Yazılarda çok detaylı bilgi var, atlamadan hepsini okumanızı tavsiye ederiz. Bu durumda 2 – 3 saate yakın bir zamanınızı alır. Müzede bir rehber var. Onun turuna ücretsiz olarak eklenirseniz daha hızlı gezersiniz ve soru sorma şansınız olur. Yine de 1,5 saatten aşağı sürmesini beklemeyin.

Müzenin bir kısmı tarihi bir konakta, bir kısmı da hemen altındaki mağarada sergileniyor. Gaziantep ile ilgili en çok şaşırıdğımız şey sosyal hayatın ne kadar önemli bir kısmının yeraltına geçtiği oldu! O dönemde çok daha fazlaymış ama hala mağaralar ve yer altı tünelleri buradaki hayatın bir parçası. Evlerin altında odalar ve tüneller oymulmuş, hatta eski Antep’in altında kocaman bir tünel ağı varmış ve hepsi kaleye çıkıyormuş. Kurtuluş Savaşı sırasında insanlar hep buralarda saklanmışlar. Fransızlar bulmasın diye bazı tünellerin ağzını kapamışlar. Şimdi şimdi yeniden keşfediliyorlar. Hafta sonları çok kalabalık olabiliyor ve civardaki otoparklarda yer bulma sorunu yaşayabiliyorsunuz. Müze Cuma-Pazar kapalı. Diğer günler 08.00 – 17.00 saatleri arası açık. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

2. Bakırcılar Çarşısı ♡

Bakırcılar Çarşısı Gaziantep’in en ünlü çarşısı. Adını orada satılan bakır eşyalardan almış, zaten bakır işçiliği Gaziantep’in en eski mesleklerinden. Hatta bir el sanatı demek yanlış olmaz. Bu yüzden Gaziantep’te her köşe başında bakır sahanlar, çaydanlıklar, cezveler, bardaklar işleyen ustalar görüyorsunuz. Gaziantep’ten alınan en popüler hediyelik eşyaların içinde de tabi ki bakır ev gereçleri var. Sahan alacak olursanız kullanılan materyale göre sahanın ağırlığı, fiyatı ve kalitesi değişiyor. Zaten elinize ikisini de alınca farkı anlıyorsunuz, ağır olanlar daha sağlıklı ve güvenilir malzemedenmiş. Ama bugün satın almayın, sadece bakın deriz. Daha bir sürü çarşı pazar gezeceksiniz. Yarının programını en beğendiklerinizi alıp otele bırakacağınız şekilde planladık. 😉 Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

Hediyelik eşya alacaksanız 👉  Antep’ten Ne Alınır

3. Zincirli Bedesten Çarşısı

Bedesten eski zamanlarda kurulmuş, hanlar gibi üstü kapalı yerlerde ince uzun, alışveriş yapılan çarşılara deniyor. Eskiden Gaziantep’te 5 tane bedesten varmış, ama şu an hala alışveriş yapılabilir durumda olan 3 tane var: Zincirli Bedesten, Hüseyin Paşa Bedesteni ve Kemikli Bedesten.

Zincirli Bedesten 17. yüzyılda Darendeli Hüseyin Paşa’nın yaptırdığı bir bedesten ve eskiden “Kara Basamak Bedesteni” diye bilinirmiş. Bedestende özellikle baharat, hediyelik eşya gibi otantik minik şeyler satılıyor. Ayrıca et ve sebze hali olarak da kullanılıyor o yüzden sırf turistlerin değil yerlilerin de alışveriş için tercih ettiği bir yer. Bedesten aslen tek katlı olsa da bir süre sonra üstüne bir kat çıkılıp burası Adliye Binası olarak kullanılmış. Fakat sonra çıkan bir yangında bu kat yok olup şu anki haline yani alışveriş yapılan bir çarşıya dönüşmüş tekrar.

Tekrarlıyorum; bugün satın almayın, sadece bakın deriz. Daha bir sürü çarşı pazar gezeceksiniz. Yarının programını en beğendiklerinizi alıp otele bırakacağınız şekilde planladık. Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

4. Gümrük Hanı

Gümrük Hanı, Gaziantep’te hala sürdürülen tüm zanaatları bir arada bulabileceğiniz tarihi bir han. Burada geleneksel el sanatları ve ürünlerin satıldığı dükkanlar, bakır, sedef, kutnu ve ebru ustalarının atölye/dükkanları var. Bir de hem han içinde hem de hanın karşısında Antepsepeti diye bir yer var. Buradaki ürünler Gaziantep çarşılarından toplanmış seçmece ürünler farklı ürünler. Aynı ürünleri dışarıda çok daha makul fiyata bulunabiliyor ama Gaziantep’te çarşı gezmeye zamanı olmayanlar için güzel bir ürün yelpazesi var. Ayrıca Kahveci Seddar Bey’de çift renkli Türk kahvesi içebilirsiniz. İki değişik kahveyi tek fincanın içinde pişiriyorlar. İki renk birbirine karışmadan pişiyor. Türk Kahvesi severler mutlaka tatmalı çünkü bu iki renkli kahve bu mekana patentli yani başka bir yerde bulmanız mümkün değil. Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

5. Kaleoğlu Mağarası


Şahinbey Müzesi’nde bahsettiğimiz gibi mağaralar Gaziantep’in sosyal hayatının önemli bir parçası. Kaleoğlu Mağara cafesi de bunun en güzel örneklerinden biri. Önce tarihi bir hanın içine giriyor, avlusundaki kapılardan birisinden mağaraya iniyorsunuz. Mağara kocaman, ferah bir yer olsa da gün ışığı almadığı için bizce klostrofobik bir yer. Mola vermeden şöyle bir bakıp çıkabilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

🍴 KATMER – Biliyorum daha acıkmadınız ama bu gezi zaten sürekli acıkamadan yemek yiyerek geçecek. Gaziantep’in en ünlü katmercisi Zekeriya Usta’ya günün 2. kahvaltısı için uğrayın. Antepliler de böyle yapıyor zaten; gün ağırmadan 1. kahvaltı yapılıyor, ağırdıktan sonra da 2. kahvaltı. 🙂 Tavsiyemiz 1 porsiyonu 4 kişi yemeniz. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

6. Gaziantep Kalesi

Gaziantep Kalesi, Gaziantep’in tam merkezinde tepesinde bulunan bir kale. Ne zaman yapıldığı net bilinmese de ciddi eski bir yapı, Roma döneminde gözlem için kullanılmış. Kalenin çevresi 1200 metreymiş. Günümüzde de “Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi” olarak kullanılıyor. Bu müzenin içinde Gaziantep’in gösterdiği savunmayla ilgili 45 dakikalık bir sunum var. Giriş ücretsiz. Kış aylarında 08.00-17.00, yaz aylarında ise 09.00-19.00 saatlerinde açık. Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

7. Hamam Müzesi ♡

Hamam Müzesi, aslında Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan külliyenin 1577 tarihli hamamı. 2015 yılında Gaziantep Belediyesi tarafından restorasyon geçirerek Osmanlı hamam kültürünün sergilendiği bir müze haline getirilmiş. Hem klasik bir Osmanlı hamamının soğukluk, ılıklık, sıcaklık gibi bölümlerini görebiliyor hem de hamam araç – gereçleri ve balmumu maketlerle canlandırılan hamam geleneklerini görüyorsunuz. Mesela çok enteresan bir yöresel hamam geleneği, kurt kafası ile kırk taş suyu gibi! Bebeğin kırkı çıkınca bebeği nazardan korumak için kurt kellesi ile yıkıyorlarmış. Anne oturuyor, bir kadın bebeği annenin üzerine tutuyor, diğer kadın da elindeki tastaki suyu kurt kafasından bebeğe ve sonra da anneye akacak şekilde döküyor. Bu hala yaşatılan bir gelenekmiş. Kurt kafası belli başlı ailelerde oluyormuş, onlardan ödünç alınıyormuş. Bulunamadığı durumlarda da kaplumbağa kabuğu kullanılıyormuş. Hamam ve hamam kültürü ile ilgili bu ve bunun gibi gelenekleri Hamam Müzesi’nde görebilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

8. Gaziantep Kahramanlık Panorama Müzesi

Fotoğraf Kaynak: www.kulturportali.gov.tr

Gaziantep Kalesi’nin içinde bir bölüm Panorama Müzesi’ne ayrılmış ve bu bölümde savaş yıllarını anlatan resimler, maketler ve heykellerin olduğu bir galeri var. Galeride Antep halkının ve askerlerin İstiklal Savaşı’nda verdiği mücadele anlatılıyor. Gaziantep Kalesi’ne giderseniz mutlaka uğrayın deriz, özenle hazırlanmış. Giriş ücretsiz. Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.

9. Naib Hamamı

Fotoğraf Kaynak: Gökhan Kaderli / Foursquare

Hamama girmeye muhtemelen vakit yok ama yıldırım gezginler için bir not olarak burada dursun:
Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde bile söz edilen Tarihi Naib Hamamı Gaziantep Kalesi’nin tam aşağısında kalıyor. Hamam tam 1640 yılında inşa edilmiş ve Gaziantep’te hala günümüzde Osmanlı’nın hamam geleneğini yansıtan en güzel yerlerden. AB’nin GAP Kültürel Mirasın Korunması ve Yaşatılması Hibe Programı kapsamında da 2007 yılında yenilenip tekrar açılmış. Her gün açık, gittiğinizde sırf hamam özelliklerini de kullanabilirsiniz, sauna, masaj, cilt bakımı gibi hizmetler de alabilirsiniz. Havludan şampuana terliğe herşeyinizi kendinizin getirmesi gerekiyor. Hamam 09.00 – 17.00 saatleri arasında kadınlara, 18.00 – 24.00 saatleri arasında da erkeklere açık. Konum için tıklayın. Haritada 9 numara.

10. #Gaziantep


Şehir isimleri ile fotoğraf çektirme furyasına katılmak isterseniz hemen yolunuzun üzerinde bu #Gaziantep yazısı var. Bir şey danışmak ya da harita edinmek isterseniz Turist Info (turizm danışma) da hemen orada.

TAKSİYE BİN – Buradan taksiye atlayıp “Bizi Zeugma’nın arkasındaki Halil Usta’ya götür” deyin. Unutmayın; Zeugma saat 5’te kapanıyor. O yüzden 2 – 2.30 gibi kadar Halil Usta’ya varacak şekilde temponuzu ayarlayın. Yemek için 40 dakika, müze için 1, 5 saat, müzenin hediyelik eşya dükkanı için de 20-30 dakika  koyun. Bizim tüm Antep genelinde en sevdiğimiz ürünler buradaydı.

🍴 KÜŞLEME – Et ile aşk yaşamak için Halil Usta’da küşleme yemeniz lazım. Antep’e özgü bir kebap olan simit kebanının da mutlaka tadına bakın. Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

Burada nerede ne yenir pek anlatmıyoruz, tekrar ediyorum bu yazıyı okumadan Gaziantep’e giderseniz pişman olursunuz: 👉  Antep’te Ne Yenir, Nerede Yenir?

 11. Zeugma Mozaik Müzesi  ♡

Zeugma Mozaik Müzesi Gaziantep’in en önemli turist noktalarından birisi. 2011’de açılan müze dünyanın en büyük mozaik müzesi olarak açılmış ama sonradan 2014 yılında Hatay Arkeoloji Müzesi’nin açılmasıyla Zeugma Mozaik Müzesi dünyanın ikinci en büyük mozaik müzesi haline gelmiş. 1700 metrekare gibi epey büyük bir alana yayılan eserler yaklaşık iki bin yıllık mozaikler. Müzedeki mozaikler Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılmış bu yüzden özellikle arkeolojik olarak çok değerli ve dünya çapında bilinen bir müze burası.

Müzeyi duymadıysanız bile ünlü “Çingene Kızı” mozaiği mutlaka bir yerlerde gözünüze ilişmiştir. Bu ünlü mozaik Zeugma Mozaik Müzesi’nin ikinci katında özel karanlık bir odada sergileniyor. Mozaiklerin neredeyse hepsinin üstünde bir iki paragraflık da olsa açıklama var. Gaziantep’e gidince görülmesi gereken yerlerden bu mozaik müzesi. Her gün açık. 15 Nisan-2 Ekim tarihleri arasında 09.00-19.00 arası, 3 Ekim-14 Nisan tarihleri arasında ise 09.00-17.00 arası ziyaret edebiliyorsunuz. Müzekart+ ile bir sene boyunca sınırsız girebiliyorsunuz. Ayrıca bu müzenin hediyelik eşya dükkanı da çok güzel. Websitesi Tel: 03423252727 Konum için tıklayın. Haritada 10 numara.

Zeugma Antik Kenti

Antik Kent M.Ö. 300 yılında Büyük İskender tarafından ”Selevkia Euphrates” ismi ile kurulmuş. Romalı bir komutan olan Pompeius, 1. Antiachos’un yardımları karşılığında kenti kuruluşundan yaklaşık 230 sene sonra ona vermiş. M.Ö. 31 yılında antik kent tamamen Roma İmparatorluğu’nun olmuş ve köprü anlamına da gelen “Zeugma” ismini almış. Hala da “Zeugma Antik Kenti” diye anılıyor.

DÖNÜŞ – Çok yorulmadıysanız iştahınızın yerine gelmesi için yürüyerek otele (ya da direkt İmam Çağdaş’a)  gidebilirsiniz ama 45 – 50 dakikalık bir yol olduğunu da hatırlatalım.

🍴 ALİNAZİK – Antepliler İmam Çağdaş için çok seri üretime bağladı diye dursun, adamların seri üretimi bile parmak yemelik. Burada yediğimiz Alinazik bizim en çok aklımızda kalan yemek oldu. Özel kare baklavasını ya da havuç dilimini denemeyi unutmayın. Garson bize ikisi de aynı şey ama farklı kesimler dedi. Siz yine teyit edin gittiğinizde. Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

12. Tahmis Kahvesi   ♡

Geceleri pek Gaziantep’te yapılacak bir şey yok. O yüzden tarihi Tahmis Kahvesi’nde menengiç kahvesi ya da zahter çayı içmeyi en sona bıraktık. Zaten Anadolu Evlerinde kalıyorsanız oteliniz İmam Çağdaş’ın hemen sırtına Tahmis Kahvesi de 5 dakikalık yürüme mesafesinde.

Yaklaşık 1635 yılında Tekke’ye gelir amaçlı yapılan Tahmis Kahvesi’nin mazisi gerçekten eski. Özellikle halk tarafından senelerce Lokuslu Kahve ya da Tömbekici Kahvesi diye geçse de adı Tahmis Kahvesi olarak kalmış. Tahmis ise kahvenin dövüldüğü yer demek. Kahve çok otantik ve salaş bir yer. Küçük masalar ve sandalyelerde oturup çay-kahve içiyorsunuz. Buranın özellikle dibek kahvesi meşhur. Bizim damak tadımıza çok uymadı ama Tahmis’e gidince tatmadan dönmek olmaz diye düşünüyoruz. Gaziantep’te uğranması gereken yerlerden. Websitesi Adres: Suyabatmaz Mh. Şehitler Cd. Eski Buğday Pazarı No :21 Tel: 0342 232 89 77 Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

GAZİANTEP’TE KONAK OTELLERDE VEYE HAN OTELLERDE KONAKLAMA

Girişte de bahsettiğimiz gibi, Gaziantep’e gelmişken tarihi dokunun içinde olacağınız bir konak otelde veya han otellerde kalmanızı öneririz. Burdaki seçeneklerinizi Gaziantep’te Nerede Kalınır? yazımızda bulabilirsiniz.

2. Gün Gaziantep’te Gezilecek Yerler

🍴 CİĞER – İşte afyonu patlatmak da değil, delip geçen bir Gaziantep kahvaltısı daha: sabahın 5’inde ciğer yemek. :)) Haydar Usta da Antep’in en ünlü ciğercisi. Sabah namazından önce açıp, bir kaç saat içinde yok satıp, 7’ye kalmadan dükkanı kapıyor. Öyle seviliyor. 7’ya doğru gelirseniz avucunuzu yalama ihtimaliniz yüksek, o yüzden 6.15 gibi burada olmaya bakın. Haydar Usta kapattıysa hemen yakınındaki Löküs de çok seviliyor. Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

13. Rumkale ♡


Rumkale Gaziantep’te Nizip ilçesinde olan Kamışlı Köyü’nün içinde bir yarımadada, fotoğrafta tam karşımda duran yer. Kale, Fırat Nehri ve Merzimen Çayı’nın tam birleşimindeki dik kayalıkların üstünde inşa edilmiş. Roma ve Ortaçağ’dan kalma kalıntılar da bulunuyor bu yarımadada. Üzerinde Aziz Nerses Kilisesi, Barşavma Manastırı, eski dönem kalıntıları, hendekler ve kuyular gibi birçok eski dönem izleri var. Roma İmparatorluğu döneminde Hz. İsa’nın havarilerinden biri olan Yohannes’in Rumkale’ye yerleşmesi sonucunda Hristiyanlık’ın yayılımı hız kazanmış. Bu yüzden Rumkale de Hristiyanlık tarihinin önemli yerlerinden sayılıyor. Konum için tıklayın. Haritada 11 numara.

Yarımadaya çıkılamıyor ama burayı ve Birecik Barajı’nın sular altında bıraktığı köyleri bir tekne turu ile mutlaka görmelisiniz. 2 tür tekne turu var:

1. Rumkale – Halfeti: Bu tur 2 saat sürüyor ve Halfeti’ye kadar sular altında kalan birkaç köyü görerek gezdiriyor. Halfeti tam bir hayal kırıklığı onu peşin peşin söyleyelim. Oranın dokusunu mahveden binalar yapılarak ruhu tamamen öldürülmüş. Hele Halfeti’nin tepesine yapılan 4-5 katlı her fotoğrafınıza güneş gibi doğan otele inanamayacaksınız. Ama diğer köyler hala güzeller. Köylerin bazılarında suyun üzerinde kalan evler çay bahçesi olarak işletiliyor.

2. Rumkale – Savaşan: Diğer seçenek de sadece Rumkale ve Savaşan Köyü’nü gördüğünüz 20-30 dakikalık bir tur. Bu arada suyun ortasından yükselen minarenin olduğu yer Savaşan Köyü. Halfeti olarak yanlış biliniyor. Savaşan’da da çay bahçesi var.

Buraya gelmeniz için ya özel aracınızın olması lazım, ya da bir taksi ile anlaşacaksınız. Sabah erken varacağınız için önden teknecileri ayarlamakta da fayda var. Otelinizden hem tekneci, hem de ulaşım aracı ayarlama konusunda yardım isteyebilirsiniz. Gaziantep’ten 1 saat 15 dakika kadar sürüyor. Biraz uzak ama görmeye değer.

🍴 NOHUT DÜRÜM YA DA KEBAP – Aç bir kurt gibi Gaziantep’e döndüğünüzü tahmin ediyorum. Canınızın ne istediğine göre nohut dürüm için Recep Usta’yı ya da donatılmış bir kebap sofrası için Çulcuoğlu’nu deneyin deriz. Recep Usta konum, Haritada 7 numara.
Çulcuoğlu konum için tıklayın. Haritada 8 numara.

ALIŞVERİŞ & OTELE BIRAKMA –  Söz verdiğimiz gibi bir saat ayırıp buradan almak istediklerinizi alıp otele bırakabilirsiniz.

14. Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi

Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi, Gaziantep Kalesi’ne 200 metre uzaklıkta. Türkiye’nin ilk Turizm Bakanlarından Ali İhsan Göğüş doğduğu evi annesi Emine Göğüş adına müze açılması amacıyla bağışlamış. Bu konak 1904 yılında yapılmış ama müze haline getirebilmek amacıyla Gaziantep Büyükşehir Belediyesi restorasyonunu yapıp 2008’de müze olarak açmış. Gaziantep’in lezzetleri bildiğiniz gibi çok ünlü, bu yemekler yapılırken kullanılan mutfak araç gereçlerini ve seneler boyunca değişimini görebilmemiz amacıyla bu mutfak müzesi kurulmuş. Türkiye’nin ilk mutfak müzesi olan Emine Göğüş Mutfak Müzesi’nde Gaziantep’in mutfak kültürüne dair her şey var. Çoğu eşya bakırdan yapılmış ve oldukça eski. Müzenin bir de hediyelik eşya satan bölümü var, bir şeyler almak isterseniz göz atabilirsiniz. Pazartesi hariç her gün 08.30-17.30 saatlerinde açık. 7 yaşın altına ve 64 yaşın üstüne ücretsiz. Adres: Karagöz Mahallesi Sadık Dai Sokak No: 16 Şahinbey Tel: 03422200888 Konum için tıklayın. Haritada 12 numara.

15. Tarihi Bey Mahallesi ♡

Bey Mahallesi, aslen Selanik doğumlu Atatürk’ün Türkiye’de resmi olarak nüfusa kayıtlı olduğu mahalle. Gaziantep’in tarihinin beşiği desek yerinde olur. Burada 1500’lü yıllardan kalma müthiş taş evler var. Bir kısmı renove edilip cafe / restoran tarzında yerler olmuş. Oyuncak Müzesi, Atatürk Anı Müzesi, Etnografya Müzesi ve Hamam Müzesi de bu mahallede bulunuyor. Bu mahallenin en önemli özelliği tarihi dokusunu bozmamış olması bir yana 20 yy’a kadar Müslümanlarla, azınlık Ermenilerin kapı komşusu olarak yaşamış olması. Zaten St. Mary Kilisesi’nin (Kurtuluş Cami) mahalleye çok yakın olmasından ve Ermenilerden kalmış konaklar bu gerçeği kanıtlar nitelikte.

Eski Gaziantep’in binaları bizi bizden aldı. Sokakları dolaşırken eski evlere mutlaka dikkat edin, mimarileri gerçekten yöreye özgü. Eskiden evler havara veya keymıh isimli özel yumuşak taşlarla inşa edilirmiş. Zaten ilginizi mutlaka çekecektir, evler genelde bir ya da iki katlı, maksimum üç. Bazı eski evlerde pekmez veya zeytinyağı gibi yiyecekleri depolamak için mahzenler olabiliyor. İçlerini göremeseniz bile mutlaka eski Gaziantep evlerinin mimarisine dikkatli bakın deriz, çok güzeller.

Bu ahşap kepenkler Gaziantep’in çehresinin en önemli elemanlarından biri. Binalar farklı olsa da hepsinin altındaki dükkanların tektip ahşap kepenk kullanması sayesinde hem göze hoş gelen homojen bir görüntü oluşuyor, hem tarihi doku korunuyor. Sanki tabelasıyla, cephesiyle, giriş katlarındaki görüntüyü bir standarta bağlamak çarpık kentleşmeyi düzeltmese de yara bandı olabiliyor gibi duruyor.  Gaziantep bu yönüyle gerçekten Türkiye’ye öncülük edebilecek yerlerden. Zaten son 10 yıldır Gaziantep’te tabela kirliliğinden, kepenklere, restorasyona ciddi bir şehre tarihi dokusunu geri kazandırma çalışması sürdürülüyor ve gerçekten güzel meyveler vermiş. Elbette her zaman daha fazlasını yapmak mümkün, ama zaten iyileştirmenin sonu yok. Konum için tıklayın. Haritada 13 numara.

16. Atatürk Anı Müzesi


1933 yılında, Gaziantep’i ziyaret eden Mustafa Kemal, Kurtuluş Savaşı’nda inanılmaz bir direniş örneği gösteren Gaziantep için övgü dolu sözler söyler ve nüfusuna kaydolur. Daha sonra da her yıl gelenekselleşen bir şekilde Gaziantep’i ziyaret eder. Hatta 1936 yılındaki bir konuşmasında Gazianteplilerden “Türküm diyen her şehir her kasaba ve en küçük Türk köyü, Gazianteplileri kahramanlık misali olarak alabilirler” şeklinde bahseder. Böylece Antepliler de onun anısına, Bey Mahellesi’nde, Konukoğlu ailesine ait geleneksel Antep Evi’ni anı müzesine çevirmeye karar verirler. Müzenin avlusunda, Atatürk’ün nüfus kaydını gösteren nüfus cüzdanı örneğiyle Gaziantep’e verilen İstiklal Madalyası görülebiliyor. Evin içinde ise Atatürk’ün Gaziantep’e geldiğinde kullandığı karyola ve kapsamlı bir Atatürk Araştırmaları Kütüphanesi var. Ama malesef çok dolu dolu bir müze dememiz mümkün değil. 5 – 10 dakika da herşeyi görüyorsunuz. Konum için tıklayın. Haritada 14 numara.

17. Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi ♡

Gaziantep’te sırf çocukların değil her yaştan insanların ilgisini çekebilecek çok tatlı bir müze var! Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi, 1700’lü yıllardan beri günümüze kadar oyuncakların evrimini görebileceğiniz bir müze. İstanbul Kadıköy’deki Sunay Akın’ın Oyuncak Müzesi gibi. Hatta Gaziantep’te 2013 yılında açılan bu müzenin küratörlüğünü de Sunay Akın yapmış. Ayrıca oyuncakların da eski, güzel Gaziantep evlerinden birinde sergileniyor olması müzeyi daha da görülesi hale getirmiş. Müthiş güzel parçalar var. Tavsiye ederiz. Pazartesi hariç her gün 08.30-17.30 saatlerinde ziyaret edebiliyorsunuz. 7 yaşın altındaki çocuklara ve 65 yaş ve üstüne ücretsiz. Konum için tıklayın. Haritada 15 numara.

18. Papirüs Cafe

Müzeden bir dakika mesafedeki Papirüs Cafe, Gaziantep’in en sevilen cafelerinden biri. 1884 yılından kalma, bir Ermeni konağının avlusunda yer alan bir çay bahçesi. Ancak biz çay bahçesinden ziyade konağın kendisine bayıldık. Bir rivayete göre Atatürk de zamanında bir gece bu konakta konaklamış. Maalesef şu an konak yıkık dökük, çok bakımsız durumda ama içine girip yine de bir ki odasını fotoğraflayabiliyorsunuz. Siz de hem biraz dinlenip, hem de Antep’in imza lezzetleri olan zahter çayı veya menengiç kahvesini içebilirsiniz. Bakımsızlığı konusunda uyarmadık demeyin. 🙂  Adres: Bey, Noter Sok. No:10, 27010 Şahinbey Tel: (0342) 220 32 79 Konum için tıklayın. Haritada 9 numara.

19. Kurtuluş Camisi

Cami 1892’de Valide Meryem Kilisesi ismiyle yaptırılmış, diğer ismi de St. Mary. Kilise halindeyken kilisenin çanını Hirant Köşkeryan Brezilya’da yaptırmış, Gaziantep Müzesi’ne yolunuz düşerse bu çan günümüzde orada sergileniyor. Cami kilise olarak yaptırılsa da sonraki yıllarda bir süre boş kalmış, bir süre hapishane olarak kullanılmış ve sonunda camiye dönüştürülmüş. Hala da mimari açıdan çok güzel bir cami ve Gaziantep’teki en büyük camilerden biri. Konum için tıklayın. Haritada 16 numara.

20. Gramofhan Antique Book Shop Cafe

Burası İstanbul Balat’tan çok iyi bildiğiniz gibi bir antikacı-cafe. İçeride gramafondan plaklara, radyolardan pikaplara ve diğer antikalara satın alabileceğiniz harika şeyler var. Bir uğrayıp bu nostaljik atmosferde, vintage fincanlarla kahve molası vermek isteyebilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 10 numara.

21. Elmacı Pazarı

Yerel lezzetleri ve kültürü tatmak görülebilecek en iyi mekanlardan biri Elmacı Pazarı. Bazı yerlerde Almacı Pazarı diye de geçebiliyor. Otantik ve nostaljik bir pazar. Özellikle fıstık, ceviz gibi kuruyemişler, baharatlar; kurutulmuş neredeyse her sebze ve meyve; bakır cezveler ve sahanlar hepsini burada bulabilirsiniz. Tabi ki iş birazcık daha turistik hale gelmiş. Mesela bir türk kahvesi bardağını Gaziantep Kalesi’nin çevresindeki minicik bir dükkanda 30 TL’ye bulurken, Elmacı Pazarı’nda sorduğunuzda aynısına 70 TL fiyat alabiliyorsunuz. Bu yüzden her yerde benzer şeyleri bulabileceğinizi aklınızda bulundurup birkaç yere fiyat sormadan alışveriş yapmamanızda fayda var. Yine de taze kuruyemişler burada en güzellerinden. Özellikle de baklavalık antep fıstığı alacaksanız. Bu arada baklava demişken Gaziantep’te baklava nerede yenir diyenleri böyle alalım. Konum için tıklayın. Haritada 17 numara.

🍴 MSM YA DA BAYAZHAN YA DA AŞİNA – Gaziantep’teki son yemeğinizde ne yemek istediğinizi size bırakıyoruz. Bu mekanların hangisinde ne yenir zaten yukarıda paylaştığımız Gaziantep’te Ne Yenir yazımızda paylaşmıştık. Konumları: MSM, Haritada 9 numara.
Bayazhan, Haritada 10 numara. Aşina. Haritada 11 numara.

🍴 BAKLAVA – Yolcululuğunuzu Koçak’ta baklava yiyerek altın vuruş ile bitireceksiniz. Gaziantep’le tatlı bir veda…  Hem böylece evdekiler götürmek için alacağınız baklavalar da günlük olur diye düşündük. Konum için tıklayın. Haritada 12 numara.

Bizce Gaziantep’in en güzel tatlısı Koçak’ın özel karesi ama dediğimiz gibi siz yine de dersiniz çalışıp da gelin ki sonra pişman olmayın: 👉 Antep’te Baklava Nerede Yenir?

O zaman size iyi yolculuklar!

İkinci Sıradaki Gezilecek Yerler

Buraları da görmek isterseniz en az 3-4 gün lazım. Valla bizce daha fazla uzatmanın pek bi alemi yok ama kalmanız gerekiyorsa;

22. Hanlar

Fotoğraf Kaynak: www.kulturportali.gov.tr – Yeni Han

Özellikle Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde ticari hayatın önemli bir parçası olan hanlar hala Gaziantep’te bolca var. Gaziantep de ticaretin yoğun yaşandığı yerlerden olduğu için Türkiye’deki birçok ile kıyasla daha fazla sayıda han görebiliyorsunuz. Eskiden iki tarz han varmış; bir kısmı ulaşım yollarının üzerine kurulur ve bunlara “menzil” denilirmiş, diğerleri ise şehre inşa edilirmiş ve “şehir hanı” denilirmiş. Şehir hanları ticaret için kullanılır, üst katları tüccarların geceyi geçirmeleri için, giriş katlar ise onların hayvanları için bir yer olurmuş.

Gaziantep’te 31 tane han varmış, farklı nedenlerle bir kısmı yıkılıp zarar gördüğü için günümüze hepsi kalamamış. Günümüze ulaşabilen hanlardan bir kısmı: Şıra Hanı, Tuz Hanı, Emir Ali Hanı, Anadolu Hanı, Kürkçü Hanı, Belediye Hanı, Elbeyli Hanı, Yeni Yüzükçü Hanı, Tütün Hanı, Hacı Ömer Hanı, Millet Hanı ve Yeni Han. Mutlaka bir iki tanesine uğrayıp bu tarihi mimariyi görün deriz. Özellikle de Millet Hanı’nda her gün saat 14.00’de baklava yapımını izleyebilir, Bakırcılar Çarşısı içindeki Tütün Hanı da oldukça otantik dizayn edilmiş. Avludaki minderlere oturarak küçük bir mola verebilirsiniz.

23. Gaziantep Botanik Bahçesi

Fotoğraf Kaynak: gaziantepbotanik.com

Gaziantep’teki ilk botanik bahçesi olarak 2009 yılında açılmış. Botanik bahçe eğitim merkezi olma amaçlı kurulmuş ve ilkokul-ortaokul-lise öğrencileri başta olmak üzere bütün ziyaretçilere bölgenin ve Türkiye’nin bitki örtüsünü tanıtmak öncelikli hedef. Botanik bahçedeki her bitkinin üzerinde familyası, türü, anavatanı gibi bilgiler yer alıyor, bu sayede sırf bakınmaya değil de bilgi edinmeye de gidebilirsiniz. Özellikle bahar aylarında çiçekler rengarenk ve görmeye değer oluyormuş. Tabiki bahçenin düğün fotoğraflarının vazgeçilmez mekanı olduğunu da söylemeden olmaz. 🙂 Sabah 09.00 ile güneş batımından yarım saat önceye kadar ziyaret edebiliyorsunuz. Konum için tıklayın. Haritada 18 numara.

24. Yesemek Açık Hava Müzesi

Fotoğraf Kaynak: gaziantep.gtb.gov.tr

Yesemek 1890 yılında Alman Doğu Araştırmaları Kurumu’nun araştırma ve kazı işlemlerinde bulunup tanınır hale gelmiş. Sonrada 1960’lı yıllarda kazı ve araştırmalar arttırılıp ülkemiz tarafından da yapılmaya başlanmış. Özellikle son senelerde yapılan kazılarda 300 adet gibi ciddi bir sayıda heykel bulununca Gaziantep Müze Müdürlüğü burayı Açık Hava Müzesi’ne dönüştürmeye karar vermiş. İçinde bir de sanatkarların çalıştığı bir “Heykel Atölyesi” var. Yesemek Açık Hava Müzesi, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından 2012’de UNESCO Dünya Mirasları Geçici Listesi’ne girmiş. Giriş ücretsiz. 15 Nisan-2 Ekim tarihleri arasında 09.00-19.00 arası, 3 Ekim-14 Nisan tarihleri arasında ise 08.00-17.00 arası açık. Konum için tıklayın.

Yesemek Açık Hava Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Müze, içinde bulunduğu İslahiye ilçesi’nin merkezine (Biz aklınızda bir fikir oluşturmak amacıyla İslahiye Belediyesi’nden aldık başlangıcı.) 22 kilometre uzaklıkta ve arabayla yaklaşık 25 dakika. Bunun için ilk başta Gaziantep’in merkezinden İslahiye ilçesine gelmelisiniz, ki Gaziantep merkezinde Elmacı Pazarı’ndan yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta, pek de yakın değil. Minibüsler kalktığını duyduk ama bu konuda güvenilir bir bilgi bulamadık, orada en güvenilir bilgiyi bulabileceğinizi düşünüyoruz. Diğer bir alternatif taksiye binmek olabilir.

25. Köklüce Kanyonu

Fotoğraf Kaynak: panoramio.com / dr.okumus

Köklüce Kanyonu Gaziantep’teki en iyi tırmanış noktalarından biri. Tırmanış yapmak için bir sürü rotaları var ve böyle bir ilginiz varsa Gaziantep’e gittiğinizde gidebilirsiniz. Ayrıca kamp yapmak isterseniz oldukça doğal kalmış, hiç ellenmemiş süper bir kamp alanı. Biz en son gittiğimizde (2016) henüz tuvalet, duş, elektrik gibi ihtiyaçlarınızı bulabileceğiniz bir yer yoktu. Buna karşın kamp yapmak ücretsiz ve istediğiniz yere çadırınızı kurabiliyorsunuz. Evde yoklarımızdan daha önce burada kamp veya tırmanış yapan varsa harika tavsiyelerinizi mutlaka bekliyoruz! 🙂 Konum için tıklayın.

Gaziantep Nerede?

Gaziantep, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alıyor ve komşu illeri Hatay, Kilis, Osmaniye, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa.

Kilis‘ten Gaziantep’e arabayla 56 kilometre ve yaklaşık 1 saat,
Şanlıurfa‘dan Gaziantep’e arabayla 175 kilometre ve yaklaşık 1 saat 49 dakika,
Osmaniye‘den Gaziantep’e arabayla 148 kilometre ve yaklaşık 1 saat 50 dakika,
Adıyaman‘dan Gaziantep’e arabayla 152 kilometre ve yaklaşık 2 saat 13 dakika,
Hatay‘dan Gaziantep’e arabayla 166 kilometre ve yaklaşık 2 saat 19 dakika,
Kahramanmaraş‘tan Gaziantep’e arabayla 78 kilometre ve yaklaşık 1 saat 10 dakika,
İstanbul Beşiktaş‘tan Gaziantep’e arabayla 1152 kilometre ve yaklaşık 11 saat 45 dakika sürüyor.

Gaziantep’ten Geze Geze Dönmek İsteyenler İçin Rota

Dimes GO 2017 şeftali rotası da tam buralardan geçiyor. Gaziantep’ten çıkmalı, Rumkale ve Halfeti’de turlamalı, Şanlıurfa’ya uğramalı ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Göbeklitepe’de son bulmalı bir rota:  Dimes GO Şeftali Rotası 2017

Instagram’a Da Bekleriz

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Biz Evde Yokuz (@bizevdeyokuz)

112 Comments

 1. merhaba, sizin rotanızla hareket ettik ve dediğiniz yerlerde yemeğe çalıştık. 24-25 şubat 2024 de oradaydık, deprem sebebiyle; Gaziantep Kalesi, Mutfak müzesi, Zincirli Bedesten ve Kaleoğlu mağarası tadilattaydı. Havaalanı anons etmiyor bu yüzden erkenden orda olun, uçağımızı kaçırdık. Metanette Beyran (1 porsiyonla 2 kişi doyuyor), Zekeriya Ustada katmer (1 porsiyonla 4 kişi doyuyor), nohut dürüm enfes ve tek ucuz yemekleri, hanlardaki çayları kaçak çay sevemedik, Almacı pazarına mutlaka gidin , leblebili, kendir tohumu, menengiç karışık çerezi var müthiş.Ama en önemli şey hiç bir yerde kredi kartı geçmiyor, herşeyi nakit ödemek zorunda kaldık. 1,5 günde açık olan tüm müzeleri gezdik, Bakırcılar Çarşısı, Almacı Pazarı hepsi aynı mevkide, arabayı boşuna kiralamışız:) otopark sorunu çok.Teşekkürler tavsiyeler için .

  1. Merhaba.Bilgi için teşekkürler.Güncel bilgi almaya ihtiyacım vardı.Daha fazlası varsa yazabilirsiniz aslında.
   Bizde 11-13 Mayıs tarihlerinde düşünüyoruz.eşim ve 3 yaş kızım ile.

 2. Merhaba, sizin sayfanizdan faydalanarak harika bir Antep gezisi yaşadık. Özellikle haritaniz bize çok yardımcı oldu. 2 günlük programınızı da büyük ölçüde uyguladık. Teşekkür ederiz.

  1. Merhaba çok sevindik bunları duyduğumuza daha nice seyahatlerinizde buluşmak üzere :)))

 3. Okurken çok keyif aldım ☺️
  Eminim sizde gezerken ve yazarken çok keyif almışsınızdır.
  Çok teşekkür ederim şehrimi bu kadar güzel ve içten anlattığınız için.
  Selâm,saygı ve muhabbetle
  Sağlıcakla kalın…

 4. Merhaba
  1.si bu geziyi kaç güne sığdırdınız?
  2.si bu gezdiğiniz yerler yakın mı rota olarak hepsnin konumunun olduğu bir görsel var mı ?
  3.sü teşekkürler 🙂

  1. Mehaba yazımızı okursanız tüm sorularınızın cevabını orada bulacaksınız. Belli ki okumadan yorum yaptınız 🙂

 5. Haritada 7 numara olarak gösterdiğiniz Recep Usta’nın konumu hatalı olmuş, Recep ustalar karışmış bilginize

 6. Merhabalar gezi öneriniz için teşekkür ederim. Yalnız Papirüs kafe hala uyardığınız standartlarda hizmetine devam ediyor anlaşılan. Wc durumu içler acısı ve servisleri de aynı şekilde özensiz. Planlarına almayı düşünenlerin dikkatine.

 7. Listenizde ki çoğu yerde gidip yemek yedik amacımız gurme turu olduğu için, ama bizce Bayazhan Restaurant gurme turu için anlamsız bir yer. Açıkçası bu önerinizi arkasındaki mantığı pek anlamadık eşimle. 🙂

  1. Merhaba Can,
   Buradaki çoğu restoran esnaf lokantası. Lezzetleri güzel ama ortam yok. İnsanlar son günlerinde hem lezzetli hem de keyifli bir yemek yemek istediğinde MSA ve Bayazhan en iyi seçenekler. Bayazhan’ın tarihi atmosferi de alkol sunması da burayı farklılaştırıyor.

 8. Genel olarak yazınızı beğendim, ama Gaziantep deyince ilk akla gelen Türkiye bin en büyük Hayvanat Bahçesi ninlistede göremedim, şahsen bence ilk sıraya alınması gerekenlerden çünkü özellikle yakın bölgede hayvanat bahçesi yok, ekleme yapabilirsiniz sevinirim. Ayrıca hayvanat bahçesini gezmek isteyenler minimum 4 saat ayırmalı ve mümkünse tok karna gidilmeli.

  1. Hayvanat bahçeleri utançtır. Gaziantep’in bu çağ dışı uygulamayı sürdürmesi yüzümüzü kızarttığı için bu listeye özellikle koymadık. Böyle bir ayıbın parçası olmayacağız, desteklemeyeceğiz. Hayvanların esareti ve mutlusuzluğu kimseye hafta sonu aktivitesi olmalalı.

   1. bu açıklamanızın bir “like” butonu olsa da bütün kalbimiz ve gücümüzle basabilsek…

 9. merhaba biz haftaya bir antep urfa turu yapmayı planladık bunların hepsini 1 güne sığdırmamız mümkün değil mi ki acaba 🙂

 10. Merhaba, gezi ve yemek önerilerini not aldım. Biz “9 yaşında oğlum ve 20 aylık kızımla 4 evde yokuz” olarak 3 gece konaklamalı bir tatil planladık. Burada yazılanlar dışında çocuklar için de gidebilirsiniz diye önerdiğiniz yerler var mı? Açıkçası yemek içmek kısmı eşimi de beni de tatmin ediyor fazlasıyla. Özellikle oğlum için 3 gün e ne sığdırabiliriz? Teşekkürler…

  1. Merhaba Alper Bey;
   Tüm Gaziantep önerilerimiz burada görüldüğü şekilde. Sizin çocuklarınıza göre aralarından seçmeniz daha doğru olur. Oyuncak Müzesi’ni hem onlar hem de siz seveceksiniz.

 11. Zeugma mozaik müzesi arkasındaki Kebapçı Halil usta 200 m2’lik mekanı müthiş tadilat yaptırmış 2018 yılında, fiyatlarda bir o derece restore edilmiş..

 12. Zeugma Müzesi gezisi sonrası Halil Usta’ya uğradık sizin bilgilendirmeleriniz doğrultusunda. Mekan 2018 yılında büyük bir restorasyon geçirmiş ve harika kocaman bir yer olmuş..

 13. Bu arada bir mimar gözüyle incelediğim için mekanları, sanırım tarihi yapıların böyle kaderlerine terk edilmeleri ve metruk vaziyette işletmelere kiralanması beni çok üzüyor…

 14. Papirüs cafeye geldik eşimle ama çok bakımsız, hele ki WC ler tam bir hayal kırıklığı kekik çayına niye zahter diyorlar onu da anlamadım..Tadı herkesin harcı değil derim.. Gezdikçe sizlere bilgi vereceğim, tabi o kadar kalmak istiyormuyum kararsızım..

 15. Bu Kasım ayında eşimle G.Antep’e 3-4 günlüğü gitme planı yaptık, ancak ben hâlâ gitme konusunda çok kararsızım desem..Çok seneler önce bir yapı fuarına katılmıştım mesleğim gereği çok memnun kalmamıştık açıkçası.. Eşimi de kırmak istemiyorum ama hayırlısı bakalım..Kültür gezileri pek bana göre değil anladığım kadarıyla…Herkesin zevki tabi de..

  1. Siz de bu seferkini gurme bir geziye çevirin, en güzel Antep yemeklerinin peşinde bir tur yapın 🙂

 16. Gaziantep gezisine kahramanlık müzesinden başlamak tam bir fiyasko oldu, hafta sonu kalabalık ve otopark sorunu ile başladık, bölge tamamen Arap popülasyona sahip, sokakta Türkçe konuşan görünce seviniyorsunuz. Acıktık, önernizle Çulcuoğluna gidelim dedik, yemekler ne kadar iyiyse mekan ve temizlik bir o kadar kötü. Gürültüden konuşamıyorsunu bile. Çocuklaydık dolaşmayalım diye oturduk ama bu rota çok kötü bir başlangıç oldu. Gaziantep bu muymuş dedik. Neyse ki ertesi gün Zeugma, Panorama, Koçak derken oh diyebildik.

  1. Merhaba müzenin hafta sonu kalabalık olabildiğini ve otopark sorunu yaşanabildiğini de ekledik ilgili kısıma

 17. Gaziantep’teki çok kısa süreli ziyaretimi planlamakda bu yazınız çok yardımcı oldu öncelikle teşekkürler. Gaziantep’te sadece öğle yemeği yedim. Etleri güzel, kebapları lezzetli ama bana ağır geldi, nasıl 5 6 öğün yemek yiyorlar burada anlayamadım 😀

  1. Hahahaha 🙂 Ben de sebze temelli beslenen biriyim ağırlıklı olarak. Gerçekten bu kadar yoğun et bana da fazla geldi.

   1. Merhaba
    En yeni yorumunuzun altına yazmak istedim
    28-30 Ekim Gaziantep yolcusuyum
    Rehberim sizsiniz çok güzel hazırlamışsınız
    Göbeklitepe’ye de gün ayırmak istiyorum
    Gaziantep’ten en uygun ulaşım nasıl olur?
    Teşekkür ederim ☺️

    1. Merhaba Gaziantep Göbeklitepe arası yol en az 2 saat sürüyor. Bizce havalimanından araç kiralamanız en iyisi olur. Ama bizce orayı Şanlıurfa seyahatine saklamanız en mantıklısı olur.

  1. Çok iyi yakalamışsın Merve. Çok teşekkürler haber verdiğin için. Hemen düzelttik.

 18. Çok güzel ve kaliteli bir anlatım olmuş. Oyuncak Müzesi de gidilebilecek yerlerden birisi.

 19. Son 2 gezime hazırlanırken önce sizin sayfanızı iyice okudum. Size çok imreniyorum. İnşallah ben de ilerde sizin gibi bir hayat yaşarım.

 20. Cok güzel hazirlamissiniz. Tesekkür ederim.
  Nasip olursa Temmuz ayinda esim ve oglumla Antep, Sanliurfa, Hatay, Adana gezisi yapacagiz. Antep icin gereken herseyi ögrendim.

 21. Tek başıma çok geziye çıktım hep gece gezdim ilk kez gündüz gezeceğim okuduğum kadarıyla nokta atışı yapmışsınız teşekkür ederim bundan sonra tatil öncesi takip edilmesi gerekenler arasında yerinizi aldınız emeğinize sağlık

 22. Allah izin verirse temmuzun sonu güneydoğu turumuz var. Sizin turunuz bizim için çok iyi oldu. Çocuklarla yapabildiğimiz kadar inşallah

 23. Merhaba. Halihazirda Antep’ten sesleniyorum. Imam Cagdasin az ilerisinde bulunan “Yesemek” lokantisina gitmeden donulmemeli. Kuru dolmanin ve icli koftenin daha iyi yapildigi bir yer yok! Ortaya mezelerden tadimlik servis edilen “Antep tabagi” da mutlaka siparis edilmesi gereken lezzetler arasinda. Hem calisanlar cok ilgili hem de lezzetler sahane…

 24. Sürekli Ege ya da Akdeniz’de tatilini yapanlara tavsiye ederim ve bırakın artık deniz kum güneşi ve yemeğin başkenti Antep’e yolunuzu 2-3 günlüğüne düşürün. Yemekte başka bir seviyenin ne demek olduğunu bizzat tecrübe edeceksiniz. Biz evde yokuz güzel bir 2 günlük program hazırlamış aynen uygulayın. Ancak aradan tekne turunu çıkarın derim. Onun yerine hayvanat bahçesi ya da başka bir etkinlik ekleyin ve sabah ciğere mutlaka kalkın gidin. Ağlar sonra….

  1. Tekne turu kesinlikle elzem. Büyük kayıp olur. Hayvanat bahçesine ne gitmenizi, ne de gitmeye teşvik etmenizi öneririz

   1. Yazınızı çok faydalı buldum. Teşekkür ederim. Hayvanat bahçesine gitmeyi önermemeniz ise ayrıca kalbimi kazandı <3

 25. Bir çok yeri gezmiş tavsiye etmişsiniz ancak Hayvanat bahçesini gezmeyi ve de yazmayı unutmuşsunuz. Unutulmasın ki Avrupadakilerden de büyük bir zoo parktır. Ben Antepe defalarca iş için gittim ancak bu yaz ailece gideceğiz ve eşim ve çocuklarım ilk defa görecekler. Eşim öğretmen olduğu için öğretmenevinde ya da en az onun kadar uygun olan uygulama otelinde konaklayabiliriz. Fakat Anadoluevlerinde konaklayacağız

  1. Merhaba Mithat Bey, unutmadık. Hayvanların esarete tutulmasına karşı olduğumuz için yer vermedik. Bizce kimse buralara giderek destek vermemeli

 26. Merhaba ;
  Güzel anlatımınız için teşekkürler.
  Benim bir sorum olacaktı.İki kişi Antep’i gezerken araçlı mı olmak avantaj yoksa normal olarak orada taksi veya toplu ulaşımı kullanmak mı?
  Not : 3 Gece kalacağız ve arkadaşım tarihi ve ören yerlerini seviyor .
  Şimdiden teşekkür ederim.

 27. her tatıl oncesı bı gırıp bakarım neler yazmıssınız dıe hıcbırı yanıltmadı sahanesınız cok cok tesekkurler

 28. Blogunuz sistematik ve çok yararlı. Emeklerinizin karşılığı, sağlık olarak dönsün sizlere. Başarı dilekleri ve teşekkürlerimle.

 29. Yaa süper herşeyi tek tek açıklayıp anlatmışsınız rehberimiz oldunuz çok teşekkürler emeğinize sağlık

 30. Merhabalar,
  Tüm tavsiyelerinize uyarak harika bir gezi geçirdik. Asude Konak bizim için mükemmel bir otel oldu. Çok teşekkürler.

 31. Merhabalar;
  Öncelikle bu güzel yazı için elinize sağlık. Biz İstanbul’dan uçak ile Gaziantep’e gideceğiz. Sizce orada araç kiralayıp gezmek mantıklı mı? Ulaşım nasıl oluyor, yerlerin birbirine mesafesi ne kadar tahmini?

 32. Kalıcak yer olarak kule hotel & spa’yı kesinlikle tavsiye ederim. Fiyata göre hizmet çok iyi, evimde gibi hissettim. Yazınız bize ilham oldu teşekkürler Herkese iyi gezmeler

 33. merhabalar,
  oncelike sizi tebrik ederim bu guzel calismalar icin,buyaz tatailimiz icin arsatirma yaparken
  sizin sitenizi buldum,yurt disinda yasiyorum ve bu yaz tatilinde cocoularla beraber guney dogu illerimizi bi gezelim dedik ve adana antep ve kaharaman maras illerinde karar kildik,
  yalniz agutos ayi sebebiyle buralarda gezmek uygun olurmu tavsiye edermsiniz
  bu hususta onerilerinizi bekleriz…

 34. merhabalar.20 haziranda kısmetse 2 günlüğüne gideceğiz.yazılarınızı ınceledım ve notlarımı aldım.ınsallah vakıt yeter hepsine.merak ettıgım sey Anadolu evlerindeki fotoğrafı nasıl bu kadar güzel yaptınız. ps ile mi ?

 35. 23.02.2019 tarihinde günübirlik yaptığımız geziden paylaşım yapmak istedim belki faydalı olur. Havaalanından ulaşım havaş ile mevcut ücret kişi başı 10 tl biz sabah beyran hakkımızı dukat kebapda kullandık yok böyle bir lezzet sırf beyran için bir daha gidilir modundayız dukat zeugma nın arkasında kalıyor yürüyerek 5-6 dk sürüyor havaş servisi bizi zeugmanın önündeki caddede indirdi üst geçidi geçiyorsunuz müze biraz yürüyünce dukat meşhur küşlemeci halil ustada o bölgede gidecekler önceliğini böyle yapabilirler sonra müzeyi gezdik dukatın olduğu caddeden şehir merkezine otobüs minibüs çok fazla 3 binişlik kart alarak ulaşımı sağlayabilirsiniz. İmam çağdaş da küşlemeyi beğendik (asıl gitmek istediğimiz kebapçı Ömer de küşleme saat 12 de bittiğinden ) yakınımızda olan imam çağdaşa yöneldik. Havaşın şehir merkezinde olan bürosu hilton otelin hemen arkasında, o sokakta cafeler mevcut biz en çok dinlenmek için cafe sorunu yaşadık, bakırcılar bölgesinde birkaç tane var diğer gezdiğimiz yerlerde bize denk gelmedi. Havaş servisi ibis otelin önündende yolcu alıyor ibis otelin hemen yanında forum Gaziantep alışveriş merkezi var, kalenin yanından aşağıya doğru indiğinizde foruma ulaşılıyor şehir merkezinde yürüyüş mesafesinde. Havaş gidiş ve dönüşlerini uçak saatine göre ayarlıyor öyle her saat başı ulaşım yok, muakkak saat konusunda bilgi alın aklıma gelen önemli dataylar bu kadar. İyi gezmeler.

 36. Akşam eşimle Gaziantep ‘e mi gitsek dedik sabah Sizin yazınızla karşılaştım O kadar güzel anlatmışsınız ki sanki yakın arkadaşım gitmiş gezmiş “bak Esra buralara mutlaka git hemen öyle atlama hediyeliklere daha neler var yük etme kendine.ertesi gün alırsın “ demişsiniz gibi alıyorum hemen biletleri ❤️

 37. Merhaba,
  Eşimle birlikte 17 kasımda sabah uçağı ile bir arkadaşımızın düğünü için Antep’e gideceğiz. (yani akşam pek birşey yapamayız herhalde) Dönüş 18 kasım akşamı. Daha önce Antep’e günübirlik 2 kez gittim ama hafta içiydi ve her yer açıktı. Şunu sormak istiyorum yemek için birkaç yerin açık olduğu günleri yazmışsınız. Peki Almacı pazarı ve Bakırcılar çarşısı gibi çarşı ve gezilecek yerler ne durumda, pazar açık oluyorlar mı? Koca Antep’i yine 1 güne sığdırmayalım.

  Bilgilendirici yazınız için çok teşekkürler. , Yeni yeni seyahat yazıları bekliyoruz bol şanslar:)

 38. Sayenizde çok dolu dolu 2 gün geçirdik
  Antep dışı hariç programınızı bire bir uyguladık ve çok mutlu olduk
  Emeğinize sağlık

 39. bir kaç gün sonra izmirden gaziantebe iş gezisine gideceğim ve bir kaç günde ttil yapmak istiyorum eşimle nereleri gezebilirim konusunda araştirma ediyordum siteniz çok güzel yazılar paylaşmış ve ellerinize sağlık nokta atışı edeceğim gaziantepdeki yerlere

 40. Gercekten sizi tebrik ediyorum. Ilk kez bir sitede bu kadar ayrintili ve daha anlaşılır anlatılmış. Emeğinize sağlık

 41. Rumkale’yi karşıya alıp çektiğiniz fotodaki tepeye nasıl çıkılıyor? Araba yanına gidiyor mu? Yoksa tırmanmak veya yürümek mi gerekli? Yani o poz için oraya gitmeyi düşünüyorum yoksa rota mı Halfeti olarak değiştireceğim. Şimdiden teşekkürler..

 42. Çok faydalı olmuş elinize emeğinize sağlık. Hafta sonu için Gaziantep gezisi düşünüyorduk ailecek sanırım sizin yazınızdan çok yardım alacağım. Teşekkürler.

 43. Antep’te elmacı pazarı yok güzel kardeşim. Oranın adı Almacı pazarıdır. Düzelt istersen

  1. Helal olsun sistim tam ben yazacaktım gezi tamam ama sırf reklam olmuş imam çağdaşgaziantepte en gidilmesi yer selam verip salaş bi kebapciya oturun daha kaliteli yemek yersiniz.

 44. Çok güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Teşekkürler. Eklemek istediğim birkaç husus var. Fiyatlar beklediğimizin aksine çok yüksek. 30 TL den aşağı kebap yenmiyor. Baklavada keza çok pahalı. İki dilim baklava, iki dilim sarmaya 15 lira verdik. Zeugma antik kenti şehirden çok uzakta. Arabanız yoksa buraya ulaşım imkankız. Bence buraya giden otobüsler koymalılar.

 45. merhaba, 4 mayıs sabah ve 7 mayıs pazartesi gece olmak üzere yaklaşık dört günlük gezi planladım, uçak biletlerimi aldım. neden derseniz, pazar dönüş bileti iki katı fiyata, yani uçuş fiyatlarından dolayı. sanırım antep’i hallaç pamuğu gibi atarım.

  bunun dışında bir gün içinde çevre şehir-kasaba-köy vb. bir yer olabilir mi??

  selamlar, yazılar için teşekkür ederim..

 46. Eşimle beraber geçen haftasonu yaptığımız Gaziantep gezimizde yazınızı 2 gün elimizden düşürmedi. Çok detaylı ve güzel yazmışsınız, sayenizde çok güzel yerler gördük, çok güzel yemekler yedik, teşekkür ederiz :). Websitenizle bu gezi ile tanışmış olduk yeni yazılarınızı bekliyoruz 🙂

  1. Çok sevindim güzel geçtiğine.
   Aramıza hoş geldiniz, Instagram, YouTube, Facebook hesaplarımıza bekleriz.

 47. Gül 13.032018

  Tam da 2 gün eşimle Gaziantep e gidiyoruz. Önerilerinizden faydalandım, notlarımı aldım. Güzel bir çalışma olmuş teşekkürler…

 48. selam, elinize ayağınıza sağlık öncelikle çok faydalı bir yazı oldu benim için planlarımı hazırlarken.. yalnız sormam gereken bir şey var: araç kiraladık ve Rumkale Hlfeti tarafına gideceğiz, sizce nasıl bir rota çizmeliyiz, hem sizin gördüğünüz gibi Rumkaleyi karşıdan görmek istiyoruz hem de o minarenin yanına gitmek istiyoruz, mümkün mü, önce hangi tarafa gitmeliyiz ki saçma olmasın, ulaşım kolay olsun.. teşekkürler..

 49. merhaba iyi günler, biz uçakla Gaziantep’e gidiceğiz. Benim sorum gezmek için araba kiralanmalı mı havaalanından sonra ulaşım kolay mı ? Teşekkür ederim..

  1. Kesinlikle kiralayın deriz böylelikle şehir içinde ve dışında da her yere özgürce gidebilirsiniz. Ama gerek yok derseniz de havaalanı ile şehir merkezi havaş servisleriyle 35 dakika kadar sürüyor ve tek yön 8 TL.

 50. merhaba,

  aşağıda yer alan veriniz yanlış,

  Kahramanmaraş‘tan Gaziantep’e arabayla 152 kilometre ve yaklaşık 2 saat 51 dakika,

  doğrusu;

  Kahramanmaraş‘tan Gaziantep’e arabayla 78 kilometre ve yaklaşık 1 saat 10 dakika,

  olmalıdır.

 51. Tam iki günlük gaziantep gezisi için plan yapmaya çalışıyordum ki yazınızı okudum. Herşeyi detaylarıyla yazmışsınız çok teşekkürler.

 52. Her seyi çok guzel yazip anlatmışsınız ama Köklüce kanyonu artık bakir değil. Katledildi. Bir su arıtma tesisi uğruna .Su akmıyor kanyondan. Son hali içler acısı.

 53. Güzel bir yazı olmuş ama herkes sabahleyin beyran içemez ki bir de içemeyenler için kahvaltı verilen yerleri de yazınıza katsaydınız çok daha iyi olurdu diye düşünüyorum.Çok merak ettim siz bir hafta kaldınız her gün ciğer ve beyran mı içtiniz yoksa bazı günler de otelde mi kahvaltı yaptınız ?Otelde ki kahvaltı yöresel mi ?Yani yöresel ürünler var mı ?

  1. Bizce bütün Gaziantep kahvaltıları zorlayıcı ama hepi topu 2 güncük buradayken herşeyi olması gereken şekli ile denemeli. 2 gün için Gaziantep’teyken standart Türk kahvaltı yapmak çok yazık olur. Gezmek ve turist olmak arasındaki en büyük fark bu.

   Biz bir hafta kaldığımız için otelde de kahvaltı yaptık ancak bahsettiğim üzere otelin kahvaltısı çok sade bir açık büfe. Kahvaltı keyfi sizin için önemliyse Gaziantep’de ne yenir yazımızda yazdığu gibi Orkide Pastanesi’ni düşünebilirsiniz ama tarihi merkeze biraz uzak

   1. Haklısınız bir söz var romadayken romalılar gibi davran .
    Şimdi hangi şehre gideceksiniz ?
    Aslında sizin yerinizde olsaydım antebe gitmişken 1-2 saat uzaklıkta bulunan Maraş’a uğrardım.Arabalar varmış Maraş’a giden
    Oranın da bir sürü tanınan yemekleri varmış.Orada da halk dondurmalarla uçağa biniyormuş antep te baklava orada dondurma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir