KEFKEN GEZİLECEK YERLER – KEFKEN REHBERİ

Kefken Kocaeli’nin Karadeniz kıyısında bir mahalle. İstanbul, İzmit ve Sakarya’ya çok yakın olması sebebiyle yazın günübirlik deniz tatili yapmak isteyenlerce tercih ediliyor. Ulaşım kolaylığı ve mavi bayraklı suları sebebiyle haftasonları zaman zaman izdiham diyebileceğimiz kadar yoğun oluyor. Ayrıca plajların halk plajı olması da kalabalık ve/ya dar gelirli ailelerce de tercih ediliyor. Buradaki işletmelerin çoğu da bu kitleye hitap ediyor.

Yazının içinde istediğiniz konuya uçmak için tıklayın:
Kefken ve Çevresinde Gezilecek Yerler
Kefken Otelleri & Pansiyonları
Kefken Yeme – İçme
Kefken’e Ulaşım

KEFKEN VE ÇERVESİNDE GEZİLECEK YERLER

kandira-genel-harita
Haritayı GoogleMaps‘de açmak için tıklayın. 

Kefken civarındaki çoğu nokta birbirine çok yakın, kolaylıkla bir günde gezilebilecek yerler. Gününüzü bu noktaları birbirine bağlayarak planlayabilirsiniz.

 

Pembe Kayalar

pembe-kayalar-kefken
Fotoğraf Kaynak: kocaeli.goc.gov.tr

Kefken’nin olayı sahilinden çok merkezin biraz dışındaki, Kefken merkez ve Cebeci arasında yer alan Pembe Kayalar. Bu kayalıklar da Kerpe’deki Kartal Kayalıkları gibi doğal kaya oluşumları fakat pembemsi bir rengi var. Zaten Pembekayalar ismini buradaki kayaların özellikle günbatımında belirginleşen pembemsi renginden alıyor.

Duyduğumuza göre Osmanlı döneminde bu kayalar kesilip deniz yolu ile taşınarak Sultanahmet Camiisi dahil olmak üzere birçok camiinin yapımında kullanılmış. Burası doğal bir sit alanı ve yapılaşmaya kesinlikle izin yok. O kadar doğal kalmış bir yer ki burada turistik tesis bile yok.

Burayı yukarıdaki ilk haritada 👉 3 numaralı pinle işaretledik. Konum için tıklayın.

Yeşil Koy

Burası Pembe Kayalar’a çok yakın küçük bir koy. Genelde çok tenha bir yer ama yaz aylarında çadır kampçılarının favori noktalarından. Koyda elektrik, su ve herhangi bir işletme yok. Ateş yakmak da yasak.
Burayı yukarıdaki ilk haritada 👉 4 numaralı pinlerle işaretledik. Konum için tıklayın.

Kapri Plajı

Fotoğraf Kaynak: Oğuzhan Çoruh -www.panoramio.com

Burası kayalıklarla çevrili doğal bir havuz gibi. Kayalıklı yapısı nedeniyle çocuklu ailelerden çok gençler tarafından tercih ediliyor.
Burayı yukarıdaki ilk haritada 👉 5 numaralı pinlerle işaretledik. Konum için tıklayın.

Midye Koyu

Fotoğraf Kaynak: www.kefken.com

Burası da hemen Kapri Plajı’na komşu tenha yüzme noktalarından biri.
Burayı yukarıdaki ilk haritada 👉  6 numaralı pinlerle işaretledik. Konum için tıklayın.

Kefken Limanı ve Merkezi

Fotoğraf: Gönül Tüter

Burası, Kerpe’ye 8-10 km uzaklıktaki yan kasaba. Kefken Kilyos’tan büyük, kocaman bir yerleşim yeri. Pansiyon, manav, taksi, ne ararsanız var. Burayı yukarıdaki ilk haritada 👉  7 – 8 numaralı pinlerle işaretledik. Konum için tıklayın.

Kumcağız Sahili

kandira.web.tr

Burası Kefken’in komşusu Kurtköy mevkiinde, bölgenin en büyük plajı. Sığ ve kumlu sahili sayesinde daha çok çocuklu aileler ve kampçılar tarafından tercih edildiği için özellikle haftasonları çok kalabalık oluyor.
Burayı yukarıdaki ilk haritada 👉  9 numaralı pinle işaretledik. Konum için tıklayın.

Kerpe

kerpe-6

Kefken’in 8km yakınındaki yan komşusu, İstanbul’dan ise 2 – 2,5 saatte varılan, Karadeniz’in şaşırtıcı şekilde kuzey Ege hissiyatlı, mavi bayraklı koyu Kerpe de Kefken’e gelindiyse mutlaka uğranması gereken yerlerden. Burası hakkında çok daha fazlası için KERPE’DE GEZİLECEK YERLER & KERPE REHBERİ yazımıza göz atabilirsiniz.

Kefken Adası

kefkencebeci.com

Burası, Cenevizliler’den kalma surları hala ayakta, 1. derece sit alanı küçük bir Karadeniz adası. Hatta Karadeniz’in Giresun Adası ile birlikte tek adası. Denize girmeye fazlasıyla müsait kumsalları ve Roma’dan Bizans’tan kalma tarihi kalıntıları var. Adada şu an sadece bir balıkçı ve ailesi yaşıyormuş. Aldığımız duyumlara göre Kefken Adası, önümüzdeki yıllarda turizime açılacakmış. Kefken merkeze 3,5 km uzaklıktaki Cebeci Sahili’nden (haritada 2 numara ile işaretli) bir balıkçı teknesi kiralayarak 10dk’da veya Kefken Limanı’ndan (haritada 8 numara ile işaretli) bir tekne kiralayarak bu küçük Karadeniz adasına ulaşabiliyorsunuz.
Burayı yukarıdaki ilk haritada 👉 1 numaralı pinle işaretledik. Konum için tıklayın.

Cebeci Plajı

Kaynak: cebeci.xyz

Burası da Mavi Bayraklı sahillerden. 5 -6 km uzunluğunda kumsalı, kumsal boyunca yeme-içme mekanları, çevresinde de çadır kampı ve diğer konaklama seçenekleri var. Okulların tatil döneminde haftasonları o en yoğun zamanları.
Burayı yukarıdaki ilk haritada 👉 2 numaralı pinle işaretledik. Konum için tıklayın.

Sarısu Plajı

Foto kaynak: kandiraninsesi.com

Kerpe’ye yakın Ağva’ya doğru doğu yönünde Sarısu Plajı var bir de. Özellikle yüzmek için baya meşhur bir yer. Plajın bir yanı set gölü, öbür yanı da minik bir göl.
Burayı yukarıdaki ilk haritada 👉 13 numaralı pinle işaretledik. Konum için tıklayın.

Acarlar Longozu


Biraz uzak olduğu için haritada yok. Sadece Türkiye’deki değil Dünya’daki ender oluşumlardan biri olan Acarlar Longozu da aslında arabayla 45 dakika mesafede. Burası hakkında daha fazla bilgi için ACARLAR LONGOZU yazımıza göz atabilirsiniz. Konum için tıklayın.

KEFKEN OTELLERİ & PANSİYONLARI

Biz şöyle keyifle kalabileceğimiz bir yer malesef bulamadık çünkü bu taraflarda işletmeler keyiften çok fiyat odaklı hizmet sunuyor. Bölgedeki otel seçenekleri arasından daha iyi olanları aşağıda derledik ama siz yine de çinize siner mi, mutlaka verdiğimiz linklerden inceleyin. Oteller ve apartlar hakkında detaylı bilgi alabilmeniz için de telefon ve website bilgilerini de ekliyoruz. Umarız yardımcı olur 🙂

 

Burak Apart

Adres: Cumhuriyet Caddesi No:117 Kefken Kocaeli Tel: 02625636416 Websitesi: kefkenburakapart.com
Not: Otelin tam konumunu Google’da bulamadık.

Okan Apart

Adres: Çarşı Cumhuriyet Caddesi No:91 41610 Kandıra/Kocaeli Tel: 05373889169 Websitesi: www.kefkenokanapart.com Konum için tıklayın.

Saygın Butik Otel

Adres: Kumcağız 41600 Kandıra Kocaeli Tel: 02625637219 Websitesi: www.sayginotel.com Konum için tıklayın.

Ünal Pansiyon

Adres: Kefken Mahallesi Cumhuriyet Caddesi Kandıra Kocaeli Tel: 02625636425 Konum için tıklayın.

KEFKEN YEME – İÇME

Bizce Kefken, yeme-içme imkanları bakımından zayıf, en iyisi Kerpe’ye gitmek. Yine de aşağıda Kefkan’de öne çıkan yerleri verdik. Sizin Kefken ve çevresinden bildiğiniz güzel mekan önerileri varsa yorumlara bırakın, herkes faydalansın 🙂

Kefken Reis Balık Lokantası

Burası taze balık denilince Kefken’deki en doğru adres.

Adres: Kefken Köyü Merkez (Koç Sokak) 41600 İzmit Tel: 02625636464 – 05327305550 Konum için tıklayın.

KEFKEN TARİHİ

Kefken’in M.Ö. 3000l’i yıllara kadar uzanan bir tarihi var. İlk sakinleri Sitler ama sonradan Aslar, Frigler, Misyalılar, Bebrisler, Megaralılar, Misler, Argonatlar gibi birçok medeniyet yaşamış bölgede. Başta Roma İmparatorluğu’nun himayesinde olsa da, imparatorluğun yıkılmasını takiben Bizanslılar tarafından ele geçirilen Kefken, yaklaşık bin yıllık bir dönem boyunca Bizans İmparatorluğu hakimiyetinde bir kıyı ticaret limanı olarak kullanılmış. Bu kadar uzun süre bölgede yaşayınca haliyle Kefken’de Bizans İmparatorluğu’nun izleri çok. Sonraki dönemlerde Bizans İmparatorluğu zayıflayıp da Osmanlı Beyliği bölgeye göç edince Kefken, önemli bir ticaret limanı ve tersane olma işlevini devam ettirmiş.

KEFKEN NEREDE?

En yakın komşusu Kerpe de çok farklı olmasa da, biraz daha seçmece işletme seçenekleri var. Kefken’den Kerpe’ye araba ile 15 dakikada varmak mümkün. Kandıra merkeze ise 18 km 25 dakika, İzmit’e ise 64 km 1 saat 10 dk uzaklıkta yer alıyor. Konum için tıklayın.

İstanbul Kefken arası 170 kilometre, 2,5 saat
İzmit Kefken arası 65 kilometre, 1 saat
Sakarya Kefken arası 55 kilometre, 55 dakika sürüyor.

KEFKEN’E ULAŞIM

Eğer Kefken’e İstanbul’dan kendi arabanızla gitmek istiyorsanız yolculuk 171 km ve yaklaşık 2 saat 35 dakika sürüyor. Toplu taşıma opsiyonunu kullanacaklarınsa iki alternatifi var. Biri daha direkt ulaşım diğer 3 vasıta değiştirmeli. Biz ikisini de aşağıda veriyoruz:

1. Dudullu otogar veya Esenler otogarlarından Kocaeli Otogarı’na birçok sefer bulmak oldukça kolay. Kocaeli Otogarı’ndan Kandıra Otogarı’na ise saat başı kalkan otobüslerle ulaşabiliyorsunuz. Kandıra-Kefken arasında da yarım saatte bir kalkan minibüsler var, böylece günün sonunda Kefken’e üç vasıta ile ulaşmış olursunuz.

2. İstanbul’dan direk Kandıra’ya gitmek isterseniz de, Gürkan Turizm firmasının saatte bir İstanbul-Kandıra arası servisleri var. Bu şekilde Kandıra Otogarı’na ulaşabilir ve yine aynı şekilde buradan yarım saatte bir kalkan minibüslerle Kefken’e ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi için: http://www.gurkanturizm.com.tr/

Kocaeli merkezden Kefken Köyü ise 64 km ve yaklaşık 1 saat 2 dakika. İzmit-Kandıra arası ulaşım için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 800 nolu halk otobüsünü kullanabilirsiniz. Saatler ve detaylı bilgi için: http://www.kocaeli.bel.tr/OtobusSaatleri.aspx?HatKodu=80