MÜZİK FESTİVALLERİ 

Müzik festivallerini belki çok dinlemiş olabilirsiniz ama 7 sene Red Bull’da çalışıp Kültürel Pazarlama Müdürlüğü yapmış Bilge ve kültür sanat projelerinde free-lance yöneticilik yapmış Duygu olarak bir de bizden dinleyin istedik. Sonuçta yıllarca sektörün nabzını tuttuk, boşa gitmesin onca birikim.

Müzik festivalleri, tartışmasız insanın kendini en mutlu, en genç, en yıldırılamaz hissettiği, insanlığa dair umutlarının en çok yeşerdiği yerler. Müziğin çok çok ötesinde bir deneyim, sanki aslında dünyanın ne kadar güzel olabileceğinin test versiyonu. Herkesin herkesle önyargısısız ve şipşak arkadaş olduğu, yaratıcılığın coştuğu, insanın kendini uçsuz bucaksız hissettiği müthiş bir özgürlükler ortamı.

Ölmeden önce en az bir tanesine gitmek lazım. Zaten bir kere virüsü aldınız mı muhtemelen her sene 1-2 tanesine gitmeyi hedef koyacaksınız. Avrupa müzik festivalleri ulaşım açısından daha kolay ama Amerika’daki müzik festivalleri de bir o kadar etkileci.

Şunu da söylemek lazım ki; müzik festivallerini mümkün olduğunca 20’li yaşlarda deneyimlemeli. 30’larda hala çok güzeller, ama 20’lerde o ortam insanın hamuruna çok daha derinden işliyor. Zaten festivalcilerin büyük çoğunluğu da 20’lerinde oluyorlar. Ayrıca kamp hayatı, gecenin gündüze karıştığı partiler için de 20’lerin enerjisi gibisi yok.

Dünyanın en popüler müzik festivallerini sizin için derledik. Gitmişken oraları da gezeriz diyenler için yakınlarında yapabileceğiniz şeyleri de yazdık. Favorilerimizin yanına da bir ♡ kondurduk.

Aradığınızı daha kolay bulabilmeniz için yazıyı şöyle organize ettik:
İÇİNDEKİLER:

AVRUPA MÜZİK FESTİVALLERİ

AMERİKA MÜZİK FESTİVALLERİ

ASYA KITASINDAKİ MÜZİK FESTİVALLERİ

 


 

AVRUPA MÜZİK FESTİVALLERİ

Tomorrowland / Belçika ♡

tomorrowland-belcika-1

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

 

Nedir?

Tomorrowland dünyanın en büyük elektronik müzik festivallerinden. Belçika’nın Boom şehrinde gerçekleşen festivale 2005’ten beri her yıl tüm dünyadan 400.000’den fazla kişi katılıyor.

Neden Tomorrowland?

Çünkü çok dinamik, canlı, genç, özgür bir atmosfere sahip ve dünyanın en prestijli müzik festivallerinden biri olarak gösteriliyor. Dreamville’de ismi gibi gerçek dışı, ütopik bir ortam var. Yüksek müzik, ışık, ses ve lazer şovlarıyla mutlaka yaşanması gereken bir deneyim.

Ne Zaman?

Her sene Temmuz ayında 3 gün olarak gerçekleşiyor. Biletler Şubat ayında satışa çıkıyor. Neredeyse çıktığı ilk gün de tükeniyor. Tomorrowland önümüzdeki sene 21-23 ve 28-30 Temmuz 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek. Biletler Ocak’ta satışa çıkıyormuş.

tomorrowland-2

Fotoğraf Kaynak: i.ytimg.com

 

Nasıl?

İstanbul-Brüksel arası aktarmasız uçuşlar THY ve Pegasus ile var. Boom-Brüksel arası yaklaşık 35 kilometre olduğundan toplu taşıma ile rahatça Boom’a ulaşabiliyorsunuz. Festival haftası da bazı noktalardan Dreamville’e özel trenler kalkıyor. Konaklama için çadır ve festivale özel mansion seçenekleri var.

Bilet fiyatları kategorilere göre değişiyor. En ucuz kategori ortalama 200 Euro’dan başlıyor. Daha fazla bilgi için: http://www.tomorrowworld.com/welcome-tomorrowworld

Hazır Buradayken

chez-leon-midye-belcika

Fotoğraf Kaynak: www.leon-de-bruxelles.fr

Hazır festival için Brüksel’e geleceğinizden buraya festivalin bir yada iki gün öncesinden gelip, hem Chez Léon’da tencerede marine midye yiyebilir, Belçika Çikolatası yapım kurslarına katılabilir, hatta trenle 2-4 saat içinde Amsterdam’a geçebilir ya da 1 buçuk saat içinde Brugge’e gidebilirsiniz.


Glastonbury / Glastonbury – İngiltere ♡

glastonbury-1

Fotoğraf Kaynak: www.youredm.com

 

Nedir?

Glastonbury, İngiltere Glastonbury’de 1970’lerin hippi yıllarından beri yapılan, açık havada yeşil alanda gerçekleştirilen dünyanın en büyük canlı müzik ve performans festivali. Günümüz festivallerinin bir nevi atalarından. Her yıl Haziranın son haftasında 3 gün süren festivalde, müzik kısmı rock, elektronik, reggae, folk, ve dünya müzikleri ağırlıklı. Performans bölümünde ise tiyatrodan kabareye, sirkten modern dans ve poi gösterilerine kadar birçok tür var.

glastonbury-2

Fotoğraf Kaynak: Kris Williams / Flickr

 

Neden Glastonbury?

Çünkü Glastonbury 1970’lerin hippi ruhu nostaljisinin en güzel yapılabildiği yer.

Ne Zaman?

Festival her sene haziran ayının son haftasonu gerçekleşiyor. 2017 için tam tarih 21-25 Haziran. Ama üzülerek söylüyoruz ki biletleri Ekim’de satışa çıkmış ve şimdiden tükenmiş durumda, eğer gitmek gibi bir niyetiniz varsa baharda iptal edenler kişi sayısına göre biletler tekrar satışa çıkabilirmiş, mutlaka siteyi takipte kalın deriz(Aralık 2016). Daha da üzücü bir haber 2018’de Glastonbury Festivali’nin olmayacağına dair haberler okuduk, gitmeye niyeti olanlar için 2019 en yakın seçenek gibi duruyor… Ayrıca aklınızda bulunsun, karaborsacılığa karşı alınan bir önlem olarak bilet almadan önce festival web sitesinden kayıt kaptırmanız gerekiyor. Biletler kişi başı yaklaşık 228 Euro.

Nasıl?

Genellikle Glastonburyciler çadırda konaklıyorlar. Değişik dinamikleri olan kamp alanları var. Sakin, haraketli, aile için, engelliler için vs. Bu kamp alanlarında konaklamak bilet fiyatına dahil fakat çadırı getirmek sizden. Sınırlı sayıda kiralanabilir Tipi çadırları da var.

İstanbul’dan festival alanına en yakın havalimanı olan Bristol’e direk uçuş yok ama KLM ile Amsterdam aktarmalı gidebilirsiniz. Bu şekilde Bristol Havalimanı’na gitmeye karar verdiyseniz; buradan “Bristol International Flyer” adındaki otobüs hattıyla “Bristol Temple Meads” trenyolu durağına ulaşmalısınız. Bu duraktan festival alanına düzenli olarak otobüsler kalkıyor. Ya da THY, Atlasjet, British Airways veya Pegasus ile İstanbul’dan Londra’ya yaklaşık 4 saatte uçabilirsiniz. Londra Heathrow Havaalanı’na inip National Express adlı etkinlik shuttlelarıyla Glastonbury’e gitmek de başka bir seçenek.

Festival alanına ulaşım için çok ayrıntılı bir liste çıkarmışlar. Bu linkten ulaşabilirsiniz. http://www.glastonburyfestivals.co.uk/information/getting-here/

Diğer sorularınız için: http://www.glastonburyfestivals.co.uk/

Hazır Buradayken

stonehenge-1

Fotoğraf Kaynak: www.goodfreephotos.com

Eğer olur da festivalden haliniz ve vaktiniz kalırsa Glastonbury’e sadece bir saat uzaklıktaki İngiltere’nin en ikonik arkeolojik değeri olan Stonehenge’i görmeli. 5000 yıllık devasa taşların nasıl üst üste konulduğu Piramitler gibi hala çözülemeyen sırlardan.


Sónar / Barselona  – İspanya

Fotoğraf Kaynak: www.fest300.com

 

Nedir?

Aslında 1994 yılı Barselona çıkışlı ama bugüne kadar Buenos Aires, Londra ve New York gibi 29 farklı şehirde, 53 kez düzenlenmiş bir elektronik müzik festivali. Sıkı durun şimdi iyi haber! Önümüzdeki yıl 24-25 Mart 2017 tarihlerinde Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde Türkiye’ye de geliyor.

Neden Sónar ?

Çünkü Sónar, müzik otoritelerince dünyanın en prestijli elektronik müzik festivali. Öyle ki Türkiye dahil dünyanın farklı yerlerinde de düzenleniyor.

Fotoğraf Kaynak: sonar.es

 

Ne Zaman?

Barselona’daki klasikleşmiş versiyonunda Sonar Festivali her yıl Haziran ayı ortalarında oluyor. 24. Sonar’ın tarihleri 15 – 16 – 17 Haziran 2017. Diğer ülke ve şehirlerdeki edisyonları farklı farklı aylarda gerçekleşebiliyor.

Nasıl?

Sonar Festivali büyük ihtimalle tüm listedeki en kolay ulaşım sağlayabileceğiniz festival. Çünkü Türkiye’den uçuşların en yoğun olduğu şehirlerden biri olan Barselona’da. Pegasus ve Thy’nin Barcelona’ya direkt uçuşları var. Aylar öncesinden bilet bakmaya başlarsanız çok uygun fiyatlara bilet bulma şansınız da yüksek. Festival alanına otobüs, tren gibi ulaşım yolları hakkında sitede açıklayıcı bilgiler var, inceleyebilirsiniz: sonar.es/en/2017/how-to-get-there

Festival hakkında daha detaylı bilgi için: https://sonar.es

Hazır Buradayken

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Eee hazır güzel bir Haziran gününde Barselona’daysanız, ünlü Katalan mimar Gaudi’nin Sagrada Familia ve Park Güell’ini, Picasso Müzesi’ni, Les Rambles Caddesi’ndeki publarda Sangria’nızı yudumlayıp gelen geçeni seyretmeyi, sahillerindeki gece klüplerinde Barselona gece hayatını, tapas barlarında Barselona mutfağını deneyimlemeyi de es geçmezsiniz diye düşünüyoruz 😉


Exit / Novi Sad – Sırbistan ♡

Nedir?

2000 yılından beri her sene dünya çapında ün yapmış birçok sanatçıyı ağırlayan Exit Festivali, Sırbistan’ın kuzeyinde bulunan Novi Sad şehrinde yapılıyor. 2007 yılında UK Festival Awards’tan “Avrupa’nın En İyi Festivali” ödülü, 2013 yılında “En iyi Büyük Avrupa Festivali” ödülü gibi daha birçok ödül kazanmış olan Exit; dünya çapında da büyük ilgi görüyor. 

 

Neden Exit?

Çünkü rock, elektronik, metal, hip-hop hatta punk gibi çok fazla müzik türünü ve çok sayıda sanatçıyı barındırdığı için neredeyse her kesime hitap edebilecek bir festival. Bir de Dünya’nın en büyük ve en güzel Ortaçağ Avrupa’sı kalelerinden olan efsanevi Petrovaradin Kalesi’nin atmosferini işin içine katarsak bu festival kaçmaz demek yanlış olmaz.

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

 

Ne Zaman?

Exit Festivali her sene temmuz ayının ikinci perşembesi başlayıp 4 gün sürüyor. Önümüzdeki sene 6-9 Temmuz 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek ve biletler şimdiden satışta. (Kasım 2016) Son iki senedir Türkiye’den festivale bilet almak istediğinizde resmi site sizi N11.com’a yönlendiriyor, şaşırmayın sanırıyoruz ki Türkiye ayağında bileti alabileceğiniz tek yol bu.

 

Nasıl?

Festival için bilet, konaklama ve ulaşım masraflarının hepsini içine alan paketler var ve bu paketler size daha uyguna gelecektir. Paketi alırken konaklama kısmında seçebileceğiniz festival alanında kamp yapmak, 2 farklı hostel ve Novi Sad Oteli’nde kişi sayınıza göre farklı özellikli odalarda kalma gibi seçenekleriniz var. 1 ile 7 gece arasında istediğiniz kadar kalabiliyorsunuz ve ulaşım için de Belgrad, Budapeşte, Zagreb Havalimanları’ndan ya da Novi Sad şehrinden sizi alan otobüsler oluyor.

Eğer siz böyle bir paket yerine kendiniz gitmeye ve sadece bilet alıp diğer şeyleri kendiniz ayarlamaya karar verirseniz; Türkiye’den en kolay seçenek Türk Hava Yolları, Pegasus Havayolları veya Air Serbia ile aktarmasız yaklaşık 1.5-2 saatte Belgrad’a gitmek ve havalimanı’ndan otobüse binip 1.5 saatte de Exit Festivali’nin olduğu Novi Sad’a gelmek.
Ama diğer havalimanlarından da Exit Festivali’ne sizi getirebilmek için koyulmuş otobüsler var, fiyatları 10 Euro’dan başlıyor. Otobüs olan bazı havalimanlarının bilgisi aşağıda:
Budapeşte Havalimanı’ndan 5.5 saat, Zagreb Havalimanı’ndan 6 saat, Osijiek Havalimanı’ndan 2 saat ve Timisoara Havalimanı’ndan da 3 saatte Novi Sad Şehri’ndeki Exit Festivali’ne ulaşabilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için Exit Festivali’nin resmi sitesine bakabilirsiniz: exitfest.org&nbsp

Hazır Buradayken

Fotoğraf Kaynak: www.serbia.com

Novi Sad, eski dönemlerde Avusturya – Macaristan İmparatorluğu’na bağlı kalmış bir süre ve bu nedenle onların mimarı özelliklerini özellikle de yapılarda içinde barındıran bir şehir. Çok büyük olmasa da Exit Festivali gibi kültürel aktiviteleri ve oluşumlarıyla uzun senelerdir Sırbistan’ın kültürel merkezlerinden biri. Bu yüzden hazır festivale gelmişken şehri şöyle bir gezmeden dönmek olmaz.


Sziget  /  Budapeşte – Macaristan ♡

Nedir?

Sziget Macarca “ada” demek. Zaten bu festival, Budapeşte’yi Buda ve Peşte olarak ortadan ikiye bölen Tuna Nehri’nin ortasındaki bir adada Ağustos ayında gerçekleşen Avrupa’nın en önemli müzik etkinliklerinden. Burası tam anlamıyla bir “Özgürlükler Adası”.

Neden Sziget?

Çünkü Sziget, müzik otoritelerince Avrupa’nın en iyi 5 festivali arasında gösteriliyor. Ayrıca hem 2012’de hem de 2015’de Avrupa Festival Ödülleri’nden Avrupa’nın En İyi En Büyük Festivali ünvanıyla dönmüş bir festival. Bizce Sziget ruhu en yaşanılası festival deneyimlerinden.

Fotoğraf Kaynak: rcnews.hu

 

Ne Zaman?

Festival her sene Ağustos ayında gerçekleşiyor. Festivalin 2017 tarihleri ise 9 – 16 Ağustos.

Nasıl?

Türkiye’den Budapeşte’ye Pegasus ve Thy gibi havayolu firmalarının haftanın her günü uçuşları var. Zaten etkinlik şehrin göbeğinde olduğundan ulaşım sorunu da yok. Her sene Türkiye’den de katılımın yüksek olduğu festivalin Türkçe sayfası da var: szigetturkiye.com

Hazır Buradayken

Söylememize bile gerek yok ama Sziget için Budapeşte’ye gelmişken programınıza birkaç gün daha ekleyip Budapeşte’nin hakkını vermemek olmaz. Burası hakkında çok daha fazlasını MACARİSTAN GEZİ REHBERİ yazı dizimizde bulabilirsiniz.

 


Rock Werchter / Werchter – Belçika

Fotoğraf Kaynak: i.ytimg.com

 

Nedir?

Rock Werchter Festivali 1976’dan beri her sene Belçika’nın Wercther köyünde gerçekleşiyor. Aslında festival 1974’te tek günlük ve tek kişinin performans sergilediği bir etkinlik olarak başlasa da seneler içinde büyüyüp Belçika’nın en büyük müzik festivallerinden biri haline gelmiş.

 

Neden Rock Werchter?

Çünkü müzik otoritelerince sayısız kere Avrupa’nın ve Dünya’nın en iyi festivali seçilmiş Rock Werchter Festivali’nde rock başta olmak üzere birçok müzik türünün sanatçılarını dinlemeye fırsatınız olacak.

Fotoğraf Kaynak: www.neweurope.eu

 

Ne Zaman?

Genellikle her sene Haziran’ın son günleriyle Temmuz’un başları arasında bir zamanda Perşembe ve Pazar günleri arasında 4 gün sürüyor.  Önümüzdeki sene 29 Haziran ile 2 Temmuz 2017 tarihleri arasında gerçekleşecekmiş.

Nasıl?

Rock Werchter Festivali Brüksel’e 30 kilometre Leuven Bölgesi’neyse 15 kilometre uzaklıkta bir köyde gerçekleşiyor. Türkiye’den giderken en mantıklısı ya İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Brüksel Havalimanı(BRU)’na Türk Hava Yolları ile gitmek,  ya da Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Pegasus Hava Yolları ile Brüksel’deki ikinci havalimanı olan Brüksel S. Charleroi Havalimanı’na(CRL) gitmek. İkisi de aktarmasız ve yaklaşık 3.5 saat sürüyor.
Brüksel Havalimanı’ndan(BRU) gidiyorsanız hemen altında bulunan tren istasyonundan Leuven İstasyonu’na giden her saat iki kere kalkan trene binmelisiniz, Leuven İstasyonu’ndan ise De Lijn otobüs firmasının özel shuttle servisi var festival alanına.
Brüksel S. Charleroi Havalimanı’ndan(CRL) gidiyorsanız, Leuven İstasyonu’na direk tren olmasa da Brussel-Noord istasyonuna gidip oradan aktarma yapmalısınız. Leuven İstasyonu’ndan da aynı şekilde De Lijn otobüs firmasının özel shuttle’ına binmelisiniz.

 

Hazır Buradayken

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Belçika’nın başkenti Brüksel bu festivale gelmişken uğranması gereken bir şehir. Festivalin yapıldığı köye sadece 30 kilometre uzaklıkta ve temizliği, sessizliği, maksimum yeşillikte çevresiyle kesinlikle gezip görmeye değecek bir şehir. Aziz Micheal ve Aziz Gudula Katedralleri, Müzik Aletleri Müzesi, Büyük Meydanı, meşhur belediye binası gibi birçok görülesi yeriyle dünyada bir sürü kişinin uzun yollar kat edip ziyaret ettiği yerlerden.


Rock am Ring Rock im Park / Nürburgring / Nürnberg – Almanya

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

 

Nedir?

Rock am Ring ve Rock im Park aslında aynı tarihlerde 3 gün boyunca geçen iki festival, ama farklı iki şehirde gerçekleşiyorlar. Yani aynı sanatçılar hem Nürburgring hem Nürnberg şehirlerinde çıkıyorlar. Nürburgring’de olan Rock am Ring, Nürnberg’de olan ise Rock im Park ismiyle anılıyor. Bu festivaller 1985 yılından beri her sene yapılıyor.
Not: Rock am Ring’in Mendig şehrinde yapıldığına dair bir bilgi görürseniz şaşırmayın, festival birkaç senedir Mendig’de yapılsa da 2017’de orjinal lokasyon olan Nürburgring’e dönüş yapmış, artık orada olacak.

 

Neden Rock am Ring Rock im Park ?

Çünkü Almanya’nın en büyük festival organizasyonlarından biri bu iki festival ve bazen gerçekleşebilen minik istisnalar dışında aynı sanatçıların üç gün boyunca Almanya’nın iki şehrinde sahne alması birini yakalama ihtimalinizi arttırıyor, hangi şehir size daha uygunsa ona gidebilirsiniz. Şansınız varsa, mutlaka gidilmesi gereken festivallerden.
 

Fotoğraf  Kaynak: wikimedia.org

 

Ne Zaman?

Her sene genellikle haziran ayının ilk haftasında yapılıyor festival ve 3 gün sürüyor. 3 günde 2 farklı şehirde neredeyse aynı festival gerçekleşiyor. Önümüzdeki sene için tarihler 2 ve 4 Haziran 2017.

Nasıl?

Rock Am Ring için:
Gitmenin en kolay yolu  İstanbul’dan Köln veya Frankfurt’a uçmak. İstanbul-Frankfurt arası Lufthansa veya türk Hava Yolları ile yaklaşık 3 saat uçup oradan Koblenz bölgesine trenle gidebilirsiniz. Koblenz bölgesinde ise Rock am Ring’in shuttlelarını kullanabilirsiniz festival alanına ulaşmak için. İstanbul-Köln arası ise Pegasus veya Borajet Hava Yolları’yla yaklaşık 3-3.5 saat uçup, trenle Koblenz, Koblenz’den ise shuttle’la festival alanına gidebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için: www.rock-am-ring.com
Rock im Park için:
İstanbul’dan Paris, Amsterdam veya Frankfurt aktarmalı Nürnberg Havalimanı’na gitmelisiniz, havalimanından festival alanına nasıl geçeceğiniz hakkında bilgiye ne yazık ki biz ulaşamadık.

 

Hazır Buradayken

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

İstanbul’dan Frankfurt’a uçma seçeneğini tercih edecek olanlar için, Frankfurt’u görmeden geçmeyin deriz. Main nehrinin kıyısına kurulmuş, Almanya’nın en büyük şehirlerinden biri Frankfurt. Gitme şansınız olursa Goethe’nin evi, Frankfurt Katedrali, St. Paul Kilisesi ve Müze Rıhtımıyla Frankfurt gezip görmekten keyif alacağiniz birçok oluşuma ve tarihi hikayesi olan yapıya sahip bir şehir.

 


Benicàssim / Benicàssim – İspanya

Fotoğraf Kaynak: fiberfib.com

 

Nedir?

İspanya’nın Valencia kentinin yakınlarında Benicàssim adında minik bir liman kentinde düzenlenen bir sürü müzik türünün yanı sıra kısa film, defile ve dans etkinliklerini de içinde barındıran festival. Dünyanın en iyi uluslarası festivallerinden sayılan bu festival, ”Uluslararası Benicàssim Festivali” olarak geçiyor ve 1995 yılından beri her sene yapılıyor.

Neden Benicàssim?

Çünkü Uluslararası Benicàssim Festivali’nin en önemli özelliği, diğer müzik festivallerinden farklı olarak tiyatro, kısa film gösterimleri, dans şovları gibi sayısız sanatsal aktiviteyi de kapsamında bulundurması. Ayrıca şirin bir tatil kasabasında düzenlenmesi ve dördüncü günün sonunda muhteşem bir plaj partisiyle bitiyor olması da cazibesini arttırıyor.

Fotoğraf Kaynak: fiberfib.com

 

Ne Zaman?

Uluslararası Benicàssim Festivali her yıl Temmuz ayının ikinci haftasında düzenleniyor ve 4 gün sürüyor. Festival önümüzdeki sene 13-14-15-16 Temmuz 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

Nasıl?

Festival Valencia şehrine yakın bir kentte gerçekleşeceği için en mantıklısı İstanbul’dan Valencia’ya uçmak olacaktır. İstanbul’dan Valencia’ya Türk Hava Yolları ile uçabilirsiniz, şu an için haftada 4 gün uçuş var o yüzden programınızı ona göre ayarlamak isteyebilirsiniz kontrol etmenizde fayda var. (Aralık 2016) Yaklaşık 4 saatte Valencia Havalimanı’na varıp oradan direk havalimanından Benicàssim’e giden otobüsleri kullanabilirsiniz yaklaşık 25 euro bir gidiş ve bu otobüs biletlerine festivalin resmi sitesinden ulaşabilirsiniz. estival hakkında daha detaylı bilgi için: www.fiberfib.com

Hazır Buradayken

Fotoğraf Kaynak: d6v1d / Flickr

Dediğimiz gibi Benicàssim şirin ve keyif yapabileceğiniz bir yer bu yüzden festivalden önce veya sonra sahilinde keyifli bir iki gün geçirebilirsiniz  veya dediğimiz yolla seyahat ediyorsanız Valencia’ya da birkaç gün geçirip katedrallerini, müzelerini, çarşılarını gezip kendinize güzel bir şehri daha görme fırsatı yaratabilirsiniz.


Roskilde / Roskilde – Danimarka

Fotoğraf Kaynak: www.roskilde-festival.dk

 

Nedir?

Roskilde Festivali Kopenhag’ın en büyük adalarından olan Zealand’de yapılıyor. 1971’den beri her sene gerçekleşen festival Kuzey Avrupa’nın en büyük müzik festivali olarak geçiyor ve neredeyse her müzik türüne yer veriliyor.

Neden Roskilde?

Her yıl yüz binden fazla kişinin katıldığı Roskilde Festivali’nde 1971’den beri her sene dünyaca ünlü gruplar çıkıyor ve birden fazla sahne kuruluyor. Konsere doyacak olmanız bir yana müzik dışında birçok aktiviteye de katılıp kamp yapabilirsiniz. Kopenhag’ın yakınlarındaki şirin bir kuzey kasabasında gerçekleşiyor olması bile gitmek için en büyük sebeplerden biri.

Fotoğraf Kaynak: Stig Nygaard / Flickr

 

Ne Zaman?

Her sene haziran ayının son perşembesi veya temmuz ayının ilk perşembesi başlayıp 4 gün sürüyor. Önümüzdeki sene 24 Haziran 2017 ile 1 Temmuz 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Nasıl?

Festivale gitmek için en kolay yol Sas Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları veya Türk Hava Yolları’ndan biriyle İstanbul-Kopenhag uçuşunu tercih etmek. Yaklaşık 3 buçuk saatte bu havayollarından biriyle aktarmasız uçabilirsiniz. Kopenhag’dan ise festival zamanında havalimanından veya ”Copenhagen Central” durağından her saat festival alanına tren kalkıyor. Detaylı bilgi için festivalin resmi sitesi: www.roskilde-festival.dk

Hazır Buradayken


Roskilde Festivali Kopenhag’a 30 dakika uzaklıkta bir kasabada olunca, Kopenhag’ı bir gezip görmeden dönmek olmaz. Tivoli Bahçeleri’ni, Danimarka Milli Müzesi’ni, Nyhavn Limanı’nı görmek yapabileceğiniz birçok şey arasından birkaçı.


Fusion / Lärz – Almanya  ♡

Fotoğraf Kaynak: edmnews.net

 

Nedir?

Fusion Festivali Almanya’nın Lärz şehrinde, 1997 yılından beri Müritz Airpark isimli eski bir askeri havalimanında gerçekleşen müzik-sanat festivali. Elektronik müzik başta olmak üzere farklı müzik türlerine yer verilen festivalde ilginç bir şekilde müzisyenlerin listesi önceden açıklanmıyor.

Neden Fusion?

Lärz şehrinde gerçekleşen Fusion Festivali’nde müziğin yanı sıra performans sanatları, heykeller, arabalar gibi birçok sanatsal aktivite ve obje sergileniyor. Yani festival sırf eğlenme aracı olarak planlanmamış, aynı zamanda sizi günlük yaşamdan sıyırıp düşündürtmek ve fikirlerinizi paylaşacak özgür bir ortam yaratmak için oluşturulmuş. Bu yüzden diğerlerinden biraz ayrılıyor ve merak uyandırıyor.

Fotoğraf Kaynak: André Stiebitz / Flickr

 

Ne Zaman?

Fusion Festivali her sene haziranın son veya temmuzun ilk haftasonu gerçekleşiyor. Eğer önümüzdeki sene gitmek gibi bir planınız varsa üzgünüz çünkü maalesef 2017 yılında festival yapılmayacakmış. Ama sitesinde 27 Haziran-1 Temmuz 2018 tarihleri arasında yapılacağı yazıyor.

Nasıl?

Türk Hava Yolları veya Pegasus Hava yolları ile İstanbul’dan Berlin Tegel (TXL) Havalimanı’na uçarsanız Lärz şehrine en yakın havaalanlarından birine ulaşmış olursunuz. Ama maalesef bu havalimanı bile Lärz’a 90 kilometre uzaklıkta. Havalimanından festival alanına nasıl ulaşacağınıza dair bir bilgi bulamadık ne yazıkki, site de pek açıklayıcı değil ama yine de burada bulunsun belki zamanla gelişir: www.fusion-festival.de/en

Hazır Buradayken

Fotoğraf Kaynak: www.wonderwall.co.uk

Lärz – Berlin arası karayoluyla 160 kilometre yani yol ortalama 2 saat sürüyor. Almanya’nın başkenti Berlin Dünya’nın birçok yerinden turist çeken bir şehir. Berlin Duvarı’yla, Müzeler Adası’yla, Alexanderplatz ve Checkpoint Charlie’siyle zaten görülecek tonla yeri olan bir yer. Üstelik daha da harikası eğer Berlin’i farklı bir bakış açısıyla, standarttan çıkarak keşfetmek isterseniz sizin için bir sürü değişik aktivite sıraladığımız bir BERLİN’DE NE YAPILIR – ÖZGÜR & ALTERNATİF BERLİN rehberimiz var.


 


Coachella Festivali / Kalifornia  – USA  ♡

coachella-2 Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org 

 

Nedir?

Coachella Festivali, Colorado Çölü’ndeki Coachella Vadisi’nde her yıl düzenlenen, genellikle rock, indie, hip hop, ve electronik tarzda müzik ve çeşitli enstalasyon ve heykellerin sergilendiği sanat festivali. İlki 1999’da gerçekleştirilen festival, bugün tüm dünyanın en prestijli müzik festivallerinden biri.

Neden Coachella?

Çünkü Coachella müzik dünyasının en prestijli ve trend belirleyici organizasyonlarından biri. Kendi müzik tarzınıza göre kendi festival programınızı oluşturabileceğiniz 8 ayrı sahnede hem keşfedilmeyi bekleyen yeni isimleri hem de en baba sesleri bir arada bulabiliyorsunuz.

coachella-1

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

 

Ne Zaman?

Festival genellikle Nisan ayında gerçekleşiyor ama Mayıs ayına da kaydığı oluyor. Festival 2017 yılında 2 haftaya yayılan 6 gün olarak düşünülmüş. ilk haftanın tarihleri 14 – 15 – 16 Nisan 2017 ikinci haftanın tarihleri de 21 – 22 – 23 Nisan.

Nasıl?

Coachella’nın gerçekleştiği yer olan Indio’ya 158 kilometre yaklaşık 2 saat mesafedeki Los Angeles’a THY’nin İstanbul’dan her gün tek seferlik uçuşları var. Uçuşlar yaklaşık 14 saat sürüyor. Buradan araba kiralayarak, uber veya taksiyle kolayca festival alanına geçilebilir. Festival hakkında daha fazla bilgi için: splash.coachella.com

Hazır Buradayken

los-angeles

Fotoğraf Kaynak: www.goodfreephotos.com

Buralara kadar gelmişken “Melekler Şehri” Los Angeles’ın hakkını vermek gerek. Ne de olsa burası dünyanın en büyük film endüstrisi Hollywood’un, Lakers’ın, Disneyland’ın, Universal Stüdyoları’nın, Malibu, Venice ve Santa Monica plajlarının, dünyaca ünlü sanatçıların, yapımcıların, yönetmenlerin, yazarların şehri. O kadar ki herhangi biriyle sokakta yürürken karşılaşabilirsiniz. Meşhur, ikonik Hollywood tabelasını görmeden eve dönmek yok.


Rock in Rio / Rio de Janeiro – Brezilya

Fotoğraf Kaynak: rockinrio.com

 

Nedir?

Dünyaca ünlü sanatçıların sahne aldığı, ilki Rio de Janeiro’da yapılmış ama bir süre sonra Lizbon, Las Vegas ve Madrid şehirlerinde de yapılmaya başlanmış dünyaca ünlü festival. 2010 senesine kadar düzenli yapılmamış ama 2010’dan beri her sene yapılıyor, hatta çoğu zaman bir sene içerisinde farklı birkaç şehirde de yapılabiliyor. Bu bakımdan birazcık düzensiz bir festival olsa da katılım açısından dünyanın en büyük müzikal organizasyonlarından biri.

Neden Rock in Rio?

Çünkü yapılmaya başlandığı yıldan beri bomba sanatçılara yer veren, dünya çapında yapılan rock ve metal festivallerinin en iyilerinden Rock in Rio. Ayrıca bir süredir Lizbon, Madrid ve Las Vegas’da da düzenleniyor olması ülke bazında çeşitlilik yapan nadir festivallerden biri olmasını sağlamış.

Fotoğraf Kaynak: edmsauce.wpengine.netdna-cdn.com

 

Ne Zaman?

Rock in Rio’nun belli bir düzenleme zamanı veya yeri yok aslında. Hatta 1985’ten 2010 yılına kadar düzenli bile yapılmamış. 2004 yılında ilk kez Rio de Janeiro dışına çıkıp Lizbon’da yapılmış ve o zamandan beri her sene nerede ve ne zaman yapıldığı değişiklik gösteriyor.

2017 yılında hem Rio de Janeiro hem de Las Vegas’da düzenlenecek. 2018’de Lizbon, Portekiz’de düzenlenecek. 2019’da ise tekrar Rio de Janeiro’da düzenlenecek.

Nasıl?

Hangi şehirdekine gideceğinize bağlı olarak;

  1. Las Vegas’daki için Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Los Angeles direk uçuşunu seçip sonradan Delta Hava Yolları veya alternatif bir  havayolu ile Las Vegas’a uçabilirsiniz.
  2. Rio de Janeiro’daki için Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Sao Paulo direk uçuşunu tercih edip oradan Gol, Avianca veya LATAM Hava Yolları ile Rio de Janeiro’ya uçabilirsiniz.
  3. Lizbon’daki için Türk Hava Yolları’nın neredeyse her gün direk İstanbul-Lizbon uçuşu var bunu tercih edebilirsiniz.
  4. Madrid’deki için ise, yine Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Madrid direk uçuşunu tercih etmek en mantıklısı olacaktır.

Festivalle ilgili detaylı bilgi almak için: rockinrio.com

Hazır Buradayken

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Rio de Janeiro’nun o meşhur Copacabana plajını boylu boyunca yürüyüp, Dünya’nın yedi harikasından biri olan Kurtarıcı İsa Heykeli’nin bulunduğu Corcovado tepesine çıkmak yapabileceğiniz şeyler arasında. Bunun dışında portekizcesi ”Pào de Açucar” olan tepe ve Copacabana koyunun bir yanı olan Ipanema koyu görülmeye değer yerler arasında.ASYA KITASINDAKİ MÜZİK FESTİVALLERİ

 

Fuji Rock / Niigata – Japonya

Fotoğraf Kaynak: www.japantimes.co.jp 

 

Nedir?

Fuji Rock, Japonya’nın Niigata şehrinde Naeba Kayak Merkezi’nde 1997 yılından beri her sene gerçekleşen rock müzik festivali.

Neden Fuji Rock?

Her sene 200’den fazla Japon ve uluslararası müzisyeni barındıran Fuji Rock Festivali, Japonya’nın hem en büyük açık hava müzik organizasyonu hem de en büyük rock müzik festivali olarak geçiyor. Özellikle rock ve elektronik müzikseverlerin çok keyif alacağı festivale her yıl 100 binden fazla katılımcı geliyor.

Fotoğraf Kaynak: www.japantimes.co.jp

 

Ne Zaman?

Genellikle her sene temmuz ayının son hafta sonu yapılıyor ve üç gün sürüyor festival. Önümüzdeki sene 28-30 Temmuz 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Nasıl?

Türkiye’den Fuji Rock’a gitmek biraz meşakkatli, bulduğumuz en kısa yol bile oldukça uzun ve karmaşık. İstanbul’dan Tokyo’ya Türk Hava Yolları’yla yaklaşık 12 saatte uçmalısınız. Tokyo tren istasyonundan 1.5 saat yolculukla Yuzawa isimli kasabaya doğru yola çıkıp ”Joetsu Shinkansen” hattındaki ”JR Echigo-Yuzawa Station”da inip festival alanına yaklaşık bir saatlik ücretsiz shuttle’ı kullanmalısınız. Maalesef festival sayfası bilgi verici veya kullanışlı değil, ama yine de belki festival yaklaştıkça güncellenir umuduyla size verelim: www.fujirockfestival.com

Hazır Buradayken

Fotoğraf Kaynak: www.japantimes.co.jp 

Hazır uçağınız kaçınılmaz olarak Tokyo’ya inecekken, buraya festivalin birkaç gün öncesinden gelip, mimarisi, yemekleri, insanları ve köklü kültürüyle bambaşka bir dünya vadeden Japonya’nın başkenti dünyanın en büyük metropolünü de görün deriz. İmparatorluk Sarayı, Sensoji Tapınağı, Meiji Tapınağı, dünyanın en işlek tren istasyonu olan Shinjuku İstasyonu, neon ışıklı ve dev ekranlı meşhur caddeleriyle Shibuya, çağdaş sanat ve modanın kalbi Harajuku & Aoyama, lüks mağaza ve restoranlar bölgesi Ginza olmazsa olmaz Tokyo deneyimleri.

KENDİNE FESTİVAL DEMİYOR AMA DEV BİR SANAT ETKİNLİĞİ:

 

Burning Man / Nevada – USA  ♡♡♡

burning-man-3

Fotoğraf Kaynak: www.fest300.com

 

Nedir?

Burning Man, 1986 yılından beri, her yıl Nevada Eyaleti’ndeki Black Rock Çölü’nde gerçekleştirilen ve ahşaptan dev heykellerin yakılmasıyla final yapan bir müzik ve sanat festivali. Zaten adını da bu heykel yakma geleneğinden alıyor. Aslında Burning Man için daha çok sanat festivali diyebiliriz zira festival boyunca birbirinden yaratıcı heykel ve enstalasyonlar müzikten çok daha ön plana çıkıyor.

burning-man-4

Fotoğraf Kaynak: Geoff Stearns / Flickr

 

Neden Burning Man?

Çünkü bu festival başlı başına bir deneyim. Düşünün ki çölü ortasındasınız, havada kavurucu bir sıcak, etrafınızda metrelerce yüksek deneysel / sanatsal çalışmalar ve heykeller var, insanlar birbirinden yaratıcı ve renkli, gece müzik eşliğinde showlar ve ışık gösterileri, festivalin kapanışında da gerçekten festivalin ismine uygun bir heykel yakma ritüeli var. Bizce bu festival, “ölmeden önce” listesine net girer özellikte bir organizasyon.

Ne Zaman?

Her yıl Ağustos’un son pazarı ve Eylül’ün ilk pazartesisi arasında bir tarihte oluyor. 2017 Burning Man tarihleri 27 Ağustos – 4 Eylül olarak açıklandı.

Nasıl?

İstanbul’dan San Francisco’ya THY’nin aktarmasız uçuşları var. Festival zamanı San Francisco’dan festival alanı Black Rock City’e özel ücretli otobüs ve uçak kalkıyor. Fakat tüm gerekli ayarlamaları elinizi çabuk tutup yapmanız gerekiyor. Biletler çok çabuk tükeniyor. Festival hakkında daha fazla bilgi için: burningman.org

Ayrıca THY’nin aktarmasız olarak NY ve LA’ye de uçuyor.

Hazır Buradayken

Fotoğraf Kaynak: Kent Larsson / Flickr

İki rota arasında seçebilirsiniz:
1. Araba kiralayıp Las Vegas ve Grand Canyon turu
2. Eğer San Francisco üzerinden uçuyorsanız San Francisco ve etrafını gezebilirsiniz. Bir araya kirayalıp San Francisco’nun kuzeyinde bağları ile ünlü Napa Valley ya da güneyinde Amerika’nın açık ara en hoş yerlerinden biri olan Big Sur, Carmel taraflarına gidebilirsiniz. Vaktiniz yoksa zamanınızı San Francisco’da geçirin. Amerika Birleşik Devletleri’nin en görülesi şehirlerinden. Burası Amerika merkezi en önemli alt-kültürlerden Hippi ve LGBT haraketlerinin pik yaptığı özgürlükler şehri. Golden Gate Köprüsü, deniz mahsüllerinin gani gani olduğu restoranları, büyüleyici şehir ışıklarıyla manzarası, dünyadaki (Çin dışında) en büyük Çin mahallesi, romanlara filmlere konu olan meşhur Alcatraz Hapishanesi…

2 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir