NAZCA ÇİZGİLERİNİN SIRRI & UÇUŞ DETAYLARI – PERU

M.Ö. 500 – M.S. 500 yılları arasında İnkalar öncesi yerli toplulukların çöle çizmeye başladığı figürleri yıllarca Nat Geo’da izleyip izleyip büyülendik, dağdaki astronot figürü karşısında ne düşüneceğimizi bilemeyip, hayal gücümüzün bizi esir almasına izin verdik. Şimdi, burayı ziyaret eden başkaları “sırf burayı havadan 20 dakika görebilmek için 145 km yol yapmaya değmez” dese de, merakımıza yenik düşüp yola çıktık.

Nazca Çizgileri insanlık için büyük bir gizem kaynağı. Uzaylıların yaptığına ya da uzaylılar ile eski insanların bir çeşit iletişimi olduğuna inanan hala birçok insan var. Bilimin ise bugün hala kanıtlanmış cevapları yok, teorileri var.

İlk defa 1926’da, Perulu bir arkeolojist olan Toribio Mejia Xesspe Nazca Çizgileri’ni araştırmaya başlıyor. Ancak figürler öyle büyük ki, sadece havadan görüldüğünde motifler anlaşılabiliyor. Dolayısı ile, 1930’larda ilk defa üzerinden bir uçak uçuncaya kadar motifler anlaşılamıyor. 1941’de bir pilot olan Paul Kosok, tesadüfen kış dönümünden bir gün sonra Nazca Çizgileri’ni incelemeye gittiğinde, gün batımına güneşin çizgilerle hizalandığını fark ediyor ve böylece Nazca Çizgileri dünyanın en büyük astronomi kitabı olarak ün salıyor.

Ola ki, bir yerlerde denizden görebiliyorsunuz gibi bir bilgi okudaysınız, kesinlikle yanlış bilgidir, aklınızda olsun.

nasca-ucak

Nazca Çizgileri Nedir?

Ica Çölü‘nde 800 düz çizgi, 300 geometrik şekil, 70 hayvan ve bitki motifi var. Bazı düz çizgilerin uzunluğu neredeyse 50 km’ye yaklaşıyor. Hayvan ve bitki motiflerinin büyüklüğüyse 15 ve 365 metre arasında değişiyor. Yani bazıları Empire State binası kadar büyük!

En çok dikkat çeken desenler tabii ki hayvan desenleri. Özellikle sarmal kuyruklu maymun, 180 metrelik dev kertenkele ve 130 metrelik kanat genişliği ile Güney Amerika akbabası en ünlüleri. Ayrıca herkesin genelde astronota benzettiği baykuş kafalı adam figürü de en popüler figürler arasıda. Bazıları bu adamın kafasına baykuş maskesi geçirmiş mistik bir din adamı olduğunu söylüyor.

nasca-cizgileri-adam

Nazca Çizgilerini Kim Yaptı?

Pampa Colorada (Kırmızı Düzlük) denilen bölgede yaşayan Paracas ve Nazca kültürleri yerlileri, 500 kilometre karelik kayalık kurak alana, 1000 yıl boyunca 800’ü aşkın düz çizgi ve 300 geometrik şekil ve özellikle tek bir bölgede yoğunlaşan 70 kadar hayvan figürü çizmişler.

nasca-cizgileri-kus
Sinekkuşunu görebiliyor musunuz?

Nazca Çizgilerini Neden Yaptılar?

Nazca Çizgileri’nin bir çeşit astronomi takvimi olduğuna dair inançlar, daha sonra hayatının 40 yılını çizgileri araştırarak geçiren Alman araştırmacı Maria Reiche tarafından da sahiplenildi. 1970’lerde bir grup Amerikalı araştırmacı gelinceye kadar yaygın görüş buydu. Hala da bu görüş geçerliliğini koruyor, sadece teorilerin çerçevesi genişletildi.

Amerikalı Johan Reinhard, çizgilere içinde sosyoloji, coğrafya, antropoloji ve etnografyayı da barından daha geniş bir perspektiften bakmayı öneriyor: Kış ve yaz dönümündeki hizalanmalar tesadüf olmamakla birlikte, tüm çizgilerin göksel şeylere işaret etmediğini, trapezoidler ve düz çizgilerin çoğunun çölde su ve tarım için yapılan ayinlerle ilgili olduğunu iddia ediyor.

İddiasını dayandırdığı şeylerden bir tanesi de Peru’daki bir arkeolojik araştırmalarda da örümceğin yağmur, sinekkuşunun bereket, maymunun su bolluğunu sembolize ettiğinin bulunması.

nasca-orumcek

Bazısı örümcek gibi kompleks desenler, bazısı da üçgen ve trapezoid gibi geometrik desenler. Çizgilerin bu kadar yoğun ve bazılarının üst üste biniyor olması, onların nesilden nesile devam eden, neredeye 1000 yıl süren uzun soluklu bir geleneğin ürünü olabileceğine işaret ediyormuş.

Basit görünen figürlerin bile arkasında aslında önemli astronomi hesapları var. Bu astronomi hesaplamalarının tarımda kullanılmak üzere yapıldığı tahmin ediliyor. Mesela bazı üçgenlerin gece ve gündüzün eşitlendiği günlerde güneşin doğduğu yeri işaret ettiği düşünülüyor. Bir çoğunun ne anlama geldiği bilinmiyor ve sırları hala çözülmeyi bekliyor.

nasca-cizgileri-maymun

Nazca Çizgileri’ni Nasıl Yaptılar?

Bu kadar büyük desenleri, totalini görmeden bu kadar kusursuzca çizebilmelerini uzaylılarla ilişkilendirenler mevcutsa da, bunun o zamanki imkanlarla insan kapasitesi dahilinde olduğu bir araştırma ekibi tarafından ispat edilmiş. Sadece ip ve kazıklar kullanarak bu kompleks figürlerin bire bir aynısını çizmeyi 10 kişiden az bir ekip 1 haftaya yakın bir sürede bitirebilmiş.

Oldukça sabit bir çizim tekniği kullanıyorlar: güneşte hafif bronzlaşmış kaya yüzeyini kazarak altta kalan güneş görmeyen daha açık renkli katmanı ortaya çıkarmak.

Çölün kurak iklimi figürlerin 2.000 yıldır bozulmadan korunmasını sağlamış. Ne amaçla yapıldığını anlamak ne zaman yapıldığını anlamak kadar kolay olmamış.

nasca-ucakta

Nazca Çizgilerini Görmek İçin Uçuşlar

Bize 2-2.5 saatlik yol yapıp oraya gitmeye değmez dediler, uyardılar ama biz merakımıza yenik düştük. Biz de şimdi gittiğinize değmez diyeceğiz, ama kaç yazar. 🙂

Şöyle ki; ideal uçuş şartlarını yakalamak için sabah erkenden buraya varmak gerekiyor. Biz de sabahın köründe Huacachina’dan kalkıp buraya gelmek için hem uykusuz kaldık, hem de para ve zaman harcadık. Hepsi çizgilerin üzerinde 20 dakikalık bir uçuş için. Ona da razıydık ama, fotoğrafta güldüğümüze bakmayın, uçakta öldük bittik. Sabah erken uçmak görünürlük ve türbülans açısından en iyisi olsa da perişan olduk sallanmaktan. Kusan kusana…

Şansımıza kötü şartlara denk geldiğimizden değil, burada uçuş hep böyle oluyormuş. 5 dakikaya kalmadan herkes telef oldu. Yolculuğun ilk 5- 10 dakikasından sonlarına doğru çizgilere bakacak halimiz yoktu. Zaten aşağı bakarsan daha beter oluyorsun. Uçuşun 2. yarısı boyunca sırf önümüzdekinin ensesini seyrettik. 20 dakikada öyle sersemledik ki kendimize gelemedik tüm gün.

nasca-havayolu

Hangi Havayolu ile Uçmalı?

Burada servis veren 3-4 havayolu var. Geçmişte iki tanesi havada çarpışmış olunca, AeroParacas doğal seçim oldu. 🙂 Güncel not: Pandemi döneminde operasyonlarını durdurmuşlar görünüyor aktif çalıştıklarına dair bir bilgi bulamadık. Onun yerine yeni bir Aero Nasca‘nın ve Las Adventure firmalarının uçuşları var. İncelemek için tıklayın.

nasca-pasaport
Pasaportlarımıza Nazca damgası da vurdurduk!

Ulaşım

Nazca, Peru’daki otobüs ağının en önemli uğrak noktalarından. Bu nedenle neredeyse tüm önemli şehirlerden buraya otobüs var. Nazca küçük bir şehir olduğundan burada otobüs terminali yok fakat tüm firmalar şehrin ana kavşağı olan Óvalo de Nazca‘da kümelenmiş.

Ica’dan collectivos denilen küçük otobüsler kalkıyor. Bunlar dolmuş mantığıyla işliyor. 2-3 saat sürüyor. Aynı zamanda Flores, PeruBus ve Soyuz firmalarının her yarım saatte bir kalkan otobüsleri var. Her iki seçenekte de fiyatlar yaklaşık 12 soles.

Cuzco’dan ve Arequipa’dan buraya gece otobüsleri var. Peru Hop, Yolculuk Cuzco’dan 14 saat Arequipa’dan 9 saat sürüyor. Yağışlı sezonda bazen gecikmeler de olduğu oluyor. Fiyatlar 60-180 Soles arasında değişiyor. Eğer Cuzco’dan akşam 16.00 otobüsüne binerseniz sabah 06.00 gibi Nasca’da olup hem kahvaltı yapacak hem de sonrasında uçakların kalktığı alana (merkezden 4km) taksiyle geçip erken saatte Nazca Line uçuşu yapabilirsiniz.

Lima – Nazca arası ise otobüsle 8 saat. Peru Hop (en pahalı), Cruz del Sur,Oltursa veya Ormeno firmalarının buraya her gün seferi var. Fiyatlar ortalama 50-90 arası.

Huacachina – Nazca arası ise 2 saat. Buradan Peru Hop firmasının Nazca’ya direk seferleri var.

nasca-otobus
Nazca Çizgileri’nin üzerinden uçmaya karar verdiyseniz muhakkak Emedur gibi bir bulantı kesici hap alın deriz.

Buraya geldiyseniz iki saat mesafedeki Huacachina‘ya uğramalısınız! Huacachina kum tepelerinin ortasında, halüsinasyon gibi minicik bir vaha. Burada snowboard’un bikinili kardeşi olan sandboarding yapılıyor. Bizce sandboarding Peru’da yapılacak en güzel şeylerden. 😉

Peru hakkında daha fazla bilgi için Peru Gezi Rehberi sayfamıza bakabilirsiniz.

4 Comments

  1. Merhaba, yazılarınızı ilgi ile okuyor ve sizi takip etmeye çalışıyoruz. Görüşünüz, tecrübeniz bizim için önemli biz Çocuklu aile olarak seyahat ettiğimiz için rent a car ile seyahat etmek bize kolay geliyor. Peru’da kiralık araç ile seyahat etmek istiyoruz tavsiye eder misiniz? Trafik ve özellikle güvenlik açısından
    Yardımınız için teşekkürler.

    1. Selam Metin!
      Öncelikle Peru harika bir tercih. Biz araba kiralamadığımız için maalesef yorum yapamıyoruz 🙁

  2. Huacachina’da hangi otelde kaldınız? Bir de Huacachina‘dan nasca ya hangi firmanın hangi saatteki otobüsü ile geçtiniz? Video’da Nasca otobüsünden önce taksiye bindiğiniz gözüküyor taksi ile ica’ya mı geçip otobüse bindiniz? Sabah erken nasca’ya gidebilmek için Huacachina‘dan otobüsler var mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir