ORYANTİRİNG & MACERA YARIŞI – BİLGİLER & ETKİNLİKLER

Çok sevdiğimiz ve aynı zamanda yaparken çok eğlendiğimiz Oryantiring Sporunun ve Macera Yarışlarının ABC’sini bu yazımızda derledik. En son katıldığımız yarış şehirde yapılan bir macera yarışıydı. Onun da videosunu buradan izleyebilirsiniz.

ORYANTİRİNG NEDİR?

Oryantiring (Orienteering veya Yön bulma) 7den 70’e herkese uygun, tek başınıza, grup olarak veya aileniz ve çocuklarınız ile beraber yapabileceğiniz, haftasonunuza renk katacak, doğayla veya şehirle haşır neşirken bir taraftan da hem fiziksel hem de zihinsel idman yapacağınız harika bir spor.

Oryantiringi ormanların patikalarında ya da şehirlerin sokaklarında satranç oynamaya benzetebiliriz. Katılımcılar harita ve pusula(zorunlu değil) yardımıyla yönünü bulup, harita üzerinde belirtilen kontrol noktalarına ulaşıp en kısa zamanda bitiş çizgisine ulaşmayı hedeflerler.

Bu sporda koşmak ikinci planda kalıyor. Stratejinizi belirlemek, plan yapmak ve yapılan bu planı uygulamak kazanmanın en önemli sırrı.

Oryantiring yarışmalarında, yarış başında haritalar size teslim ediliyor. Gitmeniz gereken yerler ya harita üzerinde işaratlenmiş oluyor, ya da koordinatları ayrı verilmiş olup sizin işaretlemeniz gerekiyor. Yarışın başlaması ile birlikte harita ve pusula yardımıyla yer şekillerini okuyarak yönünüzü bulup kontrol noktalarına ulaşmaya çalışıyorsunuz.

ORYANTİRİNG ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Oryantiringin başka bir disiplin ile birleştirilerek, yapıldığı yer veya formata göre türevleri oluşmuş. Koşu, bisiklet, kayak, gece, patika, park, bayrak, skor, macera yarışları, dağ maratonu gibi oryantiring unsurları barındıran türevleri var.

MACERA YARIŞI NEDİR?

Macera yarışı, birden fazla disiplini içinde barındıran (Oryantiring, koşu, bisiklet, yüzme, kano vb.) belirli bir etap içinde ve zaman kısıtı çerçevesinde organize edilen yarışlardır. Genellikle doğada olan versiyonları varsa da çok eğlenceli şehir versiyonları da mevcut.

Her macera yarışının kendine göre kuralları, zaman kısıtı ve puanlama sistemi var. Bazıları bir kaç gün sürerken bazıları bir kaç saatlik. Bazılarında harita üzerindeki tüm noktalara uğramanız gerekirken, bazılarında belirli bir strateji oluşturup sadece belirli noktaları ziyaret ederek yarışı bitirebilirsiniz.

Macera yarışlarında özellikle de şehir versiyonlarında gittiğiniz noktalarda sizi başka eğlenceli görevler & bulmacalar bekliyor olabilir. Bunları çözerek puanlarınızı arttırıp yarışa devam edersiniz.

Oryantiring yani yön bulma disiplini bir çok Macera Yarışı’nın olmazsa olmazıdır. Geri kalan disiplinler yarışlara göre farklılık gösterirler.

BEN DE YARIŞMAK İSTİYORUM

Oryantiring ve Macera Yarışlarında bir kez yarışmaya başlar iseniz keyfini alıp gerisini getireceğinize garanti verebiliriz. Öncelikle harita okuma, pusula kullanma gibi becerilerinizi geliştirerek hazırlıklara başlayabilirsiniz. Bununla ilgili şehrinizde Oryantiring ile ilgilenen kulüpleri bulup onlara katılmanızı tavsiye ederiz. Eğer bulamıyorsanız Oryantiring Federasyonu il temsilcinizin bilgisine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.  İnternetten araştırmanıza da İstanbul Orienteering Spor Kulübü’nun sayfasında Orienteering başlığı altından başlayabilirsiniz. Eğer İstanbul’daysanız Oryantiring Akademi’nin kursları mevcut. Üniversite öğrencisiyseniz bir çok üniversitede Oryantiring Kulüpleri veya başka kulüplerin altında Oryantiring bölümleri mevcut.

Bundan sonra da oryantiring ve macera yarışlarını takip edip katılmanızı öneririz. Kısa parkurlarla başlayıp tadını aldıktan sonra, neden bu kadar kısa diye organizatörlere hayıflanmaya başlarsınız.

Benim kondüsyonum yetmez demeyin ve bu konuya çok takılmayın. Yorulduğunuz yerde yürürsünüz. Tek başınıza, iki kişilik grup olarak hatta aileniz ve çocuklarınız ile birlikte katılabileceğiniz her seviyeye uygun bir çok etkinlik mevcut. Aşağıda listesini bulabilirsiniz. Hem bedeninizi hem de zihninizi çalıştırabileceğiniz harika bir fırsat sunar Oryantiring ve Macera Yarışları.

Bu yarışlar genelde doğada olsa da özellikle şehir yarışı yakalarsanız kesinlikle kaçırmayın deriz. Şehrin sokaklarındaki yarışlar çok çok eğlenceli geçiyor.

YARIŞLAR İÇİN GEREKEN MALZEMELER

Oryantiring ve Macera yarışlarının en güzel taraflarından biri de, eğer zaten temel spor malzemeleriniz var ise, başlamak için pusula dışında malzeme yatırımına ihtiyaç olmaması.

Giyim için koşuya uygun olan her malzeme Oryantiring ve Macera Yarışları’nda da giyilebilir. Ayakkabınız ise hangi tür zeminde olacaksanız ona uygun olursa daha rahat edersiniz. Doğa için “Trail Running” ayakkabıları iyi bir opsiyon olur. Bu tür bir ayakkabınız yoksa tabanı kaymayan bir spor ayakkabı tercih edin deriz. Özellikle yağmurlu havalarda GoreTex spor ayakkabılar sizi rahat ettirir. Uzun etkinliklerde küçük bir çantaya da ihtiyaç duyacaksınız.

Dağ bisikletiniz var ise bisikletli oryantiring etkinliklerine ve macera yarışlarının bisikletli parkurlarına da katılabilirisiniz.

TÜRKİYE’DEKİ ORYANTİRİNG VE MACERA YARIŞLARI

Aşağıda Türkiye’deki Oryantiring ve Macera Yarışı ile ilgili organizatörleri, kurumları ve yarışları derledik. Sizin de önerileriniz var ise yorum kısmına yazarsanız listemize ekleriz.

GOPR0056

TÜRKİYE ORYANTİRİNG FEDERASYONU

Türkiye’de Oryantiring sporunun yaygınlaşması için ülke bazında çalışmaktadır. Antrenörlük – hakemlik kursları, seminerler, kamplar düzenliyor ve sadece İstanbulla sınırlı kalmayarak diğer şehirlerde de yarışlar organize ediyor. Websitesinde yarış takvimini de bulabilirsiniz.

Federasyon’un neredeyse bütün illerde temsilcisi bulunuyor. Oryantiring il temsilcisi görevinde bulunan kişiler o ilin içerisinde gerçekleşen bütün organizasyonlar hakkında en bilgili kişilerdir. Kendi ilinizin il temsilcisine ulaşarak oryantiring sporuna nasıl başlayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
Websitesi

MACERA AKADEMİSİ – RACESETTER

Oryantiring, macera ve dayanıklılık sporları konusunda Türkiye’nin en eski ve aktif organizasyon şirketlerinden biridir. Tüm güncel yarışlarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Aşağıda ise bazılarını her sene bazılarını da zaman zaman düzenledikleri oryantiring ve macera yarışlarını bulabilirsiniz.

İstanbul Spring Orienteering Cup: Baharda yapılan ve hem şehirde hem de doğada etapları olan bir kaç gün sürmesiyle Oryantiring Festivali tadındaki etkinlik. Bir sonraki yarış 2017’de yapılacak.
Websitesi

Bizim İstanbul Spring Orienteering Cup Maceramızı aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz.
ISTANBUL SPRING ORIENTEERING CUP

Kurabiye Macera Yarışı: Doğada yapılan, bisiklet, koşu, kano, ip inişi vb. disiplinlerin olduğu tek günlük bir yarıştır. Bisikletsiz yarışmak isteyenler için koşu ile başka disiplinlerin birleştiği parkurlar da vardır. Bir sonraki yarış 2016’da yapılacak.
Websitesi 

Yeniay Macera Yarışı: Gece yapılan bir macera yarışıdır. Bisiklet, koşu, kano, ip inişi vb. disiplinler mevcuttur. Bisiklet yerine koşmayı tercih edenler için ayrıca koşu ve bir kaç disiplinin birleştiği başka parkurlar da mevcuttur. Bir sonraki yarışın zamanı belli değil.
Websitesi

Şehir Macerası: Hem eğlenmek, hem spor yapmak, hemde şehirden uzaklaşmak istemiyorsanız Şehir Macerası’na katılın deriz. Yarışmanın amacı şehirde gizlenmiş görevleri yerine getirerek verilen sürede en fazla puanı toplayan takım olmak. Bir sonraki yarışın zamanı belli değil.
Websitesi

İSTANBUL ORIENTEERING SPOR KULÜBÜ

Türkiye’de Oryantiring’i bir spor dalı olarak benimsenmesinde aktif rol oynayan kurum, 2000’li yılların başlarında kurulup 2003 yılında dernekleşmiştir.

Pazar Antrenmanları: İOG her pazar, genel olarak Belgrad Ormanı’nda oryantiring antrenmanları düzenliyor. Bu antrenmanların öncesinde yeni başlayanlara temel oryantiring eğitimi de sağlıyor. Haftalık açılan online kayıt sisteminden kayıt olarak antremanlara katılabiliyorsunuz. Online kayıt önemli çünkü haritalar kişi sayısına göre basılıyor.
Websitesi

İst5Days: 2003 yılından beri her yıl geleneksel olarak Ekim ayı sonunda İstanbul’un 5 farklı yerinde düzenlenen uluslararası bir oryantiring yarışması. Türkiye’nin en kapsamlı Oryantiring organizasyonu. Her yıl ortalama 26 ülkeden 800 sporcu İst5Days’de yarışıyor. Yarışmada Kapalıçarşı, Sultanahmet, Heybeliada ve Büyükada gibi etaplar var.
Websitesi

Altın Yüzükler: Türkiye’nin İlk ve Tek Aile Oryantiring Yarışması. 14 Şubat Sevgililer Günü’nde yapılıyor. Evliler, Flörtler, Aile, Arkadaşlar ve İnatçı Bekarlar gibi eğlenceli kategorileri var.
Websitesi

DASK

1989’da Ankara’da kurulan Doğa Araştırmaları, Sporları ve Kurtarma Derneği, bugüne kadar birçok doğa etkinliği gerçekleştirdi. Bunlardan en eskisi ve artık gelenek haline gelmiş olan ADAM yani Anadolu Dağ Maratonu.

Anadolu Dağ Maratonu (ADAM): Doğa sporcularının doğada sınırlarını zorlayıp, kendilerini bir level yukarıya çıkarmalarına olanak veren bir maraton. Her yıl DASK tarafından düzenlenen maratonda ikişer kişiden oluşan takımlar, kendilerine verilen pusula ve haritayla arazide parkuru tamamlayacak çıkışı bulmaya çalışıyorlar. Fakat herşey bu kadar kolay değil. Çıkışı bulmaya çalışırken, check pointlere uğramaları ve çadır – uyku tulumu ikilisiyle bir gece arazide konaklamak zorundalar. Yani işin içinde oryantiring de var dayanıklılık da zeka da.
Websitesi

ORYANTİRİNG AKADEMİ

Oryantiring alanına odaklanan ve alanında uzman akademisyenler tarafından hazırlanan eğitimler ve etkinlikler gerçekleştiren bir şirkettir. Burada ülkemizin çocuklara yönelik ilk eğitim sistemi bulunmaktadır.  Özellikle tanıtım etkinlikleri ve yaratıcı yarışları ile sporun geniş kitlelere ulaşmasını amaçlıyorlar.

Oryantiring Eğitimleri: Eğitimler Çocuk & Genç beraber ve Yetişkin olmak üzere iki grupta veriliyor ve antrenörler tarafından teorik ve pratik uygulamalar şeklinde gerçekleştiriliyor. Eğitimleri tamamladıktan sonra üst düzey yarışmalara da katılabilecek seviyeye ulaşabiliyorsunuz.
Websitesi

Tanıtım Etkinlikleri:  Sporun tanınması için Tanıtım Etkinlikleri gerçekleştiriyor. Gece oryantiring deneyimi yaşamak isterseniz haftaiçi İstanbul’un farklı noktalarında yaptıkları etkinliklere gidebilirsiniz. Aynı zamanda her cumartesi Belgrad Ormanları’ndaki etkinliklere katılıp deneyiminizi arttırabilirsiniz. Bisikletle oryantiring etkinlikleri de mevcut.
Websitesi

Hobi Kulüpleri: Bu hobi kulüplerinde hem Oryantiring deneyimi kazanarak doğada bulunabilir hem de yeni insanlarla tanışabilirsiniz.
Websitesi

Kadıköy Macerası: Kadıköy’de düzenlenen keyifli bir şehir macera yarışıdır.
Websitesi
Bizim Kadıköy Maceramızın videosunu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.
KADIKÖY MACERA YARIŞI

DİĞER ÖNEMLİ YARIŞLAR

Antalya Orienteering Festivali: Bir kaç gün süren uluslararası bir yarışmadır.
Websitesi

Adalararası MaceraAda Yarışları: Yüzme, bisiklet ve oryantiringin birleştiği parkuru birden fazla adayı kapsayan İstanbul’da yapılan bir macera yarışıdır.
Websitesi

Lycian Challenge: Patika koşusu, Trekking, İp etapları, Navigasyon, Dağ bisikleti, Sea kayak, Yüzme, Kanyoning, Kano disiplinlerinin olduğu bir kaç gün süren Fethiye’de düzenlenen bir macera yarışıdır.
Websitesi

2 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir