Yurt Dışına Özel Araçla Çıkış – Güncel Uygulama

Öncelikle yurt dışına çıkacağınız araç, mutlaka sizin adınıza kayıtlı olması veya aracın üzerine kayıtlı olduğu kişinin de sizinle beraber seyahat ediyor olması gerekli.

Eğer araç üzerinize kayıtlı değilse de araç sahibi kişiden ya da kurumdan vekaletname almanız gerekiyor. Şirket araçları için de geçerli.

Avrupa ülkeleriyle yapılan Viyana Antlaşması’na göre, artık çipli ehliyetiniz (uluslararası ehliyet de hala geçerli ama çok masraflı olduğundan tercih edilmiyor), Schengen vizeniz ve uluslararası geçerliliği olan trafik sigortanız (green card) ile yurt dışına çıkış yapabiliyorsunuz. Eskiden uluslararası ehliyet şarttı. Şimdi çipli ehliyete bunun yerine geçiyor.

Bulgaristan sınırda uluslararası ehliyet istemiyor ama polis durdursa gösterebilmeniz gerekiyor. Bulgar polisi rüşvet yemesiyle meşhur. Yabancı plakayla kolay bi hedef olabilirsiniz.

Çipli ehliyet ve Green Card nasıl alınır aşağıda anlattık.

Gürcistan ise, ne uluslararası ehliyet, ne de çipli ehliyet istiyor. Belge toparlamanız gerekmiyor. Ehliyetiniz, ruhsatınız ve tüm yolcuların kimlikleri yeterli. Her şeyi sınırda hallediyorsunuz. Sınırda ibraz edilen şöför dışında kimsenin arabayı kullanmaması isteniyor. Ona göre ayarlamanızı yapın. Ayrıca pasaport gerekmiyor, nüfus kağıdıyla sınır geçebiliyorsunuz. Ama oradan da diğer ülkelere geçmeyi planlıyorsanız mutlaka yanınızda pasaportunuz olsun. İster pasaport ister kimlik kartıyla çıkın, yurtdışı çıkış harcını ödüyorsunuz. Gürcistan Turing Yeşil sigorta kapsamında değil. Ama 2018’den beri kendi trafik sigortasını mecbur tutuyor. Sınırı geçerken istemiyor çıkarken kontrol ediyor. Otomobil için en düşük 30 Lari.

İran, Suriye gibi Asya ülkelerininde bambaşka uygulamaları var, mesela triptik (yani gümrük geçiş karnesi) gerekiyor. Ülkelerin farklı uygulamaları olduğundan burada yer vermedik.

Şirket aracıyla çıkış yapacaklar aşağıda prosedürleri bulabilirler.


 

Uluslararası Ehliyet Gerekli mi? Nereden alınır?

Yurt dışına kendi aracınızla çıkmak istiyorsanız şimdiye kadar Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’na gidip her yıl uluslararası ehliyet çıkartmanız gerekiyordu. Bu Üstelik bu ehliyeti ilk çıkartırken 446 TL ardından her yıl yenilerken de 245 TL ücret ödeniyordu. Bu tek seçenekti. Artık uluslararası ehliyete çok daha ekonomik ve uzun süre geçerli olan çipli ehliyet alternatifi doğdu.  4 Ocak 2016’dan itibaren başlayan çipli ehliyet uygulaması ile birlikte dağıtılan yeni ehliyetler uluslararası geçerlilik kazandı ve Turing’e her yıl para ödemekten kurtulduk. Yani çipli ehliyetiniz varsa uluslararası ehliyetiniz olması artık geremiyor. Uluslararası ehliyet uygulaması hala yürürlükte, ama çipli ehliyet şeçeneği doğunca pek bir mantığı kalmadı.


 

Yurt Dışında Arabayla Gitmek İsteyebileceğiniz Bazı Yerler

– Bulgaristan’ın en ünlü kayak merkezlerinden, 2014 Kış Olimpiyatları aday şehri Bansko İstanbul’a sadece 570 km uzaklıkta. 19-21 Şubat’ta 130 TL’ye Cuma’dan Pazar’a konaklamanız mümkün, Uludağ’da aynı tarihin fiyatları 1.079 TL.  (Bakıldığı tarih: Ocak 2016, Booking.com)

– Yakın Ege sahillerinde artık gezecek yeriniz kalmadıysa, artık sıra Yunanistan’a gelmiş olabilir. İstanbul’a 300km uzaklıktaki Alexandroupoli’den başlayarak Yunanistan’ın bakir koylarını keşfetmeye başlayabilirsiniz.

– Burgas (İstanbul’dan 340 km), Varna (İstanbul’dan 450 km) Türkiye’ye göre son derece ucuz, Karadeniz kıyısında yer alan Bulgaristan’ın turizm mekanları. Haftasonu kaçamakları için aradığınız yeni alternatifler olabilir.

– Batum! Rize, Artvin, Kars, Trabzon ve komşu şehirlerde yaşıyorsanız Batum süper bir haftasonu kaçamağı! Size 2 günde Batum’un suyunu sıkmanız için süper bir program önerimiz bile var. Haftasonu Batum önerilerimiz için tıklayın. Batum’a Nasıl Gidilir? yazımızdan da aracınızla Batum’a nasıl gideceğinizi öğrenebilirsiniz.
Artvin – Batum arası  75 kilometre.
Trabzon – Batum arası  206 kilometre.
Rize – Batum arası 127 kilometre.

 


 

Green Card, yani Uluslararası Sigorta (Yeşil Sigorta) Nedir, Nereden, Nasıl Alınır?

Bu sigortaya aynı zamanda Yeşil Sigorta (Green Card) da deniliyor. Bu sigorta yurtdışında yaşanan herhangi bir kaza durumunda sizi değil karşı tarafı güvence altına alan nitelikte. İsterseniz bu sigortayı standart trafik sigortanıza ek olarak yurtdışı eklemesi olarak da yapabiliyorsunuz. Bu belge tüm anlaşmalı ülkelerde geçerli en standart belgelerden. Avrupa ülkelerine girişte gümrük kapısında sizden bu belge isteniyor.

Bu sigortayı çıkartmak için Taşıt Ruhsatı ve Türk Trafik Sigortası fotokopileri gerekli. 15 günden 1 yıla kadar geçerli olabilen Yeşil Sigorta’nın harçları da geçerlilik süresiyle doğru orantılı olarak değişiyor. Devletin belirlediği Turing tarifeleri aşağıdaki gibi.

15 Gün – 47,25, 1 Ay – 59,06€ Euro, 2 Ay – 82,69€ Euro, 3 Ay – 106,31€ Euro, 4 Ay – 129,94€ Euro, 5 Ay –153,56€ Euro, 6 Ay – 177,19 Euro, 1 Yıl – 236,25 Euro

Yandaki/Aşağıdaki Yeşil Sigorta formunu doldurursanız, sigortanızı herhangi bir ek ücret ödemeden, Turing tarifeleri üzerinden kolayca yaptırabilirsiniz. Sigortanız da belirteceğiniz adrese kargolanır. Böylece hiç uğraşmadan yeşil sigortanızı yaptırmış olursunuz. Formu doldurduktan sonra yetkili acente takip eden ilk iş günü içerisinde sizinle irtibata geçecektir.

YEŞİL SİGORTA FORMU

Formu yeni pencerede açmak için tıklayın.


 

Şirket aracıyla yurt dışına nasıl çıkılır?

Her şirket aracının yurt dışına çıkarılmasına sıcak bakmıyor. Öncelikle şirketten bu konuda izin koparmanız lazım.

Şirket sıcak bakıyorsa, standart uygulamaya (çipli ehliyet/ green card) ek olarak,  noterde size şirketin yurt dışı oto vekaleti vermesi gerekiyor.


 

Çipli Ehliyet

Çipli Ehliyet Nedir ?

Avrupa’ya uyum çerçevesinde çipli ehliyet uygulamasına geçildi. 01 Ocak 2016 itibariyle yeni basılan tüm ehliyetler çipli artık. Yani yeni sürücülere otomatik olarak çipli ehliyet veriliyor ve aracını yurtdışında kullanacak olsun veya olmasın, eski tip ehliyet sahiplerinin de 31.12. 2020’ye kadar ehliyetlerini yenilemeleri bekleniyor.

Yeni tip çipli ehliyetlerin geçerlilik süresi eskisi gibi evladiyelik değil. M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri için 10 yıl, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri için 5 yıl.

Bu ehliyetlerle yurtdışına özel araçla çıkmak da kolaylaştı. Bu yazıda size eski uygulamalar neydi, artık ne oldu ve neler yapmalısınız onları anlattık.

Çipli Ehliyetin Eski Tip Ehliyetten Farkı Ne?

Yeni tip çipli ehliyetlerin kullanıcı açısından en büyük farklar şunlar:
1. Ehliyet sınıfına gören değişen 5 yada 10 yıllık aralıklarla yenilenme zorunluluğu
2. 180 ülkede geçerli olması ve bu sayede artık AB’de dolaşmak için uluslararası ehliyete gereksinimi ortadan kaldırması
3. Türkiye’deki ve yurt dışındaki sistemlerin birbirini görebilmesini sağlması. Böylece artık yurt dışında işlenen trafik suçları Türk sürücülerin yanına kalmayacak.

Eskiden 9 ehliyet sınıfı vardı, artık 17 oldu. Peki, eski sürücü belgelerinin yeni tip sürücü belgelerine karşılıkları neler?

A1 sınıfı  → M ve A1 sınıfı sürücü belgesi,
A2 sınıfı → M, A1, A2, A ve B1 sınıfı sürücü belgesi,
B sınıfı   → M, B1, B, D1 ve F sınıfı sürücü belgesi,
C sınıfı  → M, B1, B, D1, C1, C ve F sınıfı sürücü belgesi,
D sınıfı → M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E ve F sınıfı sürücü belgesi,
E sınıfı  → (28.4.1997 tarihinden önce alınanlar) M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve F sınıfı sürücü belgesi,
E sınıfı →  (28.4.1997 tarihinden sonra alınanlar) M, B1, B, C1, C, D1, D ve F sınıfı sürücü belgesi,
F sınıfı  →  M ve F sınıfı sürücü belgesi,
G sınıfı →  M ve G sınıfı sürücü belgesi,

 


View this post on Instagram

Yollar bizi bekler

A post shared by Biz Evde Yokuz (@bizevdeyokuz) on

Ehliyet Yenileme

Eski tip ehliyet yeni tip çipli ehliyet olarak nasıl yenilenir?

İstenilen tüm belgelerle birlikte “Mavi Dosya” denilen trafik dosyanızı hazırlıyorsunuz. randevu.nvi.gov.tr internet adresinden istenilen trafik tescil birimlerinden randevu alıyorsunuz. Randevu günü parmak izi veriyor (eğer çipli pasaportunuz varsa gerek kalmıyor). Başvurunuz kabul edilirse 15 gün içinde başvuruda verdiğiniz adresinize teslim ediliyor. Bu süre zarfında kullanmak için de geçici bir belge veriliyor.

Ehliyet Yenilenme İçin Gerekli Belgeler & Süreç

ADIM 1. Randevu Portalı adresinden randevu alıyorsunuz. Randevuya aşağıdaki belgeleri hazır edip gitmeniz gerekiyor. Arkadaşımız Arda gerekli evraklarını tamamladıktan sonra randevu almadan sabah 9’da müdürlüğe gitmiş. Çok bekletmeden işlemini yapmışlar.

ADIM 2. Gerekli evrakların toparlanması. Hazırlanan bu dosyaya “Mavi Dosya” deniyor. Gerekli belgeler şunlar
– Eski sürücü belgesi 
– Geçerli kimlik Nüfus kağıdı, Avukatlık Kimliği, Nüfus cüzdanı, Pasaport
– Sağlık raporu (Resmi yada özel sağlık kuruluşlarından alınabilir. Güncel olması lazım)
2 vesikalikla birlikte bir saglik kurumundan yeni saglik raporu çıkartıyorsunuz. Burada dandik vesikalıklarınızı harcayabilirsiniz. 🙂
Özel hastanelerde bu rapor 200 TL’ye kadar çıkıyormuş, arkadaşımız Arda* Beşiktaş’taki Sait Çiftçi Devlet Hastanesi’nden 50 TL’ye almış. Sadece göz doktoru muayne etmiş ve 15 dk. sürmüş. Kan grubu kartı almanıza gerek yok. Eski ehliyetinizde ya da nüfus cüzdanınızda kan grubunuz yazması yeterli.
Önemli:

 Sağlık raporunun yeni tip olmasına dikkat edin, eski tip sağlık raporları kabul edilmiyor. Arkadaşımız Arda* Şişli Emniyet Müdürlüğü’nde sıra beklerken önündeki kişinin raporu eski olduğu için geri çevrildiğine şait olmuş.
Not: Yeni uygulamaya sürücülerin sağlığını eskisinden çok fazla denetliyor. Bir okuyucumuzun notuna göre, ehliyetini yenilemeye gittiğinde öğreniyor ki yeni uygulamaya göre diyabet olduğu için her sene sağlık raporu götürerek ehliyetini güncellemesi gerekiyor. O da yenileme işlemini son tarih olan 2020’ye ertelemeyi uygun görüyor. Yani sağlık sıkıntılarnız varsa çipli ehliyete geçmeyi ertelemek isteyebilirsiniz.
– Harç Bedeli (165 TL değerli kağıt bedeli + 30 TL vakıf payı)
2 farklı ödeme var: 165 TL değerli kağıt bedeli, 30 TL vakıf payı. Bu ödemeleri Trafik Tescil kuruluşlarında yapamıyorsunuz.
Vakıf Payı olan 30 TL’yi Halkbank ya da Vakifbank’a yatırıyorsunuz. Yatırırken ehliyet cüzdan yenileme bedeli diyorsunuz. Başka bankalar da varmış ama bunlar problemsiz olarak ödemeyi kabul ettiğini bildiğimiz bankalar.
Değerli kağıt bedelini olan 165 TL de vergi dairesine yatiriyorsunuz. Yatırırken çipli ehliyet harcı diyorsunuz. Akbank da bu ücreti kabul ediyor diyorlar ama Arda sıkıntı yaşamamış.
– 2 adet fotoğraf  (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik vesikalık fotoğraf)
– Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan (Eğer eski ehliyetinizde veya nüfus cüzdanınızda kan grubunuz yazması yeterli. Zaten yazılıysa tekardan almanıza gerek yok) belgeleri gerekli.

*Motorsikletiyle yol arşınlayan arkadaşımız Arda Behen bu işlemleri yeni gerçekleştirdi ve bu yazıya çok katkısı oldu. Kendisine bilgi paylaşımından ve desteğinden ötürü teşekkür ederiz.

ADIM 3. Randevu günü
Evraklarınızla birlikte randevu saatinizde nüfus müdürlüğüne gidiyorsunuz. Burada parmak iziniz alınıyor, (çipli pasaportunuz varsa onu da yapmıyorlar) eski ehliyetinizi veriyorsunuz yerine 15 gün geçerli, A4 kağıda basılmış bir geçici ehliyet veriyorlar. Arda bu ehliyetle Jandarma trafik kontrolünden de sorunsuz geçmiş, problem yok merak etmeyin. Çipli ehliyetiniz 15 gün içerisinde başvuruda verdiğiniz adrese posta ile geliyor fakat bu paketi sadece kendiniz teslim alabiliyorsunuz. Bulunduğunuz sabit bir adres yoksa TC kimlik numarasını bildiğiniz bir kişiyi alıcı olarak belirtebilir, paketi onun adına göndertebilirsiniz.

 


 

İlk defa ehliyet alacaklar için çipli ehliyet nasıl alınır?

Zaten artık yeni basılan tüm ehliyetler çipli, yani standart ehliyet başvurusu yapmanız yeterli. Ehliyet başvurusu için yapmanız gerekenler:

ADIM 1: Gerekli Belgelerin Toparlanması

İlk defa sürücü belgesi alacaklar için gerekli belgeler: “Mavi Dosya”

(Ehliyet yenileme kısmında yazdığımız tüyoları mutlaka okuyun!)
1. Sürücü Belgesi Dosyası (Şoförler odasından)
2. Geçerli kimlik
3. Sağlık Raporu (Aile hekiminden kolayca alabilirsiniz, gözlük/lens kullanımı durumunda aile hekimi sizi raporun gerekli kısmını doldurmak için bir göz doktoruna yönlendirebilir, herhangi bir devlet hastanesinde halledebilirsiniz. Not: Aile hekimi de olsa devlet hastanesi de olsa randevu almak yararınıza olur, son dakikaya bırakmayın deriz, bir biyometrik fotoğraf yanınızda bulunsun.)
4. Sürücü belgesi harclarının makbuzu  (değerli kağıt bedeli 165 TL + sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedeli 30 TL, yatırabileceğiniz bankaları mutlaka kontrol edip gidin her bankadan hepsi yatırılamıyor, dekontları hep yanınızda bulundurun.)
5. 2 adet fotoğraf (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik vesikalık fotoğraf – Not: yeni kimlikler için de bu biyometrik fotoğraf kabul ediliyor bu yüzden bir taşla iki kuş yapıp çoğaltmak isteyebilirsiniz.)
6. Kan Grubunu belirten belge veya yazılı beyan

ADIM 2: Son kontrolleri yapmanızda fayda var. Dosyanın içinde tüm evrakların arkasında onay kaşesi var mı? Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası, Sürücü olur belgesi ( sağlık raporu) aslı (süresi 1 yıl) ve Kan grubu kartı dosyanın içinde mi? (kimliğinizde kan grubunuz yazsa dahi, Trafik şubesine Kan Grubu Kartı teslim etmek zorunlu). 2 adet fotoğraf ekli mi? (yeni bir fotoğraf da koyabiliyorsunuz). Başvuru sırasında diploma – öğrenim belgesi- tastikname gibi öğrenim durumunuzu gösteren belgenin aslını da yanınızda bulundurmanız isteniyor.

ADIM 3: Ocak 2016’dan itibaren yeni tip sürücü belgesi almak, değiştirmek ve yenilemek isteyenlerin, Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü’nün Randevu Portalı internet adresinden istedikleri trafik tescil birimlerinden randevu alması gerekiyor. Websitesinde en erken gün ve saat için verilen randevu tarih ve saatleri görüntüleniyor. Önce size uygun olan il/ilçe trafik birimini sağ tarafta bulunan saat imgesini tıklayarak seçiyorsunuz. Sonraki adımda da kişisel bilgilerinizi girerek takvimden istediğiniz tarih ve saati seçiyorsunuz. Sürücü sertifikasının zamanında nereden alındığının bir önemi yok. Herhangi bir trafik tescil kuruluşuna başvurabiliyorsunuz.  (Not: Randevu aldıktan sonra mutlaka referans numaranızı not edin ya da gönderilen maili gösterebilecek şekilde telefonunuzda bulundurun veya çıktı alın.)

ADIM 4: Daha önce hiç parmak iziniz alınmadıysa dijital parmak iziniz alınıyor randevudan önce. Bize sorarsanız randevuya geç gitmektense olabildiğince erken gidin, orada parmak izinizi verip sıra numarası alacaksınız, yani eğer müsaitlik olursa işiniz hızlıca bitebilir. Randevunuza gittiğinizde her sınıf belge için Taşıtlar Vergi Dairesi veznesine harcınızı yatırıyorsunuz. Birden fazla sınıfta ehliyet çıkartacaksanız her bir sınıf için ayrı ayrı harç ödüyorsunuz.

401 YORUM

 1. Efe

  yeşil pasaportla nahçıvana gitmek istiyorum çipli ehliyet dışında yapmam gereken bir şey var mı?

  Cevapla
 2. Buse

  Merhaba, biz almanyada yaşıyoruz eşimle yazın ailemi almak istiyorum yanımıza (ucakla) türkiyeye de hep beraber arabayla dönüş yapmak istiyoruz schengen vizeleriyle bu mümkün olue mu bulgaristan yada Yunanistan sorun cıkarır mı cıkarmayan hangisiyse o taraftan gidelim 🙂

  Cevapla
 3. Onur

  Merhaba arkadaşlar İSTANBUL dan ukraynaya gideceğim karayolundan Bulgaristan romanya üzerinden ukraynaya gitmeyi düşünüyorum 2 şöförüz araç vw golf olacak nasipse . Sorum şu her geçişte green card yeniletmeme gerek yok değilmi ? Birde gümrük kapılarında çok sıkıntı yapıyorlar mı ? Püf noktaları bekliyorum sizden teşekkür ederim

  Cevapla
 4. KaraYoluileAlmanya

  Merhaba önümüzde ki aylarda Almanya’da yaşayan ablama süpriz yaparak onun adına kayıtlı arabayla istanbul’dan almanya’ya gitmeyi düşünüyorum.Gümrükler’de araç benim adıma olmadığı için sıkıntı yaşar mıyım ? Bu konu hakkında bilgisi veya tecrübesi olan varsa yardımcı olabilir mi ?

  Cevapla
  • faruk

   araç sahibinin vekaleti lazım yurtdışında kullanabilir diye ve araç da ablanın olduğu için ona süpriz yapma olasılığı düşük gibi

   Cevapla
 5. ismail

  Merhabalar.Türkiyeden arabayla ukraynaya gitmek istiyorum.Ukrayna için vize gerekmiyor fakat,ukraynaya gitmek için bulgaristan ve romanyadan geçmek zorundayız.bunun için schangel vizesi çıkartmak zorundamıyız?

  Cevapla
 6. Murat

  vizesiz gidilen ülkeye karayoluyla, vize isteyen bir ülkeden geçerken (bulgaristan, yunanistan gibi) vize almamız gerekiyor mu?

  Cevapla
 7. Yunus

  Ruhsatta kamyonet geçen dublo aracimla Gürcistan’a gitmeyi dusunuyorum b sınıfı eski tip ehliyetim var sıkıntı olurmu birkaç kişi geçişte c sınıfı ehliyet isterler b sınıfıyla sokmazlar dedi kamyonet geçtiği için dediler muallakta kaldım gideyimmi gitmeyeyeyimmi diye

  Cevapla
  • Mustafa

   Hayır istemiyorlar ancak araç şirkete kayıtlı ise vekaletname, şirketten izin belgesi ve mutlaka Türk tarafında K belgesi isteniyor

   Cevapla
 8. Ezgi

  Merhaba 17 günlük kendi aracimla edirne Yunanistan üzerinden balkanlari dolasacagim. Ancak 15 günlük araç sigortası yaptırmıştı. Uzataamdiklarini bildirdi Anadolu sigorta. Dönüşte Yunanistan a sigortalı olacak araç. Ancak yunanistan dan çıkarken sigortasız olacak) turkiyeye girerken., sorun olur mu gümrükte acil bilgi ricasıyla tşkler

  Cevapla
 9. gokhan

  merhaba 1 sorum olacak motosikletim ile yurtdişi turu dusuyorum ulkerler arasi gecislerde vize icin her ulkeye ayri ayri almam gerekiyor mu schengen ulkeleri haric

  Cevapla
 10. meryemkorkmaz

  Merhabalar beyfendi öncelikle hayırlı günler dilerim ben mart ayında 10 günlük bir yurt dışı seyahatine cikicam moldova ya hususi aracım ile annem ve kardeşim beraber çift vatandaşıyız moldova avrupa ya bağlı olduğu için bizden vize istemiyor Avrupa vatandaşlığına sokuyor şahıs olarak anladığım kadarıyla ve araç işlemi yol pulu vinyet, yeşil sigorta istiyor başka bir şey istemiyor onun haricinde biliyorsunuz Bulgaristan ve Romanya üzerinde geçmek durumundayız bu her ülke geçişlerinde mi yol pulu almamız gerekmektedir yesil sigorta 1 aylik yapinca bulgaristan ve romanya moldova dahil oluyor anladığım kadarıyla ve son olarak yeni ehliyetler gecerli oluyor sanirim artik butun ehliyetler uluslararasi ehliyet almamiza gerek yok sanirim dogrumudur acaba eksik bir şey im varmı başka bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim..

  Cevapla
 11. Deniz ŞEN

  Değerli Arkadaşlar,

  Aynı konuda birçok soru var ama hiç cevap verilmemiş. Türk plakalı araçla yutdışında kalma süremiz ne kadar? Bilen varsa cevap çok makbule geçeçek.

  Cevapla
 12. Özer

  Merhaba,
  Gürcistan için hatalı bir bilgiyi düzeltmek istiyorum. İster pasaport ister kimlik kartıyla çıkın yurtdışı çıkış harcını ödüyorsunuz. Sadece KKTC’ye kimlikle gedişte harç ödenmiyor. Gürcistan ve Ukrayna için ödeniyor.
  Gürcistan Turing Yeşil sigorta kapsamında değil. Ama 2018’den beri kendi trafik sigortasını mecbur tutuyor. Sınırı geçerken istemiyor çıkarken kontrol ediyor. Oto için en düşük 30 lari.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Teşekkürler güncelleme için biz de ekledik bu bilgileri rehberimize 🙂

   Cevapla
 13. Cem karaca

  50 cc altındaki motorlu bisiklet ile yurtdışına çıkılmak istenirse yeşil sigorta yaptırmak gerekiyormu? L1 sınıfı olduğu için turkiyede yaptırma zorunluluğu yok, motosiklet b sınıfı arac kategorisinde… yaptirilicaksa bile hangi kategoriden hangi fiyatla yaptırılacak?

  Cevapla
 14. Funda

  Merhaba, öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederiz çok faydası oldu:) ufak bir sorum olacak. arkadaşımın şirket arabasıyla Yunanistan’a gideceğiz. Benim çipli ehliyetim olduğu için ben kullanacağım. Vekalet arkadaşımda olacak ama sürücü ben olacağım için sorun yaşar mıyız?

  Cevapla
 15. Samet

  Ben 1 seneye yakın kullanıyorum hiç bi sıkıntı yaşamadım gerekli olan sadece Çipli yeni ehliyet ve yeşil sigorta

  Cevapla
 16. fcgrkm

  Başkasına ait bir araçla yurtdışına çıkarken alınacak vekaletname ile kısa bir bilgi paylaşmak isterim.

  Sadece vekaletnameyi verecek kişinin(*vekaletname alacak kişinin gitmesine gerek yok) notere giderek ”yurtdışına araç çıkartma vekaletnamesini” alması gerekiyor.

  Bunun için de vekaletnameyi verecek kişiye ait 2 adet vesikalık resim, ruhsat fotokopisi isteniyor. Ayrıca vekaletnameyi alacak kişinin TC Kimlik numarasının paylaşılması gerekiyor.

  ”Yurtdışına araç çıkartma vekaletnamesini” aldıktan sonra, yeminli mütercim bir tercümana giderek, noter onaylı ilgili vekaletnameyi İngilizce veya gerektiğini düşünüyorsanız gidilecek olan ülkenin diline çevirme yaptırılması da gümrükte geçiş esnasında herhangi bir sorun yaşanmaması adına iyi olacaktır.

  Cevapla
 17. Ayşe

  Merhaba, iyi bayramlar
  Acil yardım, bilginiz varsa
  Bayramın ikinci günü thasosa ailemle benim araba ile geçeceğiz. Ancak c.tesi arife günü işyerimden perşemvbe günü acil dönmem gerektiği iletildi.
  Ailem pazara kadar orada haliyle arabada orada kalacak.
  Noterler kapalı, araç için vekalet çıkarayım eşime
  Gümrüğe ulasamıyorum, turingten görevliler farklı farklı konusuyor.
  Çıkarken ben araç içindeyim arabayı eşim kullanacak dilekçe ile onun pasaportuna işletemez miyiz? Bilgisi olan var mı ? O kadar zor durumda kaldık ki, çarşamba arkadasımın arabası ile döneceğim.

  Cevapla
 18. Tarık

  Yazı içerisinde paylaşılan form üzerinden yeşil sigorta işlemlerimi kolaylıkla yapabildim. Formu doldurduktan çok kısa süre sonra arandım, ekstra ücret ödemeden Hürpa Sigorta’dan Oya Hanım’ın desteği ile sigortam tanımlandı ve adresime ertesi iş günü içerisinde ulaştırıldı. Sınırda yoğunluk yaşamadan bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirmeme vesile olduğunuz için teşekkürler. Yeşil sigorta yaptırmak isteyenlere bu yöntemi denemelerini tavsiye ederim.

  Cevapla
 19. GEZGİN

  MERHABA ÜSKÜP ÜZERİNDEN ARABA KİRALAYARAK UFAK BİR BALKAN TURU YAPMAK İSTİYORUZ.
  ÜSKÜP-KOTOR-BUDVA-OHRİ-ÜSKÜP GÜZERGAHIMIZ BU GÜZERGAH ÜZERİNDE SINIR GEÇİŞLERİNDE ZORLUK YAŞARMIYIZ. TAVSİYELERİNİZ NELERDİR.

  Cevapla
  • Mehmet Fatih Selçuk

   Merhaba,
   4 sene balkanlar rehberliği yapan birisi olarak kesinlikle sınırdan geçememe geri dönme diye bir şey yaşamayacaksınız (sırbistandan kosovaya geçmediğiniz sürece). Genelde makedonya arnavutluk karadağ arası sınırlar kalabalık olur biraz bekletirler kuyrukta. Türklere ayrı bir sevgi var rahat geçersiniz sadece araç kiralarken evraklarını tam almayı kesin unutmayın yeşil kağıt özellikle. Mükemmel yerlere gidiyorsunuz iyi eğlenceler (kotor-üsküp favori).
   Bizevdeyokuz harikasınız..

   Cevapla
 20. Mesude t

  Merhabalar,
  Turkiyeden Romanyaya ailecek gitmek istiyoruz, ama 4 cocugumuz var, iki de biz toplam 6 kisiyiz.
  Normal aracimizla yurt disina cikabilir miyiz?
  Tesekkurler

  Cevapla
 21. mustafa cengiz

  Öncelikle Merhaba;
  Yazınızda belirttiğiniz çipli ehliyet yenileme kısmında düzeltmeniz gereken yerler var.Öncelikle mevcut eski tip ehliyetinizi çipli yeni ehliyetlerle değiştirmek/ yenilemek için yatırmanız gereken harç ücreti 15TL ‘dir.
  Diğer bir nokta sağlık raporunu aile hekimliklerinden ücretsiz alabilirsiniz.Aile hekiminiz uzman doktora gitmenizi gerek görürse Devlet hastaneleri yada özel hastanelere gitmelisiniz.
  Keyifli seyahatler dilerim..

  Cevapla
 22. adem demir

  merhabalar sadece türk vatandaşlığım var ve kendi aracım ile türkiyeden hollandaya aracım ile gitmek istiyorum. tüm aşamalarını anlatan veya bilen birisi var mı. istenen şartlar evraklar nelerdir.

  Cevapla
 23. Celil

  Selamlar, ben Alman ve Türk olmak üzere çifte vatandaşım. Yıllardır sadece Alman pasaportumu aktif olarak kullanıyorum Tc kimliğim var ama Almanya bilmiyor Bu konu benim icin bir sorun olurmu? . Simdiye kadar giriş ve çıkışlarda herhangi bir sorun yaşamadim. Yakın zamanda üzerime kayıtlı Aracımla Almayaya gitmek istiyorum . Yabancı pasaporta aracı kayıt etme kısmında endişelerim var. TC pasaportum yok. Alman pasaportu ile arabamla giriş çıkış sorunu yaşar mıyım?. Almanyada TR Aracimi ne kadar süre kullanabilirim? (gerekli tüm belgeleri tamamlamış olmak kaidesi ile soruyorum sorumu)
  Yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 24. Alp Aslaner

  750 kg geçmeyen bir çekme karavan ile yurt dışına çıkmak için ekstra bir şey istiyorlar mı ?
  Sizin caretta ile hiç böyle bir tecrübeniz oldu mu ?

  Cevapla
 25. Bora bayramcı

  Mrb. Kendi aracım ile yurt dışına çıkacağım yeşil pasaportum var. Ülkelerden geçişte bir para talep ediyorlar diye duydum doğrumu

  Cevapla
  • Gezgin3453

   Ben aracımla Avrupa’yı tabiri caizse karış karış dolaştım. Hiç bir ulke para talep etmez. Zaten schengen topraklarında girdikten sonra artık kontrolde yok. Sadece italyadan İsviçre’de geçerken belki poşis pasaport kontrolü yapar

   Cevapla
 26. Ozan ALTAN

  Merhaba. Bu kış gürcistan üzeri Lars kapısından Rusya’ya geçeceğim babamın arabasıyla. Bunun için vekaleti Türkçe alsam yeterli mi yoksa hem gürcü Hem Rusça mı almam gerekiyor? Teşekkür ederim

  Cevapla
 27. meryemkorkmaz

  Öncelikle Herkese Merhabalar İyi Günler Dilerim istanbuldan Çıkıp Moldovoya Gidicem Hususi Aracımla Bulgaristan ve romanyadan geçiyoruz moldova için istanbulda kendi sigortacımda yeşil sigorta yaptırıcam fakat böyle bir şey duydum her ülke girişte ayrı sigorta yapmamız lazım ve yaptıgım sigorta sadece diger ülke sınırına kadar geçerli olur diyorlar istanbulda kendi sigortacımda hem bulgaristan hem romanya hem moldova tek seferde yapabilirmiyim yardımcı olurmusunuz acaba ?

  Cevapla
  • Haluk YURTSEV

   yaptıracağınız yeşil sigorta tüm avrupa da gecerli.herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız..sadece kosava girişte ek bir araç sigortası yaptırıyor…

   Cevapla
  • Gezgin3453

   Yapılan green card üzerimde geçerli olmayan ülkeler de “x” işareti olur. Gideceğiniz ve geleceğimiz ülkeler de “x” işareti yoksa hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.

   Cevapla
 28. Tisar

  Merhaba, ben çifte uyrukluyum. Türk ve Alman vatandaşı. Alman plakalı arabayla Türkiye’de 6 ay kalabiliyorken, Türk plakalı arabayla Almanya’da kac ay kalabilirim?

  Cevapla
 29. Enes

  Merhaba biz bu yaz almanya ya gitmeyi düşünüyoruz araba ile . Fakat babamın ve benim vizelerimiz italya schengen vizeleri . Bu vizeler ile ilk olarak dirrk araba ile almanya ya gidebiliyor muyuz ? Vizelerimiz multi. Bilgilendirebilirseniz çok sevinirim 🙂

  Cevapla
 30. Rıdvan Üstün Coşkun

  Bakü ye kendi aracımla gideceğim ne kadar süre, kalabilirim

  Cevapla
 31. Onder Darcin

  Turk plakali transporter Kendi aracimla turkiyeden almanyaya gitmek istiyorum turkiyede basit usulde isyeri sahibiyim iş yerimdeki ürünleri kendi aracımla almanyaya goturmek istiyorum bununla alakalı gereken evraklar nelerdir?nasıl bi yol çizmeliyim yardımcı olur musunuz. Not: olarakta eşim alman vatandaşı gitmek icin vize sıkıntı olmuyor.

  Cevapla
 32. Zeynep

  Merhaba! 18 yaşından küçük kızımı teyzesi ve eniştesiyle araba ile Almanya’ya göndereceğim. Gerekli belgeler nedir ve önemli noktalar nedir?

  Cevapla
 33. Ayşe vizik

  Merhaba Sırbistan’da kendi Türk plakalı aracımızla ne kadar süre kalabiliyoruz? Bilgi verebilir misiniz?

  Cevapla
 34. Sibel

  Merhaba.
  Yurtdışında yaşıyorum ve üzülerek söylüyorum ki cipli ehliyetin uluslararası geçerliliği yok. Avrupa ülkeleri kabul etmiyor. Sadece 6 ay kullanma izni veriyorlar. Ondan sonra yeni ehliyet almanız gerekiyor ve bunun için bildiginiz ehliyet alma süreçlerinin hepsinden tekrar geçiyorsunuz. Yani Avrupa’da eski ehliyetlerimizle yeni çipliler arasında bir fark olmadı.

  Cevapla
  • Umut

   Hatta 6 aya kadar kullanabilmek için ADAC şirketine ( AB’nin yetkilendirdiği sigorta sirketi) 180€ ödeyip kullanabilirsiniz. 6 aydan sonrada o ülkenin ehliyetini almalısınız. Bunu icinde ya calisma izniniz yada evli olmalisiniz. AB ülkelerinin hepsi icin gecerlidir.Yunanistan sınır komşusu hariç.

   Cevapla
 35. aykut

  yeşil pasaport ile istanbuldan viyanaya özel araç ile gidilirken sıkıntılar olur mu? ailece gitmemin sakıncası var mı? otoyollar güvenli mi?

  Cevapla
 36. Özgür

  Selamlar.
  2018 subat ayında aracımı yurt dışına çıkardım. Maximum ne kadar yurtdışında kalabilir?

  Cevapla
 37. deniz

  Merhabalar;

  Yurt Dışına şirket aracıyla çıkış yaptım fakat tekrar türkiyeye 2 gün için gelmem gerekiyor arabasız girebiliyor muyuz hudutta sorun olur mu?

  Cevapla
 38. Goktug

  MBA (Dışişleri ) sitesinde araç ile Almanya girişinde hususi (yesil) pasaport sahipleri icin güvence bedeli olarak günlük 45 euro alınır yazılı 4 kişi 10 günlüğüne gidiyoruz, 1800 euro eder acaba iade nasıl oluyor bilgisi olan var mı?
  Biz geçen yıl çocuklarla 2 arac 2×4 kişi balkanlar (Bulgaristan, sirbistan, hirvatistan, lujbliana. dubrovnik mostar uskuo selanik ) gezisi yaptık, otoban dan hiçbir sorun olmadı. Bulgaristan ve Slovenya da vignet, (gümrükte veya ilk benzinlikte aldık, ( diğer yerler paralı. , kurallara uyduk ve bir aksilik olmadı, 3500 km yaptik, tavsiye ederim…

  Cevapla
 39. Rıdvan

  Merhaba
  2 arkadaş motosıklet ile bulgaristan romanya üzerinden ukrayna ya gitmek istiyoruz shengen vize almadan transit geçiş yapabiliyormuyuz malum ukraynaya giriş için vize gerekmiyor bulgaristan ve romanya kapıda transit vize veriyormu yok vermez ise ukraynadan davetiye veya otel rezervasyonu yapsak olurmu cevap yazanlara şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • ercan pekel

   Arkadaşım,
   Türkiye’den hangi gerekçe için olursa olsun herhangi bir Avrupa ülkesin çıkış yapmak için Vizeye ihtiyacın olacak. Transit geçiş sadece TIR’lar içindir, onların geçişleri de ayrı prosedüre tabidir.
   Ukrayna’ya vizesiz gidebilmek için en basit ve ucuz yol; ODESSA’ya RORO gemileri ile gitmektir.
   RORO gemilerinde 2 kişi+1 motosiklet için yaklaşık 85-90 EU arasında bir para ödemeniz yeterli olur.
   Bu rakam iki kişinin Avrupa için vize ücreti ve Ukrayna’ya kadar gidiş yakıt masrafının 1/3’ü kadardır.
   ( Avrupa vize ücreti en ucuz yerde bile kişi başı 80 EU, 1200 km yol, dünyanın benzini, otel/motel/yemek/otoyol rüşvet vs. ilave ederseniz RORO bedava demektir.
   Lütfen bir kez daha düşünün ve araştırın.
   İyi günler.

   Cevapla
 40. Yasemin

  Selamlar
  Kendime ait şirkete kayıtlı araç ile Yunanistan’a girmek için hangi belgeleri yanımda bulundurmam gerekiyor? Cevap için teşekkürler.

  Cevapla
 41. Oguz

  Merhaba O güzergahta Almanya’dan aldiginiz schengen vizesiyle Türk Vatandaşlarına o güzergahta hic bir ülke vize istemez.Selamlar

  Cevapla
 42. Sumeyye

  Hayirli gunler
  Ben almanyada dogdum buyudum ama evlenip temelli tr ye yerlestim . Tek turk vatandasi olarak hakkimi bilerek oldurdm. Simdi soyle bi durum var almanya vizem var ailem.almanyada yasiyor halen veinlar arabayla turkiye ye gelip beni de burdan alip tekrar almanya ya oyle gitmeyi planliyoruz. Almanya vizem var araba da alman plakal babamon arabadi zaten. Sorum su bulgar yugoslav kroatiin serbien osterreich ve almanya bu yollardan gidecegz. Yolda bana ulkeler problem yapar mi ?

  Cevapla
 43. Mert

  Merhaba ;
  Şirket’ten araç için vekalet verecekler , Almanya’ya kadar bu vekaleti her dile çevirmemiz mi gerekiyor yoksa sadece ingilizce olur mu?

  Cevapla
 44. Serhat

  Merhabalar bilgilendirmeniz için teşekkür ederim öncelikle bir kaç sorum olucak yaz aylarında aracımla italyaya gitmeyi düşünüyorum yalnız kafama takılan bir kaç soru var
  1- Vize başvursun da Özel araçlarla karayolu ile seyahat edecek kişilerden seyahat güzergah yazısı ile seyahat aracına ait dolaşım belgeleri gerekmektedir. Avrupa ülkeleri arasında geçiş öngörüldüğü durumlarda, başvuru sahibinden güzergah ve kullanılması öngörülen ulaşım araçlarını açıklar yazı gerekmekte bunu hazırlayan var mı acaba ?
  2-Araç babamın üstüne vekaletle çıkış yapacağım ama İngilizce vekalet yazdırmama gerek var mı birde araç kredi ile satın alındı ve ödemesi haha devam etmekte herhangi bir sorun yaratır mı ?
  3-italyaya gitmek için en güzel güzergah hangi ülke ve yollarıdır ?
  4-Gümrüklerden Geçiş Karnesi (CPD) gerek var mı ?
  Şimdiden teşekkür ederim 🙂

  Cevapla
   • aslı

    vekalet noterden ne kadara maloluyor ve kaç aylık oluyor acaba?

 45. burcu

  Merhaba,
  biz erkek arkadaşımla yunanistana gidicez. araba benim üstüme. ama çipli ehliyetim yok, erkek arkadaşımın var.şoför o olucak. benim sorum ise, çipli ehliyetimiz olsa da araba sigortasını yine de yaptırmak zorundayız? değil mi? belki bazıları sormuştur aynı soruyu.okuyamadım tektek cevaplarsanız sevinirim 🙂

  Cevapla
 46. Senem

  Selamlar, ben alman ve türk olmak üzere çifte vatandaşım. Yıllardır alman pasaportumu aktif olarak kullanıyorum Tc kimliğimi yanına ekleyerek, giriş ve çıkışlarda herhangi bir sorun yaşamıyorum. Yakın zamanda üzerime kayıtlı aracımla, İpsala dan çıkıp 4-5 günlük bir seyahat planlıyorum. Yabancı pasaporta aracı kayıt etme kısmında endişelerim var. TC pasaportu çıkaracak vaktim yok, bu konu hariç ihtiyacım da yok. Yabancı pasaport ile arabamla giriş çıkış sorunu yaşar mıyım. (gerekli tüm belgeleri tamamlamış olmak kaidesi ile soruyorum sorumu)
  Yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
  • Nihat

   Merhaba
   2016 yılıda Türkiye plakalı aracımla Almanyaya gidip geldim, Alman pasaportu ile sorun olmadı.
   Araç sizin adınıza kayıtlı ise tabi, başkasına ait ise noter vekaleti şart. Grüne karte,
   Yani yurt dışı sigortasını bulgaristanda yapabilirsiniz daha ucuz ancak bu yalnız EU ülkelerinde geçerli.
   Hayırlı yolculuk.

   Cevapla
 47. Alper

  Merhaba,
  Yurtdisina Turkiye`den araba ile uzun donem gidiş ile ilgili bilginiz var mi? Ben 1 yıl Italya`da yasayacağım ve bu konuda yeterli bilgi edinemedim. Oradan araba kiralamak yerine kendi arabamla gitme imkanım olur mu diye düşünüyorum.

  Teşekkürler

  Cevapla
 48. Can Bulut

  ocak ayında özel arabamızla ukraynaya gitmeyi düşünüyoruz.Fakat ukraynaya giderken bulgaristan,romanya ve moldovyadan geçmemiz gerekiyor.Bu ülkelerin sınır kapıların bir aksilik yaşamamamız için hangi evraklarımız olması lazım? Bir bilginiz varsa cevaplarınızı bekliyorum

  Cevapla
 49. AZMİ

  Merhabalar, yurt dışına, serbest stilde, bir kaç ülke gezmek üzere bir gezi planlıyorum. Ancak, yurt dışından araç kiralamakla, kendi aracımla -iki kişi- gitmek konusunda kararsız kaldım. Bu ikisinin olumlu ve olumsuz yanlarını merak ediyorum. Bu konuda deneyimi ve bilgisi olan varsa çok sevinirim. Selamlar.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Merhaba AB dışında arabayla sınır geçmek çok dertli bir süreç. AB içinde kendi arabanızla gezin, AB dışında araba kiralayın deriz

   Cevapla
 50. AYTEN KAYA

  merhabalar,

  biz 2018 yazında motorumuzla yunanistan üzerinden İtalya’ya gitmeyi istiyoruz. Fakat bir konu hakkında endişemiz hala var. o da şu ki; malum Schengen vizesi almamız gerekiyor fakat bu vizeyi İtalya’dan mı almalıyız yoksa ki ilk gireceğimiz ülke olan Yunanistan’dan mı? bildiğimiz tek şey Schengen aldığın ülkeye önce girmek zorundasın deniyor. bazı arkadaşlarımız da İtalya’dan Schengen alsak önce Yunanistan’a girsek sorun olmayacağını söylüyorlar. Ama hala endişeliyiz. Sizce ne yapmalıyız?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selam Ayten
   Zaten başvurunuzda yolculuğunuzu açıklıyorsunuz.
   Ya en uzun kalacağınız ülkeden, ya da ilk giriş yapacağınız yerden almanız lazım.
   Bizim Schengen Vizesi yazılarını okuyun.

   Cevapla
 51. Ayşegül

  Patronumuz ve çalışanları arabası ile Bakü ye gidecek kendi aracı veya şirket aracı hangisi bilmiyorum gereken evraklar var mıdır ?

  Cevapla
 52. Levent

  Yurtdışına çıkmayı düşündüğümüz araç için belli bir yaş kriteri var mıdır? ve bu aracın ille de kaskolu mu olması gerekir, standart trafik sigortası+yeşil sigorta yeterli olmaz mı?

  Cevapla
  • arzu

   Yeşil sigorta zorunlu geçiş sırasında kontrol ediliyor.Kaskonuzu yurt dışı teminatı yaptırın mutlaka bizim araç 2013 model astra kasko sadece 40 tl tuttu.

   Cevapla
 53. onur

  merhabalar ailemle yeşil pasaportumuz var ve yunanistan makedonya üzerinden kosovaya gitmek istiyoruz.çipli ehliyetimiz mevcut.şuanda yurtdışına araç ile çıkmamız için almamız gereken tek belge yeşil kart mı yoksa turing.org’da belirtildiği gibi gümrük geçiş karnesi gibi ek bir belge edinmemiz gerekli mi.gümrük ve ticaret bakanlığı sitesinde de net bir açıklama göremedim.temin etmemiz gereken belge ve gezilmesini önerdiğiniz yerler konusunda yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

  Cevapla
  • arzu

   merhaba turing ofisinden yeşilkart çıkartarak karşı tarafın zararını,kaskonuzu yurtdışı teminatı yaptırarak kendi aracınızın zararlarını karşılarsınız.Yeşilkart zorunlu mutlaka yaptırmanız gerekiyor.

   Cevapla
 54. Cem Dülger

  Merhaba benim eski model bi aracim var almanyaya kara yoluyla cikmak istiyorum arabamin herseyi tamam sadece yesil sigortami yaptiracagim??

  Cevapla
 55. Adnan

  sevgili arkadaşlar tek bir sorum var, her şey hazır ama aracın muaynesi yok. trafikten 1 defa cezada yedim. ben bu araç ile sizce yunanistana geçebilirmiyim ?
  daha önce birçok kez geçtim ama muaynesi vardı. ilk kez bu başıma geldi. tecrübe eden varmıdır ?

  Cevapla
  • seçkin

   Trafikten men gözükeceğinden sistemden görüldüğünden izin verilmez diye düşünüyorum. Çünkü muayeneyi yaptırmayıp trafikten men şerhini trafik şubesinden düşürmediğin sürece araç görüldüğü yerde trafikten men edilir otoparka çekilir. Bu aşamada işlemin daha da zorlaşır…

   Cevapla
 56. Ali Çeşmeci

  Merhaba,

  Yararlı bilgiler için teşekkürler, sanırım bir konu biraz havada kalmış, tek ortak olarak sahibi olduğum şirkete ait aracım ile çıkarken yine kendime noterden vekalet vermem gerekecek mi? Bu konuya net bir cevap göremedim, bu durumda olup çıkış yapan yada yapmak isteyenleri gördüm. Deneyimi olan varsa paylaşırsa çok sevinirim. Zira 2 gün sonra Yunanistan’a kendi şirketime ait araç ile gideceğim. Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • sevket sahtiyan

   merhaba
   sinirda imza sirküleri yeterlidir sirket sahibi veya müdürleri vekaletnameye ihtiyaci yoktur imza sirküleri yeterlidir
   iyi tatiiler

   Cevapla
   • Osman

    Öncelikle verdiğiniz bilgiler için tşk ederim. Ben 2018 nisan ayında almanyaya gitmek istiyorum ancak aracımı annem %95 engelli olduğu için onun adına almıştım.Malesef annemizi 3 ay önce kaybettik,araç şuan varislerin üzerine gözüküyo yani babam ve biz dört kardesin üzerine gözüküyo bu durumda da herkesten vekalet almam gerekiyomu yardımcı olursanız sevinirim.

  • Hasan Yiğit

   Engelli aracıyla çıkış nasıl oluyor? Araç oğlumun üzerin e 3 yaşında beraber gidice bi problem cikarmi

   Cevapla
 57. mustafa

  Merhaba
  Öncelikle verdiğiniz tüm bilgiler için hem yorum atan hem de yazıyı yayınlayanlara teşekkür ederim. Birkaç sorum olacak.
  1) Vekaletname araç satışı için mi çıkartılmalı ?
  2) Ben bulgaristan-sırbistan-bosna-dubrovnik-kotor-üsküp-bulgaristan-istanbul şeklinde bi rota çizdim. Bunun için bulgaristandan hangi vizeyi almam gerekiyor. Öğrenciyim hangi belgeleri götürmem gerekir. Fiyatı ne olur ?
  3) Ayrıca bunun haricinde bu rota üzerinden uyarı tavsiye vb bir şey varsa paylaşırsanız sevinirim

  Cevapla
  • sevket sahtiyan

   merhaba
   bu turunuz icin shengen vizesine ihtiyaciniz var kapikule den sonrasi avrupa birligi dir. arac sizin adiniza veya arac sahipi de ayni arabada seyahat ediyorsa sorun yok ama etmiyorsa size araci hudut disinda kullanabilmeniz adina bir vekalet cikarmasi gerekiyor
   iyi tatiiler

   Cevapla
 58. Emre Ceyhan

  Merhabalar;
  Öncelikle güncel bilgilendirmeler için teşekkürler.
  Ben kurban bayramında Üsküp ve ardından Ohrid’e esımle bırlıkte seyahat edeceğiz.
  Yenı ehlıyetım ve vızemız mevcut, yesıl sıgorta ıcın turing de işlemler kendi ofısınde 52,5€ dan yapılabılıyormus bilginize 🙂 yesıl sıgorta aynı gun ıcınde tamamlanabılen bır ıslem dıye dusunuyorum. ılk kez aracla yurtdısına seyahat edecegım hosgorun 🙂
  Bu rotada oncelıkle bulgarıstan’dan mı gecıs daha kolay yoksa yunanıstandan mı?
  Donuste mutlaka yunanıstan’dan donus yapacagız Selaniğ’e ugramak ıcın fakat gıdıs rotasında goruslerınızı rıca ederım.
  Tesekkurler.

  Cevapla
  • sevket sahtiyan

   merhaba
   bulgaristan yollari baya gelisti herhangi bir sorun yasamazsiniz giderken oradan gitmenizi tavsiye ederim belki sofya ya da ugramak istersiniz bulgaristan baskenti pek birsey yok ama bir ülke daha görülmüs olur
   iyi tatiller

   Cevapla
  • Adnan

   önce yunanistan. selanik sınırına gelmeden makedonya yunanistan tarafınfan ülke olarak kabul edilmediğinden çok küçük bir tabelası var. otobanda 2-4 saat ilerledikten sonra şehir başlayacak. şehir sınırında rampa yukarı devam edeceksin sağda yaklaşık 50 cm boyutunda makedonya tabelasını göreceksin(scopia yazıyodu sanırım yani üsküp) çok keyifli bir yoldur. önce üsküpe gideceksen ohride gitmek için 1-2 saat dağların arasından geçeceksin. makedonyada bol bol benzin al zira çok ucuz 🙂 kalenin dibinde köfteciler var mutlaka ye. onun dışında osmanlı himayesinden çıktından sonra gayrimüslimler kendilerini ispatlamak için heryere bol bol haç koymuşlar ilginçti. ohridde akşam üstü tekne turuna katılmanı öneririm. gruplar için tekneler var kişi başı 10 Euro sanırım birde özel tekneler var daha küçük, pazarlık et küçüğü kişisel kirala derim zaten 1 saat sürüyor. tük olduğunu söylersen de indirim yapıyorlar. bayılacağın bir yer. dönüşte benzin istasyonlarından sigara ve şarap alabilirsin. gümrüktekinden daha ucuz. yunanistana tekrar geçerken saatini iyi ayarla zira 1 saat ileri olacak makedonyadan. selanikte de yabancılık çekmezsin beni oraya ışınlasalar izmire geldim derim(kordon)
   yarın yunanistana geçiyorum bende. arkadaşları kandırabilirsem mutlaka üsküpe giderim. şimdiden iyi seyahatler.

   Cevapla
 59. selman

  arkadaslar güzel bilgiler tesekkür ederim benim merak ettigim ise ben viyanada yasiyorum burada acar vergileri cok yüksek türkiyeden bir arac alip burada kullanmak istiyorum hic degilse vergisini memleketime ödemis olurum ama bu araci ben yurt disinda ne kadar süre kullanabilirim ve türkiyede bunun sartlari nedir

  Cevapla
 60. Fatih YILDIRIM

  Merhaba arkadaşlar, ben arabam ile yunanistan üzerinden fransa lyon a gitmek istiyorum. Yeşil pasaportum ve çipli ehliyetim var. Araç kendi adıma. Ailem Ve çocuklarım ile gideceğim için öncelikle selanik de 1 gece, Dubrovnik de 2 gece, Venedik te 2 gece konaklamayı düşünüyorum. Giderken otobanlar için ücret nasıl ödeniyor? Farklı ülkelere geçişte farklı otoban kartları mı almalıyım? Feribot için rezervasyon yapmaya gerek var mı? Kalmayı düşündüğüm şehirlerde tavsiye edebileceğiniz hesaplı ve güvenli oteller var mı? Şimdiden yardımlarınız ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

  Cevapla
  • alipatir

   Yunanistan da otoyollar bir çok yerde türkiyeye göre dar, iki seritli ve ortalama her 100 km de bir otoyol ödeme noktası var, nakit ödeniyor(euro) . Bu da Yunanistan da uzun yolculuk yapacaklar için iki zorluk demek birisi, 100 km git para öde ve diğeri gideceğin hedef noktaya kadar bir sürü ödeme. Otoyollar sonuçta pahalı. İtalya da otoyollar da ödeme çıkışta nakit olarak alınıyor, girişte otomattan giriş belgesi alıp çıkışta buna göre nakit (euro) ödeniyor, İtalya da tarihi bölgeleri gezerken çok dikkatli olmak gerekiyor, yokllar çok dar ve tabelaların anlamını bilememekten dolayı farkına varmadan ceza yiyebiliyorsubuz. (Trafico limitato). Fransada otoyollar gelişmiş çok çeşitli kategoride otoyollar var. Burada da girişte giriş belgesini otomattan alıyorsunuz ama çıkışta ödeme nakit kredi kartı yada diğer kartlı (pay pal) ödeme yötemlerinden biriyle yapıyorsunuz, ve kredi kartından şifre sormadan alıyor, sorun yaşarsanız karşınızda memur, insan yok, makina ile muhatapsınız, ancak kamera ile gözlendiğiniz için gerektiğinde müdahale yapıyorlar, fransızca ,ingilizce .isterseniz sizde düğmeye basıp sözlü yardım isteyebiliyorsunuz.

   Cevapla
  • Yavuz Adıyaman

   Merhaba,
   Hırvatistan konusunda bilgim yok fakat Yunanistan ve İtalya’da otobanlarda nakit gişeleri mevcut.
   İki ülkede de sistem aynı, yaklaşık 100 km’de bir gişe var, ortalama 3 € civarında.
   Aracın için seyahat süren kadar yeşil sigorta yaptırmayı unutma, sigorta acenteleri normal ücretlerin üzerine %10-15 ücret eklemekte, İstanbul’daysan Maslak’ta veya sınır kapılarındaki Turing’ten kredi kartı veya nakit ile yaptırabilirsin.

   Cevapla
 61. derinje

  merhaba, biz eşimle midilliye gideceğiz yalnız ehliyetlerimiz eski tip… Araç kiralarken de yeni ehliyet mi isteniyor?

  Cevapla
 62. Furkan Bütün

  Merhaba,
  Benim de farklı bir sorum olacaktı. Bu ay içerisinde eşim ile birlikte Yunanistan’a gideceğiz. Araç eşimin üstüne. Eşim evlendiği zaman kendi soyadının üstüne benim soyadımı aldı. Ancak ruhsatta evlenmeden önceki soyadı yazıyor. Bunun için bir değişiklik yapmamız gerekiyor mu yoksa sınırdan rahat bir şekilde geçebilir miyiz?

  Cevapla
 63. Aygen Çetinkaya

  İyi akşamlar,
  Almanyadan türkiyeye karayoluyla gidicez.Oğlum türk vatandaşı ve e oturum kartı yetişmedi.Yabancılar polisi yetişmediğine dair bir rapor hazırlayıp dört haftalık oturma müsadesi hazırladı.Bu rapor ülkeler arası sınır kapılarında yeterli olurmu?
  ACİL lütfen cevaplarsanız içimiz rahat yola çıkıcaz.Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 64. Mustafa Emin

  Merhaba Ben Azerbeycan baküye gideceğim araç kendi üzerime ne gerekiyor gürcistana daha önce geçtim herhangi bir işlem yapmadan. Türkiyeden karadan geçiş için vize almam gerekiyor azeri konsoloslugundan onun dısında yapmam gereken birşey varm? Teşekkürler

  Cevapla
  • Mehmet kucukkokten

   Mustafa bey size bir cevap veren olmadı herhalde ne yaptınız azerbaycan a gittinizmi kendi aracinizla bir sıkıntı olfumu

   Cevapla
 65. SONER

  Merhabalar araç ile yunanistana çıkacağız fakat araç şirket üstüne ve eşim de şirket müdürü ve imza yetkilisi. Yine de noterden vekalet almasına gerek var mı acaba?

  Cevapla
 66. Suleyman

  Merhaba bir sorum var. Yunanistana babamin adina kayitli arac ile 5 gunlugune tatile gitmek istiyorum. Ancak arac uzerinde haciz var . ancak yakalamali degil. Sorun olur mu?

  Tesekkurler

  Cevapla
 67. Ahmet

  Slm benim ve ailemin yeşil pasaportu var danimarkaya aracımla gidip gelmek istiyorum devlet memuruyum çipli ehliyetim var güzergâhtaki ülkelerden vize almam gerekiyormu ben hiç bir bilgi sahibi değilim başka ne yapmam geelrekiyor yardımlarınızı bekliyor şimdiden teşekkür ediyorum.

  Cevapla
  • Tolga

   Yesil pasaport sahipleri sorunsuz sekilde avrupada seyahat edebilri sorun olmaz.
   Sizin izleyeceginiz rota . Bulgaristan-sirbistan-macaristan-austurya-almanya-danirmarka
   yada avusturyadan cek cumhuriyetine gecip prag üzeri berlin hamburg istikametini takip ederseniz yol dahada kisaolur hemde daha rahat.
   Bu ülkelerin hicbirinde vize istenmiyor hepsinden sorunsuz gecebilirsiniz.SADECE ingiltereye gidemezsiniz!

   Cevapla
 68. Gökhan

  Vekaletname ile şirket aracıyla yurtdışına çıkacağım. vekaletnameyi ingilizceye çevirmem gerekir mi?

  Cevapla
 69. Burak

  Merhaba Yunan adasına araba ile geldik 80 euro park cezası kesmiş polis bunu ödemesek ne gibi bir sorun yaşarız? Ileride vize alırken bu sorun olur mu?

  Cevapla
 70. Ümit

  Selam
  Öncelikle teşekkür ederim
  Biz motosiklet ile çıkacağız. Gümrük veya pasaport kontrolünde sıra bekliyormuyuz veya nerelere uğruyoruz bu konuda bilginiz varmı

  Cevapla
  • Mehmet

   Merhaba. Araçlarla standart aynı muameleyi göreceksiniz ama sınırlarda motosikletleri aramıyor çok fazla.

   Cevapla
 71. Gülşah

  Merhaba,
  Biz de babamın aracıyla Yunanistan’a geçmeyi planlıyoruz, aracı eşim kullanacak ancak aracın vekaletini babam bana verecek, bunda bir sorun olur mu acaba? Ayrıca vekaletin Türkçe olması yeterli oluyor mu, yoksa tercüme mi gerekiyor? Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 72. Ertan Çağlayan

  Herkeze Merhaba

  30 Ağustosta 10 gün kadar arabamla yunanistana gitmek istiyorum. Ne pasaportum var ne ehliyetim çipli ne kimliğim yeni, anlicanız sıfırdan başlicam :)) hatta dil bile bilmiyoruz 🙂 bodoslama biz geldik diye girmeyi planlıyoruz. Bu hafta önce ehliyete aynanda pasaporta ve sonra kimliğe başvurcaz. Sonrada aracın yurt dışına çıkış evraklarını hazırlicam. Buraya kadar sorun yok gibi, asıl sorum benim hiç yurt dışına çıkmadığım için bilmiyorum ; 1 yandex navi işime yararmı, yandex in haritaları falanda var ve ayrıca bölge olarak haritalarıda yüklü 🙂 2 kredi kartlarım geçermi yoksa açtırmam gerekmi yurt dışı için (master ve visa ikiside var) 3 yanıma ne kadar nakit almam gerek ve bozuk olarakmı ( 5/10/50 € gibimi ) 4 benzin almam gerekirse yunanistanda bizdeki gibi pompacımı var yoksa filmlerdeki gibi kendimizmi alıyoruz 🙂 6 dil bilmiyoruz demiştim eşim sadece yugoslavca biliyor ama orda bir işe yaramaz gibi, bu bize çok sıkıntı olurmu? Yoksa klasik bizim yurdum insanı gibi bağırara bağıra tane tane konuşunca anlarlarmı 🙂 ” biz var tr den gelmek ” :)) bide araçla gidenler varsa yolda başımıza gelecek sıkıntıları paylaşırsa sevinirim. Bunun haricinde orda gidilecek denizi mükemmel dediğiniz yerlerinde tavsiyesini beklerim. Sıkılmadan okuyup yorum yapanlara şimdiden teşekkür ederim…

  Cevapla
  • Alkan altuğ

   Google haritalar yeterli oluyor.kredi kartını yurtdışı için ait olduğu banka ile görüşmeniz gerekli ama büyük alisveriş merkezleri dışında kredi kartı pek kullanılmıyor .pompacilar var miktarı ingilizce söylemini yeterli .ne kadar bozuk olursa iyi olur otoban geçiş ücreti 2.40 euro. Çoğu türkçe biliyor ama bilmiyormuş gibi davranıyorlar dikkat ediniz. İngilizce heryerde olduğu gibi geçerli .deniz için alexsandrapoli yani dedeağaç tan hemen sonra levhalar dan makri yi bulun otopark ve plaj ücretsiz sadece şezlong isterseniz ucretli .dedeağaç ta şehir gezildi ten sonra makri de deniz keyfi ardından otobana geri çıkıp kavala ya doğru giderken neresi hoşunuza giderse gezin .otobanda hız sınırı 130 km emniyet kemeri tüm yolcolar taksın ve farlar daima açık olsun. Bence çıkmadan telefon operatörün ile görüşün vodafone da 14.90 günlük türkiyede ki konuşma ve veri hakları geçerli oluyor iyi gezmeler

   Cevapla
  • Mustafa Temel

   Aga işin çok zor…. Şaka şaka.. Ama bu cesaretle kesin başarırsın. Ama bedel ödeme ihtimalin fazla… Siz bize takılın..

   Cevapla
 73. Halil

  Merhaba, bayramda Bodrumdan kiraladığım araçla Yunan adalarına geçmek istiyorum. Yeni çipli ehliyetim var, araçla ilgili bir sorun çıkmaması için kiralama sözleşmesi yeterli olur mu?

  Cevapla
  • qndula

   Oncelikle yesil sikorta yaptirmaniz gerekiyor ‘ ayrica kiralama sozlesmesi ‘ ve vekaletname almaniz da gerekmektedir ‘ ilgili bilgiyi arac kilama sirketinden daha detaylida alabilirsiniz..

   Cevapla
 74. Burak

  İyi geceler acil cevap lütfen gürcistan a gidecem ve bugün mesainin son günü araba benim üstüme degil arac sahibi araba satis için vekalet verdi bana bu araba ile gürcistan a gidebilir miyim teşekkür ler

  Cevapla
 75. yılmaz

  Merhaba ben istanbul’dan moldovya’ya aracımla gitmek istiyorum aracım şirket aracı ve şirkette benim şirketim ortağım yok her hangi bir vekaletname veya farklı bir evrağa ihtiyacım var mı bulgaristanddan ve romanyadan geçeceğim vize konusunda bir sıkıntı yaşarmıyım? bu konularda beni aydınlatabilirseniz çok memnun olurum.

  Cevapla
  • Serdar

   Merhaba, şirket size aitse bir vekaletname olmuyor olması gerekir. Bu konuyu noterler biliyor danışabilirsiniz. Bulgaristan ve Romanya vize konusunda sıkıntı çıkartmıyor. Zira ben 2016’da Almanyadan aldığım Schengen vizesiyle son dk plan değişikliği sebebiyle Almanya’ya girmeden tam üye olmayan bu iki ülkenin sınırından geçtim. Bulgaristan girişinden sonra sınırda ya da en yakın benzinlikten 10 leva civarında olan otoban kartını almayı unutmayın..

   Cevapla
  • qndula

   sirket sizin dahi bile olsa ‘ kendi adiniza vekaletname cikarmak zorundasiniz ‘ ama kendi adiniza kayitli ozel araciniz ile gidecekseniz ‘ ruhsatiniz ve cipli ehliyetiniz yeterlidir . ayrica bulgaristan ve romanya guzergahindan gececekseniz ‘ transit vize almak zorundasiniz ‘

   Cevapla
   • bora çatal

    şirket de imza yetkilisi olan kişi yani eşinizin imza sirküsü gereklidir

  • qndula

   Bulgaristan ve Romanya avrupa ulkesine girdigi icin vize isteyecektir ‘ transit vize ‘ veyahut shangen vize basvurusu yapmaniz gerekebilir’ ayrica yesil sikorta ve cipli ehliyetinizde bulundurmaniz gerekecektir

   Cevapla
  • ahmet özel

   Bulgaristan-Romanya-Moldovya üzerinden Ukrayna’ya gidip döndüm.
   Şirketin aracı ile yurt dışına çıktım. Elimde 6 sayfalık genel vekalet vardı. Türkiyeden çıkışta genel vekaleti sadece Türk gümrüğü kontrol etti ve çıkışa izin verdi. Bulgaristan ve Romanya sormadı. Moldovyaya girişte vekalette neden araç plakası yazmıyor dendi. Bende vekaletin genel bir vekalet olduğundan bahsettim. Şirketin diğer araçlarını da yurt dışına çıkartabileceğimi vs söyledim. Bu sefer Vekalette neden süre yok dediler. Bende vekaletin süresiz olduğunu söyledim. Zannedersem daha önceden bir araç için ve süreli alınan bir vekalet gördükleri için benim ki farklı olunca sorgulama ihtiyacı hissettiler. Gerekli izinlei alıp Ukraynaya girdik. Bu seferde vekalatin İngilizce çevirisini sordular. Allahtan vekaletin sadece 5 satır olan ilgili kısmını İngilizceye çevirtmiştim. (yeminli tecümanda ) Bu evrakta Ukraynada işime yaradı… Sorunsuz gidip döndüm… Diğer konularla ilgili olarak da sormak istedikleriniz varsa yardımcı olmaya çalışırım… Selamlar

   Cevapla
   • Ertuğrul

    Usta selamlar. Şimdi biz 3 arkadaş istanbuldan ukraynaya arabayla gitmek istiyoruz.araba arkadaşın babasının üstüne. Ne yapmamız gerek araba evrakları bizim evraklar vs. Neler lazım.

   • uğur

    Ahmet bey merhaba , arabam kendi arabam ile feribot yolu ile Ukrayna ya gitmek istiyorum. Yeşil sigorta harici herhangi birşeye ihtiyacım varmıdır?
    Bilgilendirirseniz sevinirim.

 76. ekin

  Merhaba, Yunanistan a giderken ruhsat sahibinden noterde vekaletname alacağım. fakat bunu İngilizceye çevirmem gerekiyor mu acaba?

  Cevapla
 77. erol nalbant

  merhaba, şirket aracımla yurt dışına çıkmak istiyorum. Şirket tek ortaklı ve bana ait. Bunun için imza sirküsü ticari sicil gazetesi dışında başka bir belge isteniyormu.. Örneğin noterdeen vekaletname çıkartmak gerekirmi teşekkürler..

  Cevapla
 78. Yasin

  Ben almaya da işçi olarak çalışıyorum ama türk ehliyeti geçer siz o yüzden uluslar arası ehliyet alsam gitmeden işe yarar mı

  Cevapla
 79. Yasin

  Ben almanya da olarak çalışıyorum dokuz ay almanya da kaldıktan sonra üç ay türkiye de kalıyorum daha sonra tekrar dokuz aylık vize ile almanya ya çalışmaya gidiyorum ama ehliyetimi Orda kullanami yorum çünkü geçen sene mahkeme lik oldum ve mahkeme de bana almaya ya ilk giriş yaptığın da altı ay kullana bilir sin dediler türkiye üç ay kalmak yerine altı ay kalmış olsan tekrar geldiğinde kullana bilir sin ama üç ay kaldığın için kullanamas sin dedi ler ve üç bin euro ceza yazdılar o yüzden burdan gider iken bir yıllık uluslar arası ehliyet almam işe yarar mı

  Cevapla
  • Tolga

   Almanyada uluslararasi ehliyet gecersiz.Eger 6 aydan fazla kaliyorsan alman ehliyeti alman lazim.Ulusarasi ehliyet sadece kisa süreler icin gecerli.Sen orada isci oldugun icin sana gecersiz.§ bin euro ceza yemissin ona cok rahat sekilde alman ehliyeti alabilirdin.

   Cevapla
 80. NİDA ÖZDEMİR

  Merhaba;
  Bayramda ailecek aracımızla Orta Avrupa turu yapmak istiyoruz.
  Araç benim üstüme, yeni ehliyetlerimizi aldık. Aracın yeşil sigorta ve kaskosu da tamam. Bunun dışında TRİPTİK diye bir belgeden bahsediliyor ama sanki yurtdışından getirilen geçici ithalat kapsamındaki araçları kapsıyor.

  Biz Türk vatandaşıyız ve aracımızda Türkiye ruhsatlı. Araçla yurtdışı çıkışında ve ülkeler arası geçişlerde ihtiyacımız olacak belgelerle ilgili bilgi rica ediyorum.

  Cevapla
  • Serdar

   Merhaba, Yeşil sigortanız ve çipli ehliyetiniz olması yeterli. Hatta aracınız Türkiye sınır kapılarından çıkmayacak ve uçakla indiğiniz ülkeden kiralayarak tura başlayacaksanız şu anki ehliyetler geçerli. Sorunuzdan farklı ancak başka birilerine ilaç olabilir ümidiyle yazıyorum. Yeni ehliyetimi henüz aldım ancak Mayıs 2017’de Almanya’da iş için gezdiğimden dolayı eminim. Mevcutta kaskonuz varsa yurtdışı klozu ekletmenizi öneririm. 30-50 lira arası bir fark ödersiniz. Sınır kapılarından geçişte Yeni ehliyet, araç ruhsatı, Yeşil sigorta ve mutlaka sağlık sgortanız olması gerekiyor. Bir de eğer Bulgaristan üzerinden geçecekseniz ki öyledir hemen girişte yad a benzinliklerde 10-15 levalık bir otoban pulu yapıştırılıyor. Bunu almazsanız ceza yersiniz. Triptik artık yok eskidendi şimdi kalktı. Selamlar.

   Cevapla
 81. Gunes

  Merhaba,
  Arabayla Bulgaristan’dan çıkış yapıp Sırbistan, Hırvatistan, Makedonya rotasını izledikten sonra Yunanistan üzerinden döneceğiz. jolly turda çalışan arkadaşımızın tavsiyesiyle vizeyi sadece Yunanistan’dan schengen olarak almayı düşünüyoruz. Bulgaristan yada diğerleri sıkıntı çıkarır mı? Not: En çok kalınacak yerden alınmalı deniyor ama şehir efsanesi galiba? Bilginizi rica ederim.

  Cevapla
  • Serdar

   Merhaba çıkartmıyorlar ancak giriş yapacağınız ülkeden alman en mantıklısı. Ben farklı alternatifleri denetim ama Bulgaristan sınır kapısından geçerken ” E bu vize Almanya’dan alınmış ama almanyaya girmeden buraya giriyorsunuz, neden? sorusunu epey bir açıklamaya çalıştım. Direk bir kısıt olmasa da polisin ruh haline bağlı olduğunu unutmayın. Diğer yorumlarımda bahsettiğim Bulgaristan otoban pulunu da unutmayın lütfen. vizenizin çok giriş çıkışlı ( Multi ) olması gerektiğini de hatırlatmama sanırım lüzum yok. 🙂 Geçişte böyle bir sorun olacağından şüpheniz varsa benim bu yaz ailemle uygulamayı planladığım Yunanistan-Makedonya-Arnavutluk-Hırvatistan dan sonra tekrar Makedonya üzerinden Bulgaristan ve Türkiyeyi değerlendirirsiniz. Hem böylece Bulgar polisleri sorun edemez 🙂

   Cevapla
   • Tolga

    sirbistan EU ya dahil olmadigi icin schengen vizesine sorun cikariyorlar.Ayrica sirplar cok sorunlu bir millet.Oraya vize almaniz daha iyi olur.

 82. ÖZNUR

  Merhaba biz Berlinden araba kiralayip Çek Cumhuriyeti, Fransa, Belcika ve Hollanda’ya gideceğiz. Arabayı Cartrawlee aracılığıyla Avis’ten kiraladik. Şirketle bu bilgileri vererek yarışıyoruz ancak cevapları net olmuyor. Ülkelerarası geçişlerde otoban ücretleri ve şirkete arabalarını yurt dışına çıkardığımız için ayrıca bir ücret ödeyip odemeyecegimizi merak ediyoruz. Sizin bu konusa bilginiz var mıdır?

  Cevapla
  • Serdar

   Merhaba, ülkelerin otoban geçiş ücretleri ile ilgili durum zaten girildiğinde belli ediyor kendini. Gişelerde diyafonlu sistem var konuşabilirsiniz. Araç kiralarken sınırsız km olmasına dikkat ediniz ve aracı alırken sözleşmeye bu ülkelere çıkartacağınızı belirtiniz. Zira herşey beklediğiniz fiyatta olmayıp ek fiyatlar ekleyebilirler. 7 Ülkede 4500 km tecrübesi olan biri olarak bunu rahatlıkla ifade edebilirim. 🙂

   Cevapla
  • Tolga

   araci kiralayacaginiz yere mutlaka sorun.Cünkü bazi firmalar almanya disinda sigorta gecersiz diyor yani birsey olursa size pahaliya patlar.Ayrica o yerleri gezmek icin araba cok pahali bir alternatif. Otobüs veya tren daha uygun fiyata gelir.

   Cevapla
 83. Taner

  Şirket sahibi olarak kendi şirketime ait araçla yurtdışına çıkacağım. Bu durumda şirket evrakları dışında herhangi bir bilgi belge talep ediliyor mu ?

  Cevapla
  • Özkan

   Ben 2008 de şirket aracimla çıktım. Birşey soran olmadı. Ben diğer mesul mudur ortagimdan imzalı kağıt da aldım. Ancak kimse bişey sormadı. Belki o zaman kontrol yoktu. Gecen sene kendi aracimla çıkışta kontrol olmadı girişte aracın sahibini sordurlar..

   Cevapla
 84. Aygun

  Bilgiler icin cok tesekkur ederim.
  Forumda triptirik ve uluslararasi tasit belgesi hakkinda bilgi bulamadum. Kendi aracimla cikacagim. Siz yurt disina cikarken yukaridaki 2 belgeye ihtiyac duydunuz mu?

  Cevapla
 85. can

  Merhaba,

  Eşim ile beraber araç ile Yunanistan’a gitmeyi planlıyoruz. Araba eşimin üstüne ve aracı o kullanacak. Vize başvurusunda eşimin ehliyet ve ruhsatını mı sunmam gerekiyor.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Hayır zorunda değildiniz, ama uçmadığınız için destekleyici belge olarak sunabilirsiniz eğer yeşil sigorta ve çipli ehliyetiniz varsa

   Cevapla
  • Serdar

   Kullanıcı kim olacaksa olsun diğer bireyler için de yeşil sigorta fotokopisini istiyorlar. Tabi bu uygulamanın ofisten ofise farklılık gösterebileceğini unutmayın. Örneğin benim 7 yaşında çocuğum için benim çalıştığım şirkete ait tüm evrakları dosyaya koymamı istediler.

   Cevapla
 86. Serdar Bey

  Merhaba,

  Çipli ehliyet ile ilgili ben de çok yakın zamanda randevumu gerçekleştirdiğim için yaşadığım tecrübeyi paylaşmak istiyorum. Öncelikle “Sağlık Raporu” denen şey alınması oldukça kolay bir şey. Ben aile hekimimizden aldım. Gözlük ya da kontak lens kullandığım için aile hekimimiz bu kısmı kendisinin dolduramayacağını ve ilgili bir göz doktorunun bu işi yapabileceğini söylemesi üzerine devlet hastanesinden ( en yakın tarihte olan bir devlet hastanesinden) randevu alarak, SGK’lı olmadığım için sadece burada 30 TL’lik bir muayene ücreti vererek raporu aldım. Muayene diğer muayenelerden farklı olmayan bir muayene ve 5 dakikadan fazla sürmüyor. Yalnız burada da bir detay bilgi vereyim : Bazı anlaşmalı kuruluşları kendi muayenelerindeki doktorlar bu kısmı doldurmakta bizim yetkimiz yok diyebiliyorlar. Burada önemli olan ister “Aile Hekimi” olsun ister “Devlet Hastanesi” olsun randevusuz işlem kesinlikle yapılmadığı. O yüzden sağlık raporu işini son dakikaya bırakmayın. En az 10~15 gün önceden alın. İkinci bir husus hem kart bedelini hem hizmet bedelini birkaç tane banka alıyor. Mesela Ziraat Bankası bile sadece kart bedelini alıyor. Ben Vakıfbanktan yaptım işlemimi (dekontları kaybetmeyin). Üçüncü olarak, sağlık raporunda da biyometrik resminizin olması gerekiyor. O yüzden sağlık raporunu alacağınız zaman biyometrik resminizi de mutlaka yanınızda götürün. Dördüncü olarak, emniyetten randevunuzu aldığınızda en son işleme kadar yaptığınızdan emin olun yoksa işleminizi yapamazsanız. Eğer en son işleme kadar yaptıysanız mailinize bir referans numarası gönderiliyor, bu numarayı mutlaka not edin ya da o mailin çıktısını alın veya mailin kendisini görevli memura gösterek şekilde hazır bulundurun. Benden biraz sonra gelen vatandaş randevusunu memura ispatlayamadığı için sağı solu aramaya başladı, dikkat edin sizin başınıza da gelmesin. Şimd içerideki işlem prosedürünü anlatayım. Tavsiyem randevu saatinizden en az yarım saat önce gidin (ben yaklaşık 1 saat önce gittim ve işim yarım saatte bitti, yani illa randevu saatinde ya da 10~15 dakika önce orada olacaksınız diye birşey yok). İçeri girdiğinizde önce randevunuzu teyit etmeniz gereken görevli memurla görüşecek ve ona parmak izini vereceksiniz. Randevuyla ilgili bir sorun yoksa parmak izinizi alıp size sıra numarası verecek. Sonra beklemeye başlayacaksınız. Sıranız geldiğinde sıranızın olduğu kontuardaki memura şu evrakları vereceksiniz: 1. Kimliğiniz (mutlaka ama mutlaka yanınızda olmalı) 2. Eski ehliyetiniz 3. Üzerinde biyometrik fotoğrafınızın olduğu imzalı ve kaşeli sağlık raporu 4. Değerli kart ve hizmet bedellerine ait banka dekontları (bir vatandaş bu dekontları kaybettiğini söyledi, memur sadece güldü, yurdum insanı ne diyeyim) 5. İki adet biyometrik fotoğraf (4,5×6 beyaz arka fon; fotoğrafçıya söylemeniz yeterli). Herşeyinizin tamamsa son işlem 5 dakika bile sürmüyor, memur bana herhangi birşey sormadı, mevcut ehliyetimde de kan grubu yazdığı için bu konuda da bir sorun çıkmadı. Eğer kan grubunuz mevcut ehliyetinizde yoksa ve bir kan grubu kartı ya da belgeniz varsa bunu da götürmenizde fayda var. Memur belgelerinizi alıp (kimliğinizi tabi ki size geri veriyor) ama mevcut ehliyetinizi alıyor ve size geçici ehliyet yerine A4 kağıda basılı bir belge veriyor. Umarım detaylı bir şekilde anlatabilmişimdir. Yine de sorunuz olursa yardımcı olurum 🙂

  Son Not : Malumunuz biyometrik fotoğraf çektirmek maliyetli ve ehliyette kullanılan biyometrik fotoğraf ile yeni çipli kimliklerde kullanılan biyometrik fotoğraf aynı olduğu için 8 adet çektirip (4 yetmeyebilir) 1 taşla 2 kuş da vurabilirsiniz 😉

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Serdar, üşenmeyip, uzun uzun tecrübeni aktarmışsın. Çok faydalı yorumun için teşekkürler

   Cevapla
   • Serdar

    Merhaba, Yeni ehliyet ve Kimlik fortoğraf boyutları aynı değil. Bu bilginin doğrulanması gerekiyor. 🙁

 87. MURAT ÖZDEMİR

  AZERBEYCANA KENDİ ARACIMLA GİDECEĞİM GEREKEN BİR BELGE YADA EVRAK VARMI ORDA ARACA AYRI BİR SİGORTA DURUMU OLUYORMU 1 HAFATA KALACAĞIM

  Cevapla
  • mustafa özkalkan

   azerbeycan da gümrükde 1 aylık azer kaskosu yapılıyor 40 mamat civarı türk parası ile 86 tl civarı belge araç ruhsatı ve araç sahibi degilseniz vekaletname isteniyor

   Cevapla
   • ali

    merhaba mustafa bey, peki eski ehliyetler azerbaycan da geçerli mi? yoksa uluslararası veya çipli ehliyet şart mı?

 88. Samet

  Merhaba aracımla Almanyaya gitmek istiyorum Umuma Mahsus pasaportum var. Almanyadan davetiye almam gerekiyor sanırım diyelim ki arkadaşımdan davetiye aldım. Aracımla diğer ülkeleri nasıl geçeceğim kapılardan. Bilginiz var mıdır?

  Cevapla
  • Özkan

   İlk giriş yapacağın ülkeden vize almanız gerekli. Yunanistandan gidecekseniz yunanistan vizesi alacaksınız. Bu vize diğer AB. Ülkelerinde geçerli. Ancak AB uyesi olmayan bir ülkeye girecekseniz oradan da vize almanız lazım. Örneğin Sırbistan vizesi de almalısınız.

   Cevapla
   • Serdar

    Özkan Bey’in yazdıkları doğru. Bir tek düzeltme yapayım. Sırbistan-Kosova- Arnavutluk-Karadağ- Bulgaristan gibi şartlı üye olan ya da olmayan ülkeler çok girişli vizelerde uluslar arası geçişe engel olmuyorlar. Örneğin Yunanistan’dan Multi vize alırsanız Hırvatistan’a kadar gider ve üye olmayan Arnavutluk kapısından rahatlıkla geçebilirsiniz. Dönüşte Bulgaristan üzerinden döneceğim derseniz Makedonya üzerinden Bulgaristan’a geçebilirsiniz.

   • Bahri

    Özkan bey arabanın 400 tl vergi borcu var bandrol borcu Gürcistan’a geçiş yapabilir miyim ?

  • Tolga

   Vize almadan almanyaya gitme.Heleki bu ara mülteciler yüzünden kontrol cok fazla.Ayrica öyle kolay olsaydi herkes gelirdi buralara.Kimse konsolosluklar önünde kivranmazdi.

   Cevapla
 89. Polat

  Merhaba,
  Kardeşim Almanya’da yaşıyor. Oturma izni ve çalışma izni vs var. Kardeşime ait aracı ben kullanabilir miyim orada ve ya başka bir ülkeye gezmeye gidebilir miyim?

  Cevapla
  • Tolga

   Almanyada sigortasi herkeseaciksa o araci kulanabilirsin EU icinde istedigin ülkeyede gidersin(Türkye haric) ama sigorta sadece kendi üzerien aciksa kaza yaparsan tüm masraflar cebinden cikar.

   Cevapla
 90. Portela

  Merhaba,

  Biz haziran ayında Bulgaristan’a araba ile gitmek istiyoruz. Benim eşim Portekiz vatandaşı,Portekiz sürücü ehliyeti var ve aracı o kullanacak.Aracımız Türkiye’yeden alındı.
  Bu seyahati gerçekleştirebilmemiz için gerekli belgeler nelerdir?

  Bilgi verebilirseniz sevinirim,
  Teşekkür ederim,

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Aynı yazıda yazdığı gibi. sadece ehliyeti zaten AB’de geçerli olduğu için ehliyet için bir işlem yapmanız gerekmiyor. gerisi aynı

   Cevapla
  • mustafa özkalkan

   eski ehliyet hala geçerli gümrük kapısında dahi sormuyorlar araç adınıza kayıtlı olması yeterli adınıza kayıtlı degilse vekalet ve ehliyet soruyorlar

   Cevapla
   • mustafa özkalkan

    iran araç için araç karnesi istiyor yani triptik azerbaycan ve gürcistan istemiyor

 91. Orhan

  Araç ruhsat sahibi olmadan araç sahibinden alınan araç kullanma belgesi noterden olan için elçilik olayı şartmı acaba kesin bilgisi olan yazabilir mi

  Cevapla
 92. Serdal seksek

  Merhabalar eşim alman vatandaşı 2 çocuğumuz var onlarda çifte vatandaş. Uçak korkum yüzünden sadece onlar uçakla gidipgeliyordu aile ziyafetine. Fakat bu yaz araba ile gitmeyi düşünüyoruz ailecek. Bunun için bulgar sirp yolunu kullanmayi düşünüyoruz fakat ben hangi vizeyi almam gerekiyor yol üzerindeki ulkelerden sorunsuz geçmek için? Bu konuhakkında bilgi verirseniz çok seviniriz..

  Cevapla
   • Mesut gildagi

    Merhabalar.ben temmuz başında karayolu ile Bulgaristan Sırbistan üzeri ulkemizde bir alman firmasi olan ve almanydan kiralik olarak getirilen suresi bittigi icinde almanyaya goturulmesi gerwken alman plakalı arac ve alman vatandasi bir arkadaşımla almanyaya gidip 4 gün sonra uçakla dönmek istiyorum.alman Schengen i aldığımda bu iş tamamdır. Bir sıkıntı yaşarıyor sırplarla.bit takım bişeyler duydum.hem bildiğim kadarıyla da Sırplar bize vizede uygulamiyor.lütfen birileri bildiğini yazsın kafayı yicem..tesekkurler

   • mehmet

    herhangi bir avrupa birliği üyesi ülkeden shengen vizesi almanız yeterli

  • can

   Merhaba oncelikle,
   Sizin milliyetiniz sadece Turkiye mi yoksa Alman pasaportunuz da var mi?

   Cevapla
  • Özkan

   Vize mecburiyetiniz varsa arabayla gidiyorsanız ilk giriş yapacağınız AB. Ülkesinden vize alacaksınız. Sonra AB. Uyesi olmayıp vize isteyen bir ülkeye giriş yapacaksanız yine vize alacaksınız bundan kaçış yok. Şöyle söyleyeyim almanya vizesi aldınız uçakla hollandaya gidip giriş yapamazsınız. Vizeyi hangi ulkeden aldıysanız ilk o ülkeye giriş yapmak zorundasınız. Arabada da durum aynı.

   Cevapla
  • Serdar

   Transit vize almanız yeterli olacaktır. Ulaşacağınız ülke Almanya, ilk giriş yapacağınız ülke Bulgaristan gibi. Bu arada Almanya Multi geçiş vizesi alırsanız Bulgaristan’dan geçiş konusunda bir engeliniz olmayacaktır.

   Cevapla
 93. Turgut

  Merhabalar bir sorum olacak eşim ile ben iki ayrı araçla türkiyeye gideceğiz bendeki araç şirket adına kayıtlı vekaletim var eşimin kullandığı araç benim adıma kayıtlı vekalet verdim gümrükte 2 araçla çıkıyorsunuz diye sıkıntı çıkarmı acaba

  Cevapla
  • ekin

   merhaba , acaba noterden aldığınız vekaletnameyi Türkçe mi İngilizceye çevirerek mi gösterdiniz yetkililere?

   Cevapla
 94. Özgecan

  merhaba,

  haftaya annem babam ve ben Romanya ya gitmek istiyoruz. Annem ve ben Hollanda vatandaşıyız, Hollanda pasaportlarimiz var. Babamın da yeşil pasaportu var. Araç benim üzerime kayıtlı ama eski tip ehliyetim var. sorularım şu şekilde;
  Hollanda vatandaşı olduğum için(araç Türk plaka) yine de yeşil sigorta yapmalımıyım?
  ehliyetim eski tip olmasına rağmen(Türkiye de aldım ehliyeti) diğer ülkelerde ben kullanabilirmiyim?
  başka neleri gözden geçirmem gerekiyor?
  bilgiler için çok teşekkürler

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Evet yeşil sigorta yapmalısınız
   Türk ehliyetinizi yenilemeniz gerekir

   ihityacınız olan tüm bilgileri yazıda bulabilirsiniz

   Cevapla
   • Cihan Ç

    Araç sizin ise ehliyet sormuyorlar, yenilemeye gerek yok.

 95. Giray Kaya

  Arabamla Avrupa turu yapmayı düşünüyorum. Arabanın güvenliğini nasıl sağlarım? Otoparkta çalınma ya da soyulma riski nedir? Siz gezilerinizde arabanızın güvenliği için nelere dikkat ediyorsunuz?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selamlar,
   Sigortasını yapıp, kapıyı bacayı kitledikten sonra biraz evrene emanet etmekten başka yapacak birşey yok gibi :))

   Cevapla
   • Serdar

    Selamlar. Birincisi Bulgaristan’da arabayı Kapalı otopark harici yere bırakmayın ve Türkiyedeki kaskonuza yurtdışı klozunuzu ekletmyi unutmayın. Kasko ekinde Bulgaristan ve Arnavutluk ülkelerinde çalınması durumunda araç bedelinin % 75′ inin size geri ödenme maddesini gördüğünüzde bu işlerin ne kadar ciddi olduğunu göreceksiniz ama eskisi kadar olmadığını söylüyorlar. Ben 2016’da Bulgaristan ve Romanya’da bir hafta boyunca bir şey yaşamadım. Selamlar.

  • Özkan

   Ben kalacağım yerleri ayarlarken otoparkı olmasına dikkat ediyorum. Böylece geceleri rahatca uyuyorum. Şehirleri gezeken de otoparklara park ediyorum ve araç içine hırsızı istahlandiracak şeyler bırakmıyorum. Ancak wiyanada 3 saatlik otoparka 17 euro ödedim bunu da belirtmek isterim. Otopark fiyatlarına bakmak lazım girişte.

   Cevapla
 96. Ali

  Merhabalar , aracımız ile yunanistana gitmek istiyoruz . Araç benim üstüme ama çipli ehliyetim yok , eşimin çipli ehliyeti var . Eşim sürücü iken gümrükten geçsek daha sonrasında da aracı benim kullanmamda polis kontrollerinde bize sorun yaşatırlar mı ? Teşekkürler .

  Cevapla
 97. Ümit

  Merhaba,

  Motosikletle avrupa turu düşünüyoruz. “Trafik dışındaki” olası hastalık / kaza durumları için ayrı bir sigorta yaptırmam gerekir mi ?

  Cevapla
  • Serdar

   Sigorta kara sınırından çıkışta sorunludur. Hatta ben bunun Almanya havalimanı girişinde de sorulduğunu gördüm. Herhangi bir durumda başlarına maddi bela olacağınız için sigortasız almayacaklardır. Mutlaka yaptırmalısınız.

   Cevapla
 98. Soner

  Merhaba
  Arabamla guney koreye gitmek istiyorum
  Sizce bana neler lazim nasil olur.
  Tessekkur ederim:)

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   O konu bizi aşar dostum.
   çizecein rota üzerindeki tüm ülkelerin konsolosluklarını tek tek arayıp sormalsın

   Cevapla
 99. mehmet

  merhaba ,
  Çipli ehliyetim var ancak araç eşimin üstüne kayıtlı ,araçı ben kullanacağım, yunanistana gitmek istiyorum beraber seyahat edeceğiz bu durumda da araç kullanımı için vekalet gerekli mi?

  Cevapla
 100. ERKAN

  İYİ GECELER. BİZ ÖZEL ARACIMIZ İLE AİLECE ALMANYA’YA GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ. HEPİMİZİN DE YEŞİL PASAPORTU VAR. ÇİPLİ EHLİYET VE GREEN CARD HARİCİ BAŞKA BİR BELGE ALMAMIZ GEREKİOR MU ? TEŞEKKÜR EDERİM.

  Cevapla
   • Murat

    Arac ile yurtdışına çıkış işlemleri sırasında aracın içerisinde olacak olan kişilerin tc numaralarını istiyorlar
    Neden
    Bilginiz varmı

   • Biz Evde Yokuz

    Zaten herkesin pasaportta TC no yazıyor.

 101. Ufi

  Almanya’da universite egitimimi tamamladim ve 6 aydir burada calisiyorum. Türkiye’deki vosvosumu kara yoluyla temelli olarak buraya getirmek istiyorum. Hangi belgelere ihtiyacim var? Cok tesekkürler!

  Cevapla
  • Cengiz

   Peh be arkadaşım. Almanyada yaşayıp türkiyeden almanyaya araba götürmekmi :)) şaka yapıyor olmalısın

   Cevapla
 102. Kenan han

  Merhaba, bir sorum olacak ben Hollanda vatandaşıyım hollanda ehliyetim var türk plakalı MA plakalı aracım ile yurt dışına çıkmak istemiyorum benimde çipli veya international türk ehliyetim mi olması lazım? Hollanda ehliyeti yeterlimidir?

  Cevapla
   • Hacı

    Merhaba. Ben türkiye vatandaşıyım, ama Danimarka’da yaşıyorum, oranın oturum kartı ve ehliyeti var.
    Türkiye’deki kendi aracımla Danimarka’ya çıkabiliyormuyum? Teşekkürler

   • Biz Evde Yokuz

    Şahsa ait aracınız ve Danimarka ehliyetinizle TR’den çıkabilirsiniz ama Danimarka’da aracı bulundurma koşullarını araştırmanız lazım.

 103. Selim

  Merhaba, bu yaz babamın arabası ile Bulgaristan üzeri Romanya’ya gideceğim, noterden alacağım vekaletin Bulgarca ve Romence tercümeleri gereklimi?

  Cevapla
   • Hamdi yalçın

    Tercüme gerekmez. Sadece Türkiye’den çıkarken gerekli. Ruhsat yeter…

  • Günay

   Tercüme gerekmez. Vekalet kağıdına sadece Türk gümrüğü bakıyor.

   Cevapla
  • Hakan

   Gerekli değil, vekaletnameyi Turkiye Gumrugu ıstıyor. Bulgar gumrugu bakmıyor. Romanya’da da sıkıntı olacagını zannetmiyorum.

   Cevapla
  • Abdullah Ağaoğlu

   Yillar önce suriye girişte araç oğlumun üzeri ne kayitli olduğu için vekalet istediler.gösterdiĝimde ,arapça konsolosluk tasdiki istediler.ben Antakya hududundayim konslosluk Ankarada.ilginctir TR den cikarken hicbir şey sormadilar,girerken sordular.amaç para sizdirmak. 100 dolar bahşiş vererek geçtim.Bilginize.

   Cevapla
 104. mehmet bozkurt

  merhaba
  şirket adına olab aracımla yurt dışına çıkacagım araç trasporter ticari yük nakli olarak geçiyor 6 kişilik camlı van vekalet haricinde başka bir şey gerekiyormu.
  saygılarımla

  Cevapla
 105. mehmet bozkurt

  merhaba
  şirket adına olan trasportele yurt dışına çıkacagım vekalet haricinde başka bir şey isteniyormu araç ruhsatta ticari yük nakli olarak geçiyor araç 6 kişilik camlıvan.
  saygılarımla

  Cevapla
 106. Efgan

  Araç ile Afrika gana’ya iş için seyahat edeceğiz o ülkeden davetiyemiz var. Avrupa cezayir, nijerya üzerinden planlanmış yolculuğumuz için Transit geçiş vizesi mi almalıyız. Kısacası biz nasıl gideceğiz..

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Malesef bilgimiz yok ama arkadaşımız Serkan’a websitesinden ya da FB sayfasından danışabilirsiniz: Ruzgarınizinde.com

   Cevapla
   • Murat

    Gürcistan’a başkasının adına giriş yapacam vekaletname aldım başka ne işlem yapmam gerekiyor

   • Biz Evde Yokuz

    Yazıda herşey yazıyor, lütfen hepsini okuyunuz. Anlaşımlayanlar olursa sorabilirsiniz

 107. Elif aydoğdu

  Aracla yurtdışına çıkarken hgs otoban üçretleri nasıl oluyor

  Cevapla
  • Ahmetovič

   Yunanistan makedonya sirbistan slovenya hirvatistan otoban a giriste 2 ila 3 euro oduyorsun italya otoban girisinde bariyerler var dugmeye basiyorsun bilet veriyor en son ciktigin bariyerde odeme yapiyorsun otoban uzunluguna gore degisiyor 7 euro 3 euro 36 euro olan var almanya otoban bedava isvicre senede bir defa otoban pulu aliyor cama yapistiriyorsun 40 frank ancak otoban girisidir cikisidir diye bir kapi yok ancak subat aylarinda genelde otobanin bittigi kisimlarda polis bekliyor camda pul yoksa 600 frank ceza yaziyor..bu gune dek pulu olmadan otobana giren gormedim bir araba alsan 1000 fran bir karton sigara 85 frank bu yuzden herkesin arabasinda pul yapisilidir

   Cevapla
  • Özkan

   Bazı geçişlerde hangi sınıftan ucretlendirildini kontrol edin. 6 kişilik araca minibüs muamelesi yapabiliyorlar. Örneğin tivatan feribota binerken veya avusturya da alpleri tunelle gectikten sonra.

   Cevapla
 108. Saffet

  Şirket yetkilisi (İmza sirkülerinde yetkili) Kişi olarak araç için muvafakatnameye gerek var mı?

  Cevapla
 109. Elif aydoğdu

  Slm mukavatname gereklimi anne baba birlikte sehyat edecek çocuk 17 yaşında

  Cevapla
  • Cem Erayan

   Ayrı pasaport çıkartırken her 2 ebeveynden muvafakatname gerekiyor.
   Ayrıca yurtdışına çıkışta beraberseniz gerekmiyor

   Cevapla
 110. Fatih

  Merhaba,

  Turist vizem ile Türkiye’den Polonya’ya okul amaçlı geldim. Pasaportumun bana verdiği izin bir giriş için 90 gün. 90. günde TR’ye geri döneceğim ve aracım ile tekrar Polonya’ya gelmek istiyorum öğrenci vizemi alıp.

  TR’den çıkıp 90 gün sonra geri geldiğimi varsayar isek, tekrardan çıkabilmem için belli bir sürenin geçme koşulu var mı?

  Kısacası; her çıkış için belli bir süre var mı aracı orada bulundurmak için? Veya Türkiye’ye dönüldüğünde TR’de belli bir süre aracın beklemesi gerekiyor mu?(Uluslararası ehliyet ve aracın sigortalarının tamam olduğunu varsayarsak)
  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Hayır, Tr’de aracınızın herhangi bi süre beklemesi gerekmiyor

   Cevapla
   • Fatih

    Teşekkür ederim. İkinci sorum Avrupa’da aracım ile ”son 1 yılda” maksimum 6 ay bulunabileceğimi okumuştum rastgele bir sitede. Doğruluğu hakkında yorum yapabilir misiniz? Zira Son 1 yıl içerisinde 7 ayı geçirmeyi plnalıyodum.

   • ercan

    biz anne baba ve 2 cocugumuz yaslari 7 ve 9 bulgaristan a kendi aracimizla cikis yapacagiz. yesil pasaportlarimiz var. Bir arkadasimiz kafamizi karistirdi. Noterden cocuklarimiz icin muvafakatname vermemiz gerekiyormu.bize biraz garip geldi cunku heo beraberiz . Bizi bu konuda aydinlatirsaniz cok seviniriz . simdiden tesekkurler.

   • Biz Evde Yokuz

    Bize de çok saçma geldi ama kesin bir bilgimiz yok. 🙂
    Pasaport çıkartırken noterden cocuklarimiz icin muvafakatname alıyoruz ama

  • Alper

   Merhaba tr vatandaşiyim tr de aracin var.Ama almanya da yasiyorum vizem yok oturum kartiyla giris cikis yapiyorum alman ehliyetimde var tr deki arabami evraklari yaptirip getirebilirmiyim?

   Cevapla
  • Alper

   Merhaba tr vatandasiyim tr
   De
   Arabam var evraklari yaptirdim var sayalim almanyada yasiyorum oturum kartim ve
   Pasaportum var arabami getirebilirmiyim tr den

   Cevapla
   • Biz Evde Yokuz

    Bu konuda Almanya gümrüğünden bilgi almalısınız

 111. Raci

  Merhabalar ruhsata isli ceki demirli hususi kamyonet aracimla 300 kg.lik römorkuyla birlikte yunanistana seyahat planliyoruz herhangi bir sıkıntı yaşarmiyiz?teşekkürler.

  Cevapla
  • Özkan

   Sehiricine römorkla girmek yasak olabilir. Örneğin bazı avrupa ulkelerinde karavanla sehiricine giriş yasak. Ayrıca hız sınırı da direk 70e düşüyor diye biliyorum.

   Cevapla
 112. Neşe

  Merhabalar,

  Soru şu; Yunanistan’a yerleşiyorum. Yepyeni ve satmak istemediğim bir motorum var. Motoru da almak istesem, prosedür nasıldır? Bu konunun prosedürü ve bütçesi konusunda bilginiz var ise. Yardımlarınızı rica ederim.

  Cevapla
 113. BİRKAN

  İyi günler.Babama ait araç ile Almanya’ya gitmeyi planlıyoruz. Babamdan vekaletname aldım ve Green sigorta yaptıracağım.Ehliyetim de yeni çiplilerden. Pasaportlarımız da yeşil.Bunların haricinde yapmamız gereken birşey var mı? Teşekkür ederim

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Araba evrakları tarafında hazırsın. Hep Schengen ülkelerinden geçerek gideceksen sadece Schengen vizesi alman lazım. Güzergahına göre ülkelerin vize durumuna bakmayı unutma
   İyi yolculuklar şimdiden

   Cevapla
   • halit berk yabanabat

    Bu soruya eklme yapayım bende =)

    Araç babamın adına yunanistan üzerinden diğer balkan ülkelerini gezmeyi planlıyorum.

    noterden aldığımız vekaleti ingilizceye çevirtip onaylatmak gerekiyormu ?

 114. Emrah

  Merhaba ben belçikada yaşıyorum Belçika oturumum var arabam kendi adıma kayıtlı Fransa plakası kimlik kartım Belçika arabam Fransa gümrükte her hangi bir problem çıkarmı şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
   • Emrah

    Türkiye’ye giriş işlemlerinde her hangi sorun çıkarmı demek istemiştim.

   • Biz Evde Yokuz

    yabancı plakalı arabayı tr’ye sokmak için yapılması gereken başka işlemler ve maksimum kalma süresi limiti var. bi muameleciden bilgi alabilirsiniz

 115. Emre Sel

  merhabalar…

  benim aracim Firma uzerine kayitli ama Firma da bana ait..
  bu durumda Imza Sirkuleri ile geldigim ve Firmanin bana ait oldugunu kanitladigim takdirde de benden Noter den yazi isterler mi??
  tesekkurler..

  Cevapla
 116. Tayfun Durmaz

  Türkiyede halen sürücü belgesi olarak hiç bir şekilde içinde çip olan sürücü belgesi kullanılmıyor,bundan dolayıda yeni sürücü belgelerine ÇİP li ehliyet demek yanlıştır.

  Cevapla
 117. İbrahim

  Merhaba benim E sinifi ehliyetim var eski tip moldovaya gitmek istiyorum arabamla çip li ehliyet almam yeterli olacak mi kafama takilan 3 tane ulkenin gümrük kapısından geçeceğim Bulgaristan romanya ve moldova ne tur bir vize almam gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim şimdiden teşekkürler emeginize sağlık yazi çok iyi savgilar

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Bulgaristan ve Romanya’ta Schengen ile girebiliyorsunuz. Moldova’yı biz de bilmiyoruz.
   Ehliyet sınıfınızın kullandığınız araca uygun olması lazım.
   Çipli ehliyet ve yeşil sigorta çıkartmalısınız

   Cevapla
   • İbrahim

    Teşekkür ederim Moldova ya 3 ay vizesiz girebilirsiniz vize istemiyorlar benim tam olarak ogrenmek istedigim Bulgaristan ve romanya dan ayri ayri vize mi alacagim yoksa sadece romanya kosoloslugundan transit gecis vizesi almam yeterli olacak mi tekrar teşekkür ederim

   • Biz Evde Yokuz

    Malesef bilgimiz yok.
    Muhtemelen ayrı ayrıdır ama konsolosluktan bilgi almanı öneririz

 118. Mert

  Merhabalar,

  4 yetişkin 2 çocuk tek arabayla Yunanistan’a gitmeyi düşünüyoruz. Araçla sınırı geçişte kişi kısıtlaması var mıdır? Bu konuyla ilgili hiçbir bilgiye ulaşamadım.

  Cevapla
 119. Olcay

  merhaba,
  eşimle yurt dışına araba ile çıktık. ancak eşim Türkiye’ye uçakla daha erken dönmek zorunda ve arabanin ruhsatı onun adına kayıtlı. benim Türkiye’ye arabana ile dönmem için noter belgesi gerekli mi? evlilik cüzdanı iş görür mü? yurt dışında noter işini konsolosluk ile mi çözüyoruz?

  Cevapla
 120. Emre

  Merhaba .Oturumum Almanya türkiyeden araba satın aldım vede almanyadan ehliyetim var aralık ayında türk plakalı kendi adıma olan aracımla almanyaya 2 haftalıgına gideceğim .sorum şu türk ehliyetimde mevcut ama çipli değil alman ehliyetimle türk plakalı aracımı kullanabilrirmiyim diger ülkelerde sorun çıkarmı ?tek almam gereken green card mı?

  Cevapla
   • Ali

    Mrb . Benim sorumda Danimarka oturumum ve oranin ehliyeti var. Turkiyeden kendi adima aracimla italya turu yapmayi planliyorum. Acaba vize almam gerek mi ? Yada herhangi birsey yaptirmam gerek mi. Tsk.

 121. ERSİN

  SAMSUNDAN AZARBEYCAN A GİDECEĞİZ ARAÇ İLE FAKAT AZARBEYCAN SINIR KAPISINDA ARACIMIZIN YÜZDE 30 BEDELİ ALINIYORMUŞ ARACI PARÇALATIP SATILMASINI ENGELLEMEK İÇİN BÖYLE BİR ŞEY VAR MI BİZ ARAŞTIRDIK BİRAZ FARKLI FARKLI ŞEYLER ÇIKTI BU KONU İLE İLGİLİ BİR BİLGİ AKTARIMI YAPARMISINIZ

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Biz de hiç böyle birşey duymadık. Bilgimiz yok malesef. Öğrenince bizimle paylaşırsanız çok sevirim

   Cevapla
  • mustafa özkalkan

   böyle bir şey yok girişte aracı gümrükte kayıt altına alıyorlar çıkarken de kayıtdan düşüyorlar araçla giriş yaptıysan araçlada çıkmak zorundasın

   Cevapla
 122. Sıla

  Merhabalar, bulgaristanda araçların çalındığına sıkıntı yaşanabileceğine dair bir şeyler duydum, o bedenle kendi aracımızla çıkmaktan biraz çekiniyoruz. Bu konuda bir bilginiz varsa yardımcı olur musunuz?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Evet, böyle söylenceleri biz de duyduk ama ne kadar büyük bir risk onu bilmiyoruz. Eskiden arabaları çalmak kolaydı, şimdi çok zorlaşlatı. Arabanız 15 yaşından büyükse daha kolay olabilir çalmak

   Cevapla
 123. baris bulut

  merhaba
  sizin konunuzun biraz disinda kalabilir ancak belki bir bilginiz ya da bilgi verebilecegini dusundugunuz bir referansiniz vardir diye yine de sansimi denemek istedim.
  azerbaycandayim, ve izmirde bulunan evimi azerbaycana tasimak istiyorum. azerbaycandan sahibinin kullandigi bir aracla turkiye’ye gelip evimi bu araca yukleyip azerbaycana donmek gibi bir niyetim var. gurcu ve azeri gumrukleri konusunda bir sorunum yok. turkiyeden yabanci uyruklu araca yuklenen zati esyanin yurtdisina cikarilmasi konusunda bir engel/duzenleme var mi onu ogrenmek istiyorum. siz bilmiyor olsaniz bile, boyle bir bilgiye ulasmak icin nereye bakardiniz?
  saygilar, tesekkurler

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selam Barış,

   Konuya dair bir fikrimiz malesef yok ama tahminimce şahsi eşyan olduğu sürece sıkıntı çıkmaz.
   Ama sanırım ülkeden çıkışından çok girişinde sıkıntı olur. Ben ilgili bir gümrük kapısını arayıp danışırdım yerinde olsam

   Cevapla
 124. Zerrin

  2 yıl almanyada yaşayacağım arabamı orada kullanmak için ne yapmalıyım

  Cevapla
 125. yalçın köksal

  alman konsolslugundan schengen vizesi aldık,almanyadan dayım kendi arabasıyla burada,onların arabasıyla almanyaya gidebilir miyim? yol üzeri ülkelerde sorun yaşarmıyım? çünkü konsolosluktan uçak rezervazyonu ıle vize aldım,plan birden değişti
  bilgi verebilirmisiniz

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Merhaba,

   – Vizenizin süresinin TR’den çıktığınız ve geri geldiğiniz süreyi kapsaması lazım
   – Rotanız Schengen Bölgesi’nde olmayan bir ülkeden geçecekse vizenizin çoklu girişe izin veriyor olması lazım.

   Eğer bunları sağlıyorsanız, sorun yaşamazsınız

   Cevapla
 126. Erkan

  Sahsi aracimla Almanya’ya karayolu ile gitmek istiyorum. Almanya schengen vizesi yeterli oluyor mu yoksa Bulgaristan vizesi de olmasi sartmidir acaba?

  Cevapla
 127. Ken Mert

  Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. Benim hem Alman hemde Türk vatandaşlığım var. TR plakalı aracımla Almanyaya gitmeyi planlıyorum, aracımla Almanyada kalabileceğim en uzun süre nedir acaba bir bilginiz varmı?

  Cevapla
 128. Mehmet

  Ben ve ailem yeşil pasaport sahibiyiz, kendi aracım ile Bulgaristan üzerinden Sırbistan’a gitmek istiyorum. Ehliyetim çipli , yapmam gereken başka birşey var mı?şütfen cevap

  Cevapla
 129. Mehmet

  Ben ve ailem yeşil pasaport sahibiyiz, kendi aracım ile Bulgaristan üzerinden Sırbistan’a gitmek istiyorum. Ehliyetim çipli , yapmam gereken başka birşey var mı?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Yeşil pasaporta hala yurt dışına çıkışlarda kısıtlamalar var. Onu çözdünüz mü

   Cevapla
   • Alaattin

    Selamlar. İtalya’dan schengen şöför vizesi aldım.Bu vizeyle kullandığım aracım (tır) yanımda olmadan Türkiye’den Bulgaristan üzeri kara yolundan başka bir arabayla Almanya-ya gidebilir miyim? Sınırda belge ibraz etmem gerekir mi? Pasaportumu göstermem yeterli olur mu? Teşekkür ederim…

   • Biz Evde Yokuz

    malesef konuya dair bilgimiz yok

 130. zeki akbal

  iyi günler benim motokaravanım var yurtdışına çıkış yapacagım ama arkasında motorsikletim var onada green card sigortası isteniyormu aydınlatırsanız sevinirim

  Cevapla
 131. Taner yılma

  Aracım kendi şirketim üzerine kayıtlı bende şirket müdürüyüm Yunanistan A çıkış yapacağım imza sirkülerimi yanıma alsam yeterli olurmu

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Ortaklarınız var mı? Münferit imza mı, müşterek imza mı gerekiyor?

   Cevapla
 132. İlker

  Merhaba,

  Bayramda şirket aracıyla yurtdışına çıkış yapacağız.
  Kiralama şirketinden vekaletneme, yeşil kart sigorta poliçesi ve Turing’den Uluslarası ehliyet aldık.
  Başka bir evrağa ihtiyaç var mıdır?

  Teşekkürler, iyi bayramlar…

  Cevapla
 133. Erdem

  Merhaba,
  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
  Yeşil siğortanın, Dereköy sınır kapısında Bulgar tarafından 50 levaya (75TL) , bizdekinin 3te biri fiyata alınabildiğini okudum. Bu doğru mudur? Bayramın 1. günü (11 eylül 2016) Dereköy Turing açık mıdır? ya da 24 saat açık mı oluyor? Kapalı ise, Bulgar tarafından yeşil sigortanın alınması mümkün olur mu? Teşekkürler.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Vay, eğer doğru ise çok kıymetli bilgi.

   Lütfen bizimle de paylaş öğrenirsen

   Cevapla
   • Hüseyin

    Bilgi doğru her yıl kayak sezonunda Bg. tarafında Tr.den daha ucuza yaptırarak giriş yapıyorum. Ayrıca aracın marka, model, cinsi, ve ya silindir hacmine bakılmaksızın tek fiyat üzerinden alabilirsiniz. “Sadece süre bakımından fiyat artıyor.”
    Örneğin, 22.01.2016 Tarihinde Mercedes Viano 2,2 cc aracıma BG. tarafında 150 TL. sigorta bedeli ödedim, aynı aracı TR. tarafında yaptırmış olsaydım 330 TL. ödemem gerekecekti… Herkese sağlıklı günler dilerim.

 134. Uğur Pir

  Merhaba özel aracımızla Bulgaristan Nesabar’a gidecegiz yeşil pasaport sahibiyiz.Çipli ehliyet var.Araç sigortamızı yaptırdık.Emekli ögretmenim başka bir belge isteniyor mu?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Yeşil pasaporta yurt dışı çıkışlarında hala kısıtlama var diye biliyoruz

   Cevapla
 135. Melis

  Merhaba,
  Evraklarımızın tamamı Türkçe (vekaletname, kasko ve yeşil kart). Yunanistana geçişte sıkıntı yaşamayız değil mi?
  Teşekkürler

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selam Melis,

   Böyle bir şart yok diye biliyoruz ama işini kolaylaşırır tabi

   Cevapla
 136. Metin

  Merhaba,

  Şirket aracında şirketin yazacagı yazıyı noterden vermesi zorunlu mudur? Bu durum sadece Türkiye’den çıkışı ilgilendireceği için sadece Türkçe olması yeterli midir?

  Teşekkür ederim

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Noterden olması şart.

   Tek ülkeye gidecekten, yani tek sınır geçişi yapacaksan Türkçesi kafi ama birkaç sınır geçişi varsa tercümesini almakta da fayda var

   Cevapla
 137. Didem Eyupoğlu

  Merhaba,
  Çipli ehliyet yerine verilen geçici belge ile Yunanistan’a girmemiz mümkün mü? Sanırım gidiş tarihimize yetişmeyecek çipli ehliyetimiz.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Emin değiliz. Ama deneyeceksen yanında noter tasdikli tercümesi olsun deriz

   Cevapla
 138. göktürk çakmaklı

  Merhaba aracın ruhsatında rehinlidir satılamaz ibaresi varsa yurtdışına çıkışta bir sorun olurmu acaba ?Kredili aldığımız için ruhsatta boyle yazıyor,arac benim adıma.
  Teşekkürler

  Cevapla
 139. Yusuf

  Merhaba eski tip sürücü belgem var Bulgaristan da ikamet ediyorum Bulgaristan ve ab ülkelerinde araç kullanabilir miyim bildiğim kadarıyla ülkeye giriş yaptıktan sonra 3 ay kullanılabiliyor .

  Cevapla
 140. Enver

  Merhabalar,

  Avrupa birliğine uyumlu cipli ehliyete sahibim. Size bir sorum olacaktır. Arnavutlukta uluslar arası bir rent a car firmasından kiralayacak olduğum araçla sınır dışına giriş-çıkışlarda, ülkeler ( Karadağ ve Makedonya) herhangi bir ücret talep ederler mi?

  Başka ülkeye geçişte bizden ücret alırlar mı? Alırlarsa maliyeti ne olur? Ödememiz gereken vergi ve sigorta yükümlülüklerimiz var mı ?

  Bilgilendirirseniz sevinirim

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Genelde kiralama şirketleri arabalarını yurtdışına çıkarılmasına izin vermez. Shengen bölgesinde kiralanmış bir araba ile Shengen içinde ülkeden ülkeye dolaşabilirsiniz ancak Arnavutluk Schengen üyesi değil. Arabanı Arnavutluk sınırlarından çıkartmanıza izin vereceklerini sanmıyorum

   Cevapla
   • Altan

    Bu turu yapmıştım. Arnavutluk araç kiralama gideceğiniz ülkeleri belirtin ve yeşil kart çıkartin. Ayrıca sinir geçişinde bir ücret söz konusu değil. Makedonya’da Arnavut plakalar gıcık kapıyorlar. Aracın bir yeri de rent a Car ibaresi olsun. Iyi yolculuklar…

 141. Gürkan

  Merhaba cift vatandasli olan makedonyali arkadasimin turkiye plakali arabasiyla makedonyaya gdicez 3 kisi ikimiz pasaportlari yeni cikardik bulgaristandan gecerken sadece arac sahibinin transit vize almasi yeterli mi bizimde almamiz gerekir mi ?

  Cevapla
 142. Fatih zengin

  Merhaba, bilgileriniz cok güzel teşekkür ederim. Sormak istediğim. Şirket aracı ile Gürcistan ve ordanda Azerbaycan’a gitmek istiyorum. Şirket benim imza yetkiliside benim. Bende arabayı kullanan olacağım. İmza sürküsü be şirket bilgilerim olması yeterli mi? Yoksa kendi kendime noter yetkisi vermelimiyim? Birde Gürcü makamları noter yetkisini Nasıl okuyacak ve aracı içeri alacaklar? Şimdiden Cok teşekkür ederim. Saygılarımla

  Cevapla
  • sefa

   merhaba azerbaycana araçla gitmek için triptik gerekiyor mu?
   araç kendi aracım gürcistan üzeri gidecem.

   Cevapla
 143. Yılmaz

  Merhaba

  Aracımı Türkiye’den Almanya’ya götürüp Türkiye deki plakamı düşürtüp Alman Plakalı yapmak için ne yapmam gerekir.

  Saygılarımla

  Cevapla
 144. selçuk kaleli

  teşekkürler bilgiler için.11-17 eylül thasos adası planım var 2 yetişkin 2 çocuk ile,Yeni tip ehliyet,yeşil sigota aldıkdan sonra anladığım kadarı ile sorun yok.Thasos ve sonrasında selaniğe kadar otoban için widget ödeme vs varmıdır.?Eylülde thasos nasıldır varsa ada için diğer önerilerinizirica ederim.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Eğer kendi aracınızla çıkıyorsanız ve ehliyetiniz çipliyse sadece yeşil sigorta gerekir.

   Thasos Eylül’de hafif serin olur ama güzel de olur. İstanbul’a benzer hayal edebilirsiniz.

   Cevapla
 145. VECDİ ERKÜÇÜK

  tebrikler ve teşekkürler. cok faydalı bir çalışma olmuş , elinize sağlık.

  Cevapla
 146. Burak

  Selamlar, açıklamalarınız çok faydalı teşekkür ederiz.
  Ekim sonu kendi aracımla Avrupa turuna çıkmayı planlıyorum. Schengen dahil tüm gereklilikleri yerine getirdikten sonra Avrupa içinde bir ülkeden diğerine geçerken her sınırda bürokratik işlemlere takılır mıyım yoksa rahatlıkla geçişleri yapabilir miyim? Bir de aracımı yurt dışına çıkarmam için ne gibi masraflar beni bekliyor olacak? Örneğin kaparo gibi ücretlendirmeler var mı? Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selamlar Burak,

   Sadece Schengen bölgesinde kalacaksan tek geçeceğin sınır Türkiye – Yunanistan sınırı olacak. Ondan sonra Türkiye’ye döne kadar tekrar sınır geçmeyeceksin sanırsak. Balkan ülkelerideki durumu daha detaylı araştır istersen. Dolayısı ile yapman gereken tüm masraflar bu yazıda okuduğun masraflar. Ayrıca bir kez sınır geçiş işlemi yapacağın için Schengen içinde bürokrasi yaşamazsın. Ama eğer herhangi bir Balkan ülkesi Schengen’de olsa bile farklı bir uygulama yapıyor ise onu detaylıca bilmiyoruz.

   Cevapla
 147. Umutcan

  Merhabalar,
  Yaziniz oldukca aciklayici lakin bir kac kismi haric. Oncelikle 3 yesil 1 kirmizi pasaport sahibi 4 ogrenci Bulgaristan-Sirbistan-Bosna gezisi dusuncesindeyiz.
  q
  1-Aramizda 18 yas alti olan kardesim de var bunun icin ekstra bir sart var mi?
  2-Arac vekaletnamesini herhangi bir dile tercuman ile cevirtmek zorunlulugu var mi?
  3-Gittigim yerlerde arkadaslarimin evinde kalacagim yani otel rezervasyonum yok gumruk polisi bunu talep etmekle yukumluyse bu durumu nasil asabilirim?

  simdiden tesekkur ederim, cevabinizi merakla bekliyorum.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selamlar, gümrük ve pasaport memurunun işlerini sanki kafanda karıştırmışsın.

   Pasaport memuru kişilerin yurt dışına çıkışı ya da ülkeye girişiyle ilgilenir. Gümrük memuru malların (bu durumda araba).

   Dolayısı ile kişilerin yurt dışına çıkışı bu yazının konusu değildir. Ama sorunu cevaplayalım tabi:

   1. 18 yaş altının yurt dışına çıkışı için muvafakatname gerekir. buradan okuyabilirsin http://www.gezginanne.com/2014/12/gezgin-anneye-sor-yurtdsna-ckarken.html
   2. Tercümesinin bulunmasında fayda var. Sadece sınır geçişi için değil, yurt dışında gezerken bir kaza ya da polisle ilgili bir durum için.
   3. Bu gümrük memurun işi değil. Sana bu soruyu sorma yetkisi yok. Bu pasaport memurunun işi. Arkadaşının ev adresi yanında olsun.

   Cevapla
 148. resul

  merhaba ben aracımla azerbaycana gitmek istiyorum . acaba hangi belgeler gerekli bilgi verirmisiniz. green card (yesil sigorta) yaptırmam lazım mı .duyduguma gore yaptırmadan da gurcıstan sınırından cıkarken orada azerbaycan icin 20 dollar karsılıgında yapılıyormus.birde ehliyetim eski ehliyet. yeni cipli ehliyetsiz cıkabılırmıyım .cevaplarsanız cok sevinirim. simdiden tesekurler

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Hımm konuyu biz de bilmiyoruz. gittikten sonra bizimle de deneyimlerini paylaşırsan çok seviniriz

   Cevapla
  • Fatih zengin

   Resul bey merhaba,
   Bende aynı yolu kullanarak Azerbaycan a gitmek istiyorum. Araştırmalarınız ne durumda acaba? Yardımcı olursanız cok sevinirim. Saygılarımla

   Cevapla
 149. Koksal Metin

  Fransiz ve turk vatandasiyim . Adima kayitli TC plakali aracimla Fransada en uzun ne kadar kalablilirim . TESEKKURLER.

  Cevapla
 150. Meric

  Oncelikle yazi icin cok tesekkurler, gercekten bizi bir cok arastirmadan kurtardiniz.
  Yalniz bir sorum olacak, online olarak surucurandevu.egm uzerinden bugun itibari ile alabilecegim en yakin tarih 10 gün sonrasi (bana yakin Istanbul ilceleri icin) acaba ille de online randevu mu almak gerekiyor, sabah erkenden gitsek basvuru alirlar mi biliyor musunuz?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Randevunuzu alıp cebinize koyun. Kendi bölgenize bakmayın bir tek, başka bölgelerde daha az yoğunluk olabilir. Eğer acilse işiniz sabah erkenden gidip memura randevunuzun olduğunu ama 10 gün sonraya alabildiğinizi, işiniz acil olduğu için kurtarmadığını izah edin.Eğer gelmeyen biri olursa sizi onun yerine alması ya da araya sıkıştırması muhtemel.

   Cevapla
   • Meric

    Aynen dediginiz gibi yaptim bende, bakalim tamamen memurun inisiyatifine kaldik

 151. turguttasdemir

  Yaziniz icin cok tesekkurler, biz 2 bordo 2 yesil pasaportlu 4 ogrenci ozel aracimizla cikmayi planliyoruz ancak su OHAL ve darbe girisiminden sonra ne olur bir fikriniz var mi? Bir de vize alirken ehliyete ihtiyacimiz var mi?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   İran sınırları kapamıştı. Şimdi açtı galiba. Gideceğiniz ülkenin konsolosluğu ile görüşüp sınırlar açık mı teyit edin. Bordo pasaportluların çıkışlarında kısıtlama yok. Yeşil pasaportlu öğrencilerinse yurt dışına çıkışında sakınca olmadığını belgelemesi gerekiyor. Yeşil pasaportluların valilikten “Kendilerine yeşil pasaportları devlette çalışan aileleri sebebile verilmiştir. Kamu çalışanı olmadıklarından yurt dışına çıkmalarında sakınca yoktur” yazısı almaları gerekmekte. ISLAK İMZAlı olması şart.

   Özetle, kamuda çalışanın ebeyvniniz olduğunu gösteren belge (sicil no, tc no, ünvan vb ıceren amirinden onaylı mühürlü olacak şeklinde), ve size ait öğrenci belgesi gerekiyor. Çift dikiş olsun derseniz yanınıza ebeveyninizin sicil maas kademesi de bulunsun.

   Cevapla
 152. bilal

  Merhabalar benim polonyaya Çok girişli Shengen vizem var İsveçten arabasıyla Beraber Gelen Dayımla Gitmek istiyorum bunun için Herhangi bişey yapmam Gerekiyor mu yoksa vizem yeterli mi

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selamlar, senin yolcu olarak tek mesuliyetin Shengen vizen. Varsa ve çok girişliyse, Shengen birliğindeki tüm ülkelere vize süresince girip çıkabilirsin. Bir de vizenin üzerinde “duration of stay” yazar. Bu önemlidir. Senin Shengen bölgesinde toplam kalabileceğin süreyi ifade eder. Mesela: Genellikle 1 yıllık vizelere 90 gün kalma hakkı verirler. İstersen hepsini İsveç’te tek seferde geçirirsin. Ya da bir yıl içinde 90 günü bölerek kullanırsın: Yazın 1 ay İsveç, baharda 2 hafta Almanya, kışın 2 hafta İtalya, baharda 1 ay Yunanistan gibi. Her ülke kontrol etmez ama Almanya, İsveç bu konuda hassastır. Üşenmeden oturur hengi ülkede kaç gün kalmışsın sayarlar.

   Cevapla
   • bilal

    çok teşekkür ederim bilgi için ben isveçe değil Polonyaya gidicem yani vizemin olduğu ülkede kalıcam o sorun değil sadece yol boyunca sorun yaşarmıyım diye merak etmiştim çok sağolun kafama takılan tek şey sanırsam rota iiçerisinde Sırbisatanda var bu sorun yaratır mı ora için vize almaya gerek var mı?

 153. Emrah Güçlü

  Bilgiler için öncelikle teşekkürler. Gürcistan’a girişte araç sahibi ya da vekalet aranıyor mu peki?

  Cevapla
 154. aykut

  Bilgiler için çok teşekkürler, süpersiniz. Ehliyet yenileme konusunda oldukça gecikmişim ve yakın zamanda Yunanistan’a gitme durumum söz konusu. Belki bilginiz vardır, yeni ehliyet gelene kadar bize verilen geçici belge ile çıkış yapılabilir mi?

  Cevapla
  • Senem

   Selam. Biz de sizin gibi başvuruda gecikenlerdeniz ve muhtemelen çıkış tarihimize kadar yeni ehliyetlerimiz yetişmeyecek. Konu hakkında bilgi edinebildiniz mi?

   Cevapla
 155. Sadi

  türkiyede yeşil kart sigortası prim tutarları motorlu taşıtlar tarafından belirleniyor.ve sigorta şirketleri bu tarifeye uygun olarak poliçe düzenliyor… ancak yazınızda belirttiğiniz turing kurumunun tarifesine bakıldığında bir farklılık var ve orada ayrıca gider vergisi diye bir kalem görülüyor, yani sanki tarifeler farklı gibi acaba ben mi yanılıyorum ?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Aman sakın! Hiç bir yere gidemezsiniz. Hatta belki arabanızı bile bağlarlar.

   Cevapla
   • uğur

    Bu kesin bilgi mi
    kapıda ona bakmıyorlar diye biliyorum
    arkadaş muayenesiz araçla kapıdan geçmiş
    trafik polisinin işiymiş muayene öyle diyorlar
    kapıdakiler ona bakmıyormuş
    bana kesin bilgi lazım
    çünkü aracım arızalı bulgaristanda yaptırmam lazım tr de çok pahalı masraf çıkıyor üstesinden gelemem 16 bin tl masraf çıkıyor nerden bulacam o kadar parayı bulgarda 6 bin tl tutuyor en fazla muayeneside geçti araç bu halde muayenedende geçmez amacım sofyada yaptırmak sonra gelip burda muayeneye sokmak

 156. Halil & Esen

  Elinize dilinize sağlık. Kafamda deli sorular dolanırken ve site site gezinirken yazınızı okuyunca bir oh çektim 🙂

  Uluslararası ehliyetimiz var, yıl sonuna kadar schengen’imiz var, araba var, gitmek için niyet, istek, heyecan herdaim var 🙂 Arabayla Sakız + Sisam adalarına çıkıp dolanmak için engel yok 🙂

  Bir tek ekleme veya düzeltme yapmak isterim naçizane… Yeni ehliyetlerde çip yok. Çipli ehliyet olarak anılmıyorlar. Şekil şartları ve içerik olarak AB mevzuatına uygunlar ama dediğiniz gibi. Uluslararası ehliyet statüsündeler.

  Hani vatandaş chip arar üzerinde göremez telaşlanmasın diye yazayım dedim.

  Bizde gezi tozu işlerini pek bir severiz ama iş yazmaya gelince üşeniriz. Yazan sizler sağ olun. Size razaman bayramı için yaptığımız planı yazayım bir bakın müsait olursanız tavsiyelerinizi almak isteriz.

  Özel aracımızla Çeşme’den Sakız Adası’na geçip 3-4 gece konaklamayı, tarihi köyleri görmeyi ve bakir kumsallardan denize girmeyi, kafa dinlemeyi planlıyoruz.

  Sakız’dan direk hiç Türkiye’ye geçmeden arabalı feribot’la Sisam Adası’na geçip 1-2 gece de orada kalacağız ve yine deniz, kum, güneş, yunan yemeklerine doyacağız :)))

  Tekrar Sakız adası’na gece feribotu ile dönüp, sabah’ta Türkiye ‘ye geçip rüyayı sonlandıralım diyoruz.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Çok teşekkür ederiz ekleme için. İyi düşünmüşsünüz. 🙂

   Malesef Sakız Adası ile ilgi yanlış yere danışıyorsunuz çünkü Bilgehan bana orada evlenme teklifi ettiği için bizim için çok özel bir yer ve bu konuda objektif olmamız zor 🙂
   Sakız Adasını biz çok seviyoruz. O ortaçağ köyleri, siyah plajı, ada sakinliği bizce çok romantik. Bununla birlikte, 2 gün adayı keşfetmek için yeterli bir zaman. Siz daha fazla kalıp kafa dinlemek isterseniz, o ayrı mesele. Sisam’a hiç gitmedik ama kulağa harika geliyor. DÖnüşte bizimle yorumlarınızı paylaşırsanız çok seviniriz.

   Cevapla
 157. Gürkan

  Bilgiler için teşekkürler, gerçekten çok işe yarıyor,
  Bir bilgi almak istiyorum,
  şirketin aracı ile şirket sahibi kendisi seyahat ediyorsa vekalet gereklimi,
  imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi vs. götürsek yeterli olur mu ?
  Şimdiden teşekkürler….

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Güzel soru. Şirketler zaten çok ortaklı oluyor ve şirket kararlarında herkesin onayının olması gerekebiliyor. Eğer sizin şirkette durum böyleyse vekalet gerekebilir.

   Cevapla
   • serhat

    Selam,
    2013 yılından itibaren limited şirketler tek ortaklı olabiliyor, ismi kendi soyadım olan bir şirketim var, araba ruhsatında da bu isim görünüyor ama genede vekaletname gerekliliğini önceden sormak lazım .

 158. Hamit

  Merhaba
  Cok yararli bir yazi olmus.Tesekkurler. ben Yunanistan’a gidecegim kendi arabamla. Triptik belgesi almak gerekiyor mu ?

  Cevapla
 159. Gulen Oktar

  Bi kitap(çık) falan mı çıkarsanız artık 🙂 gerçekten oldukça faydalı bilgiler, teşekkür ederiz!!

  Cevapla
 160. Coşkun

  Merhaba, faydalı bilgiler için teşekkürler. Emeğinize sağlık. Yakınımdan aldığım emanet araçla yırt dışına çıkmam için vekaleti nereden alıyoruz? Noterden mi? Türkçe evrak geçerli mi? Teşekkürler.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Noterden 🙂 Türkçe konusunu notere danışın deriz. Eğer gittiğiniz ülkeden başka ülkelere de gidecekseniz tercümesi gerekebilir.

   Cevapla
 161. Erhan ağzıtemiz

  Paylaştığınız bilgiler için çok teşekkürler
  Araç için sigorta yaptırmanın dışında başka bir işlem ya da harç yok mu?

  Cevapla
 162. Baris

  Bilgiler için teşekkürler. Benim merak ettiğim konu yeni ehliyet gelene kadar geçici ehliyetle Yunanistan’a giriş yapabilir miyiz? Tecrübe eden oldu mu? Selamlar

  Cevapla
 163. Seyyah

  Faydalı bilgiler paylaştığınız için sizi tebrik ediyorum.Bizde Yunanistan ı aracımızla defalarca ziyaret ettik.Hiç sorun yaşamadan birçok şehrini dolaştık.

  Cevapla
 164. kenan

  Atladığınız bir şeyi de ben ekleyeyim. Yeni ehliyet için başvuruda bulunmak için geçen gün aile hekiminden sağlık raporu almaya gittim ama şeker hastası olduğum için bunu hastanenin dahiliye bölümünden alabileceğimi ve yeni ehliyetimi aldıktan sonra da her sene trafik şubesine sağlık raporu götürmek zorunda olduğumu belirtti bunun için bende yeni ehliyet almayı 2020 yılına erteledim:))

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Of of, baya bi dert. Bizce de 4 sene daha eski ehliyetin sefasını sürün. 🙂

   Cevapla
   • Burcu

    Ben tecrübemi eklemiş olayım:) Sağlık ocağından alınan raporla sorunsuz işlem yapılabiliyor.

 165. Suat Çelik

  Gürcistan’da seyahat etmek için aracınızı sigortalamanız şart değildir, ayrıca Gürcistan’dan sonra başka bir ülkeye daha setahat edecekseniz Gürcistan seyahatinize kimlik ile değil pasaportunuz ile başlamalısınız.

  Cevapla
 166. mehtap

  teşekkürler..bu yaz böyle bir tatil için bana rehber oldu..sadece şirket aracı ile çıkarsam nasıl bir prosedür var acaba? onu bulamadım yazı içeriğinde…

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Şirketin noterden size velaketname vermesi gerekiyor. Normal işlemlere ek olarak tek yapılması gereken bu.
   Harika yolculuklar şimdiden

   Cevapla
   • Burak

    Ben de geçen sene birkaç defa şirket aracıyla yurtdışına çıkmış birisi olarak ufak bir ekleme yapayım, genellikle şirketinizin verdiği izin yazısını kiralama şirketine iletmeniz ve bunu müteakip masrafları sizde olmak üzere bir vekaletname almanız gerekiyor. Bizim kiralama şirketimiz bir de muamele ücreti olarak 100-150₺ arası ücret kesmişti, aklınızın bir kenarında bulunsun. Ama şirketler arasında olduğu için muamele ücretini de verdiğiniz zaman tüm evraklar kargo ile masanıza kadar geliyor, yeter ki izin alabilin.

   • Serkan

    Merhaba kiralık şirket aracı ile yurtdısına giden şirket sahibi ise vekalet almaya gerek oluyor mu?

 167. letisya

  Süpersiniz:) Birde evcil hayvanla yurt dışına çıkma deneyiminiz varsa yazsanız 🙂 Cillop gibi olacak 🙂

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Evet, bizim de aklımızda vardı o. Biraz araştırdık, ülkeden ülkeye uygulama çok değişiyor. O yüzden genel birşey yazmak mümkğn değil. En sağlıklısı ilgili ülkenin konsoloslığuna danışmak.

   Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Send this to a friend