ÖZEL ARAÇLA YURT DIŞINA ÇIKMAK İSTEYENLERİN EL KİTABI 2024 – GÜNCEL BİLGİLER & UYGULAMALAR

Yurt Dışına Özel Araçla Çıkış – Güncel Uygulama

Öncelikle yurt dışına çıkacağınız araç, mutlaka sizin adınıza kayıtlı olması veya aracın üzerine kayıtlı olduğu kişinin de sizinle beraber seyahat ediyor olması gerekli.

Eğer araç üzerinize kayıtlı değilse de araç sahibi kişiden ya da kurumdan noter tasdikli vekaletname almanız gerekiyor. Şirket araçları için de geçerli.

Avrupa ülkeleriyle yapılan Viyana Antlaşması’na göre, artık çipli ehliyetiniz (uluslararası ehliyet de hala geçerli ama çok masraflı olduğundan tercih edilmiyor), Schengen vizeniz ve uluslararası geçerliliği olan trafik sigortanız (green card) ile yurt dışına çıkış yapabiliyorsunuz. Eskiden uluslararası ehliyet şarttı. Şimdi çipli ehliyet de bunun yerine geçiyor.

Bulgaristan sınırda uluslararası ehliyet istemiyor ama polis durdursa gösterebilmeniz gerekiyor. Bulgar polisi rüşvet yemesiyle meşhur. Yabancı plakayla kolay bir hedef olabilirsiniz.

Çipli ehliyet ve Green Card nasıl alınır aşağıda anlattık.

Gürcistan ise, çipli kimlik kartı ve çipli ehliyet istiyor. Belge toparlamanız gerekmiyor. Her şeyi sınırda hallediyorsunuz. Sınırda ibraz edilen şöför dışında kimsenin arabayı kullanmaması isteniyor. Ona göre ayarlamanızı yapın. Ayrıca pasaport gerekmiyor, nüfus kağıdıyla sınır geçebiliyorsunuz. Ama oradan da diğer ülkelere geçmeyi planlıyorsanız mutlaka yanınızda pasaportunuz olsun. İster pasaport ister kimlik kartıyla çıkın, yurt dışı çıkış harcı olan 150 TL’yi ödüyorsunuz. Gürcistan Turing Yeşil sigorta kapsamında değil. Ama 2018’den beri kendi trafik sigortasını mecbur tutuyor. Sınırı geçerken istemiyor çıkarken kontrol ediyor. Otomobil için en düşük 30 Lari.

Ayrıca Gürcistan’a giriş çıkışta bebek pasaportlarında fotoğraf olmaması artık genelde sorun çıkarıyor.

İran, Suriye gibi Asya ülkelerinin de bambaşka uygulamaları var, mesela triptik (yani gümrük geçiş karnesi) gerekiyor. Ülkelerin farklı uygulamaları olduğundan burada yer vermedik.

Şirket aracıyla çıkış yapacaklar aşağıda prosedürleri bulabilirler.


Uluslararası Ehliyet Gerekli mi?

Yurt dışına kendi aracınızla çıkmak istiyorsanız şimdiye kadar Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’na gidip her yıl uluslararası ehliyet çıkartmanız gerekiyordu. Üstelik bu ehliyeti ilk çıkartırken de her yıl yenilerken de ücret ödeniyordu. Bu tek seçenekti. Artık uluslararası ehliyete çok daha ekonomik ve uzun süre geçerli olan çipli ehliyet alternatifi doğdu. Ocak 2016’dan itibaren başlayan çipli ehliyet uygulaması ile birlikte dağıtılan yeni ehliyetler uluslararası geçerlilik kazandı ve Turing’e her yıl para ödemekten kurtulduk. Yani çipli ehliyetiniz varsa uluslararası ehliyetiniz olması geremiyor. Uluslararası ehliyet uygulaması hala yürürlükte ama çipli ehliyet şeçeneği doğunca pek bir mantığı kalmadı.


Yurt Dışında Arabayla Gitmek İsteyebileceğiniz Bazı Yerler

– Bulgaristan’ın en ünlü kayak merkezlerinden, 2014 Kış Olimpiyatları aday şehri Bansko İstanbul’a sadece 570 km uzaklıkta.

– Yakın Ege sahillerinde artık gezecek yeriniz kalmadıysa, artık sıra Yunanistan’a gelmiş olabilir. İstanbul’a 300 km mesafedeki Alexandroupoli’den başlayarak Yunanistan’ın bakir koylarını keşfetmeye başlayabilirsiniz.

– Burgas (İstanbul’dan 340 km), Varna (İstanbul’dan 450 km) Türkiye’ye göre son derece uygun fiyatlı, Karadeniz kıyısında yer alan Bulgaristan’ın turizm mekanları. Hafta sonu kaçamakları için aradığınız yeni alternatifler olabilir.

– Batum! Rize, Artvin, Kars, Trabzon ve komşu şehirlerde yaşıyorsanız Batum süper bir hafta sonu kaçamağı! Size 2 günde Batum’un suyunu sıkmanız için süper bir program önerimiz bile var. Hafta sonu Batum önerilerimiz için tıklayın. Batum’a Nasıl Gidilir? yazımızdan da aracınızla Batum’a nasıl gideceğinizi öğrenebilirsiniz.

Artvin – Batum arası  75 kilometre.
Trabzon – Batum arası  206 kilometre.
Rize – Batum arası 127 kilometre.


Green Card yani Uluslararası Sigorta (Yeşil Sigorta) Nedir, Nereden, Nasıl Alınır?

Bu sigortaya aynı zamanda Yeşil Sigorta (Green Card) da deniliyor. Kendisi yurt dışında yaşanan herhangi bir kaza durumunda sizi değil karşı tarafı güvence altına alan nitelikte. İsterseniz bu sigortayı standart trafik sigortanıza ek olarak yurtdışı eklemesi olarak da yapabiliyorsunuz. Bu belge tüm anlaşmalı ülkelerde geçerli en standart belgelerden. Avrupa ülkelerine girişte gümrük kapısında sizden bu belge isteniyor.

Bu sigortayı çıkartmak için Taşıt Ruhsatı ve Türk Trafik Sigortası fotokopileri gerekli. 15 günden 1 yıla kadar geçerli olabilen Yeşil Sigorta’nın harçları da geçerlilik süresiyle doğru orantılı olarak değişiyor. Devletin belirlediği Turing tarifeleri aşağıdaki gibi. Güncel fiyatları da şuradan kontrol edebilirsiniz.

15 Gün – 47,25, 1 Ay – 59,06 Euro, 2 Ay – 82,69 Euro, 3 Ay – 106,31 Euro, 4 Ay – 129,94 Euro, 5 Ay –153,56 Euro, 6 Ay – 177,19 Euro, 1 Yıl – 236,25 Euro


Şirket aracıyla yurt dışına nasıl çıkılır?

Her şirket aracının yurt dışına çıkarılmasına sıcak bakmıyor. Öncelikle şirketten bu konuda izin koparmanız lazım.

Şirket sıcak bakıyorsa, standart uygulamaya (çipli ehliyet/ green card) ek olarak, noterden şirketinizin size yurt dışına otomobille çıkış vekaleti vermesi gerekiyor. Aracın mülkiyeti sadece Türkiye için önemli bir konu olduğundan vekaletnamenin yabancı bir dile çevrilmesine gerek yok.


Çipli Ehliyet

Çipli Ehliyet Nedir ?

Avrupa’ya uyum çerçevesinde çipli ehliyet uygulamasına geçildi. 01 Ocak 2016 itibariyle yeni basılan tüm ehliyetler çipli artık. Yani yeni sürücülere otomatik olarak çipli ehliyet veriliyor ve aracını yurt dışında kullanacak olsun veya olmasın, eski tip ehliyet sahiplerinin de 2022’nin sonuna kadar ehliyetlerini yenilemeleri bekleniyor. Güncelleme: İçişleri Bakanlığı eski tip ehliyetlerin değiştirilmesi süresini 31 Aralık 2024’e kadar uzattı.

Yeni tip çipli ehliyetlerin geçerlilik süresi eskisi gibi evladiyelik değil. M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri için 10 yıl, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri için 5 yıl.

Bu ehliyetlerle yurt dışına özel araçla çıkmak da kolaylaştı. Bu yazıda size eski uygulamalar neydi, artık ne oldu ve neler yapmalısınız onları anlattık.

Çipli Ehliyetin Eski Tip Ehliyetten Farkı Ne?

Yeni tip çipli ehliyetlerin kullanıcı açısından en büyük farklar şunlar:
1. Ehliyet sınıfına gören değişen 5 ya da 10 yıllık aralıklarla yenilenme zorunluluğu,
2. 84 ülkede geçerli olması ve bu sayede artık AB’de dolaşmak için uluslararası ehliyete gereksinimi ortadan kaldırması,
3. Türkiye’deki ve yurt dışındaki sistemlerin birbirini görebilmesini sağlaması. Böylece artık yurt dışında işlenen trafik suçları Türk sürücülerin yanına kalmayacak.

Eskiden 9 ehliyet sınıfı vardı, artık 17 oldu. Peki, eski sürücü belgelerinin yeni tip sürücü belgelerine karşılıkları neler?

A1 sınıfı  → M ve A1 sınıfı sürücü belgesi,
A2 sınıfı → M, A1, A2, A ve B1 sınıfı sürücü belgesi,
B sınıfı   → M, B1, B, D1 ve F sınıfı sürücü belgesi,
C sınıfı  → M, B1, B, D1, C1, C ve F sınıfı sürücü belgesi,
D sınıfı → M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E ve F sınıfı sürücü belgesi,
E sınıfı  → (28.4.1997 tarihinden önce alınanlar) M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve F sınıfı sürücü belgesi,
E sınıfı →  (28.4.1997 tarihinden sonra alınanlar) M, B1, B, C1, C, D1, D ve F sınıfı sürücü belgesi,
F sınıfı  →  M ve F sınıfı sürücü belgesi,
G sınıfı →  M ve G sınıfı sürücü belgesi,


Ehliyet Yenileme

Eski tip ehliyet yeni tip çipli ehliyet olarak nasıl yenilenir?

İstenilen tüm belgelerle birlikte “Mavi Dosya” denilen trafik dosyanızı hazırlıyorsunuz. randevu.nvi.gov.tr internet adresinden istenilen trafik tescil birimlerinden randevu alıyorsunuz. Randevunuza gününüzde gitmezseniz sistem yeniden randevu almanızı 1 ay engelliyor. Bu durumda eğer gidemeyecekseniz randevuyu, süresi dolmadan en az yarım saat önce iptal etmeniz gerekiyor. Randevu günü parmak izi veriyor (eğer çipli pasaportunuz varsa gerek kalmıyor). Başvurunuz kabul edilirse 15 gün içinde başvuruda verdiğiniz adresinize teslim ediliyor. Bu süre zarfında kullanmak için de geçici bir belge veriliyor.

Ehliyet Yenilenme İçin Gerekli Belgeler & Süreç

ADIM 1. Randevu Portalı adresinden randevu alıyorsunuz. Randevuya aşağıdaki belgeleri hazır edip gitmeniz gerekiyor. Arkadaşımız Arda gerekli evraklarını tamamladıktan sonra randevu almadan sabah 9’da müdürlüğe gitmiş. Çok bekletmeden işlemini yapmışlar.

ADIM 2. Gerekli evrakların toparlanması. Hazırlanan bu dosyaya “Mavi Dosya” deniyor. Gerekli belgeler şunlar

– Eski Sürücü Belgesi.

– Geçerli Kimlik: Nüfus kağıdı, avukatlık kimliği, nüfus cüzdanı, pasaport,

– Sağlık Raporu: (Resmi ya da özel sağlık kuruluşlarından veya aile hekiminden alınabilir. Güncel olması lazım) 2 vesikalıkla birlikte bir sağlık kurumundan yeni sağlık raporu çıkartıyorsunuz. Burada dandik vesikalıklarınızı harcayabilirsiniz. 🙂
Özel hastanelerde bu rapor daha pahalıya çıkıyormuş, arkadaşımız Arda* Beşiktaş’taki Sait Çiftçi Devlet Hastanesi’nden daha uyguna almış. Sadece göz doktoru muayne etmiş ve 15 dk. sürmüş. Kan grubu kartı almanıza gerek yok. Eski ehliyetinizde ya da nüfus cüzdanınızda kan grubunuz yazması yeterli.
Önemli: Sağlık raporunun yeni tip olmasına dikkat edin, eski tip sağlık raporları kabul edilmiyor. Arkadaşımız Arda* Şişli Emniyet Müdürlüğü’nde sıra beklerken önündeki kişinin raporu eski olduğu için geri çevrildiğine şait olmuş.
Not: Yeni uygulamaya sürücülerin sağlığını eskisinden çok fazla denetliyor. Bir okuyucumuzun notuna göre, ehliyetini yenilemeye gittiğinde öğreniyor ki yeni uygulamaya göre diyabet olduğu için her sene sağlık raporu götürerek ehliyetini güncellemesi gerekiyor. O da yenileme işlemini son tarih olan 2022’ye ertelemeyi uygun görüyor. Güncelleme: İçişleri Bakanlığı eski tip ehliyetlerin değiştirilmesi süresini 31 Aralık 2024’e kadar uzattı. Yani sağlık sıkıntılarnız varsa çipli ehliyete geçmeyi ertelemek isteyebilirsiniz.

– 2 adet fotoğraf (5×6 ebadında, arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik vesikalık fotoğraf).

– Değerli Kağıt Bedeli 990 TL + Vakıf Hizmet Bedeli 230 TL = 1.220 TL olan bedelinin anlaşmalı bankalara veya vergi dairesine yatırıldığına dair makbuz. Yani eski tip ehliyetten çipli ehliyete geçerken sadece 15 TL ödüyorsunuz. NOT: Trafik tescil kuruluşlarında harç, değerli kağıt ve hizmet bedeli ücretleri elden tahsil edilmemektedir. Kullanabileceğiniz anlaşmalı bankalar ise şöyle:

 • Akbank
 • Aktifbank
 • Ing Bank
 • Şekerbank
 • Türkiye Vakıflar Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • T.C. Ziraat Bankası
 • Türk Ekonomi Bankası
 • Garanti Bankası
 • Denizbank
 • Ptt
 • Türkiye Emlak Katılım Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Türkiye Halk Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • QNB Finansbank
 • Odea Bank
 • HSBC Bank
 • Denizbank
 • Alternatif Bank

– Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan (Eski ehliyetinizde veya nüfus cüzdanınızda kan grubunuz yazması yeterli. Zaten yazılıysa tekardan almanıza gerek yok) belgeleri gerekli.

*Motorsikletiyle yol arşınlayan arkadaşımız Arda Behen bu işlemleri gerçekleştirdi ve bu yazıya çok katkısı oldu. Kendisine bilgi paylaşımından ve desteğinden ötürü teşekkür ederiz.

ADIM 3. Randevu günü
Evraklarınızla birlikte randevu saatinizde nüfus müdürlüğüne gidiyorsunuz. Burada parmak iziniz alınıyor, (çipli pasaportunuz varsa onu da yapmıyorlar) eski ehliyetinizi veriyorsunuz yerine 15 gün geçerli, A4 kağıda basılmış bir geçici ehliyet veriyorlar. Arda bu ehliyetle Jandarma trafik kontrolünden de sorunsuz geçmiş, problem yok merak etmeyin. Çipli ehliyetiniz 15 gün içerisinde başvuruda verdiğiniz adrese posta ile geliyor fakat bu paketi sadece kendiniz teslim alabiliyorsunuz. Bulunduğunuz sabit bir adres yoksa TC kimlik numarasını bildiğiniz bir kişiyi alıcı olarak belirtebilir, paketi onun adına göndertebilirsiniz.


İlk defa ehliyet alacaklar için çipli ehliyet nasıl alınır?

Zaten artık yeni basılan tüm ehliyetler çipli, yani standart ehliyet başvurusu yapmanız yeterli. Ehliyet başvurusu için yapmanız gerekenler:

ADIM 1: Gerekli Belgelerin Toparlanması

İlk defa sürücü belgesi alacaklar için gerekli belgeler: “Mavi Dosya”

(Ehliyet yenileme kısmında yazdığımız tüyoları mutlaka okuyun!)
1. Sürücü Belgesi Dosyası (Şoförler odasından)
2. Geçerli kimlik
3. Sağlık Raporu (Aile hekiminden kolayca alabilirsiniz, gözlük/lens kullanımı durumunda aile hekimi sizi raporun gerekli kısmını doldurmak için bir göz doktoruna yönlendirebilir, herhangi bir devlet hastanesinde halledebilirsiniz. Not: Aile hekimi de olsa devlet hastanesi de olsa randevu almak yararınıza olur, son dakikaya bırakmayın deriz, bir biyometrik fotoğraf yanınızda bulunsun.)
4. Sürücü belgesi harclarının makbuzu (Harç bedeli + değerli kağıt bedeli + vakıf hizmet bedeli) Yatırabileceğiniz bankaları mutlaka kontrol edip gidin her bankadan hepsi yatırılamıyor, dekontları hep yanınızda bulundurun.)
5. 2 adet fotoğraf (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik vesikalık fotoğraf – Not: yeni kimlikler için de bu biyometrik fotoğraf kabul ediliyor bu yüzden bir taşla iki kuş yapıp çoğaltmak isteyebilirsiniz.)
6. Kan Grubunu belirten belge veya yazılı beyan

ADIM 2: Ocak 2016’dan itibaren yeni tip sürücü belgesi almak, değiştirmek ve yenilemek isteyenlerin, Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü’nün Randevu Portalı internet adresinden istedikleri trafik tescil birimlerinden randevu alması gerekiyor. Websitesinde en erken gün ve saat için verilen randevu tarih ve saatleri görüntüleniyor. Önce size uygun olan il/ilçe trafik birimini sağ tarafta bulunan saat imgesini tıklayarak seçiyorsunuz. Sonraki adımda da kişisel bilgilerinizi girerek takvimden istediğiniz tarih ve saati seçiyorsunuz. Sürücü sertifikasının zamanında nereden alındığının bir önemi yok. Herhangi bir trafik tescil kuruluşuna başvurabiliyorsunuz.  (Not: Randevu aldıktan sonra mutlaka referans numaranızı not edin ya da gönderilen maili gösterebilecek şekilde telefonunuzda bulundurun veya çıktı alın.)

ADIM 3: Harc bedelini anlaşmalı bankalara yatırın. Birden fazla sınıfta ehliyet çıkartacaksanız her bir sınıf için ayrı ayrı harç ödüyorsunuz. 2024 itibari ile ilk kez ehliyet almaya hak kazanarak çipli ehliyet çıkartacaklar için ücretler şu şekilde:

A, A1, A2 ve F sınıfı için harç ücreti: Harç bedeli 1.308,40 TL + değerli kağıt bedeli 990 TL + vakıf payı: 230 TL Toplam: 2.528,40

B sınıfı için harç ücreti: Harç bedeli 3.945,40 TL + değerli kağıt bedeli 990 TL + vakıf payı 230 TL Toplam: 5.165,40 TL

ADIM 4: Son kontrolleri yapmanızda fayda var. Dosyanın içinde tüm evrakların arkasında onay kaşesi var mı? Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası, harc dekontları, Sürücü olur belgesi (sağlık raporu) aslı (süresi 1 yıl) ve Kan grubu kartı dosyanın içinde mi? (Kimliğinizde kan grubunuz yazsa dahi, Trafik şubesine Kan Grubu Kartı teslim etmek zorunlu). 2 adet fotoğraf ekli mi? (yeni bir fotoğraf da koyabiliyorsunuz). Başvuru sırasında diploma – öğrenim belgesi – tastikname gibi öğrenim durumunuzu gösteren belgenin aslını da yanınızda bulundurmanız isteniyor.

ADIM 5: Randevu günü daha önce hiç parmak iziniz alınmadıysa dijital parmak iziniz alınıyor randevudan önce. Bize sorarsanız randevuya geç gitmektense olabildiğince erken gidin, orada parmak izinizi verip sıra numarası alacaksınız, yani eğer müsaitlik olursa işiniz hızlıca bitebilir.

601 Comments

 1. Aracla yurtdışına çıkarken (romanya bulgaristan) aracta navigasyon olması zorunluluk mu?

   1. İyi günler. Oğlum alman vatandaşı ve pasaportunun süresi doldu. Alman kimliği ile sınır kapılarından sorunsuz gecebilir miyiz?

 2. Merhabalar gelecek yaz yeşil pasaportumuz olacak. Kendi aracımızla Almanya’ya gitmek istiyoruz. Vize almadan ülkeler arasında yeşil pasaport ile geçebilir miyiz.

  1. Rotanızdaki tüm ülkeler yeşil pasaporttan vize istemiyorsa geçebilirsiniz.

 3. Merhaba,değerli bilgiler için teşekkürler.

  Sorum şu; MTV borcu olan otomobille yurt dışına çıkabilir miyim?

 4. Merhaba ,
  Değerli sorulara değerli cevaplarınız için çok teşekkürler . Hepsi gerçekten çok açıklayıcı ve bilgilendirici cevaplar. Bizim durumumuz şu şekilde . Bu ay Yunanistandan 3 aylık multivizemizi aldık ve çıkış tarihimizde 1 gecelik Samos’ta kalacağız ertesi gün Kırklareli (Eşimin memleketi) ne geçip 1-2 gün sonra Bulgaristan ve Romanya Transilvanya gezisi yapacağız.
  Burada sormak istediğim .
  1 – Yunanistan’ a girmeden Bulgaristan ve oradan Romanya ya geçmemizde sorun var mı ?
  2 – Bulgaristan vinyeti alacak mıyız ?
  3 – Araç kendi şirketime ait yine de vekaletname çıkartmak gerekli mi ?
  4 – Geri Dönüş yolumuzda Yunanistan’ a girmemiz gerekli mi ?
  5 – Bu güzergah için Hangi Sınır kapısını tavsiye edersiniz ?
  6 – Bir arkadaşım Green Card konusunda 12 aylık yapıp dönünce iptal ettirmek daha mantıklı demişti sizin görüşünüz nedir acaba ?

  Vakit ayırdığınız için teşekkürler.
  Çalışmalarınızda başarılar dilerim..

 5. Merhaba. biz de eşim ve 2 çocuğumla Yunanistandan girip Kuzey Makedonya- Sırbistan- Mzcaristan -Avusturya-Almanya -Fransa ya gitmek istiyoruz. Yeşil Pasaportumuz ve çipli ehliyetimiz var. Araca Green Sigorta yapacağız(soru ve Cevap kısmı gerçekten faydalı çok teşekkür ediyorum) Kaskoya ek Yurtdışı kasko yaptıracağız. Yaklaşık 25 gün civarı seyahat etmeyi planlıyoruz
  1-Bunun süresini Yunanistan a veya başka bir Ülkeye girerken belirtmek gerekir mi?
  2-Yunanistan bizden ne amaçla Ülkelerine girdiğimizi sorarsa geçip gideceğiz diye söylememiz yeterli olur mu?
  3-Çocuklar ve bizim için seyahat sağlık sigortası yaptırmamız şart mı?
  Çok Teşekkür Ederim Şimdiden.

  1. Merhabalar, önümüzdeki günlerde bu rotayı planlıyorum, eğer gittiyseniz tecrübenizi paylaşırmışsınız? (muratsoyalan@hotmail.com)

 6. Merhabalar
  Tüm yorumları ve cevapları okudum öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim benim sorum çok kez avrupaya gittim ama hepsi uçakla ilk kez kendi arabam ile ve çocuklarımla çıkacağız vizeler ok araç sigortası da ok fakat vizeyi almanyadan aldık çocuklara bulgar kapısından ilk girişte sorun yaşarmıyız
  Şöyle bir söylem vardı vizeyi nereden aldıysan oradan ilk giriş yapmalısın diye

  1. O bir önergedir. Daha sonra daha kolay vize alabilmeniz için. Kapıda bazen sorarlar madem buraya gelecektiniz neden bizden almadınız derlerse Bulgaristan’dan Almanya’ya gideceğinizi izah edersiniz

   1. Biz alman konsolosluğundan ailecek vizemizi aldık. Alırken uçak ile gideceğimizi belirterek aldık ama uçakla gidemedik. Vizemiz bir senelik hala vaktimiz var. Kendimize ait özel aracımızla gitmek istiyoruz Almanya’ya/ bu konuda bir problem yaşar mıyız? Aracımıza yukarıda belirttiğiniz sigorta vs. İşlemleri yaptırmak üzere tabi ki.

    1. Merhaba vizeniz varsa geçerli ülkeye nasıl girdiğinizin bir önemi yok ister uçakla ister trenle ister arabayla…

     1. Merhaba,biz macaristan dan multi vize aldık.
      1- Aracımızla Bulgaristan üzerinden gidebilir miyiz ?
      2- İlk aldığın ülkeye girmek zorundasın diyorlar Bulgaristan bize ayrı vize gerekiyor der mi ?

     2. 1. Gidersiniz
      Buradan prodesürü öğrenebilirsiniz: https://www.bizevdeyokuz.com/ozel-aracla-yurt-disi
      2. Bulgaristan çok alışık üzerlerinden Türklerin arabayla Avrupa’ya açılmasına. Sorarlarsa Macaristan rezervasyonlarınızı göstererek oraya gittiğinizi belirtirtirsiniz.
      Ama tekrar Macaristan vizesine başvurursanız girişiniz Bulgaristan görüneceğinden “Bizden vize alıp Bulgaristan’ı gezmiş” diye düşünerek olumsuz dönüş yapabilirler

 7. Merhabalar, orneklerde goremedim ama bu yesil sigortanin Ingilizce versiyonu hazirlanmiyor sanirim degil mi? Sadece Turkce olmasi sinirda sorun yaratir mi?

 8. Merhaba kendi aracım ile Yunanistan üzerinden Balkan turuna çıkmak istiyorum. Yeşil pasaportum var. Yeşil sigortayı sigortacımdan yaptıracağım. hatta kaskomu da yurtdışına açtıracağım. 1.Yurtdışına çıkış harcı gerekiyor mu?
  2. Sağlık sigortası yaptırmak gerekir mi?
  3.arabam biraz spor sorun yaşar mıyım?
  4. sınır kapılarında sorun yaşanıyor mu?(haraç vb.)
  Yazınız çok faydalı bilgilendirme için teşekkürler. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba yurt dışı çıkış pulu elbette almanız gerekir. Sigorta yaptırmanız gerekmez. Sınır kapısında sorun yaşamazsınız.

 9. Merhaba, bayramda araçla Makedonya’ya gitmek istiyoruz ancak Schengen vizemiz yok. Yunanistan veya Bulgaristan’dan geçmek zorunda olduğumuz için Schengen vizesi şart sanırım, değil mi? Farklı yolu var mı? Teşekkürler.

  1. Merhaba direkt olarak uçakla giderseniz sorun olmaz ama karayolu ile gitmeniz imkansız vizesiz.

 10. Merhabalar.

  Kurban Bayramında eşim ve oğlumla, kendi arabamızla, ilk defa, Yunanistan (Selanik-Atina) turu yapmayı planlıyoruz.

  Yeşil pasaportumuz var fakat ek bir vizeye ihtiyacımız var mı?

  Sağlık sigortası ve yurt dışı çıkış harcı ödememiz gerekir mi?

  Yeşilkart sigortasını özel sigorta şirketleri üzerinden yaptırabilir miyiz online olarak. Yoksa mutlaka sınır kapısındaki Turing bürosundan mı yaptırmamız gerekiyor?

  Ehliyetimi ve kimliğimi Haziran 2022 tarihinde değiştirdim. Sanırım ehliyetim yurt dışında geçerli. Oğlumun kimliği eski kimlik yalnız sorun olur mu?

  İlginiz için teşekkürler.

  1. Merhaba, yurt dışı çıkış harcı tüm aile bireyleri için ödeniyor tek tek yeşil bordo pasaport fark etmeden. Özel sigorta şirketlerinde de yeşil sigorta imkanları var. Ek bir vizeye ihtiyacınız yok giriş için. Sağlık sigortası yaptırmanıza da gerek yok. Kimliklere kimse bakmıyor onlar sadece kendi ülkemizde geçerli olan belgeler. Yurt dışında sadece pasaport geçerli kimliğiniz.

 11. Merhabalar benimde bir sorum olacaktı.arac ile Yunanistan, Bulgaristan ,Makedonya, Yunanistan ve tekrardan Türkiye ye dönüşüm olacak.bu rotalar için yurtdışı çıkış harcı yatırma işlemi nasıl oluyor. Her ülke icin ayrı ayri mı para alınıyor Türkiye den cikista yoksa 1 kere yatirmamiz yeterlimidir.bilginiz varsa cevaplarsanız sevinirim.

  1. Merhaba bir kere 150 tl ödüyorsunuz harç pulu için. Başka ödeme yapmıyorsunuz.

 12. Merhabalar
  Avrupaya araçla gideceğiz. Ana destinasyonumuz Çekya. Burası için vize aldığımızda tüm avrupada serbest dolaşım yapabilir miyiz? Almanyaya da uğramak istiyoruz.

  1. Merhaba Çekya bir Schengen bölgesi ülkesi. O nedenle de gezebilirsiniz oradan aldığınız vize ile Almanya’da.

 13. Merhaba nasılsınız ? Bir sorum olacaktı . Ben sizin 2023 yurtdışına araçla çıkış yazısını okudum şunu sormak istiyorum. Ben yurtdışına araçla çıkacam Yunanistan kapısından, ama araba benim adıma değil noter vekâleti alacam . Peki bu vekâleti İngilizceye veya farklı bir dile çevirmem gerek var mı? Makedonya’ya gidecem oradan

  1. Merhaba, aracın mülkiyeti sadece Türkiye için önemli bir konu olduğundan vekaletnamenin yabancı bir dile çevrilmesine gerek yok.

  2. Merhabalar. Eşim ve ben gri pasaportla çekya’ya araçla gitmek istiyoruz. Gri pasaport ile Çekya’ya araçla seyahat edebilir miyiz? (Vekalet, yeşil sigorta gibi kuralları yazmışsınız okudum ama gri pasaport ile ilgili bir şey göremew

   1. Merhaba kurallar pasaportlarda farklılık göstermiyor her şekilde aracınızı yurt dışına çıkarmak için o belgeleri düzenlemeniz gerekiyor.

 14. Merhaba.
  Geçen gün sınırı geçmek için bir arkadaşımın arabasını ödünç almakla ilgili bir soru sordum.

  Diyelim ki noter tasdiki iyi geçti ve yeşil araba sigortam bile var.
  O zaman Türkiye sınırını geçmek sorun olmayacak.

  Burada endişelendiğim şey, sahip olduğum belgelerle (araç ruhsatı, noter tasdikli ödünç verme belgesi, Green Cart, pasaport, uluslararası ehliyet) diğer ülkelerdeki sınır kontrollerini sorunsuz geçebilir miyim?

  Mesela Yunanistan’dan Arnavutluk’a geçerken benden mutlaka araç kimliği isteyecekler. Bu sırada noter tasdikli Türkçe kira belgesini ve Green Cart’ı göstermem gerekiyor, bunlarla güvenli bir şekilde sınırı geçebilir miyim? Türk plakalı araçların Türkiye’de noter tasdikli belgeleri diğer ülkelerde kabul ediliyor mu?

  Özetle şu anda elimdeki belgelerle sadece Türkiye’de değil diğer ülkelerde de kontrol noktalarından geçişte sorun olur mu merak ediyorum.

  Bir kez daha, lütfen cevabınızı rica ediyorum.

  1. Merhaba noter ve tasdit gerektiren belgelerin hepsi sizin Türkiye’den çıkarken ihtiyacınız olan belgeler. Yoksa yabancı gümrüklerin derdi bu konular değil.

 15. Merhaba. Geçen yıldan beri Türkiye’de yaşayan bir Koreliyim. Benim bir icamet’im var.

  Türkiye’de yaşayan Koreli bir arkadaşım bu yaz benim için araba kiralamaya karar verdi, ben de o araba ile yaklaşık bir ay Avrupa’yı gezmeyi planlıyorum. Koreliler 180 gün vizesiz Avrupa ülkelerine girebiliyor yani sıkıntı yok acaba bir arkadaşın arabasını ödünç alıp ülkeyi terk etmek mümkün mü acaba.

  Yurt dışına çıkmak için uluslararası araba sigortası yaptırmam gerektiği söylendi.

  Başkasına ait bir araba için uluslararası kasko yaptırabilir miyim?

  Sigortaya başvurmak için nereye gitmeliyim ve hangi prosedürleri uygulamam gerekiyor?
  Ayrıca Doğu Avrupa’da Türk araçlarının giremeyeceği ülkeler var mı merak ediyorum.

  Teşekkürler!

  1. Merhaba,
   Ne kadar güzel Türkçen <3 Buraya yazan çoğu insana göre imla kurallarınında da daha iyisin.

   Evet başkasına ait bir araç ile yurt dışına çıkman mümkün. Sahibinin sana vekalet vermesi lazım.
   Başkasına ait bir araba için uluslararası kasko yaptırman mümkün diye biliyorum ama istersen sigortacıya sor. Bizim sigortacımızın bilgisini bulabilirsin yazıda.

   1. Nazik cevabınız için teşekkür ederim. Sigorta şirketiyle görüşmem gerekecek.

 16. Merhaba Kendi aracımla ailecek kendi arabamiz ile Balkanlar ve orta Avrupa turu yapmak istiyoruz yesil pasaportumuz var cipli ehliyetimiz var aracada ekstra green sihorta yaptiracagim tamam.Ama otovanlarda yada ucretli gecis olan kopru ve yollardq ger ulkeye gore yol ucretini nasil vericez gece gunduz gecip gidersek nasil olacak acaba?

  1. Merhaba yurt dışında da otobanlarda bizdeki gibi gişeler var ödeyip geçiyorsunuz paralı yolların parasını.

 17. Araçla ikinci defa yurtdışına çıkarken (Bulgaristan) seyahat saglik sigortası yaptırmak gerekiyor mu?

 18. Merhaba vermiş olduğunuz cevaplar için teşekkür ederiz.benim sorum biraz kombinasyonlu olacak sanırım.araba ile yurtdışına çıkmak istiyorum Yunanistan’dan italyaya ordan Fransa,Hollanda,Avusturya,Macaristan,Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden Türkiye’ye giriş yapmak istiyorum.vize konusunda nasıl bir yol izlemem gerekir acaba?

  1. Merhaba normalde ilk giriş yapacağınız yer olan Yunanistan’dan alabilirsiniz. Fakat bu ülkeler arasında konaklama açısından en uzun ülke hangisi olacak ise oradan almanız en doğrusu olur.

 19. Merhaba biz ailecek arabayla Yunanistan’dan girip Avrupa turu yapmayı düşünüyoruz vizeye Yunanistan başvurucaz daha önce İtalya vizesi aldık gittik geldik Yunan’da iki gün kalıp sırbıstandan Macaristan olarak bi rota izlemeyi düşünüyoruz fakat okuduğum kadarıyla bize çok giriş lazım sanırım çünkü dönüşte aynı şekil olacak Balkanlara mecbur girip yunandan çıkıcaz tek girişli vize ile bunu yapabilir miyiz yani tek giriş verirse Balkanlara upradığımız an vizemiz yanıyor mu

  1. Merhaba dediğiniz gibi Balkanlar’a tek girişli bir Schengen ile giriş yaparsanız, oradan Türkiye’ye dönmek durumunda kalırsınız o yüzden multi almanız şart.

   1. Merhaba 6 ay multi shengen vizem var. Almanya’dan aldım. Almanya ya Karayolu ile gitmek istiyorum aracımla, Almanya ya uçak ile gitmeden ilk girişi araba ile yunanistan dan Yapmaya kalksam sınırda sıkıntı çıkar mı? Teşekkürler

    1. Merhaba karayoluyla ulaşım sağladığınız uçakla gitmediğiniz için haliyle başka ülkelerin sınırlarından geçeceksiniz. O nedenle de herhangi bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyoruz.

 20. Merhabalar babamın üstüne engelli aracımız var engel oranı %100 aracı ben kullanıyorum yazın yurt dışına arabayla gitme planımız var babam bizimle olmayacak sınır kapısından geçerken ve başka ülkeye giriş yaparken sorun yaşar mıyız? Gereken bir evrak var mıdır bu konuda bilginiz var mı?

  1. Araç babanızın üzerine ise size vakalet vermesi gerekir aksi halde o arabada seyahat etmiyorsa aracı yurt dışına çıkaramazsınız.

 21. Selamün aleyküm kolay gelsin, ben Edirne’de yasiyorum ve babamin araciyla sirbistan belgrad’a gitmeyi düsünüyorum. yesil sigorta, noter tasdikli vekalet vs bunlari biliyorum problem yok fakat merak ettigim sey sirbistan’a gecmek icin bulgaristan üzerinden gitmem gerekiyor, bunun için vize almamiz gerekiyor mu? Yoksa sadece Bulgaristan otobanini kullanacagim icin vinyet alip gümrüktek gecebiliyor muyum bu yeterli oluyor mu? Bunu merak ediyorum. Mesela Avusturya’ya arkadasima ziyarete gidecegim, ve rotami Edirne-Bulgaristan-Sirbistan-Macaristan-Avusturya seklinde planladim ve Avusturya’ya gidecegim icin dogal olarak Avusturya icin Turistik vize alip, diger ülkelerden de yalnizca otobanini kullanacagim diye vinyet almayi düsünmüstüm. Cevaplarsaniz cok sevnirim.

  1. Merhaba Avusturya’dana aldığınız Schengen vizeniz varsa Bulgaristan’dan da Macaristan’dan da geçerken ekstra bir belgeye daha ihtiyacınız yok. Sırbistan zaten istemiyor bir şey bizden.

   1. Hayir schengen vizem yok.bu arada ben spruma cevap alamadim. Ben normal turist vizesi ile avusturya ya gidip 1 ay kadar kalacagim sonrasinda direkt türkiye ye geri dönecegim. Fakat bulgaristan, sirbistan ve macaristan otobanlarindan geçmem gerekiyor, yani bu saydigim ülkelerle işim yok sadece Avusturya’ya gidebilmek icin otobanlarini kullanacagim. Bu ülkelerden, yalnizca otobanlarini kullandigim için vize almadan direkt gecebiliyor muyum? Sadece otoban ücretimi ödeyip gecebiliyor muyum vizesiz?

    1. Schengen vizeniz yoksa hiçbir şekilde hiçbir otobanı da kullanamıyorsunuz.

 22. Merhaba
  Sizden bir detayla ilgili fikir almak istiyorum. Yunanistan’a ucakla gidecekmisiz gibi vize basvurumuzu yaptiktan sonra, vize almamiz durumunda, aracimiza sigorta yapip aracla gidebilir miyiz acaba?

  Tesekkur ederim <3

  1. Merhaba seyahat planlarınızın değişmiş olması vizenizi bağlamaz ister uçakla ister arabayla ister trenle her şekilde seyahat etmekte özgürsünüz bir kere vizenizi aldıktan sonra.

 23. Merhaba
  Bir sergi için Bulgaristan’a araçla geçmeyi planlıyoruz. Hepimizin yeşil pasaportu var ayrıca vize vs gerekiyor mu araba için?

  1. Merhaba aracın şartlarını yerine getirmeniz gerekiyor yeşil sigorta gibi ve alınacaksa vekaletnamelerin tam olması gerekiyor. Vize adına bir şey yapmanız gerekmiyor.

 24. Merhaba,

  İlk defa eşim ve kızımla yurtdışı seyahatimizi arabamızla İpsala sınır kapısından çıkarak, Belgrad ve dönüşte de Bulgaristan üzerinden dönüş yapmak istiyoruz. Başvurumuzu multi vize olarak yapacağız.

  Yunanistan ilk başvuruda ne kadarlık bir vize verir acaba? 14 yıldır aynı şirketteyim, kızım okuyor, eşim adına tapu var. Yani kağıt üzerinde şartlar karşılanıyor gibi ama vize reddi de yiyebilirim tabi ki.

  Farklı şehirlerde kalacağımız için vize başvurusu yaparken uçak+otel göstererek vize başvurusu yapabilir, onaylanırsa arabamla ve bulacağım farklı otellerde kalmam sorun yaratır mı?

  İlginiz için teşekkür ederim.

  1. Merhaba uçak otel göstererek vize başvurusu yapıp sonrasında karar değiştirip araçla seyahat etmek isteyebilirsiniz bunda bir sorun yok ancak ilk başvuruda muhtemelen kalacağınız süre kadar vize alırsınız. Red yiyeceğinizi sanmıyoruz çünkü dediğiniz gibi kağıt üzerinde şartlarınız güçlü duruyor. Tabii biz yine de kesin bir şey söylemekten kaçınıyoruz her zaman.

 25. Merhaba,

  Yunanistan’dan tek girişli vize ile Hollanda’ya gitmeyi planlıyoruz. Feribotla Yunanistan’dan İtalya’ya geçmemizde sorun olmaz diye varsaydık? Dönüşte direkt karayolu ile Macaristan Sırbistan Bulgaristan yapmak istesek vize sorunu yaşar mıyız acaba?

  1. Merhaba tek girişli vizeniz varsa bu dediğinizi yapamazsınız çünkü karayolu ile dönerken Sırbistan’a girdiğiniz anda Schengen bölgesinden çıkmış olacaksınız. Yani tek giriş hakkınızı tüketmiş olacaksınız. Sonrasında yola devam edip Bulgaristan’a geçemezsiniz. Çünkü bunun için çok girişli bir vizenizin olması gerekir. O nedenle de tek girişli bir vize ile karayolundan bu programla dönemezsiniz sıkıntı çıkar büyük ihtimalle.

 26. Kurban bayramının sonuna doğru Yunanistan’a aracımla tek giriş yapıp, eşimi Makedonya’dan alıp vizesiz olan balkan ülkelerini gezip dönüşte eşimi yine Makedonya’ya bırakıp, tek başıma Yunanistan’dan Türkiye’ye giriş yapmayı planlıyoruz. Ben Yunanistan’dan schengen vizesi talep edeceğim, araç için greed card alacağım, eşimle bu ülkeleri gezmek için yeterli midir?
  Yunanistandan giriş yapmak yerine Bulgaristan üzerinden mi giriş çıkış yapmam daha iyi olur, yorumlarınızı belirtebilir misiniz?

  1. Merhaba Schengen vizenizin multiple yani çok girişli olmasına dikkat etmelisiniz eğer size single enrty yani tek girişli Schengen vizesi verilirse Makedonya’ya giriş yaptığınız anda Schengen bölgesini terk etmiş olacağınız için vizenizin tek giriş hakkını kullanmış da olduğunuzdan sorun yaşarsınız. Mutlaka ama mutlaka böyle bir seyahat planı için multiple özelliklikli Schengen vizesi almanız şart.

 27. Merhaba,
  Bu yıl arabamızla ailecek Yunanistan turu yapma niyetindeyiz. Daha önce 6 ay süreli schengen vizemizle birçok Avrupa ülkesini gezme fırsatımız oldu. O vizeyi İspanya’dan alıp ilk olarak İspanya giriş yapmıştık. Daha sonrasında diğer ülkeleri ayrı zamanlarda o vizemiz ile gidip görme şansımız oldu. Benim bu defa ki almak istediğim vize ile ilgili aklıma takılan bir konu var. Ben Hollanda merkezli bir şirkette çalışıyorum ve vizemi eğer Hollanda’dan alırsam daha rahat ve daha uzun süreli alabileceğimi düşünmekteyim. Eğer vizemi Hollanda’dan alırsam ve ilk kullanımımı karayolu ile Yunanistan’a yaparsam bir problem yaşarmıyım. Özetle başka bir yerden aldığım schengen vizesi ile Yunanistan’a ilk girişimi arabayla gerçekleştirebilirmiyim? Düz mantık düşündüğümde, ben vize aldığım ülkeye arabamla da gitmek için Yunanistan veya Bulgaristandan çıkmam gerekiyor. Buna hakkım bulunmuyor mu? Teşekkürler

  1. Merhaba vizenizi Hollanda’dan alıp başka ülkeler üzerinden Hollanda’ya gittiğinizde bir sorun yok ancak siz vizenizi Hollanda’dan alıp oraya hiç gitmeyip Yunanistan turu diyorsunuz. Elbette Yunanistan’a girersiniz bunda bir problem yok ancak ileriki vizelerinizde tekrar Hollanda’nın kapısını çaldığınızda Hollanda der ki size benden alıp bana hiç gelmemişsin. Vizeni usulüne uygun kullanmamışsın. O nedenle de bu seyahatin sonu gerçekten Hollanda’ya bağlanıyor olsa dediğinizde hiçbir sorun yok. Ancak Yunanistan zaten Türklere sıkıntı çıkartmayan bir ülke. Daha önce 6 aylık Schengeniniz varsa size yine 6 ay verme olasılığı yüksek bir ülke. Bizce Yunanistan’dan alıp Yunanistan’ı gezmeniz daha mantıklı olur.

 28. Bu yaz eşim ve 2 çocuğumla Edirne çıkışlı Berlin varisli bir Seyehat planımız var. Şu an elimizde yesil pasaport var . Herhangi bir schengen vize işlemi vs uğraşmayın gerekn bir sy var mıdır? Direk gerekli belgeler temin edip(Green kart,çıkış harcı vs) çıkış yapmam yetiyor mu? Teşekkür ederim

  1. Merhaba normal şartlarda yeşil pasaport ile sorunsuz Schengen bölgesinde seyahat edebilirsiniz ancak Almanya bu konuda artık biraz daha katı yaptırımlar uyguluyor. Sizden kalacağınız yere dair bilgileri ne zaman dönüş yapacağınıza dair kesin bilgileri isteyebilir. Uçakla gidiyor olsanız işiniz daha kolay olurdu çünkü dönüş uçak biletiniz ülkenize geri döneceğinize dair yeterli iknayı sağlardı. Fakat arabayla giriyor olmanız bu garantiyi vermiyor. Yeşil pasaportu olup da yeterli ikna ediciliği olmayanların sınırdan geri çevrildiğine dair mesajlar da geliyor bizlere. O nedenle bizce seyahat dosyanızı, kalacak yerlerinizin rezervasyonlarını vs gitmeden ayarlamış olun deriz.

 29. İyi günler 15 gün schengen bölgesi kalışlı multi vizem var. İzmirden arabayla parise gideceğim. Bulgaristana girdiğim anda mı 15 günüm başlıyor. Yoksa schengen bölgesi ülkeye giriş yaptığımda mı 15 gün schengen bölgesi kalış sürem başlıyor.

  1. Merhaba Bulgaristan’a girişte başlıyor süreniz çünkü orada da Bulgaristan vizesi değil Schengeninizi kullanacaksınız.

 30. TC plakalı araçım yurt dışında bozulursa pert olursa TC makamlarına karşı ne yapmalıyım ki, yükümlülüğüm kalmasın ? Hurdasını yurt dışında satabilir miyim ?

 31. Merhaba,
  Arkadaşımın arabasıyla ve onunla birlikte yunanistana gideceğiz. Vize başvurusunda araçla ilgili benim vermem gereken bir belge var mı ? Normalde uçak biletlerini koyardık ancak arabayla gidince bir boşluk oluştu gibi geldi 🙂

  1. Merhaba kiminle çıkacaksanız onun belgelerini ekleyip bu kişi ile şu şu tarihlerde araba ile seyahat edeceğim, uygun vize verilmesini talep ederim şeklinde bir dilekçe yazabilirsiniz.

 32. Merhaba aracımız annemin üzerine kayıtlı idi kendisi vefat etti ve kardeşlerim vekalet vermedi ben aracımla vekaletsiz yurt dışına çıkabilir miyim lütfen cevap verin heryere sordum şimdiden teşekkürler

  1. Anladığım kadarıyla anneniz vefat ettikten sonra varislere ortak mülkiyetli olarak kaydedildi aracınız. Bu durumda ruhsatta birden fazla kişinin adı yazıyordur ya da birinin yazıyor ve diğer sahipleri diye bir ibare vardır. Ben bunu bir gümrükçüye sordum. Sık rastlanan bir durum olmadığı için o da bocaladı ve ruhsatta yazan isim kimse o gelirse geçebilir. Diğer sahipler kısmına kimse dikkat etmez dedi. Ama bana pek güven vermedi açıkçası. Sanırım diğer sahiplerden tek tek muvafakat almak gerekebilir. Ben de hala net bir şekilde öğrenemedim.

 33. Merhabalar ilk defa arabayla sinirlardan gecerek bir yolculuk yapacagiz. Karadag dan 1 yillik oturma iznimiz ve adimiza kayitli aracimiz ve yesil kartimiz var. Bulgaristan dan turkiyeye girmek istiyoruz ancak bulgaristan transit vizesi icin yaklasik 3 hafta beklememiz gerekiyor ve durumumuz biraz acil. Konsoloslukta bize bilgi veren kisi belgelerimiz tam ise sinir kapisinda da vize alabilecegimizi soyledi. Bu konu hakkinda bilginiz var mi? Bulgaristan sinir polisleri hakkinda olumsuz duyumlarimiz oldu, bizi sinirdan geri dondurmeleri mumkunmu? Dendeyimlerinizi paylasirsaniz cok sevinirim. Tesekkurler.

  1. Merhaba böyle bir duyumumuz ve deneyimimiz ne yazık ki yok. İlla Bulgaristan üzerinden mi gelmeniz gerekiyor Yunanistan’dan mümkün olmuyor mu?

 34. Merhaba, tek girişli 15 gün kalış toplam bir aylık Yunanistan vizem var. Fas üzerinden özel araçla İspanya üzerinden girmek istesem ve araçla gideceğimi belirtsem sorun yaşar mıyım?

  1. Aracınız için de işlem yaptırmalısınız.
   Araçla Yurt Dışı yazımızı okuyabilirsiniz

   1. Aracım için tüm işlemlerim tamam (yeşil kart, ehliyet vs.) ancak schengen vizemin ülkesi “Yunanistan ve tek giriş”. Ben ise İspanya’dan arabayla girmek istiyorum. Burada sorun yaşanır mı bilginiz var mı şimdiden teşekkürler.

    1. Merhaba Yunanistan ve tek giriş bir vize ile İspanya’dan nasıl gideceksiniz anlayamadık. İspanya’ya hangi vize ile gittiniz ki? Nasıl İspanya’ya gittiniz ilk başta?

     1. Merhaba çıkış noktası Fas ülkesi olacak oradan Yunanistan’dan aldığım tek girişli 15 günlük vize ile arabayla Fas’tan Yunanistan’a gideceğim. İlk giriş ülkesi rota gereği İspanya olacak. Burada bir sorun yaşanır mı? Tek giriş schengen aldıysanız arabayla da gidecek olsanız o ülkeden mi girmelisiniz?

     2. Merhaba şöyle ki İspanya’dan girebilirsiniz ancak Schengen ülkesi olmayan hiçbir ülkeden araba ile geçmemeniz gerekiyor. Çünkü eğer Schengen ülkesi olmayan bir ülkeden geçerseniz teknik olarak tek giriş çıkış hakkınızı orada tüketmiş oluyorsunuz. O nedenle de rotanızı öyle bir çizmeniz gerekir ki hep Schengen bölgesi ülkeleri üzerinden seyahat etmelisiniz.

 35. Merhalar biz de uçak ile kosovaya gidip araç kiralayacağız fakat çipli ehliyet geçiyor mu uluslararası ehliyet şart mı bilginiz var mı acaba?

 36. Merhaba. Size bir kaç sorum olacaktı. Biz 4 arkadaş bir arabaya atlayıp Avrupa turu yapmayı planlıyoruz. Bu, 3 aylık bir tur olacak. Araçta, çadırda veya çadır kamplarında konaklamayı düşünüyoruz. Shangen vizesi alırken, bu gezi biçimimiz ülkeler açısından bir sorun olur mu? Yani bir çeşit gezgin olduğumuzu,ülkemize mutlaka geri döneceğimizi kabul ettirebilir miyiz?Ayrıca farklı ülkelere her girişimizde vize, ülke harcı vb. gibi çeşitli ödemeler mi yapmamız gerekiyor? Bir kereliğine shengen vizesi almamız yeterli değil mi? Şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Merhaba 3 ay çok uzun bir süre ve sınır süre. Hele ki bu ilk yurt dışına çıkışınız ise muhtemelen red yeme olasılığınız çok yüksek olacaktır. O nedenle kesin bir şey söylemek çok güç. Bu dönemde kalkıştığınız seyahat biçimi red almaya çok müsait ne yazık ki.

 37. Merhabalar,
  Benim Schengen vizem var.
  Kayinpederim Almanyada oturum izini var ve onun araci ile Türkiyeden Almanyaya seyahat etmek istiyoruz. Sırbistan Schengen bölgesinde olmadigi icin oradan transit gecerken ayri vize talebinde bulunmalimiyiz?

  1. Merhaba Sırbistan Türkiye’den vize istemiyor. Kimlik kartı ile bile artık geçiliyor.

 38. Merhaba uçak ile gideceğim diyip vize aldıktan sonra kararımızı değiştirip araba ile gidersek sorun oluyor mu acaba? İlla ki uçakla mı gitmem gerekiyor? (Yunanistan)

  1. Merhaba, vizeyi aldıktan sonra dilediğiniz yoldan gidebilirsiniz ancak araba ile gidecekseniz uluslararası yeşil sigorta yaptırmanız gerektiğini unutmayın.

 39. Merhaba babamın arabası ile yurtdışına çıkmak istiyorum vekaletname almama gerek var mı?

 40. Merhaba İsveç’den yeni oturum izni aldım. Uçakla eşya az götürebildiğim için eşyalarımızı daha çok götürmek için ailecek arabamızla gidelim diye düşündüm. Yeşil pasaportumuz var, araba eşimin üzerine, çipli ehliyetimiz var. Arabayla giderken Bulgaristan-Sırbıstan-Macaristan ve Almanya’dan geçeceğim. Bu ülkeler için yeşil pasoport ile Schengen vizesi ihtiyacımız var mı? Sadece green card sigortası yeterli mi başka bir şeye ihtiyacım olur mu? Arabamla İsveç’de ne kadar süre kalabilirim?

  1. Merhaba bu şartlar altında herhangi başka bir belgeye ihtiyacınız yok gibi duruyor. Oturum izniniz varsa arabanızı orada ne kadar süre kullanabilirsiniz bu bilgiye sahip değiliz ne yazık ki

 41. Merhabalar, şahsi aracımızla Macaristan, Avusturya, Almanya ve Hollanda ya gidip dönmek istiyoruz. Ailecek yeşil pasaport sahibiyiz. Ehliyetim yeni nesil. Araç için yeşil sigortayı yaptırdıktan sonra farklı bir işlem yaptırmamız gerekir mi? Teşekkürler.

  1. Merhaba araç sizin ise, pasaportlarınız da yeşil ise, yeşil sigorta dışında yapmanız gereken bir şey gözükmüyor.

 42. Merhabalar, Fransa için Schengen vizemi yeni aldım. İlk vizem. İlk yurt dışı seyahatim. Uçak biletleri çok pahalı. Fransa’ya araç ile gidecek arkadaşım var. Onun ile gidebilirim miyim? İlk yurtdışı seyahatim olduğu için gümrüklerde problem yaşar mıyım?

  1. Merhaba normal şartlarda geçerli vizeniz varsa sorun yaşamazsınız ancak size verilen Fransa vizesinin statüsünün “multi” yani çok giriş çıkışlı olması gerekiyor. Eğer single entry aldıysanız karayolu ile ulaşım sağlayamazsınız Fransa’ya kadar.

 43. Merhaba, Dereköy den Bulgaristan Burgas a gideceğim aracımla. Ancak araç kızımın üzerine ve o benimle gelmeyecek. Babası olmama rağmen yine de vekaletname çıkarmama gerek varmıdır? Bu arada yeşil pasaport ile geçiş yapacağım. Teşekkürler.

  1. Merhaba, kızınızdan noter onaylı vekaletname almalısınız kızınız diye arabasını yurt dışına çıkartmanız mümkün değil arabanın sahibi o sonuçta.

 44. Merhabalar.

  Macaristan ülkesi üzerinden Schengen vizesine eşim ile birlikte başvurduk. Türkiye’den başlayacak olan yolculuğumuz Macaristan – Almanya ve Hollanda olarak devam edecek. Schengen vizesine başvururken, yolculuk türünün uçak ile olacağına dair belgelerimizi verdik. 30 günlük vizemiz çıktı fakat şimdi de uçak yolculuğu yerine özel aracımız ile gitmenin daha faydalı olacağını düşündük. İlk defa yurtdışına çıkacağız. Yolculuk türünde, bu şekilde bir değişiklik yapmam mümkün müdür?

  1. Merhaba bir kere vizeniz multi yani çok girişli olarak çıktıysa karayolunu tercih edebilirsiniz herhangi bir sıkıntı olmaz yalnız özel araçla yurt dışına çıkmanın da gerektirdiği işlemler ve belgeler var. Onları tamamladığınızda sorun olmayacaktır.

 45. Merhaba uçakla kosovaya gidip orda araba kiralayıp vizesiz Balkan ülkelerine geçmek istiyoruz.Vizesiz olduğu için arabayla direk geçiş yapabilir miyiz.Yada ne gibi bir belge sorarlar bize ilk defa yurt dışına çıkıcaz.Bilgilendirseniz seviniriz

 46. Merhabalar, Benim bir sorum olacaktı. Almanya’dan araba ile Avusturya Macaristan Sırbistan Bulgaristan güzergahı ile Turkiye’ye giriş yaptım. Dönüşte arkadaşım ve ailesi ile birlikte araçlarımız da dahil olmak üzere İpsala’dan Yunanistan Korfu’dan gemi ile İtalya Ancona ve oradan karayolu ile Almanya’ya dönmek istiyoruz. Gelişte gectiğimiz ülkelerden geri gitmek zorunda mıyız? Başka bir güzergahtan (Yunanistan’dan gemi ile) gitsek benim için bir problem olur mu ya da Yunan gümrüğü gelişte oradan gelmediğim için bana bir problem çıkartır mı? Teşekkürler.

 47. Merhaba,

  Çok girişli Fransa vizem var fakat Fransa’ya Yunanistan üzerinden motosikletle gitmek istiyorum. İlk giriş noktası Yunanistan İpsala olabiliyor mu?

  Çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba, asıl kalacağınız ülke Fransa, Yunanistan mecbur çıkış noktası olduğu için sorun olmaz.

 48. Merhabalar, arabamla Gürcistan, Ermenistan ve İran turu yapmayı düşünüyorum. Ama sigorta konusunda kafam çok karışık. Gürcistan ve Ermenistan yeşil sigortaya dahil değiller, bu yüzden benim 3 ülkede ayrı ayrı mı sigorta yapmam gerekiyor? Ayrıca bazı yerlerde triptik belgesi istenildiği yazıyor, bu konu hakkında bilginiz var mı? Son sorum da İran için bir depozito ücretinden bahsediliyor, bu konuda deneyiminiz oldu mu?

  1. Merhaba dediğiniz gibi her ülkenin sigortalarını tek tek sınır kapılarından geçtikten sonra yaptırmanız gerekiyor. Her ülkede farklı prosedürler var. O nedenle hepsi hakkında güncel bilgiyi sınır kapılarında edinebilirsiniz.

 49. Merhaba;
  Gürcistan için “Ne uluslararası ehliyet, ne de çipli ehliyet istiyor.”Bu bilginiz yanlış.2021 yılından beri Çipli Kimlik Kartı ve Çipli Ehliyet zorunlu.Ayrıca 1 günlük çocuk dahi olsa kimlikte resim olmadan geçişe izin verilmiyor.

  1. Merhaba bu yazımızda güncelleme yapmamışız şimdi sizin uyarınız ile yaptık teşekkür ederiz 🙂

 50. Merhaba aracımla Avrupa turu planlıyorum. Schengen vizem yok. 10 farklı ülke göreceğim. Hangi ülkeden vize basvurusu yapmam gerek. Vize başvuru sırasında tüm planımı sunmamı isterler mi? Herbir ülkedeki otel rezervasyonu sunmama gerek var mıdır? Teşekkürler şimdiden.

  1. Merhaba sizin nereden vizeye başvuru yapmanız gerektiğine bakabilmemiz için öncelikle 10 ülkelik tatilinizin güzergahını bilmemiz gerekiyor. Ayrıca evet böylesine bir tatil için çok fazla belge hazırlamanız ve konsolosluğu bu tatili maddi olarak karşılayabilir olduğunuza ve kesinlikle ülkeye dönüş yapacağınıza dair ikna etmeniz gerekiyor. Yani evet turunuzu bir hayli detaylarndırmanız lazım vize alabilmek için.

 51. Merhaba, Yöneticim eşi ve kızı ile Bulgaristan üzerinden Romanya’ya gidecek. Kendisinin yeşil pasaportu var, eşi ve kızının Romanya vizeleri var ancak Bulgaristan transit vize ister mi ?

 52. Merhaba, ben Finlandiya’da çalışıyorum ve oturma izni ile Finlandiya’da ikamet ediyorum. Eşim ve çocuklarım Türkiye ‘de yaşıyor. Hepimizin yeşil pasaportu var. Şu anda tatil için Türkiye’deyim. Ailemi 2 aylığına kendi aracım ile Finlandiya’ya götürmek istiyorum. Yolculuk esnasında yeşil pasaport yeterli olur mu? Sınırlarda başka bir evrak isterler mi? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba, yazımızda da detayları belirttiğimiz gibi sadece vizeninizn veya oturma izinli pasaportunuzun olması aracınızla yurt dışına çıkışınız için yeterli olmuyor. Gerekli belgeleri yazımızda bulabilirsiniz.

 53. Öncekikle yazı için çok teşekkürler. Ben de eşimle ve oğlumla birlikte Yunanistan’dan başlayarak Balkanları Dubrovnik de dahil olacak şekilde aracımla gezmek istiyorum. Benim merak ettiğim konu ise yurtdışında ücretli yolların kullanımı ile ilgili. Daha önce kendi aracımızla yurtdışına gitmedik. Yeşil pasaportumuz olduğu için vize ile ilgili bir kaygımız yok ama araçla nasıl olur bilemiyoruz. Acaba bizdeki hgs, ogs tarzı birşey mi satın alınıyor ücretli yollarda? Yani mağduriyet yaşamamak adına ne önerirsiniz?

  1. Merhaba, Avrupa’daki yolların tamamında hem hgs ogs tarzı otomasyonlar hem de nakit gişeleri mevcut. Yolculuğunuz sırasında tıpkı avm otoparklarında yaptığımız gibi giriş fişi alıp çıkış gişesinde fiziksel olarak ödeme yapabilirsiniz. Kimi otoyollarda bu gerçek bir kasiyer de olabilir makine de. Fakat illa ki bir ogs hgs cihazınız olması ve ona para yüklemelisiniz gibi bir zorunluluk bulunmuyor.

  2. Esra hanım, kızım oğlum ve eşimle 5 temmuzda 10 günlük balkan turu düşünüyoruz fakat biraz endişelerimiz var tarih de size uygunsa iki araç birlikte balkan ülkelerini ailecek gezebiliriz..

 54. Merhaba,
  Yunanistan’a yeşil pasaportla gecmek sıkinti olusturur mu
  Kendi aracimizla.
  Tesekkurler.

   1. Hollandaya gitmis idim.
    Yesil pasaportun yeterli olmadigini soyledi polis
    Hollanda da misafir olacagim kisiyle gorusup orada kalici olmadigima kanaat getirip gecise musade etti.
    Yunanistan turunda da rota izleyecegim icin size bi sormak istemistim

 55. Merhaba,

  kendi aracımla Makedonya’ya Yunanistan üzerinden gitmek istiyorum. Yunanistan’da hiç kalmayacağım. Schengen vizesine başvururken bunu açıkça belirtmekte sıkıntı olur mu, yani hiç kalmadan Yunanistan’dan geçeceğimi belirtirsem vize çıkmama riski olur mu sizce?

  1. Hayır olmaz, ama kısa süreli verirler. Dönüş tarihinizi de kapsadığından emin olun.

 56. Merhabalar, bilgiler için çok tesekkür ederim. 22-29 Ağustos için cruise turu satın aldım ve ücretini ödedim. Uzun vize almak için bunum yanına sahte Dedeağaç hotel rezervasyonu da eklemeyi düşünüyorum. Kuzenimin arabası var yeşil sigortalı bana vekalet verecek noterden. Sizce bunun uzun vize almama yararı olur mu ve vekaleti tercüme ettirmem gerekiyor mu kosmosa vermeden önce? Teşekkürler

  1. Merhaba, uzun vizeden kastınız ne kadar süre? 1 yıl mı 3 ay mı…İki seyahatinizi de belgelerseniz tabii vereceklerdir ama iki seyahat de arka arka aylarda ise 3 ay da verebilirler.

 57. Merhaba, vize işlemleri sırasında yurtdışına çıkacağım aracın ruhsatı ve seyahat planı isteniyor, vize başvuru ile seyahat tarihi arasında geçen süre içersinde arabayı değiştirmek istersem yani farklı bir araba ile gidersem bir sıkıntı olur mu?

  1. Merhaba, büyük ihtimalle sıkıntı yaratacaktır böyle bir değişim yapmamanızı tavsiye ederiz.

 58. Merhaba,

  Yurtdisi aracimla (Hollanda plaka) gecen yaz giris yaptim, 185 gun yurt disinda kalmadan giris yaptim. Halbuki bu gunleri doldurduktan sonra ancak giris mumkun. Ama sinirda yinede aldilar sorunsuz. Simdi bir kac gun sonra yine Turkiye’den cikis yapmam gerekiyor. Beni sinirda ne gibi bir sorun bekleyebilir? Yoksa sorun olmaz mı? Sonucta sorunsuz ulkeye giris yaptim.

  1. Merhaba,
   Makedonya’dan araç kiralayıp balkanları gezeceğiz. Geçen sene çipsiz pasaportum ile Bosna’da sorun yaşamamıştım ancak şimdi ülkeler arası geçiş yapacağız, acaba sorun yaşar mıyım? Bir de bu yazıya yurt dışında araç kiralamayla ilgili bilgiler de eklerseniz çok faydalı olabilir.

 59. Cevap verirseniz memnun olurum. 2 kişi kendi aracımızla İsviçre-lyon-paris-belçika-hollanda-isviçre-avusturya arası manzaralık yerler (Alpler’in büyük kısmı) Dolomite Dağları – Slovenya üzerinden ülkemize geri dönüş yapacağız. Tabi genel yol hattı bu ama yol üzerinde birçok yeri gezmeyi planlıyoruz. 26 gün iznimiz var. Tecrübelerinize dayanarak bu yolu;

  – Türkiyeden kendi aracınızla çıkıp gezip gelerek mi
  – Ucakla gidip yurtdışında araç kiralayıp mı
  – Uçakla gidip interrail ile devam ederek mi
  – Kendi aramızla bir kısmına kadar gidip sonrası trenle giderek mi

  yapardınız?

  Zaman toplam 26 gün maddi tarafı çok önemli değil ama önemsiz de diyemeyiz. 🙂 Önemli olan bu yolu kendi arabımızla alsak bizi çok mu yorar gün yetmez ve gezdiğimizden bir şey anlamaz mıyız.
  Yoksa arabayla her halükarda gezmek daha mı mantıklı?

  – Tren olayı çok gelişmiş mi gerçekten,interrail alsak istediğimiz herr yere zorlanmadan gidermiyiZ

  – Avrupa’da otoyollar nasıl ceza yeme sıkıntı yaşama ihtimalimiz çok mu o da önemli.
  – Park gerçekten sorun mu? Yani keyfimize göre park edemeyecek miyiz aracı?

  Son olarak aslında benim için en önemli konu yemek. Domuz eti ve türevlerinden mutlak suretle kaçınıyoruz. Yemeklerde domuz eti çok yaygın mı, sorsak içinde yok deseler de yine de domuz eti olma ihtimali olur mu? Neler yesek domuz türevlerine bulaşmış olmadığımızdan emin oluruz?

  Biliyorum uzun oldu ama çıkacağımız bu yolda yazacaklarınız bize rehber olacak bu yüzden lütfen detaylı cevap veriniz.
  İyi günler
  Yolunuz açık olsun ..

  1. Selamlar,
   Evet trenle her yere gidersiniz. Ama arabanın özgürlüğü de bambaşka. Arabayla gezerken otoparka çok para harcayacağınızı unutmayın.

  2. Merhaba aynı turu biz de gerçekleştirmek istiyoruz, siz yapabildiniz mi acaba?cevaplarsanız çok sevinirim

 60. Merhaba, öncelikle detaylar için teşekkürler. Eşimle birlikte yunanistan üzerinden balkanlara gidip tekrar yunanistan üzerinden dönüş olacak şekilde araç ile rotamız var. Ancak tek korkumuz Yunanistan üzerinden schengen alırken tek girişlik verilmesi. Bunun önüne geçebilmek adına tüm rotayı anlatan bir dilekçe yazmak mı mantıklı ve doğru olan acaba. Teşekkürler şimdiden.

  1. Evet mantıklı olur bu dediğiniz yöntem. Vize isterken single entry değil multi entry istediğinizi açıkça belirtmeniz faydalı olur. Zaten bu talebinizi dikkate almayacaklarını sanmıyoruz.

 61. Merhaba ben Ankara’dan Almanya’ya araç ile gitmeyi planlıyorum. 4 kişilik aileyiz hepimizin yeşil pasaportu var. Yeşil pasaport ile geçerken neler yapmam (sigorta vs.) gerekiyor? Bir de kullandığım araç babamın adına onun için de vekaletname almam gerekiyor herhalde yabancı dilde olması gerekiyor mu vekaletin?

  1. Merhaba yazımızın içinde tüm gerekli belgeler yazıyor. Yeşil pasaportlular için de hepsi geçerli. Ayrıca aracı siz kullansanız da babanız da araçta sizinle birlikte seyahat ediyorsa vekaletname almanız gerekmiyor.

 62. Merhabalar,

  Abimlerle hep beraber onların arabası ile yurtdışı gezisi yapmak istiyoruz ancak seyahat aracı olarak onların aracını ben nasıl göstereceğim bilmiyorum. Onlar da vize başvurusu yapacaklar ancak başvuruları farklı şehirlerden yapmak durumundayız. Ben abimin arabası ile gideceğimi ve araçta abimin de bulunacağını nasıl belgeleyebilirim. Konu hakkında bilginiz var ise yardımcı olur musunuz?

  1. Merhaba, eğer araç sizin üzerinize kayıtlı değilse de araç sahibi kişiden ya da kurumdan noter tasdikli vekaletname almanız gerekiyor. Eğer farklı şehirlerdeyseniz size noterin kendisi fax çekiyor belgeyi. Fakat aracı siz kullanmayacaksanız bu işlemi sadece abinizin kendisinin yapması yeterli olur hem de vekaletnameye gerek duymadan. Siz sadece yolcusunuz bu durumda. Vize alırken bu şekilde dersiniz kendi şahsi aracımızla seyahat edeceğiz şeklinde.

 63. Merhaba ben Belçika’da biriyle evlilik yaptım. Vize için başvuru yaptık. Vize çıkınca ulusal D vizesi ile arabayla gidebilir miyim yurt dışına? Yoksa uçakla mı gitmek zorundayım ulusal vize ile?

  1. Merhaba özel araçla yurt dışına çıkmak için sadece geçerli vizenizin olması şartı değil daha birçok şart aranıyor. Hepsi hakkında detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

 64. Merhaba araba ile Yunanistan üzerinden İtalya’ya gitmek istiyoruz. Eşimin Schengen Vizesi var ben de başvuru yapacağım. Hangi ülkeye başvuru yapmam gerekli?

  1. Merhaba ilk giriş yapacağınız ülke Yunanistan olacağı için Yunanistan’dan başvurmalısınız. Fakat başka ülkelere de geçebilmek adına vizenizin çoklu girişe uygun olması gerekiyor.

  2. Merhaba, biz de aynı rotayı planlıyoruz. Eşimin ve benim Schengen vizesi var. Kızımız için vizeyi İtalya’dan almamızı söylediler. İtalya’ya gidiş için 2 gün Selanik’te konaklamammız olacak. Ancak Yunanistan vizesi daha mantıklı geliyor bana da.

 65. Merhabalar. Öncelikle açıklayıcı yazınız için teşekkür ederim. Ben ve eşim karavanımızla Gürcistan İran yapmak istiyoruz. Karavan ile geçişe izin veren ülkeler mi bunlar nasıl öğrenebiliriz?

  1. Merhaba, bu konuya biz de tam hakim olmamakla birlikte karavanla İran ve Gürcistan turu yapan gezginler tanıyoruz. Yani herhangi bir sıkıntı olacağını hiç sanmıyoruz. Yine de belki komşu ülkelerdeki uygulamalar hakkında daha çok bilgileri vardır diyerek Turing kurumuna sormayı düşünebilirsiniz.

 66. Merhaba. Yeşil pasaportunuz ve bir karavanımız var. Ama yurt dışına bir türlü çıkamadık. Şimdi biz Bulgaristan’a kadar kendi aracımızla gidip, aracı orda bırakıp Bulgaristan’dan araç kiralayarak Fransa ve Almanya’ya gitmek istiyoruz. Bu mümkün mü? Bilen var mı acaba?

   1. Merhaba cevap verirseniz sevinirim yeşil pasaportla Romanya’ya gitmeyi düşünüyoruz hem Bulgaristan hem de Romanya’da sınırdan geçerken bir sıkıntı olur mu?

 67. Merhaba benim yeşil pasaportum var kasımda süresi doluyor,Haziranda karavanla 10 gün seyahat düşünüyorum, kasımda bitiyor olması sıkıntı yaratır mı?

  1. Merhaba dünya genelinde 6 ay geçerli pasaport kuralı bulunuyor. Seyahat tarihinizden altı ay sonra da pasaportunuzun geçerli olması bekleniyor.

 68. Merhaba
  Kuzey Makedonya’ya özel aracımızla Yunanistan üzerinden gitmek istiyoruz hangi vizeyi almamız gerekiyor
  Teşekkür ederim

 69. Merhabalar, ben aracım ile Bulgaristan’a bir kaç saatliğine çıkıp geri gelmek istesem. Hangi belgeler vs. gereklidir?

 70. İyi Günler, şirlet aracı ile 5 günlüğüne Yunanistan’a gitmeyi düşünüyoruz. Şirket vekaletname verdi. Yeşil sigorta da tamam.
  Vekaletnameyi İngilizce veya Yunanca’ya çevirmemiz gerekiyor mu?
  Yardımcı olursanız Sevinirim.

  1. Merhaba herhangi bir çeviri gerekli değil. Çünkü aracın mülkiyeti sadece Türkiye için önemli bir konu o nedenle de Türkçe olması yeterli.

 71. Merhaba ben Türk vatandaşıyım. Eşim ve kızımın İngiliz ve Türk vatandaşlıkları var. Türkiye’de yaşıyoruz. İngiltere’ye yerleşmeye karar verdik. Öncelikle nisan ayında 15 günlüğüne uçak ile gidip bir panelvan araç alıp onunla Türkiye’ye dönmek istiyoruz. Ağustos ayında da birkaç eşyamız ve 3 evcil hayvanımız ile İngiltere’ye tamamen yerleşmeye gitmeyi planladık. Vize ve araç gidişiyle yeterli bilgiye sahip olan birisi yardım edebilir mi? Ya da bileği alabileceğim bir yazı site kurum bilen var mı? Gerekli dnışma ücreti ödeyeceğim bir kurumda olabilir. Teşekkürler

 72. 5 kişilik bir araçla 4 yetişkin 4 ve 6 yaşında iki çocuk yurt dışına çıkabilir mi yoksa kişi sayısının illaki 5 kisi olması mı gerekli

 73. İyi günler. Kendi aracımla Yunanistan üzerinden Arnavutluk a gitmek ve tekrar Yunanistan üzerinden geri gelmek istiyorum. Nasıl bir yok izleyeceğim? Hangi vizeyi almam gerekiyor ? Transit vize mi yoksa normal schengen mi ? Yardımcı olursanız çok sevinirim

 74. Merhaba
  Kendi aracimizla tivata gitmek istiyoruz ,bizim vizemiz hariç araç için green kart yeterlimi yoksa başka nelere ihtiyaç vardır teşekkür ediyorum.

 75. İyi akşamlar dilerim,
  Öncelikle ben de yurt dışına araba ile gitmek istiyorum. Benim sorum bundan eski model bir araba ile çıkış yapsak orada motor ve şanzuman sıfır değiştirsek tekrar dönüşte gümrük kapısında sıkıntı yaşar mıyız? Cevap verirseniz çok sevinirim

  1. Ramazan Bey
   Ruhsat üzerinde görünen bildileri değiştirmezseniz zaten anlaşılmaz

 76. Babamın şirketine kayıtlı araç ile kktc ye gitmek için nasıl bir vekalet gerekli , birde şirkette çalışıyor gözükmem şart mı ?

 77. Merhabalar Slovenya’da çalışıyorum ve bana verilen calisma karti ile Avrupa ülkelerinin hepsine sorunsuz girip cikabiliyorum. Bu kart ile Türkiye’den kendi aracim ile gelebilir miyim? Gelmem icin yurtdisi sigortasi disinda bir şey lazim mi ?

  1. Arabanızı TC’den çıkarma işlemleri bu yazıdaki gibi. Ancak her ülkenin dışarıdan gelip uzun dönem içeride kalan arabalarla ilgili farklı yaptırımı var. Çoğu ülke 3 aydan fazla içeride kalan arabaya vergi, plaka vs gibi yaptırımlar uyguluyor. Slovenya’nınkini öğrenin.

 78. Merhaba, araçla Yunanistan üzerinden Fransa’ya gitmek istiyoruz. Bunun için Schengen’e hangi ülke üzerinden başvurmamız daha uygun olur?

 79. Merhaba annemin üzerine kayıtlı araç ile Gürcistan üzerinden 3 aylık turistik vize ile Rusya ya gitmeyi düşünüyorum Rusya’ya girmemde bir mani var mı?

 80. Merhaba, biz de eşimle gitmek istiyoruz. Merak ediyorum avrupada park sorunu oluyor mu? Ya da siz yaya dolaşmak istediğinizde gittiğiniz yerlerde park işini nasıl çözüyordunuz? Cevaplarsanız çok mutlu olurum 🙂

  1. Merhaba,
   Avrupa için genelleme yapmak zor. Nasıl İstanbul’da park sıkıntısı başka, Adıyaman’da başka, orada da öyle. Ama gezmek isteyeceğiniz çoğu yer turistik olacağından ücretsiz park bulamamanız muhtemel.

 81. Karavanla yurt disina çıkarken, araç yasinin en fazla kaç olması gereklidir. Tesekkur ederim…

 82. Merhabalar; avrupa ülkelerine kendi aracım ile gitmek istiyorum.En fazla araç ile beraber kaç ay kalabilirim bilgilendirebilirmisiniz teşekkürler.

 83. Merhaba. Yurtdisindan Turkiye ye arac ile gelmek istiyorum. Turkiye de vergi borcum var, Giris cikista bir sorun yasar miyim?
  Tesekkurler
  .

 84. yeşil pasaportla nahçıvana gitmek istiyorum çipli ehliyet dışında yapmam gereken bir şey var mı?

 85. Merhaba, biz almanyada yaşıyoruz eşimle yazın ailemi almak istiyorum yanımıza (ucakla) türkiyeye de hep beraber arabayla dönüş yapmak istiyoruz schengen vizeleriyle bu mümkün olue mu bulgaristan yada Yunanistan sorun cıkarır mı cıkarmayan hangisiyse o taraftan gidelim 🙂

 86. Merhaba arkadaşlar İSTANBUL dan ukraynaya gideceğim karayolundan Bulgaristan romanya üzerinden ukraynaya gitmeyi düşünüyorum 2 şöförüz araç vw golf olacak nasipse . Sorum şu her geçişte green card yeniletmeme gerek yok değilmi ? Birde gümrük kapılarında çok sıkıntı yapıyorlar mı ? Püf noktaları bekliyorum sizden teşekkür ederim

 87. Merhaba önümüzde ki aylarda Almanya’da yaşayan ablama süpriz yaparak onun adına kayıtlı arabayla istanbul’dan almanya’ya gitmeyi düşünüyorum.Gümrükler’de araç benim adıma olmadığı için sıkıntı yaşar mıyım ? Bu konu hakkında bilgisi veya tecrübesi olan varsa yardımcı olabilir mi ?

  1. araç sahibinin vekaleti lazım yurtdışında kullanabilir diye ve araç da ablanın olduğu için ona süpriz yapma olasılığı düşük gibi

 88. Merhabalar.Türkiyeden arabayla ukraynaya gitmek istiyorum.Ukrayna için vize gerekmiyor fakat,ukraynaya gitmek için bulgaristan ve romanyadan geçmek zorundayız.bunun için schangel vizesi çıkartmak zorundamıyız?

 89. vizesiz gidilen ülkeye karayoluyla, vize isteyen bir ülkeden geçerken (bulgaristan, yunanistan gibi) vize almamız gerekiyor mu?

 90. Ruhsatta kamyonet geçen dublo aracimla Gürcistan’a gitmeyi dusunuyorum b sınıfı eski tip ehliyetim var sıkıntı olurmu birkaç kişi geçişte c sınıfı ehliyet isterler b sınıfıyla sokmazlar dedi kamyonet geçtiği için dediler muallakta kaldım gideyimmi gitmeyeyeyimmi diye

  1. Hayır istemiyorlar ancak araç şirkete kayıtlı ise vekaletname, şirketten izin belgesi ve mutlaka Türk tarafında K belgesi isteniyor

 91. Merhaba 17 günlük kendi aracimla edirne Yunanistan üzerinden balkanlari dolasacagim. Ancak 15 günlük araç sigortası yaptırmıştı. Uzataamdiklarini bildirdi Anadolu sigorta. Dönüşte Yunanistan a sigortalı olacak araç. Ancak yunanistan dan çıkarken sigortasız olacak) turkiyeye girerken., sorun olur mu gümrükte acil bilgi ricasıyla tşkler

 92. merhaba 1 sorum olacak motosikletim ile yurtdişi turu dusuyorum ulkerler arasi gecislerde vize icin her ulkeye ayri ayri almam gerekiyor mu schengen ulkeleri haric

 93. Merhabalar beyfendi öncelikle hayırlı günler dilerim ben mart ayında 10 günlük bir yurt dışı seyahatine cikicam moldova ya hususi aracım ile annem ve kardeşim beraber çift vatandaşıyız moldova avrupa ya bağlı olduğu için bizden vize istemiyor Avrupa vatandaşlığına sokuyor şahıs olarak anladığım kadarıyla ve araç işlemi yol pulu vinyet, yeşil sigorta istiyor başka bir şey istemiyor onun haricinde biliyorsunuz Bulgaristan ve Romanya üzerinde geçmek durumundayız bu her ülke geçişlerinde mi yol pulu almamız gerekmektedir yesil sigorta 1 aylik yapinca bulgaristan ve romanya moldova dahil oluyor anladığım kadarıyla ve son olarak yeni ehliyetler gecerli oluyor sanirim artik butun ehliyetler uluslararasi ehliyet almamiza gerek yok sanirim dogrumudur acaba eksik bir şey im varmı başka bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim..

 94. Değerli Arkadaşlar,

  Aynı konuda birçok soru var ama hiç cevap verilmemiş. Türk plakalı araçla yutdışında kalma süremiz ne kadar? Bilen varsa cevap çok makbule geçeçek.

 95. Merhaba,
  Gürcistan için hatalı bir bilgiyi düzeltmek istiyorum. İster pasaport ister kimlik kartıyla çıkın yurtdışı çıkış harcını ödüyorsunuz. Sadece KKTC’ye kimlikle gedişte harç ödenmiyor. Gürcistan ve Ukrayna için ödeniyor.
  Gürcistan Turing Yeşil sigorta kapsamında değil. Ama 2018’den beri kendi trafik sigortasını mecbur tutuyor. Sınırı geçerken istemiyor çıkarken kontrol ediyor. Oto için en düşük 30 lari.

 96. 50 cc altındaki motorlu bisiklet ile yurtdışına çıkılmak istenirse yeşil sigorta yaptırmak gerekiyormu? L1 sınıfı olduğu için turkiyede yaptırma zorunluluğu yok, motosiklet b sınıfı arac kategorisinde… yaptirilicaksa bile hangi kategoriden hangi fiyatla yaptırılacak?

  1. 50 cc motorum ile Belgrad’a taşınacağım, Bulgaristan üzerinden transit geçmem gerekiyor, ben de aynı soruda takıldım. Tr içindeki brokerlar bizde gerekli değil diye yapmıyorlar. 50 cc yeşil sigortası hakkında bilgi bulabildiniz mi?

 97. Merhaba, öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederiz çok faydası oldu:) ufak bir sorum olacak. arkadaşımın şirket arabasıyla Yunanistan’a gideceğiz. Benim çipli ehliyetim olduğu için ben kullanacağım. Vekalet arkadaşımda olacak ama sürücü ben olacağım için sorun yaşar mıyız?

 98. Ben 1 seneye yakın kullanıyorum hiç bi sıkıntı yaşamadım gerekli olan sadece Çipli yeni ehliyet ve yeşil sigorta

 99. Başkasına ait bir araçla yurtdışına çıkarken alınacak vekaletname ile kısa bir bilgi paylaşmak isterim.

  Sadece vekaletnameyi verecek kişinin(*vekaletname alacak kişinin gitmesine gerek yok) notere giderek ”yurtdışına araç çıkartma vekaletnamesini” alması gerekiyor.

  Bunun için de vekaletnameyi verecek kişiye ait 2 adet vesikalık resim, ruhsat fotokopisi isteniyor. Ayrıca vekaletnameyi alacak kişinin TC Kimlik numarasının paylaşılması gerekiyor.

  ”Yurtdışına araç çıkartma vekaletnamesini” aldıktan sonra, yeminli mütercim bir tercümana giderek, noter onaylı ilgili vekaletnameyi İngilizce veya gerektiğini düşünüyorsanız gidilecek olan ülkenin diline çevirme yaptırılması da gümrükte geçiş esnasında herhangi bir sorun yaşanmaması adına iyi olacaktır.

 100. Merhaba, iyi bayramlar
  Acil yardım, bilginiz varsa
  Bayramın ikinci günü thasosa ailemle benim araba ile geçeceğiz. Ancak c.tesi arife günü işyerimden perşemvbe günü acil dönmem gerektiği iletildi.
  Ailem pazara kadar orada haliyle arabada orada kalacak.
  Noterler kapalı, araç için vekalet çıkarayım eşime
  Gümrüğe ulasamıyorum, turingten görevliler farklı farklı konusuyor.
  Çıkarken ben araç içindeyim arabayı eşim kullanacak dilekçe ile onun pasaportuna işletemez miyiz? Bilgisi olan var mı ? O kadar zor durumda kaldık ki, çarşamba arkadasımın arabası ile döneceğim.

 101. Yazı içerisinde paylaşılan form üzerinden yeşil sigorta işlemlerimi kolaylıkla yapabildim. Formu doldurduktan çok kısa süre sonra arandım, ekstra ücret ödemeden Hürpa Sigorta’dan Oya Hanım’ın desteği ile sigortam tanımlandı ve adresime ertesi iş günü içerisinde ulaştırıldı. Sınırda yoğunluk yaşamadan bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirmeme vesile olduğunuz için teşekkürler. Yeşil sigorta yaptırmak isteyenlere bu yöntemi denemelerini tavsiye ederim.

 102. MERHABA ÜSKÜP ÜZERİNDEN ARABA KİRALAYARAK UFAK BİR BALKAN TURU YAPMAK İSTİYORUZ.
  ÜSKÜP-KOTOR-BUDVA-OHRİ-ÜSKÜP GÜZERGAHIMIZ BU GÜZERGAH ÜZERİNDE SINIR GEÇİŞLERİNDE ZORLUK YAŞARMIYIZ. TAVSİYELERİNİZ NELERDİR.

  1. Merhaba,
   4 sene balkanlar rehberliği yapan birisi olarak kesinlikle sınırdan geçememe geri dönme diye bir şey yaşamayacaksınız (sırbistandan kosovaya geçmediğiniz sürece). Genelde makedonya arnavutluk karadağ arası sınırlar kalabalık olur biraz bekletirler kuyrukta. Türklere ayrı bir sevgi var rahat geçersiniz sadece araç kiralarken evraklarını tam almayı kesin unutmayın yeşil kağıt özellikle. Mükemmel yerlere gidiyorsunuz iyi eğlenceler (kotor-üsküp favori).
   Bizevdeyokuz harikasınız..

 103. Merhabalar,
  Turkiyeden Romanyaya ailecek gitmek istiyoruz, ama 4 cocugumuz var, iki de biz toplam 6 kisiyiz.
  Normal aracimizla yurt disina cikabilir miyiz?
  Tesekkurler

 104. Öncelikle Merhaba;
  Yazınızda belirttiğiniz çipli ehliyet yenileme kısmında düzeltmeniz gereken yerler var.Öncelikle mevcut eski tip ehliyetinizi çipli yeni ehliyetlerle değiştirmek/ yenilemek için yatırmanız gereken harç ücreti 15TL ‘dir.
  Diğer bir nokta sağlık raporunu aile hekimliklerinden ücretsiz alabilirsiniz.Aile hekiminiz uzman doktora gitmenizi gerek görürse Devlet hastaneleri yada özel hastanelere gitmelisiniz.
  Keyifli seyahatler dilerim..

 105. merhabalar sadece türk vatandaşlığım var ve kendi aracım ile türkiyeden hollandaya aracım ile gitmek istiyorum. tüm aşamalarını anlatan veya bilen birisi var mı. istenen şartlar evraklar nelerdir.

 106. Selamlar, ben Alman ve Türk olmak üzere çifte vatandaşım. Yıllardır sadece Alman pasaportumu aktif olarak kullanıyorum Tc kimliğim var ama Almanya bilmiyor Bu konu benim icin bir sorun olurmu? . Simdiye kadar giriş ve çıkışlarda herhangi bir sorun yaşamadim. Yakın zamanda üzerime kayıtlı Aracımla Almayaya gitmek istiyorum . Yabancı pasaporta aracı kayıt etme kısmında endişelerim var. TC pasaportum yok. Alman pasaportu ile arabamla giriş çıkış sorunu yaşar mıyım?. Almanyada TR Aracimi ne kadar süre kullanabilirim? (gerekli tüm belgeleri tamamlamış olmak kaidesi ile soruyorum sorumu)
  Yardımcı olursanız sevinirim

 107. 750 kg geçmeyen bir çekme karavan ile yurt dışına çıkmak için ekstra bir şey istiyorlar mı ?
  Sizin caretta ile hiç böyle bir tecrübeniz oldu mu ?

 108. Mrb. Kendi aracım ile yurt dışına çıkacağım yeşil pasaportum var. Ülkelerden geçişte bir para talep ediyorlar diye duydum doğrumu

  1. Ben aracımla Avrupa’yı tabiri caizse karış karış dolaştım. Hiç bir ulke para talep etmez. Zaten schengen topraklarında girdikten sonra artık kontrolde yok. Sadece italyadan İsviçre’de geçerken belki poşis pasaport kontrolü yapar

   1. Merhaba benimde size bir sorum olacak. Eşim İsviçre ve Türk vatandaşı kızımız ile kendime ait şirkete kayıtlı aracımla kara yolundan İsviçreye gitmeyi planlıyoruz. Amacımız direk İsviçreye inmek olduğu için bize en kısa ve en ekonumik olacak rota sizce hangi ülkeler üzerinden olacaktır?

    Ayrıca araştırdığım kadarıyla güzergah üzerindeki ülkelerden hgs gibi otoyol etiketleri almamız gerekiyormuş ama bazı ülkelerde etiket bazılarında ise gişe sistemi varmış hangi ülkede ne yapmalıyım bu konularda da bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

    Teşekkürler.

 109. Merhaba. Bu kış gürcistan üzeri Lars kapısından Rusya’ya geçeceğim babamın arabasıyla. Bunun için vekaleti Türkçe alsam yeterli mi yoksa hem gürcü Hem Rusça mı almam gerekiyor? Teşekkür ederim

 110. Öncelikle Herkese Merhabalar İyi Günler Dilerim istanbuldan Çıkıp Moldovoya Gidicem Hususi Aracımla Bulgaristan ve romanyadan geçiyoruz moldova için istanbulda kendi sigortacımda yeşil sigorta yaptırıcam fakat böyle bir şey duydum her ülke girişte ayrı sigorta yapmamız lazım ve yaptıgım sigorta sadece diger ülke sınırına kadar geçerli olur diyorlar istanbulda kendi sigortacımda hem bulgaristan hem romanya hem moldova tek seferde yapabilirmiyim yardımcı olurmusunuz acaba ?

  1. yaptıracağınız yeşil sigorta tüm avrupa da gecerli.herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız..sadece kosava girişte ek bir araç sigortası yaptırıyor…

  2. Yapılan green card üzerimde geçerli olmayan ülkeler de “x” işareti olur. Gideceğiniz ve geleceğimiz ülkeler de “x” işareti yoksa hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.

 111. Merhaba, ben çifte uyrukluyum. Türk ve Alman vatandaşı. Alman plakalı arabayla Türkiye’de 6 ay kalabiliyorken, Türk plakalı arabayla Almanya’da kac ay kalabilirim?

 112. Merhaba biz bu yaz almanya ya gitmeyi düşünüyoruz araba ile . Fakat babamın ve benim vizelerimiz italya schengen vizeleri . Bu vizeler ile ilk olarak dirrk araba ile almanya ya gidebiliyor muyuz ? Vizelerimiz multi. Bilgilendirebilirseniz çok sevinirim 🙂

 113. Bakü ye kendi aracımla gideceğim ne kadar süre, kalabilirim

 114. Turk plakali transporter Kendi aracimla turkiyeden almanyaya gitmek istiyorum turkiyede basit usulde isyeri sahibiyim iş yerimdeki ürünleri kendi aracımla almanyaya goturmek istiyorum bununla alakalı gereken evraklar nelerdir?nasıl bi yol çizmeliyim yardımcı olur musunuz. Not: olarakta eşim alman vatandaşı gitmek icin vize sıkıntı olmuyor.

 115. Merhaba! 18 yaşından küçük kızımı teyzesi ve eniştesiyle araba ile Almanya’ya göndereceğim. Gerekli belgeler nedir ve önemli noktalar nedir?

 116. Merhaba Sırbistan’da kendi Türk plakalı aracımızla ne kadar süre kalabiliyoruz? Bilgi verebilir misiniz?

 117. Merhaba.
  Yurtdışında yaşıyorum ve üzülerek söylüyorum ki cipli ehliyetin uluslararası geçerliliği yok. Avrupa ülkeleri kabul etmiyor. Sadece 6 ay kullanma izni veriyorlar. Ondan sonra yeni ehliyet almanız gerekiyor ve bunun için bildiginiz ehliyet alma süreçlerinin hepsinden tekrar geçiyorsunuz. Yani Avrupa’da eski ehliyetlerimizle yeni çipliler arasında bir fark olmadı.

  1. Hatta 6 aya kadar kullanabilmek için ADAC şirketine ( AB’nin yetkilendirdiği sigorta sirketi) 180€ ödeyip kullanabilirsiniz. 6 aydan sonrada o ülkenin ehliyetini almalısınız. Bunu icinde ya calisma izniniz yada evli olmalisiniz. AB ülkelerinin hepsi icin gecerlidir.Yunanistan sınır komşusu hariç.

 118. yeşil pasaport ile istanbuldan viyanaya özel araç ile gidilirken sıkıntılar olur mu? ailece gitmemin sakıncası var mı? otoyollar güvenli mi?

 119. Selamlar.
  2018 subat ayında aracımı yurt dışına çıkardım. Maximum ne kadar yurtdışında kalabilir?

 120. Merhabalar;

  Yurt Dışına şirket aracıyla çıkış yaptım fakat tekrar türkiyeye 2 gün için gelmem gerekiyor arabasız girebiliyor muyuz hudutta sorun olur mu?

 121. MBA (Dışişleri ) sitesinde araç ile Almanya girişinde hususi (yesil) pasaport sahipleri icin güvence bedeli olarak günlük 45 euro alınır yazılı 4 kişi 10 günlüğüne gidiyoruz, 1800 euro eder acaba iade nasıl oluyor bilgisi olan var mı?
  Biz geçen yıl çocuklarla 2 arac 2×4 kişi balkanlar (Bulgaristan, sirbistan, hirvatistan, lujbliana. dubrovnik mostar uskuo selanik ) gezisi yaptık, otoban dan hiçbir sorun olmadı. Bulgaristan ve Slovenya da vignet, (gümrükte veya ilk benzinlikte aldık, ( diğer yerler paralı. , kurallara uyduk ve bir aksilik olmadı, 3500 km yaptik, tavsiye ederim…

 122. Merhaba
  2 arkadaş motosıklet ile bulgaristan romanya üzerinden ukrayna ya gitmek istiyoruz shengen vize almadan transit geçiş yapabiliyormuyuz malum ukraynaya giriş için vize gerekmiyor bulgaristan ve romanya kapıda transit vize veriyormu yok vermez ise ukraynadan davetiye veya otel rezervasyonu yapsak olurmu cevap yazanlara şimdiden teşekkürler

  1. Arkadaşım,
   Türkiye’den hangi gerekçe için olursa olsun herhangi bir Avrupa ülkesin çıkış yapmak için Vizeye ihtiyacın olacak. Transit geçiş sadece TIR’lar içindir, onların geçişleri de ayrı prosedüre tabidir.
   Ukrayna’ya vizesiz gidebilmek için en basit ve ucuz yol; ODESSA’ya RORO gemileri ile gitmektir.
   RORO gemilerinde 2 kişi+1 motosiklet için yaklaşık 85-90 EU arasında bir para ödemeniz yeterli olur.
   Bu rakam iki kişinin Avrupa için vize ücreti ve Ukrayna’ya kadar gidiş yakıt masrafının 1/3’ü kadardır.
   ( Avrupa vize ücreti en ucuz yerde bile kişi başı 80 EU, 1200 km yol, dünyanın benzini, otel/motel/yemek/otoyol rüşvet vs. ilave ederseniz RORO bedava demektir.
   Lütfen bir kez daha düşünün ve araştırın.
   İyi günler.

 123. Selamlar
  Kendime ait şirkete kayıtlı araç ile Yunanistan’a girmek için hangi belgeleri yanımda bulundurmam gerekiyor? Cevap için teşekkürler.

 124. Merhaba O güzergahta Almanya’dan aldiginiz schengen vizesiyle Türk Vatandaşlarına o güzergahta hic bir ülke vize istemez.Selamlar

 125. Hayirli gunler
  Ben almanyada dogdum buyudum ama evlenip temelli tr ye yerlestim . Tek turk vatandasi olarak hakkimi bilerek oldurdm. Simdi soyle bi durum var almanya vizem var ailem.almanyada yasiyor halen veinlar arabayla turkiye ye gelip beni de burdan alip tekrar almanya ya oyle gitmeyi planliyoruz. Almanya vizem var araba da alman plakal babamon arabadi zaten. Sorum su bulgar yugoslav kroatiin serbien osterreich ve almanya bu yollardan gidecegz. Yolda bana ulkeler problem yapar mi ?

 126. Merhaba ;
  Şirket’ten araç için vekalet verecekler , Almanya’ya kadar bu vekaleti her dile çevirmemiz mi gerekiyor yoksa sadece ingilizce olur mu?

 127. Merhabalar bilgilendirmeniz için teşekkür ederim öncelikle bir kaç sorum olucak yaz aylarında aracımla italyaya gitmeyi düşünüyorum yalnız kafama takılan bir kaç soru var
  1- Vize başvursun da Özel araçlarla karayolu ile seyahat edecek kişilerden seyahat güzergah yazısı ile seyahat aracına ait dolaşım belgeleri gerekmektedir. Avrupa ülkeleri arasında geçiş öngörüldüğü durumlarda, başvuru sahibinden güzergah ve kullanılması öngörülen ulaşım araçlarını açıklar yazı gerekmekte bunu hazırlayan var mı acaba ?
  2-Araç babamın üstüne vekaletle çıkış yapacağım ama İngilizce vekalet yazdırmama gerek var mı birde araç kredi ile satın alındı ve ödemesi haha devam etmekte herhangi bir sorun yaratır mı ?
  3-italyaya gitmek için en güzel güzergah hangi ülke ve yollarıdır ?
  4-Gümrüklerden Geçiş Karnesi (CPD) gerek var mı ?
  Şimdiden teşekkür ederim 🙂

 128. Merhaba,
  biz erkek arkadaşımla yunanistana gidicez. araba benim üstüme. ama çipli ehliyetim yok, erkek arkadaşımın var.şoför o olucak. benim sorum ise, çipli ehliyetimiz olsa da araba sigortasını yine de yaptırmak zorundayız? değil mi? belki bazıları sormuştur aynı soruyu.okuyamadım tektek cevaplarsanız sevinirim 🙂

 129. Selamlar, ben alman ve türk olmak üzere çifte vatandaşım. Yıllardır alman pasaportumu aktif olarak kullanıyorum Tc kimliğimi yanına ekleyerek, giriş ve çıkışlarda herhangi bir sorun yaşamıyorum. Yakın zamanda üzerime kayıtlı aracımla, İpsala dan çıkıp 4-5 günlük bir seyahat planlıyorum. Yabancı pasaporta aracı kayıt etme kısmında endişelerim var. TC pasaportu çıkaracak vaktim yok, bu konu hariç ihtiyacım da yok. Yabancı pasaport ile arabamla giriş çıkış sorunu yaşar mıyım. (gerekli tüm belgeleri tamamlamış olmak kaidesi ile soruyorum sorumu)
  Yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba
   2016 yılıda Türkiye plakalı aracımla Almanyaya gidip geldim, Alman pasaportu ile sorun olmadı.
   Araç sizin adınıza kayıtlı ise tabi, başkasına ait ise noter vekaleti şart. Grüne karte,
   Yani yurt dışı sigortasını bulgaristanda yapabilirsiniz daha ucuz ancak bu yalnız EU ülkelerinde geçerli.
   Hayırlı yolculuk.

 130. Merhaba,
  Yurtdisina Turkiye`den araba ile uzun donem gidiş ile ilgili bilginiz var mi? Ben 1 yıl Italya`da yasayacağım ve bu konuda yeterli bilgi edinemedim. Oradan araba kiralamak yerine kendi arabamla gitme imkanım olur mu diye düşünüyorum.

  Teşekkürler

 131. ocak ayında özel arabamızla ukraynaya gitmeyi düşünüyoruz.Fakat ukraynaya giderken bulgaristan,romanya ve moldovyadan geçmemiz gerekiyor.Bu ülkelerin sınır kapıların bir aksilik yaşamamamız için hangi evraklarımız olması lazım? Bir bilginiz varsa cevaplarınızı bekliyorum

 132. Merhabalar, yurt dışına, serbest stilde, bir kaç ülke gezmek üzere bir gezi planlıyorum. Ancak, yurt dışından araç kiralamakla, kendi aracımla -iki kişi- gitmek konusunda kararsız kaldım. Bu ikisinin olumlu ve olumsuz yanlarını merak ediyorum. Bu konuda deneyimi ve bilgisi olan varsa çok sevinirim. Selamlar.

  1. Merhaba AB dışında arabayla sınır geçmek çok dertli bir süreç. AB içinde kendi arabanızla gezin, AB dışında araba kiralayın deriz

 133. merhabalar,

  biz 2018 yazında motorumuzla yunanistan üzerinden İtalya’ya gitmeyi istiyoruz. Fakat bir konu hakkında endişemiz hala var. o da şu ki; malum Schengen vizesi almamız gerekiyor fakat bu vizeyi İtalya’dan mı almalıyız yoksa ki ilk gireceğimiz ülke olan Yunanistan’dan mı? bildiğimiz tek şey Schengen aldığın ülkeye önce girmek zorundasın deniyor. bazı arkadaşlarımız da İtalya’dan Schengen alsak önce Yunanistan’a girsek sorun olmayacağını söylüyorlar. Ama hala endişeliyiz. Sizce ne yapmalıyız?

  1. Selam Ayten
   Zaten başvurunuzda yolculuğunuzu açıklıyorsunuz.
   Ya en uzun kalacağınız ülkeden, ya da ilk giriş yapacağınız yerden almanız lazım.
   Bizim Schengen Vizesi yazılarını okuyun.

 134. Patronumuz ve çalışanları arabası ile Bakü ye gidecek kendi aracı veya şirket aracı hangisi bilmiyorum gereken evraklar var mıdır ?

 135. Yurtdışına çıkmayı düşündüğümüz araç için belli bir yaş kriteri var mıdır? ve bu aracın ille de kaskolu mu olması gerekir, standart trafik sigortası+yeşil sigorta yeterli olmaz mı?

  1. Yeşil sigorta zorunlu geçiş sırasında kontrol ediliyor.Kaskonuzu yurt dışı teminatı yaptırın mutlaka bizim araç 2013 model astra kasko sadece 40 tl tuttu.

 136. merhabalar ailemle yeşil pasaportumuz var ve yunanistan makedonya üzerinden kosovaya gitmek istiyoruz.çipli ehliyetimiz mevcut.şuanda yurtdışına araç ile çıkmamız için almamız gereken tek belge yeşil kart mı yoksa turing.org’da belirtildiği gibi gümrük geçiş karnesi gibi ek bir belge edinmemiz gerekli mi.gümrük ve ticaret bakanlığı sitesinde de net bir açıklama göremedim.temin etmemiz gereken belge ve gezilmesini önerdiğiniz yerler konusunda yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

  1. merhaba turing ofisinden yeşilkart çıkartarak karşı tarafın zararını,kaskonuzu yurtdışı teminatı yaptırarak kendi aracınızın zararlarını karşılarsınız.Yeşilkart zorunlu mutlaka yaptırmanız gerekiyor.

 137. Merhaba benim eski model bi aracim var almanyaya kara yoluyla cikmak istiyorum arabamin herseyi tamam sadece yesil sigortami yaptiracagim??

 138. sevgili arkadaşlar tek bir sorum var, her şey hazır ama aracın muaynesi yok. trafikten 1 defa cezada yedim. ben bu araç ile sizce yunanistana geçebilirmiyim ?
  daha önce birçok kez geçtim ama muaynesi vardı. ilk kez bu başıma geldi. tecrübe eden varmıdır ?

  1. Trafikten men gözükeceğinden sistemden görüldüğünden izin verilmez diye düşünüyorum. Çünkü muayeneyi yaptırmayıp trafikten men şerhini trafik şubesinden düşürmediğin sürece araç görüldüğü yerde trafikten men edilir otoparka çekilir. Bu aşamada işlemin daha da zorlaşır…

 139. Merhaba,

  Yararlı bilgiler için teşekkürler, sanırım bir konu biraz havada kalmış, tek ortak olarak sahibi olduğum şirkete ait aracım ile çıkarken yine kendime noterden vekalet vermem gerekecek mi? Bu konuya net bir cevap göremedim, bu durumda olup çıkış yapan yada yapmak isteyenleri gördüm. Deneyimi olan varsa paylaşırsa çok sevinirim. Zira 2 gün sonra Yunanistan’a kendi şirketime ait araç ile gideceğim. Şimdiden teşekkürler.

  1. merhaba
   sinirda imza sirküleri yeterlidir sirket sahibi veya müdürleri vekaletnameye ihtiyaci yoktur imza sirküleri yeterlidir
   iyi tatiiler

   1. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için tşk ederim. Ben 2018 nisan ayında almanyaya gitmek istiyorum ancak aracımı annem %95 engelli olduğu için onun adına almıştım.Malesef annemizi 3 ay önce kaybettik,araç şuan varislerin üzerine gözüküyo yani babam ve biz dört kardesin üzerine gözüküyo bu durumda da herkesten vekalet almam gerekiyomu yardımcı olursanız sevinirim.

  2. Engelli aracıyla çıkış nasıl oluyor? Araç oğlumun üzerin e 3 yaşında beraber gidice bi problem cikarmi

 140. Merhaba
  Öncelikle verdiğiniz tüm bilgiler için hem yorum atan hem de yazıyı yayınlayanlara teşekkür ederim. Birkaç sorum olacak.
  1) Vekaletname araç satışı için mi çıkartılmalı ?
  2) Ben bulgaristan-sırbistan-bosna-dubrovnik-kotor-üsküp-bulgaristan-istanbul şeklinde bi rota çizdim. Bunun için bulgaristandan hangi vizeyi almam gerekiyor. Öğrenciyim hangi belgeleri götürmem gerekir. Fiyatı ne olur ?
  3) Ayrıca bunun haricinde bu rota üzerinden uyarı tavsiye vb bir şey varsa paylaşırsanız sevinirim

  1. merhaba
   bu turunuz icin shengen vizesine ihtiyaciniz var kapikule den sonrasi avrupa birligi dir. arac sizin adiniza veya arac sahipi de ayni arabada seyahat ediyorsa sorun yok ama etmiyorsa size araci hudut disinda kullanabilmeniz adina bir vekalet cikarmasi gerekiyor
   iyi tatiiler

 141. Merhabalar;
  Öncelikle güncel bilgilendirmeler için teşekkürler.
  Ben kurban bayramında Üsküp ve ardından Ohrid’e esımle bırlıkte seyahat edeceğiz.
  Yenı ehlıyetım ve vızemız mevcut, yesıl sıgorta ıcın turing de işlemler kendi ofısınde 52,5€ dan yapılabılıyormus bilginize 🙂 yesıl sıgorta aynı gun ıcınde tamamlanabılen bır ıslem dıye dusunuyorum. ılk kez aracla yurtdısına seyahat edecegım hosgorun 🙂
  Bu rotada oncelıkle bulgarıstan’dan mı gecıs daha kolay yoksa yunanıstandan mı?
  Donuste mutlaka yunanıstan’dan donus yapacagız Selaniğ’e ugramak ıcın fakat gıdıs rotasında goruslerınızı rıca ederım.
  Tesekkurler.

  1. merhaba
   bulgaristan yollari baya gelisti herhangi bir sorun yasamazsiniz giderken oradan gitmenizi tavsiye ederim belki sofya ya da ugramak istersiniz bulgaristan baskenti pek birsey yok ama bir ülke daha görülmüs olur
   iyi tatiller

  2. önce yunanistan. selanik sınırına gelmeden makedonya yunanistan tarafınfan ülke olarak kabul edilmediğinden çok küçük bir tabelası var. otobanda 2-4 saat ilerledikten sonra şehir başlayacak. şehir sınırında rampa yukarı devam edeceksin sağda yaklaşık 50 cm boyutunda makedonya tabelasını göreceksin(scopia yazıyodu sanırım yani üsküp) çok keyifli bir yoldur. önce üsküpe gideceksen ohride gitmek için 1-2 saat dağların arasından geçeceksin. makedonyada bol bol benzin al zira çok ucuz 🙂 kalenin dibinde köfteciler var mutlaka ye. onun dışında osmanlı himayesinden çıktından sonra gayrimüslimler kendilerini ispatlamak için heryere bol bol haç koymuşlar ilginçti. ohridde akşam üstü tekne turuna katılmanı öneririm. gruplar için tekneler var kişi başı 10 Euro sanırım birde özel tekneler var daha küçük, pazarlık et küçüğü kişisel kirala derim zaten 1 saat sürüyor. tük olduğunu söylersen de indirim yapıyorlar. bayılacağın bir yer. dönüşte benzin istasyonlarından sigara ve şarap alabilirsin. gümrüktekinden daha ucuz. yunanistana tekrar geçerken saatini iyi ayarla zira 1 saat ileri olacak makedonyadan. selanikte de yabancılık çekmezsin beni oraya ışınlasalar izmire geldim derim(kordon)
   yarın yunanistana geçiyorum bende. arkadaşları kandırabilirsem mutlaka üsküpe giderim. şimdiden iyi seyahatler.

 142. arkadaslar güzel bilgiler tesekkür ederim benim merak ettigim ise ben viyanada yasiyorum burada acar vergileri cok yüksek türkiyeden bir arac alip burada kullanmak istiyorum hic degilse vergisini memleketime ödemis olurum ama bu araci ben yurt disinda ne kadar süre kullanabilirim ve türkiyede bunun sartlari nedir

 143. Merhaba arkadaşlar, ben arabam ile yunanistan üzerinden fransa lyon a gitmek istiyorum. Yeşil pasaportum ve çipli ehliyetim var. Araç kendi adıma. Ailem Ve çocuklarım ile gideceğim için öncelikle selanik de 1 gece, Dubrovnik de 2 gece, Venedik te 2 gece konaklamayı düşünüyorum. Giderken otobanlar için ücret nasıl ödeniyor? Farklı ülkelere geçişte farklı otoban kartları mı almalıyım? Feribot için rezervasyon yapmaya gerek var mı? Kalmayı düşündüğüm şehirlerde tavsiye edebileceğiniz hesaplı ve güvenli oteller var mı? Şimdiden yardımlarınız ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

  1. Yunanistan da otoyollar bir çok yerde türkiyeye göre dar, iki seritli ve ortalama her 100 km de bir otoyol ödeme noktası var, nakit ödeniyor(euro) . Bu da Yunanistan da uzun yolculuk yapacaklar için iki zorluk demek birisi, 100 km git para öde ve diğeri gideceğin hedef noktaya kadar bir sürü ödeme. Otoyollar sonuçta pahalı. İtalya da otoyollar da ödeme çıkışta nakit olarak alınıyor, girişte otomattan giriş belgesi alıp çıkışta buna göre nakit (euro) ödeniyor, İtalya da tarihi bölgeleri gezerken çok dikkatli olmak gerekiyor, yokllar çok dar ve tabelaların anlamını bilememekten dolayı farkına varmadan ceza yiyebiliyorsubuz. (Trafico limitato). Fransada otoyollar gelişmiş çok çeşitli kategoride otoyollar var. Burada da girişte giriş belgesini otomattan alıyorsunuz ama çıkışta ödeme nakit kredi kartı yada diğer kartlı (pay pal) ödeme yötemlerinden biriyle yapıyorsunuz, ve kredi kartından şifre sormadan alıyor, sorun yaşarsanız karşınızda memur, insan yok, makina ile muhatapsınız, ancak kamera ile gözlendiğiniz için gerektiğinde müdahale yapıyorlar, fransızca ,ingilizce .isterseniz sizde düğmeye basıp sözlü yardım isteyebiliyorsunuz.

  2. Merhaba,
   Hırvatistan konusunda bilgim yok fakat Yunanistan ve İtalya’da otobanlarda nakit gişeleri mevcut.
   İki ülkede de sistem aynı, yaklaşık 100 km’de bir gişe var, ortalama 3 € civarında.
   Aracın için seyahat süren kadar yeşil sigorta yaptırmayı unutma, sigorta acenteleri normal ücretlerin üzerine %10-15 ücret eklemekte, İstanbul’daysan Maslak’ta veya sınır kapılarındaki Turing’ten kredi kartı veya nakit ile yaptırabilirsin.

 144. merhaba, biz eşimle midilliye gideceğiz yalnız ehliyetlerimiz eski tip… Araç kiralarken de yeni ehliyet mi isteniyor?

 145. Merhaba,
  Benim de farklı bir sorum olacaktı. Bu ay içerisinde eşim ile birlikte Yunanistan’a gideceğiz. Araç eşimin üstüne. Eşim evlendiği zaman kendi soyadının üstüne benim soyadımı aldı. Ancak ruhsatta evlenmeden önceki soyadı yazıyor. Bunun için bir değişiklik yapmamız gerekiyor mu yoksa sınırdan rahat bir şekilde geçebilir miyiz?

 146. İyi akşamlar,
  Almanyadan türkiyeye karayoluyla gidicez.Oğlum türk vatandaşı ve e oturum kartı yetişmedi.Yabancılar polisi yetişmediğine dair bir rapor hazırlayıp dört haftalık oturma müsadesi hazırladı.Bu rapor ülkeler arası sınır kapılarında yeterli olurmu?
  ACİL lütfen cevaplarsanız içimiz rahat yola çıkıcaz.Şimdiden teşekkürler.

 147. Merhaba Ben Azerbeycan baküye gideceğim araç kendi üzerime ne gerekiyor gürcistana daha önce geçtim herhangi bir işlem yapmadan. Türkiyeden karadan geçiş için vize almam gerekiyor azeri konsoloslugundan onun dısında yapmam gereken birşey varm? Teşekkürler

  1. Mustafa bey size bir cevap veren olmadı herhalde ne yaptınız azerbaycan a gittinizmi kendi aracinizla bir sıkıntı olfumu

 148. Merhabalar araç ile yunanistana çıkacağız fakat araç şirket üstüne ve eşim de şirket müdürü ve imza yetkilisi. Yine de noterden vekalet almasına gerek var mı acaba?

 149. Merhaba bir sorum var. Yunanistana babamin adina kayitli arac ile 5 gunlugune tatile gitmek istiyorum. Ancak arac uzerinde haciz var . ancak yakalamali degil. Sorun olur mu?

  Tesekkurler

 150. Slm benim ve ailemin yeşil pasaportu var danimarkaya aracımla gidip gelmek istiyorum devlet memuruyum çipli ehliyetim var güzergâhtaki ülkelerden vize almam gerekiyormu ben hiç bir bilgi sahibi değilim başka ne yapmam geelrekiyor yardımlarınızı bekliyor şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Yesil pasaport sahipleri sorunsuz sekilde avrupada seyahat edebilri sorun olmaz.
   Sizin izleyeceginiz rota . Bulgaristan-sirbistan-macaristan-austurya-almanya-danirmarka
   yada avusturyadan cek cumhuriyetine gecip prag üzeri berlin hamburg istikametini takip ederseniz yol dahada kisaolur hemde daha rahat.
   Bu ülkelerin hicbirinde vize istenmiyor hepsinden sorunsuz gecebilirsiniz.SADECE ingiltereye gidemezsiniz!

 151. Vekaletname ile şirket aracıyla yurtdışına çıkacağım. vekaletnameyi ingilizceye çevirmem gerekir mi?

 152. Merhaba Yunan adasına araba ile geldik 80 euro park cezası kesmiş polis bunu ödemesek ne gibi bir sorun yaşarız? Ileride vize alırken bu sorun olur mu?

 153. Selam
  Öncelikle teşekkür ederim
  Biz motosiklet ile çıkacağız. Gümrük veya pasaport kontrolünde sıra bekliyormuyuz veya nerelere uğruyoruz bu konuda bilginiz varmı

  1. Merhaba. Araçlarla standart aynı muameleyi göreceksiniz ama sınırlarda motosikletleri aramıyor çok fazla.

 154. Merhaba,
  Biz de babamın aracıyla Yunanistan’a geçmeyi planlıyoruz, aracı eşim kullanacak ancak aracın vekaletini babam bana verecek, bunda bir sorun olur mu acaba? Ayrıca vekaletin Türkçe olması yeterli oluyor mu, yoksa tercüme mi gerekiyor? Şimdiden teşekkürler.

 155. Herkeze Merhaba

  30 Ağustosta 10 gün kadar arabamla yunanistana gitmek istiyorum. Ne pasaportum var ne ehliyetim çipli ne kimliğim yeni, anlicanız sıfırdan başlicam :)) hatta dil bile bilmiyoruz 🙂 bodoslama biz geldik diye girmeyi planlıyoruz. Bu hafta önce ehliyete aynanda pasaporta ve sonra kimliğe başvurcaz. Sonrada aracın yurt dışına çıkış evraklarını hazırlicam. Buraya kadar sorun yok gibi, asıl sorum benim hiç yurt dışına çıkmadığım için bilmiyorum ; 1 yandex navi işime yararmı, yandex in haritaları falanda var ve ayrıca bölge olarak haritalarıda yüklü 🙂 2 kredi kartlarım geçermi yoksa açtırmam gerekmi yurt dışı için (master ve visa ikiside var) 3 yanıma ne kadar nakit almam gerek ve bozuk olarakmı ( 5/10/50 € gibimi ) 4 benzin almam gerekirse yunanistanda bizdeki gibi pompacımı var yoksa filmlerdeki gibi kendimizmi alıyoruz 🙂 6 dil bilmiyoruz demiştim eşim sadece yugoslavca biliyor ama orda bir işe yaramaz gibi, bu bize çok sıkıntı olurmu? Yoksa klasik bizim yurdum insanı gibi bağırara bağıra tane tane konuşunca anlarlarmı 🙂 ” biz var tr den gelmek ” :)) bide araçla gidenler varsa yolda başımıza gelecek sıkıntıları paylaşırsa sevinirim. Bunun haricinde orda gidilecek denizi mükemmel dediğiniz yerlerinde tavsiyesini beklerim. Sıkılmadan okuyup yorum yapanlara şimdiden teşekkür ederim…

  1. Google haritalar yeterli oluyor.kredi kartını yurtdışı için ait olduğu banka ile görüşmeniz gerekli ama büyük alisveriş merkezleri dışında kredi kartı pek kullanılmıyor .pompacilar var miktarı ingilizce söylemini yeterli .ne kadar bozuk olursa iyi olur otoban geçiş ücreti 2.40 euro. Çoğu türkçe biliyor ama bilmiyormuş gibi davranıyorlar dikkat ediniz. İngilizce heryerde olduğu gibi geçerli .deniz için alexsandrapoli yani dedeağaç tan hemen sonra levhalar dan makri yi bulun otopark ve plaj ücretsiz sadece şezlong isterseniz ucretli .dedeağaç ta şehir gezildi ten sonra makri de deniz keyfi ardından otobana geri çıkıp kavala ya doğru giderken neresi hoşunuza giderse gezin .otobanda hız sınırı 130 km emniyet kemeri tüm yolcolar taksın ve farlar daima açık olsun. Bence çıkmadan telefon operatörün ile görüşün vodafone da 14.90 günlük türkiyede ki konuşma ve veri hakları geçerli oluyor iyi gezmeler

  2. Aga işin çok zor…. Şaka şaka.. Ama bu cesaretle kesin başarırsın. Ama bedel ödeme ihtimalin fazla… Siz bize takılın..

 156. Merhaba, bayramda Bodrumdan kiraladığım araçla Yunan adalarına geçmek istiyorum. Yeni çipli ehliyetim var, araçla ilgili bir sorun çıkmaması için kiralama sözleşmesi yeterli olur mu?

  1. Oncelikle yesil sikorta yaptirmaniz gerekiyor ‘ ayrica kiralama sozlesmesi ‘ ve vekaletname almaniz da gerekmektedir ‘ ilgili bilgiyi arac kilama sirketinden daha detaylida alabilirsiniz..

 157. İyi geceler acil cevap lütfen gürcistan a gidecem ve bugün mesainin son günü araba benim üstüme degil arac sahibi araba satis için vekalet verdi bana bu araba ile gürcistan a gidebilir miyim teşekkür ler

 158. Merhaba ben istanbul’dan moldovya’ya aracımla gitmek istiyorum aracım şirket aracı ve şirkette benim şirketim ortağım yok her hangi bir vekaletname veya farklı bir evrağa ihtiyacım var mı bulgaristanddan ve romanyadan geçeceğim vize konusunda bir sıkıntı yaşarmıyım? bu konularda beni aydınlatabilirseniz çok memnun olurum.

  1. Merhaba, şirket size aitse bir vekaletname olmuyor olması gerekir. Bu konuyu noterler biliyor danışabilirsiniz. Bulgaristan ve Romanya vize konusunda sıkıntı çıkartmıyor. Zira ben 2016’da Almanyadan aldığım Schengen vizesiyle son dk plan değişikliği sebebiyle Almanya’ya girmeden tam üye olmayan bu iki ülkenin sınırından geçtim. Bulgaristan girişinden sonra sınırda ya da en yakın benzinlikten 10 leva civarında olan otoban kartını almayı unutmayın..

  2. sirket sizin dahi bile olsa ‘ kendi adiniza vekaletname cikarmak zorundasiniz ‘ ama kendi adiniza kayitli ozel araciniz ile gidecekseniz ‘ ruhsatiniz ve cipli ehliyetiniz yeterlidir . ayrica bulgaristan ve romanya guzergahindan gececekseniz ‘ transit vize almak zorundasiniz ‘

  3. Bulgaristan ve Romanya avrupa ulkesine girdigi icin vize isteyecektir ‘ transit vize ‘ veyahut shangen vize basvurusu yapmaniz gerekebilir’ ayrica yesil sikorta ve cipli ehliyetinizde bulundurmaniz gerekecektir

  4. Bulgaristan-Romanya-Moldovya üzerinden Ukrayna’ya gidip döndüm.
   Şirketin aracı ile yurt dışına çıktım. Elimde 6 sayfalık genel vekalet vardı. Türkiyeden çıkışta genel vekaleti sadece Türk gümrüğü kontrol etti ve çıkışa izin verdi. Bulgaristan ve Romanya sormadı. Moldovyaya girişte vekalette neden araç plakası yazmıyor dendi. Bende vekaletin genel bir vekalet olduğundan bahsettim. Şirketin diğer araçlarını da yurt dışına çıkartabileceğimi vs söyledim. Bu sefer Vekalette neden süre yok dediler. Bende vekaletin süresiz olduğunu söyledim. Zannedersem daha önceden bir araç için ve süreli alınan bir vekalet gördükleri için benim ki farklı olunca sorgulama ihtiyacı hissettiler. Gerekli izinlei alıp Ukraynaya girdik. Bu seferde vekalatin İngilizce çevirisini sordular. Allahtan vekaletin sadece 5 satır olan ilgili kısmını İngilizceye çevirtmiştim. (yeminli tecümanda ) Bu evrakta Ukraynada işime yaradı… Sorunsuz gidip döndüm… Diğer konularla ilgili olarak da sormak istedikleriniz varsa yardımcı olmaya çalışırım… Selamlar

   1. Usta selamlar. Şimdi biz 3 arkadaş istanbuldan ukraynaya arabayla gitmek istiyoruz.araba arkadaşın babasının üstüne. Ne yapmamız gerek araba evrakları bizim evraklar vs. Neler lazım.

   2. Ahmet bey merhaba , arabam kendi arabam ile feribot yolu ile Ukrayna ya gitmek istiyorum. Yeşil sigorta harici herhangi birşeye ihtiyacım varmıdır?
    Bilgilendirirseniz sevinirim.

 159. Merhaba, Yunanistan a giderken ruhsat sahibinden noterde vekaletname alacağım. fakat bunu İngilizceye çevirmem gerekiyor mu acaba?

 160. merhaba, şirket aracımla yurt dışına çıkmak istiyorum. Şirket tek ortaklı ve bana ait. Bunun için imza sirküsü ticari sicil gazetesi dışında başka bir belge isteniyormu.. Örneğin noterdeen vekaletname çıkartmak gerekirmi teşekkürler..

 161. Ben almaya da işçi olarak çalışıyorum ama türk ehliyeti geçer siz o yüzden uluslar arası ehliyet alsam gitmeden işe yarar mı

 162. Ben almanya da olarak çalışıyorum dokuz ay almanya da kaldıktan sonra üç ay türkiye de kalıyorum daha sonra tekrar dokuz aylık vize ile almanya ya çalışmaya gidiyorum ama ehliyetimi Orda kullanami yorum çünkü geçen sene mahkeme lik oldum ve mahkeme de bana almaya ya ilk giriş yaptığın da altı ay kullana bilir sin dediler türkiye üç ay kalmak yerine altı ay kalmış olsan tekrar geldiğinde kullana bilir sin ama üç ay kaldığın için kullanamas sin dedi ler ve üç bin euro ceza yazdılar o yüzden burdan gider iken bir yıllık uluslar arası ehliyet almam işe yarar mı

  1. Almanyada uluslararasi ehliyet gecersiz.Eger 6 aydan fazla kaliyorsan alman ehliyeti alman lazim.Ulusarasi ehliyet sadece kisa süreler icin gecerli.Sen orada isci oldugun icin sana gecersiz.§ bin euro ceza yemissin ona cok rahat sekilde alman ehliyeti alabilirdin.

 163. Merhaba;
  Bayramda ailecek aracımızla Orta Avrupa turu yapmak istiyoruz.
  Araç benim üstüme, yeni ehliyetlerimizi aldık. Aracın yeşil sigorta ve kaskosu da tamam. Bunun dışında TRİPTİK diye bir belgeden bahsediliyor ama sanki yurtdışından getirilen geçici ithalat kapsamındaki araçları kapsıyor.

  Biz Türk vatandaşıyız ve aracımızda Türkiye ruhsatlı. Araçla yurtdışı çıkışında ve ülkeler arası geçişlerde ihtiyacımız olacak belgelerle ilgili bilgi rica ediyorum.

  1. Merhaba, Yeşil sigortanız ve çipli ehliyetiniz olması yeterli. Hatta aracınız Türkiye sınır kapılarından çıkmayacak ve uçakla indiğiniz ülkeden kiralayarak tura başlayacaksanız şu anki ehliyetler geçerli. Sorunuzdan farklı ancak başka birilerine ilaç olabilir ümidiyle yazıyorum. Yeni ehliyetimi henüz aldım ancak Mayıs 2017’de Almanya’da iş için gezdiğimden dolayı eminim. Mevcutta kaskonuz varsa yurtdışı klozu ekletmenizi öneririm. 30-50 lira arası bir fark ödersiniz. Sınır kapılarından geçişte Yeni ehliyet, araç ruhsatı, Yeşil sigorta ve mutlaka sağlık sgortanız olması gerekiyor. Bir de eğer Bulgaristan üzerinden geçecekseniz ki öyledir hemen girişte yad a benzinliklerde 10-15 levalık bir otoban pulu yapıştırılıyor. Bunu almazsanız ceza yersiniz. Triptik artık yok eskidendi şimdi kalktı. Selamlar.

 164. Merhaba,
  Arabayla Bulgaristan’dan çıkış yapıp Sırbistan, Hırvatistan, Makedonya rotasını izledikten sonra Yunanistan üzerinden döneceğiz. jolly turda çalışan arkadaşımızın tavsiyesiyle vizeyi sadece Yunanistan’dan schengen olarak almayı düşünüyoruz. Bulgaristan yada diğerleri sıkıntı çıkarır mı? Not: En çok kalınacak yerden alınmalı deniyor ama şehir efsanesi galiba? Bilginizi rica ederim.

  1. Merhaba çıkartmıyorlar ancak giriş yapacağınız ülkeden alman en mantıklısı. Ben farklı alternatifleri denetim ama Bulgaristan sınır kapısından geçerken ” E bu vize Almanya’dan alınmış ama almanyaya girmeden buraya giriyorsunuz, neden? sorusunu epey bir açıklamaya çalıştım. Direk bir kısıt olmasa da polisin ruh haline bağlı olduğunu unutmayın. Diğer yorumlarımda bahsettiğim Bulgaristan otoban pulunu da unutmayın lütfen. vizenizin çok giriş çıkışlı ( Multi ) olması gerektiğini de hatırlatmama sanırım lüzum yok. 🙂 Geçişte böyle bir sorun olacağından şüpheniz varsa benim bu yaz ailemle uygulamayı planladığım Yunanistan-Makedonya-Arnavutluk-Hırvatistan dan sonra tekrar Makedonya üzerinden Bulgaristan ve Türkiyeyi değerlendirirsiniz. Hem böylece Bulgar polisleri sorun edemez 🙂

   1. sirbistan EU ya dahil olmadigi icin schengen vizesine sorun cikariyorlar.Ayrica sirplar cok sorunlu bir millet.Oraya vize almaniz daha iyi olur.

 165. Merhaba biz Berlinden araba kiralayip Çek Cumhuriyeti, Fransa, Belcika ve Hollanda’ya gideceğiz. Arabayı Cartrawlee aracılığıyla Avis’ten kiraladik. Şirketle bu bilgileri vererek yarışıyoruz ancak cevapları net olmuyor. Ülkelerarası geçişlerde otoban ücretleri ve şirkete arabalarını yurt dışına çıkardığımız için ayrıca bir ücret ödeyip odemeyecegimizi merak ediyoruz. Sizin bu konusa bilginiz var mıdır?

  1. Merhaba, ülkelerin otoban geçiş ücretleri ile ilgili durum zaten girildiğinde belli ediyor kendini. Gişelerde diyafonlu sistem var konuşabilirsiniz. Araç kiralarken sınırsız km olmasına dikkat ediniz ve aracı alırken sözleşmeye bu ülkelere çıkartacağınızı belirtiniz. Zira herşey beklediğiniz fiyatta olmayıp ek fiyatlar ekleyebilirler. 7 Ülkede 4500 km tecrübesi olan biri olarak bunu rahatlıkla ifade edebilirim. 🙂

  2. araci kiralayacaginiz yere mutlaka sorun.Cünkü bazi firmalar almanya disinda sigorta gecersiz diyor yani birsey olursa size pahaliya patlar.Ayrica o yerleri gezmek icin araba cok pahali bir alternatif. Otobüs veya tren daha uygun fiyata gelir.

 166. Şirket sahibi olarak kendi şirketime ait araçla yurtdışına çıkacağım. Bu durumda şirket evrakları dışında herhangi bir bilgi belge talep ediliyor mu ?

  1. Ben 2008 de şirket aracimla çıktım. Birşey soran olmadı. Ben diğer mesul mudur ortagimdan imzalı kağıt da aldım. Ancak kimse bişey sormadı. Belki o zaman kontrol yoktu. Gecen sene kendi aracimla çıkışta kontrol olmadı girişte aracın sahibini sordurlar..

 167. Bilgiler icin cok tesekkur ederim.
  Forumda triptirik ve uluslararasi tasit belgesi hakkinda bilgi bulamadum. Kendi aracimla cikacagim. Siz yurt disina cikarken yukaridaki 2 belgeye ihtiyac duydunuz mu?

 168. Merhaba,

  Eşim ile beraber araç ile Yunanistan’a gitmeyi planlıyoruz. Araba eşimin üstüne ve aracı o kullanacak. Vize başvurusunda eşimin ehliyet ve ruhsatını mı sunmam gerekiyor.

  1. Hayır zorunda değildiniz, ama uçmadığınız için destekleyici belge olarak sunabilirsiniz eğer yeşil sigorta ve çipli ehliyetiniz varsa

  2. Kullanıcı kim olacaksa olsun diğer bireyler için de yeşil sigorta fotokopisini istiyorlar. Tabi bu uygulamanın ofisten ofise farklılık gösterebileceğini unutmayın. Örneğin benim 7 yaşında çocuğum için benim çalıştığım şirkete ait tüm evrakları dosyaya koymamı istediler.

   1. Merhaba öncelikli faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim.
    Bu yaz araç ile Yunanistan dan Avrupa turuna gitmek istiyorum. Kendi adıma olmayan bir araç ile gidersem noter vekâleti almam gerekiyor. Noterden alacağım bu belgeyi kim kontrol ediyor. Yabancı ülkelerde bu belgenin sorulma ihtimali varmı ?

    1. Merhaba vekaleti sadece Türk gümrüğü kontrol ediyor sonrasında aracın vekaletinin yabancı ülke için bir anlamı olmuyor.

 169. Merhaba,

  Çipli ehliyet ile ilgili ben de çok yakın zamanda randevumu gerçekleştirdiğim için yaşadığım tecrübeyi paylaşmak istiyorum. Öncelikle “Sağlık Raporu” denen şey alınması oldukça kolay bir şey. Ben aile hekimimizden aldım. Gözlük ya da kontak lens kullandığım için aile hekimimiz bu kısmı kendisinin dolduramayacağını ve ilgili bir göz doktorunun bu işi yapabileceğini söylemesi üzerine devlet hastanesinden ( en yakın tarihte olan bir devlet hastanesinden) randevu alarak, SGK’lı olmadığım için sadece burada 30 TL’lik bir muayene ücreti vererek raporu aldım. Muayene diğer muayenelerden farklı olmayan bir muayene ve 5 dakikadan fazla sürmüyor. Yalnız burada da bir detay bilgi vereyim : Bazı anlaşmalı kuruluşları kendi muayenelerindeki doktorlar bu kısmı doldurmakta bizim yetkimiz yok diyebiliyorlar. Burada önemli olan ister “Aile Hekimi” olsun ister “Devlet Hastanesi” olsun randevusuz işlem kesinlikle yapılmadığı. O yüzden sağlık raporu işini son dakikaya bırakmayın. En az 10~15 gün önceden alın. İkinci bir husus hem kart bedelini hem hizmet bedelini birkaç tane banka alıyor. Mesela Ziraat Bankası bile sadece kart bedelini alıyor. Ben Vakıfbanktan yaptım işlemimi (dekontları kaybetmeyin). Üçüncü olarak, sağlık raporunda da biyometrik resminizin olması gerekiyor. O yüzden sağlık raporunu alacağınız zaman biyometrik resminizi de mutlaka yanınızda götürün. Dördüncü olarak, emniyetten randevunuzu aldığınızda en son işleme kadar yaptığınızdan emin olun yoksa işleminizi yapamazsanız. Eğer en son işleme kadar yaptıysanız mailinize bir referans numarası gönderiliyor, bu numarayı mutlaka not edin ya da o mailin çıktısını alın veya mailin kendisini görevli memura gösterek şekilde hazır bulundurun. Benden biraz sonra gelen vatandaş randevusunu memura ispatlayamadığı için sağı solu aramaya başladı, dikkat edin sizin başınıza da gelmesin. Şimd içerideki işlem prosedürünü anlatayım. Tavsiyem randevu saatinizden en az yarım saat önce gidin (ben yaklaşık 1 saat önce gittim ve işim yarım saatte bitti, yani illa randevu saatinde ya da 10~15 dakika önce orada olacaksınız diye birşey yok). İçeri girdiğinizde önce randevunuzu teyit etmeniz gereken görevli memurla görüşecek ve ona parmak izini vereceksiniz. Randevuyla ilgili bir sorun yoksa parmak izinizi alıp size sıra numarası verecek. Sonra beklemeye başlayacaksınız. Sıranız geldiğinde sıranızın olduğu kontuardaki memura şu evrakları vereceksiniz: 1. Kimliğiniz (mutlaka ama mutlaka yanınızda olmalı) 2. Eski ehliyetiniz 3. Üzerinde biyometrik fotoğrafınızın olduğu imzalı ve kaşeli sağlık raporu 4. Değerli kart ve hizmet bedellerine ait banka dekontları (bir vatandaş bu dekontları kaybettiğini söyledi, memur sadece güldü, yurdum insanı ne diyeyim) 5. İki adet biyometrik fotoğraf (4,5×6 beyaz arka fon; fotoğrafçıya söylemeniz yeterli). Herşeyinizin tamamsa son işlem 5 dakika bile sürmüyor, memur bana herhangi birşey sormadı, mevcut ehliyetimde de kan grubu yazdığı için bu konuda da bir sorun çıkmadı. Eğer kan grubunuz mevcut ehliyetinizde yoksa ve bir kan grubu kartı ya da belgeniz varsa bunu da götürmenizde fayda var. Memur belgelerinizi alıp (kimliğinizi tabi ki size geri veriyor) ama mevcut ehliyetinizi alıyor ve size geçici ehliyet yerine A4 kağıda basılı bir belge veriyor. Umarım detaylı bir şekilde anlatabilmişimdir. Yine de sorunuz olursa yardımcı olurum 🙂

  Son Not : Malumunuz biyometrik fotoğraf çektirmek maliyetli ve ehliyette kullanılan biyometrik fotoğraf ile yeni çipli kimliklerde kullanılan biyometrik fotoğraf aynı olduğu için 8 adet çektirip (4 yetmeyebilir) 1 taşla 2 kuş da vurabilirsiniz 😉

  1. Serdar, üşenmeyip, uzun uzun tecrübeni aktarmışsın. Çok faydalı yorumun için teşekkürler

   1. Merhaba, Yeni ehliyet ve Kimlik fortoğraf boyutları aynı değil. Bu bilginin doğrulanması gerekiyor. 🙁

 170. AZERBEYCANA KENDİ ARACIMLA GİDECEĞİM GEREKEN BİR BELGE YADA EVRAK VARMI ORDA ARACA AYRI BİR SİGORTA DURUMU OLUYORMU 1 HAFATA KALACAĞIM

  1. azerbeycan da gümrükde 1 aylık azer kaskosu yapılıyor 40 mamat civarı türk parası ile 86 tl civarı belge araç ruhsatı ve araç sahibi degilseniz vekaletname isteniyor

   1. merhaba mustafa bey, peki eski ehliyetler azerbaycan da geçerli mi? yoksa uluslararası veya çipli ehliyet şart mı?

 171. Merhaba aracımla Almanyaya gitmek istiyorum Umuma Mahsus pasaportum var. Almanyadan davetiye almam gerekiyor sanırım diyelim ki arkadaşımdan davetiye aldım. Aracımla diğer ülkeleri nasıl geçeceğim kapılardan. Bilginiz var mıdır?

  1. İlk giriş yapacağın ülkeden vize almanız gerekli. Yunanistandan gidecekseniz yunanistan vizesi alacaksınız. Bu vize diğer AB. Ülkelerinde geçerli. Ancak AB uyesi olmayan bir ülkeye girecekseniz oradan da vize almanız lazım. Örneğin Sırbistan vizesi de almalısınız.

   1. Özkan Bey’in yazdıkları doğru. Bir tek düzeltme yapayım. Sırbistan-Kosova- Arnavutluk-Karadağ- Bulgaristan gibi şartlı üye olan ya da olmayan ülkeler çok girişli vizelerde uluslar arası geçişe engel olmuyorlar. Örneğin Yunanistan’dan Multi vize alırsanız Hırvatistan’a kadar gider ve üye olmayan Arnavutluk kapısından rahatlıkla geçebilirsiniz. Dönüşte Bulgaristan üzerinden döneceğim derseniz Makedonya üzerinden Bulgaristan’a geçebilirsiniz.

   2. Özkan bey arabanın 400 tl vergi borcu var bandrol borcu Gürcistan’a geçiş yapabilir miyim ?

  2. Vize almadan almanyaya gitme.Heleki bu ara mülteciler yüzünden kontrol cok fazla.Ayrica öyle kolay olsaydi herkes gelirdi buralara.Kimse konsolosluklar önünde kivranmazdi.

 172. Merhaba,
  Kardeşim Almanya’da yaşıyor. Oturma izni ve çalışma izni vs var. Kardeşime ait aracı ben kullanabilir miyim orada ve ya başka bir ülkeye gezmeye gidebilir miyim?

  1. Almanyada sigortasi herkeseaciksa o araci kulanabilirsin EU icinde istedigin ülkeyede gidersin(Türkye haric) ama sigorta sadece kendi üzerien aciksa kaza yaparsan tüm masraflar cebinden cikar.

 173. Merhaba,

  Biz haziran ayında Bulgaristan’a araba ile gitmek istiyoruz. Benim eşim Portekiz vatandaşı,Portekiz sürücü ehliyeti var ve aracı o kullanacak.Aracımız Türkiye’yeden alındı.
  Bu seyahati gerçekleştirebilmemiz için gerekli belgeler nelerdir?

  Bilgi verebilirseniz sevinirim,
  Teşekkür ederim,

  1. Aynı yazıda yazdığı gibi. sadece ehliyeti zaten AB’de geçerli olduğu için ehliyet için bir işlem yapmanız gerekmiyor. gerisi aynı

  1. eski ehliyet hala geçerli gümrük kapısında dahi sormuyorlar araç adınıza kayıtlı olması yeterli adınıza kayıtlı degilse vekalet ve ehliyet soruyorlar

   1. iran araç için araç karnesi istiyor yani triptik azerbaycan ve gürcistan istemiyor

 174. Araç ruhsat sahibi olmadan araç sahibinden alınan araç kullanma belgesi noterden olan için elçilik olayı şartmı acaba kesin bilgisi olan yazabilir mi

 175. Merhabalar eşim alman vatandaşı 2 çocuğumuz var onlarda çifte vatandaş. Uçak korkum yüzünden sadece onlar uçakla gidipgeliyordu aile ziyafetine. Fakat bu yaz araba ile gitmeyi düşünüyoruz ailecek. Bunun için bulgar sirp yolunu kullanmayi düşünüyoruz fakat ben hangi vizeyi almam gerekiyor yol üzerindeki ulkelerden sorunsuz geçmek için? Bu konuhakkında bilgi verirseniz çok seviniriz..

   1. Merhabalar.ben temmuz başında karayolu ile Bulgaristan Sırbistan üzeri ulkemizde bir alman firmasi olan ve almanydan kiralik olarak getirilen suresi bittigi icinde almanyaya goturulmesi gerwken alman plakalı arac ve alman vatandasi bir arkadaşımla almanyaya gidip 4 gün sonra uçakla dönmek istiyorum.alman Schengen i aldığımda bu iş tamamdır. Bir sıkıntı yaşarıyor sırplarla.bit takım bişeyler duydum.hem bildiğim kadarıyla da Sırplar bize vizede uygulamiyor.lütfen birileri bildiğini yazsın kafayı yicem..tesekkurler

  1. Merhaba oncelikle,
   Sizin milliyetiniz sadece Turkiye mi yoksa Alman pasaportunuz da var mi?

  2. Vize mecburiyetiniz varsa arabayla gidiyorsanız ilk giriş yapacağınız AB. Ülkesinden vize alacaksınız. Sonra AB. Uyesi olmayıp vize isteyen bir ülkeye giriş yapacaksanız yine vize alacaksınız bundan kaçış yok. Şöyle söyleyeyim almanya vizesi aldınız uçakla hollandaya gidip giriş yapamazsınız. Vizeyi hangi ulkeden aldıysanız ilk o ülkeye giriş yapmak zorundasınız. Arabada da durum aynı.

  3. Transit vize almanız yeterli olacaktır. Ulaşacağınız ülke Almanya, ilk giriş yapacağınız ülke Bulgaristan gibi. Bu arada Almanya Multi geçiş vizesi alırsanız Bulgaristan’dan geçiş konusunda bir engeliniz olmayacaktır.

 176. Merhabalar bir sorum olacak eşim ile ben iki ayrı araçla türkiyeye gideceğiz bendeki araç şirket adına kayıtlı vekaletim var eşimin kullandığı araç benim adıma kayıtlı vekalet verdim gümrükte 2 araçla çıkıyorsunuz diye sıkıntı çıkarmı acaba

  1. merhaba , acaba noterden aldığınız vekaletnameyi Türkçe mi İngilizceye çevirerek mi gösterdiniz yetkililere?

 177. merhaba,

  haftaya annem babam ve ben Romanya ya gitmek istiyoruz. Annem ve ben Hollanda vatandaşıyız, Hollanda pasaportlarimiz var. Babamın da yeşil pasaportu var. Araç benim üzerime kayıtlı ama eski tip ehliyetim var. sorularım şu şekilde;
  Hollanda vatandaşı olduğum için(araç Türk plaka) yine de yeşil sigorta yapmalımıyım?
  ehliyetim eski tip olmasına rağmen(Türkiye de aldım ehliyeti) diğer ülkelerde ben kullanabilirmiyim?
  başka neleri gözden geçirmem gerekiyor?
  bilgiler için çok teşekkürler

  1. Evet yeşil sigorta yapmalısınız
   Türk ehliyetinizi yenilemeniz gerekir

   ihityacınız olan tüm bilgileri yazıda bulabilirsiniz

 178. Arabamla Avrupa turu yapmayı düşünüyorum. Arabanın güvenliğini nasıl sağlarım? Otoparkta çalınma ya da soyulma riski nedir? Siz gezilerinizde arabanızın güvenliği için nelere dikkat ediyorsunuz?

  1. Selamlar,
   Sigortasını yapıp, kapıyı bacayı kitledikten sonra biraz evrene emanet etmekten başka yapacak birşey yok gibi :))

   1. Selamlar. Birincisi Bulgaristan’da arabayı Kapalı otopark harici yere bırakmayın ve Türkiyedeki kaskonuza yurtdışı klozunuzu ekletmyi unutmayın. Kasko ekinde Bulgaristan ve Arnavutluk ülkelerinde çalınması durumunda araç bedelinin % 75′ inin size geri ödenme maddesini gördüğünüzde bu işlerin ne kadar ciddi olduğunu göreceksiniz ama eskisi kadar olmadığını söylüyorlar. Ben 2016’da Bulgaristan ve Romanya’da bir hafta boyunca bir şey yaşamadım. Selamlar.

  2. Ben kalacağım yerleri ayarlarken otoparkı olmasına dikkat ediyorum. Böylece geceleri rahatca uyuyorum. Şehirleri gezeken de otoparklara park ediyorum ve araç içine hırsızı istahlandiracak şeyler bırakmıyorum. Ancak wiyanada 3 saatlik otoparka 17 euro ödedim bunu da belirtmek isterim. Otopark fiyatlarına bakmak lazım girişte.

 179. Merhabalar , aracımız ile yunanistana gitmek istiyoruz . Araç benim üstüme ama çipli ehliyetim yok , eşimin çipli ehliyeti var . Eşim sürücü iken gümrükten geçsek daha sonrasında da aracı benim kullanmamda polis kontrollerinde bize sorun yaşatırlar mı ? Teşekkürler .

  1. Kural ihlali yapmadıysanız veya kaza yapmadıysanız kimse size ehliyet sormaz. Siz yine de ehliyetinizi alın derim ben.

 180. Merhaba,

  Motosikletle avrupa turu düşünüyoruz. “Trafik dışındaki” olası hastalık / kaza durumları için ayrı bir sigorta yaptırmam gerekir mi ?

  1. Sigorta kara sınırından çıkışta sorunludur. Hatta ben bunun Almanya havalimanı girişinde de sorulduğunu gördüm. Herhangi bir durumda başlarına maddi bela olacağınız için sigortasız almayacaklardır. Mutlaka yaptırmalısınız.

 181. Merhaba
  Arabamla guney koreye gitmek istiyorum
  Sizce bana neler lazim nasil olur.
  Tessekkur ederim:)

  1. O konu bizi aşar dostum.
   çizecein rota üzerindeki tüm ülkelerin konsolosluklarını tek tek arayıp sormalsın

 182. merhaba ,
  Çipli ehliyetim var ancak araç eşimin üstüne kayıtlı ,araçı ben kullanacağım, yunanistana gitmek istiyorum beraber seyahat edeceğiz bu durumda da araç kullanımı için vekalet gerekli mi?

 183. İYİ GECELER. BİZ ÖZEL ARACIMIZ İLE AİLECE ALMANYA’YA GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ. HEPİMİZİN DE YEŞİL PASAPORTU VAR. ÇİPLİ EHLİYET VE GREEN CARD HARİCİ BAŞKA BİR BELGE ALMAMIZ GEREKİOR MU ? TEŞEKKÜR EDERİM.

   1. Arac ile yurtdışına çıkış işlemleri sırasında aracın içerisinde olacak olan kişilerin tc numaralarını istiyorlar
    Neden
    Bilginiz varmı

 184. Almanya’da universite egitimimi tamamladim ve 6 aydir burada calisiyorum. Türkiye’deki vosvosumu kara yoluyla temelli olarak buraya getirmek istiyorum. Hangi belgelere ihtiyacim var? Cok tesekkürler!

  1. Peh be arkadaşım. Almanyada yaşayıp türkiyeden almanyaya araba götürmekmi :)) şaka yapıyor olmalısın

 185. Merhaba, bir sorum olacak ben Hollanda vatandaşıyım hollanda ehliyetim var türk plakalı MA plakalı aracım ile yurt dışına çıkmak istemiyorum benimde çipli veya international türk ehliyetim mi olması lazım? Hollanda ehliyeti yeterlimidir?

   1. Merhaba. Ben türkiye vatandaşıyım, ama Danimarka’da yaşıyorum, oranın oturum kartı ve ehliyeti var.
    Türkiye’deki kendi aracımla Danimarka’ya çıkabiliyormuyum? Teşekkürler

    1. Şahsa ait aracınız ve Danimarka ehliyetinizle TR’den çıkabilirsiniz ama Danimarka’da aracı bulundurma koşullarını araştırmanız lazım.

 186. Merhaba, bu yaz babamın arabası ile Bulgaristan üzeri Romanya’ya gideceğim, noterden alacağım vekaletin Bulgarca ve Romence tercümeleri gereklimi?

  1. Gerekli değil, vekaletnameyi Turkiye Gumrugu ıstıyor. Bulgar gumrugu bakmıyor. Romanya’da da sıkıntı olacagını zannetmiyorum.

  2. Yillar önce suriye girişte araç oğlumun üzeri ne kayitli olduğu için vekalet istediler.gösterdiĝimde ,arapça konsolosluk tasdiki istediler.ben Antakya hududundayim konslosluk Ankarada.ilginctir TR den cikarken hicbir şey sormadilar,girerken sordular.amaç para sizdirmak. 100 dolar bahşiş vererek geçtim.Bilginize.

 187. merhaba
  şirket adına olab aracımla yurt dışına çıkacagım araç trasporter ticari yük nakli olarak geçiyor 6 kişilik camlı van vekalet haricinde başka bir şey gerekiyormu.
  saygılarımla

 188. merhaba
  şirket adına olan trasportele yurt dışına çıkacagım vekalet haricinde başka bir şey isteniyormu araç ruhsatta ticari yük nakli olarak geçiyor araç 6 kişilik camlıvan.
  saygılarımla

 189. Araç ile Afrika gana’ya iş için seyahat edeceğiz o ülkeden davetiyemiz var. Avrupa cezayir, nijerya üzerinden planlanmış yolculuğumuz için Transit geçiş vizesi mi almalıyız. Kısacası biz nasıl gideceğiz..

  1. Malesef bilgimiz yok ama arkadaşımız Serkan’a websitesinden ya da FB sayfasından danışabilirsiniz: Ruzgarınizinde.com

   1. Gürcistan’a başkasının adına giriş yapacam vekaletname aldım başka ne işlem yapmam gerekiyor

    1. Yazıda herşey yazıyor, lütfen hepsini okuyunuz. Anlaşımlayanlar olursa sorabilirsiniz

  1. Yunanistan makedonya sirbistan slovenya hirvatistan otoban a giriste 2 ila 3 euro oduyorsun italya otoban girisinde bariyerler var dugmeye basiyorsun bilet veriyor en son ciktigin bariyerde odeme yapiyorsun otoban uzunluguna gore degisiyor 7 euro 3 euro 36 euro olan var almanya otoban bedava isvicre senede bir defa otoban pulu aliyor cama yapistiriyorsun 40 frank ancak otoban girisidir cikisidir diye bir kapi yok ancak subat aylarinda genelde otobanin bittigi kisimlarda polis bekliyor camda pul yoksa 600 frank ceza yaziyor..bu gune dek pulu olmadan otobana giren gormedim bir araba alsan 1000 fran bir karton sigara 85 frank bu yuzden herkesin arabasinda pul yapisilidir

  2. Bazı geçişlerde hangi sınıftan ucretlendirildini kontrol edin. 6 kişilik araca minibüs muamelesi yapabiliyorlar. Örneğin tivatan feribota binerken veya avusturya da alpleri tunelle gectikten sonra.

 190. Şirket yetkilisi (İmza sirkülerinde yetkili) Kişi olarak araç için muvafakatnameye gerek var mı?

 191. Slm mukavatname gereklimi anne baba birlikte sehyat edecek çocuk 17 yaşında

  1. Ayrı pasaport çıkartırken her 2 ebeveynden muvafakatname gerekiyor.
   Ayrıca yurtdışına çıkışta beraberseniz gerekmiyor

 192. Merhaba,

  Turist vizem ile Türkiye’den Polonya’ya okul amaçlı geldim. Pasaportumun bana verdiği izin bir giriş için 90 gün. 90. günde TR’ye geri döneceğim ve aracım ile tekrar Polonya’ya gelmek istiyorum öğrenci vizemi alıp.

  TR’den çıkıp 90 gün sonra geri geldiğimi varsayar isek, tekrardan çıkabilmem için belli bir sürenin geçme koşulu var mı?

  Kısacası; her çıkış için belli bir süre var mı aracı orada bulundurmak için? Veya Türkiye’ye dönüldüğünde TR’de belli bir süre aracın beklemesi gerekiyor mu?(Uluslararası ehliyet ve aracın sigortalarının tamam olduğunu varsayarsak)
  Teşekkürler.

   1. Teşekkür ederim. İkinci sorum Avrupa’da aracım ile ”son 1 yılda” maksimum 6 ay bulunabileceğimi okumuştum rastgele bir sitede. Doğruluğu hakkında yorum yapabilir misiniz? Zira Son 1 yıl içerisinde 7 ayı geçirmeyi plnalıyodum.

   2. biz anne baba ve 2 cocugumuz yaslari 7 ve 9 bulgaristan a kendi aracimizla cikis yapacagiz. yesil pasaportlarimiz var. Bir arkadasimiz kafamizi karistirdi. Noterden cocuklarimiz icin muvafakatname vermemiz gerekiyormu.bize biraz garip geldi cunku heo beraberiz . Bizi bu konuda aydinlatirsaniz cok seviniriz . simdiden tesekkurler.

    1. Bize de çok saçma geldi ama kesin bir bilgimiz yok. 🙂
     Pasaport çıkartırken noterden cocuklarimiz icin muvafakatname alıyoruz ama

  1. Merhaba tr vatandaşiyim tr de aracin var.Ama almanya da yasiyorum vizem yok oturum kartiyla giris cikis yapiyorum alman ehliyetimde var tr deki arabami evraklari yaptirip getirebilirmiyim?

  2. Merhaba tr vatandasiyim tr
   De
   Arabam var evraklari yaptirdim var sayalim almanyada yasiyorum oturum kartim ve
   Pasaportum var arabami getirebilirmiyim tr den

 193. Merhabalar ruhsata isli ceki demirli hususi kamyonet aracimla 300 kg.lik römorkuyla birlikte yunanistana seyahat planliyoruz herhangi bir sıkıntı yaşarmiyiz?teşekkürler.

  1. Sehiricine römorkla girmek yasak olabilir. Örneğin bazı avrupa ulkelerinde karavanla sehiricine giriş yasak. Ayrıca hız sınırı da direk 70e düşüyor diye biliyorum.

 194. Merhabalar,

  Soru şu; Yunanistan’a yerleşiyorum. Yepyeni ve satmak istemediğim bir motorum var. Motoru da almak istesem, prosedür nasıldır? Bu konunun prosedürü ve bütçesi konusunda bilginiz var ise. Yardımlarınızı rica ederim.

 195. İyi günler.Babama ait araç ile Almanya’ya gitmeyi planlıyoruz. Babamdan vekaletname aldım ve Green sigorta yaptıracağım.Ehliyetim de yeni çiplilerden. Pasaportlarımız da yeşil.Bunların haricinde yapmamız gereken birşey var mı? Teşekkür ederim

  1. Araba evrakları tarafında hazırsın. Hep Schengen ülkelerinden geçerek gideceksen sadece Schengen vizesi alman lazım. Güzergahına göre ülkelerin vize durumuna bakmayı unutma
   İyi yolculuklar şimdiden

   1. Bu soruya eklme yapayım bende =)

    Araç babamın adına yunanistan üzerinden diğer balkan ülkelerini gezmeyi planlıyorum.

    noterden aldığımız vekaleti ingilizceye çevirtip onaylatmak gerekiyormu ?

 196. Merhaba ben belçikada yaşıyorum Belçika oturumum var arabam kendi adıma kayıtlı Fransa plakası kimlik kartım Belçika arabam Fransa gümrükte her hangi bir problem çıkarmı şimdiden teşekkürler.

    1. yabancı plakalı arabayı tr’ye sokmak için yapılması gereken başka işlemler ve maksimum kalma süresi limiti var. bi muameleciden bilgi alabilirsiniz

 197. merhabalar…

  benim aracim Firma uzerine kayitli ama Firma da bana ait..
  bu durumda Imza Sirkuleri ile geldigim ve Firmanin bana ait oldugunu kanitladigim takdirde de benden Noter den yazi isterler mi??
  tesekkurler..

 198. Türkiyede halen sürücü belgesi olarak hiç bir şekilde içinde çip olan sürücü belgesi kullanılmıyor,bundan dolayıda yeni sürücü belgelerine ÇİP li ehliyet demek yanlıştır.

 199. Merhaba benim E sinifi ehliyetim var eski tip moldovaya gitmek istiyorum arabamla çip li ehliyet almam yeterli olacak mi kafama takilan 3 tane ulkenin gümrük kapısından geçeceğim Bulgaristan romanya ve moldova ne tur bir vize almam gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim şimdiden teşekkürler emeginize sağlık yazi çok iyi savgilar

  1. Bulgaristan ve Romanya’ta Schengen ile girebiliyorsunuz. Moldova’yı biz de bilmiyoruz.
   Ehliyet sınıfınızın kullandığınız araca uygun olması lazım.
   Çipli ehliyet ve yeşil sigorta çıkartmalısınız

   1. Teşekkür ederim Moldova ya 3 ay vizesiz girebilirsiniz vize istemiyorlar benim tam olarak ogrenmek istedigim Bulgaristan ve romanya dan ayri ayri vize mi alacagim yoksa sadece romanya kosoloslugundan transit gecis vizesi almam yeterli olacak mi tekrar teşekkür ederim

    1. Malesef bilgimiz yok.
     Muhtemelen ayrı ayrıdır ama konsolosluktan bilgi almanı öneririz

 200. Merhabalar,

  4 yetişkin 2 çocuk tek arabayla Yunanistan’a gitmeyi düşünüyoruz. Araçla sınırı geçişte kişi kısıtlaması var mıdır? Bu konuyla ilgili hiçbir bilgiye ulaşamadım.

 201. merhaba,
  eşimle yurt dışına araba ile çıktık. ancak eşim Türkiye’ye uçakla daha erken dönmek zorunda ve arabanin ruhsatı onun adına kayıtlı. benim Türkiye’ye arabana ile dönmem için noter belgesi gerekli mi? evlilik cüzdanı iş görür mü? yurt dışında noter işini konsolosluk ile mi çözüyoruz?

 202. Merhaba .Oturumum Almanya türkiyeden araba satın aldım vede almanyadan ehliyetim var aralık ayında türk plakalı kendi adıma olan aracımla almanyaya 2 haftalıgına gideceğim .sorum şu türk ehliyetimde mevcut ama çipli değil alman ehliyetimle türk plakalı aracımı kullanabilrirmiyim diger ülkelerde sorun çıkarmı ?tek almam gereken green card mı?

   1. Mrb . Benim sorumda Danimarka oturumum ve oranin ehliyeti var. Turkiyeden kendi adima aracimla italya turu yapmayi planliyorum. Acaba vize almam gerek mi ? Yada herhangi birsey yaptirmam gerek mi. Tsk.

 203. SAMSUNDAN AZARBEYCAN A GİDECEĞİZ ARAÇ İLE FAKAT AZARBEYCAN SINIR KAPISINDA ARACIMIZIN YÜZDE 30 BEDELİ ALINIYORMUŞ ARACI PARÇALATIP SATILMASINI ENGELLEMEK İÇİN BÖYLE BİR ŞEY VAR MI BİZ ARAŞTIRDIK BİRAZ FARKLI FARKLI ŞEYLER ÇIKTI BU KONU İLE İLGİLİ BİR BİLGİ AKTARIMI YAPARMISINIZ

  1. Biz de hiç böyle birşey duymadık. Bilgimiz yok malesef. Öğrenince bizimle paylaşırsanız çok sevirim

  2. böyle bir şey yok girişte aracı gümrükte kayıt altına alıyorlar çıkarken de kayıtdan düşüyorlar araçla giriş yaptıysan araçlada çıkmak zorundasın

 204. Merhabalar, bulgaristanda araçların çalındığına sıkıntı yaşanabileceğine dair bir şeyler duydum, o bedenle kendi aracımızla çıkmaktan biraz çekiniyoruz. Bu konuda bir bilginiz varsa yardımcı olur musunuz?

  1. Evet, böyle söylenceleri biz de duyduk ama ne kadar büyük bir risk onu bilmiyoruz. Eskiden arabaları çalmak kolaydı, şimdi çok zorlaşlatı. Arabanız 15 yaşından büyükse daha kolay olabilir çalmak

 205. merhaba
  sizin konunuzun biraz disinda kalabilir ancak belki bir bilginiz ya da bilgi verebilecegini dusundugunuz bir referansiniz vardir diye yine de sansimi denemek istedim.
  azerbaycandayim, ve izmirde bulunan evimi azerbaycana tasimak istiyorum. azerbaycandan sahibinin kullandigi bir aracla turkiye’ye gelip evimi bu araca yukleyip azerbaycana donmek gibi bir niyetim var. gurcu ve azeri gumrukleri konusunda bir sorunum yok. turkiyeden yabanci uyruklu araca yuklenen zati esyanin yurtdisina cikarilmasi konusunda bir engel/duzenleme var mi onu ogrenmek istiyorum. siz bilmiyor olsaniz bile, boyle bir bilgiye ulasmak icin nereye bakardiniz?
  saygilar, tesekkurler

  1. Selam Barış,

   Konuya dair bir fikrimiz malesef yok ama tahminimce şahsi eşyan olduğu sürece sıkıntı çıkmaz.
   Ama sanırım ülkeden çıkışından çok girişinde sıkıntı olur. Ben ilgili bir gümrük kapısını arayıp danışırdım yerinde olsam

 206. alman konsolslugundan schengen vizesi aldık,almanyadan dayım kendi arabasıyla burada,onların arabasıyla almanyaya gidebilir miyim? yol üzeri ülkelerde sorun yaşarmıyım? çünkü konsolosluktan uçak rezervazyonu ıle vize aldım,plan birden değişti
  bilgi verebilirmisiniz

  1. Merhaba,

   – Vizenizin süresinin TR’den çıktığınız ve geri geldiğiniz süreyi kapsaması lazım
   – Rotanız Schengen Bölgesi’nde olmayan bir ülkeden geçecekse vizenizin çoklu girişe izin veriyor olması lazım.

   Eğer bunları sağlıyorsanız, sorun yaşamazsınız

 207. Sahsi aracimla Almanya’ya karayolu ile gitmek istiyorum. Almanya schengen vizesi yeterli oluyor mu yoksa Bulgaristan vizesi de olmasi sartmidir acaba?

 208. Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. Benim hem Alman hemde Türk vatandaşlığım var. TR plakalı aracımla Almanyaya gitmeyi planlıyorum, aracımla Almanyada kalabileceğim en uzun süre nedir acaba bir bilginiz varmı?

 209. Ben ve ailem yeşil pasaport sahibiyiz, kendi aracım ile Bulgaristan üzerinden Sırbistan’a gitmek istiyorum. Ehliyetim çipli , yapmam gereken başka birşey var mı?şütfen cevap

 210. Ben ve ailem yeşil pasaport sahibiyiz, kendi aracım ile Bulgaristan üzerinden Sırbistan’a gitmek istiyorum. Ehliyetim çipli , yapmam gereken başka birşey var mı?

  1. Yeşil pasaporta hala yurt dışına çıkışlarda kısıtlamalar var. Onu çözdünüz mü

   1. Selamlar. İtalya’dan schengen şöför vizesi aldım.Bu vizeyle kullandığım aracım (tır) yanımda olmadan Türkiye’den Bulgaristan üzeri kara yolundan başka bir arabayla Almanya-ya gidebilir miyim? Sınırda belge ibraz etmem gerekir mi? Pasaportumu göstermem yeterli olur mu? Teşekkür ederim…

 211. iyi günler benim motokaravanım var yurtdışına çıkış yapacagım ama arkasında motorsikletim var onada green card sigortası isteniyormu aydınlatırsanız sevinirim

 212. Aracım kendi şirketim üzerine kayıtlı bende şirket müdürüyüm Yunanistan A çıkış yapacağım imza sirkülerimi yanıma alsam yeterli olurmu

 213. Merhaba,

  Bayramda şirket aracıyla yurtdışına çıkış yapacağız.
  Kiralama şirketinden vekaletneme, yeşil kart sigorta poliçesi ve Turing’den Uluslarası ehliyet aldık.
  Başka bir evrağa ihtiyaç var mıdır?

  Teşekkürler, iyi bayramlar…

 214. Merhaba,
  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
  Yeşil siğortanın, Dereköy sınır kapısında Bulgar tarafından 50 levaya (75TL) , bizdekinin 3te biri fiyata alınabildiğini okudum. Bu doğru mudur? Bayramın 1. günü (11 eylül 2016) Dereköy Turing açık mıdır? ya da 24 saat açık mı oluyor? Kapalı ise, Bulgar tarafından yeşil sigortanın alınması mümkün olur mu? Teşekkürler.

  1. Vay, eğer doğru ise çok kıymetli bilgi.

   Lütfen bizimle de paylaş öğrenirsen

   1. Bilgi doğru her yıl kayak sezonunda Bg. tarafında Tr.den daha ucuza yaptırarak giriş yapıyorum. Ayrıca aracın marka, model, cinsi, ve ya silindir hacmine bakılmaksızın tek fiyat üzerinden alabilirsiniz. “Sadece süre bakımından fiyat artıyor.”
    Örneğin, 22.01.2016 Tarihinde Mercedes Viano 2,2 cc aracıma BG. tarafında 150 TL. sigorta bedeli ödedim, aynı aracı TR. tarafında yaptırmış olsaydım 330 TL. ödemem gerekecekti… Herkese sağlıklı günler dilerim.

 215. Merhaba özel aracımızla Bulgaristan Nesabar’a gidecegiz yeşil pasaport sahibiyiz.Çipli ehliyet var.Araç sigortamızı yaptırdık.Emekli ögretmenim başka bir belge isteniyor mu?

  1. Yeşil pasaporta yurt dışı çıkışlarında hala kısıtlama var diye biliyoruz

 216. Merhaba,
  Evraklarımızın tamamı Türkçe (vekaletname, kasko ve yeşil kart). Yunanistana geçişte sıkıntı yaşamayız değil mi?
  Teşekkürler

  1. Selam Melis,

   Böyle bir şart yok diye biliyoruz ama işini kolaylaşırır tabi

 217. Merhaba,

  Şirket aracında şirketin yazacagı yazıyı noterden vermesi zorunlu mudur? Bu durum sadece Türkiye’den çıkışı ilgilendireceği için sadece Türkçe olması yeterli midir?

  Teşekkür ederim

  1. Noterden olması şart.

   Tek ülkeye gidecekten, yani tek sınır geçişi yapacaksan Türkçesi kafi ama birkaç sınır geçişi varsa tercümesini almakta da fayda var

 218. Merhaba,
  Çipli ehliyet yerine verilen geçici belge ile Yunanistan’a girmemiz mümkün mü? Sanırım gidiş tarihimize yetişmeyecek çipli ehliyetimiz.

 219. Merhaba aracın ruhsatında rehinlidir satılamaz ibaresi varsa yurtdışına çıkışta bir sorun olurmu acaba ?Kredili aldığımız için ruhsatta boyle yazıyor,arac benim adıma.
  Teşekkürler

 220. Merhaba eski tip sürücü belgem var Bulgaristan da ikamet ediyorum Bulgaristan ve ab ülkelerinde araç kullanabilir miyim bildiğim kadarıyla ülkeye giriş yaptıktan sonra 3 ay kullanılabiliyor .

 221. Merhabalar,

  Avrupa birliğine uyumlu cipli ehliyete sahibim. Size bir sorum olacaktır. Arnavutlukta uluslar arası bir rent a car firmasından kiralayacak olduğum araçla sınır dışına giriş-çıkışlarda, ülkeler ( Karadağ ve Makedonya) herhangi bir ücret talep ederler mi?

  Başka ülkeye geçişte bizden ücret alırlar mı? Alırlarsa maliyeti ne olur? Ödememiz gereken vergi ve sigorta yükümlülüklerimiz var mı ?

  Bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Genelde kiralama şirketleri arabalarını yurtdışına çıkarılmasına izin vermez. Shengen bölgesinde kiralanmış bir araba ile Shengen içinde ülkeden ülkeye dolaşabilirsiniz ancak Arnavutluk Schengen üyesi değil. Arabanı Arnavutluk sınırlarından çıkartmanıza izin vereceklerini sanmıyorum

   1. Bu turu yapmıştım. Arnavutluk araç kiralama gideceğiniz ülkeleri belirtin ve yeşil kart çıkartin. Ayrıca sinir geçişinde bir ücret söz konusu değil. Makedonya’da Arnavut plakalar gıcık kapıyorlar. Aracın bir yeri de rent a Car ibaresi olsun. Iyi yolculuklar…

 222. Merhaba cift vatandasli olan makedonyali arkadasimin turkiye plakali arabasiyla makedonyaya gdicez 3 kisi ikimiz pasaportlari yeni cikardik bulgaristandan gecerken sadece arac sahibinin transit vize almasi yeterli mi bizimde almamiz gerekir mi ?

 223. Merhaba, bilgileriniz cok güzel teşekkür ederim. Sormak istediğim. Şirket aracı ile Gürcistan ve ordanda Azerbaycan’a gitmek istiyorum. Şirket benim imza yetkiliside benim. Bende arabayı kullanan olacağım. İmza sürküsü be şirket bilgilerim olması yeterli mi? Yoksa kendi kendime noter yetkisi vermelimiyim? Birde Gürcü makamları noter yetkisini Nasıl okuyacak ve aracı içeri alacaklar? Şimdiden Cok teşekkür ederim. Saygılarımla

  1. merhaba azerbaycana araçla gitmek için triptik gerekiyor mu?
   araç kendi aracım gürcistan üzeri gidecem.

 224. Merhaba

  Aracımı Türkiye’den Almanya’ya götürüp Türkiye deki plakamı düşürtüp Alman Plakalı yapmak için ne yapmam gerekir.

  Saygılarımla

 225. teşekkürler bilgiler için.11-17 eylül thasos adası planım var 2 yetişkin 2 çocuk ile,Yeni tip ehliyet,yeşil sigota aldıkdan sonra anladığım kadarı ile sorun yok.Thasos ve sonrasında selaniğe kadar otoban için widget ödeme vs varmıdır.?Eylülde thasos nasıldır varsa ada için diğer önerilerinizirica ederim.

  1. Eğer kendi aracınızla çıkıyorsanız ve ehliyetiniz çipliyse sadece yeşil sigorta gerekir.

   Thasos Eylül’de hafif serin olur ama güzel de olur. İstanbul’a benzer hayal edebilirsiniz.

 226. Selamlar, açıklamalarınız çok faydalı teşekkür ederiz.
  Ekim sonu kendi aracımla Avrupa turuna çıkmayı planlıyorum. Schengen dahil tüm gereklilikleri yerine getirdikten sonra Avrupa içinde bir ülkeden diğerine geçerken her sınırda bürokratik işlemlere takılır mıyım yoksa rahatlıkla geçişleri yapabilir miyim? Bir de aracımı yurt dışına çıkarmam için ne gibi masraflar beni bekliyor olacak? Örneğin kaparo gibi ücretlendirmeler var mı? Şimdiden teşekkürler.

  1. Selamlar Burak,

   Sadece Schengen bölgesinde kalacaksan tek geçeceğin sınır Türkiye – Yunanistan sınırı olacak. Ondan sonra Türkiye’ye döne kadar tekrar sınır geçmeyeceksin sanırsak. Balkan ülkelerideki durumu daha detaylı araştır istersen. Dolayısı ile yapman gereken tüm masraflar bu yazıda okuduğun masraflar. Ayrıca bir kez sınır geçiş işlemi yapacağın için Schengen içinde bürokrasi yaşamazsın. Ama eğer herhangi bir Balkan ülkesi Schengen’de olsa bile farklı bir uygulama yapıyor ise onu detaylıca bilmiyoruz.

 227. Merhabalar,
  Yaziniz oldukca aciklayici lakin bir kac kismi haric. Oncelikle 3 yesil 1 kirmizi pasaport sahibi 4 ogrenci Bulgaristan-Sirbistan-Bosna gezisi dusuncesindeyiz.
  q
  1-Aramizda 18 yas alti olan kardesim de var bunun icin ekstra bir sart var mi?
  2-Arac vekaletnamesini herhangi bir dile tercuman ile cevirtmek zorunlulugu var mi?
  3-Gittigim yerlerde arkadaslarimin evinde kalacagim yani otel rezervasyonum yok gumruk polisi bunu talep etmekle yukumluyse bu durumu nasil asabilirim?

  simdiden tesekkur ederim, cevabinizi merakla bekliyorum.

  1. Selamlar, gümrük ve pasaport memurunun işlerini sanki kafanda karıştırmışsın.

   Pasaport memuru kişilerin yurt dışına çıkışı ya da ülkeye girişiyle ilgilenir. Gümrük memuru malların (bu durumda araba).

   Dolayısı ile kişilerin yurt dışına çıkışı bu yazının konusu değildir. Ama sorunu cevaplayalım tabi:

   1. 18 yaş altının yurt dışına çıkışı için muvafakatname gerekir. buradan okuyabilirsin http://www.gezginanne.com/2014/12/gezgin-anneye-sor-yurtdsna-ckarken.html
   2. Tercümesinin bulunmasında fayda var. Sadece sınır geçişi için değil, yurt dışında gezerken bir kaza ya da polisle ilgili bir durum için.
   3. Bu gümrük memurun işi değil. Sana bu soruyu sorma yetkisi yok. Bu pasaport memurunun işi. Arkadaşının ev adresi yanında olsun.

 228. merhaba ben aracımla azerbaycana gitmek istiyorum . acaba hangi belgeler gerekli bilgi verirmisiniz. green card (yesil sigorta) yaptırmam lazım mı .duyduguma gore yaptırmadan da gurcıstan sınırından cıkarken orada azerbaycan icin 20 dollar karsılıgında yapılıyormus.birde ehliyetim eski ehliyet. yeni cipli ehliyetsiz cıkabılırmıyım .cevaplarsanız cok sevinirim. simdiden tesekurler

  1. Hımm konuyu biz de bilmiyoruz. gittikten sonra bizimle de deneyimlerini paylaşırsan çok seviniriz

  2. Resul bey merhaba,
   Bende aynı yolu kullanarak Azerbaycan a gitmek istiyorum. Araştırmalarınız ne durumda acaba? Yardımcı olursanız cok sevinirim. Saygılarımla

 229. Fransiz ve turk vatandasiyim . Adima kayitli TC plakali aracimla Fransada en uzun ne kadar kalablilirim . TESEKKURLER.

 230. Oncelikle yazi icin cok tesekkurler, gercekten bizi bir cok arastirmadan kurtardiniz.
  Yalniz bir sorum olacak, online olarak surucurandevu.egm uzerinden bugun itibari ile alabilecegim en yakin tarih 10 gün sonrasi (bana yakin Istanbul ilceleri icin) acaba ille de online randevu mu almak gerekiyor, sabah erkenden gitsek basvuru alirlar mi biliyor musunuz?

  1. Randevunuzu alıp cebinize koyun. Kendi bölgenize bakmayın bir tek, başka bölgelerde daha az yoğunluk olabilir. Eğer acilse işiniz sabah erkenden gidip memura randevunuzun olduğunu ama 10 gün sonraya alabildiğinizi, işiniz acil olduğu için kurtarmadığını izah edin.Eğer gelmeyen biri olursa sizi onun yerine alması ya da araya sıkıştırması muhtemel.

 231. Yaziniz icin cok tesekkurler, biz 2 bordo 2 yesil pasaportlu 4 ogrenci ozel aracimizla cikmayi planliyoruz ancak su OHAL ve darbe girisiminden sonra ne olur bir fikriniz var mi? Bir de vize alirken ehliyete ihtiyacimiz var mi?

  1. İran sınırları kapamıştı. Şimdi açtı galiba. Gideceğiniz ülkenin konsolosluğu ile görüşüp sınırlar açık mı teyit edin. Bordo pasaportluların çıkışlarında kısıtlama yok. Yeşil pasaportlu öğrencilerinse yurt dışına çıkışında sakınca olmadığını belgelemesi gerekiyor. Yeşil pasaportluların valilikten “Kendilerine yeşil pasaportları devlette çalışan aileleri sebebile verilmiştir. Kamu çalışanı olmadıklarından yurt dışına çıkmalarında sakınca yoktur” yazısı almaları gerekmekte. ISLAK İMZAlı olması şart.

   Özetle, kamuda çalışanın ebeyvniniz olduğunu gösteren belge (sicil no, tc no, ünvan vb ıceren amirinden onaylı mühürlü olacak şeklinde), ve size ait öğrenci belgesi gerekiyor. Çift dikiş olsun derseniz yanınıza ebeveyninizin sicil maas kademesi de bulunsun.

 232. Merhabalar benim polonyaya Çok girişli Shengen vizem var İsveçten arabasıyla Beraber Gelen Dayımla Gitmek istiyorum bunun için Herhangi bişey yapmam Gerekiyor mu yoksa vizem yeterli mi

  1. Selamlar, senin yolcu olarak tek mesuliyetin Shengen vizen. Varsa ve çok girişliyse, Shengen birliğindeki tüm ülkelere vize süresince girip çıkabilirsin. Bir de vizenin üzerinde “duration of stay” yazar. Bu önemlidir. Senin Shengen bölgesinde toplam kalabileceğin süreyi ifade eder. Mesela: Genellikle 1 yıllık vizelere 90 gün kalma hakkı verirler. İstersen hepsini İsveç’te tek seferde geçirirsin. Ya da bir yıl içinde 90 günü bölerek kullanırsın: Yazın 1 ay İsveç, baharda 2 hafta Almanya, kışın 2 hafta İtalya, baharda 1 ay Yunanistan gibi. Her ülke kontrol etmez ama Almanya, İsveç bu konuda hassastır. Üşenmeden oturur hengi ülkede kaç gün kalmışsın sayarlar.

   1. çok teşekkür ederim bilgi için ben isveçe değil Polonyaya gidicem yani vizemin olduğu ülkede kalıcam o sorun değil sadece yol boyunca sorun yaşarmıyım diye merak etmiştim çok sağolun kafama takılan tek şey sanırsam rota iiçerisinde Sırbisatanda var bu sorun yaratır mı ora için vize almaya gerek var mı?

 233. Bilgiler için öncelikle teşekkürler. Gürcistan’a girişte araç sahibi ya da vekalet aranıyor mu peki?

 234. Bilgiler için çok teşekkürler, süpersiniz. Ehliyet yenileme konusunda oldukça gecikmişim ve yakın zamanda Yunanistan’a gitme durumum söz konusu. Belki bilginiz vardır, yeni ehliyet gelene kadar bize verilen geçici belge ile çıkış yapılabilir mi?

  1. Selam. Biz de sizin gibi başvuruda gecikenlerdeniz ve muhtemelen çıkış tarihimize kadar yeni ehliyetlerimiz yetişmeyecek. Konu hakkında bilgi edinebildiniz mi?

 235. türkiyede yeşil kart sigortası prim tutarları motorlu taşıtlar tarafından belirleniyor.ve sigorta şirketleri bu tarifeye uygun olarak poliçe düzenliyor… ancak yazınızda belirttiğiniz turing kurumunun tarifesine bakıldığında bir farklılık var ve orada ayrıca gider vergisi diye bir kalem görülüyor, yani sanki tarifeler farklı gibi acaba ben mi yanılıyorum ?

  1. Aman sakın! Hiç bir yere gidemezsiniz. Hatta belki arabanızı bile bağlarlar.

   1. Bu kesin bilgi mi
    kapıda ona bakmıyorlar diye biliyorum
    arkadaş muayenesiz araçla kapıdan geçmiş
    trafik polisinin işiymiş muayene öyle diyorlar
    kapıdakiler ona bakmıyormuş
    bana kesin bilgi lazım
    çünkü aracım arızalı bulgaristanda yaptırmam lazım tr de çok pahalı masraf çıkıyor üstesinden gelemem 16 bin tl masraf çıkıyor nerden bulacam o kadar parayı bulgarda 6 bin tl tutuyor en fazla muayeneside geçti araç bu halde muayenedende geçmez amacım sofyada yaptırmak sonra gelip burda muayeneye sokmak

 236. Elinize dilinize sağlık. Kafamda deli sorular dolanırken ve site site gezinirken yazınızı okuyunca bir oh çektim 🙂

  Uluslararası ehliyetimiz var, yıl sonuna kadar schengen’imiz var, araba var, gitmek için niyet, istek, heyecan herdaim var 🙂 Arabayla Sakız + Sisam adalarına çıkıp dolanmak için engel yok 🙂

  Bir tek ekleme veya düzeltme yapmak isterim naçizane… Yeni ehliyetlerde çip yok. Çipli ehliyet olarak anılmıyorlar. Şekil şartları ve içerik olarak AB mevzuatına uygunlar ama dediğiniz gibi. Uluslararası ehliyet statüsündeler.

  Hani vatandaş chip arar üzerinde göremez telaşlanmasın diye yazayım dedim.

  Bizde gezi tozu işlerini pek bir severiz ama iş yazmaya gelince üşeniriz. Yazan sizler sağ olun. Size razaman bayramı için yaptığımız planı yazayım bir bakın müsait olursanız tavsiyelerinizi almak isteriz.

  Özel aracımızla Çeşme’den Sakız Adası’na geçip 3-4 gece konaklamayı, tarihi köyleri görmeyi ve bakir kumsallardan denize girmeyi, kafa dinlemeyi planlıyoruz.

  Sakız’dan direk hiç Türkiye’ye geçmeden arabalı feribot’la Sisam Adası’na geçip 1-2 gece de orada kalacağız ve yine deniz, kum, güneş, yunan yemeklerine doyacağız :)))

  Tekrar Sakız adası’na gece feribotu ile dönüp, sabah’ta Türkiye ‘ye geçip rüyayı sonlandıralım diyoruz.

  1. Çok teşekkür ederiz ekleme için. İyi düşünmüşsünüz. 🙂

   Malesef Sakız Adası ile ilgi yanlış yere danışıyorsunuz çünkü Bilgehan bana orada evlenme teklifi ettiği için bizim için çok özel bir yer ve bu konuda objektif olmamız zor 🙂
   Sakız Adasını biz çok seviyoruz. O ortaçağ köyleri, siyah plajı, ada sakinliği bizce çok romantik. Bununla birlikte, 2 gün adayı keşfetmek için yeterli bir zaman. Siz daha fazla kalıp kafa dinlemek isterseniz, o ayrı mesele. Sisam’a hiç gitmedik ama kulağa harika geliyor. DÖnüşte bizimle yorumlarınızı paylaşırsanız çok seviniriz.

 237. Bilgiler için teşekkürler, gerçekten çok işe yarıyor,
  Bir bilgi almak istiyorum,
  şirketin aracı ile şirket sahibi kendisi seyahat ediyorsa vekalet gereklimi,
  imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi vs. götürsek yeterli olur mu ?
  Şimdiden teşekkürler….

  1. Güzel soru. Şirketler zaten çok ortaklı oluyor ve şirket kararlarında herkesin onayının olması gerekebiliyor. Eğer sizin şirkette durum böyleyse vekalet gerekebilir.

   1. Selam,
    2013 yılından itibaren limited şirketler tek ortaklı olabiliyor, ismi kendi soyadım olan bir şirketim var, araba ruhsatında da bu isim görünüyor ama genede vekaletname gerekliliğini önceden sormak lazım .

 238. Merhaba
  Cok yararli bir yazi olmus.Tesekkurler. ben Yunanistan’a gidecegim kendi arabamla. Triptik belgesi almak gerekiyor mu ?

 239. Bi kitap(çık) falan mı çıkarsanız artık 🙂 gerçekten oldukça faydalı bilgiler, teşekkür ederiz!!

 240. Merhaba, faydalı bilgiler için teşekkürler. Emeğinize sağlık. Yakınımdan aldığım emanet araçla yırt dışına çıkmam için vekaleti nereden alıyoruz? Noterden mi? Türkçe evrak geçerli mi? Teşekkürler.

  1. Noterden 🙂 Türkçe konusunu notere danışın deriz. Eğer gittiğiniz ülkeden başka ülkelere de gidecekseniz tercümesi gerekebilir.

   1. Merhabalar, ilk defa yurt dışına çıkacağım bu yüzden tüm acemiliğimle soruyorum. Ailemden kaynaklı süresi olan bir yeşil pasaportum var. Yakın bir arkadaşım ticari araç ile yurtdışına eşya taşıyor. Onun belgeleri var ve ben aracıyla yanında yolcu olarak yurtdışına çıkıp onunla bir kaç gün boşluğu doldurmak istiyorum. Herhangi bir problem yaşar mıyım? Çünkü büyük çoğunlukta arabada uyumayı planlıyoruz hostel rezervasyonum olmayacak ve ben ticari kişiliğe sahip değilim, turistik bir gezi yapmak istiyorum onunla beraber giderek.

    1. Merhaba normalde bir sorun çıkmaması lazım ama son dönemlerde yeşil pasaportluların girişlerini de sıkı tutuyorlar. Sizden kalacağınız yere dair belge vs istenebilir. Veya ne zaman döneceğinize dair detaylı bir program sorabilirler. Sınır kapılarında her türlü sorgu suale hazır olmalısınız. Arabada uyuyacak olmanız iyiye işaret değil sizin açınızdan mesela. Şüphe uyandırıcı.

 241. Paylaştığınız bilgiler için çok teşekkürler
  Araç için sigorta yaptırmanın dışında başka bir işlem ya da harç yok mu?

 242. Bilgiler için teşekkürler. Benim merak ettiğim konu yeni ehliyet gelene kadar geçici ehliyetle Yunanistan’a giriş yapabilir miyiz? Tecrübe eden oldu mu? Selamlar

 243. Faydalı bilgiler paylaştığınız için sizi tebrik ediyorum.Bizde Yunanistan ı aracımızla defalarca ziyaret ettik.Hiç sorun yaşamadan birçok şehrini dolaştık.

   1. Merhabalar ben Irak’a kendi arabamla gitmek istiyorum ama bana 4*4 araç pikap hiluksla gidilemeyeceğim söyleniyor acaba bu konu hakkında bilginiz var mı?

    1. Merhaba ne yazık ki Irak’ın uyguladığı yaptırımlar hakkında bir bilgimiz yok. İsterseniz bu konuyu bir Turing kurumuna danışın deriz.

  1. Ehliyet yenileme konusunda verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Elinize sağlık.

 244. Atladığınız bir şeyi de ben ekleyeyim. Yeni ehliyet için başvuruda bulunmak için geçen gün aile hekiminden sağlık raporu almaya gittim ama şeker hastası olduğum için bunu hastanenin dahiliye bölümünden alabileceğimi ve yeni ehliyetimi aldıktan sonra da her sene trafik şubesine sağlık raporu götürmek zorunda olduğumu belirtti bunun için bende yeni ehliyet almayı 2020 yılına erteledim:))

  1. Of of, baya bi dert. Bizce de 4 sene daha eski ehliyetin sefasını sürün. 🙂

    1. Ben tecrübemi eklemiş olayım:) Sağlık ocağından alınan raporla sorunsuz işlem yapılabiliyor.

 245. Gürcistan’da seyahat etmek için aracınızı sigortalamanız şart değildir, ayrıca Gürcistan’dan sonra başka bir ülkeye daha setahat edecekseniz Gürcistan seyahatinize kimlik ile değil pasaportunuz ile başlamalısınız.

 246. teşekkürler..bu yaz böyle bir tatil için bana rehber oldu..sadece şirket aracı ile çıkarsam nasıl bir prosedür var acaba? onu bulamadım yazı içeriğinde…

  1. Şirketin noterden size velaketname vermesi gerekiyor. Normal işlemlere ek olarak tek yapılması gereken bu.
   Harika yolculuklar şimdiden

   1. Ben de geçen sene birkaç defa şirket aracıyla yurtdışına çıkmış birisi olarak ufak bir ekleme yapayım, genellikle şirketinizin verdiği izin yazısını kiralama şirketine iletmeniz ve bunu müteakip masrafları sizde olmak üzere bir vekaletname almanız gerekiyor. Bizim kiralama şirketimiz bir de muamele ücreti olarak 100-150₺ arası ücret kesmişti, aklınızın bir kenarında bulunsun. Ama şirketler arasında olduğu için muamele ücretini de verdiğiniz zaman tüm evraklar kargo ile masanıza kadar geliyor, yeter ki izin alabilin.

    1. Merhaba kiralık şirket aracı ile yurtdısına giden şirket sahibi ise vekalet almaya gerek oluyor mu?

 247. Süpersiniz:) Birde evcil hayvanla yurt dışına çıkma deneyiminiz varsa yazsanız 🙂 Cillop gibi olacak 🙂

  1. Evet, bizim de aklımızda vardı o. Biraz araştırdık, ülkeden ülkeye uygulama çok değişiyor. O yüzden genel birşey yazmak mümkğn değil. En sağlıklısı ilgili ülkenin konsoloslığuna danışmak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir