Gürcüler Türklere büyük seyahat kolaylığı sağlamış: Gürcistan’a pasaportsuz, vizesiz gidilebiliyor. Sadece nüfus kağıdınızı götürmeniz yeterli. Bir de üzerine Batum  yakın, ucuz ve eğlenceli bir şehir de olunca Türkler için İstanbulluların bir Ağva’ya, Şile’ye gidercesine uğradığı bir yer olmuş. 

Bizce Batum ideal haftasonu kaçamağı. Hem tam 2 günde yapıp bitirmelik boyutta, hem de 2 günde insanın havasını bayağı değiştirecek farklılıkta. Burada deli dolu bir haftasonu geçirebilirsiniz. Sizin için 2 güne hem eğlence, hem aktitive, hem kültür, hem adrenalin, hem doğa, hem deniz sıkıştıran efsane bir Batum Rehberi hazırladık. Planlarınızı yapmadan mutlaka göz atın deriz!

☞ BATUM REHBERİ

Batum’a gitmenin birçok yolu var. Hepsine dair tüyolarımızı aşağıda paylaştık:

 


 

BATUM’A UÇAKLA GİTMEK (BATUM UÇAK BİLETİ)

THY‘nin Çarşambaları hariç İstanbul’dan her gün uçuş var. Pzt, Perş, Pzr günleri iki seferi oluyor: 6.25  ve 16.20. Diğer günler tek. Uçuş 2 saat sürüyor.
Eskiden Pegasus da uçuyordu ancak artık seferlerini kaldırmış.
Gürcistan Havayolları’nın seferi var görünüyor ama aslında THY ile ortak uçuş yapıyorlar, dolayısı ile uçuş saatleri THY ile aynı. Yine de fiyat politikaları aynı olmayabilir, ikisini de denemekte fayda var.
Borajet 2015’te başlayacaktı ama ya hiç başlamadı ya da iptal etti.

Sonuç itibariyle seçenekler THY ve Gürcistan Havayolları’ndan ibaret.

Önemli Not: Boarding card’ınızı mutlaka saklayın! Pasaport memuru biletinizi görmeden ülkeye giriş vermiyor. (Sebebini Hopa’ya uçuş kısmında anlattık)
 

batum-ucus

Fotoğraf kaynak: www.georgianjournal.ge

ARABA İLE BATUM

Araba ile Batum’a gitmek müthiş kolay. Normalde diğer tüm komşu ülkelere geçiş için bir sürü evrak toparlamanız gerekiyor. Gürcistan’a geçmek içinse önden hazırlık yapmanız gerekmiyor. Çipli ehliyete geçmiş olmanız ya da yeşil sigorta yapmanız gerekmiyor. Ehliyet, ruhsat ve ve tüm yolcuların kimlikleri yeterli. Araç sahibinin arabada bulunması ya da araç sahibinin sürücüye noterden aracını yurt dışına çıkarabilmesi için vekalet vermesi gerekiyor.

– Artvin Batum arası kaç kilometre – Artvin merkezden Batum merkeze 75 kilometre. Normalde 1 saat 45 dakikalık mesafe ama gümrük kuyrukları süreyi uzatıyor.
– Trabzon Batum arası kaç kilometre – Trabzon merkezden Batum merkeze 206 kilometre. Normalde 2 saat 40 dakikalık mesafe ama gümrük kuyrukları süreyi uzatıyor.
– Rize Batum arası kaç kilometre – Rize merkezden Batum merkeze 127 kilometre. Normalde 1 saat 44 dakikalık mesafe ama gümrük kuyrukları süreyi uzatıyor.

Batum’a giderken Türkiye tarafındaki araç kuyruğu ve Gümrük’teki bekleyiş süresi bazen 1 saati bulabiliyor. Sarp sınır kapısının öbür yakası Sarpi’de sıra bekleme süresi çok daha kısa. Gümrük binalarının hemen arkasındaki meydan, bir açıkhava terminali gibi işlevi görüyor. Burada döviz büroları, kafe ve restoranlar yer alıyor.

Sınır sonrası taksi (20 Lari) veya dolmuşlarla (1 Lari) Batum merkeze gidilebilir. Batum şehir merkezi sınırdan 15 km içeride yer alıyor. Ayrıca Artvin’den Batum’a her gün minibüs ve otobüs seferleri düzenleniyor.
 
 
batuma-nasil-gidilir

 

BATUM’A OTOBÜS YA DA MİNİBÜS İLE GİTMEK

Büyük şehirlerden Batum’a otobüs kalkıyor. Aynı zamanda Batum’a yakın şehirlerden de otobüs var.
Rize
ve Artvin’den Batum’a otobüs ve dolmuş seferleri var.
Trabzon‘dan da Batum’a otobüs var, ayrıca dolmuş olduğunu da söylediler ama kesin bilgi değildir. Gardan bilgi alabilirsiniz.

 

ARTVİN, HOPA’YA UÇUP, SARP SINIR KAPISI’NI ARAÇ İLE GEÇMEK

Bu yöntem birkaç saatinizin kaybolmasına mal olur ve biraz meşakatli ama Batum’a uçmaya nazaran yarı yarıya maliyetli.

Şöyle ki; aslında Hopa’da havalimanı yok. O yüzden THY’nin Hopa uçuşları aslında Batum’a iniyor. Oradan insanları otobüslere doldurup Türkiye’ye getiriyorlar. Yani Hopa yolcuları ve Batum yolcuları aynı uçağa bilet alıp, aynı uçakta seyahat ediyorlar. Ama Hopa uçuşları genellikle Batum uçuşlarına kıyasla yarı yarıya daha ucuz.

Bununla birlikte, eğer biletinizi Hopa olarak aldıysanız, Batum’a indiğinizde Batum’da kalamıyorsunuz. Eğer biletinizde Batum yazmıyorsa sizi illa bir otobüse koyup Türkiye’ye yolluyorlar. Aradan sıvışırım gibi düşünmeyin, öyle bir ihtimal yok. Bu sebeple, uçuşunuzu Batum’a aldığını ispat etmek için pasaport kontrolde uçak biletinizi ibraz etmeniz gerekiyor. Batum’a uçuş almaya karar verirseniz muhakkak boarding cardınızı pasaport kontrolüne kadar saklayın.
 
batum-rehberi-2
Otobüsle giderken sınır kapısından geçince “İnecek var” da diyemiyorsunuz. Hopa’ya gelmeden kimseyi otobüsten indirmiyorlar. Ama Hopa’ya gelince Batum’a dönmek kolay. Bir kaç seçeneğiniz var:
– Hopa’dan Batum minibüs ya da otobüsüne binmek
– En hızlısı: Taksi (40 TL tutuyor) ile Sarp Gümrük Kapısı’na gidip, sınırı yürüyerek geçmek. Böylece gümrükteki 1 – 2 saat sürebilen araç trafiğine girmemiş olursunuz. Hopa – Sarp sınır kapısı arası 18 km.  Kapıda 1 TL’ye yurt dışı çıkış mührü ödüyorsunuz, 5 dakikada Türkiye’den çıkış işlemleriniz gerçekleşiyor. 5 dakikada Gürcistan tarafında giriş işlemleri sürüyor. Sınırı geçtikten sonra Batum minibüslerine binebilirsiniz, 1-2 Lari tutuyor. Taksi daha hızlı ama 20 Lari tutuyor. Sınırı geçen arabalara otostop çekmek de çok alışılageldik bir şey.

Özetle; bu yöntem size;
Hopa – Sarp Sınır kapısı taksi 40 TL + Mühür Bedeli 1 TL + Sarp Sınır Kapısı – Batum taksi 20 Lari ya da Dolmuş 1-2 Lari  mal olur. Gürcistan’a kimlikle gidebiliyorsunuz, pasaport kullanmadığınız için yurt dışına çıkış harcı almanız gerekmiyor. Buna dair bilgiyi mutlaka BATUM REHBERİ yazımızdan okuyun.

Batum Havalimanı‘ndan Hopa merkez 40 dakika civarında sürüyor.
 
 
batum-rehberi-16

Fotoğraf kaynak: blackseatourism.net

TRABZON’A UÇUP, OTOBÜS YA DA MİNİBÜS İLE BATUM’A GEÇMEK

Trabzon’a uçup, tekrar vasıta değiştirmek tabi ki gitmenin en pratik yolu değil ama ekonomik seçeneklerden birisi. Çünkü Hopa ve Batum’dan farklı olarak, Trabzon’a uçan bir sürü havayolu var; Atlas, Pegasus, Onur, SunExpress, THY, hepsi uçuyor. Bu da ucuz bilet bulma şansınızı arttırıyor. Trabzon’a indikten sonra gara gidip Batum otobüsüne atlayabilirsiniz. Trabzon’dan Batum’a dolmuş seferi olduğunu da duyduk ama biz denemediğimiz için teyit edilmiş bilgi değildir. Bilen varsa yorumlara dolmuşların nereden kalktığını yazarsa seviniriz.

BATUM’A TREN

Şu an Batum’a ülkemizden tren maalesef gitmiyor.

Gürcistan hakkında daha fazla bilgi için GÜRCİSTAN GEZİ REHBERİ sayfamıza bakabilirsiniz. 

94 YORUM

 1. Fatma

  Kurban bayramında kendi arabamızla günübirlik gittik.Orada harcadığım zamanı keske ayder yaylasında gecirseydim.Sınırdan adımını atar atmaz trafik sigortası yaptırıyorlar 110 tl .Merkezde 2 çorba 1 tosta 80 tl ödedik üstelik Türk işletmeci.Free shop da karton sigara Türkiye ye gore 5 tl ucuz.

  Cevapla
 2. Mehmet

  iyi günler şuan 19 yaşındayım eski kimliğim var resim haliyle pek benzemiyor 2013 yenileme tarihi yani 5 yıl önceki girişte sorun yaratabilirler mi ?

  Cevapla
 3. Bahar

  Slm babadan izin kagidi nerden aliniyo oglumla gezmeye gtmek istiyorum fakat babadan izin kagidini nerden alicagimi bilmiyorum

  Cevapla
 4. Şeyda

  merhabalar. Önümüzdeki ay Ankara’dan Trabzon’a uçup, oradan Batum’ geçip, sonra trenle Bakü’ye gitmek istiyoruz. Bilet bulma sorunu yaşar mıyız? Sarp sınır kapısında inşaat varmış. 7-8 saate geçiliyormuş. Doğru mu?

  Cevapla
 5. ahmet

  merhaba yurt dısında olan bir arkadasım gurcıstana ınıp orda bıraz gezdıkden sonra turkıyeye gecıcek turkıye tarafına gecerken kımlıklemı gecıyor yada gecıste nasıl bır ıslem yapılıyor bılgı verırsenız sevınırım

  Cevapla
 6. Sado

  İyi aksamlar benım eşim yabancı yanı kimliği yok ama resmi evliyız bizde gıdebılırmıyız pasaportu var
  teşekkür Ler

  Cevapla
 7. zeki

  Merhaba, bizde Batuma gideceğiz Nisan ayında yeni kimliklerimiz yok, eski kimliklerle girebiliyor muyuz? Kontroller sıkı mıydı?

  Cevapla
 8. tolgahan

  selam benim kimliğim kayıp oldu başvuru yaptım gürcistana başka nasıl geçebilirim bana bir yol gösterirmisiniz şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 9. Orhan

  Turkmenistan uyruklu biriside ayni sekilde giris cikis yapabilirmi ulkesinin pasaportuyla acil cevap verebilirmisiniz ? saygilar

  Cevapla
 10. Aslan

  Turizm-Travel araçları ile giriş çıkış için hangi evraklar gerekleri, otobüs içindeki yolcuların 24 saat kalma hakkı varmıdır?

  Cevapla
 11. Hilal

  Mrblar bikacgun sonra kiralik aracla gurcistana gitmek istiyoruz kiralik aracla gidicemz icin ne tur belgeler lazim ve gecis esnasinda makyaj malzemesi kozmetik gibi urunlerimi kendi kullandiklarimi fazlasi dgl gecirmek yasakmi ?

  Cevapla
 12. Bayram

  Geçici kimlik belgesi ile gürcistana geçiş yapılabiliyor mu ehliyetim de var ?

  Cevapla
 13. Murat

  Merhaba benim bir misafirim var türk vatandaşı değil burda 3 ay kalabiliyor bu misafirim 3 ay dolgunda batuma geçip bir gün sonra tekrar giriş yapsa olurmu yani batum yurt dışı sayiliyormu yoksa gurcistanami gitmesi lazım bilgisi olanların bilgilendirir sevinirim şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 14. Melike

  Merhabalar 17 yaşındayım ve gürcistana gidicem orada arkadaşlarım var bunun için ne yapmam gerek? Vekalet gerekiyormuş tek başıma gideceğim için vekalet kime verilecek bilgi alabilir miyim lütfen acil

  Cevapla
 15. Ömer

  Daha önce Batum a gittim ama kimliğimi yenileme başvurusu yaptım nüfus müdürlüğünün verdiği kağıt bende yeni kimliğim gelmedi eski kimliğimi de fotoğrafı eski sıkıntı olurmu acaba?

  Cevapla
 16. Mehmet

  Merhaba artvinden batuma araçla geçmek istiyorum. Fakat aracı geçeceğim gün üzerime alacağım. Yani araç satış sözleşmesi olacak. Aracı artvinden alacağım. Ruhsat olmayacak. Araçla beraber batuma nasıl geçerim. Bide benzin fiyatları batumda nasıldır. Kaç litreye kadar izin var. Depoyu fullesem bagaja ayrıyetten atabilirmiyim. Acil cevap lütfen. Tşkler.

  Cevapla
 17. İlkan

  Merhaba Batum’a gelmeyı düşünüyorum ama kımlıgım kayıp oldu yenısı ıstedık başvuru yaptım. Tr sürücü belgemle gelsek sorun yasarmıyız acaba teşekkürler

  Cevapla
 18. Emrah

  Merhaba, Yunanistan’a vizem var; Gürcistan’a kimlikle geçtikten sonra Gürcistan hava sahasından sorunsuz Yunanistan’a gidebilir miyim? Yoksa Gürcistan’a da pasaportla mı geçmeliyim?

  Cevapla
 19. UĞUR

  18 yaşındayım küçüğüm muvafaktname olmadan sadece pasaport ile geçiş yapabilirmiyim

  Cevapla
 20. volkan

  araç benim üzerime degil sadice noterden mi yazı alacagım yoksa konsoloslukdan da bişe yaptırmaya gerek varmı

  Cevapla
 21. Melek

  Merhaba agustos ayinda turla karadeniz turu dusunuyoruz tur sirketi nufus cuzdaninin son bes yil icinde yenilenmesi gerektigini soyledi benim yenileme 2010 batuma gecis yapamazmiyim kimligimde yipranma falan yoktur

  Cevapla
  • Serhat

   Kesin birşey söyleyememekle birlikte kimlikteki fotoğrafınız ile şimdiki haliniz arasında hiç fark yoksa ( ki bu mümkün değil) alırlar. Ama resimden farklı görünüyorsanız 2 yıl önce dahi yenileseniz almazlar.

   Cevapla
 22. Meltem

  Merhaba, anne ile baba ayrı yaşıyorlar. Anne çocuklarla birlikte gurcistan’a gezmek için gitmek istese, babanın izni geekmeden bunu yapabilir mı?

  Cevapla
 23. Kemal TOSUN

  Ben araçla gitmek istiyorum ancak aracımizın ruhsatı babamın adına %100 engelli raporu ile alınmıs engelli aracı ancak mahkemeden benim babamın vasisi olduguma dair mahkeme kararı var bu gürcistana çıkış yapmama engelmi ? BIRDE nüfus cüzdanlarındaki fotoğrafların 6 ay dan eski olmaması gerekiyor gibi bir konu gecti dogrumudur.

  Cevapla
  • Serhat

   Babanızın vasisi olmanız önemli değil. Noterden yurtdışına çıkış vekaletnamesi vermesi gerekiyor size babanızın.

   Cevapla
 24. Pelin

  Ogretmen olarak Batuma girişte okuldan mi yoksa ilce milli eğitimden mi ıslak imzalı yurt dışına çıkış belgesi alınıyor

  Cevapla
  • Yener

   Okula vereceğiniz dilekçe ve Ek-3 formunu okulunuz üst yazıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderir; oradan terörle mücadele biriminde değerlendirilmek üzere İl Emniyet Müdürlüğüne gider.

   Cevapla
 25. Eren

  Merhaba Araçla giriş fiyat olarak nekadar tutuyor araç başınamı para alıyorlar kişi başınamı?

  Cevapla
 26. Hakan

  Slm 1.5 yaşında oglumuzun kimliğinde foto doğal olarak yok.bu sorun teşkil ediyormu. Kimlik fotosuz alınmadığı diye birşey okumuştum. Tesekkurler

  Cevapla
 27. UMUT

  Merhaba temmuz ayında batuma gidiyoruz fakat girişlerde yeni kimlik kartı olmayanlar giremez gibi bir duyum vardır doğrumu bu yoksa eski kimlik kartlarımızla giriş yapabiliyor muyuz …

  Cevapla
  • Birol

   Sorun yok Yeni Kimlik Başvurusu Yapmayı Unutmayın Diyorlar Fakat Yırtık Yada Yıpranmış AÇılmış Kimlik İse Almıyorlar .!!

   Cevapla
 28. Mete Serter

  Aracım engelli aracı annanemin üzerine ruhsat fakat kendisi felçli ve konuşamıyor, ama yasal olarak aracı kullanma hakkına sahibim. Kapıdan geçerken yine de ruhsat sahibini istiyorlar mı ? Acil bilgi lütfen!

  Cevapla
  • Birol

   Zaten Annaneniz Engelli Dahi Olsa Arabanın Direksiyonunda Siz Geçemezsiniz Ruhsat Sahibi Direksiyonda Olmak Zorunda Dikkat Edin Sorun Yaşamayın .!!!!!!!

   Cevapla
 29. murat

  Merhabalar , bayramda 2 günlüğüne batum turu yapmak istiyoruz .. trabzona biletimizi aldık ..trabzon hava limanından nasıl batuma geçeceğiz .. 3 saatlik bir mesafe söz konusu görünüyor ..havalimanından servis varmıdır yoksa otogaramı gıtmemız gerekıyor.. tranzonun yabancısıyım ..yardımlarınız ricadır.saygılarımla .

  Cevapla
  • Aytaç Boz

   Benim önerim Trabzon Havaalanından araba kiralayarak gidin.Sizin için kolay olur.Bir de Batum da Türkçe biliyorlar sıkıntı yaşamasınız. Orada benzin ucuz o yüzden giderken depo dolu olmasın..

   Cevapla
  • Birol

   Murat: Uçakla Gideceğinize Ardahan Üzerinden Vale Ahıska Tiflis GezereK Batuma Gidebilirdiniz Yada Direkt Artvin Hopadan Karı YoLu İle Girişi Tavsite Ederim Uçakla Gidecekseniz Sıkıntı Çıkma İhtimali Çok Yüksek Bagaj Fişi Yırtık Bile sORUN Çıkıyor

   Cevapla
 30. Uğur KÖSE

  Merhabalar biz 5 arkadaş Batum’a gitmek istiyoruz ancak kimliklerimizin veriliş tarihi 2010 bi sıkıntı yaşarmıyız

  Cevapla
 31. mert

  yeni kimlik başvurusu yaptım A4 belgesi kimlik bilgileri yazan bi belge verdiler ama eski kimliğim de yanımda batuma geçiş yapabilirmiyim.

  Cevapla
 32. İSMAİL

  merhaba. 7 yaşında bir kızım var girişte kimliğinde fotoğraf olması gereklimi ?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Malesef sorunuzun cevabını bilmiyorum. Öğrenince haber verirseniz çok seviniriz

   Cevapla
  • Sedat

   Fotaya gerek yok ama yanın da annen baba olacak eğer anne yoksa noter den vekalet alacaksınız

   Cevapla
   • EBRU

    15 yaşına kadar kimliklere resim konulmuyor.Mesela biz hala eski kimlik var. Oğlum 9 yaşında ve resim yok.Bu durumda ne yapacağız? Pasaportu göstersek olmuyor mu ?

 33. Semih

  Merabalar ben aracimla gelmek istiyorum ama aracim benim üstüme değil.ruhsat sahibinden vekalet alıp gecebilirmiyim?ayrıca aracla geçişlerde herhangi bir ücrete tabimiyim ?aracın tipine veya hasar kayıtlı oluşu geçiş yapmama engel mi?istanbul dan geleceğim için bir olumsuzlukla karşılaşmak istemiyorum.bilgilendirirseniz sevinirim saygılar.

  Cevapla
 34. Hüseyin

  Merhabalar. Girişimizi yaptıktan sonra ne kadar süre zarfı içinde Gürcistan da kalabiliyoruz mesela 3 gün 4 gün bunun belli bir süresi varmı?

  Cevapla
 35. Engin

  Merhaba. Artvin hopadan , batuma gecmek istiyoruz. Sadece kimlikler yetiyor mu? Canta bavullar ile girebiliyoz mu

  Cevapla
 36. Serkan

  Selam biz 10 Kisilik bir grupla gitmek istiyoruz. Benim merak ettigim herkes aractan inip tek tek pasaport kontrole girmek zorunda mi yoksa birimiz butun kimlikleri toplayip kontrole verebilir miyiz? Cunku. Kisi basi 10 dk olsa 2 saat gidis 2 gelis 4-5 saat kaybediyoruz. Zaten gunu birlik gidecez insallah
  Tessekurler

  Cevapla
  • Birol

   Tek tek 🙂 Kontrol Yapıyorsunuz Size Önerim Ardahan Posof Veya Çıldır Kapılarından Geçişleri Tavsiye Ederim Size Kalabalık Yok Sakin Bir Geçiş 🙂

   Cevapla
 37. Uygar

  Merhabalar ozel aracimizla gecişte 500 gel para alindigi soyleniyo dogru mu.

  Cevapla
 38. Çiğdem

  19 mayisda sinirdan geciste bir gun bekletirlermi.Bilginiz varmi aceba?Tesekkurler

  Cevapla
 39. Muhittin

  Merhaba,
  Rize’den araç kiralayıp batuma gitmek istiyoruz. Kiralık araç ile sınırdan geçiş mümkün müdür? Eğer değilse sınırda otomobili bırakıp yürüyerek sınırdan geçebilir miyiz? Teşekkürler

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Araç şirketi ile görüşmeniz lazım ama her şekilde yürüyerek geçen-bilirisiniz

   Cevapla
   • Muhittin

    Yeniden Merhabalar,
    Bir sorum daha olacak. Ohal kapsamında gürcistana geçişlerde bir değişiklik oldu mu? Yeşil pasaportlu vatandaşlar diğer ülkelere çalıştıkları kurumdan aldıkları bir izin belgesi ile çıkıyorlar fakat gürcistanın pasaport dahi istememesi nedeniyle belki izin belgesine de ihtiyaç olmaz diye düşündüm. Bu konuda bir bilginiz var mı? Teşekkürler

   • Biz Evde Yokuz

    Biz farklı bir duyum almadık. Sen birşeyle karşılaşırsan bize de haber ver lütfen

 40. nur

  merhaba ben kimliğimi kaybettim yeni kimliğim gelene kadar geçici kimlik belgesi aldım ve haftaya batum turuna gidicektim geçici kimlik belgesiyle batuma geçilebiliyo mu acaba bilginiz var mı

  Cevapla
 41. Ramazan

  Iyi gunler batuma gecis yapmak icin 1.dereceden memur yakinimi olmasi gerekiyor. Kaymakmlik onaymi vermesi gerekiyor bilgi verirseniz cok sevinirim

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Yo? kimse ile akraba olmanız gerekmez Batum’a gitmek için. Nüfus kağındınız ya da pasaportunuzla gidebilirsiniz.
   Neden öyle bir intibaya kapılmıştınız?

   Cevapla
 42. Harun

  Arkadaşın Moskova’dan batuma gelse sorunsuz Türkiye’ye geçiş saylayabilirmi ne gerekli yardımcı olsanz

  Cevapla
 43. Nihal

  Mrblar bizde haziranda trabzonda olacağız günübirlik batuma geçmek istiyoruz aracımızla ekstradan bişey yapmamıza gerek varmı yada ordan günübirlik turlar oluyormu

  Cevapla
   • Gul babuscu

    Araca da para ödeniyor mu? Kaç liraya gelir bir Batum turu

 44. Cihad

  Merhaba Mayıs Ayında Trabzon’dan Batum’a geçeceğiz fakat Uçağımız saat sabah 10 da iniyor ama otobüs saatleri hep aksam 7 den sonra önerebileceginiz başka bir yol yada ulaşım Şekli var mı ? Şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Veysi

   Ayni durum benimde basima geldi ama cozum basit Trabzondan Hopa otobusune bindim Hopadanda Sarpa Sarptanda Batuma..Ayrica Gunduz Hopa Uzerinden Batuma Trabzondan kalkan Ulusoyun araclari var Internette cikmiyor Gardan sorabilirsiniz Hopayida gezmek istedigimden Ben diger Alternatifi kullandim..Saygilar

   Cevapla
  • Mehmet

   Evet benim bir onerim olacak trabzon havaalanindan isterseniz havatas ile yada isterseniz trabzon otogarindan neredeyse saatte bir kalkan minibusler ile ulasabilirsiniz

   Cevapla
 45. Tugsan

  Yasim 18 degil henuz karadeniz batum turuyla gidecegim gurcistana yas siniri oldugu icin vekaletname cikartmam lazimmis bu konu hakkinda bilgi verirmisiniz

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selamlar,
   Anne babanla beraber notere gideceksin, durumu anlatacaksınız, onlar da ona göre bir belge düzenleyip ailene imzalatacaklar. Bu kadar

   Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Send this to a friend