BATUM’A NASIL GİDİLİR – SARP SINIR KAPISINI HAVADAN VE KARADAN GEÇMENİN YOLLARI

Gürcüler Türklere büyük seyahat kolaylığı sağlamış: Gürcistan’a pasaportsuz, vizesiz gidilebiliyor. Sadece yeni çipli kimliğinizi veya pasaportunuzu götürmeniz yeterli. Bir de üzerine Batum  yakın, ucuz ve eğlenceli bir şehir de olunca Türkler için İstanbulluların bir Ağva’ya, Şile’ye gidercesine uğradığı bir yer olmuş.

Bizce Batum ideal haftasonu kaçamağı. Hem tam 2 günde yapıp bitirmelik boyutta, hem de 2 günde insanın havasını bayağı değiştirecek farklılıkta. Burada deli dolu bir haftasonu geçirebilirsiniz. Sizin için 2 güne hem eğlence, hem aktitive, hem kültür, hem adrenalin, hem doğa, hem deniz sıkıştıran efsane bir Batum Rehberi hazırladık. Planlarınızı yapmadan mutlaka göz atın deriz!

☞ Batum Rehberi

Batum’a gitmenin birçok yolu var. Hepsine dair tüyolarımızı aşağıda paylaştık:


Batum’a Uçakla Gitmek (Batum Uçak Bileti)

Türkiye’den THY ve Pegasus havayollarının direkt uçuşları var. Batum’a uçakla gelecekseniz, Batum Havalimanı’na ineceksiniz.

Önemli Not: Boarding card’ınızı mutlaka saklayın! Pasaport memuru biletinizi görmeden ülkeye giriş vermiyor. (Sebebini Hopa’ya uçuş kısmında anlattık)

batum-ucus
Fotoğraf kaynak: www.georgianjournal.ge

Araba İle Batum

Araba ile Batum’a gitmek müthiş kolay. Normalde diğer tüm komşu ülkelere geçiş için bir sürü evrak toparlamanız gerekiyor. Gürcistan’a geçmek içinse önden hazırlık yapmanız gerekmiyor. Ehliyet, ruhsat ve ve tüm yolcuların kimlikleri yeterli. Sadece sınırdan geçtikten sonra Gürcü trafik sigortası yaptırmanız bekleniyor. Bunun da 110 TL gibi bir bedeli var. Eğer yaptırmazsanız 500 TL gibi bir cezası var. Araç sahibinin arabada bulunması ya da araç sahibinin sürücüye noterden aracını yurt dışına çıkarabilmesi için vekalet vermesi gerekiyor. Kiralık araçlarla yurt dışına çıkamıyorsunuz.

– Artvin Batum arası kaç kilometre – Artvin merkezden Batum merkeze 75 kilometre. Normalde 1 saat 45 dakikalık mesafe ama gümrük kuyrukları süreyi uzatıyor.
– Trabzon Batum arası kaç kilometre – Trabzon merkezden Batum merkeze 206 kilometre. Normalde 2 saat 40 dakikalık mesafe ama gümrük kuyrukları süreyi uzatıyor.
– Rize Batum arası kaç kilometre – Rize merkezden Batum merkeze 127 kilometre. Normalde 1 saat 44 dakikalık mesafe ama gümrük kuyrukları süreyi uzatıyor.

Batum’a giderken Türkiye tarafındaki araç kuyruğu ve Gümrük’teki bekleyiş süresi bazen 1 saati bulabiliyor. Sarp sınır kapısının öbür yakası Sarpi’de sıra bekleme süresi çok daha kısa. Gümrük binalarının hemen arkasındaki meydan, bir açıkhava terminali gibi işlevi görüyor. Burada döviz büroları, kafe ve restoranlar yer alıyor.

Sınır sonrası taksi veya dolmuşlarla Batum merkeze gidilebilir. Batum şehir merkezi sınırdan 15 kilometre içeride yer alıyor. Ayrıca Artvin’den Batum’a her gün minibüs ve otobüs seferleri düzenleniyor.

batuma-nasil-gidilir

Batum’a Otobüs Ya Da Minibüs İle Gitmek

Büyük şehirlerden Batum’a otobüs kalkıyor. Aynı zamanda Batum’a yakın şehirlerden de otobüs var.
Rize
ve Artvin’den Batum’a otobüs ve dolmuş seferleri var.
Trabzon‘dan da Batum’a otobüs var, ayrıca dolmuş olduğunu da söylediler ama kesin bilgi değildir. Gardan bilgi alabilirsiniz.

Artvin, Hopa’ya Veya Rize’ye Uçup Sarp Sınır Kapısını Araba İle Geçmek

Pegasus’un Rize havalimanına seferleri var. Önce uçakla Rize’ye gelip buradan sonra Sarp Sınır kapısını otobüs ile geçebilirsiniz.

Diğer yöntem ise birkaç saatinizin kaybolmasına mal olur ve biraz meşakatli ama Batum’a uçmaya nazaran yarı yarıya maliyetli.

Şöyle ki; aslında Hopa’da havalimanı yok. O yüzden THY’nin Hopa uçuşları aslında Batum’a iniyor. Oradan insanları otobüslere doldurup Türkiye’ye getiriyorlar. Yani Hopa yolcuları ve Batum yolcuları aynı uçağa bilet alıp, aynı uçakta seyahat ediyorlar. Ama Hopa uçuşları genellikle Batum uçuşlarına kıyasla yarı yarıya daha ucuz.

Bununla birlikte, eğer biletinizi Hopa olarak aldıysanız, Batum’a indiğinizde Batum’da kalamıyorsunuz. Eğer biletinizde Batum yazmıyorsa sizi illa bir otobüse koyup Türkiye’ye yolluyorlar. Aradan sıvışırım gibi düşünmeyin, öyle bir ihtimal yok. Bu sebeple, uçuşunuzu Batum’a aldığını ispat etmek için pasaport kontrolde uçak biletinizi ibraz etmeniz gerekiyor. Batum’a uçuş almaya karar verirseniz muhakkak boarding cardınızı pasaport kontrolüne kadar saklayın.

batum-rehberi-2
Otobüsle giderken sınır kapısından geçince “İnecek var” da diyemiyorsunuz. Hopa’ya gelmeden kimseyi otobüsten indirmiyorlar. Ama Hopa’ya gelince Batum’a dönmek kolay. Birkaç seçeneğiniz var:
– Hopa’dan Batum minibüs ya da otobüsüne binmek.
– En hızlısı: Taksi ile Sarp Gümrük Kapısı’na gidip, sınırı yürüyerek geçmek. Böylece gümrükteki 1 – 2 saat sürebilen araç trafiğine girmemiş olursunuz. Hopa – Sarp sınır kapısı arası 18 km.  Kapıda yurt dışı çıkış mührü ödüyorsunuz, 5 dakikada Türkiye’den çıkış işlemleriniz gerçekleşiyor. 5 dakikada Gürcistan tarafında giriş işlemleri sürüyor. Sınırı geçtikten sonra Batum minibüslerine binebilirsiniz. Taksi daha hızlı. Sınırı geçen arabalara otostop çekmek de çok alışılageldik bir şey.

Gürcistan’a kimlikle gidebiliyorsunuz. Buna dair bilgiyi mutlaka Batum Rehberi yazımızdan okuyun.

Batum Havalimanı‘ndan Hopa merkez 40 dakika civarında sürüyor.

batum-rehberi-16
Fotoğraf kaynak: blackseatourism.net

Trabzon’a Uçup Otobüs Ya Da Minibüsle Batum’a Geçmek

Trabzon’a uçup, tekrar vasıta değiştirmek tabii ki gitmenin en pratik yolu değil ama ekonomik seçeneklerden birisi. Çünkü Hopa ve Batum’dan farklı olarak, Trabzon’a uçan bir sürü havayolu var; Pegasus, Anadolu Jet, THY hepsi uçuyor. Bu da ucuz bilet bulma şansınızı arttırıyor. Trabzon’a indikten sonra gara gidip Batum otobüsüne atlayabilirsiniz. Trabzon’dan Batum’a dolmuş seferi olduğunu da duyduk ama biz denemediğimiz için teyit edilmiş bilgi değildir. Bilen varsa yorumlara dolmuşların nereden kalktığını yazarsa seviniriz.

Batum’a Tren

Şu an Batum’a ülkemizden tren maalesef gitmiyor.

Daha fazla bilgi için: Go Batumi

Gürcistan hakkında daha fazla bilgi için Gürcistan Gezi Rehberi sayfamıza bakabilirsiniz.

259 Comments

 1. Ek bir bilgi vereyim cocugunuz varsa anne yada baba ikisi birden gitmiyorsa batuma anneden vekalet almadan çocugu çıkartamıyorsunuz bilginiz olsun anne yada baba ikiside varsa mmeur ikisini görüp o şekilde çıkış için izin veriyor.

  Batumda döner yerken et zannedip domuz döner yemeyin kokudan zaten birşeyler oldugunu anlrsınız biz düştük o tuzağa yemedik kokusundan anladık.

  1. Merhaba, ben iki çocuğumla tek gitmek istiyorum ancak babanın da mı olması lazım ya da onun da vekalet çıkarması?
   Not: anneyim:)

 2. Merhaba. Başkasının aracı için vekalet aldım noterden ama tercüme de gerekiyormuş onaylı deniyor, gerekiyor mu acaba?

 3. Merhaba,

  Paylaşımınız için teşekkürler. Batum’dan İstanbul’a Rize üzerinden dönmeyi düşünüyorum.

  Sorum:
  – Batum’dan kalkan ve Rize havalimanına giden otobüs/minibüs var mı ve ne sıklıkta? Şu ana kadar internet üzerinden Metro gözüküyor ve gün ortası tek bir sefer. Havalimanına gitmiyorlar dahi. En azından rotalarında öyle gözüküyor. Rize’den uçak bileti almadan önce ulaşımın ne derece kolay olduğunu öğrenmeye çalışıyorum. Verebileceğiniz her türlü bilgi için şimdiden teşekkür ederim

 4. Merhaba 9 aylık kızım var pasaportunda fotoğraf var, kimliğinde fotoğrafı yok. Pasaportu kabul ederler mi?

  1. Merhaba hem kimlikle hem pasaportla giriş diye bir şey yok ya birini ya birini ibraz etmeniz gerekiyor. Çocucuğunuzun fotoğrafı hangisinde varsa onla giriş yapmanız gerekiyor. Yani pasaportla.

 5. Merhaba, aracım kayınpederimin adına sigortasını yaptırıp girebilir miyim teşekkürler

 6. Türkiye’den aldığım yurtdışı telefonu açtırmak için gitmeyi düşünüyorum az biraz da gezmek için.Fakat 14-15 yaşındaki Kızım ile gitsem başkasının telefonunu da kızımın girip çıkması üstüne açtırabilirmiyiz

  1. Merhaba ne yazık ki telefonun asıl kullanıcısı olmak gerekiyor baskası adına işlem yapamazsınız.

 7. Merhaba. Bayramda batuma gideceğiz. İlk sorum bir yaşını doldurmamış olan bebeğimiz için fıtoğraflı kimliğe gerek varmı? İkinci sorum özel aracım ile gideceğiz bu yüzden araç için ilave sigorta mecburiyeti varmı var ise sınırda sigorta yapıyorlarmı?

  1. Merhaba sınırdan geçtikten sonra sigorta yaptırmanız zorunlu ve bebeğinizin de fotoğrafı olması kaç aylık olursa olsun zorunlu.

 8. Merhaba ben bu ayın 29unda gideceğim telefonu açtırmak için otobüsle gideceğim benim e devlette giriş çıkış gözükür mü otobüsle gidince ve giriş çıkışta para alınıyor ise tl mi yoksa oranın parası mı alınıyor bilgisi olan varsa acil yazabilir mi teşekkürler..

 9. Merhaba bir sorum olacaktı yeni kimliklerimiz mevcut ama çocukta fotoğraf yok kesin istiyorlar mı fotoğraflı bazı cevaplarınızda ihtimalli cevap vermişsiniz de ?

 10. Türkiyeden yurtdışı telefon aldım, batuma girip çıkış yapsam telefonu üstüme işletebilir miyim?

 11. Benim ve eşimin pasaportu var 3 yaşındaki oğlumun pasaportu yok, 2 kişi pasaportla çocuk kimlikle girebilir mi? Pasaporta telefon işleteceğimiz için pasaportla giriş şart

 12. Merhaba, ilk defa ailece Batum’ a gideceğiz. Arabayla gitmeyi düşünüyoruz. Yeni kimliklerinin var.Çocuklarin kimliklerine fotoğraf yok. Sınırdan girişte ve Batum da gezerken nelere dikkat etmeliyiz? Batum da nasıl kalabiliriz? Güvenli ve güzel bir tatil için neler önerirsiniz? Teşekkür

  1. Merhaba size direkt olarak bakanlığın yazısını atıyoruz: “T.C. İçişleri Bakanlığının ilgili kararı ve bu yönde Gürcistan makamlarına yaptığı bildirim çerçevesinde, Gürcistan’a giriş yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahat belgelerinde (yeni tip T.C. kimlik kartı veya pasaport) fotoğraf bulunması 1 Temmuz 2021’den itibaren zorunlu olup, uygulamada yaş sınırlaması bulunmamakta, dolayısıyla yeni doğanların dahi Gürcistan’a fotoğrafsız seyahat belgesiyle giriş yapması mümkün olmamaktadır.”

 13. Merhaba kimlikle giriş yaptıktan sonra Batum’da kaç gün kalma hakkımız var. Günlük mü giriş yapabiliyoruz sadece yoksa belli bir gün kalma iznimiz var mı

  1. Merhaba, kimlikle her girişte 90 günü aşmayan turistik amaçlı seyahat yapabilirsiniz.

 14. Merhaba nasipse bayramda batuma gitmek istiyorum ailece 3 cocuk var kimlik leri yeni fakat resim yok sorun yaşarsın diyor lar bilgi verir misiniz

 15. Merhaba benim yeni kimliğim var fakat üst tarafı kırık ama çipi duruyor. Batuma girişlerde bu sıkıntı olur mu. Çip okuması bozuk sanırım.

 16. Giriş-çıkış belgesini bulup doldurmakla zaman harcamak istemiyorsanız pasaportla(varsa) giriş-çıkış yapmak daha avantajlı bence…

 17. Merhabalar ilk olarak batuma yeni kimlikle giriş yapabiliyor muyuz pasaport olmadan.
  2.gecen gün seyrettigim bir yayında pasaport olmadan giriş olmadığı bilgisi vardı

  Uçakla giden gelen biri varsa yazarsa sevinirim bende pasaport yok telefon için giriş çıkış yapmam gerekiyor herkese iyi günler

  1. Merhaba Batum’a yeni kimlikle giriş yapabiliyorsunuz pasaportunuzun olması beklenmiyor.

 18. Merhaba, sanırım Hopa uçuş opsiyonu artık yok doğru mu? Thy sitesinde Batum için tek fiyat var zira

  1. Merhaba şöyle ki aslında Hopa’da havalimanı yok. O yüzden Hopa uçakları aslında Batum’a iniyor. Oradan insanları otobüslere doldurup Türkiye’ye getiriyorlar. Yani Hopa yolcuları ve Batum yolcuları aynı uçağa bilet alıp, aynı uçakta seyahat ediyorlar.

 19. Pasaportum yok aynı zamanda kimliğim de eski yeni kimlik başvurusu yapsam verilen A4 kağıdına basılı olan geçici kimlik belgesi ile yurtdışına çıkabiliyor muyum?

  1. Merhaba, ne yazık ki bu dediğiniz olmuyor. Çipli kimliğinizin veya pasaporutnuzun olması lazım.

 20. Merhaba,
  Saw’dan direk Batum’a uçak bileti alıp gittiğimizde biletimiz de Batum mu yazmaktadır? bir de biz Batuma uçtuk diyelim, yurtdışı harç işlemlerini havalimanından yapabilir miyiz? Yoksa Artvin mi görünmektedir?
  Yoksa Rize’ye uçuş yapıp oradan otobüslerle Batum’a geçmek mi daha karlı?

  1. İstanbul’da oturuyorsanız en iyisi uçakla Batum’a gitmek. Harç pulunu havalimanından temin edebilirsiniz

 21. Merhaba son paragrafta kimlik ile girildiği için çıkış harci almanıza gerek yok demissiniz ama kimlik ile de olsa yurt dışı çıkış harcı alınmasi zorunlu Türk kontrole gelmeden otomatlardan 150₺ karşılığında alıyorsunuz.

  1. Merhaba güncel bilgi için teşekkür ederiz biz de gerekli düzenlemeyi yaptık :))

 22. Merhabalar hem çipli kimliğim hemde pasaportum var batuma giriş yaparken pasaportla girmemin bi avantaj veya dezavantajı varmı. Teşekkürler

  1. Merhaba hiçbir avantajı veya dezavantajı bulunmuyor dilediğinizle giriş yapabilirsiniz.

  1. Merhaba yanınızda çipli pasaportunuz varsa zaten eski kimliğe de ihtiyacınız yok. Sadece pasaportunuz da eski olmamalı çipli olmalı.

 23. merhabalar ankaradan batuma telefon almak için gitmeyi düşünüyorum ıphone 13 pro max güncel fiyatı ve alabileceğimiz bir teknoloji mağazası hakkında bilgi verebilir misiniz şimdiden teşekkürler

 24. Merhaba araç babamın adına bu araçla giriş yapabilir miyim ?
  Ruhsatta babamın adı yazılı ama araç miras olarak kaldığı için 4 varis var kardeşlerim ve babam

  1. Merhaba vekalet almanız gerekebilir ne yazık ki aracın sahibi direkt olarak siz olmalısınız öyle bir giriş için.

 25. Kolay gelsin kimlik kartımın çipi düşmüş
  Pasaportla Gürcistan’a girebilir miyim
  Ama pasaportumunda süresi geçen sene bitmiş

 26. Ben Gürcistan’a gir çık yapmak istiyorum telefon kaydetmek için ama kimliğimin çipi düşmüş sıkıntı olurmu

  1. Merhaba, bizce böyle bir şey mümkün değil. Çipli kimlikler kısa sürede evlere ulaşıyor bugün başvuru yapın hafta içinde adresinize gelsin.

 27. Merhabalar yurt dışı iphone aldım batuam giriş çıkış yapıp kaydettirmek istiyorum kayıt için pasaport çıkartmam gerekiyor mu yoksa sadace kimlik ile giriş çıkış yapmam yeterli mi?

  1. Merhaba, e devlette tc kimlik nonuzu giriş yapıyorsunuz kayıt için o nedenle illa ki pasaportunuz olması gerekmiyor.

 28. Batuma kimlik ile giriş çıkış yaptığımızda bir belge veriliyor mu? Yurt dışından getirtilen telefonu batuma girdi çıktı yaparak pasaportsuz kaydedebilir miyiz?

   1. Merhaba bişey sorabılırmıyım ben batuma gelmek ıstıyorum kendı arabamla ama ruhsat babamın ustune babam olmadan gırıs yapabılırmıyım acba bılgı verırmısınız ne yapmam gerekiyor nasıl gırış yapabılırım dıye

 29. Merhaba bir sorum daha olacak. Karayolu ile Batum’a gidilirse konaklama yapmakta sorun var mı? Uçakla Batum’a gitmeyince kalamazsınız dendiği için soruyorum. Teşekkürler.

  1. Merhaba öyle bir kısıtlama duymadık biz konaklama yapılamaz gibi bir şey yok.

 30. Selam, pasaportumuzda Gürcistan’a giriş çıkış yaptığımız gözükecek mi? Çünkü başka ülkelere girebilmek için referans amaçlı bir turistik gezi düzenleyeceğim, Teşekkürler…

  1. Merhaba, Gürcistan’a giriş çıkış yapmış olmanız Schengen ülkeleri için referans oluşturmaz. Bir Schengen ülkesine sadece daha önce aldığınız ve doğru şekilde kullandığınız Schengen vizeleri referans olur yani sadece ülke giriş çıkışı yapmış olmak için Gürcistan’a gitmenizin bir etkisi olmaz.

 31. Araçla geçmek istediğimizde aıle olarak yine de kimliklerde foto istıyorlar mı çipli kimlikler ama cocuklarda foto yok.

 32. Merhaba 5 aylık bebeğimiz ile batuma giriş yapmak istiyoruz ama kimliğinde fotoğraf yok yani kimlik çıkarttığımız zaman da istememislerdi kimliği yanımızda ama fotoğrafi yok giriş yapamaz mıyız acaba

 33. Merhaba gunubirlik batuma giriş için çipli kimliklerimiz mevcut fakat küçük pekinez köpeğimiz henüz çipli değil kimliğini de unuttuk köpekle giriş için bilgisi olan var mı

 34. Pegasus tekrardan Rize’ye uçuşlara başladı. Fiyatlar da çok uygun Rize üzerinden kolaylıkla Batum’a gecebilirsiniz.

 35. Merhaba biz şuan artvindeyiz batuma gitmek istiyoruz ama bize burdan bir kişi dediki küçük çoçuk alınmıyor 2 yaşında yegenimiz var ailesiyle beraber kimlikte resim olmayınca diye dogrusu nedir sizce

 36. Merhaba Batum’a şirket aracıyla gideceğim vekaletname haricinde yeşil sigorta zorunlu mu ?

  1. Merhaba, Gürcistan’a geçişlerde yeşil sigorta değil ama Gürcistan’da geçerli araç sigortası yapılması gerekiyor. Sınırdan geçtikten sonra hemen orada yaptırabiliyorsunuz.

 37. Merhabalar, biz Rize’ye uçakla gidip ordan Batum’a gitmek için vito gibi bir araç kiralamak istiyoruz iki aile olduğumuz için. Havalimanindan kiralama imkani var mı? Ya da ordan nereden kiralayabiliriz?

   1. Batuma kiraladığınız araç ile geçemezsiniz.Yani şirketler yurtdışına araç ile gitmek için vekalet vermez

 38. Merhaba 4 yaşında oğlum var yeni kimlik kartı çipli ama fotoğraf yok alınmaz mıyız acaba?

 39. Öncelikle Batum a geçemeyen biri olarak bende bilgi vermek istiyorum eğer çocuğu ya da bebeği ile geçecek olanlar varsa bebek bile olsa yeni çipli kimlik kartında fotoğraf olması zorunluymuş biz bu bilgiyi sınırda öğrendik geçemedik bizim çocukların kimlik de fotoğraf olmadığı için geçişe izin verilmedi Gürcistan hükümetinin aldığı bir kararmış neyle giderseniz gidin kimlik de fotoğraf olması şartmış bizim gibi oralara kadar gidip de geri dönmeyin hazırlıklı gidin

  1. Çipli kimlik yeterli fakat aracınız için Gürcü yeşil sigortasını da yaptırmalısınız.

 40. Merhaba Batum’a gitmek istiyoruz ama yeni cipli kimlik kartımız ve pasaportumuz yok geçemezmiyiz. Kamu görevlisiyim ona dair bir belge alsam olur mu?

 41. Ailemle birlikte batuma gitmek istiyoruz gaziantepten rize artvin veya trabzona uçak bileti alırsak oradan inip otobüse binip batuma geçebilimiyiz yani sormak istediğim gideceğimiz her gün otobüs bulabilirmiyiz?

  1. Merhaba, her gün bulamayabilirsiniz o nedenle planlı gitmenizde fayda var. En iyisi Artvin, Rize veya Trabzon otogarlarını arayıp bilgi almak.

 42. Merhabalar 31 Temmuz’da ailece Batum’a gideceğiz. Pasaport hiçbirimizde yok. Sorun olmayacaktır değil mi?

  1. Merhaba, dediğiniz gibi sorun olmayacaktır yalnız sadece yeni çipli kimlik kartınız varsa pasaport olmadan ülkeye giriş yapabileceğinizin altını çizmekte fayda var.

  1. Ne yazık ki o şekilde olmuyor yeni tip TC kimlik kartı ile giriş yapabilirsiniz.

 43. Merhaba iyi akşamlar. Nisan ayı son haftasında Batum’a seyehat etmeyi düşünüyorum Hopa’dan Batum a gidiş dönüş için düzenli olarak otobüs veya dolmuş seferi bulunuyor mu? Bir de gitmem gereken ve gitmemem gereken yerler var mı rica etsem yardımcı olur musunuz? Teşekkürler

 44. Merhabalar, araç ile Batum’a geçmeyi düşünüyoruz. Devam edip Tiflis’e gidebilir miyiz? Sadece Batum geçtiği için kaynaklarda merak ettim.

  1. Merhaba istediğiniz yere geçebilirsiniz. Bizim Batum rehberimiz olduğu için henüz Tiflis rehberimiz bulunmadığı için Batum’a gidişi ele aldık.

 45. Emin olmak için soruyorum: yanımda kimlik olması yeterli di mi? Konsolosluktan ya da herhangi bir yerden izin almama gerek yok? Bir de PCR testim olucak bu kadar.

  1. Vize pasaport gerekmez. Kimliğinizle gidebilirsiniz. Covid ile ilgili taleplerini uçtuğunuz havalimanına sormanız en doğrusu olur.

 46. 1 hafta sonra gitmeyi düşünüyorum 2 aşıdan sonra hala pcr istemiyor heralde dimi net bilgiyi bulamadım:/

 47. Merhaba, Batum’a aşısızlar alınıyor mu? Bilgisi olan var mı? Bir de ben tek başıma gideceğim tehlikeli bir durum olur mu? Bi casinoya bakıp çıkacağım:))

 48. Merhaba ,
  Çocuklar ile geçiş yapmayı planlıyoruz,
  11 yaş İçin kimlikte resim olmalı gibi bazı yazılar okudum net bilgisi olan var mıdır

 49. Çipli kimlik bu ehliyetinde içinde olduğu kimlik mi ve aynı zamanda pasaportta mı istiyorlar?

 50. Benim aracım annemin adına ve engelli ruhsatlı, kullanıcı olarak sistemde benim adım kayıtlı. Böyle olmasına rağmen yine de vekaletname gerekli mi aracla Batum’a geçmem icin?

 51. Merhaba, kurban bayramında ve hatta komple Temmuz ayı içersinde ne İstanbul’dan, ne de başka bir yerden, Batum’a otobüs bileti bulamıyorum. Sadece bu ay sonuna kadar biletler var. Bu konuyla alakalı bilgisi olan var mı? Her yere sefer var fakat Batum’a yok.

 52. Selam arkadaşlar,
  Benim arkadaşım Minsk’ten Batum’a geliyor. Samsun’a nasıl kolay gelebilir? Türkçesi yok, kolay bir yol bulmaya çalışıyoruz. Herşey için teşekkürler.

 53. Merhabalar, iki sene önce Sarp Sınır Kapısı’ndan benim üzerime kayıtlı olan köpeğimle Batum’a giriş yaptım. Pet pasaportu göstermiştim. Şimdi duyum aldım ki yeni kanun çıkmış, cip takmadan izin verilmiyormuş hayvanların geçmesine. Durum nedir bilginiz varsa en yakın zamanda yazabilir misiniz?

 54. Şu an ki yasaya göre hem çipli kimlik hemde pasaport mu gerekiyor yoksa sadece çipli kimlik ile geçebiliyor muyuz?

 55. Merhabalar, ben İstanbul’dan Gürcistan’a ordanda Kırıma geçeceğim. Gürcistan’da sigorta fiyatı nedir? Ve malum türk hattı çalışmayacağı için navigasyonu nasıl kullanabilirim bana yardımcı olur musunuz?

  1. Sigorta konusunu bilmiyoruz.

   Navigasyon için de ya Türk kartını yurt dışında kullanmak için operatöründen paket alacaksın ya da gittiğin her ülkede yeni sim.

 56. Slm. Ben sarp sınır kapısından girip aynı zaman da aynı anda tekrar Türkiye’ye giriş yapmak istiyorum yani Batum falan gezmeyeceğim sınırdan giriş çıkış yapacağım . Ama sınıra kadar araba kiralayacağım . Nasıl bir yol takip etmem lazım covid 19 test isteniyor mu . Bu işlemi 7 temmuza kadar yapmak zorundayım yardımcı olursanız sevinirim

 57. Farklı yazılar okuduğum için tam olarak anlamak istiyorum.
  Arabam eşimin üzerine ve eşimle birlikte Gürcistan’a gitmek istiyorum. Eşim araba kullanamıyor. Bu durumda sorun olur mu ve yine de vekâlet almam gerekir mi?
  ( bir yerde şoför hariç yolcular iniyor ve ruhsat sahibi gümrükten arabayı geçiriyor diye okudum)

 58. Arkadaslar arac esimin adina gurcistana gitmek istiyorum kendi adima deil problem cikarmi

 59. Selam arkadaşlar ben Batum a gittim diyelim kendime 1 telefon 1 de PlayStation getirsem sorun olur mu

 60. Selam ben Kıbrıs lı bir türküm kıbrıstan şahsi aracım ile Karadeniz turu yapacağım Kıbrıs plakalı aracım ile Gürcistan a girebilirmiyim ve hangi evraklar gereklidir yardımcı olursanız sevinirim

 61. Slm ben trabzondan sarp sınırkapısına bilet aldım
  30 tl prenskale diye yolcu firması

  1. Tabiiki çıkmanız mümkün değildir kiralık araç ile ya araç sahibi yada araç sahibinin vekaleti veya muhafakati olacak noterden kiralık tabii mümkün değil …

 62. selamlar kurban bayramında eşim 9 yaşında ki oğlum ve ben batuma gitmek istiyoruz
  hepimizin kimlikleri yeni ve çipli fakat oğlumun kimliğinde fotoğraf yok, bazı yerlerde fotoğrafsız kimlikle geçiş yaptırmıyorlar diye okudum bu doğru mu acaba?
  birde arabayla geçiş yaptığımızda batumda otopark sıkıntısı varmı?
  cevabınız için teşekkürler

 63. Merhaba
  Ben oğlumla günü birlik gitmek istiyorum, ama İngilizce bilmiyorum.
  Fakat bir çok gezi yazısında yabancı dil olmasa dahi rahatlıkla gezilebilineceği yazıyor.Ayrıca gezi sırasına da nelere dikkat etmeliyiz bu konu da yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Merhaba …
   Gideceğiniz yer ingiltere değil yabancı dil olarak ‘da zaten Türkçe bilmeyen yok gibi onun için sıkıntı yok ..gezi sırasında paranıza dikkat edin ,para bozduracaksaniz Türkiye’de bozdurun veya Batum merkezde bozdurun sarp kapısında bozdurursaniz %20 eksigine bozarlar….

 64. Merhaba,

  Batum dönüşünde alkol satın alsak sıkıntısız yanımızda getirebilir miyiz? Yada ne kadar hakkımız var?

 65. Arkadaşlar paranızı ya burda bozdurdun yada şehir merkezindeki dövizcilerde bozdurdun sarp sınırında %20 ye yakın düşük bozuyorlar yani kaybınız oluyor buna dikkat edin TÜRK parası da geçiyor ama siz yinede oranın parasını kullanmaya bakın kapıdan batuma taxsi 20 lari yani bizim parayla 40 tl ye gidiyor yaklaşık 25 km gidiyorsunuz tl verirseniz sizden ya 50 yada 45 tl istiyorlar iyi gezmeler

 66. Kurban bayramında kendi arabamızla günübirlik gittik.Orada harcadığım zamanı keske ayder yaylasında gecirseydim.Sınırdan adımını atar atmaz trafik sigortası yaptırıyorlar 110 tl .Merkezde 2 çorba 1 tosta 80 tl ödedik üstelik Türk işletmeci.Free shop da karton sigara Türkiye ye gore 5 tl ucuz.

 67. iyi günler şuan 19 yaşındayım eski kimliğim var resim haliyle pek benzemiyor 2013 yenileme tarihi yani 5 yıl önceki girişte sorun yaratabilirler mi ?

 68. Slm babadan izin kagidi nerden aliniyo oglumla gezmeye gtmek istiyorum fakat babadan izin kagidini nerden alicagimi bilmiyorum

 69. merhabalar. Önümüzdeki ay Ankara’dan Trabzon’a uçup, oradan Batum’ geçip, sonra trenle Bakü’ye gitmek istiyoruz. Bilet bulma sorunu yaşar mıyız? Sarp sınır kapısında inşaat varmış. 7-8 saate geçiliyormuş. Doğru mu?

 70. merhaba yurt dısında olan bir arkadasım gurcıstana ınıp orda bıraz gezdıkden sonra turkıyeye gecıcek turkıye tarafına gecerken kımlıklemı gecıyor yada gecıste nasıl bır ıslem yapılıyor bılgı verırsenız sevınırım

 71. İyi aksamlar benım eşim yabancı yanı kimliği yok ama resmi evliyız bizde gıdebılırmıyız pasaportu var
  teşekkür Ler

 72. Merhaba, bizde Batuma gideceğiz Nisan ayında yeni kimliklerimiz yok, eski kimliklerle girebiliyor muyuz? Kontroller sıkı mıydı?

  1. Eski kimlikle girmeniz mümkün olmayacaktır cipli yeni kimlik kullanmanız gerekecek ..

 73. selam benim kimliğim kayıp oldu başvuru yaptım gürcistana başka nasıl geçebilirim bana bir yol gösterirmisiniz şimdiden teşekkürler

 74. Turkmenistan uyruklu biriside ayni sekilde giris cikis yapabilirmi ulkesinin pasaportuyla acil cevap verebilirmisiniz ? saygilar

 75. Turizm-Travel araçları ile giriş çıkış için hangi evraklar gerekleri, otobüs içindeki yolcuların 24 saat kalma hakkı varmıdır?

 76. Mrblar bikacgun sonra kiralik aracla gurcistana gitmek istiyoruz kiralik aracla gidicemz icin ne tur belgeler lazim ve gecis esnasinda makyaj malzemesi kozmetik gibi urunlerimi kendi kullandiklarimi fazlasi dgl gecirmek yasakmi ?

 77. Geçici kimlik belgesi ile gürcistana geçiş yapılabiliyor mu ehliyetim de var ?

 78. Merhaba benim bir misafirim var türk vatandaşı değil burda 3 ay kalabiliyor bu misafirim 3 ay dolgunda batuma geçip bir gün sonra tekrar giriş yapsa olurmu yani batum yurt dışı sayiliyormu yoksa gurcistanami gitmesi lazım bilgisi olanların bilgilendirir sevinirim şimdiden teşekkürler

 79. Merhabalar 17 yaşındayım ve gürcistana gidicem orada arkadaşlarım var bunun için ne yapmam gerek? Vekalet gerekiyormuş tek başıma gideceğim için vekalet kime verilecek bilgi alabilir miyim lütfen acil

 80. Daha önce Batum a gittim ama kimliğimi yenileme başvurusu yaptım nüfus müdürlüğünün verdiği kağıt bende yeni kimliğim gelmedi eski kimliğimi de fotoğrafı eski sıkıntı olurmu acaba?

 81. Merhaba artvinden batuma araçla geçmek istiyorum. Fakat aracı geçeceğim gün üzerime alacağım. Yani araç satış sözleşmesi olacak. Aracı artvinden alacağım. Ruhsat olmayacak. Araçla beraber batuma nasıl geçerim. Bide benzin fiyatları batumda nasıldır. Kaç litreye kadar izin var. Depoyu fullesem bagaja ayrıyetten atabilirmiyim. Acil cevap lütfen. Tşkler.

 82. Merhaba Batum’a gelmeyı düşünüyorum ama kımlıgım kayıp oldu yenısı ıstedık başvuru yaptım. Tr sürücü belgemle gelsek sorun yasarmıyız acaba teşekkürler

 83. Merhaba, Yunanistan’a vizem var; Gürcistan’a kimlikle geçtikten sonra Gürcistan hava sahasından sorunsuz Yunanistan’a gidebilir miyim? Yoksa Gürcistan’a da pasaportla mı geçmeliyim?

 84. araç benim üzerime degil sadice noterden mi yazı alacagım yoksa konsoloslukdan da bişe yaptırmaya gerek varmı

  1. Sadece noterden araç sahibinin size yurtdışına çıkış vekaletnamesi gerekiyor. Konsoloslukla vesaire işiniz yok.

 85. Merhaba agustos ayinda turla karadeniz turu dusunuyoruz tur sirketi nufus cuzdaninin son bes yil icinde yenilenmesi gerektigini soyledi benim yenileme 2010 batuma gecis yapamazmiyim kimligimde yipranma falan yoktur

  1. Kesin birşey söyleyememekle birlikte kimlikteki fotoğrafınız ile şimdiki haliniz arasında hiç fark yoksa ( ki bu mümkün değil) alırlar. Ama resimden farklı görünüyorsanız 2 yıl önce dahi yenileseniz almazlar.

 86. Merhaba, anne ile baba ayrı yaşıyorlar. Anne çocuklarla birlikte gurcistan’a gezmek için gitmek istese, babanın izni geekmeden bunu yapabilir mı?

 87. Ben araçla gitmek istiyorum ancak aracımizın ruhsatı babamın adına %100 engelli raporu ile alınmıs engelli aracı ancak mahkemeden benim babamın vasisi olduguma dair mahkeme kararı var bu gürcistana çıkış yapmama engelmi ? BIRDE nüfus cüzdanlarındaki fotoğrafların 6 ay dan eski olmaması gerekiyor gibi bir konu gecti dogrumudur.

  1. Babanızın vasisi olmanız önemli değil. Noterden yurtdışına çıkış vekaletnamesi vermesi gerekiyor size babanızın.

 88. Ogretmen olarak Batuma girişte okuldan mi yoksa ilce milli eğitimden mi ıslak imzalı yurt dışına çıkış belgesi alınıyor

  1. Okula vereceğiniz dilekçe ve Ek-3 formunu okulunuz üst yazıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderir; oradan terörle mücadele biriminde değerlendirilmek üzere İl Emniyet Müdürlüğüne gider.

 89. Merhaba Araçla giriş fiyat olarak nekadar tutuyor araç başınamı para alıyorlar kişi başınamı?

 90. Slm 1.5 yaşında oglumuzun kimliğinde foto doğal olarak yok.bu sorun teşkil ediyormu. Kimlik fotosuz alınmadığı diye birşey okumuştum. Tesekkurler

 91. Merhaba temmuz ayında batuma gidiyoruz fakat girişlerde yeni kimlik kartı olmayanlar giremez gibi bir duyum vardır doğrumu bu yoksa eski kimlik kartlarımızla giriş yapabiliyor muyuz …

  1. Sorun yok Yeni Kimlik Başvurusu Yapmayı Unutmayın Diyorlar Fakat Yırtık Yada Yıpranmış AÇılmış Kimlik İse Almıyorlar .!!

 92. Aracım engelli aracı annanemin üzerine ruhsat fakat kendisi felçli ve konuşamıyor, ama yasal olarak aracı kullanma hakkına sahibim. Kapıdan geçerken yine de ruhsat sahibini istiyorlar mı ? Acil bilgi lütfen!

  1. Zaten Annaneniz Engelli Dahi Olsa Arabanın Direksiyonunda Siz Geçemezsiniz Ruhsat Sahibi Direksiyonda Olmak Zorunda Dikkat Edin Sorun Yaşamayın .!!!!!!!

 93. Merhabalar , bayramda 2 günlüğüne batum turu yapmak istiyoruz .. trabzona biletimizi aldık ..trabzon hava limanından nasıl batuma geçeceğiz .. 3 saatlik bir mesafe söz konusu görünüyor ..havalimanından servis varmıdır yoksa otogaramı gıtmemız gerekıyor.. tranzonun yabancısıyım ..yardımlarınız ricadır.saygılarımla .

  1. Benim önerim Trabzon Havaalanından araba kiralayarak gidin.Sizin için kolay olur.Bir de Batum da Türkçe biliyorlar sıkıntı yaşamasınız. Orada benzin ucuz o yüzden giderken depo dolu olmasın..

  2. Murat: Uçakla Gideceğinize Ardahan Üzerinden Vale Ahıska Tiflis GezereK Batuma Gidebilirdiniz Yada Direkt Artvin Hopadan Karı YoLu İle Girişi Tavsite Ederim Uçakla Gidecekseniz Sıkıntı Çıkma İhtimali Çok Yüksek Bagaj Fişi Yırtık Bile sORUN Çıkıyor

 94. Merhabalar biz 5 arkadaş Batum’a gitmek istiyoruz ancak kimliklerimizin veriliş tarihi 2010 bi sıkıntı yaşarmıyız

 95. yeni kimlik başvurusu yaptım A4 belgesi kimlik bilgileri yazan bi belge verdiler ama eski kimliğim de yanımda batuma geçiş yapabilirmiyim.

  1. Malesef sorunuzun cevabını bilmiyorum. Öğrenince haber verirseniz çok seviniriz

  2. Fotaya gerek yok ama yanın da annen baba olacak eğer anne yoksa noter den vekalet alacaksınız

   1. 15 yaşına kadar kimliklere resim konulmuyor.Mesela biz hala eski kimlik var. Oğlum 9 yaşında ve resim yok.Bu durumda ne yapacağız? Pasaportu göstersek olmuyor mu ?

 96. Merabalar ben aracimla gelmek istiyorum ama aracim benim üstüme değil.ruhsat sahibinden vekalet alıp gecebilirmiyim?ayrıca aracla geçişlerde herhangi bir ücrete tabimiyim ?aracın tipine veya hasar kayıtlı oluşu geçiş yapmama engel mi?istanbul dan geleceğim için bir olumsuzlukla karşılaşmak istemiyorum.bilgilendirirseniz sevinirim saygılar.

 97. Merhabalar. Girişimizi yaptıktan sonra ne kadar süre zarfı içinde Gürcistan da kalabiliyoruz mesela 3 gün 4 gün bunun belli bir süresi varmı?

 98. Merhaba. Artvin hopadan , batuma gecmek istiyoruz. Sadece kimlikler yetiyor mu? Canta bavullar ile girebiliyoz mu

 99. Selam biz 10 Kisilik bir grupla gitmek istiyoruz. Benim merak ettigim herkes aractan inip tek tek pasaport kontrole girmek zorunda mi yoksa birimiz butun kimlikleri toplayip kontrole verebilir miyiz? Cunku. Kisi basi 10 dk olsa 2 saat gidis 2 gelis 4-5 saat kaybediyoruz. Zaten gunu birlik gidecez insallah
  Tessekurler

  1. Tek tek 🙂 Kontrol Yapıyorsunuz Size Önerim Ardahan Posof Veya Çıldır Kapılarından Geçişleri Tavsiye Ederim Size Kalabalık Yok Sakin Bir Geçiş 🙂

 100. Merhaba,
  Rize’den araç kiralayıp batuma gitmek istiyoruz. Kiralık araç ile sınırdan geçiş mümkün müdür? Eğer değilse sınırda otomobili bırakıp yürüyerek sınırdan geçebilir miyiz? Teşekkürler

  1. Araç şirketi ile görüşmeniz lazım ama her şekilde yürüyerek geçen-bilirisiniz

   1. Yeniden Merhabalar,
    Bir sorum daha olacak. Ohal kapsamında gürcistana geçişlerde bir değişiklik oldu mu? Yeşil pasaportlu vatandaşlar diğer ülkelere çalıştıkları kurumdan aldıkları bir izin belgesi ile çıkıyorlar fakat gürcistanın pasaport dahi istememesi nedeniyle belki izin belgesine de ihtiyaç olmaz diye düşündüm. Bu konuda bir bilginiz var mı? Teşekkürler

    1. Biz farklı bir duyum almadık. Sen birşeyle karşılaşırsan bize de haber ver lütfen

 101. merhaba ben kimliğimi kaybettim yeni kimliğim gelene kadar geçici kimlik belgesi aldım ve haftaya batum turuna gidicektim geçici kimlik belgesiyle batuma geçilebiliyo mu acaba bilginiz var mı

 102. Iyi gunler batuma gecis yapmak icin 1.dereceden memur yakinimi olmasi gerekiyor. Kaymakmlik onaymi vermesi gerekiyor bilgi verirseniz cok sevinirim

  1. Yo? kimse ile akraba olmanız gerekmez Batum’a gitmek için. Nüfus kağındınız ya da pasaportunuzla gidebilirsiniz.
   Neden öyle bir intibaya kapılmıştınız?

 103. Arkadaşın Moskova’dan batuma gelse sorunsuz Türkiye’ye geçiş saylayabilirmi ne gerekli yardımcı olsanz

 104. Mrblar bizde haziranda trabzonda olacağız günübirlik batuma geçmek istiyoruz aracımızla ekstradan bişey yapmamıza gerek varmı yada ordan günübirlik turlar oluyormu

 105. Merhaba Mayıs Ayında Trabzon’dan Batum’a geçeceğiz fakat Uçağımız saat sabah 10 da iniyor ama otobüs saatleri hep aksam 7 den sonra önerebileceginiz başka bir yol yada ulaşım Şekli var mı ? Şimdiden teşekkürler

  1. Ayni durum benimde basima geldi ama cozum basit Trabzondan Hopa otobusune bindim Hopadanda Sarpa Sarptanda Batuma..Ayrica Gunduz Hopa Uzerinden Batuma Trabzondan kalkan Ulusoyun araclari var Internette cikmiyor Gardan sorabilirsiniz Hopayida gezmek istedigimden Ben diger Alternatifi kullandim..Saygilar

  2. Evet benim bir onerim olacak trabzon havaalanindan isterseniz havatas ile yada isterseniz trabzon otogarindan neredeyse saatte bir kalkan minibusler ile ulasabilirsiniz

 106. Yasim 18 degil henuz karadeniz batum turuyla gidecegim gurcistana yas siniri oldugu icin vekaletname cikartmam lazimmis bu konu hakkinda bilgi verirmisiniz

  1. Selamlar,
   Anne babanla beraber notere gideceksin, durumu anlatacaksınız, onlar da ona göre bir belge düzenleyip ailene imzalatacaklar. Bu kadar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir