ROMA’DA NE YENİR, NEREDE YENİR? – EN MEŞHUR ROMA LEZZETLERİ

Roma’nın en iyi Roma restoranlarında masamızı da kaptık, peki ne sipariş edeceğiz? Carbonara’dan Fettuccine Alfredo’ya, Roma’dan çıkıp İtalyan mutfağının demirbaşı haline gelmiş lezzetleri ve onların en iyisini nerede yiyebileceğinizi bu yazımızda anlattık. Şimdiden buon appetito!

Bizce bir Roma seyahatinizde, her öğününüzde aynı şeyleri yemektense seçimlerinizi çeşitlendirip farklı farklı Roma lezzetlerini denemeye bakın. Kısacası konfor alanınızdan çıkıp bir gurme gibi kendinizi keşfe adayın. İşte Roma’da mutlaka denemelisiniz diyeceğimiz lezzetlerden bazıları.

Not: Roma Gezi Rehberi‘mize göz atmadan sakın seyahatinizi planlamayın. Çok faydalı tüyolarımız var sizlere.

Roma Mutfağı

Roma mutfağında Antik Yunan, Antik Roma, Bizans, Yahudi ve Arap mutfaklarının etkisi büyük. Özellikle de şehir bir zamanlar birçok Yahudi’ye ev sahipliği yaptığı için otantik Roma mutfağında da hatırı sayılır bir Yahudi mutfağı etkisi var. Enginar ve kabak çiçeği kızartmaları, trippa alla romana gibi sakatatlar hep Yahudi mutfağından Roma mutfağına geçme. Genel olarak Roma mutfağını taze makarnalar, et ve sebze yemekleri domine ediyor. Makarnalar da ya spagetti tarzı uzun ya da rigatoni tarzı kısa makarnalar oluyor. Yemeklerin hemen hemen hepsinde baskın olan peynir Pecorino Romano. Roma dondurması gelato ise bizce bu şehirden çıkan en güzel şey.

En Meşhur Roma Lezzetleri Neler, Nerede Yenirler?

Enginar Kızartması (Carciofi alla Giudìa)

Fotoğraf Kaynak: Karin Windhorst / Unsplash

Romalıların enginarı yaprakları ve sapıyla bir bütün olarak kızgın yağda kızarttıkları enginar kızartması yani Carciofi alla Giudìa Roma’da her yerde karşınıza çıkabilecek bir bahar menüsü başlangıcı. Özellikle restoranların önünde enginar kuleleri görmeye hazır olun. Bizce tadı çok başarılı. Enginarı giç böyle yiyeceğimiz aklımıza gelmezdi. Roma mutfağına da Yahudi mutfağından geçmiş.

Roma’da Enginar Kızartması Nerede Yenir?

Da Enzo Al 29

Biz birkaç yerde daha enginar kızartması yedik ancak en güzeli Da Enzo Al 29’da yediğimizdi. Başka yerlerde denediğimizde yağı fazla çekmişti veya enginarın çiçek bütünlüğü bozulmuştu. Adres: Via dei Vascellari, 29, 00153 Tel: +39 06 581 2260 Konum için tıklayın.

Carbonara

Carbonara ise Guanciale (Domuz yanağı. O yoksa bacon veya pancetta da kullanılıyor ama orijinalinde guanciale olmalı), Pecorino peyniri, yumurta sarısı ve zeytinyağı ile yapılan, genellikle spagetti veya rigatoni kullanılan bir makarna türü. Eğer domuz eti yemiyorsanız boşuna sipariş vermeyin çünkü başka türlüsünü menülerde bulamazsınız. Bir de kendine özel bir günü var. Carbonara Günü olarak da bilinen gün 6 Nisan’da kutlanıyor.

Roma’da Carbonara Nerede Yenir?

La Carbonara

Roma’da bu lezzeti her yerde bulabiliyorsunuz ancak onu tadabileceğiniz en nostaljik yer Monti’deki La Carbonara. 1906’dan beri hizmet veren mekan, hakkında çeşitli teoriler olsa da Carbonara makarnayı şehirde meşhur eden yer. Adres: Via Panisperna, 214 00184 Tel: +39064825176 Konum için tıklayın.

Da Enzo Al 29

Biz en iyi carbonarayı Da Enzo Al 29’da yedik. Klasik spagetti makarna yerine burada rigatoni makarna ile servis ediliyor. Adres: Via dei Vascellari, 29, 00153 Tel: +39 06 581 2260 Konum için tıklayın.

Tonnarello

Trastevere’nin en popüler restoranı Tonnarello’nun en beğenilen lezzeti Carbonara. Adres: Via della Paglia, 1/2/3, 00153 Konum için tıklayın.

Fettuccine Alfredo

Fettuccine Alfredo, Tereyağ ve Parmesan peyniri ile karıştırılmış taze Fettuccine’den oluşan bir makarna. İşin sırrı tereyağı ve parmesanı taze makarnanın ısısı ile iyice karıştırıp sosun makarnaya nüfuz etmesini sağlamakta.

Roma’da Fettuccine Alfredo Nerede Yenir?

Alfredo alla Scrofa

Roma’da bu lezzeti denemeniz gereken yer ise Fettuccine Alfredo’nun yaratıcısı, 1907’den beri geleneksel tarifleri uygulayan Alfredo alla Scrofa. Garsonlar o meşhur Fettuccine Alfredo’yu taze taze gözünüzün önünde yapıyor. Biz Carbonara’sını da denedik ancak pek başarılı bulmadık. AdresVia della Scrofa, 104/a, 00186 Tel: +390668806163 Konum için tıklayın.

Cacio e Pepe

Pecorino peynirli ve karabiberli taze makarna. Tonnarelli veya spagetti gibi uzun makarnalarla yapılıyor. Etsiz olduğu için diğer seçeneklere göre çok daha hafif bir makarna diyebiliriz.

Roma’da Cacio e Pepe Nerede Yenir?

Cantina e Cucina

Cantina e Cucina’da yediğimiz Cacio e Pepe gayet başarılı ve uygun fiyatlıydı. AdresVia del Governo Vecchio, 87, 00186 Roma RM, İtalya Tel+39 06 689 2574 Konum için tıklayın.

Tonnarello

Trastevere’nin en popüler restoranı Tonnarello’nun en beğenilen lezzeti Carbonara ancak biz Cacio e Pepe’sini de beğendik. Adres: Via della Paglia, 1/2/3, 00153 Konum için tıklayın.

Pasta all’Amatriciana

Fotoğraf Kaynak: Sara Maternini / Flickr

Guanciale (domuz yanağı), domates, pecorino peyniri ve taze biberle yapılan, genellikle bucatini olarak servis edilen ama rigatoni olarak da karşımıza çıkabilen makarna. Eğer domuz eti yemiyorsanız boşuna sipariş vermeyin çünkü dana veya kuzu etinden yapılmışını menülerde bulamazsınız. Krema bazlı olmadığından, domates bazlı olduğundan, her ne kadar etli bir makarna da olsa hafif bir makarna.

Roma’da Pasta all’Amatriciana Nerede Yenir?

Roscioli Salumeria

Cairoli mahallesindeki meşhur Roscioli grubun Salumeria’sındaki al dente kıvamında Pasta Amatriciana’yı denedik ve çok başarılı bulduk. Adres: Via dei Giubbonari, 21, 00186 Tel+39 06 67 5287 Konum için tıklayın.

Cantina e Cucina

Cantina e Cucina’da yediğimiz Pasta Amatriciana ise spagettiden yapılmıştı. O da ikinci favorimiz oldu. AdresVia del Governo Vecchio, 87, 00186 Roma RM, İtalya Tel+39 06 689 2574 Konum için tıklayın.

Dilim Pizza (Pizza al Taglio)

Romalılar genellikle dilim pizzayı kahvaltı veya öğle yemeğinde yiyor. Aynı zamanda öğrenciler için hızlı ve ucuz bir akşam yemeği olması açısından tercih sebebi. Ancak bu şehirde neredeyse hiçbir zaman pizza oturup yenen bir şey değil. Ya ayakta ya tezgahta oturarak yeniyor. Roma’daki pizzalar Napoli pizzası gibi kenarları leopar benekli ortası ince ve sulu değil orta kalınlıkta, yekpare ve bol malzemeli oluyor. Şehrin en popüler pizzacılarını Roma Yeme İçme Rehberimizde ayrıca anlattık. Burada sadece şahsi favorimizi veriyoruz.

Roma’da Dilim Pizza Nerede Yenir?

Antico Forno Roscioli

Roma’nın en ünlü fırınlarından. Sadece pizza değil unlu mamüller de çıkıyor. Taş fırında pişen, bizdeki uzun pide mantığındaki pizzalarından, dilim dilim kestirip alabiliyorsunuz. AdresVia dei Chiavari, 34 Tel+39 06 686 4045 Konum için tıklayın.

Trapizzino

Roma’ya özgü, üçgen, bol malzemeli bir sandviç Trapizzino. Sandviç dediysek klasik bir sandviç ekmeği düşünmeyin. Ekmeği pizza hamurundan yapılıyor ve arasına farklı malzemeler konuyor. En az 10 farklı çeşit var. Biz salçalı köfte ve “Trippa alla Romana” yani Roma usulü işkembe versiyonlarını denedik. İkisi de çok başarılıydı.

Roma’da Trapizzino Nerede Yenir?

Vineria di Roma Trapizzino

Trapizzino’yu şehirde farklı yerlede şubesi olan Trapizzino ‘da tadabilirsiniz. Biz Trastevere’dekine gitmiştik o yüzden onun konumunu bırakıyoruz. AdresPiazza Trilussa, 46, 00153 Tel+39 06 581 7312 Konum için tıklayın.

Supplì

Güney İtalya’nın Arancini’sine benzeyen, içi malzeme dolu pirinç topları olan Supplì, Roma’nın en sevilen sokak lezzetlerinden. İçinde tavuk, kıyma, patates, mozarella gibi malzemeler var. Dışı una bulanıp kızartılıyor.

Roma’da Supplì Nerede Yenir?

Supplì Roma

Supplì’nin en iyisini Trastevere’deki Supplì Roma’da bulabilirsiniz. Dükkanın önünde birkaç tane masa olsa da herkes elinde dışarda yiyor. Pazar günleri kapalı. Adres: Via di S. Francesco a Ripa, 137, 00153 Tel: +39 06 589 7110 Konum için tıklayın.

Trappizino

Trastevere’deki Trapizzino’da yediğimiz Suppli’de de en az Suppli Roma yediğimizki kadar güzeldi. AdresPiazza Trilussa, 46, 00153 Tel+39 06 581 7312 Konum için tıklayın.

Focaccia Sandviç

Taze focaccia arasına, çeşit çeşit İtalyan peynirleri ve taze kesilmiş şarküteri ürünlerinin doldurulduğu sandviç bizim tüm Roma’da yediğimiz en güzel şey oldu.

Roma’da Focaccia Sandviç Nerede Yenir?

All’Antico Vinaio

Focaccia sandviçin en iyisini kesinlikle Pantheon’un arka sokağındaki All’Antico Vinaio yapıyor. Sabit menüsü de var ama günün sandviçine de şans verebilirsiniz. Biz fotoğrafta da gördüğünüz günün sandviçi prosciutto cotto (jambon), crema di cipolla (soğan kreması), mozzarella ve rucola (roka) olanı söyledik nefisti. AdresPiazza Trilussa, 46, 00153 Tel+39 06 581 7312 Konum için tıklayın.

Dondurma (Gelato)

Roma dondurması veya orijinal adıyla “gelato” kırmızı çizgimiz. Her ne kadar dondurma günümüzden 3000 yıl öcne Antik Çin’de ortaya çıkmış olsa da bu onu en iyi yapanın İtalyanlar olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bir İtalyan gelatosunu, dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir dondurmadan farklılaştıran asıl özellikleri, içinde belli bir miktarda tereyağı bulundurması, kremamsı ve yumuşak bir dokuya sahip olması.

Roma’da Gelato (Dondurma) Nerede Yenir?

Gelateria La Romana

Şehirdeki en iyi denilen dondurma adreslerini özellikle bizzat deneyimlemeye çalıştık. Bizim için en öne çıkan yer Gelateria La Romana oldu. Külahta ve kapta seçenekleri var. Ücretsiz wifi, şarj dolum ve oturma alanı olması ise en büyük artısı. Şehirde birkaç noktada şubeleri var. Biz kendi gittiğimizin adresini ekliyoruz. Adres: Via Venti Settembre, 60, 00184 Konum için tıklayın.

Tiramisu

Fotoğraf Kaynak: Anna Guerrero / Pexels

Roma’da doya doya yiyebileceğiniz iki şey var: Biri gelato ise diğeri de tiramisu. İddiaya göre tiramisu, şefin dondurma yaparken yanlışlıkla mascarpone kullanması ve sonrasında bu durumu idare etmek için elindeki kremayı kahve, kakao ve kedi diliyle bütünleştirdiği bir tatlı olarak doğmuş. Makbulü kaşıkla yemek. Sanırız dünyanın en tatlı hatalarından olan tiramisuyu siz de bizim kadar çok seviyorsunuzdur. Şehirde bu meşhur tatlı için bir o kadar tatlı da bir rekabet var. Biz de bu tatlı savaşı size tarafsız anlatmaya çalışacağız.

Roma’da Tiramisu Nerede Yenir?

Pompi

Roma’da Tiramisu denilince akla ilk gelenlerden biri Pompi. Şehirde birkaç şubesi var. Hepsi de genelde kalabalık. Oturacak yeri yok o nedenle de elinizde, ayakta yemek durumunda kalabilirsiniz. Klasik tiramisu favorilerden olsa da, çilekli, fıstıklı, beyaz çikolatalı gibi farklı çeşitler de en az onun kadar popüler. İki boyu var. Eğer iki kişi paylaşacaksanız küçük çok küçük kaçıyor. Tek kişiyseniz ise yeterli. Mascarpone kremasının ultra hafif bir  yoğunluğu var. Sanki ağzınızda tüy varmış gibi. Biz oldukça beğendik ve fırsat buldukça uğrayıp yedik. Adres: Via Santa Maria in Via, 17, Tel: +39066780002 Konum için tıklayın.

Two Sizes

Two Sizes ise Roma’da son zamanlarda tiramisu konusunda öne çıkan ikinci mekan. Öyle ki son yıllarda Pompi’nin domine ettiği tiramisu piyasasını Via del Governo Vecchio’daki tek bir şubesi ile sarsmaya başlamış durumda. Kimisine göre şehrin en iyi tiramisusu burada. İsmi gibi iki boy tiramisu var. Burada da fıstıklısı, karamellisi diye farklı seçenekler var fakat Pompi gibi şehirde başka şubeleri yok. Küçük boy gerçekten küçük o yüzden büyük seçim yapın. İtiraf edelim biz hala Pompiciyiz. Yine de ikisini deneyip kendiniz karar verin deriz. AdresVia del Governo Vecchio, 88, Tel+39 06 6476 1191 Konum için tıklayın.

Maritozzo

Fotoğraf Kaynak: Pariwat Pannium / Unsplash

Maritozzo Roma’nın spesiyal bir tatlısı. Un, yumurta bal ve tereyağından oluşan yumuşak çöreğimsi bir ekmek düşünün. Bunu ortadan kesip içine krema dolduruyorlar. Meyveli, çam fıstıklı gibi versiyonları da var.

Roma’da Maritozzo Nerede Yenir?

Il Maritozzaro

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/maritozzaro

Trastevere istasyonunun yakınında, küçük bir pastane. Oturma alanı yok, elde alıp yiyorsunuz. Baya Maritozzo çeşidi var ve hep taze yapılıyor. Erken saatte açılıyor ve geç de kapatıyor. İster kahvaltıda, isterseniz de günü kapatış yolunda uğrayabilirsiniz. Yalnızca pazar günleri 19.00 dan sonra ve pazartesi sabahı kapalı. AdresVia Ettore Rolli, 50, Tel+39 347 217 5214

One Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir