SIĞACIK & SEFERİHİSAR’DA GEZİLECEK YERLER, İZMİR

Seferihisar Türkiye’nin ilk “Citta Slow”u yani sakin şehri. 3-4 sene önce ilk kez geldiğimizde Sığacık’ın (Seferihisar’ın Sahil Kasabası) muazzam restore edilen sokaklarının fotojenikliği, pazar günleri burada kurulan üretici pazarı, az bilinen Teos antik kenti ile kalbimizi çalmıştı.

Bu sene (2019 yazı) Sığacık’ı tekrar ziyaret ettiğimizde ise biraz içimiz burkuk ayrıldık. Gelenlerin tekrar tekrar gelmesi, eve döndüklerinde de eşlerine dostlarına önermesi ile popülerleşmiş, dışarıdan gelen esnaf yerel halkın ev ve işletmelerine yerleşmiş, pek o “sakinliği” kalmamış.

“Eyvah Alaçatı gibi olacak!” diyenler ise derin bir nefes alabilir. Alaçatı lüksününden çok uzak, börekçi, nakışçı teyzeleri ile daha yerel bir tarzda gidiyor. Kimisine göre bu çok iyi, kimisine göre kötü. Artık size ne ifade ediyorsa…

Nereden bakarsanız bakın, Sığacık’ın sokakları, Seferihisar’ın serinleten plajları bir günününüz ayırmaya değer. Seferihisar ve Sığacık’ın gezilecek yerlerini sizin için çıkardık, seçmesi kolay olsun diyen keyif aldığımız yerleri ♡ ile işaretledik.

İzmir’den diğer gezilecek yer önerilerimizi de buradan okuyabillirsiniz: İzmir

Seferihisar Seyahati Planlaması – Gitmeden Önce

Seferihisar’a Nasıl Uygun Fiyatlı Uçak Bileti Bulurum?

Seferihisar’a uçakla gelecekseniz, size en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı. Fakat uçak biletinizi almadan önce mutlaka fiyat karşılaştırması yapmanızı öneririz. Fiyat karşılaştırması yapmak ve uygun fiyatlı UÇAK BİLETİ bulmak için TIKLAYIN.


Seferihisar ve Sığacık’a Ne Kadar Zaman Ayırmak Lazım?

Biz programımızı söyle çizerdik: Önce Doğa Okulu’nda katılmak istediğimiz bir eğitim var mı bakardık. Varsa eğer, planımızı ona göre şekillendirirdik. Eğitimin süresine göre ayırmanız gereken vakit değişebilir.
Eğer eğitim yoksa, bizce buraları görmeye 1 gün yeter: Sabah Sığacık’ı gezerdik. Pazar gününe denk getirmek özellikle pazarı yakalamak için iyi olur. Sonra çıkıp Teos’u gezerdik. Öğleden sonrayı da Büyük Akkum’da denize girerek geçirirdik. Burada güneşi batırdıktan sonra da Artemis’te enginarlı bir akşam yemeği çekerdik.


Sığacık’ta Seçtiğimiz Oteller, Evler & Villalar

Sığacık’ta büyük oteller yerine ağırlıklı olarak butik oteller, küçük oteller ve pansiyonlar var. Kaleiçi’ndeki tarihi evlerden bazıları pansiyon olarak işletildiğinden bu güzel evleri sadece seyirle kalmayıp, içinde yaşamak neye benziyor deneyimleyebiliyorsunuz. Tercih ederseniz aralarda yepyeni yapılar da var. Aynı zamanda bölgede çok güzel kiralık evler de var. Bizim önerdiğimiz otelleri ve evleri aşağıda bulabilirsiniz.

Mandalin Pansiyon $$


Sığacık Kaleiçi’nin en popüler pansiyonu. Bunun sebebi içinin 2017’de yenilenmiş olması. Tek gecelik misafir kabul etmiyorlar. İncelemek için TIKLAYIN.

Mellow Blue Boutique Hotel $$


Sığacık kale içi bölgesinde, geniş bahçe konseptine sahip, a la carte restoranı buluna bir butik otel seçeneği. Her gün kontinental kahvaltı sunuluyor. İncelemek için TIKLAYIN.

Sığacık’ta Taş Ev $$


Sığacık’ta Mandalina ve zeytin ağaçları içerisinde sakin bir taş ev seçeneği. 6 kişi kapasiteli, tek yatak odasında 4 yatak bulunuyor ve tek banyolu. İncelemek için TIKLAYIN.

Seferihsar’da Müstakil Villa $$


Seferihisar’da, 8 kişi kapasiteli, 4 yatak odasında 6 yatak olan, 4,5 banyolu ve havuzlu bir villa seçeneği. İçinde wifi, mutfak, çalışma alanı mevcut. İncelemek için TIKLAYIN.


Aşağıdaki bağlantılardan Sığacık’taki tüm otelleri ve evleri inceleyebilirsiniz.
– Sığacık’taki tüm OTELLER için TIKLAYIN.
– Sığacık’taki tüm KİRALIK EVLER için TIKLAYIN.

Tüm fiyat karşılaştırmalarını kişi başı maliyetlere göre yaptık. Kalabalık bir arkadaş grubuyla seyahat edecekseniz, ev kiralaması yaptığınızda kişi başı maliyetler çok daha düşüyor. Fakat çevrede çiftler için de uygun fiyatlı güzel evler var. Şimdiden harika bir tatil diliyoruz.


Araba Kiralamak Gerekir mi?

Seferihisar’a geldiğinizde sadece Sığacık merkezle sınırlı kalacaksanız araçlı olmanız şart değil. Çok küçük bir yer ve her şey birbirine yakın mesafede. Fakat Sığacık için bir gün ayarmanız kafi olur. İkinci gününüzde denize girmeye ve çevredeki gastronomi noktalarını deneyimlemek isteyeceksiniz. Bu nedenle eğer kendi aracınız ile gelmiyorsanız, araç kiralamanızı öneririz. İzmir Havalimanı’ndan uygun fiyatlı ARAÇ KİRALAMAK için TIKLAYIN.

Seferihisar Türkiye’nin İlk “Sakin Şehri” (Citta Slow)

İzmir Seferihisar, Türkiye’nin ilk Citta Slow’u yani “Sakin Şehri”. Seferihisar’ın 2009 yılında aldığı bu ünvan şehirleşme ve küreselleşme karşısında, mimarisi, kültürü, gelenekleri, zanaatleri bozulmadan bugüne gelen, nüfusu 50 binin altındaki yerleşkelere İtalya’daki bir komite tarafından veriliyor ve sıkı denetleniyor. Citta Slow’un en temel hedeflerinden biri de yerel topluluklarda ve kasabalarda eco-gastronomi pratiklerini günlük hayatın içine sokarak “Slow Food” felsefesini geliştirmek. Slow Food, Amerika’nın liderliğinde dünyayı ele geçiren fast food akımına tepki olarak İtalya’da doğmuş bir akım. Yani aslında yavaş olmakla bir alakası yok, ismini fast food’a itiraz eden bir kelime oyunundan alıyor. Slow Food yemeğin küreselleşmesi ve sağlıksızlaşmasına karşı ata mutfağına tutunmak demek.

Seferihisar’da ekonomik faaliyetlerin temelini tarım ve özellikle de zeytincilik oluşturuyor ama narenciye ve enginar yetiştiriciliği de önemli gelir kaynaklarından. Burada nüfusun % 80’i tarımla uğraşıyor. Öte yandan balıkçılık ve turizm de ilçe ekonomisine katkı veren önemli sektörlerden.

Seferihisar’da Gezilecek Yerler

Teos Antik Kenti, Sığacık Kalesi ve Marinası, Sığacık Pazarı mutlaka gezilmesi gerek yerleri. Denk gelirseniz Kale Meydanı’nda yazın konserler de oluyor. Ayrıca buraya kadar gelmişken Sığacık’a yarım saat uzaklıktaki Seferihisar Doğa Okulu’na bir uğrayın deriz. Zihninizi açacak bir yer olduğuna emin olabilirsiniz.

Haritayı zoom yaparak detaylı görüntüleyebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

 1. Teos Antik Kenti
 2. Sığacık Kaleiçi
 3. Sığacık Kalesi
 4. Sığacık Pazarı
 5. Teos Marina
 6. Doğa Okulu
 7. Akkum Plajı
 8. Akvaryum Plajı
 9. Akarca Halk Plajı

Yeme-İçme

 1. Artemis Restaurant
 2. Milos Balık
 3. La Dude Art Cafe
 4. Dut Gibi
 5. Cartel Coffee & Cocktails
 6. Fehu Konak
 7. Jolly Boys Cafe & Bar

Alışveriş

 1. Zeybekoğlu Mandıra

1. Teos Antik Kenti, Seferihisar ♡

teos-seferihisar

Tarihle aranız nasıl bilmiyoruz ama bu zeytin ağaçları içinde kaybolmuş antik şehir sırf doğa yürüyüşü niyetine bile uğranabilecek bir yer. Sığacık’ın en önemli tarihi değeri, M.Ö. 1000 yıllarında Akalar’dan kaçan Giritliler tarafından kurulan ve daha sonra İonialıların kenti olan Teos Antik Kenti. Buradaki en temel yapı da İyon düzenindeki Dionysos Tapınağı. Buradaki tapınak dünyada Şarap Tanrısı Dionysos’a adanan en büyük tapınakmış. Tabi sadece sütun, kaide ve sütun başlığı gibi temellerinden bahsetmek mümkün. İçinde bir de hala konserler verilen amfitiyatro da var.

Kalıntılar çok büyük bir alana yayılıyor. Her yerini gezmek istiyorsanız 2 saat ayırın deriz. Ama onun yerine kapıdaki görevliden en canalıcı yerlerini öğrenip 1 saatte de gezebilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

2. Sığacık’ın Film Seti Gibi Sokakları ♡

sigacik

Evet burası Türkiye’nin huzur başkenti net! Sığacık, Seferihisar merkezden 5 km uzakta, Kanuni’nin Rodos seferi için yaptırdığı kalenin surlarının içine saklanmış, Arnavut kaldırımlı sokaklara dizilmiş, avlulu, cumbalı, tahta panjurlu konaklarla dolu mükemmel korunmuş mimarisi, aydın sakinleri ve ruhu dinlendiren güzelliği ile film seti gibi bir sahil kasabası. Tatilini hem deniz kıyısında, hem ruhu olan bir yerde geçirmek isteyenler için ideal yer. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

3. Sığacık Kalesi

sigacik-kale-ici
Limanın hemen yakınında bulunan Sığacık Kalesi’nin Selçuklular döneminde yapıldığı tahmin ediliyor. Ama depremler nedeniyle hasara uğrayan ve daha sonraları Aydınoğulları ve Osmanlılar döneminde birçok kez tamir gören kalenin tarihteki en önemli yeri, Osmanlılar döneminde Kaptan-ı DeryaPiri Reis’in önerisiyle Rodos Seferi’ne hazırlanan Kanuni Sultan Süleyman’ın emri üzerine donanma komutanı Parlak Mustafa Paşa tarafından 1521-1522 yılları arasında Teos Antik Şehri harabelerinden taşınan taşlarla yeniden inşa edilip deniz üssü olarak kullanılması. Zaten Sığacık buranın içine kurulduğu için içerisini görmüş olıuyorsunuz. Bir de marina tarafına çıkıp dışarıdan görün deriz.

Sığacık bir kalenin surları içinde. Kalenin 3 kapısı var. 30 yıl öncesine kadar burada hala ahşap kapılar varmış, saat 22’de kale kapıları kapanırmış. 2 de bekçi beklermiş kapıyı. Malesef şu an bu kapıların nerede olduğu bilinmiyor.
NOT: Sığacık’ta arabayı park etmek dert. Zaten ufak bir yer olduğu için ilk bulduğunuz yere park etmenizi tavsiye ederiz. Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

4. Sığacık Pazarı

sigacik-pazar-recel-tursular
Fotoğraf kaynak: www.sigacikpazari.com

Daha önceki gelişimizde şöyle yazmıştık;

“Slow Food felsefesi ile Seferihisar’da birçok yerel ürün pazarı kuruluyor. Bunlardan en ünlüsü Sığacık‘ta Pazar günleri kaleiçinde kurulan Üretici Pazarı. Bu pazarda, yiyecek-içecek-kullanılacak eşya olsun sadece burada üretilen ürünler, bizzat üreticisi tarafından satılıyor. Al sat yapılmıyor.”

Ancak son gidişimizde birçok kişinin al sat yaptığını söylediler. Yani fırından ekşi mayalı ekmeği, tepsi böreğini alıp, burada satmak gibi. Açıkçası ne kadarı karalama, ne kadarı gerçek biz de bilmiyoruz.

Öyle ya da böyşe bu pazarda en çok ev hanımları iş başında. Sığacıklı hanımların ellerinden çıkma ürünler hala pazarın en büyük artısı. Hiçbir pazarda bir arada göremeyeceğiniz kadar çok yiyecek tezgahı var.

Ama o kadar çok satıcı var ki, sokakların güzelliği şemsiyeler ve tezgahlarla maalesef örtülüyor. Biz o yüzden pazarın olmadığı günleri tercih ediyoruz.

NOT: Pazar, özellikle yazın çılgın kalabalık oluyor! Arabanızı uzak yakın demeden ilk gördüğünüz yere park edin deriz. Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

5. Teos Marina

Hemen Sığacık’ın sahilindeki Teos Marina‘nın çarşısı halka açık. Aynı zamanda ücret karşılığı tenis kortlarını ve havuzunu da kullanabiliyorsunuz.

Teknesi olanlar da ücretlerin döviz değil, Türk Lirası olduğunu duymaktan mutluluk duyacaktır. Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

6. Seferihisar Doğa Okulu

doga-okulu-3
Fotoğraf kaynak: www.facebook.com/dogaaskina

Doğa Okulu, Sığacık’a yarım saat – 24 km uzaklıkta bulunan Orhanlı Köyü‘ndeki altı dönümlük zeytinlik ve makiliğin içinde, eski Orhanlı İlkokulu’nun restorasyonu ile oluşturulmuş, Nesin Matematik Köyü, Bademler Tiyatrosu, Tiyatro Medresesi gibi imece usulü kendini çeviren, el emeği göz nuru bir oluşum.
Doğa Derneği, Seferihisar Belediyesi, Orhanlı Köyü Derneği gibi kurumlar, Orhanlı ve Seferihisar halkı, Alakır Nehri Kardeşliği gibi topluluklar, pek çok sanatçı, araştırmacı, düşünür ve gönüllü Doğa Okulu’nun kendi deymiyle “gövdesini” oluşturuyor.

Aslında Seferihisar’ın Citta Slow ünvanı almasıyla 2009 yılında başlayan proje 2014 Şubat ayında tamamlanmış. Bu sürece en çok destek olan sanatçılardan biri de Tarkan! Hatta okulun araştırma ve öğrenim çalışmalarını başlatmak için İstanbul ve Seferihisar’da iki destek konseri bile vermiş.

doga-okulu-4
Fotoğraf kaynak: www.facebook.com/dogaaskina

İmece Usulü

Seferihisar Doğa Okulu, bir usta-çırak usulü öğrenim yeri. Burası sınıfları olmayan bir okul. Çünkü Seferihisar Doğa Okulu’nun sınıfları aslında doğanın ta kendisi. Her şey paylaşıma açık ve imece usülüyle işliyor.

Okul açıldığı günden beri geleneksel tarım ve mimari, ekoloji, sözlü kültür, doğa okuryazarlığı ve takvimi, sanat, doğa hukuku ve doğa felsefesi gibi alanlarda yamaklık ve çıraklık kursları veriyor. Eğitimleri örneklemek gerekirse: Kerpiç Okulu, Kuş Okulu, Yavaş Tarım Okulu, Zeytinyağı Okulu, Yeryüzü Okulu, Zeybek Okulu, Fotograf Okulu, Kopuz Okulu, Doğa Zamanı gibi gibi…Okulun diğer tüm çalışmalarını web sitelerindeki tohumlarımız ve usta çırak kursları bölümünden inceleyebilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

doga-okulu-2
Fotoğraf kaynak: facebook.com/dogaaskina

Nasıl Doğa Okulu’nda Yer Alabilirsiniz?

Doğa Okulu’na katılmak ve destek vermek için bir mekan veya zaman sınırlaması yok. Bu yüzden destek için Doğa Okulu’nda fiziksel olarak bulunmanız gerekmiyor. Sizden gelen yeni ve yaratıcı fikirlere de her zaman açıklar. Fakat spesifik olarak nasıl katkıda bulunabilirim derseniz de katkı alanlarını şu şekilde sıralamışlar:

 • İster Anadolu’dan ister başka coğrafyalardan kültürel öğeleri fotoğrafla, videoyla veya yazarak belgeleyip Doğa Okulu’na göndererek,
 • Mahallenizdeki veya çevrenizdeki eski topraklarla görüşmeler yapıp, bu görüşmeleri videolu veya yazılı kayda alarak,
 • Okula maddi destek sağlayan can damarlarından biri olan“Yavaş Dükkan” konseptini tanıtıp bilfiil kullanarak,
 • Doğa ile iç içe olan fakat zamanla unutulmaya yüz tutmuş üretim pratiklerini hala devam ettiren yerler veya kişiler keşfederseniz, onların iletişim bilgilerini yollayarak,
 • Okulu sosyal medyadan da takip edip paylaşarak,
 • Zamanınız olursa kurslara katılıp, projelerde gönüllü olarak yer alarak,
 • Ve tabi ki ortak paylaşım ve imeceye dayalı yaşam biçimini olabildiğince hayat felsefesi haline getirerek katkıda bulunabilirsiniz.

Seferihisar Mandalina Festivali

sigacik-kalesi

Her yıl Eylül-Kasım arasındaki bir tarihte Sığacık’ta gerçekleştiriliyor. Festivalin 2015 yılında 16.’cısı düzenlenmiş. Amaç yerel mandalinayı tanıtmak. Sokak şenlikleri ve konserler oluyor. Tabi Mandalina Güzeli, En İyi Mandalina, En İyi Üretici, En İyi Mandalinalı Yemek ve Tatlı yarışmaları festivalin olmazsa olmazlarından.

Seferihisar Plajları

seferihisar-plajlari

Seferihisar’ın etrafı mavi bayraklı plajlarla çevrili: Sığacık Büyük Akkum, Ekmeksiz, Akarca ve Ürkmez Plajları. Seferihisar Belediyesi’nin tüm plajlara şemsiye ve şezlong koyduğunu da hatırlatalım. İzmir’den daha fazla plaj önerisi için İzmir Plajları yazımıza göz atabilirsiniz.

Bizim tercih edeceğimiz yer açık ara Büyük Akkum olur. Ama giriş ücretli olduğundan civardaki halk plajlarını da yazdık:

🏊 Sığacık Büyük Akkum Plajı

Burası buz gibi suda yüzmeyi sevenler için. Plajı kum. Biraz rüzgarlı olabiliyor. Haftasonları tıka basa dolunca pek keyifsiz oluyor.  Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

🏊 Ürkmez (Akvaryum) Plajı

Huzur arayanlara bire bir ama haftasonu için garanti veremeyiz. Denizi berrak ve temiz. Fakat şimdiden uyaralım: Çabuk derinleşen denizi ve sahili taşlı plajı var. Konum için tıklayın.

🏊 Akarca Halk Plajı

Daha sakin ve beach club kafasında olmayan yerden denize girmek için ise Sığacık’a arabayla 7dk uzaklıktaki Akarca Halk Plajı’nı tercih edebilirsiniz. Halk plajı olsa da burada da işletmeler var. Denizi biraz çakıllı ve serin. Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.

🏊 Ekmeksiz Plajı ♡

Ne yazık ki Ekmeksiz Plajı 2015’de arazi, ihaleler vs. durumlarından halka kapatıldı. Oysa ki buranın çok kıymetli plajlarından biri. Umarız ilerleyen zamanlarda açılır. Konum için tıklayın. Haritada 9 numara.

Bu Videoyu İzlerseniz Gezinizi Çok Daha İyi Planlarsınız

Yeme-İçme

sigacik-restoran

🍴 Artemis Restoran – Enginar Cenneti ♡

Burası Sığacık içinde değil ama Seferihisar’da, Sığacık yakınlarında, gerçekten özel bir yer: 10 dönüm enginar tarlasının yanında ağaçların altında bir aile işletmesi. Tarladan sofraya, kendilerine özgü 15 çeşit enginar yemeği yapıyorlar. Enginar dondurmasından çorbasına, çayından güvecine… Çok ender enginar yemekleri var. Salaş ve farklı bir yer. Canlı yayını videomuzdan Enginar Cenneti Artemis Restoran’daki deneyimimizi izleyebilirsiniz. Et oburlar korkmasın, et yemekleri de var. Adres: Azmak Mevki No:78, 35460 Düzce Köyü, Seferihisar Tel: 0232 746 8154 Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

🍴 Milos Balık ♡

Sığacık kaleiçindeki, Milos buraların en ünlü meze-balık mekanı. Samimi bir Rum Meyhanesi konseptiyle deniz mahsulleri ve taze meze çeşitleri var. İsli uskumrusu, kalamarı, atomu, güveci ve fesleğenli mezgiti meşhur. Asmalar altındaki masalarıyla ambiyansıyla, gelen kitlesiyle sevilesi bir yer. Adres: Sığacık Mahallesi, Şadırvan Meydanı 9/11, Kaleiçi Tel:(0232) 745 7503 Konum için tıklayın. Haritada 2/span> numara.

🍴 Sığacık Köy Ürünleri Pazarı

Türkiye’nin Slow Food köyüne gelip de pazarından sığacıklı hanımların elinden taze taze çıkan ürünlerden tatmadan gitmek olmaz. Pazar günleri kurulan tezgahlarda bilimum ev yapımı poğaça, kurabiye, pasta, kremalı börek sütlü çörek… Eğer bir Pazar günü buradaysanız, bir tezgahtan diğerine, herşeyden tada deneye arşınlamak lazım sokaklarını Sığacık Kaleiçi’nin. Adres: Sığacık, 137. Sk. 40 B, 35460 Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

🍴  La Dude Art Cafe

Sığacık kaleiçinde oturanlara sorduğumuzda üst üste akşam yemeği önerisi olarak burayı aldık ama test edemedik. Sahibi burayı insanların hem yöresel yemekleri yediği, hem de sanat konuştuğu bir sanat ortamı olarak planlamış. Yerliler burayı önerdiklerine göre vardır bir hikmeti. Adres: Liman Caddesi, No:32, Sığacık Mahallesi,Kaleiçi  Tel: +90 507 830 1896 Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

🍴  Dut Gibi

Dut Gibi de Kaleiçi’nin yeni nesil meyhane konseptindeki en yeni mekanı. Güveçte sebzeli levrek gibi balık çeşitleri, et ızgaralar ve Ege mezelerine doyabileceğiniz bir mekan yaratmışlar. Adres: Sığacık Mahallesi 129 Sokak No 52 Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

Gece Hayatı

Cartel Coffee & Cocktails

Sığacık’taki en zevki bar. Pek öyle dans ortamı yok, daha çok muhabbet yeri. Müzikleri ve kendine has kokteylleri de başarılı. Gündüzleri de kahveye uğrayabilirsiniz. Adres: Sığacık Mah, Akkum Cd. No:9, 35460 Seferihisar Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

Fehu

Sığacık’ın içindeki bahçe içindeki bar. Aynı zamanda içinde bir de 3. dalga kahve evi var. Buzlu Americano’dan Frappe’ye, Türk kahvesinden sahlepe, hem soğuk hem sıcak  çok fazla seçenek var. Cheesecake’leri de başarılı. Adres: Sığacık Mah.127 Sok. No:33 Seferihisar Tel:+90 536 851 24 75 Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

Jolly Boys

Sığacık sahilinden Marina tarafına yürürken önünden geçeceğiniz canlı müzik mekanı. Adres: Sığacık, Liman Cd. No:24, 35460 Seferihisar/İzmir Tel: +905423323475 Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

Seferihisar’dan Ne Alınır?

Armola peyniri – Seferihisar’a özgü, evlerde yapılan bir peynir türü. Keçi sütünden, beyaz peynir, süzme yoğurt ve az tuzlu lor ile yapılan bir lezzet. Zeybekoğlu Mandıra adlı dükkandan satın alabilirsiniz. Adres: Camikebir, 85. Sk. No: 1, 35460 Seferihisar Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

Mandalina – Seferihisar’ın satsuma cinsi mandalinaları ünlü. Sonbahardan itibaren bulabilirsiniz.

Seferihisar Nerede, Sığacık Nerede?

sigacik-nerede

Haritadan gördüğünüz üzere Seferihisar İzmir yarım adasının güneyinde, tam yarımadanın bittiği yerde.
Sığacık ise Seferihisar’ın bir sahil kasabası.

Peki, İzmir’den Seferihisar kaç kilometre?
İzmir merkezden Sığacık 52 km ve 50 dakika sürüyor. 
– Alaçatı – Sığacık arası  76 km, 1 saat sürüyor.
– İzmir Adnan Menderes Havalimanı – Sığacık arası 70 km ve 1 saat sürüyor.

Sığacık ve Seferihisar’a Nasıl Gidilir?

İzmir’den otobüs:  730 Numaralı belediye otobüsü le Seferihisar’a geldikten sonra, Migros önünden geçen ve Sığacık yönüne giden yeşil dolmuşlara binerek rahatça ulaşabilirsiniz.
Dolmuşla: İzmir Üçkuyular İlçe Terminali’nden Ürkmez – İzmir  ya da Seferihisar – İzmir dolmuşlarına atlayabilirsiniz
Arabayla: İzmir – Çeşme otoyoluna girin. Seferihisar çıkışından çıkın. Sığacık ya da Teos tabelalarını takip edebilirsiniz. (Teos Sığacık’tan sonra)

103 Comments

 1. Emeğiniz için teşekkürler Ocak 2023 için kararsız bir rota olsa da yarın Sığacık a gidiyoruzzz.Notlarımı aldım tekrardan teşekkürler

 2. Bence size ödül falan verilmeli gerçekten.. bölgeyi hiç bilmeyen biri için o kadar güzel anlatıyorsunuz ki diyecek bir şey bulamıyorum çokk iyi çook

 3. Harikasınız. Nereye gitsem sizin yorumunuzla ve önerinizle geziyorum. İyi ki varsınız.

  1. Güzel yorumlarınız için çooooook teşekkür ederiz. Siz de iyi ki varsınız 🙂

 4. Mutlu ve sağlıklı günler dileyerek başlamak istedim.
  Sigacik, adını cok duyup ancak 1 Kasim 2021’de ziyaret etme olanagi buldugumuz şirin bir yer. Ancak gezip görecek insanlara tavsiyem o ki; ikram ikram dediklerine kanarak oturup iki fincan kahve icip, hadi birkaç bardak da cay iceyim, bir tane de mis gibi ada cayi iceyim derseniz fiyat sormadan, menü görmeden icmeyin bizim gibi. Fiyatlar karşida çarşaf çarşaf asiliyken bile bizden iki hatta üc katı para aldi bir iş yeri. Oldukça da mütevazi bir yerdi. Karsimizda asili fiyat listesine “o geçen yilin bizim fiyat listemiz degil” dediler. Cebellesmek istemedik açikçasi. Keyfimiz kaçmasın istedik. Arti kredi karti kullanmiyoruz dediler. Siz siz olun güler yüz tatli dile kanmayin, menüdeki (ki o da yoktu) fiyati görüp öyle yiyip için.

 5. Merhabalar,

  Sizin yazdıklarınızı okumadan plan yapmıyorum kesinlikle. Tavsiyeleriniz o kadar yerinde ki çok teşekkürler 🙂

 6. Merhabalar! Hep yapmak istediğimiz Ege turunu sene nasip oldu çok şükür. Cunda’dan başlayıp Ayvalık, İzmir merkez, Urla ve en son Alaçatı’ya geldik sizin yazılarınızı okuya okuya. En detaylı ve güzel anlatım sizde, rehberlik ettiğiniz için teşekkürler şimdiden. Ama daha yol uzun, yine sizle devam ediyor olacağız. Emeklerinize sağlık…

  1. Esracım çok teşekkürler tatlı dilli yorumun için. Umarız her şey keyifli geçer.

 7. Yazılarınızdan büyük keyif aldığımı söylemeliyim. Eşim ve oğlumla yılda iki kez tatil yapma imkani bulabiliyoruz ve su an Ege turu yapiyoruz. Çanakkale, Geyikli, Adatepe Köyu, Assos, Ören, Burhaniye, Çesme ve Alacatı yaptık. Yarin Seferihisar ve Urla’ya devam edeceğiz. Tatile sizin deneyimlerinizi okumadan çıkmıyorum. Her seferinde çok faydalı oluyor. Eşim yanlız sizin önerdiginiz yeme-icme yerlerini dar ve ara sokaklarda olunca bulamayınca biraz geriliyor. “Sen en iyisi evde yok ekibiyle dolaş” diyor. Tabi espiri. 🙂 Ben size cok tsk ediyorum. Güzel ve keyifli tatil önerilerinizin devamını diliyorum. Sevgiyle kalın ….

  1. Çok teşekkürler Sevgili Bahar.
   İnanın sizden gelen bu güzel mesajlar olmasa bu kadar emeğin katlanılır bir yanı yok. Bizi çok mutlu ettin, rehberlerimiz de seni ve aileni umarım hem mutlu eder.

 8. Gerçekten aradığım bütün cevapları yazınızda buldum. Emekleriniz icin teşekkür ederim. İlk defa gezmeye gideceğimiz bu yerde yazınız sayesinde daha çok zevk alacağız.

 9. Ah Duygu ah… Biz senin videolarınla akıcı anlatımla o şehre hayran olur koşmak isterdik. Yazılar güzel ama videolarınız bambaşka. Evlendiniz video çekmez oldunuz. Lütfen yeniden başlayın.

  1. Selamlar,
   Evet haklısın, video konusunda çok zorlanır olduk ama evlendiğimizden değil. Hevesimiz kırıldı. İnsanlar birbirlerinin koltuk altını koklama videosu çekip fenomen oluyorlar. Bizim içeriklerimiz sizin gibi tek tük kıymetli insan dışına izlenmiyor. O yüzden küstük. En azından okuyan insanın hali başka. Yazılarımızla güzel insanlara ulaşabiliyoruz.

 10. Akarca’da ikamet ediyorum taş yığınından denize giremiyoruz. Yaş ortalaması 65, gençler sıkılabilir. Paranız varsa daha farklı yerleri tercih edebilirsiniz.

  1. Sanki ziyaretçilerden rahatsız olan orta yaşlı birisi “gelmeyin” demek için yazmış bunu 😀

 11. Ben bir obsesif olarak yazılarınızı okuyup notlar alırken bile o kadar çok uğraşıyorum ki bu yazıları yazarken ve o rotaları özenle oluştururken nasıl emek harcadığınızı hayal edemiyorum. Emeğinize sağlık.
  Sevgilerimle…

  1. Sevgili Başak,
   Gerçekten çok emek ve zaman harcıyoruz yazılarımız için. O yüzden çok değerli bizim için yazdıkların. Çok teşekkürler

 12. Siğacik gercekten cok guzel gezilecek.Yaşanacak bir yer; sehrin gürultusunden uzak, güler yüzli insanlar içerisinde. Biz Teos marinanin karsisinda olan Ada Marin btik otelde kaldık. Çok temiz odalari ve manzaralı. Kale İçi biraz pahali gelince burayı sectik.

 13. çok güzel bir yazı olmuş ben de merak ediyordum Sığacık seferihisarı anladığım kadarıyla tatilci yeri olmuş küçük hoş bir yer teşekkür ederiz yazınız emeğiniz için fethiye taraflarını gezdim o tarafa doğru tatil yapmak istiyorum.

 14. Merhabalar ne kadar emek vererek yazılmış bir yazı, çok teşekkürler, biz Aralık ayının ortasında bir gezi planlıyoruz acaba buralarda kafeler olsun restaronlar olsun Pazar günü kurulan Sığıcak taki Pazar olsun açıkmıdır. Yoksa bu mevsim hiç buralara gitmeyin mi dersiniz.

 15. Öncelikle yazılarınız için çok teşekkür ederiz . Biz Ekim ayında gitmeyi düşünüyoruz .Üretici pazarını bulma şansımız var mıdır acaba bu dönemde. Çok kalabalıktan hoşlanmıyoruz. Biraz da gec kaldık sanırım . Bir gidip şansımızı deneyeceğiz. Teşekkürler tekrar.

 16. Seferihisar hakkındaki yazınız derli toplu ve çok güzel, yüreğinize emeğinize sağlık. Seferihisar’ın eski Doğanbey Köyünde aslına uygun olarak restore ettirilen rüzgarla çalışan tarihi bir Yel Değirmeni (mavi değirmen) var. Ziyaretçiler çok beğeniyorlar. Bilgilendireyim istedim.

 17. Ne güzel yazılarınız var gerçekten. İnsanın yerinde durası gelmiyor. Ellerinize sağlık.Sağlık,sevgi ve geziyle kalın 🙂

 18. Resimlere Bakarken Eski Değirmenin Alt Kısmında Deniz İçinde Bir Mağara Girintisi Gördüm, Burası Nedir Acaba Bir Bilginiz Varmı, Merak Ettiğim İçin Sorma Gereği Duydum, Geçen Yıl Zaman Darlığından Pek Gezemedik Ama Bu Yıl Dostlarla Etraflıca Gezmeyi Planlıyoruz, Her Yerini O Kadar Güzel Anlatmışsınızki Herşey Harika,Emeğinize Sağlık.

  1. Elinize saglik cok guzel bir yazi. 1 geceligine gitseniz Urla da mi kalirdiniz sigacik i gezmeye giderdiniz-? Yoksa sigacik da kalip yemek yiyip ertesi gunu mu
   Urlayi gezerdiniz? Yarin gidiyorum ama kararsizim

   1. İkisinin vaadleri bambaşka, herkesin bütçesine ve zevkine göre kendi karar vermisi gerekir

 19. Önvelikle güzel yazınız için teşekkür ederim. Biz de bu yaz yerleşeceğimiz nir yer arayışında iken seferihisar önerildi ve araştırmaya başladık. Biz bahçe içşnde müstakil bir dubleks mülk almak istitoruz. Böyle yerler varmıdır ve ortalama fiyat arzlığı nedir acaba. Seferihisarda görüşmek dileğimle

 20. Merhaba,seferihisar tanıtımınızı zevkle okudum.İlk defa Eylül ayında geldik ve çok çok beğendik.Hatta birde ev satın aldık.Orada bir an önce yaşamaya başlamak için sabırsızlanıyoruz.Saygı ve sevgiyle kalın.

  1. arzu hanım merhaba
   ben de ılk defa bu sıtede yazıları okuyorum.Ev aldık yazmışsınız.Yasamaya basladınız mı hayat nasıl orada bıraz bılgı paylaşırmısınız rıca etsem.

   sevgıler

 21. Akkum plajında kamp yapılabilir mi acaba ? Plaja giriş ve duş ve wc paralı mı bilginiz var mı ?

  1. Adnan, 8 yildir bu plaj ve çevresini yurt edinmiş biriyim. plaja giriş önceleri 2 ₺ gibi ücretti. şimdi ücretsiz. plajda önceden çadır yasakti hatta hâlâ yasak tabelasi var. çadırsız kalinabiliyordu. şimdi tertipli bir şekilde çadır kurabiliyorsunuz. ates kesinlikle yasak. ateş mutlaka yakacağım dersen plaja yakin yerde kayaliklar var, orda çadır kurabilirsin. plaj içinde şezlong, şemsiye, duş vs ücretsiz. wc de gecen seneye kadar ucretsizdi. 2018 itibari ile 1 ₺ ucretli. mavi bayrakli tertermiz plaj. kumu, denizi, sosyal imkanlari temiz. bakkal, restoran vs cok uygun. denizi soğuk (cocuklar icin uygun değil). benim ikinci memleketim oldu artik Sığacık ve bu bolge. kesinlikle tavsiye ederim

  2. Çadır kurdurmuyorlar ama akşam kurup şansınızı denersiniz plaj giriş ücretsiz wc 1 tl duş soyunma kabini ücretsiz plajda zeytin ağaçları var gölgesi yeterli şemsiye senzong gereksiz iyi tatiller

 22. Ne yazıkki 9 yılda canına okumuşlar seferihisar’ın. Sakin makin değil artık bildiğin keşmekeş binalarla doldurulmuş manyak bir şehir olmuş. İş o ünvanı geri almasınlar gidişat öyle. Bizim millet para varsa yer önemli değil koy gitsin misali… Yazık…

 23. Bu sene rotayı sığıcağa kıracaz demek ki çok güzel bir yer çok hoşuma gitti Marmaris e elveda artık

 24. Merhaba Büyük Akkum plajinda denizi buz gibi diye ifade etmissiniz. deniz suyunun biraz ılık oldugu bir plaji var mi biliyor musunuz?

  1. Eylem, son yorum Adnan’in yorumuna yorum yaptim onu okuyabilirsin.
   denizi evet cok soguk .serinlik arayanlar ici cok ideal..ben 8 yildir burayi kullaniyorum. cocuklar icin uygun değil.

   Seferihisar (urkmez disinda) genel olarak serin/soguk.
   Ürkmez ılık

 25. Öncelikle Seferihisar demek Sığacık demek değildir.Evet, Sığacık Seferihisar’ın en gözde mahallesi ama her etkinliğimizi Sığacıkta gerçekleştirmiyoruz. Örneğin Mandalina festivalimiz Seferihisar Meydanında gerçekleşiyor. Ata Ekmeği Ve Armola Şenliğimiz Ulamış Mahallemizde yapılıyor.

 26. MerhabalarYazınizı zevkle okudum..Genellikle gezeceğimiz yerler hakkinda önceden bir araştirma yaparim.Bu pazar günü Sığacik-Çesme-Alaçati gezimiz var..Sığacık daha once gitmediğim bir yerdi..Gerçi sizin cumleler o kadar hoş anlatmış ki gitmis kadar oldum desem deee görmeden olmaz ama değil mi?Teşekkürler bilgilendirici ve yönlendirici açıklamalarıniza

   1. Eğer bir yere seyahat edeceksek yurt içi veya yurt dışı mutlaka sizin yazılarınız var mı diye kontrol ediyorum. Eğer varsa gönül rahatlığıyla macera aramadan tavsiyelerinizden faydalanıyorum ve hiç keşke demedim. Bu kadar nitelikli özenli ve samimi bu işi sürdürdüğünüz için çok teşekkürler.

    1. Ecemcim,
     Ah bizi nasıl mutlu etti yorumun! Üretmek için en büyük motivasyon sizin sözleriniz. Çok teşekkürler.

 27. Merhabalar. Yazınızı çok beğenerek okudum. Nasip olursa 29 Temmuz pazar günü Sığacık’ta olacağım. Sığacık’ta bir sabah kahvaltısı,öğle ve akşam yemekler yani kısacası sabah 7 den gece 22-23:00 saatlerine kadar gezmek için ne kadarlık bir bütçe ayırmalıyım. 2 kişi olacağız. Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  1. Biz kalmadık ama Mona Kamp diye bir yer var gibi hatırladım. Arayıp konuşun derim

 28. Bende orada yasamak istiyorum. Yatırımlarımıda oraya yapmak istiyorum. Lastik fabrikası kurabiliyor muyuz.

 29. Merhaba, sitenizdeki bu konuyu hem sevdim hem de kızdım. Neden kızdığıma gelince; malum yer için Citta Slow tanımını defalarca kez belirtmenize rağmen yazıyı okuyan herkes buradan bir yazlık alma villa sahiplenme arzusuna bürünmüş hatta bir kaç yorumu alt alta okuyunca sahibinden.com’da mıyım acaba şu an hissi yarattı bende..
  Sevgili arkadaşlar, Citta Slow yani sakin kalmış yavaşlığı seçmiş burası. Kalkıp gürültünüzle gelmeyin. Şehri buraya taşımayın. Kargaşanızla hayatınıza devam edin. Burası bir heveslik yer değil hayat tarzıdır. Afedersiniz her yerin içine ettik. Bari burayı Citta Slow bırakalım.. Gezin 1 saat 1 gün hatta 1 hafta ve ayrılın gidin. Her yere ilişmeyin.. Lütfen.

 30. Sevgili biz evde yokuz 🙂 siteniz bizim klavuz kaptanimiz. Paylastiginiz cogu yere gittik tabi tavsiyelerinize uyarak sizleri hic tanimiyoruz ama seviyoruz eger yolunuz Manisa dan gecerse sizi misafir etmek en azindan bir kahve icmek isteriz kabul ederseniz mail adresimden mail yollarsaniz size telefon numaramizi yollariz sevgilerimizler Murat Çiğdem ~ Zeynep(8) Elif(3) Pekcan ailesi

  1. Çok tatlısınız! Nazik davet için çok çok teşekkür ederiz!
   Şimdilik programda Manisa görünmüyor ama neden olmasın?

 31. selam seferhisar ve sıgacık hakkında daha fazla bilge almak istiyorum çok begendim oraları arsa alıp çiftlik kurmayı düşünüyorum bu konuda yardımcı olan herkese teşekkürler sevgi ve saygı ile istanbuldan Hamit UYAR

 32. Merhaba, Maya Bistro Otelde kalmayı düşünüyorum. Bu tesis ile ilgili bir fikriniz var mı ? Bir de Sığacık dışındaki tesislerden merkeze düzenli dolmuş oluyor mu ? Maya işe ilgili hem şikayet hem övgüler kafamı karıştırdı. İyi günler dilerim.

 33. Ağzınıza yüreğinize sağlık. Okadar güzel ve heyecan verici şekilde anlatmissinizki okurken biran önce oraya yerleşmek için heyecan yaptım.hayatımda bir kere gittim ve hayatımın değişip sevdiğim insanla ilk buluştuğum görüştüğüm ve çok güzel vakit geçirdiğim sığacik sahiline tekrar kavuşmayı sabırsızlıkla bekliyorum.bu yazınızda da yaşadığım o güzel bir günü bana tekrar hatırlattınız çok teşekkürler.takipteyim artık sevgiler ve saygılar kaleminize sağlık.

 34. Neredeyse tüm yunan adalarına gitmiş birisi olarak,Seferihisar Sığacık hepsinden güzeldir.Yazınıza bayıldım bir şeyi atlamışsınız sadece tekneyle gidilebilen muazzam plajlarıda vardır.(Çamcaz,Akvaryum,Çamur,Merdivenli koy bunlardan bazıları)

 35. Sizi bir süredir takip ediyorum yazılarınız için çok teşekkürler emeğinize sağlık ,bende gezip görmeyi çok seviyorum ve bundan böyle yakın takipteyim sevgi, sağlık ve barış diliyorum

 36. Merhaba!

  Süper bir site….Yazacak bir şey bulamıyorum…Haberleşelim…Mutlaka ziyarete geleceğim.
  Sevgiler,
  Mihray

 37. merhaba sitenize bayıldım. ben 20 sene önce evlenip seferihisara gelin geldim. bende yeri çok ayrı dır. hayat bana orada başladı gibi birşey. mandalina bahçeleri ve yemyeşil doğası ile seferihisar gerçekten çok güzel bir cennet mekan. görmeyen bilmeyen herkese öneriyorum. özellikle bahar ayının başlangıcında izmir den yola çıktığınızda sizi yol boyunca enginar bahçeleri ve mis gibi papatyalar karşılar. şu an istanbul da yaşıyorum ama siz SEFERİHİSAR lılar yaşadığınız yerin kıymetini bilin. çok şanslısınız. hepinize sevgiler…..

  1. MERHABALAR İSTANBULDA YAŞIYORUM EŞİMLE BİZ SEFERİ HİSARDA EV ALMAK İTİYORUZ BAHSETTİĞİNİZ SİTE NERDEDİR YAZ KIŞ OTURULACAK BİR YER ARIYORZ LTF BANA YZARMISINIZ ADIM RANA GÜNAY

   1. Merhabalar bende ayvalikta yaşıyorum fakat bende seferihisar taraflarına birkez gittim ve bayıldım şuan ev arıyorum bahçeli bir ev olursa super olur.orada yaşamak umarım hayatıma güzel seyler katar.eğer dışarıdan gelen benim gibi orda oturmak isteyen taşınan insanlarla tanışmak isterim.sevgiler

 38. Sığacıkta gezebileceğim. Veya keşfedilmemiş yerler var mı

  Veya bu bilgileri bize aktardığınız için teşekkür ederim bende bu gece Yalova’dan Sığacığa geliyorum. 07 Nisan 2017

 39. Yanıltıcı bilgi var ÇOCUKLAR.

  Sığacık Pazarı “ORGANİK DEĞİL”…
  Bari “siz yapmayın” bunu 🙁

  Organik olabilmesi için ürünlerin bir takım sertifika filan veriliyor.
  Yani öyle “lafla” olmuyor… Hani “doğal ürünler” filan deseniz neyse de…

  (Biliyorsunuz zaten orada yaşıyoruz… Hatta eşimin pazarda reyonu bile var.
  Yani “BAYAĞI” İYİ tanıyoruz pazarı, anlayacağınız …

  Mustafa Ağabey 🙂
  http://www.SIGACIKPAZARI.com

  1. Mustafa Abi, valla yetkili kişilerin bize söylediklerine güvenmek zorunda kalıyoruz. Gerçekten insanlar organik kelimesini hiç anlamadan kullanıyor da koskoca belediye organik deyince, çarptırılmış olabileceğini düşünmemiştik. Organik değil mi şimdi pazar yani? 🙁 Öyleyse düzeltelim biz de

 40. Merhaba ben tesadüf eseri sitenize rastladım. Gerçekten çok güzel bir adım atmışsınız ,faydalı ve heyecan uyandıran bir yönü var.Ben bir ege aşığı olarak sizleri zevk ile takip edeceğim. Başarılar dilerken ancak bu kadar olur diyorum.

  1. aramıza hoş geldiniz. ayrıca bizi gururlandıran güzel sözleriniz için de çok teşekkürler

 41. Bizde az önce olanlar oldu filminden çıktık ve hemen araştırmaya koyulduk gerçekden çok güzel görünüyor mayısda ordayız inşallah….

   1. Selam Bende sitenizi çok begendim görselleri ve tanıtımınızı begendim en kısa zamanda oraya geliyorum ve çiftlik kurmayı düşünüyorum sevgilerle istanbuldan Hamit

 42. Harika.Sanki seferihisar gezmis gibiyim.Bu gaz mutlaka bahsedilen yerleri gezipgorecegim.SSimdiden mayis ayinin birman once gelmesini bekliyorum.Bende bu guzel ilcemizde bir yazlik almayi dusunuyorum.Yureginize vé ellerinize saglik.Sevgiyle,barisla kaolin

   1. bende yazılarınızı okudum çok merak ettim cumartesi gecesi yola çıkacağım ik defa keşfediceğim begeneceğime eminim inşallah kalacak güzel bir yerde bulurum

 43. az önce ata demirerin olanlar oldu filminden çıktık ve sığacık hakkında araştırma ve konaklama yerlerıne bakmaya başladık bu güzel yerınızı sımdıye kadar duymadığımız ıcın ayıpladık kendımızı sayenızde filimden sonrada açıklayıcı yazılarınızdan sonra yazın ılk fırsatta bu şirin kasabada 15 gunumuzu gecırmek ıcın sabırsızlanıyoruz teşekkurler

 44. Yazıları okudum, hayran kaldım. Ellerinize sağlık ne güzel yazmışsınız. Uçasım,gidesim geldi. Hele gri Ankara kışında çok iyi geldi. Emeğinize sağlık. Bu arada instagram hesabı varsa hemen takibe alıyorum. Hayat kolay gelsin size.

 45. İzmir’ de yeni bir yola başlarken, bu kadar güzel anlatım ve detay, ki çok önemlidir Nasıl giderim, otobüs, dolmuş detayınız hayran kaldım, beni çok heyecanlandırdı ve sizden haberleri sabırsızlıkla beklemek üzere kendimi bu yazıyı yazarken buldum! Sevgiler olsun!

 46. İzmir gezim için çok katkınız oldu, güzel paylaşımlarınız için çok teşekkürler.

 47. Resim ler ve anlatım da ayrıntılı ama sıkmayan sadelik videoları karcimayan biri olarak ilkkez okudum. Teşekkürler.
  Var olun emi

 48. Gezilerinizi zevkle izliyorum kardeşiminde sizi izlemesini istiyorum.keyifli anlatımlarınız için çok teşekkürler Sevgi’yle kalın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir