Seferihisar Türkiye’nin ilk “Citta Slow”u yani sakin şehri. 3-4 sene önce ilk kez geldiğimizde Sığacık‘ın (Seferihisar’ın Sahil Kasabası) muazzam restore edilen sokaklarının fotojenikliği, pazar günleri burada kurulan üretici pazarı, az bilinen Teos antik kenti ile kalbimizi çalmıştı.

Bu sene (2019n yazı) Sığacık’ı tekrar ziyaret ettiğimizde ise biraz içimiz burkuk ayrıldık. Gelenlerin tekrar tekrar gelmesi, eve döndüklerinde de eşlerine dostlarına önermesi ile popülerleşmiş, dışarıdan gelenler yerel halkın ev ve işletmelerine yerleşmiş, pek o “sakinliği” kalmamış.

Bununla birlikte Alaçatı yolunda da gitmekten de çok uzak çünkü börekçi, nakışçı teyzeleri ile daha yerel bir damar benimsemiş. Kimisine göre bu çok iyi, kimisine göre kötü. Artık size ne ifade ediyorsa…

Nereden bakarsanız bakın, Sığacık’ın sokakları, Seferihisar’ın serinleten plajları bir günününüz ayırmaya değer. Seferihisar ve Sığacık’ın gezilecek yerlerini sizin için çıkardık, seçmesi kolay olsun diyeen keyif aldığımız yerleri ♡ ile işaretledik.

SIĞACIK’TA NEREDE KALINIR

Kaleiçi’ndeki tarihi evlerden bazıları pansiyon olarak işletildiğinden bu güzel evleri sadece seyirle kalmayıp, içinde yaşamak neye benziyor deneyimleyebiliyorsunuz. Tercih ederseniz aralarda yepyeni yapılar da var.

Mandalin Pansiyon  – Sığacık Kaleiçi’nin en popüler pansiyonu. Bunun sebebi içinin 2016’da yenilenmiş olması. Tek gecelik misafir kabul etmiyorlar. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Mavi Zeytin Butik Otel – Odaları minimal olsa da ihtiyaç duyduğunuz hemen her şeyi bulabilirsiniz. Konumu gerçekten merkezi ve çalışanlar çok güleryüzlü. Mütevazi, temiz ve en önemlisi yeşilliklerinin içinde konumlanmış ferah bir butik otel. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Beyaz Ev – Beyaz ev misafirhane diye geçiyor yani bir nevi pansiyon. Sahibesi çok kibar ve ilgili. Otel temiz ve rahat ama sunuğu en harika şey bahçesinde zeytin ağaçlarının içinde yapabileceğiniz lezzetli kahvaltısı. Çok samimi bir yer ve bir diğer artısı da evcil hayvanları kabul ediyor olması. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Gardenya Butik Otel – İşletmenin en büyük artısı, ücretsiz bisikletleri olması. Tesiste restoran, teras ve ortak salon bulunuyor. Her gün kontinental kahvaltı sunuluyor. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Villa Teos Konuk Evi – Villa Teos Konuk Evi de Sığacık’ta tercih edebileceğiniz diğer konaklama seçeneği. 5 odası olan tesiste, ev sahiplerinin evine konuk oluyorsunuz. Her gün kontinental açık büfe kahvaltı servis ediliyor. Tesisten araba da kiralayabiliyorsunuz. Evcil hayvan kabul edilmiyor. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Diğer Sığacık Otelleri ve Pansiyonları – Sığacık içindeki TÜM OTELLERİ VE PANSİYONLARI görmek için 👉  TIKLAYIN

SEFERİHİSAR NEREDE? SIĞACIK NEREDE?

sigacik-nerede

Haritadan gördüğünüz üzere Seferihisar İzmir yarım adasının güneyinde, tam yarımadanın bittiği yerde.
Sığacık ise Seferihisar’ın bir sahil kasabası.

Peki, İzmir’den Seferihisar kaç kilometre?
İzmir merkezden Sığacık 52 km ve 50 dakika sürüyor. 
– Alaçatı – Sığacık arası  76 km, 1 saat sürüyor.
– İzmir Adnan Menderes Havalimanı – Sığacık arası 70 km ve 1 saat sürüyor.

SEFERİHİSAR  TÜRKİYE’NİN İLK ” SAKİN ŞEHRİ” (CITTA SLOW)

İzmir Seferihisar, Türkiye’nin ilk Citta Slow’u yani “Sakin Şehri”. Seferihisar’ın 2009 yılında aldığı bu ünvan şehirleşme ve küreselleşme karşısında, mimarisi, kültürü, gelenekleri, zanaatleri bozulmadan bugüne gelen, nüfusu 50 binin altındaki yerleşkelere İtalya’daki bir komite tarafından veriliyor ve sıkı denetleniyor. Citta Slow’un en temel hedeflerinden biri de yerel topluluklarda ve kasabalarda eco-gastronomi pratiklerini günlük hayatın içine sokarak “Slow Food” felsefesini geliştirmek.

Seferihisar’da ekonomik faaliyetlerin temelini tarım ve özellikle de zeytincilik oluşturuyor ama narenciye ve enginar yetiştiriciliği de önemli gelir kaynaklarından. Burada nüfusun % 80’i tarımla uğraşıyor. Öte yandan balıkçılık ve turizm de ilçe ekonomisine katkı veren önemli sektörlerden.

SEFERİHİSAR’DA GEZİLECEK YERLER

Teos Antik Kenti, Sığacık Kalesi ve Marinası, Sığacık Pazarı mutlaka gezilmesi gerek yerleri. Denk gelirseniz Kale Meydanı’nda yazın konserler de oluyor. Ayrıca buraya kadar gelmişken Sığacık’a yarım saat uzaklıktaki Seferihisar Doğa Okulu’na bir uğrayın deriz. Zihninizi açacak bir yer olduğuna emin olabilirsiniz.

 

1. Teos Antik Kenti, Seferihisar ♡

teos-seferihisar

Tarihle aranız nasıl bilmiyoruz ama bu zeytin ağaçları içinde kaybolmuş antik şehir sırf doğa yürüyüşü niyetine bile uğranabilecek bir yer. Sığacık’ın en önemli tarihi değeri, M.Ö. 1000 yıllarında Akalar’dan kaçan Giritliler tarafından kurulan ve daha sonra İonialıların kenti olan Teos Antik Kenti. Buradaki en temel yapı da İyon düzenindeki Dionysos Tapınağı. Buradaki tapınak dünyada Şarap Tanrısı Dionysos’a adanan en büyük tapınakmış. Tabi sadece sütun, kaide ve sütun başlığı gibi temellerinden bahsetmek mümkün. İçinde bir de hala konserler verilen amfitiyatro da var.

Kalıntılar çok büyük bir alana yayılıyor. Her yerini gezmek istiyorsanız 2 saat ayırın deriz. Ama onun yerine kapıdaki görevliden en canalıcı yerlerini öğrenip 1 saatte de gezebilirsiniz.

2. Sığacık’ın Film Seti Gibi Sokakları ♡

sigacik

Evet burası Türkiye’nin huzur başkenti net! Sığacık, Seferihisar merkezden 5 km uzakta, Kanuni’nin Rodos seferi için yaptırdığı kalenin surlarının içine saklanmış, Arnavut kaldırımlı sokaklara dizilmiş, avlulu, cumbalı, tahta panjurlu konaklarla dolu mükemmel korunmuş mimarisi, aydın sakinleri ve ruhu dinlendiren güzelliği ile film seti gibi bir sahil kasabası. Tatilini hem deniz kıyısında, hem ruhu olan bir yerde geçirmek isteyenler için ideal yer.

3. Sığacık Kalesi

sigacik-kale-ici

Limanın hemen yakınında bulunan Sığacık Kalesi’nin Selçuklular döneminde yapıldığı tahmin ediliyor. Ama depremler nedeniyle hasara uğrayan ve daha sonraları Aydınoğulları ve Osmanlılar döneminde birçok kez tamir gören kalenin tarihteki en önemli yeri, Osmanlılar döneminde Kaptan-ı DeryaPiri Reis’in önerisiyle Rodos Seferi’ne hazırlanan Kanuni Sultan Süleyman’ın emri üzerine donanma komutanı Parlak Mustafa Paşa tarafından 1521-1522 yılları arasında Teos Antik Şehri harabelerinden taşınan taşlarla yeniden inşa edilip deniz üssü olarak kullanılması. Zaten Sığacık buranın içine kurulduğu için içerisini görmüş olıuyorsunuz. Bir de marina tarafına çıkıp dışarıdan görün deriz.
Sığacık bir kalenin surları içinde. Kalenin 3 kapısı var. 30 yıl öncesine kadar burada hala ahşap kapılar varmış, saat 22’de kale kapıları kapanırmış. 2 de bekçi beklermiş kapıyı. Malesef şu an bu kapıların nerede olduğu bilinmiyor.

NOT: Sığacık’ta arabayı park etmek dert. Zaten ufak bir yer olduğu için ilk bulduğunuz yere park etmenizi tavsiye ederiz.

4. Sığacık Pazarı

sigacik-pazar-recel-tursular

Fotoğraf kaynak: www.sigacikpazari.com

Daha önceki gelişimizde şöyle yazmıştık;

“Slow Food felsefesi ile Seferihisar’da birçok yerel ürün pazarı kuruluyor. Bunlardan en ünlüsü Sığacık‘ta Pazar günleri kaleiçinde kurulan Üretici Pazarı. Bu pazarda, yiyecek-içecek-kullanılacak eşya olsun sadece burada üretilen ürünler, bizzat üreticisi tarafından satılıyor. Al sat yapılmıyor.”

Ancak son gidişimizde birçok kişinin al sat yaptığını söylediler. Yani fırından ekşi mayalı ekmeği, tepsi böreğini alıp, burada satmak gibi. Açıkçası ne kadarı karalama, ne kadarı gerçek biz de bilmiyoruz.

Öyle ya da böyşe bu pazarda en çok ev hanımları iş başında. Sığacıklı hanımların ellerinden çıkma ürünler hala pazarın en büyük artısı. Hiçbir pazarda bir arada göremeyeceğiniz kadar çok yiyecek tezgahı var.

Ama o kadar çok satıcı var ki, sokakların güzelliği şemsiyeler ve tezgahlarla maalesef örtülüyor. Biz o yüzden pazarın olmadığı günleri tercih ediyoruz.

NOT: Pazar, özellikle yazın çılgın kalabalık oluyor! Arabanızı uzak yakın demeden ilk gördüğünüz yere park edin deriz.

5. Seferihisar Doğa Okulu

doga-okulu-3

Fotoğraf kaynak: www.facebook.com/dogaaskina

Doğa Okulu, Sığacık’a yarım saat – 24 km uzaklıkta bulunan Orhanlı Köyü‘ndeki altı dönümlük zeytinlik ve makiliğin içinde, eski Orhanlı İlkokulu’nun restorasyonu ile oluşturulmuş, Nesin Matematik Köyü, Bademler Tiyatrosu, Tiyatro Medresesi gibi imece usulü kendini çeviren, el emeği göz nuru bir oluşum.
Doğa Derneği, Seferihisar Belediyesi, Orhanlı Köyü Derneği gibi kurumlar, Orhanlı ve Seferihisar halkı, Alakır Nehri Kardeşliği gibi topluluklar, pek çok sanatçı, araştırmacı, düşünür ve gönüllü Doğa Okulu’nun kendi deymiyle “gövdesini” oluşturuyor.

Aslında Seferihisar’ın Citta Slow ünvanı almasıyla 2009 yılında başlayan proje 2014 Şubat ayında tamamlanmış. Bu sürece en çok destek olan sanatçılardan biri de Tarkan! Hatta okulun araştırma ve öğrenim çalışmalarını başlatmak için İstanbul ve Seferihisar’da iki destek konseri bile vermiş.

doga-okulu-4

Fotoğraf kaynak: www.facebook.com/dogaaskina

İmece Usulü

Seferihisar Doğa Okulu, bir usta-çırak usulü öğrenim yeri. Burası sınıfları olmayan bir okul. Çünkü Seferihisar Doğa Okulu’nun sınıfları aslında doğanın ta kendisi. Her şey paylaşıma açık ve imece usülüyle işliyor.

Okul açıldığı günden beri geleneksel tarım ve mimari, ekoloji, sözlü kültür, doğa okuryazarlığı ve takvimi, sanat, doğa hukuku ve doğa felsefesi gibi alanlarda yamaklık ve çıraklık kursları veriyor. Eğitimleri örneklemek gerekirse: Kerpiç Okulu, Kuş Okulu, Yavaş Tarım Okulu, Zeytinyağı Okulu, Yeryüzü Okulu, Zeybek Okulu, Fotograf Okulu, Kopuz Okulu, Doğa Zamanı gibi gibi…Okulun diğer tüm çalışmalarını web sitelerindeki tohumlarımız ve usta çırak kursları bölümünden inceleyebilirsiniz.

 

doga-okulu-2

Fotoğraf kaynak: facebook.com/dogaaskina

Nasıl Doğa Okulu’nda Yer Alabilirsiniz?

Doğa Okulu’na katılmak ve destek vermek için bir mekan veya zaman sınırlaması yok. Bu yüzden destek için Doğa Okulu’nda fiziksel olarak bulunmanız gerekmiyor. Sizden gelen yeni ve yaratıcı fikirlere de her zaman açıklar. Fakat spesifik olarak nasıl katkıda bulunabilirim derseniz de katkı alanlarını şu şekilde sıralamışlar:

 • İster Anadolu’dan ister başka coğrafyalardan kültürel öğeleri fotoğrafla, videoyla veya yazarak belgeleyip Doğa Okulu’na göndererek,
 • Mahallenizdeki veya çevrenizdeki eski topraklarla görüşmeler yapıp, bu görüşmeleri videolu veya yazılı kayda alarak,
 • Okula maddi destek sağlayan can damarlarından biri olan“Yavaş Dükkan” konseptini tanıtıp bilfiil kullanarak,
 • Doğa ile iç içe olan fakat zamanla unutulmaya yüz tutmuş üretim pratiklerini hala devam ettiren yerler veya kişiler keşfederseniz, onların iletişim bilgilerini yollayarak,
 • Okulu sosyal medyadan da takip edip paylaşarak,
 • Zamanınız olursa kurslara katılıp, projelerde gönüllü olarak yer alarak,
 • Ve tabi ki ortak paylaşım ve imeceye dayalı yaşam biçimini olabildiğince hayat felsefesi haline getirerek katkıda bulunabilirsiniz.

6. Teos Marina

Hemen Sığacık’ın sahilindeki Teos Marina‘nın çarşısı halka açık. Aynı zamanda ücret karşılığı tenis kortlarını ve havuzunu da kullanabiliyorsunuz.

Teknesi olanlar da ücretlerin döviz değil, Türk Lirası olduğunu duymaktan mutluluk duyacaktır.

 

SEFERİHİSAR MANDALİNA FESTİVALİ

sigacik-kalesi

Her yıl Eylül-Kasım arasındaki bir tarihte Sığacık’ta gerçekleştiriliyor. Festivalin 2015 yılında 16.’cısı düzenlenmiş. Amaç yerel mandalinayı tanıtmak. Sokak şenlikleri ve konserler oluyor. Tabi Mandalina Güzeli, En İyi Mandalina, En İyi Üretici, En İyi Mandalinalı Yemek ve Tatlı yarışmaları festivalin olmazsa olmazlarından.

SEFERİHİSAR PLAJLARI

seferihisar-plajlari

Seferihisar’ın etrafı mavi bayraklı plajlarla çevrili: Sığacık Büyük Akkum, Ekmeksiz, Akarca ve Ürkmez Plajları. Seferihisar Belediyesi’nin tüm plajlara şemsiye ve şezlong koyduğunu da hatırlatalım. İzmir’den daha fazla plaj önerisi için İZMİR PLAJLARI – YÜZMEK İÇİN 10 GÜZEL KOY yazımıza göz atabilirsiniz.

Bizim tercih edeceğimiz yer açık ara Büyük Akkum olur. Ama giriş ücretli olduğundan civardaki halk plajlarını da yazdık:

🏊 Sığacık Büyük Akkum Plajı

Burası buz gibi suda yüzmeyi sevenler için. Plajı kum. Biraz rüzgarlı olabiliyor. Haftasonları tıka basa dolunca pek keyifsiz oluyor.  Konum için tıklayın.

🏊 Ürkmez (Akvaryum) Plajı

Huzur arayanlara bire bir ama haftasonu için garanti veremeyiz. Denizi berrak ve temiz. Fakat şimdiden uyaralım: Çabuk derinleşen denizi ve sahili taşlı plajı var. Konum için tıklayın.

🏊 Akarca Halk Plajı

Daha sakin ve beach club kafasında olmayan yerden denize girmek için ise Sığacık’a arabayla 7dk uzaklıktaki Akarca Halk Plajı’nı tercih edebilirsiniz. Halk plajı olsa da burada da işletmeler var. Denizi biraz çakıllı ve serin. Konum için tıklayın.

🏊 Ekmeksiz Plajı ♡

Ne yazık ki Ekmeksiz Plajı 2015’de arazi, ihaleler vs. durumlarından halka kapatıldı. Oysa ki buranın çok kıymetli plajlarından biri. Umarız ilerleyen zamanlarda açılır. Konum için tıklayın.

 

YEME – İÇME

sigacik-restoran

🍴  Artemis Restoran – Enginar Cenneti ♡

Burası Sığacık içinde değil  ama Seferihisar’da, Sığacık yakınlarında, gerçekten özel bir yer: 10 dönüm enginar tarlasının yanında ağaçların altında bir aile işletmesi. Tarladan sofraya, kendilerine özgü 15 çeşit enginar yemeği yapıyorlar. Enginar dondurmasından çorbasına, çayından güvecine… Çok ender enginar yemekleri var. Salaş ve farklı bir yer. Canlı yayını videomuzdan Enginar Cenneti Artemis Restoran’daki deneyimimizi izleyebilirsiniz. Et oburlar korkmasın, et yemekleri de var.

Adres: Azmak Mevki No:78, 35460 Düzce Köyü, Seferihisar Tel: 0232 746 8154 Konum için tıklayın

🍴 Milos Balık ve Meze Restoranı  ♡

Sığacık kaleiçindeki, Milos buraların en ünlü rakı-balık mekanı. Samimi bir Rum Meyhanesi konseptiyle deniz mahsulleri ve taze meze çeşitleri var. İsli uskumrusu, kalamarı, atomu, güveci ve fesleğenli mezgiti meşhur. Asmalar altındaki masalarıyla ambiyansıyla, gelen kitlesiyle sevilesi bir yer.

Adres: Sığacık Mahallesi, Şadırvan Meydanı 9/11, Kaleiçi Tel:(0232) 745 7503 Konum için tıklayın

🍴 Sığacık Köy Ürünleri Pazarı

Türkiye’nin Slow Food köyüne gelip de pazarından sığacıklı hanımların elinden taze taze çıkan ürünlerden tatmadan gitmek olmaz. Pazar günleri kurulan tezgahlarda bilimum ev yapımı poğaça, kurabiye, pasta, kremalı börek sütlü çörek… Eğer bir Pazar günü buradaysanız, bir tezgahtan diğerine, herşeyden tada deneye arşınlamak lazım sokaklarını Sığacık Kaleiçi’nin.

Adres: Sığacık, 137. Sk. 40 B, 35460 Konum için tıklayın

🍴 Radika

Radika daha çok hamur işleri bulabileceğiniz, çay bahçesi tadında bir sokak köşesi. Gözlemesi, mantısı, böreği, sarması gibi sınırlı bir menü var. Burayı neden listeye koyduk derseniz kaleiçinde sokağa atılmış masalarda çay keyfi hoş olabiliyor da ondan.

Adres: 127. Sokak No:44, Sığacık Mahallesi Konum için tıklayın.

🍴  La Dude Art Cafe

Sığacık kaleiçinde oturanlara sorduğumuzda üst üste akşam yemeği önerisi olarak burayı aldık ama test edemedik. Sahibi burayı insanların hem yöresel yemekleri yediği, hem de sanat konuştuğu bir sanat ortamı olarak planlamış. Yerliler burayı önerdiklerine göre vardır bir hikmeti.

Adres: Liman Caddesi, No:32, Sığacık Mahallesi,Kaleiçi   Tel: +90 507 830 1896 Konum için tıklayın.

🍴  Dut Gibi

Dut Gibi de Kaleiçi’nin yeni nesil meyhane konseptindeki en yeni mekanı. Güveçte sebzeli levrek gibi balık çeşitleri, et ızgaralar ve Ege mezelerine doyabileceğiniz bir mekan yaratmışlar.

Adres: Sığacık Mahallesi 129 Sokak No 52 Konum için tıklayın.

SEFERİHİSAR GECE HAYATI

Cartel Coffee & Cocktails

Sığacık’taki en zevki bar. Pek öyle dans ortamı yok, daha çok muhabbet yeri. Müzikleri ve kendine has kokteylleri de başarılı. Gündüzleri de kahveye uğrayabilirsiniz.

Adres: Sığacık Mah, Akkum Cd. No:9, 35460 Seferihisar Konum için tıklayın.

Fehu

Sığacık’ın içindeki bahçe içindeki bar. Aynı zamanda içinde bir de 3. dalga kahve evi var. Buzlu Americano’dan Frappe’ye, Türk kahvesinden sahlepe, hem soğuk hem sıcak  çok fazla seçenek var. Cheesecake’leri de başarılı.

Adres: Sığacık Mah.127 Sok. No:33 Seferihisar Tel:+90 536 851 24 75 Konum için tıklayın.

Jolly Boys

Sığacık sahilinden Marina tarafına yürürken önünden geçeceğiniz canlı müzik mekanı.

SEFERİHİSAR’DAN NE ALINIR

Armola peyniri – Seferihisar’a özgü, evlerde yapılan bir peynir türü. Keçi sütünden, beyaz peynir, süzme yoğurt ve az tuzlu lor ile yapılan bir lezzet. Zeybekoğlu Mandıra adlı dükkandan satın alabilirsiniz. Adres: Camikebir, 85. Sk. No: 1, 35460 Seferihisar  Konum için tıklayın.

Mandalina – Seferihisar’ın satsuma cinsi mandalinaları ünlü. Sonbahardan itibaren bulabilirsiniz.

SEFERİHİSAR’A NE KADAR ZAMAN AYIRMALI? NASIL PLANLAMALI?

Biz programımızı söyle çizerdik:
Önce Doğa Okulu’nda katılmak istediğimiz bir eğitim var mı bakardık. Varsa eğer, planımızı ona göre şekillendirirdik. Eğitimin süresine göre ayırmanız gereken vakit değişebilir.
Eğer eğitim yoksa, bizce buraları görmeye 1 gün yeter: Sabah Sığacık’ı gezerdik. Pazar gününe denk getirmek özellikle pazarı yakalamak için iyi olur. Sonra çıkıp Teos‘u gezerdik. Öğleden sonrayı da Büyük Akkum‘da denize girerek geçirirdik. Burada güneşi batırdıktan sonra da Artemis‘te enginarlı bir akşam yemeği çekerdik. Daha fazla günümüz var ise de İzmir Çevresinde Gezilecek İzmir Köyleri‘ne rotamızı çevirirdik.

SIĞACIK, SEFERİHİSAR’A NASIL GİDİLİR

İzmir’den otobüs:  730 Numaralı belediye otobüsü le Seferihisar’a geldikten sonra, Migros önünden geçen ve Sığacık yönüne giden yeşil dolmuşlara binerek rahatça ulaşabilirsiniz.
Dolmuşla: İzmir Üçkuyular İlçe Terminali’nden Ürkmez – İzmir  ya da Seferihisar – İzmir dolmuşlarına atlayabilirsiniz
Arabayla: İzmir – Çeşme otoyoluna girin. Seferihisar çıkışından çıkın. Sığacık ya da Teos tabelalarını takip edebilirsiniz. (Teos Sığacık’tan sonra)

 

70 YORUM

 1. Sabri

  Muthis keyifli, bilgilendirici bir yazi. Cok tesekkurler. Kanada’dan sevgiler.

  Cevapla
 2. Üstün İzci

  Seferihisar hakkındaki yazınız derli toplu ve çok güzel, yüreğinize emeğinize sağlık. Seferihisar’ın eski Doğanbey Köyünde aslına uygun olarak restore ettirilen rüzgarla çalışan tarihi bir Yel Değirmeni (mavi değirmen) var. Ziyaretçiler çok beğeniyorlar. Bilgilendireyim istedim.

  Cevapla
 3. Kübra

  Ne güzel yazılarınız var gerçekten. İnsanın yerinde durası gelmiyor. Ellerinize sağlık.Sağlık,sevgi ve geziyle kalın 🙂

  Cevapla
 4. Harun ERTUĞRUL

  Resimlere Bakarken Eski Değirmenin Alt Kısmında Deniz İçinde Bir Mağara Girintisi Gördüm, Burası Nedir Acaba Bir Bilginiz Varmı, Merak Ettiğim İçin Sorma Gereği Duydum, Geçen Yıl Zaman Darlığından Pek Gezemedik Ama Bu Yıl Dostlarla Etraflıca Gezmeyi Planlıyoruz, Her Yerini O Kadar Güzel Anlatmışsınızki Herşey Harika,Emeğinize Sağlık.

  Cevapla
 5. Mine

  Önvelikle güzel yazınız için teşekkür ederim. Biz de bu yaz yerleşeceğimiz nir yer arayışında iken seferihisar önerildi ve araştırmaya başladık. Biz bahçe içşnde müstakil bir dubleks mülk almak istitoruz. Böyle yerler varmıdır ve ortalama fiyat arzlığı nedir acaba. Seferihisarda görüşmek dileğimle

  Cevapla
 6. Arzu BİLGEHAN

  Merhaba,seferihisar tanıtımınızı zevkle okudum.İlk defa Eylül ayında geldik ve çok çok beğendik.Hatta birde ev satın aldık.Orada bir an önce yaşamaya başlamak için sabırsızlanıyoruz.Saygı ve sevgiyle kalın.

  Cevapla
  • elif

   arzu hanım merhaba
   ben de ılk defa bu sıtede yazıları okuyorum.Ev aldık yazmışsınız.Yasamaya basladınız mı hayat nasıl orada bıraz bılgı paylaşırmısınız rıca etsem.

   sevgıler

   Cevapla
 7. Adnan

  Akkum plajında kamp yapılabilir mi acaba ? Plaja giriş ve duş ve wc paralı mı bilginiz var mı ?

  Cevapla
  • YamanBahri

   Adnan, 8 yildir bu plaj ve çevresini yurt edinmiş biriyim. plaja giriş önceleri 2 ₺ gibi ücretti. şimdi ücretsiz. plajda önceden çadır yasakti hatta hâlâ yasak tabelasi var. çadırsız kalinabiliyordu. şimdi tertipli bir şekilde çadır kurabiliyorsunuz. ates kesinlikle yasak. ateş mutlaka yakacağım dersen plaja yakin yerde kayaliklar var, orda çadır kurabilirsin. plaj içinde şezlong, şemsiye, duş vs ücretsiz. wc de gecen seneye kadar ucretsizdi. 2018 itibari ile 1 ₺ ucretli. mavi bayrakli tertermiz plaj. kumu, denizi, sosyal imkanlari temiz. bakkal, restoran vs cok uygun. denizi soğuk (cocuklar icin uygun değil). benim ikinci memleketim oldu artik Sığacık ve bu bolge. kesinlikle tavsiye ederim

   Cevapla
  • Izmir

   Çadır kurdurmuyorlar ama akşam kurup şansınızı denersiniz plaj giriş ücretsiz wc 1 tl duş soyunma kabini ücretsiz plajda zeytin ağaçları var gölgesi yeterli şemsiye senzong gereksiz iyi tatiller

   Cevapla
 8. Tamer

  Ne yazıkki 9 yılda canına okumuşlar seferihisar’ın. Sakin makin değil artık bildiğin keşmekeş binalarla doldurulmuş manyak bir şehir olmuş. İş o ünvanı geri almasınlar gidişat öyle. Bizim millet para varsa yer önemli değil koy gitsin misali… Yazık…

  Cevapla
 9. Ümit

  Bu sene rotayı sığıcağa kıracaz demek ki çok güzel bir yer çok hoşuma gitti Marmaris e elveda artık

  Cevapla
 10. Eylem Kaya

  Merhaba Büyük Akkum plajinda denizi buz gibi diye ifade etmissiniz. deniz suyunun biraz ılık oldugu bir plaji var mi biliyor musunuz?

  Cevapla
  • YamanBahri

   Eylem, son yorum Adnan’in yorumuna yorum yaptim onu okuyabilirsin.
   denizi evet cok soguk .serinlik arayanlar ici cok ideal..ben 8 yildir burayi kullaniyorum. cocuklar icin uygun değil.

   Seferihisar (urkmez disinda) genel olarak serin/soguk.
   Ürkmez ılık

   Cevapla
 11. Ali

  Öncelikle Seferihisar demek Sığacık demek değildir.Evet, Sığacık Seferihisar’ın en gözde mahallesi ama her etkinliğimizi Sığacıkta gerçekleştirmiyoruz. Örneğin Mandalina festivalimiz Seferihisar Meydanında gerçekleşiyor. Ata Ekmeği Ve Armola Şenliğimiz Ulamış Mahallemizde yapılıyor.

  Cevapla
 12. Selda

  MerhabalarYazınizı zevkle okudum..Genellikle gezeceğimiz yerler hakkinda önceden bir araştirma yaparim.Bu pazar günü Sığacik-Çesme-Alaçati gezimiz var..Sığacık daha once gitmediğim bir yerdi..Gerçi sizin cumleler o kadar hoş anlatmış ki gitmis kadar oldum desem deee görmeden olmaz ama değil mi?Teşekkürler bilgilendirici ve yönlendirici açıklamalarıniza

  Cevapla
 13. CEMİL GÜLSEVEN

  Merhabalar. Yazınızı çok beğenerek okudum. Nasip olursa 29 Temmuz pazar günü Sığacık’ta olacağım. Sığacık’ta bir sabah kahvaltısı,öğle ve akşam yemekler yani kısacası sabah 7 den gece 22-23:00 saatlerine kadar gezmek için ne kadarlık bir bütçe ayırmalıyım. 2 kişi olacağız. Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Biz kalmadık ama Mona Kamp diye bir yer var gibi hatırladım. Arayıp konuşun derim

   Cevapla
 14. Bufalo

  Bende orada yasamak istiyorum. Yatırımlarımıda oraya yapmak istiyorum. Lastik fabrikası kurabiliyor muyuz.

  Cevapla
 15. Esra

  Artık otobüs hatları değişti. Üçkuyulardan 985 ile seferihisara gidebilirsiniz

  Cevapla
 16. Saydam

  Merhaba, sitenizdeki bu konuyu hem sevdim hem de kızdım. Neden kızdığıma gelince; malum yer için Citta Slow tanımını defalarca kez belirtmenize rağmen yazıyı okuyan herkes buradan bir yazlık alma villa sahiplenme arzusuna bürünmüş hatta bir kaç yorumu alt alta okuyunca sahibinden.com’da mıyım acaba şu an hissi yarattı bende..
  Sevgili arkadaşlar, Citta Slow yani sakin kalmış yavaşlığı seçmiş burası. Kalkıp gürültünüzle gelmeyin. Şehri buraya taşımayın. Kargaşanızla hayatınıza devam edin. Burası bir heveslik yer değil hayat tarzıdır. Afedersiniz her yerin içine ettik. Bari burayı Citta Slow bırakalım.. Gezin 1 saat 1 gün hatta 1 hafta ve ayrılın gidin. Her yere ilişmeyin.. Lütfen.

  Cevapla
 17. Murat Pekcsn

  Sevgili biz evde yokuz 🙂 siteniz bizim klavuz kaptanimiz. Paylastiginiz cogu yere gittik tabi tavsiyelerinize uyarak sizleri hic tanimiyoruz ama seviyoruz eger yolunuz Manisa dan gecerse sizi misafir etmek en azindan bir kahve icmek isteriz kabul ederseniz mail adresimden mail yollarsaniz size telefon numaramizi yollariz sevgilerimizler Murat Çiğdem ~ Zeynep(8) Elif(3) Pekcan ailesi

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Çok tatlısınız! Nazik davet için çok çok teşekkür ederiz!
   Şimdilik programda Manisa görünmüyor ama neden olmasın?

   Cevapla
 18. Hamit

  selam seferhisar ve sıgacık hakkında daha fazla bilge almak istiyorum çok begendim oraları arsa alıp çiftlik kurmayı düşünüyorum bu konuda yardımcı olan herkese teşekkürler sevgi ve saygı ile istanbuldan Hamit UYAR

  Cevapla
 19. Melek Isıkan

  Merhaba, Maya Bistro Otelde kalmayı düşünüyorum. Bu tesis ile ilgili bir fikriniz var mı ? Bir de Sığacık dışındaki tesislerden merkeze düzenli dolmuş oluyor mu ? Maya işe ilgili hem şikayet hem övgüler kafamı karıştırdı. İyi günler dilerim.

  Cevapla
 20. Alev

  Ağzınıza yüreğinize sağlık. Okadar güzel ve heyecan verici şekilde anlatmissinizki okurken biran önce oraya yerleşmek için heyecan yaptım.hayatımda bir kere gittim ve hayatımın değişip sevdiğim insanla ilk buluştuğum görüştüğüm ve çok güzel vakit geçirdiğim sığacik sahiline tekrar kavuşmayı sabırsızlıkla bekliyorum.bu yazınızda da yaşadığım o güzel bir günü bana tekrar hatırlattınız çok teşekkürler.takipteyim artık sevgiler ve saygılar kaleminize sağlık.

  Cevapla
 21. Emre Batmaz

  Neredeyse tüm yunan adalarına gitmiş birisi olarak,Seferihisar Sığacık hepsinden güzeldir.Yazınıza bayıldım bir şeyi atlamışsınız sadece tekneyle gidilebilen muazzam plajlarıda vardır.(Çamcaz,Akvaryum,Çamur,Merdivenli koy bunlardan bazıları)

  Cevapla
 22. atife

  Sizi bir süredir takip ediyorum yazılarınız için çok teşekkürler emeğinize sağlık ,bende gezip görmeyi çok seviyorum ve bundan böyle yakın takipteyim sevgi, sağlık ve barış diliyorum

  Cevapla
 23. mihray uysal

  Merhaba!

  Süper bir site….Yazacak bir şey bulamıyorum…Haberleşelim…Mutlaka ziyarete geleceğim.
  Sevgiler,
  Mihray

  Cevapla
 24. EMEL POYRAZ

  merhaba sitenize bayıldım. ben 20 sene önce evlenip seferihisara gelin geldim. bende yeri çok ayrı dır. hayat bana orada başladı gibi birşey. mandalina bahçeleri ve yemyeşil doğası ile seferihisar gerçekten çok güzel bir cennet mekan. görmeyen bilmeyen herkese öneriyorum. özellikle bahar ayının başlangıcında izmir den yola çıktığınızda sizi yol boyunca enginar bahçeleri ve mis gibi papatyalar karşılar. şu an istanbul da yaşıyorum ama siz SEFERİHİSAR lılar yaşadığınız yerin kıymetini bilin. çok şanslısınız. hepinize sevgiler…..

  Cevapla
  • RANA GÜNAY

   MERHABALAR İSTANBULDA YAŞIYORUM EŞİMLE BİZ SEFERİ HİSARDA EV ALMAK İTİYORUZ BAHSETTİĞİNİZ SİTE NERDEDİR YAZ KIŞ OTURULACAK BİR YER ARIYORZ LTF BANA YZARMISINIZ ADIM RANA GÜNAY

   Cevapla
   • Alev

    Merhabalar bende ayvalikta yaşıyorum fakat bende seferihisar taraflarına birkez gittim ve bayıldım şuan ev arıyorum bahçeli bir ev olursa super olur.orada yaşamak umarım hayatıma güzel seyler katar.eğer dışarıdan gelen benim gibi orda oturmak isteyen taşınan insanlarla tanışmak isterim.sevgiler

 25. Mustafa Barış Coşkun

  Sığacıkta gezebileceğim. Veya keşfedilmemiş yerler var mı

  Veya bu bilgileri bize aktardığınız için teşekkür ederim bende bu gece Yalova’dan Sığacığa geliyorum. 07 Nisan 2017

  Cevapla
 26. Özlem Arıkan

  Bayıldım sitenize. Harika fikirler veriyorsunuz. Teşekkürler

  Cevapla
 27. Mustafa Hunca

  Yanıltıcı bilgi var ÇOCUKLAR.

  Sığacık Pazarı “ORGANİK DEĞİL”…
  Bari “siz yapmayın” bunu 🙁

  Organik olabilmesi için ürünlerin bir takım sertifika filan veriliyor.
  Yani öyle “lafla” olmuyor… Hani “doğal ürünler” filan deseniz neyse de…

  (Biliyorsunuz zaten orada yaşıyoruz… Hatta eşimin pazarda reyonu bile var.
  Yani “BAYAĞI” İYİ tanıyoruz pazarı, anlayacağınız …

  Mustafa Ağabey 🙂
  http://www.SIGACIKPAZARI.com

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Mustafa Abi, valla yetkili kişilerin bize söylediklerine güvenmek zorunda kalıyoruz. Gerçekten insanlar organik kelimesini hiç anlamadan kullanıyor da koskoca belediye organik deyince, çarptırılmış olabileceğini düşünmemiştik. Organik değil mi şimdi pazar yani? 🙁 Öyleyse düzeltelim biz de

   Cevapla
 28. Yücel ÖZTEKİN

  Merhaba ben tesadüf eseri sitenize rastladım. Gerçekten çok güzel bir adım atmışsınız ,faydalı ve heyecan uyandıran bir yönü var.Ben bir ege aşığı olarak sizleri zevk ile takip edeceğim. Başarılar dilerken ancak bu kadar olur diyorum.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   aramıza hoş geldiniz. ayrıca bizi gururlandıran güzel sözleriniz için de çok teşekkürler

   Cevapla
 29. Ufuk

  Bizde az önce olanlar oldu filminden çıktık ve hemen araştırmaya koyulduk gerçekden çok güzel görünüyor mayısda ordayız inşallah….

  Cevapla
   • Hamit

    Selam Bende sitenizi çok begendim görselleri ve tanıtımınızı begendim en kısa zamanda oraya geliyorum ve çiftlik kurmayı düşünüyorum sevgilerle istanbuldan Hamit

 30. Hasan Guzel

  Harika.Sanki seferihisar gezmis gibiyim.Bu gaz mutlaka bahsedilen yerleri gezipgorecegim.SSimdiden mayis ayinin birman once gelmesini bekliyorum.Bende bu guzel ilcemizde bir yazlik almayi dusunuyorum.Yureginize vé ellerinize saglik.Sevgiyle,barisla kaolin

  Cevapla
   • gülay

    bende yazılarınızı okudum çok merak ettim cumartesi gecesi yola çıkacağım ik defa keşfediceğim begeneceğime eminim inşallah kalacak güzel bir yerde bulurum

 31. salim

  az önce ata demirerin olanlar oldu filminden çıktık ve sığacık hakkında araştırma ve konaklama yerlerıne bakmaya başladık bu güzel yerınızı sımdıye kadar duymadığımız ıcın ayıpladık kendımızı sayenızde filimden sonrada açıklayıcı yazılarınızdan sonra yazın ılk fırsatta bu şirin kasabada 15 gunumuzu gecırmek ıcın sabırsızlanıyoruz teşekkurler

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Beğendiğinize çok sevindik.

   Harika geçecek, şimdiden iyi tatiller

   Cevapla
 32. Didem ökek

  Yazıları okudum, hayran kaldım. Ellerinize sağlık ne güzel yazmışsınız. Uçasım,gidesim geldi. Hele gri Ankara kışında çok iyi geldi. Emeğinize sağlık. Bu arada instagram hesabı varsa hemen takibe alıyorum. Hayat kolay gelsin size.

  Cevapla
 33. Duygu

  İzmir’ de yeni bir yola başlarken, bu kadar güzel anlatım ve detay, ki çok önemlidir Nasıl giderim, otobüs, dolmuş detayınız hayran kaldım, beni çok heyecanlandırdı ve sizden haberleri sabırsızlıkla beklemek üzere kendimi bu yazıyı yazarken buldum! Sevgiler olsun!

  Cevapla
 34. Gözde Kılıç

  İzmir gezim için çok katkınız oldu, güzel paylaşımlarınız için çok teşekkürler.

  Cevapla
 35. Fatih

  Resim ler ve anlatım da ayrıntılı ama sıkmayan sadelik videoları karcimayan biri olarak ilkkez okudum. Teşekkürler.
  Var olun emi

  Cevapla
 36. Filiz satar

  Gezilerinizi zevkle izliyorum kardeşiminde sizi izlemesini istiyorum.keyifli anlatımlarınız için çok teşekkürler Sevgi’yle kalın

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Send this to a friend