TAYLAND’IN EN GÜZEL PLAJLARI VE ADALARI

Hem Pasifik, hem de Hint Okyanusu’na kıyısı olan Tayland, dünyanın en güzel plajlarından bazılarına sahip olması ile ünlü. Tayland’ın tüm meşhur plajlarının içinde en ünlü olan bölge de Krabi. Turkuaz denize serpilmiş irili ufaklı 80 küsür minik ada ve bunların üzerinden fışkıran tropik bitki örtüsünden insan gözlerini alamıyor. Gel-git vakti sular çekildiğinde adalar arasında çıkan kum şeritlerinde, bir adadan öbürüne denizde yürüyebiliyorsunuz. Bazı adalar sanki gökyüzünden oraya saplanmış bir hançer gibi veya miniminnacık bir tabandan gökdelen gibi sert bir şekilde yükseliyor. Bond filmlerinden, Leonardo Di Caprio’nun Kumsal filmine kadar birçok filmin burada çekilmesine şaşmamalı.

Şunu da eklemek lazım; Krabi’nin plajlarının güzelliği hem sefalı, hem de cefalı. Güzellikleri o kadar çok insanı buraya çekiyor ki, insan bazen sıradan bir plaj olaydı ama benim olaydı diyor. Buranın en meşhur plajlarını da az bilinen cennet köşelerini de sizin için derledik.

Çoğunda dalıştan, kaya tırmanışına, kanodan, dağ yürüyüşüne çeşit çeşit aktivite var. Şimdi gelelim Krabi bölgesindeki en güzel plajlara…

Tayland Plajları

Haritayı zoom yaparak detaylı görüntüleyebilirsiniz.

  1. Phi Phi Adaları
  2. Ao Nang Plajı
  3. Phra Nang Plajı
  4. Railay Plajı
  5. Ko Hong
  6. Koh Phak Bia
  7. Ko Poda
  8. Centara Ao Nang Beach
  9. Tubkaek Plajı

Tüm Tayland’ın En Meşhuru: Phi Phi Adaları & Maya Bay

tayland-krabi-maya-bay
Fotoğraf: www.travelicious.co.id

Tüm Tayland’ın en meşhur iki adası Phi Phi Don ve Phi Phi Leh. O yüzden buranın her deliğini size uzun uzun anlattık. Mutlaka KOH PHI PHI REHBERİ yazımıza bakın. Yukarıda görüğünüz Maya Bay’i de orada anlattık. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

Popüler & Ulaşımı Kolay: Ao Nang Plajı

SONY DSC
Fotoğraf: en.wikipedia.org

Krabi’den kara yolu ile ulaşabileceğiniz yegane plajlardan. Dolayısı ile, aşağıda listeleyeceğimiz diğer plajlar kadar güzel olmasa da, Krabi civarındaki en popüler plajdan biri burası. Uzun plaj boyunca yemek yiyebileceğiniz yerlerin olması ve Ao Nang’ın aynı zamanda Krabi’nin ana deniz yolu ulaşım ağının merkezi olması da buraya bir hareketlilik getiriyor.  Dolayısıyla o ıssız, bakir plaj hissiyatı yok, ama tüm gününü plajda geçirmek istemeyenler için kafasına estiğinde kalkıp gitme özgürlüğü sağlıyor. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

Mitolojik Deniz Prensesinin Evi: Phra Nang Plajı

tayland-plaj-krabi-Phra-Nang
Fotoğraf: tritogo.com

İnce taneli beyaz kumu, cam gibi berrak bir denizi ile Tham Phra Nang Plajı o kadar güzel ki, burası bir deniz prensesinin evi olmalı diye düşünen Taylandlı balıkçılar buradaki mağaraya bu mitolojik prenses için adaklar bırakmaya geliyorlar.

Güzelliği turistlerin de gözünden kaçmamış. Phra Nang, Krabi’nin en popüler plajlarından biri. Popüleritesine rağmen sadece tekneyle erişilebildiğinden insanda bir izolasyon hissiyatı yaratıyor. Buralar ziyaretçi akınına uğramasına rağmen hala son derece bakir ve cazip. Muson yağmurları sağolsun, turizm şalterlerini indirerek bölgenin nefes almasına ve rehabilite olmasına sebep oluyor.

Buranın bonuslarından birisi de etrafını saran yüksek kayaların güneşte yatmayı sevmeyenlere sığınacakları gölgeler yapması.

tayland-ada-plaj-krabi-Phra-Nang
Fotoğraf: Krabiview.com

Ne var? Burası aynı zamanda popüler dalış noktalarından birisi. Plajın arkasında tropik bitki örtüsünün içine gizlenmiş bir resort var. İsterseniz buradan dalış ayarlayabilirsiniz.
Ayrıca sahilde seyyar masörler var.

Kaya tırmanışı için de burası gözde yerlerden. Ancak kaya tırmanışını kendiniz yapmıyorsanız, turu dışarıdan ayarlamanız lazım.
Bu kayaların üzerine çıkaran yollar var. Mutlaka tepeden manzarayı görün deriz.

Yeme-İçme: Bakkal tadında tekneler yanaşıyor. Sandviç, meyve, içecek satıyorlar.

Ulaşım: Tham Phra Nang’a ulaşım Tayland’ın deniz dolmuşu olan longtail boatlarla sağlanıyor.  Ao Nang’dan binerseniz, 20 dakika sürüyor, 80-100 Baht tutuyor. Ya da Chao Fah’tan 40 baht bir ücret karşılığında ulaşılabiliniyor. Aynı zamanda Hat Phranang (20-30 Baht) ve Koh Phi Phi Adası’ndan da (150-180 Baht) ulaşmak mümkün. Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

Hem Güzel Hem Sportif: Railay (Rai Leh)

krabi-plaj-ada-railey-

Railay Beach, dünyanın en güzel plajları listesinde. Kaç tane medeniyete yakın olup da arabanın, kirliliğin, çimento kamyonunun giremediği ve hindistan cevizi ile kaplı, beyaz kumlu bir plaj kaldı ki? Railey bir ada olmamasına rağmen, dağların dikliği sebebiyle sadece denizden ulaşılabiliyor. Bozulmadan kalabilmesinin sebebi uzanan ellere set çeken bu dağlar.

railey-krabi-ada-plaj
Bu dağlar aynı zamanda Railey’i dünyanın en meşhur kaya tırmanışı tatil noktalarından biri yapıyor. Her milletten buraya tırmanmaya gelen var. Çok sayıda ve çeşit çeşit tırmanış rotası var. Hatta ileri seviye tırmananları için deep solo bile var! Öte yandan, hayatınızda hiç kaya tırmanışı denemediyseniz de burası tam yeri. Railey’de bir kaç okul var, ayrıca buraya dışarıdan gelen turlar da var. Yarım/tam/2 günlük tırmanış paketlerinden birini değerlendirebilirsiniz. Yukarıda manzaralarla, aşağı inince de turkuaz sularda ter atmayla ödüllendirileceksiniz.

krabi-plajlari
Fotoğraf: zuhairah – worldtraveldestinations.blogspot.com

Ulaşım & Konaklama: Aslında Railey’de konaklama imkanı var. Ama buranın konaklama kapasitesi 1000 oda ile sınırlı olduğundan Krabi’deki en pahalı ve en dolu yerlerden.  Bu yüzden birçok kişi daha ucuz bir seçenek olan Ao Nang’ta kalmayı tercih ediyor ve buraya günübirlik geliyor.

Yeme-İçme: Adada bolca seçenek var. İçiniz rahat olsun. Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

Adadaki Gizemli Lagün: Ko Hong Adası

krabi-ada-plaj-hong
Fotoğraf: www.gembiratourkrabi.com

Buranın sadece coğrafyasını duyunca insan gitmek istiyor! Andaman denizinde yalnız bir ada, ve tam ortasında gizli bir lagün. Meraklananlar için uydu fotolarını da da ekledik.

ada-krabi-plaj-ko-hong
Fotoğraf: www.google.com.tr/maps

Adanın tabi ki dört bir yanı ağaçların üzerine tente yaptığı harika plajlarla dolu. Ama özellikle lagün buranın en özel şeyi. Gel-gitlerin milyonlarca yıllık aşındırması sonucunda açılan dar bir boğazdan lagünün kalbine teknelerle sızabiliyorsunuz. İnsan kendini korsanmış da mistik bir adaya gelmiş gibi hissediyor.

krabi-ada-plaj-ko-hong
Fotoğraf: Juanma Nieto / www.google.com.tr/maps

Lagünün durgun sularında kano yapmak çok keyifli oluyor. Erken kalkıp, kimse buraya gelmeden gelirseniz, kano yaparken ormandaki guguk kuşlarının sanki şifreli bilgiler verir gibi öttüklerini duyabilirsiniz.

Adanın içine doğal yüzme havuzu gibi oyulmuş bir lagüne, balık sürüleri de yiyecek umuduyla uğradığından şnorkelinizi de alın deriz. Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

Adalar Arasında Kumdan Köprü: Koh Pak Bia

krabi-ada-plaj-Kho-Pak-bia
Fotoğraf: www.omnitrips.com

Denize meteor gibi gökten yağmış gibi duran Krabi adalarının iki tanesinin ortasında köprü gibi uzanan bu plaj da tropik bir fanteziden fırlama. Her iki tarafındaki adaların manzarası da mest edici. Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

koh-phak-bia-plaj-ada-krabi
Fotoğraf: IslandHunter / Google Maps

Şekil Değiştiren Plaj: Ko Poda Adası & Kum Şeridi

tayland-plaj-ada-poda
Foto: Richard Barrow

Krabi’nin merkezi Ao Nang plajından görülen bu adanın üç tarafı plaj. Ama en çarpıcı olanı küçük bir lagünün etrafına sarılmış olan sığ kumsal. Bu kumsal,  adanın etrafında dönen gelgit akıntılarının sonucunda oluşmuş. Genellikle şekli ve boyutu değişiyor ve bazen muson aylarında denizin altında bile kaldığı oluyor, sadece yağmursuz yüksek sezonda yeniden ortaya çıkıyor. Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

tayland-krabi-poda-ada-plaj
Fotoğraf: www.portugal-reisen.com

Ao Nang Centara Plajı

Bu küçük plaj Krabi’nin ana ulaşım merkezi olan Ao Nang Plajı’na çok yakın. Küçük bir burun Ao Nang ile ilişkisini kestiğinden Ao Nang’dan görülmüyor. Burası bir ada değil ama sert dağlar nedeniye ulaşım denizden sağlanıyor.

tayland-krabi-ada-plaj-ao-nang
Fotoğraf: aaronrajamoney.com

Bu sahilde aynı zamanda bir resort da var. Bütün günü bir yerde geçirmek isteyen plajcılar burayı tesis olması itibariyle tercih edebilirler. Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.

Gösterişsiz olsun ama benim olsun diyenler için: Tub Kaek Plajı

Tub Kaek Plajı, hala hoş bir plaj olmakla birlikte, Krabi’nin efsane plajlarının yanında gösterişsiz kalıyor. Arkasından yükselen dik kaya duvarları ya da başka coğrafi harikaları falan yok ama güzel kumu olsun, suyu berrak olsun, yeter ki  kalabalık olmasın diyorsanız kendinizi buraya atabilirsiniz. Krabi’de böyle huzurlu ve rahatlatıcı bir plaj bulmak oldukça zor.

Birkaç ada gezdikten sonra, her foto karesinde giren insanlardan, oturacak yeri kalmayan plajlardan bunalmanız muhtemel. O zaman Krabi’nin ünlü plajlarının görselliğinin Tub Kaek’e olmamasına şükür edeceksiniz. Konum için tıklayın. Haritada 9 numara.

tub-kaek
Fotoğraf: Steve Walker / Flickr

Tayland hakkında daha fazla bilgi için Tayland Gezi Rehberi sayfamıza bakabilirsiniz.

One Comment

  1. merhabalar 27ekim cumartesi pattaya gidiyorum. ve pattayadan hagi adalara gidebilirim bana yardımcı olabilirmisiniz.. mail bekliyorum..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir