TOKAT’TA NE YENİR & NEREDE YENİR?

Tokat’ı gez gez bitiremedik diyecektim ama dürüst olmak gerekirse asıl ye ye bitiremedik.

İşlerin hiç böyle gelişmesini beklemiyorduk. Güya biraz Sezar, biraz Hititler, Danişmendliler izinde gezip evimize geri dönecektik. Gel gör ki; Tokat Türkiye’nin en bereketli yerlerinden biriymiş, hele ki yazın bağlar bahçeler bir çoşarmış, bir çoşarmış… Ve en vahimi; domates ve patlıcanın tadı zirvede olduğundan Tokat kebabının da tam mevsimiymiş. Ağaç dalları meyvelerin yükününden yerlerde, “N’olur gel kopar” diyor… Yeşil ırmağın bereketi sağolsun, yemyeşil meralarda otlayan inekler bile ayrı bi keyifte. 🙂

Ödevimizi de yaptık tabi , Niksar’ı, Zile’yi, Almus’u gezip gördük,  ⇨ Tokat Gezilecek Yerler için tıklayın ⇦,  ama en çok aklınızda ne kaldı derseniz, ne yalan söyleyeyim meyvenin sebzenin tadı, bir de bakla sarması…  Yahu o nasıl müthiş bir yemektir o…

Şimdi pantalonları esnetme sırası sizde. İşte Tokat’ta ne yenir, nerede yenir.

Tokat’ta Ne Yenir?

1. Tokat Kebabı

İsminden de anlaşılacağı üzere, Tokat kebabı, Tokat’ın spesiyalitesi. Kuzu eti, patlıcan, domates, yeşil biber, patates, soğan, sarımsak ve pidenin muhteşem buluşması… Diğer kebab türlerinden onu ayıran en belirgin özelliği, kendine özel fırınlarda dikey olarak şişlerde, en üste kuyruk yağı gelecek şekilde pişmesi. Böylece kuyruk yağı en üstten en alta kadar, şişteki tüm malzemeye ulaşabiliyor.

Tokat’ta Tokat Kebabı Nerede Yenir?

– Derler ki bunun en ama en iyi Çamiçi Yaylası’nda yenir ama Çamiçi Yaylası hem bir ton yol, hem de kebap yemek dışında orada yapılacak hiçbir şey yok.
– Merkezde en gelenekseleşmiş iki yer Mollaoğlu ve Aykutoğlu. İkisi de çarşının kalbindeler ve yan yanalar. Sanayi lokantası görünümlü yerler. Biraz izbe duruyorlar ama dediklerine göre erbabı onlarmış.
– Şartları daha iyi bir yerde yemek isteyenler Pirhan ya da İşeri Restaurant’ı tercih edebilirler.

En altta hepsinin konum ve telefon bilgileri var.

2. Bakla Dolması

Bakla dolması, tüm Tokat’ta tattığımız açık ara en lezzetli şey oldu. Nasıl bir lezzet derseniz, normal sarmanın bakla ile buluşması kadar basit görünse  de anlatılmaz yaşanır. Kıyma (kıyma yerine bulgur veya pirinçle tercih edilen versiyonları da var), soğan, yağ ve biber karışımı Tokat yaprağına sarılarak her bir yaprağa da birer bakla içi konuyor ve sarılıyor. Böylece yapraklar mantı gibi top top bir görünüm alıyor. Bakla içinin sarmaya bu kadar yakışacağı hiç aklımıza gelmezdi. Adeta her bir lokmada lezzet patlaması yaşıyorsunuz. Başka yerde yediğimde kesinlikle Pirhan’daki lezzeti bulamadım. Pirhan’dak ihali ile bizce en iyi Türk yemeklerinin arasına girer.

Bakla Dolma Nerede Yenir?

Bu muhteşem lezzet bana sorarsanız her köşede dev tabelalarla falan satılası birşey ama enteresandır ki öyle ha deyince bulamıyorsunuz. Anca 1-2 gün önceden restorana sipariş vererek yaptırabiliyorsunuz. Yaptırabileceğinz bir sürü restoran var ama bunu mutlaka Pirhan’da yiyin. Muhteşem yapıyorlar. Ayrıca bu yazıdakitüm yemekleri Pirhan’a siparişle yaptırıp, tek celsede hepsini deneyebilirsiniz. Sipariş için tel: (0356) 213 25 25 

3. Pehlili Pilav

Pehlili pilav bildiğiniz üzerinde et parçası olan nohutlu pilav. Bu pehli halk arasında pilavın üstüne konan parça ete verilen ad. Et önce yoğurtla terbiye ediliyor, dinlendiriliyor ve haşlanıyor. Daha sonra etin suyunda nohutlu pilav pişiriliyor. Pişen etler pilavın üzerine konularak servis ediliyor. Oldukça parmak ısırtan ama bir o kadar da yoğun bir lezzet.

Bakla Dolma Nerede Yenir?

Pirhan’ın menüsünde var ancak sipariş ile Hacivat Köftecisi’ne de yaptırabilirsiniz.

4. Bat

Sadece Tokat yöresinde görebileceğiniz farklı bir lezzet olan bat yemeğinin yeniliş tarzı da diğer yemeklerden farklı. Aslında, Mersin’in batırığına çok benziyor. Sulu bir kıvamı olan bat yemeğinin içerisinde ince bulgur, yeşil mercimek, yeşil soğan, dereotu, domates salçası ve ceviz bulunuyor. Tokat yaprağını elinize alıp yemeğin üzerine kapatıp parmaklarınızla yaprağın içini doldurarak yani içine “batırarak” yiyorsunuz. Önce yeşil mercimek haşlanarak soğumaya bırakılıyor. Salça ve ince bulgur da birlikte karıştırıldıktan sonra soğuyan yeşil mercimek ilave ediliyor. Diğer bütün malzemeler de bu karışıma eklenerek harmanlanıp soğuk bir şekilde servis ediliyor. Alın size Türk Gazpachosu!

Bat Nerede Yenir?

Saklıbahçe’de bulunuyor, ayrıca hemen hemen Tokat’taki tüm restoranlara sipariş ile hazırlatabilirsiniz.

5. Keşkek

Keşkek özellikle Anadolu’nun hemen hemen her yöresinde görebileceğiniz, yapımı zahmetli fakat oldukça doyurucu bir yemek. Yarma buğdayın et ile uzun süre pişmesiyle yapılıyor. Fakat öyle restoranların menülerinde kolaylıkla rastlayabileceğiniz değil genellikle evlerde pişen bir lezzet. Onun için yine önden sipariş ile yaptırmanız gerekiyor. Restoran bilgilerini en aşağıda bulabilirsiniz.

6. Yoğurtmaç

Yoğurtmaç, Tokat’ın Turhal ilçesine özgü bir tür çörek veya ekmek. Sanki kulağa, isminden dolayı yoğurtlu bir şeymiş gibi geliyor ama hiç değil. Aslında ismi, yoğurma ve katlama kelimelerinin birleşiminden geliyor. Turhal’a uğradığınızda, tüm fırınlarda bulabileceğiniz, bölgede sevilen bir hamur işi. Haşhaşlı, cevizli ve fındıklı olmak üzere üç çeşit üretiliyor.

7. Tokat Yağlısı

Fotoğraf Kaynak: twitter.com/tokatvaliligi

İzmir’in boyozu varsa, Tokat merkezin de yağlısı var. Normal pideden biraz daha fazla tereyağlı olduğundan ismi yağlı olan bu hamur işi, kahvaltıların vazgeçilmezi. Fırınlarda sabahın erken saatlerinde çıkıyor ve çıktığı gibi de yok satıyor.

8. Çerkes Mantısı Psihalive

Bu ufak olması makbul olan mantılardan değil. Hatta aksine Çerkes mantısının özelliği biraz büyük olması. İçinde de kıyma yerine patates var. Üzerine de yoğurt dökülerek servis edilmiyor. Sadece kızartılmış tereyağı dökülüyor. Malesef psihalive de restoranların menülerinde bulunan bir yemek değil. Denemek için Çerkes evlerine konuk olmanız gerekiyor.

9. Çökelek

Çökelek peyniri de Tokat’ta yaygın tüketilen peynirlerden. Özellikle buranın çökeleği pide gibi hamur işlerine çok yakışıyor.

10. Alabalık ve Somon

Almus, Tokat’ın balıkçılık merkezi. İster göl kenarındaki tesislerinde alabalık yiyin, ister yerli somonundan tadın. Biz de somon deyince balık tezgahlarında gördüğümüz pembe somolardan sandık ama değilmiş. Onun, Almus baraj gölünde yetiştirilen, beyaz etli bir akrabasıymış. Baya baya üretiyor, tüketiyor hatta Japonya’ya bile ihraç ediyormuşuz. Biz de buraya gelince ve menülerin hepsinde somonu görünce öğrendik. Herkes Öğretmen Evi’ndeki terayağlı güveç somonu öneriyor ama dağ tepe aşıp, Almus’a yerli somon yemeğe gitmeye değer mi derseniz, bizi o kadar etkileyemedi.

11. Zile Pekmezi

Pekmez deyince aklanıza siyah üzüm veya dut pekmezleri gelebilir ama Zile Pekmezi, yeşil üzüm şırası ve yumurta akından yapıldığından bildiğiniz akışkan ve yapışkan pekmezlere benzemiyor ve daha çok bej renkli bir köpük şeklinde oluyor. Kahvaltılık olarak tüketilen pekmezin yapımı 8 saati buluyor yani oldukça uğraştırıcı.

12. Zile Kömesi (Cevizli Sucuk)

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Üzüm şırası ve cevizden yapılan Köme, yine Zile’nin geleneksel tatlarından biri. İpe dizilmiş cevizler, nişastalı üzüm şırasına batırılıyor ve kurumaya bırakılıyor. Müthiş lezzetli bir şey.

Tokat Kahvaltı Mekanları

Peri Konağı Kahvaltı ve Yemek Evi

Peri Konağı, Tokat’ta kahvaltı yapmak için en iyi yerlerden. Zambak reçeli isteyip tadına bakın. Konak da ayrıca güzel sırf onu görmek için bile gidebilirsiniz. Adres: Alipaşa Mahallesi, Gaziosmanpaşa Blv., 60030 Tokat Merkez Tel: (0356) 214 16 22 Konum için tıklayın.

Çökeliğinoğlu Yağlı Simit Fırını

Çökeliğinoğlu, çörek, yağlı ve yoğurtmaç bulabileceğiniz en iyi yerlerden. Buradan aldığınız çöreği, az ilerideki Takyeciler Camii avlusunda, Tokat Kalesi manzarası eşliğinde yiyin. Adres: Yeniyurt Mahallesi, 3935. Sk. No:20, 60030 Tokat Merkez Konum için tıklayın.

Tokat Restoranları

MERKEZDE

Pirhan

Tokat kebabını deneyebileceğiniz yerlerden biri (yanında ballı yoğurt ve cacık ile geliyor). Tokat kebabı her zaman olmuyor. Nisan’ın ikinci yarısından Eylül’ün yarısına kadar yenilebiliyor. Pirhan Restoran’da, 1 gün önceden sipariş vererek bakla sarması, bat, yarma, keşkek de deneyebilirsiniz. Aralarında en kaçırılmaması gereken elbette bakla sarması. Pehli pilavı da çok başarılı. Pehli pilavı her zaman menüde olduğu için önden sipariş vermek gerekmiyor. Tokat kebabında diğer yörel tatlarda oldukları kadar meziyetli olmadıklarını da söyleyemiz ama Tokat’taki en eli yüzü düzgün işletmelerden. Adres: Yarahmet Mah. Meydan Cami Karşısı No:1, 60100 Tokat Merkez Websitesi Tel:(0356) 213 25 25 Konum için tıklayın.

Hacivat Köftecisi

İçinde bir cep tiyatrosu olan, tiyatro sevdalısı bir ailenin ev yemekleri restoranı. Aynı çatı altında hem lokanta işletiyorlar, hem de ev yemekleri yapıyorlar. Sloganı da “Ekmek arası tiyatro“. Bizce Tokat’ın en özel yeri.  Ortam çok samimi, sahibi hem işletmecilikte, ama daha da çok sahnede gönülleri fethediyor. Oyuna denk gelemezseniz bile bir öğün için uğrayıp, bu özel yeri görmelisiz. Ekim itibariyle cumartesi gölge oyunu, pazar tiyatro oynanıyor, yazınsa sadece gölge oyunu ile devam ediyorlar. Oyun saati 7’ydi ama arayıp teyit etmek da fayda var. Adres: Soğukpınar Mahallesi, Gaziosmanpaşa Blv., 60100 Tokat Merkez Tel: 0356 212 94 18 Konum için tıklayın.

Liva Restoran

Şehir merkezindeki diğer mekanladan keyifli bahçesi ile öne çıkan yerlerden. Kuzu tandır ve Tokat Kebabı yemek için en iyi adreslerden. Bir de özellikle tereyağlı baklavası ve diğer meyveli tatlıları çok başarılı. Adres: 600 Evler Mahallesi, 600 Evler Kavşağı Çınar Sitesi Tel: (0356) 228 70 00Konum için tıklayın.

Kardeşler Pide ve Kebap

Merkez sanayide, salaş ama uygun fiyatlı bir esnaf lokantası. Her ne kadar sanayi içinde de olsa aile ile gitmeye uygun bir yer. Çoğu Tokatlı Evde Yok’un tavsiyesi. Adres: Yeniyurt Mahallesi, 60100 Tokat Merkez Tel: Konum için tıklayın.

Asır Çörek

Merkezde, Ali Paşa Camii’nin arka tarafında Sulusokak’ta bulunan Asır Çörek var, mutlaka ordan cevizli Tokat çöreği almalısınız. Yağ oranı tuz oranı çok az ama lezzeti parmak ısırtabilir. Hatta üzümlüsü de varsa kaçırmayın onu da tadın. Fakat alınacak kalorilerden sorumlu değiliz. Konumiçin tıklayın.

Saklıbahçe Restaurant

Sakıbahçe, Tokat kebabı, bat, katmer, çökelikli pide, düğün çorbası vs. gibi Tokat’ın yöresel tatlarını deneyebileceğiniz, yeşillikler içinde bir yer. Batı diğer restoranlarda pek bulma olanağınız olmadığından burada tatma şansınız var. Adres: Sivas Yolu Üzeri Geyras Mevkii Beybağı Mahellesi, 60100 Tokat Merkez Tel: (0356) 214 12 34 Konum için tıklayın.

Mollaoğlu

Tokat kebabı ve döneri ile meşhur. Fakat burası da oldukça salaş bir mekan. Eski müze karşısındaki sokağa girer girmez sol tarafta göreceksiniz. Adres: Gülbaharhatun Mahallesi, GOP Blv. 13. Sk. No:3, 60100 Tokat Merkez Tel: (0356) 212 62 21 Konum için tıklayın.

Aykutoğlu

Mollaoğlu ile yan yana yerler. Zaten bu ikili, Tokat kebabında, yerli sebze, kuyruk yağı, kuzu eti kullanımı ve pişiriliş şekli itibariyle merkezdeki en geleneksel işletmeler. Aykutoğlu da dededen toruna Tokat Kebabı yapıyor. Adres: Gülbaharhatun Mahallesi, GOP Blv. 13. Sk. No:4, 60100 Konum için tıklayın.

ALMUS’TA

Yeloğlu

Almus’ta güveçte alabalık yiyecekseniz Yeloğlu da bir başka alternatif. Talip Usta, taş fırında güveç folunda balık yapıyor. Mekanın manzarası da çok güzel. Adres: Siteler Mahallesi, Kızılburun Mevkii Caddesi, 60900 Almus/ Websitesi Tel: 0532 795 98 92 Konum için tıklayın.

Almus Öğretmen Evi

Şehir merkezinde, Almus Barajı manzaralı bir öğretmeni evi. Burada güveçte soslu yerli somon yeme şansınız var. Adres: İstiklal Mahallesi, Hacıbektaş Sk. No:13, 60900 Almus Tel: (0356) 411 31 25 Konum için tıklayın.

Oktar Balık Tesisi

Almus’ta Alabalık yemek için Yeşilırmak üzerine kurulu Oktar Balık Tesisi de bir diğer alternatif. Yalnız diğer tesislerin aksine Almus Barajı değil Yeşilırmak manzarası olduğunun altını çizmek lazım. Adres: İstiklal Mahallesi, İstiklal 60900 Konum için tıklayın.

PAZAR’DA

Değirmendere Kahvaltı Yeri

Yöresel bir kahvaltı için Ballıca Mağarası yakınında, Pazar Değirmeni denilen bölgede, Değirmendere tesisi var. Sadece hafta sonları açık oluyor. Adres: Seyitali Mahallesi, 60800 Pazar Konum için tıklayın.

HAVALİMANI YOLUNDA

Meşhur Çamlıbel Pidecisi

Tokat Sivas yolu üzerinde, çökelekli pidesi ile meşhur pideci. Yalnız yoğunluğu fazla olabilen bir mekan. Adres: Tokat Sivas Yolu, 60000 Çamlıbel /Merkez Tel: (0356) 243 21 28 Konum için tıklayın.

İşeri Restaurant

Çökelekli Tokat pidesi ve Tokat Kebabı deneyebileceğiniz, Sivas yolu üzerinde merkeze 4-5 kilometre mesafede kalan bir restoran. Osmanlı kavurması, kuzu tandır ve revani tatlısı da çok beğeniliyor. Adres: Geyras Mahallesi, Sivas Cad. No:104, 60100 Tokat Merkez Tel: (0356) 213 13 63 Konum için tıklayın.

5 Comments

  1. Çok güzel anlatmışsınız teşekkür ederiz. Komşumuzun lezzetlerini bir kez daha tanımış olduk. Sivas’a da bekleriz.

  2. Öncelikle yazınız ve yorumlarınız için bir Tokat’lı olarak teşekkür ederim.
    Bat normalde soğuk yenen farklı gelen bir yemektir. Bende ilk soğuk yediğimde farklı gelmişti. Ancak bizim ilçede (Erbaa ilçesi) genel olarak sıcak tiritli köy ekmeği batırılarak yenir. Bir dahaki sefere bu şekilde yemenizi tavsiye ederim. Ayrıca çökelekli ve haşhaşlı köy ekmegi

  3. Bir Tokatli olarak dün bir arkadas konusmasinda ne nerede yenir uzerine sohbet ettik. Üzuldum, Tahtoba Alabalik Tesisi’ni atlaissinz. Mis gibi dağ havasinda. Piknik gibi kendi baligini yakala, taze taze pişsin ve ye… Bence mekan olarak da, lezzet olarakasa guzel bir yer.

  4. Tokatta yemek kültürü hiç zengin değil geldim geleli hep kilo verdim yiyecek bişey yok özellikle ben öğrenciyim salaş yer severim hem bütçeye de uygun hiç bi yerr yok salaş kebapci tostcu kumpir ci atomcu olsun yaa vala bi deri bi kemik kaldim

  5. Tokat mizin eşsiz lezzetlerini gayet güzel tanıttığımız için bir Tokatlı olarak teşekkür ederim. Bir dahaki ziyaretinizde sizi işletmemizde ağırlamaktan mutluluk duyarız Tokatın mumbarı, köfteleri ve çorbaları Köfte 24 de tatdırmak isteriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir