ROMA’NIN EN BOHEM MAHALLESİ TRASTEVERE’DE HARİTALI, GURME YÜRÜYÜŞ ROTASI

Trastevere bölgesi, bizim şehirde en sevdiğimiz yer oldu. Neden böyle düşündüğümüzü yazının devamındaki fotoğraflara bakınca hemen anlayacaksınız. Arnavut kaldırımlı, dar sokakları, yeşil panjurlu, duvarlarında sarmaşıklardan köprülerin kurulmuş olduğu turuncu evleri ile bohem bir güney İtalyalı gibi ama geleneksel veya yenilikçi trattoriaları, salaş pub’ları, hipster barları ile tam bir Berlinli…Şehrin en sevilen barları, restoranları, sokak lezzeti mekanları burada kümeleniyor. Bu özelliği ile de ile Roma’nın bizce keşfe en açık bölgelerinden. Üstelik tarihi şehir merkezine göre çok daha uygun fiyatlı ve lokal seçenekler var.

Buraya mutlaka yarım gününüzü ayırın çünkü inanın bize samimi mahalle havası soluyacağınız sokaklarından ayrılmak istemeyeceksiniz. Biz de bu yazımızda size tam yarım günlük, hap niteliğinde bir rota çıkardık. Roma’daki diğer günlerinizi planlamak içinse Roma Gezi Rehberi‘mize göz atmayı unutmayın.

Trastevere İçin Ne Kadar Vakit Ayırmak Lazım?

Bizce buraya bir yarım gün ayırmanız lazım. Bu durumda önerimiz, gündüzü onunla aynı yakada olan Vatikan ile başlayıp akşam üzeri saat 13-14 gibi Trastevere’ye varmanız. Böylece hem gündüz gözüyle gezilecek yerlerini gezer, renkli evlerini kendinize fon alıp fotoğraf çekersiniz, akşamında gurme restoranlarında yemek yer, sonrasında da mahallenin samimi olan sosyal hayatına katılmak için bir bara geçersiniz.

Trastevere’ye Nasıl Gelinir?

Trastevere’nin tek olumsuz yanı yakınlarda hiç metro durağı olmaması. Maalesef şehrin 3 metro hattından hiçbiri bu bölgeden geçmiyor. O nedenle de buraya tek ulaşım seçeneğiniz yürümek, otobüs veya bizdeki minibüse benzer dolmuşlar. Tarihi merkezde olsanız 25-30 dakikada yürüyerek buradasınız. Otobüse binerseniz de  en geç 15-20 dakikada.

Konaklamak İsterseniz Otel Yerine Ev Kiralama Seçeneklerine Göz Atın

Trastevere’de kesinlikle otelde kalınmaz. Çünkü buranın olayı, o fotoğrafları süsleyen turuncu tonlarındaki evlerinde daire tutmak. Gerçekten hem kalabalık arkadaş grubunuzla kalmalık hem de çift olarak kalmalık çok güzel, zevke döşenmiş, kimisi teraslı kimisi kış bahçeli harika kiralık ev seçenekleri var. Önerdiğimiz Airbnb’den ve Booking.com’dan seçip beğendiğimiz evleri Roma’da Gezilecek Yerler yazımızdaki Trastevere bölümünde bulabilirsiniz.

Trastevere’de Gurme Bir Sokak Lezzetleri Turu Da Var!

Bu özel mahallenin gizemlerini, rehberli yürüyüş turu ile keşfetmek isterseniz çok keyifli bir seçeneğiniz var. tur boyunca Roma’nın sokak lezzetlerini rehber eşliğinde tadıyorsunuz. Trastevere ve Yahudi Mahallesi 3 saatlik yürüyüş turuna bilet almak için tıklayın.

Bir Zamanlar Trastevere…

Trastevere, Latince “Trans Tiberim” yani “Tiber’in ötesinde” kelime öbeğinde türemiş bir isim. Orta Çağ’da ağırlıklı olarak Yahudi tüccarların yerleştiği bir bölge olan mahalle, uzun süre nehrin öteki tarafı muamelesi görmüş ve şehrin geri kalanına entegre edilmemiş. Roma’nın ilk sinagogu 1073’te yine burada açılmış. 1500’lerde Rönesans’ın etkisiyle nüfusta patlama olunca, mecburen şehir buraya doğru genişlemeye başlamış. Çeşitli zanaat kollarının gelişmeye başlamasıyla Roma’daki en eski işçi mahallesi haline gelene mahalle 21. yüzyıla gelindiğinde bu zanaatkar meskeni olma özelliğini kaybederek şehrin bohem karakteristiğini koruyan, yeme, içme, sosyalleşme semtlerinden biri olagelmiş.

Trastevere’de Gezilecek Yerler Haritası

Haritayı zoom yaparak detaylı görüntüleyebilirsiniz.

 1. Belvedere del Gianicolo
 2. Fontana dell’Acqua Paola
 3. Porta Settimiana
 4. Via di Santa Dorotea
 5. Trapizzino
 6. Trilussa Meydanı ve Fontana di Ponte Sisto
 7. Caffé del Cinque
 8. Via della Scala
 9. Piazza de’ Renzi
 10. Via del Moro
 11. Trastevere Santa Maria Bazilikası
 12. Tonnarello
 13. Bar San Calisto
 14. Via dell’Arco di S. Calisto
 15. Via Della Lungaretta
 16. Supplì Roma
 17. Antica Caciara
 18. La Norcineria di Iacozzilli
 19. Otaleg
 20. Trattoria Da Enzo Al 29
 21. Freni e Frizioni
 22. Ma Che Siete Venuti A Fà
 23. Städlin
 24. Off Living Room

Trastevere Gezi Rotası

1. Tura Janiculum Tepesi’nden Başlayıp Trastevere’ye Doğru İnin

Güne, Trastevere ile aynı yakada yer alan Vatikan turu ile başladığınızı varsayar isek tura 13.00 gibi Janiculum Tepesi’nden başlayabilirsiniz. Vatikan’dan buraya minibüslerle 10 dakikada ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken, Vatikan’dan sonra nehir kıyısına yürüyüp otobüs durağına geçip 115 veya 870 numaralı minibüslere binip P.Le Garibaldi G durağında inmek. İneceğiniz yer zaten Janiculum Tepesi olacak. Buradaki Belvedere del Gianicolo manzara noktasında Roma’nın çok güzel panoramik bir manzarasını bulacaksınız. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

2. Yol Üzerinde Fontana dell’Acqua Paola’yı Görün

Şimdi yokuş aşağı kaptırıp yavaş yavaş Trastevere sokaklarına iniyoruz. Yol üzerinde Fontana dell’Acqua Paola’yı göreceksiniz. Kendisi yavru bir Trevi Çeşmesi gibi. 1612 yılında Papa V. Paul tarafından yaptırılmış. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

3. Porta Settimana’dan Geçip Via di Santa Dorotea’ya Sapın

Pimm’S Good

Via Garibaldi’yi takip edip Porta Settimana’ya kadar inin. İtalya’daki Aurelian surlarının kapılarından biri olan ve İmparator Aurelian tarafından 3. yüzyılda inşa ettirilmiş bu tarihi kapıyı gördüğünüzde Trastevere’nin ana girişine de varmış olacaksınız. Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

Buradan sonra Via di Santa Dorotea’ya sapıp Trastavere sokaklarındaki turunuza başlayın. Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

4. Trapizzino’ya Uğrayın Ama Sakın Karnınızı Doyurmayın

Yol üzerinde, aylardan bahar veya yaz ise, Pimm’S Good adlı restoranın sarmaşıklarla kaplı cephesine hayran kalıp Via Benedetta üzerinde kalıp Roma’nın en ünlü sokak lezzetlerinden birini denemek üzere Trapizzino‘da durun. Trapizziano Roma’nın meşhur üçgen sandviçleri. En önemli özelliği, sandviç ekmeğinin pizza hamurundan olması. En az 10-15 farklı seçenek var. Karnınızı çok da doyurmadan bir Trapizziano paylaşıp yürüyüşe devam edin. Karnınızı çok doyurmayın diyoruz çünkü onun için başka planlarımız var. Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

Trapizzino’ya gelmişken tam karşısında, semtte gençlerin ana buluşma noktası haline gelmiş Fontana di Ponte Sisto merdivenlerini, canlı müzik yapan sokak sanatçılarının eksik olmadığı Trilussa Meydanı’nı da görmeden geçmeyin. Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

5. Vicolo del Cinque’yi Yürüyüp Instagram Noktası Caffé del Cinque’de Poz Verin

Vicolo del Cinque üzerinde mekanlar

Hemen Trapizzino’nun yanından giren Vicolo del Cinque’ye sapıp tüm yolu yürüyün. Sokağın sonunda sizi Trastevere’nin en meşhur Instagram fotoğrafı noktalarından BAR yazısı ile ünlü Caffé del Cinque karşılayacak. Burada Instagram’ı sallayacak kareleri çekip beş yol ağzından Via della Scala’ya sapın. Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

6. Via Della Scala ve Via del Moro Sokaklarını Yürüyün

Via Della Scala
Bölgenin sevilen dondurmacılarından Gelateria Scala

Via dell Scala Trastevere’nin en güzel sokaklarından. Mahallenin en sevilen dondurmacılarından Gelateria Scala da burada. Bu sokağı da es geçmemek adına onu da bi yürüyüp geri dönün. Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.

Şimdi bir önceki beş yol ağzından bu sefer de Via della Pellicia’ya sapın. Kısa süre sonra Trastevere’nin en şirin meydanlarından Piazza de’ Renzi karşınıza çıkacak. Konum için tıklayın. Haritada 9 numara.

Meydanı geçip Via del Moro’ya inin ve Via del Moro’yu boydan boya yürüyün. Konum için tıklayın. Haritada 10 numara.

7. Santa Maria Bazilikası’nı Gezin

Yolun bittiği yerde sağa, Piazza di Sant’Apollonia yönüne dönün. Az sonra karşınıza sadece bu bölgenin değil tüm Roma’nın en önemli dini yapılarından biri olan Santa Maria Bazilikası ve çeşmeli meydanı çıkacak. Bu bazilika, Roma’nın Meryem Ana’ya adanmış en eski dini yapısı. İlk hali 3. yüzyılda yapıldığı düşünülen bazilikanın, 17. yüzyıldan kalma yaldızlarla süslü, oymalı ahşap çatısı, mozaikleri, çan kulesi ile görülmeye değer. Bazilikanın da bulunduğu meydandaki çeşme Fontana di Santa Maria için de Roma’nın 8. yüzyıldan kalma en eski çeşmesi deniliyor. Konum için tıklayın. Haritada 11 numara.

8. Tonnarello’da Öğle Yemeği Yiyin

Bazilika çıkışında hemen onunla aynı sokakta bulunan ve Trastevere’nin en sevilen trattorialarından olan Tonnarello‘da öğle yemeğine oturun. Yalnız çok popüler ve sevilen bir yer olduğundan kapısında biraz sıra beklemeniz muhtemel çünkü rezervasyon ile çalışmıyor. Akşam yemeği olmadığı için nispeten daha az bekleyerek yer bulma şansınız var. Carbonara, Cacio e Pepe gibi makarnaları özellikle meşhur. Aynı mahallede iki şubesi var. Biz ilk açılan en meşhur şubesinin konum bilgilerini veriyoruz. Konum için tıklayın. Haritada 12 numara.

9. Bar San Calisto’da Ortam Yapın

Yemeğin üzerine bir şeyler içmek ve keyif yapmak için, mahallenin en sevilen akşamüzeri barı San Calisto‘ya oturun. Sadece turistlerin değil yerellerin de sevdiği mekanlardan biri olan mekanda oturmak için biraz sıra beklemeniz gerekebilir. Konum için tıklayın. Haritada 13 numara.

10. Via dell’Arco di S. Calisto’dan Geçip Via della Lungaretta’da Sokakları Fotoğraflayın

Via dell’Arco di S. Calisto
Via Della Lungaretta
Via Della Lungaretta

Hemen Bar San Calisto’nun yanında arkadlı bir sokak göreceksiniz. Burası Via dell’Arco di S. Calisto. Trastevere’nin en güzel Instagram noktalarından. Konum için tıklayın. Haritada 14 numara.

Bu sokaktan girip yine mahallenin en hareketli sokaklarından biri olan Via Della Lungaretta’ya geçip sokakları fotoğraflayın. Konum için tıklayın. Haritada 15 numara.

12. Supplì Roma’da Sokak Lezzeti Supplì’yi Tadın

Daha sonra Trastevere’nin ana caddesi olan Viale di Trastevere’den yürüyüp Supplì Roma‘da Roma’ya özgü, galeta ununa bulanıp kızartılmış, içi malzeme dolgulu pirinç topları olan Supplì’den tadın. Bizce en güzeli klasik domatesli kıymalı olanı. Konum için tıklayın. Haritada 16 numara.

13. Tarihi Şarküteriler Antica Caciara ve La Norcineria di Iacozzilli’den Alışveriş Yapın

Antica Caciara ve La Norcineria di Iacozzilli mahallenin en eski şarküterileri. Peynirlerden şarküteri ürünlerine en taze ve kaliteli ürünleri bu ikisinde bulabilirsiniz. Yalnız pazar günleri açık değiller.

– Antica Caciara Konum için tıklayın. Haritada 17 numara.

– La Norcineria di Iacozzilli Konum için tıklayın. Haritada 18 numara.

14. Mahallenin Gurme Dondurmacısı Otaleg’de Dondurma Yiyin

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/otaleg.radicioni

Otaleg, mahallenin sevilen dondurmacılarından. Canınız dondurma çekerse uğrayabilir veya iştahınızı büyük finale saklayabilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 19 numara.

15. Trattoria Da Enzo al 29’a Akşam Yemeğine Gelin

Trastevere gününü bitirebileceğiniz en iyi adres Trattoria Da Enzo Al 29. Burası Roma bölgesine özgü lezzetlerden biri olan enginar kızartması ve Carbonara’yı denemek için en doğru adreslerden. Pazar hariç her gün açık yalnız rezervasyonsuz çalıştıkları için akşam yemeği için kapısında saat 18’den itibaren uzunca bir kuyruk oluşuyor. O nedenle de çok beklememek için 18.00 gibi gelip sıraya girmiş olun. Konum için tıklayın. Haritada 20 numara.

16. Mahallenin Popüler Barları

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/freniefrizioni

Yemek sonrasında mahallenin keyifli barlarından Freni e Frizioni sizi bekler. Konum için tıklayın. Haritada 21 numara.

Rota Üzerinde Olmayan Ama Trastevere’de Gezilecek Diğer Yerler

1. Tiber Adası

Tiber Nehri’nin ortasında yer alan tek bir ada var o da Tiber Adası. E tabii dolayısıyla şehrin de ortasında. MÖ 3. yüzyılda adanın üzerine ismini Yunan şifa tanrısından alan Asklepios Tapınağı inşa edilmiş ve bu yüzden adanın şifayla bağdaştırılan bir yönü de bulunuyor. Hatta şu anda bile adadak birkaç yapıdan biri bir hastane. 270 metre uzunluğunda bu ada, şehrin ortasında olunca birçok efsaneye de konu olmuş elbette, yerel halktan birkaç hikaye duyabilirsiniz. Bir de burada yaz aylarında film festivali oluyor, L’isola del Cinema. Belki denk gelmek istersiniz 🙂 Konum için tıklayın.

2. Villa Farnesina

Papa’nın Sienalı zengin bankacısı Agostino Chigi için 1506-1510 yılları arası inşa edilmiş bir Rönesans banliyö villası. İçinde Raphael’in de olduğu pek çok Rönesans sanatçısının freskleriyle ünlü villa, gerek geniş bahçesi gerek bahçesindeki çeşme gerekse tarihi binasıyla fazlasıyla görkemli. Perspektifler Salonu’ndaki Baldassare Peruzzi fresklerini ise incelemeden geçmeyin, çok keyif alacaksınız. Konum için tıklayın.

3. Palazzo Corsini

Palazzo Corsini, Papa II. Julius’un babası, Kardinal Raffaele Riario tarafından, 15. yüzyılın sonlarında yaptırılmış. Bramante, Michelangelo, Rotterdamlı Erasmus gibi ünlü isimleri ağırlamış saray, farklı dönemlerde restorasyona uğramış ve değişmiş olsa da, bugün kardinalin yeğeni Neri Corsini’nin kitap koleksiyonunun bir araya geldiği “Accademia dei Lincei”ye ev sahipliği yapıyor. Bunun dışında bir sanat galerisi olan sarayda heykel ve resimler de bulacaksınız. Konum için tıklayın.

4. Roma Botanik Bahçesi

Roma Botanik Bahçesi, Roma Sapienza Üniversitesi Çevre Biyolojisine ait, 120 bin metrekarelik yemyeşil bir yer. Girişte sizi palmiyeler karşılıyor ve sonrasında pek çok bitkiyi burada görebilirsiniz. Hatta görme engelliler için oluşturulmuş, daha çok kokulu çiçeklerden yapılmış bir alan bile var! Yukarıya doğru ilerleyince karşınıza “Scalinata delle Undici Fontane” denen merdivenli yol çıkıyor. Bu görkemli merdivenlerin sonunda da Ferdinanda Fuga’nın, bu Rönesans bahçesini hazırlarken odak noktası olarak aldığı fıskiyeyi görüyorsunuz. Bir doğa yürüyüşüne vakit ayırmak isterseniz bu kendine has bahçe size iyi gelebilir. Haftanın her günü ziyarete açık. Konum için tıklayın.

5. Porta Portese Bit Pazarı

Porta Portese bit pazarı Roma’nın en büyük bit pazarı. Kıyafetler, hediyelikler, antikalar, vintage ya da ikinci el ürünler bulabileceğiniz bir yer. Şimdi çok büyük beklentilerle gitmeyin diyeceğiz ama bilirsiniz, bit pazarı bu, ne olacağı belli olmaz. Yanınızda nakit bulundurmaya çalışın kredi kartı çoğu yerde kabul edilmiyor. Aaa, bir de burası sadece pazar günleri 07.00’de kuruluyor ve 14.00 gibi kapanıyor. Konum için tıklayın.

5 Comments

 1. Size çook tesekkür etmek istiyorum. Tüm gezilerimizi neredeyse sizin yorumlarınıza , bilgilendirmelerinize göre yapıyoruz. Paris , Endülüs, İtalya, en son roma. Hiç pişman olmadık. Yemek zevkiniz hayata bakışınız o kadar bize denk ki , minnettarız. Sevgiyle kalın. İyi ki varsınız .siz hep olun , hep gezin❤️

 2. Harikasınız sizin rotayla daha önce 2 defa geldiğim Romayı ama gelmediğim noktaları gezdim teşekkürler

 3. harika bir rota yapmışsınız. trastevere için nasıl bir yol çizsem, kısıtlı zamanımız var zaten diye endişelenirken bu yazı imdadıma koştu resmen. çok teşekkürle!

  1. Merhabalar çok sevindik bunları duyduğumuza umarız harika bir tatil geçirirsiniz :))

 4. Günlerdir yüz tane blog okuyup araştırma yapıyorum ve hepsinin bu postta toplanmış olması …Hayır yıllardır takipçinizim neden ilk buraya bakmadıysam. Elinize sağlık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir