TÜRKÇE PODCAST ÖNERİLERİ – 18 KEYİFLİ & BEYİN TRANSFERİ NİTELİĞİNDE PODCAST

Eskiden araba kullanırken, köpek gezdirirken dinlediğimiz podcastler artık marketten gelenleri dezenfekte etme seanslarımıza, evde ekmek yapma denemelerimize eşlik eder oldu. İyi ki varlar, arkadaşlarla buluşmaya hasret kaldığımız şu günlerde evlerimizi hoş muhabbetleri ile dolduruyorlar. İnsan sıcaklığını, kaliteli sohbeti özleyenler için size keyifle dinleyeceğiniz podcastlerin bir listesini çıkardık.

Ayrıca gecelerinize eşlik edecek Netflix Dizi Önerilerimizi de burada.

Önce konuya çok yeni olanları için podcast’in A’sı B’sinden başlayalım:

Podcast Nedir?

Son zamanlarda, kulaklıkla geçen hayatlarıımıza giren yeni bir kavram var: Yeni radyo olarak da geçen, müzik dinlemenin faydalı kardeşi podcast. Evde veya stüdyo ortamında, bir mikrofon ve bir cep telefonu yardımıyla yapılan ses kayıtları şeklinde açıklayabileceğimiz podcast’ler, bilimden, edebiyata, spordan geyik yapmaya, röportajdan söyleşiye, ses tiyatrosundan monologlara kadar aklınıza gelebilecek her konuda ve formda olabiliyor. Biz de sizler için son günlerde öne çıkan Türkçe podcast’leri bu yazımızda derledik.

Podcast’ler Nereden Dinleniyor?

Podcast’leri, Spotify, Apple Podcasts, SoundCloud, hatta Google gibi platformlardan ulaşabiliyor, beğendiğiniz podcastleri takip edebiliyor ve favori podcast’lerinizden tıpkı bir müzik çalma listesi yapar gibi kendinize özel bir akış oluşturabiliyorsunuz.

Podcast’ler Ücretli Mi?

Podcast’lerin şimdilik çoğu platformda ücretsiz. Özellikle de Spotify, artık kendisini müzik ve podcast platformu olarak konumluyor ve podcast’leri de kullanıcılarına ücretsiz sunuyor. Bununla birlikte Apple, bazı özel podcast serilerini sadece Apple Music aracılığıyla sunuyor. Yani Apple Music’e ücret ödemeniz gerekiyor. Podcast sektörü çok yeni olduğundan, henüz ücretli içerikler azınlıkta fakat ileride bu durum değişebilir.

Biz Evde Yokuz’un Podcast’i Var Mı?
Yok, muhtemelen de olmayacak çünkü bir mecraya daha yetişebileceğimizi düşünmüyoruz. 🙂 Ama konuk oluyoruz. Dinlemek isterseniz:

 1. Burning Man’e, Peru’dan Lübnan’a maceralarımızı Red Bull’un Yol arkadaşım podcast serisinin En Uzun Gece bölümünde anlattık. Keyifli sohbeti için İsmail Turkusev’e ve seriyi hayata geçiren Socrates Dergi ‘ye çok teşekkürler.
 2. Karavanla seyahat, karavan malzemeleri gibi konulardaki muhabbetimizi de Keşfedecek Çok Şey Var‘dan dinleyebilirsiniz.

 

Türkçe Podcast’ler

1. Fularsız Entellik

Ekşisözlük’ün içerikli entrylerinin yazan Immanuel Tolstoyevski’nin podcast serisi. Kapitalizm’den şiddete, sansürden ahlakçılığa, birbirinden farklı ve baba konuları hiç sıkmadan, yormadan ele alıyor. Şimdilik 50’den fazla bölümü var. Tüm bölümler ortalama 20-40 dakika arası sürüyor.

Apple Podcasts’ten dinlemek için tıklayın.
Spotify’dan dinlemek için tıklayın.

2. İlk Sayfası

İlk Sayfası, Gazeteciler Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu’nun beraber, sesli kitap dinleme uygulaması olan Storytel sponsorluğunda gerçekleştirdikleri 26 bölümlük bir podcast serisi. Her bölüm 30-45 dakika arasında sürüyor. İkili, her bölümde seçtikleri kitabın sesli kitap sistemi üzerinden ilk sayfasını dinleyiciye sunuyor sonrasında da o kitabın yazarını programlarına konuk ediyor. Zülfü Livaneli’den, Ayşe Kulin’e, Murat Menteş’ten Pınar Kür’e sevdiğiniz birçok yazarla buluşabilir, onlar hakkında daha önce hiç duymadığınız bilgiler edinebilirsiniz.

Apple Podcasts’ten dinlemek için tıklayın.
Spotify’dan dinlemek için tıklayın.

3. Nereden Başlasam?

İlk Sayfası 26. bölümde final yapmış olsa da Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu, beraber gerçekleştirdikleri podcast serilerine devam ediyor ve yine Storytel sponsorluğunda, Nereden Başlasam? adlı bir program yapıyorlar. Bu seride ise sadece edebiyatla sınırlı kalmayıp, moda tarihinden caza, sağlıklı beslenmeden kriminolojiye kadar çok farklı alanlardaki uzmanlarla, uzmanı oldukları konuya giriş niteliğinde sohbetler ediyorlar. Her bölüm ortalama 30-40 dakika sürüyor. Şu ana kadar yayınlanmış 34 bölüm var.

Apple Podcasts’ten dinlemek için tıklayın.
Spotify’dan dinlemek için tıklayın.

4. Nasıl Olunur?

Nasıl Olunur?, gazeteci yazar Nilay Örnek’in farklı alanlarda çalışan ve o alanlarda başarılı olmuş kişilerle “Nasıl Olunur?” üzerine gerçekleştirdiği sohbetlerden oluşan podcast serisi. Şu anda toplam 57 bölüm var fakat bu halen daha devam eden bir seri. Şu ana kadar seriye konuk olan isimler arasında Murat Daltaban, Levent Erden, Aylin Aslım, Mert Fırat, Arzu Kaprol, Mehmet Yaşin, Murathan Mungan, Saffet Emre Tonguç, Yekta Kopan, Emre Arolat gibi birçok disiplinden alanında öncü isimler var. Bölümler, 50 dakika – 1.5 saat arası sürüyor.

Apple Podcasts’ten dinlemek için tıklayın.
Spotify’dan dinlemek için tıklayın.

5. Anlatsam Roman Olur

Gazeteci Nida Dinçtürk’ün, Özgür Mumcu, Gündüz Vassaf, Elif Şafak, Mehmet Ali Alabora ve Sevin Okyay gibi konuklarla gerçekleştirdiği kültür-sanat söyleşilerini bulabileceğiniz podcast serisi. Şimdilik 27 bölümü var fakat seri devam ediyor. Her bölüm 25-50 dakika aralığında sürüyor.

Apple Podcasts’ten dinlemek için tıklayın.
Spotify’dan dinlemek için tıklayın.

6. Yerli Müzik

Yerli Müzik, müzik tarihçisi Murat Meriç’in hazırladığı 8 bölümlük podcast serisi. Meriç, Türkiye’nin Osmanlı’ya dayanan ve cumhuriyet sonrası 1950’lerde hız kazanan Batılılaşma çalışmalarını, müzik üzerinden, döneme ait  taş plaklardan örneklerle değerlendiriyor. Her bölüm ortalama bir saat sürüyor.

Apple Podcasts’ten dinlemek için tıklayın.
Spotify’dan dinlemek için tıklayın.

7. Radyo Tiyatrosu

Biraz da nostalji yapalım diyenler için müjdemizi isteriz çünkü bir zamanlar TRT’de yayınlanan ve tüm aileyi radyo başında toplayan Radyo Tiyatrosu’nun bir bölümü de dijital ortama taşındı. 15 bölümden oluşan podcast serisinde, Moliere’in Hastalık Hastası’ndan, Agatha Christie’nin Cinayet Alfabesi’ne, birçok tiyatro klasiğini efsane tiyatrocuların ağzından dinleyebilirsiniz.

Apple Podcasts’ten dinlemek için tıklayın.
Spotify’dan dinlemek için tıklayın.

8. Ha Geldi Ha Gelecek

Ha Geldi Ha Gelecek, Aykut İbrişim’in sunduğu, sanal gerçeklik, yapay zeka, şeylerin interneti, beyin & bilgisayar etkileşimi, 3 boyutlu yazıcılar, sürücüsüz araçlar, blokchain gibi konular üzerinden teknolojinin insan hayatını ve geleceğini nasıl etkilediğine sohbetlerin yapıldığı bir podcast. Teknoloji ve fütüristik konuları severler için ideal. Şimdilik toplam 20 bölüm var. Bölümlerin süresi 20 dakikadan 1 saat 15 dakikaya kadar değişiyor.

Apple Podcasts’ten dinlemek için tıklayın.
Spotify’dan dinlemek için tıklayın.

9. Psikolog Beyhan Budak

Son zamanlarda Youtube’daki kanalında yayınladığı videolarına rastlamış olabileceğiniz psikolog Beyhan Budak’ın çok merak edilen bazı psikolojik konulara açıklık getirdiği ve kendi içinizde çözmeniz gereken sorunlara çözüm bulabilmeniz için yol göstericilik yaptığı podcast serisi. İçinde çocuklukta yaşadıkların şimdiki hayatını nasıl etkiliyordan, panik atak ilaçız nasıl yenilir ve terapi etkisi yapan 5 kitap önerisine birçok farklı konu var. Şu an için 281 bölüm bulunuyor. Her biri 10-25 dakika sürüyor.

Apple Podcasts’ten dinlemek için tıklayın.
Spotify’dan dinlemek için tıklayın.

10. Açık Bilim

Açık Bilim, uçak mühendisi Tevfik Uyar’ın projesi olan, Türkiye’nin ilk bağımsız bilim podcast’ı olma özelliğine sahip podcast serisi. Şimdilerde Uyar’a fizikçi Kaan Öztürk, Nörolog Onur Arpat ve Prof. Dr. Mustafa Çetiner gibi başka isimler de eşlik ediyor. Hep beraber, herkesin anlayabileceği bir dille, beynimizin ne kadarını kullandığımızdan izafiyet teorisine, birçok bilimsel konunun ele alındığı podcast’in şimdilik toplam 300 bölümü bulunuyor. Bölümlerin uzunluğu, 15 dakikadan 1 saate kadar değişebiliyor.

Apple Podcasts’ten dinlemek için tıklayın.
Spotify’dan dinlemek için tıklayın.

11. Teras Noir

Teras Noir, oyuncular Meriç Aral ve Efe Tunçer’in, filmler, diziler, müzikler, kişiler ve ilişkiler üzerine konuştukları samimi bir podcast kanalı. İkili, Billie Eilish’ten, Joker filmine birçok popüler konuyu masaya yatırıyor. Şimdilik toplam 26 bölümü bulunuyor. Bölümlerin uzunluğu, 45 dakikadan 1 saate kadar değişebiliyor.

Spotify’dan dinlemek için tıklayın.

12. Bunu Ben De Yaparım

Bunu Ben De Yaparım, İbrahim Selim ve ekibinin Storytel sponsorluğunda hazırlayıp sunduğu, dolandırıcılıktan, dijital aşka, düğün telaşından, komplo teorilerine şehir insanının karşısına bir sorun olarak çıkan her konunun masaya yatırılarak konuşulduğu bir podcast serisi. Şu an toplam 18 bölümü bulunuyor. Bölümler 15-25 dakika arasında değişiyor.

Apple Podcasts’ten dinlemek için tıklayın.
Spotify’dan dinlemek için tıklayın.

13. Socrates Podcasts

Socrates Podcasts, spora entellektüel bir bakış atmak isteyenler için Sokrates Dergi ekibinin futboldan basketbola, tenisten motosporlara her disiplinden haftalık spor olaylarını değerlendirdikleri podcast serisi. Şimdilik toplam 177 bölümü var. Bölümler ortalama 45 dakika sürüyor.

Apple Podcasts’ten dinlemek için tıklayın.
Spotify’dan dinlemek için tıklayın.

14. FilmLoverss

FilmLovrss Podcast de, FilmLoverss ekibinden Esen Tan, Güvenç Atsüren ve Utku Ögetürk gibi isimlerin, Parasite’in En İyi Film Oscar ödülünü almasından, Adèle Haenel’in 45. César Ödülleri’nde En İyi Yönetmen ödülünü alan Roman Polanski’ye yaptığı protestoya kadar sinemaya dair ne varsa konuştukları, sinema dünyasından yeni haberleri verdikleri podcast serisi. Şimdilik toplam 68 bölümü var. Bölümler yarım saat – 1 saat arasında değişiyor.

Apple Podcasts’ten dinlemek için tıklayın.
Spotify’dan dinlemek için tıklayın.

15. Yoldayız Geliyor Musun?

Yoldayız Geliyor Musun?, Instagram’dan ve Youtube’dan tanıdığımız Ece Targıt’ın, kişisel gelişim ve motivasyonel içerikli podcast serisi. Targıt, meditasyon, ağırlıklı olarak iyi hissetmek, anda kalmak, farkındalık yaşamak, dengeli olmak gibi konularda, kendi alanlarında fark yaratmış konuklarla sohbetler gerçekleştiriyor. Şimdilik toplam 71 bölümü var. Bölümler 20 dakika – 1 saat arasında değişiyor.

Apple Podcasts’ten dinlemek için tıklayın.
Spotify’dan dinlemek için tıklayın.

16. O Tarz Mı?

O Tarz Mı?, Can Bonomo, Can Temiz, Bengi Apak ve İsmail Türküsev’in sunumuyla gerçekleşen podcast serisi. Program, dinleyicilerinin sorularına göre şekilleniyor. Toplam 133 bölümü var. Bölümler 45 dakika – 1 saat arasında değişiyor.

Apple Podcasts’ten dinlemek için tıklayın.
Spotify’dan dinlemek için tıklayın.

17. TeknoSeyir

TeknoSeyir editörlerinin, bilişim, teknoloji ve bilim dünyasındaki yenilikleri, Haftalık Gündem Değerlendirmesi adı altında değerlendirdiği podcast serisi. Şimdilik toplam 300 bölümü var. Bölümler yarım saat – 1 saat arasında değişiyor.

Apple Podcasts’ten dinlemek için tıklayın.
Spotify’dan dinlemek için tıklayın.

18. Esmiyor

Esmiyor, iklim krizini ele alan bir podcast serisi. Her hafta ormanlarımızdan plastiksiz yaşama, iklim krizi ile mücadelede bireysel ölçekte neler yapabilirize kadar iklim krizine bağlı gerçekten hayati önem taşıyan konular konuşuluyor. Her bölüm ortalama 30 dakika kadar sürüyor.

Apple Podcasts’ten dinlemek için tıklayın.
Spotify’dan dinlemek için tıklayın.

32 Comments

 1. Çeyrek Yaş Krizi diye bir podcast var daha birkaç bölümü var ama çok komik. Ben kişisel gelişim diye açtım ama bambaşka bir şey çıktı. Öneri yazanları görünce yazmak istedim

 2. Selamlar. Ayrıksı Şeyler isimli podcast kanalı ile bizde özellikle tarih severler için farklı içerikler üretiyoruz. İkinci Dünya Savaşı sırasındaki çizgi filmleri ele alan ilk serimiz Spotify, Apple Podcast ve Google Podcast platformlarında mevcut. Bizevdeyokuz’un bu güzel içeriğini görüp kendimizden bahsetmeden edemedik 🙂 Teşekkürler Bizevdeyokuz 🙂

 3. Elbette bir öneri de benden. Podcastin adı Zırvaizm. Daha önce “hadi ya bunu nasıl düşünemedim” diyeceğiniz konuların çoğunu (gündelik problemler, işsizlik vb..) öyle bir anlatıyor ki “ya hakkaten böyle olabilir” dedirtiyor. Bi deneme sürüşü yapın derim. Blogu’da var garip bi tasarım yapmış zirvaizm.com eminim seversiniz Duygu abla.

 4. 3 tane podcast tavsiye edebilirim;
  Sote – sergen deve
  O Tarz Mı – Can Bonomo
  Sen Kimsin Ki? – Yusuf taha lüleci

 5. Başka bir tavsiye olarak Sen de Haklısın’ı öneririm. Muhabbetleri eğlenceli iki müzik öğrencisinin podcasti, Almanya’da yaşıyorlar. Şahsen şu sıralar çok sardım 🙂

 6. Fotoğrafla ilgilenenler için bir tavsiye: Mirat’ın Puslu Fotoğraf Atlası

 7. Benim 2 önerim daha var:

  “Evrim Ağacı” ve “Bilim, Felsefe ve Sanat üzerine”

 8. “Hayat Bazen” dedilk ve hayatın binbir türlü yaşama biçimlerinden bildiklerini konuşmaya başladılar. Bilmediklerini konuklarımıza sorduk. Üç kadın drama eğitmeni olarak, bir çember olup oyun kurduk. Oyuna var mısın?
  Hayat Bazen Podcastimizin sohbetine bekleriz.

 9. casthane podcast ve podcast kaktus dinlemenizi oneririm kendi kendinize guldugunuzu zannedip size deli deyenler de olucaktir muhtemelen 🙂 gulme garantili

 10. Kafa sesleri’ni de öneririm. Oldukça geyik içerikli güzel bir podcast, çalışırken iyi gidiyor.

 11. Selam herkese. “Bu Mu Yani?” podcasti de kesinlikle tavsiye ederim. Özellikle eğitici bir şeyler dinlemek isteyenlere.

 12. Çok teşekkürler! Harika bir derleme olmuş.

  Dilerseniz; yaratıcı insanlarla hayata dair sohbetler yaptığımız Podyum podcasti de dinleyebilirsiniz. Giderek yaygınlaşmaya başlayan Türkçe podcast içerikleri arasında kaliteli ve keyifli bir yeri olması umuduyla…

  1. Sen kimsin ki? Podcast iyimiş. Bu arada ağzına sağlık YUsuf Taha Lüleci. Teşekkürler Nazlı

 13. Merhaba, “Bir Şarkının Anatomisi” adında yeni bir podcast serisi başlattık. Listeyi görünce sevebileceğinizi düşündüm. Dinlediğinizde yorumlarınızı beklerim. Spotify ve Apple Podcasts’te. Sevgiyle, Erim.

 14. liste çok güzel. dünya radyolarını da radio.garden dan dinleyebilirsiniz. çok keyifli öneririm. alaska da dinlenen müziği, işte ne bileyim rusya kazan da dinlenen radyoya aynı erişmek çok güzel.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir