UDAİPUR – HİNDİSTAN’DA JAMES BOND’UN ÇEKİLDİĞİ YER

Piçola Nehri kenarına kurulmuş Udaipur, Doğu’nun Venedik‘i ve Hindistan’ın “göller şehri” olarak biliniyor. Şehirdeki kubbelerle taçlandırılmış Şehir Sarayı’nın etkisinden olacak ki Udaipur tüm Hindistan’ın belki de en romantik şehirlerinden. Burası için 1 gün ayırmanız yeterli. Zaten nehirde tekne turu yapıp Şehir Sarayı’nı gezdiğinizde şehirdeki en önemli iki olmazsa olmaza tik attınız demektir.

Not:
1. Başlamadan önce Hindistan’a gitmeden önce mutlaka şu iki yazıyı okumanızı hatırlatalım:
Hindistan (Nasıl bir yer, pis mi, din, kast sistemi, gitmeden önce mutlaka bilmeniz gerekenler)
Hindistan gezi rehberi (Bütçe & rota & uyarılar ve öneriler & gitmeden önce yapmanız gereken hazırlıklar)


Haritayı Google Maps‘te görüntülemek için tıklayın.

UDAİPUR’DA GEZİLECEK YERLER

Piçola Nehri’nde Tekne Turu


Jodhpur gibi Marwar bölgesinde 1559’da kurulan Udaipur’da, eski şehir duvarlarının kalıntılarının olduğu nehrin doğu yakası eski şehir olarak anılıyor. 4 kilometre uzunluğunda, 3 kilometre genişliğinde sığ ve kuraklıkla mücadele eden bir nehir olan Piçola, Udaipur’u iki yakaya ayırıyor. Nehrin doğusunu Şehir Sarayı süslüyor. Sarayın kuzey yakasındaki sahilde gezip, nehir kenarında yıkananları ve çamaşır yıkayanları izlemek çok keyifli.

Yakın zamanlarda başlayan, nehri yürüyerek veya bisikletle turlamaya imkan sağlayacak yolun yapım çalışmaları devam ediyor. Nehirde 2 ada var: Jagmandir ve Nehir Sarayı’nın kurulu olduğu Jagniwas. Gölde kısa tekne gezileri mevcut. Tekne turlarının 30 dakikası tam 200, çocuk 100 Rupi. 1 saatlik turlar ise tam 300 çocuk 150 Rupi. 9.30 – 17.00 saatleri arasında 30 dakikada bir Şehir Sarayı’nın dalgakıranından kalkıyor. Burası nehrin en derin yeri. Uzun turda Jagmandir Adası’na da gidiliyor. Aynı zamanda MM travels adlı bir firmanın, Paddle bot ve motor bot seçeneği de var. Paddle botun 20 dakikası 75 Rupi. Motor botların da 20 dakikası 450 Rupi. Bu turların tekneleri, Jagat Niwas Otel yanındaki Lal Ghat’tan (Lal Kapısı) kalkıyor.

Şehir Sarayı


224 metre uzunluğu ve 30 metre yüksekliği ile tüm Rajasthan eyaletinin en büyük sarayı. Kubbeleri, kuleleleri ve balkonlarıyla dantel dantel örülmüş bir şaheser.Yapımı şehrin kurucusu Maharaca 2. Udai Sing zamanında başlamış ama zamanla başa gelen her Maharaca yapıya kendinden bir şeyler eklemiş.

Saraya, 1600’de yapılan Baripol ve 1725’te yapılan Tripolia adı verilen iki kapılı ve kemerli yoldan giriliyor. Zamanında Maharacaların yani hükümdarların doğum günlerinde, bu kemerli girişte maharacalar tartılırlar ve ağırlıklarınca altın halka dağıtılırmış. Bilet gişesi bu noktada bulunuyor. Sesli rehberleri de 200 Rupi’ye buradan edinebiliyorsunuz. İsterseniz 100-150 Rupi’ye kişisel rehberli tur da ayarlayabiliyorsunuz.

Sarayın en görülesi yerleri, tavuskuşu mozaiklerin de olduğu Şehir Sarayı Müzesi kapsamında sergileniyor. Tam 50, çocuk 30, fotoğraf makinası kullanmak isterseniz 200 Rupi. 09.30 – 16.30 saatleri arasında açık. Japon seramikleriyle süslü Ganeş Deori’den geçilerek 1559 tarihli sarayın en eski yapısı olan Rac Angan’a ulaşılıyor. Söylenene göre bu yapı keşişin şehrin kurucusu Rana Udai Sing’e burada bir kent kurmasını söylediği yerde yapılmış.

Bari Mahal’de, basamaklarla çıkılan Babür tarzındaki bahçenin ortasında mermer bir avlu ve ortasında da bir havuz var. Etraftaki minyatür resimlerden buranın eski dönemlerde kraliyet ailesinin oyun yeri olduğu özellikle de holi festivalinde kullanıldığı anlaşılıyor. 1620’li yıllarda yapılmış, iki odalı, gri ve kırmızı aynalı tavanlı, fildişi kapılı Dilhuş Mahal’de ise, av sahnelerinin betimlendiği burclar var. Sarayın silahhanesi de, oklar, tören asaları, zırhlar, ve savaş davulları gibi Rajput silahları koleksiyonunun sergilendiği bir müze. 1877’de Udaipur Maharacası Secan Sing İngiltere’den kristal eşya siparişi verip de siparişi eline ulaşmadan ölmesi üzerine 110 yıl sonra açılan kargodan çıkan meşhur kristal parçalar da şimdi bir otel olan Fatehprakş Sarayı’nın Durbar Salonu’nun asma katında bulunuyor. Buraya giriş tüm yapının en pahalısı. Tam 500, çocuk 300 Rupi. Konum için tıklayın.

Nehir Sarayı

Aynı zamanda James Bond’un Octopussy filmine de set olmuş Nehir Sarayı, Piçola Nehri üzerindeki Jagniwas Adası’na kurulu. 1754’de Maharaca 2. Jagat Sing’in eski yazlık sarayı olarak inşa edilmiş. Şimdi ise lüks bir otel olarak işletiliyor. Otel müşterisi olmayanlar sadece rezervasyonlu olarak öğle yemeğine veya aşkam yemeğine gelirlerse içeriyi gezebiliyor. Adaya geçişlerde Şehir Sarayı dalgakıranınndan otelin sağladığı tekneler kullanılıyor. Konum için tıklayın.

Mansoon Sarayı

Fotoğraf Kaynak: commons.wikimedia.org

Şehre hakim bir tepenin üstüne, peri masalından çıkmış gibi duran bu saray, harika şehir manzarasıyla ünlü. Geç 19. yüzyıl yapılarından olan ve Maharaca Secan Sing tarafından yaptırılan saray aslında astronomi merkezi olarak tasarlanmış olsa da sonrasında av köşkü olarak kullanılmış. Bir süre sonra da kaderine terk edilmiş. Şu anda devlet kontrolünde işletiliyor ama içerisinde görülecek bir şey yok. Daha çok güneşi batırma noktası olarak kullanılıyor. Konum için tıklayın.

Jagdish Tapınağı

Fotoğraf Kaynak: commons.wikimedia.org

Şehir Sarayı’na sadece 150 metre mesafede bulunan, 1651’de Maharaca 2. Jagat Sing zamanında yapılmış şehrin kutsal tapınağı. 14.00, 16.00 – 22.30 saatleri arasında açık. Konum için tıklayın.

Hinduizm hakkında çok daha fazlasını Hindistan’da Din, Hinduizm Nedir yazımızda bulabilirsiniz.

UDAİPUR’DA ALIŞVERİŞ

Gelinler Kaynanalar Pazarı


Udaipur’un, satıcıları ağırlıklı olarak kadınlardan oluşan, hayatınızda belki de ilk kez göreceğiniz sebze ve meyveler dahil her şeyi içinde bulabileceğiniz, etrafta maymunların ve küçük çocukların aynı anda koşturduğu sebze-meyve pazarı. Gidince siz de fark edeceksiniz ki satıcı kadınlar oldukça matrak tipler. Udaipur seyahatinizin en renkli fotoğraflarının bu pazardan çıkacağını garanti ederiz. Konum için tıklayın.

Prensin Desteklediği Minyatür Sanatçısı Aile

Bir Türk imparatorluğu olan Babürlüler (16 – 19. yy) zamanında, Hindistan’da zirveye ulaşan “Pichhwai” minyatür sanatı nesillerdir aynı ailenin bireyleri tarafından icra ediliyor.  Bugün de en ünlü minyatür sanatçısı bu aile Udaipur’da prensliğin de bizzat desteği ile bu sanatı devam ettiriyorlar. Her biri ince ince işlenen ve büyüklüğüne göre aylar alabilen minyatürler için devenin kirpik ve sincabın kuyruk kılından fırçalar kullanılıyor. Bizce Hindistan’dan alabileceğiniz en özel şeylerin başında kesinlikle bu minyatürler geliyor. Bazı işler çok büyük ve detaylı olduğu için çok pahalı olabiliyor ama bütçenize göre şeyler de var. Sıkı pazarlık ederseniz %50 indirim bile koparma şansınız var. Bizim alışveriş yaptığımız yer: Brahma Arts & Textlies. Adres: Manak Chowk City Palace 313001 Tel: 0091 2942422842 Konum için tıklayın.

Ganesh Handicraft Emporium

Eğer çarşı pazarda gezmekten yorulduysanız ve ısrarlı satıcılar ve bunaltan kalabalıklar olmadan rahat rahat alışveriş yapacak bir yer arıyorsanız burası doğru adres. İsminden de anlaşılacağı gibi tamamen geleneksel Hint el işi üzerine uzmanlaşmış bir mağaza. Websitesi Konum için tıklayın.

Bada Pazarı

Bada Pazarı için, Udaipur’un ana pazarı diyebiliriz. Küçük küçük dizili dükkanlarda, deve derisinden çantalar, cüzdanlar, sandaletler, deve kemiği ve gümüş takılar, Rajasthan işi tekstil ürünlerini uygun fiyata bulabilirsiniz. Konum için tıklayın.

UDAIPUR’DA YEME-İÇME

Udaipur’da mekan önerilerimizi aşağıda verdik ama Hindistan’da ne yenir nerede yenir konusunu ayrıca bir yazıda ele aldık.

Neel Kamal Restaurant

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/TajLakePalace1746

Yukarıda bahsettiğimiz Göl Sarayı’nda bulunan Taj Otel’in fine-dining restoranı olan Neel Kamal Restoran’ı kesinlikle rezervasyon önceliklerinize alın. Dekoruyla asillik ve zarifliğin timsali olan bu restoranda menüde Udaipur kraliyet yemekleri, arka fonda canlı klasik müzik var. Şehir Sarayı’nın önündeki limandan, adaya ve restorana özel botlar kalkıyor. Adres: Taj Lake palace, Tel: +91 294 242 8800 Konum için tıklayın.

Upré by 1559 AD

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/Upre-by-1559-AD-159250597465854

Şehir Sarayı ve Göl Sarayı da dahil Udaipur’un tarihi silüeti manzaralı bu teras restoran, Pichola Hotel’in restoranı. Hem lokal hem de uluslararası lezzetleri bulabileceğiniz bir yer. Sakin, rahatlatan, dingin bir atmosferi var. Adres: Lake Pichola Hotel, outside Chandpole, Near Hanuman Ghat Websitesi Tel: +91 294 243 1197 Konum için tıklayın.

Savage Garden

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/savagegardenudaipur

Udaipur’un gizli kalmış, hipster mekanlarından. Mekanın genel atmosferini tarif edecek olsak küçük, minimal ve mavi derdik. Çorbaları, ev yapımı makarnaları, içi pirinçle doldurulmuş tatlı ekşi soslu tavuk göğsü meşhur. Ayrıca ev yapımı Hint şarabı da servis ediyor. Adres: 22 Inside Chandpole Tel: +91 294 242 5440 Konum için tıklayın.

Udai Art Café

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/udaiartcafe

Udaipur’un oldukça hip cafeleriden. 2011’de Udaipur’a turistik amaçla gelip buraya yerleşmiş Yunan bir fotoğrafçı tarafından işletilen cafede şehirdeki en iyi kahveyi bulabilirsiniz. Ayrıca krep, omlet, tost ve sandviç tarzı atıştırmalıklar da var. Adres: Gangor Ghat Road, Lal Ghat Intersection, Near Jagdish Temple Websitesi Tel: +91 294 512 0789 Konum için tıklayın.

 UDAİPUR’DA KONAKLAMA

Taj Lake Palace

Tüm Udaipur’un en görkemli ve zarif yapısında konaklamanın bedeli oldukça yüksek ama kesinlikle buna değer. Detaylı bilgi & rezervasyon

Udai Kothi

New York Times tarafından en iyi nikah mekanı olarak, National Geographic Traveller tarafından da Hindistan’daki en iyi butik restoran seçilmiş otel, UrbanNista&Co tarafından belirlenen dünyanın en seksi 21 rooftop havuzundan birine sahip. Detaylı bilgi & rezervasyon

goStops Udaipur

Backpacker olarak seyahat eden gezginler için Udaipur’dan uygun fiyatlı bir hostel. Detaylı bilgi & rezervasyon

Diğer konaklama seçenekleri

Udaipur’dan diğer otel seçenekleri için tıklayın.

UDAİPUR NEREDE?

Udaipur Hindistan’ın orta kısmındaki Rajasthan eyaletinde bulunan şehirlerden biri. Hindistan’ın kuzeybatısında, Yeni Delhi’nin ise güneybatısında yer alıyor. En yakın büyük şehirler Jodhpur ve Jaipur.

Jodhpur – Udaipur arası 260 kilometre ve arabayla yaklaşık 4 saat 43 dakika,
Jaipur – Udaipur arası 393 kilometre ve trenle yaklaşık 6 saat 20 dakika,
Agra – Udaipur arası 632 kilometre ve arabayla yaklaşık 10 saat 35 dakika,
Yeni Delhi – Udaipur arası 651 kilometre ve arabayla yaklaşık 11 saat 9 dakika,
Mumbai – Udaipur arası 760 kilometre ve trenle yaklaşık 12 saat 43 dakika sürüyor.

UDAİPUR’A ULAŞIM

İstanbul’dan Udaipur’a direkt uçak olmadığı için en cazip seçeneğiniz Türk Hava Yolları veya Air India’nın İstanbul – Yeni Delhi arası her gün birer tane olan uçuşlarından birini tercih edip yaklaşık 5 buçuk saatte Yeni Delhi’ye ulaşarak, oradan tren veya yine bir uçak yolculuğuyla Udaipur’a geçmek.

Yeni Delhi – Udaipur arası ise uçakla gitmek isterseniz IndiGo, Jet Airways ya da Air India havayollarından biriyle 1 saat 15 dakika civarında sürecek bir uçuşla direkt uçabilirsiniz.

Trenle gitmek isteyenler için de Chetak Express ile Delhi S Rohilla İstasyonu’ndan kalkan ekspres tren 12 saat 10 dakika gibi bir sürede Yeni Delhi’den Udaipur’a ulaşıyor.

5 Comments

  1. Harika paylaşım, çok teşekkür ederim.
    Tüm hindistan yazıları harika, akıcı ve olabilecek en iyi tariflemeler yapılmış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir