VİYANA MÜZELER BÖLGESİ (MUSEUMSQUARTIER)

Amsterdam’da Müzeler Bölgesi, Berlin’de Müzeler Adası derken birçok ülkede olduğu gibi Viyana’da da birkaç müzenin bir arada olduğu Müzeler Bölgesi denen bir alan var. MuseumsQuartier Wien ya da Museumsplatz olarak da biliniyor. Viyana’nın Neubau bölgesindeki alan, hatta Viyana’daki en büyük alana yayılmış kültür merkezi burası. Alanda 12 büyüklü küçüklü tane müze var. Leopold ve MUMOK önceliklendirmenizi tavsiye edeceğimiz müzeler.

Museumsquartier’e Nasıl gidilir?

Dediğimiz gibi Viyana küçük bir şehir, bu yüzden her yere gitmek yürüyerek de metro veya tramvayla da çok pratik ve hızlı. Mesela Müzeler Bölgesi’ne Rathaus’tan 12 dakikada, Stephensplatz yani Viyana’nın en merkezi yerlerden birinden de 19 dakikada yürüyebilirsiniz; bu süre toplu taşıma kullanırsanız çok daha hızlı tabiki ama biz her zaman yürümenizi veya pedallamanızı öneririz. Viyana gibi nispeten küçük ve harika mimariyle yapılmış binaları olan bir şehirde her yeri yürüyerek keşfetmek en keyiflisi. Yine de toplu taşıma kullanmak isteyenler için ulaşım kartlarını aşağıda yazdık.

Viyana Gezi Rehberimizi okumak için tıklayın.

Müzeler Bölgesi’nde Hangi Müzeler Var?

Müzeler Bölgesi’nde ne var sorusuna gelince; Leopold Müzesi, Halle E+G diye festival gibi etkinliklerin yapıldığı bir yer, Dschungel Wien diye dans, bale, tiyatro gibi bilimum etkinliğin düzenlendiği bir tiyatro, Architekturzentrum Wien isminde mimariyle alakalı bir müze, ünlü MUMOK müzesi ve ZOOM diye bir çocuk müzesi var. Bu bir sürü binanın toplandığı bölge Müzeler Bölgesi diye geçse de aslında binaların büyük bir kısmı sergi, etkinlik, tiyatro, festival gibi sanatsal etkinliklerin yapıldığı yerler. Yani aslında kültür merkezi burası için cuk oturmuş tanım. Birkaç günlük bir gezi için içinize sinen, gitmek isteyebileceğiniz kaç etkinlik bulabilirsiniz bilmiyoruz ama hangi müzeye gideyim derseniz MUMOK da Leopold da modern sanat müzeleri. Ama MUMOK’taki eserler günümüze Leopold’dakilerden daha yakın. Bu yüzden size birisini öneremeyeceğiz aslında, tamamen size kalmış. Müzeler bölgesiyle ilgili detaylı bilgi almak için websitesine bakabilirsiniz.

Leopold Müzesi

Fotoğraf Kaynak: www.leopoldmuseum.org

Avusturya modern sanatının ve sanatçılarının örneklerinin sergilendiği bir müze Leopold. Diğer çok bilinir müzelere kıyasla çok da eski sayılmaz çünkü 2001 yılında açılmış. Müzede Avusturyalı Ekspresyonist Egon Schiele başta olmak üzere birçok sanatçının eseri sergileniyor, bu eserleri de Rudolf ve Elisabeth Leopold toplamış, isim de buradan geliyor aslında. Müzenin en önemli özelliklerinden biri de Egon Schiele’in dünyada en fazla eserinin sergilendiği yer olması. Diğer bazı sanatçılar da Oskar Kokoschka, Alfred Kubin, Richard Gerstl ve Albin Egger-Lienz. Bizce Müzeler Bölgesi’ni görmek gerek ama her müzeye gitmeye gerek yok. Leopold Müzesi de modern sanata ilgisi olanlar için iyi bir fikir olabilir.

Salı ve Perşembe günleri hariç her gün 10.00-18.00 arası, Perşembe günleri 10.00-21.00 arası açık. Salı günleri ise kapalı. Viyana’nın en popüler müzesi olduğundan kapısından almak yerine online bilet almayı tercih edebilirsiniz. Online bilet almak için tıklayın. Konum için tıklayın.

 MUMOK

Fotoğraf Kaynak: www.mumok.at

MUMOK Avrupa’daki en büyük sanat müzelerinden biri; klasik-modernizm ve pop-art tarzlarında eserler burada bir araya getirilmiş. Hem uluslararası hem de Avusturyalı birçok sanatçının eserleri var ve buna en çok bilinen Pablo Picasso, Andy Warhol ve Franz West gibi sanatçıların özel sergileri ve koleksiyonları da dahil. MUMOK eski eserleri içerse de aslında günümüze çok da uzak bir müze değil, daha güncel sanatçılar da var. Bazen müzede özel sergiler ve etkinlikler de yapılıyor. Bu etkinlikleri websitesinden takip edebilirsiniz. Aynı zamanda MUMOK’un içinde bir kütüphane, kafe ve hediyelik eşya veya müzeyle alakalı hatıralar satın alabileceğiniz bir dükkan var.

Müze Pazartesi günleri 14.00-19.00 arası, Salı-Pazar arası Perşembe günü hariç 10.00-19.00 arası, Perşembe günleri ise 10.00-21.00 arası açık. İçindeki kütüphane de Salı-Çarşamba-Perşembe günleri 10.00-16.00 arası açık. Vienna Pass sahiplerine ve 19 yaş altı gençlere ise ücretsiz. Konum için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir