Bu yazımızda millet olarak yurt dışında sıkça yaptığımız bazı hataları anlattık. 

Eğer yurt dışına giderken bilinmesi ve dikkat edilmesi gerekenlere dair bilgi arıyorsanız  İlk Defa Yurt Dışına Çıkacaklar İçin Tavsiyeler isimli yazımızı okumalısınız. Bütün sorularınızın cevabını bulacağınız, çok faydalı bir yazıdır, mutlaka göz atın.

 

🙅 Hata 1: Bisiklet Yolundan Yürümek

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Hollanda, Almanya, Belçika, Danimarka gibi düz ayak ülkeler başta olmak üzere Avrupa’nın çoğu ülkesinde ve şehrinde insanlar çoktan bisikletli hayata geçmiş durumda. Yani bisiklet günlük hayatlarının öylesine ayrılmaz bir parçası olmuş ve toplu taşıma o kadar gelişmiş ki insanlar motorlu taşıt kullanma ihtiyacı bile duymuyorlar. Bu nedenle de şehir onların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde tasarlanmış. Şehirlerin hemen hemen her bölgesinde, kaldırımlarda sadece bisikletlilere ayrılmış bisiklet yolları var. Eğer dikkat etmez de lay lay lom bir şekilde Türkiye’deki kaldırımlarda yürür gibi bu özel ayrılmış yollarda yürümeye kalkarsanız 70 yaşındaki bisikletli amcadan bir güzel azarı yersiniz bizden söylemesi. 
 

🙅 Hata 2: Bahşiş Oranlarına Dikkat Etmemek

Fotoğraf Kaynak: jenny downing / Flickr

– Anglosakson ülkelerde bahşiş konusu çok hassastır. %10 ile %25 arasında bir şey bırakmanız beklenir.
– Avrupa’da ise yüzde üzerinden değil de biraz hissiyat üzerinden yürüyor. 30 Euro’luk bir hesaba insanların 2 Euro bırakması olağan bir şey.  
– Bazı restoranlarda servis ücreti zaten hesaba direkt olarak eklenebiliyor. O yüzden mutlaka her hesapta servis ücretinin dahil olup olmadığını kontrol edin.
– Bazı ülkelerde bahşiş namus meselesi haline getirilirken Uzak Doğu’daki bir ülkede hakaret olarak algılanabiliyor. 

 

🙅 Hata 3: Çöpleri Ayırmadan Atmak

Fotoğraf Kaynak: pixabay.com

Özellikle Avrupa’da çöpler kağıt, cam, plastik, organik vb gibi ayrıştırılarak atılıyor. Bu nedenle elinizdekileri cöpe atmadan önce çöpün üzerindeki yönlendirmeleri mutlaka okuyun.

 

🙅 Hata 4: Müzelerin Pazartesi Kapalı Olduğunu Unutmak

Fotoğraf Kaynak: pexels.com

Tüm dünyada müzeler genellikle pazartesileri kapalı oluyor ama malum turistik bir yurt dışı seyahatinde kısıtlı zaman içinde maksimum yeri görme derdinde olunduğunda gitmek istediğiniz müzenin pazartesi kapalı olduğunu atlayıp gereksiz yere zaman ve enerji kaybına uğrayabiliyor insan. Mutlaka sadece müzeler değil mümkünse her yerin açılış-kapanış saatlerini öğrenerek gidin.
 

🙅 Hata 5: Restoranların Akşam Yediden Önce Açılmadığını Atlamak

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

İtalya gibi ülkelerde, akşam yemek yiyeceğiniz restoranlar belli bir saatten önce açılmıyor olabilir o yüzden her zaman gideceğiniz restoran ve cafelerde açılış kapanış saatlerini önceden kontrol etmekte fayda var. O gitmeyi çok istediğiniz restoranın kapısında kalınca insanın hevesi kaçıveriyor.  

 

🙅 Hata 6: Bazı Ülkelerde Öğle Arası Tatilinin Oldukça Uzun Olduğunu Unutmak

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

İtalya, İspanya gibi bazı Avrupa ülkelerinde öğle vakti 12.00 – 14.00 saatleri arası siesta zamanı yani öğle tatili olduğundan bu saatler arasında açık dükkan aramak büyük hata. Bu saatler arasında olsa olsa yemek yerleri açık olur. Her zaman dediğimiz gibi saatleri kontrol etmek önemli. 
 

🙅 Hata 7: Marketten Alışveriş Yapmak Yerine Oteldeki Mini-barı Kullanmak

Fotoğraf Kaynak: paksenn3 / Flickr

Eğer otomat makinelerinden almak isterseniz 10 centlik suya 1€ ödersiniz bu yüzden en iyi tüyo gittiğiniz yerin çevresinde uygun fiyatlı bir market bulup otel odanızda varsa buzdolabını doldurmak. Marketten bol bol su, biraz meyve, atıştırmak için kuruyemiş, eğer dışarda içkiye para vermek istemiyorsanız bira-şarap alıp dolaba koyun. Aman minibara yaklaşayım bile demeyin, 1-2 €’luk çikolatalara 6-7 €  yazdıklarını görünce insan deliriyor. Çoğunlukla minibarın yanında içindeki yiyecek içeceklerin yazdığı bir fiyat listesi oluyor, zor durumda kalıp bir şeyler yiyecekseniz de fiyat listesini kontrol edin. 
 

🙅 Hata 8: Su Alırken Gazlı Mı Gazsız Mı Dikkat Etmemek

Fotoğraf Kaynak: pixabay.com

Marketten su alırken üzerindeki yazıyı okumadan kasaya gitmeniz yüzde elli ihtimalle mineralli – gazlı – sodalı su almanız demek. Eğer bildiğimiz suyu kastediyorsanız özellikle natural water, spring water, still water eğer musluk suyu içilen bir şehirse tab water olarak belirtmeniz gerekir. 
 

🙅 Hata 9: Tur Şirketlerinin Ekstraya Giren Turlarına Katılmak

Fotoğraf Kaynak: www.pexels.com

Yurtdışına ilk defa çıkacakların tercihi genellikle tur şirketleri oluyor. Bu oldukça doğal bir refleks çünkü ilk defa konfor alanınızdan bu kadar uzaklaşıyor, hiç bilmediğiniz hiç görmediğiniz, hatta dilini bile bilmediğiniz bir yere gidiyorsunuz. Bizim burada yapacağımız uyarı ilk kez yurt dışına çıkacaklara tur şirketleri ile çıkmayın değil. Bizim önerimiz, tur şirketlerinin tur boyunca size hizmet adı altında sunduğu ama her birinden ekstra para kazandıkları turlara katılmayıp, tura çıkmadan önce gerekli bilgileri internetten azıcık bir araştırma yaparak, gezi bloglarını okuyarak, basılı seyahat rehberlerini edinerek merak ettiğiniz ve tur dahilinde olmayan yerlere çok daha uygun fiyata kendi çabalarınızla gitmeniz. Bu hiç de düşündüğünüz ve kafanızda büyüttüğünüz gibi zor bir şey değil. Örneğin, Paris’tesiniz ve tur sizden ekstra bir ücretle Paris’in yarım saat dışındaki Disneyland’a götürmek için 150 Euro istiyor. Bu fiyatın içinde giriş ve otobüsle ulaşım var. Siz tura katılmayıp, tren saatlerine bakıp kendiniz gitseniz Disneyland girişi 80 Euro desek 10 Euro da gidiş dönüş tren masrafı desek aradaki 60 Euro sizin cebinize kar kalıyor. 
 

🙅 Hata 10: Yanımda Sigara Taşımayayım Oradan Alırım Demek

Fotoğraf Kaynak: pixabay.com

Sigara içenlere kötü haber, her ne kadar alkollü içkiler yurt dışında daha uygun olsa da genel olarak tütün ürünleri Türkiye fiyatlarının üzerinde. Bu nedenle seyahatte içeceğiniz kadar paketi yanınıza alın.
 

🙅 Hata 11: Free-Shopta Uygun Diye Alışverişin Dozunu Kaçırmak

Fotoğraf Kaynak: pixabay.com

Yurtdışına çıkılıp geri dönüldükten sonra “sadece market fiyatlarından bir nebze daha uygun diye” free-shoplarda kendinizi kaybetmeyin. Sadece gerçekten günlük hayatta sık tükettiğiniz ve free-shoptan almasanız da marketten veya parfümeriden her halükarda alacağınız parfüm, sigara ve içki gibi ihtiyaçlarınızı alın deriz. Yoksa işin ucu ona bi hediye şuna bi hediye, üstüne çikolata bonibon, hiç ihtiyacınız olmayan bir marka çantaya varabiliyor.
 

🙅 Hata 12: Domuz Eti Çıkabilir Diye Türk Restoranlarından Çıkmamak

Fotoğraf Kaynak: pexels.com

Bizce yurtdışında yapılan en büyük yanlışlardan biri sırf domuz eti çıkardı çıkmazdı diye diye yerel restoranlarda yemek yemeyip köşebaşındaki Türk restoranından veya dönercilerden çıkmamak. Böyle yaparak gittiğiniz ülkenin ne kadar özellikli lezzetlerini kaçırdığınızı bilemezsiniz. Bir kere yurtdışındaki restoranların İngilizce menülerinde hangi yemekte ne eti kullanıldığı açıkca yazar. Yazmıyorsa da garsona sorup kafanızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. 
 

🙅 Hata 13: Alkollü İçkiyi Free-Shoptan Almak

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Genel olarak alkollü içkilerin Türk marketlerine oranla free-shoplarda daha uygun olduğu doğru ama gideceğiniz ülkenin yerel bir marketi kadar da uygun olmayacağını söyleyebiliriz. Tabi Kuzey Avrupa’da veya İsviçre’de değilseniz. İtalya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerden bavulunuza marketten atacağınız birer şişe sıkıntı çıkarmayacaktır. 
 

🙅 Hata 14: Trene Binecekseniz Peronuna Dikkat Etmemek

Fotoğraf Kaynak: pexels.com

Avrupa’da demiryolu ağının ne kadar gelişmiş olduğu malum. Bu nedenle de yurtdışında tren garları bizdeki Haydarpaşa Garı’na benzemiyor. Özellikle Avrupa’nın büyük şehirlerinde devasa bir kompleks şeklinde tren garlar var ve buradaki peron sayıları 20’leri 30’ları görebiliyor. Bu nedenle biletinizde yazan peron numarasına dikkat edip önceden o perondaki yerinizi almaya bakın. Aksi takdirde kendinizi dev bir garda valizlerle bir perondan diğerine koştururken bulabilirsiniz.
 

🙅 Hata 15: Uçağa Binecekseniz Kalkış Terminaline Dikkat Etmemek

Bizim havalimanlarında olmasa da özellikle Londra, Milano gibi  Avrupa’nın büyük kentlerinde her havalimanında birden fazla terminal olabiliyor. Hatta belirli havayolu firmalarına ayrılmış belirli terminaller olabiliyor. Bu nedenle mutlaka uçağınızın terminalini kontrol edin. Aksi takdirde bir terminalden diğerine geçişte zaman kaybedip uçağı bile kaçırabilirsiniz. 
 

🙅 Hata 16: Fast Food Restoranlarda Yemek Tepsisini Kaldırmamak

Fotoğraf Kaynak: pexels.com

Bu en çok yapılan hatalardan biri oluyor genelde, Türkiye’de fast food restoranlarında yemeğimizi yiyip tepsiyi bırakıp gitmeye alışkın olduğumuz için orada da haliyle aklımıza gelmiyor. Fakat yurtdışında fast food restoranlarında yemeğinizi yedikten sonra tepsinizdeki çöpleri orada bulunan çöp kutusuna boşaltıp boş tepsiyi de üst üste koymanız gerekiyor. Oldu da nereye koyacağınızı göremediniz, birkaç dakika etrafı izlediğinizde mutlaka bu işlemi yapan birini görürsünüz. Aman masada bırakıp gitmeyin laf söyleyen bile olabilir. 
 

🙅 Hata 17: Tuvaletlerde Taharet Musluğu Olmasını Beklemek

Fotoğraf Kaynak: pexels.com

Tuvaletlerde %90 ihtimalle taharet musluğu göremeyeceksiniz, şaşırmayın. Bizim kültürümüzde buna çok alışık olsak da ne Avrupa ne Amerika’da taharet musluğu neredeyse hiçbir yerde yok. 
 

🙅 Hata 18: Marketten Kilo İle Meyve – Sebze Alabileceğinizi Sanmak

Fotoğraf Kaynak: pexels.com

Bizde her şey kiloyla alınsa da yurtdışında çoğunlukla marketlerde sebze-meyveler tane ile satılıyor. Hatta bazı yerlerde jelatine sarılmış yarım salatalık bile görmüşlüğümüz vardır, taneyle almaya alışın. Hem böylece gerektiği kadar, ısraf olmayacak şekilde almaya alışıyorsunuz. 
 

🙅 Hata 19: Marketlerde Poşetlerin Bedava Olduğunu Sanmak

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Yurtdışında çoğu markette ya poşetler parayla satılıyor, ya da hiçbir şekilde poşet bulamıyorsunuz. Bir sürü alışveriş yapıp birden poşetsiz kalmak can sıkıcı olabiliyor, o yüzden eski usül alışveriş fileleri, bez çantalar, kumaştan poşet şeklinde çantalar veya sırt çantası işinizi görecektir, hazırlıklı gidin. 
 

🙅 Hata 20: Bazı Metrolarda Turnike Yok Diye Bilet Almadan Geçmek

Bu da en çok yapılan hatalardan biri, özellikle Avrupa’daki şehirlerde metrolarda turnike sistemi yok, yani kartınızı okutmanız veya göstermeniz gerekmiyor. Bundan hareketle aman birkaç durak gideceğim zaten niye bilet alayım demeyin, metrolarda kontroller yapılıyor ve eğer biletiniz yoksa 70 € civarı bile ceza ödemek zorunda kalanı duyduk. 3-4 € ‘yu kurtarayım derken beklenmedik bir 70-80 € insanın canını sıkabilir. Siz siz olun biletsiz binmeyin. 
 

🙅 Hata 21: Kahvaltıda Zeytin – Peynir Bulmayı Beklemek

Milletçe yurt dışındayken en zorlandığımız öğün kahvaltı. Bizim pehlivan sofralarına en yakın geçen şey göz yumurta. Avrupa’da daha çok “kontinentel kahvaltı” olarak tanımlanan resimde gördüğünüz tip kahvaltılar yaygın. Okyanusu aşınca devreye pancakeler, wafflelar giriyor. Bu saydıklarımıza burun kıvırdıysanız terkrar düşünün; Asya’da haşlanmış pirinçli, sushili, noodlelı kahvaltılar var. Yerel lezzetler ve alışkanlıklarla savaşmayın, teslim olun deriz. 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.