İLK KEZ YURT DIŞINA ÇIKACAKLARA TAVSİYELER

Stres yok, her şey çok kolay olacak ve süper geçecek! Biliyorum; bilinmez insanın gözünü korkutabiliyor. Bu çok doğal ve tüm ilk defa yurt dışına çıkmış herkesin yaşadığı bir süreç. Hepimiz de mutlu mesut gidip geldik, sen de çok güzel anılarla döneceksin.

İçine biraz su serpecekse, kafanda büyüttüğün kadar büyük bir bilinmez seni beklemiyor. Sonuçta gezegen değil, ülke değiştiriyoruz, gideceğimiz yerde de senin benim gibi insanlar var. Dünyada her ne kadar kültürler farklılık gösterse de, insanlar temelde her yerde aynılar. Nereye gidersen git, birisi hapşırınca insanlar çok yaşa diyor, hıçkırık tutunca gülüyor, restoranda yemek gecikince sinirleniyor, otobüste birisi yer verince seviniyorlar. 😀 Pasaportlarımız farklı olsa da hepimiz aynıyız.


Geriye kalıyor ikinci konu: Yurt dışında giderkenki işleyiş ve ilk kez yurt dışına çıkacaklara tavsiyeler ve bilinmesi gerekenler.

O noktada da sırtınızı bize yaslayabilirsin, sana yurt dışına çıkarken havalimanında yapılması gerekenlerden tut da ilk defa yurt dışına çıkacaklar nereye gitmeli, havaalanında yapılması gerekenler ve yurtdışı pasaport kontrolünde sorulan sorular, tax free nedir, nasıl alınır gibi bütün kritik konuları kapsayan Yurt Dışına Çıkmak 101 rehberi çıkardık.

Dönüşte yorumlarını merakla bekliyoruz!

Not:
– Genelde ilk defa yurt dışına seyahat edenler batı ülkelerine gittikleri için örneklerimizi batı ülkeleri odaklı anlattık.
Yurt Dışında Ucuz Tatil tavsiyelerimizi okumak için hadi tık tık.
– Gezerken para kazanmak isteyenleri de şuraya alalım: İnternetten Para Kazanma Yolları

HAZIRLIK AŞAMASINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

1. Yurt Dışına Çıkmak İçin İlk Adım: Pasaport Çıkartmak


3 ülke hariç, dünyadaki diğer tüm ülkelere gitmek için mutlaka pasaportunuzun olması gerekiyor. Pasaport Nasıl Alınır yazımızda adım adım pasaport çıkartma işlemlerini bulabilirsiniz.

Pasaport çıkarmadan gidebileceğiniz 3 ülke ise: Kıbrıs, Ukrayna ve Gürcistan. Bu ülkelere gitmek için nüfus cüzdanınızın olması yeterli. Dikkat: Ehliyet ile gidemezsiniz!
Gürcistan’a gidecekler Batum Gezi Rehberimize göz atmayı unutmasın.

2. Pasaportunuzun Üzerindeki Geçerlilik Süresine Kanmayın!

Şimdi pasaportunuzun geçerlilik tarihine baktınız, daha 2 ay var. Oh dediniz, ben bi Yunanistan patlatayım. Bilmiyorsun ki seni sınırdan içeri almazlar, evine kös kös dönersin.

Neden mi? Genel olarak seyahat edeceğiniz tüm ülkeler, güncel pasaportunuzun seyahat edeceğiniz tarihlerden sonra bile en az 6 ay daha geçerliliğinin olmasını bekliyor. Ayıca yurt dışı çıkışlarınızda pasaportunuzun en az 2 boş sayfası olduğunu da kontrol etmeyi unutmayın.

3. İlk Defa Yurt Dışına Çıkacaklar Nereye Gitmeli?

Vizesiz Gidilen Ülkeler içinden Karadağ (sadece yazın) veya Sırbistan’ı tercih edebilirsiniz. Hem  estetik ve eğlenceliler, hem de vizesiz oluşları ve birkaç saatte uçulmalarıyla eforsuzlar. Mutfaklarının ve Balkan kültürünün bize olan yakınlığı yabancılık çekmezsiniz. Vize gerekmeden gidebileceğiniz diğer güzel yerleri öğrenmek için Vizesiz Gidilen En Güzel Ülkeler yazımıza bakabiliriniz.

Schengen Vizesi Ülkeleri içinden İtalya’dan Roma, Floransa ya da İspanya’dan Barselona‘yı öneririz. Roma ve Floransa o kadar güzel ki daha fazla gezmek için iştahınızın kabarması garanti: Ayrıca damak tadı, insan ilişkileri olarak bize çok yakınlar. Barselona ise genç olmak için dünyadaki en güzel şehirlerden. Vizeniz yoksa Schengen Vizesi Nasıl Alınır yazımızdan faydalanabilirsiniz.

4. GSM  Hattınızı Yurt Dışına Açtırın


Telefon hattınız siz açtırana kadar yurt dışı kullanımına kapalı oluyor. Hattınızı yurt dışı kullanımına açtırmazsanız ne arama yapabilirsiniz, ne aranabilirsiniz, ne de mesaj atabilirsiniz. Ama WiFi’a bağlandığınız her yerde Whatsapp üzerinden sevdiklerinize ulaşabilirsiniz. Bilgi almak, rezervasyon yapmak, ailenizi aramak gibi bir sürü şey için telefona ihtiyacınız olacak. Mutlaka yurt dışı kullanımına açtırın. Bunu Türkiye’den ayrılmadan yapmanız şart, yoksa yurt dışına ayak basar basmak telefonunuz bir fotoğraf makinasına döner.

Açtırmanın 3 yolu var: 1) Müşteri hizmetlerini aramak, 2) Şubeye gitmek, 3) SMS göndermek.

SMS ile hattınızı yurt dışı kullanımına açtırmak

Turkcell: Mesaj ile hattınızı  yurtdışına kullanıma açmak için “ROAM” yazıp 2200’e ücretsiz SMS gönderin.

Vodafone: “ROAM AC” yazıp 7048’e gönderin.

5. El Yakmayan Faturalar İçin Yurt Dışı Paketleri Alın


GSM’lerin en sevdiği şey yurt dışına harika bir geziden gelen insanların moralini sıfır ile çarpmak. Telefon faturanız şu an size pahalı geliyorsa, yurt dışından döndükten sonra kendinizi camdan atmak isteyebilirsiniz. Bunu engellemek için yurt dışı paketlerinden satın alın.

Turkcell iki opsiyon sunuyor

1) Kendi tarifenizi her gün belli bir ücret vererek kullanmaya devam edebilirsiniz.
SUPER YURTDISI yazıp 2200’e gönderdiğinizde aktif hale geliyor. Güncel günlük kullanım ücretini buradan öğrenebilirsiniz.

2) Yurt dışında kullanmak üzere belli bir internet, sms, ve telefon hakkı satın alabilirsiniz.
Turkcell’in Akıllı Dünya Tarifesi ekstra bir ücret karşılığı ister 30 dakika konuşma veya 30 SMS isterseniz de 100 MB internet hakkınız var. Bu tarife siz yurt dışına gidip de telefonunuzu ilk kullanıma açtığınız anda otomatik devreye giriyor. Güncel tarife ücretini buradan öğrenebilirsiniz.

Biz 1.sini öneriyoruz çünkü gezerken insanın internet kullanımı çok fazla oluyor. Tren saatinden restoranına internette bir sürü araştırma yapmak isteyeceksiniz. Bi de üzerine sosyal medya hesaplarınızı kulllandınız mı satın aldığınız paket eriyip bitiyor.

Önemli: Bu paketler tüm ülkelerde geçerli değil. Mutlaka gittiğiniz ülke bunların arasında mı bakın!!!!

Vodafone

Vodafone’un ise günlük 25 MB interneti (kodu: NET25), Aylık 30 dakika konuşma  (kodu: AYLIK30) olan yurtdışı paketleri var. Paketleri hesabınıza işletmek için paket kodunu yazıp 7048’e göndermeniz yeterli. Güncel ücretini buradan öğrenebilirsiniz.

6. Yurtdışından Nasıl Arama Yapılır?

Yurt dışındasınız ve Türkiye’yi arayacaksanız numaranın başına +90 koyarak arayacağınız numarayı çevireceksiniz. Örnek: +90 537 777 77 77.

Eğer bulunduğunuz ülkedeki ya da 3. bir ülkedeki bir numarayı arayacaksanız yine başına o ülkenin konudunu koymanız gerekecek. Örneğin; Makedonya’da bir yeri arayacaksanız başına ülke kodu +389 gelecek.. Örnek: +3890000000000 gibi.

7. Priz Uyumuna Dikkat Edin


Dünyanın farklı ülkelerinde farklı voltajlı elektirik sistemleri ve priz girişleri var. Biz Türkiye’de C ve F tiplerini kullanıyoruz. Avrupa’nın büyük çoğunluğu da C ve F kullanıyor ama Amerika A ve B, İngiltere ise G tipi kullanılıyor. Eğer farklı bir priz kullanıyorlarsa yanınızda adaptör/ dönüştürücü götürün. Hangi ülkede ne priz girişleri ve voltaj kullanılıyor öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz. Otelde kalacaksan, resepsiyonlarda adaptör bulunabiliyor.

8. Oraya Gitmek İçin Doğru Zaman Ne Zaman Araştırın

Bakın bu sezon kontrolü meselesi çok önemli. Bize neşeli neşeli “Balayı için Tayland’a çok ucuz bilet bulduk! Temmuz’da yolcuyuz” mesajları geldikçe biz burada kahroluyoruz. Çünkü bizim yaz aylarımız Tayland’a en gidilmemesi gereken, Muson yağmurları ile suların sellerin bastığı aylar. Mutlaka internete bi “best season to go to xxx” yazıp araştırın uçak bileti almadan.

9. Kıyafet Seçimi & Hava Durumu Uyumuna Dikkat Edin


Gideceğiniz ülkedeki hava durumunu mutlaka kontrol ederek valiz hazırlayın. Gideceğiniz ülkenin mevsim normalleri Türkiye’deki mevsim normallerine kıyasla biraz farklı olabilir. Örneğin Kuzey Avrupa’nın Ağustos’u İstanbul’un Ağustos’una benzemez. Burada t-shirt, şort gezerken orada bir anda polar, mont, bere moduna girmeniz gerekebilir.

10. Valiz Hakkınızı Öğrenin


Siz de ‘’Aklımda kalacağına yanımda kalsın’’ diyorsanız hava yollarının valizlere maksimum ağırlık sınırı koyduğunu bilin.
– Her şeyden önce seyahat etmeyi düşündüğünüz valizin içi boşken ki kendi ağırlığının az olmasına dikkat edin. Bazı valizler içi boşken bile çok ağır.
– Farklı havayollarının farklı maksimum ağırlık politikaları var.
Türk Hava Yolları için ağırlık limitleri şöyle: Yurt içi uçuşlarda 15 kg, Yurt Dışı biletlerde 20 kg ama eğer promosyonlu bilet aldıysanız 15 kg, Business sınıfında 30 kg
Pegasus ise bilet fiyatları için paketler oluşturmuş:
Yurt içinde Eko paket 15, Avantaj paket 20, Ekstra paket 25,
Dış hatlarda Süper eko paket 8 kg (ama sadece kabin valizine izin veriliyor), Eko ve Avantaj paketler 20, Ekstra paket 25 kg.
Sun Express havayolu şirketinde yolcu başına düşen hak 20 kilo, el bagajı ise 6 kilo. Eğer 2 yaşından küçük çocuğunuz varsa onun hakkı da 10 kilo. Ayrıca çocuk arabanız, seyahat yatağınız ve benzerleri ücretsiz taşınıyor.
– Yani valiz hazırlamadan önce mutlaka hafif bir valiz tercih edip uçuş yapacağınız havayolu şirketinin size tanıdığı valiz hakkını öğrenin.

11. Döviz İşlemlerinizi Türkiye’de Halletmeye Bakın


TL verip döviz alma işlemini mutlaka Türkiye’de yapın. Türk Lirası’nı yurt dışında bozduracak yer bulmak tam bir kabus.
– Her bozdurma işleminde komisyon verdiğiniz için ideali TL’yi direkt o ülkenin parasına çevirerek çıkmak. Yani mümkünse paranızın kesin harcayacağınızı bildiğiniz kısmını Türk Lirası’ndan gideceğiniz ülkenin parasına çevirin. Ama maalesef bu çoğu zaman mümkün olmuyor ve siz burada Dolar ya da Euro alıp, daha sonra o ülkeye gittiğinizde onu bozdurup yerrel patayı almak zorunda kalıyorsunuz çünkü Türkiye’deki döviz bürolasında Peru Pesosu ne gezsin? Mesela Arap turist çok geldiği için Suudi Riyal’i bulmak bir nebze daha kolay. Ama sadece kesin harcayacağınızı bildiğiniz kadarını yerel para birimine çevirin. Yanınızda ektsradan bulunan para Dolar olsun.
– Euro’dan ziyade Dolar’ı önermemizin sebebi, dünyada daha geçerli bir para olması. Hatta bazı ülkelerde ödemelerde kendi para birimleri gibi dolar kabul ediyorlar.
– Küba bu duruma istisnadır, Amerika ile politik gerilim olduğu için Dolar dert, Euro götürün.
– Söylemeye gerek var mı bilmiyorum; Euro bölgesine gidiyorsanız Dolar almayın, direkt Türk Lira’nızı Euro’ya çevirin. 🙂
– Havalimanı ve tren garlarında döviz büroları var. Buralarda yüksek komisyonla işlem yaparlar. Sizi şehre götürecek kadar bir meblayı çevirtip, gerisini şehirde bozdurabilirsiniz.

12. Online Check-In Yapıp Uçuşunuzu Garantiye Alın

Bagajınız olsun olmasın mutlaka online check-in yapın. Neden mi?
– Hava Yolları bazen uçaktaki koltuk sayısından fazla bilet satarlar. Kimlere uçakta yer kalmaz biliyor musunuz? Check-in’ini geç yapanlara. Kaç kere başımıza geldi, özellikle bayramdı, tatildi, yaz sezonuydu çok sık yaşanan bir durumdur. Online check-in yapın, kıçınızı garantiye alın.  😀
– Havalimanı check-in kuyruğunda daha az beklersiniz.
– Yurt dışı uçuşlarında uçak saatinden 45 dakika önce check- in işlemi kapanır. Yurt içi uçuşlarında da 30 dakika kala. Yani bir aksilik oldu ve siz 40 dakika kala geldiniz, uçamazsınız, biletiniz de paracıklarınız da yanar. AMA eğer online check-in yaptıysanız, valizinizi de alıp direkt kapıya gidip, uçağa binebilirsiniz.

Online Check-in Nasıl Yapılır?

– Online check-in uçuşa 24 saat kala açılır, uçuştan 2 saat önce kapanır.
– Uçtuğunuz havayolundan biletinizi satın aldığınızda onay e-mailı gelir. Bu emailde bir PNR numarası vardır.
– Havayolunun websitesindeki online check-in sekmesine PNR numarası ve adınız soyadınızı girerek işlem yapabilirsiniz.

13. Pasaportunuzun Kimlik Sayfasının Ve Vizenizin Sayfasının Fotoğrafını Kendinize Emaillayın

İnsanlık hali; eşyalar kaybolabilir ya da çalınabilir. Bunu göz önünde bulundurarak pasaportunuzda bulunan kimlik bilgilerinizin olduğu sayfanın ve vizenizin olduğu sayfanın fotoğraflarını çekip telefonunuzda bulundurun. Hatta bizce biraz daha garantiye alıp kendinize mail atın. Sonuçta telefonunuz da çalınabilir veya kaybolabilir. Bu tarz durumlarda polise veya ilgili kişilere kendinizi daha iyi anlatabilir, ihtiyacınız olduğunda hemen pasaport ve vize bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

YURT DIŞINA ÇIKARKEN HAVALİMANINDA YAPILMASI GEREKENLER

Gelelim yurt dışına ilk kez çıkanların en stres yaptığı kısımlara.

14. Yurt Dışına Çıkarken Havalimanında Yapılacaklar Listesi


– Havalimanı güvenliğini geç, içeri gir.
– Uçtuğun hava yolunun kontuarını bul. Ekranında senin gideceğin şehir olan gişeye ilerle.
– Check-in işlemleri (kayıt) için pasaportunu ve valizini görevliye ver. Burada kilo limiti ihlali var mı görmek için valizini tartacaklar. İşlem sonunda sana biniş kartını verecekler. Üzerinde kapı numaran ve kapıda hazır bulunman gereken saat yazacak.
– Harç pulu gişesinden kişi sayınız kadar harç pulu alın.
– Pasaport kontrole geçin ve harç pulunu pasaportunuzla birlikte memur beye verin.
– Pasaportu geçtikten sonra artık gümrüksüz bölgedesiniz.
– Biniş kartının üzerindeki saat ve kapı bilgileri değişebilir! Senin bunu mutlaka panolardaki uçak bilgilerinden takip etmen gerekir! Bu çok önemli! Yoksa uçağı kaçırırsın.
– İsrail Amerika gibi bazı ülkeler uçaktan önce tekrar bir güvenlik kontrolüne tabi tutabilirler.
– Uçağa bin. Uçuş boyunca kemerini bağlı tut.
– Uçaktan indiğin zaman ilk olarak pasaport kontrölünden geçeceksin. Sonra valizlerini alacaksın.
– “Passport Control” tabelalalarını takip et. Aşağıdaki başlıklarda burada sordukları soruları anlattık.
– Pasaport kontrolünden sonra sıra valizleri almada. “Baggage Claim” ya da “Baggage Hall” tabelalerını takip ederek valiz alanına ulaş.
– Ekranlardan senin uçağının valizlerinin hangi banttan dağıtıldığını bul ve orada valizlerini bekle.
– Valiz alanından çıkarken kapının yeşil ve kırmızı olarak 2’ye ayrıldığını göreceksin. Yeşilden devam ederek dışarı çık.
– Hadi geçmiş olsun.

Gelelim detaylarına:

15. Uçak Saatinden 2 Saat Önce Havalimanında Olun

Hazırlık aşaması bitti çantaları hazırladık, ihtiyacımız olan her şeyi yanımıza aldık ve havalimanı yoluna çıktık. Şimdi burada da havalimanında bilmemiz ve uygulamamız gereken veya yararlanabileceğimiz bazı durumlar var. Öncelikle ilk adım havalimanına uçuş saatimizden 2 saat önce varmak. Çünkü kimse elini kolunu sallayarak uçağa binemiyor. Güvenlik için bazı uygulamalar, kontroller, bagajınız varsa onu verip uçuş kartınızı alma gibi durumlar var. Ayrıca bazı dönemler veya saatler yoğunluk olduğundan tüm bu işlemler normalden biraz daha uzun sürebilir. Bu kontrollerin tamamını rahatça tamamlamak için ihtiyacımız olan vakit 2 saat kadar. Yani uçuşunuz saat kaçtaysa o saatten 2 saat önce havalimanında olmaya çalışın. Zamanınız kalırsa da güzel bir kitap açıp keyifle okuyun.

16. Yoğunluk Noktalarına Aman Dikkat!

Bayramlarda, tatillerde ya da bazen özel bir sebep yokken bile havalimanında aşırı yoğunluk olabiliyor. Uçağı kaçırmamak için kritik yoğunluk noktaları olabileceğini aklınızda bulundurun:
– Havalimanı yolu trafiği ve giriş kuyruğu
– Otopark (yer bulamıyorsanız valeye vermek bir seçenek)
Havalimanı otoparkı ve vale çok pahalı olur. O yüzden havalimanı çevrelerinde ucuz otoparklar var. Sizi servis aracı ile havalimanına bırakıyorlar. Buraya park edecekseniz bir yarım saatinizi alacağını hesaplayın.
İstanbul Havalimanı’na Yakın Ucuz Otoparklar
– Havalimanı girişinde güvenlik kontrolü kuyruğu
– Check – in kuyruğu (Online check’in yapanlar direkt online check – in kontuarına başvurabilir)
– Pasaport kontrolü kuyruğu
– Kapılara geçerken tekrar güvenlik kontrolü kuyruğu
– Bir de bazen kapılar çok uzak oluyor. 20 dakika havalimanı içinde yürümek zorunda kalabiliyorsunuz. Bunu da göz önünde bulundurun. Danışmaya bulunduğunuz yerden kapıya gitmenin kaç dakika alacağını sorabilirsiniz.
Sabiha Gökçen Havalimanı’na Nasıl Gidilir?
İstanbul Havalimanına Nasıl Gidilir?

17. Harç Pulunuzu Aldığınızdan Emin Olun

– Yurt dışına çıkan herkesin pasaport kontrolüne girmeden önce harç pulu denilen puldan alması gerekir. Çıkış başına alınan 150 TL’lik harçtır.
– Yurt dışında oturma izni bulunanlardan ve 7 yaşın altında olanlardan alınmıyor.
– Pulu havalimanında bulunan veznelerden alabiliyorsunuz.
– Bankalardan da alabiliyorsunuz ama bizce bu pek pratik değil (Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Halk Bankası, Akbank vs.)
– Pasaport kontrolünde mutlaka görevli kişiye pasaportunuzla birlikte pulu da takdim etmeniz gerekiyor.
– Genellikle tam pasaport kontrolüne girildiğinde harç pulunu almayı unutmuş olmanız sık rastlanan bir durumdur. Panik olmayın. Geri dönüp pulunuzu alıp tekrar sıraya girin. Elbette çok yoğun dönemlerde sıranın tekrar arkasına geçecek oluşunuz uçağınızı kaçırmanıza bile neden olabilir. Bu nedenle her halükarda harç pulunuzu sıraya girmeden önce almış olduğunuza emin olun.

18. İlk Kez Yurt Dışına Çıkacaklar İçin Aktarmalı Uçuş Yapmak Karışık Olabilir

İlk defa yurt dışına çıkacaksanız aktarmalı uçuş almanızı önermeyiz. Çok mu zor? Hayır ama ilk kez yurt dışına çıkış için bir nebze daha komplike. Aktarmalı Uçuş Nedir ve Nasıl Yapılır yazımızdan bilgi edinebilirsiniz.

19. Pasaport Kontrolü Nasıl Oluyor ?

Tüm yolculuğunuz boyunca 4 kez pasaport kontrolü geçeceksiniz:
Gideken; Türkiye’den çıkarken, gittiğiniz ülkeye girerken,
Dönerken; Gittiğiniz ülkeden ayrılırken ve Türkiye’ye girerken.
Pasaportunuza ve vizenize bakılıyor, sistem de hata vermezse (ki bunun için polis tarafından aranıyor ya da asker kaçağı falan olmamanız gerekli) işleminiz tamamlanıyor.

20. Uçak Klimaları Derin Dondurucu Kıvamında

Aslında ilk kez yurt dışına çıkacaklara özgü bir uyarı değil ama nedense özellikle yurt dışı uçuşlarında klimalar ayarsızca çalışıyor! Mevsim yaz olsa dahi yanınıza üstünüzü örtebilmek için uzun kollu bir şeyler veya şal mutlaka alın.

Astım hastalarının dikkatine: Klimaların içindeki tozlar uzun uçuşlarda sıkıntı olabilir.

21. Varış Ülkesinde Pasaport Kontrolü Nasıl Oluyor?

Yurtdışında Pasaport Kontrolünde Sorulan Sorular

Gittiğiniz ülkeye giriş yaparken de pasaport kontrolü sırasında güvenlik için görevli memur bazı sorular sorabilir.
Nereden geliyorsunuz?
Ne için geldiğiniz?
Nerede konaklayacaksınız?
Ne zaman döneceksiniz?( ve hatta dönüş biletinizi görmek isteyebilirler)
O ülke üzerinden başka yere gidecek misiniz?
Bu sorulara da kendinizi çok germeden hazır olmanız gerek. İngilizce bilmiyorsanız sıradakilerden yardım isteyebilirsiniz. Veya yukarıda yazdığımız soruların cevabını bir kağıda yazıp görevli memura teslim edebilirsiniz. İnanın görevli memurların amacı sizi ülkeden içeri sokmamaya yönelik bir tavır almak veya sizi zor durumda bırakmak değil. Zaten size bir vize verilmiş. Onlar sadece birkaç temel noktayı öğrenmek istiyor. Çok şüpheli gördükleri durumlarda ülkeden içeri almama haklarını kullanıyorlar. Endişe etmeyin sizin İngilizce seviyeniz onları ilgilendirmiyor.

Vatandaşlar ve Turistler İçin Farklı Pasaport Kuyrukları

Ayrıca ülkeler kendi vatandaşlarına öncelik tanımak için yabancılar ve yerlilerin pasaport kontrollerini ayırırlar. Bu bizde de böyle.
Mesela Avrupa Birliği üyesi ülkelerden birindeyseniz AB vatandaşı olan yolcuları ve diğer ülke vatandaşlarına ayrı kontrol sırası ve kabinlerden işlem yapılıyor. Şaşırmayın. Yani bunu ülkelerin kendi vatandaşlarına sağladıkları bir nevi kolaylık gibi düşünebilirsiniz. Doğru sırayı beklediğinize emin olun.

YURT DIŞINDAYKEN BİLİNMESİ GEREKENLER

22. Yurt Dışındayken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bakın bu önemli bir konu. Üşenmedik sırf bu konuda bir başlık açtık; yanlış yapmamak için mutlaka okuyun: Yurt Dışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

23. Tourist Info’lara Gidin

Foto: Flickr / Dimitris_D

Hemen hemen her şehirde, şehir merkezinde ve havalimanında mutlaka bir Tourist Info nokatası bulunur. “i” tabelalı ofislerden gördüğünüz anda içeri uğrarsanız size 2 dakikada günün programını da çıkartırlar, ücretsiz şehir haritası da verirler, tüm diğer sorularınızı da cevaplarlar. Mesela City Pass nereden alınır sorabilirsiniz. City Pass de ne? Şimdi ona geliyoruz.

24. City Pass’lerin Kullanımı Nasıl Oluyor ?

– City pass’ler ulaşımdan müze girişlerine birçok yerde indirim sağlayan şehir kartları. Mesela toplu taşımalara sınırsız binebilme, bazı müzelere ücretsiz girebilme, anlaşmalı olduğu restoranlarda indirim sağlama ve ‘’hop on hop off’’ dediğimiz inme ve binme yapılan çift katlı turistik otobüslerde indirimler gibi. Her şehirde bunların kapsamı değişiyor, bazıları farklı paketler yapmışlar, aralarından seçiyorsunuz.

– Hep indirimden bahsettik ama tabi ki bunun bir de bedeli var. Eğer bütçenizi düşünerek gezmek istiyorsanız ilk başta biraz pahalı gelebilir, ama yok ben çok fazla toplu taşıma kullanırım sürekli müze gezerim falan diyorsanız tercih edebilirsiniz. Sonuçta yapmak istediğiniz şeylere toplu bir ücret ödemekle aynı şey. 24 saatlikten başlayarak 1,2,3 günlük kullanımlara kadar çıkabiliyor. Ücreti de takdir edersiniz ki bulunduğunuz yere göre değişiyor. Tabi bu demek değil ki sunduklarını araştırmadan direkt alın. Gitmeyi düşündüğünüz yere hazırlık aşamasındayken oraya ait City Pass hakkında bilgi edinin, neler vaat ediyor bakın. Örneğin toplu taşıma ücretsizdir ancak toplu taşımayı pek kullanacağınız bir yere gitmiyor olabilirsiniz veya müzeye giriş indirimlidir ama müze giriş ücreti zaten makul bir rakam olabilir gibi.

25. Ücretsiz Şehir Turlarına Katılın

Avrupa’nın çoğu şehrinde bahşiş usulü işleyen veya tamamen ücretsiz şehir turları oluyor. Tek yapmanız gereken internetten küçük bir araştırmayla turun hangi saatlerde, şehrin neresinden başladığını öğrenmek. Bu konuda en isim yapmış firma New Europe Tours, eski adıyla Sandeman’s Free Walking Tours.

26. Tax Free Nedir, Nasıl Alınır? (Dönmeden Vergi İadenizi Almayı Unutmayın!)

– Bizler Türk vatandaşları olarak yabancı bir ülkeye KDV ödemek zorunda değiliz ancak etiket fiyatları her zaman KDV eklenmiş tutarı yansıtır. Dolayısı ile ürünleri alırken KDV’sini de öderiz ancak ülkeden ayrılmadan bu tutarı geri almamız mümkün.

Tax Free Nasıl Yapılır? Öncelikle ürünü satın alırken kasaya Tax Free istiyorum demeniz gerekli. Ülkeden ülkeye uygulama değişmekle birlikte; genelde mağaza size faturanızla birlikte bir Tax Free formu düzenliyor. Daha sonra, dönerken havalimanında bulunan Tax Free ofisine bu form, ürünün kendisi ve ürünün faturası ile gitmeniz gerekiyor. Ürünlerin kutusunun açılmamış, etiketli kesilmemiş ve kullanılmamış olması gerekiyor. Tax Free ofisi size vergi iadesini nakit, kredi kartınıza transfer ya da çek olarak yapabiliyor.

– Kuvvetle muhtemel sadece büyük mağazalarda tax free formu bulabileceksiniz.
– Tax Free yapacaksanız en az bir yarım saat daha erkenden havalimanında olun.
– Check-in yapmadan Tax Free ofisi nerede mutlaka sorun. İçeri girerseniz dönüşü Tax Free için geri çıkamayabilirsiniz.

27. Şehir Suyu İçilebilirliğine Dikkat Edin

Avrupa’nın çoğu şehrinde musluklardan su içilebiliyor. Bunu kaldığınız otelin resepsiyona sorup o şehirde içiliyor mu öğrenebilirsiniz. Bu sadece 1 kere pet şişe suya para verip bulduğunuz her musluktan, çeşmeden, sebilden şişenize su doldurabilirsiniz demek. Su deyip geçmeyin Avrupa’da pet şişe içme suyu biradan pahalı. Bizdeki gibi 1 TL değil. 1 şişe suya Türk parasıyla 18 TL vereceğiniz ülkeler var. Sadece bu minik hileyle hiç de azımsanmayacak bir tasarruf yapmış olursunuz. Bazı ülkelerde ise musluk suyu ile dişinizi fırçalamak bile tehlikeli olabilir. Mutlaka sorun. Dünyanın nerelerinde musluk suyu içebileceğinizi öğrenmek için tıklayın.

28. Marketlerin ve Alışveriş Yerlerinin Pazar Günleri Kapalı Olabileceğini Unutmayın

Fransa, Almanya gibi birçok Avrupa ülkesinde Pazar günleri marketler ve mağazalar kapalı. Türkiye’deki gibi 7 gün, gece 22.00’a kadar açık olacaklarını varsayarsanız avcunuzu yalarsınız. Alışveriş işlerininizi garantiye alın.

29. Restoranlarda Mutfakların Akşam 10’da Kapanma Gerçeğine Karşı Hazırlıklı Olun

Yunanistan gibi şehirlerde gece yarısına kadar akşam yemeği yeniyorken Fransa, Almanya, İtalya gibi çoğu Avrupa ülkesinde akşam yemekleri daha erken yeniyor ve mutfak akşam 10 civarı kapanabiliyor. Türk usülü “Aman bir tost istedim iki dakikada yapılır mutfak kapalı olsa ne olur?” gibi düşünmeyin, Avrupalılar kurallar konusunda hassaslar ve mutfak hangi saatte kapanıyorsa o saatten sonra hiçbir şey yiyemeceğiniz kesindir. Bu yüzden bir yere yemeğe gitmeden önce de saatlerini mutlaka kontrol edin. Üstelik bizden size tavsiye, sırf akşam yemekleri için değil her öğün için saatleri kontrol etmeyi atlamayın. Çünkü bazı şehirlerde restoranlar ya da kafeler öğlen belli bir süreliğine yemek servisini durduruyor (genelde 2’den 7’ye), hevesiniz kursağınızda kalmasın. 🙂

30. Her Yerde Kredi Kartının Geçmiyor Oluşuna Şaşırmayın

Alışveriş merkezi tarzı yerlerde kredi kartının geçmiyor olması çok çok düşük ihtimal, ama bazı kafelerde kredi kartının geçmediğine rastlayabilirsiniz. Her zaman hazırlıklı olmakta fayda var, çok büyük bir meblağ olmasa bile yanınızda her zaman bir miktar nakit para bulundurun ne olur ne olmaz. Başka bir tüyo; eğer ATM (banka) kartınız varsa bunu kullanmak kredi kartından daha güvenilir olabilir. En azından içinde ne kadar paranız olduğunu bilirsiniz ve o kadarını harcarsınız, aynı zamanda yanınızda çok nakit de bulundurmamış olursunuz.

31. Kaldığınız Yerin Adresini / Otelin Kartının Fotografını Çekin

Otel ya da yakındaki durak isimleri unutulabiliyor. Bi de gece çıktıysanız ve herkes uyurken otele dönmeye çalışıyorsanız kimseye de soramazsınız. En azından taksiye kartı gösterip beni buraya at dersiniz. Son otobüs ve metro saatini de resepsiyona sormayı unutmayın.

32. Metro Durağınızın İsminin Fotosu Çekin

Otelinize en yakın metro durağını gitmeden bilmeniz yararınıza olur, sonra şehir içindeki yolculuklarınızda da muhtemelen sık sık metro kullanırsınız. Ben biliyorum durağımı, aklımdan da çıkmaz demeyin metro durağınızın isminin fotoğrafını mutlaka çekin deriz. Ya da bir kenara not edin. Çok yorucu, bol gezmeli bir günün ardından insanın kafası karışabiliyor, temkinli olmakta fayda var. 🙂

33. Yan Kesicilere Dikkat Edin

“Avrupa’da yan kesiciler kol geziyor!” desem biraz sert olcak ama bence büyük harflerle uyarılması gereken bir konu. Ben İtalya’da fotoğraf makinamı çaldırdım, Bilgehan Bulgaristan’da cüzdan ve pasaportuyla birlikte tüm çantasını, en yakın arkadaşım da gözümün önünde Belçika’da iPhone’unu kaptırdı. Avrupa’da bazı şehirlerde “pick-pocket” denen hırsızlık epey yaygın.

– Şu an en yaygın yan kesicilik kredi kartlarının wireless özelliğini kullarak hiç hissettirmeden para çekmek. Metro gibi insanların yakın durduğu yerlerde içinde pos cihazı olan bir çanta ile sadece yanınızda durarak paranızı çalabiliyorlar.

– Daha az teknolojik olanlar da direk çantanızı çekip almak yerine sizin dalgın olduğunuz bir anı kollayıp çantanızdan, cebinizden cüzdanınızı veya telefonunuzu alabiliyorlar. Bu yüzden her zaman eşyalarınızı çantanıza koyup varsa fermuarını kapamak ve elinizin altında tutmakta fayda var.

34. Yurt Dışından Elektronik Eşya Satın Aldınız Peki Ya Sonrası

Yurt dışına çıkmışken alışveriş yapmamak özellikle Türkiye’ye göre bazı elektronik eşyaların daha uygun fiyatlı olduğunu göz önünde bulundurursak mümkün olmuyor bazen. Ama tabi ki kafamıza göre istediğimizden istediğimiz kadar alıp dönemiyoruz ülkemize çünkü her elektronik eşyadan belli sayılarda getirebiliyoruz, bunun bir sınırlaması var. Mesela iki takvim yılında bir adet olmak üzere televizyon, müzik çalar veya cep telefonunu Türkiye’ye getirebiliyorsunuz. Ama sonrasında sorun çıkmadan kullanabilmeniz için cihazları kayıt ettirmeniz gerekiyor, bunu da Türkiye’ye giriş tarihinden 120 gün içinde yapılması gerekiyor. Diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise garanti kapsamı konusu. Almayı düşündüğünüz cihazların bazılarının Türkiye’de garantisi olmuyor, bu da bir sorun çıktığı zaman muhatap bulamayacaksınız demek. Alırken bunları da öğrenmek de fayda var. Sınırlamalar ve gerekli detaylı bilgiler için tıklayın.

35. Olabildiğince Metroları Kullanmaya Çalışın

Havalimanına indiğinizde “Tourist Info” noktalarından veya herhangi bir metro istasyonundan şehrin metro haritasını alın. İsterseniz internetten de metro haritasına ulaşabilirsiniz, ekran görüntüsü alıp her zaman görebileceğiniz bir yerde olması çok işinize yarayacaktır. Çoğu şehirde farklı metro hatları farklı renklerle gösteriliyor, bu yüzden dikkatli olduktan sonra gideceğiniz yeri bulmak çok kolay. Citymapper bir noktadan bir noktaya yürüyerek, metro veya otobüs kullanarak nasıl gideceğinizi çok detaylı şekilde anlatıyor. Metro kullanırken de bu uygulamadan yararlanabilirsiniz, internet olan bir yerde size dakikası dakikasına gösterdiği yolun ekran görüntüsünü aldığınızda kolayca gidebilirsiniz. Ayrıca her zaman finalde varmak istediğiniz metro durağının ismini bilirseniz yolda gördüğünüz herhangi birine veya metro görevlilerine sorarak da istediğiniz yere ulaşırsınız.

YURT DIŞINDAN DÖNERKEN YAPILMASI GEREKENLER

36. Terminal Farklılıklarına Dikkat Edin

Yurtdışındaki bazı büyük havalimanları farklı terminallerden oluşuyor. Her bir terminal ufak bir havalimanı gibi işliyor. Sizin havayolunuzun hangi terminalden uçtuğuna bakıp da  doğru terminale gidin. Çünkü bazen bir terminalden öbürüne geçmek 20 dakika gibi uzun bir zaman alabiliyor. Havalimanına zamanında gelip, yanlış terminalde olduğum için uçak kaçırmışlığım var.

37. Free Shoplarda Alışveriş (Duty Free)

Fotoğraf Kaynak: Ryan Wick / Flickr

Duty Free’de pasaportunuzu ve uçak biletinizi göstererek alışveriş yapabiliyorsunuz. Buralarda vergisiz satış olduğu için parfüm, makyaj malzemesi, içki veya sigara alabiliyorsunuz. Pasaport kontrölünü geçtikten sonra (öncekiler vergisiz değil!) ayrıldığınız ülkenin havalimanındaki dükkanlardan  alabilirsiniz ya da İstanbul’da varış terminalinde valiz bekleme alanında da free shoplar mevcut.

38. İçki Sigara Limitlerini Öğrenin

İçki ve sigara Türkiye’ye göre daha uygun fiyatlı olduğu için almayı tercih eden çok fazla kişi oluyor, ama her kişi için belirli bir satın alma sınırı var aklınızda bulunsun. Sigara için kişi başı 3 karton, alkollü içeceklerde ise %22’den fazla alkol içeren alkollü içkilerden 1 litre, %22’den az alkol içeren alkollü içkilerden ise 2 litre alabiliyorsunuz. Şarap ve şampanya da kişi başı 2 litre.

 1. Merhabalar mükemmel bilgiler vermişsiniz. Ben Kosova Makedonya Sırbistan ve Karadağ ülkelerine gittim. 2 ay sonrası için dünyayı gezip sokakta show yapıp para kazanıp gezmeyi düşünüyorum. Minimum 4 yıllık bir zaman dilimim var. Yine öncelikle vizesiz ülkelere gidip pasaportu kirlettikten sonra vize isteyen ülkeleri gezme düşüncem var. İlginiz için çoookk teşekkür ederim çok güzel bir iş yapıyorsunuz.

 2. İyi günler, ben ilk defa başvuru yaptım Almanya’ya ve 6 aylık bir vize verdiler 3 ay kalabiliyorum, mult bu arada. Akrabalarımin yanına geçeceğim. Almanya’dan farklı ülkelere tren ile geçiş yaptığımda pasaport kontrolü oluyor mu tekrardan ? Bir de Türkiye’ye dönüşüm illa Almanya üstünden mı olması gerekiyor başka ülkeden bilet alıp dönebilir miyim ?

  1. Merhaba, dilediğiniz yerden dönüş yapabilirsiniz ve Avrupa’da ülkeler arasında trenlerde pasaport kontrolü yok.

 3. Merhaba. Öncelikle bilgilendirme için teşekkür ederim. Benim yakın zamanda Almanya’da olmam lazım fakat bu ara çok ret vermesi ve randevuların kapalı olmasından dolayı daha önce de gidip geldiğimiz Hollanda’dan vize almak istedik fakat oranın da randevuları çok ileri bir tarih olunca vizecimiz Yunanistan’a vize alıp oradan giriş yapıp istediğimiz Avrupa ülkesine gidebileceğimizi dönüşte de istediğimiz ülkeden Türkiye’ye dönebileceğimizi daha sonrasında vize almamız için bunun bir engel teşkil etmeyeceğini söyledi Bu konu hakkında bilginiz var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim…

 4. Merhaba, erkek arkadaşımın bundan 5 yıl önce Amerikan öğrenci vizesi iptal oldu ve Türkiye’ye dönmek zorunda kaldı. Bu sene turist olarak başvurarak tekrar deneyecek. Pasaportunu güçlendirmek, düzenli giriş-çıkış gösterebilmek için bir seyahat planladık. İtalya için vize randevusu başvurduk ve daha sonrasında Hollanda’ya geçiş yapmak istiyoruz. Fakat kafamızda şöyle bir soru işareti var… Amsterdam’a trenle geçişte damga giriş-çıkış olarak gözükmeyeceği için erkek arkadaşım Türkiye’ye dönüp Amsterdam’a aynı gün uçmak istiyor, bu şekilde vize nasıl alınmalı? Hollanda’dan ayrıca mı vize alınmalı yoksa İtalya tarafından verilen Schengen yeterli olur mu? Kafamızda deli sorular… Bize yardımcı olursanız çok seviniriz! Sevgiler.

  1. Merhaba, bir kişi zamanında Amerika gibi dev bir ülkeden öğrenci vizesi iptali yaşadıysa bu durumun gerekcelerine bakılarak hayatı boyunca Amerika vizesi alamayabilir. Yani yüz kırartıcı bir durum varsa veya illegal işlerse neden boşuna turist olarak başvurup gitmeyi denemeyin çünkü o kişi bir kez kara listeye alınmıştır demektir. Eğer öyle bir neden yoksa da İtalya’dan multi bir Schengen alıp İtalya’ya giriş çıkış yapıp ülkeye geri döndüğünüzde Hollanda’dan ayrıca bir vize almanıza gerek yok. Vizenizin süresi uzun ve multi giriş çıkışlı ise aynı gün Amsterdam’a girip çıkabilir. Ancak bu tip göz boyamalar pasaportu güçlendirmez bilginize. Güçlü bir pasaport içinde birden fazla Schengen vizesi olan pasaporttur. Tek seferde tek vize ile isterseniz 10 ülke gezmiş olun. Hepsi 1 dir aslında.

 5. Merhaba öncelikle elinize sağlık içerik gayet aydınlatıcı bir sorum olcak Yunanistan Shangen vize başvurusu yaptım
  6 gün kalma 20 günlük vize çıkdı
  2 gün Yunanistan da kaldım girişte pasaport kontrol ve giriş tarihi vurdular memurlar
  Paris’e geldim Paris’e çıkışsa sadece bilet memurları kontrol etti ama Yunanistan’dan çıkış için pasaporta çıkış ile ilgili damga vurmadılar bileti aldım fransaya geldim şimdi
  Fransa’da da uçakdan indik daha sonra herhangi fransaya giriş için pasaport kontrolü olmadı direk indik bagaj bölümüne geçdik ve bagajı aldık çıktık
  Merak ettiğim 2 gün sonra Türkiye ye dönüş yapacağım ozaman mı
  Pasaporta çıkış yapacaklar

  1. Merhaba dediğiniz gibi Türkiye’ye dönerken yaparlar. Avrupa içi yolculuklarda çoğu yerde damga vs basılmıyor, kontrol bile olmuyor. Bu doğal bir durum.

 6. Merhaba. Harika içerik, ellerinize bilginize sağlık. 30 yaşımızda ilk defa yurtdışına çıkacağız eşimle. Vize durumları malumken vizesiz ülke uçak biletleri aldık pegasus indiriminden. İstanbul’dan Tiran’a uçacağız. Burada 3 gün kalıp otobüs ile Priştine’ye geçeceğiz. Orada da 3 gün kalıp, Priştine’den İstanbul’a uçakla geri döneceğiz. Planımız bu şekilde. Sormak istediğim, ilerde Schengen vizesi almak istediğimizde bu girdiğimiz ülkeler vize açısından kötü intiba yaratır mı? Bazı ülke ve bölgelerin bazı ülkelere pek hoş tavırları olmuyor ve bunu lehlerine kullanabiliyorlar. Ayrıca, gideceğimiz bu ülkelerde harcamak için döviz exchangeini havalimanında mı yoksa şehir merkezlerinde mi yapmalıyız? Arnavutluk Lek, Kosova ise euro kullanıyor. Kazıklanmak veya zor durumda kalmak istemiyoruz. Teşekkürler cevaplarınız için.

  1. Merhaba, haklısınız bazı ülkeler ileride Schengen vizesine başvuru yaparken sorun teşkil edebiliyor ancak sizin gideceğiniz yerler öyle yerlerden değil. Schengen vizesi almak istediğimizde seçtiğiniz ülkeler vize açısından kötü intiba yaratmaz. Genel bir tüyo olarak havaalanlarındaki döviz büroları her zaman yüksek komisyonlu işlem yapar. O nedenle asla tercih etmeyin. Her zaman şehrin turistik olmayan yerlerinden işlem yapın. Turistik merkezlerde de komisyonlar yüksek olur. Şimdiden ilk yurt dışı seyahatinizin çok çok güzel geçmesi dileğiyle… :)))

 7. Bende bu ay içinde sofyaya otobüsle ve sonrasında italya seyahati yapmayı düşünüyorum. Fakat tek başıma olacağım bu brni biraz tedirgin ediyor. Yanımda 900€ götüreceğim venedik roma milano var aklımda yeterli olur mu sizce bir haftalık minimum ücretle konaklama ve yeme masrafı düşünüyorum. Eğer olursa bir iki günlüğüne de barcelona ve paris de istiyorum. Sizce bu miktar yeterli mi
  Yeşil pasaporta sahibim vize konusunda sıkıntım yok. Fakat Havalimanı polisine bunları belirtmeli miyim?

  1. Merhaba konaklama en ucuz günlük 40 Euro olsa bir hostelde yeme içme gezme toplu taşımaya da günlük 50-60 euro minimum gider. Yani günlük 100 Euro minimum harcarsınız. Ona göre planlamanızı en uzun 1 haftalık kadar yapın deriz. 1 Hafta için de ülke değiştirmeye değmez zaten ülke değiştirmek için de trenlere çok para harcamanız lazım. Bizce gezinizi sadece İtalya içinde planlayın.

 8. Merhabalar, içerik çok başarı teşekkürler. Bir sorum olacaktı. Hollanda vizem çıktı. Vize işlemleri için otel rezervasyonu yapmıştım ücret ödememek için iptal ettim. Çünkü hollanda da arkadaşımın yanında kalacağım. Pasaport kontrolünde bu sorun yaratır mı? İllaki otel rezervasyonu mu göstermek gerekiyor? Arkadaşımın adresini söylesem arkadaşım orada yerleşik olarak yaşadığı için bu da sorun olur mu? Cevaplarsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

  1. Merhaba tanıdığınızın yanında kalma işini hiç karıştırmayın sorarlarsa bizce çünkü böyle durumlara şüphe ile yaklaşılıyor. Normalde nerede kalacağınız girişte illa ki sorulacak diye bir durum yok olur ki sorulursa henüz karar vermediğinizi, şehri biraz gezip en hoşunuza gidecek bölgeden spontane bir pansiyonda konaklayacağınızı söylersiniz. Her şeyin illa önceden ayarlanmış olması mümkün değil bir seyahatte. Spontaneliğe saygılı olacaktır bir Hollanda memuru. Vize için durum ayrı. Orada iyi yapmışsınız beyan ederek bir konaklama. İyice kafanız rahat olsun derseniz booking den son güne kadar iptal olanağı veren bir yer bulup yine rez yaptırın. Kontrolden geçtiğinizde hemen iptal edersiniz.

 9. Merhaba. Arkadaşlarımla 7 Şubat ve 16 Şubat arasında Avrupa tatili yapmayı düşünüyoruz. 3 günü Amsterdam’da 4 günü Paris’te ve son 2 günü ise Münih’te geçireceğiz. Sizce bu plan uygulanabilir midir? Ayrıca yanımıza kişi başı 700€ almayı düşünüyoruz. (Amsterdam’da kalacak yerimiz var) Bu miktar yeterli midir? Son olarak da Düsseldorf’tan inip Amsterdam’a öyle geçmeyi düşünüyoruz. Vize için Almanya’ya başvuracağız, gidiş dönüş biletimiz ayarlı ancak Paris ve Münih’te tam olarak nerede kalacağımızı belirlemedik. Bu bir sorun teşkil eder mi? 3ümüz de öğrenciyiz bu arada. Teşekkür ederim şimdiden..

  1. Merhaba öncelikle böyle bir tatil için 700 Euro’nun yeterli olacağını pek düşünmüyoruz. Özellikle Paris Avrupa’nın en pahalı şehirlerindenken. Hem ülkeler arasında nasıl geçiş yapmayı planlıyorsunuz? En ucuz ucak biletini bile alsanız 700 Euro yeterli gelmeyecektir. Hele trenle geçmeyi düşünüyorsanız tren fiyatlarının Avrupa’da uçaktan daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Açıkcası bu plan biraz zor gibi geldi bize. Bizce bir ülkeyi elemeyi düşünebilirsiniz.

 10. Merhaba! İstanbul’dan sofyaya oradan da italyaya geçeceğiz. İstanbul’dan çıkarken bir yurt dışı harç pulu almamız gerekiyor onu biliyorum. Sofya’da da italyaya geçerken bu tarz bir durumla karşılaşıyor muyuz acaba? Sadece istanbuldan çıkarken almak yeterli mi?

 11. Merhaba, yazınızı dikkatlice okudum. Emeğinize sağlık. İlk defa yurtdışına çıkmak için adım attım ve Almanya için gidiş dönüş uçak bileti aldım fakat ne vizem ne pasaportum var 🙂 uçuş tarihi 1 şubat. Sizce en uygun vize başvurusu ne zaman yapılmalı? Ayrıca farklı bir havalimanından dönüş bileti olsa vizede nasıl bir etkisi olur? (Aynı ülkede farklı havalimanı ve farklı ülke olarak yorumlarsanız sevinirim) çünkü eğer olursa farklı ülkeye geçiş yapmayıda planlıyorum.

  1. Merhaba, Almanya’da ne kadar süre turistik gezi planlıyorsunuz? Eğer ilk seferinizden çok uzun kalmalı bir vizeye başvurursanız red yeme olasılığınız yüksek olur. O nedenle tatilinizi 1 hafta ile sınırlayın deriz. Dönüş uçak biletinizin Almanya içinde farklı bir havalimanından olması bir şeyi değiştirmez bu sizin turistik gezi amaçlı orada olduğunuzu destekler. Fakat başka ülkeden dönüş yapacaksanız o ülkedeki konaklama ve seyahat planınızı da vizeye dahil etmeniz gerekir. İlk kez vize alacaksanız son aya bırakmadan 1,5 ay öncesinden başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

 12. Merhaba, ben Karadağ’a Eylül başında gitmeyi planlıyorum da, işim gereği iki telefon ve iki bilgisayar taşıyorum. Acaba giriş çıkışta bir sorun yaşar mıyım? Cevap verirseniz çok sevinirim.

 13. Merhaba, 7 günlük İtalya turistik vizesi aldım. Aslında Hollanda’da yaşayan arkadaşımın yanına gideceğim 7 günlüğüne, hollanda vize randevusu bulamadığım için italyadan schengen aldım. Öncelikle İtalya’ya giriş yapacağım fakat aynı gün uçakla belçikaya geçip oradan otobüsle amsterdam’a geçeceğim. İtalya’ya girerken bir hotel rezervasyonu göstersem sıkıntı çıkartırlar mı? Aynı gün içinde belçikaya geçerken bir günlük gidiş dönüş yapacağım desem sorun olur mu? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Merhaba ilk girişi İtalya’dan yapıyorsunuz, çok doğru yapıyorsunuz. Dediğiniz gibi ilerleyebilirsiniz zaten İtalya çok soru sorup insanı zor duruma sokan bir ülke değil. Ancak elbette ki her şekilde kapıdaki memurun insafındasınız.

 14. Öncelikle harika bir içerik olmuş, bunun için sizlere çok teşekkür ederim.
  İlk yurtdışı deneyimimi vizesiz Balkan ülkeleri ile yaşamak istiyorum. Önce Makedonya’ya, sonrasında diğer vizesiz ülkelere (sırbistan> Bosna >Karadağ >Arnavutluk gibi) … Ama hangisinde kaç gün kalacağıma gittiğim zaman karar vermek istiyorum.
  Türkiye’den çıkarken sadece Üsküp Gidiş bileti almam yeterli mi? Dönüş bileti yok diye herhangi birinde sorun yaşar mıyım?

  1. Merhaba sorun yaşayacağınızı sanmıyoruz eğer sorarlarsa da bize yazdığınız gibi sonra karar vereceğinizi o nedenle de dönüş bileti almadığınızı belirtirsiniz.

 15. Hepinize Merhabalar;
  Biraz çılgında plan ve araştırma yaptım. Bunun sonucunda 9 günümü 4 avrupa ülkesi gezerek geçirmek istiyorum.

  1. Gün -Bulgaristan (sofya)
  2. Gün – İtalya (venedik)
  4. Gün – Fransa (paris)
  6. Gün -İspanya (barcelona)
  8. Gün – Fransa (marsilya)
  9. Gün – Dönüş(istanbul)

  Hepsini uçak ile planladım.

  Sormak istediğim ise,
  Avrupa ülkeleri arasında bu kadar hızlı seyahat yapmam şüphe uyandırabilir mi?
  Her ülke girişinde Pasaport, vize kontrollerim yapılacak mıdır?

  1. Merhaba, uçakla uçmayı tercih ettiğiniz için bir takım kotroller yapılabilir ancak bunun yerine treni tercih etseydiniz hiç yapılmazdı. Planınız ise pek uygulanabilir bir gezi planı gibi gelmedi bize ne yalan söyleyelim. 1 gün Marsilya’da ne görmeyi planlıyorsunuz? Veya 2 günde Barselona’yı veya Paris’i hakkıyla gezebileceğinizi mi düşündünüz? Bizce biraz eleme yapıp Paris ve Barselona’ya birer gün eklemelisiniz bizden söylemesi. Bunula birlikte şüphe uyandıracak bir durum yok eğer siz bütün uçak biletlerini hazır bulundurup İstanbul’a dönüş biletinizi de gösterirseniz.

 16. Merhaba bir tur ile orta avrupayı dolaşmayı düşünüyorum fakat pasaportum 6 ay 3 gün iken giriş yaparsam ve 1 hafta kalırsam sorun olurmu kalacağım otel ve dönüş uçak biletim var

  1. Merhaba, bu konu hakkında bir şey diyemiyoruz çok kritik çünkü 6 ay pasaport kuralı pasaportunuz siz tatilinizi bitirip geriye döndükten sonra yani tatilinizin sonundan itibaren 6 ay geçerli olmalı.

 17. Merhaba öncelikle bilgilendirmeniz gerçekten teşekürler gayet açıklayıcı olmuş,fakat farklı bir sorum olacak
  4 Ay kadar önce turistik amaçlı Moldova’ya gitmek için hazırlandım (yalnız başıma ve ilk yurtdışı deneyimim olacaktı) tüm prosedürleri halledip gidiş dönüş uçak biletim,airbnb üzerinden bir otel rezervasyonum,bir miktar Moldova leyi ve euro yapıp gittim fakat pasaport kontrolde bana sizinde yukarıdaki yazınızda yazan soruları sordular düşük seviye olan ingilizcem ile yanıtladım hepsini ve herhangi bir olumsuz durum olmamasına rağmen oradaki memur bana bir form imzalattı ve ülkeye girişim için onay vermedi
  Dolayısıyla pasaportumda moldova vizesi var fakat üzerinde bir çizgi çekilmiş biraz araştırdığımda deport olma ihtimali var diye duyum aldım bu durumda bir sonraki yurtdışı deneyimimde başıma ne gibi sıkıntı gelebilir bilginiz var ise yardımcı olursanız çok sevinirim (herkes farklı farklı yorumlar yaptığı için biraz kafam karıştı açıkçası size güveniyor ve vereceğiniz bilginin doğruluğuna inandığım için size sormak istedim)
  SAYGILARIMLA…

  1. Merhaba Mahmut,
   Öncelikle çok geçmiş olsun. Sana imzalattıkları formda ne yazıyordu?

 18. Yine şahane bir içerik hazırlamışsınız! Başarı tesadüfen olmuyor… Fazlasıyla hakkediyorsunuz. Emeğinize sağlık! Sevgiler:)

 19. Selamlar. Severek takip ediyorum sizi. Ben de Bali adasına Malezya aktarmalı olarak gideceğim. İlk yurtdışı seyahatim olacak. Biraz kaygılıyım açıkçası. Umarım üstesinden gelebilirim. Tavsiyenizi merakla bekliyorum. Teşekkürler

  1. Merhaba Zeynal, harika bir yere gidiyorsun. Merak etme, kaygılanacak hiç bir şey yok. Aktarma sırasında görevlilere bolce soru sormaktan çekinme. Sora sora bağdat bile bulunur

 20. Merhaba yazınızı okudum çok yararlı oldu emeğiniz için teşekkürler. Önümüzdeki ay Norveç’e gideceğim yeşil pasaportum var, kalacağım yere tam karar vermedim, hostel gibi bir yerde kalmayı planlıyorum. Ülkeye girişte, kalacak yer sorusuna, hostel olarak cevap verirsem illa rezervazyon görmek isterler mi ? Oslo da fiyatlara bakıp en uygun seçeneği seçeceğimi söylersem sorun ederler mi?

  1. Merhaba, bu konuda kendinizi sağlama almak için booking.com dan sonradan iptal edilebilir bir rezervasyon yaptırmanız faydalı olur. Ülkeye giriş yaptıktan sonra hemen yine sistemden girip rezervasyonunuzu iptal edersiniz. Kapıdaki memur soru sorarsa gösterirsiniz.

 21. Merhaba bilgiler için çok teşekkürler. Benim birkaç sorum var. Benim çifte vatandaşlığım var yani kısaca AB vatandaşıyım. Pegasus check inde vize veya oturum İzni soruyor. Benim vize almama gerek yok oturum iznini seçmem gerekiyor sanırım doğru mudur? Çünkü vize seçilirse belge istiyor. Yurt dışı bir şirket aracılığıyla çalışmaya gideceğim havaalanında sorulması halinde bunu söylemem gerekli mi?

  1. Merhaba, teknik olarak siz AB vatandaşı iseniz AB’nin sağladığı tüm haklardan otomatikman yararlanabiliyorsunuz demektir buna oturum izni de dahil.

 22. Merhaba kolay gelsin yeşil pasaportum var ve bitmesine 50 gün kaldı bu süre zarfında seyehat edebilir miyim? Ülkeden çıkışta bir sorun yaşar mıyım?

  1. Merhaba, dünya genelinde 6 ay geçerli pasaport kuralı var. Bu kuralı uygulayan ülkeler pasaportunuzun seyahat tarihinizden sonra bie 6 ay geçerli olmasını talep ediyor. Kimi ülkelerde bu süre 3 ay da olabiliyor.

 23. Merhaba yazınız için teşekkür ederiz 2 hafta sonra Almanyaya gideceğim ve 11 gün kaldıktan sonra bulgaristan üzerinden otobüsle istanbula geçmeyi düşünüyorum. Herhangi bir geçişte sorun yaşar mıyım? Sofyadan istanbula otobüs biletini şimdiden almalı mıyım? Yeşil pasaport sahibiyim. 20 yaşındayım. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  1. Merhaba, siz dönüşünüze dair tüm belgeleri ve biletleri alın. Almanya artık dönüş garantisi görmek istiyor. Aksi halde yeşil pasaportlu olsanız dahi içeri alınmayabilirsiniz.

 24. Merhabalar biz üç arkadaş İtalyada bir mimarlık ofisinden staj için kabul aldık arkadaşlarımın yeşil pasaportu var benim bordo vize işlemlerinde sıkıntı yaşamamam için ne önerirsiniz bir de vize aldıktan sonra havalanında sıkıntı çıkarma ihtimalleri yüzde kaç 🙁 son olarak schengen vizesi alacağım trenle sofyaya geçtikten sonra uçakla geçeciz italyaya sıkıntı çıkarmazlar değil mi?

 25. Merhabalar
  Benim kız arkadaşım Endonezyalı. Orada 1ay kalmayı düşünüyorum. Vize gerekmiyor diye yazıyor. Ama otel falan soruyolarmış sanırım. İnanın nasıl yapacağım hiç bir fikrim yok. Davetiye adresi söylesem yeterli mi? Buradan nasıl bi yol izlerim? Türkiye’den geçerken kolay da orada zor olur mu?Aktarmalı ve ilk defa uçacağım.

  1. Selam Enes,
   1 ay orada vizesiz kalabilirsin. Evet, konaklayacağın yeri sorabilirler, sevgilinde kalacağını söylemen ve ev adresini vermen yeterli. Aktarmalı uçuş nasıl yapılır bu yazıda anlatıyoruz. Ama sen ilk defa uçtuğun için uçaktan iner inmez her adımda görevlilerden yardım iste. Onlar seni yönlendirsin.

 26. Merhabalar. Lise öğrencisiyim ESC-EVS programıyla bu yaz 1 aylığına Portekiz’e gideceğim fakat detayları maalesef çok bilmiyorum. Yeşil pasaportum var. Gezip dolaşma imkanımız oluyor mudur acaba? Çünkü en azından gitmişken gezip göreyim de diyorum. İspanya’yayı da görmeyi çok istiyorum açıkçask. Bir de ilk defa yurt dışına çıkacakların Avrupada ucuzluk olarak bilmesi gereken yerler vs. var mıdır? Kesinlikle kullanması gereken uygulamalar vs. var mıdır? En önemlisi ise ne İngilizce ne de Portekizcede çok iyi olmayan biri orada nasıl yapabilir? Şimdiden çok teşekkür ederim. Çok bilgilendirici ve özenle hazırlanmış bir rehber olmuş.

  1. Selam Efe,
   ESC-EVS programını bilmiyoruz. Okuluna ve program yetkililerine sormalısın

 27. Merhaba, ilk kez yurt dışına çıkacağım. İsviçre’ye gidip oradan Almanya ve Fransa’yı da görmek istiyorum. Yeşil pasaportum var ve akrabamın yanına gidicem. Gidiş dönüş biletimi aldım. Vize gerekmiyor sanırım ama Almanya Fransa’ya geçerken günübirlik sorun yaşar mıyım? Schengen vizesine gerek var mı?

  1. Merhaba, iki ülke arasında geçişlerde sorun yaşamazsınız yeşil pasaportunuz ile yalnız akrabanızın yanında kalacak olsanız da kapıda sorarlarsa diye göstermelik de olsa sonradan iptal etmek üzere bir konaklama rezervasyonu yaptırmanız iyi olur. Sorarlarsa nerede kalacağınızı ve siz akrabam derseniz sıkıntı çıkarabilir ülkeler.

 28. İyi günler Gürcistan’a kimlik ile giriş yaptım, pasaportuma isletmedim. Buradan pasaportum ile başka bir ülkeye giriş yapabilir miyim?

 29. Merhabalar, yeşil pasaportum var, tıp öğrencisiyim ve staj için Almanya’ya gidiyorum, 1-1,5 ay kadar kalacağım ancak dönüş biletini henüz almadım, pasaport kontrolünde herhangi bir sorun yaşar mıyım, şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba, bizce gitmeden bir dönüş bileti satın almasanız da rezervasyon yaptırın yanınızda çıktıları bulunsun sorarlarsa gösterirsiniz. Almanya’nın sağı solu belli olmuyor 🙂

 30. Merhaba. Yesil pasaportum mevcut. Tunus üzerinden Cezayir’e gitmek istiyorum. Çünkü direk uçuşlar cok pahalı. Şöyle ki; internet üzerinden önce tek yön İstanbul-Tunus bileti alıp saatlerine uygun yine tek yön Tunus-Cezayir bileti alayım diyorum. Dönüş tarihim belli değil çünkü. Tek yön bilet alarak yurtdışına cikabilir miyiz? Havaalanında niye tek yön diye sorarlarsa ne demem gerekir?

  1. Merhaba, bu şekilde çıkış yapabilirsiniz sorarlarsa da gezimi duruma göre uzatabilirim o nedenle de dönüş bileti almadım dersiniz ancak aldığımız duyuma göre Almanya ve Hollanda gibi ülkeler dönüş bileti ibrazı bekliyor. Tunus’un ve Cezayir’in isteyeceğiniz sanmıyoruz.

 31. Merhabalar,
  Yazınız çok yararlı oldu.
  İlk kez yurt dışına çıkacağım. Hizmet pasaportu ile resmi olarak 13-19 Mayıs arasında Polonya’da bulunmam gerekiyor, ancak 10 Mayısta Prag’da olacak şekilde uçak bileti aldım, iki gün burada gezip Polonya’ya geçmeyi planlıyorum.
  Birincisi bu şekilde seyahat etmede teknik olarak problem çıkar mı?
  İkincisi hizmet süresi olan 13-19 Mayıs tarihlerinde Polonya dışında bulunmam seyahat engeli çıkarır mı?

 32. Merhaba. Ben Erasmus öğrencsiyim. Ve interrail yapacağım. Bazı ülkelerin şehirlerinde gecelemeyeceğiz, gezimizin süresi 2 hafta. Örneğin Venedik şehrinde. Benim 10 kilo valizim var. Bu durumda bir gün boyunca valizle Venedik’i gezmem sorun olur mu? Yoksa sadece sırt çantası mı alayim? PS. uçak biletlerim valiz dahil aldım.

  1. Merhaba, Venedik tren garındaki kilitli dolapları günlük olarak kiralayıp valinizi orada güvenle bırakabilirsiniz. Dolapların günlük 10-15 Euroluk bir kirası oluyor. Böylece özgürce gezebilirsiniz. 10 kilo valiz ile Venedik size zehir olur. Hem çok kalabalık hem de düz ayak olmayan, bol köprülü, bol merdivenli ve dar sokaklı bir şehir.

 33. Merhaba, pasaport kontrolden geçtikten sonra uçmasak bile ülkeden çıkış yapmış mı sayılıyoruz? Yani pasaporttan geçtikten sonra başka bir ülkeye uçmadan tekrar geri dönsek giriş-çıkış yapmış sayılır mıyız?

  1. Selamlar, teknik olarak evet ama devlet nezlinde nasıl işlem görüyor bilmiyoruz

 34. Merhaba. Ben yazın ilk defa yurt dışına çıkacağım ve tek başıma Viyana’ya gitmeyi planlıyorum. Viyana’daki ulaşım hakkında ekstra dikkat etmem gereken bir şey var mı? Kolay olduğunu okudum ama emin olamadım.

  1. Evet çok kolay. Şehirde çok gelişmiş bir tramvay hattı işliyor. Her yer kolaylıkla ulaşım sağlayacaksınız.

 35. Merhaba ilk defa yurtdışına çıkacağım ve Almanya’ya gidiyorum. Yeşil pasaportum var. Pasaport kontrolünde nerede kalacağım sorulduğunda arkadaşımın ev adresini söylemem yeterli mi, ek olarak bazen yanımızda ne kadar nakit para taşıdığımızda soruluyormuş bir alt limit var mıdır? Bulunacağım ildeki (Ingolstadt) marketlerde Türk banka kartı kullanabiliyor muyuz ve banka kartımızın içinde Euro bulunması şart mı?

  1. – Pasaport kontrolünde nerede kalacağım sorulduğunda arkadaşımın ev adresini söylemem yeterli.
   – Nakit için alt limit yok ama 200 Euro olsa fena olmaz.
   – Kartınızın yurt dışı kullamına açıksa her yerde kullanabilirsiniz. Açtırırken ya da alışveriş esnasında ekstreye Euro mu TL olarak yansıtmalarını isterseniz diye soracaklar. Biz Euro seçiyoruz çünkü bankalar yüksek kurdan işlem yapıyorlar.

 36. Merhaba, yurtdışından Türkiye’ye dönüş için de izleyeceğimiz yol aynı değil mi? Sadece pul almamıza gerek olmayacak değil mi? Aktarmalı uçuşlarda izleyeceğimiz yol nedir? Bununla ilgili bir yazınız varsa okumayı çok isterim. Çünkü yazilarinizi okudukça ferahladım resmen. Korkularım azaldı. Erasmus için İtalya’ya gideceğiz ve daha ucuz olduğu için Bergomo Havalimanını kullanacağız. Havalimanında gümrük memuru tarafından durduruluyor mu? Çünkü dilim çok zayıf ve telaş yaparsam iyice hocalarım diye korkuyorum. Gümrük memuru ne sorar?

  1. Selam Çiğdem,
   İçin çok rahat olsun. Usulsüz bir durum olmadıkça pasaport geçişinde endişe edilecek bir şey yok. Sen Erasmus öğrencisi olduğun için size çok daha ılımlı yaklaşırlar zaten. Sorularına gelince:
   – 21. maddede kapıda soracakları sorular yazar. Bunlara cevap verebilecek şekilde hazırlan. İngilizcen yetersizse bir kağıda soruları ve cevaplarını gitmeden yazdırıp soru sorması halinde uzatabilirsin. Soru sormadan verme. 21’deki sorulara ek olara, eğer İtalya’ya direkt uçmuyorsan, misal Yunanistan üzerinden aktarmalı gidiyorsan, sana bir ihtimal neden İtalya vizesi ile Yunanistan’a geldiğini sorarlar (düşük bir ihtimal) sen de İtalya biletini gösterdin mi konu kapanır. Rahat ol.
   – Haklısın bir aktarma yazısı yazmamız lazım. Eğer aktarma uçuşun ilk uçuşuna bağlıysa her şey çok kolay. Uçaktan indikten sonra uçuşların göründüğü ekrana bakacaksın. Departure yani gidiş ekranı olmalı, yanlışlıkla gelişlere bakma. Ekrandan uçusunu bulacaksın, yanında hangi terminaldeki hangi kapıdan kalkacağı yazar. Aynı terminalse ne ala. Değilse, tabelaları takip ederek önceterminal değiştireceksin, sonra da tabelaları takip ederek uçağı kalktığı kapıyı bulacaksın. En geç uçuşa 45 dakika kala kapıda olmalısın, unutma. 45 dakikayı geçirirsen uçağa almayabilirler.

 37. Merhaba, hizmet pasaportu ile Luxembourg’a Mayıs ayında gideceğim. Bir gün de Brüksel’e geçmek istiyorum. Ancak hizmet pasaportum olması dolayısıyla pasaport kontrolü olması halinde sıkıntı olur mu?

  1. Hizmet pasaportu sadece hizmet süresini kapsar ve teknik olarak için turistik gezi amacıyla kullanılamaz. Hizmet süreniz sırasında turistik gezi amacıyla kullanılan gri pasaportlar geri alınabilir ama tabi kimse ensenizde beklemediği için sizin “şu an konferansta değilsiniz ve geziyorsunuz” kısmını denetlemeycektir. Ama bir şekilde yakalanırsanız sıkıntı olur. Turistik gezi amacıyla yeşil pasaport kullanabilirsiniz.

 38. Ben Türkiye’den Brezilya ya gitmek istiyorum. Ancak Almanya veya Hollanda aktarmalı ucuslar var. Birleşik uçak biletleri yani firma aktarmaları. Transit vize gerekli mi?

 39. Merhaba Brezilya’ya gitmek istiyorum. Hollanda ve Almanya aktarmalar oluyor. Transfer yolcu vizesi gerekli mi?

  1. Evet Schengen transit yolcu vizesi gerekli. Aksi halde Hollanda veya Almanya’da aktarma yapamazsınız.

 40. Merhaba ilk kez yurt dışına çıkacağım. Kuzenim şu an Hollanda’da Erasmus öğrencisi ve evde kalıyor bende onun yanına gitmek istiyorum. Otel rezervasyonuna gerek var mı yoksa kuzenimin oturduğu yerin adresini pasaport kontrolünde söylesem olur mu sorun yaşar mıyım?

  1. Merhaba nerede kalacağınızı göstermeniz bekleniyor. O nedenle de göstermelik de olsa bir otel rezervayonu yaptırmanız faydalı olur. Seyahatinize yakın iptal edersiniz.

 41. Merhaba,
  Öncelikle vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim. İlk defa yurt dışına avusturyaya çıkacağım. Sarma sigara içiyorum. 1 karton bavuluma koyup çıkış yapsam havaalanindan sorun yasar miyim?

 42. Merhaba Mayıs ayında ilk kez yurt dışına İsveç’e gideceğim iş için. Pasaporttaki resmimle şu anki saç şeklim çok farklı ülke girişinde pasaporttaki fotoğrafa benzememem konusunda sıkıntı yaşar mıyım?

  1. Merhaba bir sorun yaşayacağınızı sanmıyoruz. Sonuçta pasaportunuzu 10 yıllık çıkartabiliyorsunuz. 10 sene için de değişim kaçınılmaz. Eğer sorun teşkil etseydi pasaportlar hiç 10 senelik verilmezdi. İçiniz rahat olsun 🙂

 43. Merhaba, çocuklu iki aile olarak pazar günü İtalyaya gidiyoruz. Paketli ürün yada herhangi bi yemeklik ürün valize konulabiliyor mu?

 44. Merhaba , biz 2 arkadaşız ve yeşil pasaporta sahibiz. 19 mart Sofya – Milano – Paris – Milano – Sofya plani yapiyoruz. Gümrükte herhangi bir sıkıntı çıkarırlar mı? Gidiş- Dönüş uçak biletlerimiz ayarlandı , kalacak yerimiz ayarlandı. Bilgilendirebilir misiniz? Saygilarimizlar

 45. Merhabalar
  Biz kız arkadaşımla beraber bir çılgınlık yapıp evlendikten sonra bu yaz en uygun bileti bulup Güney Amerika’dayı gezeceğiz ülke ülke. Sorumuz ise şu, biz dönüş bileti almadan Güney Amerika’da nasıl bir yol izlemeliyiz? Pasoport kontrolde alınmama ihtimalimiz nedir? Örnegin Kolombiya uygun fiyatlı uçuş bulduk, ordan sonra yan ülkeye geçeceğiz, nasıl bir yol izlemeliyiz?

  1. Merhaba Erdem,
   Öncelikle tebrikler şimdiden. Harika bir balayı düşünmüşsünüz.
   Güney Amerika Avrupa gibi aşırı sıkı değil. Gümrükte şüpheli bir durum olmadıktan sonra size dönüş biletinizi sormazlar. Zaten geliş sebebimiz balayı dediğinizde kimse haftalarca kalacağınızı düşünmeyecektir. Aksi bir durumla karşılaşırsanız şu kadar vakte şu ülkeye geçeceğiz ama biletimizi daha almak, banka hesabımızda bu yolculuk için yeterli para mevcut diye açıklarsınız.

 46. Merhaba eşimle Haziran’da İtalya’ya balayına gitmeyi düşünüyoruz. İlk yurt dışı tecrübemiz olacak turla gitmek istemedik risk alalım dedik 🙂 Birkaç sorum olacak sizlere. Sizce Roma’dan başlayıp Milano’ya kadar olan bir tur planı mantıklı olur mu zorlanır mıyız? Ayrıca vize işlemlerimize Mayıs ayı gibi başlayacağız fakat şu an uçak biletleri biraz daha ucuz şimdiden almamızda fayda var mı? Bir de indiğimiz havaalanında direk hat alabiliyor muyuz ?

  1. Merhaba öncelikle hem balayı için hem de ilk yurt dışı deneyiminizde turu tercih etmeyip cesur bir adım attığınız için sizi tebrik ederiz 🙂 Bizce ucuz bilet bulursanız hemen alın beklemeyin. Zaten vize başvurunuzda uçak biletleriniz her halükarda yer almalı. Roma’dan Milano’ya geçmeli bir tur yapabilirsiniz zaten trenlerle çok pratik bir şekilde ulaşım sağlayabileceğiniz bir ülke İtalya. Ancak balayı için en az 1 hafta ayırmış olmanızı tavsiye ederiz. Aksi halde balayınız çok koşturmaca ile geçebilir. Dünyanın her yerindeki tüm havalimanlarında indiğiniz gibi hat alabilirsiniz ancak kısa süreli kalışlar (1 hafta 10 gün) için Türkiye hattınızı yurt dışına belli bir ücret karşılığı açtırıp kendi hattınızı kullanmaya devam etmek daha pratik bir seçenek olacaktır.

 47. Merhaba, değerli bilgilerinizi bize aktardığınız için teşekkür ederiz. Mart ayının sonunda Amsterdam’a bir seyahatim var ve ilk defa tek gidiyorum. Ayrıca korona döneminde ilk kez yurt dışına çıkıyorum. Daha önceki yurt dışı seyahatlerimde genelde dönüş biletlerini soruyorlardı. Covid nedeniyle farklı bir soru veya uygulama var mı? Son dönemde yurt dışına çıkanlar neyle karşılaşıyor? 4 aşım var (2 Biontech 2 Sinovac) ve 1 ay önce koronayı atlattım. Negatif test sonucunu da 24 saat önce alacağım. Bir sorunlar karşılaşma ihtimalim var mı?

  1. Merhaba iki doz Biontech aşınız var ise (Sinovac aşısı Schengen ülkelerinde kabul edilmiyor) ve PCR testiniz de olacaksa sorun yaşamazsınız.

 48. Merhabalar, çoklu yurt dışı çıkışlarında, mesela buradan Roma’ya, Roma’dan Barselona’ya, oradan Amsterdam’a ve oradan da dönüş olduğunu düşünürsek ilk çıkılan yerden mi vize almak gerekiyor yoksa en uzun kalınacak yerden mi?

  1. Merhaba, ilk çıkılan yerden yani Roma ise İtalya Schengen vizesine başvurmanız gerekiyor.

 49. Merhabalar Nisan ayında Viyana’ya 10 yaşındaki kızım ile seyahat edeceğim. Yesil pasaport sahibiyiz. Eşimden ayrıyım ama kızımın velayeti bende. Çocuğum için eşimden noterden çıkış izni almama gerek var mı? Üç doz aşılıyım kızımın da 180 gün içinde pozitif vaka kaydı var. Pcr testine ihtiyaç var mı? Yeşil pasaportlular için bu ayrı bir kontrol noktası var mı? Teşekkürler

  1. Merhaba öncelikle ilk sorunuzu cevaplayalım. Hayır herhangi bir izne ihtiyacınız yok. Pcr testi şartı ülkeden ülkeye hatta aydan aya bile değişebiliyor. O yüzden gitmeden önce güncel durumu Avusturya konsolosluğunu arayarak veya havayollarının yayımladığı güncel pcr testi şartı tablolarına bakarak öğrenebilirsiniz. Yeşil pasaportlular için ayrı bir pasaport kuyruğu yok. Diğer herkes gibi “Others” bölgesinde bordo pasaportlu diğer yolcularla birlikte sıraya giriyorsunuz.

 50. Verdiğiniz kıymetli bilgiler için teşekkürler. Bende ilk kez Almanya’ya gideceğim yesil pasaport ile çıkış yapacağım. Arkadaşım Almanya’ya gitmek için karşı tarafın gümrük memurlarının bir onayından bahsetti. Yakın zamanda İstanbul Havaalanı’ndan giderken kendisinde olmadığı için uçağı kaçırdığını belirtti, ne onayı kendisi de tam hatırlamıyor, sizin bilginiz var mı ? Dijital giriş onayı diye bir site buldum acaba bahsettiği bu mudur ? Teşekkürler

 51. Merhaba, Mart ayında Romanya ‘ya proje kapsamında bir grup gezisine katılacağım. Yeme-içme, kalma ve yol paraları proje kapsamında karşılanıyor. Ayrıca bu benim ilk yurtdışına çıkışım olacak. Romanya ‘da sadece hediyelik bir şeyler almak istersem kendi paramı kullanacağım. Ancak oradaki fiyatları bilmediğim için yanıma ne kadar para almalıyım veya ne kadarını oranın yerel parasına çevirmeliyim bilmiyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

    1. 400 Euro nakit götürebilirsen iyi olur. Bu kadar harcamadan dönersin ama beklenmedik durumlara karşı hazırlıklı olmakta fayda var.

 52. Merhaba;
  28 Şubatta Kanada Toronto ya uçuşum var. İlk defa yurt dışına çıkıyorum ve ingilizcem çok çok başarılı değil. Bu ülke için tavsiyeleriniz nelerdir? İngilizcem iyi olmadığı için pasaport kontrolünde sorun yaşamaktan korkuyorum.

  1. Merhaba, öncelikle ilk yurt dışına çıkışınız olduğu için çok sevindik. Daha bol bol çıkışlarınız olsun! İnanın Kanada sınırda turistlere en nazik olan ülkelerden biri. İnsana saygısı yüksek, hoşgörülü bir ülke. Kapıda görevli memurların amacı sizi ülkeden içeri sokmamaya yönelik bir tavır almak veya sizi zor durumda bırakmak değil. Zaten size bir vize verilmiş. Onlar sadece birkaç temel noktayı öğrenmek isterler en fazla ve sizi köşeye sıkıştırmaya da çalışmazlar. Endişe etmeyin sizin İngilizce seviyeniz onları ilgilendirmiyor. Bir sorun yaşayacağınızı hiç sanmıyoruz 🙂

 53. Merhaba. 16 yaşındayım. İstanbul’dan İtalya’ya uçacağım bu yıl ama havalimanında pasaport kontrolünde soru sorulduğunda karşı tarafı anlamazsam ve cevap veremezsem yardım alabilir miyim yanımdaki birinden? Öyle olursa ne yapmalıyım? (Erasmus projesi için gidiyorum desem başka soru sorulur mu?)

  1. Merahaba, İngilizcenizi yeterli görmüyorsanız veya sorulan soruyu anlayamadıysanız arka sıradakilerden yardım isteyebilirsiniz tabii ki. Fakat merak etmeyin kapıda görevli memurların amacı sizi ülkeden içeri sokmamaya yönelik bir tavır almak veya sizi zor durumda bırakmak değil. Zaten size bir vize verilmiş. Onlar sadece birkaç temel noktayı öğrenmek isterler. Dilerseniz size sorulabilecek soruları önden çalışabilir veya bir kağıda yazılmış halini memura da verebilirsiniz. Erasmus olduğunu belirttiğinizde de bir sorun yaşayacağınızı hiç sanmıyoruz 🙂

   1. Tatil maksatlı uçakla Brüksel’e gittim. Çıkarken 150 TL pul ücreti ödedim. Türkiye’ye geri dönerken herhangi bir pul ödemesi yada başka bir şey yapmam gerekiyor mu? Yeşil pasaportum mevcut.

 54. Merhaba. Öncelikle bu harika bilgilendirme için teşekkürler ☺️ Ayrıca sormak istediğim bir soru var. Cevap verirseniz çok memnun olurum ☺️ Ben ağustosta 15 günlüğüne otobüsle bir firmayla anlaşmalı olarak avrupa turuna çıkacağım. 27 yaşındayım ve ilk kez yurt dışına çıkmış olacağım. Babam Fransa’da yaşıyor. Fransa’ya gittiğimde orada daha uzun süre kalmam mümkün mü? Mümkünse bunun için neler yapmalıyım? Tatil bitiminde hemen Türkiye’ye dönmek istemiyorum hatta Fransa’ya yerleşmek istiyorum. Ama bana sunulan imkanlar ve şartlar neler bunları bilmiyorum.

  1. Merhaba, öncelikle doğru mu anladık diye teyit etmek istedik. Siz turla yurt dışına çıkıp bir süre sonra turdan ayrılıp vizenizin elverdiği sürece babanızla kalmak istiyorsunuz değil mi?

  2. Ne yazık ki turla gidiyorsanız ve bu ilk yurt dışına çıkışınız ise size verilecek bize turla sınırlı kalacaktır. Gezinizi uzatmak gibi bir durum söz konusu olamaz gibi. Türkiye’den çıktığınızda ne kadar kalış süreniz varsa o süre zarfını sonuna kadar kullanabilirsiniz ama belirtilen tarihte geri dönmezseniz kara listeye alınabilir ve Fransa’ya bir daha girişiniz mümkün olmayabilir.

 55. Merhabalar.
  Yunanitan’dan vizeye başvurdum. Yunanistan’a gidip oradan İsveç’e geçecegim. Tek sorunum İngilizcem iyi olmadıgı için pasaport kontrollerinden problem yaşar mıyım? Pasaport kontrolune girerken gidiş dönüş uçak biletimi, kalıcagım hotelin bilgilerini ve pcr/aşı kartımın çıktılarını alsam çok konuşmadan kolay bi şekilde geçiş yapabilir miyim?

  1. Merhaba Mehmet,
   Evet, bu şekilde oldukça az iletişim kurman gerekir.
   Ama “Merhaba, turistik gezi amaçlı buradayım. İngilizce konuşmuyorum o yüzden sorabileceğiniz evrakları hazırladım” gibi bir giriş cümlesi ezberle.

 56. Merhabalar
  Ben Yunanistan’dan vizeye başvurup Schengen vizesi alıp Yunanistan’a giriş yapıp ordan İsveç’e 1 hafta tatil yapmaya gidecegim. İlk defa yurt dışına çıkıyorum ve İngilizcem kötü. Pasaport kontrolünden biraz çekiniyorum sorun yaşar mıyım diye. Pasaport kontrolünde kalacağım otelin rezervasyon çıktısını ve gidiş dönüş uçak biletmin çıktısını, aşı kartımın ve pcr testinin çıktılarını alıp pasaport kontrolü polisine versem geçişim daha kolay olur mu acaba?

  1. Merhaba, merak etmeyin kapıda görevli memurların amacı sizi ülkeden içeri sokmamaya yönelik bir tavır almak veya sizi zor durumda bırakmak değil. Zaten size bir vize verilmiş. Onlar sadece birkaç temel noktayı öğrenmek isterler. İngilizcenize güvenmiyorsanız arka sıradakilerden yardım isteyebilir, dilerseniz size sorulabilecek soruları önden çalışabilir veya bir kağıda yazılmış halini memura da verebilirsiniz. Elinizdeki belgeleri memura teslim etseniz dahi size bazı sorular sorabilir ama hiç gerilmeyin dediğimiz gibi bunlar çok basit sorular olabilir. Ne kadar kalacaksınız, ne amaçla geldiniz gibi…

 57. Merhaba,
  Dün akşam size bir sorum olmuştu. yanlis anlaşılmış. İlk girişim Basel’den, Fransa tarafına girecegim. O konuda sıkıntı yok.Fransa’da konaklamadan aynı gün Almanya ya geçip 4 gün teyzemde konaklayip Almanya’dan Türkiye’ye uçacağım. İlk Basel’e indiğimde dönüş bileti ve konaklama rezervasyonu sorulur mu? Basel havalimanından Fransa’ya ayrı gümrük girişi var mi yani Fransa’ya giris yapmış olmuyor muyuz? Mulhous’dan Frankfurt’a trenle geçecegim. Teşekkürler

  1. Internette şöyle diyor: The airport is in French soil but it is shared by three countries: Switzerland, France and Germany.Every one of these countries have their own entrances/exits marked with the name and the respective flag, perform their own controls and to make everything even more easy (!) refer to the airport each in his own individual way: It would be Euroairport Basel Mulhouse Freiburg for the Swiss (always accurate and correct), Euroairport Mulhouse for the the French and Euroairport Freiburg for the Germans.

   Yani Basel’e uçup Fransa gümrüğündan çıkabilirsiniz. Özetle Fransa’ya girmiş olursunuz. Daha sonra istediğiniz gibi Schengen bölgesinde dolanabilirsiniz.

 58. Yanıtınız için teşekkür ederim. Peki, gelinim çifte vatandaş (AB), orada çalışıp ev tutacak, daha sonra oğlum da çalışabilir mi?

 59. İyi akşamlar
  Oglum, cift pasaportlu gelinimle evli. 10 yıllık pasaport çıkarttık. Bulgaristan’da ikamet gösterildi ve 1 yıllık oturma izni aldı. Evlilik cüzdanları Bulgaristan’da onaylandı. Çoklu dillere çevrildi. İstanbul’dan Almanya Köln’e gidecekler. Tek gidiş bileti yapacaklar, sıkıntı olur mu?

  1. Bulgaristan Schengen bölgesinde olduğu için Bulgaristan oturumu ile oğlunuz vizesiz olarak Almanya’ya giriş yapabilir ama orada oturamaz. Sadece turistik amaçlı gidebilir.

 60. Merhaba
  Ben 25 Şubat’ta Fransa’ya gideceğim. Basvuruda belirttiğim uçuş ve konaklama Paris’ti. Şimdi uçuş ve konaklama Basel veya Strazburg olacak. Sıkıntı olur mu? Dönüşü Almanya’dan yapacağım. Fransa’ya inişte rezervasyon ve dönüş bileti sorulur mu? Teşekkürler

  1. Fransa olduktan sonra hangi şehrine indiğiniz önemli değil. Fransa’dan Schengen bölgesine giriş yapmanız yeterli. Basel’e uçarsanız ne olur? Fransa’ya geçeceğinizi söylerseniz sıkıntı etmezler çünkü zaten sınırda bir havalimanı olduğundan Almanya, Fransa ve İsviçre yolcularına aynı anda hizmet eden bir konumda. Ama bir daha Fransa’dan Schegen’e başvurduğunuzda Fransa kayıtlara bakar ve sizin Fransa’dan giriş yapmadığınızı görür. Vize verme konusunda ya da vize süresini uzatma konusunda daha isteksiz olurlar.

 61. Merhabalar
  Öocuklarımla Meksika’ya gideceğim fakat uçağım Paris aktarmalı ve daha önce hiç yurt dışına çıkmadım. İlk defa çıkacağım. Bazı arkadaşlarım diyorki önceden pasaportunda hiç bir ülkenin mührü olmadığı için Türkiye’deki gümrük memuru sorun çıkartabilir ve seni göndermez. Yani Meksika’ya gitmeden önce başka ülkeye gitmem ne gibi bir avantaj sağlayabilir bana?

  1. Merhaba Hatice Hanım,
   Pasaportunuzda başka bir ülkeye girişin olmaması çok büyük bir sıkıntı değil. Önemli olan konu vize evraklarınızın eksiksiz olması ve bankada sizi ve ailenizi rahatlıkla gezdirecek paranın bulunması. Turla gidiyorsanız işiniz daha da kolay.

 62. Verdiğiniz cevap için çok teşekkürler fakat belli başlı sorular aklıma takıldı.

  Schengen bölgesi içinde, örneğin Almanya’dan Hollanda’ya arabayla geçiş yaparken, Hollanda benden tam aşılı olmama rağmen pcr testi isteyecek mi? Yoksa sadece uçak tren gibi ulaşım araçları ile seyahat edenlerden mi pcr testi talep ediliyor? Hollanda hükümetinin sitesindeki açıklamalara göre aşılı insanlardan da pcr testi talep ediyorlar fakat arabayla giriş için net bir bilgi bulamadım. Eğer ki sınır kontrolü yapılmıyorsa test de sorulmayacaktır zannediyorum?

 63. Merhaba ben 16 yaşındayım ve bu yaz dil okuluna gitmeyi planlıyorum bir şirket ile acaba ben havalimanında ve pasaport gişelerinde kendim geçebilirmiyim yani 18 yaş altı insanlar pasaport kontrolünden ve diğer işlemlerden tek başına geçebiliyor mu ? teşekürler.

 64. Merhabalar
  8 şubatta Sabiha Gökçen’den Düsseldorf’a gideceğim. Oradan otostopla Köln’e, oradan da Amsterdam’a doğru dolaşmayı planladım. Yeşil pasaportum var fakat Türkiye’den çıkarken veya Almanya’ya girerken sınır polisi benden ne gibi belgeler ister? Söylediklerimi yapabilmem için dönüş biletimi oradan almam ve de otel tutmamam gerekiyor. Ne gibi belgelere ihtiyacım olur kolayca geçebilmek için, yanımda nakit para getirmem gerekir mi?

  1. Merhaba Ali,
   – Öncelikle pandemi döneminde insanların arabalarına tanımadığı kişileri alma konusunda daha da isteksiz olabilirler.
   – Yeşil pasaportunun olması kafi. Zaten Schengen bölgesi içinde tekrar sınır kontrolü olmuyor. Ama tır vs gibi araçları yine de durdurabilirler tabi.
   – Yanında sadece 1-2 günlük nakit olması yeter. Önemli olan bankada erişebileceğin kaynağının olması.

 65. Merhaba, ben 7 Şubat’ta İzmir’den Helsinki’ye uçacağım ama uçağım aktarmalı. Yeşil pasaportum var. İzmir’den İstanbul’a, İstanbul’dan Milana, Milan’dan Helsinki’ye uçacağım. Ama İtalya şu an Korona sebebiyle katı kurallar koyuyormuş. Ben transit geçeceğim, beni etkiler mi acaba? Bir de İstanbuldan harç pulu alacağım ama İtalya için ayrı Helsinki için ayrı mı almam gerekiyor yoksa bir tane almam yeterli olur mu?

  1. Merhaba Dilara,
   Tek harç pulu alacaksın.
   İtalya ile ilgili sorunu seni İstanbul’dan Milan’a uçuran hava yoluna sormalısın.

 66. Merhaba hocam,
  Ben üç gün sonra İstanbul’dan Hollanda aktarmalı Sırbistan’a gideceğim. Hollanda transit vizeye ihtiyacım var mı? Hollanda’da uçağım. 12 saat aktarmada olacak… Ve Türkiye’de uçağa binerken benden ne için gideceğimi dönüş biletimi ya da kalacağım yerleri kanıt olarak isterler mı…Şimdiden teşekkür ederim:)

 67. Merhaba
  İlk kez Fransa’ya gidiyoruz.Fransızca pek bilmiyoruz.Pasaport görevlisi bizimle hangi dilde iletişim kurar ?

  1. İngilizce. Merak etmeyin, kimse seyahat ettiği ülkenin dilini bilmek mecburiyetinde değil.

 68. Sayfanız bize çok yardımcı oluyor bunun icin başta teşekkür ederim..
  Ben ilerleyen tarihte vize başvurusunda bulunacagım. Randevum var. Vizem 1 yıllık olucak ama askerliğime 11 ay var yani ülkeye dönüşte asker kaçağı olacağım. Bu durum vizede askerlik belgesi istedikleri icin vizeme red verme sebebi olabilir mi? Yardımcı olursanız çok rahatlarım ,şimdiden teşekkür ederim..

  1. Maalesef çalışmadığımız yerden geldi soru. Bir vizeciye danışın deriz.

 69. Merhaba öncellikle güzel hazırlamışsınız teşekkürler. Yaşım 18, ilk defa yurtdışına tek başıma çıkacağım. Merak ettiğim şu: Malta’da bir süreliğine bir bankta falan uyuyabilirim ve nerede kalacağım falan çok belli olmayabilir. Ülkeye giriş sırasında bir problem yaşar mıyım?

  1. Merhaba Halil,
   Ülkeye girerken nadiren de olsa bazen nerede kalacağınızı sorabiliyorlar. Şu adresteki otelde ya da arkadaşımda kalacağım şeklinde bir beyan bazen isteyebilir ama teyit etmiyorlar.

 70. İyi günşer,
  Finlandiya’ya vize aldım. Helsinki aktarmalı Finlandiya’nın başka bir şehrine biletim var. Ama Helsinki’de inme ihtimalim var. İnebilir miyim?

  1. Evet inebilirsiniz ama aradaki aktarma süresi 8 saatten fazla değilse gidip geldiğinize değmez. İndikten sonra havalimanından çıkmanız 1 saat, şehre varmanız 1 saat, 1 saat de havalimanına dönüş, 2 saat önceden de havalimanında olmanız lazım. Yani zaten 4 saat uçtu bile. Şehri görmek için de bir 4 saat lazım en az.

 71. Merhaba,
  Ben bir arkadaşımla seyahat edebilmek için Türkiye’den Hollanda ve Fransa aktarmalı bir şekiklde Ukrayna’ya gideceğim. Türkiye’de uçağa binerken bir sorun çıkar mı çünkü 24 saatten kısa süre olduğu için her uçuş süresi arası transit vize almadım. Ve Türkiye’den çıkarken dönüş bileti ve otel rezervasyonu soruluyor mu? Yoksa bunlar ukraynaya varışta mı soruluyor?

  1. Şükran Hanım TR’den çıkarken rezervasyon vs sormazlar. Sadece harç pulu + geçerli pasaport ibraz etmeniz yeterli.

   Doğru anlıyorsam, TR’dan önce Hollanda’ya gidip, bir müddet orada konaklayacaksınız. Ardından da Fransa üzerinden aktararak Ukrayna’ya uçacaksınız. Hollanda’ya gittiğinize göre Schengen vizeniz zaten var, bu durumda vizenizin süresi boyunca isterseniz Fransa’ya da girebilir, hatta gezebilirsiniz. Zaten FR’dan bağlantılı uçuş için de transit vize gerekmiyor.

   1. merhaba, hayır hollanda’da konaklamayacağım, hollanda’ya 10’da varıp 18’de fransaya uçağaım aynı gün içerisinde yine aynı şekilde aynı gün içerisinde fransa’dan ukraynaya uçacağım. yani hiçbir şekilde vizem yok, yine de sorun olmaz değil mi

    1. Biletlerin bağlantılı mı? Bağlantılı ise tek bilet üzerinde tüm uçuşlar gözükür ve tek seferde ödeme yapmışsındır. Yoksa kendin hepsini ayrı ayrı mı aldın? Yani önce Hollanda’ya bir bilet alıp, sonra Fr’ya ayrı bilet alıp, sonra da Ukrayna’mı bilet baktın?

     Eğer biletleri kendin ayrı ayrı aldıysan ve Schengen vizen yoksa bu uçuş mümkün olmaz. Çünkü ilk bilet seni Hollanda’ya getirir ve aynı bilet üzerinde aktarman gözükmediği için önce Hollanda’ya resmi olarak giriş yapman, sonra valizlerini alman, ve akabinde tekrar havalimanının Gidiş tarafına geçip Fr uçağına biniş işlemi yapman gerekir. Yani Hollanda’ya giriş yapmadan Fransa’ya uçamazsın.

     Eğer bağlantlı biletse durum değişir. Çünkü bu durumda seni havalimanın Varış bölümüne hiç sokmadan Gidiş’ten Fr uçuşunun terminaline geçirirler. Valizlerin de otomatik olarak Fransa uçağına yüklenir.

 72. Merhaba,

  İlk kez yurt dışına çıkacağım. Planım Arnavutluka gitmek, orada birkaç gün kalıp Makedonyaya geçmek. Aslında ucu açık bir tatil hayal etmiştim ama galiba dönüş bileti almış olmak da mecburiymiş. Bunun istisnası var mıdır? Bir de Makedonyaya geçerkenki biletimi mi göstermem gerekecek Arnavutlukta? Bu geçişli geziler nasıl oluyor 🙂

  1. Merhaba Nur, o bilgi tam olarak doğru değil. Kapı görevlileri bazen ülkelerinde ne kadar kalacağınızı sorar. Görmek istedikleri şey ülkeye giriş yaptıktan sonr kaçak olarak kalmayacağınızdır. Bunu başka şekillerde de ispatlayabilirsiniz, örneğin başka ülkede otel rezervasyonunuz vardır, ya da araba ile geçiş yapacağınızı söyleyebilirsiniz…

 73. Yurt dışına üç gün de olsa gitmek istiyorum ama aşırı korkuyorum ya kaybolursam ya başıma birşey gelirse diye. Hiç bir dil bilmiyorum. Okusam bile cesaret edemiyorum :(bu yaşımda hala korkuyor olduğum için ozguvenim sıfır)

  1. Ebrucum hiç dert etme. O zaman rahat edeceğin şekilde gezmeye başla. Örneğin Batum’a git, orada çokça Türkçe konuşuluyor. Ya da turlarla gez. Gezmek için dil bilmek şart değil, diğer memleketler de o kadar farklı değil. Hepimiz insanız sonuçta

 74. Merhaba, 18 Ocak da Ukrayna’ya gideceğim, orada abim yaşıyor ve onun evinde kalacağım yaklaşık 75 günlük bir plan olacak bu merak ettiğim konu şu: Karkiv Havaalanı’nda otel rezervasyonu beyan etmediğim için sorun çıkarırlar mı? Abimin adresini ve telefon bilgisini paylaşmam yeterli olur mu? Bir de yanım da 400 dolar ile ülkeye giriş sağlayabilir miyim? Acaba deport olan bir kaç kişi gördüm bu beni strese soktu açıkçası..

  1. Merhaba
   Abinizde kalacağınızı söylemeniz gayet yeterli. Normalde kimse cüzdanınızı açtırıp içine bakmıyor. ABD gibi bazı ülkeler üzerinizde ne kadar nakit var diye soruyor ama Ukrayna’da bu uygulamanın olduğunu sanmıyorum. Özetle kuvvetle muhtemel kimseye yanımda 400 dolar var demek zorunda kalmayacaksınız. Olursa sorarlarsa da “Kaldığım süre boyunca asıl kredi kartlarımı ve bankadaki paramı kullanacağım. Bu sadece üzerimde getirdiğim nakit” dersiniz.

 75. Merhaba ilk defa yurt dışına bulgarista çalışmak için geldim ve 16 gündür burdayım. İş umduğum gibi gitmedi, bırakıp çıkmak istiyorum. 9 ayda vize vermişlerdi. Bu şartlarda bırakıp çıkabilir miyim? Paramı alabilir miyim yada ceza alır mıyım? Teşekkürler

  1. Merhaba Mehmet
   Tabi ki ülkene dönüş yapabilirsin. Hukuken bir sıkıntı ya da cezai bir işlem olmaz. Ama vize ücretini geri alamazsın

 76. Turist olarak gideceğim Bulgaristan’a. Daha sonra Fransa (Paris) 90 gün kalacağım. Nasıl bir gibi vize almam gerekiyor? Fransa’ya girişte problem yasar mıyım? Cevabınız için teşekkür ederim

  1. Çokgirişli Schengen lazım. Fransa’dan alman doğru olur. Schengen bölgesinde 180 günde 90 günden fazla kalamayacağın için Bulgaristan’da ve yolda geçirdiğin süreyi 90 günden düşmen lazım.

 77. Merhabalar,
  Öncelikle yazı çok güzel olmuş.
  Ben de üç hafta önce Lübnan’a geldim fakat tatsız bi durum yaşandı 🙁 ve valizimden altın bilekliğim çalındı. Maddi ve manevi olarak önemi büyüktü benim için. Ben aslında valizi yanıma alıcaktım o yüzden rahattım. Çantama koymaya bile kıyamamıştım düşer falan diye. Takmadım kontrol noktalarında unuturum diye. Sonra tam uçağa girerken kabin bagajları çok, isterseniz bunu da alta alalım dediler ve sonrası valizi açınca hüsran. Pegasus’a da yazdım hiç cevap yok 🙁 Girerken de pasaport kontrolunde beni çok beklettiler, otelin adını diyorum halen anlamadık falan filan diyorlar garipti.

 78. Merhaba ben İspanya Valencia şehrine gideceğim. Ama Valencia’ya uçak biletleri Madrid’ten bile pahalı. Erasmus kabul mektubum Valencia Üniversitesinden. Uçakla Madrid’e gidip ordan Valencia’ya otobüsle gitmeme sorun çıkarırlar mı?

  1. Ooo, çok güzel haber. Erasmus zaten mükemmel, İspanya’da Erasmus onun da ötesi. 🙂
   Legal olarak hiç fark etmez hangi şehre uçtuğun. Uçağının vardığın saate göre yakalayabileceğin otobüs olduğundan emin ol da sonra otelde konaklamak zorunda kalma. Astarı yüzünden pahalıye gelir.

 79. Merhaba
  Ben yeşil pasaportluyum. Almanya’ya pandemiden önce giriş çıkış yapmışım. Tekrar Almanya ya gitmek istiyorum fakat yeşil pasaportluya sorun çıkarttıklarını duydum. Bu nedenle karayoluyla herhangi bir AB ülkesine karayoluyla giriş yapmayı düşünüyorum. Bu kadar uzun yolu karayoluyla gitmek zor olacak. Bu konuda bilginiz var mı? Aydınlatırsanız çok memnun olurum. Teşekkür ederim

  1. Merhaba Ahmet Bey
   Yeşil pasaportlular pandemide farklı uygulamalar mı gelmiş biz bilmiyoruz. Biliyorsunuz Almanya’dan arabayla çok gelen oluyor ülkemize. Sıla Yolu deniyor buna. İnternetten bu şekilde araştırabilirsiniz.

 80. Merhaba, Almanya’ya yeşil pasaportla gidersem ekstra hiçbir vize çıkış izni vs almam gerekmiyor pasaport yeter, değil mi? İlk defa çıkıyorum da:)

  1. Merhaba Nur,
   Normal şartlarda evet, yeşil pasaport ile Almanya’ya girebilirsiniz. Ancak koronada Almanya yeşil pasaporta ilgili yeni bir düzenleme getirdi mi bilmiyorum. Bir de aşı kartınızın olması gerekecek. Güncel 2 Biontech aşınız varsa sıkıntı yok. Aksi halde PCR ya da antijen testi isteyebilirler. En iyisi uçacağınız havayoluna ya da konsolosluğa danışmanız

 81. Merhabalar.
  Saraybosna için 22-24 Ekim gidiş dönüş bilet aldım fakat Pasaport kullanım sürem Aralık 15’te bitiyor ve daha önce hiç yurt dışına çıkmadım. Ülkeye alınmama ve geri gönderilme riskim varmış sanırım.
  Peki kabul edilme ihtimali var mı? Teşekkür ederim.

  1. Pasaportunuzun en az 6 aylık süresi olması gerekiyor. Ne yazık ki ülkeye alınmama durumunuz var. Kabul edilme ihtimaliniz olduğunu sanmıyoruz. Bu genel geçer bir prosedür.

 82. Pegasus’tan süper eko bilet aldık, sadece kabin bagajı diyor bahsettiğiniz üzere. Fotoğraf sırt çantamız kabul edilmez mi bu durumda?

  1. Mehmetcim, genelde kadınların kol çantaları gibi kişisel çantalara sıkıntı çıkarmıyorlar ama yine de en doğrusu Pegasus’tan teyit etmek

 83. Selamlar ben Ukrayna’ya gittim geldim ancak elimde bir miktar uah yani Ukrayna parası kaldı. Türkiye’ye dönerken dolar yapmayı unuttum. Bu parayı nereden TL ye cevirebilirim yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkür ederim

 84. Merhaba,
  Öncelikle harika bir blog olmuş, bilgilendirme için teşekkür etmek isterim. Ben staj kabulü aldım ve Eylül-Aralık ayları arasında İtalya’da olacağım. Fakat 90 gün üzeri olduğu için oraya gider gitmez seyahat sigortası ve ikamet ibrazı yapmam gerekiyormuş. Bu konuda pek bir bilhi bulamıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 85. Merhaba Almanya’ya turist vizesi almak istiyorum yasaklar kalktığında. Kız arkadaşım Alman vatandaşı, davet yollasa benim için artı olur mu? Ben hiç yurt dışına çıkmadım nasıl bir yol izlemem gerek acaba? Almanya’dan red almaktan çekiniyorum acaba Yunanistan vizesine başvursam, sonra Almanya vizesi daha kolay olur mu?

 86. Merhabalar, 2022 Ocak ayında Ukrayna’ya kız arkadaşımın yanına gideceğim. TC kimlik kattım ile pasaport’um yok ve ilk defa yurt dışına çıkacağım için neler yapmalıyım, banka hesabımda para olması gerekiyor mu? Aklımda çok fazla soru var ve nasıl bir yol izlemeliyim.

 87. Merhaba , ben Rusya ya gitmek istiyorum. Bende pasaport kontrolu fobisi oluştu. Üzerimde ne kadar nakit olmalı? İngilizce açıkta kalmayacak kadar kontrolde kesin konuşurum ama Rusçam zaten yok. Bu kısım konusunda ne yapmam lazım? Otel önceden ayarlı olması lazım mı? Mesela Moskova’da otel rezervazyonum var ama formalteden yaptım. Başka bir bölgede kalırsam problem olur mu gibi gibi aklımda deli sorular var. Bunlar ile ilgili bir yorum yapabilir misiniz?

  1. Adem merhaba,
   Eğer evraklarında bir usulsüzlük ya da hukuki bir durumun yoksa (daha önce kalma sürelerini aşmak vs gibi) sıkıntı yaşamazsın merak etme. Özellikle Rusya sınırı daha kolay sınırlardan.
   Artık üzerinde günlük harçlığından fazla para bulunması gerekmiyor, zaten kredi kartı var. Sorarlarsa kart ile ödeme yapıyorum dersin.
   Pasaport memurları da senin kadar İngilizce konuşuyor. Kimse Rusça bilmeni beklemiyor.
   Formalite icabı Moskova’da bir otel tuttuğun iyi olmuş. Çünkü formlarda adres bildirmen genelde istenir. Keza TR’ye dönüş biletini de sorabilirler.

 88. Yurt dışında iletişimi nasıl sağlıyorsunuz? Özellikle de birden fazla ülkeye seyahat edecekseniz. Ben uzun süreli ispanyada kalacağım için burdan bir vodafone hatti aldim ama burdan almanyaya italyaya portekize hollandaya gideceğim.

 89. Merhaba,
  Ağustos ayında düğünümüz var ve pandemiye rağmen balayı için yurtdışına gitmek istiyoruz. Uçuş yasağı olmayan ve pandemide rahatça gidilecek balayı rotasyonları hakkında fikriniz varsa öğrenmek bilgilenmek isterim.

  1. Selamlar,
   Yasaklar sürekli değişiyor. Yaza doğru bakarsanız daha sağlıklı olur

 90. Merhaba bu yaz Paris’e gidegiz günübirlik. Bunun için vize ücreti ne kadar ödüyoruz?
  Bir de dönüş bileti 8 de hangi saate göre Fransa mı Türkiye mi ?

  1. Afife selam,
   Günübirlik nasıl Paris’e gideceksiniz? Hangi ülkede oturuyorsunuz?

   Uçak saatleri her zaman uçağa ineceğiniz ülkenin saatine göredir.

 91. Merhaba
  Eşim öğretmen. Yurt dışına sınavla Öğretmenlik için başvuracak. Bölge olarak Türki cumhuriyetleri sececegiz. Buraya kadar sorun yok. Görev süresi 3 yil. Şimdi 2 cocuk var ve biz 3 yil boyunca yurtdisinda yasayacagiz. Valizimizi alip gidecegiz ama hic bir bilgimiz ve tecrubemiz yok cok mu cesuruz acaba.:) Bloglardan bilgi edinmeye calisiyorum vazgecmek uzereyim cunku gerekli bilgileri tecrubeleri bulabilecegim pek sayfa bulamadim. Sizi de tesadüf buldum. Genelde bilgiler hep Avrupa ulkeleri ile ilgili. Sorunsuz gidip yaşamak kolay olmayacak ama en az sorun olmasi fena olmaz en azindan cocuklar için. İlgimiz icin şimdi den tesekkurler.

 92. Merhaba , ben 20 yaşındayım , yakın zamanda yurtdışına yani Güney Kore’de arkadaşımın yanında çalışmaya gideceğim , fakat ne iş tecrübesi ne dil bilgim var. Çok tereddüt ediyorum , insan başaramayacak diye korkuyor , bundan ziyade orta derece işitme kaybım var , ne yapacağımı bilmiyorum , sizin tavsiyenize yönlendirmenize ihtiyacım var , yardımcı olursanız çok memnun olurum , teşekkür ederim.

  1. Burakcım merhaba,
   Maalesef beni aşan bir konu bu. Ama yaşın 20 ise bence önüne çıkan fırsatları denemekten korkma.

  1. Yazının başında da dediğimiz gibi Avrupa odaklı yazdık çünkü ilk yurt dışı genelde Avrupa gib yakın yerlere oluyor

 93. Süpersiniz! Bir tek konaklamaya dair fiyat/koşul hakkında bilgi yok (çünkü uçak ve resmi belge fiyatları belirliyken en yabancı olunan nokta bu); o konuda da sizin kadar cömertçe, sabırla, açıkça anlatan bir site bulmaya çalışacağım artık. Çok çok teşekkürler…

 94. İlk defa yurtdışına çıkacağım.Pasaportu geçtikten sonra 2 karton sigara alabilme hakkım var onu biliyorum ama ben şeyi sormak istiyorum buradan marketten 3 4 karton sigara alsam valize koysam sıkıntı olur mu valiz teslim esnasında.

 95. Merhaba,
  Eşimle yurt dışına seyahat etmek istiyoruz. Eşim kapalı olmasından dolayı bir sıkıntı olur mu acaba ? Medyada denk geliyoruz bazen kapalı olduğu için şiddet uygulamaya çalışıyorlar kadınlara bu durum bizi açıkçası korkutuyor bu konu hakkında mümkünse bilgi alabilirmiyiz ? Bir diğer sorum ise eşimin İngilizcesi iyi fakat benim hiç İngilizcem yok bu durum beni ne gibi sıkıntılarla karşılaştırır eşimin yanından hiç ayrılmadan yurt dışı seyahatimizi gerçekleştirebilirmiyiz ? Saygılar.

  1. Merhaba Çetin Bey,
   Elbette eşinizle yurt dışına sorunsuzca çıkabilirsiniz. Çok da güzel vakit geçirirsiniz. Kapalı kadınlara şiddet gibi bir durum söz konusu değil. Tek tavsiyem koronanın sonunu beklemeniz, o da sağlığınız için.

   Bir de naçize tavsiyem; takip ettiğinz medya kanallarını değiştirmeniz. Belli ki güvenilir bir kaynak değil. Bazı kanallar insanların gözü açılmasın diye çarpık haberle gözlerini korkutmaya çalışıyorlar. Oyunlarına gelmeyin.

 96. Merhaba, Kiev’e gidiyorum. Dönüşte 2. el laptop veya playstation alsam, vergi ödemek zorunda kalır mıyım? Veya herhangi işlem yapmam gerekiyor mu?

 97. Yurtdışına ilkkez cikiyorum. Anjio oldum, ilaç kulaniyorum. Raporum var. Yanımda ilaç goturebilir miyim? Cevaplarsanız sevinirim. İyi gunler

  1. Cahit Bey geçmiş olsun. Ülkeden ülkeye yasalar değişiyor. Gideceğiniz ülkenin konsolosluğuna email atıp sorun derim.

 98. merhaba ben şuan tirandayım 28 şubatta giriş yaptım ingilizce eğitimi için burdayım fakat korona virüs sebebi ile 3 ay sokağa çıkma kısıtlamasından kursa devam edemedim ve oturma süremin dolduğu söyleniyor eğer ben kara yolu üzerinden kosovaya geçip ordaki havayolu ile türkiyeye dönersem herhangi bir ceza kesilir mi yada herhangi bir sorunla karşılaşır mıyım

  1. Merhaba Merve,
   Oradaki Türk konsolosluğu ile irtibata geçersen daha sağlıklı bilgi edinirsin

 99. Bu yıl ilk defa endonezya gideceğim harç pulu nasıl alabilirim, yurt dışı için ilk uçuşum olacak,ingilizce çok bilmiyorum havalimanında bu sorun olur mu?

 100. kapıda vize alınan ülkelerde bu işlem sırasında ingilizce bilmeye gerek var mı? yani bir form dolduruluyor mu yoksa pasaportu kolayca onaylayıp, bize iş düşmeden vize veriliyor mu?

 101. Merhaba ben 17 yaşında bir lise öğrencisiyim.
  Yıllardır üniversiteden mezun olur olmaz Kanada’ya yerleşmenin hayalini kuruyorum (Gezmek için değil, temelli ve kararım kesin).

  Oturum almam gerektiğini biliyorum vizenin yeterli olmayacağını, ancak Türkiye’de verilen mavi diploma Kanada’da geçerli olur mu?
  Eğer geçerli olmuyorsa oraya ilk gittiğimde iş bulmam mümkün olur mu?

  Pek bilgi bulamadım ve burada sormamın uygun olacağını düşündüm.

 102. Merhaba, üniversite okumak için Kosova’ya gideceğim. Ülkeye vizesiz gidilebiliyor fakat oturum izni almam gerekiyor mu bilmiyorum. Öğrenci olarak gideceğim sonuçta

 103. Merhabalar.. Yurtdışından gelen telefonlari tr de kullanmak için kayıt şart. Fakat benim sorum bunun tam tersi olacak 🙂 türkiyede kullandığım telefonumu gittiğim ülkede uzun süre kullanmak istiyorum o ülkenin hattını takip. Orada kayıt şartı var mi yok mu.

  1. Ülke özelinde araştırmanız gerek, ama kısa dönem (tatil) gidiyorsanız hiç bir yerde böyle bir zorunluluk yok

 104. Merhaba, yeşil pasaportum var annem sayesinde yakın zamanda yenileyeceğim. Nisan ayında Almanya’ya gitmeyi planlıyorum. Vizesiz giriş yapabiliyorum ülkeye. Fakat daha önce hiç yurtdışına çıkmadım ve endişelerim var. Beni kabul etmemelerinden korkuyorum. Bir de havalimanında yolu nasıl takip edeceğim. 10 günlük bir gezi planım var, arkadaşımda kalacağım. İngilizce ve almanca bilmediğim için endişeliyim

  1. Zeynep merhaha,
   Yeşil pasaport sahibiysen ve pasaportun geçerlilik süresi yazıdaki gibiyse problem yaşamazsın

 105. Merhaba ben bu ay Tayland a gitmek istiyorum. İlk defa yurt dışına çıkacağım ve 1 ay a yakın konaklama yapacağım. 3 ay önce ot içerken yakalandım, bu etkiler mi çıkışımı? Bilet alamıyorum bunun korkusu ile. Ne yapmamı önerirsiniz?

  1. Nerede yakalandın? Polise yakalandın gibi anlıyorum. Bu nasıl hukuksal bir süreçte olduğun ile alakalı bir konu. Hakkında yakalama emri olanlar sınırda tutulur ve karakola getirilirler.

 106. Merhaba bu ay eğitimim için Saraybosna ya gideceğim.Öğrenci olduğum için sadece gidiş biletimi aldım.Havalimaninda herhangi bir sorun çıkar mı acaba?

 107. Saraybosna dan Türkiye ye dönücem. Buraya gelirken harç pulu ödedim 50 lira. Tekrar İstanbula dönerken harç pulu almam gerekecek mi ve bunun için para ödiyecek miyim?

 108. Merhabalar. Polonya vizesi ile Varşova ya barselona uzerinden gidebilirmiyim. Sonrasında varsova dan istanbula dönüş yapacağım. Ilk giriş barselona dan olsa sıkıntı olurmu acaba. Teşekkür ederim.

  1. Kural gideceğiniz ülkeden vize almanız yönünde.
   Eğer aktarmalı uçuyorsanız, yani Barselona’da valizlerinizi alıp terkar check-in yapmayacaksanız problem yaşamazsınız.
   Ama eğer aktarmalı uçmuyorsanız o zaman sınır kontrolünden geçmeniz lazım. O zaman sorun edebilirler de etmeyebilirler de. Pasaport memurunun ne kadar kıl birisi olduğuna bakar.

 109. merhaba yurtdışına çıkmak için yaş sınırı var mı 16 yaşında olan biri tek başına gidebilir mi,?

 110. Merhabalar
  Yazınız çok güzel bilgikendirici olmış. İzlanda ya gideceğim. Araba kiralamayı düşünüyorum. Burada kullandığım B sınıfı ehliyetle orada araç kullanabilir miyim?Bazı ülkelerde geçerliliği olmadığını duydum. İnternette araştırdım İzlanda hakkında bilgiye ulaşamadım. Şimdiden teşekkürler

 111. Merhabalar.
  Viyana’dan İstanbul’a döneceğim 16 Aralıkta. Viyana Havaalanında Yurt Dışı Harç Pulu Ödemem Gerekecek mi ? Çünkü İstanbul’dan buraya gelirken 50₺ ödemiştim. Bilginiz varsa benim için çok önemli , bilgilendirir misiniz ?

 112. Merhabalar
  Öncelikle yazı cok başarılı emeğinize sağlık
  Bir haftaya güney afrikaya cıkıyorum aklıma takılan tek sorun cape towndaki pasaport kontrolünde ingilicem dolasıyla çuvallarsam nasıl bir yaptırıma maruz kalma ihtimalim var?
  Birde gittiğin yerler arasındaysa bilgilendirirsen sevinirim.
  Teşekürlerr

  1. Endişe etme, uçaktaki birilerinden rica edersin o sana tercümanlık yapar

 113. Merhaba. Eğer biriktirebilirsem eylül ayında Güney Kore’ye gitmeyi planlıyorum. Böyle şeyleri hiç anlayamıyorum ama anladığım kadarıyla bordo pasaport almam gerekiyor. 10 senelik pasaportu 945tlye alıp Güney Kore’ye gidebilirim sanırım
  – Güney Kore vizesiz ülkeler arasında ama sınırdayken vize mi almam gerekiyor, o nasıl olacak?
  – Harç pulunu Türkiye’ye dönerken mi almam gerekiyor?
  – Tax free oradan birşey alırsak karşımıza çıkan birşey mi?
  Biliyorum belki sorularım basit şeyler ama cevap verirseniz çok işime yarayacak ☺

 114. Merhaba! Ocak ayında Hamburg’a gideceğim. Fakat sadece gidis biletim var. Öğrenci olduğum için sadece gidiş aldım. Ailemde ben oraya gittikden 1 hafta sonra dönüş biletimi alacaklar. Pasaport kontrolde sorun çıkar mı ? Pasaportum Yeşil ( Hususi ) Pasaport. Şimdiden teşekkürler!

  1. Merhaba. Öncelikle yazınız için çok teşekkür ederim. Çok açıklayıcı olmuş, fakat aklıma takılan birkaç sorum var onları sormak istedim. Bütün biletleri yani gidiş dönüş biletlerini check-in yapınca mı almalıyım, bir de ben gidiş biletini Saraybosna’ya ve dönüş biletini Belgrad’tan İstanbul’a şeklinde aldım. Bu bir sıkıntı yaratır mı? Teşekkürler.

   1. Selam Sabiha,
    “gidiş dönüş biletlerini check-in yapınca mı almalıyım”dan ne kastettiğini anlamadım? Uçak bileti ise konu, zaten satın almadan ve uçuş gününden 24 saat öncesine kadar check in yapamazsın.

 115. Merhabalar, yazınız çok işime yaradı teşekkürler, fakat birşey sormak istiyorum. Yeşil pasaportumun bitmesine 3 ay 5 gün kala kala Almanya’ya veya herhangi bir Avrupa ülkesine girebilirmiyim, girsem 10 gün sonra dönüş yapmak istediğimde sorun çıkar mı? Veya ülkeye girerken üç ay kalmasına az zaman kaldı diyip kapıdan geri döndürürler mi?

  1. Teknik olarak seyahat ederken pasaportunuzun geçerlilik süresinin bitmesine minimum 6 ay olması gerekiyor. Fark ederlerse almama hakları var. Ama problem çıkartmayadabilirler. Biraz pasaport memurunda bitiyor iş.

 116. Merhaba, değişik bir soru belki de bilemiyorum daha önce soran da olmuş olabilir 🙂 valizdeki kıyafetler için vakumlu poşetler kullansak yerden tasarruf için, geçişte sıkıntı yaşar miyiz ?

 117. Merhaba, benim 10 adet parfümüm mevcut ve yurtdışına giderken hepsini yanıma almak istiyorum. Bunlar arasında 200ml olan da var 100ml olan da 150ml olan da . Bir sorun yaratır mı ? Hepsini valizime mi koymalıyım , faturalarını yanıma almalı mıyım , parfüm olmadığını düşünüp benden alma şansları var mı , bilgi verirseniz sevinirim.

 118. Merhaba ben çift vatandaşın turkiye den uçakla ilk defa yurt dışına çıkıcam avrupa pasaportuyla damga pulu almam gerekiyor mu

 119. Makedonyadan istanbula misafirim gelecek ilk kez şehirler arası yolculuk yapacak ordan gelişte kontrol noktasında biletini almış kişiye üzerinde 600EURO yok sa geçiş yapamazsın demiş böyle bir kural var mı acaba

  1. ordan gelişte kontrol noktasında biletini almış kişiye üzerinde 600 EURO yoksa geçiş yapamazsın > Orası neresi, hangi kontrol noktası, ne için bu ücret anlaşılmıyor

  2. Merhaba öncelikle çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık ben yakın tarihte Almanya yolculuğu yapacağım ve ilaç konusunda sıkıntı yaşarmıyım havaalanında antidepresan ilaçlarımı yanımda götürmem için ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

 120. Merhaba 2020 de ekim gibi tayland a gitmek istiyoruz balayı için.Sizin sayenizde hangi tarihlerin iyi olduğunu öğrendim:) ama turla mı gitmek mantıklı bireysel mi? İkimizde ilk kez yurt dışına çıkacağız.

 121. Merhaba ilk defa yurt dışına çıkıcam da sarma sigara tütün sigara yani götürebilirmiyim acaba

 122. Merhaba,

  Bilgileriniz için teşekkürler. İlk kez yurtdışına çıkacağım. Pakistan’ a gidiyorum, kongre nedeniyle. 3 ay kalma durumumuz var. İngilizcemde çok iyi değil; pasaport kontrollerinden ve ülkede yeme içmeden kaynaklı korkuyorum biraz 🙁 Pakistan için özellikle söylemek istedikleriniz var mı? Seyahat Sigortası yaptırmamız gerekli mi? Önerebileceğiniz Seyahat Sigortası firması var mı?
  anlayamadıklarım var; Tax Free Nedir tam anlayamadım. Pakistanda geçerli mi?
  Free Shop ülkeden çıkarken mi uğramamız gerekli?

  cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Selamlar.
   Seyahat sigortası her zaman iyi fikir. Bizim sigortacımız Oya Hanım

   Tax Free – KDV iadesi. Yaşamadığın ülkelerde kdv ödemek zorunda değisin. dolayısı ile aldıklarını kullanmaz ve paketlerini bozmazsan havalimanındaki tax free ofislerden iadelerini alabilirsin. Yanında fişlerini ve ürünleri bulunurman lazım.

   Free Shop de havalimanın gidiş ve dönüş terminallerinde oluyor

 123. Merhaba bilgilendirici yazınız için teşekkürler ben de bir öğrenci olarak ilk defa yurt dışına çıkacağım acaba çıkarken free shoptan sigara alabilir miyim ve bunun limiti ne kadardır cevaplarsanız sevinirim.Sitenizi ilgiyle takip ediyorum güzel işlerinizin devamını dilerim

 124. Bilgiler için teşekkürler, Harclar 15 liradan 50 liraya çıktı. Düzeltebilir misiniz? Ayrıca Seyahat Sigortası’na değinilmemiş, benim gibi ilk defa çıkanların bilmediği bir konu ve önemli.

  1. Çok haklısın, burayı güncelleyi unutmuşuz. Çok teşekkür ederiz haber verdiğin için. Hemen ilgileniyoruz

 125. MERHABALAR, KASIM AYINDA ALMANYAYA 1 HAFTALIK TURİSTLİK SEYAHATİM OLACAK KISMETSE.AMA İLK DEFA YURTDIŞINA ÇIKIYORUM VE İNGİLİZCEM SIFIR.EN ÇOK KORKTUĞUM NOKTA İSE, ALMANYA HAVALİMANINDA PASAPORT KONTROL NOKTASINDAN GEÇMEK.SİZİN YAZINIZI OKUDUM, EĞER UÇAKTAN BİR TÜRK BULURSAM VE BANA SORULAN SORULAR İÇİN TERCÜMANLIK YAPSA SORUN YAŞARMIYIM, LÜTFEN YARDIM EDİN..

 126. İyi günler ben daha önce ıraka gittim pasaporta ırak devletine girişim var ama çıkışım yok pasaportuma damga vurulmadı ne olacak ne yapmalıyım bi daha gidebilirmiyin

 127. Merhaba, yazınız gayet bilgilendirici olmuş. Teşekkür ederim. Geçen ay engellilik hakkı kazandım ancak henüz engelli kartı denilen şeyden almadım. Engelliğimle ilgili bir evrak ya da bu engellilik kartını yanımda götürmem gerekiyor mu? Ya da engelli vatandaş olduğuma ilişkin bilgiyi pasapotuma vs işletmem gerekiyor mu?
  Bir diğer sorum ilaçlarla ilgili. Sağlık problemleriö nedeniyle hergün kullanmak zorunda olduğum birçok ilacım var. Bunları kullanmak zorunda olduğuma dair hekimimden bir yazı almam gerekiyor mu? Bu arada Ukrayna’ya gideceğim.
  Şimdiden teşekkürler.

 128. İlk kez yurt dışına çıkacağız aile olarak hangi vizeyi alsak daha fazla ülke gezebilirsiniz.

 129. merhabalar. öncelikle teşekkürler. benim gibi ilk kez yurt dışına gidecek biri için en ihtiyaç duyulan bilgileri çok güzel bir empatiyle aktarmışsınız. benim merak ettiği şey banka kartı ile ilgili. bir ay sonra güney kore ye gideceğim ama yurt dışı para çekme konusunda pek bilgim yok. sadece bir tane ziraat bankası bankamatik kartım var ama kartımda olası bir sorun çıkması durumunu göz önüne alarak paramı farklı bir karta bölmeyi düşünüyorum. kart ayrımımı sizce neye göre yapmalıyım? ya da yapmalı mıyım? fikirlerinizi duymak iyi olurdu. iyi günler.

  1. Merhaba,
   Normalde problem yaşamamanız lazım para kartı ile. Bence Ziraat Bankası ile konuşun, bankanıza yurt dışına çıkacağınız mutlaka haber verin. Onların belki söyleyecekleri olur.

 130. Merhaba birşey soracaktım ben yurt dışına çık mak istiyorum ama bilinmesini istemiyorum hattımı yurt dışına ayırdığım zaman mesela çekmeyen bir yerde olunca aradığınız kişiye şu an ulaşılamıyor’u oranın e diliyle atıyorum arapça mı söyler? Ve anlaşılır mı yurt dışında olduğum?

 131. Öncellikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Vizem olan ülkeye giderken gidiş-dönüş biletimi birlikte mi almalıyım. Dönüş biletimi oradayken alamaz mıyım?

 132. Merhaba. Öncelikle sayfanız çok başaralı bunun için teşşekkürü borç bilirim.
  Havaalanı polisleri giriş ve çıkışlarda hangi durumlarda sorun çıkarıyorlar ve ya giriş-çıkışları hangi durumlarda engelliyorlar.Vergi borcu ve ya icra dosyaları herhangi bir sorun teşkil ediyor mu ?
  İlginiz için şimdiden teşekkürler.

 133. Neden bankalardan alınan harç pulunu önermiyorsunuz ? Havaalanında sıra beklemekten kurtulmuş oluyoruz.

 134. Bilmiyorum neden bloğunuza ofiste rastladım.
  Gördüğüm en iyi blog sayfasısınız kesinlikle , yalın anlatım,hafif mizah,samimiyet saymakla bitiremem.Ayrıca sayfanızın düzeni de mükemmel.Tebrik ediyorum sizi. Her şey gönlünüzce olsun.

  1. Çok teşekkürler Aleyna. Aramıza hoş geldin
   Nasıl denk geldin çok merak ettim?

 135. Hey siz ikiniz bu ülkeye fazlasınız lütfen cıkar mısınız bu nasıl güzel bir anlatım yemin ederim hep bu durumdan yakinirdim. Bir seyi ilk kez yapacak birine kimse bu kdr ayrinti anlatmaz. Ozellik su cumle hep var ” kolay ya sorun olmuyo zorlanmazsın” eşimle ilk defa yurtdisina cıkmak istiyoruz mayis ayinda ortak iznimiz var ulke belirlemedik acikcasi . Bu sebeple arastirma yaparken denk geldim. Harikasiniz. Hemen takip ediyorum.

 136. Merhaba,

  Çalışmanız gerçekten çok başarılı teşekkür ederim. Her ülkeden çıkarken yurt dışı harcı almamız gerekiyor mu? Örneğin Avusturya’dan.

 137. Merhabalar, vermiş olduğunuz ender bilgiler için teşekkür ederim. Kıbrıs’a geçen hafta gezi amaçlı gittim ve gayet güzel bir deneyim oldu şimdi sırada bir avrupa ülkesi var bakalım.

 138. Merhaba;
  Ben eşimle birlikte 10 günlük balkanlar turuna çıkıcaz İzmir-İstanbul-Üsküp
  Makedonya-Karadağ-Bosna Hersek-Sırbistan tekrar Makedonya bu dört ülkede iki üç günlük olmak üzere turist telefon hattı dahamı ucuz olur fiyatlar hakkında bilginiz varmı şimdiden teşekürler

 139. Merhaba benim bir arkadaşım bulgaristan gelicekti ilk defa ondan kredi kartı limiti istediler kendileri bir kart veriyormuş 900euro yüklemiyormuş o karta okart sadece turkiyede çekebiliyor muş sonra ilk defa çıkış yaptığı için turist olarak gelebiliyormuş 3 aylığına bunun içinde 3 aylık 785 euro ıstiyor muşlar bundan dolayı gelemedi sizce anlattıkları doğru mu?

 140. bulgarlar hakkinda hirsizlik yapilan ulke yazmissiniz ki milyonda bir olan bir sey. turkiyede her kez soyguncu daha iner inmez ayakta soyuyorsunuz!

  1. Selam Anton,
   Lütfen okuduklarını çarptırma. BUrası milliyetçiliğin yeri değil. biz Bulgaristan’da ve İtalya’da bizzat başımıza gelenleri anlattık, ülkeye dair bir genelleme yapmadık. Ama haklısın, Türkiye’de Bulgaristan maalesef hırsızlık olayları ile ilişkilendirilen bir ülke. Türkiye’de ne yaşadın bilmiyorum, geçmiş olsun. Turist kazıklarımız meşhurdur ama onunla ilgili yakınmanın yeri de burası değil. Sevgiler

 141. Merhaba
  Gerçek şu ki harika bir çalışma, hayatlarımıza katkınız nedeniyle teşekkürler. Aktardıklarınız, daha aydınlık bir gezi olacağına ait şekillenen hayaller ile ekrana bakan yüzlerde (keşke görebilseydiniz) şüphesiz tatlı tatlı gülümsemeye neden oluyor.
  Eğer varsa bir tecrübenizi paylaşmanızı rica edeceğim.
  35. Yurt Dışından Elektronik Eşya Satın Aldınız Peki Ya Sonrası bölümü ile alakalı olarak; Yanınızda götürdüğünüz elektronik ekipmanların “DSLR, action cam” geri gelişinizde sorun oluyor mu? Siz bunları çıkışta beyan ediyormusunuz. 2000-3000 Euro değerinde bir DSLR tekrar girişte gümrükte sorun oluyor mu?
  Bu sorunun asıl sebebi; AB ülkesinden kişisel kullanım için bu rakamlar da alacağım bir DSLR ile nasıl bir durumla karşılaşma ihtimalim var ? sorusuna cevap bulma arayışı.

  1. Selamlar,
   Sorunun cevabını biz de bilmiyoruz ama fotoğraf makinası özelinde birşey olacağını sanmıyorum. Eğer varsa elinizde faturası telefonunuzda fotoğrafını taşıyın. Sorarlarsa gösterirsiniz. Ama foto makinası bir insanın yanında yurt dışına götürmesi çok normal birşey olduğundan problem olacağını sanmıyrum. Televizyon olsaydı sıkıntı olabilirdi 🙂

 142. Öncelikle bilgiler için çok teşekkür ederiz benimde sorum şu yurt dışı aktarmalı uçuşlarda aktarma yapacağımız havaalanındada harç pulu almak gerekiyor mu ? Ve ordada tekrar pasaport kontrolü oluyor mu ?

 143. Bilgi paylaşımınız için çok teşekkürler. Önemli detaylar öğrendim. Harç pulunu sayenizde ilk kez duydum, Hadi burdan vezneden aldım, dönerken orada vezne hangisidir ve görevliye ne söyleyip alacağım. Ayrıca yazınızda olumsuz durumlar hakkında da bilgi paylaşmanızı rica ederim. Oldu da bir şekilde nezarete girdik ya da kaza geçirdik hastaneye girdik, ne yapacuk?

  1. Dönüş için harç pulu gerekmiyor, sadece giderken.

   Olumsuz durumlarda da konsolosluk ile irtibata geçin. Onlar sizi yönlendirir

  2. Çok detaylı ve güzel bir yazı olmuş. Yurtdışına çıkacak kimselere yol gösterici ve el rehberi niteliğinde. Emeğinize sağlık. Yazılarınızın devamını bekliyoruz.

 144. Merhabalar hiç yurtdışına çıkmadim pasaportum var turlar çok yüksek fiyat verio kendim gitsem zorluk cekermiyim acaba

  1. Ben daha önce yurt dışına sadece ailemle çıktım nasipse ilk defa bu yaz arkadaşlarımla Belgrad’a gideceğiz. Uzun uzun araştırmalar hesaplamalar yaptım tur şirketlerinin 3 gün için istediği paraya ben airbnb üzerinden ev kiralayarak neredeyse 1 hafta kalıyorum yeme içme müze yerlerine giriş ücretleri dahil bu paraya. Belgrad’dan örnek verecek olursam 3 gün için 3bin lira civarı istiyor tur şirketi + gidince harcayacağın para ama airbnb üzerinden ev kiralayıp gitsen uçak bileti kalacak yerin maliyeti yeme içme hediyelik eşyalar falan aklına gelebilecek bütün temel ihtiyaçlar ve ekstralar için en fazla 3-4 bin lira veriyorsun ve 1 hafta kalıyorsun aynı paraya 4 gün daha kalıyorsun bunu bi araştır bence

 145. merhaba,

  ilk yurt dışı tecrübem Irak’a olacak (iş sebebiyle), keşke bende diğer yorumlar gibi eğlenerek gidip gelebiliyor olsaydım. tereddütler çok fazla, malum ülkede farklı yönetimler mevcut ve bir diğerinin resmi evrak işlemlerinde onaylarını gördüklerinde ‘unexpected results’ yaşanabiliyormuş.

  Hayırlısı bakalım. ”Biz Evde Yokuz” ekibine sonsuz teşekkürler.

  1. Ahmetcim,
   Umarım en yakın zamanda hayal ettiğin diğer yerlere de gidersin

 146. Ya siz melek gibi insanlarsınız
  Yazınızı okumadan önce nasıl olur nasıl yaparım nasıl giderim diye düşünmüyor değildim İYİKİ VARSINIZ BİZ EVDE YOKUZ EKİBİ ❤❤❤❤❤❤

 147. Hayat rehberi gibisiniz. Gerek gezi tarzınız gerekse çekimlerinizle idolümsünüz.

  1. Çok teşekkürler Mustafa <3
   Bu güzel sözleri hak etmeye çalışacağız

 148. 2001 dogumluyum ve eyobüs ile avrupa turu seyehati yapmak istiyoruz. Yazdıgınız herşeyi okudum ve gerçekten çok yararlı çok teşekkür etmek isterim. Asıl konu ise kuzey avrupaya gittiginiz için o gezi ile alakalı bilgiler yer alıyor sitenizde bana Avrupa Turu ile ilgili bilgiler gerek giden arkadaş,dostunuz var ise bizlere yardımcı olabilirler mi ayrıntılı bilgi edinmek istiyoruz. Sizi seviyorum evde yokuz ekibi..

 149. Merhaba 29.10.2000 doğumluyum, KKTC’ye seyahat edicem, muvaffakatname almam gerekiyor mu ve pasaport ile gidersem herhangi bir kolaylık sağlar mı ?

  1. 18 yaşından küçüksen noter tasdikli muvaffakatname gerekiyor. KKTC’ye girerken pasaport ile TC Kimliğin hiçbir farkı olmuyor. Hatta kimlik ile girmen yararına olabilir 🙂

 150. Yorum yapan diğer arkadaşlar gibi ben de dikkatle okudum yazınızı. Pek çok seyahat önerisi, anısı, hikayesi paylaşan site var ancak burası farklı. Geç fark ettiğim için de bazı şeyleri kaybettiğimi gördüm yazıları okurken. Evde Yokuz ekibine memnuniyetimi ve teşekkürümü ilettikten sonra geleyim karın ağrıma. İspanya özellikle Valensiya hakkında yazı göremedim sitede. Sanırım ya ziyaret etmediniz ya da henüz yazmadınız. Eğer ziyaret ettiyseniz bana ilacımı verebilirsiniz sanıyorum. Bir yıllığına ailemle beraber Politeknik Üniversitesi’ne gideceğim. Dolayısıyla kalacak yer arayışı içindeyim. Hangi bölgede kalmalıyım? Üniversiteye yakın yerler çok mu sakin? Tenha bir yerde de sadece yakın olduğu için kalmak istemeyiz. Merkezde kalsak çok mu hareketli bir yaşam olur? Ve bunlar gibi bir soru var kafamda. Yardımcı olamasanız bile, evde yok olmaya devam etmenizi diliyorum ki bu tecrübelerden mahrum kalmayalım.

  1. Onur merhaba,

   Güzel söyler için çok teşekkürler.

   İspanya’ya gittik ama malesef Valencia’ya gitmedik 🙁

   Facebook’tan Valencia’da yaşan birilerini rastgele bulup, soru sorabilirsin. İnsanlar çoğu zaman yardımcı oluyorlar

 151. Tam napıcam nasıl gidicem diye düşünürken siz çıktınız karşıma HARİKASINIZ! çokkkk teşekkür ederim yazılarınızla bana yol arkadaşı oldunuz iyiki varsınız :))))

 152. Küçük bir ilave.
  Yurt dışındaki ülkede cepten ararken başa + işareti konulması gerekiyor ama yeni telefonların tuş göstergesinde + yok!
  Başa sıfır konarak da arama yapılabiliyor. Örneğin italya için 0039 ile başlamak gibi.
  Biz geçen hafta akşam 10:00 da, otel zannettiğimiz ama aslında ev pansiyonu olan yerde yaşlı ev sahibesini aramak için el attığımızda + olmadığını gördük, neyse ki kadın gürültümüzü duyup pencereden baktı da içeri girdik.
  Bir ilave de belki bu ev pansiyonları il ilgili yapılmalı. Küba’da casa tabir edilen otele dönüşmüş evler Avrupa’da yaygın. Booking.Com’da otel diye kiralıyorsunuz adrese gidiyorsunuz otel yok! 🙂 Zil tuşları arasında küçük bir yere koymuşlar. Stress tavan tabi. Yurt dışınagideceklere tavsiyelerde bir de offline çalışan haritaları ve hatta offline sözlükleri önermek iyi olur. Biz Bergamo’da bir oteli mapsme ile bulabildik. Yukarıda bahsettiğim teyze. 🙂
  Son katkı da Avrupa’da tren garlarında bilet aldığınızda her şeyin bitmediği. Trene binmeden önce küçük bir su sayacına benzer cihaza sokup o bileti onaylatmak gerekiyor. Bu yapılmazsa 2 kat ceza yeniyor ve asla toleransları yok.

  1. Süpersin Önder! Özellikle şu tren / metro biletini valide etme olayı çok mühim. Çok sağol

 153. Haftasonu Wien’ e gidiyorum, özellikle hava alanı kısmı için endişelerim çok fazla kontroller falan ama yaptığınız açıklamalardan sonra biraz rahatladım. gider gitmez harcı ödeyeceğim artık 🙂

 154. güzel insanlar size ne kadar teşekkür etsem azdır.öyle faydalı oldunuzki .çok sağ olun.bundan sonraki yaşamınızda ve seyahatlerinizde mutluluklar

 155. Keşke bu rehbere Batum’a gitmeden önce okumuş olsaydım. İlk defa çıktım. İnsanlar o kadar garip geldi ki ve kendimi ilk defa bu kadar güvensiz hissettim. Hele bi de bindiğim minibüsü “Captain Stop” diyerek durdurmaya çalışmama rağmen kimsenin beni takmamasından sonra endişem artmıştı. Meğerse insanlar “Couch” diye sesleniyorlarmış. Tabi bu ertesi gün nisbeten azaldı. Operatör kısmında ise Turkcell’in Batum sahil kıyısında çekmesinden ötürü sorun yaşamadım. 🙂 Sıradaki planlar Avrupa tarafı bakalım. Sizi takip etmeye basladığımdan beri hedeflerim ideallerim değişti. Teşekkürler Biz Evde Yokuz ekibi. 😉

  1. Tahacım, o son iki cümlenle bizi o kadar mutlu etti ki… Biz de sana çok teşekkür ederiz

  2. İlk Defa Yurt Dışına Çıkacağım Kronik Rahatsızlıklar Olan Bir Hasta Yani Sürekli Olarak Bazı İlaçları Alması Gerekiyorsa Yanında Götürdüğünde Bir Sorun Çıkar Mı Sinüzit,Yüksek Tansiyon Şeker Hastası Olsa Mesela Buradan Götürmesi Yasak Mı?

 156. Çok cesaret verici olmuş yazınız . Önümüzde ki yıl ilk çıkışım olacak gibi yol gösterici oldu teşekkürler

 157. gerçekten bu denli detaylı ve yönlendirici paylaşım ilk defa görüyorum.Elinize yüreğinize sağlık , yakın bir zamanda yurtdışı planım olmamasına rağmen paylaşımlarınız insanı o kadar gaza getiriyor ki herşeyi satıp böyle bir hayata geçesi geliyor insanın …:) herşey için teşekkürler , takipteyim…

   1. Selamlar! Çok açıklayıcı bir yazı olmuş. Benim size sormak istediğim soru ; eşim ab üyesi vatandaşı Ve benim de oturum kartım var (family member) Vizesiz seyahat edebiliyormuyum onunla bilginiz var mı? Daha önce çıkış yaptım ab üyesi olan bir ülkede yaşıyorum. Başka bir ab üye ülkeye vizesiz seyahat için sormak istedim ☺️

    1. Doğru mu anladım? Eşiniz Schengen üyesi bir ülke vatandaşı, siz de onun ülkesinen oturum sahibisiniz. Bu durumda Schengen Bölgesi’nde oturum kartınızın geçerliliği boyunca gezebilirsiniz.

 158. Sizin iyi bir takipçiniz olarak beğenimi zaten almıştınız ve sayenizde yurt dışı seyahati planı yapmaya başladım passaportumu çıkarttım ilk gideceğim yer yakın ve bildiğim bir yer olmasını tercih ettim ve tarihi belirledim. Daha sonrası için de bir kaç gündür ilk defa çıkacağım için bana yurt dışına seyahati sizin paylaşımlarınız kadar sevdirecek yerleri seçmeye çalışıyorum. Bu rehber süper olmuş biraz fazla para harcayıp tam olarak istediğim gözden görmeyi sağlayacak öneriler. Çünkü gittiğiniz yerlere ulaşmak değil seyahat. Bir güven ve rahatlık olmalı güzel duyguları bırakması için anılarda. Gittiğim yerlerdeki turist haklarımı sonuna kadar kullanamaya çalışacağım. Çokkk teşekkürlerrrr 🙂

 159. Enfes bir rehber olmuş, ellerinize sağlık. Nacizane bir iki öneri de ben eklemek isterim.

  – Güncel durum gereği yeşil pasaport sahipleri gümrükten geçmeden önce pasaport/biletlerini onaylatmaları gerekiyor. Bu yüzden pasaport kuyruğunda bekleyip geri dönmemek için yeşil/gri pasaport sahipleri pasaport kontrole gitmeden biletlerini onaylatmayı unutmamalı.

  – Bazı havalimanlarında gidiş-geliş katları/giriş-çıkışları birbirine yakın oluyor. Buralarda giriş yoğunluğunu hızlıca geçmek için geliş katına gidip oradan havalimanı güvenliğini geçip gidiş katına çıkabilirler. Benzer şekilde yurtiçi gidiş kapısı yerine yurtdışı gidiş kapısından da -eğer ki yoğunluk azsa- giriş yapılıp kalabalığa girmeden hızlıca havalimanına girebilmek mümkün. Tabi bunlar havalimanları için değişkenlik gösterebiliyor.

  – Çikolata, alkol, sigara vb. şeyleri Duty Free’ye -bence- hiç bırakmamak lazım. Zira şehir merkezlerinde kesinlikle daha ucuz oluyor.

  – Her şeyden önce havalimanından şehre en ekonomik nasıl ulaşılır bence bunu araştırmak lazım. Zira en büyük/gereksiz harcamalar hep o ilk heyecanla aman sağlam olsun taksi/servis tutalımla gerçekleşiyor. Oysa ki çoğu havalimanında toplu taşıma mevcut.

  1. 1. maddeyi tam anlıyamadım sn.yeşil pasaport ve bilet yurt içi havaalanındamı yurt dışı hava alanındamı onaylanacak. ve bu onayı hangi bölüm yapacak

 160. Farkında olmadan nekadarda detaylı bilgi verdiğinizin farkındamısınız 🙂 . İlkdefa yurtdışına çıkacağım, sitenin heryerine girip çıkıyorum allahım :)))

  1. Merhaba 2020 temmuzda 2 kişi olarak 1 hafta karadağ kotora gideceğiz.yanımızda kalacağımız gün kadar döviz bulundurmak zorunlu mu?Zorunlu değilse kendimiz bir miktar belirleyip döviz almak mı doğru olur? (Tüm bunlardan hangisi pasaportla ülkeye girebilmek için kolaylık sağlar?)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.