AFF EĞİTİMİ (ACCELERATED FREE FALL – HIZLANDIRILMIŞ SERBEST DÜŞÜŞ)

Bu yazıyı okumadan önce Serbest Paraşüt – Skydiving ile ilgili genel bilgiler için bağlantıdaki yazımızı okumanızı öneririz. SERBEST PARAŞÜT – SKYDIVING (GÖKYÜZÜ DALIŞI) HAKKINDA

Serbest Paraşüt (Skydiving – Gökyüzü Dalışı) nasıl öğrenilir?

Eğer Serbest Paraşüt yani Skydiving öğrenmek istiyorsanız, en hızlı şekilde paraşütçü olabilmenin yolu bir AFF (Accelerated Free Fall – Hızlandırılmış Serbest Düşüş) eğitimine gitmeniz. Tüm dünyada kullanılan bu eğitim tekniği sayesinde çok kısa zaman içinde kendi başınıza uçabilir hale gelebilirsiniz. Ama kursa yazılmadan bir paraşütle atlayış merkezinde (Dropzone) mutlaka Tandem (İkili) atlayış yapmanızı öneririz. Böylece Skydiving’in neye benzediğini deneyimlemiş olursunuz.

AFF kursunda toplam 8 düzey vardır. Her bir düzeyde başarılı olduktan sonra bir sonraki düzeye geçebilirsiniz. Ülkelere göre çok küçük farklılıklar olsa da tüm dünyada eğitimler bir standarda bağlanmıştır. Yer eğitimleri ile başlayıp önce iki eğitmenle, sonra da tek eğitmenle tüm düzeyleri geçmeniz gerekir. 8 düzeyi tamamlayanlar AFF eğitimini bitirmiş olur.

AFF Level 1’den 7’ye tüm atlayışlar 12.000 (Bazı yerlerde 14.000) feet’ten yapılır ve eğitmenleriniz tarafından videoya çekilir.

BİZ EVDE YOKUZ’UN TANDEM SERBEST PARAŞÜT(SKYDIVING) DENEYİMİ İÇİN TIKLAYIN.

AFF Kursu Seviyeleri

 • AFF Level 1: Yerde minimum 1 gün süren teori eğitimleri ile başlar. Yer eğitimleri bitince iki eğitmen eşliğinde ilk atlayışınızı gerçekleştirirsiniz. Eğitmenler sizi atlayış başlangıcından itibaren, paraşütünüzü açana kadar sıkıca tutar. Bu atlayışta havada vücut pozisyonunu koruma, altimetrenizi (Yükseklik ölçer) kontrol etme, paraşüt açma provaları yapılır. Yere inerken de telsiz ile size paraşüt kontrolü için yönerge verirler. Aşağıya indiğinizde videonuz üzerinde geri bildirim alırsınız. Eğer eğitmenleriniz seviyenizi yeterli bulursa bir sonraki düzeye geçersiniz, bulmaz ise 1. düzeyi tekrarlamak zorundasınızdır. Bu prosedür güvenliğiniz açısından her düzey için böyle işler.
 • AFF Level 2: Artık Level 1’de Skydinig’in neye benzediğini gördünüz. Level 2’de ise Level 1 ile gene iki eğitmen ile aynı alıştırmaları yaparsınız. Durumunuza bağlı olarak eğitmenlerden biri sizden çok kısa bir süreliğine ayrılabilir.
 • AFF Level 3: Level 1 ve Level 2 deki alıştırmalara ek olarak iki eğitmeninizde sizi havada bırakır ve havadaki vücut pozisyonuza ve ne kadar stabil durduğunuza bakar.
 • AFF Level 4: Artık bu düzey ve sonrasında tek eğitmenle atlayışınızı yaparsınız. Bu düzeyde hem sağa hem sola 90 deecelik dönüş eğitimi yapılır.
 • AFF Level 5: Hem sağa hem de sola 360 derecelik dönüş eğitimi yapılır.
 • AFF Level 6: Bu düzeyde takla atıp havada tekrar aynı pozisyona gelmeniz gerekir. Aynı zamanda “tracking” denilen ön tarafa çok hızlı manevra eğitimi yapılır.
 • AFF Level 7: Tüm öğrendiklerinizi birleştirdiğiniz düzeydir. Takla, hem sağa hem sola 360 derece dönüş ve tracking yapıp paraşütünüzü açarsınız.
 • AFF Level 8: Burada 5.000 feet’ten tek başınıza atlayıp paraşütünüzü açarsınız. Bu düzeyde uçaktan alçak irtifadan yapılan bir atlayışın neye benzediğini görürsünüz. Genellikle kamera kaydı yapılmaz.

Aşağıdaki videoda AFF Level 1’den 7’ye neler yaşandığınız izleyebilirsiniz.

AFF Eğitimi nerede alınabilir?

Türkiye’deki tek opsiyon Türk Hava Kurumu, Efes Paraşütle Atlayış Merkezi’dir. Başka AFF eğitimi alabileceğiniz herhangi bir yer yoktur. İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan merkezin websayfasından bilgi alabilirsiniz. Kurs zamanları ve detaylar ile ilgili de merkezi aramanızı tavsiye ederiz. THK konaklama imkanı sunmamaktadır fakat Selçuk’ta bir çok konaklama alternatifi bulabilirsiniz.

Eğer yurtdışında alacak iseniz de hava vs gibi şartlar nedeniyle kursun uzayabileceğini göze alıp gitmekte fayda var. Yurtdışında bir çok alternatif bulabilirsiniz. Merkez seçerken eğitim alanların yorumlarını okuyup, sıkı bir araştırmayla karar vermek en doğrusu. Havadan gol yememek içinse havanın çok bozmayacağı ülkeleri seçmek eğitim süresini minimuma indirir. Konaklama sağlayan merkezler de mevcuttur.

AFF Eğitimi ne kadar sürer?

Sizin kabiliyetinize ve ilerleyişinize, hava durumuna, atlayış merkezindeki uçağın doluluğuna göre değişiklik gösteren bir durumdur. Eğer Türkiye’de kurs alacaksanız önerimiz haftasonu ile bir kaç haftaiçi günü birleştirip başlangıcını yapmanız, takip eden haftasonları da eksik kalan levellarınızı tamamlamak şeklinde olur. Zaman açısından rahat olanlar içinse hiç ara vermeden devam etme opsiyonu da vardır.

accelerated-free-fallPhoto by David Ooms / CC BY

AFF Eğitimi fiyatı ne kadardır?

Ücretlendirme politikası merkezden merkeze değişiklik gösterir. Tüm eğitimi de içerebilir, düzey düzey ayrı da ücretlendirilebilir. Eğer düzeylerden birisini tekrar etmek zorunda kalırsanız ekstra bir ücret vermek zorunda kalırsınız. Eğitim 8 atlayış içerse de genelde 9-10 atlayış ile kurs biter. Ama herşeyi iyi yaparsanız 8 atlayış ile de rahatlıkla bitirebilirsiniz. Güncel fiyat bilgilerine merkezlerin websitelerinden veya arayarak ulaşabilirsiniz. THK 21 saatlik yer eğitimi, 1 tandem atlayış ve 1 kamera çekimini başlangıç paketi olarak sunuyor ve geri kalan düzeyleri ayrı ayrı ücretlendiriyor.

Eğitimden sonra

Eğitimden sonra FAI A lisansı alabilmek için tek başınıza 25 atlayış yapmanız gerekir. Bu sayı ülkelere göre değişmektedir. FAI A lisansı ile dünyadaki herhangi bir atlayış merkezinde (Dropzone) kendi başınıza atlayış yapabilirsiniz. AFF eğitiminden sonra, bu kadar yatırım yaptığınız sporu ilerletmek için mutlaka planlarınıza bu atlayışları da dahil edin. Bu atlayışlarda sadece atlayış başına bir ücret ödersiniz.  Malzemeniz yok ise malzeme de kiralamanız gerekir.

Serbest Paraşüt – Skydiving öğrenmek bütçe ve zaman gerektiriyor ama havadayken aldığınız tarif edilemez haz, başka bir şekilde tadamayacağınız özgürlük hissi ilk atlayışınızdan itibaren öyle bir zehirliyor ki sizi, bakmışsınız hayatınızı, tatillerinizi paraşüt üzerine kurguluyorsunuz. Ölmeden önce yapılması gerekenler listesinde ilk sıralarındaki Serbest Paraşüt’ü en azından Tandem atlayışla olsa bile deneyimlemeden gözümüz açık giderdi. Aşağıdaki bağlantıda maceramızı izleyebilirsiniz. Darısı AFF kursunun başına.

BİZ EVDE YOKUZ’UN TANDEM SERBEST PARAŞÜT(SKYDIVING) DENEYİMİ İÇİN TIKLAYIN.

parasut-kursuPhoto by Andy Ciordia / CC BY

Kaynaklar: AFF School, Türk Hava Kurumu, Wikipedia

9 Comments

 1. 1999 yılından beri aktif askeri serbest paraşütçüyüm. Aynı zamanda yamaç paraşütü yapmaktayım. Sizden serbest paraşüt kiralayarak atlayış yapabilir miyim?

  1. Merhaba,
   Biz eğitim kurumu değiliz, yayıncıyız. Kurumla irtibata geçmelisiniz.

 2. Merhaba, iki kişi serbest düşüş yapmak istiyoruz. İki kişilik düşüş ve kameraya çekim ücreti ne kadar? Saat kaçta yapılıyor?

 3. Ben ogluma bir süpriz yapmak istiyorum 15 yaşinda bir defa da olsa Tandem atlayiş yapmak istiyorum .Prosödür nedir ve iki kişiye maliyeti yaklaşik olarak ne olur .Teşekkur ediyorum şimdiden ilginize.

  1. Fai a lisansi almadan sadece aff kursuna gittikten sonra turkiyede herhangi biyerde kendi basimiza atlamaya devam edebilir miyiz. Ya da yutdisinda

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir