AMSTERDAM GECE HAYATI

Eğri oturalım doğru konuşalım; tamam, Amsterdam Van Gogh’un eserleri, güzel kanalları, peyniri ve laleleri ile meşhur ama kimse oraya çiçek koklamaya gitmiyor şimdi. 🙂 Dönüşte evdeki vazolar lalelerle, sofralar peynirle şenleniyor elbet ama bi sorun bakalım Amsterdam’da neler oldu. Vazgeçtim, sormayın, Amsterdam’da olan Amsterdam’da kalır.

Amsterdam kafayı dağıtma, dans ederek ayakkabıları aşındırma ve yasal günahlar şehri. Hangover Avrupa’da çekilseydi, muhtemelen Amsterdam’da geçerdi. Amerika için Las Vegas neyse, Avrupa için Amsterdam da o. Hollanda’da yaşamış olmamızın bize verdiği yetkiye dayanarak size kurtları döktüren Amsterdam gece hayatı rehberimizi takdim ederiz.

Yazıyı daha rahat okuyabilmeniz için konu başlıklarını aşağıda sıraladık:

Amsterdam Gece Hayatının Olayı Ne

Elektronik Müziğin Dünyadaki En Büyük Başkentlerinden biri Amsterdam

Özgürce herkesin dans ettiği ortamları özlüyorsanız Amsterdam’da oh be! diyeceksiniz. Hatta hatta insanlar rahatça kurtlarını dökebilsinler diye gece kulüplerini genellikle şehrin dışına koymuşlar. Hollandalılar partilemekten gerçekten iyi anlıyorlar ve sene boyunca belki 30’a yakın elektronik müzik festivali ile de dünyaya bunu gösteriyorlar.

Dünyaca Meşhur Hollandalı DJler

Fotoğraf Kaynak: escape.nl

Dünyanın en ünlü DJlerinin birçoğunun Hollandalı olması da tesadüf değil: Tiesto, Afrojack, Martin Garrix, Armin Van Buuren, Fedde Le Grand, Hardwell ve en az 5 satır da dünya çapında meşhur DJ daha buralı. Sabahlara kadar süren partiler ve dj performansları şehrin her yerinde. Amsterdam’da genellikle Berlin’dekinin aksine daha ana akım tarzda gece kulüpleri var. Yani Berlin’e giderken gözü yaşlı arkanızda bıraktığınız tüm şıkıdımlıklarınızı valizinize koyabilirsiniz ama genelde insanlar spor-şık kıyafetleri tercih ediyorlar. Yırtık kotlardan ne kadar moda olsa da Amsterdam barlarında sökmüyor, aklınızda olsun.

Yasal Unsurlar

Kabul etmeliyiz ki; her ne kadar gece hayatı ile konunun direkt ilgisi olmasa da Amsterdam’ı dünyaca ünlü yapanlar arasında Red Light District ve coffee shoplar da var. 18 yaş sınırının olduğunu söylememize gerek yoktur herhalde?

Biralarıyla Ünlü Şehir

Heineken markasının memleketi olması ile de bilinen Hollanda, Belçika ve Almanya gibi dünyanın bira merkezlerinden. Amstel, Grolsch, Dommelsch, Brouwerij ‘t IJ ve manastır rahiplerinin yaptığı La Trappe gibi daha pek çok çeşit bira markası var.

Şehir Festivalleri

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Kanalların gökkuşağı renklerine büründüğü Amsterdam Pride ve 27 Nisan Kral Willem-Alexander’ın doğum günü şerefine King’s Day (Koningsdag)  en renkli şehir festivallerinden. Eski adı Queen’s Day’di. Aynı zamanda bir milli bayram olan King’s Day’de, tüm şehir Hollanda’nın rengi turuncuya dönüyor ve ertesi günün akşamına kadar şehrin her yerinde partileniyor.

Elektronik Müzik Festivalleri

Neonspash Festivali. Foto: wikipedia

Elektronik müzik festivallerini seviyorsanız, yazın başından sonuna kadar bolca festival var… Sadece Kings Day’de bile 4 – 5 tane festival gerçekleşiyor. Nassau, Thuishaven, DSM Vrijhaven King’s Day, VOLTT Koningsdag, Bakermat & Friends, Oranjebloesem, Loveland van Oranje, Kroongetuige Kingsday 8 festival aynı günde gerçekleşiyor. En önemli elektronik müzik festivalleridnen biri de şehrin bir çok kulübünde gerçekleşen Amsterdam Dance Event. Kış aylarında da festivaller var, sadece daha az sıklıkta. Kışın en eğlenceli festivali ülkenin en büyük boya festivali olan Neonsplash. Ülkenin en meşhur festivalleri ise yaza denk gelen Pink Pop ve Lowlands. Am


Amsterdam’ın Meşhur Gece Kulüpleri

Paradiso ☆

www.amsterdam.info

Bu eski bir kilise binası şimdilerde en popüler alternatif müzik sahnesi ve gece kulüplerinden biri. Hatta Amsterdam gece hayatının 2 yıldızından birisi.  Aslında ilk olarak böyle bir amaçla değil 1968’de “Cosmic Relaxation Center Paradiso” adıyla sanatçıların kolektif bir şekilde yaratıcı işler yapabileceği bir mekan olarak kapılarını açmış bir yer. Fakat zamanla lokal ve uluslararası grupların sahne aldığı bir konser mekanına dönüşmüş. Mekan 1500 kişilik ve eski bir kilise olduğundan akustiğinin mükemmel olduğunu tahmin edebilirsiniz. Adres: Weteringschans 6-8 1017 SG Amsterdam Tel: 31 20 626 8790 Konum için tıklayın.

Melkweg ☆

wikipedia.org

Melkweg yani Samanyolu (Milky way) de Amsterdam gece hayatının diğer yıldızı. Hem bir müzik / eğlence mekanı, hem de bir kültür merkezi olarak düşünülmüş. Bizdeki İKSV tarzı, kar amacı gütmeyen bir organizasyon tarafından yönetiliyor. Eski bir süt fabrikasından dönüşme bir yer. Dört salonu, değişik tarzda müzik konserlerinin olduğu bir sahne, sinema, sergi alanı ve restoran olarak işliyor. Adres: Lijnbaansgracht 234A, 1017 PH Tel: 31 20 531 8181 Konum için tıklayın.

Canvas

www.facebook.com/Canvasopde7e

Daha klas partilemek için sizi Canvas’a alalım. Şimdi bir otel olan eski bir gazete binasının 7. katında bulunan, 360 derece şehir manzarasına sahip bir rooftop bar olan Canvas, Cuma ve Cumartesi geceleri yerlisi yabancısı partilemek isteyenlerin adresi oluyor. 23.00’den sonra masalar kalkıyor ve dj kabinindeki yerini alıyor. Adres: Wibautstraat 150, 1091 GR Tel: 31 20 261 2110 Konum için tıklayın.

Pacific Parc

www.facebook.com/pacificparc

Eğer dans etmeyi sevmeyen, içkisiyle bar köşesinde takılan tiplerdenseniz Pacific Parc’ın yakınından bile geçmeyin deriz. Çünkü burası Amsterdam’ın en rock & roll kafadaki mekanı. Gündüzleri de vakit geçirmelik, bir şeyler yemelik alanı olan yerde, perşembe, cuma ve cumartesi akşamları masalar kenara kalkıyor, dj veya canlı müzikle rock ‘n’ roll başlıyor. Adres: Polonceaukade 23, 1014 DA Tel: 31 20 488 7778 Konum için tıklayın.


Önemli Bilgiler

Kapanış Saatleri

Restoranlar 01.00’a kadar açık.
Amsterdam gece kulüpleri hafta içi 03.00’da, hafta sonu 04.00’da kapanıyor.
Hızını alamayanlar night cafe diye bilinen yerlerde eğlenmeye devam edebilirler. Onlar da hafta içi 04.00’te, haftasonu 05.00’da kapanıyor.

Giriş Ücretleri

5 ile 20 Euro arasında değişiyor. Canlı DJ performansları için daha fazla isteyebilirler, o da kapıda bilet bulabilirseniz çünkü bu tip biletler önden tükeniyor. Özellikle Melkweg ve Paradiso’da bir DJ izlemek istiyorsanız biletlerinizi erkenden almanız gerekir. Bazı kulüplere girişte ayrıca 4 Euro’luk bir üyelik bedeli isteyebiliyorlar. Üyelik bir aylık oluyor, yani aynı içinde tekrar gittiğizde sadece etkinlik biletini ödüyorsunuz.

Ne Nerede?

Rembrandtplein and Leidseplein mahallelerinde Amsterdam’da gece hayatının en merkezi yerleri. Daha çok öğrencilerin takıldığı mekanlardan oluşuyor. Özellikle Leidseplein’de Irish pub ve müzik mekanları var.

Ulaşım

Şehir içi: Şehir küçük olduğundan bisiklet en pratik seçenek ama gece hayatı için pek elverişli değil tabii. Bisiklet de olsa don’t drink & drive. 🙂 Amsterdam’da gelişmiş bir tramvay ağı var ama gece yarısından sonra çalışmıyor. Onun dışında gece otobüsleri var. Amsterdam Card almak toplu taşıma için en akıllıcası.


Amsterdam’da Başka Ne Yapılır?

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Vondelpark’ta bir önceki gecenin yorgunluğunu atabilir, bisiklete atlayıp Amsterdam’ın daha az turistik bölgelerine gidebilirsiniz. En önemli müze Rijksmuseum ama daha modern sanata meraklıysanız Van Gogh ve Stedelijk. Hangover durumunu Anne Frank Huis’i gezip bölgesindeki cafelerde bir kahve ile kazımaya çalışabilirsiniz ama muhtemelen o sırada battı balık yan gider diyen büyük çoğunluk coffeeshoplarda olacak. Amsterdam’da gezilecek yerler hakkında daha fazlasını öğrenmek isteyenler için Amsterdam rehberimiz hazır. Buna ek olarak, eğer Amsterdam’da Biz Evde Yokuz usulü, dolu dolu 2 gün geçirmek isterseniz de sizi Amsterdam Turu yazımıza alalım.

6 Comments

  1. Dünya tarihinde gelmiş geçmiş en iyi, en dolu ve en güzel anlatımı olan blog olabilir benim için. Sıkılmadan kaydırmadan en baştan sona kadar okudum. Çok teşekkürler. Azərbaycandan salam olsun

    1. Merhaba, güzel yorumlarınız için çooook teşekkür ederiz Azerbaycan’a selamlar 🙂

  2. 1 senedir çok severek takip ettiğim blogu, “olumsuz yorum yayınlamayan”lar kervanına katıldığınız için bırakıyorum. sebebini bu post altına geçen hafta yazılan yorumu yayınlamayarak yaptınız. sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir