AMSTERDAM TURU – 2 GÜNLÜK PROGRAM & ÖNEMLİ BİLGİLER

Amsterdam ideal hafta sonu kaçamağı. Darlandığında bin uçağa, yarın yokmuş gibi yaşa gel. Daha geniş vakti olanlar da çoğunlukla Amsterdam’ı 2 günde noktalayıp, biraz da diğer Hollanda şehirlerini görmeyi tercih ediyor. O yüzden biz de size 2 günde Amsterdam en iyi nasıl gezilir anlatmak için 2 günlük bir Amsterdam turu çıkardık.

Öncelikle, Amsterdam pek de büyük bir şehir olmasa da illa ki birçok şey yedek kulübesinde kalacak…  Özellikle yazın geldiyseniz muhtemelen şehrin tadı damağınızda kalacaktır. Bunu bir kabul edelim, ama üzerine bi soğuk su içtirecek bir durum da yok, çünkü 2 gün aslında hem şehri kabaca bi gezmek, hem de biraz Amsterdamlı gibi takılmak için hiç de fena bir zaman sayılmaz. Amsterdam yazımızı okuduysanız karalar bağlamayın sakın (okumadıysanız da kesin okumalısınız). Siz merak etmeyin, şehrin genel hissiyatını ve ritmini anlamadan sizi eve yollamayacağız. 🙂  O yüzden 1. günü daha Amsterdamlı, 2. günü de turistik planladık.

Hazırlıklar

1. Biz kendi zevkimize göre ideal Amsterdam turu programını çıkardık ama siz de kendi zevklerinize rötuşlar yapmak isteyebilirsiniz. O yüzden önce Amstardam’da Gezilecek Yerler yazımızı okuyun.

2. Müze biletlerini önden internetten alın! Amsterdam’daki tüm müzeler biletlerini online olarak da satıyorlar. Burnunuzdan solumak istemiyorsanız biletleri önden önden alın. Biz bu programa sadece 2 müze şıkıştırabildik: Anne Frank House ve Rijksmuseum.

3. Az zamana çok şey sıkıştırmak ve bunu da en keyifli şekilde yapmanın yolu bisiklet kiralamak. Aklın yolu bir. O yüzden ilk adımınız bir bisiklet edinmek olsun. Nereden kiralarız derseniz Amsterdam Gezilecek Yerler yazımızdan bilgi sahibi olabilirsiniz.

2 Günlük Amsterdam Turu Programı Haritası

Haritayı zoom yaparak detaylı görüntüleyebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

 1. Westergas
 2. De Benenwagen Dappermarkt
 3. Anne Frank’ın Evi
 4. Mokumboot Amsterdam
 5. Rijksmuseum
 6. Flower Market
 7. Dam Meydanı
 8. Red Light District

Yeme-İçme

 1. Pllek
 2. Brouwerij ‘t IJ
 3. Febo
 4. Wok To Walk
 5. Cannibale Royale

Amsterdam’da 1. Gün

Her iki gün için de az zamana çok şey sıkıştırmayı hedefleyen programlar çıkardık. Bizim standartlarımıza göre bizce tempo makul seviyelerde. Ama siz derseniz ki tatilde ben yaymak istiyorum programdan bir iki kalemi silebilirsiniz. 🙂

Sabah

Öncelikle büyük kanalları ve Amsterdam’ın güzel evlerini görebilmek ve keyfini çıkarabilmek için bir süre pedallayın. Hele bir de güzel bir havaya denk geldiyseniz bir sandviç alın ve istediğiniz herhangi bir bankta oturup kanallardan geçen botları ve çevredeki insanları izleyip Amsterdam’da olmanın keyfini çıkarın.

Sonra Central Station’a doğru pedallayın ve Leidsplein ve Rembrandtplein bölgelerinden oldukça kaçınmaya çalışın çünkü oralarda çok fazla turist olduğundan fazla kalabalık olabilir. Oradan IJ Nehri’ni geçen ve NDSM İskelesi’ne yanaşan bedava feribota binin. (Bisikletiniz için de ekstra para vermeniz gerekmiyor aklınızda bulunsun.)

Öğlen

NDSM İskelesi de dünyanın ilk devasa konteynır gemilerinin yapıldığı yer. Şimdilerde ise sanatçıların ve galerilerin oldukça tercih ettiği ve yer aldığı bir yaratıcı merkez haline gelmiş. Kahve içebileceğiniz Pllek diye bir plaj barı var, önerebiliriz oldukça güzel bir yer. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

Bir kez daha feribota binin ama bu sefer Central Station yönüne değil Houthavens yönüne. Feribotta nehirde giderken şehrin manzarasının tadını çıkarın. Eskiden fabrika olan ”Westergasfabriek”te birçok galeri ve kafe var bunlara göz atabilirsiniz. Bu fabrika şehrin en güzel parklarından biri olan Westerpark’ın yanında. Zamanınız varsa mutlaka parkta da zaman geçirin. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

Akşam

Alternatif bir program olarak yaklaşık 30 dakikalık bir bisiklet yolculuğuyla Amsterdam’ın doğusuna gidebilirsiniz. Bahsettiğimiz Surinam yemeklerini bulabileceğiniz Dappermarkt‘a uğramak güzel bir seçenek olabilir. Hem Surinam mutfağını tadarsınız hem de Dappermarkt’ı gezersiniz. Konum için tıklayın. Harita’da 2 numara.

Sonra da bu dolu dolu geçen günün ardından Amsterdam’ın en ikonik bira fabrikalarından biri olan Brouwerij’t IJ‘de bir bira yudumlamak günü bitirmenin en güzel yollarından biri olabilir bizce. Tabiki saat konusunda dikkatli olmakta fayda var, çünkü burası 20.00’de kapanıyor maalesef. Konum için tıklayın. Harita’da 2 numara.

Gece

Amsterdam gece hayatının tadına bakmadan gitmeyin deriz. Ama çok savrulmamak lazım, yarın uzun bir gün sizi bekliyor. Nerede takılacağız diyenleri Amsterdam gece hayatı yazımıza alalım.

Amsterdam’da 2. Gün

Bugünün programı size zigzaglar çizdiriyormuş gibi gelebilir ama mantıklı bir sebebi var:
1. Anne Frank Evi’ne online alınan biletler ile 15.00’dan sonra girilemesi ve buranın dehşet verici kuyrukları nedeniyle özellikle sabahtan ilk orayı görmenizi öneririz.
2. Akşamı da her şeyin kalbi olan Dam Meydanı tarafında geçirmek isteyebileceğinizi öngörerek burada biten bir plan sunmak istedik.

Sabah

9.00 Anne Frank Evi

10 – 12 yaşları boyunca Anne Frank, babası ve diğer 6 yahudi ile Nazilerden saklandığı ev olan müze Amsterdam’ın önünde en çok kuyruk beklenen ve en çarpıcı yeri. İnsanın gerçekten tüyleri diken diken oluyor. Sabah 09.00’da açılıyor  ama yarım saat önce kadar kapıda sıraya girmenizde fayda var. Yoksa arkanızı 2 saniye bir dönüyorsunuz kocaman kuyruk olmuş. Yukarıda da söylediğimiz gibi biletinizi online almalısınız. Online biletlerle saat 15’ten sonra müzeye girilemiyor. Ev küçük ama yazıları okumak, audio rehberi dinlemek derken 45 dakika sürüyor. Konum için tıklayın. Harita’da 3 numara.

10.15 MokumBoat’tan tekne kiralayıp kanalları gezin

Nolur turistik turlarla kanalları gezmeyin! Kendi pırpırınızı kiralayın. Çok zevkli!

Anne Frank’tan Mokum Boat’a pedallamak en fazla 10 dakika. Bizce tüüüüm Amsterdam’da yapılacak en keyifli şey bu: Akülü 4 kişilik sandallardan kirayarak kanalları gezmek. Saati de sadece 6-8 Euro civarında. Size önerdiğimiz kiralamacı biraz daha yüksek olabilir çünkü diğerleri daha şehir dışındayken bu merkezde. Bu akülü tekneleri kullanmak müthiş kolay, herhangi bi deniz tercübesi vs aranmıyor. Sadece 18 yaşında olmanız lazım. Mutlaka müziğinizi, içtiğinizi alıp gelin, keyfi tam çıksın. 1 saat yeterli olacaktır.
Adres: Nassaukade 351, 1053 LZ Tel: +31 20 210 5700 Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

15 dakika işlemler, 1 saatte tur sürese 11.30’da tekrar bisikletinizin üzerindesiniz. Sırada Rijksmuseum var. Mevsime göre bekleme süreleri çok değişiyor. Biz 1 saat sıra bekleyeceğinizi varsayalım. 2 saat de müze sürecek. Çıktığınızda çok acıkmış olabilirsiniz. O yüzden öncesinde yemek iyi bir fikir olabilir.

Not: İnanın, kendi teknenizi kiralamakta çekinilecek bir şey yok. Ama ben illa turistik tekne turu isterim derseniz klasik kanal turuna bilet almak için tıklayın.

Öğlen

11.40 – 12.40 Yemek

Etrafta bir sürü yeme içme şeçemeği var, gözünüze kestirdiğinize oturun. Ama ucuz ve hızlı olsun derseniz buranın fast foood zinciri olan Febo (Konum için tıklayın.) ve Asya yemekleri yapan Wok to Walk var. Konum için tıklayın. Harita’da 3 numara.

12.50 Rijksmuseum

Kuyrukların 1 saate varan uzunluğu bulabildiğini de düşünerek 1 saat kapıda + 1,5 – 2 saat de içeride gezmek şeklinde 3 saati bloke ettik. Van Gogh Müzesi ve Rembrandt’ın Evi (Rembrandthuis) harika, kesinlikle görülmesi gereken yerler ama malesef sadece bir müzeye programda zaman olduğundan kalbimizi kıran bir tercih yapmak zorunda kaldık ve Rijksmuseum’u seçtik. Çünkü Rijksmuseum daha kapsamlı bir müze ve içinize biraz su serpecekse Rembrandt’ın eserleri de sergileniyor. Mesela ünlü eserlerinden Night Watch bu müzede. En önemli uyarımız, biletinizi önceden almanız. Rijksmuseum’a online bilet almak için tıklayın. Konum için tıklayın. Harita’da 5 numara.

15.50 Museumplein

Rijksmuseum’dan çıktıktan sonra Museumplein’de bisikletle bi turlarsınız. Buradaki diğer müzelere maalesef bizim programda vakit yok. Ama siz değişiklikler yapmak isterseniz buradaki diğer müzeler hakkında Amsterdam Müzeleri yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

16.15 Flower Market


Bloemenmarkt denilen Çiçek Marketi’ni görüp, sevdiklerinize tohum veya hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Bir sürü dükkan var. Hollanda lezzetlerinden patat’ı denemek isterseniz “Vleminckx” isimli büfe burada. Patat’ı ve soslarını deneyebilirsiniz. Ayrıca “Vleminckx” ve Bloemenmarkt’ın çevresi dünyaca ünlü zincir mağazalarla dolu, bizce vakit kaybetmeyin ama aklınızda bulunsun bizim İstiklal Caddemiz gibi bir cadde burası. Konum için tıklayın. Harita’da 6 numara.

Akşam

Dam Meydanı o caddeye yaklaşık 10-12 dakika uzaklıkta, zaten etrafı yürüyerek gezerken kendinizi Dam Meydanı’nda bulmanız çok olası. Orada Nieuwe Kerk’ü ve Kraliyet Sarayı’nı (Royal Palace) göreceksiniz. De Biejenkorf da içinde market ve mağazalar bulunan bir alışveriş binası, oldukça büyük ve eski bir bina. Alışveriş yapmak isterseniz bir uğrayabilirsiniz. Konum için tıklayın. Harita’da 7 numara.

Zamanınızın kalmaması olası, ama eğer kalırsa Rembrandt’ın Evi de Dam Meydanı’na yürüyerek 10 dakika. Tavsiye edebiliriz. Diğer bir alternatif de Dam Meydanı’nı şöyle bir görüp Red Light’a geçmek olabilir. Red Light District zaten oldukça büyük bir alan, içinde coffeeshoplar ve barlar var. Gözünüze kestirdiğiniz herhangi birine girip meşhur Hollanda biralarını tadın. Konum için tıklayın. Harita’da 8 numara.

Akşam yemeği

Eğer bütçe derdiniz yoksa, içinizdeki karnivorun aşka geleceği Cannibale Royale’e pedallamak taş çatlasa 3 dakikanızı alır. Konum için tıklayın. Harita’da 4 numara.

11 Comments

 1. Selamlar, Bu üçüncü incelemem olacak. İlk ikisi gayet iyiydi. Çok yararlandım. Yarın Amsterdam’a dört günlük gideceğim. Dönüşte izlenimlerimi yazarım.

 2. Bir yeri gezmeden önce mutlaka yazılarınızı okuyorum çok teşekkür ederim ☺️ gerçekten en faydalı gezi sayfasısınız

 3. Emeğiniz için teşekkürler,
  Muhtemelen yazı tarihinden sonra değişiklikler olmuştur. Bu mokumboat ordan alınca daha mı ucuz oluyor, internette 4 kişilik çeşitleri yok ve 95 euro diyor. Şu anki kur planlarımızı da etkiliyor malum, o yüzden sormak istedim
  İlginiz ve emeğiniz için çok teşekkürler, severek takip ediyoruz ☺️

  1. Merhaba Mustafa
   Hatırlayamıyoruz fiyat farkı var mı ama varsa da %5 falandır en fazla

   1. 1.5 günlüğüne amsterdamda olacağız ve çok yardımcı oldu program yapmamda harika bir yazı olmuş haftaya tecrübe ettikten sonra da güncellemeler yaparım elinize sağlık ♥️

 4. Ortalama bir fiyat önerisi yapabilir misiniz peki? Kaç euro ile gitmek doğru olur, gece hayatını da dahil ederek, konaklama hariç.

  1. Düşük bütçe €90-13O:
   Yatakhanede yatak €25–60
   Super market alışverişiyle doymak €20
   Ucuz bi gösteri €15
   Günlük bisiklet kirası €12

   Orta bütçe €130–300 :
   Otel odası €150
   Standart bir restoranda ana yemek & tatlı €30
   Gece Kulübü: giriş €10, içki 5-10
   Canal Bus günlük pas: €21

   Lüks €300 +
   4 yıldızı+ <€250 Tadım menüsü €80 Özel kanal turu €90

 5. En güzeli otobüsle Avrupa turu, ben Avrupa’nın çoğunu Avrupa Rüyası ile gezdim herkese tavsiye ederim.

 6. Kesinlikle muhteşem bir yazı olmuş.
  Yaptığınız programa harfiyen uyduk ve çok eğlendik.
  Kafamıza takılan her soru da aaa bunu da yazmışlar dedik.
  Siz gezmeye devam edin ki bizlerde sayenizde dört dörtlük gezelim 🙂
  çok teşekkürler…

  1. Yorumun bizim için çok anlamlı. Geriye dönüp buraya yazdığın için çok teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir