Antep’te ne, nerede yenir, 27 plaka il sınırları içinde sorulan en kritik soru.

“Allah’ım sana geliyorum”
“Hepsini yiyeceğim”
“Bir oturuşta 2 porsiyon iskender yiyen adamım ben, bana bir şey olmaz”
diye diye, büyük bir şehvet ile başlayan tüm Gaziantep yeme içme maceraları bir yerde yığılıp kalmalar ile sonlanıyor. Antep mutfağı karşısında hepimiz hafif sikletiz, önce onu bi söyleyelim. 🙂

Ne pehlivanlar düştü beyran arenasında, ne cengaverler daha bulama maçına çıkmadan havlu attı….

Yanlış anlaşılmasın, bunları “Antep yemekleri öyle güzel ki kaptırıp yiyorsun” gibi bir yüceltme niyetiyle de yazmıyorum. Hatta itiraf etmek gerekirse; benim gibi bir Egeli için 1. gün muhteşem, 2. gün hoş, 3. gün ise zor bir mutfak. 1. haftamızın sonunda ise sebze yemeği diye dalları çiğneyecek kıvamdaydım. Bilgehan her şeyi soluksuz süpürdü, o ayrı…

Yiğit Özgür’ün efsane karikatürlerinden

Demeye çalıştığım; ister Antep yemeklerine bayılın, ister bayılmayın, Gaziantep’te haddinden ÇOK  fazla yemenin kaçınılmaz olduğu. Çünkü Gaziantep’te insan lezzetten değilse bile meraktan, aman bir şey kaçırmayayım telaşından yiyor. Ve ne kadar yerseniz yiyin, sürekli ufukta yemeden katiyetle eve dönemeyeceğiniz cinsten iddialı bir yemek var.

Gelmişken her şeyi denemeliyim hissiyatı insanın mantığını, midesini ele geçiriyor. Buraya gelen yemek turları genelde günde 5 – 6 öğün yiyor. Her ne kadar daha acıkamadan yemek insanın yemekten aldığı keyfi azaltsa da biz de aksini tavsiye edemeyeceğiz. Valize beli lastikli pantalonları, bol kesim elbiseleri doldurun, her lokmanızı soda ile iteleyin ve gelmişken Antep’i baştan aşağı yemeğe bakın!  😀

Bayram ve Ramazan Uyarısı

Bayramlarda ve Ramazan’da Gaziantep’teki birçok restoran kapalı olabiliyor. Dolayısıyla eğer gastronomi turizmi için Gaziantep’e gelecekseniz, bu tarihler uygun olmayabilir.

Yiyip Yiyip Bir Köşede Bayılmak Gerekecek Nihayetinde

Sizin için en iyi GAZİANTEP OTELLERİ‘ni de yazdık.

 

Antep Mutfağı UNESCO Miras Listesi’nde

Gaziantep gastronomi dalında UNESCO’nun Yaratıcı Şehir ünvanını almış dünyadaki 9 ender şehirden (Belém / Brezilya, Bergen / Norveç, Burgos / İspanya, Dénia / İspanya, Ensenada / Meksika, Phuket / Tayland, Tucson / ABD, Rasht / İran) biri.

Gaziantep yemekleri damak tadınıza uyadabilir, uymayadabilir, ama her biri denenmesi gerekir çünkü buranın mutfağı özgülüğü ile UNESCO’dan onayı kapmış bir yer.

Bu ünvan yemek kültürü bakımından özgünlük teşkil eden yerlere veriliyor. Antep mutfağı da yüzyıllarca İpek Yolu tüccarlarının getirdiği baharatları yerel mamülleri füzyonlayarak kendine has bir damak ve kültür geliştirmiş. Yemeğin kendisi kadar yemek etrafında gelişen kültür de önem taşıyor ama önce karınlar doysun, sonra tatlı tatlı muhabbetimizi ederiz diyerek direkt Gaziantep’te ne yenir & nerede yenir anlatmaya başlıyoruz.

 

GURMELERE ÖNERİLER

Kinoa & Kale’e kebap, bağrıma taş bastım 😛

Gaziantep’in UNESCO tarafından tescilli 250 civarında özgün yemeği varmış! Yani aslında Gaziantep mutfağının hakkını vermek için aylar lazım. Gaziantep yemeklerine en etkin şekilde girişmek için birkaç önerimiz var:

1.  Antep’teki gurme öncelikleri belirlemek şart. O iş bizde. Aşağıda nokta atışı Antep’te ne, nerede yenir bilgilerini bulacaksınız.

Aslında bakarsanız Gaziantep’de neyin nerede yeneceği konusu da epey oturmuş. Spesifik yemekler için hep aynı ustalar öneriliyor. Kebap şurada yenir kadar bile geniş değil konu. Hayır, efendim falanca kebab bir yerde yenecek, filanca kebap başka yerde. Burada okuyacağınız yerler de Anteplilerce bize defalarca önerilen ve bizim testimizden de yıldızlı pekiyi alan ustalar.

Yine de zevkler ve renkler tartışılmaz. Herkesin o yemeğin tadı ve nerede yenmesi gerektiği ile ilgili farklı fikirleri olabilir. Genel kanımız isim yapmış her yer gerçekten lezzetliydi. 

2.  Tam porsiyon yemeyin ki her şeye yeriniz kalsın. Çünkü nereden baksanız 5 – 6 öğünden aşağıya düşülmüyor!

3. Bol haraket şart. Restoranlar arası bol bol gezin ki midenizde yer açılsın.  👉  GAZİANTEP’TE GEZİLECEK YERLER

4. Gaziantep’te hem gezeceğiniz, hem de yiyeceğiniz yerler merkezde toplanmış, her yere yürüyerek gitmek mümkün. Ayrıca GaziBis adında paylaşımlı bisiklet sistemi de var. İstasyonlar: Harikalar Diyarı, Masal Park, Sanko Park, Kalealtı, Kamil Ocak Stadyum.

5. Bu Gaziantep lezzetlerinin sırları ne, nasıl yapılır diye düşünüyorsanız “Güneş ve Ateşin Rengi ve Tadı: Antep Yemekleri” kitabına mutlaka göz atın. Gaziantep Ticaret Odası’nın oluşturduğu bir komisyon tarafından seçilmiş onlarca tarif var, hem en bilinenler hem de Gaziantep’in eskilerinin mutfaklarından gelen lezzetler…

6. Leziz başka bir konu, ağır başka bir konu. Onları karıştırmayalım. Gaziantep yemekleri çok leziz ama 1 öğünle maraton koşmalık.  Aşırı yüklenme nedeniyle çoğu insanın midesi rahatsız oluyor. Talcid gibi bir şeyleri çantaya atın deriz.

7. ♡ Ne Demek? Buradakilerin hepsini deneyecek zamanı olmayanlar için de önceliklerin içinde önceliklendirin dediklerimizi ifade eder. 🙂

 

ANTEP’TE NE YENİR & NEREDE YENİR

Elbette aynı yemekleri çok iyi yapan başka ustalar da var ama biz kafa karıştırmamak için tek öneriyle geldik. Eklemek istediğiniz işletmeleri yorumlarda yazabilirsiniz.

1. KÜŞLEME  ♡

Biz, bizim çevremiz, eşimiz dostumuz, etin neresini sevdiğini biliriz, ama o hayvanın neresinden gelir bilmeyiz. İncik? Ver yiyelim ama hayvanın neresi olur desen mavi ekran. Keza bonfile neresi, döş neresi? Mavi ekran. Ama Gaziantep’te enteresan bir şekilde kadını erkeği, genci yaşlısı herkes konuya hakim.

Küşleme çok özel ve acayip lezzetli bir et. Hayvanın sırtında çok az miktarda bulunuyor bu yüzden çok değerli ve diğer etlere göre daha yüksek fiyatlı. Ayrıca sinirsiz bir et olduğu için de yumuşacık, ağızda dağılan, lokum gibi bir lezzet şöleni çıkıyor ortaya. Her ne kadar et kendi başına çok lezzetli olsa da tabi ki pişirilmesi olsun terbiyesi olsun yeme zevkini iki katına çıkaran yerler var, özellikle de Gaziantep’te.

Gaziantep’te Küşleme Nerede Yenir 👉  Kebapçı Halil Usta

Diğer birçok yemek için nerede yiyelim konusunda fikir ayrılıkları olsa da, şu ana kadar Gaziantep’te küşleme nerede yenmeli sorusuna Halil Usta demeyeni duymadık. Burası 1972’den beri küşlemeyi en iyi yapan yerlerden. Bütün kebapları efsane ama simit kebabı ve küşleme mutlaka denenmesi gereken lezzetler. Salaş ve ünlenince değişmeyip yerel kalmaya devam etmiş. 7-8 kişilik masalar var ve gelen yiyip gidiyor. Gider gitmez önünüze bol sumaklı müthiş bir salata geliyor. Küşlemenin bir sadesi bir de baharatlısı var, sade olan bizim damak tadımıza daha fazla uydu.

Biri Karşıyaka’da, biri Metro’da olmak üzere iki şubesi var. Orjinal yeri Karşıyaka’da, Zeugma Mozaik Müzesi’nin hemen arkasındaki şubesi. Müzeden yürüyerek 5 dakikada gidiliyor. Bu şubesi pazar günleri kapalı, diğer günler 11.00-17.00 arası açık ama küşlemenin bitme riski olduğu için geçe kalmamaya çalışın. Metro şubesi de Pazartesi günleri hariç her gün 11.00-21.00 arası açık. Metro şubesindeki Halil Usta’nın Yeri isim değiştirmiş. Hem damadı hem 30 yıllık ocakbaşı ustası Mehmet Usta burdaymış artık. Adres: Mithatpaşa Mahallesi, Tekel Cad. Öcükoğlu Sok. No:6, 27500 Şehitkamil Tel: (0342) 323 16 16 Websitesi Konum için tıklayın.

2. ALİNAZİK KEBABI  ♡


Gaziantep’te yediğiniz en güzel şey neydi derseniz kesinlikle İmam Çağdaş’ta yediğimiz alinazikti.
Gaziantep usulü alinazik kebabı, patlıcanı közleyip yoğurt, sarımsak ve tuzla püre haline getirilip, üstüne kavrulmuş kuşbaşı veya kıyma koyularak hazırlanıyor. Bu birleşime bir de tereyağı dökülüyor ki kebabın lezzetine lezzet katan cinsten. Sakın yağsız istemeyin, bir anda güzelim yemek balkabağına dönüveriyor.

Gaziantep’te Alinazik Nerede Yenir 👉  İmam Çağdaş

İmam Çağdaş, baklavada olduğu kadar kebaplarda da iddialı bir restoran ancak Gaziantepliler eski ruhunu taşımadığı için pek sevmiyor. İmam Çağdaş Türkiye’ye açılınca yerellerin şöyle şikayetlerini duyduk: Eski günlerindeki samimi ortam kalmamış, seri üretime dönmüş, fiyatlar yükselmiş…  Ama yiğidi öldürüp hakkını vermek lazım, İmam Çağdaş’ın alinaziği Gaziantep gezimizde yediğimiz en güzel şeydi. Bir sarımsak bombası olduğu konusunda da uyaralım.

Sipariş alırken kıyma mı kuşbaşı mı diye soruyorlar. “Kıyma” deyice ben bildiğin kıyma sanmıştım ama Gaziantep’te kebap köftesine kıyma diyorlarmış. En güzeli resimdeki gibi yarım yarım deneyip ikisini de tatmak. Üzerine de bir güzel havuç dilim patlatırsanız keyif beşe katlanır! Patlıcan kebabı da denemeye değer. Websitesi Adres: Şekeroğlu Mah. Gümrük Caddesi Uzun Çarşı 49/A Şahinbey Tel: 03422204545 Konum için tıklayın.

3. SİMİT KEBABI

Fotoğraf Kaynak: Ekin Arabacioglu

Gaziantep’in özel kebaplarından. Kıyma ile “simit” denen bulgurun yoğrulmasıyla yapılıyor. Görüntüsü birazcık Adana kebap gibi, şişte getiriliyor. Üstüne de bazı yerlerde fıstık serpiliyor. Kebap seviyorsanız mutlaka deneyin, çünkü çok tanınmadığı gibi Gaziantep dışında iyi yapan yer çok fazla değil.

Gaziantep’te Simit Kebabı Nerede Yenir ?

Bin tane yer arasında zigzaglayarak vakit kaybetmemek için zaten küşleme yemeğe gitmişken Halil Usta’da deneyin deriz.

4. YUVALAMA


Yuvalama, bayramdı, düğündü gibi büyük kalabalıkları doyurmanın gerektiği zamanlar için icat edilmiş, içinde parça kuzu eti, bezelye büyüklüğünde hamur topları ve nohudun olduğu bir nevi yoğurt çorbası. Şimdi biz iyi tasvir edebilmek için yoğurt çorbası diyoruz da siz Gaziantep’te aman çorba demeyin. Sulu yemeklerine çorba denmesine çok bozuluyorlar. 😀 Detaya inersek çorbanın içine pirinç, irmik, kıyma ve baharat karışımından yapılan minik köfteler konuyor; sosunda ise yoğurt, nane ve nohut var. Ortaya çıkan lezzet kesinlikle türk damak tadının özeti niteliğinde. Mutlaka denenmeli, hele de üstüne zeytinyağı + tereyağı karışımında kavrulmuş nane sos konduysa tadından yenmez!

Gaziantep’te Yuvalama Nerede Yenir 👉  Aşina

Gaziantep’te yuvalamayı bulabileceğiniz az yer var, Aşina bunlardan birisi. Aynı zamanda Gaziantep mutfağınındaki hemen hemen tüm demirbaş lezzetlerini bulabileceğiniz bir menüsü var. Bizce yarım yuvalama, yarım Antep dolma, bi de turşu isteyin. Yuvalama 19 TL. İçli köfte ise 5 TL.  Adres: İncili Pınar Mahallesi, Prof. Dr. Muammer Aksoy Bulvarı Anadolu İş Merkezi 4-5-7-8, 27100 Şehitkamil Tel: (0342) 220 49 49 Websitesi  Konum için tıklayın.

5. PATLICAN KEBABI

Fotoğraf Kaynak: Ryan Nee / Flickr

Urfa’nın ve Gaziantep’in ortak mirası olan patlıcan kebabı. Sebzeli olunca masum görünüyorsa da kuyruk yağı tüm Gaziantep’te bonkörce kullanıldığından aslında yere bakıp da yürek yakanlardan.

Patlıcan Kebabı Gaziantep’te Nerede Yenir 👉 İmam Çağdaş

Genelde Gaziantep’e günübirlik ya da haftasonu için yemek yenmeye geliniyor. Az zamanda çok şey yeme sanatını konuşturmak şart. Dolayısı ile zaten alinazik için İmam Çağdaş’a gitmişken patlıcan kebabın tadına bakabilirsiniz.

6. İÇLİ KÖFTE

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

İçli köftenin ünlü olduğu epey şehir var ülkemizde, Gaziantep de onlardan biri. Bulgur içli köftenin dışındaki hamurun temel malzemesi; içine de kıyma, salça, soğan ve bolca baharat hatta bazen cevizle bir harç yapılıyor. Bazı yörelerde haşlanarak bazı yörelerde kızartılarak yapılsa da Gaziantep içli köftesinin temel özellikleri kızartılıyor olması ve yerel birçok yemeğe lezzetini veren kuyruk yağının dokunuşu. Bizce birazcık ağır bir tat olsa da kesinlikle Gaziantep’in imza lezzetlerinden ve tadılmaya değer.

Gaziantep’te İçli Köfte Nerede Yenir?

Sınırlı zamana çok şey sığdırmak adına yuvalama yemeğe gitmişken Aşina’da ya da kebap yerken Çulcuoğlu’nda yiyebilirsiniz.

 

 

7. MEYVELİ ET YEMEKLERİ  ♡


Antep mutfağında meyveli et yemeklerinin önemli bir yeri var. Asya’da yaygın olan bu kültürün Gaziantep’te İpek Yolu zamanı tacirler tarafından getirilmiş olması mümkün. Ayvadan kayısıya nerdeyse her meyveyle kebap yapılıyor. Gittiğiniz mevsimin meyvesi neyse menüde o olacaktır ancak maalesef dışarıdaki restoranlara çok nadir bulunuyor.

Meyveli Kebaplar Antep’te Nerede Yenir 👉  Mutfak Sanatları  Merkezi (MSM)

Gaziantep’te çok yemek var olmasına var da, konu dışarda yemek yemeğe gelince pek fazla çeşit olmuyor. Yer gök kebapçı ama tabldotçu bile yok. Gaziantep’in UNESCO tarafından bir gastronomi merkezi seçilmesinin ardından, yöresel yemekleri insanların tadabilmesi için belediyenin desteği ile Mutfak Sanatları Merkezi kurulmuş. Menü mevsimin imkanlarına göre her ay değişiyor ve o en başta bahsettiğimiz 250 tescilli yemek rotasyonlu olarak servis ediliyor. A la carte ya da tadım menüsü alabiliyorsunuz. Tadım menüsünün içindeki ana yemek genelde böyle meyveli bir kebap oluyor. Fiyatlar gayet uygun.
Pazartesi günleri kapalı, diğer günler 11.00-23.00 saatlerinde açık. Tel: +90 (342) 2205577  Websitesi Adres: Gazi Mahallesi, Zübeyde Hanım Blv. No:39 Şehitkamil Konum için tıklayın. 

8. KIYMA KEBABI


Mantığı açık ekmeğe çekilmiş Urfa ya da Adana kebap ile aynı ama tadı daha farklı.

Kıyma Kebabı Gaziantep’te Nerede Yenir 👉  Kebapçı Ömer

Kıyma kebabı konusunda Ömer Usta deyince akan sular durur. Zaten en geç 3 gibi kıyma dürüm bitiyor. Fiyat / performans konusunda da bizden 10 puanı kaptı. Kıyma dürüm 10TL. Tel: 03422257902 Adres: Ulucanlar Mahallesi Şehitler Caddesi Gaziantep Konum için tıklayın.

9. ANTEP PEYNİRİ

Çoğunlukla Gaziantep’te yapılan, koyun sütünden üretilen bir peynir Antep peyniri. Büyük toplar halinde genelde suyun içerisinde satılıyor. Çiğ denediğinizde pek de etkileyici değil ama çoğu restoranda kiremit sahanların içinde tereyağ ile fırınlanıp servis ediliyor, işte o zaman anlıyorsunuz insanların neden bu kadar methettiğini. Bu yüzden çiğ bir şekilde tadıp beğenmediyseniz mutlaka bir daha şans verin deriz. Özellikle Gaziantep’te birçok yerde acayip lezzetli yapılan peynirli pidede bu peynir kullanılıyor. Baharat vs. satan birçok çarşı, pazarda bulmanız mümkün.

 

10. LAHMACUN ♡

Fotoğraf Kaynak: İbrahim C / Foursquare

Lahmacun Gaziantep’te Nerede Yenir 👉  Tadım Lokantası

Gaziantep’te çıtır çıtır lahmacunun en doğru adresi açık ara Tadım Lokantası. Adres: Tel: (0342) 235 16 48 Konum için tıklayın.

11. BAKLAVA  ♡

Gaziantep’ten dünyaya yayılmış milli tatlımız. Komşu ülklerde süren senindi, benimdi kavgasından sonra nihayet AB Komisyonu tarafından 2013 yılında baklava bir Türk tatlısı olarak tescil edilmiş. Hadi gözümüz aydın! 

Baklavayı icat ettiği söylenen Güllüoğlu’nun tarihi dükkanı hala yerinde servis veriyor. Bu müthiş icat Güllüoğlu’na şapka çıkartıyoruz ama el elden üstündür derler. Baklava liginin en iddialı oyuncuları için Gaziantep’te Baklava Nerede Yenir yazımızı okuyabilirsiniz.

12. KÜNEFE

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/kozantepkunefe

Evet Künefe belki Hatay mutfağının spesiyali ama Gaziantep de künefeyi hakkıyla yapmaktan geri kalmamış. Tabi tahmin edersiniz ki Antep fıstığını çok daha bol keseden koyan versiyonunu 🙂

Antep Usulü Künefe Nerede Yenir 👉  Köz Antep Künefe

Künefenin en az 10 çeşidini bulabileceğiniz bir yer. Özellikle bir cennet çamuru denen üstü silme Antep fıstığı olan künefesi var ki of of. Adres: Fatih Mahallesi, Ali Nadi Ünler Blv. No:116, 27060 Şehitkamil Tel: (0342) 321 40 00 Websitesi Konum için tıklayın.

Klasik Künefe Nerede Yenir 👉  Künefeci Cumba

Künefe bir Gaziantep lezzeti olmasa da damak çatlatan cinsten bir künefeci bulduk. Künefe seviyorsanız ve baklavadan yer kaldıysa mutlaka buraya gidin. 09.00-01.00 arası açık. Websitesi Tel: 03423222442 Adres: Emek Mah. Ali Ünler Bul. No:71/A Şehitkamil Konum için tıklayın.

 

 

GAZİANTEP’TE KAHVALTI

Türk kahvaltısı deyince aklımıza gelen binbir çeşit peynir, ev yapımı reçeller, bal-kaymak, domates-salatalık ve yanında bilimum yeşillik, sucuklar derken söz Gaziantep kahvaltısına gelince gerçekten genele alternatif denebilecek bir kahvaltı zevki var Gaziantep’in. İşte turistlerin hafif siklet mi, yoksa ağır siklet mi olduğu da bu kahvaltılarda meydana çıkıyor.

Burada mideyi alıştırmak diye bir şey yok, bam güm başlıyorsunuz yemeğe. Öyle bir memleket düşünün ki, gece yatmadan beyran yesin, ciğer yemek için sabah 4’te uyansın (çünkü ciğerciler 7’de kapanıyor!), 9’da katmerle 2. kez kahvaltı yapsın…

 

CİĞER ♡

Fotoğraf Kaynak: Glbn Ylmz / Foursquare

Gaziantep’in ciğer yeme adabı ve zamanı ilk defa duyanları “Hadi canım!” dedirtecek cinsten. Birçok yerde gün içinde de bulup yiyebilirsiniz ama meşhur ciğercilerinin asıl olayı sabah 04.30’da kahvaltı niyetine açılıyor olmaları. Aman o saatte kim kalkacak ben 10.00’da kalkıp yerim falan diye bir düşünce geçtiyse aklınızdan, üzgünüz çünkü ciğer 08.00’e bile kalmıyor en bilinen ciğercilerde. Her gün hiç de azımsanmayacak sayıda ciğer şiş ve  büyük bakır bir tencerede ciğer kavurma hazırlanıyor ve sabah açıldıkları andan itibaren kapış kapış yeniyor. Ciğer sevenlerdenseniz bizce Gaziantep’e gelmişken adabıyla sabah 05.00-06.00 civarı uyanıp üşenmeden gidip tadın. Ciğer şiş her yerde bulunmayacak dehşet lezzette diyemeyiz ama ciğer kavurması gerçekten acayip lezzetli. Kavurma kuyruk yağıyla kavruluyor sanıyoruz lezzetin aman amanlığı buradan geliyor. Kesinlikle gitmişken denenmeli.

Gaziantep’te Ciğer Nerede Yenir 👉  Ciğerci Ali Haydar Usta

Gaziantep Kalesi’ne yürümeye mesafesinde minicik, tabureli, salaş bir ciğerci. Sabah 04.30’da açılıyor ve 08.00’e kalmadan ciğer tükenmiş oluyor. Sabahın köründe onar onar kişi oluyor. Adres: Seferpaşa Mahallesi, Derekenarı Cd, 27400 Şahinbey  Konum için tıklayın. Tel: 05366063987

Eğer yetişemezseniz sabaha 👉  Ciğerci Mustafa

 

KATMER ♡


Arkasını gösterecek kadar incecik baklava yufkasının içine tereyağ sürülüp bolca çekilmiş Antep fıstığı, şeker ve tahminen içinde 200 gr kadar saf kaymak konularak yapılıyor ve burada kahvaltı niyetine yeniyor. Piştikten sonra da çıtır çıtır kalori ve tatlı bombası bir lezzet çıkıyor ortaya. Tadı her ne kadar harika olsa da hafif bir lezzet olmadığını söylemek yanlış olmaz. Yoğun tatlı sevenler için bile bir katmeri zor zanaat bizce, hele de gün içinde diğer Gaziantep lezzetlerini tadacağınızı düşünürsek mide fesatı geçirmeniz muhtemel. 🙂 Bir porsiyon bizce 4 kişilik. Biz şahsen 1/4’i yiyip yığıldık.

Gaziantep’te Katmer Nerede Yenir 👉  Zekeriya Usta

Antep fıstığının tazeliğinden ve güzelliğinden Gaziantep’te katmerin tadı başka, ama “en”i neresidir derseniz adres Zekeriya Usta. İsterseniz yanında sıcak sütle geliyor. Her gün 06.00-17.00 saatlerinde açık. Adres: Çukur Mahallesi, Çukur Mh., Sahinbey, Körükcü Sok, B Hilmi Gecidi No: 16/C-D, 27010 Şahinbey Websitesi Tel: 05322147761 Konum için tıklayın.

BEYRAN ÇORBASI  ♡

Kahvaltı başlığında beyran çorbasını görüne şaşıranlar parmak kaldırsın! Yanlış başlığa koymadık, gerçekten de beyran Gaziantep kahvaltılarının vazgeçilmezi. Madem buranın lezzetlerini denemeye geldik, hakkıyla yapalım dedik ve buralıların “Nolur sabah yemeyin, maf olursunuz!” ısrarına rağmen, Gaziantepliler gibi sabah kahvaltısı olarak beyran yedik. Yalan yok, beyran çorbası herkesin damak zevkine hitap etmeyebilecek bir lezzet.

Önce tabağın dibine bonkörce iç yağı ve sade yağ çalıyorlar. Sonra tabağa kuzu incik didiklenip, pirinç ekleniyor. Üzerine de et suyu ekleyip, tabağı ateşe koyuyorlar. Azıcık beraber haşlayıp, üzerine tereyağ (yine!) ve pul biber ekliyorlar. Adının çorba olduğuna bakmayın başlı başına bir menü gibi beyran çorbası, inanılmaz doyurucu. Hatta o kadar et ağırlıklı ki, bazı yerlerde et yemeği diye bile geçtiğini görebilirsiniz. Gaziantepliler çok bozuluyor beyrana çorba denmesine.

Beyranın asıl olayı da sabah kahvaltı niyetine içilmesi. E bu kadar yoğun diyorsunuz madem, nasıl kahvaltıda içilir derseniz aynı fikirdeyiz. Sabah sabah bol acılı bir çorba içmek her baba yiğidin harcı değil. Her şeyi geleneğine, adetine göre yapmak elbette güzel ama bizce beyran çorbasını gün içinde tatsanız da Gaziantep adetlerine ihanet etmiş sayılmazsınız. 🙂 Kesinlikle farklı bir lezzet, beyran yemeden dönmeyin deriz.

Gaziantep’te Beyran Nerede İçilir 👉 Metanet

Beyran çorbasını yiyebileceğiniz en meşhur yer. Oldukça salaş, otantik bir yer ve 04.30’dan 18.00’e kadar açık. Beyran yiyecekseniz bizce ilk adreslerden biri burası olmalı. Bir porsiyon 17 TL (Eylül 2017). Kredi kartı geçmiyor. Adres: Kozluca Mah, Caddesi No:11, 27400 Şahinbey/Tabakhane/Şahinbey Tel: +90 342 231 46 66 Konum için tıklayın.

 

 

NOHUT DÜRÜM

Nohut dürüm de Gaziantep kahvaltılarının sıra dışı seçimlerinden biri. Taş ocaklarda et suyunda pişen ve baharatlarla harmanlanan nohut, patates kızartması, biber ve domates salçası ve maydanoz ile açık ekmek diye tabir edilen resimdeki “ekmekte” servis ediliyor. Nohut sevenler için kaçırılmayacak ve doyurucu bir kahvaltı. Buraya gelip de “Ben pek de etçi değilim” dersem beni Gaziantep’ten kovarlar ama bizim favori lezzetlerimizden birisi bu oldu.

Nohut Dürüm Gaziantep’te Nerede Yenir 👉  Dürümcü Recep Usta

Antep’in hem uygun fiyatlı hem de lezzetli nohut dürümcüsü. Acılı nohut, yeşillik, soğan, patates kızartması

 ve baharat karışımını en dengeli tutturan yer. Dürümün porsiyonu 4 TL. Adres: İncilipınar Mah. 1. Cadde No:9 (Korutürk Caddesi) Gaziantep Tel: 03423235999 Konum için tıklayın.

 

GAZİANTEP’TE NE İÇİLİR?

1. MENENGİÇ KAHVESİ  ♡

Fotoğraf Kaynak: Hızır Demirci

Menengiç kahvesi, Türkiye’de ağırlıklı olarak Güneydoğu Anadolu’da üretilen menengiç ağacının meyvelerinin kurutulup kavrulmasıyla ortaya çıkıyor. Yani aslında kahve yapmaya yarayan menengiç meyvesi kurutulup kavruluyor sonra da türk kahvesi gibi suyla karıştırılıp pişiriliyor. Normal türk kahvesi gibi yapmak bir yol olsa da çoğunlukla su yerine süt konuyor pişirirken. Başınızı dönürecek bir tat vaad edemiyoruz ama gelmişken yerinde denemeniz gereken şeylerden. Ayrıca mide ağrılarına, solunum yollarına yardım etmesinden öksürüğü kesmesi ve kum dökümüne yardımcı olacak kadar da marifetli bir şeymiş.

 

2. ZAHTER ÇAYI  ♡

Fotoğraf Kaynak: Flickr / Nurettin Mert AYDIN

Ihlamurun pabucunu dama attıracak güzellikte bir bitki çayı olan zahter, aslında bir çeşit dağ kekiği. Tüm Ortadoğu’da kahvaltılardan kebaplara çok yaygın olarak kullanılan bir baharat olmasının yanında çay olarak da içiliyor. Gaziantep’te de yaygın olarak tüketiliyor. Çok da hoş bir tadı var.

 

Zahter Çayı ve Menengiç Kahvesi Gaziantep’te Nerede İçilir?

Menengiç kahvesi ve zahter çayı lezzet olarak her yerde epek standart olduğundan, aslında herhangi bi yerde deneyebilirsiniz ama bizim önerimiz Gaziantep’in iki ikonik tarihi kahvesinden birinde denemeniz.

👉  Tahmis Kahvesi

Tahmis Kahvesi 400’e yakın yıl önce açılmış bir kahve, her ne kadar minik değişimlerde bulunulmak zorunda kalınsa da otantikliğini kaybetmemiş. (Gaziantep yerlileri genellikle eksi tadının kalmadığını düşünüyormuş.) Asıl iç bölümü yüksek tavanlı, eski sandalye-masalarla bildiğiniz kahve tadında. Asıl olayı o bölüm, tarih orada yatıyor. Sigara içenlerin tercih edebileceği bahçe kısmı da çok modern sayılmaz, ama ballandıra ballandıra anlatılan Tahmis konak olan, kapalı alan.

Yolda herhangi birine nerede kahve-çay içebileceğinizi sorarsanız yüzde doksan ihtimalle sizi Elmacı Pazarı’ndaki Tahmis Kahvesi’ne yönlendirecekler, kaçarı yok! Yerlilerin bile gönül rahatlığıyla önerdiği bir yeri zaten görmeden dönmemeli bizce. Kahveleri, çayları gayet güzel, sunuş şekilleri ise yıkılıyor. Yanında lokum, kahve yapılan kurutulmuş menengiçle dolu bir kuruyemiş tabaği, Osmanlı dönemlerini hatırlatan bir kahve fincanı. Gitmişken menengiç kahvesi denenmeli, çok meşhur çünkü Tahmis’inki. Adres: Suyabatmaz Mh. Şehitler Cd. Eski Buğday Pazarı No :21, Elmacı Pazarı Civarı, 27000 Tel: (0342) 232 89 77  Websitesi Konum için tıklayın.

 

👉  Tarihi Kır Kahvesi

Şehrin merkezinde, nostaljik bir kır kahvesi. Közde Osmanlı kahvesi, dibek kahvesi ve tabi ki menengiç kahvesi içmek için en otantik adreslerden biri. Adres: Bey Mahallesi, Noter Sok. No:10, 27010 Şahinbey Tel: 90 342 220 32 79 Konum için tıklayın.

 

GAZİANTEP’TEKİ DİĞER ÜNLÜ MEKANLAR

Gaziantep’in En Şık Mekanı 👉  Bayazhan

Bayazhan Gaziantep’in en lüks yerlerinden. 1909 yılında Halepli mimarlar ve taş ustalarının katkılarıyla inşa edilmiş eski bir hanmış burası. Hatta hanı yaptıran Bayaz Ahmed Ağa’nın o sıralarda Mısır’la yapılan ticaret sayesinde görüp etkilendiği Halep’teki bir handan esinlenilmiş. Bayazhan Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra karargah olarak, daha sonra bir süre de hapishane olarak kullanılmış. 2009 yılında restore edildikten sonra şimdi içinde bir kent müzesi, kafeler ve restoranlar var. Ayrıca hanın içinde el sanatları da sergileniyor.

Genellikle Gaziantep’e iş için gidenleri götürdükleri hoş bir restoran. Ayrıca en önemli özelliği Gaziantep’te alkol veren nadir yerlerden olması. Giderseniz yuvalama, Antep peyniri, simit kebabı, peynirli pide ve kebaplar çok lezzetli ama özellikle fıstık filizinden yapılan spesyalini yemeniz konusunda ısrar ediyoruz. Rezervasyon yapmanız gerekebilir. Adres: Akyol Mahallesi, Atatürk Blv. 119/1, 27010 Şahinbey Tel: (0342) 221 02 12 Websitesi Konum için tıklayın.

Ucuz Ve Güzel Kebap 👉  Çulcuoğlu Kebap

Diğer kebapçılara göre ekonomik bir yer ve masayı ciddi anlamda donatıyorlar. Önden çorba ve Antep ezme, içli köfte, firik pilavı, tavuk şiş gibi ikramlar geliyor. Kıyma kebabı ve patlıcan kebabı çok meşhur. İçeride hiç turist yok, herkes Gaziantepli. Tel: 03423363322 Adres: Zübeyde Hanım Blv. No:10 Sarıgüllük Mahallesi Şehitkamil Konum için tıklayın.

Klasik Antep Kahvaltılarının Modern Pastanesi 👉  Orkide Pastanesi

Orkide Pastanesi modern pastane konseptinde olduğu için çok seviliyor. Yöresel lezzetlerin modernize edilmiş halini burada yiyebilirsiniz. Antep kahvaltıları sizin için zorlayıcısıyda ama gelmişken denememeyi kendinize yakıştıramıyorsanız Orkide Pastanesi’nin orta yolu bulan kahvaltıları size göre.

Bununla birlikte Gaziantep’in ruhunu yaşatan onca otantik yer varken modern pastane konseptinin biraz basmakalıp kaldığını da söylememiz lazım. Bununla birlikte lezzette kusur yok; fıstıklı katmeri, fıstıklı acıbademi ve Antep kahvaltısını oldukça seviyor. Her gün 08.00-23.00 arası açık. Adres: Güvenevler Mahallesi, Güvenevler Mh. Hoca Ahmet Yesevi Cd. No:10, Masal Parkı İçerisi, 27080 Şehitkamil Websitesi Tel: 03422151500  Konum için tıklayın.

Gaziantep’te Alkollü Mekan Arayanlara 👉  Dostlar Meyhanesi

Eski bir Gaziantep evinin damında, Gaziantep’te rakı-meze yapabileceğiniz ender mekanlardan. Tıpkı evinizin terasındaymışcasına hissettiren oldukça samimi bir yer. Üstelik Kurtuluş Cami manzaralı. Adres: Eblehan Cad. Şahinbey Konum için tıklayın.

 

GAZİANTEP DÖNÜŞÜ BEN


Yiğit Özgür’ün efsane karikatürlerinden biri daha.

41 YORUM

 1. Ramos

  Antep i bugün gezdim. Hatay ve Diyarbakır in yemek konusunda rakipsiz olduğuna birkez daha şahit oldum.

  Cevapla
  • Mehmet Ali

   1 günde mi karar verdiniz buna? Her yörenin kendine ait güzel yemekleri vardır.

   Birini diğeriyle kıyaslamak çok gereksizdir, özellikle de bu Gaziantep ise.

   Cevapla
  • pınar

   Üç yıldır Diyarbakır da yaşıyorum. Antep e de defalarca gittim Antep yemek konusunda kıyaslanamaz bence Diyarbakır ile evet Diyarbakır mutfağı da çok güzeldir ama bir Antep olamaz

   Cevapla
 2. A.A

  Yazınız mükemmel artık sizden başka siteye tavsiyeye uymaz oldum ellerinize sağlık

  Cevapla
 3. Elif

  Hamido baklava tam bir fiyaskoydu. Çulcuoğlunda altı ezmeli diye bir kebap çeşidi var inanılmaz lezzetliydi kesinlikle deneyin

  Cevapla
 4. Emrah

  Merhabalar, gezilerimiz sırasında ve öncesinde mutlaka gideceğimiz yer ile ilgili yazınız var mı diye kontrol ediyor ve keyifle okuyoruz. Yazılarınıza verdiğiniz emeğin farkındayız ve çok takdir ediyoruz. Ancak yaklaşık 1 ay önce Antep Lahmacun için tavsiye ettiğiniz Üçler Kebap’ta büyük bir hayal kırıklığı yaşadık ve dostlarımıza da mahçup olduk. 31 yaşındayım ve hayatımdaki en kötü lahmacunu sizin tavsiyeniz üzerine orada yedim. Ne temizlik, ne sunum, ne de lezzet bakımından beğenilecek hiçbir yanı bulunmuyordu. Hamuru marketlerde satılan dondurulmuş lahmacunların hamuruna benziyordu. İçinde bolca maydanoz ve eti andıran bir karışım bulunuyordu. Bu tecrübe verdiğiniz bilgilere olan güvenimizi olumsuz etkiledi. Fakat bu haftaki gezi güzergahımızda yine en detaylı, düzenli ve samimi bilgiye sizin yazılarınızda ulaştık ve başkalarının da bizim durumumuza düşmemesi için Üçler Kebap ile ilgili tavsiyenizi tekrar gözden geçirmenizi tavsiye etmeyi kendimize bir borç bildik. Bizlere sağladığınız faydalı bilgiler için teşekkür ederiz.

  Cevapla
 5. yılmaz

  Yakın zamanda Gaziantepte olacağız. bütün yazdıklarınızdan notumuzu aldık. emeğiniz için çok teşekkürler.

  Cevapla
 6. GAMZE

  imam çağdaşta bir gün önce harika servis yapan salatalar ikram eden beyefendi ertesi gün gittiğimizde, kartla ödeme yaptık(bahşiş vermedik) diye yüzümüze bakmadı ve sipariş almaya o kadar geç geldi ki.. böyle kabalık olmaz

  Cevapla
 7. Sibel

  Bu haftasonu Gaziantep’deydik.Herzamanki gibi rotanız rotamız oldu, teşekkürler emeğinize.Ama İmam Çağdaş tam bir hayal kırıklığı oldu bizim için,hayatımda yediğim en kötü ve soğuk lahmacundu,yeşilliği vs yoktu,garsonlar içecek sormadı,eşimin yediği karışık kebap çok sıradandı.Havuç dilimi güzeldi.Kebapçı Halil’de yediğimiz küşleme mükemmeldi,beklemeye değdi.

  Cevapla
  • murat yılmaz

   zengin ettiniz şu imam çağdaşı biz Antepliler orayı bırakalı seneler oldu

   Cevapla
 8. Fulya Gülerman

  Yazınız ve önerileriniz harika! Biz de 2 gün sonra 2,5 günlük bir gezi için Gaziantep’te olacağız. Yabancı olan eşim ve Kanada’dan gelen oğlum ile birlikte. Hem yemece, hem de geziler için notlarınızdan ve önerilerinizden çok yararlandım. Teşekkürler.

  Cevapla
 9. Hatice ca

  Mühtesem yazmışsınız haftaya Gaziantep yolcusuz. Bütün notlarımı aldım. Çok teşekkürler ☺️

  Cevapla
 10. antenci

  bilgi paylaşımınız içn çok teşekkr ederiz harika olmuş emeğinize sağlık gitmeden gitmiş kadar olduk nasipse en yakın zamanda oradayız saolun bu arada reklam yapıldığını söylemiş br kaç arkadaş ben öyle düşünmüyorum mekan ismi vermeden yer tarifi olmaz reklam olacağını düşünen bu sitede ne arıyor ki 🙂 teşekkür ederiz

  Cevapla
 11. Remzi Farkın

  Hamido Baklavalarına da uğramanızı tavsiye ederiz. Yerelliğin, tarihin mistik dokularıyla içsellestirdiği gerçek Gaziantep baklavası Hamido’ya sizi de bekleriz.

  Cevapla
 12. Mahir ER

  Valla sizin programınızı tamamiyle uyguladık. Çokta memnun kaldık önerileriniz için çok teşekkür ederiz.. Selamlar..

  Cevapla
 13. Gizem

  Urfayı sizin urfada nereler gezilmeli yazınızla gezdik erkek arkadaşımlar ve dayanamayıp Antepe yemek yemeğe gidiyoruz 😀 Biz de küçük ve öğrenci evde yokuz’larız. Daim olsun <3

  Cevapla
 14. Altan

  Çok keyifli ve bilgilendirici bir yazı olmuş… Emeklere sağlık…
  Amma gel gör ki non-turist bir açılım göremedik..
  Aynı mekanlar foursquare’da bulunabilir…
  Tamer Bey’in yorumunu ve eleştirisini önemsiyoruz. Biraz da yerelin ruhuna dokunmak lazım efenim.. İmam Çağdaş’a değil 🙂

  Cevapla
 15. Zeynep

  Sayenizde Gaziantep’i iki günde kolaylıkla gezdik. Kalacak yerden, yemek yiyecek yerlere kadar tavsiyelerinize uyduk. İyi ki de uyduk. Çok teşekkür ederiz!

  Cevapla
 16. Tamer

  Biraz fazla Halil Usta ve İmam Çağdaş reklamı olmamış mı? Mesela Simit Kebabını Grand Otel karşısında Şirvan Usta da yemeyi tercih ederim.. Keza baklavayı da öyle… Şirvan Usta da lezzetin yanında, Imam Çağdaş ın turistik Fast Food hizmetinden ziyade, kişiye özel hizmet bulacaksınız…

  Cevapla
  • Umut

   Şirvan usta şirvan usta… giderken sagda dönerken solda… reklam yapmayın diyen bile reklam yapiyo:)

   Cevapla
 17. Nurcan

  Tavsiyeleriniz için teşekkür ederiz. Bugün antep gezisi yapacağım. Dün gece geldim özellikle rumkale tarafını merak ediyorum. Görüşmek üzere.

  Cevapla
 18. salih

  Merhabalar. Önümüzdeki haftasonu Antep yolculuğu için herşey hazır. Eşimin doğum günü süprizi antep gezisi 🙂 Tek korkumuz hava durumu. Bu mevsimde havalar nasıl oluyor acaba? Bilgisi olan var mıdır. Söylediğiniz bütün yerlere uğramayı düşünüyoruz. Süper bir yazı olmuş bu arada..

  Cevapla
 19. Tarık

  Eşim ve çocuklarımla birlikte 23 Kasım da günü birlik İstanbul Antep seferi yapacağız. Elimizden geldiğince bahsettiğiniz yerlere uğramaya çalışacağız.

  Cevapla
 20. Birayalp Şen

  Aynı kalite ve hizmet var mı henüz test edemedim ama, Katmerci Zekeriya Usta’nın, Ataşehir/İstanbul’da “Watergarden AVM” ‘de şubesi açılmış. Giden tanıdıklarım baya memnundu. Antep usulü katmeri merak edip, Gaziantep’e gidemeyecek durumda olanlar için güzel bir alternatif olmuş. Bilginize.

  Cevapla
 21. Tuğba

  Lastikli pantolonlarımız ile yarın gaziantepteyiz Yazıyı okudum ve Evlilik yıldönümü daha iyi bir yerde kutlananaz dedim :))

  Cevapla
 22. kemal

  Katkılarınızla beraber biz de yolcuyuz Ekim sonu. Tek problem 2 güne her şeyi sığdırabilmek. İnternetten bayağı araştırmıştım, sizinkiler en iyilerin süper bir özeti olmuş. Teşekkürler.

  Cevapla
 23. çetin

  Gaziantep’e gitmişken bir saat uzaklıkta olan Kahramanmaraş’a gitmemeniz büyük bir eksiklik olmuş bence.
  Kahramanmaraş ta dondurma dünyaya yayılmış bir lezzet
  Kahramanmaraş ta eliböğründe diye bir kebapları var rengarenk bir yemek
  Yine içli köfteleri ve bir sürü yemekleri var.
  Sen gittin mi deyseniz bende gitmedim ama antep e gitseydim maraş a giderdim.

  Cevapla
  • g.c.

   Sayenizde Antep’e uçak bileti bakıyoruz

   Simit kebabı, künefe, baklava ve katmer harika gözüküyor. Ağzınıza! sağlık harika yazı olmuş.

   Cevapla
   • Biz Evde Yokuz

    Hiç pişman değiliz, iyi ki yoldan çıkarmışız sizi 🙂 Çünkü Ekim kaçamağı için çok iyi bir seçim

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Send this to a friend