AVRUPA’DA ÇALIŞMAK İSTEYEN BİLİŞİMCİLERE SÜPER FIRSAT

 

Work Estonia sponsorluğunda…


Sizden en sık aldığımız sorulardan biri yurt dışında yaşamak ve çalışmak hakkında önerilerimiz. Bu konularda bildiklerimizi de size aktarmaya karar verdik. İnsanlar sadece New York ya da Londra’da hayalleri kuruyor sanmayın, mesela şaşırtıcı derece de çok Küba‘ya yerleşmek isteyen var. Yaklaşık 4 sene Amerika’da, 2 sene Fransa’da yaşamış biri olarak söyleyebilirim ki yurt dışında yaşamanın insana kattığı çok ama çok şey var. Fırsatı olan herkese şiddetle tavsiye ederim.

Kafamda ilk olarak Karadağ’daki fırsatları anlatmak vardı ama Estonya’nın şu an yetenek avında olduğunu öğrenince süresi bitmeden, ilk  ondan başlayayım dedim. Epey iyi bir fırsat, hem Euro kazan, hem en güzel Baltık ülkesinde yaşa, hem de dünyanın önde gelen şirketlerinde kariyer yap…

Birilerinin hayatında çok güzel şeylere vesile olacağımızı umuyorum (olur da kazanıp bize haber vermeden giderseniz 9. reenkarnasyonnuza kadar arkanızdan kovalarız ha!). Siz de çevrenizdeki bilişimcilere haber vermeyi unutmayın.

Ee, nasıl Estonya’da yaşayıp, Euro kazanıyoruz?

Estonya son senelerde teknoloji şirketlerinin ve girişimlerin favori ülkelerinden biri oldu. Devlet ülkeyi dünyanın en önemli teknoloji ve girişim merkezi yapmaya kararlı.  Vergi avantajları, bürokratik kolaylıklar gibi ciddi teşvikler sağlıyorlar.

Ayrıca Estonya bu teknoloji şirketleri için dünya çapında bir yetenek avı yapıyor, adı da CAREER HUNT.  Sizi ve bizi ilgilendiren kısmı da tam olarak bu yetenek avı. Hindistan ve Türkiye özellikle ilgilendikleri, yetenek havuzu olarak gördükleri iki ülkeymiş. Yani eğer ciddi ciddi düşünüyorsanız, kapı özellikle sizin için açık.

Bilişimci arayan, aralarında Microsoft, Swedbank, Taxify gibi tanınmış şirketlerin de olduğu, 12 şirket var.  Açık pozisyonları Career Hunt websitesinden inceleyip, ilgilendiğiniz pozisyonlara başvuruyorsunuz. Sürecin sonunda finale kalan 20 kişiyi alıp Estonya’ya şirketler ile tanışmaya götürüyorlar. Orada da işler tıkırında giderse, iş teklifiniz alıp, Tallinn’e taşınıyorsunuz.

Başvuru

Bu bağlantı’dan Career Hunt’taki şirket ve pozisyonları inceleyin ve ŞİMDİ BAŞVURUN!

Ne zamana kadar başvurabilirim?

23 Eylül son gün. Ama bence son dakikacı imajı çizmemek iyidir. Hemen başvurun.

Peki, diyelim finale kaldım, sonra?

Öncelikle bu bir yarışma değil, işe alım süreci. Final falan diyince kafanızda farklı canlanmasın. Açık iş ilanlarına başvuruyorsunuz. Değerlendirmeye kalan son 20 kişiyi firmalarla tanışmaya ve şehri görmeye 5 günlük bir Tallinn gezisine götürüyorlar.

Uçak, konaklama gibi masraflarınızı onlar karşılıyor. Gezinin amacı hem sizi tanımak, hem de size Estonya’yı göstermek, buradaki yaşam koşullarını anlamanızı sağlamak. Potansiyel işvereniniz ve ekibiniz ile tanışıyorsunuz ama programa Nordik sauna deneyimi, Robotex gibi eğlenceli şeyler de koymuşlar. NATO’nun siber güvenlik merkezini ziyaret, teknoloji start-up buluşmaları gibi etkinlikler de var.

İş teklifi ettiler, Estonya’da yaşamak nasıl?

İlk defa Eyobus ile Kuzey Avrupa Turu’na gittiğimizde Talin’i görme şansımız olmuştu ve çok beğenmiştik. Açıkçası o zamana kadar pek radarımıza girmemiş bir yerdi, bu kadar güzel bir yer bulmayı beklemiyorduk. Tam bir Avrupalı. Tertemiz, bakımlı, nezih…  Uzun vakit geçiremedik ama Baltık ülkeleri arasında en beğendiğimizdi. Tabi gezmek ve yaşamak bambaşka deneyimler. Tallinn’de yaşayanlarla söyleşileri izleyebileceğiniz bir YouTube kanalı var.

Dil & Kültür
Tallinn’in göbeğinde peri masalı gibi, çok ama çok güzel bir ortaçağ yerleşimi var. Mimarisi, doğası gözalıcı. İskandinav, Alman ve Rus kültürünün karşımı bir yer. Anadilleri Estonca ama herkes iyi İngilizce konuşuyor.

Hadi yine iyisin 
Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünyada havası en temiz olan 4 ülkeden biriymiş, %50’si orman ve %20’sı sulak arazi… Toplu taşıma Tallinn’de yaşayanlara bedava. Ev kiraları Amsterdam’a kıyasla 1/3, San Francisco’ya kıyasla 1/8 oranında.

Euro & Avrupa Birliği
Bu devirde Euro kazanmak ekstra cazip oldu. Hem de Euro kullanıyorlar, hem de Avrupa Birliği’ndeler.

Buzzz Gibi Kış
Sitelerine ” Kışın hava -20’lere kadar düşebiliyor. Zaten “Her yönden mükemmel olduğumuzu iddia etmiyoruz, ama yaşamak ve çalışmak için harika bir yeriz” yazmışlar sitelerine.

Nerelere yakın?


Helsinki feribotu sadece yarım saat sürüyor!
Londra – 2,5 saat
Berlin – 1 saat
İstanbul – 3 sa 20 dak.

Özetle

Çocuğumu sanatçı ruhlu olsa bile terlik zoru ile bilişimci yapacağım. Dünya onlar için dönüyor. Böyle fırsat her zaman çıkmaz, denemekten de birşey kaybetmezsiniz. Çok güzel bir kariyer basamağı olabilir, kaçırmayın.

One Comment

  1. Hemşireyim yurt dışında çalışabilir miyim Estonya da mesela yerleşmek istiyorum bunun için neler gerekir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir