AYVALIK’TA NE YENİR & NEREDE YENİR

Ayvalık deyince akla gelen yiyecek Ayvalık  tostu. Böyle bir market gıdasının yüzyıllardır Ayvalık’ta harmanlananmakta olan farklı mutfakları gölgede bırakmasına akıl sır erdirmek mümkün değil.

Az değil, M.Ö. 1500’lerden beri bu yana, Ayvalık’ta çeşit çeşit medeniyet yemek yapmakta. Pers’i, Rum’u, Osmanlı’sı, son olarak da mübadele ile Makedonu, Boşnak’ı, Giritlisi gelmiş ve hepsi tenrecelerde iz bırakmış. Her gelen bir öncekinden mirası devralmış, kendi kültürü ile harmanlayarak bi sonraki medeniyete hediye etmiş. Nereden baksanız 5 asırlık tarih bir tencerede kaynıyor. Ayvalık ciddi anlamda gurme bir destinasyon olarak öne çıkıyor.

Özellikle de Cunda bu gastronomik mirası en çok sahiplenen ve yaşatan yer. Beğendili ahtapotlar, Girit ezmeleri sofraları süslüyor.

Uzun lafın kısası; Ayvalık tostu yemeyin demiyoruz, ama bu kadar mutfağıyla hakkında konuşturan bir yere gelmişken buraya özgü lezzetleri yemeden giderseniz yazık olur.

AYVALIK’TA NE YENİR

1. Papalina


İsmi Rumlardan kalmış, sadece Ayvalık bölgesinden çıkan bir balık türü. Tip olarak hamsiye ve sardalya yavrusuna benziyor ama değil ama onlar gibi kafasıyla, kılçığıyla bütün bütün yenilebiliyor. Papalina yemek için en uygun mevsim Ağustos ayı, belki biraz da Eylül başı. Kışın yediklerinizin dondurucudan çıkmış olması mümkün. Kızartması makbul.

2. Sakızlı Dondurma

En yakın komşusu Midillli adasından gelen bir lezzet. Sakız ağacının özünden gelen mastikalı yani sakızlı dondurmayı Ayvalık’ın Cunda Adası’nda denemenizi öneririz. Tabi herkese hitap eden bir tat olmadığını kabul etmek gerek. Sakızlı mamülleri çok seven de var ağzına süremeyen de. Bizce çok lezzetli ve ferah bir aroması var.

3. Girit Mezeleri

Fotoğraf Kaynak: Kent Wang / Flickr

Mübadale zamanında Girit’ten buralara gelip yerleşen mübadiller, beraberlerinde Girit’in o hem pek sağlıklı, hem de yeme de yanında yat mutfak kültürünü de beraberlerinde getirmişler. Bir restoranın menüsünde, turp otu, radika, rezene, hardal otu, deniz börülcesi, kabak çiçeği, ısırgan, kazayağı, cibez otlu gibi ismini ilk defa duyduğunuz yabani otlu yemekler, zeytinyağlı mezeler ve deniz mahsullü ara sıcaklar varsa bilin ki o menü Girit mutfağı izleri taşıyor. Ayvalık’ta Girit mutfağını deneyimleyebileceğiniz en iyi yer açık ara Cunda Adası.

 

4. Girit Leblebisi


Girit leblebisini normal leblebiden ayıran şey odun ateşinde kumda kavruluyor olması ve normal leblebiye göre oldukça sert olması. Ayvalık’ta Girit usulü leblebi yapan bir kişi kalmış, o da Sarımsaklı Plajı’nın kumu üzerinde, odun ateşinde nohutları kavuran 74 yaşındaki Mustafa amca. 60 yıldır Ayvalık’ta bu geleneği tek başına sürdürüyor. Ayvalık sahildeki ana cadde üzerinde bazı börekçilerde satılıyor. Aşağıda bu özel lezzetin nasıl yapıldığına dair kısa bir videoyu da bulabilirsiniz.

5. Lor Tatlısı ve Lor Kurabiyesi


Lor tatlısı da peynirin tatlıya dönüşünce nasıl lezzetli olabileceğini kanıtlayan tatlılardan. Lor, un, kabartma tozu, zeytinyağı ve vanilyayı karıştırıp top şekline getirip fırına atılıyor. Piştikten sonra üzerine şerbet gezdirip dondurmayla servis ediliyor. Lor Kurabiyesi de sade bir kurabiyenin malzemelerine yalnızca lor eklenerek yapılıyor. Basit bir tarif olsa da lezzetli.

6. Lokma

Bildiğiniz, hamurun kızgın yağda kızartılarak şerbetlendirildiği lokma tatlısı Ayvalık’ta sık sık rastlayabileceğiniz bir tatlı.

7. Koruk Suyu

Koruk aslında olgunlaşmamış yani henüz tatlılaşmamış üzüme deniliyor. Koruk dönemi üzümün daha şekerlenmeye başlamadığı Haziran-Temmuz civarında oluyor. Koruğun sıkılmasıyla da koruk suyu çıkıyor. Sadece Ayvalık’ta değil başka Ege köylerinde de bulabileceğiniz inanılmaz faydalı ve serinletici bir içecek. Sindirime, bağışıklığı güçlendirmede, bağırsakları çalıştırmada, cilt hastalıklarıyla içeriden savaşmaya iyi geldiği biliniyor. Ayrıca içine şeker katılmamış hali yemeklerde limon, sirke veya nar ekşisi gibi ekşilik verme görevi de görüyor.

8. Yöresel Peynirler

Sepet Peyniri

Balıkesir çevresi ve Ayvalık, mandıracılık faaliyetlerinin öne çıktığı bir yöre. Zaten susurluk civarındaki tesislerde mola verdiğinizde, yine bu bölgeden çıkma Yörsan gibi dev markaların peynir reyonlarının bir hayli göz doldurduğunu fark edeceksiniz. Anlayacağınız, burada harika peynir çeşitleri var. Bunlardan başlıcaları, sade ve isli Ayvalık sepet peyniri, Mihaliç peyniri, Kirli Hanım peyniri ve Kopanisti. Hepsi denenilesi ve eve alınası. Özellikle nereden alabiliriz diye soracak olursanız, cevabımız, Cunda’daki Kesebir Mandıra olur. Buranın sakızlı saganakisi, Ayvalık loru, sepet peyniri ve denk gelirseniz Kirli Hanım peyniri çok başarılı. Konumiçin tıklayın.

AYVALIK MERKEZDE NE NEREDE YENİR?

AYVALIK TOSTU

Selzenişte bulunduk diye sizi tostuz bırakacağımızı mı sandınız? AYVALIK’TA AYVALIK TOSTU NEREDE YENİR diye sırf bu konuya adanmış bir bir rehberimiz bile var.

RAKI-BALIK

Tik Mustafa’nın Yeri

Acılı girit ezme, kara diken, sıcak ot tabağı, deniz börülcesi en lezzetli mezelerinden. Atmosferi de çok hoş. Tel: 02663123830 Adres: Fevzipaşa Mah. Cumhuriyet Cad. Sokak 1 Ara 1 No:6 Konum için tıklayın.

 

RAKI-MEZE

Cafe S

Kendi rakınızı yanınızda getirip leziz ev yapımı mezelerin tadını çıkarabileceğiniz, ev ortamında samimi bir yer. Sahipleri İstanbul’dan buralara taşınıp lezzet ve hoşsohbeti bir arada bulacağınız bu cafe-meyhaneyi açmışlar. Farklı Ege mezelerinin yanı sıra mantı klasik seçenekler de bulabilirsiniz. Adres: Fevzipaşa-vehbibey, Barbaros Cd. 5. Sk. No:11, 10400 Tel: 0532 574 16 05 Konum için tıklayın.

KÖFTE

Aranan Köfteci – Esat Özağra

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/Aranan-Köteci-Esat-Özağra-1404240733127807

Canınız köfte ve piyaz çektiğinde gidebileceğiniz güzel adreslerden. Sahibi Esat Bey de çok tatlı ve ilgiliymiş. Fiyatlar uygun. Tel: 02663121786 Adres: Fevzipaşa Vehbibey Mahallesi, Talatpaşa Cd. No:26  Konum için tıklayın.

ESNAF LOKANTASI

Paşa Çorbacı

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/ayvalikpasacorba

Çorbacı dediğine bakmayın işkembesi ve bütün çorbaları çok lezzetli ama zeytinyağlıları da yıkılıyor. Börülcesi, kabak çiçeği dolması ve bamyası denenmeli. Ev yemeği yemek isterseniz her şeyi çok lezzetli ve fiyatlar çok uygun. Saat 18.00’e kadar açık. Websitesi Tel: 02663125018 Adres: Talatpaşa Cad. No:14 Konum için tıklayın

LOR TATLISI

Güler Tatlıhanesi

1946’dan beri lorlu kurabiye dendiğinde akla gelen ilk yerdir Güler Pastanesi. En önemli özelliklerinden biri kurabiyelerde karbonat yerine kül suyu, şeker yerine ise üzüm suyu kullanmaları. Sakızı da Midilli Adası’ndan getirtiyor olmaları kurabiyelerin lezzetine lezzet katmış. Lorlu kurabiye dışında lor tatlısı, zeytinyağlı çubuk, damla sakızlı dondurma mutlaka ama mutlaka tadılması gereken lezzetleri. Bu kadar ünlü olmasına rağmen oturacak yeri pek yok o yüzden önerimiz paket yaptırmanız. Ayvalık’a gidince kesin kaçırmayın günün herhangi bir saatinde buraya uğrayın. Tel: 02663121593 Adres: Fevzipaşa Vehbibey Mahallesi, Talatpaşa Cd. No:34 Konum için tıklayın.

İmren Pastanesi

İmren Pastanesi Ayvalık’ta sakızlı dondurmayı ilk kez yapanlardan, son senelerde de acayip lezzetli lor tatlısıyla ününe ün katmış. Lor tatlısını günlük yapıyorlar, yazın da yanına sakızlı dondurma koyuyorlar. Damla sakızlı kurabiyelerini mutlaka deneyin, yemeye haliniz kalmadıysa da kesin yanınıza biraz alın deriz! Pastanede oturacak yer bulamayabilirsiniz, çok beklemeniz veya paket yaptırmanız gerekebilir. Her gün 05.00 ile 20.00 arası açık. Tel: 02663121013 Adres: Fevzipaşa Vehbibey Mahallesi, Talatpaşa Cd. No:45 Konum için tıklayın.

 

DONDURMA

Leda Dondurmacısı

Fotoğraf Kaynak: Onur Milli / Foursquare

Sarımsaklı’nın en iyi dondurmacılarından biri ve her gün önünde hatrı sayılır bir kuyruk oluyor. Dondurma çeşitleri çok çok fazla ama en beğenilenleri karadut, ceviz, kestane, tahin, sakız ve limonlu. Adres:Küçükköy Mahallesi Ayvalık Konum için tıklayın

Çamlık Dondurmacısı

Karadutlu ve sakızlı dondurmaları ve supanglesi mutlaka yenilmeli. Tel: 02663122888 Adres: Sefa Çamlık Mahallesi, İnönü Cd. No:221 Ayvalık Konum için tıklayın

KORUK SUYU

Şeytanın Kahvesi

Fotoğraf Kaynak: Bet./ Foursquare

Kahve veya koruk suyu içmek için uğrayabileceğiniz otantik bir kahveci. 06.00-20.00 arası açık. Tel: 02663128436 Adres: Zekibey Mahallesi, 13 Nisan Cd. No:2 Ayvalık Konum için tıklayın

İRMİK TATLISI

Cafe Caramel

Ufak ama çok şirin bir yerde kahve içmek isterseniz burası doğru adres. Tatlıların sunumu da o kadar şeker ki insanın her şeyi tadası geliyor. İrmik tatlısı çok ünlü mutlaka deneyin.  Tel: 02663128520 Adres: Fevzipaşa Vehbibey Mahallesi, Barbaros Caddesi 9. Sokak Konum için tıklayın

ZEYTİNYAĞLI

Emel’in Mutfağı – Mis Kokulu Lezzetler

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/emelinmutfagiayvalik

Lezzetli ve ev yapımı yemekler yemek isterseniz doğru adres. Emel Hanım elleriyle yapıyormuş. Adres: Fevzipaşa Vehbibey Mahallesi, Barbaros Cd. No:29 Konum için tıklayın

KAHVE & TATLI MEKANLARI

Kvcii Coffee House

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/Kvcii-Best-Coffee-House-in-Ayvalik-1420510838237418

Çok tatlı dizayn edilmiş, kahvenizi tatlınızı alıp saatlerce oturmak isteyecek atmosferde bir kafe. Kvnz (kavanoz) özel tatlıları. Tel: 05337676116 Adres: Cumhuriyet Cad. 4. Sok. No:1 Ayvalık Konum için tıklayın.

Pino Ayvalık

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/PinoCafeAyvalik

Ayvalık’daki en şeker kafelerden biri, atmosferi de çok güzel. Birçok insan serpme kahvaltısı için gidiyor. Pazartesileri kapalı, diğer günler 09.00-20.00 arası açık. Tel: 02663125533 Adres:13 Nisan Cad. No 27 3.sokak Konum için tıklayın.

Hane Cafe

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/haneayvalik

Burası 7000’den fazla kitaba sahip, halka açık bir kütüphanesi olan bir kitap-cafe/restoran. Kadınlardan oluşan bir işletmesi var. İşletmecilerinden biri 7 yıl İsviçre’de, 11 yıl Amerika’da yaşamış bir tarih profesörü, diğeri ise Farsça ve daha bir çok dilden bir kitap çevirmeni. Menüsü yok artık o gün ne çıkarsa bahtınıza. Fakat öyle klasik Ayvalık tatları yerine kahvaltıda el yapımı kruvasan bulabileceğiniz bir yer. Keyifli bir ortamı var. Sadece kitap karıştırmak için bile uğranır. Konum için tıklayın.

Macaron Muhallebicisi

Fotopğraf Kaynak: www.facebook.com/macaronmuhallebicisi

Ayvalık’ın Makaron Mahallesi’ndeki harika tatlıcı. Menüsündeki damla sakızlı ve bademli muhallebisi enfes. Özellikle bademlisi favorimiz. Konum için tıklayın.

 

CUNDA ADASI’NDA NE NEREDE YENİR?

GİRİT MUTFAĞI & DENİZ ÜRÜNLERİ

Cunda’da restoranlar rakı-balık ve Girit mutfağı ağırlıklı. Ama bunlardan sıkılanlara italyan mutfağı gibi başka seçenekler de var. CUNDA’DA GEZİLECEK YERLER REHBERİmizde güzel yemek yenilecek yerleri bulabilirsiniz.

LOR KURABİYESİ

Karadeniz Pastanesi 

Damla sakızlı dondurmasını ve lorlu kurabiyesini kesin deneyin. Bademli keşkülü de enlerinden.  Tel: 02663271521 Konum için tıklayın

SAKIZLI TÜRK KAHVESİ

Taş Kahve

Taş Kahve Cunda denince akla ilk gelen yerlerden, tam bir klasik. Adaçayı, tulum omleti, kavunlu dondurması ve tabiki de sakızlı türk kahvesi en çok sevilenleri. Kahvelerini havanda dövüyorlar, lezzeti de buradan geliyor. 07.00-02.00 arası açık.  Websitesi Tel: 02663271166 Adres: Alibey Adası, Sahil Boyu No:20  Konum için tıklayın.

LOKMA TATLISI

Lokma İmparatoru Saki & Mustafa’nın Yeri

Fotoğraf Kaynak: Ezgi Dönmez / Foursquare

Cunda’da sahil şeridinde yürürken zaten lokmacıyı mutlaka görürsünüz. Cunda’da en ünlü tatlıcılardan biri bu lokmacı, seviyorsanız mutlaka burada da bir tadın deriz. Lokmayı verdikleri kap biraz büyük aklınızda bulunsun, almadan önce kabın boyutunu sormanız iyi olabilir. Konum için tıklayın

DONDURMA

Cemal

Fotoğraf Kaynak: Alper Yılmazşimşek / Foursquare

Karadutlu ve sakızlı dondurmaları en sevilenleri. Kavuniçi dondurma yapıyorlar, en çok da bununla adlarını duyurmuşlar. Dondurmaların tadı güzel olmasına rağmen içerde oturunca ekstra bir ücret almaları negatif yorumlar almalarına sebep olmuş, sizin de aklınızda bulunsun oturduğunuzda fiyat eklemesi yapabiliyorlar. 09.00-00.00 arası açık. Adres: Namık Kemal Mahallesi, Mevlana Cd. Cunda Konum için tıklayın.