EN POPÜLER BALAT KAFELERİ & RESTORANLARI

Balat’ta her köşebaşı, her cumbalı renkli Balat evi, samimi ve ilgili işletmecilerin işlettiği, şirin konsept cafeler, kahvaltıcılar, 3. dalga kahveciler, modern antikacılar, vintage dükkanları ile dolu. Genel olarak tüm mekanlarda temel  alınan tek ortak ilke “nostalji”. Kimisi Yeşilçam müzikleri fonlu, kimisi hem antikacı hem cafe, kimisi gözlemeli mantılı anne eli değmiş menülü, kimisi restore edilmiş tarihi bir binada, kimisi de Köfteci Arnavut ve Agora Meyhanesi gibi dev çınarlar. Tüm önerilerimizi aşağıda verdik. Favori Balat Kahvaltı mekanlarımız için de tıklayın.

♡ Ne demek? 
Kendi favorilerimizin yanına da bir ♡ kondurduk.

Balat Cafeleri

Pop’s Balat ♡

Balat’taki favori mekanlarımızdan. Yüksek tavanı, bol saksılı, geniş ve aydınlık iç mekanı, nostaljik odun sobası ve özellikle de kışın sobahın üzerinde pişen kestane ikramları ile direkt kalpleri kazanan bir yer. Ne yazık ki yemek veya atıştırmalık seçenekleri yok ama 3. dalga kahve sevenlerin hoşuna gidecek bol seçenekli kahveleri var. Bir de inanılmaz sıcak çalışanları. Adres: Balat Mahallesi, Ayan Cd. No:62, 34087 Fatih. Tel: (0212) 531 16 16 Konum içn tıklayın.

Cafe Naftalin K.

Balat’ın en sevilen köşelerinden. Köşe diyoruz çünkü gerçekten de hoş, nostaljik bir binanın köşesinde kalıyor konum olarak. 3. dalga kahvecilerden değil daha çok dibek kahvesi, sakızlı Türk kahvesi ve Mardin kahvesi gibi Türk kahvesi varyasyonları ve çay içmelik yerleden. Adres:Balat Mahallesi, Yıldırım Cd No:22, 34087 Fatih. Tel: 0535 643 80 98 Konum için tıklayın.

Coffee Depertment ♡

Fotoğraf Kaynak: Facebook.com/coffeedepartment

Bizce sadece Balat’ın değil tüm İstanbul’un en başarılı 3. dalga kahvecilerinden biri. Kahve standlarıyla, kahve ve müzik festivallerinin sevilen yüzlerinden. Düzenledikleri dj performansları ve canlı müzik dinletileriyle de sıradan bir kahveciden öte deneyimler sunan bir yer. Balat’taki bu küçük ve samimi dükkan da Coffee Department’ın kahve kavurma istasyonu. Kahvenin kavrulması, hazırlanması ve sunumuna kadar aklınıza gelecek her sorunun yanıtını bulabileceğiniz bir yer. Çekirdek kahve de satın alabiliyorsunuz. Adres: Ayvansaray Mahallesi, Kürkçü Çeşmesi Sk. No:5, 34087 Fatih. Tel: 0532 441 66 63 Konum için tıklayın.

Maide Cafe ♡

Ev sıcaklığında yerler iyi ki varlar! Maide Cafe, Balat’ın yerellerinden olan arkadaşlarımızın favorisi, küçük, samimi, uygun fiyatlı bir cafecik. Mekanda öne çıkan başlıklar: Günlük zeytinyağlıları ve ev yemekleri, güler yüzlü ve misafirperver çalışanları, pancarlı keki ve tiramisusu. Kahvaltısı için de gelinesi yerlerden. Adres: Balat Mahallesi, Yıldırım Caddesi No:26 A, 34087 Fatih Tel: 0531 497 52 65 Konum için tıklayın.

İncir Ağacı

Kırmızı Mektep’e çıkan merdivenlerin başında, Dimitri Kantemir Evi’nin hemen önünde, rengarenk dekorasyonu ile dikkatinizi çekmemiş olması imkansız. Zaten kapısı önünde fotoğraf çektirenleri eksik olmuyor. Türk filmlerinden afişlerin duvarlarını süslediği, nostaljik 45’liklerin arka fonda çaldığı bir yer. İsmine yakışır incirli keki ve gözlemeleri meşhur. Aynı zamanda Balat’daki kahvaltı noktalarından biri. Pazartesileri kapalı. Adres: Balat Mahallesi, Merdivenli Mektep Sk. No:1, 34087 Fatih. Tel: 0553 685 65 86 Konum için tıklayın.

Cumbalı Kahve

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/cumbalikahve

Balat’ın en tatlı ve samimi cafelerinden ama kesinlikle havanın güzel olduğu zamanlarda keyfi çıkan mekanlardan. Kahvesi, ıslak keki, kavanozda tatlıları şahane ama işletmecisi Serhat Bey’in sohbeti ve esprili kişiliği de dillere destan. Çekirdek kahve de satın alabiliyorsunuz. Adres: Ayvansaray Mahallesi, Kürkçü Çeşmesi Sk. No:12, 34087 Balat/Fatih. Tel: 0539 415 80 80 Konum için tıklayın.

Cafe Vodina

Fotoğraf Kaynak: www.balatkulturevi.org

Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu tarafından, tamamen Balat kadınlarının eğitimine ve istihdamına katkı sağlamak amacıyla oluşturulan Balat Kültür Evi projesi kapsamında açılan bahçeli tatlı bir cafe. Burada servis edilen her şey, Balat Kültür Evi’nde bu işin profesyonel eğitimini almış Balatlı kadınların ellerinden çıkma. Elbette buradan kazanılan gelir olduğu gibi bu projenin sürdürülebilirliğine gidiyor. Çorbalardan sulu yemeklere, kahvaltıdan tatlılara her şey var. Adres: Balat Mah., Vodina Cad. 39-41, 34087 Fatih Tel: (0212) 531 00 57 Konum için tıklayın.

Balat Fida Kitap Cafe

Fotoğraf Kaynak: Ayça Yak / Foursquare

Kitap cafe konseptli, sakin bir mekan. Kahvaltı da servis ediyor. Adres: Balat Mahallesi, Vodina Cd. 7/A, 34087 Fatih. Tel: 0532 494 05 92 Konum için tıklayın.

Popstel Balat

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/popstelbalat

Cooklife Balat’ın yıllarca evi olan köşenin yeni sakini Popstel, hem bir hostel, suit ve atölye hem de bütün tarihi yarımadayı ayağınızın altına seren keyifli terasa sahip bir cafe. Cafe kısmının manzarası o kadar güzel ki sağ tarafınızda enfes Haliç manzarası, sol tarafınızda ise görkemli Kırmızı Mektep kalıyor. Popstelde her cumartesi saat 11.00’de yoga dersleri olduğunu ve her şekilde gitmeden önce rezervasyon yapmanız gerektiğini de not düşelim. Adres: Balat, Akçin Sk., 34087 Fatih Tel: +905354454516 Konum için tıklayın.

Artlocalist

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/artlocalist

Hem sanata yer açan hem de kaliteli kahve ve leziz tatlılar bulabileceğiniz bir galeri-cafe.Her ay bir sanatçıya sergi için yer açıyorlar. Duvarlarındaki tablolarla zaten bir galeri havası var. Pazartesi günleri kapalı. Adres: Balat, Vodina Cd. No:12, 34200 Konum için tıklayın.

Mare Mosso

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/maremossobalat

Kayısılısından portakallısına, kavunlusundan karamellisine, çeşit çeşit aromalı Türk kahveleri bulabileceğiniz, küçük sevimli bir kahveci dükkanı. Aromalı kahve seviyorsanız uğrayabilirsiniz. Ayrıca kahvelerin kuru şekilde satışını da yapıyorlar. Adres: Ayvansaray, Leblebiciler Sk. No:40/b, 34087 Tel: +908502258123 Konum için tıklayın.

Balat Restoranları

Köfteci Arnavut ♡

tr.foursquare.com – Veli Gürgah

Agora Meyhanesi akşam yemeği favorimizse 1937’den beri küçük ve salaş dükkanında köfte-piyaz ve tatlı servis eden Köfteci Arnavut da öğle yemeği favorimiz. Aslında dükkkanın gerçek ismi Mavi Köşe ama Köfteci Arnavut olarak ünlendiğinden ismi öyle kalmış. Köftesi, piyazı, ve trileçesi on numara. Zaten olayı da çok fazla çeşit yapmak yerine çok lezzetli birkaç çeşidini devam ettirmek. Son zamanlarda Kıbrıs tatlısı diye bir tatlı da veriyor ama baştan uyaralım geçe kalırsanız tatlı kalmayabiliyor. Şimdilerde her adım başı bulunan meşhur tatlı trileçeyi bu kadar meşhur olmadan önce de hakkıyla yapan bir yer. Hatta trileçeyi yıllar önce ilk tattığımız ve aşık olduğumuz yer. Mutlaka deneyin gerçekten farkı anlayacaksınız. Birazcık ye-kalk konseptli olduğundan öyle uzadı uzadıya oturulacak bir yer değil.  O yüzden de öğle yemeklik diyoruz. Adres: Mürsel Paşa Caddesi No:139 Balat-Fatih Tel: 02125316652 Konum için tıklayın.

Fındık Kabuğu Restoran

Fotoğraf Kaynak: Gizem S. / Foursquare

Öğle yemeği için uygun fiyatlı bir restoran. Köfte çeşitleri ve yemeğin sonunda irmik helvalı finali meşhur. Mevismine göre zeytinyağlı çeşitleri ve kurufasulye de oluyor. Adres: Balat Mahallesi, Mürselpaşa Cd. No:89, 34087 Fatih. Tel: (0212) 635 33 10 Konum için tıklayın.

Asitane

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/AsitaneRestaurant

Güncel Not: Gecici olarak kapalı. Tam olarak Fener-Balat-Cibali üçgeninde değil daha çok Edirnekapı’da Kariye Müzesi yanındaki bir mekan olsa da Osmanlı saray mutfağının en önemli temsilcilerinden biri olan Asitane’den bahsetmeden geçmek olmazdı. Zaten çok uzak da sayılmaz Balat’a yürüyerek sadece 15 dakika mesafede. 1991’den beri bölgeye gelen turistlerin Osmanlı saray mutfağını deneyimleyebildiği en kaliteli adreslerden. Menüsünde badem çorbası, elma dolması, gömlek kebabı gibi öyle değişik tatlar var ki denemek için içiniz gidiyor. İster a la carte takılabiliyor, isterseniz de ortaya her şeyden tadımlık gelen sarayda şenlik var seçeneğini seçebiliyorsunuz. Yazın bahçesi daha keyifli. Adres: Edirnekapı Mahallesi, Kariye Cami Sk. No:6, 34240 Fatih. Tel: (0212) 635 79 97 Konum için tıklayın.

Smelt & Co.

Fotoğraf Kaynal: Ersan Atakan / Foursquare

2018 yazında açılmış olan Smelt & Co, İstanbul’da kendi Kombucha’sını yapan ender yerlerden. Üç arkadaşın açtığı bir gastronomi projesi. Tamamen mevsimsel ürünlerle hazırlanan bir menüsü var. Arada sırada, belirli günlere ve saatlere özel olarak tadım menüleri de hazırlayıp sunuyorlar. Mekan pazartesileri kapalı. Adres: Balat Mahallesi, Kiremit Caddesi, No:16/A  Tel: +90 538 286 54 65 Konum için tıklayın.

Primi

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/primibalat

Balat’ın sıcak ve samimi İtalyan trattoriası kıvamında restoranı. İsminden anlaşıldığı gibi İtalyan restoranlarındaki menülerde karşınıza çıkacak primi’ler yani ana yemek öncesi yenilen ve ağırlıklı olarak makarna çeşitlerinden oluşan tabaklar bulabileceğiniz bir mekan. Taze makarnalarını ve ev yapımı lazanyasını deneyebilirsiniz. Kahvaltı servisi de var. Adres: Yavuz Sultan Selim, Yıldırım Cd. No:23 D:23, 34807 Tel: +905392914938 Konum için tıklayın.

Balat Meyhanaleri

Bu kadar Musevi’nin, Hristiyan’ın yüzyıllarca yaşadığı semtte meyhaneci olmaz mı! İstanbul’un en sevilen meyhanelerinden birkaçı burada. Balat Meyhaneleri yazımızda.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir