BATUM’DA GEZİLECEK YERLER

☞ (Yukarıdaki VIDEOyu izlemeyi atlamayın!!!) ☜

Batum, Karadeniz’deki beklenmedik Akdeniz şehri. Gürcistan’ın yazlığı olan şehir ve hiç bizim bildiğimiz Karadeniz’e benzemiyor: İnsanlarda bir parmak arası terlik, salınarak yürüme hali, hayat telaşsız, stressiz…

Şehir, 1991’de Gürcistan Sovyet Bloğu’ndan ayrıldığından beri çok hızlı kabuk değiştiriyor. Onu sarmalayan dik ve yemyeşil dağlar, yükselen gökdelenlerle yavaş yavaş perdeleniyor. Özellikle 2004’ten beri komünizmin etkilerini silkeleyip, Batum’u bir zamanlar olduğu gibi gözde bir yazlık tatil destinasyonu yapmak için devletin büyük seferberliği var. Şehre kocaman parklar yapılıyor, bulvarlar açılıyor, uluslararası otel zincirleri geliyor… Burayı yaşanası bir yer yapan bir sürü adımlar atmışlar ve şehir çok keyifli bir hal almış.

Batum’a 2 gün ayırmanız kafi. Size iki gününü en iyi şekilde nasıl değerlendirebileceğinizi anlatan bir HAFTASONU BATUM REHBERİ hazırladık. Onu okumadan aman bir yere kımıldamayın. Yoksa çok şey kaçırırsınız, bizden söylemesi . 😉

Burada gezilip görülmesi gereken yerlerin nereleri olduğunu, önemlerini, anlattık. Onları bir programa dökülmüş olarak bulmak ve daha fazlası için yukarıda belirttiğimiz Haftasonu Batum Rehberi yazımıza bakabilirsiniz.

BATUM’DA KAÇIRILMAMASI GEREKENLER

batum-rehberi-14

– Sürat teknesi gazlamak
– Botlu delta kanat Vecihi işi uçmak
– Bisikletle şehir turu
– Batum Botanik Bahçesi
– Şarap tadımı
– Deniz tatili isteyenler için yelkenli ile denizde bir gün

BATUM’DA KONAKLAMA

Fotoğraf Kaynak: www.wyndhamhotels.com

✔ Wyndham Batumi

Yüksek bütçeli tatil yapmak isteyenler için Batum’daki business otelleri arasından bir seçenek. Yüzme havuzu, firness merkezi, hamam ve spa sunan tesisin odaları deniz manzaralı. Avrupa Meydanı’na 100 metre mesafede. Evcil hayvan kabul edilmiyor. Oteli detalı incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

✔ Sheraton Batumi Hotel

Sheraton Batumi Hotel, Batum’da konaklama için booking.com’da popüler yerler arasında. Batum’un şehir merkezinde yer alan bu 5 yıldızlı otel, sahile 200 metre mesafede. Otelin spa alanında kapalı ve açık yüzme havuzları bulunuyor. Evcil hayvan kabul ediliyor. Oteli detaylı incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

✔ Radisson Blu Hotel Batumi

Batum Uluslararası Havaalanı’na 7 kilometre mesafede bulunan Radisson Blu Hotel, açık ve kapalı havuzu olan 5 yıldızlı seçeneklerden. Her sabah açık büfe kahvaltı sunuluyor. Evcil hayvan kabul edilmiyor. Oteli detaylı incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

✔ Guest House Sapovnela

Guest House Sapovnela, Batum’a 4 ,5 saat mesafedeki Marelisi köyünde bulunan bir konuk evi. Fakat aynı zamanda eko-turizm faaliyetleri de yürüten bir inziva yeri. Arabanız varsa, bu civarda geçireceğiniz gününüz bolsa ve doğa içinde kafa dinlemek isterseniz tercih edebilirsiniz. Websitesi ve konum için tıklayın.

Diğer Batum Otelleri ve Pansiyonları

Batum içindeki TÜM OTELLERİ VE PANSİYONLARI görmek için 👉  TIKLAYIN

BATUM’DA GEZİLECEK YERLER

Haritanın üzerine zoom yaparak detaylı görüntüleyebilirsiniz.

 1. Avrupa Meydanı
 2. Astronomik Saat
 3. Piazza
 4. St. Nicolas Kilisesi
 5. Batum Bulvarı
 6. Miracle Park
 7. Panoramik Dönme Dolap
 8. Alfabe Kulesi
 9. Sea Port
 10. Chacha Kulesi
 11. Ali & Nino
 12. Poseidon Çeşmesi
 13. Batum Tiyatrosu
 14. Argo Teleferiği
 15. Ters Ev
 16. Botanik Bahçesi

1. Avrupa Meydanı

batum-avrupa-meydani

Batum’da şehrin ana meydanı, Avrupa Meydanı (Europe Square). Klasik büyük bir fıskiyeli havuzun olduğu Meydan’nın en önemli simgesi elinde altın koyun postu tutan Medea Heykeli. Yunan Mitolojisi’ne gönderme yapan bu heykel Söylenene göre Batum’a bir hayli pahalıya patlamış. Sırf 1 Milyon Larilik astronomik değeri ile bile turistler tarafından en çok fotoğraflanan yerlerden. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

2. Astronomik Saat

batum-saat-kulesi
Astronomik Saat (Astronomic Clock), Medea Heykeli ile aynı yol üzerinde, Memed Abashidzade Bulvarı üzerindeki UNESCO tarafından koruma altında olan Eski Banka Binası’nın (National Bank of Georgia) üzerinde yer alıyor. Prag’daki Old Town Meydanı’nda ve Viyana’daki Yahudi Mahallesi’nde de ünlü örnekleri olduğu gibi buradaki astronomik saat de her saat başı çan sesleri çıkarıp güneş ve ayın konumlarını gösteriyor. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

3. Piazza

batum-piazza-2-01
Piazza (İtalyanca’da meydan demek), belki de tüm Gürcistan’nın en güzel meydanlarıdan biri. Birebir İtalyan meydanlarından modellenmiş. Burada kendinizi adeta İtalya’ya ışınlanmış hissediyorsunuz. Mozaiklerle döşenmiş 5700 metrekare alanın çevresi vitraylarla donatılmış Avrupa mimarisi yapılarla çevrili. Etrafta birçok cafe, otel, restoran alternatifi var. Son yıllarda burası konser, performans gibi etkinliklerin de popüler yeri olmuş. Placido Domingo, Chris Botti, Sting, Macy Grey gibi dünyaca ünlü isimler bu meydanda konser vermiş. Not: Burasının imza işletmesi de La Brioche Cafe. Kahve molası vermek için ideal yer. Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

4. St. Nicholas Kilisesi

batum-piazza-3-01
Bu kiliseyi, Osmanlı Dönemi’nde burada yaşayan Rumlar padişaha hediye olarak sunmuşlar. Padişah da çanlarının asla çalınmaması kaydıyla kiliseye izin vermiş. Kilisenin yapımına 1865’de başlanmış ve çanları da 1878’de yerleştirilmiş. Rumlar söz verdikleri üzere çanları hiç çalmamışlar ta ki Osmanlı’nın batum topraklarını kaybettiği güne kadar. İşte o gün çanlar Osmanlı için çalmış. Bugün ise şehrin ana kiliselerinden biri olarak faal bir şekilde ibadete açık. Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

5. Batum Bulvarı

batum-rehberi-16
Fotoğraf kaynak: blackseatourism.net

Ana sahil hattı boyunca uzanan 1884 tarihli 7 kmlik Batum Bulvarı, palmiyeli yolları, parkaları, heykelleri, çeşmeleri, cafe ve beach barlarıyla Batum’un canlı ve yaşayan hayat tarzını yansıtıyor. Bulvarla beraber uzanan sahil kesimi de biraz taşlı olsa da Temmuz-Ağustos döneminde plajlar full çekiyor. Bulvarın kuzeyi ise Yeni Bulvar olarak bilinen yer. Burada suyun, lazer ışık şovları ve müzikle dans ettiği fıskiye havuzları (Dancing Fountains) bulunuyor. Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

6. Miracle Park ve İçindekiler

batum-kapak

Burası Batum modern mimarisinin, Batum Bulvarı ile kesiştiği alan. O kadar kısa bir sürede tamamlanmış ki ismine Miracle yani Mucize Park demişler. Batum silüetinin önemli simgeleri bu parkın içinde yer alıyor. Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

Diğer maddeler de detaylıca anlattık ama kısaca:

Chacha Kulesi – İzmir Saat Kulesi’nin aynısı!
Panoramik Dönme Dolap – Batum’un London Eye’ı.
Alfabe Kulesi – (Alphabet Tower) – Üzerinde Gürcü alfabesinin harflerini taşıyan ve her insanın insanının özgünlüğünü sembolize eden, DNA sarmalı dizaynındaki bina.
Radisson Blu Otel (gün batımında terası güzel oluyor), Batumi İş Merkezi, Batum Feneri, Empire State’e benzeyen Le Meridien oteli.
Ali & Nino heykeli – Tamar Kvesitadze tasarımı, kavuşamayan 2 insanı anlatan, hareket eden 7 metrelik dev heykel.
Sea Port – Aşağıda aktiviteler kısmında anlattığımız türlü deliliğin ve eğlencenin olduğu yer.

Miracle Park festival ve konser gibi büyük organizasyonların yapıldığı yer. Özellikle yazın yapılan elektronik müzik festivali Batumi Summer Set Festival sırasında burası çok canlı oluyor. İlgilenenlere duyurulur festival bu sene (2016) 12-14 Ağustosta ve güzel bir line-up var!

batum-tekneden

– Panoramik Dönme Dolap

Alfabe Kulesi’nin yakınındaki panoramik dönme dolap ile Karadeniz’in Batum kıyılarına ve şehre 55 metre yüksekten kuşbakışı bakma fırsatınız var. Bir nevi Batum’un London Eye’ı. Bir tur yaklaşık 10-15 dk sürüyor. Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

– Alfabe Kulesi

İspanyol MimarAlberto Domingo Cabo tarafından tasarlanan Alfabe Kulesi (Alphabet Tower), Gürcü Alfabesi’nin kendine haslığını ve dünyadaki 14 alfabeden biri oluşunu ve Gürcü insanının kimliğine olan sevgisinin bir sembolü olarak 2012 yılında Miracle Park içinde inşa edilmiş. Batum’da modern mimarinin en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilen kule, 130 metre yüksekliğinde spiral şeklinde demir bir konstrüksiyon. Panoramik manzara meraklıları için kule içinde bir asansör var. Buradan Batum ve Karadeniz manzarası görülebiliyor. Gece aydınlatıldığındaki hali bize daha güzel. Bir rivayete göre Gürcü alfabesindeki her harf, buradaki şarapçılık kültürünün etkisiyle, üzüm asmasına benzeyecek şekilde tasarlanmış. Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.

– Sea Port (İskele)

Batum üzerinden transit geçişlerin tarihi bir hayli eskiye gidiyor. 1878-1885 yılları arasında Batum Limanı’nın ismi, ücretsiz ticaret limanı anlamına gelen “Porto Franco” imiş. Daha sonra bu limana talep iyice artınca kar amacı gütmeye başlamışlar. Zamanla yeni bir limana ihtiyaç olmuş. Bu nedenle liman 1962’de yeniden düzenlenmiş, şehrin biraz daha dışına taşınmış. Buradaki eski liman terminali ise Eski Batum’un en simgesel, deniz kıyısının ise en güzel nostaljik yapılarından biri. Konum için tıklayın. Haritada 9 numara.

– Chacha Kulesi

batum-cancha-kulesi

Bu yapı İzmir Konak’taki Saat Kulesi’nin kayıp ikiz kardeşi. Çok beğendikleri için buraya da yanısını yaptırmışlar. Tabi ortada, ikizlerin her ne kadar aynı görüntüye sahip olsa da, farklı karakterlere sahip oldukları gibi bir gerçek var tabi. Bu ikizde de Temmuz, Ağustos aylarında her gün saat 19.00’da 10 dakikalığına su yerine Gürcü vodkası Chacha akıyor! Konum için tıklayın. Haritada 10 numara.

– Ali & Nino Heykeli

batum-ali-ve-nino

Sahil bölgesinde , biri Müslüman diğeri Katolik Hristiyan olup kavuşamayan aşıkları anlatan sanatçı Tamar Kvesitadze imzalı 7 metrelik metalden dev heykel yerleştirmesi. Akşam olduğunda kırmızı ve mavi ışıklandırılan bedenler birbiri etrafında dönüyor ama asla birleşemiyorlar. Heykele İlham olan kaynak da, Kurban Said adlı kimliği kesin olmayan yazar tarafından 1937’de Viyana’da Almanca olarak yayınlanmış bir roman. Roman Müslüman bir Azeri genci olan Ali  ile Hristiyan Gürcü kızı Nino arasında yaşanan imkansız aşkı konu ediniyor. Konum için tıklayın. Haritada 11 numara.

7. Tiyatro Meydanı ve Poseidon / Neptün Çeşmesi

neptun_fountain_batum
Fotoğraf kaynak: picssr.com

Eski Sovyet Rejimi mimarisi evleriyle çevrili, Batum’un en renkli meydanlarından Tiyatro Meydanı, buradaki altın kaplama deniz tanrısı Poseidon / Neptün heykelli çeşmesi ile ünlü. Aslında Bologna’nın Nettuno Meydanı’ndaki heykelin bir kopyası. Yine de Batum’un Tiyatro meydanını güzelleştirmekten geri kalmamış. Konum için tıklayın. Haritada 12 numara.

8. Tiyatro Binası

Tiyatro Meydanı’nın hemen yanında 1952 yılı yapımı Ilia Chavchavadze Devlet Tiyatrosu var. Kendisi 19. yüzyıl Gürcistanı’nın en önemli edebiyatçı ve siyasetçisi olmakla beraber ülkenin Rus boyunduruğundan kurtuluş hareketinde önemli rol alan ismi. Bir nevi Gürcistan’nın Namık Kemal’i diyebiliriz. Sütunlu girişiyle bu bina da Eski Batum’un en güzel yapılarından. Konum için tıklayın. Haritada 13 numara.

9. Modern Galeriler

Batum’da sanatseverlerin, Acara Devlet Sanat Müzesi gibi önemli müzelerin yanı sıra Kemal Turmanidze Sanat Salonu, Çağdaş Sanat Alanı, Rusudan Petviashvili Cafe ve Sanat GalerisiTBC Bankası Galerisi gibi modern sanat galerilerine de göz atması tavsiyemiz olur.

10. Argo Teleferiği

batum-teleferik
Argo Teleferiği, Deniz seviyesinden 250m yüksekteki Anuria Dağı’ndaki Argo Eğlence Merkezi’ni şehre bağlıyor. Merkezden dağarla çevrili panoramik Karadeniz manzarası bir harika! Burada restoranlar, cafeler, alışveriş yerleri, teraslar ve açık hava alanları da var. Fakar buranın olayı merkezden daha çok teleferiğe atlayıp şehre kuşbakışı bakmanın keyfini çıkarmak. Çalışma Saatleri: 11:00-00:30 Konum için tıklayın. Haritada 14 numara.

Batum Botanik Bahçesi’ne giderken yol üzerinde.

11. Ters Ev

batum-ters-ev
Karadeniz kafası, Karadeniz’in iki tarafında da aynı, ama diğer herkesinkinden de farklı işliyor. İşte Batum’daki ters ev 🙂 Batum’da önemli bir Laz nüfusu var, zaten Lazca da Gürcüce ile aynı dil ailesinden. Üzerinde yazdığı gibi burası bir laz yemekleri restoranı. Gerçek mi değil mi bilmiyoruz ama rehberin dediğine göre bu da bir Laz müteahhit işiymiş. Bizce içinde görülecek çok şey yok uzaktan bakmanız kafi. Konum için tıklayın. Haritada 15 numara.

12. Botanik Bahçesi

batum-botanik-bahcesi-3

Bahçe demek komik kalıyor, koru desek sanki daha yerinde. Çünkü bir ucundan bir ucuna durmadan yürümek 1,5 saat alıyor. Ee, 6 kıtanın ormanlarını, 5 bin bitki çeşidini adımlamak biraz zaman alıyor tabi.

Koru denize sıfır, falez manzaralı, harika bir yer. Haftasonu, ama ne bir mangalcı var, ne de yemeğinizin içine uçan futbol topu. Ne de arabadan zorunlu müzik yayını. Buradakiler 300 Günübirlikçi filmini hiç görmemişler. 😂 (Filmi bilmeyen varsa kesin izlesin, 3,5 dakika sürüyor.) Konum için tıklayın. Haritada 16 numara.

Batum merkezden arabayla 20 dakika sürüyor.

BATUM EĞLENCE & AKTİVİTE

İşte Batum’dan küçük dil yutturan maceralar 😀

Sürat Teknesi ile Karadeniz’de Anlayamazsınız… 😜

batum-rehberi-12

Batum Türkiye’ye göre daha ucuz olduğu için, bir anda bütçenize sığdırabileceğiniz şeyler artıyor.

Mesela bu sürat teknesinin 15 dakikası 30 Lari yani 40 TL (Toplam ücret bu arada, kişi başı ücreti değil) ve suyun üzerinde bildiğiniz uçarak gidiyor. Damarlarında deli Karadeniz kanı, depoda da ucuz benzin olduğu için hiç acmıyorlar, gazı hakkıyla köklüyorlar. 🙂 Biz de bu fırsatı kaçırmayıp atladık tekneye. Kaptan da kafa çıktı, sert manevralarla müthiş eğlendik.

Öte yandan, İstanbul’da Ortaköy – Kuzguncuk arası deniz taksiye binmek 132 TL. 6 dakikalık yolculuk için ödeyeceğiniz fiyat bu. Sürat teknesi de değil, sadece karşıdan karşıya geçme bedeli.

Miracle Park’taki’taki dönme dolabın hemen altında kıyıya bağlanmış tekneler var. Hemen önünde sandalye çekmiş, bazen bir de şemsiye açmış adamlar oturuyor. Öyle ofis ya da kulübe gibi bir şey aramayın. Onlardan kiralıyorsunuz. Randevu gerekmiyor.

Botlu Delta Kanat İle Batum’da Vecihi

batum-rehberi-13

Botlu delta kanatı ilk defa 3 sene önce Ölüdeniz’de görmüştük. Süper bi alet, hem denizde, hem havada giden fırlama bir zodyak düşünün. Tam Vecihi işi.

Batum’da sahilde yürürken bu aleti tekrar görünce bu sefer binmeye karar verdik.

Pilot dönüp sordu, “Normal mi, ekstrem mi istiyorsun?” Ekstrem dedik. Meğer abi Rusmuş. Rusların ekstrem anlayışını bilirsiniz. 😅 Bir de normalde standart olan emniyet kemeri nasıl oluyorsa bu alette yok. 😳 Adrenalin².

Ölüdeniz’dekini bir İngiliz adam işletiyordu ve saati kişi başı 100 doların üzerinde fiyat istemişti. Biz de başka bahara ertelemiştik. Şimdi başka yerlerde de varmış Türkiye’de ama güncel fiyatından haberdar değiliz. Batum’da 10 dakikası 100 Lari yani 130 Lira, 5 dakikası da 60 Lari yani 80 TL. Sahildeki dönme dolabın hemen yanında bulabilirsiniz. Bu ve yaptığımız diğer tüm aktivitelerin iletişim bilgilerini tabi ki blogumuzda yayınlayacağımız Batum rehberinde bulabileceksiniz. 😉

Miracle Park’taki’taki dönme dolabın hemen altında kıyıya bağlanmış tekneler var, önünde sandalyelerde adamlar oturuyor demiştik ya, bu da aynı yerde. Zaten sahile bağlı delta kanat teknelerin içinde kendini bayağı belli ediyor.

Batum’da Yelkenli ile Denizde Bir Gün

batum-rehber

Batum’un semi-tropik iklimi sağolsun, yazın şehir işe içinde mayosuyla gidiyor. Biz hiç buranın bu kadar deniz tatili yeri olduğunu tahmin etmemiştik. Gel gör ki, Batum hiç bizim kafamızdaki Karadeniz’e benzemiyor. Hem sokakta geçen hayatıyla, hem denizle iç içeliğiyle Akdeniz şehri modu var.

Bizim gibi Batum’un ne kadar yazlık bir şehir olduğunu tahmin edemeyen mayosuz gafiller de özenerek plajdakilere bakmakla yetindik. Siz siz olun, Batum’a gelirken mayonuzu yanınızda getirin. Bilirsiniz, denizin tadı en güzel tekne ile çıkar. Ülkemizdeki tatil beldelerinde günlük yelkenli kirası tuzlu olabilirken, Batum’da çok daha erişilebilir bir hal alıyor. O yüzden denizi, tekneyi seviyorsanız, burada bir yelkenli kiralayıp koy koy takılmak çok cazip bir fikir olabilir.

Kabul edelim ki, Ege’nin şımarık çocukları olarak bizlere deniz beğendirmek zor. Ege’nin Karayipler’den bile güzel olduğunu düşünen bi 80 milyonuz biz. O yüzden görünce işte aradığım deniz demeyebilirsiniz ama her şekilde “Vay Karadeniz vay” dersiniz.

Miracle Park’taki’taki dönme dolabın hemen altında dizili tekneler var. Orada ofis, kulübe gibi bir şey aramayın. Teknelerin yanına sandalyelerini çekmiş, bazen şemsiyede açmış oturan adamlar var. Ayarlamak için gidip konuşabilirsiniz.

BatumVelo – Bisikletle Şehri Keşfet

batumda-gezilecek-yerler-bisiklet
Bizce Batum’u gezmenin en güzel yolu, her yeri gezmenin en güzeli yolu olduğu gibi, bisiklet.

Tek yapmanız gereken Dancing Fountains yakınındaki Turist Info kulübesine gidip 20 Lari ödeyip kart almak. Teoride kartı satan görevli 10.00 – 13.00 ve 14.00 – 19.00 saatleri arasında kulübesinde olmalı fakat siz yine de fazla güvenmeyin. Görevli sadece Bulvar boyunca sürüş yapabileceğinizi söylese de bu doğru değil. Ara sokaklarda, meydanlarda rahatça gezebilirsiniz. Ayrıca bisikletlerin kilitlerini de görevliden ısrarla istemek zorunda kalabilirsiniz.

Bu arada BatumVelo’nun bisikletli şehir turları var. 1,5 saatte şehrin önemli yerlerini sığdırıyorlar. Gidilen yerler arasında bizim aşağıda listelediğimiz yerlerin çoğu var: New and Old Boulevard, Musical Fountains, Alfabe Kulesi, Ali & Nino, Batum Devlet Tiyatrosu Sahnesi, İskele,  Medea Heykeli, 6 Mayıs Parkı, Piazza, St. Nikoloz Kilisesi, Adalet Sarayı. Türkçe ve İngilizce konuşan rehberler var.

Bizce yine de kendi turunuzu kendiniz yapın. Kafanıza göre biraz gezer, biraz denize girer, biraz yer içersiniz. Tadından yenmez. 🙂

Dünyanın En Komik Arabası İle Şehir Turu

batum-araba

İyi olacak Evde Yok’un, doktor ayağına gelir: Batum sokaklarını arşınlarken, önümüzde bu üzerindeki çizgi film yapışkanlarınden kaportası görünmeyen, normal arabadan kesilerek cabrioleye çevirilmiş, eski ama mutlu araba duruverdi!

Üzerinde taksi yazıyordu. Direksiyondaki yaşlı amca hadi size Batum’u gezdireyim dedi.

Sorduk biz kullansak olur mu diye? “İyi o zaman siz gezin gelin, ben burada bekliyorum” dedi. Kapıyı açtı, Bilgehan’ı şöför koltuğuna oturttu, sonra elindeki çakıyı anahtar deliğine sokarak arabayı çalıştırdı. “Hadi gidin!

Nasıl yani? Anahtar olarak çakı kullanmasına mı şaşırsak, bize bu kadar güvenip arabasını verivermesine mi şaşırsak. Ne bir ehliyet görmek istedi, ne kaldığımız yeri sordu, ne adımızı. Öyle veriverdi bize ekmek teknesi arabasını!

Doluştuk arabaya. Başladık sempatik şehir Batum’u, şehirin en sempatik arabasıyla turlamaya. Sokaklarda bu arabayı görürseniz sizde şöför koltuğuna geçip bir tur atın deriz!

Mısır Tezgahı Mı Desek, Bisiklet Mi Desek… 😀

batum-bisiklet
“Mısıııır! Süt mısır!!!” diye mi haykırsak, yoksa pedal mı çevirsek arada kaldık. 😛 Bu muzip alet pek rahat değil ama bi 15 dakika için çok eğlenceli.

Yine Miracle Park’taki sahildeki dönme dolabın altında dizi dizi dizilmiş bisikletleri bulabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için: Go Batumi

Gürcistan hakkında daha fazla bilgi için GÜRCİSTAN GEZİ REHBERİ sayfamıza bakabilirsiniz.

 1. Merhaba Batum da 7 yetiskin 4 çocuk olmak üzere 11 kişi 1 hafta süreyle tatil yapmak istiyoruz otel yerine ev kiralama imkanimiz olur mu ?
  Daha ekonomik olmasi acisindan esyali ev kiralayabilir miyiz tavsiye eder misiniz ve önerebileceginiz bir şirket var mi ?
  Teşekkur ederim

 2. Mrb çok eğlenceli yazmışsınız gerçekten sizi izlerken bile eğlendim. şehrin sınır kapısı girişinin az ilerisinde kiralık bisikletler varmış onları kiralayıp botanik parkı gezme ihtimalimiz var mı sizce

 3. merhabalar batuma yapacağımız seyahatte aracımızı sınırda park edebileceğmiz bir alan var mı ? yaya olarak giriş yapmak istiyoruz

 4. Merhaba, bildiğim kadarıyla kiralık araç ile geçilmiyor. Toplu taşıma hakkında bilgi verebilir misiniz, nereden binebiliriz, nerede ineceğiz gibi… Teşekkür ederim.

  1. Sınırı geçince minibüsler var merkeze 1 lariye gider taksilerden uzak durun 20 lari söyler araca bindikten sonrada sizi türklerin işlettiği mekanlara sokmaya çalışıp komisyonunu almaya bakar en az tl olarak 7-8 binden başlayan hesabıda size zorla ödetirirler sınırdan geçincede merkeze gidiyorum sizide bırakayım diyen bir türke denk gelirseniz ondanda uzak durun bunlar türklerin çalıştırdığı yerlerle anlaşmalı olarak çalışıyolar kısacası tanımadığınız türklerden ve türklerin işlettiği mekanlardan uzak durun en güvenilir yerler büyük oteller radison blue hilton tarzı yerler buralarda gönül rahatlığıyla kalıp gezebilirsiniz

 5. merhabalar öncelikler her şey için teşekkürler çok güzel hazırlamışsınız. Bizde bayram ertesinde 2-3 gün gitmeyi planlıyoruz. kampçıyız kamp yerleri bulabilir miyiz? yardımcı olabilir misiniz

 6. temmuz ayın da inşallah batuma gideceğiz .sizin kadar mükemmel birşey tanımadım ya 4 saatdir web sitenizden çıkmıyorum aşık oldum resmen ! acaba gücistan da taksi fiyatları ne kadar ?

 7. Merhaba haftasonu turla Samsundan Batuma gideceğiz.1 gece konaklamalı bireysel gitmek sizce dahamı iyi olur? Teşekkürler…

 8. Merhabalar
  Batum’da kısa bir seyahat yapmak istiyoruz. Ancak konuşmalı dili olarak sorun yaşar mıyız. Herhangi bir yabancı dil bilmiyoruz.

  1. Batum’da neredeyse her 20 kişiden biri Türkçe konuşuyor 🙂
   Sıkıntı olmaz diye düşünüyorum

 9. Bir hata var:
  “Ölüdeniz’dekini bir İngiliz adam işletiyordu ve saati kişi başı 100 doların üzerinde fiyat istemişti. Biz de başka bahara ertelemiştik. Şimdi başka yerlerde de varmış Türkiye’de ama güncel fiyatından haberdar değiliz.”

  “Batum’da 10 dakikası 100 Lari yani 130 Lira, 5 dakikası da 60 Lari yani 80 TL. ”

  * Türkiye’de saati 100 dolar diyorsunuz, yani 60 dakikası 350 TL, 10 dakikası 60 TL eder.

  * Batum’da 10 dakikası 130 Lira diyorsunuz…

  İki katından pahalı…

  Ama 10 dakika da binebilme şansınız var diyorsanız, bilemedim.

  1. TR’de uçuş başı 100 dolar veriyorsunuz, yani 350 TL.
   Batum’da uçuş başına 2 tarife var: 80 TL (5 dak) ya da 130 TL (10 dak)

 10. Merhabalar
  Bebeğim 11 aylık. Batum u bebekle gezmek istiyoruz .sizce ongorebildiginiz kadarıyl nasıl olur?

   1. Sayfanızı keşfedim, fotoğraf ve video kalitesini gördükten sonra zaten ilk işim çekim ekipmanlarınızı incelemek oldu 🙂 Burada özellikle hangi kamerayı kullandınız ? sanırım iki farklı kamera var, birisi GoPro gibi duruyordu, diğeri Canon G7X mi yoksa Olympus OM-D EM5 MII mi 🙂 Teşekkürler

 11. Batum’da gezilecek yerler başlığı altında bir harita var ve o haritanın altında 12 gezilecek yer başlığı yayınlamışsınız bunlardan haritada yerleri işaretlenmemiş olanlar var.bunların hepsinin işaretli olduğu yerler var mı elinizde ; var ise paylaşmanız mümkün mü ? umarım açıklayıcı olmuştur.

 12. merhaba bilgileriniz oldukça açıklayıcı ve tatmin edici.oldukça başarılısınız tebrik etmemek elde değil.
  size konaklamanızı hangi otelde yaptığınızı sorabilir miyim?

  1. Çok teşekkürler!
   Biz Divan’da kalmıştık. Konumu, servisi, herşeyi ile dört dörtlüktü. Kesinlikle tavsiyemiz olur.

   1. Teşekkür ederim.yukarıda yayınlamış olduğunuz haritada altta anlattığınız bazı yerler işaretli değil,onun tam kısmını paylaşmanız veya mail atmaniz mümkün mü?şimdiden teşekkür ederim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir