AZİZ STEPHEN BAZİLİKASI – BUDAPEŞTE

Aziz Stephen Bazilikası, Budapeşte’nin en büyük kilisesi olarak şehirdeki en görkemli yapılardan biri. Macaristan’ın 9.5 tonluk en büyük kilise çanı da bazilikanın güney kulesinde. Önceleri katedral olan kilise, Papa’nın emri ile bazilika statüsüne geçmiş.

Neo-rönesans tarzdaki iç dekorasyonu ile dönemin ihtişamını yansıtan bazilikada, Budapeşte’yi 364 basamak yukarıdan görme şansınız da var. Aklınızda olsun, Aziz Stephen Bazilikası’nda her pazartesi saat 17.00’de kilise orgu konserleri oluyor.

budapeste-aziz-stephen-bazilikasi
Fotoğraf: L’amande / Flickr 

Aziz Stephen Bazilikası’nın Tarihi

Bazilikanın 1851 yılında başlayan inşaası 50 yıldan fazla sürmüş. Çünkü 1868 yılında tam da inşaatın ortasında kilisenin kubbesi çökmüş ve neredeyse herşey sil baştan başlamak zorunda kalmış. 1867’de de bazilikanın tüm orijinal planlarını bilen ve uygulayan mimarı Jozsef Hild ölmüş. Daha sonra işi Avrupa’nın önemli mimarlarından Miklós Ybl devralmış. Nihayet açılışı 1906 yılında İmparator Franz Joseph’in katılımı ile gerçekleşmiş.

Hild’in orijinal planlarına göre neo-klasik tarzda tasarlanan bazilika, Ybl’nin yeni tasarımına göre neo-rönesans tarzdaymış. 96 metre yüksekliğe sahip bina tam olarak Budapeşte Parlemento Binası ile aynı yüksekliğe sahipmiş. Hatta Budapeşte’nin şu anki iskan düzenlemelerine göre şehirde hiçbir yapı 96 metreden daha yüksek olamazmış. Parlemento binası ve Aziz Stephen Bazilikası arasındaki denge, aynı zamanda Macaristan’daki din ve devlet işlerinin arasındaki ayrımı da sembolize ediyormuş.

budapeste-aziz-stephen-bazilikasi-iç
Fotoğraf: Ted McGrath / Flickr 

Bazilika’nın baş azizi, isminden de anlaşılacağı gibi Macaristan’ın ilk kralı Stephen. Kral Stephen Macaristan’ın tarihinde çok önemli bir devlet adamıymış. Yaklaşık 38 yıl süren egemenliği boyunca en önemli başarısı, Karpat Dağları Havzası’na daha önce hakim olmuş Avarlar, Hunlar gibi diğer toplulukların aksine burada bir Hristiyan Macar Devleti kurmasıymış.

Tüyolar

Panoramik bir Budapeşte manzarası için 1 Nisan ile 31 Ekim arasında açık olan manzara terasına ister 364 basamak adımlayarak isterseniz de asansörle bir çırpıda çıkabiliyorsunuz. Bazilikaya giriş üreti yok ama manzara terasına çıkış 500 Forint civarı.

Dilerseniz kuleyi de içeren canlı rehberli turlara da katılabilirsiniz. Rehberli tura bilet almak için tıklayın.

Tüm yıl boyunca pazartesileri saat 17.00’de bazilikanın orgu ile konserler veriliyor. Aziz Stephen Bazilikası kurulduğundan beri burada müziğe çok önem verilmiş. Saint Stephen Bazilikası’ndaki konserlere bilet almak için tıklayın.

Noel arifesinde şehirdeki en büyük ayin de bu kilisede gerçekleşiyormuş.

saint-stephen-bazilikasi-diş
Fotoğraf: Pank Seelen / Flickr 

Aziz Stephen Bazilikası’na Nasıl Gidilir?

M3 hatlı metroya binip Arany János Sokağı durağında inerek gidebilirsiniz. Tam adresi: Szent István Meydanı 1, Budapest 1051 Peşt, Şehir merkezi, 5. Bölge.

Macaristan hakkında daha fazla bilgi için Macaristan Gezi Rehberi sayfamıza bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir