MARGARET ADASI – BUDAPEŞTE’NİN MERKEZİNDEKİ KAÇAMAK ADASI

Margaret Adası için Budapeştelilerin, Buda ve Peşte’yi birbirinden ayıran Danube Nehri’nin tam ortasındaki şehirden kaçış adası diyebiliriz. İki buçuk kilometre uzunlukta ve 500 metre genişlikte olan ada, hem kafa dinlemek, hem spor yapmak, hem de çoluklu çocuklu eğlenmek için ideal yer. İçerisinde Orta Çağ’dan kalma tarihi kalıntılar, çeşitli atraksiyonlarla dolu su parkları ve havuzlar, dinlenme ve piknik yerleri, bisiklet ve koşu parkurları, spa alanı gibi birçok günü değerlendirici seçenek var.

margaret-adasi-budapeste

Spor ve Eğlence

Yürüyüş

Adayı boydan boya adımlamak 30 dk alıyor. Tabii bu süre sporseverler için daha da kısa. Adada 5.35 km’lik özel bir koşu parkuru var.

Yüzme Havuzları

Eğlence arayanlar için  adada çok çeşitli aktiviteler var. Yazın genellikle çoğunluk Hajós Alfréd ve Palatinus adlı açık hava havuzlarında vakit geçiriyor. Özellikle Palatinus su parkı hafta sonları en popüler yer. Bu büyük su parkında 2 tanesi çocuk havuzu olmak üzere 11 tane açık havuz var.

margaret-adasi-kosu

Paten & Bisiklet & Akülü Araba Kiralama

Yaz sezonu boyunca bisiklet, paten, akülü arabalar (segway) ve Macarların ‘bringóhintó’ dedikleri dört tekerlekli dört kişilik bisiklet kiralama şansınız var. Ada araç trafiğine kapalı olduğundan trafik gürültüsü de hiç yok. Dilerseniz rehberli segway turlarına da katılabiliyorsunuz. Margaret Adası’nda Segway turuna bilet almak için tıklayın.

Aynı zamanda adadaki Japon bahçesi, küçük hayvanat bahçesi, art-deco stilinde yapılmış 1911 tarihli 57 metrelik sekizgen su tankı da görülmeye değer diğer yerler.

budapeste-margaret-adasi-su-tanki

Müzik

Müzikseverler için adada bir açık hava tiyatrosu var ve yaz aylarında burada operalar, konserler ve çeşitli performanslar oluyor. Ayrıca adanın girişindeki devasa süs havuzunda su ve ışığın müzikle senkronize bir şekilde verildiği showlar oluyor.

Kültür Turları

Tarihseverler için adanın daha önce bahsettiğimiz Orta Çağ’dan kalma dini yapıları gezebileceğiniz turları var.

Restoran & Bar

Yazın ada güneş batınca da canlı. Holdudvar ve Wndrlnd adlı restoran-barlar adadaki popüler mekanlardan. Açık hava sineması da yaz sezonunun bir başka opsiyonu.

Otel & Spa

Çok enteresan bir şekilde adada doğal termal suyun çıktığı alanlar olduğundan burada bir de Danubius Health adlı bir spa merkezi de var. Buraya siz de günlük giriş yapıp masaj olanaklarından ve termal sulardan faydalanabiliyorsunuz. Giriş bileti almak için tıklayın. Adada Modern Thermal Hotel Margitsziget ve Grand Hotel Margitsziget adında 2 tane de otel bulunuyor.

Margaret Adası’nın Tarihi

Orta Çağ’da Margaret Adası’na, “tavşanların adası” denilirmiş.  Tabi ki nedeni adada birçok tavşanın olmasıymış. Margaret adası ismini Macar kralı IV.Béla’nın adadaki Dominikan manastırında yaşayan kızı Margaret’ten alıyormuş. Kral IV.Béla, eğer ki Macaristan Moğol istilasından kurtulursa kızını bir rahibe olarak yetiştireceğine ant içmiş. Kızını olası tehlikelerden korumak için de bu adayı 13. yüzyılda bir yaşam alanına çevirmiş. Orta Çağ’dan kalma kilise ve manastırın kalıntıları bugün bile adada görülebiliyor.

margaret-adasi

Adadaki bir diğer tarihi kalıntılar da 13. yüzyıldan bir Fransisken kilisesine ve romanesk kulesi ile önemli bir 12. yüzyıl şapeline aitmiş. Tüm bu dini yapılar, adada 16.yüzyıla kadar aktif bir şekilde etkin güç olmuşlar. Türklerin hakimiyeti süresince de adadaki keşişler ve rahibeler burayı terk etmeye başlayınca da ada hareme dönüşmüş. 18.yüzyılda, ada devletin yüksek mevkili kimselerinin dinlenme yeri olmuş. En son olarak 1908’de kamuya açık park ilan edilmiş ve o zamandan beri de Budapeştelilerin favori uğrak yerlerinden olmuş.

margaret-adası-isikli-havuz-

Margaret Adası’na Nasıl Gidilir?

4 ve 6 numaralı tramvayların Margaret Köprüsü’nde durakları var. Bu durakta inip 10 dk yürüyorsunuz.

Macaristan hakkında daha fazla bilgi için Macaristan Gezi Rehberi sayfamıza bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir