Budapeşte, Avrupa’da gece hayatı denilince ilk akla gelen yerlerden. Ülkemizde rakipleri Berlin, Barselona, Amsterdam kadar bilinmiyor olmasına aldanmayın, burası Avrupa’da patlamış vaziyette. Avrupa’dan buraya hafta sonu sadece partilemeye gelen insanlar var.

Budapeşte’nin gece hayatını meşhur eden, buraya özgü olan ve az sonra anlatacağımız “ruin bar” konsepti ve yaz kış tanımayan, açık havada gece düzenlenen havuz partileri.

Sziget Müzik Festivali, şehri zaten önemli bir müzik venüsü olarak dünyada konumlamış vaziyette. Aynı zamanda ekonomik olması ve klasik gece hayatına alternatif “hamam partileri” Budapeşte gece hayatının en güçlü kozlarından.

Ruin barlara gitmeniz konusunda ısrarcıyız, ama klasik gece kulübü sevenleri de unutmadık. Hepsini aşağıda bulabilirsiniz

Ruin Bar Nedir? Hangi Ruin Barlara Gitmeli?

Budapeşte gece hayatı için söylenebilecek ilk ve en mühim şey Budapeşte’de müthiş bir “romkocsma” yani ruin bar kültürü olduğu.

Ruin yani harabe ya da yıkıntı bar demek. Macaristan komünizmden çıktığında, ülkede yıllarca ekonomik ya da siyasi sebeplerle bastırılanan arzular ve susturulan sanat bir anda coşuyor. Bir yandan insanların yaşama arzusu tavan yaparkan, bir yandan ellerinde imkanların olmaması yaratıcı ve açık fikirli çözümler üretmek için ideal ortamı sağlıyor ve ruin barlar doğuyor: İnsanlar, genellikle terk edilmiş ya da istenmeyen ucuz binalara yerleşerek, buraları oradan buradan buldukları şeylerle dekore ediyorlar. Telefon ahizesinin kapı koluna, yol kenarına terk edilen küvetin koltuğa dönüştüğü, imkanlardan ziyade insan ruhunu önere çıkaran mekanlar doğuyor. Hepsi renkli, sıcak, samimi ve ilham verici mekanlar. Ve sonra ruin barlar patlıyorlar!

Bu güzel mekanlar gündüz de insan ruhuna hizmet ediyor: Bazıları köylerden gelen çiftçilere pazar alanı sağlıyor, kermeslere ev sahipliği yapıyorlar. Her ne kadar ruin bar olayı dünyada patlasalar da, kısıtlı imkanlar karşısında dayanışma felsefesini sürdürüyorlar.

Gündüzleri buralarda olay daha çok kahve + muhabbetken, gece olay daha çok içki + hafif müziğe dönüyor. Bazılarının gecesi ayrı gündüzü ayrı öyle güzel bahçeleri var ki tüm günü orada geçiresiniz geliyor.

Daha çok Old Jewish District, yani Eski Yahudi Mahallesi civarında yoğunlaşan ruin barlar, gündüzünde sakin ve turistik olan mahalleyi, geceleri hoplatıyor.

szimpla-kert-gece
Fotoğraf: currystrumpet / Flickr

Ruinpubs.com’a göre şehirde yaklaşık 20-25 arasında ruin bar var. Ruin bar çılgınlığı şehirde öyle bir yayılmış ki bir ruin bardan diğerine bütün gece gezmeceli turlar bile düzenleniyor.

Budapeşte’deki Ruin Barlar

Szimpla Kert, Instant Fogas Complex, For Sale Pub, Púder Bárszínház, Mazel Tov, Liebling, Kőleves Kert, Kertem, Grandio, Elesztő, Dürer Kert, A38, Doboz.

1. Szimpla Kert

Listedeki barlar Budapeşte ruin barlarının en popülerleri. Fakat bu akımın ilk temsilcisi “Szimpla Kert” yani “Sade Bahçe”, en gitmezseniz olmazı. Burası için Budapeşte’nin kült mekanlarından diyebiliriz. Dünyanın her yerinden öğrencilerin ve turistlerin uğrak yeri olan mekan önceleri bir açıkhava sinemasıymış.  Sinema olarak işlevini kaybettikten sonra kaderine terkedileceğine başlıbaşına yeni bir akım başlatacak kadar güzel bir cafe/bar/konser alanına dönüşmüş. Mekanın dekorasyonu da çok yaratıcı ve yıkıntı konsepti ile uyumlu. Banyo küvetinden ve araba parçalarından koltuklar, alafranga tuvaletlerden saksılar, varillerden masalar…Bahçesi de içerisi de ayrı keyifli.

Szimpla-Kert-araba-koltuk
Fotoğraf: craggyisland21 / Flickr

Self servis olan mekanda çeşit çeşit alkollü-alkolsüz içecekler ve hafif atıştırmalıklar var. Gündüz daha sakin bir cafeyken akşam üstü atmosfer hafif bir müzikle haraketleniyor. Gece ise daha elektronik tarzda devam ediyor. Burada açık hava film gösterimleri, sergiler, konserler, bisiklet festivali gibi küçük bütçeli ama kaliteli etkinlikler de oluyor. Fiyatlar da gayet uygun.

Szimpla-Kert-ic

Ayrıca her pazar, Szimpla Kert’in avlusunda bir pazar kuruluyor. Bu pazarda ev yapımı reçeller, yoğurtlar, peynirler, ekmekler, sebzeler, meyveler ev et ürünleri ne ararsanız hepsi lokal üreticilerden geliyor. İçeriden kahvenizi alıp pazarı gezmek güzel bir pazar günü aktivitesi olabilir.

szimpla-kert-pazar
Fotoğraf: benfo / Flickr

Adres: 7. Bölge Erzsébetváros (Elizabethtown), Kazinczy Sokak, no 14, 1073 Budapeşte 12:00 – 04:00 arası açık. Giriş ücreti yok. Konum için tıklayın.

2. Instant – Fogas Complex

Tam bir labirent gibi olan mekanda arkadaşınızla buluşma niyetindeyseniz baştan uyaralım bu hiç de kolay olmayacaktır. Mekan aslında üç katlı iki büyük eski apartmanın ortada bir avlu oluşturmasıyla oluşmuş. Apartmanların daireleri de hem müziğin hem dekorasyonun kendi içinde değiştiği barlar olarak dönüştürülmüş. Bu nedenle burası Budapeşte’nin en büyük ve en fantastik ruin barı.

instant-bar-budapeste-ic
Fotoğraf: www.thecrowdedplanet.com

Neden mi en fantastik? Çünkü hayvanlar alemi resmen mekanın içinde. Dev domuz ve baykuşlar mı dersiniz yoksa tavandan sarkan balıklar ve hoplayıp geçen tavşan sürüleri mi ne ararsanız var. Hepsi de mekanın değişik konseptli başka başka salonlarında. Hatta bir oda var ki sandalyeler, masalar herşey tepetaklak tavanda asılı. Sadece oda oda gezmek bile eğlenceli. Karşınıza bir anda garip objeler çıkıyor. Mesela dişçi koltuğu veya 90’lardan kalma Flipper oyunu gibi.

instant-bar-budapeste
Fotoğraf: instant.co.hu

Burası için daha çok parti, dans ve yüksek müziğin ruin barı diyebiliriz. O kadar popüler ki hafta içleri bile kalabalık. Tabii ki sanat ve kültür de unutulmamış. Giriş katı “Galéria” adlı bölüm daha çok konser, tiyatro, sahne sanatları gibi etkinlikler için kullanılıyor. Kendi deyimleriyle daha underground, lokal daha yeni yüzlere sahnelerinde yer verme amacındalarmış. Kısacası burası Budapeşte’de yaşanması gereken başlıbaşına bir deneyim.

Adres: 7. Bölge, Akácfa u. 51, 1073 Konum için tıklayın.

3. Doboz

Burası, dışarıdan bakıldığında ismi gibi Doboz yani  “kutu” şeklinde tasarlanmış bir mekan. Derme çatma malzemelerden yapılmış devasa heykellerden oluşan yaratıcı iç dekorasyonu ile görülmeye değer ruin barlardan. Özellikle ağaca tırmanan dev King Kong çok orijinal. Mekandaki her detay incelikle düşünülmüş. Bu nedenle kendisini diğerlerine göre daha üst sınıf bir ruin bar olarak düşünebiliriz. Mesela kılık kıyafet burada önemli.

doboz-bar-budapeste
Fotoğraf: http://welovebudapest.com

Doboz da diğer ruin barlar gibi sanata ve tasarıma önem verenlerden. Bunu, genç mimarlara, sanatçılara ve tasarımcılara binanın renovasyonunda bolca yer vermesinden anlıyoruz. Mekanın duvarları, yetenekli genç Macar fotoğrafçıların, heykeltraşların ve tasarımcıların işleriyle dolu.

Burasının bir diğer özelliği, kiraladığınız zaman kendi “house party” konseptli özel gecenizi düzenleyebilmeniz.

Adres: 7. Bölge, Klauzál Sokak, no 10, 1072. Salı-Cumartesi 17.00-06.00 arası açık. Konum için tıklayın.

4. For Sale Pub

for-sale-pub
Fotoğraf: Simon Q / Flickr

Burası aslında bol çeşit bira – snack ikililerini bulabileceğiniz klasik bir pub. Fakat burayı enteresan yapan şey, müessesenin ikramı dev fıstık kabuklarını dilediğiniz gibi oraya buraya atabileceğiniz samanla kaplı yer döşemesinin ve dilediğiniz notu bırakabileceğiniz duvarlarının olması. İster kartvizitinizi bırakın ister “ben buradaydım” yazın, ister resim yapın ister kişisel bir parça bırakın.

Adres: 5. Bölge, Vámház körút, 1053. Rezervasyon için: +36-1 267 0276 Konum için tıklayın.

5. A38

A38-budapeste
Fotoğraf: enjoybudapestcard.com

Burası da Budapeşte’nin eski bir Ukrayna yük taşıma gemisinin gece klübüne dönüştürülmesiyle ortaya çıkan en orijinal konser ve etkinlik mekanı. Gemi-bar, Tuna Nehri’nin Buda tarafında, Petőfi Köprüsü‘nün güneyinde demir atmış. Üst güverte dans pisti ve bara, alt güverte ise yüksek volumlü techno/house müziğe ayrılmış.  Güzel havalarda üst güverte tam anlamıyla yıkılıyor. Kitle, genelde Budapeşteliler ve turistlerden oluşuyor. Mekanda yıl boyunca uluslararası üne sahip birçok dj ve sanatçı sahne alıyor. Yalnız fiyatlar da diğer opsiyonlara göre biraz daha pahalı. Ee Tuna Nehri’nin orta yerindeki bir gemide partilemenin de bir farkı olacak tabii.

Adres: Budapest, Petőfi híd, 1117 Konum için tıklayın.


Klasik Gece Hayatına Rakip Havuz Partileri

Budapeşte tam bir parti şehri. Fakat bu partiler bildiğiniz klasik parti mekanlarında olmuyor. Çünkü bunlar dev termal havuzlarda yapılan dev partiler. Enteresan bir şekilde Budapeşte’de Osmanlı mirası olan hamamlar neredeyse hiç bozulmadan günümüze kadar gelmeyi başarmış. Hal böyle olunca da partilemesini çok iyi bilen Macarlar bu kültürü günümüze taşıyıp en iyi şekilde değerlendirmenin en kıvrak zekalı yolunu bulmuşlar.

Bugün, Kiraly, Rudas, Veli Bej, Gellért ve Lukács Hamamları Budapeşte’de hamam kültürünü devam ettiren önemli Osmanlı Hamamları. Öyle güzeller ki sadece bu hamamları görmeye Budapeşte’ye gelen yabancı turistler bile var. Hatta Rudas Hamamı, otoritelerce dünyanın en güzel hamamlarından sayılıyormuş.

szechenyi-hamami-budapeste
Fotoğraf: www.szechenyifurdo.hu

Széchenyi Thermal Bath ise Budapeşte’nin en büyük ve en popüler hamam kompleksi. Burası aynı zamanda yaz aylarında dev havuz partilerinin de mekanı. Avrupa’nın da en büyük doğal su kaynaklı spalarından biri. İçinde 15 ayrı hamam, 3 açık hava havuz, 10 sauna, buhar odası ve masaj odaları var. 1913’yılında açılan Neo-Barok tarzı Szechenyi Hamamı, Budapeşte’nin 100 yaşından büyük ama çılgın partileriyle en genç ve dinamik hamamı. Tabii bu partiler o kadar talep görüyor ki çok önceden bilet almanız gerekiyor. Partiler sadece yaz aylarında Cumartesi günleri 22.00’de Pazar 03.00’e oluyor. Partileme dışında hamam resmi tatiller ve önemli günler dışında Pazartesi-Pazar her zaman açık.

szechenyi-hamami
Fotoğraf: szechenyispabaths.com

Spa’ya rezervasyon yapmak için tıklayın. Partilere bilet almak için tıklayın. Adres: 14.Bölgede, City Park içinde, Állatkerti Sokak. 9-11, 1146. Ulaşım: Millennium Metrosu’na binip (M1) Széchenyi Fürdő istasyonunda iniyorsunuz. Konum için tıklayın.

Macaristan hakkında daha fazla bilgi için Macaristan Gezi Rehberi sayfamıza bakabilirsiniz.

One Comment

  1. Budapesteyi bizde cok beğendık. Resimlerdeki kadar sıcak ve canlı. Gece klüplerine girmek için erken gitmek gerekli yoksa bizim gibi uzun uzun beklersiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir