BUDAPEŞTE KAHRAMANLAR MEYDANI’NI BİRAYI MOTOR GÜCÜNE ÇEVİREN ARAÇLA GEZİN

Kahramanlar Meydanı (Heroes Square) için Budapeşte’nin hatta Macaristan’ın en büyük ve en ünlü meydanlarından biri. Peki bu Kahramanlar Meydanı ismi nereden geliyor? Çünkü meydan, 895’de Karpat Havzası’na yerleşen 7 Macar kabilesinin liderleri, Macaristan tarihindeki mihenk taşı kişiler ve devlet adamlarından oluşan ve 20. yüzyılın en önemli Macar heykeltraşı Zala György’nin elinden çıkma ikonik heykellerle süslü Milenyum Anıtı ile ünlü. Burası aynı zamanda komünist lider Imre Nagy’nin cenazesi gibi birçok önemli politik olayın da merkezi olmuş.

kahramanlar-meydani-budapeste
Fotoğraf: urban_lenny / Flickr

Kahramanlar Meydanı Tarihi

Kahramanlar Meydanı (İngilizce Heroes Square, Macarca Hősök Tere), Andrássy Bulvarı‘nın bittiği hizada City Park‘ın (Városliget) yanına denk geliyor. Sağında ve solunda Budapeşte’nin en önemli iki güzel sanatlar müzesi (Museum of Fine Arts –  Art Gallery) tarafından çevrelenen meydanın karşısında da Sırbistan Elçiliği (eski Yugoslavya Elçiliği ve komünist lider Imre Nagy’nin 1956’da defnedildiği yer) bulunuyor.

kahramanlar meydani
Fotoğraf: Zsolt Andrasi / Flickr

Meydanın en önemli özelliği, Budapeşte’nin simgelerinden olmuş ikonik Milenyum Anıtı (Millennial Monument). 1896’da inşaa edilen anıt, 7 Macar kabilesinin 895’de Karpat Havzası’na gelmesinin ve burada yerleşik bir Macar devletinin temellerinin atılmasının 1000’inci yılı anısına yapılmış. Bu anıt aslında Andrássy Bulvarı’nın genişletilmesi ve Budapeşte’nin ilk metro hattının inşaasını da içeren çok daha büyük bir projenin bir parçasıymış. Büyük proje 1900’de tamamlanmış ve meydan o zaman “Kahramanlar” lakabını almış.

yedi-kabile-kahramanlar-meydani
Fotoğraf: Bill Barber / Flickr

İki yarım daireden oluşan anıtın üstünde barış ve savaşı, çalışma ve refahı, bilgi ve zaferi simgeleyen semboller, kolonlarda ise Macaristan tarihindeki mihenk taşı kişiler, devlet adamları ve kralların heykelleri var. Her heykelin altında o kişinin tarihteki en kayda değer anının anlatıldığı rölyefler var. Tüm bunların tam ortasında da 36 metrelik korint sütun üzerinde baş melek Cebrail kanatlarını açmış bir elinde Macaristan’ın ilk kralı Aziz Stephen’in tacını bir elinde Hristiyanlığın kutsal simgesi haçı tutmuş bekliyor. Sütunun tabanını da Macar Krallığı’nın ilk hanedanlığından kurucu Árpád ve diğer kabile liderleri çevreliyor.

kahramanlar-meydani-budapeste-heroes-square-3
Fotoğraf: Steven Severinghaus / Flickr

Anıtın inşaa edildiği dönemde Macaristan, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na bağlıymış. Bu nedenle anıtın ilk halinde son beş kolon Habsburg Hanedanlığı‘na ayrılmış. Bunlar soldan sağa: 1. Ferdinand, 1. Leopold, 3. Charles, Maria Theresa ve 1. Dünya Savaşı’nı başlatan imparator olarak bilinen Franz Joseph’miş. Anıt 2. Dünya Savaşı sırasında zarar gördüğünde yıkılan Habsburgların yerine daha güncel ve daha Macar asıllı figürler gelmiş.

Heroes Square- kahramanlar-meydani-budapeste-heroes-square
Fotoğraf: Tim Bocek / Flickr

Meydanın tam ortasında, anıtın önündeki demir bir kafes içindeki mezar da “bilinmeyen askerin mezarı” . Bu sembolik anıt mezar, Macaristan’nın bağımsızlık mücadelesinde hayatlarını kaybeden askerlerin anısına yapılmış.

16 Haziran 1989’da, Kahramanlar Meydanı Macaristan tarihinin en önemli politik olaylarından birine sahne olmuş. Yaklaşık 250.000 kişilik dev bir kalabalıkla 1958’de idam edilen komünist lider Imre Nagy’nin cenaze törenine.

kahramanlar-meydani-budapeste-heroes-square-imre-nagy-cenaze-toreni
Fotoğraf: budapestbeacon.com

2002’de Andrássy Bulvarı, Kahramanlar Meydanı ve Milenyum Metro Hattı UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi‘ne alınmış.

Kahramanlar Meydanı’nda Yapılacak En Güzel Şey: Beers Bus Turu

Beers Bus turu, bizce Kahramanlar Meydanı’nın en güzel olayı. Bir fıçı birayı ortanıza alıp bira otobüsüne atlayıp bir yandan biranızı yudumlayarak şehri geziyorsunuz. Bir saatlik gezide Macar birası ve müzik eşliğinde Kahramanlar Meydanı’ı, Andrássy Bulvarı ve Saint Stephen Bazilikası gibi en majör yerleri alışılmışın dışında bir şekilde deneyimliyorsunuz. Yapmanız gereken tura bilet almak ve belirlenen saatte buluşma yerinde olmak.

Tüyolar

Eğer zamanınınz varsa buraya mutlaka gece ve gündüz olmak üzere iki kere gelin. Çünkü iki şekilde de görülmeye değer bir yer.

Hazır buraya kadar gelmişken UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Andrassy Bulvarı ve çevresini de gezin deriz. Meydanı çevreleyen ve Antik Mısır’dan 18. yüzyıla uzanan çok sağlam koleksiyonları ile sanat müzeleri de diğer alternatifler.

Aslında programı City Park’a bağlayıp tüm günü bu bölgeye ayırmanız şiddetle tavsiye edilir. Burası öyle bir park ki ilk ağaçların dikildiği ve yolların açıldığı tarih 1751. Hatta 19. yüzyılın ilk on yılında burası dünyanın ilk kamusal parkıymış. İçinde hayvanat bahçesinden, Széchenyi Hamamı’na, eğlence parkından, bit pazarına kadar günü dolu dolu geçirebileceğiniz bir sürü seçenek var.

kahramanlar-meydani-budapeste-heroes-square-city-park-budapeste
Fotoğraf: Dennis Jarvis / Flickr

Burada Vajdahunyad adında Transilvanya’dan hatırlayacağınız tarzda bir de kale var. Etrafındaki yapay göl, yazın kürek çekenlerin kışın da buz patencilerinin favorisi.

Yine parkın içinde şehrin en eski ve prestijli restoranlarından biri olan Gundel var. 1910 yılından beri Macar mutfağının en önemli adresi olan yerin logosu, o meşhur “I Love New York” logosunu da tasarlayan Amerikalı sanatçı Milton Glaser’ın elinden çıkmaymış. Gundel’in “Gundel Palacsinta” adlı bir de tatlısı varmış. Biz denemedik ama rom, ceviz ve üzüm dolgulu ve çikolata soslu bir tür krep olan tatlı buranın artık imzası niteliğindeymiş.

kahramanlar-meydani-budapeste-heroes-square-Gundel-palacsinta
Fotoğraf: www.gundel.hu/en

Nasıl Gidilir?

Millennium Metrosu’na binip (M1) Hősök tere durağında iniyorsunuz.

Macaristan hakkında daha fazla bilgi için Macaristan Gezi Rehberi sayfamıza bakabilirsiniz.

7 Comments

  1. Ilk etapta tipik bir avrupa şehri izlenimi yaratsa da tanıdıkça içinizde sempati uyandıracak, özellikle christmas dönemini geçirmek için avrupa’nın en güzel yerlerinden biri olan güzeller güzeli şehir ; Budapeste.

    Gitmeden once Budapeste’de lokal turk rehber Bulent’e ulaştık.

    Aile ile gidince stress yasamadan yorulmadan gezmek bir de sehiri gercekleriyle ögrenmek icin bu yolu tavsiye ederim. Transferde istedim 45 Euro’ya onlardan. Yarim gunluk sehir yuruyus turu 4 kisi icin 80 Euro’ya anlastim. Otobus turlarindan ucuza geldi. Üstelik bize ait rehberimiz oldu. Kalvinter’deki esnaf lokantasini; sicak sarabi; gece manzaralarini; CF dondurmasini unutmayacagiz. Aparti 80 euro ayarladim. Rehberin gosterdigi yerlerde yemek yedik. Gunluk 50 euroya geldi. Pegasus da zaten indirimliydi. Bir vizeye verdigim paraya acidim. Yoksa ucuz sehir tadini cikartin….

    Ayca & Demir

  2. Yazınız çok eğlenceli Budapeşte’de yaşayan birisi olarak çok beğendim, yalnız bu bisikleti kaldırdılar, yazıya bir güncelleme yapalım, çünkü alkollü bir şekilde bisiklet sürüyorlar. Ayrıca burada Cafe Kara var Makedonya konsolosluğunun altında, orda otururken sürekli bu sarhoşların bağırtı çağırtısını duyardım, hiç hoşuma gitmezdi kaldırıldığı için çok memnunum.

  3. Tekrar gidesim ayni yerlere bir daha bakasim geldi. Kalemine saglik gercekten. Budapeste gitigimizde cok vakit kaybetmek ve sehri oykuleriyle ogrenmek icin lokal turk rehbehleri bulduk. Hic bulamiyacagimiz sakli yerleri ve verdikleri tahsiyelerle tatil harika gecti. Sehir yuruyus turlar harika. Mohaca gitmek isterdik ama 2 güne sığdırmak mümkün olmadı.

  4. Selam 🙂 Bir sorum da Budapeşte ile ilgili. Eylül ayında 6 günlük tatilimizi Budapeşye’ye giderek değerlendirmek istiyoruz fakat 6 günün tamamı fazla olur diye düşünüyoruz. Budapeşte çevresinde tavsiye edebileceğiniz bir kaç gün ayırabileceğimiz yerler var mı (Viyana ve Prag haricinde) Teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir