BUDVA’DA GEZİLECEK YERLER

“Avrupa’da vizesiz nereye gidelim?” diye bize sıkça soruyorsunuz. Biz de hep aynı şeyi söylüyoruz: Adriyatik kıyıları, Orta Çağ kasabaları, İtalyan etkisindeki mutfağı ve Euro kullanmasına rağmen Avrupa’ya göre fiyatların daha bütçe dostu olmasıyla Karadağ bizce Avrupa’da vizesiz gidebileceğiniz en güzel yer.

Tabi koca bir ülkeyi bir kefeye koymak olmaz. Nasılsa İzmir başka, Eskişehir başka, Kapadokya başkaysa, Karadağ’ın da her yeri bir değil. Budva Karadağ’ın en isim yapmış, en çok ziyaret edilen yeri ancaaaak, bize sorarsanız güzellik olarak Kotor Körfezi‘nin gerisinde kalıyor. Kotor Körfezi hem tarihi dokusu, hem coğrafyası hem de korunmuşluğu ile Karadağ’ın kesinlikle incisi. Mutlaka gitmeden Kotor Gezi Rehberi‘mizi de okuyun.


Aslında Budva da çok güzelmiş ama dağı tepesi müteahhitlerce ele geçirilince çarpık yapılaşmaya kurban gitmiş. Yine de ülkenin bir markası haline gelmiş Budva’yı görmeden dönmek olmaz. Her yeri gözalıcı değilse de Sveti Stefan ve Budva Old Town muhteşem yerler. Ayrıca ülkenin Adriyatik Denizi’ne çıkan en güzel plajları da Budva etrafında kümelenmiş.

Fotoğraf Kaynak: Petar Lazarevic / Unsplash

Budva Seyahati Planlaması – Gitmeden Önce

Hangi Havalimanı Daha Yakın & Budva’ya Nasıl Uygun Fiyatlı Uçak Bileti Bulurum?

Ne yazık ki Budva’da havalimanı bulunmuyor. Budva’ya uçakla gelecekseniz ya Karadağ’ın başkenti olan Podgorica’ya ya da Tivat’a uçacaksınız. Tivat gezilecek yerlere yakın olması bakımından daha mantıklı ama uçuşlar daha pahalı olabiliyor. Hangi havalimanına inerseniz inin, araç kiralayarak veya transfer aracıyla Budva’ya rahatlıkla ulaşırsınız.

– Podgorica Havalimanı’na uygun fiyatlı UÇAK BİLETİ bulmak için TIKLAYIN.
– Tivat Havalimanı’na uygun fiyatlı UÇAK BİLETİ bulmak için TIKLAYIN.


Budva’ya Ne Zaman Gidilir?

En popüler vakti temmuz ve ağustos ayları ama aşırı kalabalık ve trafik çok yoğun oluyor. Mayıs, haziran ya da eylülü tercih etmenizi öneririz. Özellikle eylül denize girmek için daha iyi.


Budva Tüyolarımız

Telefon: Telenor Telekom firmasına ait hattı tüm marketlerden veya kendi bayilerinden dakika satın alabiliyorsunuz. 5 Euro’luk paket – 100 Dakika her yöne, 1000 Dakika. 10 GB internet veriyor ama kullanmazsanız bir haftada bitiyor kullanım süresi. Sonra aynı paketi yenilemek isterseniz yine haftalık aynı paketi alabiliyorsunuz.

Para: Para birimi olarak Euro kullanılıyor. Her yerde kredi kartı geçmiyor.


Budva’dan Seçtiğimiz Oteller & Evler

Budva’nın merkez otelleri çok güzel ancak ülkenin geneline göre biraz daha pahalılar. Çünkü Budva Karadağ’ın en turistik yeri. Fakat Karadağ’ın genelinde olduğu gibi burada da otelden çok ev tutmak daha yaygın. Bizim sizin için seçtiğimiz oteller ve evler şöyle:

Hotel Majestic $$$


Budva’nın Eski Kent bölgesine 200 metre, Mogren Plajı’na 600 metre, Slovenska Plajı’na ise 250 metre yani 2 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan dört yıldızlı bir otel. Yukarıda yeme-içme bölümünde bahsettiğimiz Hemingway Bar da bu otelin girişinde bulunuyor. Ayrıca bu otel, 2017’de Karadağ’ın en küçük oteli olarak Wild Beauty Award ödülü kazanmış. İncelemek için TIKLAYIN.

Maestral Resort & Casino $$$

Budva merkeze yakın en lüks otellerinden biri olan Maestral, 5 yıldızlı ve kendine ait özel bir plajı var. Pržno adlı bir balıkçı kasabasında kalan otelde, sağlık havuzlarından, saunalara ve buhar banyosuna kadar çeşitli lüks hizmetler var. İncelemek için TIKLAYIN.

Hotel Moskva $$

Mogren Plajı’na 1 kilometre, Jaz Plajı’na 2,6 kilometre, Slovenska Plajı’na ise 500 metre meseafede kalan, deniz manzaralı dört yıldızlı bir otel. Otelde sauna ve hamam seçenekleri de var. İncelemek için TIKLAYIN.

Leona Residences Apartment $$

Budva merkezde, deniz manzarlı, klimalı, balkonlu, wifi bağlantılı, otoparklı, mutfaklı, televizyonlu oturma odalı bir rezidans dairesi seçeneği. Toplam üç kişilik. İncelemek için TIKLAYIN.

Aşağıdaki bağlantılardan Budva’daki tüm otelleri ve kiralık evleri inceleyebilirsiniz.

– Budva’daki tüm OTELLER ve EVLER için TIKLAYIN.


Araç Kiralamak Gerekir Mi?

Altınızda bir araba ya da motor ehliyetiniz varsa motosiklet olmadan güzel yerleri görebileniz çok zor. Budva’nın en güzel yerleri Petrovac, Pržno ve Budva Old Town. Bunlardan sadece Old Town’a yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca muhakkak Kotor’u, Tivat’i ve Perast’ı da görmeniz lazım. Hatta Herceg Novi’ye kadar tüm körfezi dönün deriz.

Yazın taksi bulmak oldukça zor, toplu taşımayı ise unutun gitsin. Bu sebeple her gidişimizde biz mutlaka havalimanından araç kiralıyoruz.
– Podgorica Havalimanı’ndan uygun fiyatlı ARAÇ KİRALAMAK için TIKLAYIN.
– Tivat Havalimanı’ndan uygun fiyatlı ARAÇ KİRALAMAK için TIKLAYIN.

Ama onun da otopark derdi çok oluyor. Dolayısı ile kılçıksız ulaşımın tek yolu şoförlü araç kiralamak. Biz daha önce Miroslav’dan servis aldık. Tel: +382 68 508 873

Budva Gezinizi Böyle Planlayın

– Budva’nın görülecek yerlerini 2 güne rahatlıklıla sığdırırsınız. Bir günü deniz keyfi + Budva Old Town, diğer gününüzü de yine bol yüzme molalı bir Budva merkezden Petrovac’a roadtrip şeklinde değerlendirebilirsiniz. Roadtrip dediğime bakmayın, durmadan bu yolu yapsanız 25-30 dakikacık sürüyor.

– “Roadtrip” esnasında bu haritada işaretlediğimiz plajlara ve Pržno gibi küçük yerleşimlere de uğrayıp gezinizi zenginleştirebilirsiniz.

Budva’da Gezilecek Yerler Haritası

Haritayı zoom yaparak detaylı görüntüleyebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

 1. Eski Şehir
 2. Sveti Stefan Adası
 3. Sveti Nikola Adası
 4. Dans Eden Kız Heykeli
 5. Budva Kalesi
 6. Budva Müzesi
 7. Jovo Ivanovic Modern Gallery
 8. Roma Nekropolü
 9. Pržno
 10. Petrovac

Yeme-İçme

 1. El Rey
 2. Grill Basta Parma
 3. Kužina
 4. Hemingway
 5. Obala
 6. Jadran
 7. Casper Bar

Plajlar

 1. Jazz Beach
 2. Budva Old Town Beach
 3. Mogren Beach
 4. Slovenska Beach
 5. Becici Beach
 6. Kamenovo Beach
 7. Beach Maestral
 8. Queen’s Beach
 9. Milocer Beach
 10. Sveti Stefan Adası Plajı
 11. Sveti Stefan Beach
 12. Plaza Sveti Nikola
 13. Petrovac Beach
 14. Luchica Beach
 15. Buljarica Beach

1. Eski Şehir (Stari Grad-Old Town)

Budva’nın mutlaka ama mutlaka gezilmesi gereken yeri, Orta Çağ’dan kalma labirent gibi dar sokaklarıyla old town (Stari Grad) diye geçen eski şehir bölgesi. Dubrovnik, Sakız Adası gibi ortaçağ yerleşimlerini sevdiyseniz buraya da bayılırsınız. Sokakları, tatlı meydanları küçük cafeler, restoranlar ve barlarla dolu. 1979’da yaşanan depremde eski şehir büyük hasar görmüş ama 10 yıl içinde restore edilip yeniden halka açılmış ve çiöçek gibi olmuş. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan bu bölge, çok tatlı bir plajın da olduğu Adriyatik Denizi kıyılarına açılıyor. Budva Old Town Beach diye geçen yerde, şehrin içinden 2 dakikalık bir yürüme mesafesinde deniz keyfi yapabilirsiniz. Detayları plajlar kısmında verdik. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

Budva Hisarı (Citadel)

Fotoğraf Kaynak: Ender Vatan / Unsplash

Budva Old Town’nın en uç noktası Budva Hisarı yani Citadel. 1836’da inşa edilmiş olan hisara giriş ücretli. (Biz gittiğimizde 2 Euro kadardı) Ayrıca hisarda bir de restoran var ama biz denemedik. Hisar’ın da kendine ait küçük bir müzesi ve kütüphanesi var. Müzede, eski paralar ve haritalar gibi Budva’ya ait belgeler sergileniyor. Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

Budva Şehir Müzesi

Müzenin arkeoloji kısmında, Antik dönemden, Yunan, Roma ve Rönesans dönemlerini de kapsayarak 19. yüzyıla kadar uzanan bir zaman aralığındaki buluntular, etnografya kısmında ise Budva’daki yaşam hakkında daha günümüze yakın eserler sergileniyor. Girişi ücretsiz. Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

Jovo Ivanovic Modern Gallery

Başta Karadağ ve eski Yugoslavya devletlerinden en önemli modern dönem sanatçıların eserlerinin bulunduğu, ülkenin bu alandaki en önemli koleksiyonlardan birine ev sahipliği yapan galerisi. Ayrıca, toplam iki sergi salonu olan galeride, Japon ressam Tabucchio, İsveçli ressam Lindstro gibi modern dışavurumcu sanatın dünyadaki en önemli isimlerinden de eserler var. Girişler ücretsiz. Galeri hafta sonları kapalı. Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

2. Budva Merkez

Budva’nın merkezinde pek görülecek bir şey yok ama illa yolunuz düşecektir. En güzel yeri “Budva Riviera” olarak geçem sahil kesmi.

Dans Eden Kız Heykeli

Budva’nın, Instagram fotoğraflarında sıkça rastlayabileceğiniz noktası, Eski Şehre çıkan sahildeki Dans Eden Kız Heykeli. Rivayete göre, bu heykeldeki kız, Budva’da boğulmuş, heykel de onun anısına yapılmış. Elbette bu sadece bir söylenti. Başka bir rivayete göre ise, heykele dokunduğunuzda size uğur getiriyormuş. Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

Roma Nekropolisi

Bizce pek de etkileyici değil ve atlanabilir, bu maddeyi sadece unuttuk sanmayın diye yazıyoruz. Budva’daki Roma Nekropolisi yani mezarlığı, Hotel “Avala” adlı bir otelin inşası sırasında 1937’de keşfedilmiş. İçinde, Helenistik dönemden ve Roma’dan kalma yaklaşık 450 kişinin mezarı var. Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.

3. Sveti Nikola Adası (Hawaii Adası)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by edgar.manresa (@slow.travel.family)


Hawai rumuzlu Sveti Nikola Adası Stari Grad’ın karşısında, denizin 200 metre kadar açıklarında kalıyor. Neden Hawai dendiğini fotoğraflarına bakınca hemen anlamışsınızdır. Adada denize girmek için bir sürü koy, plaj var. Bir yakasında da içinde bir restoran olan bir beach işletmesi. Bizce en güzel yapılacak şey adada kano kiralayıp kimseciklerin olmadığı bir koya park etmek. Adaya ulaşmak için ya deniz taksi kiralamanız (15-20€) ya da Slovenska Plaža’dan kalkan toplu teknelere binmeniz (kişi başı €3) gerekiyor. Konum için tıklayın. Haritada 3 numara. Slovenska Plaža’nın konumu için tıklayın.

4. Sveti Stefan Adası & Milocer Beach

Fotoğraf Kaynak: Oleg Gratilo / Unsplash

Sveti Stefan, tüm Budva bölgesinin hem en meşhur hem de en güzel fotoğraf karesini vadeden yeri. Ana karaya, bizdeki Cunda Adası gibi incecik bir yolla bağlı olan adacık, 15. yüzyıldan kalma dokusunu hala olduğu gibi koruyor. Ada şimdilerde çok zarif bir lüks anlayışı olan Aman otellerine 30 yıllığına kiraya verildiğinden (Dikili’deki Kalem Adası misali), içindeki tarihi evler de bu resort’un bir parçası olarak otel hizmeti veriyor. İşin kötü tarafı sadece otel müşterisiyseniz adaya ayak basabiliyorsunuz. Haliyle o güzelim Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürümek herkese nasip olmuyor. Ama biz o konuyu da hackledik: Otelin restoranında yerseniz girip gezebiliyorsunuz. Hiç olmadı, ada manzaralı harika Budva plajları var ve oralarda denize girmek serbest. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

Milocer Beach & Villa

Sveti Stefan’dan orman içinde çok keyifli bir yürüyüşle muhteşem bir koy olan Beach Milocer’e geliyorsunuz. Nefis bir koy. Hemen arkasında Yugoslavya  Kraliçesi Marija Karadjordjevic’in yazlık villası var. Yugoslavya’nın ne kadar büyük bir alan olduğunu hatırlarsınız. Düşünün o koca coğrafya içinden kraliçe kendine burayı seçmiş. Daha sonra burası Tito’nun da yazlığı olmuş. Villa yine Aman Resorts tarafından işletiliyor ama bu harika plaj halka açık. Budva’da yüzülecek en güzel yerlerden biri. İçinizde mayonuz olsun. Restoran, tuvalet gibi alt yapılar yok. Konum için tıklayın.

 5. Pržno

Budva merkez ile Sveti Stefan arasında kalan Pržno bizim denize girmekten çok keyif aldığımız bir yer çünkü merkezi plajların izdihamından uzak ve tatlı mı tatlı bir dokusu var. İçinde birkaç restoranı ile çok minnoş ve romantik bir koy. Plajı çakıl taşlı. Konum için tıklayın. Haritada 9 numara.

Restoranların menüleri tüm Budva’da çok aynı. Lezzet olarak da ayrışan nadir yer var. O yüzden fiyatı ve modu aklınıza hangisi yatarsa ona oturun. Biz Konoba More’de yedik, iyiydi.

6. Petrovac

Fotoğraf Kaynak: Scott Alan Miller

Budva Rivierası’nda biraz daha ilerlediğinizde karşınıza bu bölgenin karakteristiğini en iyi şekilde yansıtan tatlı bir Akdeniz kasabası olan Petrovac çıkıyor. Budva ve Bar şehirleri arasında kalan bir kıyı kasabası olan Petrovac, uzun ve kumluk bir sahil şeridine sahip popüler ve turistik bir yer. Küçük dükkanları, Türk kahvesi içebileceğiniz sokakları, deniz ürünlerine doyabileceğiniz kıyı restoranları ile burası Budvalıların şehirden kaçıp kafa dinledikleri yer. Konum için tıklayın. Haritada 10 numara.

Budva’da Yeme-İçme

El Rey

El Rey

Kotor ve Budva arasındaki yolda, tepede kalan, manzarası harika olan bir cafe-restoran. Adres: Jadranska magistrala Tel: +38267086011 Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

Grill Basta Parma

Budvalıların gittiği bir yer. Şiş kebaba şaşlık diyorlar ve muhteşem yapıyorlar. Porsiyonlar dev gibi 2 kişiye 1 porsiyon söylemeniz yeterli. Salata, pilav ve şaşlık menü olarak 13 Euro kadar tutuyor. Tatlı ve turşu salatası ikramları da var. Adres: Mainski put Tel: 382 67 573 733 Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

Kuzina

Ev yemeği yapan bir restoran. Geleneksel Karadağ mutfağını deneyimlemek için gidilebilir. Özellikle de “pasteta od maslina i slane ribe” yani zeytin ve tuzlu balığı mutlaka deneyin. Adres: 20. Novembra Tel: 382 68 666 693 Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

Hemmingway Bar

Moskva Hotel’in içinde cafe-bar olan Hemmingway Bar, bir şeyler atıştırmak, kahve içmek veya alkollü birer aperitif almak için ideal yer. İngilizce bilen garsonları olması büyük avantaj. Adres: Slovenska obala, 11 Promenade Tel: +382 33 401 700 Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

Obala

Deniz mahsüllerine doymak istiyorsanız, Obala doğru seçim. Ayrıca deniz kenarında olduğundan çok güzel manzarası da var. Adres: Slovenska obala bb Websitesi Tel: 382 68 277 727 Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

Jadran

Obala ile aynı sırada kıyıda kalan restoran, bir aile işletmesi. Akdeniz ve Adriyatik Denizi mutfağı sunan restoranda, günlük taze balık, ızgara karides, kalamar gibi lezzetleri bulabilirsiniz. Adres: Slovenska Obala Websitesi Tel: +382 69 030 180 Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

Casper Bar

Kale içinde, 1991’den beri işleyen bir caz bar. Yemekten sonra müzik dinleyip bir şeyler içmek için sakin ama keyifli mekanlardan biri. Oldukça güzel de bir bahçesi var. Adres: Cara Dušana 10 Tel: 382 33 402 290 Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

Budva Nerede?

Budva, Karadağ’ın Adriyatik Denizi kıyılarındaki bir kıyı şehri. Budva’nın, belli başlı şehir merkezlerine olan uzaklığı ise şöyle:

Budva Kotor arası 22 kilometre 29 dakika,
Budva Tivat arası, 24 kilometre, 35 dakika,
Budva Perast arası, 34 kilometre, 48 dakika,
Budva Podgorica arası 63 kilometre, 1 saat 10 dakika,
Budva Dubrovnik arası 93 kilometre, 2 saat 30 dakika
Budva Tiran arası 180 kilometre, 3 saat 35 dakika sürüyor.