BUDVA’DA GEZİLECEK YERLER

“Avrupa’da vizesiz nereye gidelim?” diye bize sıkça soruyorsunuz. Biz de hep aynı şeyi söylüyoruz: Adriyatik kıyıları, Orta Çağ kasabaları, İtalyan etkisindeki mutfağı ve Euro kullanmasına rağmen Avrupa’ya göre fiyatların daha bütçe dostu olmasıyla Karadağ bizce Avrupa’da vizesiz gidebileceğiniz en güzel yer.

Tabi koca bir ülkeyi bir kefeye koymak olmaz. Nasılsa İzmir başka, Eskişehir başka, Kapadokya başkaysa, Karadağ’ın da her yeri bir değil. Budva Karadağ’ın en isim yapmış, en çok ziyaret edilen yeri ancaaaak, bize sorarsanız güzellik olarak Kotor Körfezi‘nin gerisinde kalıyor. Kotor Körfezi hem tarihi dokusu, hem coğrafyası hem de korunmuşluğu ile Karadağ’ın kesinlikle incisi. Mutlaka gitmeden Kotor Gezi Rehberi‘mizi de okuyun.

Aslında Budva da çok güzelmiş ama dağı tepesi müteahhitlerce ele geçirilince çarpık yapılaşmaya kurban gitmiş. Yine de ülkenin bir markası haline gelmiş Budva’yı görmeden dönmek olmaz. Her yeri gözalıcı değilse de Sveti Stefan ve Budva Old Town muhteşem yerler. Ayrıca ülkenin Adriyatik Denizi’ne çıkan en güzel plajları da Budva etrafında kümelenmiş.

Budva Seyahati Planlaması – Gitmeden Önce

Hangi Havalimanı Daha Yakın & Budva’ya Nasıl Uygun Fiyatlı Uçak Bileti Bulurum?

Ne yazık ki Budva’da havalimanı bulunmuyor. Budva’ya uçakla gelecekseniz ya Karadağ’ın başkenti olan Podgorica’ya ya da Tivat’a uçacaksınız. Tivat gezilecek yerlere yakın olması bakımından daha mantıklı ama uçuşlar daha pahalı olabiliyor. Hangi havalimanına inerseniz inin, araç kiralayarak veya transfer aracıyla Budva’ya rahatlıkla ulaşırsınız.

– Podgorica Havalimanı’na uygun fiyatlı UÇAK BİLETİ bulmak için TIKLAYIN.
– Tivat Havalimanı’na uygun fiyatlı UÇAK BİLETİ bulmak için TIKLAYIN.


Budva’ya Ne Zaman Gidilir?

En popüler vakti temmuz ve ağustos ayları ama aşırı kalabalık ve trafik çok yoğun oluyor. Mayıs, haziran ya da eylülü tercih etmenizi öneririz. Özellikle eylül denize girmek için daha iyi.


Budva Tüyolarımız

Telefon: Telenor Telekom firmasına ait hattı tüm marketlerden veya kendi bayilerinden dakika satın alabiliyorsunuz. 5 Euro’luk paket – 100 Dakika her yöne, 1000 Dakika. 10 GB internet veriyor ama kullanmazsanız bir haftada bitiyor kullanım süresi. Sonra aynı paketi yenilemek isterseniz yine haftalık aynı paketi alabiliyorsunuz.

Para: Para birimi olarak Euro kullanılıyor. Her yerde kredi kartı geçmiyor.


Budva’nın Hangi Bölgesinde Konaklamalı

Tarihi Merkez: Hedefiniz sadece deniz tatili değilse, Budva’nın tarihi bölgesinde konaklamak en mantıklı seçenek olur. Çünkü burada her bütçeye göre konaklama seçeneği bulmak mümkün.

Budva tarihi merkez otellerini incelemek için tıklayın.

Jazz Plajı: Deniz kenarında olmak ve plaja direkt erişimi olan bir otelde konaklamak isterseniz Jazz Plajı’nın otellerini tercih edebilirsiniz.

Jazz Plajı otellerini incelemek için tıklayın.


Budva’dan Seçtiğimiz Oteller & Evler

Budva’nın merkez otelleri çok güzel ancak ülkenin geneline göre biraz daha pahalılar. Çünkü Budva Karadağ’ın en turistik yeri. Fakat Karadağ’ın genelinde olduğu gibi burada da otelden çok ev tutmak daha yaygın. Bizim sizin için seçtiğimiz oteller ve evler şöyle:

Hotel Majestic $$$


Budva’nın Eski Kent bölgesine 200 metre, Mogren Plajı’na 600 metre, Slovenska Plajı’na ise 250 metre yani 2 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan dört yıldızlı bir otel. Yukarıda yeme-içme bölümünde bahsettiğimiz Hemingway Bar da bu otelin girişinde bulunuyor. Ayrıca bu otel, 2017’de Karadağ’ın en küçük oteli olarak Wild Beauty Award ödülü kazanmış. İncelemek için TIKLAYIN.

Maestral Resort & Casino $$$

Budva merkeze yakın en lüks otellerinden biri olan Maestral, 5 yıldızlı ve kendine ait özel bir plajı var. Pržno adlı bir balıkçı kasabasında kalan otelde, sağlık havuzlarından, saunalara ve buhar banyosuna kadar çeşitli lüks hizmetler var. İncelemek için TIKLAYIN.

Hotel Moskva $$

Mogren Plajı’na 1 kilometre, Jaz Plajı’na 2,6 kilometre, Slovenska Plajı’na ise 500 metre meseafede kalan, deniz manzaralı dört yıldızlı bir otel. Otelde sauna ve hamam seçenekleri de var. İncelemek için TIKLAYIN.

Leona Residences Apartment $$

Budva merkezde, deniz manzarlı, klimalı, balkonlu, wifi bağlantılı, otoparklı, mutfaklı, televizyonlu oturma odalı bir rezidans dairesi seçeneği. Toplam üç kişilik. İncelemek için TIKLAYIN.

Aşağıdaki bağlantılardan Budva’daki tüm otelleri ve kiralık evleri inceleyebilirsiniz.

– Budva’daki tüm OTELLER ve EVLER için TIKLAYIN.

Ayrıca daha fazla Karadağ oteli önerisi için KARADAĞ’DA NEREDE KALINIR – KARADAĞ OTELLERİ yazımız da var.


Araç Kiralamak Gerekir Mi?

Altınızda bir araba ya da motor ehliyetiniz varsa motosiklet olmadan güzel yerleri görebileniz çok zor. Budva’nın en güzel yerleri Petrovac, Pržno ve Budva Old Town. Bunlardan sadece Old Town’a yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca muhakkak Kotor’u, Tivat’i ve Perast’ı da görmeniz lazım. Hatta Herceg Novi’ye kadar tüm körfezi dönün deriz.

Yazın taksi bulmak oldukça zor, toplu taşımayı ise unutun gitsin. Bu sebeple her gidişimizde biz mutlaka havalimanından araç kiralıyoruz.

– Podgorica Havalimanı’ndan uygun fiyatlı ARAÇ KİRALAMAK için TIKLAYIN.
– Tivat Havalimanı’ndan uygun fiyatlı ARAÇ KİRALAMAK için TIKLAYIN.

Ama onun da otopark derdi çok oluyor. Dolayısı ile kılçıksız ulaşımın tek yolu şoförlü araç kiralamak. Biz daha önce Miroslav’dan servis aldık. Tel: +382 68 508 873

Budva Gezinizi Böyle Planlayın

– Budva’nın görülecek yerlerini 2 güne rahatlıklıla sığdırırsınız. Bir günü deniz keyfi + Budva Old Town, diğer gününüzü de yine bol yüzme molalı bir Budva merkezden Petrovac’a roadtrip şeklinde değerlendirebilirsiniz. Roadtrip dediğime bakmayın, durmadan bu yolu yapsanız 25-30 dakikacık sürüyor.

– “Roadtrip” esnasında bu haritada işaretlediğimiz plajlara ve Pržno gibi küçük yerleşimlere de uğrayıp gezinizi zenginleştirebilirsiniz.

Budva’da Gezilecek Yerler Haritası

Haritayı zoom yaparak detaylı görüntüleyebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

 1. Eski Şehir
 2. Sveti Stefan Adası
 3. Sveti Nikola Adası
 4. Dans Eden Kız Heykeli
 5. Budva Kalesi
 6. Budva Müzesi
 7. Jovo Ivanovic Modern Gallery
 8. Roma Nekropolü
 9. Sveti Stefan Manzara Noktası
 10. Pržno
 11. Petrovac

Yeme-İçme

 1. El Rey
 2. Grill Basta Parma
 3. Hemingway
 4. Obala
 5. Jadran
 6. Casper Bar
 7. Restoran Vista Vidikovac

Plajlar

 1. Jazz Beach
 2. Budva Old Town Beach
 3. Mogren Beach
 4. Slovenska Beach
 5. Becici Beach
 6. Kamenovo Beach
 7. Beach Maestral
 8. Queen’s Beach
 9. Milocer Beach
 10. Sveti Stefan Adası Plajı
 11. Sveti Stefan Beach
 12. Plaza Sveti Nikola
 13. Petrovac Beach
 14. Luchica Beach
 15. Buljarica Beach

1. Eski Şehir (Stari Grad-Old Town)

Budva’nın mutlaka ama mutlaka gezilmesi gereken yeri, Orta Çağ’dan kalma labirent gibi dar sokaklarıyla old town (Stari Grad) diye geçen eski şehir bölgesi. Dubrovnik, Sakız Adası gibi Orta Çağ yerleşimlerini sevdiyseniz buraya da bayılırsınız. Sokakları, tatlı meydanları küçük cafeler, restoranlar ve barlarla dolu. 1979’da yaşanan depremde eski şehir büyük hasar görmüş ama 10 yıl içinde restore edilip yeniden halka açılmış ve çiöçek gibi olmuş. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan bu bölge, çok tatlı bir plajın da olduğu Adriyatik Denizi kıyılarına açılıyor. Budva Old Town Beach diye geçen yerde, şehrin içinden 2 dakikalık bir yürüme mesafesinde deniz keyfi yapabilirsiniz. Detayları plajlar kısmında verdik. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

Budva Hisarı (Citadel)

Budva Old Town’nın en uç noktası Budva Hisarı yani Citadel. 1836’da inşa edilmiş olan hisara giriş ücretli. (Biz gittiğimizde 2 Euro kadardı) Ayrıca hisarda bir de restoran var ama biz denemedik. Hisar’ın da kendine ait küçük bir müzesi ve kütüphanesi var. Müzede, eski paralar ve haritalar gibi Budva’ya ait belgeler sergileniyor. Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

Budva Şehir Müzesi

Müzenin arkeoloji kısmında, Antik dönemden, Yunan, Roma ve Rönesans dönemlerini de kapsayarak 19. yüzyıla kadar uzanan bir zaman aralığındaki buluntular, etnografya kısmında ise Budva’daki yaşam hakkında daha günümüze yakın eserler sergileniyor. Girişi ücretsiz. Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

Jovo Ivanovic Modern Gallery

Başta Karadağ ve eski Yugoslavya devletlerinden en önemli modern dönem sanatçıların eserlerinin bulunduğu, ülkenin bu alandaki en önemli koleksiyonlardan birine ev sahipliği yapan galerisi. Ayrıca, toplam iki sergi salonu olan galeride, Japon ressam Tabucchio, İsveçli ressam Lindstro gibi modern dışavurumcu sanatın dünyadaki en önemli isimlerinden de eserler var. Girişler ücretsiz. Galeri hafta sonları kapalı. Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

2. Budva Merkez

Budva’nın merkezinde pek görülecek bir şey yok ama illa yolunuz düşecektir. En güzel yeri “Budva Riviera” olarak geçem sahil kesmi.

Dans Eden Kız Heykeli

Budva’nın, Instagram fotoğraflarında sıkça rastlayabileceğiniz noktası, Eski Şehre çıkan sahildeki Dans Eden Kız Heykeli. Rivayete göre, bu heykeldeki kız, Budva’da boğulmuş, heykel de onun anısına yapılmış. Elbette bu sadece bir söylenti. Başka bir rivayete göre ise, heykele dokunduğunuzda size uğur getiriyormuş. Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

Roma Nekropolisi

Bizce pek de etkileyici değil ve atlanabilir, bu maddeyi sadece unuttuk sanmayın diye yazıyoruz. Budva’daki Roma Nekropolisi yani mezarlığı, Hotel Avala” adlı bir otelin inşası sırasında 1937’de keşfedilmiş. İçinde, Helenistik dönemden ve Roma’dan kalma yaklaşık 450 kişinin mezarı var. Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.

3. Sveti Nikola Adası (Hawaii Adası)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by edgar.manresa (@slow.travel.family)


Hawai rumuzlu Sveti Nikola Adası Stari Grad’ın karşısında, denizin 200 metre kadar açıklarında kalıyor. Neden Hawai dendiğini fotoğraflarına bakınca hemen anlamışsınızdır. Adada denize girmek için bir sürü koy, plaj var. Bir yakasında da içinde bir restoran olan bir beach işletmesi. Bizce en güzel yapılacak şey adada kano kiralayıp kimseciklerin olmadığı bir koya park etmek. Adaya ulaşmak için ya deniz taksi kiralamanız (15-20€) ya da Slovenska Plaža’dan kalkan toplu teknelere binmeniz (kişi başı €3) gerekiyor. Konum için tıklayın. Haritada 3 numara. Slovenska Plaža’nın konumu için tıklayın.

4. Sveti Stefan Adası & Milocer Beach

Sveti Stefan, tüm Budva bölgesinin hem en meşhur hem de en güzel fotoğraf karesini vadeden yeri. Ana karaya, bizdeki Cunda Adası gibi incecik bir yolla bağlı olan adacık, 15. yüzyıldan kalma dokusunu hala olduğu gibi koruyor. Ada şimdilerde çok zarif bir lüks anlayışı olan Aman otellerine 30 yıllığına kiraya verildiğinden (Dikili’deki Kalem Adası misali), içindeki tarihi evler de bu resort’un bir parçası olarak otel hizmeti veriyor. İşin kötü tarafı sadece otel müşterisiyseniz adaya ayak basabiliyorsunuz. Haliyle o güzelim Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürümek herkese nasip olmuyor. Ama biz o konuyu da hackledik: Otelin restoranında yerseniz girip gezebiliyorsunuz. Hiç olmadı, ada manzaralı harika Budva plajları var ve oralarda denize girmek serbest. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

Milocer Beach & Villa

Sveti Stefan’dan orman içinde çok keyifli bir yürüyüşle muhteşem bir koy olan Beach Milocer’e geliyorsunuz. Nefis bir koy. Hemen arkasında Yugoslavya  Kraliçesi Marija Karadjordjevic’in yazlık villası var. Yugoslavya’nın ne kadar büyük bir alan olduğunu hatırlarsınız. Düşünün o koca coğrafya içinden kraliçe kendine burayı seçmiş. Daha sonra burası Tito’nun da yazlığı olmuş. Villa yine Aman Resorts tarafından işletiliyor ama bu harika plaj halka açık. Budva’da yüzülecek en güzel yerlerden biri. İçinizde mayonuz olsun. Restoran, tuvalet gibi alt yapılar yok. Konum için tıklayın.

5. Sveti Stefan Manzara Noktası

Meşhur Sveti Stefan Adası’nı yukarıdan gören bir açıda manzara noktası. Yalnız kendi aracınızın olması lazım çünkü toplu taşıma yok ve yolu çok kötü. Sveti Sava Kilisesi’nin hemen altında kalan taşlık arazi. Konum için tıklayın. Haritada 9 numara.

 6. Pržno

Budva merkez ile Sveti Stefan arasında kalan Pržno bizim denize girmekten çok keyif aldığımız bir yer çünkü merkezi plajların izdihamından uzak ve tatlı mı tatlı bir dokusu var. İçinde birkaç restoranı ile çok minnoş ve romantik bir koy. Plajı çakıl taşlı. Konum için tıklayın. Haritada 10 numara.

Restoranların menüleri tüm Budva’da çok aynı. Lezzet olarak da ayrışan nadir yer var. O yüzden fiyatı ve modu aklınıza hangisi yatarsa ona oturun. Biz Konoba More’de yedik, iyiydi.

7. Petrovac

Fotoğraf Kaynak: Scott Alan Miller

Budva Rivierası’nda biraz daha ilerlediğinizde karşınıza bu bölgenin karakteristiğini en iyi şekilde yansıtan tatlı bir Akdeniz kasabası olan Petrovac çıkıyor. Budva ve Bar şehirleri arasında kalan bir kıyı kasabası olan Petrovac, uzun ve kumluk bir sahil şeridine sahip popüler ve turistik bir yer. Küçük dükkanları, Türk kahvesi içebileceğiniz sokakları, deniz ürünlerine doyabileceğiniz kıyı restoranları ile burası Budvalıların şehirden kaçıp kafa dinledikleri yer. Konum için tıklayın. Haritada 11 numara.

Budva’da Yeme-İçme

El Rey

El Rey

Kotor ve Budva arasındaki yolda, tepede kalan, manzarası harika olan bir cafe-restoran. Adres: Jadranska magistrala Tel: +38267086011 Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

Grill Basta Parma

Budvalıların gittiği bir yer. Şiş kebaba şaşlık diyorlar ve muhteşem yapıyorlar. Porsiyonlar dev gibi 2 kişiye 1 porsiyon söylemeniz yeterli. Salata, pilav ve şaşlık menü olarak 13 Euro kadar tutuyor. Tatlı ve turşu salatası ikramları da var. Adres: Mainski put Tel: 382 67 573 733 Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

Hemmingway Bar

Moskva Hotel’in içinde cafe-bar olan Hemmingway Bar, bir şeyler atıştırmak, kahve içmek için ideal yer. İngilizce bilen garsonları olması büyük avantaj. Adres: Slovenska obala, 11 Promenade Tel: +382 33 401 700 Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

Obala

Deniz mahsüllerine doymak istiyorsanız, Obala doğru seçim. Ayrıca deniz kenarında olduğundan çok güzel manzarası da var. Adres: Slovenska obala bb Websitesi Tel: 382 68 277 727 Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

Jadran

Obala ile aynı sırada kıyıda kalan restoran, bir aile işletmesi. Akdeniz ve Adriyatik Denizi mutfağı sunan restoranda, günlük taze balık, ızgara karides, kalamar gibi lezzetleri bulabilirsiniz. Adres: Slovenska Obala Websitesi Tel: +382 69 030 180 Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

Casper Bar

Kale içinde, 1991’den beri işleyen bir caz bar. Yemekten sonra müzik dinleyip bir şeyler içmek için sakin ama keyifli mekanlardan biri. Oldukça güzel de bir bahçesi var. Adres: Cara Dušana 10 Tel: 382 33 402 290 Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

Restoran Vista Vidikovac

Eğer Karadağ’da sadece bir yerde yemek için bütçe ayıracaksınız orası burası olsun. Hem yemekler hem manzarası güzel. Kahvaltıdan akşam yemeğine her türlü servis bulunuyor. Manzarası sabah ayrı akşam ayrı güzel oluyor. Et ve deniz ürünleri, yerel yemeklerin yanında dünya yemeklerinden seçenekler var. Rezervasyon yaptırmanız sezon kalabalığı yüzünden fena olmaz. Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

En Güzel Budva Plajları

Budva deniz tatili açısından bir cennet. Çünkü inanılmaz güzel plajları ve koyları var. Öyle ki eski şehir merkezinin önünden bile denize girebiliyorsunuz. Ne kadar merkez de olsa suyu da tertemiz. Yani anlayacağınız buraya sadece deniz tatili için bile gelinir. Elbette tüm plajlarda şemsiye ve şezlonglar ücretli. Yine de kuma havlu atmak da serbest. Budva ve çevresinde, irili ufaklı çok fazla plaj var ama biz aşağıda belli başlı olanlarını ele aldık.

Jazz Beach

Fotoğraf Kaynak: Stefan Kostic / Unsplash – Jazz Beach

Hem Avrupa’nın en güzel plajları arasında gösterilen hem de Budva’daki büyük plajlardan biri olan Jaz’ın, Becici’nin aksine kumluk bir denizi ve sahili var. Burası kampçıların da tercih ettiği yerlerden. Tivat yolundan koya geldiğinizde muhteşem bir manzara ile de karşılaşıyorsunuz. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

Budva Old Town Beach

Eğer merkezden çıkacak zamanınız veya altınızda aracınız yoksa, aylardan da yazsa, hemen eski şehrin önündeki küçük plaj imdadınıza yetişiyor. Evet biraz şehirle iç içe ve dar bir plaj ama her türlü temiz. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

Mogren Plajı

Mogren Plajı da merkezdeki plajlardan. Bu plaj aslında birbirine tünel geçişi olan iki plajdan oluşuyor. Mogren 1 ve 2. İkisi de küçük, temiz ve mavi bayraklı bir denizi var. Bu yüzden de çok popüler. Alan küçük deniz de güzel olunca yazın kalabalık olabiliyor. Old Town Beach kadar eski şehirle dip dibe olmasa da aracınız olmasa da gidebileceğiniz yakınlıkta. Dans eden kız heykelinden biraz yürüdüğünüzde plaja geliyorsunuz. Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

Slovenska Plajı

Yine merkeze yakın plajlardan biri. Fakat bu seferki oldukça uzun. Casino Royal filmine konu olmuş Slovenska Plaza Oteli ve plajı ve 5 yıldızlı Splendid Hotel ve plajı da burada bulunuyor. Fakat önerimiz, arkanızda o kadar otel varken, devasa yapılar arasında denize girmektense, yukarıda önerdiğimiz diğer yerlere gitmeniz. Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

Becici Plajı

Becici Plajı, Budva’nın en ünlü plajlarından. Denizi çakıllı ama temiz bir plaj. Denizi sığ değil. Hemen kıyıda bir jet ski kiralama noktası var. Fakat baştan söyleyelim, burası Budva’nın en popüler plajlarından biri. Çok turistik olduğundan da biraz daha pahalı. Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

Kamenovo Plajı

Turkuaz renkli denizi ile Kamenovo Plajı, Becici plajından sonraki plaj. Zaten Becici’nin bittiği yerden Kamenovo’ya geçen bir yaya tüneli de var. Kum ve çakıl karışımı bir kumsalı var. Sığ bir denizi olduğundan ve hemen derinleşmediğinden, çocuklu aileler için de uygun. En iyi tarafı da otellerle parsellenmemiş bir yer olması. Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

Maestral Otelin Koyu (Beach Maestral)

Fotoğraf Kaynak: Booking.com

Pržno bölgesinde kalan koydaki plaj, sadece otel müşterilerine açık bir plaj işletmesi. Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

Queen’s Beach

Şimdi sayacağımız iki plaj, Sveti Stefan Adası’na en yakın iki plaj ve zamanında Kraliyet Ailesi’nin tatillerini geçirdiği noktalar. Kraljičina Beach, yani Kraliçe’nin Plajı, bunlardan daha küçük ve önce olanı. İsminin Kraliçe’nin Plajı olmasının nedeni, Yugoslavya dağılmadan önceki zamanda, Kraliçe Marija Karađorđević’in zamanını buradaki ’Villa Miločer”de geçirmeyi tercih etmesinden geliyor. Şimdilerde bu koya sadece deniz yoluyla gelinebiliyor. Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.

Milocer Plajı (King’s Beach)

Miločer yani Kral’ın Plajı ve bir zamanlar Yugoslavya’nın lideri Tito’nun, yazlığı olan “Villa Miločer”, şimdilerde lüks bir otel olan Aman Resort Otel’e ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle de bu sahil tamamen otel müşterilerine ait. Konum için tıklayın. Haritada 9 numara.

Sveti Stefan Adası ve Plajı

Fotoğraf Kaynak: Anastasiia Dudnyk / Unsplash

Daha önce de söylediğimiz gibi, Sveti Stefan Adası da Kral ve Kraliçe’nin plajlarında olduğu gibi tek bir otele ait. “Aman Sveti Stefan”. Konum için tıklayın. Haritada 10 numara.

Sveti Nikola Adası

Fotoğraf Kaynak: nejix / Flickr

Sveti Nikola, diğer adıyla Hawaii adası ise Sveti Stefan gibi özelleştirilmiş değil. Sadece ulaşımı biraz zor. İçinde 3 plaj var. Sahili taşlık. Makul bir ücrete, Budva merkezden kalkan tekneler ile ulaşabilirsiniz. (gidiş-geliş 3 Euro) Konum için tıklayın. Haritada 12 numara.

Petrovac Plajı

Petrovac, Budva ve Bar şehirleri arasında kalan, kıyı kasabalarından biri. Budva merkeze biraz uzak (28 dakika, 19 kilometre) ama oldukça güzel, kumluk bir plajı var. Burası aynı zamanda küçük bir kasaba olduğundan, keyifli vakit geçirmek için de ideal. Konum için tıklayın. Haritada 13 numara.

Lucice Plajı

Petrovac’tan çok yakın, minicik ama güzel bir koy. Küçük dediysek gerçekten küçük, boydan boya 220 metre kadar. Oldukça sessiz, sakin, kafa dinleyebileceğiniz bir alternatif. Burda birkaç bar ve yeme-içme yeri dışında yapılaşma yok. Konum için tıklayın. Haritada 14 numara.

Buljarica Plajı

Lucice’den sonraki devasa plaj. Zaten Lucice’den yürüyerek bile ulaşılabiliyor. Devasa diyoruz çünkü 72850 metrekarelik bir alanı kaplıyor. Elbette bu kadar büyük olunca, yapılaşma da kalabalık da fazla oluyor. Burada konaklama için kamp alanları ve resort oteller de bulabilirsiniz. Sahilin yarısı kumluk yarısı kayalık. Konum için tıklayın. Haritada 15 numara.

Budva Nerede?

Budva, Karadağ’ın Adriyatik Denizi kıyılarındaki bir kıyı şehri. Budva’nın, belli başlı şehir merkezlerine olan uzaklığı ise şöyle:

Budva Kotor arası 22 kilometre 29 dakika,
Budva Tivat arası, 24 kilometre, 35 dakika,
Budva Perast arası, 34 kilometre, 48 dakika,
Budva Podgorica arası 63 kilometre, 1 saat 10 dakika,
Budva Dubrovnik arası 93 kilometre, 2 saat 30 dakika
Budva Tiran arası 180 kilometre, 3 saat 35 dakika sürüyor.

32 Comments

 1. Merhaba , iyi günler dileklerimle……..
  Temmuz ayı ortası gibi Karadağı ziyaret etmek istiyoruz. 65 yaş üstüyüz. Rahatlıkla araç kullanmadan hangi beachlere ve bu beachlere yakın hangi güzel bir oteli bize önerirsiniz. Teşekkürlerimle

  1. Araba kullanmıyorsanız ve deniz tatili için Karadağ’a gidiyorsanız Budva merkezde ya da Becici’de konaklayabilirsiniz. İkisinin de plajları var.

 2. Yemek için Grill Basta Parma tavsiye edilmiş ama orası ağırlıklı domuz eti yapan bir yer, şişlik dedikleri şiş kebapta domuz etinden, bu konuda hassasiyeti olanlarin bilgisi olsun.

 3. merhaba, su an kuzina’dayız. tavsiyenizle balık yemek istemiştik ama garson ” yeter artık biz bu yemeği hiç yapmadık” dedi hatta siteyi not aldı:) bizim de not yazmamızı istedi

  1. Merhaba bahsettiğiniz için teşekkürler biz de mekana girip son yorumlara baktığımızda insanların Türklere karşı ırkçı tavırlardan şikayetçi olduklarını gördük ve mekanı listemizden kaldırdık.

 4. Merhaba,
  Gelecek yaza Karadağ’a gitmeyi planlıyorum. Karadağ giriş ve çıkış biletini görmek istiyor. Sadece şu kafamı karıştırdı. Giriş-çıkış uçak bileti İstanbul-Karadağ Karadağ-İstanbul olmak zorunda mı (yani aynı ülkeye giriş ve çıkış gibi)? Mesela İstanbul-Karadağ sonrasında Karadağ-Sırbistan şeklinde yapabilir miyiz? Gitmişken bir ülkeye daha gitmek isterim de. Sırbistandan’da dönüş İstanbul olacak zaten her şekilde Türkiye’ye bir dönüşüm olacak yani?

  1. Biz yeni geldik şu an karadağdayız. Sadece tatil mi iş mi ve ne kadar kalacağımızı sordular. Geçtik. Valiz kontrolünde de bebek arabasıyla olunca valizleri bile xray e koymadan geçirdiler bizi. Ama diğer yolcuların valizlerini cihaza koydular.

 5. Merhaba. Elinize sağlık öncelikle. Bloğunuza bayılıyorum.

  Benim bir sorum var; 7 yaşında kızımızla, daha çok deniz tatili amaçlı önerir misiniz Budva’yı?
  Malum ülkemizdeki konaklama ve özellikle yeme, içme fiyatlarını görünce bana buralar belki aynı miktarlarla daha kaliteli tatil yapabiliriz diye düşündürdü. Eşim 1 haftada planlayamayız diyor ama ben yazınızdan kısa sürede planlanabilir bir bölge gibi düşündüm. Ne dersiniz?

  Sevgiler.

  1. Merhaba Nejla,
   Denizi çok güzel, ne de olsa Adriyatik kıyıları… “Daha kaliteli” diyebileceğimiz kadar gelişmiş bir ülke değilse de benzer bütçelere çıkıyorsanız bizce de yeni bir ülke görmek daha heyecan verici.

 6. Merhabalar Budva’ya balayı için gitmeden sizin yazdıklarınızı okudum. 28 Eylül deniz için kötü bir tarih mi?

 7. Merhabalar, içerikler için öncelikle çok teşekkür.
  Bir yere gitmeden, program yapmadan sürekli sayfanızdayım, hayatımda yeriniz var desem abartmış olmam 🙂

  Özel aracımızla Karadağ’a geçmek istiyoruz, vizesiz yok, problem olmazsa Bulgaristan da kalıp geçmek istiyoruz.

  Özel araçla yurtdışı çıkışı yazınıza baktım ama emin olamadım.

  Özel araçla Karadağ’a giderken prosedür hk yardımcı olabilir misiniz?

  1. Merhaba Ayşe,
   “vizesiz yok” derken? Vizeniz mi yok? Vizeniz yoksa Bulgaristan’a giremezsiniz.

 8. Merhaba, Budva’da trafik ve park sorunu olduğunu sıkça okuyoruz. Sizce konaklama için merkeze uzak ama park sıkıntısı olmayan bir yeri mi tercih etmek daha iyi olur yoksa daha merkezi bir yer mi iyi olur? Teşekkürler:)

  1. Merhaba biz Karadağ’da her zaman tam merkez değil merkeze yakın yerleri öneriyoruz örneğin Kotor merkez değil de Dobrota gibi 🙂 Veya kalacağımız otelin otopark hizmeti var mı öğrenip ona göre hareket ediyoruz.

 9. Merhabalar, size farklı bir sorum olacak, vermiş olduğunuz linkten önceden booking oluşturarak araç kiralama yaptık, aracı havaalanından teslim alırken 200 € depozito bedeli ve 135 € da sigorta bedeli aldı, bu sigorta bedelini siz araç kiralarken de aldılar mı? Normalde rezervasyon yaparken oluşturulan fiyatın içinde bu da dahil olması gerekir?

  1. Selamlar
   Hangi sigorta seçeneğini seçtiğinize göre değişir. Full coverage aldığınızda depozito alınmaz. belli bi hasar miktarından sonra sigorta karşılayacaksa bu miktarın altı için depozito alınır

  2. Sibel merhaba, biz de Tivat- Montenegro’dan araç kiralarken booking in bize sattığı sigortayı kabul etmeyip kendileri yaptılar. Booking ile iletişim kurup diğerini iptal edebileceğimizi söylediler. Booking e ulaşmak epey zor, siz durumu nasıl çözdünüz? Şimdiden teşekkür ederim

  3. Miločer yani Kral’ın Plajı na Duşlar yapılmış. Restaurant da var. California Hotelinkini tavsiye edebilirim. Miločer Müthiş güzel bi Plaj. Anamurium u hatırlıyor. Sveti Stefan Adası Na 25 Euro ya günde 6 vakit turlar oluyor. Yemekten sonra 18:00 e rezervasyon yaptım. Ayrıca park ücretleri Duvrovnik le yarışır. Orda 2 saat için 30 Euro ödemiştim, burda VW California saati 7 Euro.
   Emekleriniz için teşekkürler, gerçekten çok faydalı.
   Montenegro için Turistlere yönelik telefon kartı var. 7 gün 500 mb 10 Euro. 15 gün 15 Euro. Pass ı gösterip alınabiliyor. Otomatik aktif oluyor.

 10. Merhaba, ekim başında denize girmek mümkün olur mu acaba yoksa çok mu soğuk olur? Teşekkürler şimdiden 🙂

 11. İyi günler . Ben Azərbaycan dan Murad , şimdi Budva dayım şize yazdım . İyiki varsiniz

 12. merhaba 1-4 haziran taihlerinde podgorica ya gidiyoruz, 2 gece budva, 1 gece kotor mu olmalı yoksa tam tersi mi sizce? tavsiyede bulunursanız memnun olurum. Bu tarihte denize girilir mi bilemedim?

  1. Hava güzelse girersiniz.
   2 budva, 1 kotor da olur, 1-2 de. Mesafeler yakın olduğu için birinde kalıp her yere ulaşabilirsiniz.

 13. Merhaba şu anda Karadağ’da tatildeyiz, Moskva otelin cafesinden yazıyorum:) Şahane bir sayfa yapmışsınız, gelmeden önce okumadım ama bahsettiğiniz yerlerin hepsini gezdik bizde. Tam isabet öneriler de bulunmuşsunuz, tebrik ederim.

  1. Merhaba çok soğuk olmaz ancak denize girme mevsimini de ıskalamış olursunuz. Ancak sokaklar gezmek için ideal sıcaklıklarda olur.

 14. Merhaba. Balkan turu planlıyorum. 4 gün Kotor 2 gün Budva 2 Gün Bosna Hersek nasıl olur sizce yetiştirebilir miyim gezilecek çoğu yeri ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir