KARADAĞ GEZİLECEK YERLER

Karadağ geziniz için araştırma yapıyorsanız, doğru yerdesiniz. Herhangi bir plan ya da rezervasyon yapmadan önce ilk okunmasını önerdiğimiz yazımız budur!

Bu yazımızda size Karadağ’da gezilecek yerleri, hangisine ne kadar zaman ayırmanız gerektiğini, nerede kalırsanız mantıklı olur gibi Karadağ gezinizin ana hatlarını çizmenizi sağlayacak bilgileri paylaşacağız.

Anlatacak tonla şeyimiz var o yüzden jet hızıyla konuya gireceğiz: Karadağ’ın başlıca turizm noktaları; Budva, Kotor Körfezi (Kotor + Perast + Dobrata), Tivat, Lovcen, Herceg Novi, Bar ve Podgorica. Karadağ’ın baştacı ise açık ara Kotor Körfezi. Ayrıca ülkenin kuzeyinde harika milli parklar da var, ancak genellikle insanlar kıyı şeridini tercih ettiği için biz oralara bu yazımızda girmeyeceğiz.

Neden Karadağ


Az sonra anlatacağımız her şeyin sonu “Acil buraya gelmelisiniz”e bağlanacak, şimdiden uyaralım:

– Karadağ, Hırvatistan ve Romanya tüm Balkanlar’ın açık ara en güzel 3 yeri. Artık Romanya ve Hırvatistan’a vizesiz gidilemiyor.

– Vize gerekmiyor.  Karadağ’da yakında yakında Avrupa Birliği’ne girecek ve Schengen Vizesi gelecek. Bir an önce gidip görmek lazım. Diğer vizesiz gidilen ülkeler için tıklayın.

– Yakın, Türkiye’den arabayla bile gelen çok. Bilgi için: Özel Araçla Yurt Dışına Nasıl Çıkılır

– İstanbul – Podgorica uçuşu 1 saat 20 dakika sürüyor. Aşağıda ulaşım alternatiflerinden bahsettik.

– Deniz, tarih, doğa harika

– Bazı yerleri Avrupa dokusunda,

– Ama fiyatlar Avrupa’dan daha insaflı (aşağıda fiyat bilgisi de vereceğiz)

– Çok revaçta: Son senelerde Karadağ’da bir turizm patlaması yaşanıyor. Cruiseların da yeni favori durağı olmuş. Kotor için geleceğin Dubrovnik’i deniyor. Aşırı kalabalıklaşmadan gelin görün.

– Vize gelmesine az kaldı: Biliyorsunuz, Hırvatistan AB’ye girince vize geldi, fiyatlar arttı, gidemeyenler “Keşke hızlı davransaydık” dedi. Tam ne zaman gireceği belli olmasa da şimdiden Karadağ için geri sayım başladı.

– Balkan turuna çıkacaklar mutlaka görmeli.

Ama…

Beklentileri doğru koymak adına bazı şeyleri de netleştirmekte fayda var:

– Karadağ bir lüks ülkesi değil. Çok hoş samimi yerler var. Keyifle ve lezzetle yer içersiniz var ama eğer beklentiniz ihtişamsa bunu karşılamaz. Tivat’taki Porto Montenegro ülkenin en lüks yeri, orada iyi tasarımlı 3-5 restoran ve 1-2 haute-couture mağaza bulunuyor.

– Yugoslavya modunu üzerinden yeni silkeliyor. O yüzden bazı şeyler geriden geliyor ve servis çıldırtasıya yavaş olabiliyor. :)))

– Şehir hayatı tatili arayanlar için Karadağ limitli bir yer. Öyle galeri, müze, gece hayatı, etkinlik falan çok yok, zaten koca ülkenin nüfusu Ağrı’nınkinden hallice; 620 bin kişicik. 🙂


Karadağ Seyahati Planlaması – Gitmeden Önce

Karadağ’a Nasıl Uygun Fiyatlı Uçak Bileti Bulurum?

Karadağ’a uçakla gelecekseniz, ya ülkenin başkenti olan Podgorica’da bulunan Podgorica Havalimanı’na ineceksiniz ya da Tivat Havalimanı’na. Fakat uçak biletinizi almadan önce mutlaka fiyat karşılaştırması yapın deriz.

– Podgorica Havalimanı’na uygun fiyatlı UÇAK BİLETİ bulmak için TIKLAYIN.
– Tivat Havalimanı’na uygun fiyatlı UÇAK BİLETİ bulmak için TIKLAYIN.


Karadağ’da Seçtiğimiz Oteller & Evler

Karadağ’da ana hedefiniz Kotor olacaksa, merkezde değil onun biraz dışı olan sahil kasabası Dobrota’da konaklamanızı öneriyoruz. Onun dışında Budva’nın merkez otelleri de çok güzel. Ayrıca Karadağ’ın genelinde otelden çok ev tutmak daha yaygın. Bizim sizin için seçtiğimiz oteller ve evler şöyle:

Hotel Majestic $$$


Budva’nın Eski Kent bölgesine 200 metre mesafede bulunan dört yıldızlı bir otel. 2017’de Karadağ’ın en küçük oteli olarak Wild Beauty Award ödülü kazanmış. İncelemek için TIKLAYIN.

Hotel Forza Terra $$$


Dobrota’da, 5 yıldızlı bir spa ve fitness oteli. İçinde açık ve kapalı yüzme havuzu, fitness salonu, saunalı spa merkezi gibi hizmetler var. Teraslı odalarının manzarası harika. İncelemek için TIKLAYIN.

Apartments Miramar $$


Biz burada çok severek kaldık. Temiz, ferah, balkonu deniz manzarasına açılan odaları oldukça keyifli. Ayrıca şezlonglu özel bir yüzme alanı da var. İncelemek için TIKLAYIN.

Apartements Ave R $$


Denize kıyısı olan seçeneklerden biri. Zaten önünde küçük bir de özel plajı var. Her odanın kendine ait balkonu var. İncelemek için TIKLAYIN.

Aşağıdaki bağlantılardan Kotor ve Budva’daki tüm otelleri ve kiralık evleri inceleyebilirsiniz.

– Kotor’daki tüm OTELLER ve VİLLALAR için TIKLAYIN.
– Budva’daki tüm OTELLER ve VİLLALAR için TIKLAYIN.

Fiyat karşılaştırmalarını kişi başı maliyetlere göre yapıyoruz. Özellikle evlerde çok kişi konaklama yapılabileceği için ev kiralamak daha avantajlı oluyor. Çiftler için de uygun fiyatlı güzel evler mevcut. Şimdiden harika bir tatil diliyoruz.


Araba Kiralamak Gerekir mi?

Karadağ yüzölçümü küçük bir ülke ama gezilecek yerler dağılmış durumda. Sadece Kotor Körfezi’nde gezilecek çok yer var. Buna bir de Budva, Tivat ve Perast gibi ülkede gidilecek diğer yerleri de ekleyin. O nedenle de altınızda aracınız olması çok büyük rahatlık sağlıyor. Bu nedenle havalimanından araç kiralamanızı öneririz.
– Podgorica Havalimanı’ndan uygun fiyatlı ARAÇ KİRALAMAK için TIKLAYIN.
– Tivat Havalimanı’ndan uygun fiyatlı ARAÇ KİRALAMAK için TIKLAYIN.

Karadağ’da Gezilecek Yerler

Haritayı zoom yaparak detaylı görüntüleyebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

 1. Budva
 2. Sveti Stefan
 3. Kotor
 4. Dobrota
 5. Kayaların Leydisi
 6. Perast
 7. Tivat
 8. Porto Montenegro
 9. PMYC Pool
 10. The Clubhouse
 11. Waikiki Beach
 12. Herceg Novi
 13. Mamula
 14. Mavi Mağara
 15. Rose
 16. Ülgün
 17. Bar
 18. Stari Bar
 19. Lovcen
 20. Njeguši Köyü
 21. Podgorica
 22. İskodra Gölü
 23. Tara Nehri
 24. Durmitor Milli Parkı
 25. Crno Gölü
 26. Ostrog Manastırı

Yeme-İçme

 1. Konoba Portun
 2. Al Posto Giusto
 3. La Roche Beach Club
 4. Ribarsko Selo
 5. Restoran Mirišta
 6. Pečenjara Podgorica Dragović
 7. Pećina Vina Plantaže
 8. Skadarsko Jezero

1. Budva

Budva Old Town
Foto: Flickr / smesnifilmi

Budva Karadağ’ın en isim yapmış, en çok ziyaret edilen yeri ama bu en güzel yeri olduğu anlamına gelmiyor. Muhtemelen bir zamanlar muhteşem sahilleri ve tarihi yerleşimleri ile öyleymiş ancak çarpık yapılaşma ile maalesef biraz harcanmış. Kendi aramızda Karadenizli müteahhitler burayı da bulmuş diye şakalaşırken bi de baktık gerçekten de epey Türk inşaat firması var. Asjdjsj…

Bununla birlikte Budva hala Karadağ’da görülmesi gereken yerler arasında. Özellikle de Sveti Stefan ve Budva Old Town muhteşem yerler. En güzel plajlar da Budva taraflarında. Ben Adriyatik Denizi diyeyim, siz anlayın. İnsanlar, özellikle de Ruslar, akın akın Budva’ya deniz kum güneş tatili için gidiyor, ve tabi ki casinolar için de. 🙂 Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

2. Sveti Stefan

Sveti Stefan


Sveti Stefan, Perast ile birlikte Karadağ’ın çok kart posta basılmış yeri olabilir. 15. yüzyılda bir balıkçı köyü olarak kurulmuş. 1442’de Osmanlı’nın Balkanlara sürekli düzenlediği seferlerden korunmak için etrafını kale duvarları ile örmüşler. Bugün ise dünyanın en güzel butik otel zincirlerinden biri olan Aman tarafından otel olarak işletiliyor. Karadağ’ın en özel oteli desek yerinde olur. Konukları arasında Hollywood yıldızları, devlet adamları, ünlü sporcular var. Adaya sadece otel misafirleri girebiliyor. Otelde kalmadan adayı gezmenin tek yolu oteldeki restoranlardan birinde yemek yemek.

Ada Budva merkeze arabayla sadece 15 dakika mesafede. Budva yönünden gelirken çok hoş bir ormanın içinden geçiyorsunuz. Adaya varmadan, ormanın içinde, deniz kıyısında otelin tesislerinden biri olan Villa Milocer’den geçeceksiniz. 1934’te Kraliçe Marija Karadordevic’in için yapılmış, daha sonra Yugoslavya’nı başkanı Josip Broz Tito tarafından yazlık olarak kullanılmış. Villa Aman’ın idaresinde ama orman ve bulunduğu koy halka açık. Milocer’den adaya hoş bir yürüyüş yolu var.

Adaya uzanan köprünün bir tarafı otel misafirlerine ait, diğeri ise halk plajı. Yazın oldukça kalabalık oluyor. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

3. Kotor Körfezi’ni Turlayın


Bir başka yazımızda şöyle özetlemiştik:

Karadağ bizce Avrupa’da vizesiz gidilebilen en güzel yer, Karadağ’ın baştacı da Kotor Körfezi. Karadağ’ın baştacı da Kotor Körfezi. Adriyatik Denizi’nindeki en güzel koylardan birine kurulan yerleşim Venedik tarzı mimarisi, İtalyan mutfağı, muh-te-şem manzarası, cana yakın insanı ile kendine aşık ediyor.

Nereye gidilir, nerede kalınır, ne kadar zaman ayırmak lazım, nasıl gezilir için sizi şöyle alalım:
KOTOR KÖRFEZİ’NDE KAÇIRILMAMASI GEREKEN 11 YER

Aşağıda Kotor Körfezi’ndeki yerleşimleri kısaca bahsedeceğiz, o yüzden bizim bu maddede özellikle önermek istediğimiz şey bu muhteşem körfezi bisiklet, araba ya da motosikletle mutluka ama mutlaka bir turlamak. Tivat ve karşı yakada Adriatica restoranın yanındaki iskele arasında feribot seferleri var (haritada mavi ile işaretli).

4. KotorKotor Old Town (Kotor Stari Grad olarak da geçiyor) Kotor Körfezi’ndeki en büyük yerleşim ve bölgenin kültür merkezi. Dünya üzerindeki en güzel ortaçağ yerleşimlerinden biri desek abartmış olmayız. Gezmeye ve fotoğraf çekmeye doyamacaksınız. Hem şehri gezmenizi, hem de sırtını yasladığı dağın tepesideki kaleye çıkıp Kotor’un imza manzarasından bir fotoğraf çekin deriz. Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

Şehirde nereleri gezmeli, nerede yiyp içmeli derseniz ona da kallavi bi cevabımız var: KOTOR GEZİLECEK YERLER

5. Dobrota

Aslında arkadındaki binaları çekmeye çalıyorum, abi üzerine alındı.

Kotor sokaklarında turistlerle omuz omuza gezerken bir noktada “Yahu yereller nerede?” diyecekseniz. Yerel halk henüz turistik olmayan Dobrota’da takılıyor. Kotor Körfezi’ni gezerken Dobrata’da kalmak çok mantıklı çünkü:

– Öncelikle İtalyan mimarisi ile çok tatlı bir yerleşim.
– Konumu çok iyi. Kotor Körfezi’nde görmek isteyeceğiniz birçok yerin ortasındasındasınız.
– Kotor Körfezi, Boka Körfezi’nin için için içindeki körfez olduğu için su sirkilasyonu çok iyi değil. Daha temiz olduğu için yereller burada yüzmeyi tercih ediyor. Yani denize girme şansınız da var. Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.
– Ülkede en sevdiğimiz restoran olan Konoba Portun da burada. 🙂 Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

Dobrata hakkında detaylı bilgi ve en beğendiğimiz kiralık evleri burada paylaştık:
KOTOR KÖRFEZİNDE KAÇIRILMAMASI GEREKEN 11 YER
Bu yazımızı okumanız konusunda çok ısrarcıyız çünkü en önemli planlama tüyolarını orada bulacaksınız.

6. Perast ve Lady Of The Rocks

Our Lady Of The Rock

Herhalde Karadağ’ın en çok fotoğraflanmış yeri Perast ve iki adası Lady Of The Rocks ve Sveti Djordje olabilir. Konum için tıklayın. Haritada 5 numara. Kotor’dan arabayla 15 dakika süren Perast muh-te-şem bir Orta Çağ köyü. Kotor ile birlikte ikisi bir bordo pasaportlunun başına gelecek en güzel şeyler. Genelde insanların ülkede mimarisi ve coğrafyası ile en çok beğendiği yer oluyor. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara. Haritada 6 numara.

Nerelerini görmeli, kaçırılmaycak şeyler, en iyi yeme-içme ve konaklama seçenekleri neler için hemen tıklayın: PERAST

7. Tivat

Kaynak: Port0 Montenegro


Karadağ’da genellikle hayat standartı her yerde aynı. Tivat’ta da kafeler, dükkanlar, oteller genellikle temiz, bakımlı ama ambiyans olarak çok ortalama yerle var. Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

Karadağ, lüks ile Kanadalıların yaptığı Porto Montenegro isimli marina ile tanıştı. İçinde birkaç dükkan, sushiden İtalyan’a 3-5 güzel restoran var. Mimari olarak da çok hoş bir proje. Çok büyük olmasa da insan içinde kendini çok iyi hissediyor. Kesinlikle bir akşam yemeğini buraya ayırmaya değer. Akşam bazı restoranlar bara dönüyor. Yemek sonrasında barlarda da biraz takılırsınız. Marinadan çıkıp biraz da sahilde yürürsünüz. Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.

Mekan önerilerine gelecek olursak:

– En piyasa yer Al Posto Giusto. Yemekleri ortalama ama herkes burada takılıyor. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.
– Porto Montenegro Yacht Club Pool da gündüz piyasasının takıldığı yer. Bütün Ruslar buranın ikonik havuzu ile poz verme derdinde. Konum için tıklayın. Haritada 9 numara.
– The Clubhouse akşam DJlerin çaldığı rahat ama şık ortamı olan bir bar. Sahibi Avusturalyalı. Konum için tıklayın. Haritada 10 numara.
– Platinum da piyasa gece kulübü.
– Gece hayatını daha sıcak bir bar da geçirmek isterseniz marina’nın dışında ama hemen yakınındaki Propella‘ya bakın.
– Ülkenin tümünde gördüğümüz en güzel otel burada: La Roche. Restoranı da iyi, aklınızda olsun. Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.
– Denize girmek için en iyi yer de Waikiki Beach Konum için tıklayın. Haritada 11 numara.

8. Herceg NoviHerceg Novi Kotor’dan Hırvatistan’a doğru giderken geçtiğiniz tarihi sahil yerleşimlerinden biri. Bir Perast ya da Kotor olmasa da mimarisi ve manzaraları yine çok güzel. Porto Montenegro’nun bir benzeri buraya yapılıyor. Şimdiye kadar Kotor, Tivat ve Budva’nın gölgesinde kaldıysa da çok yakın zamanda ülkenin en hip yerlerinden biri olacağı garanti. Yelken kursları ya tekne turları için doğru yer. Konum için tıklayın. Haritada 12 numara.

Manzara turu için en doğru yer kesinlikle Kotor Körfezi ama deniz keyfi yapmak için tekne turu yapmak isterseniz Herceg Novi’den tekne kiralamak mesafeler açısından mantıklı. Hem böylece Karadağ’da en çok ziyaret edilen yerlerden olan Mamula Fortress (Kaleden oluşam bir ada. Konum için tıklayın. Haritada 13 numara.) ve The Blue Cave‘e de (masmavi suları ile koca bir mağara) uğrayabilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 14 numara.

Eğer özel tekne ile gidiyorsanız Rose Kalesi (Forte Rose), Ribarsko Selo (Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.) ve Mirista Restoran yemek molası için hoş bir yer. Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

9. Rose

Foto: Instagram/ montenegro.drone
Foto: Visit Montenegro

Az önce bahsettiğim Forte Rose yani Rose Kalesi, adını bu Rose isimli eski ufacık balıkçı kasabasından alıyor. Gerçekten ufacık, çok tatlı bir yerleşim. Karadağlıların yazlık evleri ve 2-3 restoran dışında hiçbir şey yok. Eğer tatilinizin bir noktasında sakin bir sahil yerleşiminde tarihi binaların önünde denize girmek ve kitap okumak varsa Rose size uyabilir. Ama beklentiniz bu değilse, göreceğiniz herşey yarım saate kalmadan biteceğinden sıkılabilirsiniz. 🙂 Konum için tıklayın. Haritada 15 numara.

10. Ulcinj (Ülgün)


Karadağ’dan Romalılar, Bizanslılar, Venedikliler ve Osmanlılar olmak üzere bir sürü büyük uygarlık geçmiş. Ülkenin batısına gittikçe dominant olarak İtalyan, doğusuna gittikçe de Osmanlı mirası kendini hissettiriyor. Arnavutluk’a yakın bir sahil yerleşimi olan Ulcinj’de önemli bir müslüman nüfusu yaşıyor. Şehrin sahildeki tarihi kısmı en güzel yeri. Görmek için taş çatlasa 1-2 saatte ihtiyacınız var. Konum için tıklayın. Haritada 16 numara.

11. Bar & Stari Bar

Osmanlı Kotor’u çok kez almayı deneyip başarısız olsa da Bar’ın olduğu bölgeye 500 seneye yakın hükmetmiş. Bar’da bu tarihin izlerini görmek mümkün. Aynı zamanda hem protestant, hem de ortodoks bir nüfusa sahip olması da burayı zenginleştiriyor. Konum için tıklayın. Haritada 17 numara.

Tarihi Bar, yani Stari Bar hoş bir yer ama genel olarak Bar için çok özellikli bir yer diyemeyiz. Kitesurf yapmıyorsanız, çok da yolunuzu düşürmenize gerek yok. Ama olur da giderseniz Stari Bar’daki Kula restoranda yemenizi öneririz. Konum için tıklayın. Haritada 18 numara.

Karadağ’dan İtalya’da feribot ile geçmek mümkün. Seferler Bar ile Bari arasında gerçekleşiyor.

12. Lovcen


Lovcen Kotor’un tepesinde harika manzaralar vaad eden bir milli park. Açık bir günde içindeki Njegoš Mausoleum’un arka tarafından, bir yanda sadece Kotor da değil, tüm Boka Kotorska (Boka Körfezi), diğer yanda Skadar Gölü ve hatta Durmitor, Komovi ve Prokletije gibi Kuzey Montenegro dağlarını görebiliyorsunuz. Konum için tıklayın. Haritada 19 numara.

Njeguši Köyü hem eski taş evleri hem de prosciutto ve peyniri ile meşhur. Bir de kastradina adında tütsülenmiş koyun sosisi meşhur. Medovina diye baldan yapılan geleneksel bir likörleri var. Konum için tıklayın. Haritada 20 numara.

13. Podgorica


Eğer yazın Karadağ’a geliyorsanuz, ülkeniz başkenti olmasına rağmen Podgorica için söyleyebileceklerimiz “Burada zaman kaybettiğinize pek değmez, hızlıca sahillere inmeye bakın” şeklinde. Zaten bütün ülke de öyle yapıyor. 🙂 Pek güzel bir şehir değil ama kışın Karadağ’ın en hareketli yeri. Birkaç cafe, restoran ışında turistik anlamda çok da cazip bir yer değil. 🙂 AMA havalimanının çok yakınındaki etçide bir yemek yemeğe durulur. Konum için tıklayın. Haritada 21 numara.

Havalimanı Yolunda Efsane Bir Et Yemek İsteyen?

Sanırım Tivat’a direkt uçusun olmamasının tek güzel yanı Podgorica’da hava limanın tam karşısında bulunan bu müthiş etçi. Ya geri dönerkenki ya da ilk vardığınızda Pecenjara isimli restoranda bir et yemeniz lazım. Hem ekonomik, hem de yediğiniz yiyeceğiniz en güzel tandırı yapıyor. Artık, maharet adamlarda mı, yoksa Karadağ’da ekolojik tarım ve hayvancılık yapılmasında mı bilmeyiz. Özellikle tandır öneriyoruz. Kuzu daha popüler, kuzu yemeyene dana da var. Menüde “meat under the baking lid” olarak geçiyor. Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

Bir de yine havalimanı yolu üzerinde üzerinde Vranjina Adası denilen kara ile bağlantılı bir yer var. Adada, buranın en büyük şarapçısı Plantaze’nin yeri var. Şişeleri kabine alamayacağınızı, valize koymanız gerekeceğini unutmayın. Elinizde götürmek isterseniz aynı şaraplar duty free de satılıyor ama fiyatlar iki katı. Konum için tıklayın. Haritada 7 numara. Karşısındaki Jezero restoran da iyi bir balıkçı. Krap isimli lokal balığı meşhur. Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.

14. İşkodra Gölü (Skadar Gölü)

Foto: Flickr / Raymond Zoller

Podgorica Havalimanı’ndan Budva’ya giderken kocaman bir gölün kenarından geçeceksiniz. İşkodra Gölü, Karadağ ve Arnavutluk arasında doğal sınır oluşturuyor. Hiking, kano, tekne turları düzenleniyor. Etrafındaki bağlarda Karadağ şaraplarını tadabilirsiniz. Bizce göl güzel olmasına güzel ama Karadağ’da 10 günden fazla kalmıyorsanız yanından geçerken seyretseniz kafi. 🙂 Konum için tıklayın. Haritada 22 numara.

15. Diğer

Tara Kanyonu ve Köprüsü, Fotoğraf Kaynak: www.montenegro.travel

Tara Nehri Kanyonu’nda Rafting: Tara Nehri’nde rafting, belki de Karadağ’da yapılabilecek en adrenalin yüklü aktivite olabilir. Avrupa’daki en derin, dünyanın ise en derinlerinden biri olan kanyondan akan nehir, tüm dünyadan rafting tutkunlarının favorisi arasında. Konum için tıklayın. Haritada 23 numara.

Durmitor Milli Parkı’nda Hiking: UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Durmitor Milli Parkı, sadece Karadağ’ın değil dünyanın en iyi hiking, trekkin, dağ tırmanışı ve rafting noktalarından biri olarak gösteriliyor. İçinde 18 tane buzul gölü, inanılmaz bir fauna ve flora ve göz alabildiğine yeşil alan ve dağ manzaraları bulabileceğiniz milli parkta maksimum yükseklik 1523 metereye varıyor. Konum için tıklayın. Haritada 24 numara.

Kara Göl (Crno Jezero): Bizde Artvin’de olduğu gibi Karadağ’ın da bir Kara Göl’ü var. Durmitor Milli Parkı’nda bulunan bu göl, yukarıda bahsettiğimiz 18 buzul gölünden biri. Burayı diğer 17’sine göre daha özel yapan şey ise göle karşı dağ manzarası. Konum için tıklayın. Haritada 25 numara.

Ostrog Manastırı: Bir 17. yüzyıl manastırı olan Ostrog Manastırı, tüm ülkedeki en önemli haç noktası. Sümela Manastırı misali bir dağın içine gömülmüş olan manastır gerçekten de büyüleyici bir yer. Konum için tıklayın. Haritada 26 numara.

Nasıl Bir Rota Çizmeli

Ne kadar zamanınız var Nereleri Görmeli Notlar
1 gün Kotor Körfezi Turu (Perast, Dobrota, Kotor) Kotor Körfezi gezi rehberimiz için tıklayın
2 gün Kotor Körfezi + Budva Kotor Körfezi 1 tam gününüzü alır, ertesi gün Budva Old Town + Sveti Stefan yaparsınız.

Budva – Kotor 30 dakika. Mesafeler yakın olduğu için otel değiştirmeden 2 gece aynı yerde kalabilirsiniz.

3 gün Kotor Körfezi + Tivat + Budva Kotor Körfezi + Budva Old Town + Sveti Stefan + Przno

Budva – Kotor 30 dakika. Üşenirseniz valiz toplamayın. Diğer bir seçenek 2 gün Kotor + 1 gün Budva’da gecelemek olabilir.

Kotor – Tivat 20 dakika.

4 gün Kotor Körfezi + Tivat + Budva Kotor Körfezi + Budva Old Town + Sveti Stefan + Przno + Hawai Adası

2 gün Kotor Körfezi + Budva’da kalarak gezin.

5 gün Kotor Körfezi + Tivat + Budva + Herceg Novi Yukarıdakine ek olarak Herceg Novi + tekne turu
6 gün ve üzeri Schengen vizeniz varsa Hırvatistan’a geçin. Karadağ’da gezilecek çok yer var ama hiç biri Hırvatistan kadar etkileyici değil. Herceg Novi’den Dubrovnik 1 saat sürüyor ama sınır trafiğine hazır olun.

Karadağ Nerede & Nasıl Gidilir

– Karadağ Balkanlar’da Hırvatistan ve Arnavutluk sahili arasında 2006’da kurulmuş nisbeten yeni bir ülke.
– Ülkede 2 havalimanı var. Tivat turistik yerleri daha yakın olan ama Türkiye’den direkt uçuş yok.
– Başkent Podgorica‘ya THY direkt uçuyor. Oradan Kotor’a özel transfer, otobüs ya da araç kiralayarak Kotor’a ulaşabilirsiniz. Uçuş sadece 1,5 saat sürüyor!

Alternatif Ulaşım Fikirleri
– Çok girişli Schengen vizesi olanlar Dubrovnik’e uçabilir. Arası 1- 1,5 saat. Hem ikisini de gezmiş olursunuz. Sınırda sıra olabiliyormuş ama.
– Tiran, Arnavutluk 3,5 saat mesafede ama biletler daha uygun.
– Son olarak, Balkanlar turuna çıkıp Türkiye’den araba ile gelen de çok. Arabayla nasıl yurt dışına çıkılır bilgi almak için tıklayın.

Bütçe

Konaklama Yemek Günlük bütçe/ kişi
Düşük Bütçe -Hostel yatakhanesi veya paylaşımlı ev günlük: 12–21 Euro -Bir dilim pizza: 2.50 Euro 85 Euro’dan daha az
Orta seviye -Orta karar bir otelde çift kişilik oda: 45–100 Euro -Geleneksel bir restoranda yemek: 10–30 Euro 85–185 Euro arası
Lüks -Güzel bir otelde çift kişiik oda veya süit: 100–600 Euro -Güzel bir restoranda balık yemeği: 25–50 Euro 185 Euro’dan daha fazla

Fiyatlar

Genel olarak: Avrupa’dan ucuz, Balkanlar’dan pahalı.
– 1,5 litre su 0,6€ (markette)
– Ana yemek 10-15€‘ ya 2 kişiyi doyuran dev porsiyonlar
– Konaklama çok değişiyor. Çok bir şey aramıyorum, ucuz olsun yeter derseniz ev kiraları 50 euro civarında. Manzaralı yerler ise 100€’dan başlıyor. Oteller ise tabi ki daha pahalı.
– Araba kiralama günlük 18-20 € limitli sigorta ile. Kapsamlı sigorta için +10€ daha koyun.

Karadağ’da Dil

– Ülkede Sırpça’nın bir lehçesi olan “Karadağca” konuşuluyor ama İtalyan etkisi hem mutfağa, hem de dile girmiş. En basitinden bugün hala selamlaşmak için “ciao” kullanıyorlar.
– Osmanlı Karadağ’ın bir kısmını uzun seneler yönetmiş. Dolayısı ile dillerine Türkçe’den de bolca kelime de geçmiş. Özellikle de sebze meyveler, yiyecek isimleri.
– Herkes İngilizce konuşuyor. Büyükler az biraz, gençler daha iyi.

Telefon Hattı

Telenor’un kontörlü hatlarından alabilirsiniz. Havalimanında çıkıştaki büfede satılıyor ama oradan almayın, aktivasyon problemi oluyor. Mutlaka GSM’in kendi mağazasında işleminizi yapın. Biz Kotor Stari Grad’ın yanında Kamelija isimli bir alışveriş merkezinin içinde Telenor şubesinden yaptık ama Budva’da merkezde de var.

Araç Kiralama

Trafik Problemi Uyarısı

Kotor etrafında yollar tek şerit gidiş-geliş olduğu için trafik acayip sıkışıyor. Temmuz ve Ağustos ayında araba yerine motor kiralamak çok daha pratik olacaktır. Ya da Dobrota’da konaklayıp hem Perast’a, hem de Kotor’a bisikletle gidip gelebilirsiniz ama tabi sıcakta zor olabilir.

Motor Kiralama

Karadağ’da iş yapacak olsam motor kiralama şirketi açarım. Motor kiralayabilirsiniz dedik ama talebi karşılayacak kadar motor yok! 2 gün sıra bekledik. Yani işiniz biraz şansa kalmış. Fiyatları da en ucuz sınıf arabandan 5 Euro falan daha ucuz! Yukarıda bilgilerini verdiğim Travelzoo Travel Agency kiralıyor. Önden yazışmayı deneyebilirsiniz. Bir de kaldığınız ev ya da otel ile yazışabilirsiniz. Onlar da yardımcı olabilir. Motor ehliyetininizin olması şart.

Havalimanı Transferi & Şoförlü Araç

Biz her gidişimizde Miraslav ile çalışıyoruz. Havalimanı transferinin yanı sıra bugün ya da şu kadar gün bizi arabanla gezdir şeklinde de anlaşabilirsiniz.
Bizden selam söyleyin mutlaka. +382 68 508 873

Instagram’a Da Bekleriz

https://www.instagram.com/p/BkPe3Yjhtiw/

 1. Muhteşem olmuş, emlak bilgisi alınacak güvenilir firma telefonları da paylaşabilseniz harika olacak. Elinize sağlık..

 2. Çok güzel hazırlanmış bir gezi yazısı. Ellerinize sağlık.
  Yazınızın hazırlanış tarihini göremedim o yüzden sormak istedim: Karadağ’a vizesiz seyahat hâlen geçerli mi? Şimdiden teşekkürler.
  Selamlar.
  Tayfun

 3. Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekür ederim. Benim de bir sorum olacak:
  Yakın zamanda bir iş teklifi aldım inşaat sektöründen.Gezip gördüğünüz kadar bilgi vermeniz yeterli olur; sizce inşaat sektörü orda nasıl?

 4. Selamlar, yazılarınızı da ayrıntılı şekilde okuduktan sonra Kotor’da (bu zor pandemi koşullarında!) bir ay geçirdim. Pişman değilim 🙂
  Size de bir teşekkür edeyim dedim, genel olarak önerileriniz, verdiğiniz bilgiler işime yaradı. Özellikle Miroslav önerisi! Sağ olsun hem gelişim, hem sonra arkadaşımın gelişi, hem de dönüşümüz olarak üç kere havaalanı transfer yaptık kendisiyle. Çok memnun kaldık, dakik, temiz arabalı, düzgün kullanan, iyi iletişim kuran, çok iyi ve sorunsuz bir şofördü. Bir sefer kendisi meşguldü, aynı kendisi gibi düzgün İngilizce konuşan ve iyi şoför olan bir arkadaşı transferi yaptı. Umarım turizm en kısa zamanda açılır da Miroslav ve benzeri, işini güzel yapan insanlar kazanmaya devam ederler. Size de (bana da!) tez zamanda yine yeni gezmeler dilerim, sevgiler.

  1. Sadece müslüman ülkelerde standart olan helal. Onun dışındaki ülkelerde böyle bir kaide olmuyor dolayısı ile Karadağ’da da yok

 5. Merhaba, öncelikle paylaştığınız her bilgi için teşekkürler… O kadar güzel anlatmışsınız ki… Mayıs ayı için bir Karadağ gezi planımız var. Şimdiden araştırmalara başladım 🙂 yanımızda 2 yaşındaki kızım da olacak, o nedenle ona göre de bir gezi rotası oluşturmak istiyorum. Karadağ’da gezilecek yerler arasında 15. maddede belirttiğiniz milli park, karagöl vs yerleri görmek istesek sizce görebilir miyiz? Rafting alanları olduğu için 2 yaşındaki kızım için uygun mudur gezi alanları? Küçük çocuklu aileler için önerebileceğiniz başka bir şey de var mı ☺️

  1. Merhaba Sıla
   Bizde henüz çocuk yok. Neye ihtiyacı vardır, ne uygundur ne değildir maalesef bilmiyoruz maalesef

 6. Merhabalar,
  Bu güzel yol haritası yazınız için öncelikle teşekkürler. Bir sorum olacakti size Bosna-Hersek’ten Karadağ’a özel araçla geliş hakkinda bilginiz ya da duyumlarınız var mi? Google Maps e güvenerek çıkılır mi, sınırda sorun çıkarıyorlar mi vs gibi

 7. Merhaba çok teşekkürler bilgiler için. Tavsiyeniz üzerine Dobrotada kalmaya karar verdik. İnternette Podgorico-Kotor, Podgorico-Budva ve Dubrovnik-Kotor arası için otobüs bulabildim. Ancak birbirine daha yakın Dobrota-Kotor ya da Perast-Kotor için bulamadım. Belediye otobüsü gibi bir konsept var mı bu bölgeler için =) Ne tavsiye edersiniz? Daha uzun seyahatler için önceden bilet almayı düşünüyorum önceden ama bunlar için ne yapmak gerekir bilemedim.

  1. Merhaba,

   Epey emekle yazılmış bir yazı, teşekkürler. Küçük bir konuda uyarmak istedim 12. Bölüm Lovcen İngilizce kalmış, belki düzeltmek istersiniz.

 8. Merhaba nişanlım ile balayı için Montenegroyu tercih ettik yazınıza araştırma yaparken denk geldim. Gerçekten çok yararlı bir rota yapmışsınız. Bir Şey sorabilir miym Porto Montenegro Tivat ‘ta değil mi birde giriş ücreti var mı biraz daha bilgi verir misiniz?

 9. Tüm bilgiler için teşekkür ederim. Bir plan yapıyorum sizin de sitenizden oldukça faydalandım. Yalnız Pecenjara restoranının sitesini bulamadım. Tripadvisor gibi sitelerde kaydı yok mu acaba?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir