BÜYÜKADA’DA NE YENİR & NEREDE YENİR – MEYHANELER & ADA LEZZETLERİ

“Büyükada’da ne yenir & nerede yenir” sorusunu anca birkaç kategoride cevaplamak lazım çünkü popüler yerler ≠ en iyi yerler.

Yine de “Bir şey kültleşmişse vardır bir hikmeti” diyerek, merakını gidermek isteyenler olacaktır. Onları da düşünerek Büyükada’da ne yenir konusunu 4 şekilde cevapladık:

– Favori Büyükada Restoranlarımız: Kalabalıkların yığılmadığı ama bizim çok sevdiğimiz yerler
– Büyükada Klasikleri: Adalıların ayak alışkanlıkları
– Büyükada Meyhaneleri
– Büyükada Kahvaltı Mekanları 

Favori Büyükada Restoranlarımız

Yücetepe Kır Gazinosu

1978’den beri Aya Yorgi Kilisesi bahçesinde hizmet veren Yücetepe Kır Gazinosu, adanın hem en yüksek hem de en nostaljik noktası. Tahta masa ve sandalyeli salaş ortamı ile hem çok sempatik, muhteşem manzarası ile çok keyifli bir aile işletmesi. Favorimiz açık ara meşhur köftesi. Yanına da patates ve buz gibi bir bira. Mekan tüm yıl açık. Bir de küçük bir tüyo daha verelim. Dolunay gecelerinde burada harika bir mehtap oluyor. Konum için tıklayın.
👉 Haritada 21 numara ile gösterilen nokta.

 Eskibağ Teras Restoran

Fotoğraf Kaynak: Gulay Savas / Foursquare

Sahildeki kalabalıklardan kaçıp adanın en sakin köşesinde denize nazır lezzetli bir sofra kurmak isterseniz, Eskibağ Teras Restoran en doğru adres. Ahşap masa ve sandalyeleri ile salaş ama bir o kadar da keyifli olan restoran adanı arka tarafında kalıyor. İster zengin bir kahvaltı yapın ister günlük avlanan enfes deniz mahsülleri, ızgara çeşitleri, taze mezeleri ve lezzetli salataları için öğle veya akşam yemeğine gelin. Konum için tıklayın.
👉 Haritada 22 numara ile gösterilen nokta.

Büyükada Klasikleri

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/Fici

Öncelikle içiniz rahat olsun, bizim yukarıda önerdiğimiz 1 günlük programı yapıyorsanız, çok şey kaçırmayacaksınız. Açıkçası klasikler bazen pek de öyle efsane şeyler olmayabiliyor. Buradakilere de önermekten çok Büyükada’nın kültleşmiş rituelleri oldukları için yer veriyoruz.

Şimdi sıralayacağımız Büyükada’nın imza tatlarından kendinize bir liste yapın ve yanına tik ata ata gün içinde tatmaya çalışın. Dikkat baştan uyaralım. Bu listenin tamamına tik atmak her baba yiğidin harcı değil.  🙂

Altın Fıçı

Canınız şöyle pislik bir şeyler çekerse, Büyükada’da çarşı içindeki Altın Fıçı’da midye tava, kokoreç, papates kızartması yanına da buz gibi birer bira çekin. Konum için tıklayın.
👉 Haritada 1 numara ile gösterilen nokta.

Yalovalı

Yine çarşı içinde saat kulesinin orda Yalovalı diye Şarküteri / Market var. Buranın özelliği lokma döker gibi patates kroket yapması. Taze taze pişen kroketten, dilediğiniz kadar elinizde yiyorsunuz. Tam bir ada klasiği. Konum için tıklayın.
👉 Haritada 2 numara ile gösterilen nokta.

Büyükada Pastanesi

Büyükada Pastanesi ise adanın en köklü işletmelerinden. Sabah kahvaltısı için pudra şekerli börek veya kremaı börek alın, kendinize çay söyleyecek sakin bir köşe bulun ve tadını çıkarın. Yine bu pastanenin meşhur unlu mamülleri lokumlu kurabiye, palmiye kurabiyesi ve un kurabiyesinden bol bol alıp eve paket yaptırın. Konum için tıklayın.
👉 Haritada 4 numara ile gösterilen nokta.

Büyükada Dondurması

Büyükada’da yapılacak en turistik şeylerden biri de tercihinize göre şekerleme veya fındık-fıstık kaplı dev külahlarda dondurma yemek. Fakat bu keyfi maksimumda çıkarabileceğiniz adres, vapurdan indiğiniz anda karşınıza çıkan ve çok turistik olduklarından önlerinde uzun kuyruklar olan dondurmacılar değil. Meşhur Büyükada dondurmasının asıl adresi, seyyar arabasında her gün taze sütten ve mevsimlik meyvelerden dondurma satan, size dondurmadan bir gül buketi yapıp sunan Yunus. Yunus usta, bu işi yıllardır aile mesleği olarak yapıyor. Kendisine genellikle Anadolu Klübü önünde rastlayabilirsiniz. Dondurmalarını, sadece mevsimlik meyvelerden ve sadece ezme yöntemi kullanarak yaptığından, sahil kenarındaki mekanlarda gördüğünüz 20’li dondurma seçeneklerini bulmayı beklemeyin. Ayrıca dondurmasının “gelato” tarzı sütlü İtalyan dondurması sevenlere hitab etmeyeceği konusunda da uyarıda bulunalım. Çünkü kaymaklısı hariç tüm dondurmaları sorbe kıvamında.

Lale Büfe

2016’ya kadar Büyükada’daki en büyük nostaljilerden biri Lale Açık Hava Sineması’nda film keyfiydi. Ne yazık ki Lale sineması kapandı. Ama sinemanın hemen yanındaki, tatlı tuzlu tostu “garip” ile bir fenomen haline gelen Lale Büfe hala duruyor. Çikolata ve kaşarın garip ama bir o kadar da lezzetli birlikteliğine siz de şaşıracaksınız. Konum için tıklayın.
👉 Haritada 7 numara ile gösterilen nokta.

Karpuz Reçeli

Büyükada’nın bir de karpuz reçeli meşhur. Bu reçeli, Ada Kahvaltı‘da hem tadabilir hem de satın alabilirsiniz.
👉 Haritada 6 numara ile gösterilen nokta.

Sokak Lezzetleri: Turşı ve Pişmaniye

Biliyoruz mideniz çorba oldu ama akşam 5’ten sonra, meydandaki saat kulesinin oraya gelen seyyar turşu arabasından, favori turşu combonuzu yapmak ve lezzetli turşu suyundan içmeden adadan ayrılmayın.

Bir de Büyükada sokaklarında rastlayabileceğiniz bir pişmaniyeci var. Onu da yakalarsanız, kaçırmayın.

Büyükada Meyhanelerinde Rakı-Balık-Meze Yapın

“Hafta sonu kaçamağı dediğin köşesinden köşesine donatılmış bir sofra içerir” diyenleri en tatmin edecek şey şüphesiz ki nefis Ege otları, deniz mahsülleri, balıklardan oluşan Ada sofraları. Burada 3 seçeneğiniz var,

Eskibağ Teras Restoran

Yukarıda favorilerimizde kendisine hakkıyla yer verdiğimiz için burada tekrar anlatmayalım. Özetle; mekanı ve konumu ile rakı- balık için bizim şahsi favorimiz.

Fıstık Ahmet’in Yeri Prinkipo Restoran

Sahildeki dizi dizi restoranlar bölgesinden izole, onları geçtikten sonra sahilden bir kot arkada kalan yeşillik alanda gizlenmiş, sahibi Fıstık Ahmet ile özdeşleşmiş ada klasiği bir restoran. Gitmişken hoş sohbet Fıstık Ahmet ile mutlaka tanışın ve harika mezeleri eşliğinde rakıları tokuşturun. Cuma cumartesi canlı müzik de oluyor. Konum için tıklayın.
👉 Haritada 5 numara ile gösterilen nokta.

Milto

Ada klasiği deyip, turistik olmasını sineye çekip, kordondaki kalabalık sahil restoranlarından birine bizce kanaat etmeye mi karar verdiniz? Büyükada’nın tüm rakı-balık-meze restoranları sahil şeridinde sıralanıyor ve genellikle fiyat / kalite açısından birbirlerinin muadili ve çok da efsane oldukları söylenemez. Bu yüzden hepsini tek tek yazmak yerine aralarından birini seçtik: Milto. Izgaraları, kalamarı, ahtapotu ve balığı güzel yapıyorlar fakat adanın en turistik bölgesinde olduklarından fiyatlar biraz pahalı kaçabilir. Konum için tıklayın.
👉 Haritada 3 numara ile gösterilen nokta.

BONUS: Loc’Ada

Burası da adada geçtiğimiz senelerde MSA’lı şefler tarafından açılmış çok keyifli bir meyhane. Lezzstli mezeleri, fonda Yunan müzikleri ve hoş ambiyansı ile özel günleriniz için de tercih edebilirsiniz. Ayrıca buranın kendine özel sahili de var. Konum için tıklayın.

Büyükada Kahvaltıları

Büyükada’da kahvaltı yapmak çok güzel!
“Yemekler çok özel, menüde çok orjinal şeyler var” – falan diyemem, ama sadece adada olduğu için bile insana daha farklı geliyor, iyileştirici bir etkisi var sanki. Açıkçası vaadi de bu kadar.

Devamını okumak ve Ada’nın en iyi kahvaltıcılarını öğrenmek için: Büyükada Kahvaltılarının Kralı 5 Mekanları

Harita

Haritayı GoogleMaps‘te açmak için tıklayın.

1.Fıçı, 2. Yalovalı, 3. Milto, 4. Büyükada Pastanesi, 5. Fıstık Ahmet, 6. Ada Kahvaltı 7. Leyla Tost 8.Hamidiye Camii, 9. Meziki Köşkü, 10.Splendid Palace Otel, 11. Anadolu Köşkü, 12. Çankaya Caddesi, 13. Mizzi Köşkü, 14. Troçki Evi, 15. Rum Yetimhanesi, 16. Lunapark, 17. Reşat Nuri Güntekin Evi, 18. Adalar Müzesi, 19. Aya Nikola Oteli, 20. Aya Yorgi Kilisesi, 21. Yücetepe Kır Gazinosu, 22. Eskibağ Teras Restoran, 23. Club Ada Seded, 24. Sedef Adası Halk Plajı, 25. Elio Restoran.