BÜYÜKADA’DA NE YENİR & NEREDE YENİR – MEYHANELER & ADA LEZZETLERİ

“Büyükada’da ne yenir & nerede yenir” sorusunu anca birkaç kategoride cevaplamak lazım çünkü popüler yerler ≠ en iyi yerler.

Yine de “Bir şey kültleşmişse vardır bir hikmeti” diyerek, merakını gidermek isteyenler olacaktır. Onları da düşünerek Büyükada’da ne yenir konusunu 4 şekilde cevapladık:

– Favori Büyükada Restoranlarımız: Kalabalıkların yığılmadığı ama bizim çok sevdiğimiz yerler
– Büyükada Klasikleri: Adalıların ayak alışkanlıkları
– Büyükada Meyhaneleri
– Büyükada Kahvaltı Mekanları 

Favori Büyükada Restoranlarımız

Yücetepe Kır Gazinosu

1978’den beri Aya Yorgi Kilisesi bahçesinde hizmet veren Yücetepe Kır Gazinosu, adanın hem en yüksek hem de en nostaljik noktası. Tahta masa ve sandalyeli salaş ortamı ile hem çok sempatik, muhteşem manzarası ile çok keyifli bir aile işletmesi. Favorimiz açık ara meşhur köftesi. Yanına da patates. Mekan tüm yıl açık. Bir de küçük bir tüyo daha verelim. Dolunay gecelerinde burada harika bir mehtap oluyor. Konum için tıklayın.

Eskibağ Teras Restoran

Fotoğraf Kaynak: Gulay Savas / Foursquare

Sahildeki kalabalıklardan kaçıp adanın en sakin köşesinde denize nazır lezzetli bir sofra kurmak isterseniz, Eskibağ Teras Restoran en doğru adres. Ahşap masa ve sandalyeleri ile salaş ama bir o kadar da keyifli olan restoran adanı arka tarafında kalıyor. İster zengin bir kahvaltı yapın ister günlük avlanan enfes deniz mahsülleri, ızgara çeşitleri, taze mezeleri ve lezzetli salataları için öğle veya akşam yemeğine gelin. Konum için tıklayın.

Büyükada Klasikleri

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/Fici

Öncelikle içiniz rahat olsun, bizim yukarıda önerdiğimiz 1 günlük programı yapıyorsanız, çok şey kaçırmayacaksınız. Açıkçası klasikler bazen pek de öyle efsane şeyler olmayabiliyor. Buradakilere de önermekten çok Büyükada’nın kültleşmiş rituelleri oldukları için yer veriyoruz.

Şimdi sıralayacağımız Büyükada’nın imza tatlarından kendinize bir liste yapın ve yanına tik ata ata gün içinde tatmaya çalışın. Dikkat baştan uyaralım. Bu listenin tamamına tik atmak her baba yiğidin harcı değil.  🙂

Altın Fıçı

Canınız şöyle pislik bir şeyler çekerse, Büyükada’da çarşı içindeki Altın Fıçı’da midye tava, kokoreç, papates kızartması yiyin. Konum için tıklayın.

Yalovalı

Yine çarşı içinde saat kulesinin orda Yalovalı diye şarküteri / market var. Buranın özelliği lokma döker gibi patates kroket yapması. Taze taze pişen kroketten, dilediğiniz kadar elinizde yiyorsunuz. Çok beğeneni de var abartı diyen de ama bu tam bir ada klasiği olduğu gerçeğini değiştirmez. Konum için tıklayın.

Büyükada Pastanesi

Büyükada Pastanesi ise adanın en köklü işletmelerinden. Sabah kahvaltısı için pudra şekerli börek veya kremalı börek alın, kendinize çay söyleyecek sakin bir köşe bulun ve tadını çıkarın. Yine bu pastanenin meşhur unlu mamülleri lokumlu kurabiye, palmiye kurabiyesi ve un kurabiyesinden bol bol alıp eve paket yaptırın. Konum için tıklayın.

Büyükada Dondurması

Büyükada’da yapılacak en turistik şeylerden biri de tercihinize göre şekerleme veya fındık-fıstık kaplı dev külahlarda dondurma yemek. Fakat bu keyfi maksimumda çıkarabileceğiniz adres, vapurdan indiğiniz anda karşınıza çıkan ve çok turistik olduklarından önlerinde uzun kuyruklar olan dondurmacılar değil. Meşhur Büyükada dondurmasının asıl adresi, seyyar arabasında her gün taze sütten ve mevsimlik meyvelerden dondurma satan, size dondurmadan bir gül buketi yapıp sunan Yunus. Yunus usta, bu işi yıllardır aile mesleği olarak yapıyor. Kendisine genellikle Anadolu Klübü önünde rastlayabilirsiniz. Dondurmalarını, sadece mevsimlik meyvelerden ve sadece ezme yöntemi kullanarak yaptığından, sahil kenarındaki mekanlarda gördüğünüz 20’li dondurma seçeneklerini bulmayı beklemeyin. Ayrıca dondurmasının “gelato” tarzı sütlü İtalyan dondurması sevenlere hitab etmeyeceği konusunda da uyarıda bulunalım. Çünkü kaymaklısı hariç tüm dondurmaları sorbe kıvamında.

Lale Büfe

2016’ya kadar Büyükada’daki en büyük nostaljilerden biri Lale Açık Hava Sineması’nda film keyfiydi. Ne yazık ki Lale sineması kapandı. Ama sinemanın hemen yanındaki, tatlı tuzlu tostu “garip” ile bir fenomen haline gelen Lale Büfe hala duruyor. Çikolata ve kaşarın garip ama bir o kadar da lezzetli birlikteliğine siz de şaşıracaksınız. Konum için tıklayın.

Karpuz Reçeli

Büyükada’nın bir de karpuz reçeli meşhur. Bu reçeli, Ada Kahvaltı‘da hem tadabilir hem de satın alabilirsiniz.

Sokak Lezzetleri: Turşı ve Pişmaniye

Biliyoruz mideniz çorba oldu ama akşam 5’ten sonra, meydandaki saat kulesinin oraya gelen seyyar turşu arabasından, favori turşu combonuzu yapmak ve lezzetli turşu suyundan içmeden adadan ayrılmayın.

Bir de Büyükada sokaklarında rastlayabileceğiniz bir pişmaniyeci var. Onu da yakalarsanız, kaçırmayın.

Büyükada Meyhanelerinde Takılın

“Hafta sonu kaçamağı dediğin köşesinden köşesine donatılmış bir sofra içerir” diyenleri en tatmin edecek şey şüphesiz ki nefis Ege otları, deniz mahsülleri, balıklardan oluşan Ada sofraları. Burada 3 seçeneğiniz var,

Eskibağ Teras Restoran

Yukarıda favorilerimizde kendisine hakkıyla yer verdiğimiz için burada tekrar anlatmayalım. Özetle; mekanı ve konumu ile bizim şahsi favorimiz.

Fıstık Ahmet’in Yeri Prinkipo Restoran

Sahildeki dizi dizi restoranlar bölgesinden izole, onları geçtikten sonra sahilden bir kot arkada kalan yeşillik alanda gizlenmiş, sahibi Fıstık Ahmet ile özdeşleşmiş ada klasiği bir restoran. Gitmişken hoş sohbet Fıstık Ahmet ile mutlaka tanışın ve harika mezelerini tadın. Cuma cumartesi canlı müzik de oluyor. Konum için tıklayın.

Milto

Ada klasiği deyip, turistik olmasını sineye çekip, kordondaki kalabalık sahil restoranlarından birine kanaat etmeye mi karar verdiniz? Büyükada’nın çoğu restoranları sahil şeridinde sıralanıyor ve genellikle fiyat / kalite açısından birbirlerinin muadili ve çok da efsane oldukları söylenemez. Bu yüzden hepsini tek tek yazmak yerine aralarından birini seçtik: Milto. Izgaraları, kalamarı, ahtapotu ve balığı güzel yapıyorlar fakat adanın en turistik bölgesinde olduklarından fiyatlar biraz pahalı kaçabilir. Konum için tıklayın.

Loc’Ada

Loc’Ada da Maden sahilinde, geçtiğimiz senelerde MSA’lı şefler tarafından açılmış çok keyifli bir meyhane. Lezzetli mezeleri, fonda Yunan müzikleri ve hoş ambiyansı ile özel günleriniz için de tercih edebilirsiniz. Ayrıca buranın kendine özel sahili de var. Konum için tıklayın.

Büyükada Kahvaltıları

Büyükada’da kahvaltı yapmak çok güzel!
“Yemekler çok özel, menüde çok orjinal şeyler var” – falan diyemem, ama sadece adada olduğu için bile insana daha farklı geliyor, iyileştirici bir etkisi var sanki. Açıkçası vaadi de bu kadar.

Devamını okumak ve Ada’nın en iyi kahvaltıcılarını öğrenmek için: Büyükada Kahvaltılarının Kralı 5 Mekanları

2 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir