CUNDA PLAJLARI – NEREDE DENİZE GİRİLİR

Cunda’ya gelenlerin en dertli dertli sordukları konu: Cunda’da Nerede Yüzülür? Ada yahu, bu da soru mu diye düşünebilirsiniz ama Cunda’da mesele malesef o kadar basit değil.

Yerleşimin kurulduğu yer her ne kadar deniz kıyısınsa olsa da yüzmeye pek elverişli değil. Bazı yerlerde de her ne kadar haritadan bakınca cezbedici görünse de su sirkülasyonu az olduğu için arzulanan temizlikte değilmiş. Hatta sırf bu yüzden Cunda’ya ikinci bir boğaz açmışlar. Bu nedenle sizi adanın biraz daha arka taraflarına, daha el değmemiş koylarına doğru alacağız. Umarız altınızda bir araç vardır.

Haritayı GoogleMaps‘te açmak için tıklayın.

 

Öncelikle Cunda Adası’nda yüzülecek en doğru yerler adanın batı cephesi. Burası açık denize baktığından ötürü suyu sirküle edip temizlenebiliyor. Karşısında ada olan batı kıyıları adanın yarattığı siper etkisi sebebiyle de ayrı güzel. Önce bu bilgiyi bir cebimize koyalım.

Bir diğer önemli bilgi de 5 ve 6 numaranın olduğu Ortunç Koyu’nun adadaki tek mavi bayraklı plaj olması. Ayrıca burası milli park sınırları içinde de kaldığından arkanız orman, önünüz deniz. Cunda merkeze en yakın yüzme yerinin tesadüfen en temiz yer olması da bonus.

Bu koyun Ortunç Koyu olarak anılmasının sebebi üzerindeki otel ama burada otel müşterisi olmadan da yüzebileceğiniz yerler var.

NOT: Cunda’da Gezilecek Yerler önerilerimizi de mutlaka okuyun deriz!

CUNDA PLAJLARI

Kayalıklardan Denize Girmek, Ortunç Koyu 

Fotoğraf Kaynak: Merve Öztürk / Foursquare

Buralar milli parkın içinde olduğu için buraya özellikle plaj yapmamışlar. İnsanlar genelde ormanın içinden buldukları yerden denize giriyorlar. Denize girme konusu şu şekilde çözülüyor ancak burada tuvalet, yeme-içme yeri olmadağı için tüm günü burada geçirmek zorlayıcı olabiliyor. Zaten bu methodu daha çok herşeyini zaten yanında getiren kampçılar tercih ediyor. Mutlaka birkaç çadır göreceksinz. Kumsallı, tesisli yani daha konforlu bir deniz keyfi arayanlar için en iyi şık şimdi anlatacağımız Ada Camping. Konum için tıklayın.

👉  Yukarıdaki haritada 5 numara ile işaretlenmiş nokta.

Mocamp, Ortunç Koyu

Fotoğraf Kaynak: cundamocamp.com

Hemen Ada Camping’in yanında kalan kamp alanı. Adada denizin en güzel olduğu Ortunç Koyu’na konuşlanmış Mocamp’ı önersek mi önermesek mi çok aradayız. Ama Cunda’da, fiyat açısından en makul yer burası. Su kaydırakları, çocuklu ailelere çok cazip gelebilir ama servis ve hijyen ile ilgili şikayetler de var. Karar size kalmış olsun biz yine de alternatifleri verelim istedik. Websitesi
Konum için tıklayın.
👉 Yukarıdaki haritada 6 numara ile işaretlenmiş olan noktada.

Ada Camping, Ortunç Koyu


Burada konaklamamasınız bile tesisi ücret karşılığı kullanabiliyorsunuz. Çevresine saygılı bir müşteri profili var (en azından kaldığımız 1 hafta boyu öyle gözlemledik). Şezlong ve şemsiye kiralama 40 TL. Denizi kum, aynı zamanda türlü mezeden ızgaralara servis yapan ve alkol de satan bir kafeteryası var. Hani temiz bir denizde, uğraşısız bir deniz sefası arıyorsanız doğru adres burası.  Adres: Namık Kemal Mahallesi, 10405 Ayvalık/Balıkesir Tel: (0266) 327 12 11 Websitesi için tıklayın. Konum için tıklayın. 

👉 Yukarıdaki haritada 6 numara ile işaretlenmiş olan noktada.

 

Bıyıklı Beach, Patriça Koyu

Fotoğraf Kaynak: Tulu Naz – Foursquare – Bıyıklının Yeri Patriça Koyu

Ortunç Koyu’ndan sonra adaki en popüler yüzme yeri Pateriça. Denizi kum ve sığ. Çocuklu aileler için ideal. Çevrede iki tane işletme var. Biri Bıyıklının Yeri diğeri de Minas Beach. Buralarda otopark ve şezlong, şemsiye, duş gibi plaj hizmetlerinin 25 TL gibi bir ücreti var. Onun dışında koyun diğer bakir yerlerinden istediğiniz gibi denize girebilirsiniz. Koya gelmeden Funda’nın Yeri diye bir işletme de var. Öğle yemeği için denizden çıkıp sardalya, sigara böreği gibi atıştırmalıklar yemek için sakin bir yer. İnsan profili ise ortaya karışık. Cunda merkezden arabayla yarım saat kadar sürüyor.  Konum için tıklayın.

👉  Yukarıdaki haritada 3 numara ile işaretlenmiş nokta.

 

Minas Beach, Patriça Plajı

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/Minas-Beach-CUNDA-518743278195193

Denizin üzerinde locaların olduğu bir aile işletmesi. Fiyatlar aynı koydaki Bıyıklı Beach’e göre daha uygun ve ortam daha sakin. Konum için tıklayın.

👉  Yukarıdaki haritada 3 numara ile işaretlenmiş nokta.

 

Çataltepe Plajı

Fotoğraf Kaynak: Tulu Naz / Foursquare – Çataltepe Plajı

Cunda’nın en popüler 3. plajlarından. Denizi berrak ve sığ, Denizi sakin ama poyraz varsa dalgalı olduğu günler de oluyormuş. Bu sahilde şezlong ve şemsiye kiralama ise Patriça’ya göre daha uygun. 10 TL. Ama mangalcılarla karşılaşma ihtimaliniz de var tabi. Konum için tıklayın.

👉  Yukarıdaki haritada 4 numara ile işaretlenmiş nokta.

Maden Adasına Bakan Koy

Fotoğraf Kaynak: Umut K. / Foursquare – Maden Adasına Bakan Koy


Konum olarak Cunda’nın en arka taraflarında kalıyor. Buralar tüm Cunda Adası’nın en bakir yerleri. Ne bir işletme var, ne de düzenlenmiş bir halk plajı. Araç yolu da oldukça bozuk bir tali yol. Hemen karşısında Pyrgos adası olarak da bilinen Maden Adası var. Ama kafa dinlemek, insanlardan uzaklaşmak için üzerine yer yok. Buradan güzel balık çıkıyormuş. Tek tük oltasını alıp gelen Cundalı ile karşılaşmanız mümkün.

👉  Yukarıdaki haritada 2 numara ile işaretlenmiş nokta.

Yalancı Boğaz’dan Karşı Adaya Yürümek

Yalancı Boğaz, Cunda Adası’nın Maden Adası’na bakan kısmında kalan kısmına deniliyor. Yani az önceki maddenin devamı sayılır çünkü Cunda Adası ve Maden Adası arasında, üzerinden yürüyerek geçebileceğiniz doğal bir köprü vazifesi gören bir yol var. Su bel seviyesini geçmiyor dilerseniz adaya sudan yürüyerek bile geçebilirsiniz ama yüzme bilmiyorsanız suyun aniden derinleşmesine ihtimaline karşı ne olur ne olmaz diye denemeye kalkışmayın deriz. Konum için tıklayın.

👉  Yukarıdaki haritada 2 numara ile işaretlenmiş nokta.

Duba Plajı

Fotoğraf Kaynak: Levent Yılmazturk / Foursquare

Tam olarak Ayvalık ve Cunda Adası’nı birbirine bağlayan bölümde bulunan belediye plajı. Belediyenin işletmesi olduğundan oldukça uygun fiyatlı. Denizi sığ ve temiz. Konum için tıklayın.

 

 

TEKNE TURU

Bütün bunlarla birlikte, bizce Cunda’da deniz sefası yapmanın açık ara en güzel yolu tekne turuna çıkmak. En sevdiğimiz yüzme molaları ise açık ara Akvaryum ve Yeşil Koy. Tekne turu ayarlamak isterseniz Cunda Gezilecek Yerler yazımızda temas bilgisi bulabilirsiniz.

Akvaryum Koyu, Kara Ada

Fotoğraf Kaynak: Feride Burcu K. / Foursquare

Akvaryum Koyu, Cunda Adası’na komşu küçük bir ada olan Kara Ada’nın meşhur koyu ama biz malesef buranın güzelliğini yansıtan bir fotoğraf çekmemişiz. Buraya ulaşımı günübirlik Cunda merkezden kalkan tur tekneleriyle sağlayabiliyorsunuz. Denizi cam gibi berrak, ılık, turkuaz ve çok sakin. Konum için tıklayın.

👉  Yukarıdaki haritada 7 numara ile işaretlenmiş nokta.

Yeşil Koy, Kara Ada

Fotoğraf Kaynak: N i h a t K a ş ı k ç ı ® / Foursquare

Bırakalım da fotoğraf konuşsun diyorum. 🙂 Aynı zamanda kapak fotoğrafındaki yer.

 

CUNDA’YA YAKIN PLAJLAR

Bu öneriler arasında dişinize göre birşey bulamadıysanız sizi bu yazıya alalım: AYVALIK PLAJLARI