DÜNYADAN 5 ÇILGIN DENEYİM – BÖLÜM 2

Ölmeden önce yapılacaklar listesine girecek, dünyadan deneyimleri derlediğimiz yazı dizisinin ikinci yazısı. Deneyimleyecek çok şey var çok…

1 – OVERLAND TOURS

Bir gün karşınıza kamyondan bozma sarı bir otobüs çıkarsa, bilin ki içindekiler günlerdir belki de aylardır yollarda ve dünyayı dolaşıyorlar. Dünyayı gezmenin hesaplı yollarından bir tanesi bu sarı otobüslerin turlarına katılmak. Zaman ve mesafe olarak kısa, tek veya bir kaç ülkeyi kapsayan turlardan; aylarca süren, Afrika’yı, Güney Amerika’yı bir uçtan bir uca geçen, İstanbul’dan Pekin’e ipek yolunu tamamlayan turlara… yok yok. Paketin içine ulaşımınız, zaman zaman çadırda, zaman zaman hostellerde konaklamanız ve tura göre 1 öğünden 3 öğüne yemekleriniz vs. dahil. Sadece bir sürücü ve bir tur lideri ile bu tura çıkınca zaman zaman size de alışveriş yapma, yemek yapma vs gibi işler de düşüyor. Otobüsler max 24 kişilik. Bu turlar gerçekten macera dolu. Uzun bir tura girişmeden kısa bir turla deneme sürüşü yapmak en mantıklısı.

Websitesi: Oasis Overland

 

2 – ZERO GRAVITY FLIGHTS

Uzaya gitmeden dünyada yerçekimsiz ortamı tadabileceğiniz bir uçak. Uçağın içi yerçekimsiz ortamda kafa göz yarmamak için boşaltılıp, yeniden tasarlanmış. Aslında marifet uçaktan çok uçağın yaptığı manevrada. Yerçekimsiz ortam için sizi dünyadan uzaklaştırıp uzaya yaklaştırdığı yok. Olay sadece normal bir yolcu uçağının uçtuğu yüksekliklerde gerçekleşiyor. Alamet-i farikası şu ki: Parabolic uçuş denen bir uçuş yapmakta. 24.000 feetteyken burnu 45 derece kaldırıp tam gaz çok kısa bir sürede 34.000 feet’e çıkıyor ve tekrar burnunu aşağı indirip 24.000 feet’e hızlıca geri dönüyor. Bu hareketi durmadan tekrarlayarak paraboller çizen uçakta siz de her yukarı çıkıp inerken 20-25 saniye yerçekimsiz ortamı tadıyorsunuz. Meraklılar Wiki‘den detaylarına bakabilir. Bir kere bindiğinizde 15-20 kere tadını çıkarıyorsunuz yerçekimsiz ortamın.

Websitesi: Zero G
Yer: ABD’de farklı havalimanları

 

3 – DRIVE A TANK

Evet yanlış okumuyorsunuz. Tank kullanıyoruz, hem bir tane de değil. Aldığınız pakete göre ellerideki tankların hepsinin tadını çıkarabilirsiniz. Periskopla kullandığınız tank bile var. Hele bir de 5 Yıldızlı “Commander in Chief” paketinden alırsanız süreceğiniz 3 tankın üzerine, 5 farklı uzun namlulu tüfekle atış yapıp, aynı zamanda bir de arabanın üzerinden geçiyorsunuz. Burda olsa da, biz de o tanklarla bisiklet yollarına ve engelliler için yapılmış yollara parkedilmiş arabaların üzerinden geçsek, güzel olmaz mı?

Websitesi: Drive a Tank
Yer: Kasota, MN, ABD

 

4 – BE A ROCKSTAR FOR A DAY

Las Vegas kumar cennetinin yanında, aynı zamanda eğlence cenneti. Rock’n Roll Fantasy Camp diye bir yer kurulmuş. Hem müzik kampları var, hem de bir veya bir kaç gün size rockstar olmayı vadeden deneyimleri. Kamplardan başlayacak olursak: Aerosmith üyelerinden, Jane’s Addiction üyelerine bomba rockstarlar, Eric Clapton’dan Foo Fighters’a prodüktörlük yapmış grammy ödüllü efsane prodüktörler bu bir kaç günlük kamplarda sizinle. Bir de Rockstar olma deneyimi var. Bunda da seçeceğiniz pakete göre bir veya br kaç gün eğer Turne’de bir grup yakalamışsanız o grubun üyeleriyle jam sessionlar (Bu arada örnek verdikleri gruplar: Guns’n Roses, Aerosmith, Slayer, Pantera…), bunların kaydı, sonra grubunuzla bir konser, vs… İsmi gibi baya fantazi…

Websitesi: Rock’n Roll Fantasy Camp
Yer: Las Vegas, NV, ABD

 

5 – FORMULA GP EXPERIENCE

2003-2004 sezonunda Fisichella’nın kullandığı, modifiye edilip sürücü dışında iki koltuk daha eklenmiş gerçek bir Formula 1 aracındasınız ve de F1 yarışlarının gerçekleştiği Circuit of the Americas pistinde. 750 beygirlik bu canavar, 0’dan 100’e 1,8 saniyede, çıkıyor. Siz de tecrübeli pilotunuz ile pistte 320km/saat hızları görüyorsunuz ve pistte tam gaz 2 tur atıyorsunuz. Kesenin ağzını açtıkça işin içine bu deneyimin yanında, bir de sizin sürücü koltuğunda oturduğunuz ve aynı pistte kullandığınız Ferrari veya Mc Laren deneyimleri de ekleniyor.

Websitesi: Formula GP Experience
Yer: Austin, TX, ABD

http://www.youtube.com/watch?v=tI2TFX2aEQ8

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir