Dünyanın 7 harikasından birisi olan Artemis Tapınağı‘nın da ev sahibi olan Efes Antik Kenti ülkemizin dünyadaki en meşhur, en çok ziyaretçi alan tarihi yerlerinden birisi. Biz her ne kadar burada Efes Antik Kenti hakkında bilgi verdiysek de, bu özet bilgilerle yetinmeyip, kenti mutlaka bir rehber eşliğinde gezmenizi tavsiye ederiz. Bilet alırken gişeye rehberle gezmek istediğinizi söylerseniz sizi yönlendirirler.

-EFES’İ PİRİ İLE DİNLEYEREK KEŞFEDİN –
Efes Antik Kenti’ni gezerken harika bir önerimiz var. Piri uygulaması ile bu büyülü şehri Türkiye’nin en iyi rehberlerinden Anadolu bilgesi olarak tanınan Türkolog Ali Canip Olgunlu’nun sesinden dinleyerek gezebilirsiniz. Uygulamadaki harita ve yönlendirmelerle turu kolayca takip edebilir, mekanlara uygun müzikler ve hikayeler eşliğinde, kendi başınıza, sanki yanınızda bir rehber varmış gibi harika bir tur yapabilirsiniz. Piri uygulamasını Apple kullanıcısı iseniz App Store‘dan, Android kullanıcısı iseniz Google Play Store‘dan buraya tıklayıp indirebilirsiniz.

Çağların Metropolü

Güçlü dönemlerinde hem ticaretin, hem dinlerin, hem de kültürlerin başkenti olmayı başarmış bir şehir Efes.

Coğrafi konumuyla büyük önem arz ederken yetiştirdiği Herakletos, Hermodor, Alcıdamas gibi düşünürleriyle de bilim ve felsefede de çok ileride bir şehir Efes. Tabi histiyanlığın ortaya çıkışından sonra öneminin yükselişi ve hala Hristiyanlığın hac yeri olarak görülen Meryem Ana evini içinde barındırması da cabası.

Efes Antik Kenti Nerede?

Efes Antik Kenti, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı antik bir ören yeri. Konum için tıklayın.

Peki, Efes Antik Kenti’nin büyük yerleşim yerlerine özel araçla uzaklığı ne kadar?

-İstanbul merkez Efes arası 541 kilometre 6 saat 20 dakika,
-Ankara merkez Efes arası 620 kilometre 7 saat 20 dakika,
-İzmir merkez Efes arası 80 kilometre 55-60 dakika,
Aydın merkez Efes arası 130 kilometre 2 saat 10 dakika sürüyor.

Efes Antik Kenti Tarihi

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Kuruluşu M.Ö. 6000 yıllarına dayanan ve Helenistik dönemden tutunda Roma, Bizans (Doğu Roma), Beylikler ve Osmanlı dönemlerine kadar aktif yerleşim yeri olarak kullanılan o soylu şehir; Efes.

Asırlar boyu üstün şehir planlama örneği oluşuyla, büyük öneme sahip bir liman kenti olmanın getirdiği ticaret merkezi özelliğiyle, binlerce yıl çok zengin kültüre sahip uygarlıklara ev sahipliği yapmasının kaçınılmaz sonucu olarak bir kültürler beşiği oluşuyla, Hristiyanlığın Hac merkezi olarak kabul görülmesi ve asırlardır bir dini merkez olma özelliğiyle; Efes tarihin bir parçası değil tarihin ta kendisi desek yanlış olmaz sanırım.

İlk Kuruluş Dönemi

Efes’in ilk olarak tarihte amazon adıyla anılan kadın savaşçılar tarafından kurulduğu ve hatta isminin Arzawa (Ana Tanrıça Kenti) Krallığı’nın bir şehri olan Apasas’tan geldiği rivayet edilir. Bu döneme dair çok net bilgiler bulunmasa da uzun yıllar bu bölgede yerli halkın yaşadığı düşünülüyor.

Roma Dönemi ve İkinci Kuruluş Dönemi (Efes’in Efes Oluşu)

Öncesinde küçük bir yaşam merkezi olduğu düşünülen bölgenin önem kazanıp güçlenmesi Atina Prensi Androklos eliyle başlıyor. Efes Antik Kentin de bulunan Hadrianus Tapınağı girişinde Efes’in kuruluşunu anlatan şu cümleler bulunuyor; Atina kralı Kodros’un cesur oğlu Androklos, Ege’nin karşı yakasını keşfetmek ister. Önce, Delfi kentindeki Apollon Tapınağı’nın kâhinlerine danışır. Kâhinler ona, balık ve domuzun işaret ettiği yerde bir kent kuracağını söyler. Androklos bu sözlerin anlamını düşünürken Ege’nin lacivert sularına yelken açar… Kaystros (Küçük Menderes) Nehri’nin ağzındaki körfeze geldiklerinde karaya çıkmaya karar verirler. Ateş yakarak tuttukları balıkları pişirirlerken çalıların arasından çıkan bir yaban domuzu, balığı kaparak kaçar. İşte kehanet gerçekleşmiştir. Burada bir kent kurmaya karar verirler… (https://tr.wikipedia.org/wiki/Efes, tarih yok)

Androklos ile başlayan Efes’in büyüme süreci M.Ö. 129 yılında Bergama Kralı Attolos’un bölgeyi Romalılara miras olarak bırakmasıyla zirveye ulaşmıştır. Miras olarak koca bir ülke bırakmak baya ilginç bir durum olsa da Efes’e yaramış neyse ki J Bu tarihten sonra Efes tarihçilere göre Asya’da bulunan en önemli ticaret merkezi haline gelir. Ayrıca burada açılan felsefe okulu da önemli bir merkez olmasında büyük rol oynamış.

Hristiyanlığın ortaya çıkışıyla birlikteyse şehir önce incilin önemli isimlerinden Aziz Paul’ün bir süre burada bulunması ve burada vaazlar vermesiyle, sonraları ise Aziz John ve Bakire Meryem’in buraya gelişi ile dini bir merkez haline gelmiştir. Bu tarihten itibaren altın çağını yaşayan Efes bir süre sonra sık sık el değiştirmeye ve istikrarsız bir ivme çizmeye başlar. Ve nihayet 1304 yılında Türklerin eline geçer. 

Beylikler ve Osmanlı Dönemi

1304 yılı itibariyle Türk beyliklere geçen Efes’te 98 yıl boyunca refah sürse de 1402 yılında Moğol saldırılarında nasibini alır ve büyük tahribata uğrar. 1425 yılında ise şehri Osmanlı fetheder. Bu noktadan sonra Efes büyük bir hızla önemini yitirir ve 20.yy a geldiğimizde Menderes Nehrinin taşıdığı kumlar ovayı genişletmiştir. Bir sahil kenti olan Efes artık denize 5km kadar uzaklıkta kalır.

Efes Antik Kenti’nin Önemli Yapıları

Efes elbette her bir santimiyle paha biçilemez bir hazine ancak Efes’te de ön plana çıkan, biraz bilgi sahibi olmadan gezsek ayıp etmiş olacağımız yapılar var tabi.

Artemis Tapınağı

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Çok şey yazılabilir, çok şey söylenebilir ama dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı için ama ne yazarsak yazalım Dünyanın yedi harikasını derleyen Sidon’lu Antipader kadar güzel tarif edemeyiz tapınağı;

“Mağrur Babil’in üstünde savaş arabaları için yol olan duvarını ve Alpheus’daki Zeus heykelini ve asma bahçeleri gördüm ve güneşin kolosusunu ve yüksek piramitlerin devasa işçiliğini ve Mausolos’un engin mezarını; ama Artemis’in bulutlar üzerine kurulmuş evini gördüğümde diğer tüm harikalar parlaklıklarını kaybetti ve dedim ki “İşte! Olimpus’un dışında, Güneş hiç bu kadar büyük bir şeye bakmadı.” (Antipater, Yunan Antolojisi [IX.58])

Malesef tapınak tarihe yenik düşmüş ve taş üstünde taş kalmasa da kenti gezerken edindiğiniz izlenim buranın ne kadar görkemli bir yapı olduğunu kafanızda çiziyor.

Efes Antik Tiyatrosu

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Antik dönemin en büyük açık hava tiyatrosu özelliğini taşıyan bu tiyatro tam 24.000 kişi kapasiteli. Tiyatronun sahnesi maalesef yıkılmış durumda ancak oturma alanları gayet iyi durumda. Bu tiyatro en büyük tiyatro olma özelliği dışında St.Paul’ün vaazlarının da gerçekleştiği yer olduğundan Hristiyanlık adına da çok önemli eser konumundadır.

Celsus Kütüphanesi

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Efes’te bulunan belki de en güzel yapı. Celsus Kütüphanesi M.S. 106 yılında ölen Efes valisi Celsius adına oğlu tarafından yaptırılmıştır. Kütüphane dışarıdan iki katlı bir görünümde olsa da içeriden tek katlı ve yüksek tavanlı bir yapıdır.

Burayla ilgili çok şaşırtıcı ve bir o kadar da komik bir iddia bulunuyor. Kütüphanenin hemen karşısında bir genel ev bulunuyor. Diğer antik kentlere bakıldığında bu durumun ilk olduğu söylenemez. Ancak iddia şöyle ki kütüphanenin içinden bu geneleve çıkan gizli bir geçit olduğu söyleniyor. O dönem insanların toplumda dikkat çekmeden veya karısına yakalanmadan bu yoldan geneleve gittikleri rivayet ediliyor. Valla ne diyelim şakaysa komik değilse daha da komik.

Yamaç Evler

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Efesin zenginlerinin sitesinde sıra. 4000 m² alan üzerine inşa edilen evlerin her birinin avlusu bulunuyor. Evler döneme göre o kadar lüks ki yerden ısıtma sistemiyle ısınıyorlarmış. Şehir terk edilene kadar kullanılan bu evler şu anda da gezmek için gayet iyi durumdalar.

Meryem Ana Evi

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Burası Meryem’in Aziz John’la birlikte son yıllarını geçirdiği düşünülen kilise. Bu kilisenin de bulunuşu oldukça ilginç bir hikâyeye sahip.

Bir Alman köyünde yaşayan Anna Katharina Emmerick isimli daha önce köyünden hiç çıkmamış olan bir kadın amansız bir hastalığa yakalanır. Hastalığa yakalandıktan sonra tanıması mümkün olmayan kişiler ve görmesi mümkün olmayan yerler hakkında çok tutarlı bilgiler vermeye başlar. Bu durum yazar Clemens Brentano’nun da dikkatini çeker ve bu kadının yanına yerleşir. Brentano kadın ölene kadar kadınla kalır ve kadının ölümünden sonra onun anlattıkları doğrultusunda Meryem’in yaşamını yazıp kitap haline getirir. Tarih 1891 yılını gösterdiğinde İzmir Fransız hastanesinde bu kitap topluca okunurken gerçeklik payının olup olmayacağı üzerine bir tartışma geçer ve bu küçük grup 29 Temmuz 1891 yılında kitapta anlatılanlar ışığında bu kiliseyi bulurlar.

Yedi Uyurlar

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Birçok kültürde Hristiyanlıkta ve Müslümanlıkta küçük farklılar dışında örtüşen bir efsane. Tüm efsanelerin ortak noktası dönemin yöneticilerinin baskılarından bezerek halkını terk eden 7 kişinin bir mağaraya girerek orada yaşamaları.

Efes’te ki mağarayla ilgili efsane ise şöyle devam ediyor. Hükümdar bu isyancıların kaçtığı mağarayı duyar ve mağaranın girişini kapattırıp içeridekileri ölüme terk eder mağara girişine de içeridekileri cezalandırdığına dair bir tabela koydurur. Bu olaydan 200 yıl sonra mağaranın bulunduğu arazi sahibi mağaranın girişini açar ve yedi uyurları orada görür. Yedi uyurlardan bazılarının yiyecek almak için köye inmesiyle de bu mucize gün yüzüne çıkar.

Efsane böyle ancak Yedi Uyurların uyudukları mağaranın bulunduğu iddia edilen ülkemizde 4 tane dünyada ise 33 adet farklı nokta bulunmakta.

FAYDALI BİLGİLER

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Efes Antik Kenti Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Kentin giriş ücreti 2017 Ocak ayı itibariyle 40TL. Biraz pahalı gibi ama neyse ki burada da Müzekart geçerli.

Ayrıca Yamaç Evler ve Efes Müzesi’ne girişlerde Müzekart geçerli değil ve ekstra ücret alınıyor maalesef. Şimdilik Yamaç Evler 20, Efes Müzesi ise 10TL.

Buraya kendi aracıyla gelecekler ücretli için park yeri de var. Araç başı ücret 10 TL.

Ne Zaman Açık ?         

Antik kent Nisan-Ekim ayları arasında yaz tarifesinde ve 08.00-19.00 saatleri arasında açık. Kasım-Mart Ayları arasında ise kış tarifesi uygulanıyor ve 08.00-17.00 saatleri arasında açık.

Ne Zaman Gelmeli ?

Efes için en güzel sezon Mayıs-Eylül ayları arasında. İzmir’in havası hiçbir zaman keyfinizi kaçıracak durumda olmasa da yazın keyfi bir başka. Zaten turla gitmeyi planlıyorsanız çoğu seyahat acentesi turlarını bu dönemde düzenliyor. Şahsi fikrimizi sorarsanız insan selinden kaçabilmek için Mayıs veya Eylül’ü en güzel aylar olarak görüyoruz. Gündüz sıcak, akşam serin keyifle Efes Antik Kenti’ni gezersiniz böylece. Hem de bol bol fotoğraf çekme imkanınız olur. 🙂

Efes Antik Kenti Turları

Efes Antik Kenti’ne günübirlik veya konaklamalı tur düzenleyen çok sayıda seyahat acentesi var. Bilinen acentelerden mi tercih edersiniz yoksa daha yerel olanları mı seçersiniz tamamen size kalmış. Vaktiniz varsa bizim favorimiz böyle yüzeysel turlar yerine kendiniz tadını çıkarmak ama İzmir’den günübirlik bir şans yakalarsanız turlar da kesinlikle hiç görmemekten iyidir. İzmir’den başlayan günübirlik turlar genelde 50-100 TL aralığında oluyor ve fiyat tamamen verdikleri ulaşım aracına, yemeğe göre değişiyor. Genelde turlara Şirince ve Meryem Ana Evi de dahil oluyor.

Eğer İstanbul’dan ya da onun gibi nispeten uzak şehirlerden tur almayı tercih ederseniz mutlaka konaklamalı oluyor. Fiyatlar tamamen konaklayacağınız gece sayısına, oteline ve gezdirdiği yerlere göre değişebiliyor. 3-4 günlük daha kapsamlı turlara Çeşme vs. de eklenebiliyor. Turlar yaz mevsimi yaklaştıkça şekillendiği için en sağlıklısı yaza doğru içerikleri ve fiyatları kontrol etmeniz olur.

Efes Antik Kenti’ne Ulaşım

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Efes Antik Kenti İzmir’in Selçuk ilçesinde ve belki de şöyle bir uğramayıp bir gününüzü ayırmaya en müsait konumda. Neden mi bunu söylüyorum?

Eğer Aydın yönünden İzmir istikametine gidiyorsanız Aydın-İzmir otobanının Belevi Bağlantısına saparsanız 20 dakika içerisinde,

Eğer Kuşadası’na Aydın tarafından gidiyorsanız Çamlık’tan Selçuk yönüne saparak 10 dakika içerisinde,

Eğer Kuşadası’na İzmir tarafından gidiyorsanız hiç yolunuzu bile uzatmadan, rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Ama “Biz özellikle burayı görmeye geleceğiz” diyorsanız da işiniz oldukça kolay.

Basmane-Söke veya Basmane-Denizli güzergâhında çalışan trenler Selçuk Garından da geçiyorlar. Ki Selçuk Garı Efes Antik Kenti’ne yalnızca 650 metre mesafede. Bu arada bu güzergâhta ki bilet fiyatlarının da oldukça uygun olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Uçakla gelecekler için Adnan Menderes Havalimanından Efes Antik Kenti arası 60km ve araçla 43 dakika uzaklıkta.

Instagram’a Da Bekleriz

http://www.instagram.com/p/BxmDHjonEjw/

Efes’in Dibinde Bunlar Da Var

  • Şirince buradan yalnızca bir minibüs mesafede eğer gitmek isterseniz ŞİRİNCE KÖYÜ, ŞİRİNCE’DE GEZİLECEK YERLER yazımıza bir göz atın deriz.
  • Kuşadası araçla yalnızca 20 kilometre ve 25 dakika uzaklıkta. Antik kenti karış karış gezip yorgunluğu denizde atmak isteyenler için harika bir çözüm olacaktır.
  • Selçuk Havaalanı merkeze çok yakın (3,5 kilometre) olan hava alanında tandem serbest paraşüt atlayışları yapılıyor. Ki bununla ilgili de EFES ÜZERİNDE 4.000 METREDEN SERBEST PARAŞÜT yazımız mevcut.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Send this to a friend