GRİ PASAPORT NEDİR & KİMLERE VERİLİR (HİZMET PASAPORTU)

Gri pasaport ve yeşil pasaport benzer özellikler taşıyor: İkisi de devlet çalışanlarına veriliyor ve benzer ayrıcalıkları var. Bu sebeple kafalar karışabiliyor. Kafa karışıklığını gidermek için gri pasaport nedir ve kimlere verilir bir anlatmak istedik.

GRİ PASAPORT NEDİR

Aynı zamanda hizmet pasaportu ya da hizmet damgalı pasaport olarak da bilinen gri pasaport, 5682 sayılı pasaport kanunun gereğince, yurt dışına devlete türlü hizmet için gidenlere, sadece görev sürelerini kapsayacak süre için verilen, yeşil pasaport gibi bir çok ülkede vize almaya gerek duymaksınız girme imkan tanıyan pasaport türüdür.

Görev pasaportu olması sebebiyle şahsi iş ya da tatilleriniz için çıkartmanız mümkün değildir. Elinizde olan bir gri pasaportu tatil amaçlı kullanırsanız da sizi görevlendiren kurumun ve sizin başınız derde girer.

GRİ PASAPORT KİMLERE VERİLİR

Yeşil ya da siyah pasaportu olmayan, resmi kurumlar tarafından bir görev için yurt dışına gönderilen kişilere gri pasaport verilir. Bu resmi kurum görevlendirmeleri şunları kapsar:

 • Hükümetçe, hususi idarelerce veya belediyelerce resmi vazife ile yurtdışına gönderildiklerinde veya yurtdışında vazifeye alındıklarında verilir
 • Türkiye Cumhuriyetinin üyesi bulunduğu milletler arası kuruluşlarda memur statüsünde çalışanlara
 • Türk Hava Kurumu ve Türkiye Kızılay Cemiyetince görevlendirilenlere
 • Hizmet Damgalı Pasaportu hak sahibinin yanında: eşine, reşit olmayan çocuklarına, reşit olup ebeveyni ile birlikte ikamet eden, evli bulunmayan, iş sahibi olmayan öğrenimine devam eden çocuklarına (Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim Fakültesi dâhil öğrenim gördükleri okuldan öğrenci olduğunu belgelemek şartı ile) 25 yaşını dolduruncaya kadar Hizmet Damgalı Pasaport düzenlenmektedir.

Çok kabaca kimlere yeşil ve siyah pasaport veriliri hatırlatacak olursak:
Yeşil pasaport belli bir kıdeme ermiş devlet memurlarına, siyah da göreve devam eden bürokratlara verilir. Ama dediğim üzere bu çok genel bir tariftir, tam olarak kimlerin hakkı olduğunu YEŞİL PASAPORT NEDİR & KİMLERE VERİLİR yazımızdan öğrenebilirsiniz.

AİLE SEBEBİYLE GRİ PASAPORT KİMLER ALABİLİR

Gri Pasaport sahibiyseniz sizin sayenizde bazı aile bireyleri de gri pasaport çıkarttabiliyor. Bunlar:

– Eşiniz,
– 18 yaş altı çocuklarınız,
– 25 yaşın altındaki, ebeveyn ile ikamet eden, evli olmayan, iş sahibi olmayan veya öğrenci olan (öğrenci olduklarını belgelemek suretiyle) çocuklarınız veya,
– Yaşı kaç olursa olsun, zihinsel, ruhsal ya da bedensel engelli çocuklarınız bakıma muhtaç ve sizinle  ikamet ediyorsa, bekar ve işsiz ise sizin yeşil pasaport hakkınızdan faydalanabiliyor. Ancak engellerini tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelemeleri gerekmekte.

GRİ PASAPORT NE KADAR SÜRELİĞİNE VERİLİR

Gri pasapport genelde 5 yıllık verilir, ancak sizi göreve çağıran ya da gönderen kuruma hizmet etmeye devam ettiğiniz sürece sizde kalır. Görev bitiminde ülkeye döndüğünüzde sizi gönderen kuruma geri iade edersiniz, onlar da İl Nüfus Müdürlüğü’ne gönderirler.

Gri pasaport yenileme Eskiden süresi dolan pasaportlar bir damga düzeltmesi ile yenilenebiliyor, yani süresii uzatılabiliyordu. Şimdi o devir tüm pasaportlar için bitti.  Gri pasaportunuzun süresi dolduğunda sıfırdan yeni bir pasaport başvurusunda bulunmanız gerekir.

 

GRİ PASAPORT NASIL ÇIKARTILIR

Eğer gri pasaport çıkarmanız gerektiğini düşünüyorsanız başvuru işlemlerini ve gerekli evrakları GRİ PASAPORT BAŞVURUSU & GEREKLİ EVRAKLAR  yazımızdan öğrenebilirsiniz.

GRİ PASAPORT KAÇ GÜNDE ÇIKAR

Müthiş hızlı çıkar. Devlet size 3 ila 5 iş günü içinde dese de genelde başvurunun sonrasındaki 2 gün içinde sahibine ulaşıyor.

GRİ PASAPORTUN AVANTAJLARI

Gri pasaportun 3 avantajı vardır:

1-) Pasaport harcından muaftır. Bordo pasaportlular defter bedeli ve pasaport harcı olmak üzere 2 farklı ücret öderler. Gri pasaport çıkaranların tek ödemesi gereken bedel 174,5 TL’lik defter bedelidir. 
2-) Bazı ülkelere vizesiz giriş yapabilmek. Gri pasaport sahipleri bordo pasaportluların vizesiz giriş yapabildiği 102 ülkeye ek olarak 54 ülkeye daha vizesiz girebilme hakkı vardır. Mesela bordo pasaport sahipleri Schengen ülkelerine vize almak zorundayken, gri pasaport sahipleri  vizesiz girebilmektedir.
3-) Çok hızlı çıkması.

Dezavantajı: Avantajları yeşil pasaport ile aynı olmakla birlikte, gri pasaport sadece yurt dışında görev yaptığınız süre boyunca geçerliliği olduğu için, görev bitiminde Nüfus Müdürlüğü’ne iade edilir ve yeşil pasaport gibi sahibine kalmaz.

GRİ PASAPORTTAN BORDO PASAPORTA GEÇİŞ

Göreviniz bitti, döndünüz, gri pasaportunuzun hala geçerlilik süresi var. Yine de artık bordo pasaporta geçmek durumundasınız. Kurumunuzdan gri pasaportunuzu onlara teslim ettiğinize dair yazı alarak, pasaport başvurunuzla birlikte nüfus müdürlüğüne sunmanız gerekmekte. PASAPORT NASIL ALINIR yazımızdan bordo pasaport işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

 1. Kızımın bordo pasaportu var 10 yıllık,okul ile konser için yurt dışına çıkacaklar,gri pasaport verebilirler mi

 2. Merhaba ben ESN toplantısına gideceğim üniversitemin temsilcisi olarak. Gri pasaport almam mümkün mü? Bir de ordan Almanyada okulumu temsilen sunum yapacağım her iki ülkeye gidebilirim miyim tek gri pasaport ile?

 3. merhaba,ben kadrolu öğretmenim okulumuzda erasmus projesi var haziranda polonyaya gideceğiz.Eşimde projeye dahil ve bizim okulda öğretmen fakat kadrolu değil ücretli öğretmen.Ona eş durumundan hizmet pasaportu çıkar mı proje için? Teşekkürler

  1. alır. (Değişik son paragraf: 23/7/2010-6009/58 md.) Hizmet damgalı pasaport alanların eşlerine, ergin olmayan veya
   ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşının
   ikmaline kadar, yine ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan aynı zamanda bedensel,
   zihinsel veya ruhsal engellerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının
   düzenlediği sağlık kurulu raporu ile belgelenen çocuklarına da hak sahibi kişinin pasaportu ile aynı süre geçerli hizmet
   damgalı pasaport verilir.

 4. Merhaba gri pasaportu nerelere basvurarak aldiniz acaba bilgisi yok kurumlarin. Asama asama hangi kurumlara basvuruyoruz

  1. hangi kurum sizi yurtdışına gönderiyorsa onun ilde bulunan dairesine müracaat ederek alıyorsunuz

 5. Merhabalar ben yurt dışında geçici süre ile görevlendirildim ve gri pasaport aldım. Görev bitiminde türkiye ye yurt dışından aldığım araç ile dönmek istiyorum. Ancak gri pasaporta yabancı plakalı araç işleniyor ve gri pasaportu iade etmemiz gerekiyor. Gri pasaportu geri verdiğimde üzerinde yabancı plakalı aracın olması sorun teşkil eder mi. Bu konuda bilginiz var mı

 6. ben de açık öğretim lisesi öğrencisiyim okuyorum pasaport – vize alabilirmiyim liseyi bitirdikten sonra mı alacağım pasaportu ve vizeyi onu öğrenmek istiyorum bana yardımcı olurmusunuz

 7. Babam yurt disina gorevli olarak gidecek. Biz de ondan faydalanarak gri pasaport cikardik. Babam 5 yil icin gorevlendirildi. Biz onunla beraber gitmeyecegiz. Bu gri pasaportu kullanarak ziyarete gri pasaportumuz oldugu icin 90 gun icin vizesiz yanina gidebilir miyi? Almanyaya girecek. Baska bir sorum da ben kendim bu pasaport ile boyle 90 gun icin bize istemwyen belcika, hollanda gibi ulkelere gidebilir miyim?

 8. Avrupa’ya gideceğimiz tur şirketi gri pasaport alabileceğimizi söyledi. Seyahat amaçlı gidiyoruz. Böyle bir şey mümkün mü? Sorun çıkar mı?

 9. Merhabalar , Akdeniz Üniversitesinde erasmus stajı yapmak için hak kazandım. Acaba gri pasaport alma hakkım var mıdır.

 10. Eş durumundan gri pasaport sahibiyim süresinin dolmasına 2 ay kala Moldova’ya eşimin yanına araçla gideceğim. Bulgaristan ve Romanya’dan geçmem gerekiyor. Resmi pasaportlarda bu ülkelere giriş yapabilmek için pasaportun 3 veya 6 ay gibi geçerlilikleri olması gerekiyor, bu durum Gri (hizmet) pasaportları için nasıl işliyor bilgi sahibi olan var mı?

 11. Merhaba gri pasaport sahibiyim ve Türkiye Cumhuriyeti devletini temsil amaçlı kurum karargahı ile birlikte Katar’dayın. Bu ülkeye girişte pasaportun vize işlendi. Vize bittiğinde vize yenilenmesini benim yapacağım yoksa kurum vasıtası ile mi yapılması gerekir?

 12. Öğretmenim , AB projesi kapsaminda 7 gunlugune Ispanyaya seminere gidecegim.Eşim baska bir okulda ögretmen ve projeyle ilgisi yok ama yaz tatili donemi gidecegimiz icin Ispanyaya esimi de goturmek istiyorum.Gri hizmet pasaportu gorevli kisinin esine de verilir maddesi var fakat meb onay vermiyor diyorlar.Ne yapabilirim ?

 13. Merhaba, Ben daha önce gri pasaport aldım (Kasım-2017). 2018 yaz dönemi için tekrar alabiliyor muyum bilginiz var mı? Teşekkürler

  1. merhaba ezgi hanım benim de gri pasaportum var mayıs 2017 de başladı kasım 2017 de geçerliliği bitti acaba siz tekrar alabildiniz mi? veya süre yeniletebildiniz mi? rica etsem beni bilgilendirseniz 🙂

 14. Gazetecıyım yurtdısında arastırma yapmak ıstıyorum. Farklı ulkelerde yasayanlar ıle ılgılı… görevlendırme yazısını nasıl yazmalıyım

 15. Merhabalar,
  gri pasaport sahibiyim. 1 yıllık çıkmıştı, haziran ayına kadar süresi var
  Önümüzdeki ay türkiyeden bulgaristana haftasonu kendi aracım ile 2 gün gitmeyi düşünüyorum. sorun yaşarmıyım acaba?

 16. Eşim MEB de öğretmen, ERASMUS kapsamında 14 günlük staja gidecek İspanyaya. Bende Jandarma personeliyim. Eşimin alacağı gri pasaporttan bende yararlanabilir miyim. Benim umumi pasaport almam şart mı??

 17. ben ücretli ögretmenim erasmus projesi ile yurtdışına gidecegim gri pasaport alabiliyormuyum

 18. merhaba,ben belediye tarafından almanyadan itfaiye aracı alıp türkiyeye getirmek için gri pasaport ile görevlendirleceğim,acaba almanyadan türkiyeye aracı karayolu ile getirmemde bir sakınca varmı..teşekkürler

 19. Merhaba ben gri pasaport la almanyadayim holandaya 3 günlüğüne gidebilirmiyim yada arabayla türkiyeye gelebilirim teşekkürler

 20. Merhaba,
  Yurtdışında bildiri sunmak üzere üniversitenin görevlendirmesiyle yurtdışında birkaç ülkede bulunacağım. Gri pasaport alabiliyorum ama bordo pasaport ve vize alarak gitmem halinde gittiğim yerlerin görünmesiyle diğer ülkelere daha kolay vize alabilirim gibi düşünüyorum. Doğru mu? Yoksa gri pasaport ile çıksam da, ileriki tarihlerde gezi amaçlı vize alırken o gittiğim ülkeler bir sistemde vs. görünür mü?

 21. Merhaba, ben erasmus stajı ile Maltaya gideceğim. Gri pasaport alıp vizeden muaf olabiliyor muyuz? Birde yukarda sorulmuş ama tekrar sorayım gri pasaportla orda kaldığım süre içinde başka bir ülkeye giriş yapabilir miyim? Bende haftasonlarını değerlendirmek istiyorum. Teşekkürler.

  1. Schengen Bölgesi ortak sınır kabul edildiğinden bölge içinde kaldığınız sürece sıkıntı yaşamazsın diye düşünüyorum ama bu benim tahminim, kesin bilgi değil. Emniyete sorsan muhtemelen Malta’dan başka yere gidemezsin derler. Normalde Malta dışında başka bir yere gri ile gitmen yasak ama belki Schengen zaten tek bir sınır kabul edildiği için sıkıntı çıkmaz. Ama dediğim gibi bu benim tahminim.

  1. Merhaba, gri pasaport bordo pasaportla vizesiz gidilen 102 ülkeye ek 54 ülkeye vizesiz giriş hakkı sağlıyor, yeşil pasaport ise 102 ülkeye ek 67 ülkeye. Bunun dışında farkları gri pasaport hızlıca çıkarken yeşil pasaportun biraz zaman alması. Detaylı bilgi almak istersen yeşil pasaport avantajları yazımıza da bir göz at deriz: https://www.bizevdeyokuz.com/yesil-pasaport-vize-istemeyen-ulkeler-yesil-pasaportun-avantajlari/

 22. Merhabalar. 2013’de gri pasaportla 2 haftalığına Avrupa’ya gitmiştim. Geri döndüğümüzde ise pasaportu bizden aldılar. Şimdilerde bordo pasaport çıkartmaya gittiğimde ise eski pasaportun hala sistemde görünüyor veremeyiz dediler. Ne yapmam gerekiyor?

  1. merhaba,
   konuyu soran arkadaşım aynı sorun bende de var nasıl hallettiniz yardımcı olursanız çok sevinirim

 23. Öncelikle kolay gelsin,
  Oğlum 14 yaşında ve şu anda 6 aylık (07/03/2017)şengen vizeli pasaportu var . Nisan ayı başında okuluyla beraber Estonya ya bir haftalık bir seyahate gidecekler. Okulda bu konu ile ilgili kişiler gri pasaport alabilme hakkımızın olduğunu beyan ediyorlar ve gri pasaport alırsanız iyi olur diyorlar.
  Benim 2 sorum olacak ; Birinci sorum şu : oğluma gri pasaport alırsak . Eski bordo pasaport u geri alacaklar mı ? , İkinci sorum ise : 6 aylık şengen vize yanacak mı ?

  İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Hayır, o pasaport ve vize üzerinde yazan süreler boyunca geçerli.
   Sadece devlet gri pasaportu geri verene kadar el koyacak. Estonya dönüşü gri pasaportu devlete teslim ederek pasaportunuzu geri alabilirsiniz

 24. Merhabaü
  Benimde bu konuda bir sorum olacaktı. Ben Almanyada bir yarışmada bulunmak için gri pasaport aldım. Ancak gitmişken başka bir ulkeye gidip 2 gun fazladan kalmak istiyorum. Bu konu da sorun yaratırmı internetten araştırdım konu ile ilgili net bir bilgi bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Gri pasaport sahipleri böyle şeyler yapıyorlar ama sanırım sadece görevlendirildiğiniz ülkeye gri ile giriş yapmalısınız. Ama kesin bilgi değil

  2. Bende şuan romanyadayim. gri pasaportla haftasonu schengen bogesine gezmeye gitmeyi düşünüyorum. sorun yaşadınız mi sorun yaşar miyim?

 25. Ben balıkesır unıversıtesınde okuyorum
  Yurt dısına sempozyuma gitmek ıstıyorum. Bu nedenle grı pasaport alma yetkım varmıdır

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir