PASAPORT NASIL ALINIR? – PASAPORT ÇIKARMA İŞLEMLERİ & GEREKLİ EVRAKLAR & ÜCRETLER

Aşağıda size pasaport alma sürecinizi çok kolaylaştıracak bir rehber hazırladık. Pasaport çıkartmak için bilmeniz gereken her şeyi adım adım anlattık.

Yurt dışında tatil yapmanın daha ekonomik olabildiğini ve etrafımızda kolayca gidebileceğimiz harika VİZESİZ ÜLKELER de olduğunu düşünürsek, derhal bir pasaport almakta fayda var. Bordo pasaportlular 102 ülkeye, yeşil pasaportlular ise 160 ülkeye vizesiz gidebiliyor. Bordo pasaportluların girebilecekleri ülkeler içinden en çok gezmenisi önerdiklerimizi VİZESİZ GİDİLEN EN GÜZEL ÜLKELER seçmemizde bulabilirsiniz.

YAZININ DEVAMINDA BORDO PASAPORT ÇIKARMA İŞLEMLERİNİ ANLATTIK. Eğer, yeşil, gri ya da siyah pasaport çıkartacaksanız aşağıdan ilgili linki tıklayarak bilgi alabilirsiniz. Hangi renk pasaporta başvurmanız gerektiğinden emin değilseniz PASAPORT TÜRLERİ – HANGİ ÇEŞİT PASAPORT KİMLERE VERİLİR yazımızdan öğrenebilirsiniz.

YEŞİL PASAPORT
GRİ PASAPORT
➤ SİYAH PASAPORT


 

ÖNEMLİ DUYURU

PASAPORT İŞLEMLERİ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN ALINIP, NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ’NE VERİLDİ
2018 Nisan ayı itibariyle, resmi, hizmet ve hususi pasaportlar sadece il nüfus müdürlüklerinden, diğer umumi pasaportlar ise ilçe müdürlüklerinden temin edilebilecek.

 

ADIM ADIM BORDO PASAPORT ÇIKARMA İŞLEMLERİ

1. Pasaport İçin Gerekli Evrakları Toplayın

Pasaport başvurunuzun kabul edilmesi için tüm evraklarınızı eksiksiz olarak teslim etmeniz gerekiyor. Hazırlamanız gereken evrakları aşağıda anlattık. Dosyanızın eksik olmadığından emin olun.

2. Pasaportunuzun Geçerlilik Süresine Karar Verin

Bordo pasaportların minimum 1 yıl, maksimum 10 yıl olan bir geçerlilik süresi vardır. Geçerlilik süresi uzadıkça devlete yapılması gereken ödemenin miktarı artar. Örneğin 2021 ücretlerine bakacak olursak:
1 yıllık pasaport için 332,10 TL Pasaport Harcı + 174,5 TL Defter Bedeli =  506,6 TL ödemeniz gerekir.
10 yıllık pasaport için 1085,40 TL Pasaport Harcı + 174,5 TL Defter Bedeli = 1.259,9 TL ödemeniz gerekir.

TAVSİYEMİZ: 10 yıllık pasaport alın. Hem vize işlemleri için daha elverişli, hem de bütçenizi için karlıdır. İleride konuyu daha detaylı anlattık.

3. Pasaport Harç ve Defter Bedelini Ödeyin

Bordo pasaport alacakların pasaport defter bedeli ve pasaport harcı olarak devlete iki ödeme yapması gerekiyor.
Pasaport Harcı – Bunu işlem bedeli olarak düşünebilirsiniz. Hangi pasaporta başvurursanız başvurun işlem bedeli sabittir.
Pasaport Defter Bedeli – Cüzdan bedeli olarak bilinir. Bunu da pasaportun geçerlilik süresi için ödediğiniz bedel gibi düşünebilirsiniz. Pasaportun geçerlilik süresi artınca defter bedeli de artar.

Yazının devamındaki Harç ve Defter Bedeli bölümünde hangi süre için ne kadar ödeme yapılası gerektiğini ve bu ödemelerin nerelere yapılması gerektiğini anlattık.

➤ Öğrenciler harç ödemeden pasaport çıkartabilirler. HARÇSIZ ÖĞRENCİ PASAPORTU ile ilgili bilgi almak için tıklayın.

4. Pasaport Başvurusu İçin Randevu Alın

Önemli: Pandemi döneminde pasaport randevusu da HES Kodu ile alınıyor.

Bordo Pasaport çıkartmak için, tüm belgeleriniz hazır olduğunda epasaport.gov.tr adresinden, size uygun konumdaki il nüfus ve ilçe emniyet müdürlüklerinin birinden, sistemdeki boş gün ve saatlerden birini seçerek online randevu almanız gerekiyor. İlla ikamet ettiğiniz bölgeden almanız gerekmiyor.

5. Pasaport Teslimatı

Pasaportunuz başvuru esnasında belirttiğiniz adrese kurye veya kargo ile gönderiliyor. Devlet randevu gününden sonra 5-7 iş günü içinde elinizde olacağını taahhüt ediyor. Eğer zamanınız darsa nasıl daha hızlı pasaportunuza kavuşabileceğinizi Pasaport Teslimatı bölümünde anlattık.


 

PASAPORT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Her şeyden önce, TC kimlik numaranız nüfus kağıdınızda yazıyor mu? Eğer yazmıyorsa pasaporta başvuramazsınız. Önce Nüfus Müdürlükleri’de nüfus cüzdanınızı yenilemeniz gerekiyor. (Yurt dışındaysanız bağlı bulunduğunuz Dış Temsilcilik’te yapabilirsiniz) Nüfus cüzdanınızın ön yüzündeki bilgilerde herhangi bir eksiklik varsa kimliğinizi değiştirmeniz gerekiyor. Fakat bağlı olduğunuz Nüfus Müdürlüğü’nden alabileceğiniz Geçici Kimlik Belgesi ile başvuru yapabilirsiniz. Eğer arka yüzündeki medeni hal, aile sıra no, cilt no, nüfusa kayıtlı mahalle ve köy hanesinin değişikliği söz konusuysa bu gibi durumlar başvuru yapmanıza engel değil.

Bordo pasaport (umumi pasaport) çıkarmak için gereken belgeler aşağıdaki gibi;

 1. Nüfus Cüzdanının Aslı (Fotokopisini de bulundurmakta yarar var)
 2. 2 Adet Biyometrik Fotoğraf:  Vesikalık fotoğraf olmaz, biometrik fotoğraf olması şart. Sizin bir şey yapmanız gerekmiyor, fotoğrafçıya gittiğinizde “pasaport için biometrik fotograf istiyorum” demeniz kafi. Onlar zaten biliyor ve sizi yönlendireceklerdir. Baş öne eğik veya herhangi bir tarafa dönük olmayacak, nötr bir yüz ifadesiyle ağzı kapalı olarak çekilecek, beyaz ve desensiz fon kullanılacak ve  50×50 veya 50×60 mm ebatlarında olacak.
 3. Eski Pasaportlar: Varsa daha önceden alınmış pasaportların aslı
 4. Pasaport Harcı ve Pasaport Bedeli Dekontları:  01.2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, talep edilen sürelerine göre alınacak defter ve harç bedellerinin ödendiğini belgelemek için dekontlar
 5. Eğer pasaport başvurusu reşit olmayan yada engelli bir birey için yapılıyorsa muvafakatname gerekir.

Muvaffakatname çocuğun pasaport işlemlerinden haberiniz olduğunu ve izin verdiğinizi ifade eden bir belgedir. Reşit olmayanın ebeveynleri evliyse her ikisinin de muvaffakatname vermesi gerekir. Eğer boşanmışlarsa,sadece çocuğun velayetinin verildiği bireyin muvaffakatname vermesi gerekir. Ayrıca çocuğun velayetinin kendisinde olduğunu kanıtlayan mahkeme kararının aslını da getirmesi gerekiyor. Pasaport engelli bir birey için çıkartılıyorsa kanuni temsilcileri kimse, onların muvaffakatname vermesi gerekir. Eğer, engelli birey 18 yaşından büyükse ve fiziksel engeli varsa kendisi pasaport başvurusunda bulunabilir eğer engeli zihinsel ise mahkeme tarafından vasi kararı istenir. Muvaffakatnameyi, noterlerde ya da İlçe Nüfus Müdrülükleri’ndeki pasaport bürolarında düzenletebilirsiniz.

Not: Ebevynlerden herhangi biri cezaevindeyse o kişinin muvafakatnamesi gerekmiyor. Fakat kişinin cezaevinde olduğuna dair cezaevi yönetiminden belge alınması gerekiyor.

Not: Ebevynlerden herhangi biri vefat etmişse de sağ olanın muvafakatı isteniyor.

İşçi Veya İşçi Ailesi Statüsüyle Pasaport Almak İsteyenler İçin

Yurtdışında işçi olarak çalışan kişiler, Türkiye İş Kurumu’ndan (İŞKUR), yurtdışında geçimlerini sağladıklarına dair belge alırlarsa ilk iki yılı harçsız olarak işçi statülü pasaport alabiliyorlar. Aynı şekilde başvurulduğunda yurtdışında işçi olarak çalışan kişinin eşi ve 18 yaşını geçmeyen çocukları da bu haktan yararlanabiliyor.


 

PASAPORT HARCI VE PASAPORT DEFTER BEDELİ – 2021 GÜNCEL PASAPORT ÜCRETLERİ

Bordo Pasaport sahipleri için toplam pasaport ücreti = pasaport harcı + defter ücreti olarak belirleniyor. Hepsini de aynı anda aynı kuruma ödeyebiliyorsunuz. Ödeme miktarını nasıl belirleyeceğinizi ve nereye yatıracağınızı aşağıda yazdık:

2021 Pasaport Harç ve Defter Bedelleri

Harç Bedeli Defter Bedeli Toplam
6 AY 227,20 TL 174,5 TL 401,7 TL
1 YIL 332,10 TL 174,5 TL 506,6 TL
2 YIL 542,20  TL 174,5 TL 716,7 TL
3 YIL 770,20  TL 174,5 TL 944,7 TL
4 – 10 YIL 1085,40 TL 174,5 TL 1.259,9 TL

1. Pasaport Defter Bedeli (Cüzdan Bedeli)

174,5 TL defter (cüzdan) bedeli ödenmesi gerekiyor. İster 1 yıllık ister 10 yıllık pasaport çıkartıyor olun bu fiyat sabit kalıyor.

2. Pasaport Harç Bedeli

Ödenmesi gereken bir diğer miktar da pasaport harç bedeli. Pasaportların geçerlilik süresi en az 1 yıl, en fazla 10 yıl olabiliyor ve pasaportunuzun geçerlilik süresine göre de ödemeniz gereken miktar belirleniyor.

Harç Bedeli Ne Kadar?

Yukarıdaki tablodan göreceğiniz üzere 2021’de 6 aylık 227,20 TL, 1 yıllık harç bedeli 332,10 TL , 2 yıllık 542,20 TL, 3 yıllık 770,20 TL olarak belirlenmiş. Fark edeceğiniz üzere 4 yıldan sonra süre uzasa da ödenecek harç artmıyor. İster 4, ister 5, 6, 7, 8, 9 ya da 10 yıl olsun ödemeniz gereken tutar 1085,40 TL.

Hangi geçerlilik süresini tercih etmeli?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bizim önerimiz 10 yıllık pasaport almanız. Çünkü uzun vadede 10 yıllık pasaport hem daha hesaplı, hem de vize işleri için daha elverişli.

Çünkü Türkiye’nin vize uygulamasına tabi olduğu ülkelere giriş için pasaportunuzun bitim tarihine en az 6 aylık bir süre olması gerekiyor. Türkiye’den vizesiz giriş yapabileceğiniz ülkelere giriş için ise en az 3 aylık pasaport geçerliliğinizin olması bekleniyor. Hatta 6 ve 3 aylık geçerlilik paylarının, ziyaret edilen ülkeden ayrıldıktan sonra bile devam ediyor olması çok önemli. Örnek vermek gerekirse, 1 Ocak 2021’de Schengen ülkelerinden birine giriş yapacak ve 20 Ocak’ta çıkış yapacaksanız, pasaportunuzun süresinin en az 20 Temmuz 2021’ye kadar geçerli olması bekleniyor. Bazı devletlerin ülkeye girişte Umuma Mahsus pasaportlarda aradığı minimum geçerlilik sürelerini öğrenemek için tıklayın.

Ayrıca, 10 yılda her bir yılda bir pasaport çıkarmaya kalsanız 10 kez 332,10 TL, yani 3,321 TL verirsiniz. Ya da şöyle bakalım: Çok sık yurtdışına gitmiyorsanız her gerektiğinde 1 yıllık almak aklınıza yatsa da aslında yine de 10 yıllık daha mantıklıdır. Çünkü;
10 yıl içinde, her sene 1 kez 1 yıllık pasaport çıkarırsanız 332,10 x 10 yıl = 3,321 TL verirsiniz.
10 yıl içinde, 2 senede 1 kez 1 yıllık pasaport çıkarırsanız 542,20 x 5 yıl = 2,711 TL verirsiniz.

18 yaşından küçüklere ise en fazla 5 yıllık pasaport verilebiliyor.

Yurt dışına çıkış harcının pasaport çıkarma işlemleri ile hiç bir alakası yoktur.

Harç ve Defter Bedeli Ödemeleri Nereye Yapılıyor?

Eskiden parayı anlaşmalı bankalara yatırıyordunuz ve işlem için nüfus kağıdınızın mutlaka yanınızda olması gerekiyordu çünkü dekont TC numaranıza kesiliyordu. Bu dekontu da başvuru dosyanıza eklemeniz gerekiyordu. Şimdi ise defter ve harç parası tek bir yerden online olarak Vergi Dairesi’nden yatırılabiliyor: https://ivd.gib.gov.tr/tvd_side/main.jsp

Önemli

– Harç bedeli her sene değişiyor. Pasaport ücretinizi (harç, defter bedelleri) ödediniz fakat başvurunuzu daha tamamlamadan pasaport fiyatları yükseldiyse ne yazık ki aradaki farkı yatırmanız gerekiyor. Eğer fiyat artışı siz başvuruyu tamamen tamamladıktan sonra olursa bu sizi etkilemez.


 

PASAPORT RANDEVUSU

Dosyamız hazırsa artık, il nüfus ve ilçe emniyet müdürlüklerinden pasaport başvurusu için randevu alabiliriz. Randevu  Randevu Portalı adresinden alınıyor. Aynı zamanda 09:00- 18:00 saatleri arasında +90 312 462 91 46 ve 47’yi Acil Pasaport hattını arayarak da yapabilirsiniz. Sayfa içinde nasıl ilerleyeceğinizi anlattık: 

⚫ Sayfaya varır varmaz en ortada mavi kutu içinde “Randevu Al” butonunu göreceksiniz:

⚫ “Randevu Al”a tıkladıktan sonra açılan pencereden “Pasaport”a tıklayacaksınız.

⚫ Önce Pasaport türünüzü seçeceksiniz.

⚫ Karşınıza ödemeyi nasıl yapmanız gerektiğine dair bir uyarı penceresi çıkacak. Onu güzelce okuduktan sonra “Yukarıdaki Metni Okudum” kutucuğunu işaretleyip devam edeceksiniz.

⚫ Türkiye’den başvuruyorsanız “Başvurumu Türkiye’den Yapacağım” seçeceksiniz.

⚫ TC Kimlik kartınız varsa “Var”ı seçeceksiniz.

⚫ Bir sonraki aşamada sizden başvuruyu kendi adınıza mı yoksa bir aile üyeniz için mi yapacağınız, ardından da başvuru yapacağınız il ve nüfus ilçe müdürlüğü soruluyor.

⚫ Bir sonraki ekranda sizden TC numaranızı isteyecek. Gerekli boşluğa TC kimlik no’nuzu yazdıktan sonra yan kutucuğa adınızı, soyadınızı, güvenlik sayılarını, e-mail adresiniz ve telefonunuzu giriyorsunuz.

⚫ Şimdi sizden, doğum tarihiniz, anneannenizin isminin 4. harfi veya dedenizin isminin baş harfi gibi bir dizi güvenlik sorusunu yanıtlamanız bekleniyor.

⚫ Şimdi daha önce belirttiğiniz e-mail adresinize, 15 dakika geçerlilik süresi olan, 15 dakika içinde kodu girmezseniz aktivasyonu kaybolacak bir güvenlik kodu gelecek onu karşınıza açılacak penceredeki boşluğa yazacaksınız.

⚫ Nihayet seçtiğiniz ildeki tüm İl Nüfus Müdürlükleri’nin müsaitliklerini gösteren ekrana geliyorsunuz:

⚫ Hangi Nüfus Müdürlüğü en yakın hangi tarih ve saatte boş görebilirsiniz. Kendinize uygun gördüğünüz randevuyu üzerine basarak seçebilirsiniz.

Pasaporta Acil İhtiyacınız varsa…

Mesela bugün 7 Ağustos ve ben İstanbul’da pasaport başvurusunda bulunmak istiyorum. Bakırköy 22 Ağustos’a kadar randevu veremiyor ama Sarıyer Nüfus Müdürlüğü 15 Ağustos’ta boş. İşim eğer acilse randevumu Sarıyer’den almam mantıklı olur. Türkiye içindeki herhangibi bir Nüfus Müdürlüğü’nden alabilirsiniz. Ayrıca, illa ekranda belirtilen gün için randevu almak zorunda değilsiniz. İleri ki bir tarih için de randevu alabilirsiniz.

Eğer pasaport işlemlerinizin, randevu tarihinizden önce tamamlanması gerekiyorsa randevu tarihinizden önce gidip şansınızı deneyebilirsiniz. Müsait olurlarsa işlemlerinizi yapma şansları var. Ama unutmayın bu tamamen pasaport memurunun insiyatifine kalmış.

Randevu günü

Pasaport türünüze göre sizden istenilen belgelerle beraber randevu yeri ve saatini seçmiş olduğunuz il nüfus müdürlüğüne randevu saatinden en az yarım saat öncesinden gidip belgelerinizi bizzat teslim edin. Aynı gün, eğer daha önce parmak izi vermemişseniz, bir kereye mahsus olarak elektronik parmak iziniz de kayda alınıyor. Başvuru işlemi normal şartlarda ortalama olarak 5-10 dakika içinde tamamlanıyor.

Önemli:

Bu işlemi sizin yerinize vekaleten ya da değil, başka kimse yapamaz. Pasaport başvurunda bulunan kişiler, yaş ayrımı gözetilmeksizin, İl ya da İlçe Nüfus Müdürlüğü’nde şahsen bulunmak zorunda.  Yani çocuklarınız, eşiniz ya da annenizin pasaport başvurusu randevusuna siz gidemezsiniz. Onlara tabi ki eşlik edebilirsiniz ama onların bilfiil orada bulunması gerekmekte. Ancak, randevu sayfasındaki “e-pasaport başvuru randevusu almak istiyorum” başlığı üzerinden eşiniz veya çocuklarınız için de e-Pasaport başvuru randevusu alabiliyorsunuz, o ayrı. Yani onlar için randevu alabilirsiniz ama onların yerine randevuya gidemezsiniz.

Eğer ilk defa pasaport çıkarmaya gidiyorsanız görevlilerden sizi yönlendirmelerini istemekten çekinmeyin.


 

PASAPORT TESLİMATI

Hadi gözünüz aydın! 😀 Pasaportunuz size kurye veya kargo ile başvururken belirttiğiniz adrese gönderiliyor.

Pasaport kaç günde elinize ulaşır?

Bordo pasaportların evinize ulaşması başvurudan sonra 10 gün kadar alabilir. Şimdiye kadar bize her zaman başvurudan sonraki 3. iş gününde teslimatı gerçekleşti ama devletin taahhüt ettiği süre,  5-7 iş günü basım + 3 gün kargo/ kurye olarak 10 gün. Bu süreler yoğunluğa göre değişebiliyor. Özellikle bayram, resmi tatil, yılbaşı, sömestr gibi dönemler en yoğun dönemler. Bu yoğun dönemlerde süreler uzayabilir.

Pasaportunuz normalde sadece size teslim ediliyor. Fakat randevuya gittiğinizde, pasaportunuzu teslim alacak başka bir kişi belirleyebiliyorsunuz. Yurt içinden başvurularda, pasaportunuz PTT’ye teslim edildiğinde, başvuru sırasında verdiğiniz telefon numarasına postanızın barkot numarası ve teslimat aşamaları ile ilgili bilgilendirme mesajları da geliyor.

Pasaporta Acil İhtiyacınız varsa…

Pasaportlar Ankara’daki Gölbaşı Pasaport Basım Merkezi‘nde basılıyor. Kargonun teslimat süresini beklemek yerine gidip direkt matbaadan teslim alabilirsiniz. Ya da başvuru sırasında ismini belirttiğiniz kişi de sizin için teslim alabilir. Pasaportunuzun hangi gün basılacağını başvuru sırasında polis memurundan öğrenebilirsiniz.

Pasaportunuz geldi ama siz yoktunuz?

1 kere geldiler yoktunuz. 2. kez tekrar geliyorlar. 2 defa da başvuruda belirttiğiniz adreste yoksanız, pasaportunuz 7 gün içinde teslim alınmak üzere size en yakın Ptt şubesine gönderiliyor. 7 gün içinde teslim alınmayan pasaportlar başvuruyu yaptığınız Emniyet Müdürlüğü’ne geri gönderiliyor. Eğer başvuru yurt dışından yapılmışsa, pasaportunuzu sadece o ülkedeki Türk Büyükelçiliği veya Başkonsolosluğu’ndan teslim alabiliyorsunuz.

Pasaportunuzun başvuru takibini, Randevu Portalı internet adresinden online olarak yapabiliyor veya başvurulan pasaport şubesine nüfus kağıdınız ile giderek pasaportunun hangi aşamada olduğunu öğrenebiliyorsunuz. Kişisel bilgilerin gizliliği prensibi çerçevesinde pasaport takip no gibi kişisel bilgilerin sanal ortamda, elektronik posta yoluyla bildirilmesi mümkün olmadığından başvuru yapılan yere bizzat gitmeniz gerekiyor.

Diğer tüm sorularınız için www.epasaport.gov.tr adresini kullanabilir veya daha acil sorularınız için çalışma saatleri içinde Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport Şube 0312 462 91 46 veya Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığı’nı 0312 462 91 47 nolu telefondan arayabilirsiniz.


pasaportla-ilgili-diger-konular

18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERİN PASAPORT BAŞVURUSU

Eskiden çocuklar anne babanın pasaportuna işlenirdi. Artık başvuru sahiplerinin yaşı gözetilmeksizin, herkese için kişisel pasaport düzenleniyor.

18 yaş altının pasaport çıkarma işlemleriyle ilgili bilgi almak için tıklayın.

 


 

PASAPORT YENİLEME

Eskiden süresi dolan pasaportlara yeni bir damga eklenerek süresi uzatılırdı. Artık bu şekilde pasaport yenileme veya pasaport uzatma işlemi yapılamıyor. Pasaportunuzun süresi bittiyse yerine yenisini çıkartmanız gerekiyor. 2015 Kasım ayından itibaren çipli olmayan tüm eski tip pasaportlar geçersiz hale geldiğinden aynı şekilde eğer ki pasaportunuz çipli değilse eski tip pasaportunuzu kesinlikle çipli pasaportla değiştirmeniz gerekiyor. Bu değişim için eski pasaportunuzu başvuru belgeleri arasında götürmeniz gerekiyor ama sonrasında eski pasaportunuz size geri teslim etdliyor. Eğer pasaportunuz yıpranmışsa da yeni pasaport çıkarmanız öneriliyor. Çünkü yıpranmış pasaportla yapacağınız vize başvurunuz kabul edilse ve vizenizi almış olsanız dahi sınırdan geri çevrilmeniz mümkün.

Ayrıca, pasaportlar aynı zamanda kimlik belgesi olarak da sayıldığından, kişinin pasaportunun güncel nüfus cüzdanı ile aynı bilgileri taşıması gerekiyor. Yani pasaportlarda herhangi bir kimlik bilgisi değişikliğinde (evlenme-boşanma, mahkeme kararı ile isim-soyisim değişikliği vb.) yeni pasaport başvurusunda bulunulması gerekiyor. Tabi yine sadece defter bedeli ödüyorsunuz eski pasaportunuzdaki süre yeni pasaportunuza harçsız olarak aktarılıyor.

 


 

KAYIP PASAPORT

Eğer ki pasaportunuzu herhangi bir nedenle kaybederseniz, pasaportun başkaları tarafından kullanılmasının önüne geçmek ve durumun bilgisayar kayıtlarına geçmesi için İl Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürlüğü’ne veya en yakın karakola gidip yazılı olarak bildirmeniz gerekiyor. Böyle bir durumda sadece yeni cüzdan bedelini ödüyorsunuz. Kaybettiğiniz pasaportunuzda kalan süre yeni pasaportunuza otomatik olarak aktarılıyor.

Eğer pasaportunuzu yurt dışında kaybeder veya çaldırısanız, sınır makamlarının bilgilendirilmesi amacıyla durumu mesai saatleri içinde dış temsilciliklere bildirilmelisiniz. Aksi halde sınırda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Türkiye’ye geri dönmek için Türk Konsolosluğu’ndan yeni pasaport ya da seyahat belgesi çıkarttırabilirsiniz.

 


 

ÇİFT PASAPORT (YEDEK PASAPORT) UYGULAMASI NEDİR?

Bir kişinin aynı anda geçerli 2 pasaportu olması mümkün.

Bazı ülkeler kendi dış politikaları gereğince, daha önce bazı ülkelere giriş çıkış yapmış olan kişilerin ülkelerine aynı pasaportla giriş yapmasını kabul etmeyebiliyorlar. Örneğin pasaportunuzda İran giriş çıkış damgası varsa ABD’ye vize alamayabilir veya sınırdan içeri alınmayabilirsiniz. Başka bir örnekle eğer kimliğinizle değil de pasaportunuzla KKTC’ye girerseniz aynı pasaportla Yunanistan’a giriş yapamıyorsunuz. Bu gibi sorunların önüne geçmek ve sürekli seyahat etmek zorunda olanların sık sık yeni pasaport alıp mağdur olmamaları için, bu kişilere hangi tip pasaport olursa olsun 2 adet geçerli pasaport kullanımı hakkı veriliyor. Tabi 2 adet pasaport kullanma durumu olan kişiden durumunu mutlaka belgelendirmesi isteniyor. Durumu onaylanan ve uygun bulunan kişilerin aynı anda geçerli 2 pasaportu oluyor.

 


 

GEÇİCİ PASAPORT NEDİR?

Geçici pasaportlar, yurt dışına çıkmış veya orada yaşayan kişiler için geçerli bir pasaportun olmadığı, pasaport kaybı, pasaportun geçerlilik süresinin bitmesi, Türkiye’ye sınır dışı edilme gibi durumlarda dış temsilciliklerimiz tarafından veriliyor ve seyahat belgesi yerine geçiyor. Ayrıca sağlık sorunu, bir yakının vefatı gibi acil durumlarda dış temsilciliklerinin onayıyla, kişinin en kısa sürede ülkemize veya vatandaşı olduğu yere dönüşünü sağlamak için tek seferlik, destinasyonun pasaportun 3. sayfasında belirtilmesi kaydıyla en az bir ay, seyahat güzergahında bulunan ülkelerden en az birinin uzun süreli geçerli pasaport taşıma koşulu araması gibi zorunlu ve istisnai durumlarda en fazla 1 yıl süreyle verilebiliyor.

 

 


 

 

PASAPORTSUZ YURT DIŞINA ÇIKIŞ YAPILABİLEN ÜLKELER

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının pasaportsuz yurt dışına çıkabilecekleri sadece 2 ülke var: Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. Sadece bu iki ülkeye mahsus olmak üzere TC vatandaşları kimlikleriyle giriş yapabiliyor.

 1. Pasaport elimize geldikten sonra belli bir süre geçmesi gerekiyor mu? Yurt dışına çıkabilmek için yoksa geldiği gün bile gidebiliyor muyuz?

 2. Merhaba
  Öğrenci pasaportu almak için illa ki yurtdışına çıkmak gerekiyor mu 5-6 ay içinde?
  Bir de pasaport aldıktan sonra 25 yaşına kadar geçerli oluyor fakat aktif bir öğrenci değilsek lise son seneyi okuyorum şu an üniversiteyi kazanamazsam da alabiliyor muyum pasaport, yani geçerliliği sorun olur mu?
  Teşekkürler

  1. Selam, hayır önünüzde planladığınız bir seyahat olduğunu ispat etmeniz gerekmiyor.

 3. Pasaport başvurusu yaptım ama İstanbul’a gitmesini istiyorum. Başka biri teslim alacak, oluyor mu arkadaşlar?

 4. Selamlar. Öncelikle ‘Biz Evde Yokuz’ çiftine teşekkür ederim.
  Tüm yazılanları not alıp harfiyen yerine getirdim ve 4 gün içinde pasaportum elime ulaştı. Bu kadar basit olacağını hiç düşünmemiştim.
  Tüm bilgiler güncel ve güvenilir.
  Tekrar teşekkürler.

 5. Merhaba,
  Pasaport süresini uzatmak için gittiğimde eski pasaportuma herhangi bir geçersizdir yazısı yazılmadı veya delik açılmadı. Vize başvurusu yaparken eski pasaportu beyan ettiğimde benim için bir sıkıntı teşkil eder mi?

 6. Merhaba. Benim öğrenci pasaportum var fakat 10 yıllık pasaport çıkarmam gerekecek programdan dolayı. Harç bedeli ödemem gerekecek mi

 7. Cok başarılı bi anlatım tamamını okudum bu güzel anlatımınızdan dolayı teşekkür ederim.

  Pasaport işlemlerininin bu kadar basit ve uygun oldugu konusunda hiç bilgim yoktu.
  Sayenizde bilgilenmiş oldum…
  SAYGILAR

 8. Ukrayna da mı artık kimlikle giriş kabul ediyor? Kimlikle giriş kabul eden ülkelere başka ülkeden ulaşsak da T.C. Kimliği ile girebilir miyiz? Dışişleri’nin sitesinde Ukrayna için “Türkiye’den seyahat etmek şartıyla” diyor da emin olamadım.

 9. merhaba pasaport harcı yatırdım pasaportu şu an çıkartmak istemiyorum makbuz elimde Bu makbuzu kaç gün veya kaç ay içerisinde kullanmam gerekir Bunu öğrenebilir Sem iyi olur teşekkürler

 10. Merhaba.
  Pasaport ve defter harç bedellerini şimdi yani 12.ayın 35 i gibi yatırsam randevu yu 2020 yılına alınca 2020 yılında harçlar zamlanınca bana yansırmı.

 11. Merhaba. Ben okul gezisiyle Fransaya gideceğim.
  Gitmem için pasaport almam gerekiyor sırasıyla yapmam gereken nelerdir biri maddelerle açıklayabilirmi?

 12. Merhaba ben green karta başvurmak için pasaport alacam. Ama zamanım biraz kısıtlı, benim için önemli olansa pasaport numarası ve geçerlilik tarihi. Aceba pasaportu başvuru yaptığım anda pasaportumun adresime gelmesi isterse 1 2 hafta sürsün ben pasaport numarasını hemen o anda alabilirmiyim.

 13. slm ben almanya çalışmak için gitçem hangi pasaport almam lazım birde 10 yıllık almak istiyorum mümkünmü

 14. Merhabalar, size şunu sormak istiyorum öncelikle anlaşmalı bankalara gidip pasaport için gerekli ödemeleri yapıyoruz ilk adım bu anladığım kadarıyla sonrasında online randevu alıyoruz, sonrasında da gerekli belgeler ile ilçe emniyete gittikten sonra mı onaylanırsa başvurumuz tamamlanıyor hepsi bu mu?

 15. merhaba, öncelikle bu kadar detaylı ve çok faydalı bir yazı paylaştığınız için teşekkür ederim. Benim kızım KKTC ”de ortaokul öğrencisi. Kibris’tan alınan öğrenci belgesi icin de apostil gerekli midir? Boşanmış bir anneyim, kızımın velayeti bende ve Kktc’de yaşıyoruz. Türkiye ‘ye gelip pasaport çıkaracağız. Gelmeden önce babadan da muvaffakatname almam gerekir mi? Ben kızımla birlikte olacağım, ayrıca muvaffatname de vermem gerekli mi? teşekkür ediyorum

 16. Öncelikle teşekkürü bir borç bilirim. Heyecanımı sizinlede paylaşmak istedim Duygu ve Bilgehan! Her şey çok ani gelişti ve sizin bloğunuzda dahil olmak üzere birçok siteden araştırma yaptım. Araştırma yaptığım gecenin sabahına randevu aldım ve öğrenciye harçsız pasaport hakkımdan bordo pasaportumu çıkardım. Şimdi vizemide aldım İngiltere Londra’ya Uluslararası İlişkiler öğrencisi olarak hazırlığa gidiyorum! 😀 Hakkınızı helal edin dostlar. Bu zamana dek yorum yazdığım ve benden önce yazılan 200 küsür yorumu okuduğum tek blogsunuz. Yılmaz Bey’de yazmış herkese onunda eline sağlık. 2018’de yazılan yorumlara yanıt vermemissiniz ama umuyorum ki yorumumu okur, cevaplarsınız. Size ve okuyan tüm insanlara hayatlarında başarılar diliyorum.
  Sizi unutmayacağım sevgili dostlarım!
  Sevgi, Saygı ve Sağlıcakla Kalın. Hoşçakalın..

 17. Merhaba ben 16 yaşındayım ve randevu almak için kendi adıma kısmını seçtiğimde ekrana durumunuz pasaport randevusu almak için uygun değildir diyor. Ancak annem için pasaport randevusu alırsam aile randevusundan kendim için de alabiliyorum fakat ailemdeki diğer bireyler pasaport çıkartmayacak ne yapabilirim?

 18. Merhaba. KKTC’de yaşıyorum. 13 haziran çarşamba günü konsoloslukta pasaport yenilemek için randevum var. 30 haziran cumartesi günü Istanbul’a gidiyorum. Ordanda 01 temmuz pazar günü yurtdışına çıkacağım. Sizce pasaportum 29 haziran cuma gününe kadar konsolosluğa ulaşır mı? Maalesef 14 ve 15 haziran perşembe ve cuma günleri bayrama denk düşüyor. Süreci hızlandırmak için yapabileceğim birşey var mı? Veya pasaport teslim adresi olarak Türkiye’de yaşayan bir tanıdığımın adresini verebilir miyim? Böylece 30 haziranda Istanbul’a geldiğimde pasaportu kendisinden teslim alabilirim.

 19. Merhaba. KKTC’de yaşıyorum. 13 haziran çarşamba günü konsoloslukta pasaport yenilemek için randevum var. 30 haziran cumartesi günü Istanbul’a gidiyorum. Ordanda 01 temmuz pazar günü yurtdışına çıkacağım. Sizce pasaportum 29 haziran cuma gününe kadar konsolosluğa ulaşır mı? Maalesef 14 ve 15 haziran perşembe ve cuma günleri bayrama denk düşüyor. Süreci hızlandırmak için yapabileceğim birşey var mı? Veya pasaport teslim adresi olarak Türkiye’de yaşayan bir tanıdığımın adresini verebilir miyim? Böylece 30 haziranda Istanbul’a geldiğimde pasaportu kendisinden teslim alabilirim.

  1. Merhaba, ben emekli im ,bordo pasaportu var,romen pasaportu da var.Yeşil pasaportu verebilirler mi bana?,sormak istedim .

 20. Merhabalar Norveç’e gidicem ama küçük bi ilde Uşak’ta yaşıyorum pasaport çıkartmam için Ankara’ya gibi büyük illere gitmem gerekiyor mu tam anlamıyla ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkürler

 21. merhaba ben almanyadayim oglum turkiyede ona pasaport cikartmak istiyorum yanima getirmek icin ziyaretci olarak .dah 12 yasinda velayet bende orda baba pasaport cikarta vilirmi ona ve kesin olarak hangi evraklar lazim tesekurler

 22. Pasportumun süresi doldu bg ye acil çıkmam lazım cezalı geçiş yapabilirmiyim.! Yada ne yapmam gerekiyor

 23. Pasaport harcini yatirdim ama randevuyu kacirdim yeni randevu 15 gun sonraya alabildim bu harc kac gün gecerli acaba param yanarmı

 24. Merhaba. Ben 24 yaşında yüksek lisans öğrencisiyim. Pasaport çıkarsam sadece 1 yıl mi geçerli olacak ?
  Süre bittiğinde benim tekrar defter bedeli ücretini ve harç ücretini yatırıp yeniden mi defter cikartmam gerekir yoksa aynı defterle devam edip sadece harç bedelimi ödemem gerekir 25 yaşını geçtikten sonra . Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 25. merhaba universite okuyorum 3. senem ortaokul 2. sınıfa giderken okulun öğrenci değişim programıyla polonya”ya gittim 1 haftalığına . geçici pasaport çıkarılmıştı adımıza döndüğümüzde de geri aldılar şimdi bordo pasaport basvurusu yaparkan daha önce çıkarıldı seçeneğini mi işaretlemeliyim şimdiden teşekkürlerr

 26. Merhaba, umuma mahsus için randevu alırken ilçe emniyet müdürlüğünde 6 kişilik randevu var gözüküyor ama bilgilerimi girdikten sonra önümüzdeki 6 ay boyunca hiç bir güne randevu görünmüyor ve tıklanmıyor. Altında ise şu ifade yer alıyor : ”İstenilen kriterlerde randevu alabileceğiniz bir tarih bulunmamaktadır.
  Kriterleri değiştirip tekrar deneyiniz.” Sebebini iç bir yerde bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

 27. iyi günler ben harçsız pasaport çıkartacağım önümüzdeki hafta içinde ama merak ettiğim bir şey var 21 yaşındayım ve öğrenciyim ama öğrenciliğim haziran gibi bitecek ve ben pasaportum çıkar çıkmaz yunanistan için vize başvurusunda bulunacağım haziranda mezun olacak olmam vize çıkmasına engel olur mu? pasaport 25 yaşına kadar mı yoksa öğrencilik bitene kadar mı geçerli? cevaplarsanız çok sevinirim.

 28. almanyaya gitmek için almanca kursuna gitmemiz gerekiyormu vize cıkartırken sorun olurmu almanca bilmememiz şimdiden teşekkurler

   1. İyi akşamlar
    Biz lise öğrencisi olarak bordo pasaport çıkartacağız herşeyimizi hazır yanlız emniyetteki memur arkadaş eski kimlikle başvuru yapılamaz yeni kimlik almanız gerekmekte diyor biz 19 ocak ta umreye gideceğiz ne yapabiliriz şimdiden teşekkürler

 29. Bağlı bulunduğum emniyet müdürlüğünden randevusuz başvuru yapılıyormuş ve parmak izi alınmıyormuş. Bu durumda ne yapılıyor ?

 30. tüm Aklındaki soruların cevaplarını açık ve net bir şekilde aldım Çok teşekkür ediyorum Emeğinize sağlık kolay gelsin

  1. Asıl biz sana teşekkür ederiz, sadece okuyup geçmeyip, güzel yorumlarını bizimle paylaştığın için

 31. Merhabalar.
  Ben Giresun Üniversitesinde 2.sınıf okumaktayım. Mayıs ayında ilk defa Almanya ya 10 gün gitmek gibi bir düşüncem var. Çıkarmam gereken pasaport hangisidir ? Bir de Almanyadan istek yapılma gibi bir durum varmış. Mayıs ayında gideceğim için istek ne zaman yapılıp işlemleri ne zaman yapsam daha mantıklı olur ve yetişir.

 32. Merhaba
  Benim sorum simdi ben denetimli serbestlik görüyorum ama benim azerbeycanda iş yerim var giyim üzerine ben işlerimin ve işimin daha saglikli olarak yurumesi için pasaport cikartmak istiyorum ve azerbeycanda ki işimin başına gitmem gerek pasaport çıkartmam da her hangi bir sorun yasarmiyim bana rica edsem sağlıklı bir bilgi vere bilirmisiniz umarim beni anlamışsınızdır simdiden teşekkür ederim …

 33. yeni pasaport almak için emniyete gidecem resim çekildim uygun şekilde adli sicil belgesi ve ikametgah gerekli mi ve e devlet ten alıp versem sıkıntı olur mu teşekkürler.

 34. 30 yaşındayım 9 senedir memurum aynı zamanda üniversitede örgün eğitime devam ediyorum. Üniversitenin topluluğuyla exchange e katılacağım . Ohal devam ettiği için öğrenci pasaportu almam yurt dışına çıkarken sorun olur mu ? Memur olduğum için .

 35. 25 yaşındayım ama yüksek lisan yapıyorum. hangi pasaport alabiliyorum. babamda memur onun üstünden de alabiliyor muyum? Emekli olsa pasaport süresinde bir problem olur mu?

 36. merhaba bi kaç sorum olacak açık öğretim okuyorum.aynı zamanda özel sektörde çalışıyorum .öğrenci pasarotu alabilir miyim yardım edebilir misiniz

 37. 18 yaşındayım ama üniversiteye 1 yıl daha hazırlandığım için bu yıl öğrenci değilim. 1 ay içinde bir pasaport çıkarmam gerekiyor. Hangi pasaportu alabilirim? Cevaplarsanız çok sevinirim.

 38. Merhaba.ben ogretmenim.bu yil maastan kesme cezasi aldim.pasaport cikaracam.bu ceza yurtdisina cikmama engel mi pasaport verirler mi

 39. Merhabalar 26 yasindayim mezun olali bir sene oldu kuzenim yuksek lisans yapiyor ve ispanya da sempozyum sunumunda bulunucak ben de onunla gitmek istiyorum bir haftalik bir durum acikogretim kaydim var dondurulmus ayrica onu kayit yenilesem pasaport verirlermi ogrenci olarak ve harctan muaf olurmuyum cevaplarinizi bekliyorum 🙂

 40. Benim bordo passaportum var bir yıllık ağustosda suresi doluyor ben temmuzda arabistana gidecem bir sorun olurmu

 41. Mrb.10 yıllık bordo pasaportum var.simdi yesil pasaporta gecme hakkim var.bu 10 yillik süre yesil pasaporta aktariliyor mu yoksa yeniden islem yapıp odeme mi yapmam getekiyor

 42. 10 yıllık pasaport çıkartmak istiyorum. her yıl vergisi varmı? baştan yatırdığımız paralar haricinde bu 10 yılda başka ödemeler yapılıyormu?

 43. Sekiz yıl önce pasaport çikartmıştım. Eski pasaport yani. Yangında yanmıştı. Yeni pasaport almaya gittiğimde ilk defa alacagim desem bir sorun cıkar mı

   1. Ben denedim şansımı. Eski pasaport olmadan ne yazık ki kabul etmiyorlar, eski pasaportu da delik deşik yapıp geri veriyorlar.

 44. Merhaba.2018 subat ayında yesil pasaport almaya hak kazaniyorum.ama simdi pasaport cikarmam gerekiyor.10 yıllık çıkarsam yesil pasaporta gectigim dönemde tekrar islem yapmam gerekir mi ve harc defter bedelini odermiyim.1 yıllık almam daha mi uygun olur.teşekkürler

 45. 10 yıllık bordo pasaport işlemlerimi yaptırdım.yatırdığım harç makbuzunda kaç yıllık olduğu yazmıyor. emniyetteki memur sordu kaç yıllık istediğimi ben söyledim10 yıllık diye, yalnız işlem yaptırdığım gün kalabalıktan çok ses vardı acaba memur istediğim 10 yılı yanlış bilgisayarına işaretlemiş olabilir mi bunu nasıl öğreneceğim, çünkü 4-10 yılın ücreti aynı. bunu nerden kontrol ettirebiliriz, e pasaport sorgulaya baktım kaç yıllık yatırdığım sene olarak gözükmüyor, teşekkür ederim yardımlarınızdan dolayı.

 46. Merhaba umre için pasaport çıkartıyorum ama memura dağınıklıkla üniversite mezunuyum demişim eşim emniyet müdürlüğünden çıkınca uyardı sıkıntı çıkarırlar mı TC den belli olur zaten değil mi inşallah bir sorun çıkmaz nolur yardımcı olun

 47. merhaba lise mezunuyum ilk defa pasoport alıcam almanyada çalışmak için . hangi renk pasoport alıcam . ve pasoport almak için illaki dil sınavını geçmekmi lazım .

  1. Hayır, pasaport çıkarmak için bir dil bilmek ya da belli bir eğitim seviyesinde olmak gerekmez. Herkes bordo pasaport alabilir, diğer renkler için devlet ile bir iş bağınızın olması gerekir

 48. Çok teşekkürler, başvurumu yaptım, yaptığım esnada daha önce pasaport çıkardınız mı sorusuna hayır dedim, ama sonradan hatırladım ki küçük yaşlarda çıkmış olan hiç doldurmadığım, süresi geçmiş bir pasaportum vardı fakat nerelerde olduğunu bile bilmiyorum. Başvurumu aldılar, bu aşamadan sonra bir problem çıkma ihtimali var mı acaba?

 49. MERHABA KOLAY GELSİN ÖNCELİKLE..
  EVLENDİM VE KİMLİĞİMİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN BAŞVURUDA BULUNDUM. GEÇİCİ KİMLİĞİM VE ESKİ KİMLİĞİM VAR. PASAPORT İÇİN RANDEVU ALDIM. İKİ BELGE YETERLİ MİDİR? EVLİLİK CÜZDANI OLMASI GEREKİYOR MU?.
  PASAPORTUM ÇIKINCA YURTDIŞINA ÇIKMAYIZ DÜŞÜNÜYORUZ. VİZE İŞLEMLERİNDE PASAPORTTUM YENI VEYA ESKİ OLMASI ETKİLİYOR MU?

 50. merhaba. benim 2 sorum var. 1. sorum: pasaport harcını her yıl mı ödemek zorundayız yoksa bir kereye mahsus mu ödüyoruz? örneğin 10 yıllık pasaporta başvurduğumuzda 10 yıl boyunca her yıl 667tl mi ödüyoruz bir kez mi ödüyoruz? 2. sorum: defter bedeli olan 94tl’yi da aynı şekilde bir kereye mahsus mu ödüyoruz

 51. Ben denetimli serbestlikden yararlaniyorum haftada bir gün karakola imza atıyorum girite gitmek için pasaport cikartabilirmiyim ve vergi dairesine ve ehliyet para cezam var borcumdan dolayi harç öderken karşıma çıkar mi bir engel olur mu ? Teşekkür ederim şimdiden

 52. Merhaba,
  Bugün internetten pasaport randevusu için başvurdum. En son aşamada mail adresime doğrulama kodu geleceği yazdı ancak 2 saattir bekliyorum mail gelmedi. Spam kutusunu da kontrol ediyorum ancak yok. Ne yapmam lazım telefonlarını arıyorum cvp vermiyorlar.. Bir de yeni nüfus cüzdanı çıkartacağım yeni sistemde çipli nüfus cüzdanlarını 15 gün sonra eve teslim geliyormuş ancak geçici bir belge veriyorlarmış.. Geçici belge ile pasaport başvuru kabul edilir mi?

 53. Yazınız çok güzeldi,bütün sorularımın cevaplarını aldım.
  Teşekkürler
  Ben kapalı bir kadınım pasaport fotoğrafımı açık çektirsem. O şekilde kullanabilir miyim?

  1. Bizce en doğrusu kapalı bir fotoğrafınızı kullanmanız aksi takdirde sınırlarda sorun yaratabilir bu durum

 54. İstediğim tüm bilgiler tam istediğim sıraya göre karşıma çıktı..Çok teşekkür ederim..

 55. Merhaba, eski kimlik kartım var ve TC NO yazılı. Boşanmış olmama rağmen henüz kimliğimi değiştirmediğim için Medeni hali Evli yazmakta bu sorun olurmu.

 56. Normlde pasaportu Van da yapacagim peki islemler icin İstanbul veya Ankaraya gitmemem gerek varmi

  1. Merhaba, internet sitesinden pasaport başvurusunu yaparken bulunduğun şehri seçiyorsun. Orada en yakın il/ilçe emniyet müdürlüklerini ve müsaitliklerini göreceksin. İstanbul ve Ankara’ya gitmene gerek olacağını sanmıyorum.

 57. Yeşil pasaportum var ve 5 yıllık süresi doldu. Yenilemem için neler yapmam gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar.

  1. Yenileme artık yok.
   Sıfırdan pasaport çıkartıyormuş gibi işlem yapmalısınız

 58. abi ben engelliyim 10 yıllık pasaport çıkartılacağım bankaya kaç para yatıracağım bana ne pasaport çıkar

 59. Merhabalar
  12 Mayıs’ta pasaport sürem bitiyor. 8 Mayıs’ veya haziran sonu balayına yurtdışına çıkacağız. şuanki soyadımla 2 yıllık başvuru yapsam evlendikten sonra yine pasaport değiştirmem gerekir mi ?

  1. Evet gerekiyor diye biliyorum ama emin değilim. Öğrenince paylaşır mısınız lütfen?

  2. değiştirmeniz gerekiyor defter bedeli karşılığında pasaportunuzda bulunan süre kadar pasaport tanzim edilir üzerine ayrıca harç yatırırsanız kalan süre üzerine eklenir

 60. Merhaba,

  Çifte pasaport başvurusu için de e-pasaport’tan mı randevu alınıyor? Direkt gisebilir miyiz belgelerle?

 61. Merhaba,

  Bordo pasaportum var , fakat süresi doldu 1 yıllık işlem yaptırmak istediğimde,pasaport harcını yatıracağım ,tekrar defter bedeli yatırmam gerekir mi ? Yoksa pasaport harcı yeterli midir?

  Teşekkürler,

 62. Yeni evliyim pasaport ve vizeye başvururcam ama askerligim yaklasiyor suan tecilli ama askerlik tecilinin bitmesine 1 ay kalana kadar gidebiliyor muyum yada burdayken ne yapmak gerekiyo askerlik subesinin den gitmeden bir seyler yapip uzattira biliyormuyum daha tecil suresini istenilen evraklar neler bi bilginiz varmi acaba.☺

  1. Sorunuzu anlayamadık. Açıklar mısınız? Nokta, virgül ve büyük harf kullanırsanız ne dediğinizi daha rahat alayabiliriz

 63. merhaba
  yeşil pasaport başvurusu için bankaya harç ve defter masrafı ücreti yatırdım.
  Harç ödemesi gerekmiyormuş yatırdıktan sonra öğrendim geri alabiliyor muyum ?

 64. Merhaba,

  Öncelikle çok teşekkürler. Bir sorum olacak, yeşil pasaportum vardı hiç kullanmadım, 25 yaşına giriyorum bir hafta sonra. Bordo başvurusu için yeşili de yanımda götürmem gerekir mi? Yoksa yeni bir pasaport gibi mi olacak aynı renk olmadığı için?

  Çok teşekkürler.

 65. Merhaba ben 23 yaşında öğrenciyim, 10 yıllık pasaport almak istiyorum. Acaba ödemem gereken pasaport harç ücreti nedir? Teşekür ederim.

 66. Merhaba eşim kızım ve kendim için randevu almıştım internette randevuya oğlumu ekleyemedim onuda götürücem sorun olurmu? Oğlumun soyadı farklı velayeti bende.

  1. 2 kişilik randevuya 3 kişi kabul edip etmemek memurun insiyatifinde ama oğlunuz olduğu için yardımcı olacaklarını tahmin ediyorum. Yine de ona sistemen başka bir gün randevu almanız gerek.
   Vekalet sizde olduğu için sorun çıkmamalı

 67. Merhaba. Bir sorum olacak. Kızım 2001 dogumlu ve nufus cuzdaninda resim yok. TC yaziyor. Yeni pasaport basvurusunda nufus cuzdaninda resim olmamasi sorun olurmu. Olursa gecici kimlik belgesi ile pasaport ve vize basvurusu yapabilirmiyiz. Tesekkurler.

  1. merhaba lise mezunuyum çalışmıyorum sigortam yok bordo pasaport çıkaracağım bankada param olması gerekiyormuş yeni bi hesap açıp yatırsam olur mu? yatırırsam ne kadar param bulunması gerek günük 50 eurodan kaç gün kalacaksam yurtdışında o kadar bulundurmam gerekir diye duydum dogru mu yanıtlarsanız çok sevinirim teşekkürler..

 68. 5 yaşında kızım için de pasaport çıkacağım. Çocuklar için de defter ve harç bedelleri aynı mı? Birinden çocuklar için harç bedeli ödenmiyor gibi bişey duydum, var mı böyle bişey?

 69. Randevu aldim randevu oncesi bankaya gidip pasaport harci ve defter ucretini yatirip mi randevuya gitmeliyim yoksa emniyetten herhangi bir kagit alip mi odememi yapmaliyim

 70. Ben istanbul buyuksehir belediyesinin istiraklerinde kati atik mudurlugune bagli istac biriminde calisiyorum.

  Yesil mi bordomu hangi pasaporta basvuru yapmam gerekiyor konusunda kime danisabilirim.

  1. Belediyenin personel müdürü ya da İK’sı gibi bir birim varsa oraya sorabilirsiniz.

 71. Merhabalar. Emeğinize sağlık. Sorum olacaktı. Öğrenciyim, demokrasi gazisiyim, 25yaşımı doldurdum. Seyahat amaçlı 10yıllık pasaport çıkarmak istiyorum. Ödeyeceğim tutarda bir düşme oluyor mu? Bordo pasaport mu alacağım? İlk yapmam gereken randevu almak diye anladım!? Bir de bordo pasaportum varken gri pasaport da çıkarabilir miyim?

 72. Merhabalar öncelikle verdiğiniz bildiklerini için teşekkürler benim bı sorum olacak 25 yaşındayım pasaport almak istiyorum bordo lise terk im fark edermi

 73. gerçekten çok güzel bir site….
  4 ve 8 yaşında 2 çocuğum var, onlara da pasaport çıkarmak istiyorum. onlar içinde , bizlere olduğu gibi her biri için 667 lira mı ödeyeceğim? şimdiden teşekkür ederim… çalışmalarınız devamını dilerim…

 74. Merhaba. Benim sorum şu sekilde: Simdi ben Almanya ya gitmek için bi pasaport cikarticam ama Türkiye de yasadigim ve okuduğum için sadece ay da bir gidip gelmem lazim Almanya ya ve ne fazla bi kaç gün maksimum 1 hafta kalabilirim snra dönmem lazim ??? Bu konuda bana nasil yardimci olursunuz bilmiyorum ama size güveniyorum :)) bi sorum daha olacak pasaport islemleri için yani herşey dahil pasaportu vizesi felan bana ne kadara mâl olur ???

 75. Merhaba ilk defa pasaport cikaracam gezmek amacli ama hiç bir konuda bilgi sahibi değilim ne yapacam ne adecem bu konu hakkında bilgi ve yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkür ederim şimdiden

 76. Merhaba,
  Biz eşim ve kızımla 10 yıllık pasaport başvurunda bulunacağız.

  Eşimin eski pasaportunu bulamıyoruz, başvuru esnasında iletilecek evraklar arasında gösterilmiş.

  Pasaportu bulamamız durumunda ne yapmalıyız? bilginiz var mı?

  Teşekkürler,

 77. Merhaba evlendigim icin soyadim degisti fakat henüz kimligim degismedi ve iki ay surer deniyor yeni kimligimin ciknasi iki ayi bulurmus.eski kimligim ve evlilik cuzdanimla pasaporta basvurabilirmiyim?

  1. Kimliğinizin üzerindeki bilgilerin güncel olması gerekiyor ancak verilen geçici kimlikle birlikte işlem yapabiliyor olabilirsiniz

 78. Mrb ben İran Dubai ırak Hindistan gibi ülkelere gidicem toptan ürün getirmek için sürekli değişim yaparsm ülkeler arasında sorun yaşar mıyım

 79. Selam 30 yaşındayım bende 10 yıllık pasaport için randevu aldım aklıma takılan bankada yatırdığım harcı her yıl ödiyecekmıyım yoksa 10 yıl boyunca herhangi bi ücret ödemıyeceğim 🙂 ?

 80. Öncelikle merhaba. Öğrenciyim ve 5 Mart’ta erasmus programı ile gri pasaportla yurtdışına çıkacağım. Fakat 1-2 sene içerisinde de gezi amaçlı yurtdışına çıkma planım var. Gri pasaportu gezi amaçlı kullanamıyoruz diye biliyorum. Normal bir bordo pasaport mu çıkarmalıyım? Eskiden gri pasaportum vardı diye farklı işlemler yapmam gerekiyor mu?

  1. Selam Salih, normalde evet gri pasaport ile sadece görevlendirildiğin ülkeye giriş çıkış yapman gerekiyor ama bir Schengen ülkesine değişime gidiyorsan, zaten Schengen bölgesinde özgürce gezebilirsin gri pasaportun ile

 81. Emeğinize sağlık çok faydalı bir sunum hazirlamissiniz. Bir sorum olacaktı biz balayı için yurt dışına tercih ettik ama şuan da kimliklerimiz de malum bekar yazıyor düğün sonrası giriş çıkışlarda sorun yasarmiyiz?

 82. Merhaba randevu alırken mailimi yanlış yazdım ve referans numaramı bilmiyorum onalayamadım ne yapmam lazım iptalde edeniyorum bi kere ettim pasaport türünü yanlış seçtim diye şimdide etsem sorun olurmu randevumda yarın

 83. Çipli kimlik için başvurumu yaptım. 34 gün gibi bir süre geçmesine rağmen yine de elime ulaşmadı.Acil olarak pasaporta ihtiyacım var.Eski kimliğimin üstünde tüm bilgiler eksiksiz ve doğru bununla pasaport başvurusu yapabiliyor muyum ?

  1. Bizim bir bilgimiz yok ancak aşağıdaki soruların birçoğunu okuyucularımızdan Yılmaz Bey cevapladı. O görürse sorunuzu sizi en doğru şekilde yönlendirecektir

 84. 2018 de yeni kimlikte icinde pasaport var ben simdi 1 yillik pasaport alip sonra seneye yeni kimligiyle alip sorun yaşar miyim? 6 aylik yada 1 yillik karasiz kaldim.

 85. Merhaba benim yurtdışı yasağım var kızım 16 yaşinda lisede Erasmus la yurtdışına gitmek istiyor onun için pasaport almakta sıkıntı olur mu

 86. pasaport çıkarmada engelliler için farklı bir durum var mı yoksa onlarda mı aynı şekilde çıkarıyorlar?

  1. engelli olan kişi 18 yaşından küçükse sorun yok anne ve babanın muvafakatı ile pasaport alabilir ama 18 yaşından büyükse engel durumuna göre değişir fiziksel engeli varsa kendisi çıkarabilir engeli zihinsel ise mahkeme tarafından vasi kararı istenir.

 87. Merhaba, eşi vefat etmiş kişi kimliğinde evli yazıyorsa pasaport başvurusunda eski kimlikle bulunabilir mi?

  1. nüfus cüzdanınızın ön yüzündeki bilgilerde herhangi bir eksiklik varsa kimliğinizi değiştirmeniz gerekiyor nüfusun vereceği GEÇİCİ KİMLİK BELGESİ ile müracaat yapabilirsiniz. arka yüzündeki medeni hali aile sıra no cilt no,nüfusa kayıtlı mahalle ve köy hanesinin değişikliği olmuşsa müracaat yapmanıza engel teşkil etmez.

 88. Merhaba kızım 17aylik, biyometrik fotoğraf çektirdim yeşil pasaport için. ancak eşim bu hafta içi yurtdışınagidiyor bileti aldi,kızımın pasaport u için başvuru sırasında iki ebeveyn inde olması gerektiği yazıyor, ancak İstanbul emniyet en yakın tarih mart ayına randevu veriyor, eşim yurtdışı na gitmeden birlikte il emniyete gidip eşimin uçak bileti örneğini gösterip randevusuz işlem yapılabilir mi

  1. ileri tarihe de olsa bi randevu alın.
   Sonra eşiniz gitmeden uygun bi tarihte sabah erkenden, ilk randevuda olun. Memur Bey’e durumu izah edin ve yardımını rica edin. Genellikle geri çevirmiyorlar

  2. RANDEVU OLMADAN İŞLEM YAPMAZLAR EŞİNİZ NOTERDEN MUVAFAKATNAME VERİRSE MÜRACAAT ESNASINDA EŞİNİZİN GELMESİNE GEREK KALMAZ SİZ İŞLEMLERİ YAPTIRABİLİRSİNİZ

   1. Bu doğru değil: Randevunuz olmasa da işlem yapabiliyorlar eğer müsaitlerse ve ileri tarihli de olsa bir RV’nuz varsa. İnsiyatif melesesi. Ancak ikinci kısım doğru NOTERDEN MUVAFAKATNAME VERİRSE MÜRACAAT ESNASINDA EŞİNİZİN GELMESİNE GEREK KALMAZ SİZ İŞLEMLERİ YAPTIRABİLİRSİNİZ

 89. Merhaba iyi günler öncelikle elinize sağlık teşekkür ederim bilgilendirme için anlamadığım bir noktayı sormak istiyorum şuan öğrenciyim 25 yaşimi doldurmadim bordo pasaport çıkarırsam 10 senelik aldıgimi varsayarak soruyorum yukarıdaki 571 tl lik ücreti vermem gerekiyormu yoksa muaf miyim bu ucretten sadece 94 tl defter parası tek mi verecem

  1. 25 yaş altı olmak yetmiyor harçtan muaf olmak için. İlla öğrenci olmanız gerek. Öğrenci misiniz

 90. Merhabalar,ben yabanci ülke vatandaşıyım,eşim türk vatandaşı.Kızımı yurtdışına(ülkeme)götürmem için türk pasaportu almak lazımmı?Kızımın yabancı ülke pasaportu var.Ve 1yaşındaki çocuğa pasaport çıkarmak ücretilimi?

 91. Ben 20 yaşındayım açık öğretim öğrencisiyim askerlige tecil vermisim çalışmak için yurt dışına cikabilirmiyim özel iş yani Türkiye şirketiyle gidecem

 92. Merhaba çok güzel net bir anlatım ben de ilk defa yurd dışına çıkacacam askerliğim tecilli 2 yıllık bir engel olurmu bide çalışmak için gidiyorum pasaporta gurbetçi olarak v.s başka bişey mi ? Ekleniyor?

 93. Iyi gunler ben suan suudi arabistan da 2 aydir bulunmktayim .kefilimle anlasamadik 1 ay önce benim burda çıkışımi yapti ve benim 1 ay icnde burdan cikis yapmam lazim .pasaportumu tuttu bana vermiyor . Buradaki konsolosluk bana gecici bi pasaport veya seyahat belgesi verebilirmi . Eşim hamile doğumu var ve turkiyeye gitmem lazim .bana yardimci olurmusunuz veya burada yardimci olabilecek tanidiginiz kimse varmi konsoloslukta…

  1. Her Türk vatandaşının aynı anda iki adet geçerli pasaportu olabiliyor. Konu ile ilgili konsolosluğa danışabilirsiniz.

 94. 25 yaşındayım ailemden habersiz pasaport çıkartabilirmiyim ikamet ettiğim yere herhangi bir bildirim gelir mi

  1. Habersiz pasaport çıkartabilirsiniz. evinize bir bilgi gelmez. Önerimiz pasaport teslimatı için kendi ikamet adresinizi vermemeniz. RV sıradında pasaportunuzu teslim almasını istediğiniz bir arkadaşınızın TC nosunu ve ev adresini verebilirsiniz.

 95. Pasaport ‘u ikametimin bulunduğu ilden mi almak zorundayım
  Farklı il veya ilçeden başvuru yapıp alabilirmiyim

  1. Evet yapabilirsiniz. İkametgah adresim İstanbul ama Bursa’dan aldım Şubat 2017’de. İstediğiniz ilden isterseniz başka bir ildeki adresw teslim edilmesini de talep edebilirsiniz..

 96. bulgaristana gidecem pasaport işlemlerini anladım ama bulgaristana vize alınıyormu alınırsa ne yapmam gerek teşekkürler.

 97. Yurtdisindayken yesil pasaportun suresi ve hakkimiz bitse ne olur? Nasil bordo cikaririz ve nereden?

 98. merhaba 17yaşında oğlum ve babası ve ben pasaport çıkartacağız mukavatnane yinede gerikirmi üçümüz seyahat edecemize göre çok teşekkür ederim iyki varsınız

 99. merhaba ögrenciyim pasaport cıkartırken deffter bedeli odüyorum harc bedeli ödenmiyor diye söylediler dogru mu

 100. bir sorum vardı şimdi farklı bir ülkeye gidilince vizede değişiyormu.yani vize için gidilmesi geren yer

  1. Evet, her ülke için durum ayrıdır. Kimisi vize ister, kimisi istemez.
   Ancak Shengen ülkeleri kendi aralarında anlaşmışlardır. Birisinden aldığınız vize hepsinde geçer.

 101. merhaba ben pasaport çıkartmak istiyorum ama şuanlık herhangi bir yere gitmek için kullanmıycam sadece ilerde kullnırım diye çıkartmak istirum bu 10 aylık yada 6 aylık süre bedelini yinede ödemm şart mı

 102. Emeğinize sağlık, benim için çok kritik bişey sorucam. Emniyetten onaylanan pasaportlar ankaraya sadece basım için mi gidiyor yoksa orda da bi onay mekanizması var mı?

   1. müracaat merkezleri vatandaşların müracaatını aldıktan emniyet onay işlemi yapar ve anında ankara gölbaşındaki basım merkezine düşer burada yapılan işlem kontrol aşamasından geçtikten sonra basım gerçekleşir ve vatandaşın beyan ettiği adrese ptt kargo teslim edilir. bu işlem 3 ile 7 gün arasında değişmektedir

   1. Yeni Elektonik kimliklerle ilgili vizesiz ülkelere seyahat edilebilecek diye haber ve bilgiler mevcut bilginiz varmıdır. Teşekkürler

 103. Emeğe sağlık. sorum su ki, örneğin ben ispanya ya gidecegim ve pasaportu cikarttim gitmeden önce bana en yakın ispanyol konsolosluguna gidip islem yaptirmam gerekiyor mu ? böyle eksik bir duyum aldimda danışmak istedim

 104. ”Eğer ki vize istenilen bir ülkeye gidilecek olunursa pasaportun en az 6 aylık olması gerekir” Sözünüzü tam anlamadım, 6 aydan kast edilen geçerlilik süresi mi? Yoksa 10 yıl geçerlilik süresi olan bordo pasaportun alındığından 6 ay sonra mı vize istenilen bir ülkeye gidebiliyoruz?

 105. merhabalar ben pasaport icin baş vuracagım ama yeni nikah yaptiğim icin kimlik değiştimem ketekiyor baş vurdum kimlik 10 15 gûn icinde çikacak ben pasaport için eski kimlikle dekont aldim bi sorin olur mu

 106. Merhaba, öncelikle gerçekten çok yararlı oldu emeğinize sağlık. Bir şey sormak istiyorum ben randevu aldım e mail kısmına kadar geldim ama e mail gelmedi henüz, onaylayamıyorum. Yanlış yazmış olabileceğimi düşünüp tekrar randevu almayı denedim bu sefer de bu e mail kayıtlı diyor, ne yapabilirim?

  1. E-mail, mail adresinizin spam klasörüne ya da başka klasöre düşmüş olabilir. Hepsini kontrol edin mutlaka.

 107. Merhabalar eski kimlikle pasaport alabilir miyim? Yeni kimlik alınması gerekiyormuş diye söyledi bir arkadaşım.

  1. Ben de 4 gun once emniyete gittim yeni kimlik basvurusu yapamadim eski kimlikle pasaport cikarabilirsiniz dendi bence emniyete bi danisin

 108. Merhaba hocam ben özel sebeplerden dolayı askerlik yapmadım ve bu yüzden iki defa gbt kontrolünde belgeler imzalatılarak serbest bırakıldım pasaport çıkartmak istiyorum. Başvuru yaptığım takdirde ne gibi bir sonuç ile karşılaşırım tekrar belge imzalatıp pasaport başvurusunu tamamlar mıyım yada aksi şekilde pasaport başvurusu yaptırmazlar mı

 109. merhaba, yazınız çok yardımcı oldu teşekkürler lakin şöyle bir sorum olcak ben evraklarımı hazırlıyorum cuma günü randevu aldım lakin kaç gün içerisinde harç bedellerinin yatırılması gerekmekte. örneğin p.be günü yatırsam cuma günkü randevuma bir olumsuz etkisi olur mu ?

 110. Merhaba pasaportumun süresi dolmuştu yeni pasaport için başvuru yaptım eskisi cipsiz olan türdendi. Yeni pasaport almak için eski pasaportumu götürmek zorunda miyim? Teşekkürler.

  1. e devlet üzerinden alacağınız öğrenci belgesi ile defter bedeli karşılığında 25 yaş ikmaline kadar pasaport alabilirsiniz.

 111. Çok iyi anlatmışsınız ama biruhum sorum olacak yukarıda bir yazı dikkatimi çekti. Eğer ki vize istenilen bir ülkeye gidilecek olunursa pasaportun en az 6 aylık olması gerekir öyle mi ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir