PASAPORT NASIL ALINIR? – PASAPORT ÇIKARMA İŞLEMLERİ & GEREKLİ EVRAKLAR & ÜCRETLER

Aşağıda size pasaport alma sürecinizi çok kolaylaştıracak bir rehber hazırladık. Pasaport çıkartmak için bilmeniz gereken her şeyi adım adım anlattık.

Bordo Pasaport İle Nerelere Gidilir?

Bordo pasaportlular 102 ülkeye, yeşil pasaportlular ise 160 ülkeye vizesiz gidebiliyor. Bordo pasaportla gidilen ülkelerin tamamını VİZESİZ ÜLKELER yazımızdan , içlerinden gezmek için en beğendiklerimizi de VİZESİZ GİDİLEN EN GÜZEL ÜLKELER seçmemizde bulabilirsiniz.

Yeşil / Gri / Siyah Pasaport Kime Verilir/ Nasıl Alınır

Eğer, yeşil, gri ya da siyah pasaport çıkartacaksanız aşağıdan ilgili linki tıklayarak bilgi alabilirsiniz. Hangi renk pasaporta başvurmanız gerektiğinden emin değilseniz PASAPORT TÜRLERİ – HANGİ ÇEŞİT PASAPORT KİMLERE VERİLİR yazımızdan öğrenebilirsiniz.

YEŞİL PASAPORT
GRİ PASAPORT
➤ SİYAH PASAPORT

 

ÖNEMLİ DUYURU

PASAPORT İŞLEMLERİ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN ALINIP, NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ’NE VERİLDİ
2018 Nisan ayı itibariyle, resmi, hizmet ve hususi pasaportlar sadece il nüfus müdürlüklerinden, diğer umumi pasaportlar ise ilçe müdürlüklerinden temin edilebilecek.

ADIM ADIM BORDO PASAPORT ÇIKARMA İŞLEMLERİ

1. Pasaport İçin Gerekli Evrakları Toplayın

Pasaport başvurunuzun kabul edilmesi için tüm evraklarınızı eksiksiz olarak teslim etmeniz gerekiyor. Hazırlamanız gereken evrakları aşağıda anlattık. Dosyanızın eksik olmadığından emin olun.

2. Pasaportunuzun Geçerlilik Süresine Karar Verin

Bordo pasaportların minimum 6 ay, maksimum 10 yıl olan bir geçerlilik süresi vardır. Geçerlilik süresi uzadıkça devlete yapılması gereken ödemenin miktarı artar. Örneğin 2024 ücretlerine bakacak olursak:
1 yıllık pasaport için 2.396,60 TL Pasaport Harcı + 790 TL Değerli Kağıt Bedeli (Defter Bedeli) = 3.186,30 TL ödemeniz gerekir.
10 yıllık pasaport için 7.833,00 TL Pasaport Harcı + 790 TL Değerli Kağıt Bedeli (Defter Bedeli) = 8.623,30 TLödemeniz gerekir.

TAVSİYEMİZ: 10 yıllık pasaport alın. Hem vize işlemleri için daha elverişli, hem de bütçenizi için karlıdır. İleride konuyu daha detaylı anlattık.

3. Pasaport Harç ve Defter Bedelini Ödeyin

Bordo pasaport alacakların pasaport defter bedeli ve pasaport harcı olarak devlete iki ödeme yapması gerekiyor.
Pasaport Defter Bedeli – Cüzdan bedeli olarak bilinir. Hangi pasaporta başvurursanız başvurun defter bedeli sabit 790 TL. Pasaport harçları internet bankacılığından da ödenebiliyor.
Pasaport Harcı – Bunu da pasaportun geçerlilik süresi için ödediğiniz bedel gibi düşünebilirsiniz. Pasaportun geçerlilik süresi artınca harç bedeli de artar.

Yazının devamındaki Harç ve Defter Bedeli bölümünde hangi süre için ne kadar ödeme yapılası gerektiğini ve bu ödemelerin nerelere yapılması gerektiğini anlattık.

➤ Öğrenciler harç ödemeden pasaport çıkartabilirler. HARÇSIZ ÖĞRENCİ PASAPORTU ile ilgili bilgi almak için tıklayın.

4. Pasaport Başvurusu İçin Randevu Alın

Önemli: Pandemi döneminde pasaport randevusu da HES Kodu ile alınıyor.

Bordo Pasaport çıkartmak için, tüm belgeleriniz hazır olduğunda epasaport.gov.tr adresinden, size uygun konumdaki il nüfus ve ilçe emniyet müdürlüklerinin birinden, sistemdeki boş gün ve saatlerden birini seçerek online randevu almanız gerekiyor. İlla ikamet ettiğiniz bölgeden almanız gerekmiyor. Pasaport başvurusunda bulunan herkesin yaş sınırı olmaksızın başvuruya gelmesi gerekiyor.

5. Pasaport Teslimatı

Pasaportunuz başvuru esnasında belirttiğiniz adrese kurye veya kargo ile gönderiliyor. Devlet randevu gününden sonra 5-7 iş günü içinde elinizde olacağını taahhüt ediyor. Eğer zamanınız darsa nasıl daha hızlı pasaportunuza kavuşabileceğinizi Pasaport Teslimatı bölümünde anlattık.

PASAPORT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Her şeyden önce, TC kimlik numaranız nüfus kağıdınızda yazıyor mu? Eğer yazmıyorsa pasaporta başvuramazsınız. Önce Nüfus Müdürlükleri’de nüfus cüzdanınızı yenilemeniz gerekiyor. (Yurt dışındaysanız bağlı bulunduğunuz Dış Temsilcilik’te yapabilirsiniz) Nüfus cüzdanınızın ön yüzündeki bilgilerde herhangi bir eksiklik varsa kimliğinizi değiştirmeniz gerekiyor. Fakat bağlı olduğunuz Nüfus Müdürlüğü’nden alabileceğiniz Geçici Kimlik Belgesi ile başvuru yapabilirsiniz. Eğer arka yüzündeki medeni hal, aile sıra no, cilt no, nüfusa kayıtlı mahalle ve köy hanesinin değişikliği söz konusuysa bu gibi durumlar başvuru yapmanıza engel değil.

Bordo pasaport (umumi pasaport) çıkarmak için gereken belgeler aşağıdaki gibi;

 1. T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesi. (Fotokopisini de bulundurmakta yarar var)
 2. Son 6 ay içinde çekilmiş 1 Adet Biyometrik Fotoğraf: Vesikalık fotoğraf olmaz, biometrik fotoğraf olması şart. Sizin bir şey yapmanız gerekmiyor, fotoğrafçıya gittiğinizde “pasaport için biometrik fotograf istiyorum” demeniz kafi. Onlar zaten biliyor ve sizi yönlendireceklerdir. Baş öne eğik veya herhangi bir tarafa dönük olmayacak, nötr bir yüz ifadesiyle ağzı kapalı olarak çekilecek, beyaz ve desensiz fon kullanılacak ve 50×50 veya 50×60 mm ebatlarında olacak.
 3. Eski Pasaportlar: Varsa daha önceden alınmış veya hala geçerli olan süresi dolmamış pasaportların aslı.
 4. Pasaport Harcı ve Defter Bedeli’nin ödenmiş olması. Artık ödemeler sistemden kontrol edildiği için ekstra bir dekont getirmenize gerek yok. Ama garanti olsun diye siz yine de yanınızda bulundurabilirsiniz.
 5. Eğer pasaport başvurusu reşit olmayan yada engelli bir birey için yapılıyorsa muvafakatname gerekir.

Muvaffakatname çocuğun pasaport işlemlerinden haberiniz olduğunu ve izin verdiğinizi ifade eden bir belgedir. Reşit olmayanın ebeveynleri evliyse her ikisinin de muvaffakatname vermesi gerekir. Eğer boşanmışlarsa, sadece çocuğun velayetinin verildiği bireyin muvaffakatname vermesi gerekir. Ayrıca çocuğun velayetinin kendisinde olduğunu kanıtlayan mahkeme kararının aslını da getirmesi gerekiyor. Pasaport engelli bir birey için çıkartılıyorsa kanuni temsilcileri kimse, onların muvaffakatname vermesi gerekir. Eğer, engelli birey 18 yaşından büyükse ve fiziksel engeli varsa kendisi pasaport başvurusunda bulunabilir eğer engeli zihinsel ise mahkeme tarafından vasi kararı istenir. Muvaffakatnameyi, noterlerde ya da İlçe Nüfus Müdrülükleri’ndeki pasaport bürolarında düzenletebilirsiniz.

Not: Ebevynlerden herhangi biri cezaevindeyse o kişinin muvafakatnamesi gerekmiyor. Fakat kişinin cezaevinde olduğuna dair cezaevi yönetiminden belge alınması gerekiyor.

Not: Ebevynlerden herhangi biri vefat etmişse de sağ olanın muvafakatı isteniyor.

İşçi Veya İşçi Ailesi Statüsüyle Pasaport Almak İsteyenler İçin

Yurt dışında işçi olarak çalışan kişiler, Türkiye İş Kurumu’ndan (İŞKUR), yurtdışında geçimlerini sağladıklarına dair belge alırlarsa ilk iki yılı harçsız olarak işçi statülü pasaport alabiliyorlar. Aynı şekilde başvurulduğunda yurtdışında işçi olarak çalışan kişinin eşi ve 18 yaşını geçmeyen çocukları da bu haktan yararlanabiliyor.

PASAPORT HARCI VE PASAPORT DEFTER BEDELİ – 2024 GÜNCEL PASAPORT ÜCRETLERİ

Bordo Pasaport sahipleri için toplam pasaport ücreti = pasaport harcı + değerli kağıt bedeli (defter ücreti) olarak belirleniyor. Hepsini de aynı anda aynı kuruma ödeyebiliyorsunuz. Ödeme miktarını nasıl belirleyeceğinizi ve nereye yatıracağınızı aşağıda yazdık:

2024 Pasaport Harç ve Defter Bedelleri

Harç Bedeli Defter Bedeli Toplam
6 AY 1.639,30 TL 790,00 TL 2.429,30 TL
1 YIL 2.396,60 TL 790,00 TL 3.186,30 TL
2 YIL 3.912,60 TL 790,00 TL 4.702,30 TL
3 YIL 5.558,30 TL 790,00 TL 6.348,30 TL
4 – 10 YIL 7.833,00 TL 790,00 TL 8.623,30 TL

1. Pasaport Defter Bedeli (Değerli Kağıt Bedeli)

790,00 TL defter (cüzdan) bedeli ödenmesi gerekiyor. İster 1 yıllık ister 10 yıllık pasaport çıkartıyor olun bu fiyat sabit kalıyor.

2. Pasaport Harç Bedeli

Ödenmesi gereken bir diğer miktar da pasaport harç bedeli. Pasaportların geçerlilik süresi en az 1 yıl, en fazla 10 yıl olabiliyor ve pasaportunuzun geçerlilik süresine göre de ödemeniz gereken miktar belirleniyor. Pasaport harçları internet bankacılığından da ödenebiliyor.

Harç Bedeli Ne Kadar?

Yukarıdaki tablodan göreceğiniz üzere 2024’te 6 aylık 1.639,30 TL, 1 yıllık harç bedeli 2.396,60 TL, 2 yıllık 3.912,60 TL, 3 yıllık harç bedeli 5.558,30 TL olarak belirlenmiş. Fark edeceğiniz üzere 4 yıldan sonra süre uzasa da ödenecek harç artmıyor. İster 4, ister 5, 6, 7, 8, 9 ya da 10 yıl olsun ödemeniz gereken tutar 8.623,30 TL.

Hangi geçerlilik süresini tercih etmeli?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bizim önerimiz 10 yıllık pasaport almanız. Çünkü uzun vadede 10 yıllık pasaport hem daha hesaplı, hem de vize işleri için daha elverişli.

Çünkü Türkiye’nin vize uygulamasına tabi olduğu ülkelere giriş için pasaportunuzun bitim tarihine en az 6 aylık bir süre olması gerekiyor. Türkiye’den vizesiz giriş yapabileceğiniz ülkelere giriş için ise en az 3 aylık pasaport geçerliliğinizin olması bekleniyor. Hatta 6 ve 3 aylık geçerlilik paylarının, ziyaret edilen ülkeden ayrıldıktan sonra bile devam ediyor olması çok önemli. Örnek vermek gerekirse, 1 Ocak 2024’te Schengen ülkelerinden birine giriş yapacak ve 20 Ocak’ta çıkış yapacaksanız, pasaportunuzun süresinin en az 20 Temmuz 2024’e kadar geçerli olması bekleniyor. Bazı devletlerin ülkeye girişte Umuma Mahsus pasaportlarda aradığı minimum geçerlilik sürelerini öğrenemek için tıklayın.

Ayrıca, 10 yılda her bir yılda bir pasaport çıkarmaya kalsanız 10 kez 3.186,30 TL, yani 31.863 TL verirsiniz. Ya da şöyle bakalım: Çok sık yurt dışına gitmiyorsanız her gerektiğinde 1 yıllık almak aklınıza yatsa da aslında yine de 10 yıllık daha mantıklıdır. Çünkü;
10 yıl içinde, her sene 1 kez 1 yıllık pasaport çıkarırsanız 3.186,30 TL x 10 yıl = 31.863 TL verirsiniz.
10 yıl içinde, her 2 senede bir kez 2 yıllık pasaport çıkarırsanız 4.702,30 x 5 yıl = 23.511,50 TL verirsiniz.

18 yaşından küçüklere ise en fazla 5 yıllık pasaport verilebiliyor.

150 TL olan yurt dışına çıkış harcının (harç pulu) pasaport çıkarma işlemleri ile hiçbir alakası yoktur.

Harç ve Defter Bedeli Ödemeleri Nereye Yapılıyor?

Eskiden parayı sadece anlaşmalı bankalara yatırıyordunuz ve işlem için nüfus kağıdınızın mutlaka yanınızda olması gerekiyordu çünkü dekont TC numaranıza kesiliyordu. Bu dekontu da başvuru dosyanıza eklemeniz gerekiyordu. Şimdi ise defter ve harç parası tek bir yerden online olarak İnteraktif Vergi Dairesi’nden yatırılabiliyor: https://ivd.gib.gov.tr/tvd_side/main.jsp

⚫ İnteraktif Vergi Dairesi’nin sitesine girdiğinizde karşınıza çıkan seçim ekranından Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme sekmesini tıklayın.

⚫ Ardından Pasaport ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme’yi seçin.

⚫ Gerekli yerleri doldurarak Defter Harcı’nı yani Değerli Kağıt Bedeli’ni ödeyin.

⚫ Sonra da tekrar ana menüye giderek bu sefer Pasaport Harcı’nı seçip onun ödemesini gerçekleştirin. Unutmayın pasaport süresi arttıkça bedel de artıyor.

İşte bu kadar basit. Ama yine de illa bankaya gidip yatıracağım derseniz vergi tahsil yetkisi bulunan anlaşmalı bankalar ise şöyle. Eğer ücreti buralara gidip yatıracaksanız siz yine de dekont isteyin bulunsun.

AKBANK T.A.Ş.
AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş.
ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
ALTERNATİFBANK A.Ş.
DENİZBANK A.Ş.
QNB FİNANSBANK A.Ş.
HSBC BANK A.Ş.
ING BANK A.Ş.
KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
ODEA BANK A.Ş.
ŞEKERBANK T.A.Ş.
T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.
TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
VAKIF KATILIM BANKASI A.Ş.
YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.
ZİRAAT KATILIM BANKASI A.Ş.
POSTA VE TELGRAF TEŞKİLATI A.Ş.  (PTT)
TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI A.Ş.

Önemli

– Harç bedeli her sene değişiyor. Pasaport ücretinizi (harç, defter bedelleri) ödediniz fakat başvurunuzu daha tamamlamadan pasaport fiyatları yükseldiyse ne yazık ki aradaki farkı yatırmanız gerekiyor. Eğer fiyat artışı siz başvuruyu tamamen tamamladıktan sonra olursa bu sizi etkilemez.


PASAPORT RANDEVUSU

Dosyamız hazırsa artık, il nüfus ve ilçe emniyet müdürlüklerinden pasaport başvurusu için randevu alabiliriz. Randevu Randevu Portalı adresinden alınıyor. Aynı zamanda 09:00- 18:00 saatleri arasında +90 312 462 91 46 ve 47’yi Acil Pasaport hattını arayarak da yapabilirsiniz. Alınan randevuya gidilemeyecek durumlarda, randevu saatinizden en az yarım saat önce iptal etmeniz bekleniyor. Aksi taktirde 24 saat içinde ikinci bir randevu hakkınız olmuyor. Sayfa içinde nasıl ilerleyeceğinizi anlattık: 

⚫ Sayfaya varır varmaz en ortada “Pasaport Randevu Al” butonunu göreceksiniz. Ona tıkladığınızda 5 adımlı bir işlem süreci başlayacak.

⚫ “Randevu Al”a tıkladıktan sonra açılan pencereden kimlik doğrulaması yapacaksınız.

⚫ Şimdi de pasaport randevusu için il ve ilçe seçimi aşamasındasınız. Pasaport çıkartmak istediğiniz ili ve şubeyi seçiyorsunuz. İlla ki ikamet ettiğiniz ilçedeki şubeyi seçmeniz gerekmiyor. Sistem en erken randevu tarihini otomatik olarak çıkarıyor.

⚫ İl ve ilçeyi belirlediyseniz, şimdi de kişi seçimi aşamasındasınız. Bu platform üzerinden yalnızca anne, baba, eş ve çocuklarınıza randevu alabiliyorsunuz.

⚫ Şimdi de saat ve tarih seçimi aşamasındasınız.

⚫ Saat ve tarihi de seçtikten sonra telefonunuza bir onay mesajı geliyor. Mesajdaki sayıyı size ayrılan süre içinde ilgili yere girmeniz gerekiyor.

⚫ Nihayet son aşamaya geldiniz. Şimdi randevunuzun oluşturulma onay sayfasına yönlendirileceksiniz. Burada randevunuz öncesi hazırlamanız gereken evrakları ve randevu bilgilerinizi bulabilirsiniz.

Pasaporta Acil İhtiyacınız varsa…

Mesela bugün 7 Ağustos ve ben İstanbul’da pasaport başvurusunda bulunmak istiyorum. Bakırköy 22 Ağustos’a kadar randevu veremiyor ama Sarıyer Nüfus Müdürlüğü 15 Ağustos’ta boş. İşim eğer acilse randevumu Sarıyer’den almam mantıklı olur. Türkiye içindeki herhangibi bir Nüfus Müdürlüğü’nden alabilirsiniz. Ayrıca, illa ekranda belirtilen gün için randevu almak zorunda değilsiniz. İleri ki bir tarih için de randevu alabilirsiniz.

Eğer pasaport işlemlerinizin, randevu tarihinizden önce tamamlanması gerekiyorsa randevu tarihinizden önce gidip şansınızı deneyebilirsiniz. Müsait olurlarsa işlemlerinizi yapma şansları var. Ama unutmayın bu tamamen pasaport memurunun insiyatifine kalmış.

Randevu günü

Pasaport türünüze göre sizden istenilen belgelerle beraber randevu yeri ve saatini seçmiş olduğunuz il nüfus müdürlüğüne randevu saatinden en az yarım saat öncesinden gidip belgelerinizi bizzat teslim edin. Aynı gün, eğer daha önce parmak izi vermemişseniz, bir kereye mahsus olarak elektronik parmak iziniz de kayda alınıyor. 7 yaşını tamamlamış olanların parmak izleri 12 yaşını tamamlamış olanların ise imzaları alınıyor. Başvuru işlemi normal şartlarda ortalama olarak 5-10 dakika içinde tamamlanıyor.

Önemli:

Bu işlemi sizin yerinize vekaleten ya da değil, başka kimse yapamaz. Pasaport başvurunda bulunan kişiler, yaş ayrımı gözetilmeksizin, İl ya da İlçe Nüfus Müdürlüğü’nde şahsen bulunmak zorunda. Yani çocuklarınız, eşiniz ya da annenizin pasaport başvurusu randevusuna siz gidemezsiniz. Onlara tabi ki eşlik edebilirsiniz ama onların bilfiil orada bulunması gerekmekte. Ancak, randevu sayfası üzerinden eşiniz veya çocuklarınız için de pasaport başvuru randevusu alabiliyorsunuz, o ayrı. Yani onlar için randevu alabilirsiniz ama onların yerine randevuya gidemezsiniz.

Eğer ilk defa pasaport çıkarmaya gidiyorsanız görevlilerden sizi yönlendirmelerini istemekten çekinmeyin.

PASAPORT TESLİMATI

Hadi gözünüz aydın! 😀 Pasaportunuz size kurye veya kargo ile başvururken belirttiğiniz adrese gönderiliyor.

Pasaport kaç günde elinize ulaşır?

Bordo pasaportların evinize ulaşması başvurudan sonra 10 gün kadar alabilir. Şimdiye kadar bize her zaman başvurudan sonraki 3. iş gününde teslimatı gerçekleşti ama devletin taahhüt ettiği süre,  5-7 iş günü basım + 3 gün kargo/ kurye olarak 10 gün. Bu süreler yoğunluğa göre değişebiliyor. Özellikle bayram, resmi tatil, yılbaşı, sömestr gibi dönemler en yoğun dönemler. Bu yoğun dönemlerde süreler uzayabilir.

Pasaportunuz normalde sadece size teslim ediliyor. Fakat randevuya gittiğinizde, pasaportunuzu teslim alacak başka bir kişi belirleyebiliyorsunuz. Yurt içinden başvurularda, pasaportunuz PTT’ye teslim edildiğinde, başvuru sırasında verdiğiniz telefon numarasına postanızın barkot numarası ve teslimat aşamaları ile ilgili bilgilendirme mesajları da geliyor.

Pasaporta Acil İhtiyacınız varsa…

Pasaportlar Ankara’daki Gölbaşı Pasaport Basım Merkezi‘nde basılıyor. Kargonun teslimat süresini beklemek yerine gidip direkt matbaadan teslim alabilirsiniz. Ya da başvuru sırasında ismini belirttiğiniz kişi de sizin için teslim alabilir. Pasaportunuzun hangi gün basılacağını başvuru sırasında polis memurundan öğrenebilirsiniz.

Pasaportunuz geldi ama siz yoktunuz?

1 kere geldiler yoktunuz. 2. kez tekrar geliyorlar. 2 defa da başvuruda belirttiğiniz adreste yoksanız, pasaportunuz 7 gün içinde teslim alınmak üzere size en yakın Ptt şubesine gönderiliyor. 7 gün içinde teslim alınmayan pasaportlar başvuruyu yaptığınız Emniyet Müdürlüğü’ne geri gönderiliyor. Eğer başvuru yurt dışından yapılmışsa, pasaportunuzu sadece o ülkedeki Türk Büyükelçiliği veya Başkonsolosluğu’ndan teslim alabiliyorsunuz.

Pasaportunuzun başvuru takibini, Randevu Portalı internet adresinden online olarak yapabiliyor veya başvurulan pasaport şubesine nüfus kağıdınız ile giderek pasaportunun hangi aşamada olduğunu öğrenebiliyorsunuz. Kişisel bilgilerin gizliliği prensibi çerçevesinde pasaport takip no gibi kişisel bilgilerin sanal ortamda, elektronik posta yoluyla bildirilmesi mümkün olmadığından başvuru yapılan yere bizzat gitmeniz gerekiyor.

Diğer tüm sorularınız için çalışma saatleri içinde Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport Şube 0312 462 91 46 veya Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığı’nı 0312 462 91 47 nolu telefondan arayabilirsiniz.

pasaportla-ilgili-diger-konular

18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERİN PASAPORT BAŞVURUSU

Eskiden çocuklar anne babanın pasaportuna işlenirdi. Artık başvuru sahiplerinin yaşı gözetilmeksizin, herkese için kişisel pasaport düzenleniyor.

18 yaş altının pasaport çıkarma işlemleriyle ilgili bilgi almak için tıklayın.

PASAPORT YENİLEME

Eskiden süresi dolan pasaportlara yeni bir damga eklenerek süresi uzatılırdı. Artık bu şekilde pasaport yenileme veya pasaport uzatma işlemi yapılamıyor. Pasaportunuzun süresi bittiyse yerine yenisini çıkartmanız gerekiyor. 2015 Kasım ayından itibaren çipli olmayan tüm eski tip pasaportlar geçersiz hale geldiğinden aynı şekilde eğer ki pasaportunuz çipli değilse eski tip pasaportunuzu kesinlikle çipli pasaportla değiştirmeniz gerekiyor. Bu değişim için eski pasaportunuzu başvuru belgeleri arasında götürmeniz gerekiyor ama sonrasında eski pasaportunuz size geri teslim ediliyor. Eğer pasaportunuz yıpranmışsa da yeni pasaport çıkarmanız öneriliyor. Çünkü yıpranmış pasaportla yapacağınız vize başvurunuz kabul edilse ve vizenizi almış olsanız dahi sınırdan geri çevrilmeniz mümkün.

Ayrıca, pasaportlar aynı zamanda kimlik belgesi olarak da sayıldığından, kişinin pasaportunun güncel nüfus cüzdanı ile aynı bilgileri taşıması gerekiyor. Yani pasaportlarda herhangi bir kimlik bilgisi değişikliğinde (evlenme-boşanma, mahkeme kararı ile isim-soyisim değişikliği vb.) yeni pasaport başvurusunda bulunulması gerekiyor. Tabi yine sadece defter bedeli ödüyorsunuz eski pasaportunuzdaki süre yeni pasaportunuza harçsız olarak aktarılıyor.

KAYIP PASAPORT

Eğer ki pasaportunuzu herhangi bir nedenle kaybederseniz, pasaportun başkaları tarafından kullanılmasının önüne geçmek ve durumun bilgisayar kayıtlarına geçmesi için İl Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürlüğü’ne veya en yakın karakola gidip yazılı olarak bildirmeniz gerekiyor. Böyle bir durumda sadece yeni cüzdan bedelini ödüyorsunuz. Kaybettiğiniz pasaportunuzda kalan süre yeni pasaportunuza otomatik olarak aktarılıyor.

Eğer pasaportunuzu yurt dışında kaybeder veya çaldırısanız, sınır makamlarının bilgilendirilmesi amacıyla durumu mesai saatleri içinde dış temsilciliklere bildirilmelisiniz. Aksi halde sınırda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Türkiye’ye geri dönmek için Türk Konsolosluğu’ndan yeni pasaport ya da seyahat belgesi çıkarttırabilirsiniz.

ÇİFT PASAPORT (YEDEK PASAPORT) UYGULAMASI NEDİR?

Bir kişinin aynı anda geçerli 2 pasaportu olması mümkün.

Bazı ülkeler kendi dış politikaları gereğince, daha önce bazı ülkelere giriş çıkış yapmış olan kişilerin ülkelerine aynı pasaportla giriş yapmasını kabul etmeyebiliyorlar. Örneğin pasaportunuzda İran giriş çıkış damgası varsa ABD’ye vize alamayabilir veya sınırdan içeri alınmayabilirsiniz. Başka bir örnekle eğer kimliğinizle değil de pasaportunuzla KKTC’ye girerseniz aynı pasaportla Yunanistan’a giriş yapamıyorsunuz. Bu gibi sorunların önüne geçmek ve sürekli seyahat etmek zorunda olanların sık sık yeni pasaport alıp mağdur olmamaları için, bu kişilere hangi tip pasaport olursa olsun 2 adet geçerli pasaport kullanımı hakkı veriliyor. Tabi 2 adet pasaport kullanma durumu olan kişiden durumunu mutlaka belgelendirmesi isteniyor. Durumu onaylanan ve uygun bulunan kişilerin aynı anda geçerli 2 pasaportu oluyor.

GEÇİCİ PASAPORT NEDİR?

Geçici pasaportlar, yurt dışına çıkmış veya orada yaşayan kişiler için geçerli bir pasaportun olmadığı, pasaport kaybı, pasaportun geçerlilik süresinin bitmesi, Türkiye’ye sınır dışı edilme gibi durumlarda dış temsilciliklerimiz tarafından veriliyor ve seyahat belgesi yerine geçiyor. Ayrıca sağlık sorunu, bir yakının vefatı gibi acil durumlarda dış temsilciliklerinin onayıyla, kişinin en kısa sürede ülkemize veya vatandaşı olduğu yere dönüşünü sağlamak için tek seferlik, destinasyonun pasaportun 3. sayfasında belirtilmesi kaydıyla en az bir ay, seyahat güzergahında bulunan ülkelerden en az birinin uzun süreli geçerli pasaport taşıma koşulu araması gibi zorunlu ve istisnai durumlarda en fazla 1 yıl süreyle verilebiliyor.

PASAPORTSUZ YURT DIŞINA ÇIKIŞ YAPILABİLEN ÜLKELER

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının pasaportsuz yurt dışına çıkabilecekleri ülkeler: Gürcistani Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Moldova, Sırbistan (henüz başlamadı ama yakında başlayacak deniliyor) ve Ukrayna. Sadece bu ülkelere mahsus olmak üzere TC vatandaşları yen tip kimlikleriyle giriş yapabiliyor.

361 Comments

 1. Merhaba. Şu anda pasaportları başvurudan sonra teslim edilme süresi nedir acaba? İnternette 10 yıllık pasaportun çıkartılıp teslim edilmesi 8 hafta sürer diyor. Bu doğru mu?

  1. Merhaba yoğunluğa bağlı olarak süre uzayabiliyor doğru ancak yoğun olmasa bile 1 ayı bulabiliyor.

 2. Merhaba yeşil pasaportum var fakat Aralık’ta 25 yaşıma gireceğim için geçerlilik süresi doluyor Aralık ayına kadar seyahat edebiliyor muyum? Sorun olur mu?Sanırım bazı ülkeler asgari gecerlilik süresi istiyor fakat bu süreleri bulamadım

 3. Merhaba. 2019da pasaportunun süresi doldu şimdi tekrar çıkartmak istiyorum ama eskisini bulamıyorum.randevu anında söylemek yeterli midir herhangi bir bilgi bulamadım.tesekkurler şimdiden

  1. Merhaba eski pasaportları kaybetmenin para cezası var onu da ödemiş olmanız gerekiyor.

 4. Ben öğrenci olarak yurt dışına gitmek istiyorum. Babamdan dolayı yeşil pasaport alabiliyorum. Yeşil pasaport mu alayım yoksa öğrenci pasaportu mu alayım. 17 yaşındayım.

 5. Şuan durumlar nasıl biliyor musunuz? Pasaportlar erken mi geliyor hala gecikme var mı?

  1. Merhaba herhangi bir yorum almıyoruz son aylarda gecikmeye dair. Sanırsak o yoğunluk azaldı artık ancak kesin bir bilgimiz yok.

 6. Merhabalar.Ben bordo pasaport başvurusunda bulunmak istiyorum.3yıl sonra yeşil pasaport hakkına sahip olucam.O zamana kadar 3 yıllık başvuruda mı bulunmalıyım yoksa 10 yıllık başvuruda bulunsam ;3 yılın sonunda yeşil pasaport için başvurduğumda ilk pasaport başvurumdaki kalan sürem yeşile aktarılma gibi bir durum oluyor mu?

  1. Merhaba zaman aktarımı gibi durumlar olmuyor o nedenle de bizce 3 sene sonra kesin yeşile geçecek iseniz 3 senelik alın.

 7. Merhaba,
  ben harç bedelini ödedim ama randevum 04.01.2023 yani yılbaşı sonrası. randevuma gittiğimde benden 2023 ücreti isterlermi.

  1. Merhaba bunun olacağını sanmıyoruz ancak bize de bu soru çok geliyor kesin konuşmak da istemiyoruz.

 8. Merhabalar Nihayet randevular açıldı fakat 2 ocak 2023e randevu oluşturuldu.yarın 26 aralıkta harç parasını ödesem 2 ocakta gidince zamla mi karşılaşırım

  1. Merhaba bunun olacağını sanmıyoruz ancak bize de bu soru çok geliyor kesin konuşmak da istemiyoruz.

 9. Slm randevu alamıyorum
  Sorum şu passaport harcı şimdi yatırsam 2023 girdiğimizde başvuru yapabiliyor muyum

 10. merhabalar pasaport başvurusunda bulundum (bordo ) eski pasaportum 12 yıl önce almıştım başvuruya giderken eski pasaport u götürmem gerekiyormu keza evde bulamadım ne yapmam gerekir ilginize teşekkürler

  1. Merhaba eski pasaportunuzu götürmeniz gerekiyor üzerine delik açıp size geri veriyorlar geçersizdir diye. Eğer yanınızda götürmezseniz pasaportunuzu kaybettiniz varsayılır ve onun da belli bir ücret cezası var. Yeni pasaport çıkartırken onu da önemeniz beklenir.

 11. Merhaba , ben bugün pasaport harç ve defter bedelini ödedim . Bu ayın 28 inde randevum var . Önceden yatırmam sıkıntı olur mu ?

   1. 1 Aralıkta Bordo Pasaport Başvurusu Yaptım, Basım Öncesi Kontrol Aşamasında Yazıyor. Pasaport elime geçmeden zam gelirse aradaki farkı ödemem gerekiyor mu?

 12. Merhaba ben 1 ay önce 1 yıllık pasaport başvurusu yaptım ve pasaporttum çıktı. Vizemin kabul edilmesi için uzun süreli bir pasaport başvurusu yapmam gerekiyormuş bunun için 4 yıllık bir pasaport başvurusu yapmam gerekiyor 1 yıllık pasaportumun süresi bitmeden yenisini çıkartabiliyor muyum tekrardan başvuru mu yapacam bu konu hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Merhaba, ah keşke baştan 10 senelik alsaydınız biz de altını tekrar tekrar çizmiştik yazılarımızda. 1 senelik pasaport hiç senelik pasaporttur. Ülkeler o kadar kısa süreli pasaportu kabul etmez vize başvurularında 🙁 Aynı anda 2 bordo pasaportunuz olabilir. Sizin tekrardan başvuru yapmanız gerekiyor.

   1. Merhabalar ben 27 Kasım’da 2022 de 1 yıllık pasaport aldım. Şimdi 10 yıllık olarak uzatmak istiyorum. Bugün uzatmak için başvuruda bulunsam 10 yıllık süre bugünden itibaren mi başlar yoksa 27 Kasım 2023 ten itibaren mi başlar? Bir de süre uzatımınds defter bedeli ödemiyorum değil mi?

    1. Merhaba bu dediğiniz şey mümkün değil çünkü kanun şöyle diyor: “pasaportun düzenlenme tarihi itibariyle on yılı aşmayacak şekilde en fazla beş yıla kadar uzatma yapılmaktadır.” Yani size 10 yıl uzatma verilemiyor.

 13. Merhaba, bordo pasaport için başvuru yaptım. Pasaport hazırlık/basım işlemleri hala uzun sürelerde mi gerçekleşiyor? Ayrıca yakın zamanda bordo pasaportunu alan arkadaşlar ne kadar süre içinde aldı? Bilgi verirlerse sevinirim.

 14. Merhaba Yeşil Pasaportum var 2 yıl önce aldım. Yurt dışına çıkabilmek için herhangi yapacağım bir şey var mı iş yerinizin belgesi ya da başka bir işlem var mı yoksa valizimi alıp gidebiliyor muyum? Teşekkür ediyorum.

  1. Merhaba, yeşil pasaportunuz da olsa dönüş biletinizin de satın alınmış olmasına dikkat edin. Eğer gideceğiniz yer Almanya gibi sıkı kurallar uygulayan bir ülke ise yeşil pasaportlu da olsanız dönüş biletiniz yoksa kapıdan dönme riskiniz var.

 15. Merhaba eski pasaportumu kaybettiğim için yeni bordro pasaport başvursunda bulundum. Nüfus dairesinde yeni pasaport alınca konsolosluklarda sıkıntı yaşayacağım söylendi ama zaten eski pasaportun süresi de 2 sene önce bitmişti. Ne gibi sıkıntı yaşayabilirim sınırı geçince acaba?

  1. Merhaba biz bir sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyoruz açıkçası fakat onların bilip bizim bilmediğimiz detaylar da olabilir. Bizce siz tekrar bir sorun detayları açıklasınlar size.

 16. Merhaba Yeşil pasaport başvurusu da bulundum ve şuan basım öncesi kontrol aşamasında da. 1 buçuk aydan fazladır bu durum böyle. Ve pasaportta ihtiyacım var. 2. Pasaport olarak bordi pasapportuna başvuru yapabilir miyim?

  1. Merhaba aynı anda iki tip pasaporta başvuramazsınız zaten bordo da 1 aydan önce gelmez. Siz 199’u arayıp acil pasaport talebinde bulunabilirsiniz eğer biletli bir seyahatiniz varsa eğer o da yoksa beklemekten başka çareniz yok.

  2. Merhaba 1ocak 2023’de 18e giriyorum randevu tarihim de 6ocak anne yada baba’nın gelmesi gerekli mi gelmese de olur mu?( Öğrenci)

 17. Merhaba ben orta okulda okul projesiyle gri pasaportla yurt dışına çıktım ve aradan bi 12 yıl geçti kimse geri vermem gerektiğini belirtmişti şimdi gri pasaportla bordo pasaport yenileyebiliyor muyum acaba?

  1. Merhaba gri pasaportun süresi zaten görev süresince oluyor yani siz şu an gidip normal bir şekilde bordo pasaporta başvurabilirsiniz.

 18. İyi gunler yaziniz icin tesekkurler ben 1 senelik pasaport icin basvurdum 10 gunu gecti hala basimi yapilmamis bazi kisiler eger ankaraya gidip almak isterseniz suresini de uzatarak alabilirsiniz dedi. Bu bilgi dogru mudur acaba?

  1. Merhaba, Ankara’daki basımhaneden kendiniz teslim alabilirsiniz ancak süresini uzatabildiğinizi ilk kez duyduk. Bununla birlikte artık pasaportlar 20 günden erken gelmiyor. Eğer çok aciliyetiniz varsa 199’u arayıp acil pasaport kaydı oluşturun ve her gün arayıp kaydınızı yenileyin. O zaman süreci biraz olsun hızlandırabiliyorsunuz.

   1. merhaba. arkadaşın sorusunu biraz açacak olsam .
    pasaport başvurusunu bugün yaptım süre verilmedi klasik 7 iş günü içinde teslim edilir denildi. ancak ben beklemek istemiyorum bugün 2 ağustos salı 8 ağustos pazartesi direk ankara ya basım merkezine gitsem pasaportumu alabilirmiyim..
    cevabınız için şimdiden teşekkürler.

    1. Merhaba, 7 iş günü çok iyimser bir süre olmuş şu aralar pasaportlar anca 20 günde geliyor. E devlette pasaport statünüz basım sonrası kotrol aşamasında olduğu zaman gidip alabilirsiniz diye biliyoruz. Eğer henüz basıma bile girmediyse boşuna gitmiş olabilirsiniz.

 19. Merhabalar açık öğretim fakültesinde okuyorum ve bu sene kayıt yenilemedim pasif öğrenci olarak görünüyorum sistemde öğrenci pasaportuna başvurabilirmiyim

 20. Merhabalar, oncelikle yaziniz icin tesekkurler. Ben de 1 aydir pasport bekliyorum. Vize randevum da yaklasti. 199’u da arayip acil kaydi yaptirdim 3 kez. Sizce Ankara’ya gitmek sureci hizlandirir mi?

  1. Merhaba gerekirse sabah akşam arayıp kaydınızı yenileyin. 1 ay geçti ise artık eli kulağındadır.

 21. Merhaba. Belçika’dan başvuru yaptık ama hala bir gelişme yok 5 hafta geçmesine rağmen. Peki gidip Ankara’dan kendimiz alabilirmiyiz elden.

 22. 10 gün yada şu anlarda 20 gün yaziyor fakat maalesef öyle değil… ben hannover Başkonsolosluğu dan yeni e-pasaport 27 Mayis 2022 de istedim… bugün 8 Temmuz – tam 6 hafta oldu – gelecek hafta izine gidecekdim – bir hafta dan beri telefon ile açil servisi ariyorum bana gelen e mail de daha basilmadi yaziyo – daha ne kadar bekliyoruz yazmiyor…

 23. Merhaba, ben bugün pasaport yenilemek için başvuru yaptım ve bir ay sürer dediler gelmesi için. Ben gidip Ankara’dan almak istiyorum, nasıl alabilirim?

  1. Merhaba doğrudur şu sıralar 20 günü geçiyor pasaportların gelmesi. Pasaportlar Ankara’daki Gölbaşı Pasaport Basım Merkezi’nde basılıyor elden almak isterseniz. Ancak basıma girene kadar da bir 10 gün geçiyor. Onun yerine 199’u arayarak acil pasaport kaydı oluşturun ve ısrarla her gün arayıp kaydınızı yenileyin. Böylece 1 hafta alan tanıdıklarımız oldu.

   1. acil pasaport kaydı nasıl oluştururum peki? herhangi bir gerekçe göstermem gerekiyor mu?

    1. Evet 199’u aramalısınız. Yurt dışına acil çıkmanızı gerektirecek bir bahaneniz hazır olmalı. Örneğin bir tanıdığınız bu ay içinde evleniyor olabilir veya hastanız olabilir vb.

 24. Mükemmel, detaycı, her ayrıntıya değinen bir içerik yayınlamışsınız. Teşekkürler.

 25. İşimi bu kadar kolaylaştırcak bir anlatım bulacağımı tahmin etmiyordum. Sizlere bilgileriniz için çok teşekkür ederim.

 26. Merhaba, ben 6 aylık pasaport çıkartmistim vizesiz ülkeler gezisi için (Bosna Hersek-sirbistan-karadag)
  Bu ülkeler icin 3 aydan fazla süre kalmasi yeter mi? 6 aylık pasaporttan 5 aylik süre kalmış olacak

 27. Merhabalar. Pasaport süresi en fazla 10 yıl olabiliyor demişsiniz. 10 yıllık harç ücreti ödeyince pasaportumda kalan süre de üzerine eklenecek mi? Bu sayede 10 yılı geçmiş olacak. Yoksa en fazla 10 yıl olabiliyor diye o süre boşa mı gidecek?

  1. Merhaba eğer şu anki pasaportunuzda halihazırda günleriniz varsa yeni pasaport çıkardığınızda o günler veya aylar üzerine eklenmeyecek. Çünkü şu anki pasaportunuz geçersiz olacak. Yani yeni pasaportunuz da en fazla 10 yıllık olacak. 10 yıl 5 ay gibi bir durum söz konusu değil.

 28. Merhabalar. 23 Mayıs’ta acil bordo pasaporta basvuru yaptım. Seyahatim 11 Haziranda ve 10 gün geçmesine rağmen pasaportum henuz gelmedi. Pasaportumun çıkma süresini hızlandırmak için yapabileceğim başka bir şey var mı acaba? Tesekkur ederim.

  1. Merhaba, ne yazık ki şu sıralar herkes aynı sorunlardan muzdarip. Hızlı pasaporta bile başvursanız bekliyorsunuz. Alo199 hattını arayarak acil kaydı oluşturabilirsiniz ama onun da işe yaramadığını söyleyenler var.

 29. İyi günler Ben 17 Mayıs’ta bordo passport başvurusu yaptım süresi bittiği için hala beklemedeyim, 2 kere bilet iptal ettim bir çok kez 199’u arayıp hızlandırmayı talep ettim şimdi almanya gitmek zorundayım ama passport yok. 3.’cü haftaya girdim hala baskıdan önce son kontrol diyor.

 30. Merhabalar kızım 18 yaşında açık liseden mezun oldu M.E.B e bağlı bir dershanede üniversiteye hazırlanıyor bu sene sınava girecek dershaneden alacağımız öğrenci belgesi ile yeşil pasaport yenileyebilir miyiz?

  1. Merhaba, ne yazık ki o tip belgeler öğrenci belgesi sayılmıyor. Kızınız üniversiteye girdiğinde başvuru yapabilirsiniz.

 31. Merhaba ben öğrenciyim bir buçuk ay sonra mezun oluyorum ama 23 yaşındayım şimdi 2 yıllık pasaport alabiliyor muyum? Alabiliyorsam öğrenciliğim bittiği gibi bitiyor mu pasaport süresi yoksa iki yıl boyunca kullanabiliyor muyum? Hiçbir yerde cevabını bulamadım cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler.

  1. Merhaba bizce siz mezun olmadan başvurunuzu yapın en kötü 6 aylık veriliyor zaten. 25 yaşına kadar olmasa da 6 aylık cebinizde olur. Çünkü mezun görünürseniz hiç alamazsınız sıfırdan. Siz en iyisi mezun olmadan alın koyun kenara.

 32. Merhaba, ben 3+ yıllık para ödedim ancak başvuru sırasında kaç yıllık olacağı sorulmadı. Ben de unuttum, söylemedim. 10 yıllık çıkarırlar mı sizce? Teşekkürler

  1. Merhaba, 3+ seçtiyseniz ve ona göre ödeme yaptıysanız otomatik olarak zaten 10 sene veriliyor. Yani tutup da 5 sene verilmiyor. Hiç aklınız kalmasın.

  2. Merhabalar, +3 yıllık bordo pasaport için ödemeyi online olarak yapacağım. Haliyle bir dekont vs olmayacak ödemeyi yapıp randevumu alıp randevuma 1 adet biyometrik fotoğraf ile gitmem gerekiyor değil mi? Extradan birşey götürmem gerekiyor mu?

   1. Merhaba, hiçbir dekont götürmeniz beklenmiyor çünkü görevli memur zaten sistemden ödeme yapıp yapmadığınızı anında kontrol edebiliyor.

 33. Eşim ve kızım için pasaport başvurusu yaptık 10 gün geçti halen basım öncesi kontrol aşamasındadır yazıyor neler yapmamız lazım acaba 1 hafta sonra yurt dışına çıkmamız lazım.

  1. Merhaba maalesef pasaport işlemleri 15-20 günü bulabiliyor. Pasaportlar Ankara’da basılıp dağıtıldığı için çok az yoğunluğun olduğu dönemde bile en az 10 gün bekleme süresi olabiliyor. O yüzden beklemekten başka yapabilecek bir şeyiniz yok ne yazık ki.

 34. Merhaba!

  Google’a “bordo pasaport çıkarma” yazıp önüme ilk çıkana tıklarken bu kadar güzel anlatılmış, detaylı ve bilgi dolu bir paylaşımla karşılaşmayı hiç beklemiyordum. Mümkün olan en yakın zamanda pasaport için başvuracağım. Emekleriniz için çok teşekkürler <3

  1. Çok mutlu olduk yorumuna. <3 Keşke herkes sizin gibi emeğe saygı gösterse. Biz teşekkür ederiz

  1. Merhaba pasaport çıkarma süresi herkes için aynı. Devletin taahhüt ettiği süre 5-7 iş günü.

 35. Merhabalar,
  Bugun oglum icin pasaport yenileme islemi yaptirdik. Subat ta 7 yasina girecek 2015 dogumlu. Memure hn subatta basvurun parmak izi vermesi gerekecek dedi. Tekrar cuzdan bedeli odemeyin dedi. Yurtdusina cikista problem olabilirmis. Ama %100 olurda demedi. Biz yine yaptirdik islemleri. Oncesi belki biryere gideriz diye. Konu hakkinda bilginiz var mi?

 36. Merhabalar. Faydalı içerik için teşekkür ederim! Şu kısımda geçen başvurunun tamamlanmış olması ile hangi aşamayı kastettiğinizi sormak istedim, ödemeyi yapıp randevuyu oluşturmak yeterli mi yoksa randevuya gidilmiş olması mı gerekiyor? Teşekkürler!

  “Pasaport ücretinizi (harç, defter bedelleri) ödediniz fakat başvurunuzu daha tamamlamadan pasaport fiyatları yükseldiyse ne yazık ki aradaki farkı yatırmanız gerekiyor. Eğer fiyat artışı siz başvuruyu tamamen tamamladıktan sonra olursa bu sizi etkilemez.”

 37. Detaylı anlatım için teşekkürler..
  Kendim, oğlum ve eşimin ilk evliliğinden olan kızı için pasaport başvurusunda bulunacağım..
  Eşim yurt dışında.. Kızının yanında benim olmam başvuru için yeterli olur mu, yoksa illa bi vekalet veya muvafakatname mi gerekir?

 38. Pasaport elimize geldikten sonra belli bir süre geçmesi gerekiyor mu? Yurt dışına çıkabilmek için yoksa geldiği gün bile gidebiliyor muyuz?

 39. Merhaba
  Öğrenci pasaportu almak için illa ki yurtdışına çıkmak gerekiyor mu 5-6 ay içinde?
  Bir de pasaport aldıktan sonra 25 yaşına kadar geçerli oluyor fakat aktif bir öğrenci değilsek lise son seneyi okuyorum şu an üniversiteyi kazanamazsam da alabiliyor muyum pasaport, yani geçerliliği sorun olur mu?
  Teşekkürler

  1. Selam, hayır önünüzde planladığınız bir seyahat olduğunu ispat etmeniz gerekmiyor.

 40. Pasaport başvurusu yaptım ama İstanbul’a gitmesini istiyorum. Başka biri teslim alacak, oluyor mu arkadaşlar?

 41. Selamlar. Öncelikle ‘Biz Evde Yokuz’ çiftine teşekkür ederim.
  Tüm yazılanları not alıp harfiyen yerine getirdim ve 4 gün içinde pasaportum elime ulaştı. Bu kadar basit olacağını hiç düşünmemiştim.
  Tüm bilgiler güncel ve güvenilir.
  Tekrar teşekkürler.

 42. Merhaba,
  Pasaport süresini uzatmak için gittiğimde eski pasaportuma herhangi bir geçersizdir yazısı yazılmadı veya delik açılmadı. Vize başvurusu yaparken eski pasaportu beyan ettiğimde benim için bir sıkıntı teşkil eder mi?

 43. Merhaba. Benim öğrenci pasaportum var fakat 10 yıllık pasaport çıkarmam gerekecek programdan dolayı. Harç bedeli ödemem gerekecek mi

 44. Cok başarılı bi anlatım tamamını okudum bu güzel anlatımınızdan dolayı teşekkür ederim.

  Pasaport işlemlerininin bu kadar basit ve uygun oldugu konusunda hiç bilgim yoktu.
  Sayenizde bilgilenmiş oldum…
  SAYGILAR

 45. Ukrayna da mı artık kimlikle giriş kabul ediyor? Kimlikle giriş kabul eden ülkelere başka ülkeden ulaşsak da T.C. Kimliği ile girebilir miyiz? Dışişleri’nin sitesinde Ukrayna için “Türkiye’den seyahat etmek şartıyla” diyor da emin olamadım.

 46. merhaba pasaport harcı yatırdım pasaportu şu an çıkartmak istemiyorum makbuz elimde Bu makbuzu kaç gün veya kaç ay içerisinde kullanmam gerekir Bunu öğrenebilir Sem iyi olur teşekkürler

 47. Merhaba.
  Pasaport ve defter harç bedellerini şimdi yani 12.ayın 35 i gibi yatırsam randevu yu 2020 yılına alınca 2020 yılında harçlar zamlanınca bana yansırmı.

 48. Merhaba. Ben okul gezisiyle Fransaya gideceğim.
  Gitmem için pasaport almam gerekiyor sırasıyla yapmam gereken nelerdir biri maddelerle açıklayabilirmi?

 49. Merhaba ben green karta başvurmak için pasaport alacam. Ama zamanım biraz kısıtlı, benim için önemli olansa pasaport numarası ve geçerlilik tarihi. Aceba pasaportu başvuru yaptığım anda pasaportumun adresime gelmesi isterse 1 2 hafta sürsün ben pasaport numarasını hemen o anda alabilirmiyim.

 50. slm ben almanya çalışmak için gitçem hangi pasaport almam lazım birde 10 yıllık almak istiyorum mümkünmü

 51. Merhabalar, size şunu sormak istiyorum öncelikle anlaşmalı bankalara gidip pasaport için gerekli ödemeleri yapıyoruz ilk adım bu anladığım kadarıyla sonrasında online randevu alıyoruz, sonrasında da gerekli belgeler ile ilçe emniyete gittikten sonra mı onaylanırsa başvurumuz tamamlanıyor hepsi bu mu?

 52. merhaba, öncelikle bu kadar detaylı ve çok faydalı bir yazı paylaştığınız için teşekkür ederim. Benim kızım KKTC ”de ortaokul öğrencisi. Kibris’tan alınan öğrenci belgesi icin de apostil gerekli midir? Boşanmış bir anneyim, kızımın velayeti bende ve Kktc’de yaşıyoruz. Türkiye ‘ye gelip pasaport çıkaracağız. Gelmeden önce babadan da muvaffakatname almam gerekir mi? Ben kızımla birlikte olacağım, ayrıca muvaffatname de vermem gerekli mi? teşekkür ediyorum

 53. Öncelikle teşekkürü bir borç bilirim. Heyecanımı sizinlede paylaşmak istedim Duygu ve Bilgehan! Her şey çok ani gelişti ve sizin bloğunuzda dahil olmak üzere birçok siteden araştırma yaptım. Araştırma yaptığım gecenin sabahına randevu aldım ve öğrenciye harçsız pasaport hakkımdan bordo pasaportumu çıkardım. Şimdi vizemide aldım İngiltere Londra’ya Uluslararası İlişkiler öğrencisi olarak hazırlığa gidiyorum! 😀 Hakkınızı helal edin dostlar. Bu zamana dek yorum yazdığım ve benden önce yazılan 200 küsür yorumu okuduğum tek blogsunuz. Yılmaz Bey’de yazmış herkese onunda eline sağlık. 2018’de yazılan yorumlara yanıt vermemissiniz ama umuyorum ki yorumumu okur, cevaplarsınız. Size ve okuyan tüm insanlara hayatlarında başarılar diliyorum.
  Sizi unutmayacağım sevgili dostlarım!
  Sevgi, Saygı ve Sağlıcakla Kalın. Hoşçakalın..

 54. Merhaba ben 16 yaşındayım ve randevu almak için kendi adıma kısmını seçtiğimde ekrana durumunuz pasaport randevusu almak için uygun değildir diyor. Ancak annem için pasaport randevusu alırsam aile randevusundan kendim için de alabiliyorum fakat ailemdeki diğer bireyler pasaport çıkartmayacak ne yapabilirim?

 55. Merhaba. KKTC’de yaşıyorum. 13 haziran çarşamba günü konsoloslukta pasaport yenilemek için randevum var. 30 haziran cumartesi günü Istanbul’a gidiyorum. Ordanda 01 temmuz pazar günü yurtdışına çıkacağım. Sizce pasaportum 29 haziran cuma gününe kadar konsolosluğa ulaşır mı? Maalesef 14 ve 15 haziran perşembe ve cuma günleri bayrama denk düşüyor. Süreci hızlandırmak için yapabileceğim birşey var mı? Veya pasaport teslim adresi olarak Türkiye’de yaşayan bir tanıdığımın adresini verebilir miyim? Böylece 30 haziranda Istanbul’a geldiğimde pasaportu kendisinden teslim alabilirim.

 56. Merhaba. KKTC’de yaşıyorum. 13 haziran çarşamba günü konsoloslukta pasaport yenilemek için randevum var. 30 haziran cumartesi günü Istanbul’a gidiyorum. Ordanda 01 temmuz pazar günü yurtdışına çıkacağım. Sizce pasaportum 29 haziran cuma gününe kadar konsolosluğa ulaşır mı? Maalesef 14 ve 15 haziran perşembe ve cuma günleri bayrama denk düşüyor. Süreci hızlandırmak için yapabileceğim birşey var mı? Veya pasaport teslim adresi olarak Türkiye’de yaşayan bir tanıdığımın adresini verebilir miyim? Böylece 30 haziranda Istanbul’a geldiğimde pasaportu kendisinden teslim alabilirim.

  1. Merhaba, ben emekli im ,bordo pasaportu var,romen pasaportu da var.Yeşil pasaportu verebilirler mi bana?,sormak istedim .

 57. Merhabalar Norveç’e gidicem ama küçük bi ilde Uşak’ta yaşıyorum pasaport çıkartmam için Ankara’ya gibi büyük illere gitmem gerekiyor mu tam anlamıyla ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkürler

 58. merhaba ben almanyadayim oglum turkiyede ona pasaport cikartmak istiyorum yanima getirmek icin ziyaretci olarak .dah 12 yasinda velayet bende orda baba pasaport cikarta vilirmi ona ve kesin olarak hangi evraklar lazim tesekurler

 59. Pasportumun süresi doldu bg ye acil çıkmam lazım cezalı geçiş yapabilirmiyim.! Yada ne yapmam gerekiyor

 60. Pasaport harcini yatirdim ama randevuyu kacirdim yeni randevu 15 gun sonraya alabildim bu harc kac gün gecerli acaba param yanarmı

  1. merhaba tekrar randevuyu nasıl alabildin acaba bende kaçırdım ve şu an alamıyorum

 61. Merhaba. Ben 24 yaşında yüksek lisans öğrencisiyim. Pasaport çıkarsam sadece 1 yıl mi geçerli olacak ?
  Süre bittiğinde benim tekrar defter bedeli ücretini ve harç ücretini yatırıp yeniden mi defter cikartmam gerekir yoksa aynı defterle devam edip sadece harç bedelimi ödemem gerekir 25 yaşını geçtikten sonra . Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 62. merhaba universite okuyorum 3. senem ortaokul 2. sınıfa giderken okulun öğrenci değişim programıyla polonya”ya gittim 1 haftalığına . geçici pasaport çıkarılmıştı adımıza döndüğümüzde de geri aldılar şimdi bordo pasaport basvurusu yaparkan daha önce çıkarıldı seçeneğini mi işaretlemeliyim şimdiden teşekkürlerr

 63. Merhaba, umuma mahsus için randevu alırken ilçe emniyet müdürlüğünde 6 kişilik randevu var gözüküyor ama bilgilerimi girdikten sonra önümüzdeki 6 ay boyunca hiç bir güne randevu görünmüyor ve tıklanmıyor. Altında ise şu ifade yer alıyor : ”İstenilen kriterlerde randevu alabileceğiniz bir tarih bulunmamaktadır.
  Kriterleri değiştirip tekrar deneyiniz.” Sebebini iç bir yerde bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

 64. iyi günler ben harçsız pasaport çıkartacağım önümüzdeki hafta içinde ama merak ettiğim bir şey var 21 yaşındayım ve öğrenciyim ama öğrenciliğim haziran gibi bitecek ve ben pasaportum çıkar çıkmaz yunanistan için vize başvurusunda bulunacağım haziranda mezun olacak olmam vize çıkmasına engel olur mu? pasaport 25 yaşına kadar mı yoksa öğrencilik bitene kadar mı geçerli? cevaplarsanız çok sevinirim.

 65. almanyaya gitmek için almanca kursuna gitmemiz gerekiyormu vize cıkartırken sorun olurmu almanca bilmememiz şimdiden teşekkurler

 66. okurken başvuru yapmış hissi oluşturdu:)
  Emeğinize sağlık arkadaşlar. süper bir anlatım.

   1. İyi akşamlar
    Biz lise öğrencisi olarak bordo pasaport çıkartacağız herşeyimizi hazır yanlız emniyetteki memur arkadaş eski kimlikle başvuru yapılamaz yeni kimlik almanız gerekmekte diyor biz 19 ocak ta umreye gideceğiz ne yapabiliriz şimdiden teşekkürler

 67. Bağlı bulunduğum emniyet müdürlüğünden randevusuz başvuru yapılıyormuş ve parmak izi alınmıyormuş. Bu durumda ne yapılıyor ?

 68. tüm Aklındaki soruların cevaplarını açık ve net bir şekilde aldım Çok teşekkür ediyorum Emeğinize sağlık kolay gelsin

  1. Asıl biz sana teşekkür ederiz, sadece okuyup geçmeyip, güzel yorumlarını bizimle paylaştığın için

 69. Merhabalar.
  Ben Giresun Üniversitesinde 2.sınıf okumaktayım. Mayıs ayında ilk defa Almanya ya 10 gün gitmek gibi bir düşüncem var. Çıkarmam gereken pasaport hangisidir ? Bir de Almanyadan istek yapılma gibi bir durum varmış. Mayıs ayında gideceğim için istek ne zaman yapılıp işlemleri ne zaman yapsam daha mantıklı olur ve yetişir.

 70. Merhaba
  Benim sorum simdi ben denetimli serbestlik görüyorum ama benim azerbeycanda iş yerim var giyim üzerine ben işlerimin ve işimin daha saglikli olarak yurumesi için pasaport cikartmak istiyorum ve azerbeycanda ki işimin başına gitmem gerek pasaport çıkartmam da her hangi bir sorun yasarmiyim bana rica edsem sağlıklı bir bilgi vere bilirmisiniz umarim beni anlamışsınızdır simdiden teşekkür ederim …

 71. yeni pasaport almak için emniyete gidecem resim çekildim uygun şekilde adli sicil belgesi ve ikametgah gerekli mi ve e devlet ten alıp versem sıkıntı olur mu teşekkürler.

 72. 30 yaşındayım 9 senedir memurum aynı zamanda üniversitede örgün eğitime devam ediyorum. Üniversitenin topluluğuyla exchange e katılacağım . Ohal devam ettiği için öğrenci pasaportu almam yurt dışına çıkarken sorun olur mu ? Memur olduğum için .

 73. 25 yaşındayım ama yüksek lisan yapıyorum. hangi pasaport alabiliyorum. babamda memur onun üstünden de alabiliyor muyum? Emekli olsa pasaport süresinde bir problem olur mu?

 74. merhaba bi kaç sorum olacak açık öğretim okuyorum.aynı zamanda özel sektörde çalışıyorum .öğrenci pasarotu alabilir miyim yardım edebilir misiniz

 75. 18 yaşındayım ama üniversiteye 1 yıl daha hazırlandığım için bu yıl öğrenci değilim. 1 ay içinde bir pasaport çıkarmam gerekiyor. Hangi pasaportu alabilirim? Cevaplarsanız çok sevinirim.

 76. Merhaba.ben ogretmenim.bu yil maastan kesme cezasi aldim.pasaport cikaracam.bu ceza yurtdisina cikmama engel mi pasaport verirler mi

 77. Merhabalar 26 yasindayim mezun olali bir sene oldu kuzenim yuksek lisans yapiyor ve ispanya da sempozyum sunumunda bulunucak ben de onunla gitmek istiyorum bir haftalik bir durum acikogretim kaydim var dondurulmus ayrica onu kayit yenilesem pasaport verirlermi ogrenci olarak ve harctan muaf olurmuyum cevaplarinizi bekliyorum 🙂

 78. Benim bordo passaportum var bir yıllık ağustosda suresi doluyor ben temmuzda arabistana gidecem bir sorun olurmu

 79. Mrb.10 yıllık bordo pasaportum var.simdi yesil pasaporta gecme hakkim var.bu 10 yillik süre yesil pasaporta aktariliyor mu yoksa yeniden islem yapıp odeme mi yapmam getekiyor

 80. 10 yıllık pasaport çıkartmak istiyorum. her yıl vergisi varmı? baştan yatırdığımız paralar haricinde bu 10 yılda başka ödemeler yapılıyormu?

 81. Sekiz yıl önce pasaport çikartmıştım. Eski pasaport yani. Yangında yanmıştı. Yeni pasaport almaya gittiğimde ilk defa alacagim desem bir sorun cıkar mı

   1. Ben denedim şansımı. Eski pasaport olmadan ne yazık ki kabul etmiyorlar, eski pasaportu da delik deşik yapıp geri veriyorlar.

 82. Yoğun çalıstığm için parayı bankaya bir arkadaşm yatırsa ve dekont alsa sorun olur mu?

 83. Merhaba.2018 subat ayında yesil pasaport almaya hak kazaniyorum.ama simdi pasaport cikarmam gerekiyor.10 yıllık çıkarsam yesil pasaporta gectigim dönemde tekrar islem yapmam gerekir mi ve harc defter bedelini odermiyim.1 yıllık almam daha mi uygun olur.teşekkürler

 84. 10 yıllık bordo pasaport işlemlerimi yaptırdım.yatırdığım harç makbuzunda kaç yıllık olduğu yazmıyor. emniyetteki memur sordu kaç yıllık istediğimi ben söyledim10 yıllık diye, yalnız işlem yaptırdığım gün kalabalıktan çok ses vardı acaba memur istediğim 10 yılı yanlış bilgisayarına işaretlemiş olabilir mi bunu nasıl öğreneceğim, çünkü 4-10 yılın ücreti aynı. bunu nerden kontrol ettirebiliriz, e pasaport sorgulaya baktım kaç yıllık yatırdığım sene olarak gözükmüyor, teşekkür ederim yardımlarınızdan dolayı.

 85. Merhaba umre için pasaport çıkartıyorum ama memura dağınıklıkla üniversite mezunuyum demişim eşim emniyet müdürlüğünden çıkınca uyardı sıkıntı çıkarırlar mı TC den belli olur zaten değil mi inşallah bir sorun çıkmaz nolur yardımcı olun

 86. merhaba lise mezunuyum ilk defa pasoport alıcam almanyada çalışmak için . hangi renk pasoport alıcam . ve pasoport almak için illaki dil sınavını geçmekmi lazım .

  1. Hayır, pasaport çıkarmak için bir dil bilmek ya da belli bir eğitim seviyesinde olmak gerekmez. Herkes bordo pasaport alabilir, diğer renkler için devlet ile bir iş bağınızın olması gerekir

 87. Çok teşekkürler, başvurumu yaptım, yaptığım esnada daha önce pasaport çıkardınız mı sorusuna hayır dedim, ama sonradan hatırladım ki küçük yaşlarda çıkmış olan hiç doldurmadığım, süresi geçmiş bir pasaportum vardı fakat nerelerde olduğunu bile bilmiyorum. Başvurumu aldılar, bu aşamadan sonra bir problem çıkma ihtimali var mı acaba?

 88. MERHABA KOLAY GELSİN ÖNCELİKLE..
  EVLENDİM VE KİMLİĞİMİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN BAŞVURUDA BULUNDUM. GEÇİCİ KİMLİĞİM VE ESKİ KİMLİĞİM VAR. PASAPORT İÇİN RANDEVU ALDIM. İKİ BELGE YETERLİ MİDİR? EVLİLİK CÜZDANI OLMASI GEREKİYOR MU?.
  PASAPORTUM ÇIKINCA YURTDIŞINA ÇIKMAYIZ DÜŞÜNÜYORUZ. VİZE İŞLEMLERİNDE PASAPORTTUM YENI VEYA ESKİ OLMASI ETKİLİYOR MU?

 89. merhaba. benim 2 sorum var. 1. sorum: pasaport harcını her yıl mı ödemek zorundayız yoksa bir kereye mahsus mu ödüyoruz? örneğin 10 yıllık pasaporta başvurduğumuzda 10 yıl boyunca her yıl 667tl mi ödüyoruz bir kez mi ödüyoruz? 2. sorum: defter bedeli olan 94tl’yi da aynı şekilde bir kereye mahsus mu ödüyoruz

 90. Ben denetimli serbestlikden yararlaniyorum haftada bir gün karakola imza atıyorum girite gitmek için pasaport cikartabilirmiyim ve vergi dairesine ve ehliyet para cezam var borcumdan dolayi harç öderken karşıma çıkar mi bir engel olur mu ? Teşekkür ederim şimdiden

 91. Merhaba,
  Bugün internetten pasaport randevusu için başvurdum. En son aşamada mail adresime doğrulama kodu geleceği yazdı ancak 2 saattir bekliyorum mail gelmedi. Spam kutusunu da kontrol ediyorum ancak yok. Ne yapmam lazım telefonlarını arıyorum cvp vermiyorlar.. Bir de yeni nüfus cüzdanı çıkartacağım yeni sistemde çipli nüfus cüzdanlarını 15 gün sonra eve teslim geliyormuş ancak geçici bir belge veriyorlarmış.. Geçici belge ile pasaport başvuru kabul edilir mi?

 92. Yazınız çok güzeldi,bütün sorularımın cevaplarını aldım.
  Teşekkürler
  Ben kapalı bir kadınım pasaport fotoğrafımı açık çektirsem. O şekilde kullanabilir miyim?

  1. Bizce en doğrusu kapalı bir fotoğrafınızı kullanmanız aksi takdirde sınırlarda sorun yaratabilir bu durum

 93. İstediğim tüm bilgiler tam istediğim sıraya göre karşıma çıktı..Çok teşekkür ederim..

 94. Merhaba, eski kimlik kartım var ve TC NO yazılı. Boşanmış olmama rağmen henüz kimliğimi değiştirmediğim için Medeni hali Evli yazmakta bu sorun olurmu.

 95. Normlde pasaportu Van da yapacagim peki islemler icin İstanbul veya Ankaraya gitmemem gerek varmi

  1. Merhaba, internet sitesinden pasaport başvurusunu yaparken bulunduğun şehri seçiyorsun. Orada en yakın il/ilçe emniyet müdürlüklerini ve müsaitliklerini göreceksin. İstanbul ve Ankara’ya gitmene gerek olacağını sanmıyorum.

 96. Yeşil pasaportum var ve 5 yıllık süresi doldu. Yenilemem için neler yapmam gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar.

  1. Yenileme artık yok.
   Sıfırdan pasaport çıkartıyormuş gibi işlem yapmalısınız

 97. abi ben engelliyim 10 yıllık pasaport çıkartılacağım bankaya kaç para yatıracağım bana ne pasaport çıkar

 98. Merhabalar
  12 Mayıs’ta pasaport sürem bitiyor. 8 Mayıs’ veya haziran sonu balayına yurtdışına çıkacağız. şuanki soyadımla 2 yıllık başvuru yapsam evlendikten sonra yine pasaport değiştirmem gerekir mi ?

  1. Evet gerekiyor diye biliyorum ama emin değilim. Öğrenince paylaşır mısınız lütfen?

  2. değiştirmeniz gerekiyor defter bedeli karşılığında pasaportunuzda bulunan süre kadar pasaport tanzim edilir üzerine ayrıca harç yatırırsanız kalan süre üzerine eklenir

 99. Merhaba,

  Çifte pasaport başvurusu için de e-pasaport’tan mı randevu alınıyor? Direkt gisebilir miyiz belgelerle?

 100. Merhaba,

  Bordo pasaportum var , fakat süresi doldu 1 yıllık işlem yaptırmak istediğimde,pasaport harcını yatıracağım ,tekrar defter bedeli yatırmam gerekir mi ? Yoksa pasaport harcı yeterli midir?

  Teşekkürler,

 101. Yeni evliyim pasaport ve vizeye başvururcam ama askerligim yaklasiyor suan tecilli ama askerlik tecilinin bitmesine 1 ay kalana kadar gidebiliyor muyum yada burdayken ne yapmak gerekiyo askerlik subesinin den gitmeden bir seyler yapip uzattira biliyormuyum daha tecil suresini istenilen evraklar neler bi bilginiz varmi acaba.☺

  1. Sorunuzu anlayamadık. Açıklar mısınız? Nokta, virgül ve büyük harf kullanırsanız ne dediğinizi daha rahat alayabiliriz

 102. merhaba
  yeşil pasaport başvurusu için bankaya harç ve defter masrafı ücreti yatırdım.
  Harç ödemesi gerekmiyormuş yatırdıktan sonra öğrendim geri alabiliyor muyum ?

 103. Merhaba,

  Öncelikle çok teşekkürler. Bir sorum olacak, yeşil pasaportum vardı hiç kullanmadım, 25 yaşına giriyorum bir hafta sonra. Bordo başvurusu için yeşili de yanımda götürmem gerekir mi? Yoksa yeni bir pasaport gibi mi olacak aynı renk olmadığı için?

  Çok teşekkürler.

 104. Merhaba ben 23 yaşında öğrenciyim, 10 yıllık pasaport almak istiyorum. Acaba ödemem gereken pasaport harç ücreti nedir? Teşekür ederim.

 105. Merhaba eşim kızım ve kendim için randevu almıştım internette randevuya oğlumu ekleyemedim onuda götürücem sorun olurmu? Oğlumun soyadı farklı velayeti bende.

  1. 2 kişilik randevuya 3 kişi kabul edip etmemek memurun insiyatifinde ama oğlunuz olduğu için yardımcı olacaklarını tahmin ediyorum. Yine de ona sistemen başka bir gün randevu almanız gerek.
   Vekalet sizde olduğu için sorun çıkmamalı

 106. Merhaba. Bir sorum olacak. Kızım 2001 dogumlu ve nufus cuzdaninda resim yok. TC yaziyor. Yeni pasaport basvurusunda nufus cuzdaninda resim olmamasi sorun olurmu. Olursa gecici kimlik belgesi ile pasaport ve vize basvurusu yapabilirmiyiz. Tesekkurler.

  1. merhaba lise mezunuyum çalışmıyorum sigortam yok bordo pasaport çıkaracağım bankada param olması gerekiyormuş yeni bi hesap açıp yatırsam olur mu? yatırırsam ne kadar param bulunması gerek günük 50 eurodan kaç gün kalacaksam yurtdışında o kadar bulundurmam gerekir diye duydum dogru mu yanıtlarsanız çok sevinirim teşekkürler..

  1. Pasaport alıp, Almanya konsolosluğuna schengen vizesi için başvurmalısınız

 107. 5 yaşında kızım için de pasaport çıkacağım. Çocuklar için de defter ve harç bedelleri aynı mı? Birinden çocuklar için harç bedeli ödenmiyor gibi bişey duydum, var mı böyle bişey?

 108. Randevu aldim randevu oncesi bankaya gidip pasaport harci ve defter ucretini yatirip mi randevuya gitmeliyim yoksa emniyetten herhangi bir kagit alip mi odememi yapmaliyim

 109. Ben istanbul buyuksehir belediyesinin istiraklerinde kati atik mudurlugune bagli istac biriminde calisiyorum.

  Yesil mi bordomu hangi pasaporta basvuru yapmam gerekiyor konusunda kime danisabilirim.

  1. Belediyenin personel müdürü ya da İK’sı gibi bir birim varsa oraya sorabilirsiniz.

 110. Merhabalar. Emeğinize sağlık. Sorum olacaktı. Öğrenciyim, demokrasi gazisiyim, 25yaşımı doldurdum. Seyahat amaçlı 10yıllık pasaport çıkarmak istiyorum. Ödeyeceğim tutarda bir düşme oluyor mu? Bordo pasaport mu alacağım? İlk yapmam gereken randevu almak diye anladım!? Bir de bordo pasaportum varken gri pasaport da çıkarabilir miyim?

 111. Merhabalar öncelikle verdiğiniz bildiklerini için teşekkürler benim bı sorum olacak 25 yaşındayım pasaport almak istiyorum bordo lise terk im fark edermi

 112. gerçekten çok güzel bir site….
  4 ve 8 yaşında 2 çocuğum var, onlara da pasaport çıkarmak istiyorum. onlar içinde , bizlere olduğu gibi her biri için 667 lira mı ödeyeceğim? şimdiden teşekkür ederim… çalışmalarınız devamını dilerim…

 113. Merhaba. Benim sorum şu sekilde: Simdi ben Almanya ya gitmek için bi pasaport cikarticam ama Türkiye de yasadigim ve okuduğum için sadece ay da bir gidip gelmem lazim Almanya ya ve ne fazla bi kaç gün maksimum 1 hafta kalabilirim snra dönmem lazim ??? Bu konuda bana nasil yardimci olursunuz bilmiyorum ama size güveniyorum :)) bi sorum daha olacak pasaport islemleri için yani herşey dahil pasaportu vizesi felan bana ne kadara mâl olur ???

 114. Merhaba ilk defa pasaport cikaracam gezmek amacli ama hiç bir konuda bilgi sahibi değilim ne yapacam ne adecem bu konu hakkında bilgi ve yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkür ederim şimdiden

 115. Merhaba,
  Biz eşim ve kızımla 10 yıllık pasaport başvurunda bulunacağız.

  Eşimin eski pasaportunu bulamıyoruz, başvuru esnasında iletilecek evraklar arasında gösterilmiş.

  Pasaportu bulamamız durumunda ne yapmalıyız? bilginiz var mı?

  Teşekkürler,

  1. Sanırım önce kayıp raporu tutturuyor olabilirsiniz. Ama emniyete danışın derim

 116. Merhaba evlendigim icin soyadim degisti fakat henüz kimligim degismedi ve iki ay surer deniyor yeni kimligimin ciknasi iki ayi bulurmus.eski kimligim ve evlilik cuzdanimla pasaporta basvurabilirmiyim?

  1. Kimliğinizin üzerindeki bilgilerin güncel olması gerekiyor ancak verilen geçici kimlikle birlikte işlem yapabiliyor olabilirsiniz

 117. Mrb ben İran Dubai ırak Hindistan gibi ülkelere gidicem toptan ürün getirmek için sürekli değişim yaparsm ülkeler arasında sorun yaşar mıyım

 118. Selam 30 yaşındayım bende 10 yıllık pasaport için randevu aldım aklıma takılan bankada yatırdığım harcı her yıl ödiyecekmıyım yoksa 10 yıl boyunca herhangi bi ücret ödemıyeceğim 🙂 ?

 119. Öncelikle merhaba. Öğrenciyim ve 5 Mart’ta erasmus programı ile gri pasaportla yurtdışına çıkacağım. Fakat 1-2 sene içerisinde de gezi amaçlı yurtdışına çıkma planım var. Gri pasaportu gezi amaçlı kullanamıyoruz diye biliyorum. Normal bir bordo pasaport mu çıkarmalıyım? Eskiden gri pasaportum vardı diye farklı işlemler yapmam gerekiyor mu?

  1. Selam Salih, normalde evet gri pasaport ile sadece görevlendirildiğin ülkeye giriş çıkış yapman gerekiyor ama bir Schengen ülkesine değişime gidiyorsan, zaten Schengen bölgesinde özgürce gezebilirsin gri pasaportun ile

 120. Emeğinize sağlık çok faydalı bir sunum hazirlamissiniz. Bir sorum olacaktı biz balayı için yurt dışına tercih ettik ama şuan da kimliklerimiz de malum bekar yazıyor düğün sonrası giriş çıkışlarda sorun yasarmiyiz?

 121. Merhaba randevu alırken mailimi yanlış yazdım ve referans numaramı bilmiyorum onalayamadım ne yapmam lazım iptalde edeniyorum bi kere ettim pasaport türünü yanlış seçtim diye şimdide etsem sorun olurmu randevumda yarın

 122. Çipli kimlik için başvurumu yaptım. 34 gün gibi bir süre geçmesine rağmen yine de elime ulaşmadı.Acil olarak pasaporta ihtiyacım var.Eski kimliğimin üstünde tüm bilgiler eksiksiz ve doğru bununla pasaport başvurusu yapabiliyor muyum ?

  1. Bizim bir bilgimiz yok ancak aşağıdaki soruların birçoğunu okuyucularımızdan Yılmaz Bey cevapladı. O görürse sorunuzu sizi en doğru şekilde yönlendirecektir

 123. 2018 de yeni kimlikte icinde pasaport var ben simdi 1 yillik pasaport alip sonra seneye yeni kimligiyle alip sorun yaşar miyim? 6 aylik yada 1 yillik karasiz kaldim.

 124. Merhaba benim yurtdışı yasağım var kızım 16 yaşinda lisede Erasmus la yurtdışına gitmek istiyor onun için pasaport almakta sıkıntı olur mu

 125. pasaport çıkarmada engelliler için farklı bir durum var mı yoksa onlarda mı aynı şekilde çıkarıyorlar?

  1. engelli olan kişi 18 yaşından küçükse sorun yok anne ve babanın muvafakatı ile pasaport alabilir ama 18 yaşından büyükse engel durumuna göre değişir fiziksel engeli varsa kendisi çıkarabilir engeli zihinsel ise mahkeme tarafından vasi kararı istenir.

 126. Merhaba, eşi vefat etmiş kişi kimliğinde evli yazıyorsa pasaport başvurusunda eski kimlikle bulunabilir mi?

  1. nüfus cüzdanınızın ön yüzündeki bilgilerde herhangi bir eksiklik varsa kimliğinizi değiştirmeniz gerekiyor nüfusun vereceği GEÇİCİ KİMLİK BELGESİ ile müracaat yapabilirsiniz. arka yüzündeki medeni hali aile sıra no cilt no,nüfusa kayıtlı mahalle ve köy hanesinin değişikliği olmuşsa müracaat yapmanıza engel teşkil etmez.

 127. Merhaba kızım 17aylik, biyometrik fotoğraf çektirdim yeşil pasaport için. ancak eşim bu hafta içi yurtdışınagidiyor bileti aldi,kızımın pasaport u için başvuru sırasında iki ebeveyn inde olması gerektiği yazıyor, ancak İstanbul emniyet en yakın tarih mart ayına randevu veriyor, eşim yurtdışı na gitmeden birlikte il emniyete gidip eşimin uçak bileti örneğini gösterip randevusuz işlem yapılabilir mi

  1. ileri tarihe de olsa bi randevu alın.
   Sonra eşiniz gitmeden uygun bi tarihte sabah erkenden, ilk randevuda olun. Memur Bey’e durumu izah edin ve yardımını rica edin. Genellikle geri çevirmiyorlar

  2. RANDEVU OLMADAN İŞLEM YAPMAZLAR EŞİNİZ NOTERDEN MUVAFAKATNAME VERİRSE MÜRACAAT ESNASINDA EŞİNİZİN GELMESİNE GEREK KALMAZ SİZ İŞLEMLERİ YAPTIRABİLİRSİNİZ

   1. Bu doğru değil: Randevunuz olmasa da işlem yapabiliyorlar eğer müsaitlerse ve ileri tarihli de olsa bir RV’nuz varsa. İnsiyatif melesesi. Ancak ikinci kısım doğru NOTERDEN MUVAFAKATNAME VERİRSE MÜRACAAT ESNASINDA EŞİNİZİN GELMESİNE GEREK KALMAZ SİZ İŞLEMLERİ YAPTIRABİLİRSİNİZ

 128. Merhaba iyi günler öncelikle elinize sağlık teşekkür ederim bilgilendirme için anlamadığım bir noktayı sormak istiyorum şuan öğrenciyim 25 yaşimi doldurmadim bordo pasaport çıkarırsam 10 senelik aldıgimi varsayarak soruyorum yukarıdaki 571 tl lik ücreti vermem gerekiyormu yoksa muaf miyim bu ucretten sadece 94 tl defter parası tek mi verecem

  1. 25 yaş altı olmak yetmiyor harçtan muaf olmak için. İlla öğrenci olmanız gerek. Öğrenci misiniz

 129. Merhabalar,ben yabanci ülke vatandaşıyım,eşim türk vatandaşı.Kızımı yurtdışına(ülkeme)götürmem için türk pasaportu almak lazımmı?Kızımın yabancı ülke pasaportu var.Ve 1yaşındaki çocuğa pasaport çıkarmak ücretilimi?

  1. illa Türk pasaportu olması gerekmez. herhangi bi pasaport ile seyahat edilebilir

 130. Ben 20 yaşındayım açık öğretim öğrencisiyim askerlige tecil vermisim çalışmak için yurt dışına cikabilirmiyim özel iş yani Türkiye şirketiyle gidecem

 131. Merhaba çok güzel net bir anlatım ben de ilk defa yurd dışına çıkacacam askerliğim tecilli 2 yıllık bir engel olurmu bide çalışmak için gidiyorum pasaporta gurbetçi olarak v.s başka bişey mi ? Ekleniyor?

 132. Iyi gunler ben suan suudi arabistan da 2 aydir bulunmktayim .kefilimle anlasamadik 1 ay önce benim burda çıkışımi yapti ve benim 1 ay icnde burdan cikis yapmam lazim .pasaportumu tuttu bana vermiyor . Buradaki konsolosluk bana gecici bi pasaport veya seyahat belgesi verebilirmi . Eşim hamile doğumu var ve turkiyeye gitmem lazim .bana yardimci olurmusunuz veya burada yardimci olabilecek tanidiginiz kimse varmi konsoloslukta…

  1. Her Türk vatandaşının aynı anda iki adet geçerli pasaportu olabiliyor. Konu ile ilgili konsolosluğa danışabilirsiniz.

 133. 25 yaşındayım ailemden habersiz pasaport çıkartabilirmiyim ikamet ettiğim yere herhangi bir bildirim gelir mi

  1. Habersiz pasaport çıkartabilirsiniz. evinize bir bilgi gelmez. Önerimiz pasaport teslimatı için kendi ikamet adresinizi vermemeniz. RV sıradında pasaportunuzu teslim almasını istediğiniz bir arkadaşınızın TC nosunu ve ev adresini verebilirsiniz.

 134. Pasaport ‘u ikametimin bulunduğu ilden mi almak zorundayım
  Farklı il veya ilçeden başvuru yapıp alabilirmiyim

  1. Evet yapabilirsiniz. İkametgah adresim İstanbul ama Bursa’dan aldım Şubat 2017’de. İstediğiniz ilden isterseniz başka bir ildeki adresw teslim edilmesini de talep edebilirsiniz..

 135. bulgaristana gidecem pasaport işlemlerini anladım ama bulgaristana vize alınıyormu alınırsa ne yapmam gerek teşekkürler.

 136. Ben gemiye cikacam hangi pasaportu almam gerekiyo yine ayni islemlerimi yapmam gerekiyo

 137. Yurtdisindayken yesil pasaportun suresi ve hakkimiz bitse ne olur? Nasil bordo cikaririz ve nereden?

 138. merhaba 17yaşında oğlum ve babası ve ben pasaport çıkartacağız mukavatnane yinede gerikirmi üçümüz seyahat edecemize göre çok teşekkür ederim iyki varsınız

 139. merhaba ögrenciyim pasaport cıkartırken deffter bedeli odüyorum harc bedeli ödenmiyor diye söylediler dogru mu

 140. bir sorum vardı şimdi farklı bir ülkeye gidilince vizede değişiyormu.yani vize için gidilmesi geren yer

  1. Evet, her ülke için durum ayrıdır. Kimisi vize ister, kimisi istemez.
   Ancak Shengen ülkeleri kendi aralarında anlaşmışlardır. Birisinden aldığınız vize hepsinde geçer.

 141. merhaba ben pasaport çıkartmak istiyorum ama şuanlık herhangi bir yere gitmek için kullanmıycam sadece ilerde kullnırım diye çıkartmak istirum bu 10 aylık yada 6 aylık süre bedelini yinede ödemm şart mı

 142. Emeğinize sağlık, benim için çok kritik bişey sorucam. Emniyetten onaylanan pasaportlar ankaraya sadece basım için mi gidiyor yoksa orda da bi onay mekanizması var mı?

   1. müracaat merkezleri vatandaşların müracaatını aldıktan emniyet onay işlemi yapar ve anında ankara gölbaşındaki basım merkezine düşer burada yapılan işlem kontrol aşamasından geçtikten sonra basım gerçekleşir ve vatandaşın beyan ettiği adrese ptt kargo teslim edilir. bu işlem 3 ile 7 gün arasında değişmektedir

   1. Yeni Elektonik kimliklerle ilgili vizesiz ülkelere seyahat edilebilecek diye haber ve bilgiler mevcut bilginiz varmıdır. Teşekkürler

 143. Emeğe sağlık. sorum su ki, örneğin ben ispanya ya gidecegim ve pasaportu cikarttim gitmeden önce bana en yakın ispanyol konsolosluguna gidip islem yaptirmam gerekiyor mu ? böyle eksik bir duyum aldimda danışmak istedim

 144. ”Eğer ki vize istenilen bir ülkeye gidilecek olunursa pasaportun en az 6 aylık olması gerekir” Sözünüzü tam anlamadım, 6 aydan kast edilen geçerlilik süresi mi? Yoksa 10 yıl geçerlilik süresi olan bordo pasaportun alındığından 6 ay sonra mı vize istenilen bir ülkeye gidebiliyoruz?

 145. merhabalar ben pasaport icin baş vuracagım ama yeni nikah yaptiğim icin kimlik değiştimem ketekiyor baş vurdum kimlik 10 15 gûn icinde çikacak ben pasaport için eski kimlikle dekont aldim bi sorin olur mu

  1. TC numaranız değişmediği sürece sıkıntı yok 🙂
   O da nikahla değişmez

 146. Merhaba, öncelikle gerçekten çok yararlı oldu emeğinize sağlık. Bir şey sormak istiyorum ben randevu aldım e mail kısmına kadar geldim ama e mail gelmedi henüz, onaylayamıyorum. Yanlış yazmış olabileceğimi düşünüp tekrar randevu almayı denedim bu sefer de bu e mail kayıtlı diyor, ne yapabilirim?

  1. E-mail, mail adresinizin spam klasörüne ya da başka klasöre düşmüş olabilir. Hepsini kontrol edin mutlaka.

 147. Merhabalar eski kimlikle pasaport alabilir miyim? Yeni kimlik alınması gerekiyormuş diye söyledi bir arkadaşım.

  1. Ben de 4 gun once emniyete gittim yeni kimlik basvurusu yapamadim eski kimlikle pasaport cikarabilirsiniz dendi bence emniyete bi danisin

 148. Merhaba hocam ben özel sebeplerden dolayı askerlik yapmadım ve bu yüzden iki defa gbt kontrolünde belgeler imzalatılarak serbest bırakıldım pasaport çıkartmak istiyorum. Başvuru yaptığım takdirde ne gibi bir sonuç ile karşılaşırım tekrar belge imzalatıp pasaport başvurusunu tamamlar mıyım yada aksi şekilde pasaport başvurusu yaptırmazlar mı

 149. merhaba, yazınız çok yardımcı oldu teşekkürler lakin şöyle bir sorum olcak ben evraklarımı hazırlıyorum cuma günü randevu aldım lakin kaç gün içerisinde harç bedellerinin yatırılması gerekmekte. örneğin p.be günü yatırsam cuma günkü randevuma bir olumsuz etkisi olur mu ?

  1. Yok yok, hiç fark etmez. İstersen cuma sabahı RV öncesi ödesen bile aynı

 150. Merhaba pasaportumun süresi dolmuştu yeni pasaport için başvuru yaptım eskisi cipsiz olan türdendi. Yeni pasaport almak için eski pasaportumu götürmek zorunda miyim? Teşekkürler.

  1. Hayır. Artık eski pasaportlarımızı kendimiz muhafaza etmekle yükümlüyüz

  1. e devlet üzerinden alacağınız öğrenci belgesi ile defter bedeli karşılığında 25 yaş ikmaline kadar pasaport alabilirsiniz.

 151. Çok iyi anlatmışsınız ama biruhum sorum olacak yukarıda bir yazı dikkatimi çekti. Eğer ki vize istenilen bir ülkeye gidilecek olunursa pasaportun en az 6 aylık olması gerekir öyle mi ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir