NASIL GİDİYOR ARABA, İKİ TEKER HAVADA! – İKİ TEKER

ÖNCELİKLE yukarıdaki İKİ TEKER VİDEOMUZU izleyiniz. Aşağıdaki yazılarda da detayları okuyabilirsiniz. Youtube Kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Şu dünyayı mutlu mutlu paylaşan kadın ve erkeklerin bir anda kendilerini zıt kutuplarda bulduğu 3 konu: Araba, futbol, kırmızı et tutkusu.

… diyorsanız, size haberlerimiz var!

Kırmızı et ve futbol vakalarını başka bir deneyime havale edelim, Volkan Işık ile iki teker deneyimi kadın-erkek, herkesin içine öyle bir motor sporları virüsü yerleştiriyor ki, sormayın!

Volkan Işık’ı, 1989′dan beri, “arabasının ya başını, ya kıçını fotoğraflayabildiğimiz hızlı ralli pilotu” olarak tanıyoruz. 1999′da Portekiz Rallisi’nde FİA Teams Cup kategorisinde 1. olmuş, aynı yıl Çin Rallisi’nde genel klasmanda 6′ncı olarak Dünya Ralli Şampiyonasında puan alan ilk ve tek Türk olarak tarihe geçmiş, ve Avrupa’daki  nice yarıştan şampiyonlukla dönen medar-ı iftiharımız, şu an Volkan Işık Akademi’de usta sürücüler ve ralliciler yetiştiriyor.

Photo 2013-07-04 12.25.03 AM

İşte böyle bir duayenin yan koltuğunda, aksiyon filmlerinden fırlama, iki tekere kalkmış bir arabada gitmenin kalp çarpıntısını deneyimlemek mümkün.  Vücudunuz koltuktan sola düşmeye çalışırken,  kafanızı çevirdiğinizde Volkan Işık’ın  kafasının ve asfaltı neredeyse yanyana gördüğünüzde önce bir renginiz atıyor. Kollarınız uçuşmak istiyor, poponuz kaymak istiyor, ama bu macera sırasında size düşen tek görev vücudunuza hakim olmak olduğundan bir yerden bir kontrol buluyor insan. Derken, tam Volkan Işık’ın adete merket alış-verişine gider rahatlığını görünce tam nabızlar düşüyor ki,  iki tekerden tekrar dört tekere düşmenin sarsıntısıyla tekrar bir yüreğiniz ağzınıza geliyor.

Kelle koltukta, ama Allah’tan Volkan Işık’ın koltuğunda. İki teker üzerinde gidiyor olmanın heyecanı ve Volkan Abi’nin sakinliği birbirine tezat, menepoz zamanı kadınların üşüse mi, pişse mi seçememesi gibi birşey. Emniyet kemerini zorlayan vucud diyor PANİK!, Volkan Işık’a bakan gözler diyor birileri çay demlesin.

Volkan Abi ile çay içmeden geri dönmedik tabi, yer çekimine meydan okumayan bir ortamda… Hemen sizin de merak ettiğinizi tahmin ettiğimiz sorularımızı soru verdik:

IMG_0974

Her arabayla iki tekerde gitmek mümkün mü? Volkan Işık her arabayla yapabileceğini düşünüyor. Yüksek arabaları kaldırmak daha kolay ama dengede götürmesi daha zormuş alçak arabalara göre.

Peki, özel bir donanım gerekiyor mu? Daha ziyade, “donanımsızlık” gerekiyor çünkü yeni jenerasyon arabaların güvenlik sistemleri bizim yan kaldırmayı çalıştığımız arabayı engellemeye koşullanmış. Onun dışında, araba yan kalktığında motorun kendini yağlamaya devam edebilecek şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Haznede yağın solda birikip motora aktarılamaması tam bir felaket senaryosu. Son olarak, havada kalan tekerleklere de güç uygulayacak bir araba olması lazım.

Başka ne lazım? Tutma kalibiliyeti yüksek asfalt ve tekerlek,

Türkiye’de bunu kaç kişi yapıyor? Sıfır. Zaten dünyada topu topu 30 kişi varmış. Vay be Volkan Abi…

Bu işin A’sı B’si ne? “Kıçınla arabayı hissetmek” yani gözlerin kapalıyken bile arabayı %100 hissedebilmek. Ve tabi ki cesaret.

Arabayı hiç devirdi mi? Çok… Hala da olağan birşey.

Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim iki tane? Bu ne? – Biz Evde Yokuz! Oraya bir motor sporları sever gittik, iki motor sporları sever geri döndük.

 

VOLKAN IŞIK AKADEMİ
Websitesi / Facebook / Twitter
DENEYİM: İki Teker
FİYAT: Şu anda satışı yok.
DİĞER DENEYİMLER: Karting, Volkicar, Ralli Eğitimi, İleri Sürüş Teknikleri Eğitimi
İLETİŞİM: 0 (212) 641 2040 / info@volkanisikakademi.com
ADRES: Yıldız Teknik Üniversitesi, Davutpaşa Kampüsü, Esenler, İstanbul

 

3 Comments

  1. Peki rampanın boyu ne kadar olması lazımmış. Ayrıca lastiklerin ısınması lazım mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir