Bu yazımızı bizim gibi TCDD’nin sayfasını okuyup, bilgileri yetersiz bulan, ardından TCDD’ye açtığı milyon telefonlardan da doğru düzgün bir cevap alamayıp saçını başını yolan herkese çare olsun diye yazıyoruz. Sofya Ekspresi hakkında bilinmesi gereken her şey burada. Oh be!

Öncelikle şunu söylemekte fayda var, eskiden adı Bosfor Ekspresi olan tren hattı artık Sofya Ekspresi diye geçiyor. Sofya Ekspresi’ni araştırırken kafa karıştıran konularan biri bu.

Sofya Ekspresi Hangi Tren

Sofya Ekspresi Türkiye’nin Avrupa’ya açılan tren hattı. İstanbul’daki Halkalı Garı‘ndan her gün 22.40‘ta kalkıyor ve 10 durakta durarak Sofya’ya ertesi sabah 08.43’te varıyor. Dönüş treni ise yine Sofya‘dan 21.00‘da kalkıyor ve sabah 06.49’da Halkalı’ya varıyorsunuz. Yani iki yön de gün kaybetmeden gece treni ile seyahat edeceğiniz şekilde düşünülmüş. Yataklı trende uyuyarak gittiğiniz için üzerinizde hiç yol yorgunluğu da olmuyor. Böylece hem zamandan, hem otel parasından, hem de uçak parasından kar ediyorsunuz.

Diğer bir kafa karışıklığı da Sofya trenin Bükreş ve Belgrad bağlantısı ile ilgili. Sofya treninin tanıtımı Halkalı- Sofya – Belgrad ve Halkalı- Sofya – Bükreş şekilinde yapıldı. Ancak birkaç denemeden sonra çok ilgi görmeyince Belgrad bağlantısı tamemen kaldırıldı. Bükreş ise 2017 yazı boyunca devam etti, sezon bitince durduruldu. 2019 yazında tekrar bu seferi koyacaklar mı kaldıracaklar mı henüz net değil. 2017 yazı boyunca devam eden Bükreş bağlantının duraklarını ve saatlerini aşağıda bulabilirsiniz ama gördüğünüz üzere biraz yap boz durumu var, o yüzden siz yine de  TCDD merkez ofisinden teyit edin.

Sofya trenini kime öneririz

Sofya treni otel, uçak masrafları ve zamandan ekonomi yapmayı sağlıyor ama yine de bu treni denemeyi düşünüyorsanız, treni bir ulaşım aracı olarak değil, yaşanacak deneyimin ta kendisi olarak görmenizi tavsiye deriz. Efektif bir ulaşım aracı değil de kabininizin camınızda değişen çehreyi izlediğiniz, tıngır mıngır giden trenin ninileri ile uyuduğunuz bir deneyim olarak düşünürseniz daha memlun kalırsınız.

Ama ulaşım methodu olarak uçağa kıyasla meşakatli bir seçenek. Uçakla 1 saat 10 dakikada gidilen yeri 10 saatte gidiyor ve sınır geçisi işlemleri de insanı biraz zorlayabiliyor. Ama tabi ki uçağa kıyasla daha maliyeti düşük. Bilet fiyatlarını da az sonra anlatacağız.

Sofya Ekpresi’nin Dezavantejları

– İnternet üzerinden bilet alınamaması. İlla gardaki (Sirkeci’de var) Uluslararası Bilet Gişesi almanız gerekiyor. 🙁 İstanbul’dan bilet alırken TL ya da Euro, Sofya’dan alırken ise Leva ile ödemeniz gerekebilir bu yüzden hazırlıklı olmakta fayda var.

– Trene binmek için İstanbul’a şehir dışından gelecekler için biraz çileli. Şöyle ki; İstanbul’a birçok yerden hızlı tren var ama Anadolu’dan gelen  trenler Pendik’e vardığından Avrupa tarafındaki Halkalı’ya erişmek bir ölüm. İstanbul gibi trafikli bir yerde treni kaçırmamak için arada 3 saat gibi bir ulaşım süresi bırakın deriz. HIZLI TREN nerelerden var, saat ve fiyat bilgileri öğrenmek için tıklayın. Sirkeci Garı’na ulaşırsanız saat 21.30’da Halkalı Garı’na servis var.

– Bulgar ya da Schengen Vizenizin olması gerekiyor. SCHENGEN VİZESİ NASIL ALINIR öğrenmek için tıklayabilirsiniz.

– Sınır geçiş işlemleri aşırı vakit alıyor. Bu yüzden belirtilen saatlerin her zaman gecikme payı var.

– Trende maalesef yemek vagonu yok, acıkırsanız yemek bulmanız mümkün değil bu yüzden mutlaka hazırlıklı gitmelisiniz.  Bazen kondüktör çay-kahve satabiliyormuş ama her zaman rastlamayabilirsiniz. Suyunuza kadar hazırlıklı olun deriz.

– TCDD’nin websitesinde ilgili sayfayı bulmak tam bir kabus. Garı aradığınızda da uluslararası bir tren olduğu için sizi sürekli bir yere yönlendiriyorlar ve bu şekilde 3-5 yeri aramadan bilgi alabileceğiniz yere ulaşamıyorsunuz. Şu an için güncel bütün bilgileri bulabileceğiniz link burada. Eğer burada yeterli bilgiyi bulamazsanız arayabileceğiniz numara: 03123090515, burayı arayıp dahili numara olarak 71821’i tuşladığınızda Mustafa Bey size ayrıntılı bilgi veriyor.

 

Foto: Flickr / Adil Ekin

 

Sofya Ekspresi Durakları ve Saatleri

Bazı sitelerde bu hat için birkaç tane farklı tren numarası görebilirsiniz, bu kafanızı karıştırmasın. Sadece sizin haberiniz bile olmadan öndeki lokomotif değişiyor. İstanbul – Sofya arası birçok duraktan geçiyor ama hiçbirinde inip de tren değiştirmeniz gerekmiyor. İstanbul’dan Sofya’ya ve aynı şekilde Sofya’dan İstanbul’a binip aynı trenle geliyorsunuz.

İstanbul – Sofya Treni

DURAKLAR VARIŞ KALKIŞ
Halkalı   22:40
Çerkezköy   00:14
Alpullu   01:35
Edirne   02:21
Kapıkule   02:37   03:20
Svilengrad   03:37   04:22
Dimitrovgrad   05:09
Plovdiv   06:05
Pazarcık   06:48
Sofya   08:43

 

Sofya – İstanbul Treni

DURAKLAR VARIŞ KALKIŞ
Sofya   21:00
Pazarcık   22:50
Plovdiv   23:20
Dimitrovgrad   02:21
Svilengrad   00:01   00:16
Svilengrad   01:00   01:45
Kapıkule   02:00   02:52
Edirne   03:09
Alpullu   03:59
Çerkezköy   05:17
Halkalı   06:49

 

Bu yataklıya örnek. Gördüğünüz gibi çok geniş değil içerisi. Arkadaşımız Ceyda Uskan’a foto için çok teşekkürler

 

Hangi Vagondan Bilet Almalı

Kuşetli –  4 ya da 6 kişilik kabinlerden var,  istediğinizden bilet alabliyorsunuz. Koltuklar açılarak ranza şeklinde yatak oluyor. 6 kişilik kabinler Bulgar Demiryolları’na ait, 4 kişilik olanlar ise TCDD’ye. 6 kişilik olanların durumu çok iç açıcı değil, daha eski ve daha konforsuz 4 kişilik olanlara göre. Bu yüzden bizim önerimiz 4 kişiliklerden yana olur.
Yataklı – 2 kişilik özel kabin. İçinde ranza olan 2 koltuk, buzdolabı, askılık, lavabo, ayna, priz, terlik, havlu, küçük masa var. Tek kişi olarak da bu kabini bir fark ödeyerek tutabiliyorsunuz.

Özel wc yok. Herkes kendi vagonundaki ortak tuvaleti kullanıyor.

Konfor

Genel olarak bizce konfor sıralaması şöyle:
Tek ya da 2 kişiyseniz yataklıdan yer alabilirsiniz. Böylece size ait bir kabinde başbaşa kalırsınız. İmkanınız varsa en güzel şık kuşetlideki tüm yatakları alıp geniş geniş gitmek çünkü kuşetlide daha geniş bir yaşama alanı var. Ama bu 4 kişilik bilet almak demek.
3 ya da 4 kişiyseniz kişiyseniz 4 kişilik kuşetlideki tüm koltukları alarak kuşetlinin tamamını kendinize kapatın. 4.sünü çocuk tarifesindan ucuza alabilirsiniz. Kuşetlinin tamamanı kapanız rahatınız için çok önemli, yoksa 4. yeri hiç beraber sehayat etmek istemeyeceğiniz bir yabancı alabilir ve 10 saat birbirinize mahkum kalırsınız. Dediğimiz gibi 6’lı kabinleri önermiyoruz.
Sıcaklık ile ilgili endişe etmeyin. Tren gayet iyi ısınıyor.
Yoruculuk ile ilgili de endişeniz olmasın. Eğer yataklı veya kuşetliden yer aldıysanız uçak yolculuğundan daha dinç kalıyorsunuz.
Elektirik Prizi yataklı ve kuşetlide var.

Bilet Fiyatları & İşlemleri

Yataklı ve 4 kişilik kuşetli biletleri 1. sınıf diye geçiyor:


– Yataklıda yalnız gitmek isterseniz kişi başı 1. mevki ücreti olan 27.72 € + 35 € = 62.72 €,
– Yataklıda iki kişi gitmek isterseniz kişi başı 2. mevki ücreti olan 18,48 € + 15 € = 33,48 € ödemeniz gerekiyor
– 4 kişilik Kuşetli için kişi başı 1.mevki ücreti olan 27.72 € + 10 € = 37.72 €,

6 kişilik kuşetli ise 2. mevki diye geçiyor:
– 6 kişilik Kuşetli için kişi başı 2. mevki ücreti olan 18.48 € + 9.40 € = 27.88 €

Bu ne biçim fiyat açıklaması yahu? Anlayana kadar göbeğimiz çatladı, sizin çatlamasın

O artı ücretler sanki ekstra birşey alıyormuşsunuz gibi dursa da değil. Diyorlar ki ben fiyatımı 2 faktörün toplamına göre belirlerim:
1) Sınıf:
1.mevki ücreti: 27,72 €,   2. mevki ücreti: 18,48 €
2) O kabinde kaç kişi birlikte seyahat ediliyor (buna da kuşetli supleman ücretleri gibi hiç açıklayıcı olmayan bir isim takmışlar. Tamam süpleman yani “artı”da neyin artısı):
Yataklı için single ücreti: 35 €;     double ücreti: 15 €

Uzun lafın kısası, siz direkt yukarıda koyu renkle yazdığımız ücretlere bakın.

Uyarılar

– Bilet internetten satın alınamıyor. Gardaki Uluslararası Bilet Gişesi’nden alınması lazım. O gişe de her garda olmuyor. Bizim bildiğimiz Sirkeci Garı’nda olduğu.
– Bilet alırken cinsiyetinizi beyan etmeniz gerekiyor. Yanlış beyan durumunda, koltuğunuzu değiştirmeniz, ek ücret ödemeniz veya trenden inmeniz talep edilebilir.

HALKALI TREN İSTASYONU

Halkalı İstasyonu İletişim Bilgileri

Çağrı Merkezi: 444 8 233
Çalışma Saatleri: 08:00-18:00
Bilet Ofis Telefon: +90 (212) 678 48 00/9336
Adres: Yarımburgaz Mahallesi, Küçükçekmece / İstanbul, Yarımburgaz Caddesi, 34303 İstanbul Konum için tıklayın.
Ama malesef bizim hiç bir sorumuzun cevabına hakim değildi telefonun ucundaki kişi. İyisi mi siz yukarıda verdiğimiz numarayu arayın.

Halkalı Tren İstasyonu’na Ulaşım 

– Sirkeci’den Halkalı Garı’na Servis Aracı: En akıllıcası Sirkeci Garı’nın yan tarafından Halkalı’ya TCDD’nin düzenlediği servislere binmek. Çünkü trafik mağduru olsanız bile servis aracı gelmeden Sofya trenini kaldırmıyorlar. 21.30’da Sirkeci servisi hareket ediyor – 22.40’t Halkalı’dan tren kalkıyor – 8.45’te tren Sofya’ya varıyor.
Dönüşte de Halkalı’dan Sirkeci’te servis araçları mevcut: 21.00 Sofya’den tren kalkıyor – 06.49’da Halkalı’ya varıyor – 7.30’da

– Diğer seçenekler: Halkalı Tren İstasyonu, Taksim, Beşiktaş gibi Avrupa kıtasında bulunan merkezlere ve Bayrampaşa Otobüs Terminaline 20 – 25 kilometre kadar mesafede. İstasyonun yakınından BN1 (Eminönü) ve BN3 (Marmaray-Yenikapı) otobüsleri geçiyor.

Ayrıca TCDD’nin Sirkeci Garı’nın yan tarafından saat 21.30’da kalkan servisi var. Servis Halkalı’ya ulaşmadan tren kalkmıyor. Bu yüzden trafik sizi korkutmasın. Dönüşte aynı otobüsle Sirkeci’ye dönebilirsiniz.

İstanbul Sofya Treninde Yolculuk Nasıl

Temizlik

Nevresimler – DOĞU EKSPRESİ‘ine bindiyseniz aşağı yukarı standartlar aynı bekleyebilirsiniz (İstanbul – Sofya yönünde). Mevresimler bir poşetten çıkıyor ve ya siz, ya da görevliler tarafından yatağa seriliyor. Genelde çarşaflar bembeyaz, mis gibi kokuyor. Genel olarak gayet olumlu. Bu konularda aşırı hassas olan kişiler yastıkları kullanmamayı tercih edebilirler, çünkü kılıflar her seferinde yıkansa da, yastıklar yıkanmıyor. Tabi bu tüm otel ve pansiyonlarda da böyle de nevresimleri geçirilmiş bulduğumuzdan gözler görmeyince gönüller rahat ediyor. Bu kadar da takmamak lazım derim ben. 🙂

Çöp
– Kompartmanlarda ufak bir çöp oluyor ama 2 su şişesi koymanızla doluveriyor. Yanınızda mutlaka çöpleriniz için poşet bulunsun.

Tuvaletler – Yola temiz tuvaletlerle başlanıyor ama temizlik durumunun seyri daha çok komşudan yana şanslı olup olmadığınızla ilgili bir konu. Hiç tuvalet kağıdının bittiği olmadı ama yine de en son isteyeceğiniz şey 10 saatlik bir trende tuvalet kağıtsız kalmak olduğundan yedeğinizi yapın deriz. Ama gece trenlerinde tuvalet gündüz trenlerine göre daha az kullanıldığından şanş sizden yana.

Güvenlik

Bulgaristan’da trende içinde para ve pasaport bulunan sırt çantasını kaptırmış insanlar olarak yoğurdu üfleyerek yemekten yanayız. Bulgaristan biraz hırsızları ile nam salmış bir yer. Kendinize özel kabininiz varsa uyurken hiç dert etmeyin, kabini içeriden kitleyebilmek mümkün ama çıkarken dışarıdan kitleyemiyorsunuz.  Yani eğer bir şekilde kabini boş bırakacaksınız eşyalarınızı da alın. Pulmanda gidiyorsanız yukarıdaki raflara ya da valize rafına koymayın. Uçar gider. Yakınınızdan ayırmayın deriz.

Sigara

İçilmiyor. Duraklarda kapının önüne baca gibi bir sürü insan yığılıyor sigara içmek için.

Yemek

Trende kesinlikle yemek vagonu yok, yanınızda mutlaka yiyecek bir şeyler götürün. En kötü ihtimal trenin uğradığı ve 40 dk civarı kaldığı birkaç durak var, oralarda bir şey bulmaya çalışabilirsiniz ama saat itibariyle o da zor. Suyunuzu bile kendiniz getirmelisiniz. Aman işinizi şansa bırakmayın.

Sınırda Pasaport Kontrolü ve Gümrük İşlemleri

Yolculuğun en az 2 saatini bu sınır geçiş işlemleri yiyor ve sabahın 2’inden 4’üne kadar sürdüğü için insanın biraz tadını kaçırıyor.

Tren Kapıkule’de duruyor, pasaport kontrolü için eşyalarınızı trende bırakıp gümrüğe gidiyorsunuz. Yurt dışına çıkış harcı pulunu sadece uçak yolcuklarında değil, karadan geçişlerde de istiyorlar. Orada satılıyor ama bir tren insanın aynı anda pul kuyruğuna girmesinin kalabalığını siz hayal edin. Önden harç pulunuzu almak iyi bir fikir. Bankalardan alabiliyorsunuz. 15 TL tutuyor. Böylece pasaport işlemlerinizi halledip, trene geri dönüyorsunuz.

Sonra asıl meşakatli kısmı başlıyor; gümrük polisleri trene gelip incik cincik her şeyinizi arıyor.

SOFYA NASIL BİR YER

Foto: Flickr / Adil Ekin

İstanbul’dakinin tam aksine Sofya’daki tren istasyonu şehir merkezine 15 – 20 dakika yürüyerek. Küçük bir şehir olmasından dolayı yürüyerek gezmek hem rahat hem de daha keyifli. Sırtınızı terminale verip sol tarafa doğru yürüyün ve düz devam edin ve işte şehrin merkezi tam karşınızda.

Osmanlı İmparatorluğu’nun da yoğun izlerini gördüğümüz başkent Sofya’ya geldiğinizde, başta şu anda kilise olarak kullanılan ve bir Mimar Sinan eseri olan Kara Cami olmak üzere, 1877 – 1878 tarihleri arasında Osmanlı-Rus Savaşında ölenlerinin anısı yapılmış olan Alexander Nevsky Katedrali, bizdeki İstiklal Caddesi’nin bir benzeri diyebileceğimiz işlek bir cadde olan Vistosha Caddesi, antika pazarı gibi yerler Sofya’ya ayak bastığınız anda görmeniz gereken yerler. Zaten ülke nüfusunun %10’unu Türkler oluşturuyor. Haliyle dil konusunda da sıkıntı çekmezsiniz. Bir gece burada kalırım derseniz, Sofya’da hostel ve otel fiyatları da oldukça makul. Bizim gibi Bulgarlar da eğlenmeyi seviyorlar. Başkentte barlar sabaha kadar açık. Bir bira 2 – 3 Euro, kokteyller de 6 – 7 Euro arasında.

DİĞER AVRUPA TRENLERİ

Sofya Ekspresi’nin en güzel yanı Avrupa’ya açılan demiryolu kapımız olması. Çoklu girişli Schengen Vizeniz varsa Bulgaristan’dan Avrupa’nın birçok yerine tren bağlantısı var. İster kalıp Sofya’yı gezersiniz, ister diğer Avrupa ülkelerine devam edersiniz, keyfinize kalmış.

İnterrail

Avrupa’yı tek tren biletiyle gezmeyi sağlayan Interrail’ı duymuş olma ihtimaliniz çok yüksek olduğu için burada detaylıca anlatmadık ama konuyla haşır neşil değilseniz Interrail Nedir yazımızı mutlaka okumanızı öneririz.

İstanbul (Halkalı) – Sofya- Belgrad (ARTIK KALDIRILDI!!)

Eskiden bu hat Belgrad’a da devam ediyordu ama artık Halkalı – Sofya- Belgrad seferi yok. Bu konuyu çok eşeledik hatta Türk, Sırp ve Bulgar demir yolları arasında pinpon topuna döndük, siz dönmeyin. Şöyle ki; Sırp Demiryolları hala bu bileti satıyor ama TCDD satmıyor. Nedir, nasıl olur derken öğrendik ki; Halkalı – Sofya – Belgrad seferi bu sene başlamış ama ancak bir ay devam edebilmiş. Sonra çok fazla talep gelmediği için durdurulmuş, artık yapılmıyor. Ama Halkalı – Sofya seferi hala devam, bir de Sırp ve Bulgar demiryolları arasında bir Sofya – Belgrad seferi var. Sırplar bu iki seferi tek bilette satabiliyorlar ama siz TCDD üzerinden aynı şekilde kombine bilet satın alamıyorsunuz.

İstanbul – Bükreş  (Balkan Ekspresi)

Balkan turuna devam edecekler için İstanbul – Sofya ekspresine ilave edilecek vagonlarla Bükreş bağlantısı sağlandı bu sene. Böylece İstanbul – Sofya treni devam edip Bükreş’e kadar gitme imkanı yarattı.

02.06-02.10.2017 tarihleri arasında Bükreş bağlantısı İstanbul-Sofya Ekspresi’ne eklendi ama bu sadece dört aylık bir uygulamaydı. Seneye devam edip etmeyeceği ya da tarihleri henüz belli değil. Ama size bir fikir olması açısından bu seneki saatleri ve durakları aşağıya yazdık.

ÖNEMLİ : Bükreş’e gitmek isteyenler İstanbul – Sofya Ekspresi’ne biniyor, Dimitrovgrad durağına gittiğinizde sizin trenden inmenize gerek kalmadan içinde bulunduğunuz vagonlar Bükreş’e bağlantı yapıyor. Yani Bükreş’e giderken Sofya’ya gelmeden birkaç durak önce ayrılıyorsunuz, tren Sofya’dan geçip Bükreş’e devam etmiyor.

İSTANBUL – SOFYA – BÜKREŞ (Sofya Ekspresi Bükreş Bağlantısı)

DURAKLAR VARIŞ KALKIŞ
Halkalı 22:40
Çerkezköy 00:14
Alpullu 01:35
Edirne 02:21
Kapıkule 02:37 03:20
Svilengrad 03:37 04:22
Dimitrovgrad 05:40
Stara Zagora 07:05
Veliko Tarnovo 10:15
Gorna Orjahovica 10:35 13:10
Russe 15:05 16:10
Bükreş 18:58

 

BÜKREŞ – SOFYA – İSTANBUL (Sofya Ekspresi Bükreş Bağlantısı)

DURAKLAR VARIŞ KALKIŞ
Bükreş 12:45
Russe 15:35
Gorna Orjahovica 18:28 20:00
Veliko Tarnovo 20:18
Stara Zagora 22:48
Dimitrovgrad 23:55 00:16
Stara Zagora 01:00 01:45
Edirne 02:00 02:52
Alpullu 03:59
Çerkezköy 05:17
Halkalı 06:49

 

PEKİ SOFYA’DAN GEZMEYE DEVAM ETMEK İSTESEN, NERELERE TREN VAR?

Sofya’dan Belgrad’a 34 €’ya, Bükreş’e 25 €’ya, bunun dışında Budapeşte, Viyana, Atina, Selanik, Moskova, Zagreb, Münih, Paris, Brüksel, Amsterdam, Kopenhag, İskandinavya, İspanya ve Portekiz’e trenle gidebiliyorsunuz. Biletlerinizi inince Sofya’da garda almanız gerekiyor.

SOFYA EKSPRESİ İNDİRİMLİ BİLET SEÇENEKLERİ 

1. Interrail Pass

İki çeşit interrail pass var:

Interrail Global Pass: O da kendi içinde 1) Sürekli Pass: 15, 22 gün ya da 1 aylık  2) Flexi Pass: 15 gün (5 gün geçerli), 1 ayda (7, 10, 15 gün geçerli bunu seçebiliyorsunuz) olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Interrail Bir Ülke Passı: 1 ay geçerli fakat 3, 4, 6, 8 gün için düzenleniyor.

Gezilecek ülkelere göre interrail biletlerine bakmanızı öneririz çünkü ülkelere göre biletler değişkenlik gösterebilir.

2. Balkan Flexi Pass

Bulgaristan, Makedonya, Yunanistan, Sırbistan, Karadağ , Bosna-Hersek, ATTICA Group (Yunanistan ve İtalya arasında deniz parkuru), Regio Trans Şirketi(Romanya) ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları parkurlarında serbest seyahat imkânı sağlıyor. Eğer Balkanları trenle gezmeyi düşünüyorsanız, Balkan Flexipass kartına mutlaka göz atmayı unutmayın. BALKAN FLEXIPASS, 2 Aylık süre içinde Balkan ülkelerinde 3, 5, 7, 10 veya 15 gün süreyle serbest dolaşım olanağı sağlıyor. 12 yaşından küçük çocuklar yetişkin ücretinin yarısı kadar ücret ödüyor. 4 yaşından küçüklere ise bir yetişkin refakatinde ücretsiz.

3. Grup Bileti

6 kişi ya da daha fazla gruplar için geçerli. Bunu için de ortak bir seyahat rotası bulunması zorunluluğu var.

 

89 YORUM

  1. Tolga Tekeli

    Merhabalar

    Kaç kg bagaj hakkımız var ve de Türkiye sınırında bavul kontrolü yapılıyor mu?

    Cevapla
  2. Fdfg

    Yes, there are some restaurant, but they close it early, better to wait in Sirkeci

    Cevapla
  3. Selda

    Selam,yazınızı inanılmaz faydalı buldum çok teşekkür ederim.Sormak istediğim Sofya-İstanbul biletini de Sirkeci garından alabiliyor muyuz?Gidiş-dönüş bileti anlamında demek istedim.Yoksa dönüşü illa Sofya’da mı satın almak gerekiyor?

    Cevapla
    • Fdfg

      Hi! We made a journey Istanbul- Bucharest , we bought return tickets in Bucharest, as we cannt buy return tickets in Istanbul Sirkeci ( in the sake office they don’t sell return tickets or we didn’t have a chance)

      Cevapla
  4. Fikret Furkan

    Çoğu yazınız gibi bu yazının da değiştirilmesi gerekiyor. Artık YHT’lerin bir kısmı Halkalı’ya gidiyor. Gitmeyenler için de hemen Marmaray’a biniliyor. Bu arada her ne kadar trenle alakalı yazıların çoğunda bu hata olsa da yazılarınız çok akıcı ve az eksikli. Sadece güncellemeniz lazım.

    Cevapla
  5. Elçin

    Merhaba, Gümrük geçişi çok uzun sürüyor diyorlar. Sizde ne kadar sürdü pasaport kontrol vb. ? Ve toplam yolculuk ne kadar sürdü ?

    Cevapla
    • Fdfg

      Hi! All depends of train. İf train is full you need to wait approx 40-60 mins . İf there are not many ppl it can be more quickly.

      Cevapla
  6. Tonguç Karahan

    elinize sağlık… fazlasıyla bilgi var…ama benim merak ettiğim istanbuldan Sofya’ya bisikletimi de trene almam mümkün mü.. bu konuda bir bilgi edinebildiniz mi..
    iyi gezmeler..

    Cevapla
  7. gülpembe

    merhaba, öncelikle emeğinize sağlık. hollanda öncesi de sizin yazınızı okuyup kendime bir yol haritası çıkarmıştım. çok faydalı olmuştu 🙂 şimdi de istanbuldan trenle atinaya kongreye geçeceğiz arkadaşımla. selanik üzerinden atinaya geçen bir aktarmalı tren olduğunu okumuştum. bir de sofya üzerinden olanı. fakat selanik aktarmalı olandan emin değilim. atinaya geçmek için sofya aktarmalı olan tren mi uygundur? cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

    Cevapla
    • Biz Evde Yokuz

      Selamlar,

      Sofya treni ile Atina bağlantısı yapmadığımız için maalesef bir yorumumuz bulunmuyor.

      Cevapla
  8. Bikem

    Yazınız için çok teşekkürler, hakikaten çok yardımcı oldunuz. 🙂 Bir şey sormak istiyorum, Sofya-İstanbul tren biletimi önceden almam gerekir mi yoksa seyahat için gara vardığımda boş yer bulabilir miyim?

    Cevapla
  9. irem

    Meraba 🙂 yazınızın inanılmaz yardımı dokundu trenle ilgili bilgi bulmaya çalışırken. zaten sürekli takip ediyordum sayfalarınızı ve teşekkürler. halkalıdaki garda cafe restaurant var mı acaba? ve artık halkalıya gidiyor tren bazı şehirlerden bilmeyenlere yanlış yönlendirme olmasın diye eklemek istersiniz belki

    Cevapla
  10. Gamze

    Özenli yazınız için teşekkürler. Daha önce internette arama yaptığımda dediğiniz gibi içinde kaybolmuştum ancak şu an bu yazıyı görmek aklımda bir çok şeyi netleştirdi. Her daim güzel yolculuklar diliyorum. Sevgiler

    Cevapla
  11. Alper Yılmaz

    Merhaba, Sofya Tren Garından sonraki ulaşımdan bahsedermisiniz? Bu tren garı merkezde midir? Sonrada geri buraya geri dönücez tren garı merkezde mi, yada merkeze uzak mı? Bi geri dönücez çünkü buraya hangi ulaşmak için hangi yolları kullandınız?

    Cevapla
  12. Lena

    Selamlar! Ben trenle Sofya’ya ulasip oradan da Uskup’e gecmeyi dusunuyorum. Yani Sofya’da kalmayacagim. Transit vize yeterli olmuyor mu ?

    Cevapla
  13. selma

    sofya dönüşünde yine didik arama yapılıyormu?sormamın sebebi bazı ilaçlarım var alacağım rahat getirebilirmiyim?

    Cevapla
  14. Abdullah Yılmaz

    Merhaba ben Abdullah Yılmaz izmirden Sofia tren varmı birde bilet fiyatları nedir bir tek İstanbuldanmııı kalkıyor tren sofiayaaa gitmek için birde engelli kartım var onunla ücretsiz gide biliyormuyum bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tşk ederim

    Cevapla
    • fghf

      herhangi bir araçla izmirden istanbula geleceksiniz önce. engelli kartı için tcdd’yi aramalısınız.

      Cevapla
  15. Ekmel Sulak

    Detaylı anlatım için teşekkürler. Sofya-Halkalı yönüne Ankara garından yataklı 2 iki kişi bilet aldım. Bilette isim vs hiçbir bilgi olmaması da enterasan geldi 🙂

    bilette bir yerde plovdiv geçiyor sorduğumda sofyadan sonra plovdivde aktarma olduğu söylendi. sadece lokomotif mi değişiyor yoksa bizim tren mi değiştirmemiz gerekiyor acaba?

    Cevapla
  16. ayşe

    merhaba,
    yazınız çok bilgilendirici. teşekkürler.
    sofya-istanbul biletleri sadece sofya’daki tren garından satın alınabiliyor yoksa istanbul’dan da alınabilir mi? yurtdışında yaşıyoruz, sofya üzerinden istanbula gideceğiz. bileti nereden almalıyız?

    Cevapla
    • Biz Evde Yokuz

      İstanbul’da haydarpaşadan alabiliyorsunuz ama gitmeden arayıp teyit edin

      Cevapla
  17. Mehmet

    Daha iyi bir açıklama olamazdı kac haftadır araştırıyorum ama bu kadar detaylı bir yazıyı ilk kez gördüm. Eline yüreğine sağlık:)

    Cevapla
  18. Solmaz Şafak

    Bagaj kuralları nedir acaba… Sofya ya bisiklet turu yapmak istiyoruz… Özellikle bisikletler için özel bir ücret istemiyorumu ve bisikletlerin emniyeti için bazı önlemler varmıdır…???

    Cevapla
  19. ceyda cey

    merhaba eşimle yaz tatili için venediğe uçak bileti aldık. dönüşümüz romadan olacak . romadan istanbula uçak biletinin pahalı olması nedeniyle, romadan sofyaya uçakla gelmeyi , sofyadan da istanbula tren ya da otobusle gelmeyı dusunduk. romaya giderken aldıgımız vizeyle , romadan sofyaya ucakla ınıs yapablrmyz ? sizce bu sekılde yapmak mantıklı mı ? harıka acıklamıssınız tesekkurler cevabınızı sabırsızlıkla bekliyrmmm

    Cevapla
    • Biz Evde Yokuz

      Selam Ceyda,
      Ben de emin olamadım çünkü Romanya’ya Schengen ile giriliyor ama kendisi bi Schengen ülkesi değil. Dolayısı Bulgaristan’a girerken Schengen bölgesiden geliyorsunuz gibi mi davranırlar, yoksa Schengen bölgesiden çıkıp tekrar giriyor gibi mi muamele yaparlar bilmiyorum. multi-entry visa gerekiyor olabilir. Bence konsolosluğa danış.

      Bir de İst-sofya devam ediyor ama Romanya uzantısı için kesin birşey söyleyemeyeceğim

      Cevapla
    • Tuncay

      Selamlar,
      Eğer çok girişli schengen vizeniz varsa Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan’a da giriş yapabilirsiniz. Yani bu durumda Roma’dan Sofya’ya, oradan İstanbul’a giriş yapabilirsiniz.

      Cevapla
  20. çağla özge

    merhaba. erasmus için hırvatistan rijeka’ya gideceğim. sofya ekspresini kullanıp ordan aktarma yapabilir miyim? Veya şöyle sorayım: istanbul’dan rijeka’ya ulaşım için en ucuz ve uygun yol nedir? tcdd resmi sayfasında hiçbir bilgi yer almıyor.

    Cevapla
  21. Enes

    Merhabalar, Bulgar Vizesi denen vizenin ödemesi de sanıyorum 60 euro yani ben sadece Bulgaristan’a giriş izni veren bir vize diye sanıyordum. öyleyse Schengen için başvurmak daha sağlıklı değil mi ? Teşekkür ederim bu arada cok güzel bir rehber olmuş.

    Cevapla
  22. htc

    çok yararlı bilgiler vermişsiniz..ayrıca bu yazıya zaman ayırdığınız için tesekkurler.anlatiminizda resmen yolculuğu yaptim döndüm bile☺

    Cevapla
  23. Erdi

    Biletleri sirkeci yada halkalıdan mı alabiliyoruz çerkezköyden alınabiliyor mu

    Cevapla
  24. Mehmet Boyacılar

    Mükemmel bir yazı olmuş, tüm detaylar açıklayıcı bir şekilde ele alınmış. Teşekkürler.

    Cevapla
  25. Nedret BUYUKASAR

    Duygu & Bilgehan duyarlı olduğunuzdan ve güzel anlatiminizdan ötürü kutluyorum sizleri 50 yaşımda bana zaman katkısinda bulundunuz tesekkurler

    Cevapla
  26. Gamze

    Gerçekten ihtiyacımız olan tüm bilgileri en ince ayrıntısına kadar yazmışsınız. Bu yazıya ulaşmanın ücretsiz olması cok güzel bir şey. Emeginiz vaktiniz için çok teşekkürler güzel insanlar.. Vizyon açmaya devam 🙂

    Cevapla
    • Bahar ERDEM

      Evet bende yeni farkettim bu yolculuk serüvenini. Herşey çok net ve açıklayıcı. Emeğinize sağlıı. Teşekkürler.

      Cevapla
  27. Deniz

    Selam, bir harika ve bilgilendiriciliği yüksek yazınızı daha severek okudum ve her zaman olduğu gibi yine seyahatim geldi :)) Çocuklarla birlikte bu yataklı treni kullanarak Sofya’ya gitmek nasıl olur? Beni en çok düşündüren kısım sınır geçişi oldu. Harç pulunu önceden bankadan alsak gece ortası trenden inmeden yani çocukların yanından ayrılmadan memurun kontrolünü bekleyebilir miyiz? Bunun dışında bize zorluk olabilecek noktalara kısaca değinirseniz çok makbule geçer 🙂 çocukların yaşları 10-10-3 ve 4 kişilik kompartımana sığarız diye düşündüm, en küçüğü birimizin yanında yatırıp.
    Teşekkürler, sevgiler

    Cevapla
  28. Recep

    Bu güzel yazı için teşekkürler ama kafam da hala bir soru var tek kişi 4 kuşetli bir vagonda gitmesi 33 Euro mu ? Fiyatlarını tam olarak anlayamadım teşekkürler

    Cevapla
  29. samed

    Tren ile seyahat etmek istiyorum fakat pasaportla değilde yeni kimlikle gidebileceğim biyer var mı

    Cevapla
  30. Emir tuna

    Merhaba belirttiğiniz fiyatlar tek yön fiyatımı yoksa gidiş dönüş fiyatımı?

    Cevapla
  31. Şeniz

    Merhaba yazı için teşekkürler. Trene motosiklet de alınıyor mu? Bilginiz var mı?

    Cevapla
  32. İsmet

    Merhaba,

    http://www.tcddtasimacilik.gov.tr/trenler/Uluslararas%C4%B1%20Trenler/5

    Üstte verdiğim linkte “Double (2/2) : 2 kişilik yataklıda bir kişi, ( II. mevki biletle geçerli)” gibi bir ifade yer alıyor. Sitede yazdığı gibi hesaplarsak iki kişi için kişi başı 18,48+15=33,48 Euro yapıyor. Acaba siz bir hata yapmış olabilir misiniz, tarife değişmiş olabilir mi yoksa ben mi bir şeyleri gözden kaçırıyorum?

    Cevapla
    • Biz Evde Yokuz

      Teşekkürler bir hata olmuş düzelttik biz de sizin hesaplamanız doğru 🙂

      Cevapla
  33. Black Jimmy

    Merhaba , oncelikle detayli bilgilendirme icin tesekkur ederim. Olaya ekonomik yönden bakarsak Sofya’ya Türkiye den 2 kişi otobüs firmasi ile gitmek daha ekonimik gozukuyor. İnternetten araştırdığım kadarıyla.

    Cevapla
  34. samet

    merhaba,yeşil pasaportlu olarak Yunanistan ya da Bulgaristn üzerinden trenle tüm avrupayı dolaşma imkanı sağlayacak aylık bir tern bileti var mı?

    Cevapla
  35. NEsli

    Edirne’den bilet alip,buradan Sofya’ya gitme gibi bir secenegimiz var mi?Tesekkurler.

    Cevapla
    • Biz Evde Yokuz

      Olması gerekir.
      Edirne’de garda uluslararası bilet satışı var mı bilmiyorum ama, sorun

      Cevapla
  36. Suat Dulker

    Sirkeciden bileti gidiş dönüş alabiliyormuyuz? Malüm dönüşü sofya dan almaya kalkarsak yer bulma sorunu olabilir

    Cevapla
  37. melis

    Merhaba, sanırım yataklıda bir yanlışlık olmuş. Benim anladığım kadarıyla sadece tek kişi yataklı kompartımanı kapatırsa 1. mevki oluyor. 2 kişi yataklı 2. mevki olarak geçiyor.

    Cevapla
  38. Dila Hanım

    Schengen vizesi alın demişsiniz,benim yeşil pasaportum var ve gezi sürem 3 ayı geçmediği sürece vizesiz 160 kadar ülkeye girebiliyorum. Ama yine de istisnalar var İngiltere, ermenistan güney Kıbrıs rum kesimi gibi.. Sofya’da da bu gibi incelikler var mı acaba ?

    Cevapla
  39. Beyza

    Merhaba, Sofia Ekspressi yil boyunca calisiyor mu? Verdiginiz linkten trenlere bakmaya calistim ancak sectigim tarihlerde hic tren gorunmuyordu.

    Cevapla
  40. Nazlıcan

    Yataklıda iki kişi gitmek isterseniz kişi başı 1. mevki ücreti olan 27.72 € + 15 € = 42.72 € ödemeniz gerekiyor demişsiniz. ayrıca interrail pass bileti alınması gerekiyor mu yoksa vereceğimiz tüm ücret bu kadar mı?

    Cevapla
  41. ercüment

    yataklı kuşetli farklı mıdır? 3 kişi yanımızda 4. kişi olmadan yataklıda seyahat edebilir miyiz?

    Cevapla
  42. Muazzez Bakirhan

    Kars’a gitmeyi düşünüyordum.Sizin yazınızdan sonra hevesim daha da arttı.
    Sofya da ayrı bir deneyim olabilir.

    Cevapla
    • Biz Evde Yokuz

      Süpersinnnn Muazzez!!! Kars kesinlikle şiddetle tavsiyemiz olur zaten 😉

      Cevapla
  43. Sevil Mert

    Hakikaten bulmaca çözer gibi bilet fiyatı çözdük. 2.mevki yataklıda 2 kişi kalmak için 18,48+15 euro ödedik, anlayana kadar canımız çıktı 😛

    Cevapla
    • Betül savlak

      Mayıs ayında Belgrad a gitmek istemiştim ancak Bursa dan kesin bilgi almak için aradığımız sirkeçi garindaki görevli yataklı yağın kaldırıldı dedi son dakikada gezi iptal oldu çok üzüldük. Siz ne zaman gitmustiniz

      Cevapla
      • Göksel

        Merhabalar ben şunu sormak istiyorum benim asıl hedefim belgrad a gitmek istanbul-sofya sofya-Belgrad bileti ile yani fikrim aktarmalı olarak gitmek ama gideceğim Sırbistan vize istemiyorken geçeceğim Bulgaristan istiyor sadece geçiyor bile olsam vize çıkarmalı mıyıö

      • Biz Evde Yokuz

        Vizeniz yoksa Bulgaristan’a giremezsiniz. Yani trenle sırbıstan için schengen çıkartmalısınız.

        Ya da direkt uçabilrisiniz

  44. Melis

    Detaylar üzerine yoğunlaşmanız ve belirsizlikleri gidermeniz muhteşem olmuş.

    Cevapla
  45. adil

    yazınız oldukça bilgilendirici olmuş; sofya treniyle ilgili birçok belirsizliğe açıklık getirmişsiniz, ellerinize sağlık.

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Send this to a friend