SOFYA EKSPRESİ – İSTANBUL SOFYA TRENİ 2024

Bu yazımızı bizim gibi TCDD’nin sayfasını okuyup, bilgileri yetersiz bulan, ardından TCDD’ye açtığı milyon telefonlardan da doğru düzgün bir cevap alamayıp saçını başını yolan herkese çare olsun diye yazıyoruz. Sofya Ekspresi hakkında bilinmesi gereken her şey burada. Oh be!

Öncelikle şunu söylemekte fayda var, eskiden adı Bosfor Ekspresi olan tren hattı artık Sofya Ekspresi diye geçiyor. Sofya Ekspresi’ni araştırırken kafa karıştıran konularan biri bu.

Sofya Ekspresi Hangi Tren

Sofya Ekspresi Türkiye’nin Avrupa’ya açılan tren hattı. İstanbul’daki Halkalı Garı‘ndan her gün 20:00‘de kalkıyor ve 10 durakta durarak Sofya’ya ertesi sabah 09:20’de varıyor. Dönüş treni ise yine Sofya‘dan 18:40′ta kalkıyor ve sabah 05:34’te Halkalı’ya varıyor. Yani iki yön de gün kaybetmeden gece treni ile seyahat edeceğiniz şekilde düşünülmüş. Yataklı trende uyuyarak gittiğiniz için üzerinizde hiç yol yorgunluğu da olmuyor. Böylece hem zamandan, hem otel parasından, hem de uçak parasından kar ediyorsunuz.

Diğer bir kafa karışıklığı da Sofya trenin Bükreş ve Belgrad bağlantısı ile ilgili. Sofya treninin tanıtımı Halkalı- Sofya – Belgrad ve Halkalı- Sofya – Bükreş şeklinde yapıldı. Ancak birkaç denemeden sonra çok ilgi görmeyince Belgrad bağlantısı tamemen kaldırıldı. Bükreş ise 2017 yazı boyunca devam etti, sezon bitince durduruldu. Bükreş bağlantısının duraklarını ve saatlerini aşağıda bulabilirsiniz ama gördüğünüz üzere biraz yap boz durumu var, o yüzden siz yine de  TCDD merkez ofisinden teyit edin.

Sofya trenini kime öneririz

Sofya treni otel, uçak masrafları ve zamandan ekonomi yapmayı sağlıyor ama yine de bu treni denemeyi düşünüyorsanız, treni bir ulaşım aracı olarak değil, yaşanacak deneyimin ta kendisi olarak görmenizi tavsiye deriz. Efektif bir ulaşım aracı değil de kabininizin camınızda değişen çehreyi izlediğiniz, tıngır mıngır giden trenin ninileri ile uyuduğunuz bir deneyim olarak düşünürseniz daha memnun kalırsınız.

Ama ulaşım methodu olarak uçağa kıyasla meşakatli bir seçenek. Uçakla 1 saat 10 dakikada gidilen yeri 10 saatte gidiyor ve sınır geçisi işlemleri de insanı biraz zorlayabiliyor. Ama tabi ki uçağa kıyasla daha maliyeti düşük. Bilet fiyatlarını da az sonra anlatacağız.

Sofya Ekspresi’nin Dezavantajları

– İnternet üzerinden bilet alınamaması. İlla gardaki (Sirkeci’de var) Uluslararası Bilet Gişesi almanız gerekiyor. 🙁 İstanbul’dan bilet alırken TL ya da Euro, Sofya’dan alırken ise Leva ile ödemeniz gerekebilir bu yüzden hazırlıklı olmakta fayda var.

– Bulgar ya da Schengen vizenizin olması gerekiyor. SCHENGEN VİZESİ NASIL ALINIR öğrenmek için tıklayabilirsiniz.

– Sınır geçiş işlemleri aşırı vakit alıyor. Bu yüzden belirtilen saatlerin her zaman gecikme payı var.

– Trende maalesef yemek vagonu yok, acıkırsanız yemek bulmanız mümkün değil bu yüzden mutlaka hazırlıklı gitmelisiniz. Bazen kondüktör çay-kahve satabiliyormuş ama her zaman rastlamayabilirsiniz. Suyunuza kadar hazırlıklı olun deriz.

– TCDD’nin websitesinde ilgili sayfayı bulmak tam bir kabus. Garı aradığınızda da uluslararası bir tren olduğu için sizi sürekli bir yere yönlendiriyorlar ve bu şekilde 3-5 yeri aramadan bilgi alabileceğiniz yere ulaşamıyorsunuz. Şu an için güncel bütün bilgileri bulabileceğiniz link burada. Eğer burada yeterli bilgiyi bulamazsanız arayabileceğiniz numara: 03123090515, burayı arayıp dahili numara olarak 71821’i tuşladığınızda Mustafa Bey size ayrıntılı bilgi veriyor.

Foto: Flickr / Adil Ekin

Sofya Ekspresi Durakları ve Saatleri

Bazı sitelerde bu hat için birkaç tane farklı tren numarası görebilirsiniz, bu kafanızı karıştırmasın. Sadece sizin haberiniz bile olmadan öndeki lokomotif değişiyor. İstanbul – Sofya arası birçok duraktan geçiyor ama hiçbirinde inip de tren değiştirmeniz gerekmiyor. İstanbul’dan Sofya’ya ve aynı şekilde Sofya’dan İstanbul’a binip aynı trenle geliyorsunuz.

İstanbul – Sofya Treni

DURAKLAR VARIŞ KALKIŞ
Halkalı   20:00
Çerkezköy  21:47   22:02
Alpullu  23:18   23:43
Edirne  00:35   00:47
Kapıkule  01:00   02:20
Svilengrad  02:40   03:25
Dimitrovgrad  04:17   04:24
Plovdiv 05:13   06:30
Pazarcık  06:57   06:58
Sofya  09:20

Sofya – İstanbul Treni

DURAKLAR VARIŞ KALKIŞ
Sofya   18:40
Pazarcık  20:55   20:56
Plovdiv  21:21   21:31
Dimitrovgrad  22:28   22:45
Svilengrad  23:32   00:17
Kapıkule  00:45   02:30
Edirne  02:43   02:45
Alpullu  03:30   03:36
Çerkezköy  04:51   04:53
Halkalı  05:34

 

Bu yataklıya örnek. Gördüğünüz gibi çok geniş değil içerisi. Arkadaşımız Ceyda Uskan’a foto için çok teşekkürler

Hangi Vagondan Bilet Almalı

Kuşetli –  4 kişilik kabinlerden var. Koltuklar açılarak ranza şeklinde yatak oluyor.
Yataklı – 2 kişilik özel kabin. İçinde ranza olan 2 koltuk, minibar, askılık, lavabo, ayna, priz, havlu, küçük masa var. Tek kişi olarak da bu kabini bir fark ödeyerek tutabiliyorsunuz. Minibarda su, meyve suyu, kraker ve çikolata ikram olarak mevcut.

Özel wc yok. Herkes kendi vagonundaki ortak tuvaleti kullanıyor.

Konfor

Genel olarak bizce konfor sıralaması şöyle:
Tek ya da 2 kişiyseniz yataklıdan yer alabilirsiniz. Böylece size ait bir kabinde başbaşa kalırsınız. İmkanınız varsa en güzel şık kuşetlideki tüm yatakları alıp geniş geniş gitmek çünkü kuşetlide daha geniş bir yaşama alanı var. Ama bu 4 kişilik bilet almak demek.
3 ya da 4 kişiyseniz kişiyseniz 4 kişilik kuşetlideki tüm koltukları alarak kuşetlinin tamamını kendinize kapatın. 4.sünü çocuk tarifesindan ucuza alabilirsiniz. Kuşetlinin tamamanı kapanız rahatınız için çok önemli, yoksa 4. yeri hiç beraber sehayat etmek istemeyeceğiniz bir yabancı alabilir ve 10 saat birbirinize mahkum kalırsınız. 4 yaşa kadar çocuğa bilet kesilmiyor tamamen ücretsiz.
Sıcaklık ile ilgili endişe etmeyin. Tren gayet iyi ısınıyor.
Yoruculuk ile ilgili de endişeniz olmasın. Eğer yataklı veya kuşetliden yer aldıysanız uçak yolculuğundan daha dinç kalıyorsunuz.
Elektirik Prizi yataklı ve kuşetlide var.

Bilet Fiyatları & İşlemleri

Yataklı ve 4 kişilik kuşetli biletleri 1. sınıf diye geçiyor:
– Yataklıda yalnız gitmek isterseniz kişi başı tek yön 1. mevki ücreti olan 66,68 Euro ödemeniz gerekiyor.
– Yataklıda iki kişi gitmek isterseniz kişi başı tek yön 2. mevki ücreti olan 36.12 Euro ödemeniz gerekiyor.
– 4 kişilik Kuşetli için kişi başı tek yön 1.mevki ücreti olan 31,12 Euro ödemeniz gerekiyor.

Uyarılar

– Bilet internetten satın alınamıyor. Gardaki Uluslararası Bilet Gişesi’nden alınması lazım. O gişe de her garda olmuyor. Bizim bildiğimiz Sirkeci Garı’nda, Halkalı’da ve Söğütleşme tren istasyonunda olduğu. Halkalı’da akşam 20:00 a kadar bilet satışı olduğu bilgisi var.
– Bilet alırken cinsiyetinizi beyan etmeniz gerekiyor. Yanlış beyan durumunda, koltuğunuzu değiştirmeniz, ek ücret ödemeniz veya trenden inmeniz talep edilebilir.

Halkalı Tren İstasyonu

Halkalı İstasyonu İletişim Bilgileri

Çağrı Merkezi: 444 8 233
Çalışma Saatleri: 08:00-18:00
Bilet Ofis Telefon: +90 (212) 678 48 00/9336
Adres: Yarımburgaz Mahallesi, Küçükçekmece / İstanbul, Yarımburgaz Caddesi, 34303 İstanbul Konum için tıklayın.
Ama maalesef bizim hiç bir sorumuzun cevabına hakim değildi telefonun ucundaki kişi. İyisi mi siz yukarıda verdiğimiz numarayu arayın.

Halkalı Tren İstasyonu’na Ulaşım

– Trene binmek için İstanbul’a şehir dışından gelecekler için: HIZLI TREN nerelerden var, saat ve fiyat bilgileri öğrenmek için tıklayın. Pendik’ten tek vasıtayla yani Marmaray ile direkt olarak 1 saat 45 dakika içinde Halkalı’ya ulaşabiliyorsunuz.

– Sirkeci’den Halkalı Garı’na Servis Aracı: En akıllıcası Sirkeci Garı’nın yan tarafından Halkalı’ya TCDD’nin düzenlediği servislere binmek. Çünkü trafik mağduru olsanız bile servis aracı gelmeden Sofya trenini kaldırmıyorlar.

– Diğer seçenekler: Halkalı Tren İstasyonu, Taksim, Beşiktaş gibi Avrupa kıtasında bulunan merkezlere ve Bayrampaşa Otobüs Terminaline 20 – 25 kilometre kadar mesafede. İstasyonun yakınından BN1 (Eminönü) ve BN3 (Marmaray-Yenikapı) otobüsleri geçiyor.

– Ayrıca TCDD’nin Sirkeci Garı’nın yan tarafından kalkan servisi var. Servis Halkalı’ya ulaşmadan tren kalkmıyor. Bu yüzden trafik sizi korkutmasın. Dönüşte aynı otobüsle Sirkeci’ye dönebilirsiniz.

İstanbul Sofya Treninde Yolculuk Nasıl

Temizlik

Nevresimler – DOĞU EKSPRESİ‘ine bindiyseniz aşağı yukarı standartlar aynı bekleyebilirsiniz (İstanbul – Sofya yönünde). Mevresimler bir poşetten çıkıyor ve ya siz, ya da görevliler tarafından yatağa seriliyor. Genelde çarşaflar bembeyaz, mis gibi kokuyor. Genel olarak gayet olumlu. Bu konularda aşırı hassas olan kişiler yastıkları kullanmamayı tercih edebilirler, çünkü kılıflar her seferinde yıkansa da, yastıklar yıkanmıyor. Tabi bu tüm otel ve pansiyonlarda da böyle de nevresimleri geçirilmiş bulduğumuzdan gözler görmeyince gönüller rahat ediyor. Bu kadar da takmamak lazım derim ben. 🙂

Çöp
– Kompartmanlarda ufak bir çöp oluyor ama 2 su şişesi koymanızla doluveriyor. Yanınızda mutlaka çöpleriniz için poşet bulunsun.

Tuvaletler – Yola temiz tuvaletlerle başlanıyor ama temizlik durumunun seyri daha çok komşudan yana şanslı olup olmadığınızla ilgili bir konu. Hiç tuvalet kağıdının bittiği olmadı ama yine de en son isteyeceğiniz şey 10 saatlik bir trende tuvalet kağıtsız kalmak olduğundan yedeğinizi yapın deriz. Ama gece trenlerinde tuvalet gündüz trenlerine göre daha az kullanıldığından şanş sizden yana.

Güvenlik

Bulgaristan’da trende içinde para ve pasaport bulunan sırt çantasını kaptırmış insanlar olarak yoğurdu üfleyerek yemekten yanayız. Bulgaristan biraz hırsızları ile nam salmış bir yer. Kendinize özel kabininiz varsa uyurken hiç dert etmeyin, kabini içeriden kitleyebilmek mümkün ama çıkarken dışarıdan kitleyemiyorsunuz.  Yani eğer bir şekilde kabini boş bırakacaksınız eşyalarınızı da alın. Pulmanda gidiyorsanız yukarıdaki raflara ya da valize rafına koymayın. Uçar gider. Yakınınızdan ayırmayın deriz.

Sigara

İçilmiyor. Duraklarda kapının önüne baca gibi bir sürü insan yığılıyor sigara içmek için.

Yemek

Trende kesinlikle yemek vagonu yok, yanınızda mutlaka yiyecek bir şeyler götürün. En kötü ihtimal trenin uğradığı ve 40 dk civarı kaldığı birkaç durak var, oralarda bir şey bulmaya çalışabilirsiniz ama saat itibariyle o da zor. Suyunuzu bile kendiniz getirmelisiniz. Aman işinizi şansa bırakmayın.

Sınırda Pasaport Kontrolü ve Gümrük İşlemleri

Yolculuğun en az 2 saatini bu sınır geçiş işlemleri yiyor ve sabahın 2’inden 4’üne kadar sürdüğü için insanın biraz tadını kaçırıyor.

Tren Kapıkule’de duruyor, pasaport kontrolü için eşyalarınızı trende bırakıp gümrüğe gidiyorsunuz. Yurt dışına çıkış harcı pulunu sadece uçak yolcuklarında değil, karadan geçişlerde de istiyorlar. Orada satılıyor ama bir tren insanın aynı anda pul kuyruğuna girmesinin kalabalığını siz hayal edin. Önden harç pulunuzu almak iyi bir fikir. Bankalardan alabiliyorsunuz. 150 TL tutuyor. Böylece pasaport işlemlerinizi halledip, trene geri dönüyorsunuz.

Sonra asıl meşakatli kısmı başlıyor; gümrük polisleri trene gelip incik cincik her şeyinizi arıyor. Ortalama 1,5-2 saate yakın bekliyorsunuz.

Sofya Nasıl Bir Yer

Foto: Flickr / Adil Ekin

İstanbul’dakinin tam aksine Sofya’daki tren istasyonu şehir merkezine 15 – 20 dakika yürüyerek. Küçük bir şehir olmasından dolayı yürüyerek gezmek hem rahat hem de daha keyifli. Sırtınızı terminale verip sol tarafa doğru yürüyün ve düz devam edin ve işte şehrin merkezi tam karşınızda.

Osmanlı İmparatorluğu’nun da yoğun izlerini gördüğümüz başkent Sofya’ya geldiğinizde, başta şu anda kilise olarak kullanılan ve bir Mimar Sinan eseri olan Kara Cami olmak üzere, 1877 – 1878 tarihleri arasında Osmanlı-Rus Savaşında ölenlerinin anısı yapılmış olan Alexander Nevsky Katedrali, bizdeki İstiklal Caddesi’nin bir benzeri diyebileceğimiz işlek bir cadde olan Vistosha Caddesi, antika pazarı gibi yerler Sofya’ya ayak bastığınız anda görmeniz gereken yerler. Zaten ülke nüfusunun %10’unu Türkler oluşturuyor. Haliyle dil konusunda da sıkıntı çekmezsiniz. Bir gece burada kalırım derseniz, Sofya’da hostel ve otel fiyatları da oldukça makul. Bizim gibi Bulgarlar da eğlenmeyi seviyorlar. Başkentte barlar sabaha kadar açık. Bir bira 2 – 3 Euro, kokteyller de 6 – 7 Euro arasında.

Diğer Avrupa Trenleri

Sofya Ekspresi’nin en güzel yanı Avrupa’ya açılan demiryolu kapımız olması. Çoklu girişli Schengen Vizeniz varsa Bulgaristan’dan Avrupa’nın birçok yerine tren bağlantısı var. İster kalıp Sofya’yı gezersiniz, ister diğer Avrupa ülkelerine devam edersiniz, keyfinize kalmış.

İnterrail

Avrupa’yı tek tren biletiyle gezmeyi sağlayan Interrail’ı duymuş olma ihtimaliniz çok yüksek olduğu için burada detaylıca anlatmadık ama konuyla haşır neşil değilseniz Interrail Nedir yazımızı mutlaka okumanızı öneririz.

İstanbul (Halkalı) – Sofya- Belgrad (ARTIK KALDIRILDI!!)

Eskiden bu hat Belgrad’a da devam ediyordu ama artık Halkalı – Sofya- Belgrad seferi yok. Bu konuyu çok eşeledik hatta Türk, Sırp ve Bulgar demir yolları arasında pinpon topuna döndük, siz dönmeyin. Şöyle ki; Sırp Demiryolları hala bu bileti satıyor ama TCDD satmıyor. Nedir, nasıl olur derken öğrendik ki; Halkalı – Sofya – Belgrad seferi bu sene başlamış ama ancak bir ay devam edebilmiş. Sonra çok fazla talep gelmediği için durdurulmuş, artık yapılmıyor. Ama Halkalı – Sofya seferi hala devam, bir de Sırp ve Bulgar demiryolları arasında bir Sofya – Belgrad seferi var. Sırplar bu iki seferi tek bilette satabiliyorlar ama siz TCDD üzerinden aynı şekilde kombine bilet satın alamıyorsunuz.

İstanbul – Bükreş  (Balkan Ekspresi)

Balkan turuna devam edecekler için İstanbul – Sofya ekspresine ilave edilecek vagonlarla 2017’de Bükreş bağlantısı sağlandı. Böylece İstanbul – Sofya treni devam edip Bükreş’e kadar gitme imkanı yarattı.

ÖNEMLİ : Bükreş’e gitmek isteyenler İstanbul – Sofya Ekspresi’ne biniyor, Dimitrovgrad durağına gittiğinizde sizin trenden inmenize gerek kalmadan içinde bulunduğunuz vagonlar Bükreş’e bağlantı yapıyor. Yani Bükreş’e giderken Sofya’ya gelmeden birkaç durak önce ayrılıyorsunuz, tren Sofya’dan geçip Bükreş’e devam etmiyor.

Halkalı-Bükreş tek gidiş ücreti : 4 kişilik kuşetli vagonda kişi başı 51,20 Euro

İSTANBUL – SOFYA – BÜKREŞ (Sofya Ekspresi Bükreş Bağlantısı)

DURAKLAR VARIŞ KALKIŞ
Halkalı   20:45
Çerkezköy  22:25   22:37
Alpullu  23:56   00:06
Edirne  00:58   01:15
Kapıkule  01:28   02:20
Svilengrad  02:40   03:20
Dimitrovgrad  04:10   06:00
Stara Zagora  07:12   07:13
Veliko Tarnovo  10:09   10:11
Gorna Orjahovica  10:30   11:25
Russe  13:20   14:10
Bükreş  17:08   18:58

BÜKREŞ – SOFYA – İSTANBUL (Sofya Ekspresi Bükreş Bağlantısı)

DURAKLAR VARIŞ KALKIŞ
Bükreş   10:55
Russe  13:45   14:20
Gorna Orjahovica  16:15   17:30
Veliko Tarnovo  17:47   17:48
Stara Zagora  20:20   20:40
Dimitrovgrad  21:47   22:38
Svilengrad  23:32   00:17
Kapıkule  00:37   01:45
Edirne  02:00   02:02
Alpullu  02:45   02:47
Çerkezköy  03:59   04:01
Halkalı  05:34

 

PEKİ SOFYA’DAN GEZMEYE DEVAM ETMEK İSTESEN, NERELERE TREN VAR?

Sofya’dan Belgrad’a, Bükreş’e, bunun dışında Budapeşte, Viyana, Atina, Selanik, Moskova, Zagreb, Münih, Paris, Brüksel, Amsterdam, Kopenhag, İskandinavya, İspanya ve Portekiz’e trenle gidebiliyorsunuz. Biletlerinizi inince Sofya’da garda almanız gerekiyor.

Sofya Ekspresi İndirimli Bilet Seçenekleri

1. Interrail Pass

İki çeşit interrail pass var:

Interrail Global Pass: O da kendi içinde 1) Sürekli Pass: 15, 22 gün ya da 1 aylık  2) Flexi Pass: 15 gün (5 gün geçerli), 1 ayda (7, 10, 15 gün geçerli bunu seçebiliyorsunuz) olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Interrail Bir Ülke Passı: 1 ay geçerli fakat 3, 4, 6, 8 gün için düzenleniyor.

Gezilecek ülkelere göre interrail biletlerine bakmanızı öneririz çünkü ülkelere göre biletler değişkenlik gösterebilir.

2. Balkan Flexi Pass

Bulgaristan, Makedonya, Yunanistan, Sırbistan, Karadağ , Bosna-Hersek, ATTICA Group (Yunanistan ve İtalya arasında deniz parkuru), Regio Trans Şirketi(Romanya) ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları parkurlarında serbest seyahat imkânı sağlıyor. Eğer Balkanları trenle gezmeyi düşünüyorsanız, Balkan Flexipass kartına mutlaka göz atmayı unutmayın. BALKAN FLEXIPASS, 2 Aylık süre içinde Balkan ülkelerinde 3, 5, 7, 10 veya 15 gün süreyle serbest dolaşım olanağı sağlıyor. 12 yaşından küçük çocuklar yetişkin ücretinin yarısı kadar ücret ödüyor. 4 yaşından küçüklere ise bir yetişkin refakatinde ücretsiz.

3. Grup Bileti

6 kişi ya da daha fazla gruplar için geçerli. Bunu için de ortak bir seyahat rotası bulunması zorunluluğu var.

210 Comments

 1. En geniş bilgiyi buldum sayenizde ❤️çok teşekkür ederim . Yaşım 55 ve çıkacağım yolculukta cesaret verdiniz. Harikasınız ❤️❤️❤️

 2. Bizi çok cesaretlendirdiniz.2024 Mayıs ayı için planlıyoruz. Belki Sofya -selanik- Edirne şeklinde yapabiliriz. Teşekkürler.

 3. Merhabalar. Ben bugün Halkalı garından sofya expresine bilet aldım (25.06.23). Gişe memuru akşam 20:00 a kadar bilet satışı olduğunu belirtti. Metni güncellerseniz diğer gezginler için de faydalı olabilir. Yazı için çok teşekkürler çok bilgilendiriciydi.

  1. Gerçekten ihtiyaç duyabileceğim tüm bilgiler bir arada toplanmış ve tüm sorularıma cevap bulmuş hissettim, faydalı olmuş teşekkürler

 4. Merhaba, bilet alımında kadın-erkek yan yana oturma sorunları malumunuzdur.

  İki kişilik yataklı veya 4 kişilik kuşetli vagonda birlikte seyahat etmede bir sorun olup olmayacağı hakkında bilgisi olan var mı?
  Bu soruyu cevaplayabilir misiniz lütfen

  1. Halkalidan trenin kalkış saati 20.00 dir.
   Blog yazıda 22.40 yazıyor ..
   Dikkat edin treni kacirmayin

 5. herkese merhaba… deneyimleyen biri cevap verirse çok sevinirim.. bu bayramda ve öğretmenler için olan ara tatilde gitmeyi planlıyoruz.. 3 yaşında bir oğlumuz var.. sizce biletim nasıl olmalı? 2 kişilik pusetli 2 kişilik yataklı 4 kişilik pusetli nedir hiç fikrim yok. tavsiyelerinizi duymak isterim

  1. Merhaba. Ben, eşim ve 3,5 yaşındaki kızımla 11.05.2023 tarihinde trenle Sofya’ya gideceğiz. 2 kişilik yataklı vagon aldık. yukarıdan bir yatak iniyor ranza gibi düşünün. bir de oturduğunuz koltuklar yatak oluyor. ben kızımla uyuyacağım, üst ranzada da babası. Söğütlüçeşme garından aldık biletlerimizi. 4 yaşa kadar çocuğa bilet kesilmiyor tamamen ücretsiz. eşim ve ben 150 euro gibi bir tutar ödedik gidiş dönüş.

 6. Merhaba yurtdışı çıkış için yeşil pasaportlular da dahil pul alınıyor değil mi?

  1. Merhaba. Ben, eşim ve 3,5 yaşındaki kızımla 11.05.2023 tarihinde trenle Sofya’ya gideceğiz. 2 kişilik yataklı vagon aldık. yukarıdan bir yatak iniyor ranza gibi düşünün. bir de oturduğunuz koltuklar yatak oluyor. ben kızımla uyuyacağım, üst ranzada da babası. Söğütlüçeşme garından aldık biletlerimizi. 4 yaşa kadar çocuğa bilet kesilmiyor tamamen ücretsiz. eşim ve ben 150 euro gibi bir tutar ödedik gidiş dönüş.

 7. Merhaba, bilet alımında kadın-erkek yan yana oturma sorunları malumunuzdur.

  İki kişilik yataklı veya 4 kişilik kuşetli vagonda birlikte seyahat etmede bir sorun olup olmayacağı hakkında bilgisi olan var mı?

  Teşekkürler

 8. Merhaba, 21-23 Şubat 2023 tarihleri arası Sofya tren deneyimimiz oldu. Verdiğiniz bilgiler gerçekten çok faydalı. Ben de bir kaç tane bilgi paylaşmak istedim.
  *Yataklı vagonda havlu var ancak terlik verilmiyor,
  *Minibar da ikramlık olarak (su-meyvasuyu-kraker ve çikolata mevcut)
  *Sınır geçişinde toplam 1,5-2 saate yakın bekleme söz konusu,
  *Tren garı merkezde olduğu için rahatlıkla yürüyerek gezebilirsiniz.Konaklamadan aynı gün dönüş mümkün .. (Çünkü tren saat 09:34 te garda oluyor, akşam 18:40 ta kalkıyor..)
  *Gar’ın hemen çıkışında döviz büroları mevcut.TL yi LEVA ya çevirebilirsiniz.

 9. Merhaba,

  Yazılarınızı genelde yurt içi gezilerimiz için okuyordum. Bu yaz planladığımız yurt dışı için de bu yazınız çok faydalı olacak.
  Bizim durum buradaki yorumlardan biraz farklı. Biz dönüşü Sofya üzerinden planlıyoruz. O nedenle dönüş biletini acaba TR’den alabiliyor muyuz?

  Şimdiden teşekkürler…

  1. Merhaba İstanbul’da Sirkeci ve Halkalı istasyonlarından temin edebilirsiniz dönüş biletini de.

   1. Merhaba, eğer isterseniz Anadolu yakası Söğütleşme tren istasyonundan da biletiniz alabilirsiniz.Ödeme TL nakit veya kredi kartı olabiliyor.
    (21-23 Şubat 2023 tarihleri arası deneyimledik)

    1. Merhaba çok teşekkür ederiz güncel bilgiler için biz de rehberimize bu şekilde ekliyoruz.

 10. Merhabalar,
  Çerkezköy istasyonundan binmek istiyoruz, bu mümkün müdür? Sofya dan trene binmek için(İsy-tanbula dönüş için) illaki Sofya’dan mı bileti almamız gerekli? İstanbul’dan gidiş dönüş bileti alabiliyor muyuz?

  1. Merhaba İstanbul’dan gidiş dönüş şeklinde alabilirsiniz biletinizi. Trene illa ki ana istasyondan bineceksiniz diye bir kaide de yok.

 11. Peki şunu öğrenmek istiyorum trene oradan binerken dönüş için garda eşya kontrolü ne şekilde oluyor içki limiti olayı nedir çok kurcalıyorlar mı? İki kişiye viski getirsek yol masrafı çıkar bi gidip gelmeye 🙂

  1. Merhaba tam olarak kontroller nasıl sıkıdır bilmiyoruz ancak bizce 2 şişe viski getirseniz sorun olmaz. Bavulunuza koyarsınız sorunsuz.

 12. Merhaba yeşil pasaportum var Sofya’ya oradan da İtalyaya gitmeyi düşünüyorum vizeye gerek yok değil mi birde pasaport kontrolünde sıkıntı yaşar mıyım teşekkürler

  1. Merhaba yeşil pasaportunuz varsa sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyoruz sınırları geçerken. Eğer Almanya’ya gidiyor olsaydınız biraz daha hazırlıklı gitmenizi tavsiye ederdik uçak dönüş biletinizi kalacak yerinizi belgeleyin gibi.

 13. Dönüşte TAX FREE bilgisi: Bg’dan kartla Iphone aldınız, vergisi dahil karttan çekilir. Bg sınırında faturasını götürüp Tax-free ‘ye işletirsiniz, vergisini kartınıza geri yatırırlar. (8bin tl az para değil) Fakat bulgar TREN sınırında bu memur oluyor ya da olmuyor, gece12de.. Biraz keyfî.. OTOBÜSle dönüşte ise kesin var. bilginize..

 14. Dikkat Dikkat !! Tren 20:45 te Halkalı’dan kalkıyor. Bu saati bilerek aldım. Sonra sayfanızı okuyunca 22:40 olarak kafama kodladım. Kaçırdım :/ Başkaları da kaçırmasın.. Bilgileri güncellemek lazım. Esenler otogardan selamlar 🙂

  1. Merhaba, teşekkürler saat güncelleme bilgisi için biz her yıl düzenli olarak güncelleme yapıyoruz ancak saatler duraklar aktarmalar haliyle yıl içinde de çok sık değişebiliyor. Gerekli güncellemeleri şimdi yaptık.

   1. 11.05.2023 tarihinde Sofya’ya biletimizi aldık. Trenin Halkalı’dan kalkışı güncel olarak 20.00 Sofya’dan kalkış saati ise 18.40

 15. Merhaba bilgiler için teşekkürler
  Geçen ay kos adasına shengen başvurum reddedildi Sofya yolculuğunda bir sıkıntı yaşar mıyım?
  Vize konusunu biraz daha açar mısınız?

 16. Merhaba. Bilgilendirmeniz için teşekkürler. Eşim ve 10 yaşındaki kızımla seyahat edeceğim. Bir biletimizi kuşetliden, 2 kişilik bilet de yataklı vagondan alsak yataklı vagonda üçümüz seyahat edebilir miyiz acaba. Yolculuk esnasında bilet kontrolü yapılıyor mu?

  1. Merhaba yolculuk esnasında bilet kontrolü yapılıyor. Fakat bu söylediğiniz şekilde gidebilir misiniz önden tcdd’yi arayıp sorup öğremeniz daha doğru olur sonradan madur olmamak adına.

 17. Merhabalar.2 yaşında bebeğimizle gitmeyi planlıyoruz ama gecenin 2 sinde Kapıkule’de indiğinizi söylemişsiniz.uyuyan bebekle 2 saat dışarda beklemek zorluk çıkarabilir.acaba bununla ilgili bir kolaylık sağlanıyor mu

 18. Merhaba ,
  Peki Sofya’dan italyaya geçmek istiyoruz. ilk aldığımız schengen vizemiz ile Sofya’ya giriş yapabilir miyiz ? Yoksa Bulgar vizesi almak zorundaymıyız
  Saygılarımla

  1. Merhaba Bulgaristan’a da Schengen vizenizle giriş yapabilirsiniz ayrıca Bulgar vizesi almanıza gerek yok.

 19. Çok teşekkür ederim keşke otel tavsiye edip fiyat verseydiniz daha iyi olurdu sanki benim gibi acemiler için.

  1. Merhaba genellikle fiyatlar çok sık değiştiği için bizim gibi enflasyonu yüksek ülkelerde yazılarımızda fiyat vermemeye dikkat ediyoruz çünkü biz fiyat versek bir aya güncelliği kalmıyor haliyle de dönüp değiştirmek ve bunun takibini sağlamak da çok zor oluyor.

 20. Merhabalar, öncelikle bilgilendirici yazınız için teşekkürler.
  Bizim shengen vizemiz 14 kasım tarihinde bitiyor. 13 kasım tarihinde dönmek istiyoruz ama sınır kapısına 00:00 dan sonra geldiği için tren, ayın 14ü dönmüş oluyoruz.
  Acaba bize sorun yaratır mı pasaportta yazan geçerlilik süresi 14 kasım a kadar şeklinde.
  Acaba 14 kasım da dahil midir sınırda sorun yaşar mıyız ?

 21. Merhaba ben mi yanlış bilgi edindim bilmiyorum ama googleda
  Hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları geriye dönük son 180 gün içinde toplam 90 güne kadar ikamet edebilecek şekilde, vizesiz olarak Bulgaristan’a seyahat edebilirler. Hizmet pasaportu sahibi vatandaşlarımız ile diplomatik pasaport sahibi vatandaşlarımız 30 güne kadar yapacakları seyahatler için vizeden muaftırlar. diye bir bilgi okudum buna güvenerek Bulgaristan gezisi düzenledim rezervasyonlar yaptım gerçekten vize istiyor mu istemiyor mu

  1. Merhaba sizin pasaportunuz hangisi ki? Eğer yeşil yani hususi pasaportunuz varsa dediğiniz gibi vizesiz gidebilirsiniz ancak bordo iseniz yani umumi pasaportunuz varsa vizesiz gidemezsiniz.

 22. Öncelikle güzel bilgilendirmeler için çok teşekkürler. 9 yaşındaki çocuğumuzla 3 kişi Sofya trenini kullanmayı oradan da İtalya’ya uçmayı planlıyoruz. Bu hat tren çocuklu bir aile için ne derece güvenli sizce yorumunuzu merak ettik. Çok teşekkürler

  1. Merhaba çocukla trene binmenin ne gibi bir güvenlik açığı yaratacağını anlayamadık 🙂 Bizce her tren çocukla seyahat etmek için uygundur. Sofya treni de buna dahil.

 23. Merhaba bu güzel bilgiler için teşekkür ederiz. Bulgaristanla ilgili çevremizden nahoş olaylar duyduk ve etkilendik. Türk plakalı araçlarını çaldırmış arkadaşlarımın bir tanıdıgı ve şehirde gezerken hırsızlıktan korktukları için de nakit paralarını araçta bırakıyorlarmış. Ne var ne yoksa hepsi araçla gitmiş. Perişan olmuşlar. Sizin yazınızı okurken bir şey dikkatimi çekti. Treni vize ve gümrük işleri için terk ettiğinizde eşyaları koruyabilmek adına kapıyı dişarıdan kilitleyebiliyor musunuz? Güvenlikle ilgili ayrıntı verirseniz seviniriz. Teşekkür ederiz

  1. Merhaba, trende kompartımanı dışarıdan kitlemek gibi bir olanağınız olduğunu sanmıyoruz ama sınır kapısında rastgele gezen başı boş Bulgar’lar olacağını da sanmıyoruz. Sonuçta orası bir yerleşim yeri değil. Eğer hala çekiniyorsanız değerli eşyalarınızı ve paranızı çantanıza alıp kontrolden geçmeye gidebilirsiniz.

 24. Merhaba, çok bilgilendirici bir yazı olmuş çok teşekkürler, schengen vizemiz var ama Bulgaristan’dan alınmadı, ülkeye girerken Bulgaristan sıkıntı çıkartır mı? Bulgar schengen’i almamız mı gerekir bir bilginiz var mıdır? Teşekkürler

  1. Merhaba halihazırda geçerli multi bir schengen vizeniz varsa Bulgaristan’dan ek bir vize almanıza gerek yok.

 25. Merhabalae, öncelikle bu ayrıntılı güzel yazi icin tesekkur ederiz gercekten bircok soru isaretini kaldirdi kafamdan. Sormak istedigim, gara gittigimizde bilet tukenme ihtimali var midir? Bu ihtimale karsi bileti ne zaman almamizi onerirsiniz? Bulgaristan’dan Avrupa’ya ucak bileti almayı dusunuyoruz da trene binememe durumunda sıkıntı olabilir

  1. Merhaba Sofya trenine şu sıralar malum nedenlerden dolayı çok talep olabiliyor o nedenle de siz uçak biletinden önce tren biletini alabilirsiniz. Seyahatinizden 1,5-2 ay önce biletinizi almış olun bizce.

 26. Merhaba bir sorum olacak.Bordo pasaportum var ve sofyadan Arnavutluk’a aktarma yapmak istiyorum. Yine de Bulgaristan vizesi almam gerekiyor mu?Vizesiz geçiş yapılmasının bir yolu yok mudur?

 27. Merhaba Bulgaristan’dan İtalya’ya geçmeyi düşünüyorum da yeşil pasaportum var ekstra schengen ya da normal vizeye ihtiyacım var mıdır? Yardımcı olursanız sevinirim.

 28. Merhabalar rehberliğiniz harika olmuş. Bende yeşil pasaport var tekrar vize almama sanırım ihtiyacım yok. Sofyadan trenle diğer ülkelere yapacağım gecişler için de yesil pasaportum yeterli midir sizce? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba dediğiniz gibi vizeye ihtiyacınız yok 🙂 Dilediğiniz gibi gezebilirsiniz trenlerle.

 29. Selamlar, Sofyadan İtalya’ya uçak biletleri çok uygun fiyata alınabiliyormuş. Acaba gittiğimizde hemen bilet bulabiliyor muyuz? Teşekkürler

 30. Merhabalar,

  Özenle hazırlanmış yazınız için teşekkürler. Bulgaristan’a girişlerde önceden alınmış ve geçerliliği devam eden Schengen vizesi yanında seyahat sağlık sigortası görmek istiyorlar mı? Bu konudaki deneyimimiz paylaşabilir misiniz?

  1. Merhaba, içinde vizenizin olduğu pasaportunuz yeterli. Sağlık sigortası konusu sadece vize alınırken ihtiyacınız olan belgeler arasında yer alıyor.

 31. Merhaba öncelikle yazınız çok aydınlatıcı emeğinize sağlık Ben Sofya ya gitmek istiyorum İstanbul tren seyahatiyle. Sadece pasaport yeterli mi vize vs lazım mı ? Ayrıyetten öbür ülkeleri gezmem için de shengen vizesi alsam trenle hepsini gezebilir miyim sıkıntı olur mu? Teşekkürler

  1. Merhaba, evet Bulgaristan’a girmek için vizenizin olması lazım. Sadece Bulgaristan vizesi alırsanız Bulgaristan bir Schengen ülkesi olmadığından diğer ülkelere gidemez ancak oradan vizesiz olan Balkan ülkelerinde gezebilirsiniz. Schengen ülkelerine gitmeyi planlıyorsanız gezi güzergahınızdaki Schengen ülkesinin vizesini almalısınız. O alacağınız vize Bulgaristan’da da geçerli olacaktır. Yani iki ayrı vize almamış olacaksınız. Sizin önce tur güzergahınızı belirleyip, kesinleştirip ona göre vizeleri düşünmeniz gerekiyor.

 32. Merhabalar,
  Yaziniz gercekten cok bilgilendirici. Internetten bilgi bulmak cok zor. Bizde ucakla Gatwick ten sofia ya gelip ordan da trenle Istanbul a gitmeyi planliyoruz, Esim, 4 yasindaki kizim ve 11 yasindaki oglumla beraber.
  Biletler internetten alinmadigi icin acaba gun icinde bilet bulabilirmiyiz? Cok yogun talebi olan bir tren mi?

  1. Aynı gün için, 4 kişilik bir ailenin bilet bulması yüksek sezonda zor olabilir

 33. Merhaba, öncelikle bilgilendirici yazınız için teşekkürler. Halkalı’dan Sofya’ya, ardından Belgrad’a gitmek istiyorum. Ulaşabildiğim bilgilere göre Halkalı’dan kalkan tren Plovdiv’e 05.13’te ulaşıyor ve orada yaklaşık 1 saat bekliyor, ancak Varna’dan gelen ve Bulgaristan Demiryolları’na ait bir tren 05.48’de Plovdiv’den Sofya’ya doğru yola çıkıyor. Sofya’dan Belgrad bağlantısı için Dimitrovgrad’a giden tren de 09.20’de kalkıyor. Benim merak ettiğim Plovdiv’e zamanında varıp varamayacağım. TCDD’den son günlere ait Plovdiv varış zamanı bilgisini sordum ama gerçek varış saatini bilmediklerini söylediler. Yalnızca seferler tehirli olabilir, bunu hesaba alın dediler. Halkalı’dan kalkan tren Plovdiv’e ne kadar gecikmeli varıyor, son zamanlarda hattı kullanan varsa söyleyebilirse çok memnun olurum. Teşekkürler.

 34. İyi günler emeğininiz için teşekkürler. Polonya vizesi ile Sofyadan Polonya’ya sorunsuz uçabilir miyiz?

  1. Merhaba, Polonya bir Schengen ülkesi olduğundan oranın vizesi Bulgaristan’da da geçerlidir yani evet dediğiniz gibi uçabilirsiniz.

 35. Öncelikle harika bir yazı bütün detaylarıyla çok açıklayıcı. Benim de izninizle bir sorum olacaktı bizde İtalyan pasaportu var yurt dışı harç pulu almamıza gerek var mıdır?

  1. Merhaba, çifte vatandaşlar yabancı ülke pasaportu ile seyahat edebildiklerinden harç ödemek zorunda değildirler.

 36. Merhabalar,verdiğiniz bilgiler çok aydınlatıcı. Emeğinize ve yüreğinize sağlık. Detaylar çok iyi. Çok teşekkürler.

 37. Merhabalar, öncelikle bilgilendirici metniniz için çok teşekkürler. Bulgaristan üzerinden İtalya’ya gitmek istiyorum. Bulgaristan schengen ülkesi değil. Bu yüzden Bulgaristan vizesiyle sadece Bulgaristan’a girebiliyorum, İtalya’ya gidemiyorum. İtalya başvurulu schengen vizesi aldığımda da, ilk girişi İtalya’dan yapma zorunluluğu var. Sorum şu, Çok girişli Bulgaristan vizesi alarak Bulgaristan’a giriş yapsam, italya başvurulu bir schengen vizesiyle de Bulgaristan’dan İtalya’ya geçsem (ilk giriş italya şartını mantıken karşılıyor), sizce bu mümkün mü?

  1. Merhaba, Bulgaristan aktarmalı şekilde uçakla gitseniz Bulgaristan’ı transit nokta olarak kullansanız İtaly’dan vize alıp İtalya’y girme kuralını ihlal etmiş olmazsınız.

   1. Biz İtalyan vizesine başvururken 2 gün Bulgaristan’da kalacağımızı bildirdik, sonra İtalya uçağımız olacak. Bütün belgeleri verdik. Onlar da çoklu vize verdiler. Schengen ülkesi olarak ilk İtalya’ya girecek olacağız ama önce vizeyle Bulgaristan’da da kalacağız. Tüm belgeleri, Sofya otel rezervasyonunu bile İtalyan konsolosluğuna beyan ettik. Sorun olmaz herhalde, değil mi?

 38. Merhaba harika bir yazı olmuş! Çok teşekkürler!

  Ben aynı gün bulunduğum şehirden Istanbul’a gidip oradan Sofya ekspresi bileti almayı düşünmüştüm. Ama internetten alamıyormuşuz. Peki return bileti yurt dışındaki tanıdığımıza aldırabiliyor muyuz? Veya Ankara’dan bir gün önceden temin edebiliyor muyuz?

 39. Merhaba,
  Yazınız gayet detaylı ve güncel, teşekkürler. Biz Halkalı-Sofia yaptıktan sonra; Sofyadan Budapeşteye gitmek istiyoruz. Sofya-Belgrad ve belgrad-budapeşte ayrı ayrı mı bilet alınacak? Bu güzergah için detaylı bilgiye çok ihtiyacımız var…

  1. Merhaba, Sofya’dan illa ki önce Bükreş’e geçmenize gerek yok. Orası Avrupa, Sofya’dan Avrupa’nın her yerine gidebilirsiniz. Direkt olarak Budapeşte’ye giden trenler bulabilirsiniz.

 40. Hakkikaten cok güzel bir bilgilendirme yapmışsınız, tşkler.. Merak ettiğim bir konu şu: Oğlum nişanlısı ile Sofya’dan gelmek istiyor ama yer bulamazlar hemen gişeden diye korkuyorum. Reservasyon yapılamıyor mu? Yoksa ben onlar İstanbul’dan mı bilet almalıyım?

  1. İnternet üzerinden biletlerini alamamışlar mı? Sofya’da tren garına gittikleri takdirde gişeden ileri bir tarih için bilet bakabilirler.

   1. Merhaba yazı için teşekkürler.sirkeciden bileti önceden almamız gerekir öyle değil mi,gideceğimiz gün almak riskli olabilir mi dolu olabilir mi acaba?

    1. Merhaba, trenlerin dolu olması riski her zaman var o nedenle önceden almanızda fayda var.

 41. 3 aylık interrail aldım. İstanbul-Sofya sleeper train olduğu için rezervasyon gerekiyormuş fakan onun dışında bir ücret var mı? Bir de yeşil pasaport sahibiyim, Avrupa’ya gitmeden önce başvurmam gereken bir şey var mı?

  1. Merhaba, Avrupa’da sleeper tren olsun veya olmasın bazı trenlere rezervasyon yine olabilir. O ücretleri mecburen ödüyorsunuz veya tren seçimi yaparken rezervasyon gerektirmeyen trenleri seçiyorsunuz. Yeşil pasaportlu iseniz yapmanız gereken ekstra bir işlem yok 🙂

 42. Merhabalar yaziniz cok guzel, benim Malta kimlik kartim var shengene giris yapabiliyorum. bulgaristana sorunsuz giris yapabilirmiyim bilginiz varmi tesekkurler

 43. Plovdiv sehrinde durmuyor mu acaba tren. Kalkış saati yazilmis ama varis saati yazilmamis tereddütte kaldım.

 44. Yazınız çok bilgilendirici elinize sağlık, gerçekten TCDDnin sitesinde ve arayarak ulaşamadığımız bilgileri her detayıyla yazmışsınız. Merak ettiğim bir şey var, dönüş biletini de direkt Halkalı veya Sirkeci’den alabiliyor muyuz yoksa Sofya’dan mı almamız gerekiyor? Yazmışsanız ve gözümden kaçmışsa kusura bakmayın

  1. Merhaba, çok teşekkür ederiz işinize yaramasına sevindik 🙂 Dediğiniz gibi biletleri Halkalı’dan gidiş dönüş şeklinde satın alabiliyorsunuz.

 45. Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ediyorum bizleri aydınlattınız. Size bir şey danışmak isterim. Ben, eşim ve 2 çocuğum (3 ve 8 yaşında) gideceğiz. Sizce ben en uygun çocuklarımı da düşünerek nereden bilet almalıyım? 2 kişilik yataklı sadece bize mi bilet almak yoksa 4 kişilik kuşetli hepimize mi bilet almak? Bu durumda çocuklara çocuk tarifesi uygulanıyor mu onun fiyatını biliyor musunuz ?

 46. Tebrik ederim, gerçekten cok aydınlatıcı bir yazı. Haberde gördüm Sofya ekpresi başlamış diye. Gidecegimden degil de, bi gün niyet edersek vizesiz pasaportsuz filan bi yerler lazim olur, kimlikle gider geliriz diye düşündüm. Öyle degilmis ama yine de yazinizi merakla okudum. Ciddi bir araştırma ve emek var. Kazancınız bol olsun.

  1. Merhaba, Avrupa’da tren ağı çok gelişmiş durumda. İlla ki Sofya’dan kalkan ve direkt olmasa da bir veya birkaç aktarma ile Saraybosna’ya geçen trenler bulabilirsiniz.

 47. Trenle Sofya’ya gittiğimde oradan Belgrad’a nasıl ulaşım sağlayabilirim? Teşekkür ederim

 48. Tcdd web aitesinde Coronavirus salgını nedeni ile “Sefer yapılamamaktadır.” yazıyor. Ne kadar doğru acaba?

 49. Merhaba ben makedonya ya trenle gitmek istiyorum. Sofya dan aktarmalı gidilebiliyormuş sanırım. Ama makedonya vize istemiyor ben hiç vizeye başvurmadan sofya dan aktarma yapabilirmiyim ?

 50. Merhaba vize olayını nasıl halledebiliriz diğer ülkelere devam edeceksek mesela Budapeşte fenA olmazdı gümrükte alabiliyormuyuz

 51. Sofya treniyle yaklaşık 2 yıldır yolculuk yapıyorum kapıkule pasopartta bekleme var malesef. Kondüktör ler yataklı biletli yolculara temiz çarşaf sabuk havlu küçük meyve suyu 1.adet çizi kraker ve bir küçük şu veriyorlar ancak hiç bir kondüktörün para ile bişey sattığını görmedim kendi imkanlarıyla yapmış oldukları çayı ikram ediyorlar

 52. Merhabalar, gerçekten yazınız resmi siteye oldukça bilgili fakat benim hala anlamadığım nokta tren seferleri kış aylarında da mevcud mu ?

 53. Merhabalar

  Kaç kg bagaj hakkımız var ve de Türkiye sınırında bavul kontrolü yapılıyor mu?

 54. Selam,yazınızı inanılmaz faydalı buldum çok teşekkür ederim.Sormak istediğim Sofya-İstanbul biletini de Sirkeci garından alabiliyor muyuz?Gidiş-dönüş bileti anlamında demek istedim.Yoksa dönüşü illa Sofya’da mı satın almak gerekiyor?

  1. Hi! We made a journey Istanbul- Bucharest , we bought return tickets in Bucharest, as we cannt buy return tickets in Istanbul Sirkeci ( in the sake office they don’t sell return tickets or we didn’t have a chance)

 55. Çoğu yazınız gibi bu yazının da değiştirilmesi gerekiyor. Artık YHT’lerin bir kısmı Halkalı’ya gidiyor. Gitmeyenler için de hemen Marmaray’a biniliyor. Bu arada her ne kadar trenle alakalı yazıların çoğunda bu hata olsa da yazılarınız çok akıcı ve az eksikli. Sadece güncellemeniz lazım.

 56. Merhaba, Gümrük geçişi çok uzun sürüyor diyorlar. Sizde ne kadar sürdü pasaport kontrol vb. ? Ve toplam yolculuk ne kadar sürdü ?

  1. Hi! All depends of train. İf train is full you need to wait approx 40-60 mins . İf there are not many ppl it can be more quickly.

 57. elinize sağlık… fazlasıyla bilgi var…ama benim merak ettiğim istanbuldan Sofya’ya bisikletimi de trene almam mümkün mü.. bu konuda bir bilgi edinebildiniz mi..
  iyi gezmeler..

 58. merhaba, öncelikle emeğinize sağlık. hollanda öncesi de sizin yazınızı okuyup kendime bir yol haritası çıkarmıştım. çok faydalı olmuştu 🙂 şimdi de istanbuldan trenle atinaya kongreye geçeceğiz arkadaşımla. selanik üzerinden atinaya geçen bir aktarmalı tren olduğunu okumuştum. bir de sofya üzerinden olanı. fakat selanik aktarmalı olandan emin değilim. atinaya geçmek için sofya aktarmalı olan tren mi uygundur? cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Selamlar,

   Sofya treni ile Atina bağlantısı yapmadığımız için maalesef bir yorumumuz bulunmuyor.

 59. Yazınız için çok teşekkürler, hakikaten çok yardımcı oldunuz. 🙂 Bir şey sormak istiyorum, Sofya-İstanbul tren biletimi önceden almam gerekir mi yoksa seyahat için gara vardığımda boş yer bulabilir miyim?

 60. Meraba 🙂 yazınızın inanılmaz yardımı dokundu trenle ilgili bilgi bulmaya çalışırken. zaten sürekli takip ediyordum sayfalarınızı ve teşekkürler. halkalıdaki garda cafe restaurant var mı acaba? ve artık halkalıya gidiyor tren bazı şehirlerden bilmeyenlere yanlış yönlendirme olmasın diye eklemek istersiniz belki

 61. Özenli yazınız için teşekkürler. Daha önce internette arama yaptığımda dediğiniz gibi içinde kaybolmuştum ancak şu an bu yazıyı görmek aklımda bir çok şeyi netleştirdi. Her daim güzel yolculuklar diliyorum. Sevgiler

 62. Merhaba, Sofya Tren Garından sonraki ulaşımdan bahsedermisiniz? Bu tren garı merkezde midir? Sonrada geri buraya geri dönücez tren garı merkezde mi, yada merkeze uzak mı? Bi geri dönücez çünkü buraya hangi ulaşmak için hangi yolları kullandınız?

 63. Selamlar! Ben trenle Sofya’ya ulasip oradan da Uskup’e gecmeyi dusunuyorum. Yani Sofya’da kalmayacagim. Transit vize yeterli olmuyor mu ?

 64. sofya dönüşünde yine didik arama yapılıyormu?sormamın sebebi bazı ilaçlarım var alacağım rahat getirebilirmiyim?

 65. Merhaba ben Abdullah Yılmaz izmirden Sofia tren varmı birde bilet fiyatları nedir bir tek İstanbuldanmııı kalkıyor tren sofiayaaa gitmek için birde engelli kartım var onunla ücretsiz gide biliyormuyum bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tşk ederim

  1. herhangi bir araçla izmirden istanbula geleceksiniz önce. engelli kartı için tcdd’yi aramalısınız.

 66. Detaylı anlatım için teşekkürler. Sofya-Halkalı yönüne Ankara garından yataklı 2 iki kişi bilet aldım. Bilette isim vs hiçbir bilgi olmaması da enterasan geldi 🙂

  bilette bir yerde plovdiv geçiyor sorduğumda sofyadan sonra plovdivde aktarma olduğu söylendi. sadece lokomotif mi değişiyor yoksa bizim tren mi değiştirmemiz gerekiyor acaba?

 67. merhaba,
  yazınız çok bilgilendirici. teşekkürler.
  sofya-istanbul biletleri sadece sofya’daki tren garından satın alınabiliyor yoksa istanbul’dan da alınabilir mi? yurtdışında yaşıyoruz, sofya üzerinden istanbula gideceğiz. bileti nereden almalıyız?

 68. Daha iyi bir açıklama olamazdı kac haftadır araştırıyorum ama bu kadar detaylı bir yazıyı ilk kez gördüm. Eline yüreğine sağlık:)

 69. Bagaj kuralları nedir acaba… Sofya ya bisiklet turu yapmak istiyoruz… Özellikle bisikletler için özel bir ücret istemiyorumu ve bisikletlerin emniyeti için bazı önlemler varmıdır…???

 70. merhaba eşimle yaz tatili için venediğe uçak bileti aldık. dönüşümüz romadan olacak . romadan istanbula uçak biletinin pahalı olması nedeniyle, romadan sofyaya uçakla gelmeyi , sofyadan da istanbula tren ya da otobusle gelmeyı dusunduk. romaya giderken aldıgımız vizeyle , romadan sofyaya ucakla ınıs yapablrmyz ? sizce bu sekılde yapmak mantıklı mı ? harıka acıklamıssınız tesekkurler cevabınızı sabırsızlıkla bekliyrmmm

  1. Selam Ceyda,
   Ben de emin olamadım çünkü Romanya’ya Schengen ile giriliyor ama kendisi bi Schengen ülkesi değil. Dolayısı Bulgaristan’a girerken Schengen bölgesiden geliyorsunuz gibi mi davranırlar, yoksa Schengen bölgesiden çıkıp tekrar giriyor gibi mi muamele yaparlar bilmiyorum. multi-entry visa gerekiyor olabilir. Bence konsolosluğa danış.

   Bir de İst-sofya devam ediyor ama Romanya uzantısı için kesin birşey söyleyemeyeceğim

  2. Selamlar,
   Eğer çok girişli schengen vizeniz varsa Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan’a da giriş yapabilirsiniz. Yani bu durumda Roma’dan Sofya’ya, oradan İstanbul’a giriş yapabilirsiniz.

 71. merhaba. erasmus için hırvatistan rijeka’ya gideceğim. sofya ekspresini kullanıp ordan aktarma yapabilir miyim? Veya şöyle sorayım: istanbul’dan rijeka’ya ulaşım için en ucuz ve uygun yol nedir? tcdd resmi sayfasında hiçbir bilgi yer almıyor.

 72. Merhabalar, Bulgar Vizesi denen vizenin ödemesi de sanıyorum 60 euro yani ben sadece Bulgaristan’a giriş izni veren bir vize diye sanıyordum. öyleyse Schengen için başvurmak daha sağlıklı değil mi ? Teşekkür ederim bu arada cok güzel bir rehber olmuş.

 73. çok yararlı bilgiler vermişsiniz..ayrıca bu yazıya zaman ayırdığınız için tesekkurler.anlatiminizda resmen yolculuğu yaptim döndüm bile☺

 74. Mükemmel bir yazı olmuş, tüm detaylar açıklayıcı bir şekilde ele alınmış. Teşekkürler.

 75. Duygu & Bilgehan duyarlı olduğunuzdan ve güzel anlatiminizdan ötürü kutluyorum sizleri 50 yaşımda bana zaman katkısinda bulundunuz tesekkurler

 76. Gerçekten ihtiyacımız olan tüm bilgileri en ince ayrıntısına kadar yazmışsınız. Bu yazıya ulaşmanın ücretsiz olması cok güzel bir şey. Emeginiz vaktiniz için çok teşekkürler güzel insanlar.. Vizyon açmaya devam 🙂

   1. İl dışından araba ile gelsek Halkalı’da arabayı park edebileceğimiz İSPARK var mı? Bir de Sofya garından metro ile merkeze gidilebiliyor mu?

  1. Evet bende yeni farkettim bu yolculuk serüvenini. Herşey çok net ve açıklayıcı. Emeğinize sağlıı. Teşekkürler.

 77. Selam, bir harika ve bilgilendiriciliği yüksek yazınızı daha severek okudum ve her zaman olduğu gibi yine seyahatim geldi :)) Çocuklarla birlikte bu yataklı treni kullanarak Sofya’ya gitmek nasıl olur? Beni en çok düşündüren kısım sınır geçişi oldu. Harç pulunu önceden bankadan alsak gece ortası trenden inmeden yani çocukların yanından ayrılmadan memurun kontrolünü bekleyebilir miyiz? Bunun dışında bize zorluk olabilecek noktalara kısaca değinirseniz çok makbule geçer 🙂 çocukların yaşları 10-10-3 ve 4 kişilik kompartımana sığarız diye düşündüm, en küçüğü birimizin yanında yatırıp.
  Teşekkürler, sevgiler

 78. Bu güzel yazı için teşekkürler ama kafam da hala bir soru var tek kişi 4 kuşetli bir vagonda gitmesi 33 Euro mu ? Fiyatlarını tam olarak anlayamadım teşekkürler

 79. Tren ile seyahat etmek istiyorum fakat pasaportla değilde yeni kimlikle gidebileceğim biyer var mı

 80. Merhaba , oncelikle detayli bilgilendirme icin tesekkur ederim. Olaya ekonomik yönden bakarsak Sofya’ya Türkiye den 2 kişi otobüs firmasi ile gitmek daha ekonimik gozukuyor. İnternetten araştırdığım kadarıyla.

 81. merhaba,yeşil pasaportlu olarak Yunanistan ya da Bulgaristn üzerinden trenle tüm avrupayı dolaşma imkanı sağlayacak aylık bir tern bileti var mı?

 82. Edirne’den bilet alip,buradan Sofya’ya gitme gibi bir secenegimiz var mi?Tesekkurler.

  1. Olması gerekir.
   Edirne’de garda uluslararası bilet satışı var mı bilmiyorum ama, sorun

 83. Sirkeciden bileti gidiş dönüş alabiliyormuyuz? Malüm dönüşü sofya dan almaya kalkarsak yer bulma sorunu olabilir

 84. Merhaba, sanırım yataklıda bir yanlışlık olmuş. Benim anladığım kadarıyla sadece tek kişi yataklı kompartımanı kapatırsa 1. mevki oluyor. 2 kişi yataklı 2. mevki olarak geçiyor.

 85. Schengen vizesi alın demişsiniz,benim yeşil pasaportum var ve gezi sürem 3 ayı geçmediği sürece vizesiz 160 kadar ülkeye girebiliyorum. Ama yine de istisnalar var İngiltere, ermenistan güney Kıbrıs rum kesimi gibi.. Sofya’da da bu gibi incelikler var mı acaba ?

 86. Merhaba, Sofia Ekspressi yil boyunca calisiyor mu? Verdiginiz linkten trenlere bakmaya calistim ancak sectigim tarihlerde hic tren gorunmuyordu.

  1. kalkış istasyonunu İstanbul değil, Halkalı olarak seçerseniz seferleri görebilirsiniz.

 87. Yataklıda iki kişi gitmek isterseniz kişi başı 1. mevki ücreti olan 27.72 € + 15 € = 42.72 € ödemeniz gerekiyor demişsiniz. ayrıca interrail pass bileti alınması gerekiyor mu yoksa vereceğimiz tüm ücret bu kadar mı?

 88. yataklı kuşetli farklı mıdır? 3 kişi yanımızda 4. kişi olmadan yataklıda seyahat edebilir miyiz?

  1. evet ama 4. kısının de parasını odemelısınız tavsıyem ogrencı bıletı alın daha ucuza mal olur bu 4. kısı ıcın

 89. Kars’a gitmeyi düşünüyordum.Sizin yazınızdan sonra hevesim daha da arttı.
  Sofya da ayrı bir deneyim olabilir.

 90. Hakikaten bulmaca çözer gibi bilet fiyatı çözdük. 2.mevki yataklıda 2 kişi kalmak için 18,48+15 euro ödedik, anlayana kadar canımız çıktı 😛

  1. Mayıs ayında Belgrad a gitmek istemiştim ancak Bursa dan kesin bilgi almak için aradığımız sirkeçi garindaki görevli yataklı yağın kaldırıldı dedi son dakikada gezi iptal oldu çok üzüldük. Siz ne zaman gitmustiniz

   1. Merhabalar ben şunu sormak istiyorum benim asıl hedefim belgrad a gitmek istanbul-sofya sofya-Belgrad bileti ile yani fikrim aktarmalı olarak gitmek ama gideceğim Sırbistan vize istemiyorken geçeceğim Bulgaristan istiyor sadece geçiyor bile olsam vize çıkarmalı mıyıö

    1. Vizeniz yoksa Bulgaristan’a giremezsiniz. Yani trenle sırbıstan için schengen çıkartmalısınız.

     Ya da direkt uçabilrisiniz

 91. yazınız oldukça bilgilendirici olmuş; sofya treniyle ilgili birçok belirsizliğe açıklık getirmişsiniz, ellerinize sağlık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir