SCHENGEN VİZESİ NASIL ALINIR

Yıllar önce Almanya’ya gitmek için ayrı, İsviçre’ye gitmek için ayrı ayrı vizeler alınması gerekiyordu. Bu devir çok eskilerde kaldı. Schengen Bölgesi olarak bilinen ortak sınır ve ortak vize uygulaması sayesinde Avrupa’daki 33 ülkeye sadece tek bir vize alarak, yani Schengen vizesi alarak, girebiliyorsunuz. Bu ne demek? Örneklemek gerekirse, Schengen vizenizle Almanya’ya gittiğinizde, isterseniz oradan Avusturya’ya, oradan İsviçre’ye, oradan da İtalya’ya geçme özgürlüğüne sahip olduğunu anlamına gelir. Daha fazla bilgi için: Shengen Vizesi Nedir

İçindekiler:
Schengen Vizesi İle Gidilebilen Ülkeler
Schengen Vizesi Hakkında Uyarılar
Schengen Vize Merkezleri
Schengen Vizesi Başvuru Süreci
Adım Adım Schengen Vizesi Nasıl Alır

SCHENGEN VİZESİ İLE GİDİLEBİLEN ÜLKELER

Schengen Vizesi ile gidebileceğiniz ülkeler

Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan*, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, Hırvatistan, Güney Kıbrıs*, İzlanda, İtalya, İspanya, İsveç, İşviçre, Litvanya, Lihtenştayn, Latvia, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Monako*, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya*, Slovakya, Slovenya, San Marino*, Yunanistan, Vatikan*

* Bu ülkeler henüz Schengen üyesi değiller, dolayısı ile Schengen vizesi vermiyorlar. Ancak siz başka bir ülkeden aldığınız Schengen vizeniz ile bu ülkelere seyahat edebiliyorsunuz.

SCHENGEN VİZESİNE BAŞVURMADAN BİLİNMESİ GEREKENLER

1. Schengen Vizesinin Geçerlilik Süresi

Her vizenin üzerine bir geçerlilik süresi basılır. Bu süre zarfındaki bir pencerede gitmiş ve dönmüş olmanız gerekir.

2. Schengen Bölgesi’nde Maksimum Kalma Süresi

Her 6 ayda en fazla 90 gün Schengen Bölgesi’nde kalabilirsiniz. Yani; vizenizin geçerliliği 6 ay bile olsa 90 günü doldurunca Schengen Bölgesi’nden ayrılmanız gerekir. Vizesinin geçerliliği 1 yıl ve üzeri olanlar için de aynı kural geçerlidir. İlk 6 ayında 90 gün + sonraki 6 ayında da 90 gün olmak şartı ile maksimum 180 gün kalabilirler.

Peki farklı ülkelerde kalıyor olamamız 6 ayda 90 günden fazla kalmamızı sağlar mı? Hayır. Schengen Bölge’sine tek bir ülke gözü ile bakılır. Neresinde, 90 günün ne kadarını geçirildiğinin bir önemi yoktur. Özetle, 6 ayda 90 günü aşmayın. 90/180 gün hesaplamarını buradan pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

3. Aynı Vize İle Kaç Kez Schengen Bölgesi’ne Girilebilir

Her vizenin üzerinde o vize kapsamında kaç kere Schengen Bölgesi’ne girebileceğiniz yazar. Çoklu giriş (multiple entry), çift giriş (double entry) ya da tek giriş (single entry) olarak 3 farklı seçenek vardır.

– Eğer Single Entry yani tek giriş yazıyorsa, o vize ile sadece bir kere bir Schengen Bölgesi’ne giriş çıkış yapabilirsiniz. Örneğin, Fransa’ya gittiniz, Türkiye’ye döndünüz. Vizenin üzerinde yazan geçerlilik süresinin bitimine daha çok zaman olsa da vize geçerliliğini yitirir. Tekrar Schengen Bölgesi’ne gitmek için yeni vize almanız gerekir. Önemli: Ancak Schengen Bölgesi’ni terk etmeden ülkeden ülkeye gezmenizde engel yoktur. Yani, Fransa’ya gitmişken İspanya, İtalya gibi diğer Schengen ülkelerine de gidebilirsiniz. Önemli olan Schengen Bölgesi’nden ayrılmamak ve 6 ayda 90 günden fazla Schengen Bölgesi’nde kalmamak.

– Double Entry yani çift giriş yazıyorsa, Schengen vizenizin geçerlilik süresi boyunca Schengen Bölgesi’ne 2 kez gidip gelebilirsiniz. Her girişinizde yine Schengen Bölgesi’nde serbest dolaşım hakkınız vardır. 6 ayda en fazla 90 gün kalabilirsiniz unutmayın. Örneğin; 1 yıllık çift girişli vizeniz varsa, ilk 6 ayında 1 kez girip 3 ay, 2. altı ayında tekrar 3 ay kalabilirsiniz ama ilk 6 ayında 2 kez girip çıkıp 180 gün kalamazsınız.

Multiple Entry yani çoklu giriş yazıyorsa, Schengen vizenizin geçerlilik süresi boyunca Schengen Bölgesi’ne sınırsız kez girip çıkabilirsiniz ancak yine 6 aylık giriş çıkışlarınızın totalinde 90 günden fazla Schengen Bölgesi’nde kalmadığınızdan emin olun.

4. Pasaportun Geçerlilik Süresi

Vizeye başvurusuna giderken pasaportunuzun geçerlilik süresinin en az 6 ay daha devam etmesi gerekiyor. Pasaportunun 6 ay geçerliliğinin olması en fazla 6 aylık vize alabileceğiniz anlamına gelmez. Daha uzun süreli vizelere de başvurabilirsiniz. 6 ay sonra geçerliliği biten pasaportunuza 2 yıllık Schengen vizesi basılabilir ya da 1 sene geçerliliği olan pasaporta 5 yıllık Schengen verilebilir, sıkıntı yoktur,

Pasaportumun Geçerlilik Tarihi Bitti Ama Vizem Devam Ediyor?

Yeni bir pasaport çıkartmanız kafi. Tekrar vize almanıze gerek yok. Seyahat ederken pasaport kontrollerinde hem içinde Schengen vizenizin olduğu tarihi geçmiş pasaportunuzu, hem de yeni çıkardığınız geçerli pasaportunuzu göstererek geçiş yapabilirsiniz.

5. Hangi Ülkeden Schengen Vizesine Başvurmalı

Önemli: Schengen vizenizi Belçika’dan aldıysanız, mutlaka o vize ile adım atacağınız ilk Schengen ülkesinin Belçika olması gerekir. Sonra Schengen Bölgesi’nde istediğiniz gibi serbestçe dolaşabilirsiniz. Yani ilk hangi ülkeden Schengel Bölgesi’ne girecekseniz o ülkenin konsolosluğuna başvurun. Aksi halde pasaport memurunun sizi ülkeye almama yetkisi var. Almanya, Avusturya gibi ülkeler bu konuda özellikle sıkı. Biraz memurun insiyatifine kalmış bir konu. Elinizde oradan da size vizeyi veren ülkeye geçtiğinize dair uçak bileti vs gibi bir ispat varsa durumu idare edebilirsiniz. Ama işin ucunda buradan ta Almanya’ya uçup, sonra tıpış tıpış Türkiye’ye gönderilmek var.

Türkiye’de Schengen vizeleri, ilgili ülkelerin konsoloslukları tarafından veriliyor ancak arada dosya kabulünü yapan başka kurumlar var. Bazı Schengen ülkelerinin konsoloslukları, vize başvurularını hem konsolosluk görevlilerine, hem de başvuru yapanlara kolaylık açısından sadece aracı şirketler aracılığıyla kabul ediyor. Yani konsolosluklara bizzat gelip başvuru yapmıyorsunuz. Aracı şirketlerin başvuru merkezlerinden yürütülüyor. Bu aracı kurumlar karar mercileri değiller, sadece başvuruların koordinasyonunu ve kabulünü gerçekleştiriyorlar.

Hangi ülkenin başvuru işlemlerini nereden kabul ettiğini, ilgili ülkenin resmi konsolosluk web sitesinden öğrenebilirsiniz ama genel olarak bir çerçeve çizmek gerekirse şöyle:

 

2024 İTİBARİYLE EN GÜNCEL SCHENGEN ÜLKELERİ VE KONSOLOSLUKLARIN ANLAŞMALI ÇALIŞTIĞI VİZE MERKEZLERİ LİSTESİ

Ülkeler Vize Merkezleri
Almanya Idata
Avusturya Vfsglobal
Belçika Vfsglobal
Çek Cumhuriyeti Vfsglobal
Danimarka Vfsglobal
Estonya Vfsglobal
Finlandiya Vfsglobal
Fransa Vfsglobal
Hırvatistan VFS Global
Hollanda Vfsglobal
İspanya BLSSpainVisa
İsveç Vfsglobal
İsviçre TLScontact
İtalya Idata
İzlanda (Danimarka tarafından temsil ediliyor) Vfsglobal
Letonya Vfsglobal
Lihtenştayn (İsviçre tarafından temsil ediliyor) TLScontact
Litvanya Vfsglobal
Lüksemburg Vfsglobal
Macaristan As Visa Solutions
Malta Vfsglobal
Norveç As Visa Solutions
Polonya Vfsglobal
Portekiz As Visa Solutions
Slovakya Vfsglobal
Slovenya As Visa Solutions
Yunanistan Sadece İstanbul için Kosmos  – Vfsglobal

 

SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU SÜRECİ

1. Pasaportunuzun geçerlilik tarihini kontrol edin.
2.Schengen vizesi başvurusu yapacağınız ülkenin Schengen vizesi başvuru formunu dolduruyorsunuz.
3. Schengen vizesi başvurusu yapılacak ülkenin anlaşmalı çalıştığı aracı kurumların online sayfalarından doldurduğunuz formda sizden istenilen bilgileri girdikten sonra veya telefonla arayarak belgelerinizin ve parmak izi dijital fotoğraf çekimi gibi biyometrik verilerin teslimi için randevu alıyorsunuz. Hemen yukarıdaki tablodan ilgili  aracı kurumu bulabilirsiniz. Slovakya’ya gidecekseniz direkt Slovakya Konsolosluğu’ndan alacaksınız.
4. Vize türünüze göre sunmanız gereken başvuru evraklarınızı hazırlıyorsunuz.
5. Seçtiğiniz tarih ve saatteki randevunuza gidiyor, vize ücretini ödeyip, biyometrik kayıtları yaptırıp, görevlilerle görüşüp belgelerinizi teslim ediyorsunuz.
6. Vize işlemlerinizin bittiğine aracı kurumdaki randevunuz sırasında verdiğiniz adrese pasaprtunuz postalanıyor.

ADIM ADIM SCHENGEN VİZESİ NASIL ALINIR

1. ADIM:

PASAPORTUNUZUN GEÇERLİLİK TARİHİNİ KONTROL EDİN

Vizeye başvurabilmeniz için önce pasaportunuzun geçerlik tarihinin bitimine en az 6 ay olması gerekir. Yoksa başvurunuz değerlendirilemez. Hatta bazı ülkeler 1 yıl geçerlilik isteyebiliyor, mutlaka kontrol edin.

2. ADIM:

SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU FORMUNU DOLDURUN

Schengen 33 ülkede geçen tek bir vize olsa da her ülkenin aynı vizeyi almak için doldurttuğu form farklılık gösterebiliyor. Anlayacağınız tüm ülkelerin kabul ettiği standart bir form yok, gideceğiniz ülkenin kendi formunu doldurmanız gerekiyor. Yukarıda da söylediğimiz üzere, ilk olarak hangi Schengen ülkesine ayak basmayı planlıyorsanız, o ülkeye vize başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Tüm ülkelerin başvuru formlarını Schengen Vizesi Başvuru Formu yazımızda bulabilirsiniz.

3. ADIM:

SCHENGEN VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLARI HAZIRLAYIN

Başvuru formunda da olduğu gibi farklı ülkelerin istediği evraklar farklılık gösterebiliyor. Keza öğrenciler/ çalışanlar/ işverenler/ emeklilerden talep edilen evraklarda farklılık gösteriyor.
Hangi durumda ne gerektiğini anlattığımız Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar yazımızdan bulabilirsiniz.

4. ADIM:

SCHENGEN VİZESİ RANDEVUSU ALMAK

Belgelerinizi teslim etmek ve  parmak izi & fotoğraf çekimi gibi biyometrik vermek için gideceğiniz ülkenin aracı kurumundan randevu alıyorsunuz, konsolosluktan değil. Bu randevuyu aracı kurumların websitesinden bir form doldurarak veya telefonla arayarak alabiliyorsunuz. Randevu için gideceğiniz yer de yine aracı kurum, konsolosluk değil.  Tek istisna Slovenya, Slovenya Konsolosluğu aracı kurum kullanmadan kendisi tüm süreci yürütüyor. Aracı kurumlarda mülakat olmuyor ama konsolosluklar sadece gerekli gördükleri durumlarda sizi görüşmeye çağırabiliyor. Konsolosluklar tarafından mülakata çağrılırsanız genellikle size seyahatiniz hakkında ayrıntılı sorular soruluyor.

Not: Bazı ülkelere daha fazla vize başvurusu yapıldığından bir ülkeden 2 sonra randevu alırken, diğerinden bir hafta sonraya randevu alabilirsiniz. Çok acil vize almanız gerekiyorsa daha az yoğun olan bir ülkeye başvurabilirsiniz ancak unutmayın, ilk o ülkeye ayak basmanız gerek.

5. ADIM:

RANDEVU GÜNÜ

Randevuya bizzat kendimiz mi gitmeliyiz?

2014 yılında Schengen ülkeleri, dijital parmak izi ve fotoğraf çekimi uygulamasını zorunlu kıldı. Bu nedenle daha önce hiç parmak izi vememişsesniz randevu gününüz geldiğinde, randevu aldığınız vize merkezine parmak izi verme işlemi ve fotoğraf çekimi için bizzat gelmeniz gerekiyor. Fakat 2014’ten sonra herhangi bir Schengen ülkesinden vize alırken parmak izi vermiş ve aldığı vizenin üzerinde “VIS” (VISA INFORMATION SYSTEM) yazan kişilerin, şahsen başvurmasına gerek yok. Bu kişiler vekalet verdikleri kişiler aracılığı ile Schengen vizesi başvurusunda bulunabilirler.

Vize merkezine girdiğinizde bir sıra numarası alıyorsunuz. Sıranız geldiğinde süreç, para yatırma, biometrik verilerin teslimi son olarak da belge teslimi gibi aşamalarla devam ediyor.

Vize Ücretlerini Ödenmesi

1 Yıl
2 Yıl
5 Yıl
80 Euro

Tüm Schengen vize ücretleri ve vize merkezi işlem bedelini, Schengen vizesi için başvurduğunuz ülkenin bağlı olduğu başvuru merkezlerindeki gişelerden konsolosluklara göre değişen Euro ve TL seçenekleriyle nakit olarak ödeniyor. Yukarıdaki tabloda ortalama bir fiyat görüyorsunuz, bunun üzerine bir de aracı kurumun hizmet bedeli ekleniyor. O da kurumdan kuruma değişiyor.

Burada size ödeme yaptığınıza dair bir dekont veriliyor. Bu dekontu da başvuru belgeleriniz arasında ekliyorsunuz. Direkt olarak konsoloslukla görüşmenizi bekleyen bazı Schengen ülkeleri ise paranın konsoloslukların banka hesaplarına yatırılımasını isteyebiliyor.

Biyometrik Veri Toplama İşlemi

Schengen ülkeleri arasında geçerli olan bu uygulama, bir veritabanında toplanan bu verilerle ülkelere giriş çıkış trafiğini daha kolay takip etmek üzere geliştirilmiş bir sistem. Bazı istisnai durumlar haricinde herkesin bizzat konsolosluklarla anlaşmalı vize merkezlerine gelerek parmak izi vermesi ve fotoğraf çektirmesi gerekiyor. Bu verilerin geçerliliği 5 yıllık olduğundan eğer 5 yıl içinde parmak izi vermişseniz tekrar vermenize gerek kalmıyor.

2 yaş altı çocuklar, parmak izi alınamayan kişiler (fiziksel deformasyon sonucu vs.) ve resmi davetle yurtdışına çıkacak olan siyah pasaport sahibi hükümet görevlileri parmak izi vermek zorunda değil.

Belgelerin Teslimi

Biyometrik veri toplama işleminden sonra, belge teslim sırası size geldiğinde önceden hazırlamış olduğunuz dosyayı ilgili gişedeki görevliye teslim ediyor ve belgelerinizin teslim alındığına dair bir belge alıyorsunuz. Bundan sonra yapılacak şey sadece beklemek.

6. ADIM:

VİZENİN TESLİM EDİLMESİ

Vizeniz olumlu veya olumsuz sonuçlandığında, ister başvuru yaptığınız merkeze isterseniz de başvurunuzda belirttiğiniz adresinize gönderiliyor. Schengen vizesi, eğer ki bayram, resmi tatil gibi yoğun bir dönem değilse ve sizden ek belge talebinde bulunulmadıysa, başvuru sonrası 3 – 7 gün içinden sonuçlanan bir vize türü. Eğer bahsettiğimiz gecikmeler olursa vizenizin çıkması 2 – 3 haftayı bulabiliyor.

SCHENGEN VİZESİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar ?

Şimdi Schengen vizesi talebenizin neticelenmesi 10 güne kadar alabilir. Çoğu zaman 5 gün içinde sonuçlanıyor ama aksilikler sebebiyle 10 günü aşan da duyduk.

Schengen Vizesi Başvuru İşlemlerine Ne Zaman Başlamak Lazım ?

Schengen vize başvurularının seyahat tarihinden en az bir 20 – 30 gün önceden yapılması önemli. Eğer bayram, resmi tatil gibi yoğun bir dönemde başvuru yapıyorsanız bu süreci daha da öncesinden başlatmakta fayda var. Schengen vizesi kuralları gereğince, seyahat tarihinizden en erken 90 gün öncesine kadar başvuru işlemlerine başlayabiliyorsunuz.

Schengen Vizesi Almak İçin Hesapta Kaç Para Olması Lazım?

Hangi ülkeden vize alacağına göre ve yanınızda birilerini götürüp götürmedğinize göre hesabınızda görmek istedikleri tutar değişiyor. Örneğin Fransa’ya gidecek bir kişinin hesabında minimum 5000 TL para olması gerekirken, tek çocuklu bir ailenin hesabında 15.000 TL olması gerekir. Her ülkeyi ayrı ayrı bakabilirsiniz ama genel olarak görülmek istenen mnimum tutar bu civarlarda. Ne kadar yüksekse tutar, o kadar daha iknar olur başvurunuz.

Schengen Vizesiyle İlk Giriş Yapılan Ülke Kuralı

Schengen vizesinin kullanımına dair önemli detaylardan biri, vizeyi hangi ülkeden aldıysanız ilk olarak o ülkeye giriş yapmanız gerekliliği. Mesela siz Schengen vizenizi İtalya Konsolosluğu’ndan aldıysanız, ilk olarak İtalya’ya giriş yapmalısınız. Daha sonra Schengen’inizin süresi elverdiğince diğer ülkelere de rahatlıkla giriş yapabilirsiniz. Bu kurala bazı ülkeler katiyetle dikkat ederken bazı ülkeler ise o kadar da sıkıntı çıkartmamaktadır. Fakat Schengen vizesini aldığınız ülkeye giriş yapmadan başka ülkeden ilk girişi yapmanız belki kısa vadede sorun çıkartmayacak olsa da uzun vadede, tekrar bir Schengen vizesi başvurusu yaptığınızda redle veya kısa süreli vize alımıyla sonuçlanabilir. Bu nedenle en sağlıklısı her zaman ilk girişi vizesini aldığınız ülkeden yapmayı tercih edin deriz. Zaten tüm Schengen ülkeleri, ülkelerine Schengen vizesi ile giriş yapan kişilerin verilerinin kaydını tutmak için (Schengen Information System – SIS) adlı ortak bir bilgi sistemine sahipler. Çipli pasaportlar sayesinde artık çok daha kolay toplanıp depolanabilen tüm bu veriler, bu ortak veri tabanında yer alıyor. Yani istedikleri takdirde sizin tüm haraketlerinizi bu sistemden rahatça görüntüleyebiliyolar.

İlk Kez Schengen Vizesine Başvuranlar

Eğer ilk kez Schengen vizesi için başvuruyorsanız, konsolosluklar standart prosedür belgelere ek olarak sizden çok daha fazla ve ayrıntılı belge talebinde bulunabilir. Hatta gerektiğinde sizi konsolosluğa mülakata bile çağırabilirler. Bu gibi bir durumda size sorulan sorulara kesinlikle doğru cevap vermeli, verdiğiniz cevapların sunduğunuz belgelerle örtüştüğüne dikkat etmelisiniz.

Daha Önce Schengen Vizesi Almışsanız

Daha önce herhangi bir Schengen ülkesinden vize almışlığınız varsa, bu diğer başvurularınızda hem vizenizin çıkma süresinde kolaylık sağlıyor, hem de vizenin geçerlilik süresine olumlu etkisi oluyor. Yani ilk başvurunuzda  10 günlük Schengen aldıysanız, ikinci başvurunuzda 6 aylık alma ihtimaliniz daha yüksek. Schengen vizeleriniz biriktikçe de daha uzun vizeler alabiliyorsunuz.

İdeali her seferinde daha önce size vize veren konsolosluğa başvurmak ama bu da ilk ayak basmanız gereken ülkenin illa orası olması gerektiği anlamına gelir. Eğer sizin programınıza uymuyorsa da dert edilecek bir şey yok, daha önce hangi konsolosluğun size Schengen verdiği fark etmez, başvuracağınız her konsoloslukta eski bir Schengen sahibi olmak olumlu etkileyecektir.

Schengen Vizesi Başvurunuzun Reddelimesi

Schengen vizesi başvurunuz, çeşitli nedenlerden (yeterince açık olmayan, eksik veya hatalı belge, bilgilerin yanlış veya çartpıtılmış olması vb.) reddedilebilir. Bu durumda yeniden başvuru yapma veya sonuca kararın çıkmasını takiben en geç 1 ay içinde itiraz etme hakkınız var. Tabi önceden ödediğiniz vize harç ücretini geri almanız mümkün değil. Yapmanız gereken ilgili konsolosluğun vize bölümüne itafen bir itiraz dilekçesi yazıp, yine ilgili konsolosluğun itiraz prosedürünü yerine getirmek. Bu gibi bilgilere konsoloslukların web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Schengen Vizesi İle Ülkeye Giriş Garantisi Var Mı ?

Tüm Schengen ülkeleri konsoloslukları, bir şeyin altını kesinlikle çiziyor ki Schengen vizesini almış olmanız, o ülkeye girebileceğinizin garantisini vermiyor. Herhangi bir nedenle, (genelde çok çok istisnai durumlarda) eğer ki sınır görevlisi sizin ülkeye girişinizi uygun bulmaz ise Schengen vizesi almış olmanız bir şey fark ettirmiyor. Ne yazık ki böyle bir durumda en yakın uçakla geri ülkeye geri dönüyorsunuz.

Aynı Anda Birden Fazla Schengen Vizesi Sahibi Olunabilir Mi?

Çok girişli, en az 6 aylık bir Schengen vizesi sahibiyseniz, vizenizin süresi bitmeden yeni bir Schengen vizesi talebinde bulunabilirsiniz. Bu durumda yeni vizenizin geçerliliği, bir önceki vizenizin bitimi itibariyle başlamış oluyor. Yani aynı dönem içinde iki geçerli vizeniz bulunmuyor olsa da iki vizeniz bulunabiliyor. Örneğin sizin İtalya’dan 6 aylık bir Schengen vizeniz var ve geçerlilik süresi 1 ay daha var. Fakat sizin İtalya Schengen vizenizin bitimi sonrası Fransa’ya seyahat etmeniz gerekiyor. Bunun için de en az 1 ay öncesinden Fransa Schengen vizesi başvurusu yapmanız gerekiyor. Bu durumda siz İtalya Schengen vizeniz henüz bitmeden, Fransa Schengen vizesine başvurabilirsiniz. Fakat Fransa vizenizin geçerlilik süresi, İtalya vizenizin tam olarak bittiği tarihten sonra başlıyor olacaktır.

377 Comments

 1. Merhaba, benim şöyle bir sorum olacaktı. Cevaplayabilirseniz sevinirim. Bir ülkeden aldığımız 90/180 gün kuralı olan vizede ülkeye tek gidişte 90 gün kalmak yerine birkaç defa giriş çıkış yapmak, o ülkeye bir sonraki vize başvurusunda olumlu bir izlenim bırakır mı? Yoksa etkisi olmaz mı?

  1. Cevap vermek çok zor ama biz bu durumda olsak giriş çıkış yapardık.

   1. Merhaba herkese güzel cevaplarınız için teşekkürler
    Ziya Yılmaz
    Ben şu anda Makedonya’da bir Türk firmasında beyaz yaka çalışıyorum. Makedonya’daki Yunanistan konsolosluğuna Schengen vizesi alabilir miyim? Oradan İspanya’ya gidip çalışmak istiyorum teşekkürler

 2. Merhaba 15 günlük tek girişli Yunanistan Schengen vizem var Roma’ya da gidebilir miyim ? Teşekkürler şimdiden

  1. Merhaba Schengen bölgesinden hiç çıkmaz iseniz gidebilirsiniz ancak Schengen’e dahil olmayan Türkiye ,Bulgaristan vs gibi hiçbir ülkeye giriş çıkış yapmamalısınız o 15 günlük hakkınız süresince.

 3. Merhabalar, Fransa vizesi ile tur aldım şöyle ki turda Paris de vardı ondan böyle başvurduk. Belçika’dan uçakla girdik sonra Paris’e otobüsle geçtik ve sonra otobüsle Belçika’ya geri dönüp uçakla eve indik.Vizem multi verildi ve zamanı da var sorum şu olacak İtalya’ya girebilir miyim ben tur ile. Yoksa Paris’ten mi geçmem gerekecek benim?O ilk giriş sayılır mı?

  1. Merhaba Paris’ten geçmeniz gerekmiyor direkt olarak İtalya’ya gidebilirsiniz vizeniz multi ise ve yeterli gününüz varsa.

 4. Merhaba benim schengen giriş ülkem Macaristan. Bulgaristan sınır kapısından geçip ilk olarak Belgrad a geçeceğiz.B Schengen bölgesinde 20 gün kalma hakkım var. Kalma sürem Bulgaristan da mı başlayacak yoksa Macaristan da mı başlayacak?

  1. Merhaba Bulgaristan’dan başlayacak çünkü Bulgaristan vizesiz bir ülke değil. Oradaki damga ile vizeniz başlamış olacak yalnız umarız ki vizeniz single entry değildir multidir çünkü Bulgaristan’dan geçip Sırbistan’a girdiğiniz anda tek girişilik hakkınız bitmiş olacak.

   1. Arkadaşın sorusu tam aydın değil aslında. Keza Macaristandan giriş yapmışsa kalma süresi orada başlar. Yok Macaristandan giriş yapmıyorsa – o zaman zaten geçersiz bir durum olur sadece Bulgaristana gidip oradan Sırbistana geçmek. Kullanılmamış vizeyle Bulgaristana geçiş sağlanmaz.

 5. Bu yıl bosna hersek Gürcistan arnavutluk gibi vizesiz ülkelere gittim diyelim. Veya başka vizesiz ülkelere de gittim ve pasaportuma damgasını bastırdım. Shengen vizesi sürecinde işime yarayan bir durum olur mu acaba pasaportumun tamamen boş olmaması?

 6. Blogunuzu birçok seyahatim için ziyaret ettim ve emeğiniz için çok teşekkürler. Bir sorum olacak cevap verirseniz çok sevinirim. İtalya seyahatim için aldığım multiple girişli vizem var. İtalya ya gidip döndüm. Vizem devam ediyor. Bu yaz vizemle direkt Yunanistan a gidebilir miyim? Vize oradan alınmadı diye sorun olur mu?

 7. Merhabalar Ekim ayı için 5 günlük bir seyahat planladık. Marsilya’ya uçup bir gece kalıp İspanya’ya geçeceğiz ve 4 gece orada kalacağız. Bu nedenle İspanya’dan başvuru yapmayı düşündük ancak Fransa’nın ülkeye girişte sorun çıkarma ihtimali var mıdır? Bu ülkelerden hangisinden vize alma ihtimalimiz daha çok sizce, ilk schengen vize başvurumuz. Teşekkürler

  1. Merhaba bizce de asıl kalacağınız ülkeden almanız daha doğru olur fakat kolaylık konusunda son durum nedir bilemiyoruz İspanya tarafında ama mantıken Fransa’dan daha kolaydır gibi geliyor bize de.

 8. Merhaba kaçtır yazıyorum ama çıkmıyor sitede bir problem var sanırım, iki schengen vizem var birisi 25 inde bitip diğeri 26 sında başlıyor. Ben schengen aldığım bölgeye 23’ünde girip 1 temmuzda çıkış yapabilirim değil mi? Teşekkürler

  1. Merhaba Burak,

   Benzer bir durum söz konusu, herhangi bir problem yaşamış mıydınız?

   Teşekkürler.

 9. Eski pasaportumda 4 ay amerika vizesi vardı hala elimde tutuyorum, yeni pasaportumla geçmiş aylarda 4 balkan ülkesine giriş yaptım. Schengen multiple girişin zor verildiğini duydum, bunlar ve sunacağım nakit, gelir, tapu gibi etmenlerle multiple vizemi kolaylıkla alabilir miyim?

  1. Merhaba ne yazık ki bu dediklerinizle vize almanızın herhangi bir garantisi yok her şey konsolosluk memurunun insiyatifinde.

 10. Merhaba hollanda seyahati planladık 6-10 temmuz için, ancak vize randevusu alamıyoruz yakın tarihe, daha önceden 4 aylık kadar schengen vizesi almıştık italyadan, 3-4 ülkeye de farklı yıllarda giriş çıkışlarımız var, şimdi yunanistan a başvursak vize için, daha sonra hollandaya seyahat etmek için şansımız ne olur? Yunanistan’dan başvurmak için en az 1 gece kalmamız mı gerekir?

  1. Merhaba vizenizi hangi ülkeden aldıysanız, o ülkeye giriş çıkış yapmış olmak, sonraki vizelerinizde size güvenilirlik kazandırır. O nedenle de Yunanistan’dan alıyorsanız, Yunanistan’a giriş çıkış yapıp ondan sonra başka ülkeye gitmenizi tavsiye ederiz.

 11. Merhabalar, öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz, aradığımız her şeyin cevabına bir şekilde denk gelmek çok keyifli:)
  Bizim sormak istediğimiz husus seyahatte asıl kalacağımız ülke Macaristan olduğu için vizeyi oradan aldık ancak başlangıçta bir iki gün geçirmek için Almanya’dan giriş yapacağız, Almanya ile ilgili birkaç olumsuz yoruma denk geldik, güncel durumda sıkıntı olur mu sizce girişte ? Teşekkürler.

  1. Merhaba güzel yorumlarınız için teşekkür ederiz öncelikle. Almanya hakkında ne desek boş normalde yıllar önce olsa hiçbir sorun olmaz derdik ancak son dönemdeki vize krizi nedeniyle kesin yorumlar yapmaktan kaçınıyoruz haliyle.

 12. Merhaba 15 günlük Hollanda c tipi tek girişlik vize aldık. Girişi Hollanda’dan yapacağız ama dönüşte Köln’den çıkmayı planlıyoruz. Bazı videolar var bunun sorun olduğuna, daha sonra vize alırken süreci olumsuz etkileyeceğine dair. Gerçekten böyle mi? Biletleri de aldık. Ne yapmalıyız? Teşekkürler

 13. Merhaba Almanyadan çoklu girişli schengen vizem var.Ilk üç ayını kullandım.90 gün dolunca İsviçreye gitmek istiyorum.Tekrar Almanya üzerinden mi gitmeliyim?

 14. Merhabalar , ocak ayında fransaya gidecegım. Shengen vizesine basvurmak istiyorum. Vizeye seyahat tarihinden en erken kaç ay önce basvurabilirim?

 15. 14.06.2023 – 10.07.2023 tarihli 30 günlük Almanya vizesi aldım. Uçak bilet ucuzluğundan faydalanmak için 30 gün süreye sadık kalmak şartiyle bir hafta erken gidebilir ve giriş yapabilirmiyim? Saygılar.

  1. Merhaba bu mümkün değil vizeniz ne zaman başlıyorsa 1 gün bile erken gidemezsiniz.

 16. Merhaba ilk defa schengene başvurucağım, entry kısmına tek girişli istediğimi belirtmeyi düşünüyorum çıkma ihtimali artar diye ancak bir yandan da süreç çok meşakatli olduğu için istemişken multiple istesem, belki başka ülkelere de tatile giderim sonrasında diye düşündüm. Sizce hangisi mantıklı olur?

  1. Merhaba ilk vizeniz olduğu için siz multi işaretleseniz de multi çıkmama olasılığı yüksek bu sıralar ancak şansınızı deneyin deriz belki iyi günlerine denk gelirler 🙂

 17. merhaba, mayısin 4unde vizeye başvurabildik(aile ziyareti hollanda). 24 ünde ucagimiz var ve bugün ayin 20 si. büyük ihtimalle gidemicez ama şunu merak ediyorum hep böyle uzun mu sürüyor bu başvuru incelenme süresi…

  1. Merhaba ne yazık ki Türkiye’nin şu an içinde bulunduğu durum nedeniyle bu soruya verebileceğimiz kesin bir yanıt yok. Avrupa Türkler kaçak olarak gelip yerleşiyor diye artık vize prosedürlerini sıkı tutmaya başladı. Emin olun ne ilk ne de sonsunuz sorun yaşayan.

 18. Merhaba,

  Öncelikle herkese cevap vermenizi takdir ediyorum. Birçok kişinin (başta ben 🙂 kafasındaki soru işaretlerini kaldırıyorsunuz.

  Benim sorum şu, vize başvurusu için önceden uçak bileti almak ve konaklama rezervasyonu yaptırmak zorunlu mu? Reddedilirsem hem vize başvuru ücretinin hem de uçak ve konaklamanın yanmasını istemem.

  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba şöyle ki booking.com’dan peşin ödeme almayan bir oteli tutup uçak içinde satın almayıp sadece rezervasyon yaptırabilirsiniz başvuru gününüzden hemen önceki bir tarihte.

 19. Merhabalar uzun suredir sizi severek takip ediyorum

  Benim soyle bir sorum var: giris degil de cikisi merak ediyorum. Ornegin Italya’dan vize aldim ve Italya’ya giris yaptim peki cikisi da mi Italya’dan yapmam lazim? Yoksa baska ulkeden de sorunsuz cikis yapabilir miyim?

  Simdiden tesekkurler ☺️

 20. Merhaba
  Benim ispanyada erasmus+ stajı için 5 aylık kabul mektubum var. Fakat mezuniyet sonrası gidiyorum ve staj olduğu için oturum izni almam gerekir mi şimdiden teşekkürler 🙂
  başarılar diliyorum size de çok güzel bir içerik olmuş

 21. Merhaba
  Fransadan shengen vizem var. Fransaya seyahat ettim ve döndüm. Şimdi İtalyaya gezi planlamaktayım. Direk İtalya uçuşu yapabilirim değil mi Fransadan geçmem gerekmez. Birde sağlık sigortasını vize alırken Fransa seyahatim süresince yaptırmıştım. İtalya girişinde seyahat sigortası zorunluluğu var mı ?

  1. Merhaba direkt olarak İtalya’ya geçebilirsiniz herhangi bir sigorta işlemi yapmadan ve Fransa üzrinden geçmeden.

 22. Merhaba, otobüsle Yunanistan uzerinden gemiyle Italtaya giden bir geziye katilacagiz. Ilk giris Yunanistan oldugu icin vizeyi Yunanistan mi almak, yoksa 8 gece konaklayacagimiz italyadan mi vize almak daha kolay ve dogru olur?

 23. Merhabalar, açıklayıcı metniniz için teşekkür ederim. Bir konuda fikrinizi rica edeceğim; İtalya’ya 6 günlük tatil planı yaptık, biletleri, konaklamayı aldık fakat idata’nın sistemi çok yoğun olduğu için randevu alıp vize işlemlerini başlatamıyoruz. Tatili ayarladığımız tarihe de gün geçtikçe yaklaşıyoruz. Alabilirsek bu bizim ilk vizemiz olacak. Biz de şunu merak ettik, İtalya tatili öncesi Yunanistan’a günübirlik bi tatil planlasak ve Yunanistan için Schengen alsak daha sonra bu shengen vizesi ile İtalya’ya geçebilir miyiz? Tabii problem olmaması için Yunanistan’a da gidip geleceğiz yine. Teşekkkür ederim cevabınız için.

  1. Merhaba dediğiniz gibi Yunanistan’dan alıp giriş çıkış yapıp İtalya’ya gidebilirsiniz ancak size İtalya’yı da kapsayacak vize vermeleri gerekir eğer sadece Yunanistan seyahatiniz süresince verirlerse işe yaramaz bu taktik ne yazık ki. Neden bunu diyoruz çünkü bu sizin ilk vizeniz. İlk vizelerde genellikle seyahat günü kadar çıkar vizeler.

 24. Merhaba
  Tek girişli schengen vizesi yeni aldım. İlk giriş yerim vize aldığım X ülkesi olacaktir. Daha sonra gezip Y ülkesinden çıkacağım. Vize giriş yeri vizeyi aldığım ülke olacak ama çıkış yerim orası olmayacak. Bir sorunla karşılaşır miyim bu durumdan dolayı. Ayrıca sonraki vize başvurum için sorun olur mu bu durum. İlginiz ve cevabınız içi çok teşekkür ederim

 25. Merhaba kimseyi boş çevirmemissiniz 🙂 takdir ettim sizi. Naçizane bi sorum olacaktı. Ilk Schengen vizesi aldım diyelim farklı bir ülkeye ilk olarak girişi o ülkeden değilde Kara yoluyla yani otobüs ile Yunanistan üzerinden giriş yapılıp o ülkeye gidilebilir mi? Teşekkürler saygılar.

  1. Merhaba evet gidebilirsiniz ancak kapıda soru sorulabilir bu tip sorulara hazırlıklı olmanızda fayda var.

 26. Merhabalar,

  Size kritik bir soru sormak istiyorum. Ben de yıllardır defalarca seyahat eden birisiyim. Mevcutta Amerika ve İngiltere vizelerim var. Altıncı kez şu an schengen aldım. Vizeyi aldığınız ülkeden ilk girişi yapın derler ya, şu anda planım değişti Almanya’ya fuara gitmem gerekiyor fakat Fransa’dan düzenli alıyorum yine ordan aldım. Defalarca alıp seyahat ettiğim için sıkıntı olmaz diye düşünüyorum önceden de gittim Almanya’ya zaten. Ne olur nolmaz diye birilerine sorayim dedim, bu yeni schengen vizemde Fransa’dan almış olmama rağmen planım değiştiği için Almanya’ya gidersem problem olur mu siz ne düşünürsünüz merak ettim.

  Sevgilerle teşekkürler,

  1. Selam Devran

   Sorun olacağını sanmıyoruz. Aktarmalı uçan herkes Schengen’e farklı bir ülkeden geriş yapıyor zaten. Ama en azından vizen bitmeden Fransa’ya bir gitmekte fayda var.

  2. Merhaba. Hangi ülkeden vize almışsak ilk olarak o ülkeye giriş yapmamız gerektiğini söylüyorsunuz ama ortada bir problem var. Temmuz ayının başında bir hafta süreyle Çekya’da bulunup ardından Macaristan’a geçmem gerekiyor. Macaristan’da da bir ay kalacağım. VFS Global’in verdiği bilgiye göre eğer Çekya dışındaki bir ülkede Çekya’da kaldığımız süreden daha fazla kalmamız gerekiyorsa bu durumda Çekya için vize başvurusunda bulunamıyoruz. Yani Macaristan’dan vize isteyeceğiz bu kurala göre. Sizin dediğiniz gibi olsa o zaman bizi Çekya’da havalimanından almamaları lazım. Çünkü Macar vizemiz olacak.

   1. Merhaba biz almazlar demiyoruz eğer o ülkeden alıp o ülkeye hiç giriş yapmaz iseniz vizeniiz usulsüz kullanmış olursunuz o ülke de size bir daha vize vermeyebilir demek istiyoruz. Fakat Almanya gibi bazı ülkeler var ki gıcıklık yapıp hiç almayadabiliyorlar garantisi yok. Ama sizin senaryonuzda bir sorun olmaz.

  3. Merhabalar,öncelikle tüm değerli yorumlara ilginiz alakanız için çok teşekkürler
   Ben en erken bir ay sonrası ya da daha ileri tarihli olabilicek 2 ay sürecek bir avrupa turu ve schengen vizesi düşünüyorum ve ilk yurtdışı seyahatim.Fakat şu an calışmıyorum
   En çok italya ve ispanya da kalmayı planlıyorum
   İtalya icin İata ile görüştüğümde çalışmadığım için sponsorun birinci derece aile yakını olmasının önemli olduğu ve maddi durumumum olsa bile iletilmesi gerektiği iletildi,süreç hakkında aile yakınının sponsor olamaması durumunu kanıtlayan bir durumla farklı bir sponsor iletebilecegim söylendi ve bunu ileten kişi pek güven vermedi.Şu an malesef birinci derece yaşayan aile yakınım yok ve eş ya da kardeş durumunda da sponsor iletemiyorum sadece farklı birini sponsor iletebilirim.Şu an üzerimde tapu olan yer mevcut ve banka hesabında belli bir miktar para var
   Sorum şu şekilde olacak
   Sizin deneyimlediğiniz ve ilettiğim bilgilere dayanarak daha kolay vize veren bir schengen ülkesi var mı?
   Ya da nasıl ilerlemem gerekir?
   Oldukça uzun oldu farkındayım:)
   Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim
   Esen kalın…

   1. Merhaba, ne yazık ki içinde bulunduğumuz koşullar olarak ülkece Schengen ülkeleri nezdinde hiçbir ülkeye güven vermiyoruz. Bu tip yaptırımlar bundan 2 sene önce yoktu ama artık katlanarak artıyor ret verme oranları. Yıllardır aynı kurumda maaşlı olsalar bile vize alamanayanlar gördük. O nedenle de açık konuşmamız gerekirse sizin de bu şartlarda istediğiniz sürelerde vize almanız biraz zor görünüyor. Hem ilk vizeniz hem çalışmıyorsunuz. Ret yemeyi ve paranızı geri alamamayı göze alarak başvuru yapmanızı ve 2 ay gibi uzun bir süreyi değil daha kısa süreli örneğin 1 haftalık bir seyahat yapmanızı tavsiye ederiz. Ülkenin durumu ortada, siz daha önce vize almamıssınız, çalışmıyorsunuz, size sponsor olacak biri yok ve 1 haftalık turistik bir seyahat yapmak yerine 2 aylık seyahat planlıyorsunuz. Böyle bir tabloda Schengen ülkesi olsanız siz ne karar alırdınız?

 27. Merhaba biz tur paketi olarak Balkan turu alacağız tur kapsamında Yunanistan ve Hırvatistan var. Tur ilk olarak Bulgaristan’dan başlıyor bu durumda bizim schengen vizesini Yunanistan’dan mı almamız gerekiyor ilk oraya gitmesekte? Ya da hiç gitmediğimiz halde Almanya ve İtalya vizesi alsak Bulgaristan ve Yunanistan için sorun olur mu?

 28. Merhaba, severek takip ediyorum ve çok yararlı bilgileriniz var. Herkese tek tek cevap verdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim. Biz Ağustos ayında İzmir Macaristan gidiş, 5 gece macaristan konaklama, sonra 4 gece viyana konaklama ve viyana izmir dönüş ucak bileti aldık. Haziran başında randevu alıp istanbuldan macaristan vizeye başvurmak istiyoruz. Hatta dilekçeyede hem o ülkere turistik gidip gelmek istediğimizi hemde macaristanda gerçekleşecek bir etkinliğe katılacagımızı bilertip alabilirsek etkinlik biletinide alıp evraklara eklemeyı düşünüyotuz. toplamda 9 gece 10 gün yapıyor. Macaristan vizede sıkıntı cıkarır mı yada seyahat planımıza göre verir mi acaba 🙂

  1. Merhaba güzel sözleriniz için çok teşekkür ederiz ancak bu kesin cevaplayabileceğimiz bir soru değil maalesef. Çünkü Schengen alabilmek için ekonomik durumunuza, çalıştığınız yere, daha önce Schengen almış olup olmadığınıza kadar pek çok etken var. Normal şartlarda almanız gerekir ancak biz de kesin bir şey diyemiyoruz.

 29. Kendi aracınızla seyahat edeceksek vize başvurusu sırasında yeşil sigorta istiyorlar mı?

  1. Elbette. İster kendi aracınız ister şirket aracı isterseniz arkadaşınızın vekaletnameli aracını kullanıyor olun her şekilde yaptırmanız gerekiyor.

   1. Yurtdışına çıkarken gümrükte istiyorlar ama vize evrakları arasında yazmıyor.

 30. Merhaba 21 kasim 27 kasim arasinda viyana gidis budapeste dönüş olarak ucak bileti ve otel rez.hazur ikisinde de 3 er gece konaklamali ama zor vize veriliyormus oncesi 15 mayista sakiz adasina 1 gunluk giris cikis yapsak sizce yunanistan diger geziyi de kapsayacak sekilde verirr mi 7 yil once italya 3 aylik vize vardi

  1. Merhaba Mayıs ayından Kasım ayına kapsayacak bir vize alabilir misiniz emin değiliz. İsterseniz bu planı Ağustos – Eylül gibi uygulayın Mayıs yerine. O zaman Kasım’ı da kapsayan bir vize almanız daha kolay olacaktır. Tabii ki yine de garantisi yok.

 31. Merhaba
  Yunan konsolosluğundan 30 gün geçerli 10 multi vize onaylandı(ilk shengen vizem)
  İlk olarak 1 gece samos giriş cıkışımız olacak
  Sonraki hafta 6 gece fransa seyahatimiz var
  Sorum şu bu vize süresi bittikten sonra tekrar yunan vize başvurusunda problem olur mu?
  Teşekkürler

  1. Merhaba hiçbir sorun olmaz zaten ilk Yunanistan’a giriş yapıyor olacaksınız.

   1. Merhaba
    Ben Yunan vatandaşıyım eşim üçüncü kez vize alıyor Yunanistan için bu son vize başvurusu aile vizesine başvurdu 3 yıl için Multi 90 gün olarak çıktı sorum şu 3 yılda 90 gün nedense bana az geldi bu 90 günü 3 yıl dolmadan mesela diyelim ki 2 yılda tamamladı tekrar vize alabilir mi yoksa bu 3 yıl illa ki geçmesi gerekiyor mu

    1. Merhaba 3 yılda 90 gün değildir o her 180 günde 90 olmak üzere 3 yıl içinde tekrar eden bir vizedir. Yani aslında 3 yıl içinde her 180 günde 90 gün kalma hakkı var eşinizin. Toplam 90 gün değil.

 32. Merhaba ben Hollanda icin schengen vizesi almak istiyorum vize şirketiyle bizzat görüştüm ilk alışımda 3-5 gün aralığında verecekklerini ikincisinde 30 günden fazla verebilme ihitmalleri olduğunu söyledi bu doğru mu cevaplarsnanız sevinirim

  1. Evet doğrudur ilk seferinizde az verirler vize aldıkça süre de uzamaya başlar.

 33. Merhaba,

  Öncelikle çok teşekkür ederim yönlendirici içerikleriniz için 🙂

  Sizlere birşey danışmak istiyorum.
  İlk schengen vizemi tek girişli olarak Yunanistandan aldım.
  Schengen bölgesine girişimi Yunanistandan yaptım fakat 1 gece konakladıktan sonra vize sürem kısa olduğu için başka yerleride görebilmek adına farklı schengen ülkesine geçtim ve bölgeden çıkışımda o ülkeden oldu.

  2. Schengen vizeme başvuracağım Yunanistan’dan sizce karşıma sorun olarak çıkma ihtimali var mıdır? Tecrübelerinize dayanarak cevap verebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba, Yunanistan’dan giriş yapıp Yunanistan’dan çıkmak durumunda değilsiniz bir kere usulüne uygun giriş yaptıysanız, ama oradan dönmediyseniz, bu sizin önünüzde engel teşkil etmez.

 34. merhaba, ben italyadan schengen vize basvurusu yapacagim. ancak bana verdikleri tarihle ucak biletim arasinda 11 gun var. en az 15 gun once basvuru yapin deniliyor genellikle. daha once de erasmus+ traineeship ile 3 aylik vizem vardi gectigimiz yaz yine italyadan vizem bulunmakta. bunlar goz onunde bulundurulur mu? sizce bir sıkıntı cikmadan ucus tarihime kadar vizem cikar mi? tesekkurler simdiden.

  1. Merhaba bizce vizeniz 1 hafta içinde sonuçlanır ancak yine de kesin bir şey diyemiyoruz tabii.

 35. Merhaba geçerli Shengen vizem var(giriş çıkış yaptım) şimdi Basel havalimanında Fransa kapısından giriş yapıp karayolundan araçla İsviçre gezisi yapmayı planlıyorum..Dönüşte tekrar Shengen bölgesinden (Fransa almanya vs) mi çıkmam gerekir yoksa Cenevre den çıkış yapanilir miyim

  1. Merhaba istediğinizden giriş çıkış yapabilirsiniz zaten daha önce giriş çıkış yapılmış bir Schgengen vizeniz varmış.

 36. Merhabalar, geçtiğimiz ay İtalya vize başvurum red geldi. Şimdi tekrardan başvuracağım ama Fransa ve Yunanistan arasında kararsız kaldım. Önceki vizem Alman ama oradan da korkuyorum yine red yerim diye. Sizce şu an nereden tekrardan başvurmalıyım? (Red yememin de hiçbir mantığı yoktu bütün belgeler para vs. tamamdı.)

  1. Merhaba isterseniz Yunanistan’dan başvurup Yunan adalarına 1 günlüğüne giriş çıkış yapın sonra da gideceğiniz yere gidin.

 37. Merhaba.
  Temmuz ayında aracım ile konaklayarak Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Avusturya ve Almanya seyahati yapacağım. Vize için hangi ülke konsolosluğuna başvurmalıyım. Ayrıca diyelim Schengen Bölgesine ilk Macaristan’dan girdim. O zaman dönüş için araç ile yine aynı yolu mu takip etmeliyim.
  Cevap için şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla,

  1. Merhaba en çok hangi ülkede kalacaksanız oranın konsolosluğuna başvuru yapabilirsiniz. Nereden başladıysanız oradan dönüş yapmak durumunda değilsiniz.

 38. Merhaba, 3 mayısta davetiye ile Almanya’ya gitmeyi planlıyorum. 1 hafta 10 günlük bir aile &akraba ziyaretim olacak. Fakat 6 aylık schengen vizesi verdiler diyelim. Ben 1 hafta 10 gün sonra döndüm. 2 ay sonra tekrar vizeyi yenilemeden bu verilen 6 aylık vizeyle gidebiliyor muyum? Yani 6 ay için de bir kaç kez giriş çıkış yapabiliyor muyum onu öğrenmek istiyorum. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba 6 ay içinde 10 gün gibi kısıtlamalar konmammışsa ve vizeniz multi özellikli çıkmışsa yani tek girişli çıkmamışsa yapabilirsiniz.

 39. Merhaba. İyi günler. Temmuz ayında 3 gün Paris, 6 gün İtalya olacak şekilde bir rota belirledim. İlk gireceğim ülke Fransa, daha çok kalacağım ülke İtalya olacak. Hangi ülkeden başvurmam gerektiğini öğrenmek için iki ülkenin aracı firmasına da mail attım. İkisi de daha fazla kalacağın İtalya dedi. Sizce Fransa girişimde sorun çıkarır mı? Ya da Fransadan başvur bence mi dersiniz? Şimdiden çok teşekkür ederim.

 40. Merhaba. 8-13 haziran tarihlerine amsterdam için eşimle bilet aldık. eşimin ilk schengeni olucak, amerika vizesi var hala geçerli olan. ben de daha önce macaristandan ilk schengenimi almıştım fakat pandemiden dolayı gidemedim. şuan hollandanın çok zor vize verdiğini duyuyoruz. fransa kolay veriyo dendi, biz de fransadan başvurup ordan hollandaya geçelim dedik. sizin öneriniz ne olur ?

  1. Merhaba eğer o şekilde bir duyum aldıysanız doğru olabilir ancak Fransa da çok kolay veren bir ülke de değil. Ayrıca Fransa’dan başvuru yapacaksanız da tatilinizi o şekilde belgelemeniz gerekir yani Fransa’da otel rez vs gerekir. Bizce siz Hollanda’dan alıp Hollanda rezervayonlarınızı gösterin. Öbür türlüsü için de turunuzu baştan yapılandırmanız gerekir. Bizim için vize konusunda Hollanda ile Fransa arasında pek bir fark yok.

   1. Fransada da 4-5 gün kalıcaktık. Fakat orası da zor veriyorsa anlamı yok. Peki yunanistan için düşünceniz nedir? Yunandan alıp vi kaç gün kalıp amsterdama geçebiliriz…

    1. Merhaba bizim deneyimimiz de o yönde. Yunanistan bu konuda daha eli açık. Dediğiniz gibi yapabilirsiniz tabii.

 41. Merhaba, geçen yıl italyadan tek girişli 1 haftalık bize almıştım şimdi de ispanya tatilim için vizeye başvuracağım. Parmak izi randevusuna bizzat gitmeme gerek olmadığını iletti vize danışmanı ama gitmemem vizeyi olumsuz etkiler mi emin olamıyorum. Gitmek zorunlu değil ama yine de parmak izi randevusuna bizzat gitmeli miyim? Teşekkürler 🙂

  1. Merhaba parmak iziniz alınacak o noktada nasıl gitmemezlik yapabilirsiniz tam anlayamadık mutlaka gitmeniz gerekiyor ancak geçen sene Schengen’e başvurduysanız ve o sıra parmak iziniz alındıysa en az 1 sene tekrar alınmasına gerek kalmıyor belki onu demek istemiştir danışmanınız.

 42. Merhabalar
  02.04.2023 te Macaristan gideceğiz vizemizi aldık ancak bir kaç ülkeyi gezip çıkışımızı İtalya dan yapmak istiyoruz. Hangi ülkelere nasıl gideceğimiz belli olmadığı için bunu vize başvurusunda belirtmedik. Dönüşümüz İtalya dan olsa bu sonraki vize başvuruları için güvensizlik oluşturur mu ? Şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba ilk girişi Macaristan’dan yaptığınız sürece hangi ülkeden çıkış yaptığınızın pek bir önemi yok.

 43. Merhaba öncelikle bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Benim bir sorum olacaktı. 7 Haziran da İtalyaya gideceğim . 10 günlük bir tatil planı yaptık İtalya dışında Paris Barselona’ya da gideceğiz. Girişi italyadan yapacağımız için vize randevusunu 9 Mart da idata dan oluşturduk . İtalya uçak biletini aldık fakat dönüş biletini henüz almadık . Vize evrakları için dönüş biletini göstermem gerekir mi ? Dönüş ü İtalya dışında bir ülkeden göstermem sorun olur mu ? Örneğin dönüşü Barselona dan yapsam italyadan Barselona’ya nasıl geçiş yaptığımı da göstermemiz gerekir mi ? Cevaplayabilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba dönüşünüzü başka ülkeden yapabilirsiniz, dilerseniz o tatilinizin de konaklama rezervasyonlarını vs belgelerinizin arasına koyun ki konsolosluktaki görevli seyahat planınızı daha net görebilsin. İki ülke arasında nasıl geçiş yapacağınız çok da önemli değil ancak varsa o bilgileri de ekleyebilirsiniz.

  2. Merhaba Schengen vizem var fakat 11 Nisan’da bitiyor yunan konsolosluğu‘ndan almıştım giriş çıkış yaptım 17 Nisanda Tatilim başlıyor
   Tekrar Yunan adaları ve İtalya’ya gitmek istiyorum. Aradaki süre çok kısa olduğu için vize sürem dolmadan tekrar vizeye başvurabilir miyim?
   Bir diğer sorum ise Pasaportumun süresi eylülde bitiyor o yüzden yeni pasaporta da başvurdum bu yeni pasaportla birlikte vize sürem bitmeden tekrar vizeye başvurabilir miyim?
   Ve eski pasaportum da aktif olacak mı?

   1. Merhaba, süresi yakında dolacak olan vizeniz varsa yeni vize başvurusunda bulunabilirsiniz yeni pasaportunuzla.

 44. Merhabalar.
  Ben yaz tatilinde temmuzda İtalya’ya gitmek istiyorum. Şu an Mayıs sonuna kadar vizem var. Uzatmak için tekrar başvuru yapacağım ancak İtalyaya direkt uçuşların ücreti çok yüksek olduğundan önce Cenevreye gidip bir gece kalıp oradan İtalyada 7-8 gün planlamaktayım. İsviçre’ye başvurduğum takdirde bizim ülkemizde bir gece italyada 7 gece kalıyorsun oradan başvurmalısın gibi bir red alma şansım var mı? Yoksa memurun insiyatifine bağlı onay alabilir miyim?

  Teşekkürler.

  1. Merhaba siz İsviçre’den başvuruyorsanız dediğiniz gibi en çok gün orada kalıyor olmanız beklenir ve dediğiniz gibi soru işaretleri yaratabilir. İsterseniz tatilinizi İsviçre daha uzun şekilde başvuru yapın. Vizeyi aldıktan sonra planlarınızı değiştirmiş olabilirsiniz.

 45. Merhaba,

  Tecrübenize dayanarak bir soru sormak isterim.:) 15martta 6 aylık italya vizem bitiyor ve Nisan gibi de yeni bir seyahat planlıyoruz. Dolayısıyla aradaki kısa süreden dolayı vize bitmeden başvuru yapmamız lazım. Aktif bir vize olması sorun yaratır mı? Muhtemelen başvuruyu Yunanistan’dan yapacağız. Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba, bir Schengen vizeniz henüz bitmeden, başka bir Schengen ülkesinden vizeye başvurabilirsiniz.

 46. Merhabalar. Mart ayı içinde gidiş dönüş toplam 7 gece 8 günlük Viyana seyahat planımız mevcut. Bu sürenin 3 gününü Budapeşte’ye de ayırmak istedik. Sorumuz şu: 3 günlük Budapeşte’ye yaptığımız otel rezervasyonunu da Avusturya vize başvuru evraklarımıza eklemeli miyiz sizce? Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba göstermek durumunda değilsiniz hatta sadece Viyana’da kalacak olarak başvurmanız daha sağlıklı olur.

 47. Merhaba,
  6 ay süreli ve 90 günlük Multi schengen vizem var. İtalyadan aldım schengeni ve Kasım ayında da İtalya’ya bir hafta süre ile giriş çıkış yaptım. Bu schengen ile direkt uçuş ile Belçikaya gitmeyi planlıyorum. Belçikaya direkt bu vizeyle girmemde herhangi bir sorun var mı?
  Çok teşekkürleerr

  1. Merhaba bir kere İtalya’ya giriş çıkış yaptıysanız dilediğiniz gibi başka Schengen ülkelerine veya Schengen vizesi geçerli olan ülkelere gidebilirsiniz.

 48. Merhaba ben gri pasaport ile hollandaya gittim Erasmus olduğu için vize çıkarmamıştık ben yine hollandaya veya farklı bir Avrupa ülkesine gitmek istediğim zaman bordo pasaport ile vize almam gerekiyor daha önce yurt dışına çıkış yaptığım için vize vermeleri kolay olur mu alabilir miyim yani?

  1. Merhaba bir kez gri pasaport ile çıktığınız için kesin vize alırsınız veya kolay alırsınız diyemeyiz çünkü yeşil pasaport ve gri pasaport süreçleri vize süreçlerini içermediği için konsolosluğa bir sizin güvenilir olduğunuza dair bir fikir vermez. Ne kadar çok bordo pasaport ile alınmış vizeniz varsa o kadar güvenilirsiniz konsolosluk açısından.

 49. Merhaba öncelikle, benim önce Bulgaristan sonrasında da İtalya’ya gitmek gibi bir planım var. İtalya’dan alacağım vize ile Bulgaristan’a giriş yapabilir miyim ? Çünkü bildiği kadarıyla Bulgaristan Schengen vermiyor.

  1. Merhaba dediğiniz gibi Bulgaristan Schengen vermediği için geçerli Schengen vizeniz varsa giriş yapabilirsiniz.

 50. Merhaba, 26 Şubat tarihinde biten bir Polonya vizem var. Erasmus öğrencisiyim ve dönem uzatiyorum. İkinci dönem 20 Şubatta başlıyor ancak bana temmuz ayına kadar vize gerekli. Vfsglobal bana en erken 27 Şubatta başvuru yapabileceğimi söylüyor. İstanbul şubelerinde randevu yok ve Ankara Şubesinden de sabahtan sıraya girerek alabilirmişim. İstanbul’da 1-2 hafta Ankara’da 3-4 hafta sürüyormus gelmesi. Ancak zaten dönem başladıktan 1 hafta sonra başvuruyorum. Okulun ilk ayını kaçırmamak için ne yapmam gerekir?

  1. Merhaba valla biz de bu konu hakkında ne yapabilirsiniz yeterli bir bilgiye sahip değiliz. Keşke baştan yarım dönem yerine tam sene gitmeyi seçseymişssiniz Erasmus’a 🙁

 51. Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.

  Tecrübenize dayanarak bir sorum olacak. Mart ayında Fransa + Belçika seyahati planlıyorum. Uçak biletleri ve ülkelerarası aktarma bileti alındı. İki ülke için otel rezervasyonları yapıldı.
  İlk Schengen başvurum olacak. İki ülkede de kaldığım günler eşit gibi, saat hesabı yaparsak Fransa öne geçer. İlk giriş de olduğu için Fransa’dan başvuru yapacağım, fakat bulunduğum şehirde asla randevu açılmıyor.
  Bu durumda sizce İstanbul veya İzmirde randevu açılırsa Fransaya oradan başvurmak, Belçika üzerinden başvuru yapmak veya tur şirketlerinden vize hizmeti almaktan hangisi mantıklı olur?

  1. Merhaba bizce en mantıklısı yine Fransa’dan başvuru yapıp vize işlemleri için bulunduğunuz şehirden vize başvurusu aldığınız şehre gelmek olur. Eskiden olsa Belçika’dan alın derdik ancak artık vize almak biraz zorlaştı. O nedenle de siz kitabına uygun gidin deriz.

   1. Tekrar merhaba,

    Öncelikle teşekkür ederim.

    Başvuru sürecinde pek çok yerdeki yorumlardan faydalanmıştım. Okuyanlar için ben de sürecimin sonunu not düşmek istedim.

    İkametim Ankara’ydı, İstanbul’a randevu alıp gittim ama ikametim ve işyerim Ankara olduğu için belgeleri almadılar. Çağrı merkezi ile görüşün isterseniz dediler, tabi ki bi şey değişmedi, başvuru ücretim de iade olmadı.

    Tekrar randevu bakmaya başladım, kısa dönem – standard asla açılmıyordu. Kısa dönem – tourism olarak aradım. Mart başı gözüküyordu o da, sonra birkaç gün kala 15-16-17 Şubat için baya bi randevu açıldı birden. 15’inde başvurumu tamamladım ve 27’sinde de 30 gün multi vizem yola çıkmıştı.

 52. Merhaba sevgili biz evde yokuz ailesi.
  Bebeğinizle size bol bol gezi dilemekle birlikte vize sürecine dair yorumunuzu almak isterim.

  2 yıldır özel sektörde çalışıyorum. Banka hesabımda belirli bir birikim var. Daha önceden schengen almıştım interrail sebebiyle. Yalnız pasaportumda bu schengen aldığım ülkeye giriş ve çıkışım bulunmamakta. Ülkeye giriş yaptığımı interrail biletindeki damgayla kanıtlayabilirim sadece. Bunun problem yaratmasından endişe duymaktayım. 2023 Bahar sonunda Yunanistan’a bir tatil planlıyorum ve bu sefer yunan konsolosluğuna başvuracağım.

  Buna ek olarak bu kadar zahmete giriyorsam bari multi giriş alabileyim diye düşünmekteyim. Henüz planlamadığım bir tatilin daha rezervasyonunu yaptırmamı ve göstermemi önerir misiniz?
  Yoksa sadece mevcut yunanistan tatilime dair gerekli evrakları toplayıp başvurmamı mı önerirsiniz?

  Teşekkürler 🙂

  1. Merhaba size şunu söyleyebiliriz ki Yunanistan ilk vizenizde size zaten tatiliniz boyunca veya 3 aydan fazla vize vermez gibi geliyor bize tecrübelerimize dayanarak. Yani size multi verilse bile en fazla 3 ay verilir. O arada tekrar çıkıp çıkmamak sizin ekonomik durumunuza bağlı tabii. O nedenle de söyle düşünmeniz daha doğru olur. 3 aylık alsam ve multi olsa ben o 3 ay içinde yurt dışına çıkar mıyım çıkmaz mıyım. Çıkmaz gibi görünüyorsam henüz planlamadığım bir tatilin daha rezervasyonlarını yapmam mantıklı mı?

 53. Merhaba. Almanya için bilet aldık vize başvurusunda bulunacağız ikinci vizemiz olacak. Almanya Hollanda Fransa planlıyoruz. Seyahat belgelerinde Almanya dışındaki ülkeleri de gösterirsek otel rezervasyonları dışında uçak bileti otobüs bileti de göstermek gerekir mi? Seyahat planını sadece Almanya’da göstermek daha mı mantıklı olur? Şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba bizce sadece Almanya’da olacakmışsınız gibi başvuru yapsanız yeterli olur.

 54. Merhaba, İtalya vizesi aldım 10 günlük tek giriş verdiler, ilk İtalyaya girip farklı ülkeden çıkış yapabiliyor muyum?

  1. Merhaba direkt İtalya’ya girip başka bir Schengen ülkesinden çıkış yapabilirsiniz.

 55. Merhaba,

  22 şubatta başlayacak 6 aylık multi bir italya vizem var. Ancak 17 ocakta iş sebebiyle ispanyada olmam gerekiyor. İspanya’ya vize başvurusunda bulunacağım. Herhangi bir problem olur mu?

 56. Merhaba. 6 aylık çoklu Fransa Schengen vizemiz var. İlk seyahatimizde Fransa’dan giriş yapıp Almanya’dan çıkış yapmayı planlıyoruz. Bu durum ilerleyen süreçlerdeki vize başvurularında olumsuz bir etki yaratır mı. Kısaca ilk seyahatimizde vize aldığımız ülkeye giriş-çıkış yapmak önemli mi, yoksa sadece giriş yapmak yeterli midir?

  1. Merhaba sadece giriş yapmış olmanız yeterli aynı ülkeden çıkış yapmamış olmanız vizenizi usulsüz kullandınız anlamına gelmez.

 57. Merhabalar memur olan eşimle birlikte balayı için Yunanistan shengen vizesi alıp Yunanistan’ı gezdikten sonra bir hafta da İsviçre’de tatil yapmak istiyoruz. Yunanistan üzerinden İsviçre’ye gitmemiz durumunda reddedilme ihtimalimiz var mıdır ?

  1. Merhaba yeterli süreli vize aldıysanız ve Yunanistan’a da giriş çıkış yaptıysanız bir sorun olmayacaktır.

 58. Merhaba ilk kez vize başvurunda bulunacağım. Almanya’ya Mayıs ayı için biletim var. Uzun ve multı girişli vize istiyorum. Sizce Almanya’ya mı başvurmalıyım yoksa farklı bir ülkeye bilet alıp oradan mı basvurmalıyım. Sağlıkcıyım.
  Teşekkür ederim

  1. Merhaba direkt olarak Almanya’ya gidecekseniz Almanya’ya başvurmalısınız ancak ilk vizede size ne uzun ne de multi verilir. Yani biraz daha gerçekçi olmalısınız. Almnaya söz konusu ise bugünlerde vize almak bile çok zor. Farklı bir ülkeden başvuracaksanız da önce o ülkeye giriş çıkış yapmış olmanız beklenir. Ayrıca o ülkenin vize verirken de size Mayıs ayındaki Almanya seyahatinizi kapsayacak uzunlukta vize vermeme durumu var. O zaman bütün çabanız boşa gitmiş olur. Çünkü bu sizin ilk vizeniz hiçbir konsolosluk uzun vize vermez ilk seferde.

 59. Merhaba, schengen vizem 23 ocakta bitiyor. Bitmeden 19-22 ocak arasına bir de viyana gezisi yapalım istedim ayarladım. Sizce bitişine çok az kaldığı için sıkıntı yaşar mıyız? Geri ödemesiz uçak biletlerimiz mevcut ama aklıma takılıyor, böyle bir tecrübesi olan sıkıntı yaşayan/yaşamayan var mı merak ettim. Sevgiler

  1. Merhaba vizenizin son gününe kadar kalma hakkınız var sıkıntı olacağını sanmıyoruz.

 60. Merhabalar
  Nisan ayı için Hollanda giriş Almanya çıkış 10 günlük bir uçak biletim var. Daha önce almanyadan 1 aylık ( 1 ay kalıp dönmüştüm), yunanistandan da 45 günlük vizelerim vardı bununla da Yunanistan ve İtalyaya gitmiştim. Şimdi Almanyadan başvurup şubat ayına da bilet alıp şubat ve nisan biletlerimi gösterip mi başvurmalıyım yoksa yunanistan a mı başvurmalıyım (oraya öncesinde giriş çıkış yaparak tabi) kararsız kaldım siz ne önerirsiniz

  1. Merhaba Almanya şu sıralar çok sıkıntılı herkese ret veriyor. O nedenle işinizi garantiye alıp bizce Yunanistan’a başvuru yapıp Nisan’da Hollanda ve Almanya seyahatleriniz olduğunu belgeleyin. Böylece size en az 3 aylık vize versinler. Sonrasında ilk Yunanistan’a giriş çıkış yapın. Sonrasında dilediğiniz gibi seyahat edin deriz. Şu sıralar en rahat Yunanistan’dan almak çünkü.

 61. Yeşil Pasaport sahibiyim. Bu sene Schengen bölgesine 5 Temmuz tarihinde girip 11 Temmuz tarihinde çıktım. Daha sonra tekrar 19 Ağustos tarihinde girip 21 Ağustos tarihinde çıktım. Son olarak 5 Ekim tarihinde girdim ve 21 Aralık’ta çıkacağım. Birinci sorum 180 gün içindeki 90 günlük hakkım ne zaman yenilenir? İkinci sorum ise 21 Ocak tarihinde tekrar Schengen bölgesine girebilir miyim? Girersem ne kadar süre kalabilirim? Hesapladım ve 9 gün kalabileceğim çıktı ama emin olamadım.

  1. Merhaba hesaba göre sizin 2 günlük hakkınız kalmış 180 gün kuralına göre. 5 Temmuz yani ilk çıkışınızı baz almanız gerekiyor 180 gün sayarken. Tekrardan 180 günde 90 gün hakkınız Mart ayında başlıyor. Buradan kendiniz de hesap yapabilirsiniz. 5 Temmuz’dan başlayarak ekle diyerek tüm giriş çıkış tarihlerinizi girin ve hesaplaya basın: https://www.schengenvisas.com/tr/schengen-hesaplayici/

 62. Merhaba;

  Fransaya turistik seyahat için 16.11.2022 tarihine randevu aldım.Fakat işimden dolayı seyahatimi Şubat ayına ertelemem gerekiyor.Ödememi geri alamayacağım için randevumu iptal etmek istemiyorum. 16’sında randevu işlemimi yapıp vize tarihimi Şubat ayına isteyebilir miyim?

  1. Merhaba, planlanan seyahat tarihinden 6 ay öncesinde Schengen vizesi için başvuru yapabilirsiniz.

 63. Merhaba,
  Slovenya vizemin bitiş tarihi 1 şubat ve benim dönüş uçağımda 1 şubatta Bu durumda uçuşun iptal olması gibi bir durum olursa risk almış olur muyum ülkeyi terk etmediğim için, yoksa uçuş iptali gibi durumlar için bir muafiyet var mıdır? 1 gün önceye alıp sağlama mı almalıyım

  1. Merhaba bizce tam gününde değil 1 gün öncesinde çıkış yapmış olun. Oldu da öyle bir durum olursa yaptırımları çok olumsuz olur.

 64. Merhaba, şubat ayında Fransa için gidiş geliş biletim var. Fransayı gezip görmek istiyorum. Yani gidiş amacım iş ya da profesyonel değil. Turistik bir gezi yapmak istiyorum. Vize başvurusunda randevu almak isterken short term, long term, vs. diye seçenekler çıkıyor. Sadece 1 hafta gideceğim için short term’ü seçiyorum. Fakat sonrasında bir alt kırılım daha oluyor ve başka seçenekler de çıkıyor. Short term’ün altında short term standard ve tourism de dahil olmak üzere farklı seçenekler çıkıyor. Diğerlerini eleyebiliyorum fakat short term standard ve tourism arasında hangisini seçmem gerektiğini bilemedim. Sadece Ankara başvurularında böyle. Kalan illerde tourism seçeneği yok. Short term standard seçeneği var. Kafam karıştı acaba hangisini seçmem gerekiyor? Lütfen yardımcı olabilir misiniz?

  1. Merhaba eğer tourism diye bir seçenek veriyorsa sizin de amacınız turizm olduğundan onu seçmelisiniz.

  2. Merhaba, başvuruyu tamamlayabildiniz mi acaba? Her ne kadar halen randevu günü bulamasam da sorduğunuz hususa ben de takılmış bulunmaktayım. Siz nasıl ilerlediniz acaba?
   Teşekkürler

 65. Merhaba,

  Ispanya, Barcelona’ya bir gezi planliyorum . Ancak Ispanya icin randevular 2 ay boyunca dolu. Italya, Roma icin schengen vizesi alip, 1 gece kalip sonra Barcelona’ya gecip 5 gece kalmak istiyorum. Vize aliminda bu bir sikinti cikarir mi?

  1. Merhaba İtalya’dan vize alıp İtalya’dan giriş çıkış yaptığınızda bir sorun çıkarmaz ilerideki vize alımlarınızda.

 66. Merhaba görme engelliyim ve görme oranım hiç yok. 28 Eylül tarihinde ben ve bana refakat edecek olan arkadaşım ile Hollanda vizesi için başvuru yaptık. 20 Ekim 30 Ekim tarihleri arasında 10 günlük bir seyahat planladık. Öncesinde arkadaşımın sonucu çıktı ve red aldı sonrasında ise benim sonucum çıktı ve banada red verdiler. Bir holding de insan kaynakları uzmanı olarak görev yapıyorum, gerekli şirket evraklarını eksiksiz fazlasıyla dosyamıza ekledik. İçerisinde engelli raporum, şirketin onay izin belgesi ve tekrar işe döneceğime dair belgeler de mevcuttu. Arkadaşım bana refakat edeceği için ben ona sponsor olmuştum. Ben 2 ve 13üncü maddelerden, arkadaşım ise 2 3 13 den ret yedik. Çok acı verici. Ne yapacağımızı şaşırdık. Karara itiraz etmek uzun süreceği için yanaşmadık pek. Tekrar örneğin daha kolay vize veren bir ülke varsa oradan başvuru yapmalımıyız sizlerin fikri nedir. Bu arada siteniz çok güzel, bir görme engelli olarak voiceover ile çok rahat gezinebiliyorum teşekkür ederim kendi adıma.

  1. Merhabalar öncelikle yaşadığınız talihsizliğe çok üzüldük. Ne yazık ki şu sıralar böyle durumlarla çok fazla karşılaşıyoruz, ülke olarak içinde bulunduğumuz şartlar o kadar kötü ki konsoloslukların geri döneceğimize dair inançları sıfır artık. Çünkü vize aldıktan sonra durumu o kadar süistimal eden vatandaş var ki onlara da hak vermemek elde değil. Hollanda, Almanya ve Fransa şu sıralar vize konusunda en katı ülkeler. Yunanistan bu konuda biraz daha ılımlı çünkü adalara giden Türkler onlar için çok önemli bir gelir kapısı. O nedenle bir de Yunanistan’dan (Tabii vizenizi doğru kullanıp Yunanistan’a da giriş yaparak) şansınızı deneyebilirsiniz. Bu arada sitemizi beğenmenize de çok sevindik :))

 67. Merhaba, Bilgi amaçlı yazıyorum. İsveç Shengen vizem (13.madde Ülkeyi terk edeceğim hakkında makul şüpheler var. ) red edildi. Açıklamalı red yazısında önceki Shengen vizelerimin bir öneminin olmadığı, eşimin AB vatandaşı olmasının bir önemi olmadığı, ülkemizin ekonomik olarak çok kötü durumda olduğu, TL nin USD ve EUR karşısında aşırı değer kaybettiğini bu nedenle dönmeyeceğimi yazmışlar.

  Başvuru bilgilerim şöyle;
  * 2018 ve 2019 yıllarında Shengen vizelerimle 2 defa Avrupa seyahatim oldu. Gününde girdim-çıktım.
  * Eşim AB vatandaşlığı var. Onunla birlikte seyahat edeceğim.
  * Evim ve arabam var. Bankada 35 bin TL vardı.
  * 8 yıldır Vizesine başvurduğum ülkenin dünya markası bir mobilya perakende şirketinde beyaz yaka olarak çalışıyorum.
  * Uçak biletlerim gidiş-dönüş ön ödemeli/geri ödemesiz var.
  * Otel konaklamama ait ön ödemeli/geri ödemesiz olarak rezervasyonum var.
  * İsveç’te tren biletim ön ödemeli/geri ödemesiz olarak biletlerim var.
  * 4 yaşındaki kızım ülkemde kalacak. Dolayısıyla onun için geri dönmem gerek bunu da yazdım.

  1. Merhaba, gerçekten ülkemizin içinde bulunduğu durum çok kötü. Geçmiş olsun diyoruz. Umarız bu sıkıntılı süreç yıllar sürmez.

 68. Merhabalar paylaşımlarınızı beğenerek takip ediyorum.
  6 aylık Fransa vizem mevcut. Şu anda Marsilya giriş Barselona çıkış şeklinde biletleri aldım.
  Marsilya 1 Barselona 2 gece kalacağım gişe memuru açısından bu sorun olur mu? Yoksa oteli 2 gece şeklinde değiştirmem mi gerekir?

 69. Merhaba , kasım ayı içim benelüx Paris turu satın aldım. Vize işlemlerine başlayacağım Belçikada 2 gün hollanda 2 gün Fransa’da 3 gün kalacağım. En çok kalacağım ülke Fransa olduğu için oradan almamı söylediler fakat vize dilekçesi yazarken tur tarihini mi yazmam gerek yoksa sadece Fransa’da kalacağım günleri mi belirtmem gerek ? Yani tur programı 12-18 kasım fakat Fransa da son 3 gün kalacağım için 15-18 tarihler arasında mı orada bulunacağımı belirtmem lazım ?

  1. Merhaba, bizce tur tarihlerinizi, turun detaylı programını belirtmeniz daha iyi olur.

 70. Merhabalar,

  Güzel bilgiler için çok teşekkürler.

  Büyük ihtimalle daha önce sorulmuş olabilir ancak baktığım kadarıyla göremedim.
  Aralık ayında kardeşimi ziyaret için davet mektubu ile Belçika’ya başvuracağım. Bunun dışında Mart 2023’te Almanya’ya turistik için seyahat planım var, biletleri aldım 🙂

  Vize başvurusu sırasında bu biletleri sunmam bir avantaj sağlar mı yoksa karıştırmış olur muyum?

  Teşekkürler & Sevgiler,
  Buse

  1. Merhaba, iki seyahatinizin arasında 1 ay kadar bir süre olsa işe yarar derdik ancak 4 ay çok fazla bir süre bu konu hakkında kesin konuşamayız ne yazık ki.

 71. Merhaba, shengen multi vizem 1 aylık olarak hollanda dan verildi, hollandadan ilk girişi yapacağım ancak oradan kaldıktan sonra fransaya geçmeyi planlıyorum, dönüşümün fransa dan olması pasaport kontrolünde sorun yaratır mı? Hollanda dan dönmek zorunda mıyım?Vizeyi alırken boyle birşey belirtmemiştim.

 72. Merhabalar, schengen vizesinin bitmesine 2 hafta kala Hollanda’ya gideceğiz. Schengen’in bitim gününden önce döndüğümüz sürece, giriş tarihinin bitiş tarihine yakın olmasıyla ilgili bir sorun/kural bulunmamakta değil mi?

 73. Merhaba eşim ve iki çocuğumuzla birlikte kuzenimden gelen davetiye vizesi ile Almanya’ya gitmek için vize randevusu aldık ilk defa başvuruyoruz. Ben kamuda işçiyim eşim özel bir firmada yıllardır çalışıyor. Evimiz ve arabamız mevcut bankada 30.000 kadar paramız var ve çocuklardan birisi okula gidiyor. Evrak bilgilerinin hepsini fazlasıyla arştırdım tek başıma başvuru yaparsam red oranım nedir sizce ve masraflar için kuzenimi mi sponsor göstereyim bankadaki hesabımız yeterli mi yoksa?

  1. Merhaba, Almanya için ne desek boş çünkü çok fazla kesin vize alır dediğimiz kişiye ret veriyor bu aralar. O nedenle kesin bir cevap veremiyor ancak kendi kendinize başvurmanızda ve kendi sponsorluğunuzu üstlenmenizde bir sakınca görmedik yazdıklarınıza istinaden.

 74. Merhaba. Ben öğrenciyim ve 7 Şubat ila 16 Şubat arası Almanya’daki teyzemi ziyaret etmek ve bu süre zarfında turistik amaçla da Almanya’da ayrıca fırsat olursa diğer Avrupa ülkelerinde de (Paris ve Amsterdam) bulunmak istiyorum. Uçak biletimi aldım (Düsseldorf gidişli ve Münih dönüşlü). Masraflarımı ise babam karşılayacak. Kendisi ticaretle uğraştığı için hesabında sürekli yüklü miktarda para oluyor (En az 20.000 TL) . Teyzemden de davet mektubu isteyeceğim ancak masraflarımı o karşılamayacak. Bu durumda davet mektubunda teyzemin de gelir belgesi olması gerekiyor mu? Ayrıca turistik amaçla da bulunacağımdan tam olarak hangi tür vize tipine başvurmam lazım? Sonuçta iki amaçla da gideceğim ancak vizemin daha uzun olmasını istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba 90 günden kısa kalışlar için zaten tek bir vize tipi var o da C tipi Schengen. D tipi uzun süreli eğitim nedeni olan kalışlarda alınıyor. Yani sizin durumunuda 2 farklı tip durumu yok. Multi girişli c tipi Schengen alacaksınız. Teyzenizin Almanya’daki belediye binasına gidip bir belge alması gerekiyor fakat gelirini belgelemesine gerek yok.

 75. Merhaba, öncelikle tüm bilgiler için çok teşekkürler.
  Ben ise şunu soracaktım; İspanya seyahati için vizem varken yolculuk için herhangi bir schengen üyesi ülkeden aktarma yaparak uçarsam aktarma yaptığım ülkeden transit vize almam gerekir mi? İspanya vizem transit geçişe imkan verir mi, Üükeden ülkeye fark ediyor mu yoksa tüm schengen ülkeleri için ortak bir cevap var mıdır? Çok teşekkürler.

  1. Merhaba, geçerli bir Schengen vizeniz varsa İngiltere dışında sorun yaşamazsınız. İngiltere’den aktarma yapacaksanız onun ayrı transit vizesine başvurmanız gerekir.

 76. Merhaba,
  Ben Italya vizesine başvuracağım fakat 2 ay önce yeni bir işe başladım. 3 aylık maaş bordromu 1 ay eski iş + 2 ay yeni işten göstersem sorun olur mu sizce?
  (Not: 3. aylık maaş bordromu bekleyemeyeceğim.)
  Banka hesabımdaki paramı ve üzerimde olan arabamı göstereceğim. Diğer bütün evraklarım da tam.
  Cevabınız için teşekkür ederim şimdiden.

 77. Merhaba 37 yasindayim bekarim pandemiden beri calismiyorum fakat 2.universiteye kayit yaptirdim babam yesil pasaport sahibi ve onu referans gostererek barselonaya Tur’la gitmeyi planliyorum hesabimda iyi miktarda param var vizem cikar mi ? Yanitlarsaniz cok mutlu olurum tskrler.

  1. Merhaba, turistik amaçlı turla giderseniz alırsınız. Özellikle de turların zaten kendi müşterilerine vize hizmeti bulunuyor. Siz belgelerinizi onlara veriyorsunuz onlar sizin adınıza başvuru yapıyor. O şekilde işleyen bir turla giderseniz daha da rahat edersiniz.

   1. cevabınız için teşekkür ederim turda ki vize danışmanıyla konuştuğum da 25 yaş üzeri ssk si işlemeyen ve bu yaşta ailesini referans gösteren kişilere vize çıkmasının nerdeyse imkansız olduğunu söylediler bu konuda ki düşünceniz nedir ?

    1. Tekrar merhaba, eğer öyle dedilerse doğrudur çünkü şu sıra Avrupa çok sıkı tutuyor kapılarını. Türklerde oraya gidip yerleşme potansiyeli gördüğü için önlem alıyor. Eğer bundan 15 sene önce olsaydı her sey daha kolaydı. İçinde bulunduğumuz ekonomik şartlar bizi güvensiz bir ülke konumuna getirdi ne yazık ki 🙁

 78. Merhabalar, şubat ayında Fransa varışlı Hollanda dönüşlü 6 günlük bir seyahat planladım uçak biletlerimi de aldım. Fakat nerde ne kadar kalacağımı henüz belirlemedim. Acaba vize alma kolaylığı açısından İtalya’daki arkadaşımdan davet mektubu ile schengen vizesi alsam olur mu yoksa direkt fransa’dan mı almalıyım? Sizce hangi yol daha garanti?. Ayrıca öğrenciyim ve 1 yıl önce daha önce eğitim amaçlı schengen vizesi almıştım. Şimdiden teşekkür ederimm 🙂

  1. Bizce ilk gireceğiniz ülke olan Fransa’dan almalısınız. İtalya tatil planında yoksa hiç karıştırmayın deriz.

   1. Merhaba Yunanistan schengen vizesi için biletimi rezervasyon yapıp göstermek istiyorum sorun yaratır mi acaba ?

 79. Merhabalar Ocak 2023 için avrupa gezisi planladım. Viyana ile başlayacağım ve vize başvurum da oradan olacak fakat dönüş biletim Basel üzerinden. Başvuru sırasında bu durum sorun yaratır mı?

 80. Merhabalar, 15 günlük bir İtalya sonrasında da 4 gün Belçika 1 gün Amsterdam olacak şekilde bir gezi planlıyorum. Vize başvurusu sırasında Belçika ve Amsterdam için uçak bileti-konaklama belgelerini göstermem gerekiyor mu ? Dönüşü de İtalya’dan yapmayı planlıyorum.
  Ayrıca dönüşün İtalya’dan değil de Belçika’dan olması vize başvurusu sırasında sıkıntı çıkarır mı ? Belçika’dan da ayrıca bir başvuru yapmam gerekiyor mu ?

  1. Merhaba en iyisi başvurunuzda hepsini detaylandırın ki sadece 15 gün İtalya verilmesin size. Sonrasında başka yerlere de gideceğinizi ve onların uçak biletlerini de ekleyin.

 81. Merhaba. Yunanistan multi vize mevcut fakat Bulgarstan’a giriş yapmak istiyorum Yunanistan’a girmeden. Bu mümkün mü yoksa illa ki Yunanistan’a giriş yapmak mı gerekli? Teşekkürelr.

  1. Merhaba sonrasında Yunanistan’a da gidecekseniz ilk Bulgaristan’a da girip çıkmanızda bir problem olmaz.

 82. Merhaba ben şengen vizesiyle Yunanistan’a gideceğim yaşım reşit değil ama ablamla seyahat edeceğim aynı zamanda muvafakatname aldım kız kardeşim benle gitmeden önce bir kaç kez Yunanistan’a gitmişti kız kardeşim hep davetiye kullanarak gitti davetiyeyi gönderen kişi yunan vatandaşı Türk değil ben de vize yerine davetiye göstersem aynı kişiden sorun yaşar mıyım ?

  1. Merhaba, ablanız sorun yaşamadıysa size de seyahatinizde sponsor oluyorsa yaşamazsınız.

 83. Merhabalar. 13 Eylül 2022’ye kadar geçerli Fransa çok girisli vizem var fakat Covid pozitif olduğum için tura katılamadım. Artık Fransa’ya gitmek istemiyorum ama Fransa’ya giriş yapmadığım için diğer ülkelere giremiyorum diye biliyorum. Benim sorum şu; Fransa vizemin geçerlilik süresi bitmeden başka bi ülkeden, örneğin Almanya’dan Schengen vize basvurusu yapabilir miyim? Teşekkürler

  1. Merhaba Fransa Schengen’iniz ile başka ülkelere giremezsiniz gibi bir durum yok girebilirsiniz ancak bir daha Schengen vizesi alırken sizin Fransa’dan alıp Fransa’ya hiç gitmemiş olmanız hanenize eksi puan yazar. Örneğin Fransa vizeniz ile İtalya gibi bu gibi durumlar üzerine çok titizlenmeyen bir ülkeye gidebilirsiniz ancak Almanya biraz ipleri sıkı tutuyor. Kendisinden alınmış bir Schengen istiyor. Fakat sorarlarsa siz başınıza gelen bu durumu düzgünce anlatırsanız sorun çıkaracaklarını sanmıyoruz. Ancak elbette ki her şekilde kapıdaki memurun insafındasınız.

 84. Merhaba,
  Biz eşimle ilk defa schengen vizesine başvurcağız. Kendi aracımızla gezmek istiyoruz. Yunanistan daha kolay vize verir diye ordan başvuralım dedik. İznimiz bir hafta. İlk haftanın cumartesi pazarı ve son haftanın cumartesi pazarı için Yunanistan vizesine çoklu vize başvurusunda bulunsak, aradaki bir haftayı da verirler mi? Yoksa o tarihlerde 2 şer günlük giriş çıkış mı veriyorlar? O bir hafta için de araçla Bulgaristan üzerinden İtalya yapıp dönmeyi planlıyoruz. Ya da o bir haftalık turu beyan etsek illa otel rezervasyonu isteyecekler mi? Kamplarda da kalabiliriz çünkü.

 85. Merhaba,

  Öğrenciyim ve vize için başvuru yaptım ancak ailemin bir geliri/birikmiş bir parası olmadığından kendi paramla gitmeyi planlıyorum ve her ay gelen belirli miktarda burslarımla birlikte biriktirmiş olduğum bir miktar görünüyor hesap dökümlerimde. Yine de öğrenci olduğumdan mutlaka sponsor mu gerekiyor vize alabilmem için?

  1. Merhaba, elbette sponsor bulmanız şart değil ama şu anki kurlar ve ekonomi göz önüne alındığında tüm seyahatinizi karşılayabileceğinize dair yüklü bir birikim hesabı göstermeniz şart.

 86. Merhabalar, multi 6 aylık Fransa vizemiz vardı ve belirtildiği şekilde giriş çıkışlarımızı yaptık. Şimdi Kasım ayı için Hollanda – Belçika planımız mevcut. Sonrasında da Şubat ve Mart 2023’de Roma ve Prag-Viyana-Budapeşte biletlerimiz var. En uzun seyahatimiz Hollanda ve Belçika olacak bu arada. Mevcutta en son 6 ay Fransa’dan vize aldığımız için acaba yine Fransa’dan mı başvursak dıye düşünüyorduk. Aynı ülkeden 2. defa başvurunca en az ilk vize sürelerı kadar vize vermeleri gerekli diye bir şey okumustuk ama acaba doğru mudur? Yoksa riske atmayıp ilk gırısı Hollanda’dan yapacağımız için direkt oraya mı vize başvurusunda bulunmalıyız? Subat ve martı da kapsayacak bir vize alabilelim diye bu dertlere düstük açıkcası 🙂 Malum vize hem malıyet hem stres. Nerden başvuruyu önerirsiniz tecrübelerinize göre? Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba, Fransa’ya girmeyecekseniz hiç Fransa’dan almayın bir kere 6 aylık verdiler diye sonrakinde 6 senelik verirler gibi bir şey söz konusu değil. Evet çoğu kişide bu şekilde denk gelmiş olabilir ama pandemi sonrası dünyada işler biraz değişti. Bir önceki Fransa vizesinde 2 yıllık alan ama pandemide 1 seneye düşen vakalar da biliyoruz. Bırakın aynı oranda vermeyi geri düşürme bile yapabiliyorlar. Bunun garantisi yok. O nedenle siz en uzun Hollanda’da kalacaksanız ve Hollanda’dan giriş yapacaksanız Hollanda’dan vizenizi alın deriz. Onun yerine bir dilekçe yazıp, Mart’taki planlarınızın biletlerini belirtin, sonrasında başka planlarınız olduğunu detaylı yazın ve minimum 6 ay rica edin. Bu çok daha etkili olacaktır.

 87. Merhabalar,
  Biz interrail ile Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Çekya ve Avusturya gezisi planladık. İlk giriş yapacağımız ülke İstanbul-Sofya treni vasıtasıyla Bulgaristan olacak. Vizemizi hangi ülkeden almalıyız? Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde Bulgaristan için schengen vizemizin ilk olarak başka herhangi bir schengen üyesi ülkeden giriş yapılmış olarak kullanılabiliceği belirtilmiş bu konu hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum. Ayrıca seyahatimizi interrail global pass ile yapacağımız için daha esnek bir gezi planlamayı ummuştuk, vize başvurusunda otel rezervasyonlarını göstermelik yapmak bir sakınca oluşturur mu? Yine o ülkede belki daha az gün yahut başka bir hostelde konaklamak gibi…

 88. Merhaba Eylül ayında schengen vizesiyle Yunanistan’a gideceğim bu ilk vize alışım Yunanistan’da 1 ya da 2 gün kalıp sonrada Avusturya’ya gitmeyi planlıyorum Avusturya için gidiş dönüş uçak biletim hazır orda yakın akrabam var onlardan davetiye alıp konaklayacağım yer olarak orayı mı göstermeliyim ya da otel rezervasyonu göstersem daha mı iyi olur sanırım bazen davetiye sorun çıkarabiliyor Avusturya’da sorun yaşar mıyım acaba ?

 89. Merhaba. İspanya Konsolosluğu’ndan 7 günlük Shengen vizesi aldim, tur gezisi için ama iptal oldu. Bu 3. shengen vizem. Şimdi bu 7 günlük vize ile İsvicre’ye gidebilir miyim?

  1. Merhaba, teknik olarak gidebilirsiniz ancak aldığınız ülkenin Schengen vizesi ile aldığınız ülkeye neden gitmediğiniz size sorulabilir veya İsviçre kendini garantiye almak için sizden dönüş biletinizi de göstermenizi bekleyebilir.

 90. Merhabalar,
  Ağustos ayında İtalya-Fransa turuna gideceğim, Fransa’dan Schengen vizesi aldım, tur 5 gece 6 gūn olacak, Fransa’da 3 gece, İtalya’da 2 gece geçirilecek,tur İtalya’dan başlıyacak yani ilk giriş İtalya’dan, çıkış Fransa’dan olacak,en fazla Fransa’da kalacağız,bu sebeble vizemin Fransa’dan olması problem olur mu? Yoksa en fazla Fransa’da kalacağım için herhangi bir sıkıntı olmaz mı?, bu durum ileride vize alırken olumsuz bir durum teşkil eder mi? Bana bu konuda bilgi verirseniz sevinirim, teşekkürler

  1. Merhaba en fazla Fransa’da kalacaksınız ve anladığımız kadarı ile turla gidiyorsunuz. O nedenle bu hiçbir sorun teşkil etmeyecektir. İlerde vize aldığınızda da sorun oluşturmayacaktır.

 91. Merhaba, Faydalı paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Şirket olarak şirket yetkilisiyle beraber Bulgaristan, Romanya, Moldova, Macaristan, Slovakya, Slovenya, Hırvatistan, Bosna Hersek, Kosova, Makedonya ve Arnavutluk ülkelerini kapsayan hem mevcut müşterilemizi hemde fuar ziyareti için ( Macaristan ve Slovenya da) karayolu ile gitmeyi planlıyoruz. Bu ülkelerin bır kısmına Schengen vizesi diğerleri vize istemiyor. Giriş yapacağımız ülke Bulgaristan olacak. Güzergah yukarıda yazdığım gibi olacak. Bu durumda schengen vizesi için hangi ülkeye müracaat etmeliyiz. Çünkü karayoluyla gideceğimiz için schengen vizesini aldığımız ülkeden seyahate başlayamayacağız. Tavsiye ve tecrübelerinizi paylaşırmısınız. Ticari vize schengen benim ilk olacak.

  1. Merhaba, güzergahınız üzerindeki ilk Schengen ülkesi Macaristan. Bizce oradan alın. Zaten oradan aldığınız Schengeniniz Bulgaristan ve Romanya’ya girişinizi de kapsayacak.

 92. Merhaba, yaklaşık 5-6 senedir çalısmıyorum. Sadece ara ara freelance işler yapıyorum. Sigortalı çalısmıyorum yani. Bundan 10 sene kadar önce bir kez iş için Shengen ülkesine 1 hafta gidip gelmiştim. Şu anda freelance çalıstığım kurumdan yazı almalı mıyım nası bir sey almalıyım? Ya da çalısmıyorum mu demeliyim. Vize reddi yemekten korkuyorum bu çalısmıyo evli değil dönmez demesinler diye ne yapmalıyım?

 93. Merhabalar, öncelikle güzel içerikleriniz için teşekkür ederim. Biz arkadaşlarla Hollanda-Belçika ve Fransa’ya gideceğiz. En çok Hollanda’da kalacağımız için Schengen’i Hollanda’dan alacağız ilk etapta. Sorum şu: vize başvurusunda yalnızca gidiş dönüş uçak biletlerimizi ve kalacak yer rezervasyonlarımızı göstermemiz yeterli olur mu? Çünkü biz daha esnek bir seyahat için ülkeler arası geçiş için kullanacağımız tren biletlerini erkenden almak istemiyoruz. Yurt dışına gittiğimizde almak istiyoruz. Hepimizin de pasaportunda daha önce alınmış bir tane vizemiz mevcut ve devlet memuruyuz. Ülkeler arası ulaşım biletlerini almamamız vize alma konusunda sıkıntı yaratır mı? Bu konuda ne önerirsiniz?

  1. Merhaba, Hollanda vizesi alırken diğer ülkelere yapacağınız seyahatlerin biletlerini almanıza gerek yok ama en azından başvuru dilekçenize Hollanda seyahatinize bağlı yapacağınız başka Schengen ülkesi gezileri de olduğunu belirtmeniz iyi olur. Hatta biletlerini almasanız da onların tarihlerini de belirtebilirsiniz. Gidiş – dönüş uçak biletlerinizin alınmış olması ve rezervasyonlarınızın yapılmış zaten çok iyi. Hepsine ek olarak birikim hesabınızda para olması da önemli. Varsa tapusu size ait ev, arsa ve araba da gösterebilirsiniz. Zaten ilk Schengeninizin olmaması da artı puan. Bizce bir sıkıntı yaşamazsınız 🙂

   1. Hollanda schengen vizesine başvuracaklar için güncelleme yapayım maalesef vize çıkmadı. Üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışıyorum ve gidiş dönüş biletlerim satın alınmış olduğu halde geri dönmeyeceğime dair şüpheleri varmış:( Daha da başka söyleyecek bir şey bulamıyorum maalesef ülkemizin geldiği şu nokta için. Resmen acınacak hale geldik.

    1. Merhaba, çok üzüldük bunları duyduğumuza gerçekten de dediğiniz gibi durum hiç iyi değil. Ne yazık ki ekonomik durum nedeniyle illegal yollardan ülkemizden kaçıp Avrupa’ya sığınan çok kişi var ve bu sayı her geçen gün artıyor. Olan turist olarak veya eğitim amaçlı gitmek isteyenlere oluyor :(((

 94. Bulgaristan için Bulgar konsolosluğun anlaşmalı olduğu aracı kurum hangisidir bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler

 95. Merhabalar. Öncelikle harikulade güzel paylaşımlarınız için teşekkürler. Benim bir sorum olacaktı transit vizeler ile ilgili. Biz (ben ve abim) Ağustos’ta İsviçreye gitmeyi planlıyoruz. Uçak biletleri malumunuz pahalı olduğundan Sofya üzeri nerdeyse yarı fiyatına bilet bulduk. İsviçre’ye Schengen Vizesi için başvurup Bulgaristan’a transit vize için başvurursak sıkıntı yaşanır mı? Teşekkürler şimdiden. Sevgiyle kalın

  1. İsviçre’den Schengen’inin olması kafi. Bulgaristan’dan tekrar vize almanız gerekmiyor

   1. Teşekkür ederim ama o zaman ilk giriş yaptığımız ülke Bulgaristan oluyor. Bulgaristan Schengene dahil olmadığı için mi sıkıntı çıkmıyor?

    1. Yok İsviçre Schengen’inizi alırsanız ne Bulgar vizesine ne de transit vizeye ihtiyacınız var.

 96. Merhaba 1 yıl geçerlilik süresi olan 90 gün kalışlı c tipi avusturya vizem var. 90 günü bitirmek üzereyim fakat geçerlilik süresinin bitmesine daha çok var. Yeni vize almam mümkün mü acaba bir bilginiz varmı bu konuda.

  1. Merhaba, 1 yıllık multi vizeniz varsa ve 180 gün içerisinde 90 günü tüketirseniz Türkiye’ye geri dönüp 6 ay Türkiye’de kalıp bir sonraki 6 ayınız başladığında yeniden 90 günlük bir kalış gerçekleştirebilirsiniz. Yani 1 senelik vizeniz varsa ve siz 90 günü tek seferde tükettiyseniz geri dönüp en az 6 ay Türkiye’de kalmak ve ondan sonra tekrar çıkış yapmalısınız.

 97. Ben ve eşim slovakyaya ucuz uçak bileti bulduk slovakyadan vize aldık 8 günlük bir rezervasyon gösterdik ama slovakyada kalmayacağız prag viyana ve budapeşteyi gezmeyi planlıyoruz geçişlerde sıkıntı yaşar mıyız Slovakyadaki rezervasyonu iptal edince konsolosluk tekrar aradı ve neden iptal ettiğimizi sordu bizde tekrar rezervasyon yaptık ama planımızda orada iptal var sizce vize iptali gibi bir durum yaşar mıyız?

  1. Merhaba sizin durumunuz için şu an ne desek yalan olur çünkü siz biraz şüpheli haraketlerde bulunmuşsunuz. Slovakya’ya adımınızı atmayacağınız halde neden oradan aldınız? Tatilinize ilk hangi ülkeden başlayacaksanız oradan almanız daha doğru olurdu.

 98. Öncelikle merhaba, güzel paylaşımlarınız için çok teşekkür ederiz. Öğrenmek istediğim ve benim için çok önemli olan bir şey var. İlk şengen vizemi italya’ya aldım ve gidip geldim. Vizem multi, şimdide Hollanda, Fransa ve Almanya’ya gitmek istiyorum. Ancak ben gittiğim tüm ülkelerin pasaportumda gözükmesini istiyorum yani pasaport sicilimin dolu olmasını istiyorum. Bunu sağlamak için Hollanda’ya git gel Almanya’ya git gel şeklinde mi yapmalıyım yoksa Hollanda’ya gidip Fransa ve Almanyaya transit geçip almanyadan Türkiye’ye dönsem pasaportumda tek hareketmi gözükür? Ben pasaportumda girip çıktığım tüm ülkelerin gözükmesini istediğim için bunu istiyorum çünkü ilerleyen tarihlerde Amerika İngiltere gibi ülkelerede gitme planlarım var turizm amaçlı olarak ve pasaport sicilimde ne kadar fazla ülke gözükürse o kadar iyi olacağını düşünüyorum. Kendimi umarım ifade etmişimdir. Müsait zamanınızda şöyle tam olarak anlayabileceğim gibi cevap verirseniz çok ama çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim. Tüm platformlarda sizi sevgiyle takibe devam.

  1. Merhaba Seda, öncelikle şu konuyu bir açıklığa kavuşturalım istedik. Ülkelerin terk derdi senin gittiğin ülkeye iltica etmeye çalışmayacağına dair güvence ve dayanak bulmak. Yani senin tek seferde dünyayı bile gezmiş olman onların nezdinde önemli değil. Önemli olan kaç kere Türkiye’den çıkıp Türkiye’ye zamanında, vizeni suistimal etmeden geri dönmüş olman. Hollanda’dan yola çıkıp birçok ülkeye girip Türkiye’ye dönmüş olman bir şey ifade etmez anlayacağın.

 99. Merhaba öncelikle bilgilendirici palaşımlarınız için teşekkür ederiz, Erasmus Stajı kapsamında Hollanda için Schengen vizesine başvurdum ve şimdi sonuçlarımı bekliyorum. Vize başvuru formundaki sorulardan biri “Başka bir Schengen ülkesine geçiş yapacak mısınız” sorusuydu,o an soruyu hayır olarak cevapladım ama sonrasında pişmanlık duydum. Vizemin yalnızca Hollandayı kapsar bir şekilde çıkması durumunda diğer Schengen ülkelerine giriş-çıkışta problem yaşar mıyım? (örn, Belçika,Almanya gibi)

  1. Merhaba, dediğiniz gibi o şıkkı işaretlemiş olmanız iyi olurdu ama vizeniz eğer multi şeklinde gelirse diğer ülkelere gir çık yapıp Hollanda’ya geri dönersiniz sorunsuz. Vizeniz geldiğinde multi ibaresi olup olmadığına bakın. Eğer yoksa ne yazık ki vizeniz sadece Hollanda içinde sınırlıdır demektir.

 100. Merhabalar, ben Fransa’ya başvurmayı düşünüyorum 3 günlük Paris seyahati için. Sgk’lı çalışanım, asgari ücretle aylık 5000 gibi bir gelirim var. Ama hesabımda hiç para yok başka birinden Euro alıp yatırsam hesabıma olur mu? Bir de ilk başvurum olacak.

  1. Merhaba, hesabınızda para olması kesinlikle beklenen bir şey ama siz başkasından alıp bir anda yatırırsanız bu şüphe çekici bir durum olacaktır. Bir dahaki sefer gidiş tarihinizden 3 ay öncesinden bu haraketi yapın ki hesabınıza bir anda yüklü miktarda para geldiği belli olmasın. Çünkü banka hesap dökümü olarak hep son 3 ay istenir. Yine de bizce hiç olmamasından iyidir.

 101. Merhaba,

  Benzer bir soru gördüm ama yine de yorumunuzu almak istedim. Biz Macaristan dan giriş yapacağız 2 gün, 1 gün Avusturya, 3 günde Çek Cumhuriyeti şeklinde 6 gün konaklamalı bir plan yaptık. Benimde açıkçası Macaristan ‘ a mı yoksa Çek ‘ e mi başvurmalıyız diye kafam karıştı. Macaristan vize başvuru sitesinde çok kalınacak ülkeden başvuru yapılmalı gibi bir ibare var. Yorumunuz ve tecrübeleriniz ne der ?

 102. Merhaba, ailemle birlikte avrupa gezisi yapacağım. ailemin yeşil pasaportu var ancak ben 1 hafta önce mezun olduğum için bana yeşil pasaport vermediler bu yüzden bordo pasaport çıkartmak zorunda kaldım, ilk kez schengen vizesine başvuracağım. Daha yeni mezun olduğum için herhangi bir işte çalışmıyorum vize başvurusunda sıkıntı çıkar mı? Ailemin maddi durumu iyi.

  1. Merhaba, tüh keşke mezun olmadan çıkarıp koysaydınız kenara en azından 6 aylık almış olurdunuz. Ailenizin sizin masraflarınızı karşılayacağına dair bir dilekçe yazması gerekiyor ve bu seyahatinizi karşılayabileceklerine dair maddi kanıtları belgelemeleri gerekiyor. Onlarla birlikte seyahat edeceğinizi de belirtin. Bir sorun çıkacağını sanmıyoruz.

 103. Merhaba, Avusturyadan vize alacağım. SGK lı bir çalışanım hesap dökümlerimi aldım; fakat aldığım tarihlerdeki hesabımdaki miktar 6000 TL, bu hesabımım yanında altın hesabım ve üzerime kayıtlı 2 adet ev tapusu mevcut. Bahsetmiş olduğum miktar düşük, bir dilekçe ekleyip masrafları altın hesabından karşılayacağımı yazmalı mıyım ya da eşim ile gidiyoruz masraflarım onun tarafından karşılanacak mı demeliyim? Fikirleriniz benim için önemli şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba, siz dediğiniz gibi tüm birikimlerinizi tapularınızı koyun belgelerin arasına. Masrafları altın hesabımdan karşılayacağım diye bir şey demenize gerek yok zaten siz belgelerin arasında o hesabın durumunu da ekleyeceksiniz onlar da görecek.

 104. Merhaba, eşimle birlikte ilk kez Schengen için başvuruda bulununacağız. Almanya’ya abimin yanına gidiceğiz. Kendisi NATO personeli, orada çalıştığını belgeyelen dilekçelerini gönderecek. Resmi belediyeden alınmaması sorun yaratır mı?

  İkinci sorum ise: Eşimle ikimiz de çalışıyoruz her ay maaşımızı benim hesabımda birleştiriyoruz. Ortak hesap gibi ama resmi olarak benim hesabım, vize basvurumuza 1 buçuk ay var ortak hesaba çevirmek mantıklı mı yoksa hesabı ortak kullandigimizi bir dilekçe ile belirtsem yeterli olur mu? Şimdiden çok teşekkürler ❣️

  1. 1. Zaten Nato personelinin belediyeden alacağı ne evrak var, anlayamadık.

   2. Mevcut hesabınıza eşinizi ek kişi olarak ekletebilirsiniz

   1. Merhabalar ilk kez schengen başvurusu yapacağız merak ettiğim soru şu İtalyadan vize almak ancak Fransadan dönmek istiyoruz. Bu mümkün mü ?
    Vize başvurumuz sırasında uçak biletlerimizi bu şekilde sunarsak sıkıntı olur mu ?

    1. Bu gayet mümkün bir plan. Giriş yaptığınızdan farklı bir ülkeden dönüş yapabilirsiniz. Vize alırken önemli olan şey vizeyi aldığınız ülkede yeterli zaman geçireceğinizi göstermeniz. Örneğin İtalya’dan girdiniz ama ertesi gin Fr’ya geçtiniz diyelim. O zaman size Fransa’dan başvurmanızı söyleyebilirler. Açıklama mektubunuza İtalya’da falanca süre kaldıktan sonra Fransa üzerinden dönüş yapacağınızı belirtebilirsiniz.

 105. Selamlar,
  Belçika için geçerli 90/180 günlük vizem var. Halihazırda Mart ayında Belçika’ya giriş çıkış yaptım. Şimdi Temmuz ayında Avusturya’ya gitmeyi planlıyorum.
  1) Aynı vize ile yine de Belçika’ya giriş yapmam gerekir mi yoksa Belçika vizesi ile Avusturya’ya direkt girebilir miyim?
  2) Birinci sorunun cevabı yine de Belçika’dan girmen gerekir ise dönüş için de aynı şey geçerli midir? Yani Belçika’dan girip Avusturya’dan çıkmam bir sorun teşkil eder mi?

  1. Merhaba, tekrardan Belçika’ya giriş yapmanız gerekmez, vizeniz tek girişli değil multi bir vize ise Avusturya’ya direkt gidebilirsiniz. Kısacası bir kere Belçika vizesi aldıysanız ve Belçika’ya girip çıktıysanız artık dilediğiniz Schengen ülkesine girer başka bir ülkeden çıkarsınız 🙂

 106. Merhaba,
  Arkadaşımla 10 günlük bir avrupa gezisi planlıyoruz. Slovakya’dan schengen vizesi alıp slovaktadan transit geçiş yapmayı düşünüyoruz. Slovakya Konsolosluğundan vize almanın kolay olup olmadığı hakkında bir bilginiz var mı? Bir de ilk çıkışı vize alınan ülkeden yapmamız gerektiği gibi Türkiye’ye yine vize alınan ülkeden mi dönmemiz gerekiyor?

  1. Merhaba, eğer Slovakya’dan sadece transit geçecekseniz Slovakya’dan Schengen almanıza gerek yok nerede asıl vakit geçirecekseniz oranın schengenine başvurmanız daha mantıklı olur bu durumda. Hayır aynı ülkeden geri dönmeniz şartı aranmıyor.

 107. İyi günler biz Bulgaristan üzerinden İtalya’ya gitmeyi planlıyoruz ilk olarak Bulgaristan’da bir gün konaklayıp İtalya’ya gidip sonra Bulgaristan’dan Türkiye’ye döneceğiz Schengen vizemizi Bulgaristan’dan almamız yeterli mi ülkeye giriş çıkış (italyadan sonra) yapmamız sorun olur mu?

  1. Merhaba, dediğiniz gibi Schengen’inizi Bulgaristan’dan alın ama kesinlikle daha fazla ülkeye geçmeli bir seyahat planladığınızı, detaylı rotanızı açıklayan dilekçenizi, konaklama detaylarınızı ve biletlerinizi de belgelerinizin arasına koyun.

 108. Merhabalar. Ağustosta Macaristan a 5 günlük turistik gezimiz var eşimle. Fakat Macaristan vize başvurularını İstanbuldan alıyormuş artık. Biz izmir deyiz.. Ve ilk defa vize alacağımız için parmak izi yok. İstanbul a gitmek yerine zaten gitmek istediğimiz sakız adasına gitmek için Yunanistan a başvursak bize çoklu giriş verir mi acaba? Yani sakız adasinin günlük ya da 1 gecelik turları oluyır onlara katılsak.. Diğer Macaristan için olan rezervasyonları da eklesek.. Mantık dışı bir şeyse kusura bakmayın lütfen tecrübe sıfır:[

  1. Merhaba, Yunanistan vize konusunda biraz eli sıkı bir ülke. O nedenle size Yunanistan seyahatiniz süresince vize vermesi veya çok girişli vize vermemesi ihtimali var. Hele ki bu ilk Schengen vizeniz ise. O nedenle de kesin bir şey şöyleyemiyoruz. Şansınızı deneyip denememe kararını vermelisiniz.

 109. Merhabalar, açıklamalar için çok teşekkürler. 🙂 Temmuz ayında eşim ile birlikte birkaç schengen ülkesini kapsayan bir seyahatimiz var.Tüm uçak biletleri ve otel rezervasyonları yapıldı. İlk gireceğimiz ülke Avusturya 2 gün kalacağız fakat seyahat planımızda en çok kalacağımız ülke Polonya, 3 gün. Bize en çok kalacağınız yerden vize almalısınız dendi ama doğrusu nedir ? Yardımcı olursanız çok sevinirim. 🙂

  1. Merhaba, bu konuda iki düşünce var. Birincisi en çok kalınacak ülkeden almak diğeri de ilk girişin yapılacağı ülkeden. Bizce doğrusu şu şeklide. Bir seyahatte ilk girilen ülke transit ülke görevi görüyorsa asıl kalınacak ülkeden almak, fakat iki kalınacak ülke arasında gün sayısında çok da fark yok ise sizin örneğinizdeki gibi o zaman ilk girilen ülkeden almak. Bizce sizin Avusturya’dan almanız daha doğru olur. Çünkü ne de olsa 2 gün kalıyorsunuz.

 110. Merhabalar! Fransa’dan çoklu vize aldım, ilk girişi Fransa’ya yaptım diyelim. Diğer girişlerimde rahatça farklı ülkeleri tercih edebilir miyim? Yoksa her seferinde Fransa’ya mı girmem gerekiyor?

  1. Merhaba, her seferinde Fransa’ya girmeniz gerekmiyor bu şart sadece vizeyi aldıktan sonraki ilk çıkışta geçerli 🙂

   1. Merhaba, Hırvatistan’a Erasmus stajı için gitmeyi planlıyorum ve bildiğiniz üzere 90 gün için vize şartı aranmıyor. Fakat çevre ülkeleri bir kaç günlük de olsa gidip keşfetmek istiyorum. Vize isteyecek olan ülkelerden birinden Schengen vizesi alıp oradan konaklamadan Hırvatistan’a geçiş yapmam durumunda bir problem olur mu acaba? Yoksa en azından bir gün de olsa orada bulunmam gerekir mi?

    1. Merhaba, bir şeyi anlayamadık sizin yeşil pasaportunuz mu var? Hırvatistan da vize isteyen bir ülke çünkü?

 111. Merhabalar,
  Ben ilk defa Schengen Vizesi alarak 2 ay Interrail yapmak istiyorum. Hali hazırda çalışıyorum ancak şirketim bu kadar uzun süreli izin vermiyor. Ücretsiz dahil işi bıraktıktan sonra başvursam vize alma süreci çok mu sancılı olur? Yoksa hesapta 2000 euro kadar göstermek yeterli olur mu?

 112. Merhaba. Schengen vize başvurum olumlu sonuçlandı. 25 Mayısta İtalya’ya gideceğim. 10 gün kalacağım. Benim bir sorum olacaktı size. Schengen ile 25 Mayısta İtalya’ya gittikten sonra ülkeme geri dönerken çıkışımı farklı bir Schengen ülkesinden yapsam bu durum benim sonraki vize almamda bir problem yaratır mı? Fransa’da teyzemler, Hollanda’da ablamlar var onları da ziyaret etmeyi düşünüyorum. Şimdiden yanıtınız için teşekkür ederim…

 113. Merhaba, çok girişli vize hakkında soracağım mesela bir ülkeye gideceksiniz onun için evrakları hazırladınız örneğin 10-15 günlük bir gezi işyerinden bunun için izin aldınız tüm evrakları sundunuz bu başvuruya çoklu vize ve 90/180 kurallı verirler mi?

  1. Merhaba çoklu vizeyi talep etmeniz gerekir. Başvuru formunu doldururken mutli visa kutucuğunu işaretlemelisiniz. 90 / 180 kuralı her vizede otomatik olarak geçerli. Tabii 10-15 günlük bir tatil için tam 10-15 günlük bir vize verilirse size 90 / 180 kuralı sizi ilgilendirmeyecektir çünkü o kadar fazla kalış hakkı size zaten verilmemiştir.

 114. Merhaba, vize için dilekçeler ve faaliyet raporu dışında bir evrak İngilizce olmak zorunda mı? Teslim ederken dosyanın tipi önemli mi?
  Eşler aynı anda başvururken de birbirini sponsor olarak göstermeli mi? (Dilekçede) Bilgileriniz çok güzel ayrıca teşekkür ederim. iyi bayramlar.

  1. Merhaba, hiçbirini yapmanız gerekmiyor. Eşinizle birlikte seyahat edeceğinizi belirtmeniz ve ortak banka hesabınızın dökümünü ve varlık belgelerinizi vermeniz yeterli olacaktır.

 115. Merhaba öncelikle verdiğiniz bilgiler ve ilginiz için teşekkürler. Sorum şudur emin olmak için sormak istiyorum Yunanistandan schengen vizesi aldıktan sonra ilk olarak Yunanistana gitsem ardından bir kaç saat sonra Almanyaya uçabilir miyim girişte herhangi bir sorun olur mu yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba dediğiniz gibi yapabilirsiniz herhangi bir sorun olacağını sanmıyoruz.

 116. Merhaba, 2 adet farklı banka hesabım var ama ikisindede TL tutmuyorum. Gram altın veya kur korumalı mevduat hesabı olarak tutuyorum. Bu başvuru sırasında sıkıntı oluşturur mu? Teşekkürler.

  1. Biz vizeci değiliz ama oluşturmaz diye düşünğyoruz. Tapu bile beyan edebiliyorsunuz sonuçta.

 117. Merhaba annemin daha önce alınmış 3 adet Schengen vizesi var şubatta bitmiş 26 nisanda İsviçre planımız var annemin vizesinin bittiğiniz geç farkettim İsviçre’ye başvuru yapamadık İsviçre randevuları dolu diye Yunanistan’dan başvurduk multi vize verdiler o vizeyle direkt İsviçre’ye gitsek sorun olurmu 70 yaşında kendisi Beraber bir plan yaptık kadın düşünmekten bir hal oldu fikir verirseniz sevinirim

  1. Merhaba, direkt İsviçre’ye gittiğinizde girişte sorun olmaz ama tekrar Yunanistan’dan vize almaya kalktığınızda siz bize hiç gelmeden başka yerlere gitmişsiniz diyerek sıkıntı çıkarabilirler vize konusunda.

 118. Bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler, ben de ilk kez İtalya’ya gideceğim oradan belki Fransa’ya geçeriz diyoruz ama vizeyi İtalyadan alınca girişi oradan yapacağız tamam ama dönüş için de tekrar İtalya’ya dönüp ordan mı Türkiye’ye dönmeliyiz yoksa Fransa’dan da dönebilir miyiz?

  1. Mehaba, bu durum sadece ilk Schengen bölgesine giriş yaparken geçerli. Çıkarken istediğiniz yerden çıkabilirsiniz 🙂

  2. Merhaba 3 yaşımda kızım var. Ona da pasaport çıkartmak zorunda mıyım? Ayrıca eşime ve kendime hazırladığım tüm vize belgelerini çocuğuma da hazırlamalı mıyım?

   1. Evet onun da kendi pasaportu olması gerekiyor. O nedenle kesinlikle çıkartmanız gerekiyor.

 119. Merhabalar. Öncelikle burada yazılan herşeye ilgi alaka gösterip cevap verdiğiniz için teşekkürler. Ben ilk defa vize başvurusu yapacağım. Maaş hesabım ve birikim hesabım farklı. Birikim hesabımda uzun süredir sürekli yüklü miktarda param mevcutta duruyor. Üzerime şahsi 2 yıldır kullandığım arabam var. Bulunduğum şehrin önde gelen şirketlerinden birinde uzunca süredir çalışıyorum. Vize sürecimde bunlar olumlu yansırmı. Birde Hollanda’ya seyahat planlıyorum. Amcamlar orada 40 senedir yaşıyorlar. Onlarında ekstra olarak davetiye göndermesi süreci daha olumlu bir hale getirir mi ? Şimdiden ilginize alakanıza teşekkür ediyor esenlikler diliyorum

  1. Merhaba, eğer amcanızda kalmayacaksanız onları hiç karıştırmayın deriz. Fakat onların yanında konaklama yapacaksanız davet mektubu göndermeleri yararınıza olur. Diğer maddelerde bahsettiğiniz her şey sizin lehinize zaten. Bu şartlar altında vize alamama gibi bir durumla karşılaşacağınızı sanmıyoruz.

 120. Merhaba, benim kafama bir soru takıldı yardımcı olursanız çok sevinirim. Diyelim ki Macaristan’dan Multi vize aldık giriş çıkışımızı da Macaristan üzerinden yaptık. Bir sonraki ay da Yunanistan’a giriş yapmak istedik. Tekrar Macaristan üzerinden mi yapmamız gerekiyor ilk girişi?

  1. Hayır vizenizi aldığınızda ilk çıkışı Macaristan’a yapmalısınız. Sonrasında vize süreniz kadar dilediğiniz Schengen vizesi ülkesine direkt olarak gidebilirsiniz.

 121. Merhabalar. 6 aylık multi Schengen vizem 22 Nisan tarihinde sona erecek. Tekrar başvuracağım fakat ilk seferki gibi mi ilerleyecek süreç? İş yerinden bir sürü evrak ve izin kağıdı almıştım. Tekrar aynı evraklarla mı başvuracağım yoksa vize yenileme gibi bir işlem var mıdır?

  1. Merhaba, her işlemi sıfırdan tekrardan yapmak durumundasınız. Yenileme gibi bir işlem mümkün değildir.

 122. Merhabalar bir sorun olacaktı. İtalya’dan vize aldım. Daha önce de Yunanistan’dan almıştım. 2. vizem bu. İlk girişi İtalya’dan yapmayıp başka bir ülkeye direkt girebilir miyim? O ülkede 3 gün kalıp İtalya’ya öyle geçsem pasaport kontrolünde sorun yaşar mıyım?

  1. Merhaba eğer vizeniz multi vize ise yani çok giriş çıkışlı bir vize ise bir sorun yaşayacağınızı sanmıyoruz. Ama bu durum bir daha İtalya’dan vize almak istediğinizde sorun yaratabilir.

    1. Merhaba, teknik olarak sizi içeri alıp almama konusu elbette kapı memurunun insiyatifinde ama dediğimiz gibi sorun olacağını sanmıyoruz. Sadece bir daha vize aldığınızda size neden böyle bir haraket yaptığınız sorulabilir. Siz de durumu açıklarsınız. Aynı soruyu kapı memuru da sorabilir. Siz de planlarınızda değişiklik olduğunu düzgünce açıklarsınız. Bu konuşmaya önceden de hazırlanabilirsiniz. Muhtemel sorulabilecek soruları önceden çıkarın ve siz her şekilde hazırlıklı gidin kafanız rahat olsun.

     1. Anladım daha rahat geçmek için Roma uçak biletini ve orada kalacağım otelin rezarvasyonunun da çıktılarını alıp pasaport kontrolünde göstersem daha garanti olur mu sizce?

 123. Merhaba 14-21 Mayıs için İtalya tatili planlıyorum. Devlet memuruyum ama birikimim maaş hesabımda değil, her iki hesabında belgelerini vermem yeterli olur mu ? Birde birikim altın, illa döviz olmak zorunda mı ? Bilgi verirseniz sevinirim 🙂

  1. Merhaba evet birikim hesabınızın illa ki döviz olması beklenmiyor altın hesabınızı da göstereebilirsiniz. Her iki hesabınızı koymalısınız. Maaş hesabınızın da 3 aylık dökümünü çıkartmalısınız.

 124. Merhaba, arkadaşım ile sırt çantalarımızı takıp interrail’den yararlanarak Avrupa turu yapmak istiyoruz. Herhangi bir otelde konaklama yapmayacağız (uyumak için gece trenlerini kullanacağız), vize başvurusu yaparken sorun olur mu? Yoksa ilk gideceğimiz ülkede birkaç günlük otel rezervasyonu yaptırsak vize için yeterli olur mu? (arkadasım 18, ben 17 yaşındayım)? Örneğin Yunanistandan vize almaya calısıp vize basvurusunda Yunanistanda birkaç günlük otel rezervasyonu göstersem, Yunanistana gidince birkac gün otelde kalıp yolumuza devap etsek sıkıntı çıkar mı? Teşekkürler.

  1. Merhaba, Interrail yapacağınızı duyunca heyecanlandık umarız çok güzel anılar biriktirirsiniz ve bu hayatınızın en unutulmaz maceralarından biri olur. Aynen dediğiniz gibi sadece vize alırken göstermelik birkaç günlük bir otel rezervasyonu yaptırmanız faydalı olur. Yalnız ülke değilştireceğiniz için mutlaka multi yani çok giriş çıkışlı bir vizeye başvurduğunuzdan emin olun.

 125. Hakan Bey,
  Tabi ki de kimseyle kavga etmeyin, bu ne size yakışır, ne de işinizi çözer. Ayrıca çok şanslısınız 5 yıllık alabildiğiniz için. Pandemiden beri vize yenilemelerinde süre konusunda çok katılalar. 2-3 kere 3 yıllık verdikleri kişileri bile 1’e çektiler, 5 yıllık alanı ise bu süreçte duymadık bile.

 126. Merhaba ben ilk defa Schengen vizesine başvuruda bulunacağım 2 haftalığına Fransa’ya gitmek istiyorum Fransa’daki akrabamdan davetiye gelecek bu davetiye yeterli mi yoksa iş yeri iznimi de koymam gerekli mi? Red yemek istemiyorum ilk seyahatimde yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba, ilk seyahatiniz ise çok daha hazırlıklı olmalısınız. Sadece davet mektubu yeterli olmayacaktır. Sizin burada çalıştığınıza, yaşadığınıza ve oraya yerleşmeye kalkışmayacağınıza dair görevli memurları ikna etmeniz gerekiyor. Maaş bordronuzu, bankadaki paranızı, hesap dökümlerinizi varsa ev arsa tapularınızı gibi belgeleri sunmanız bekleniyor.

 127. Merhabalar, 10-19 Haziran arasında Milano, Paris ve Brüksel seyahatim için bilet aldım. 2 gün Milano’da, sonra Paris’te 4 gün ve en son 2 gün Brüksel’de geçirmek istiyorum. İlk gidiş yerim Milano anladığınız üzere ama orada 2 gün kalıyorum sonraki Paris seyahatim 4 gün. Vize alırken nasıl bir yol izlemeliyim? İniş yerim olan Milano’da az kalıyor olmam sorun yaratır mı? Bu soruya yanıt bulamadım maalesef. Yanıtlarsanız çok sevinirim 🙂 Teşekkürler

  1. Merhaba vizenizi İtalya konsolosluğundan almanız daha sağlıklı olur. İki gün de az bir süre değil.

  2. Bizce İtalya’ya başvurun. En uzun Paris’te kalacağınız için Fransa’dan da alabilirsiniz ama bu sefer de İtalya’ya giriş yapacağınız ve daha sonraki ülke geöçişlerinin pasaporta işlenmeyeceği için sanki Fransa’dan vize alıp başka ülkelere gitmişsiniz gibi duracak. Bu da ileride Fransa’da vize almak istediğiniz de sıkıntı olabilecek bir durum.

   1. Merhabalar öncelikle verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim, bizi çok aydınlattınız. Sormak istediğim bazı şeyler var. Eşimin ve benim kardeşlerim Fransa’da farklı şehirlerde yaşıyorlar. Evlenmeden önce ikimiz de ayrı ayrı bir kaç kez Fransa’ya gezmeye gittik. Ben Fransa vize başvurusu yaparak Brüksel’den gittim davetiye olmadan, eşim sürekli davetiyeli gitti. Şimdi tekrar onları görmek için Fransa’ya gitmek istiyoruz. Ve eşime davetiye almak istemiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?

    1. Davet mektubu zaten şart değil, kolaylaştırıcıdır. Normal turist vizesi için beraber başvurabilirsiniz.

 128. Merhaba, ilk defa Schengen vizesine başvuru yapacağız. Evraklarımızı teslim ederken pasaportu da bırakmak gerekiyor mu? Yoksa kabul edildi diye haber gelince mi veriyoruz? ( başvuruyu yapıp vize istemeyen bir ülkeye seyahat planlıyoruz) ne önerirsiniz? Teşekkürler

  1. Merhaba evet pasaportunuzu da teslim ediyorsunuz başvuru sırasında. Yani teknik olarak başvurunuzu yaptıktan sonra elinizde pasaportlarınız olmayacak. Bu durumda vize istemeyen bir ülkeye de seyahat mümkün değil ama genel bir öneri olarak Karadağ’ı ve Gürcistan’ı çok öneririz. Eğer yazın gidecekseniz Karadağ, sonbahar ve kış için ise Gürcitan aklınızda olsun.

 129. Merhabalar. İlk Yunanistan vizemi aldım 16 Şubat’dan 12 Mart’a kadar geçerli. Yunanistan’a giriş çıkış yaptım 3 gün. Vizem bitti tekrar vizeye başvurmak için kaç gün beklemem gerekiyor acaba? Hemen başvurabiliyormuyum yoksa belirli bir süresi var mı?

  1. Merhaba, tekrar başvuru yapabilirsiniz. Tekrar giriş çıkış yapacaksanız bunu dilekçe ile belirtirseniz daha uzun süreli veya çok giriş çıkışlı vize almanız da muhtemel.

   1. Vize başvurusu yaptıgım acenta 3 ay sonra tekrardan başvurabiliceğimi söyledi. Hemen başvurabiliyormuyum yani?

    1. Merhaba en iyisini acenta bilir diye düşünüyoruz. Siz en iyisi onların dediği yoldan ilerleyin.

  2. Merhabalar 🙂 Tüm içten bilgilendirmeler ve samimi paylaşımlarınız için teşekkür ederim kendi adıma. Aradığım çoğu sorunun cevaplarını sizin sayesinizde alabilmiş oldum. Bir konuda sorum olacak. Bir tur aracılığıyla Balkan Ülkeleri seyahati için schengen vizesi almam gerekiyor. Turun içerisinde Bulgaristan ve Yunanistan ülkeleri de var. Bulgaristan henüz shengen vizesi veremiyor. Dolayısıyla Yunanistan ‘dan vize almam gerekiyor. Fakat tur Bulgaristan’dan başlıyor. Bu bir sıkıntı oluşturur mu? Yardımcı olursanız sevinirim . Şimdiden teşekkürler:)

   1. Merhaba, vizenizi Yunanistan’dan alın. Yunanistan bir Schengen ülkesi olduğundan ordan alacağınız vize Bulgaristan’ı kapsayacak.

 130. Merhaba, Nisan ayı sonunda 9 günlük seyahatim var. Amsterdam’da başlayıp sonra Belçika ve Fransa’ya gidip dönüşte tekrar Amsterdam’da kalıp öyle Türkiye’ye döneceğim. Başvurumu Hollanda üzerinden yapacağım. Sizce tüm seyahatlerimi göstermeli miyim yoksa 9 gün Amsterdam’da konaklayacak gibi göstersem daha mı iyi olur?

  1. Merhaba, 9 gün Amsterdam’da konaklayacak şekilde gösterebilirsiniz sorun teşkil etmez.

 131. Merhaba,
  Macaristan vizesine başvurmak istiyorum fakat aracı kurumlardan şu an bunun zor olduğu yorumunu aldım. Fransa vizesiyle direkt Macaristan’a uçmak büyük bir risk mi olur sizce?

  1. Merhaba, Fransa’dan halihazırda geçerli bir Schengen vizeniz varsa zaten başka vize almanıza gerek yok.

 132. Merhaba, Almanya Türkiye’yi daha yeni yüksek riskli ülkeler listesinden çıkardı. Bu yüzden turistik vize aramız kolaylaşmıştır değil mi?

 133. Merhabalar ,

  İspanya’dan almış olduğum ve 27 Mayıs’a kadar geçerli C tipi multi girişli Schengen vizem var. İlk olarak İspanya’ya gidip Türkiye’ye döndüm. Halihazırda 25 gün sürem daha var. Aynı vizeyle direkt Türkiye’den Almanya’ya gidebilir miyim? Teşekkür ederim

   1. Merhaba,birkaç sorum olacak:
    Haziran için Fransa turistik vizesi almak için başvuracağım. Ablamla beraber seyahat planlıyoruz. Ben İstanbul’dan, ablam Ankara’dan yapacak başvuruyu. Onun pasaport bilgilerini de belgelere eklemem gerekir mi? Pasaport için çektirdiğim biometrik fotoyu vize başvurusu için de kullanabilir miyim? Kasımda almıştım pasaportumu. Vize başvuru formunda kaç kez giriş yapacaksınız diye bir soru var. Ona 2 yazabilir myim? Başka bir ülkeye daha gitmek istiyorum bikaç ay sonra. Çok soru sordum, yanıtlarsanız çok sevinirim, şimdiden çok teşekkürler.

    1. Merhaba sorularınıza sizin soruş sıranıza göre cevap verelim. 🙂 Öncelikle ablanızın pasaport bilgilerine ihtiyacınız yok. Pasaport için çektirdiğiniz fotoğrafı kullanamazsınız çünkü her ülkenin vize için istediği farklı biyometrik fotoğraf ölçüleri var ve ülkelerin istediği ölçüleri her fotoğrafçı bilir. Siz fotoğraf çektirmeye gittiğinizde Fransa vizesi için deseniz yeterli olur. Girişinize 2 yazabilirsiniz böylece multi vize yani çok giriş çıkışlı bir vize talep etmiş olursunuz.

 134. Merhaba, günlerdir Fransa için vfs Vlobal’dan vize randevusu almaya çalışıyoruz ancak boş yer yok diyor. Bu durumda ne yapmalı, 29 Nisan’da uçuşumuz var 🙁 Ekstra ücret ile ek hizmet veren randevu oluşturan kurumlar/ aracı firmalar biliyor musunuz?

  1. Merhaba öncelikle endişe etmeyin uçuş gününüze henüz daha çok var. Bu süre içinde randevu sisteminde boş yer kovlamaya devam edin çünkü iptaller olabiliyor. Eğer önümüzdeki günlerde halen daha yer açılmaz ise aracı kurumlarla iletişime geçebilirsiniz ama özellikle önereceğimiz bir aracı kurum yok ne yazık ki.

 135. Merhabalar. İlk defa İtalya için vize başvurusunda bulunacağım. Haziran’da gitmeyi düşünüyorum. Vizeye şimdiden basvursam vize tarihi gideceğim tarihe göre mi çıkıyor? Teşekkürler.

  1. Merhaba, uçuş tarihiniz ne zamansa o zamana göre vize de vize verilebilir birkaç gün veya hafta öncesinden de başlayabilir. Bu tamamen konsolosluğun insiyatifine kalmış bir şey. Ama Haziran’da gideceğiniz seyahatin vizesini çok büyük ihtimalle Nisan’dan veya Mayıs’tan başlatmazlar.

 136. Merhabalar,
  Büyük bir şirkette 1 yıldır bordrolu çalışanım. Hesabımda yeterli euro var. Eski yeşil ve bordo pasaportlarım kayıp. Yeni pasaportum da bomboş…

  Gidiş bileti: 7 Nisan TR-Paris,
  Dönüş bileti: 26 Nisan Berlin-TR.

  Uçuş bilgilerim + 7-12 Nisan Paris konaklama (6 gün) + Paris-Munih treni + 12-26 Nisan Münih ve Berlin (13 gün) konaklamalarımı sunsam inandırıcı ve yeterli olur mu? Akrabaların almanyadan yollayacağı resmi davetiye vize randevuma yetişmeyecek yine de maille bana normal bir davet mektubu gibi yollasalar işe yarar mı?

  Normalde ilk giriş yapılan ülkeden vize alınmalı yada almanya schengen bilgilerinde en fazla hangi ülkede kalınıyorsa oradan vize alınmalı diyor. Almanya’nın verdiği schengen ile Fransa’nın beni kapıdan geri çevirme ihtimali % kaçtır sizce?

  1. Merhaba, bankada paranızın olması, bordrolu çalışan olmanız, tüm bilet bilgilerinizin hazır olması gayet yeterli. Ayrıca Schengen vizeniz varsa ve mutli giriş çıkış özelliği varsa, Fransa’dan red yemeniz de olası değil. Akrabalarınızda kalmayacaksanız onların davet mektubuna ihtiyacınız yok.

 137. Merhabalar size bir konu danışmak istiyorum, 31 Mart-4 Nisan arası iki gün Hollanda sonrasında Hollanda aktarmalı Paris,
  30 Nisan-9 Mayıs arası da Finlandiya seyahat planım var. Sizce vizeye Hollanda Konsolosluğu’ndan mı Finlandiya Konsolosluğu’ndan mı başvurmam daha sağlıklı olur? Bir de vize türü ne seçmeliyim fikir paylaşabilir misiniz? Teşekkürler.

  1. Merhaba, ilk girişinizi Hollanda’dan yapacağınız için çok girişli Hollanda vizesine başvurmanız gerekiyor. Turistik vize dışında bir vize türüne zaten başvuramazsınız. Dilekçenizi yazarken, multiple giriş çıkışlı seyahat edebilmek için birden fazla ülke gezmeli bir seyahat planladığınızı da belirtin.

 138. Merhabalar öncelikle benim Polonya’dan D tipi vizem var. Fakat ilk girişi aktarmalı uçuş yaptığım Münih olarak damgalandı. Sadece aktarmalı uçuştu şuan Polonya’dayım Münih’te sadece uçağın gelmesini bekledim. Bu ne gibi bir sıkıntı yaratabilir ve ne yapmam gerek?

  1. Merhaba, herhangi bir sıkıntı yaratacağınız sanmıyoruz. İleriki vize alışlarınızda gerekise bu durumu açıklayıcı bir yazı da yazarsınız ilgili konsolosluğa. Ama dediğimiz gibi biz bir sorun teşkil edeceğini sanmıyoruz.

 139. Merhaba, Prag-Viyana-Budapeşte seyahati için vize başvurumu hangi ülkeden yapmayalım, şu anki şartlarda hangisinden çıkması kolay olur bilemiyorum

 140. Merhaba,
  Hollanda ve Fransa olmak üzere toplamda 9 gün seyahate çıkmayı planlıyorum. 3 aydır kesintisiz SGK girişim var, sponsorum var, hotel, uçak-tren biletlerini, ayrıca gitmeyi planladığımız konser vb. ödenmiş ücretleri dosyaya ekleyeceğim. Seyahat etmeyi planladığım arkadaşımın daha öncesinde 4-5 kere Schengen vizesi almış biri. Ayrıca 9 gün sonra ülkeye tekrar dönüş yaptıktan 1 gün sonrasında da farklı bir ödemesi yapılmış hotel rezervasyonum var. Bunların hepsini dosyaya eklemeyi planlıyorum. Sponsorum vb olmasına rağmen SGK girişimin 3 ay olması vize verilmesine engel olur mu acaba? Vizenin çıkma olasılığı yüksek midir?

  1. Merhaba Selin,
   SGK’nın 3 ay olması problem değil, düzenli bir işin olduğunu, para kazandığını ve ülkeye dönme niyetin olduğunu gösterir. Uçak, otel, konser bileti gibi ödemeler de turistik bir gezi planladığını doğrular nitelikte. Geriye kalan diğer önemli konu senin ya da sponsorunun bu geziyi karşılayacak kaynakları olduğunu belgelemek. Orada da ikna edici belgeler olduktan sonra sıkıntı çıkacağınız sanmıyorum.

 141. Merhaba,
  Benim daha önce yeşil pasaportum vardı. 5 seneye yakın Almanya’da yaşadım. Oturumum vardı. Şu an bordo pasaporta geçtim. İlk kez bireysel vize alacağım. Bahsettiğiniz olumlu etki geçerli olur mu? Kolay vize alır mıyım? (davetiye ile gideceğim). Bir de ben vizeye basvuru yaparken özellikle istediğim tarih var. 2-25 Agustos. Bu tarih aralığında verirler değil mi? İsteğe ve biletlere rağmen, 1 haftalık vize verme gibi bir durum olur mu?

  1. Eda önemli olan sizin 3 haftalık bir Almanya tatilini karşılayacak finansmanınızın olması ve TR’ye geri dönececeğinize dair okul, bordrolu iş gibi inandırıcı bir tablo olmasıdır. Eğer bunları karşılıyorsanız elbette davetiye de destekleyici unsur olur

 142. Yeşil pasaport sahibiyim. Almanya’da üç ay kalmak istiyorum. Vize müracaatı yapmali miyim?

   1. Merhabalar. Aklıma takılanı şöyle sormak istiyorum. Örneğin maaş hesabımda 3 bin lira gibi az para var ve ama vadesiz dolar hesabımda da seyahati karşılayacak kadar yeterli miktar var. Bu şekilde başvurursam sıkıntı olur mu acaba?

    1. Merhaba, siz ikisinin de dökümlerini belgeleriniz arasına koyun. Maaş hesabınızı da 3 aylık şeklinde bankadan çıkarmalarını isteyin. Vize için dediğinizde onlar ne yapacaklarını bilirler.

 143. Merhaba eski pasoportumda iki İsveç bir de Macar vizesi vardı. Yeni pasaport aldım, Hollanda red verdi.Fransa red verdi, Polanya’dan 6 aylık vize aldım. Uluslar arası şöförlük yapmaktayım. Vizem süresi bitti. Şirketime Hollada ve Fransa tekrar red verdi. Ne yapmalıyım? Ben defalarca giriş-çıkış yaptım. Ülkeye geri dönüş yapmayacakmışım gibi tekrar tekrar red alıyorum 3 aydır. Gerekli tüm evrakları şirketim gönderiyor. Lütfen yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler iyi çalışmalar

  1. Merhaba Polat Bey
   Bir kere red alınca maalesef süreç çok zorlaşıyor. Şirketinizde bordrolu çalışan olarak gözüküyor musunuz? Yükü teslim alacak şirket konsolosluğa bir yazı yazabilir bu kişiyi mallarımızı teslim etmek üzere ülkemize davet ediyoruz gibi.

 144. Merhaba. Ben 4 senedir aynı devlet okulunda ücretli öğretmenlik yapmaktayım. Sigortam yarım ve maaşım asgari ücretin altında. Görevimi 5 yıla tamamladığımda kadroya geçme ihtimalim var. Ailecek schengen ilk vizemiz red geldi. Tek başıma başvurmayı düşünüyorum. Bankamda iyi miktarda döviz var. Vize alabilme ihtimalim var mı?

  1. Merhaba Mine,
   Bu bankadaki dövizin miktarına ve sizin istediğiniz vize süresine göre değişir. Eğer bankadaki para sizin ziyaret masraflarınızı karşılamaya yeterli bulunursa verebilirler. Burada ailenizin ve bordrolu bir işinizin olması vize almak için avantaj. Çünkü orada kaçak olarak kalma ihtimalinizin düşük olduğu anlamına gelir. Evraklarınızın eksiksiz olduğundan emin olun.

 145. Merhaba, tek girişli Belçika vizem var, Türkiye’ye dönüşü Hollanda’dan yapmak istesem sorun olur mu?

  1. Sıkıntı olmaz, tek girişli Schengen’de önemli olan ülke değiştirirken Schengen bölgesinden çıkmamanız. Schengen’den çıkmadığınız sürece istediniz kadar ülke değiştirebilirsiniz.

   Ör: 14 günlük tek girişli Schengen’iniz var. Bu süre zarfında;

   ✔ Almanya’dan Avusturya’ya geçebilirsiniz. Oradan Türkiye’ye dönebilirsiniz.
   ✔ Almanya’dan Avusturya’ya geçip, oradan da Karadağ’a (Schengen dışı) geçebilirsiniz. Oradan Türkiye’ye dönebilirsiniz.
   ✖ Ama Almanya’dan Karadağ’a geçip, oradan da Avusturya’ya giremezsiniz.

 146. Merhaba
  evlenmeden önceki pasaportumuzla alınan schengen vizesi gecerliliğini( daha süresi bitmemişse) pasaport değiştirdikten sonra da koruyor mu?

 147. Merhaba
  Benim Schengeni vizem var 1 yıllık. 2 ay sonra evleneceğim ve soyadım eşimin soyadı olacak. Pasaportu yenileyeceğim. Schengen vizem ile ilgili bir şey yapmama gerek var mı? O evlensemde geçerliliğini koruyor mu? Bilgilendirirseniz sevinirim. Kolay gelsin

  1. Buse selam,
   Önemli olan pasaport üzerindeki isimle vizedekinin aynı olması. Yani teknik olarak pasaportunu yenilemezsen vizeni kullanabilirsin.

 148. Merhaba, Eylül başı gibi Hollanda Almanya İspanya Fransa’ya gitmeyi düşünüyoruz ancak vize işlemlerini başlatmadık henüz. Pandemi dönemi olduğu için vize yaklaşık ne kadar sürede çıkar? Bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Merhaba,ben Peru’ya seyahat etmek istiyorum. Hollanda aktarmalı seyahatlerde Hollanda transit vizesi istiyor mu?

  2. Merhabalar eşimin Temmuz sonuna kadar multiple shengen vizesi var kurumsal bir firmada 25 yıldır çalışıyor. Bir ay önce Almanya ya gitti. Mayıs ayında İspanya’ya gitmeyi planlıyoruz. Ben ev hanımıyım ve daha önce hiç yurt dışına çıkmadım vize almamda sorun olur mu?

 149. Merhaba,
  Ben Schengen Vize başvurusu yapmıştım ve vizem cikti. Ancak parmak izi vermedim. Tam kapanma ve Ramazan Bayramı, hepsi üst üste geldi. Vizen ciktiktan sonra parmak izin alınacak dediler. Benim aklim almadi nasil basvuruda parmak izi alinmaz da vize ciktiktan sonra istenir? Böyle bir şey mümkün olabilir mi?

  1. Gökhan merhaba,
   Biz de ilk defa böyle bir şey duyduk ve çok şaşırdık. Hangi konsolosluk? Arada vizeci var mı? Daha önce Schengen’e başvurmuş muydun? Yani hali hazırda sisteme kayıtlı olabilir mi parmak izin?

   Belki Korona nedeniyle bir uygulama değişiklliği yapmış olabilirler? İstersen email ya da telefon vasıtası ile konsolosluğa ulaşıp sor.

 150. Merhaba Schengen Vizesi içi genel sağlık sigorta yaptırmak zorunlu mu? Fiyatları uçuk durumda. Sadece 2 hafta için böyle bir şey var mıdır ?

 151. Selamlar, oldukça bilgilendirici bir yazı olmuş. Benim bir sorum olacaktı. Temmuz ayında Viyana ve Prag a gitmeyi düşünüyoruz. Yine temmuz ayının ilerleyen günlerinde Sakız adasına gitmek gibi bir düşüncemiz var. İki seyahati kapsayacak vize almak için Avusturya vizesi için başvurduğumuzda Sakız evraklarını da vermemiz etkili olur mu?

  1. Aynı ülkeye 2 kere giriş çıkış yapacakmış gibi başvurmadıktan sonra başka ülke için daha uzun süreli vize vereceklerini sanmıyorum

 152. Merhabalar, biz eşimle 15 gün arabayla yurtdışına gitmek istiyoruz. Schengene başvuracağız. İlk giriş yapacağımız ülke Yunanistan. Yunanistan üzerinden Balkan ülkeleri- Viyana- Budapeşte- Belgrad- Sofya-Türkiye yapacağız.

  Yunanistan için vize başvurusu yapacağız. Ama bu süreçte Yunanistan’da 1, Viyana’da 2 gün, o an ki şartlara göre değişkenlik gösterebilir. En çok kalınacak yerin vizesine başvurmalıyım yoksa ilk giriş yaptığım yere mi? Çok ülke olacağından en fazla kalacağımız ülke için max gün 3 olabilir zaten. Vizeye Yunanistan basvuracagımızdan orada 1 gün mesela viyana da 2 gün kalmamızda bir sorun çıkabilir mi bilgilendirebilir misiniz?

  1. Merhabalar
   Biz vize danışmanı değiliz, o yüzden kesin bilgi vermeyiz ama bence bu durumda Yunanistan’a başvurmanız bir sorun teşkil etmez

 153. Merabar bişey sorucam idata İtalya vizesi için basvurucaz ama evrakları şeffaf dosyada vb şeylerde kabule sunmayiniz diyor nasıl sunucaz peki . Bide faaliyet belgesi aslı diyor ama . Tic odasindanmi alicaz çalıştığın yerde internet adresimde var ordan çıkarsam olmazmi

 154. Merhabalar,
  Bilgilendirici yazınız için çok teşekkür ederim.

  “Vize Ücretlerini Ödenmesi
  7 Gün 8 – 10 Euro
  1 Ay 18 – 20 Euro
  3 Ay 30 Euro
  6 Ay 40 Euro
  1 Yıl
  2 Yıl
  5 Yıl 60 Euro” bilgisi güncel midir? bağlantı paylaşabilir misiniz?

  Küçük bir sorum olacak.
  Almanya’ dan vize başvurusu yaptım 20 gün vize süresi ve 6 gün kalış süresi geldi. Daha önceden 3 Schengen vizem vardı 3 aydan 6 aya kadar kalış süresi de 30 günden 90 güne kadar. Evraklar eksiksiz ve sorunsuzdu. Bu tür durumla karşılaşan var mı acaba? Süreyi nasıl uzatabilirim çözüm konusunda fikir rica ediyorum.

  1. Selamlar,
   7 günlük veya 1 aylık vize ücreti uygulamasını hiç duymadım, görmedim. 60 euro’yu (yakında 80 euro olucak) paşa paşa ödüyorsunuz, artık konsolosluk 1 haftalık mı vize verir, 6 aylık mı orası onların inisiyatifine kalmış. 🙁

  2. Merhabalar, ben ilk defa schengen vizesi için başvuracağım. Tatil için önce Yunanistana oradan da Fransaya geçmek istiyorum. Tek girişli mi çoklu girişi mi seçmem gerekiyor? Teşekkürler.

 155. Merhaba Türkiyeden babam ve yeğenim isviçreye gelecekler 18 günlüğüne benim davetiye gönderme şansın yok.Benim ev adresimi göstermem yeterlimi geldiklerinde bende kalıcaklar sadece konaklama için benim ev adresimi belirtmeleri yeterlimi.
  Babam emekli yeğenim öğrenci. Bilgisi olan arkadaslar cevaplarsa sevinirim

 156. İspanya için vize işlemlerini 2019 Mart itibariyle VFSGlobal firması yapmıyor. BLSSpainVisa’ya devredilmiş. Bilginize. turkey.blsspainvisa.com

 157. arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var.
  bilgi sahibi arkadaşlar yeşillendirebilirse sevinirim.

  şöyle ki mart ayının sonuna doğru almanya için vize başvurusu yapacağım.
  3 aylık banka hesap dökümü almam gerekiyor bildiğiniz gibi.
  bankada para hareketliliği sağlamak için yaklaşık bir buçuk ay kadar hesabıma parça parça para giriş ve çıkışları yaparak bakiyemi yaklaşık 15-20 bin tl arasında bir rakama taşıma düşüncesindeyim.
  bunun için maaş hesabımı kullanma düşüncesindeydim. 1.5 ay önceki mevcut hareketlilik+1.5 ay benim yeni yatırıp çekeceğim para hareketliliğiyle toplam 3 ay para hareketliliği ve son bakiye 15-20 bin tl arası görünecekti.

  fakat maaş hesabımın olduğu maltepe şubesi 12/01/2019 tarihinde kapanmış ve hesap kızılay şubesine aynı tarihte içindeki 1175 tl ile devredilmiş.hesap numarası ve iban numarası değişmemiş,sadece banka şubesi değişmiş.
  bankaya gidip hesap özeti için başvurduğumda bana maltepe şubesindeki 12/01/2019 a kadar olan hareketlerim için bir döküm, kızılay şubesine devrolunduktan sonraki işlemlerim için ise ayrı bir döküm veriyorlar. ilk dökümün sonunda xxxxxx2 nolu hesaptan devredilen -1175 tl yazıyor. ikinci dökümün de başında xxxxxx2 nolu hesaptan devralınan +1175 tl yazıyor. her iki dökümün de başında aynı isim ve ıban numarası yazıyor.
  ikinci kızılay şubesi dökümünün başında xxxxxx2 nolu hesabınızın açılış tarihi 12/01/2019 dur. bu tarihten 29/01/2019 tarihinde kadar olan hareketler aşağıda listelenmiştir yazıyor. ve demin belirttiğim gibi ikinci döküm xxxxxx2 nolu hesaptan devralınan +1175 tl şeklinde başlıyor.

  sorum şu şekilde. almanya vizesine başvuracağım zaman 3 aylık hesap dökümünü tek bir sayfada sunmak zorunda mıyım. yoksa bu iki dökümde toplam 1.5 ay+ 1.5 ay toplam 3 ay hesap dökümünü 2 sayfada sunmam bir sıkıntı yaratır mı? malum her iki sayfada da iban numaraları ve isimler aynı.bir dökümün en altında devredilen miktar,diğer sayfanın en başında devralınan miktarlar yazıyor.

  aksi taktirde yeni bir hesap açtırıp o hesaba para yatırmaya başlamam gerekicek ve bu hesap maaş hesabım olmayacak, ve bugün yeni hesabı açtırsam 3 aylık para hareketliliğine ulaşabilmem için mayısın başına kadar beklemem gerekicek. haliyle vize başvurum gecikicek.

  seyehati planladığım tarih ise haziranın 20 si.

  yeşillendirebilir misiniz beyler.

 158. Ben almanyadaki arkadaşımı ziyaret etmek istiyorum bana davetiye gönderecek fakat nasıl gönderilir bilmiyoruz. Bana mı göndermesi gerekiyor yoksa orada konsolosluğa gidip oraya mı vermesi gerekiyor? Birde ben vize başvurusu yaptıktan sonra mı yoksa önce mi göndermesi gerekiyor?

 159. Biz 2 arkadaş Bulgaristan’dan başlayıp otostopla Avrupa ülkelerini gezmeyi planlıyoruz. İlk olarak Schengeni Bulgaristan’a almamız gerekiyor sanırım ve ayrıca Üniversiteden mezun olalı 1 sene oldu. acaba bu planımız için nelere dikkat etmemiz gerekiyor

 160. Merhabalar, mesela vizem cikti almanyaya davet uzerine gittim, belirttigim donus tarihinden once akrabamin araciyla donmeye karar verdim. Bi sorun cikar mi boyle bisey yapabilir miyim?

 161. seyahat saglık sigortası yaptırmak şart mı en çok ona takıldım sadece turistlik amaçlı 7 gün kalıcam

 162. Iyı günler biz eşimle avusturya ya gitmek istiyoruz hesabınızda hesabınızda herhangibi bir para olmasi gerekiyormu olması durumunda nekadar olmalı ?

  1. Kişi başına en az 5000 TL olmalı ama 5000 çok iknakar bir tutar değil eğer düzenli maaş ödeyen bir işiniz ve üerinize mal mülk yoksa

  1. Merhabalar İtalya vizesi için başvuru yapmak istiyorum. Ama öyle sigortam falan yok genel sağlık sigortası yaptıracağım. Bir de öğrenciyim banka hesabımda girdi çıktı yok. Vize çıkma ihtimali var mı yok mu?

 163. Selamlar,
  Arkadaşımla Sofya ekspresine binerek küçük bir tur yapmayı planlıyoruz. Sitenizdeki bilgilerin çoğunu okudum bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Bizim şöyle bi durumumuz var; ikimizde yeşil pasaport sahibiyiz. Herhangi bir vize almamıza gerek var mı?

 164. Selam
  davetiye yollayacak kişinin davetiye mektuna ne yazarsa hem uzun süreli vize alma ihtimali yüksek olur. Ben schengen ile sürekli gir cik yapmak istiyorum. (1Yıl) Ne demek gerekiyor ki bana vize verme ihtimalleri yüksek olsun

  1. Merhaba,
   Öncelikle detaylı bilgiler için teşekkür ederiz. 5 yıllık Malta vizemiz var. Daha önce bir çok kez Malta’ya giriş çıkış yaptık. Bu defasında vizemizi hiç kullanmadığımız için ilk olarak Malta’da 1 gün kalıp ertesi gün İtalya’ya geçmeyi planlıyoruz. İlk giriş ülkesi Malta olacak fakat dönüşü İtalya üzerinden yapacağız. Sizce çıkışta Malta Dan dönmezsek problem olur mu ?
   Teşekkürler.

  1. Hayır gerekmiyor sadece online olrak gidiş dönüş uçağınızın rezervasyonunu yaptırmanız yeterli. Ama daha önceden almışsanız mesela aylar öncesinden uygun bilet bulmuşsunuzdur o başka tabi o zaman biletin aslını koyarsınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir