SCHENGEN VİZESİ NASIL ALINIR

Yıllar önce Almanya’ya gitmek için ayrı, İsviçre’ye gitmek için ayrı ayrı vizeler alınması gerekiyordu. Bu devir çok eskilerde kaldı. Schengen Bölgesi olarak bilinen ortak sınır ve ortak vize uygulaması sayesinde Avrupa’daki 33 ülkeye sadece tek bir vize alarak, yani Schengen vizesi alarak, girebiliyorsunuz. Bu ne demek? Örneklemek gerekirse, Schengen vizenizle Almanya’ya gittiğinizde, isterseniz oradan Avusturya’ya, oradan İsviçre’ye, oradan da İtalya’ya geçme özgürlüğüne sahip olduğunu anlamına gelir. Daha fazla bilgi için: Shengen Vizesi Nedir

İçindekiler:
Schengen Vizesi İle Gidilebilen Ülkeler
Schengen Vizesi Hakkında Uyarılar
Schengen Vize Merkezleri
Schengen Vizesi Başvuru Süreci
Adım Adım Schengen Vizesi Nasıl Alır

SCHENGEN VİZESİ İLE GİDİLEBİLEN ÜLKELER

Schengen Vizesi ile gidebileceğiniz ülkeler

Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan*, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, Hırvatistan*, Güney Kıbrıs*, İzlanda, İtalya, İspanya, İsveç, İşviçre, Litvanya, Lihtenştayn, Latvia, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Monako*, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya*, Slovakya, Slovenya, San Marino*, Yunanistan, Vatikan*

* Bu ülkeler henüz Schengen üyesi değiller, dolayısı ile Schengen vizesi vermiyorlar. Ancak siz başka bir ülkeden aldığınız Schengen vizeniz ile bu ülkelere seyahat edebiliyorsunuz.

SCHENGEN VİZESİNE BAŞVURMADAN BİLİNMESİ GEREKENLER

1. Schengen Vizesinin Geçerlilik Süresi

Her vizenin üzerine bir geçerlilik süresi basılır. Bu süre zarfındaki bir pencerede gitmiş ve dönmüş olmanız gerekir.

2. Schengen Bölgesi’nde Maksimum Kalma Süresi

Her 6 ayda en fazla 90 gün Schengen Bölgesi’nde kalabilirsiniz. Yani; vizenizin geçerliliği 6 ay bile olsa 90 günü doldurunca Schengen Bölgesi’nden ayrılmanız gerekir. Vizesinin geçerliliği 1 yıl ve üzeri olanlar için de aynı kural geçerlidir. İlk 6 ayında 90 gün + sonraki 6 ayında da 90 gün olmak şartı ile maksimum 180 gün kalabilirler.

Peki farklı ülkelerde kalıyor olamamız 6 ayda 90 günden fazla kalmamızı sağlar mı? Hayır. Schengen Bölge’sine tek bir ülke gözü ile bakılır. Neresinde, 90 günün ne kadarını geçirildiğinin bir önemi yoktur. Özetle, 6 ayda 90 günü aşmayın. 90/180 gün hesaplamarını buradan pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

3. Aynı Vize İle Kaç Kez Schengen Bölgesi’ne Girilebilir

Her vizenin üzerinde o vize kapsamında kaç kere Schengen Bölgesi’ne girebileceğiniz yazar. Çoklu giriş (multiple entry), çift giriş (double entry) ya da tek giriş (single entry) olarak 3 farklı seçenek vardır.

– Eğer Single Entry yani tek giriş yazıyorsa, o vize ile sadece bir kere bir Schengen Bölgesi’ne giriş çıkış yapabilirsiniz. Örneğin, Fransa’ya gittiniz, Türkiye’ye döndünüz. Vizenin üzerinde yazan geçerlilik süresinin bitimine daha çok zaman olsa da vize geçerliliğini yitirir. Tekrar Schengen Bölgesi’ne gitmek için yeni vize almanız gerekir. Önemli: Ancak Schengen Bölgesi’ni terk etmeden ülkeden ülkeye gezmenizde engel yoktur. Yani, Fransa’ya gitmişken İspanya, İtalya gibi diğer Schengen ülkelerine de gidebilirsiniz. Önemli olan Schengen Bölgesi’nden ayrılmamak ve 6 ayda 90 günden fazla Schengen Bölgesi’nde kalmamak.

– Double Entry yani çift giriş yazıyorsa, Schengen vizenizin geçerlilik süresi boyunca Schengen Bölgesi’ne 2 kez gidip gelebilirsiniz. Her girişinizde yine Schengen Bölgesi’nde serbest dolaşım hakkınız vardır. 6 ayda en fazla 90 gün kalabilirsiniz unutmayın. Örneğin; 1 yıllık çift girişli vizeniz varsa, ilk 6 ayında 1 kez girip 3 ay, 2. altı ayında tekrar 3 ay kalabilirsiniz ama ilk 6 ayında 2 kez girip çıkıp 180 gün kalamazsınız.

Multiple Entry yani çoklu giriş yazıyorsa, Schengen vizenizin geçerlilik süresi boyunca Schengen Bölgesi’ne sınırsız kez girip çıkabilirsiniz ancak yine 6 aylık giriş çıkışlarınızın totalinde 90 günden fazla Schengen Bölgesi’nde kalmadığınızdan emin olun.

4. Pasaportun Geçerlilik Süresi

Vizeye başvurusuna giderken pasaportunuzun geçerlilik süresinin en az 6 ay daha devam etmesi gerekiyor. Pasaportunun 6 ay geçerliliğinin olması en fazla 6 aylık vize alabileceğiniz anlamına gelmez. Daha uzun süreli vizelere de başvurabilirsiniz. 6 ay sonra geçerliliği biten pasaportunuza 2 yıllık Schengen vizesi basılabilir ya da 1 sene geçerliliği olan pasaporta 5 yıllık Schengen verilebilir, sıkıntı yoktur,

Pasaportumun Geçerlilik Tarihi Bitti Ama Vizem Devam Ediyor?

Yeni bir pasaport çıkartmanız kafi. Tekrar vize almanıze gerek yok. Seyahat ederken pasaport kontrollerinde hem içinde Schengen vizenizin olduğu tarihi geçmiş pasaportunuzu, hem de yeni çıkardığınız geçerli pasaportunuzu göstererek geçiş yapabilirsiniz.

5. Hangi Ülkeden Schengen Vizesine Başvurmalı

Önemli: Schengen vizenizi Belçika’dan aldıysanız, mutlaka o vize ile adım atacağınız ilk Schengen ülkesinin Belçika olması gerekir. Sonra Schengen Bölgesi’nde istediğiniz gibi serbestçe dolaşabilirsiniz. Yani ilk hangi ülkeden Schengel Bölgesi’ne girecekseniz o ülkenin konsolosluğuna başvurun. Aksi halde pasaport memurunun sizi ülkeye almama yetkisi var. Almanya, Avusturya gibi ülkeler bu konuda özellikle sıkı. Biraz memurun insiyatifine kalmış bir konu. Elinizde oradan da size vizeyi veren ülkeye geçtiğinize dair uçak bileti vs gibi bir ispat varsa durumu idare edebilirsiniz. Ama işin ucunda buradan ta Almanya’ya uçup, sonra tıpış tıpış Türkiye’ye gönderilmek var.

Türkiye’de Schengen vizeleri, ilgili ülkelerin konsoloslukları tarafından veriliyor ancak arada dosya kabulünü yapan başka kurumlar var. Bazı Schengen ülkelerinin konsoloslukları, vize başvurularını hem konsolosluk görevlilerine, hem de başvuru yapanlara kolaylık açısından sadece aracı şirketler aracılığıyla kabul ediyor. Yani konsolosluklara bizzat gelip başvuru yapmıyorsunuz. Aracı şirketlerin başvuru merkezlerinden yürütülüyor. Bu aracı kurumlar karar mercileri değiller, sadece başvuruların koordinasyonunu ve kabulünü gerçekleştiriyorlar.

Hangi ülkenin başvuru işlemlerini nereden kabul ettiğini, ilgili ülkenin resmi konsolosluk web sitesinden öğrenebilirsiniz ama genel olarak bir çerçeve çizmek gerekirse şöyle:

 

2021 İTİBARİYLE EN GÜNCEL SCHENGEN ÜLKELERİ VE KONSOLOSLUKLARIN ANLAŞMALI ÇALIŞTIĞI VİZE MERKEZLERİ LİSTESİ

Ülkeler Vize Merkezleri
Almanya Idata
Avusturya Vfsglobal
Belçika Vfsglobal
Çek Cumhuriyeti Vfsglobal
Danimarka Vfsglobal
Estonya Orangevize
Finlandiya Vfsglobal
Fransa Vfsglobal
Hollanda Vfsglobal
İspanya BLSSpainVisa
İsveç Vfsglobal
İsviçre TLScontact
İtalya Idata
İzlanda (Danimarka tarafından temsil ediliyor) Vfsglobal
Letonya Vfsglobal
Lihtenştayn (İsviçre tarafından temsil ediliyor) TLScontact
Litvanya Vfsglobal
Lüksemburg Vfsglobal
Macaristan As Visa Solutions
Malta Vfsglobal
Norveç Orangevize
Polonya Vfsglobal
Portekiz Orangevize
Slovakya Konsoloslukta
Slovenya Orangevize
Yunanistan Sadece İstanbul için Kosmos  – Vfsglobal

 

SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU SÜRECİ

1. Pasaportunuzun geçerlilik tarihini kontrol edin.
2.Schengen vizesi başvurusu yapacağınız ülkenin Schengen vizesi başvuru formunu dolduruyorsunuz.
3. Schengen vizesi başvurusu yapılacak ülkenin anlaşmalı çalıştığı aracı kurumların online sayfalarından doldurduğunuz formda sizden istenilen bilgileri girdikten sonra veya telefonla arayarak belgelerinizin ve parmak izi dijital fotoğraf çekimi gibi biyometrik verilerin teslimi için randevu alıyorsunuz. Hemen yukarıdaki tablodan ilgili  aracı kurumu bulabilirsiniz. Slovakya’ya gidecekseniz direkt Slovakya Konsolosluğu’ndan alacaksınız.
4. Vize türünüze göre sunmanız gereken başvuru evraklarınızı hazırlıyorsunuz.
5. Seçtiğiniz tarih ve saatteki randevunuza gidiyor, vize ücretini ödeyip, biyometrik kayıtları yaptırıp, görevlilerle görüşüp belgelerinizi teslim ediyorsunuz.
6. Vize işlemlerinizin bittiğine aracı kurumdaki randevunuz sırasında verdiğiniz adrese pasaprtunuz postalanıyor.

ADIM ADIM SCHENGEN VİZESİ NASIL ALINIR

1. ADIM:

PASAPORTUNUZUN GEÇERLİLİK TARİHİNİ KONTROL EDİN

Vizeye başvurabilmeniz için önce pasaportunuzun geçerlik tarihinin bitimine en az 6 ay olması gerekir. Yoksa başvurunuz değerlendirilemez. Hatta bazı ülkeler 1 yıl geçerlilik isteyebiliyor, mutlaka kontrol edin.

2. ADIM:

SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU FORMUNU DOLDURUN

Schengen 33 ülkede geçen tek bir vize olsa da her ülkenin aynı vizeyi almak için doldurttuğu form farklılık gösterebiliyor. Anlayacağınız tüm ülkelerin kabul ettiği standart bir form yok, gideceğiniz ülkenin kendi formunu doldurmanız gerekiyor. Yukarıda da söylediğimiz üzere, ilk olarak hangi Schengen ülkesine ayak basmayı planlıyorsanız, o ülkeye vize başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Tüm ülkelerin başvuru formlarını Schengen Vizesi Başvuru Formu yazımızda bulabilirsiniz.

3. ADIM:

SCHENGEN VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLARI HAZIRLAYIN

Başvuru formunda da olduğu gibi farklı ülkelerin istediği evraklar farklılık gösterebiliyor. Keza öğrenciler/ çalışanlar/ işverenler/ emeklilerden talep edilen evraklarda farklılık gösteriyor.
Hangi durumda ne gerektiğini anlattığımız Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar yazımızdan bulabilirsiniz.

4. ADIM:

SCHENGEN VİZESİ RANDEVUSU ALMAK

Belgelerinizi teslim etmek ve  parmak izi & fotoğraf çekimi gibi biyometrik vermek için gideceğiniz ülkenin aracı kurumundan randevu alıyorsunuz, konsolosluktan değil. Bu randevuyu aracı kurumların websitesinden bir form doldurarak veya telefonla arayarak alabiliyorsunuz. Randevu için gideceğiniz yer de yine aracı kurum, konsolosluk değil.  Tek istisna Slovenya, Slovenya Konsolosluğu aracı kurum kullanmadan kendisi tüm süreci yürütüyor. Aracı kurumlarda mülakat olmuyor ama konsolosluklar sadece gerekli gördükleri durumlarda sizi görüşmeye çağırabiliyor. Konsolosluklar tarafından mülakata çağrılırsanız genellikle size seyahatiniz hakkında ayrıntılı sorular soruluyor.

Not: Bazı ülkelere daha fazla vize başvurusu yapıldığından bir ülkeden 2 sonra randevu alırken, diğerinden bir hafta sonraya randevu alabilirsiniz. Çok acil vize almanız gerekiyorsa daha az yoğun olan bir ülkeye başvurabilirsiniz ancak unutmayın, ilk o ülkeye ayak basmanız gerek.

5. ADIM:

RANDEVU GÜNÜ

Randevuya bizzat kendimiz mi gitmeliyiz?

2014 yılında Schengen ülkeleri, dijital parmak izi ve fotoğraf çekimi uygulamasını zorunlu kıldı. Bu nedenle daha önce hiç parmak izi vememişsesniz randevu gününüz geldiğinde, randevu aldığınız vize merkezine parmak izi verme işlemi ve fotoğraf çekimi için bizzat gelmeniz gerekiyor. Fakat 2014’ten sonra herhangi bir Schengen ülkesinden vize alırken parmak izi vermiş ve aldığı vizenin üzerinde “VIS” (VISA INFORMATION SYSTEM) yazan kişilerin, şahsen başvurmasına gerek yok. Bu kişiler vekalet verdikleri kişiler aracılığı ile Schengen vizesi başvurusunda bulunabilirler.

Vize merkezine girdiğinizde bir sıra numarası alıyorsunuz. Sıranız geldiğinde süreç, para yatırma, biometrik verilerin teslimi son olarak da belge teslimi gibi aşamalarla devam ediyor.

Vize Ücretlerini Ödenmesi

1 Yıl
2 Yıl
5 Yıl
80 Euro

Tüm Schengen vize ücretleri ve vize merkezi işlem bedelini, Schengen vizesi için başvurduğunuz ülkenin bağlı olduğu başvuru merkezlerindeki gişelerden konsolosluklara göre değişen Euro ve TL seçenekleriyle nakit olarak ödeniyor. Yukarıdaki tabloda ortalama bir fiyat görüyorsunuz, bunun üzerine bir de aracı kurumun hizmet bedeli ekleniyor. O da kurumdan kuruma değişiyor.

Burada size ödeme yaptığınıza dair bir dekont veriliyor. Bu dekontu da başvuru belgeleriniz arasında ekliyorsunuz. Direkt olarak konsoloslukla görüşmenizi bekleyen bazı Schengen ülkeleri ise paranın konsoloslukların banka hesaplarına yatırılımasını isteyebiliyor.

Biyometrik Veri Toplama İşlemi

Schengen ülkeleri arasında geçerli olan bu uygulama, bir veritabanında toplanan bu verilerle ülkelere giriş çıkış trafiğini daha kolay takip etmek üzere geliştirilmiş bir sistem. Bazı istisnai durumlar haricinde herkesin bizzat konsolosluklarla anlaşmalı vize merkezlerine gelerek parmak izi vermesi ve fotoğraf çektirmesi gerekiyor. Bu verilerin geçerliliği 5 yıllık olduğundan eğer 5 yıl içinde parmak izi vermişseniz tekrar vermenize gerek kalmıyor.

2 yaş altı çocuklar, parmak izi alınamayan kişiler (fiziksel deformasyon sonucu vs.) ve resmi davetle yurtdışına çıkacak olan siyah pasaport sahibi hükümet görevlileri parmak izi vermek zorunda değil.

Belgelerin Teslimi

Biyometrik veri toplama işleminden sonra, belge teslim sırası size geldiğinde önceden hazırlamış olduğunuz dosyayı ilgili gişedeki görevliye teslim ediyor ve belgelerinizin teslim alındığına dair bir belge alıyorsunuz. Bundan sonra yapılacak şey sadece beklemek.

 

6. ADIM:

VİZENİN TESLİM EDİLMESİ

Vizeniz olumlu veya olumsuz sonuçlandığında, ister başvuru yaptığınız merkeze isterseniz de başvurunuzda belirttiğiniz adresinize gönderiliyor. Schengen vizesi, eğer ki bayram, resmi tatil gibi yoğun bir dönem değilse ve sizden ek belge talebinde bulunulmadıysa, başvuru sonrası 3 – 7 gün içinden sonuçlanan bir vize türü. Eğer bahsettiğimiz gecikmeler olursa vizenizin çıkması 2 – 3 haftayı bulabiliyor.

SCHENGEN VİZESİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar ?

Şimdi Schengen vizesi talebenizin neticelenmesi 10 güne kadar alabilir. Çoğu zaman 5 gün içinde sonuçlanıyor ama aksilikler sebebiyle 10 günü aşan da duyduk.

Schengen Vizesi Başvuru İşlemlerine Ne Zaman Başlamak Lazım ?

Schengen vize başvurularının seyahat tarihinden en az bir 20 – 30 gün önceden yapılması önemli. Eğer bayram, resmi tatil gibi yoğun bir dönemde başvuru yapıyorsanız bu süreci daha da öncesinden başlatmakta fayda var. Schengen vizesi kuralları gereğince, seyahat tarihinizden en erken 90 gün öncesine kadar başvuru işlemlerine başlayabiliyorsunuz.

Schengen Vizesi Almak İçin Hesapta Kaç Para Olması Lazım?

Hangi ülkeden vize alacağına göre ve yanınızda birilerini götürüp götürmedğinize göre hesabınızda görmek istedikleri tutar değişiyor. Örneğin Fransa’ya gidecek bir kişinin hesabında minimum 5000 TL para olması gerekirken, tek çocuklu bir ailenin hesabında 15.000 TL olması gerekir. Her ülkeyi ayrı ayrı bakabilirsiniz ama genel olarak görülmek istenen mnimum tutar bu civarlarda. Ne kadar yüksekse tutar, o kadar daha iknar olur başvurunuz.

Schengen Vizesiyle İlk Giriş Yapılan Ülke Kuralı

Schengen vizesinin kullanımına dair önemli detaylardan biri, vizeyi hangi ülkeden aldıysanız ilk olarak o ülkeye giriş yapmanız gerekliliği. Mesela siz Schengen vizenizi İtalya Konsolosluğu’ndan aldıysanız, ilk olarak İtalya’ya giriş yapmalısınız. Daha sonra Schengen’inizin süresi elverdiğince diğer ülkelere de rahatlıkla giriş yapabilirsiniz. Bu kurala bazı ülkeler katiyetle dikkat ederken bazı ülkeler ise o kadar da sıkıntı çıkartmamaktadır. Fakat Schengen vizesini aldığınız ülkeye giriş yapmadan başka ülkeden ilk girişi yapmanız belki kısa vadede sorun çıkartmayacak olsa da uzun vadede, tekrar bir Schengen vizesi başvurusu yaptığınızda redle veya kısa süreli vize alımıyla sonuçlanabilir. Bu nedenle en sağlıklısı her zaman ilk girişi vizesini aldığınız ülkeden yapmayı tercih edin deriz. Zaten tüm Schengen ülkeleri, ülkelerine Schengen vizesi ile giriş yapan kişilerin verilerinin kaydını tutmak için (Schengen Information System – SIS) adlı ortak bir bilgi sistemine sahipler. Çipli pasaportlar sayesinde artık çok daha kolay toplanıp depolanabilen tüm bu veriler, bu ortak veri tabanında yer alıyor. Yani istedikleri takdirde sizin tüm haraketlerinizi bu sistemden rahatça görüntüleyebiliyolar.

İlk Kez Schengen Vizesine Başvuranlar

Eğer ilk kez Schengen vizesi için başvuruyorsanız, konsolosluklar standart prosedür belgelere ek olarak sizden çok daha fazla ve ayrıntılı belge talebinde bulunabilir. Hatta gerektiğinde sizi konsolosluğa mülakata bile çağırabilirler. Bu gibi bir durumda size sorulan sorulara kesinlikle doğru cevap vermeli, verdiğiniz cevapların sunduğunuz belgelerle örtüştüğüne dikkat etmelisiniz.

Daha Önce Schengen Vizesi Almışsanız

Daha önce herhangi bir Schengen ülkesinden vize almışlığınız varsa, bu diğer başvurularınızda hem vizenizin çıkma süresinde kolaylık sağlıyor, hem de vizenin geçerlilik süresine olumlu etkisi oluyor. Yani ilk başvurunuzda  10 günlük Schengen aldıysanız, ikinci başvurunuzda 6 aylık alma ihtimaliniz daha yüksek. Schengen vizeleriniz biriktikçe de daha uzun vizeler alabiliyorsunuz.

İdeali her seferinde daha önce size vize veren konsolosluğa başvurmak ama bu da ilk ayak basmanız gereken ülkenin illa orası olması gerektiği anlamına gelir. Eğer sizin programınıza uymuyorsa da dert edilecek bir şey yok, daha önce hangi konsolosluğun size Schengen verdiği fark etmez, başvuracağınız her konsoloslukta eski bir Schengen sahibi olmak olumlu etkileyecektir.

Schengen Vizesi Başvurunuzun Reddelimesi

Schengen vizesi başvurunuz, çeşitli nedenlerden (yeterince açık olmayan, eksik veya hatalı belge, bilgilerin yanlış veya çartpıtılmış olması vb.) reddedilebilir. Bu durumda yeniden başvuru yapma veya sonuca kararın çıkmasını takiben en geç 1 ay içinde itiraz etme hakkınız var. Tabi önceden ödediğiniz vize harç ücretini geri almanız mümkün değil. Yapmanız gereken ilgili konsolosluğun vize bölümüne itafen bir itiraz dilekçesi yazıp, yine ilgili konsolosluğun itiraz prosedürünü yerine getirmek. Bu gibi bilgilere konsoloslukların web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Schengen Vizesi İle Ülkeye Giriş Garantisi Var Mı ?

Tüm Schengen ülkeleri konsoloslukları, bir şeyin altını kesinlikle çiziyor ki Schengen vizesini almış olmanız, o ülkeye girebileceğinizin garantisini vermiyor. Herhangi bir nedenle, (genelde çok çok istisnai durumlarda) eğer ki sınır görevlisi sizin ülkeye girişinizi uygun bulmaz ise Schengen vizesi almış olmanız bir şey fark ettirmiyor. Ne yazık ki böyle bir durumda en yakın uçakla geri ülkeye geri dönüyorsunuz.

Aynı Anda Birden Fazla Schengen Vizesi Sahibi Olunabilir Mi?

Çok girişli, en az 6 aylık bir Schengen vizesi sahibiyseniz, vizenizin süresi bitmeden yeni bir Schengen vizesi talebinde bulunabilirsiniz. Bu durumda yeni vizenizin geçerliliği, bir önceki vizenizin bitimi itibariyle başlamış oluyor. Yani aynı dönem içinde iki geçerli vizeniz bulunmuyor olsa da iki vizeniz bulunabiliyor. Örneğin sizin İtalya’dan 6 aylık bir Schengen vizeniz var ve geçerlilik süresi 1 ay daha var. Fakat sizin İtalya Schengen vizenizin bitimi sonrası Fransa’ya seyahat etmeniz gerekiyor. Bunun için de en az 1 ay öncesinden Fransa Schengen vizesi başvurusu yapmanız gerekiyor. Bu durumda siz İtalya Schengen vizeniz henüz bitmeden, Fransa Schengen vizesine başvurabilirsiniz. Fakat Fransa vizenizin geçerlilik süresi, İtalya vizenizin tam olarak bittiği tarihten sonra başlıyor olacaktır.

 1. Merhaba
  Benim Schengeni vizem var 1 yıllık. 2 ay sonra evleneceğim ve soyadım eşimin soyadı olacak. Pasaportu yenileyeceğim. Schengen vizem ile ilgili bir şey yapmama gerek var mı? O evlensemde geçerliliğini koruyor mu? Bilgilendirirseniz sevinirim. Kolay gelsin

  1. Buse selam,
   Önemli olan pasaport üzerindeki isimle vizedekinin aynı olması. Yani teknik olarak pasaportunu yenilemezsen vizeni kullanabilirsin.

 2. Merhaba, Eylül başı gibi Hollanda Almanya İspanya Fransa’ya gitmeyi düşünüyoruz ancak vize işlemlerini başlatmadık henüz. Pandemi dönemi olduğu için vize yaklaşık ne kadar sürede çıkar? Bilgilendirirseniz sevinirim

 3. Merhaba,
  Ben Schengen Vize başvurusu yapmıştım ve vizem cikti. Ancak parmak izi vermedim. Tam kapanma ve Ramazan Bayramı, hepsi üst üste geldi. Vizen ciktiktan sonra parmak izin alınacak dediler. Benim aklim almadi nasil basvuruda parmak izi alinmaz da vize ciktiktan sonra istenir? Böyle bir şey mümkün olabilir mi?

  1. Gökhan merhaba,
   Biz de ilk defa böyle bir şey duyduk ve çok şaşırdık. Hangi konsolosluk? Arada vizeci var mı? Daha önce Schengen’e başvurmuş muydun? Yani hali hazırda sisteme kayıtlı olabilir mi parmak izin?

   Belki Korona nedeniyle bir uygulama değişiklliği yapmış olabilirler? İstersen email ya da telefon vasıtası ile konsolosluğa ulaşıp sor.

 4. Merhaba Schengen Vizesi içi genel sağlık sigorta yaptırmak zorunlu mu? Fiyatları uçuk durumda. Sadece 2 hafta için böyle bir şey var mıdır ?

 5. Selamlar, oldukça bilgilendirici bir yazı olmuş. Benim bir sorum olacaktı. Temmuz ayında Viyana ve Prag a gitmeyi düşünüyoruz. Yine temmuz ayının ilerleyen günlerinde Sakız adasına gitmek gibi bir düşüncemiz var. İki seyahati kapsayacak vize almak için Avusturya vizesi için başvurduğumuzda Sakız evraklarını da vermemiz etkili olur mu?

  1. Aynı ülkeye 2 kere giriş çıkış yapacakmış gibi başvurmadıktan sonra başka ülke için daha uzun süreli vize vereceklerini sanmıyorum

 6. Merhabalar, biz eşimle 15 gün arabayla yurtdışına gitmek istiyoruz. Schengene başvuracağız. İlk giriş yapacağımız ülke Yunanistan. Yunanistan üzerinden Balkan ülkeleri- Viyana- Budapeşte- Belgrad- Sofya-Türkiye yapacağız.

  Yunanistan için vize başvurusu yapacağız. Ama bu süreçte Yunanistan’da 1, Viyana’da 2 gün, o an ki şartlara göre değişkenlik gösterebilir. En çok kalınacak yerin vizesine başvurmalıyım yoksa ilk giriş yaptığım yere mi? Çok ülke olacağından en fazla kalacağımız ülke için max gün 3 olabilir zaten. Vizeye Yunanistan basvuracagımızdan orada 1 gün mesela viyana da 2 gün kalmamızda bir sorun çıkabilir mi bilgilendirebilir misiniz?

  1. Merhabalar
   Biz vize danışmanı değiliz, o yüzden kesin bilgi vermeyiz ama bence bu durumda Yunanistan’a başvurmanız bir sorun teşkil etmez

 7. Merabar bişey sorucam idata İtalya vizesi için basvurucaz ama evrakları şeffaf dosyada vb şeylerde kabule sunmayiniz diyor nasıl sunucaz peki . Bide faaliyet belgesi aslı diyor ama . Tic odasindanmi alicaz çalıştığın yerde internet adresimde var ordan çıkarsam olmazmi

 8. Merhabalar,
  Bilgilendirici yazınız için çok teşekkür ederim.

  “Vize Ücretlerini Ödenmesi
  7 Gün 8 – 10 Euro
  1 Ay 18 – 20 Euro
  3 Ay 30 Euro
  6 Ay 40 Euro
  1 Yıl
  2 Yıl
  5 Yıl 60 Euro” bilgisi güncel midir? bağlantı paylaşabilir misiniz?

  Küçük bir sorum olacak.
  Almanya’ dan vize başvurusu yaptım 20 gün vize süresi ve 6 gün kalış süresi geldi. Daha önceden 3 Schengen vizem vardı 3 aydan 6 aya kadar kalış süresi de 30 günden 90 güne kadar. Evraklar eksiksiz ve sorunsuzdu. Bu tür durumla karşılaşan var mı acaba? Süreyi nasıl uzatabilirim çözüm konusunda fikir rica ediyorum.

  1. Selamlar,
   7 günlük veya 1 aylık vize ücreti uygulamasını hiç duymadım, görmedim. 60 euro’yu (yakında 80 euro olucak) paşa paşa ödüyorsunuz, artık konsolosluk 1 haftalık mı vize verir, 6 aylık mı orası onların inisiyatifine kalmış. 🙁

 9. Merhaba Türkiyeden babam ve yeğenim isviçreye gelecekler 18 günlüğüne benim davetiye gönderme şansın yok.Benim ev adresimi göstermem yeterlimi geldiklerinde bende kalıcaklar sadece konaklama için benim ev adresimi belirtmeleri yeterlimi.
  Babam emekli yeğenim öğrenci. Bilgisi olan arkadaslar cevaplarsa sevinirim

 10. İspanya için vize işlemlerini 2019 Mart itibariyle VFSGlobal firması yapmıyor. BLSSpainVisa’ya devredilmiş. Bilginize. turkey.blsspainvisa.com

 11. arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var.
  bilgi sahibi arkadaşlar yeşillendirebilirse sevinirim.

  şöyle ki mart ayının sonuna doğru almanya için vize başvurusu yapacağım.
  3 aylık banka hesap dökümü almam gerekiyor bildiğiniz gibi.
  bankada para hareketliliği sağlamak için yaklaşık bir buçuk ay kadar hesabıma parça parça para giriş ve çıkışları yaparak bakiyemi yaklaşık 15-20 bin tl arasında bir rakama taşıma düşüncesindeyim.
  bunun için maaş hesabımı kullanma düşüncesindeydim. 1.5 ay önceki mevcut hareketlilik+1.5 ay benim yeni yatırıp çekeceğim para hareketliliğiyle toplam 3 ay para hareketliliği ve son bakiye 15-20 bin tl arası görünecekti.

  fakat maaş hesabımın olduğu maltepe şubesi 12/01/2019 tarihinde kapanmış ve hesap kızılay şubesine aynı tarihte içindeki 1175 tl ile devredilmiş.hesap numarası ve iban numarası değişmemiş,sadece banka şubesi değişmiş.
  bankaya gidip hesap özeti için başvurduğumda bana maltepe şubesindeki 12/01/2019 a kadar olan hareketlerim için bir döküm, kızılay şubesine devrolunduktan sonraki işlemlerim için ise ayrı bir döküm veriyorlar. ilk dökümün sonunda xxxxxx2 nolu hesaptan devredilen -1175 tl yazıyor. ikinci dökümün de başında xxxxxx2 nolu hesaptan devralınan +1175 tl yazıyor. her iki dökümün de başında aynı isim ve ıban numarası yazıyor.
  ikinci kızılay şubesi dökümünün başında xxxxxx2 nolu hesabınızın açılış tarihi 12/01/2019 dur. bu tarihten 29/01/2019 tarihinde kadar olan hareketler aşağıda listelenmiştir yazıyor. ve demin belirttiğim gibi ikinci döküm xxxxxx2 nolu hesaptan devralınan +1175 tl şeklinde başlıyor.

  sorum şu şekilde. almanya vizesine başvuracağım zaman 3 aylık hesap dökümünü tek bir sayfada sunmak zorunda mıyım. yoksa bu iki dökümde toplam 1.5 ay+ 1.5 ay toplam 3 ay hesap dökümünü 2 sayfada sunmam bir sıkıntı yaratır mı? malum her iki sayfada da iban numaraları ve isimler aynı.bir dökümün en altında devredilen miktar,diğer sayfanın en başında devralınan miktarlar yazıyor.

  aksi taktirde yeni bir hesap açtırıp o hesaba para yatırmaya başlamam gerekicek ve bu hesap maaş hesabım olmayacak, ve bugün yeni hesabı açtırsam 3 aylık para hareketliliğine ulaşabilmem için mayısın başına kadar beklemem gerekicek. haliyle vize başvurum gecikicek.

  seyehati planladığım tarih ise haziranın 20 si.

  yeşillendirebilir misiniz beyler.

 12. Ben almanyadaki arkadaşımı ziyaret etmek istiyorum bana davetiye gönderecek fakat nasıl gönderilir bilmiyoruz. Bana mı göndermesi gerekiyor yoksa orada konsolosluğa gidip oraya mı vermesi gerekiyor? Birde ben vize başvurusu yaptıktan sonra mı yoksa önce mi göndermesi gerekiyor?

 13. Biz 2 arkadaş Bulgaristan’dan başlayıp otostopla Avrupa ülkelerini gezmeyi planlıyoruz. İlk olarak Schengeni Bulgaristan’a almamız gerekiyor sanırım ve ayrıca Üniversiteden mezun olalı 1 sene oldu. acaba bu planımız için nelere dikkat etmemiz gerekiyor

 14. Merhabalar, mesela vizem cikti almanyaya davet uzerine gittim, belirttigim donus tarihinden once akrabamin araciyla donmeye karar verdim. Bi sorun cikar mi boyle bisey yapabilir miyim?

 15. seyahat saglık sigortası yaptırmak şart mı en çok ona takıldım sadece turistlik amaçlı 7 gün kalıcam

 16. Iyı günler biz eşimle avusturya ya gitmek istiyoruz hesabınızda hesabınızda herhangibi bir para olmasi gerekiyormu olması durumunda nekadar olmalı ?

  1. Kişi başına en az 5000 TL olmalı ama 5000 çok iknakar bir tutar değil eğer düzenli maaş ödeyen bir işiniz ve üerinize mal mülk yoksa

 17. Selamlar,
  Arkadaşımla Sofya ekspresine binerek küçük bir tur yapmayı planlıyoruz. Sitenizdeki bilgilerin çoğunu okudum bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Bizim şöyle bi durumumuz var; ikimizde yeşil pasaport sahibiyiz. Herhangi bir vize almamıza gerek var mı?

 18. Selam
  davetiye yollayacak kişinin davetiye mektuna ne yazarsa hem uzun süreli vize alma ihtimali yüksek olur. Ben schengen ile sürekli gir cik yapmak istiyorum. (1Yıl) Ne demek gerekiyor ki bana vize verme ihtimalleri yüksek olsun

  1. Hayır gerekmiyor sadece online olrak gidiş dönüş uçağınızın rezervasyonunu yaptırmanız yeterli. Ama daha önceden almışsanız mesela aylar öncesinden uygun bilet bulmuşsunuzdur o başka tabi o zaman biletin aslını koyarsınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir