KADIKÖY MEYHANELERİ

Kadıköy İstanbul’un keyifli yaşamayı en iyi bilen, en özgür ruhlu semti olur da, Kadıköy meyhaneleri de meşhur olmaz mı?

Her sayfiye yeri gibi, Kadıköy de balık, rakı ve meze ile yoğrulmuş bir yeme-içme kültürüne sahip. Ne plajında, ne de çehresinde artık pek bir tatil yeri hali kalmadığını kabul ediyoruz da DNA’sında hala var bir tatil hissi var. Kadıköy meyhaneleri de valiz yapmadan şalterleri indirmenin en hızlı yolu. 🙂


Kadıköy meyhaneleri modunuza göre çeşit çeşit: Aradığınız ister  6-7 masalı, samimi bir Kadıköy meyhanesinde dost muhabbeti, ister uğultulu, sürekli mezelerin gelip geçtiği bir meyhanede  gece hiç bitmeyecek gibi hissetmek olsun, Kadıköy’ün hepsine bir cevabı var.

O zaman “Denizin kokusunu içimize çekerken bir duble içip ve iki lafın belini kıralım” diyenler için, yeni nesil meyhanesinden, eski usülüne buyrun Kadiköy’de güzelleşmenin en iyi 8 formülü:

1. Şiraz

Kadıköy’de ufacık bir dükkânda, farklı mezeleri, müdavimleri, güler yüzlü çalışanları ve en önemlisi, başka hiçbir yerde rastlayamayacağınız mezeleri ile bir küçük meyhane Şiraz. Akdeniz ve Ege mutfaklarının Orta Doğu’nun farklı kültürlerinin harmanlandığı lezzetleri ve hatta Asya’nın bol baharatlı damak tadı ile harmanlandığı zengin meze menüsü, Şiraz’ı diğer meyhanelerden ayıran en büyük özelliği.

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Cad. & Sarraf Ali Sokak 7A, 34710 Kadıköy Tel: 0532 453 31 45 Konum için tıklayın.

2. Güneşin Sofrası

Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nin bahçesinde, gün ortasında ya da günü bitirirken uğranacak bir durak Güneşin Sofrası. Dostluğun, emeğin, güzel mezenin, adabıyla rakı içmenin, hoş sohbetin, geceyi bitiremeyen muhabbetlerin mekânı. Konser sonrası, oyun öncesi, iki durak arası. Nazım’a selam ederek, Cemal Süreya’yı anarak, Piraye’yi düşünerek içilen bir rakı, bir çatal alınan haydari, şevkle beklenen kalamar tabağı.

Adres: Osmanağa Mahallesi, Ali Suavi Sk. No:28, 34714 Kadıköy Tel: (0216) 418 53 51 Konum için tıklayın.

3. Yedimasa

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/yedimasa

Club Quartier’in içindeki Yedimasa, küçük ve samimi atmosferi ile meyhane kültürüne yeni bir yaklaşım getiriyor. Mekân, adını sadece yedi masaya sahip olmasından alıyor. Yedimasa’nın mavi-beyaz dekorasyonu, taze menüsü, Ege mutfağından seçilen zengin mezeleri ve arka plânda çalan meyhane şarkıları burnunuza Ege Denizi kokusunu getirecek.

Adres: Caferağa Mahallesi, Hülya Sk. 8-1, 34710 Kadıköy Konum için tıklayın.

4. Koço (Moda Park Lokantası)

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/Koço-Restaurant

1928 yılında açılan, Türkiye’nin yaşayan en eski lokanta ve meyhanelerinden Koço, bugün hâlen enfes mezeleri, taze balıkları, nostaljik dekorasyonu ile nesilden nesile aktarılan ve eskimeyen bir mekân. Fakat tüm bunların yanında Koço’yu diğer tüm meyhanelerden ayıran bir başka özelliği daha var, o da ayazması. Koço’nun içinde eski bir Rum kilisesi ve bir ayazma bulunuyor. Meyhaneye gitmişken bir mum yakıp dilek dilemek istemez misiniz?

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Cd. No:171, 34710 Kadıköy Tel: (0216) 336 07 95 Konum için tıklayın.

5. Mythos

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/HaydarpasaMythos

Kadıköy’ün içinde, ama yine de Kadıköy’den uzakta. Haydarpaşa Garı’nın içinde yer alan Mythos için bu cümleyi kurmak sanırım doğru olur. Mythos, Ege’nin iki kıyısının lezzetlerini ve deneyimlerini bir araya getiriyor. Ege’nin kenarındaki farklı şehirlerden ve yörelerden bir araya getirilen menü, ayrıca mekâna ve mevsime özgü lezzetler ile de farklılaşıyor.

Adres: Rasimpaşa Mahallesi, Haydarpaşa Garı, 34716 Kadıköy Tel: (0216) 337 09 79 Konum için tıklayın.

6. Müsaade

Kadıköy’ün en yeni meyhanesi Müsaade, kendisini “şahsına münhasır meyhane” olarak tanımlıyor. “Yeni nesil meyhane” kavramının bir karşılığı varsa, işte o tam da Müsaade aslında. Müsaade’den söz ederken mekânın kendisini ve yemeklerini öne çıkarmak yerine, mekânın kendisi, menüsü ve blog yazıları ile yaşatmaya çalıştıkları meyhane kültürünü öne çıkarmak gerek. Menüsüne gelecek olursak ise, Müsaade’nin en önemli yeniliği, geniş bir “vegan” menüsüne sahip olması.

Adres: Caferağa Mahallesi, Dumlupınar Sk. No:15, 34710 Kadıköy Tel: 0544 204 72 54 Konum için tıklayın.

7. Moda Meyhanesi (Samatyalı)

Moda Caddesi’nin tam üstüne konuşlanan Moda Meyhanesi (ya da yeni ve benim alışamadığım adıyla Samatyalı), küçük ama samimi bir meyhane arayanlar için ilk tercih edilebilecek mekânların başında geliyor. Kendilerinin yorumladığı Girit Ezmesi ve Topik gibi klasik mezelerin yanı sıra ciğer de mekânın favori lezzetlerinin başında geliyor.

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Cd. 82/B, 34710 Kadıköy Tel: (0216) 337 02 58 Konum için tıklayın.

Kadıköy Gece Hayatı

“Bu gece burada bitmez” diyenleri şöyle alalım: Kadıköy Barları

Ne Demek Yeldeğirmeni’ni Gezmedim?

Aşkolsun!

Kadıköy İstanbul’un içinde kendi başına bir cumhuriyetse, Yeldeğirmeni de Kadıköy’ün içindeki ayrı bir cumhuriyet. Alternatifin de alternatifi. İşgal evi, dev muralları, tematik kitapçıları, sanatçıların atölyeleri ve yerel tasarımcıların dükkanları ile sanki Kadıköy’ün içine sanki küçük bir Berlin ya da Budapeşte sıkıştırmışlar.

Biz de size hiç kimseye ihtiyaç duymadan, kendi kendinize Yeldeğirmeni’nin tüm gezilecek yerlerini elinizden tutup gezdiren haritalı bir yürüyüş rotası çıkardık. Sabahtan akşama harika bir Cumartesi günü programı. Yazması bizden, Instagram’da murallı fotoğraflar paylaşmak sizden.

Sizi acil Yeldeğirmeni rehberimize alalım: Yeldeğirmeni Turu