BERLİN’DE GEZİLECEK YERLER

Tripadvisor ve başka kaynaklar elbette Berlin’de gezilecek yerlerin başında Yahudi Anıtı, Brandenburg Kapısı, Bergama Müzesi gibi şehrin ikonik yerlerini sıralıyor. Bunlar mutlaka dünya tarihinin mihenk taşlarından bazıları olmuş yerler ama Berlin’de turist akınına sebep olan bunlar değil, onca yaşanmışlığın küllerinden burada doğan alternatif kültür. Burada Berlin’de gezilmesi gereken yerleri anlatacağız ama bizce Berlin’den asıl yapmadan dönememeniz gereken bir şey varsa, o da Berlin’deki alternatif kültürün bir parçası olmak.

Yanlış anlaşılmasın, Berlin dünya tarihinin yazıldığı, çok önemli şehirlerden biri ve görülecek çok şeyi var. Zaten, buradaki alternatif kültürün oluşumunda bu birikim önemli rol oynamış. Bugün Berlin yine dünyaya yön vermeye devam ediyor, ama sanat, paylaşım ekonomisi, gastronomi, inovasyon gibi daha yumuşak yöntemlerle. O yüzden bizim önerimiz bu tarihi yerlerin takviminizi tamamen kapamasına izin vermemeniz ve Alternatif Berlin yazımızda bahsettiğimiz harika tecrübelere yer açmanız.

Alternatif Berlin’e yer açmanız konusunu netleştirdiysek, gelelim Berlin’in görülmesi gereken yerlerine. Berlin 13.yy’dan itibaren önce Prusya, sonra Alman İmparatorluğu’nun başkenti olarak her yüzyılda büyük önem taşımış bir şehir. Dolayısıyla 2. Dünya Savaşı’nda önce Naziler Almanyası’nın kalbi, savaşın sonrasında da kapitalist müttefikler ve komünist Sovyetler arasındaki çekişmenin en önemli piyonu olmuş.

Bu nedenle Berlin’de gezilecek tarihi yerlerin büyük çoğunluğu ya Soğuk Savaş dönemi ya da Nazi Almanyası ile alakalı, tarihte dönüştürücü roller oynamış yerler ve kültürel ikonlar. Temsil ettikleri değerleri anlamak için önce biraz tarihi çerveveyi hatırlamak şart:

Doğu & Batı Berlin / Soğuk Savaş


2. Dünya Savaşı’ndan Nazi Almanya’sının yenik çıkması ile, ülke Sovyetler, ABD, Fransa ve İngiltere arasında aşağıdaki resimde görüldüğü gibi paylaşılır. Kırmızı ile boyalı Sovyet topraklarındaki renkli minik yer ise Berlin. Gördüğünüz gibi etrafı tamamen Sovyet toprakları ile çevrili olmasına rağmen Berlin de Almanya gibi bu dört ülke arasında paylaşılmıştır. Yani komunist Sovyetler için topraklarının ortasında kapitalist bir yaradır ve bundan kurtulmak ister. Bu dönemde tüm Berlinliler istedikleri gibi Berlin’in bölümleri arasında rahatça dolaşabilmektedir.

Sovyetler ilk olarak Berlin’i toprakları ile dört bir yandan kuşatmış olması sayesinde Amerika ve müttefiklerini ablukaya alarak düşürmeyi dener. Ancak Amerika ve müttefikleri hava desteği yaprak bölgeye tutunmaya devam eder. 2 dakikada bir uçak malzeme ikmali yapıyordur. 1 yıl sonra Sovyetler bu takdiğin işe yaramadığını görüp vazgeçerler (1949). Şaşırtıcı bir şekilde sınırlar hala açıktır.

Bu sırada iş imkanları Batı Almaya’da çok daha iyi olduğundan Doğu Almanya’dan Batı’ya ciddi bir beyin göçü vardır. 46 – 61 arası Doğu Berlin’in nüfusunun %15 – 25 arası Batı Berlin’e göç eder. Yetiştirme hızından çok daha yüksek hızda insan kaybettiklerini gören Sovyetler göçü engellemek için 1961’de araya duvar örerler. Dikenli tel, mayın, köpekli subaylar ile kaçış engellenir.

Geçiş için sadece 3 kontrol noktası bırakılır: 1. Alfa, 2, Bravo, 3. Charlie. Checkpoint Charlie daha sonra Sovyetler bir Amerikalı yetkilinin geçişine izin vermediğinde, ABD ve Sovyetler’in savaşın eşiğine gelmesine tanıklık edecektir. 1 gün boyunca iki taraf tanklarını sınıra yığarak birbirine kafa tutar. Daha sonra iki liderin telefon ile görüşmesi ile konu çözülür.

1989’da Doğu Bloku’nun politik değişimler geçirmesi ve Soğuk Savaş’ın dinmesi ile Gorbaçov Doğu Berlinlilerin dolaşım özgürlüğünü geri verir. Doğu ve Batı Almanya halkları hep beraber duvarı yıkarak hem bu hasrete, hem de ideojik savaşa son verirler.

BERLİN’DE GEZİLECEK YERLER

Bizce buraları gezmenin en efektif yolu ücretsiz Berlin turlarından birine katılmak. Hem 3 saatte çok derli toplu geziyorsunuz, hem de rehber eşliğinde geziyorsunuz. Turlar ücretsiz olsa da rehbere 8-10 Euro gibi bir ücret vermeniz bekleniyor. Çoğu zaman rehberler sanat tarihi, tarih gibi bölümlerden doktora öğrencileri oluyor. Turlar ve şehir kartları hakkında aşağıdaki Pratik Bilgiler bölümünde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Program oluşturmakta zorlananlar önerdiğimiz 2 günlük Berlin Turu Programı‘na başvurabilirler.


Haritayı GoogleMaps‘te açmak için tıklayın.

[column size=one_half position=first ]

1. Prater Biergarten
2. H2 Hotel Berlin
3. Alexanderplatz
4. Berliner Fernsehturm
5. Berliner Dom
6. Altes Muesum
7. Neues Museum
8. Alte Nationalgalerie
9. Pergamonmuseum
10. Bode Museum
11. Regent Berlin
12. Brandenburger Tor
13. Reichstag
14. Soykırım Anıtı
15. Potsdamer Platz[/column]

[column size=one_half position=last ]

16. Sony Center
17. Trabi-Safari
18. Checkpoint Charlie
19. Berlin Yahudi Müzesi
20. Kreuzberg
21. InterContinental Berlin
22. Aletto Hotel Kudamm
23. Sofitel Berlin Kurfürstendamm ve Kaiser-Wilhelm Kilisesi
24. Scandic Berlin Kurfürstendamm
25. Klunkerkranich
26. Birgit & Bier
27. Michelberger Hotel
28. East Side Gallery
29. YAAM
30. Bierhof Rüdersdorf
[/column]

1. Reichstag (Parlamento Binası)


Reichstag, turistik bir gezi yapmak isteyenler için kesin ilk üçte diyebileceğimiz parlamento binası. Binanın yapımı 1894 yılında tamamlanmış, 1933’e kadar ülkenin yönetimine ev sahipliği yapmış. 1933’te binada çıkan yangını bahane ederek Hitler’in yönetime el koymuş. Nazi yönetimi boyunca bina kullanılmamış. Berlin’in bölündükten sonra Berlin Duvarı’nın bir kaç metre ötesinde, Batı tarafında kalmış. Büyük bir restorasyon geçiren bina 1933’ten sonra ilk defa tekrar 1999’te parlemento binası olarak kullanulmaya başlanmış. Eklenen tek şey binanın şimdiki en büyük özelliği olan binanın tepesindeki 360 derece Berlin’i gören cam kubbe olmuş.

Kubbe, görselliğinin güzel olması dışında, yağmur sularının arıtıp kullanımı ve güneş panellerinden elde edilen elektrikle çok amaçlı bir yer. Berlin manzarası görebileceğiniz tek yer tabiki burası değil, ama yine de hem binanın mimarisini ve cam kubbeyi görmek hem de parlamento binasının atmosferinde Berlin manzarası izlemek keyifli olabilir. Ayrıca burayı gezerken 16 dilde audio-guide’dan anlatımı dinleyebiliyorsunuz, Türkçe seçeneği de var. Kubbe her gün 08.00-24.00 arası açık, ama giriş 21.45’e kadar. Giriş ücretsiz, fakat rezervasyon yapmanız şart. Bize kalırsa önceden sitelerinden halledip işinizi sağlama alın ama eğer Berlin’e gitmeden önce rezervasyon yapma şansınız olmadıysa oraya gidince binanın yanındaki Visitor Center’da ziyaret saatinizden en az 2 saat öncesine kadar rezervasyon yapabiliyorsunuz, ama aklınızda bulunsun, bu noktadan o gün ve sonraki iki gün için yaptırabilirsiniz, 3 gün ve daha sonrası için yapmıyorlar. Haftasonları çok dolu olduğu için önerimiz haftaiçi olur, güneşin batımında kubbenin manzarası harika oluyor bu yüzden iyi bir fikir olabilir. Websitesi Adres: Platz der Republik 1 Konum için tıklayın.

👉  Haritada 13 numara ile işaretli yer.

2. Brandenburger Gate (Brandenburg Kapısı)


New York için Özgürlük anıtı neyse,  Brandenburg Kapısı da Berlin için o. 17. yüzyılda yapılan ve şehrin giriş kapısı olan Brandenburg, mucizevi bir şekilde 2. Dünya Savaşı’nı ayakta kalarak atlatır. Şehrin, yaşanmışlıkların ve yeniden dirilişinin ve bugün kü gücünün simgesi. Tüm Almanya’nın en ünlü binası desek abartmış olmayız. Aynı zamanda Soğuk Savaş döneminin ve ikiye bölünen Berlin’in sembolü. Berlin Duvarı’nın yıkılışına dair en ikonik fotoğraflar Brandenburg Kapısı’nı içerir. Hemen buraya ünlü anın fotoğrafının linkini bırakıyorum. Dünya çapında gazetelerde Berlin’in birleşmesinin yüzü oldu. Bugün dünyada barışının en önemli simgelerinden birisi. Bu yüzden acayip turist çeken bir yer. Fotoğraf çekilmek veya görmek için gidilebilir. Yahudi Anıtı’na gidecekseniz bu iki yer birbirine yakın olduğu için ikisini art arda görmeniz mantıklı olabilir. Adres: Pariser Platz Konum için tıklayın.
👉  Haritada 12 numara ile işaretli yer.

3. Alexanderplatz

Fotoğraf Kaynak: pixabay.com

Alexanderplatz Berlin’in en ünlü meydanlarından biri. Meydan, Berlin’de yaşayan insanların buluşma noktası, ayrıca toplu taşıma araçlarının çoğu da ya buradan geçiyor ya da başlangıcı burası. Birine yol sorduğunuzda “Alex” diyorsa anlayın ki Alexanderplatz’dan bahsediyor. Öyle merkezi bir yer ki, muhtemelen özellikle gitmeseniz bile bir şekilde yolunuz buraya düşecektir. Bir sürü dükkanlar, Berlin sokak yemeklerini tadabileceğiniz tezgahlar ve kafeler var. Meşhur TV Kulesi de burada. Konum için tıklayın.
👉  Haritada 3 numara ile işaretli yer.

4. Berliner Dom (Berlin Katedrali)

Fotoğraf Kaynak: Manuel Martín / Flickr

Berlin’in en çok ziyaret edilen noktalarından biri Berliner Dom yani Berlin Katedrali. Almanya’daki Protestan kiliselerinin de başı konumunda olan bu kilise, dini öneminin yanında şehre ciddi bir turistik değer de katıyor. Her yıl burada binlerce rehberli tur gerçekleştiriliyor, Katedral her yıl 100’den fazla konsere ve etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Oldukça eklektik bir mimari tarzı var. Barok’tan Neoklasik’e Rönesans’tan, Gotik’e birçok üslubun karışımı çünkü her ne kadar 1700’lü yıllarda inşa edilmiş olsa da yıllar içinde hem dönemin imparatorları tarafından yıktırılıp yeniden yatırıldığı zaman olmuş, hem de 2. Dünya Savaşı sırasında ağır hasar görüp onarıldığı zaman olmuş. Çalışma Saatleri: Pazartesiden Cumartesiye 9.00 – 20.00 arası, Pazarları ve tatil zamanları 12.00 – 20.00 saatleri arası açık. Giriş tam 7 Euro, indirimli 5 Euro, Rehberli tur da artı 3 Euro. Websitesi Konum için tıklayın.
👉  Haritada 5 numara ile işaretli yer.

5. Checkpoint Charlie

Fotoğraf Kaynak: pixabay.com

Checkpoint Charlie (Checkpoint C) Kontrol Noktası, Berlin Duvarı ile ayrılan şehirde, batı tarafında ABD askerlerinin, doğu tarafında ise Sovyet askerlerinin nöbet tuttuğu Soğuk Savaş döneminden kalma en ikonik noktalardan. Berlin Duvarı’nın üzerindeki 3 geçiş kapılarından biri. Batı Almanya’dan bir yetkilinin Doğu Berlin’e girmesine izin verilmemesinin ardından, tankların sınıra dizilmesi ile Soğuk Savaşı’n en gergin günlerinden birinin yaşandığı olarak tarihe geçisini yukarıda anlatmıştık. Yıllar içinde de Berlin Duvarı’nın kalıntıları ile birlikte turistlerce en çok ziyaret edilen yerlerden biri olunca, Berlin ve Soğuk Savaş’ın sembollerinden biri haline gelmiş. Bu kulübe orijinal kontrol kulübesi değil, onun bir replikası. Gerçek Checkpoint Charlie yine Berlin’deki Allied Museum’da sergileniyor. Şimdi Checkpoint Charlie’ye gittiğinizde, mizansen olarak başında ABD bayraklarıyla, iki askerin beklediğini göreceksiniz. Geçitin öteki tarafında ise Sovyet askerlerine ithafen dev bir Sovyet askeri tabelası duruyor. Adres: Friedrichstraße 43-45, 10117 Konum için tıklayın.

👉  Haritada 18 numara ile işaretli yer.

6. East Side Gallery (Doğu Yakası Galerisi)

Fotoğraf Kaynak: pixabay.com

Meşhur East Side Gallery için, dünyanın en büyük, kolektif olarak yaratılmış barış anıtı / açık hava galerisi diyebiliriz. Soğuk Savaş sonrası yıkılan Berlin Duvarı’nın 1316 metrelik parçası üzerinde tüm dünyadan sanatçıların, kendi tarzlarında barışı ifade özgürlüğünü, umutu, insanlığı ve savaş karşıtlığını anlattıkları 101 duvar resmi bulunuyor. Yılda 3 milyon insanın ziyaret ettiği açık hava galerisi, bizce Berlin’in en önceliklendirilmesi gereken yerlerinden. Adres: Mühlenstraße, 10243 Websitesi  Konum için tıklayın.
👉  Haritada 28 numara ile işaretli yer.

7. Holocaust Memorial (Soykırım Anıtı)

2. Dünya Savaşı’nın bitişinin 60. yılında, 2006’da açılan Memorial to Murdered Jews of Europe, yani “Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı”. Nazi Holokost’u sırasında katledilmiş 6 milyona yakın yahudinin anısına yapılmış. Bu insanlık suçu için yapılan anıtı yakından görüp acısını daha da hissetmek ve konu hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz gidin deriz. Anıtın yer altı katında kurbanlar ve Holokost hakkında belgesel ve detaylı bilgiler var.  Adres: Cora-Berliner-Straße 1 Konum için tıklayın.

👉  Haritada 14 numara ile işaretli yer.

8. Yahudi Müzesi


Berlin Yahudi Müzesi Alman Yahudileri’nın anısına yapılmış. İki yapıdan oluşuyor, bir tanesi tarihi 18. yüzyıla dayanan eski bir mahkeme binası, diğeri ise sadece bu müze için inşa edilmiş. Bu inşa edilen bina dekonstrüktivizm stilinde hazırlanmış. 2001’den beri müze ziyaret edilebiliyor durumda. Pazartesi günleri 10.00 – 22.00, diğer her gün 10.00 – 20.00 saatlerinde açık. Websitesi Adres: Lindenstraße 9-14, Berlin Tel: +49 30 25993300 Konum için tıklayın.
👉  Haritada 19 numara ile işaretli yer.

9. Kaiser-Wilhelm Kilisesi (Yıkık Kilise)


1890’larda inşa edilen ve 1943’te ağır bir hava saldırısının ardından büyük hasar alan Kaiser-Wilhelm Kilisesi, Batı Berlin’in simgelerinden bir tanesi. 2. Dünya Savaşı döneminde Amerikan Hava Kuvvetleri tarafından ciddi bir zarar görmüş ama buna rağmen bu tahribat sonrası kısmen ayakta kalmayı başarmış. Yaşananları anıtlaştırmak için kiliseyi renove ederken çatısını özellikle yapmışlar. Yan tarafında 1963’te tamamlanan yeni kilise binasını göreceksiniz.  Websitesi Adres: Breitscheidplatz10789 Berlin Tel: +49 30 2185023 Konum için tıklayın.

– Bizim için görülmesi kritik olan şeyler burada bitiyor. Tek eksik Bergama Müzesi. Onun bilgisi de aşağıda. –

👉  Haritada 23 numara ile işaretli yer.

10. TV Kulesi

Berliner Fernsehturm ismiyle de karşılaşabileceğiniz TV Kulesi Berlin’in sembollerinden biri olması amacıyla yapılmış. Berlin’in silüetinde bariz bir yeri var. 1969 yılında yapımı tamamlanıp açılmış ve yüksekliği 368 metre. Sembol olmasının yanı sıra tepesinde 360 derece Berlin manzarası görebileceğiniz, yemek yemek ya da bir şeyler içmek için oturabileceğiniz bir gözlem terası denilen kısmı var. Gözlem terası 203 metrede ve Berlin’in en yüksek barı diye geçiyor, restoran kısmı ise 207 metre yükseklikte. Restorana gitseniz bile masayı tutmak için bile ayrı para vermeniz gerekiyor. Cam kenarı ve ortaların fiyatı farklı. Gözlem terasında ise önceden alırsanız fiyat değişebiliyor ama genel olarak fiyatlar yüksek.

İki kat için de biletle ilgili ayrıntılı bilgi ve fiyatları buradan bulabilirsiniz. Kasım-Şubat aylarında her gün 10.00-24.00, Mart-Ekim aylarında ise her gün 09.00-24.00 saatleri arasında açık. Restorana gidecekseniz son giriş saati 23.00, gözlem kısmına çıkacaksanız son giriş saati 23.30.  Websitesi Adres: Panoramastraße 1A, 10178 Berlin Tel: +49 30 247575875 Konum için tıklayın.
👉  Haritada 4 numara ile işaretli yer.

11. Sony Center


İçinde IMAX sinema, Starbucks, restoranlar ve Legoland bulunan bir kompleks Sony Center. İsminden de anlaşıldığı gibi Sony sponsorluğunda 2000 yılında inşa edilmiş. Modern bir mimariyle yapıldığı, büyük olduğu ve eğlence merkezi statüsünde olduğu için bu kadar ilgi çekiyor. Yoksa kesin gidin diyeceğimiz bir olayı yok. Ama mutlaka önünden geçersiniz, şöyle bir görmüş olursunuz hem. Gece ışıklandırmaları güzel. Websitesi Adres: Potsdamer Platz, Berlin Konum için tıklayın.
👉  Haritada 16 numara ile işaretli yer.

12. Potsdamer Platz


Potsdamer Platz Berlin’in kent meydanlarından biri. Sony Center da bu meydanda. Bunun dışında meydanın yakınında bir sürü otel, restoran, bar ve eğlence merkezi var. Berlin Devlet Kütüphanesi, Holocaust Memorial, Brandenburg Kapısı gibi birçok görülecek yer de oldukça yakın. Websitesi Adres: Potsdamer Platz, 10785 Berlin Tel: +49 30 6883150 Konum için tıklayın.

👉  Haritada 15 numara ile işaretli yer.

Müzeler Adası

 

13. Pergamonmuseum (Bergama Müzesi)

 Pergamonmuseum yani Türkçe ismi ile Bergama Müzesi, Berlin’in en çok ziyaret edilen en gözde müzesi. Müzeler Adası’nda yer alıyor, 1910’da kurulmuş. Kalıcı koleksiyonunda olan ünlü eserler; zamanında Türkiye’deki Bergama‘dan Almanya’ya para karşılığı tabir-i caiz ise satılan Zeus Sunağı ve Babil’in meşhur İştar Kapısı. Perşembe günleri 10.00-20.00 diğer her gün 10.00-18.00 arası ziyarete açık. Genel Müzeler Adası bileti alırsanız 18 Euro, sırf Pergamonmuseum bileti alırsanız 12 Euro, indirimli Pergamonmuseum bileti ise 6 Euro. Websitesi Adres: Bodestraße 1-3, 10178 Berlin Tel: +49 30 266424242 Konum için tıklayın.

Önemli: Yenileme çalışmaları nedeniyle müzede Bergama’dan gelenlerin sergilendiği bölüm 2025/26’e kadar kapalı. 🙁
👉  Haritada 9 numara ile işaretli yer.

14. Bode-Museum

Kaynak: pixabay.com
Bode-Museum 1900’lerin başında Kaiser-Friedrich ismiyle açılmış bir müze, ama sonradan Wilhelm von Belde’nin ismi verilip Bode Museum adını almış. Müzede ağırlıklı olarak Bizans dönemi eserleri, madeni para vs. gibi o döneme ait kalıntılar ve sanat dalları sergileniyor. Ayrıca İtalya’dan ve Anadolu’dan arkeolojik kazılarda çıkarılmış eserler ve heykeller de var. Giriş holünün göz alıcılığı birçok kişinin müzede en sevdiği detaylardan. Bileti aldığınızda artı bir ücret ödemeden girişte soldaki İngilizce ve İspanyolca audio-guide’lardan alabiliyorsunuz. Almanızı öneririz çünkü eserlerin açıklamalarından ayrıntılı bilgiler ağırlıklı olarak Almanca, İngilizce çok fazla bilgi bulamıyorsunuz. Bode-museum adanın en ucunda. Müzeye ulaşım yollarını buradan görebilirsiniz. Pazartesi günleri kapalı, Perşembe günleri 10.00-20.00, diğer günler 10.00-18.00 arası açık. Websitesi Adres: Am Kupfergraben, Eingang über die Monbijoubrücke
10117 Berlin Tel: +49 30 266424242 Konum için tıklayın.

👉  Haritada 10 numara ile işaretli yer.

15. Neues Museum (Yeni Müze)


Neues Museum’da meşhur Kraliçe Nefertiti’nin Büstü var. Taş devrinden Ortaçağ’a kadar Mısır ağırlıklı olmak üzere birçok milletin eserlerini inceleyebilirsiniz. Biletle beraber ücretsiz audio-guide alma hakkınız oluyor, gezerken gördüğünüz her eserin bir numarası olacak, o numarayı audio-guide’a girdiğinizde direkt anlatımını dinliyorsunuz. Yani belli bir sıraya uymak veya hepsini gezmek zorunda değilsiniz.
Müze perşembe günleri 10.00-20.00, diğer günler 10.00-18.00 saatlerinde açık. Müze kapanmadan en az 1 saat önce orada olmalısınız yoksa girişler kapanıyor. Müzenin ayrı olan Çin-Mısır bölümüne normal bilet fiyatı 14 Euro, indirimli ise 7 Euro. Müzeye genel giriş ise 12 Euro, indirimlisi 6 Euro. Websitesi Adres: Bodestraße 1-3, 10178 Berlin Tel: +49 30 266424242 Konum için tıklayın.
👉  Haritada 7 numara ile işaretli yer.

16. Alte Nationalgalerie (Eski Ulusal Galeri)


Sanatseverler için Berlin’de gidilmesi gereken ilk müzelerden. Bodestrasse’de yer alıyor. Galeride Almanya’nın 19. yüzyıla ait eserleri var. Monet ve Caspar David Friedrich’in ünlü eserlerini de görebilirsiniz. Pazartesileri kapalı, Perşembe günleri 10.00-20.00, diğer günler ise 10.00-18.00 saatleri arasında açık. Sırf bu müze için bilet alacaksanız normal fiyatı 10 Euro, indirimli fiyatı 5 Euro. Museum Island’daki bütün müzelere girmek için olan biletin ise normal fiyatı 18 Euro, indirimlisi 9 Euro. Websitesi Adres: Bodestrasse 1-3 10178 Berlin Tel: +49 30 266424242 Konum için tıklayın.
👉  Haritada 8 numara ile işaretli yer.

17. Altes Museum (Eski Müze)

Prusya Kraliyet Ailesi’ne ait sanat eserlerini sergilemek amaçlı mimar Karl Friedrich Schinkel tarafından tasarlanmış müzenin yapımı 1830’da tamamlanmış. Kraliyet ailesinin sanat koleksiyonunu halka açmak amaçlı açıldığından ismi ilk başlarda Kraliyet Müzesi’ymiş, 1845’te ise değişmiş. Müze Berlin Kathedrali’ne 2 dakika yürüme mesafesinde.

Pazartesileri kapalı, Perşembe günleri 10.00-20.00, diğer günler ise 10.00-18.00 saatleri arasında açık. Üst katlar saat 11.00’de açılıyor. Bir tek bu müzeye girecekseniz normal fiyatı 10 Euro, indirimlisi ise 5 Euro. Websitesi Adres: Am Lustgarten 10178 Berlin Tel: +49 30 266424242 Konum için tıklayın.

👉  Haritada 6 numara ile işaretli yer.

Berlin Favorilerimiz

1. Berlin’lilerin favori içeceklerinden Clubmate’i tadın


Clubmate Brezilya menşeili bir bitki olan “mate” özlü gazlı bir içecek, asıl olayı içinde birçok enerji içeceğini bile geride bırakacak oranda kafein olması. Biraya benzerliğiyle insanda içkiymiş hissi uyandırsa da aslında içinde hiç alkol yok. Gazlı ve bol kafeinli, Berlin’lilerin günün her saatinde farklı amaçlarla bolca tükettiği bir içecek. Gece klüplerinde içki tercih etmeyen ve uyanık kalmak isteyenler için de, uzun bir gecenin ardından sabah kafein yüklemesiyle hızla uyanmak isteyenler için de bir vazgeçilmez Clubmate. Bu yüzden Berlin’deki ilk gününüzde “gerçek bir Berliner” olup mutlaka bir tadına bakın deriz.
Clubmate’le ilgili nerede ne okuduysak, duyduysak ilk içtiğinde herkes bir nefret etme durumu yaşamış. Ama e hadi şişeyi de yarıda bırakmayayım vardır bir hikmeti derken herkes müptelası oluyormuş. 🙂 En iyisi deneyip sevip sevmediğinizi kendiniz görmek. Bir de her yerde duyduğumuz şöyle başka bir olay var, rivayete göre bara gidip Clubmate istiyormuşsunuz. Bir kısmını içtikten sonra içeceği barmene geri veriyormuşsunuz o da boş kısmı votkayla doldurup geri getiriyormuş. Ne kadar doğru bilmiyoruz ama bu kadar bol kafeinli bir içecekle içki içmek ne kadar sağlıklı bu da büyük bir soru işareti. Bu arada neymiş bu Clubmate, keşke Türkiye’de de olsa da Berlin’e gitmeden deneyebilsek diyenler için Türkiye’de nerelerde bulabileceğinizi buraya tıklayıp görebilirsiniz.

2. Berlin’in olmazsa olmazı “Biergarten”larda takılın!

Fotoğraf Kaynak: tom_stromer / Flickr

Berlin’deki bira kültürünü duymayan yoktur, su gibi gidiyor biralar. Senenin her ayı bira Berlin’lilerin vazgeçilmezi olsa da, eğer yaz ve bahar aylarında gidiyorsanız Biergarten’larda takılmanın keyfi ayrı bir güzel oluyor. Biergarten denilen pub/kafelere gidip buz gibi bir birayla çevredekilerle sohbet edip eğlenmek Berlin’de kesinlikle yapılması gereken birkaç şeyden biri. Yerel insanlarla tanışmak için de harika bir fırsat. 🙂 Nereye giderseniz gidin atmosferi görmeniz açısından seveceğinize eminiz ama bazı “biergarten”lar çaldıkları müzikler ve atmosferleriyle daha da bir öne çıkıyor. Size birkaç öneri verdik.
Prater 👉  Haritada 1 numara ile işaretli yer.
Kestane ağaçlarının altında bira tokuşturup sohbet etmek için harika bir yer. Berlin’in en eski “beergarden”ı burası. Kendi yaptıkları bira – pretzel ikilisi de kaçmaz. Adres: Kastanienallee 7-9, Prenzlauerberg Konum için tıklayın.
Birgit und Bier 👉  Haritada 26 numara ile işaretli yer.
Bira içerken güzel müzikler dinlemek için iyi. Adres: Schleusenufer 3, Kreuzberg Konum için tıklayın.
Bierhof Rüdersdorf 👉  Haritada 30 numara ile işaretli yer.
Gündüzleri normal bir “biergarten”ken akşamları ve haftasonları partilemek için tercih edilen bir mekan. Alman biraları ve atıştırmalıkları çok iyi. Adres: Rüdersdorfer Str. 70 Konum için tıklayın.

10. Trabantlarla Nostaljik Berlin Turu Yapın

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/TrabiSafari

Doğu Almanya yapımı nostaljik otomobiller olan Trabantlar, bizce komünist dönemden kalma en güzel hatıralar. Bu sevimli araçlarla şehirde bir tur atmak bizce başlıbaşına yaşanılası bir Berlin deneyimi. trabi-safari‘nin turlarıyla Doğu Berlin boyunca turluyorsunuz. Tur 1,5 saat sürüyor. 1 kişi / 1 Trabi 49 Euro. 17 yaşa kadar da ücretsiz. Adres: TrabiWorld, Zimmerstraße 97, 10117  Tel: +49 30 30201030 Konum için tıklayın.
👉  Haritada 17 numara ile işaretli yer.

11. Klunkerkranich’te Şehre Karşı Bir Şeyler İçin

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/pg/klunkernderkranich

Klunkerkranich eski bir alışveriş merkezinin en üst katındaki karanlık bir otoparktan geçilerek çıkılan yarı illegal olan bir restoran & bar. Mekan organik yemekleri ve biraları ile ünlü. Ayrıca Berlin’de yeni arkadaşlar edinmeniz için de biçilmiş kaftan. Özellikle buranın olayı şehir manzarasına karşı güneşi batırmak. Kesinlikle ne yapıp edin bir gün batımını buraya denk getirin. Adres: Karl-Marx-Straße 66, 12043 Websitesi Konum için tıklayın.
👉  Haritada 25 numara ile işaretli yer.

12. Kreuzberg Sokaklarında Graffiti Avına Çıkın


Bildiğiniz üzere Berlin dünyada graffiti sanatının öncü şehirlerinden. Ama özellikle bir bölge var ki orası sokak sanatının membağı. Kreuzberg! İşin en iyi tarafı, bu bölgeyi öyle elinizi kolunuzu sallaya sallaya değil hakkıyla rehber eşliğinde gezebiliyorsunuz. Alternative Berlin tarafından organize edilen turlarda, Kreuzberg’i karış karış gezip, sanatçılar ve graffiti sanatının yazılı olmayan kuralları hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz. Tur her pazartesi, çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesileri saat 12’de Alexanderplatz’daki Televizyon Kulesi önünden başlıyor. Toplam 4,5 saat sürüyor. Ücreti 20 Euro.
👉  Haritada 20 numara ile işaretli yer.

13. YAAM’da Afrika Kültürüne Karışın

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/YAAM.Berlin

Spree Nehri’nin Schillingbrücke kıyısındaki YAAM, Berlin’de biraz Afrika biraz Karayip kültürü etkisinde, çok yönlü kullanıma açık yaratıcı bir açıkhava eğlence mekanı / buluşma noktası. Reggae, Rap, Hip Hop tarzı canlı müzik performanslarının, partilerin, outdoor spor etkinliklerinin gerçekleştirildiği graffitilerle dolu yeme-içme yerlerinin olduğu samimi bir yer. Buraya geldiğinizde şansınıza bir basketbol turnuvasına da rastlayabilirsiniz bir Reggae konserine de…Çalışma Saatleri: Mayıs itibariyle Pazartesi-Pazar 13.00. Ama güneşli olan her gün 11.00’den itibaren açıklar. Adres: Schillingbrücke (köprü altında) 3, 10243, Friedrichshain Websitesi Tel: 030 – 615 13 54 Konum için tıklayın.
👉  Haritada 29 numara ile işaretli yer.

14. Berlin Gece Hayatı

Berlin dünya üzerinde en limitsizce partileyen yer. Hiç bir tabu yok sadece yarın yokmuşcasına partilemek var. Çıplaklık bile olağan, ama Berlin gece hayatının kendine göre bir adabı, kuralları var. Peki nedir onlar? Nerede bu partiler, mekanlar? Hepsi burada:
👉 Berlin Gece Hayatı

PRATİK BİLGİLER

3-Days Museum Pass Berlin (3 Günlük Berlin Müze Kartı)

Berlin’deki 30’dan fazla müzeye ücretsiz giriş yapma imkanınız oluyor. Normal fiyatı 29 Euro; çocuklara, öğrencilere ve engellilere(minimum %50 engelli olmak ve ispat etmek şartıyla) 14.50 Euro. Bileti online, Berlin Turist Bilgi Merkezleri’nden, birçok müze ve otelden satın alabilir ya da bilgi alabilirsiniz. Bu kartla girilen müzelerin listesi için buraya tıklayın.

Berlin Pass

Ücretsiz Hop-on Hop-off otobüsüne binme hakkı, Bergama Müzesi, Checkpoint Charlie Müzesi, Bode Müzesi gibi 50’den fazla müze ve tura katılma hakkı, ücretsiz şehir rehberi gibi şeyler sunuyor. Ayrıntılı bilgi için siteyi inceleyebilirsiniz ama genel yorumlara bakılırsa bu pass biraz pahalı diyebiliriz. Listenizde nereler var ya da ne kadar gününüz varsa iyice düşünüp öyle karar verin deriz. 2 günlük yetişkin Berlin Pass 99 Euro, çocuklara 52 Euro; 3 günlük yetişkin Berlin pass 119 Euro, çocuklara ise 62 Euro. Ayrıntılı bilgi için websitesi.

Her gün Brandenburg Kapısı çıkışlı olarak 10.00, 11.00, 12.00 ve 14.00 saatlerinde Sandemans‘ın ücretsiz şehir turu var. Gittiğiniz gün şehri gezmeye bu turla başlamak bizce çok iyi bir alternatif olacaktır. Tur yaklaşık 2.5-3 saat sürüyor, göreceğiniz yerlerin arasında Brandenburg Kapısı, Checkpoint Charlie, Berlin Duvarı, Yahudi Anıtı, TV Kulesi ve daha birçok yer var.

BERLİN’DE KONAKLAMA

Regent Berlin ($$$$)

Otel Gendarmenmarkt Meydanı’nda, Berlin’in en merkezi yerlerinden birinde. Diğer seçeneklere nazaran lüks denebilecek bir otel. Terası, içinde çok şık bir restoranı ve barı var. Gezmek değil de konfor odaklı bir tatil planlayanlar için bir seçenek olabilir diye koymak istedik. Otele 200 metre uzaklıkta Französische Straße isimli bir metro istasyonu var, buradan çok rahat ulaşım sağlayabilirsiniz.  Detaylı bilgi ve rezervasyon

Sofitel Berlin Kurfürstendamm ($$$)

Kurfürstendamm Bulvarı’na 100 metre uzaklıkta, içinde Fransız restoranı olan lüks bir otel burası da. Yakınında Theater de Westens, Charlottenburg Sarayı ve KaDeWe Alışveriş Merkezi var. Detaylı bilgi ve rezervasyon

InterContinental Berlin ($$$)

Berlin’in merkezinde Tiergarten diye bir bölgede yer alıyor InterContinental. Otelin 14. katında Michelin yıldızlı Hugos diye bir restoran var, manzarası çok iyi. Ayrıca otelin içinde L.A. Cafe ve Marlene Bar var, bu ikisi de Berlin genelinde popüler eğlence ve yemek yerleri. Otel Tiergarten Parkı ve Kurfürstendamm diye bir alışveriş caddesine yürüyerek 15 dakika. Berlin’de bulabileceğiniz en iyi konumlardan.  Detaylı bilgi ve rezervasyon

H2 Hotel Berlin-Alexanderplatz ($$)

Otel Berlin’in en bilinen yerlerinden biri olan Alexanderplatz’da. Otelden Tegel Havaalanı’na doğrudan ulaşım sağlayan otobüsler ve Schönefeld Havalimanı’na doğrudan tren seferleri var. Müzeler Adası’na yürüyerek 15 dakikada gidebilirsiniz, ayrıca bisiklet kiralamak ya da seyahatinizde herhangi bir şey planlamak için oteldeki tur masasından yardım alabilirsiniz. Detaylı bilgi ve rezervasyon

Aletto Hotel Kudamm ($$)

Otelin lounge barı ve güzel manzaralı bir terası var. Ku’damm alışveriş caddesine 5 dakikada yürüyebilirsiniz. Zoologischer isimli istasyon da 200 metre uzaklıkta. Otelden bisiklet kiralayabiliyorsunuz. Detaylı bilgi ve rezervasyon

Michelberger Hotel ($)

Berlin’in Friedrichshain bölgesinde, temiz, konforlu bir otel. Restoranında taze, sağlıklı ve organik yemekler bulabilirsiniz. Hatta vegan ve vejetaryen seçenekler bile var. East Side Gallery’ye yürüyerek 5 dakika mesafede, ayrıca Warschauer Straße (S-Bahn) ve metro istasyonu otelin karşısında. Bu yüzden ulaşım konusunda sıkıntı çekmezsiniz. Detaylı bilgi ve rezervasyon

Scandic Berlin Kurfürstendamm ($)

Otel, ünlü KaDeWe alışveriş merkezinin ve Ku’damm alışveriş caddesine oldukça yakın. Odaları gayet güzel, manzaralı ve temiz. Otelin bahçesinde “Friends Living Room” diye bir restoranı var, burada laktozsuz, glutensiz, organik yiyecek seçenekleriyle güzel bir kahvaltı büfesi oluyor. Lobide sürekli atıştırmalık bir şey oluyor. Otel Kurfürstendamm alışveriş caddesine 1 kilometre uzaklıkta. Berlin Tegel Havaalanı’na ise 7 kilometre uzaklıkta. Araba kiralarsanız ücret karşılığında park edebileceğiniz bir otoparkları var. Detaylı bilgi ve rezervasyon

Gorki Apartments Mitte ($$$)

19. yüzyıldan kalma bir apartmanın otele çevrilmiş hali olan butik otel, Berlin’in kültürel merkezi Mitte’de bulunuyor. İçinde 34 daire ve iki penthouse bulunan otelin tüm odaları geniş ve şık ve zevkli mobilyalarla, bit pazarından toplama harika nostaljik parçalarla döşenmiş. Hiçbir oda bir diğeri ile aynı değil hepsi kendine has özelliklere sahip. Detaylı bilgi & rezervasyon

BERLİN’E NASIL GİDİLİR?

İstanbul’dan Berlin’e Pegasus Hava Yolları, Türk Hava Yolları ve OnurAir’ın direkt uçuşları var. Uçuş süresi yaklaşık 3 saat sürüyor. OnurAir’ın Pazartesi, Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri Tegel Havalimanı’na birer kez uçuşu var. Türk Hava Yolları’nın her gün 4 tane İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Tegel Havalimanı’na; Salı, Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri ise birer tane Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Tegel Havalimanı’na uçuşu var. Pegasus Hava Yolları’nın İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Berlin – Schönefeld Havalimanı’na Cuma ve Pazar günleri 2, diğer günler ise 1 uçuşu var.

BERLİN’E NE ZAMAN GİDİLİR

Berlin’in havası kuzey ülkeleri kadar soğuk olmasa da, yine de kışın Kasım’la Nisan arası hava sıcaklığı 0 ile 10 arasında oluyor. Hatta zaman zaman 0’ın altına bile düşebiliyor. Kışın kesinlikle gitmeyin demek istemiyoruz ama tabiki bisiklet kiralayıp dilediğiniz kadar gezmek, her yere yürüyüp açık havanın keyfini çıkarmak varken üşümenin de pek anlamı yok. Bu yüzden ilkbahar ve yaz ayları Berlin için en uygun aylar. Minik bir tavsiye, yazın bile gitseniz havaların birden soğumasına hazırlıklı olun ve yanınıza kalın bir iki şey almayı unutmayın. 🙂

SCHENGEN VİZESİ NASIL ALINIR

Schengen Vizesi alma konusunda kafanızdaki tüm sorulara, SCHENGEN VİZESİ NEDİR, SCHENGEN VİZESİ NASIL ALINIR, SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU FORMU VE GEREKLİ EVRAKLAR yazılarımızdan yanıt bulabilirsimiz.