LONDRA’NIN MEŞHUR PUBLARI

Aslına bakarsanız İngiliz kültüründe pubların mahallenin bir araya gelip kağıt oynadığı kahvehaneden hiçbir farkı yok. Hatta pub kelimesi, halk evi anlamına gelen “public house”un kısaltılmışı. İnsanlar iş çıkışı stresi bir şeyler içmeye, arkadaşları ile iki sohbet edip kafa dağıtmaya publara geliyorlar. Bir yardım toplanacağı ya da tüm mahalleyi ilgilendiren bir konu görüşüleceği zaman komşular yine publarda buluşuyorlar. Müşteri olmayıp da yolda geçenler bile tuvaletini kullanabiliyor. İngiliz sosyal hayatının bel kemiğini publar oluşturuyor.

Size Londra’nın yerlisinden öğrendimiz en sevilen İngiliz publarını derledik. Dilerseniz en tarihi Londra publarında, rehber eşliğinde, keyifli bir pub crawl yapma şansınız da var. Tur boyunca Charles Dickens ve pub müdavimi olan diğer yazarların ayak izlerini takip ediyor, tarihi Southwark’tan West End’in parlak ışıklarına doğru yürüyüş turu yapıyorsunuz. Pub crawl yürüyüş turunu incelemek için tıklayın.

Buyrun bu da Londra’da gezilecek yer ve Londra favorilerimizi derlediğimiz Londra Gezi Rehberi‘miz.

Cheers mate!

Klasik İngiliz Pub’ları

🍻 The Kings Arms

Fotoğraf Kaynak: thekingsarmslondon.co.uk

Waterloo bölgesindeki pub birçok kez yılın pubı seçilmiş publardan. Thai mutfağı esintili yemek menüsü ile ünlü. Adres: 25 Roupell St, Lambeth, SE1 8TB Websitesi Tel: 44 20 7207 0784 Konum için tıklayın.

🍻 French House Soho

Fotoğraf Kaynak commons.wikimedia.org

Soho’daki 2. dereceden tarihi bina statüsüne sahip, Charles de Gaulle’ün 2. Dünya Savaşı sırasında çalışma alanı olarak kullandığı, Lucian Freud ve Francis Bacon’ın müdavimi olduğu, küçük ama samimi mahelle pubı. Yiyecek servisi sadece gündüzleri var. Adres: 49 Dean St, Soho, W1D 5BG Websitesi Tel: 44 20 7437 2477 Konum için tıklayın.

🍻 Lamb & Flag

Fotoğraf Kaynak www.lambandflagcoventgarden.co.uk

Bi on yıl sonra geldiğinizde hiçbir şeyin değişmediği hissiyatına kapılacağınız Londra’nın klasikleşmiş publarından. 1772 tarihli pubın müdavimleri arasında Charles Dickens var. Ayrıca Londra’da 2. dereceden tarihi bina statüsüne sahip. Adres: Lamb & Flag 33 Rose Street Covent Garden WC2E 9EB  Websitesi Tel: 44 20 7497 9504 Konum için tıklayın.

🍻 Ye Olde Cheshire Cheese

Fotoğraf Kaynak: Roman Lebed / Foursquare

Ye Olde Cheshire Cheese, Londra’da 2. dereceden tarihi bina statüsüne sahip bir pub. Aslında 1500’lü yıllarda açılmış ama 1666’daki büyük yangından hemen sonra yeniden inşa edilmiş. Mark Twain, Sir Arthur Conan Doyle, Charles Dickens gibi ünlü yazarların müdavimleri arasında olduğu pub, merdivenler ve pasajlarıyla tam bir labirent gibi. Adres: 145 Fleet St, EC4A 2BU Tel: 44 20 7353 6170 Konum için tıklayın.

🍻 The Mayflower

Fotoğraf Kaynak: www.mayflowerpub.co.uk

Thames Nehri kıyısındaki publar arasında Londra’nın en eskisi olarak biliniyor. 1620’de kurulmuş. Ahşap masa ve sandalyeleriyle, muhteşem nehir manzarasıyla gerçekten özellikli kendine has hikayeleri olan bir mekan.  Adres: 117 Rotherhithe St, Rotherhithe, SE16 4NF  Websitesi Tel: +44 20 7237 4088 Konum için tıklayın.

🍻 The Anchor Bankside

Thames Nehri’nin kenarında, Borough Market’in bitimindeki 1615 yıllık bir binadaki klasik bir İngiliz pub’ı ama konumu deneyile biraz turistik. Thames Nehri’ni gören bir de terası var. Adres: 34 Park Street Londra SE1 9EF Tel: +44 20 7407 1577 Konum için tıklayın.

Popüler Mahalleri Pub’ları & Barları

🍻 The Queens Pub and Dining

Fotoğraf Kaynak: www.thequeensprimrosehill.co.uk

Primrose Hill’in hemen arkasındaki Crouch End bölgesinin en iyilerinden. Genellikle lokallerin geldiği bir yer. Ahşap ağırlıklı floral dekorasyonu ve şömineli ortamında insan kendini evinde hissediyor. Yemekleri çok başarılı. Adres: 26 Broadway Parade, Crouch End, London N8 9DE Websitesi Tel: +44 20 8340 2031 Konum için tıkayın.

🍻 Hoxley & Porter

Fotoğraf Kaynak: Andrew Simmons / Foursquare

Londra’nın Nişantaşısı diyebileceğimiz en lüks semtlerinden Islington’daki palmiyeler, vintage duvar kağıtları, üniformalı çalışanları, loş aydınlatmaları ile 19. yüzyıl kolonyal mimari dekorasyonlu nostaljik bir kokteyl bar. Fiyatlar biraz pahalı. Adres: 153 Upper St, Islington, London N1 1RA Websitesi Tel: +44 20 7226 1375 Konum için tıklayın.

🍻 The Albion Pub

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/pg/tthealbionpub/photos

Burası aslında bir gece mekanından öte, Islington sakinlerinin pazar günü bahçesinde keyif yaptığı, çocuklu ailelerin pazar yürüyüşlerinden dönerken brunch veya Sunday roast için uğradığı bir mahalle pubı. Pazar günleri öyle dolu oluyor ki ne verandasında ne de arka bahçesinde yer bulmak kolay. Huzur verici, dingin bir atmosferi var. Öyle ki burada bazen nikah organizasyonları bile oluyormuş. Yemekleri çok başarılı. Adres: 10 Thornhill Rd, Islington, London N1 1HW Websitesi Tel:+44 20 7607 7450 Konum için tıklayın.

🍻 John Salt Bar

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/JohnSaltN1

Islington bölgesiden ünlü bir mahalle barı. Fayans barı oldukça popüler bu nedenle rezervasyonları akşam 22.00’den sonra almaya başlıyorlar. O saatten öncesi kim kaparsa. Adres: 131 Upper St, London N1 1QP Websitesi Tel:+44 20 3437 0634 Konum için tıklayın.

🍻 The Washington Bar

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/thewashingtonNW3

Klasik bir İngiliz mahalle pubından beklediğiniz her şey burada var. Harika pub yemekleri, nostaljik ve sıcak bir ortam, güler yüzlü bir servis…Ağırlıkla Belsize mahallesindeki lokallerin uğrak yeri. Her pazar 7.30’dan sonra canlı jazz sessionları oluyor. Adres: 50 England’s Ln, London NW3 4UE Belsize Tel: +44 20 7722 8842 Konum için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir