Flickr / Simon & His Camera

LONDRA GEZİLECEK YERLER

Londra’ya ayak basar basmaz bir zamanların dev imparatorluğunun başkentinde olduğunu hissediyor insan. İngiltere yüzyıllarca müthiş bir görkem, kültür, zenginlik ve beyin biriktirmiş. Yeninin ve eskinin, geçmişin ve geleceğin güzel bir sentezi çıkmış ortaya. İnsanlar bir yandan gıcırdayan tarihi evlerde yaşarken, bir yandan da o evlere dronelar ile yemek, market alışverişi yapacak sistemi kuruyorlar… Gelenek ve gelecek arasında müthiş bir denge kurmuşlar.

Londra dünyanın en önemli birkaç zirvesinden biri ama New York kadar modern, asla bir New York gibi yapay değil. Paris kadar köklü ve asil ama asla Paris gibi burnundan kıl aldırmaz değil. Singapur kadar düzenli ama asla onun gibi steril değil, bir Frankfurt gibi kuralcı ama asla otoriter değil. Diğer dünya başkentlerine kıyasla bizce en büyük kusuru gri havası ve bir de banka hesabını oyan fiyatları. Hemen suratınızı düşürmesin; onu da düşündük, Londra’yı nasıl ucuza gezebileceğinize dair süper tüyolarımızı Ekonomik Londra yazımızda döktürdük ama önce bu yazımızı bitirmenizi tavsiye ederiz.

Bu okumakta olduğunuz Londra’da Gezilecek Yerler yazımızda Big Ben, Westminster Instagram ahalisine Londra’da olduğunuza inandıracak Londra’nın en meşhur ikonlarınınu burada anlattık. Onları da kolay görebilmeniz için kendi içlerinde bölümlere ayırdık:

İÇİNDEKİLER
Londra Tarihi Yerler
Londra Müzeleri
Kamusal Alanlar (Parklar, Meydanlar, Çarşılar)

 

LONDRA’DA GEZİLECEK YERLER


 Haritayı GoogleMaps‘te açmak için tıklayın.

Gelelim Londra’nın Sultanahmet’ine. Bunların çoğu Londra’ya hiç gitmesenizde, popüler kültür sağolsun, aşina olduğunuz yerler, Londra’da gezilecek yerler içinde en klişeleri; mesela Kate Middleton ve Prens Charles’ın evlendiği West Minster Manastırı, Londra magnetlerinin vazgeçilmezi Big Ben gibi. Haritadan da rahatlıkla göreceğiniz üzere en önemli Londra ikonları (6, 7, 8, 9, 10, 16, 17, 18) yakın yerlerde kümelenmiş vaziyetteler. Sarı ya da yeşil metro hattına binip Westminster durağında inebilirsiniz.

TARİHİ YERLER

1. Westminster Sarayı (Parlamento Binası)

Burası Birleşik Krallık’ta hem politikanın kalbinin attığı, hem de zamanında kraliyet ailesine ev sahipliği yapan yer. 11. yüzyılda inşa edilen saray, dönem dönem çıkan yangınlardan baya bir nasibini almış. 1512’de çıkan büyük yangına kadar İngiltere krallarının başlıca yerleşkesi olan saray, yangından sonra büyük bölümü hasar görmüş ve sonrasında İngiltere Parlamentosu ve Adalet Divanı’na ev sahipliği yapmaya başlamış. O hepimizin tarih derslerinden hatırlayacağı Avam Kamarası ve Lordlar Kamarası işte bu binada toplanırmış. 1834’de ilkinden çok daha büyük bir yangın çıkmış ve binanın ortaçağdan kalan son kısımları da yok olmuş. O günlerden Bir tek Westminster Hall, St. Mary Şapeli’nin tavan kemerleri, St Stephen Kilisesi’nin manastırı ve Jewel Tower ayakta kalmış.

Elbette sarayın bugünkü yenilenmiş hali, eski saraydan geriye kalan bölümleri de içine alacak şekilde çok daha kapsamlı ve büyük. 300 metre uzunluğunda cepheye, 32,375 metrekarelik bir alana sahip 1000 küsür odalık dev yapı, 19. yüzyılda, Gotik üslupta mimar Charles Barry’nin tasarımıyla yeniden inşa edilmiş. Londra’nın bir diğer sembolü meşhur Big Ben resmi adıyla Elizabeth Kulesi de Barry’nin eklemelerinden biri. 1840’da başlayan süreç gecikmelerdi, bütçe aşımlarıydı, mimarın ölümü derken 30 yıl sürmüş. Bir de üzerine 2. Dünya Savaşı’ndaki bombardımanlarla yaşanan hasarın giderilmesi ve gittikçe metropol haline gelen Londra’nın hava kirliliği de eklenince, binanın koruma masrafları da kat be kat artmış. 1987’de olaya UNESCO el atmış ve tüm kompleksi Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil ederek koruma altına almış.

Foto: Flickr / gags9999

Parlemento Binası’nda bir de şöyle komik bir yasak var: Bina içinde ölmek! Çünkü bina içinde ölen kişiye yasalar gereği state funeral yani devlet cenazesi düzenlemek gerekiyor.

Bugün burayı ziyaret etmek istediğinizde İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Rusça ve Çince olmak üzere farklı dillerde rehber ve sesli tur hizmeti alabiliyorsunuz. Tur süresince sarayın Avam Kamarası, Lordlar Kamarası, Kraliçe’nin soyunma odası, ana kraliyet salonu ve 900 yaşındaki Westminster Hall gibi bölümlerini gezebiliyorsunuz.

📍 Westminster Sarayı Nerede?

Adres: Westminster, Londra SW1A 0AA Web Sitesi: www.parliament.uk Tel: +44 20 7219 3000 Konum için tıklayın. 👉  Yukarıdaki haritada 7 numara ile işaretlenmiş yer.

⌚  Westminster Sarayı Ziyaret Saatleri Nedir?

Saraya girişler 09.00 – 17.00 arasında. Sesli ve rehberli turlar, yıl boyunca Cumartesi günleri ve Noel, Paskalya ve yaz tatili bile olsa haftaiçi her gün oluyor. İlk tur 9.00’da son tur da 4.15’te başlıyor. Tur 75 dakika sürüyor.

🎫  Westminster Sarayı Giriş Ücreti Ne Kadar?

Tam bilet 18.50 (sesli tur) – 25.50 (rehberli tur) Pound arasında, İndirimli bilet 16 (sesli tur) – 21 (rehberli tur) Pound arasında, Çocuk bileti de tek çocuk ücretsiz diğer her çocuk için 7.50 (sesli tur) – 11 (rehberli tur) Pound arasında değişiyor. 10 kişi üstü gruplara indirim oluyor. Eğer gelmişken Teras kısmında akşamüstü çayı da içeyim derseniz bilet ücretine ek olarak 29 Pound ödüyorsunuz. İçeri 15 – 20 dakika aralarla, bilet saatinize göre alınıyorsunuz. Biletleri ister sarayın 300 metre ilerisindeki bilet ofisinden ister de parlamentonun web sitesinden önceden online olarak alabiliyorsunuz.

2. Big Ben (Elizabeth Kulesi)

Londra’nın bir diğer ikonik yapısı da hiç şüphesiz Elizabeth Kulesi yani en yaygın bilinen ismiyle Big Ben. Aslında Big Ben kuledeki saatin 13 tonluk devasa çanın adı ama zamanla tüm kulenin ismi haline gelmiş. Westminster Sarayı 1834’de çıkann yangınla zarar görünce, saray komplesksini tekrardan ayağa kaldıran mimar Charles Barry, 1844’de 96 metrelik bu ünlü saat kulesini de tasarımına eklemiş. İlk yapıldığında Big Ben yerine başka bir çan varmış ama onarılamayacak şekilde çatlamış. Daha sonra çatlayan çanın metali eritilip yerine Big Ben yapılmış. Big Ben 31 Mayıs 1859’da ilk kez çalmış. Aslında Big Ben de asıldıktan kısa süre sonra çatlamış ama daha hafif bir tokmak takılıp hasarlı yer döndürülünce çözüm sağlanmış. O gün bugündür ses aynı Big Ben’den çıkıyor.

Peki neden Big Ben? Bu konuda 2 teori var. Birinci teori, yangın sonrası yeniden inşa sürecinin arkasındaki isimlerden biri olan Sir Benjamin Hall’un geniş cüssesine ithafen “Big Ben” olduğu ikinci teori ise zamanının ağır siklet boks şampiyonu Benjamin Caunt’a ithafen olduğu. Çünkü Benjamin Caunt’un takma ismi “Big Ben”miş ve bu takma isim zamanla halk arasında “en ağır” anlamında bir deyim olarak kullanılmaya başlanmış.

📍 Big Ben Nerede?

Adres: Westminster, Londra SW1A 0AA Tel:+44 20 7219 4272 Web Sitesi: www.parliament.uk Konum için tıklayın.  👉  Yukarıdaki haritada 8 numara ile işaretlenmiş yer.

⌚  Big Ben Ziyaret Saatleri Nedir?

Ne yazık ki Big Ben turistik ziyarete kapalı ve Westminster Saray kompleksinin bir parçası olmasına rağmen rehberli turlara dahil değil. Sadece Birleşik Krallık vatandaşları saraya yazılı talepte bulunduklarında kendilerine özel bir izin çıkartma şansına sahip. Ayrıca kule ve saatin bu sene (2017) birkaç aylığına iskeleye alınıp restorasyona gireceği, restorasyonda olduğu aylar boyunca saat başı duyulan çanları ve zilleri çalışmayacağı açıklaması yapıldı.

3. Westminster Manastırı

Herkes burayı İngiltere Prensi William ve Cambridge Düşesi eşi Kate Middleton’ın düğününün gerçekleştiği yer olarak hatırlayacaktır. Hepimiz 29 Nisan 2011’de ekranlara kitlenip düğünü canlı yayından izlemiştik. Hatta internetten yayınlanan düğün 400 milyon tıklanarak rekorlar kırmıştı. İşte 700 yıllık tarihi manastır, kraliyet düğünleri, cenazeleri ve taç giyme törenleri gibi önemli etkinliklerin gerçekleştirildiği yer.

Aslında şu anki yapının öncesinde, burası Hristiyanlığın Benedikten mezhepine mensup bir manastır olarak kurulmuş. Yani manastırın bilinen tarihi aslında bundan 1000 küsur yıl öncesine 10. yüzyıllara uzanıyor. Hem 1. William’ın 1066’daki taç giyme töreninden beri İngiliz Kraliyet ailesinin taç giyme törenleri burada düzenleniyor hem de 17 hanedanın mezarları burada bulunuyor. Kraliyet üyesi olmasalar da dünyanın gelmiş geçmiş en önemli bilim adamlarından Isaac Newton ve Charles Darwin de buraya gömülen ünlü isimler arasında. Ayrıca manastır şu ana kadar Kate ve William’ınki dahil toplam 16 kraliyet düğününe sahne olmuş. Kral 3. Henry’nin emriyle 1245 yılında inşa edilen bugün görülen yapının mimarisi ise Anglo-Sakson stili Gotik tarzda. İçi tam bir yaşayan müze gibi. Her yer yağlı boya tablolar, vitraylar ve diğer değerli objelerle dolu.

📍 Westminster Manastırı Nerede?

Adres: 20 Deans Yd, Westminster, London SW1P 3PA Tel: 020 7222 5152 Web Sitesi: www.westminster-abbey.org Konum için tıklayın.  👉  Yukarıdaki haritada 6 numara ile işaretlenmiş yer.

⌚  Westminster Manastırı Ziyaret Saatleri Nedir?

Pazartesi, Salı, Perşembe ve Cuma 09.30 – 15.30, Çarşamba 09.30 – 18.00, Cumartesi Eylül – Nisan arası tarihlerde 09.30 – 13.30, Mayıs – Ağustos arası tarihlerde 09.30 – 15.30 saatleri arasında ziyarete açık. Pazar günleri ve ibadet saatlerinde turistik ziyarete kapalı. Ayrıca kraliyet etkinliklerinde veya bazı ulusal kutlama ve anma törenleri için de kullanıldığından bu gibi istisnai günlerde de ziyarete kapanabiliyor. Gitmeden önce mutlaka kontrol edin.

🎫  Westminster Sarayı Giriş Ücreti Ne Kadar?

Tam bilet: 20 Pound, İndirimli öğrenci ve 60 üstü: 17 Pound Çocuk: 9 Pound, 5 yaş altı ücretsiz. 2 Ebeveyn ve 1 çocuk aile paketi 40 Pound,  2 Ebeveyn ve 2 çocuk aile paketi 45 Pound.

Ünlü aktör Jeremy Irons’ın anlatımıyla İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Portekizce, Lehçe, Macarca, Japonca, Rusça ve Çince olmak üzere farklı dillerde sesli tur hizmeti alabiliyorsunuz. Ayrıca manastırın zangoçları tarafından gerçekleştirilen rehberli turlar da var. Ücreti 5 Pound ve tur yaklaşık 1,5 saat sürüyor.

4. Aziz Paul Katedrali

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Anglikan mezhepine ait Aziz Paul Katedrali hem Londra’nın en büyük dini yapısı hem Piskoposluk merkezi hem de en çok turist çeken noktalarından bir tanesi. Her ne kadar 17. yüzyıldan kalma olsa da görüp geçirdiği savaşlarda aldığı hasarlar nedeniyle birçok kez yeniden yapılması gerekmiş. Yapıldığı dönemde 111 metre ile Londra’nın en uzun binasıymış. Şimdi ise Liverpool Katedrali’den sonra Birleşik Krallık’ın 2.büyük dini yapısı. Denilene göre kubbesi de dünyadaki en büyük kilise kubbesiymiş. Burada gerekleşen önemli olaylardan bazıları, Sir Winston Churchill ve Margaret Thatcher’ın cenaze törenleri, Kraliçe Victoria’nın yıldönümü kutlaması, Prens Charles ve Prenses Diana’nın düğünü, Kraliçe Elizabeth’in 80. ve 90. doğum günleri…Fakat buranın en büyük olayı 500 yıldır geleneksel hale gelmiş kilise müziğinin olması. Neredeyse her hafta farklı konserler, kilise korosu etkinlikleri, kilise orgu dinletileri oluyor. Tüm müzik programına kilisenin web sitesinden ulaşabilirsiniz: https://www.stpauls.co.uk/worship-music/music/concerts-and-events

📍 Aziz Paul Katedrali Nerede?

Adres: St. Paul’s Churchyard, London EC4M 8AD Tel: 44 20 7246 8350 Web Sitesi: www.stpauls.co.uk Konum için tıklayın.  👉  Yukarıdaki haritada 13 numara ile işaretlenmiş yer.

⌚  Aziz Paul Katedrali Ziyaret Saatleri Nedir?

Pazartesi – Cumartesi 08.30 – 16.30 saatleri arasında ibadet dışı ziyarete açık. Son kabul 16.00’da. Eğer içeride özel bir
etkinlik varsa yıl içinde belirli günlerde kapalı olabiliyor. Gelmeden web sitesinden kontrol edebilirsiniz.

🎫  Aziz Paul Katedrali Giriş Ücreti Ne Kadar?

Tam: 18 Pound Çocuk: 8 Pound 65 üstü kişilere, öğrencilere, 10 kişi üstü gruplara veya online alışlarda indirimli bilet: 16 Pound  5 yaş altı çocuklar ücretsiz.

5. Buckingham Sarayı (İngiliz Kraliyet Sarayı)

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Birleşik Krallık’ın Beyaz Sarayı olan saray, Kraliçe Viktorya’nın tahta çıkışını takiben 1837’den beri İngiliz Kraliyeti’nin resmi adresi. Aslında burasını 1702’de Buckingham Dükü kendine Londra’daki malikanesi olarak yaptırır ama zamanla el değiştirerek ve genişletilerek kraliyet konutu haline gelir. Kraliçe Viktorya’nın eşi Albert 1861’de vefat ettiğinde, kraliçe yas tutmaya başlar ve dünyevi zevklerden elini eteğini çekerek Windsor Şatosu’na taşınır. Bir süre saray boş kalır ama 1901’de Kral Edward ile saray tekrar canlanır. Kraliyet ailesinin halki selamladığı meşhur balkon, Kral 5. George zamanında 1914’te eklenir. 1. Dünya Savaşı’nda sarayın o dönemki sakinleri Kral 5. George ve Kraliçe Mary apar topar kaçmak zorunda kalır. İkinci Dünya Savaşı sırasında da saray tam 9 kez bombardımana maruz kalır. Bu bombardımanlarda en büyük kayıp sarayın şapelinde verilir. Hatta bir bombardıman sırasında Kraliçe Elizabeth’de o esnada saraydadır.

Saray sadece yaz sezonunda ziyarete açık oluyor ve Kraliçe’nin Galerisi adı altında gezilen bölümde kraliyet eşyaları görülüyor ve odaları geziliyor. Tabi burası Kraliçe’nin resmi ikametgahı olduğundan dolayı sarayın çoğu bölümü ziyarete kapalı. Bu dönem dışında gelenler için de saraya dışarıdan bakmak ve meşhur asker değişimini izlemek de Londra’nın olmazsa olmazları arasında. Bir sonraki maddede anlattık.

📍 Buckingham Sarayı Nerede?

Adres: Londra SW1A 1AA Web Sitesi: www.royalcollection.org.uk Tel:+44 303 123 7300 Konum için tıklayın.  👉  Yukarıdaki haritada 5 numara ile işaretlenmiş yer.

⌚  Buckingham Sarayı Ziyaret Saatleri Nedir?

22 Temmuz – 31 Ağustos 2017 tarihleri arasında 09.30 – 19.30 (son kabul 17.15) 1 Eylül – 1 Ekim 2017 tarihleri arasında 09.30 – 18.30 (son kabul 16.15)

🎫   Buckingham Sarayı Giriş Ücreti Ne Kadar?

Tam: 23 Pound, Çocuk: 13 Pound Aile: 59 Pound, Öğrenci/60 üstü indirimli: 18.90 Pound Turlara sesli tur da dahil. Ortalama bir ziyaret 2 – 2.30 saat sürüyor. Bu tur sadece devlet daireleri ve sarayın içini içeriyor.

Eğer daha kapsamlı bir tur isterseniz Kraliyet Günü Turu adı altında devlet dairelerini, sarayın içini, Kraliçe’nin Galerisi’ni ve kraliyet ahırlarını tek turda gezebiliyorsunuz. Tam: 39.50 Pound Öğrenci/60 üstü indirimli: 36.20 Pound 17 altı ve engelli: 22 Pound Aile paketi: 100 Pound

6. İngiliz Kraliyet Sarayı Buckingham’da Nöbetçi Asker Değişim Töreni (Changing The Guard)

Fotoğrag Kaynak: wikimedia.org

Asker değişimi Nisan-Temmuz arasında her gün 11.30’da, Ağustos-Mart arası ise belirlenen günlerde sarayın önünde gerçekleşiyor. Değişim saati zaman zaman dönemsel olarak değişebiliyor. Güncel değişim saatlerini http://changing-guard.com/dates-buckingham-palace.html adresinden gün gün ay ay kontrol edebilirsiniz. Değişim saatinden biraz önce alanda bulunmanız tavsiye olunur çünkü inanılmaz bir kalabalık oluyor.

7. Kensington Sarayı

Fotoğraf Kaynak: Lori Oschefski / Flickr

Kensington Bahçeleri içinde bulunan bu mütevazi saray, 17. yüzyıldan beri İngiltere Krallarının, Kraliçelerinin, Dük ve Düşeşlerinin evi olmuş. Kral William’ın astım sorunu olduğu için, Kral William ve Kraliçe Mary, Thames Nehri’nin sis ve neminden uzak bu bahçe içindeki sarayı 1689’da satın alırlar ve hayatlarının sonuna kadar burada yaşarlar. Daha sonra saray Kraliçe Anne’e ev olur. Onun saraya kazandırdığı en güzel kısım 1704’te inşa edilen Orangery olur. Zamanla bu Orangery sıradan bir sera olmaktan çıkar ve kraliyet üyelerinin keyifle vakit geçirdiği bir sosyalleşme mekanı haline gelir. Kral 1. ve 2. George dönemlerinde de kraliyet rezidansı olan saray, daha sonraki dönemlerde prenslere ve düklere ev sahipliği yapar. 1837’de Büyük Britanya Kraliçesi Victoria tahta geçtiğinde kendisi Buckingham Sarayı’na geçse de ailesini ve yakınlarını buraya yerleştirir. Kraliçe Mary 1867’de burada doğar. Sarayın birçok odası, 1. Dünya Savaşı’nda cephede görev alan askerlerin kullanımına açılır. 2. Dünya Savaşı’nda şehrin Almanlar tarafından bombalandığı zamanlarda saray yer yer hasar alsa da gerekli onarımlar yapılır. Hatta savaş sonrasında, o zamanın Prenses Elizabeth’i şimdinin Kraliçe Elizabeth’i ve Prens Philip 1947’de evlenip bir süre burada yaşarlar. Yeni evli Galler Prensi Charles ve Lady Diana, Lady Diana’nın trajik ölümüne kadar burada yaşar, çocukları Prens Harry ve William burada büyürler. Prenses Diana’nın 1997’deki ölümünden sonra, bir süre boş kalan saray daha sonrasında Savunma Sekreterliği’nin bürosu, hayır kurumlarının ofisleri olarak işlevselleştirilir. Şimdi ise burası 2013’den beri dünyanın en gözde çifti Prens William, Cambridge Düşesi Kate’in ve çocuklarının evi. Ayrıca kardeş Prens Harry’de buradaki bir dairede oturuyor.

Bugün sarayın turizime açık bölümleri Historic Royal Palaces adlı kar amacı gütmeyen kurum tarafından yönetiliyor. Buradaki turlarla, 18 yüzyıl mimarisinde kral ve kraliçelerin yaşam alanlarını, kraliyet bahçelerini, Kraliçe Viktorya’nın veya Prenses Diana’nın gardroplarındaki kıyafetleri görebiliyorsunuz. Hazır buraya gelmişken sarayın cafesi olarak kullanılan Orangery’de kraliyet ailesi usulü çay içmeyi de es geçmeyin deriz.

📍Kensington Sarayı Nerede?

Adres: Kensington Gardens, London W8 4PX Tel: +44 20 3166 6000 Web Sitesi: www.hrp.org.uk/kensington-palace Konum için tıklayın.  👉  Yukarıdaki haritada 1 numara ile işaretlenmiş yer.

⌚  Kensington Sarayı Ziyaret Saatleri Nedir?

1 Kasım – 28 Şubat arası 10.00 – 16.00 (son alım 15.00) 1 Mart- 31 Ekim arası 10.00 – 18.00 (son alım 17.00)

🎫  Kensington Sarayı Giriş Ücreti Ne Kadar?

Tam: 19 Pound / internetten  alırsanız 17 Pound, Çocuk: Ücretsiz İndirimli: 15 Pound /internetten alırsanız 13 Pound

8. Windsor Şatosu

Fotoğraf Kaynak :wikimedia.org / Flickr

900 yıldan yaşlı Windsor Şatosu, şu an dünyanın en eski ve en büyük kullanımda olan şatosu. Bugün dahi Birleşik Krallık’ın resmi konaklama yerlerinden biri. Özellikle Kraliçe Elizabeth’in özellikle haftasonları tercih ettiği favori rezidansı. Berkshire prensliğine bağlı Windsor şehrinde bulunan şato, başkent Londra’dan arabayla yaklaşık 20 kilometre mesafede. Dünyadaki en ünlü oyuncak bebek evi olan Kraliçe Mary’nin oyuncak bebek evi, şapel, devlet daireleri gibi alanlar turlarla gezilebiliyor.

📍 Windsor Şatosu Nerede?

Adres: Windsor Castle, Windsor, Berkshire SL4 1NJ Web Sitesi: www.royalcollection.org.uk Tel:+44 303 123 7334 Konum için tıklayın.  👉  Yukarıdaki haritada yok çünkü biraz şehir dışında bulunuyor.

Buraya trenle gelmek çok pratik. Londra’da Waterloo veya Paddington istasyonlarından trene binip Great Western trenleriyle geliyorsanız Windsor & Eton Central istasyonunda, South West Trains trenleri ile geliyorsanız da Windsor & Eton Riverside istasyonunda iniyorsunuz. Yolculuk 20 dakika sürüyor.

⌚  Windsor Şatosu Ziyaret Saatleri Nedir?

14 Nisan ve 25-26 Aralık tarihleri hariç her gün, Mart – Ekim 09.30 – 17.15 (son kabul 16.00) Kasım – Şubat 9.45 – 16.15 (son kabul 15.00)

🎫  Windsor Şatosu Giriş Ücreti Ne Kadar?

Tam: 20.50 Pound Çocuk: 12 Pound Aile: 53 Pound İndirimli: 18.70 Pound

9. Tower Bridge

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Tower Bridge, Londra’nın ikonik açılır kapanan baskül köprüsü. Şehrin iki yanını birbirine bağlayan ikiz kuleli köprü, 1894’te 11.000 ton çelik kullanılarak 432 işçinin her gün çalışmasıya 8 yılda inşa edilmiş. Köprü eskiden buhar enerjisiyle fakat şimdi ise elektrikle çalışıyor. Yine de eski sisteme ait her detay olduğu gibi korunmuş ve bir sergiye dönüştürülmüş. Thames Nehri üzerinde, Victoria stili eski makina dairesini gezebilir, köprünün açılış kapanış saatlerine göre burada olup sonradan yapılan cam yürüyüş yolundan manzarayı izleyebilirsiniz. Köprünün açılıp kanma zamanları için: http://www.towerbridge.org.uk/lift-times Adres: Tower Bridge Rd, London SE1 2UP Tel: +44 20 7403 3761 Web Sitesi: www.towerbridge.org.uk 

📍 Tower Bridge Nerede?

Adres: Tower Bridge Rd, London SE1 2UP Tel: +44 20 7403 3761 Web Sitesi: www.towerbridge.org.uk Konum çin tıklayın.  👉  Yukarıdaki haritada 14 numara ile işaretlenmiş yer.

⌚  Tower Bridge Ziyaret Saatleri Nedir?

Yaz: 10.00 – 18.00 (Son kabul 17.30)

Kış: 09.30 – 17.30 (Son kabul 17.00)

🎫  Tower Bridge Giriş Ücreti Ne Kadar?

Tam: 9.80 Pound Çocuk: 4.20 Pound İndirimli: 6.80 Pound Tüm ücretler internet üzerinden online bilet alışlarında indirimli oluyor.

 

MÜZELER 

10. Tate Modern

Tate Modern, Cézanne, Matisse, Picasso, Rothko, Dalí, Pollock, Warhol gibi modern dönem ustalarından eserlerin sergilendiği, dünyanın en prestijli modern sanat müzelerinden biri. Geçtiğimiz yıl Thames Nehri kıyısında harika bir manzaraya sahip, eskiden enerji istasyonu olarak kullanılan Switch House adındaki yeni binasına taşındı. Böylece müze, kapasitesinin %60 oranında arttırmış oldu.

📍 Tate Modern Nerede?

Adres: Bankside, London SE1 9TG Tel: +44 20 7887 8888  Web Sietsi: www.tate.org.uk Konum için tıklayın.  👉  Yukarıdaki haritada 15 numara ile işaretlenmiş yer.

⌚ Tate Modern Ziyaret Saatleri Nedir?

Pazar – Perşembe 10.00–18.00 son bilet 17.15’de satılıyor. Cuma – Cumartesi 10.00–22.00 Son bilet 21.15’de satılıyor. Noel tatili zamanı müze kapalı. Fakat diğer tüm ulusal bayramlarda, tatillerde ve yeni yılda açık.

🎫  Tate Modern Giriş Ücreti Ne Kadar?

Müzenin kalıcı koleksiyonu için girişler ücretsiz. Sadece bazı kısa süreli özel sergiler ücretlendirmeye tabi tutuluyor.

11. British Museum

British Museum, insanlık tarihinin 2 milyon yılından fazlasına tanıklık eden bir koleksiyona sahip dünyanın en prestijli müzelerinden biri. Aslında bir müzeden çok her dönemden ve medeniyetten somut kültür öğelerinin tek çatı altında toplandığı bir konservasyon merkezi gibi. 1753’de kurulan ve yılda 6 milyon ziyaretçisi olan müzede, Athena’nın tapınağı Parthenon’dan heykeller, Mısır’dan mumyalar, Roma’dan kalıntılar, Kuzey Amerika yerlileri kültürlerine ait objeler, modern dönemden kalıcı bir sanat koleksiyonları ve geçici sergilerin yer aldığı bölümler var. Ayrıca beş çayı yapayım derseniz müzenin cafesi de çok uygun.

☜ Bu Likyalılara ait anıt mezar Osmanlı İmparatorluğu zamanında Türkiye’den getirilmiş. Açıklamada devletten izin alınarak toprak altından çıkarıldı ve sonra İngiltere’ye getirildi yazıyor.

Yunanistan’ın en önemli tarihi anıtı, simgezi ve milli gururu olan Partenon için de benzer bir durum söz konusu. Yunanistan’ın Osmanlı toprağı olduğu zamanında tapınağın en gözde heykelleri İngiltere’ye götürülmüş. Yunanistan uzundur geri almaya çalışıyor. Brexit gerçekleşip İngiltere EU’dan da çıkınca iyice zorlaşacak. Bu arada yapılan araştırmalarda İngilizlerin %69’unun geri verilmesi gerektiğini düşündüğü ortaya çıkmış.

☜ Burası da British Museum’un okuma odası.
Karl Marx, dünyayı sallayan Das Kapital (Kapital) isimli kitabını Londra’ya sürgüne gönderildiği dönemde bu odada yazmış. Ancak yayınladığını göremeden vefat etmiş. Ölümünün ardından bir arkadaşı yazdıklarını derleyerek kitabın yayınlanmasını sağlamış.

📍 British Museum Nerede?

Adres: Great Russell St, Bloomsbury, London WC1B 3DG  Tel: 44 20 7323 8299 Web Sietsi: www.britishmuseum.org/ Konum için tıklayın.  👉  Yukarıdaki haritada 11 numara ile işaretlenmiş yer.

⌚ British Museum Ziyaret Saatleri Nedir?

Her gün 10.00 – 17.30 saatlerinde yılın her günü açık. Sadece 24 – 26 Aralık tarihleri arasında ve 1 Ocak’ta kapalı. Cuma günleri 20.30’a kadar açık. Her gün saat 11.00’den 16.00’ya bazı objeleri elinize alıp inceleyebildiğiniz ücretsiz turlar oluyor. Ayrıca her gün 30-40 dakikalık, müzede görülmesi gereken en temel noktaları içeren ücretsiz turlar oluyor. Tur saatlerini http://www.britishmuseum.org/visiting/planning_your_visit/free_tours_and_talks.aspx adresinden öğrenebilirsiniz.

🎫  British Museum Giriş Ücreti Ne Kadar?

Müzenin tüm galerileri için girişler ücretsiz.

12. V&A Müzesi

Fotoğraf Kaynak: www.vam.ac.uk

Prince Albert ve Kraliçe Victoria’ya atfen Victoria ve Albert Müzesi, kısaca V&A, İngiltere’nin en değerli sanat koleksiyonlarından birine sahip müzelerden biri. 5000 yıllık zaman dilimine ait eserlerin bulunduğu müze 1852 yılında kurulmuş ve bugüne kadar koleksiyonuna yeni parçalar katarak büyümüş. Geçtiğimiz yıllarda restorasyona giren müzede Ortaçağ ve Rönesans galerilerinden, mücevherat, mimarlık ve tasarım galerilerine İngiliz tarihine tanıklık eden 2.3 milyon parça var.

📍 V&A Müzesi Museum Nerede?

Adres: Cromwell Rd, Knightsbridge, London SW7 2RL Tel:+44 20 7942 2000 Web Sitesi: www.vam.ac.uk Konum için tıklayın.  👉  Yukarıdaki haritada 3 numara ile işaretlenmiş yer.

⌚  V&A Müzesi Ziyaret Saatleri Nedir?

Her gün 10.00 – 17.45 Cuma günleri ise 10.00-22.00 saatleri arasında açık. 24-26 Aralık tarihleri arasında Noel nedeniyle kapalı.

🎫  V&A Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

Müzenin tüm galerileri için girişler ücretsiz.

13. National Gallery

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Naitonal Gallery, Orta Çağ’dan 20. yüzyıla varan bir zaman diliminde Avrupa’da ortaya konulan resim sanatının en önemli örneklerini bir arada bulabileceğiniz kapsamlı bir müze. Botticelli’den, Leonardo da Vinci’ye, Rembrandt’tan, Turner’a, Renoir’dan Van Gogh’a önemli ustaların 2000’i aşkın eserleri buradaki galerilerde sergileniyor. Kalıcı koleksiyonunun yanı sıra birçok önemli modern ustanın da geçici sergileri oluyor. Tabi diğer müzelerde olduğu gibi hem giriş hem de turlar tamamen ücretsiz.

📍 National Gallery Nerede?

Adres: Trafalgar Meydanı WC2N 5DN Tel: +44 20 7747 2885 Web Sitesi: www.nationalgallery.org.uk Konum için tıklayın.  👉  Yukarıdaki haritada 10 numara ile işaretlenmiş yer.

⌚  National Gallery Ziyaret Saatleri Nedir?

1 Ocak ve 24-26 Aralık Noel arası hariç her gün 10.00 – 18.00 saatleri, Cuma günleri ise 10.00 – 21.00 saatleri arasında ziyarete açık.

🎫  National Gallery Giriş Ücreti Ne Kadar?

Müzenin tüm galerileri için girişler ücretsiz.

14. Sherlock Holmes Müzesi

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Dünyanın en meşhur dedektifi Sherlock Holmes’un ve romanın babası Sir Arthur Conan Doyle hayranlarının mabedi. Serinin bütün maceralarında geçen, Sherlock Holmes’un ev arkadaşı ve ekürisi Dr Watson ile yaşadıkları evin, kitapta geçtiği adresinde müze olarak yartılmış hali. Müzede Sherlock Holmes’ün maceralarından fırlama balmumu heykeller, Viktorya dönemi eşyaları ve hatıra dükkanı var.

📍 Sherlock Holmes Müzesi Nerede?

Adres: 221B Baker Street NW1 Tel: +44 20 7224 3688 Web Sietsi: www.sherlock-holmes.co.uk  Konum için tıklayın.  👉  Yukarıdaki haritada 12 numara ile işaretlenmiş yer.

⌚  Sherlock Holmes Müzesi Ziyaret Saatleri Nedir?

Noel hariç her gün 09.30 -18.00 saatleri arasında açık.

🎫  Sherlock Holmes Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

Önce hediyelik eşya dükkanından bilet alıp, sıraya girip öyle giriş yapıyorsunuz. Tam 15 Pound Çocuk 10 Pound

AŞIRI TURİSTİK AMA ÇOK POPÜLER YERLER (BİZCE ATLAYABİLİRSİNİZ)

15. Coca-Cola London Eye

Foto: Flickr / edwademd

Her nasıl ki Eiffel Kulesi Paris’in en popüler turistik olayıysa Londra’nınki de hiç şühesiz London Eye. London Eye deyince şöyle bir duraksayanlar için hani şu her Londra fotoğrafında arka plandan fırlayan, Big Ben ve Parlemento Binası gibi klasiklere modern bir kontrast olarak eşlik eden devasa dönme dolap diyelim hemen anlaşılacaktır. Londra’nın South Bank bölgesinde, Thames Nehri’ne bakan bir konumda bulunan ve Millennium Wheel olarak da geçen dönme dolap 135 metre yüksekliğiyle ve 120 metre çapıyla Avrupa’nın en büyüğü. Aslında yıllardan yıllara isminin önüne çeşitli markaların isimleri geldiğinden güncel ismini takip etmek biraz zor. 2015’den beri ismi Coco-Cola tarafından finanse edildiğinden Coco-Cola London Eye. Tarihi çok da eskiye dayanmıyor. 1999’da inşa edilen dönme dolap, 2013’e kadar Londra’nın en yüksek panaromik gözlem noktasıydı. 2013’de The Shard açılınca haliyle ikinci sıraya geriledi ama hala yılda 3.75 milyon turist ziyaretçi ile tüm Birleşik Krallık’ın en çok turist çeken noktası.

Bizce Paris’te Eiffel Kulesi’ne, New York’ta Empire State Binası’na çıkmanın pek bir anlamı olmadığı gibi Londra’da London Eye’da tur atmanın da pek bir anlamı yok. Biz sadece uzaktan bakmakla yetinip geçtik ama merak edenler için hemen söyleyelim yüksek güvenlikli teknoloji ile yapılmış camdan kapsüller içinde tüm tur yaklaşık yarım saat sürüyor. London Eye üzerinde güzel bir günde 40 metreye kadar görüş alanınız olduğundan her kapsülde birkaç dilde çevredeki tarihi yapıları anlatan rehberlik oluyor. İlk tur saat 11.00’de başlıyor.

📍 London Eye Nerede?

Adres: Lambeth, Londra SE1 7PB Tel: +44 870 990 8881 Web Sitesi: www.londoneye.com Konum için tıklayın.  👉  Yukarıdaki haritada 16 numara ile işaretlenmiş yer.

⌚  London Eye Çalışma Saatleri Neler?

Bazı tarih aralarında 18.00’de kapandığı da oluyor. Bu zamanları web sitesinden kontrol edebilirsiniz ama genellikle çalışma saatleri şu şekilde: 1 Ekim – 31 Mart 10.00 – 20.30, 1 Nisan – 30 Haziran 10.00 – 21.00, 1 Temmuz – 30 Eylül 10.00 – 21.30. Noel zamanı kapalı.

🎫  London Eye Giriş Ücreti Ne Kadar?

Tam: 22.50 Pound İndirimli: 15.75 Pound 4 yaş altı ücretsiz. 15 kişi üstü gruplara %10 indirim uygulanıyor. Temmuz Ağustos ayları ve tüm haftasonları haricinde yaşlı indirimleri de var. Eğer online bilet alırsanız tüm kategorilerde fiyatlar kapıda son dakika almaktan daha uygun oluyor.

16. Sea Life Londra Akvaryumu

Fotoğraf Kaynak: Louise Ireland / Flickr

Birbirinden ilginç deniz canlılarını bir arada görebildiğiniz, deniz kaplumbağları ve köpek balıklarının size eşlik ettiği camdan tünelleriyle Londra Akvaryumu Londra’nın en büyük turist çekim merkezlerinden biri. Öyle ki yıllık 1 milyonluk ziyaretçi sayısıyla müzelerle yarışır durumda. Bunda en büyük pay, sıradan bir şehir akvaryumundan öte, içinde denizlerde yaşayan canlıların ekosistem içindeki önemi ve değeri üzerine farkındalık yaratıcı eğitim programlarının, koruma ve yaşatma çalışmalarının yürütülmesi.

📍 Sea Life Londra Akvaryumu Nerede?

Adres: County Hall, Westminster Bridge Rd, Lambeth, SE1 7PB Web Sitesi: www.visitsealife.com Tel:+44 871 663 1678 Konum için tıklayın.  👉  Yukarıdaki haritada 18 numara ile işaretlenmiş yer.

⌚  Sea Life Londra Akvaryumu Ziyaret Saatleri Nedir?

Standar Dönem: Haftaiçi 10.00 – 18.00 Haftasonu 09.30 – 19.00 Paskalya Dönemi: 1 Nisan 10.00 – 19.00 2-17 Nisan: 09.30 – 19.00

🎫   Sea Life Londra Akvaryumu Giriş Ücreti Ne Kadar?

Tam: 19.50 Pound Çocuk: 14.50 Pound İndirimli: 16.50 Pound

17. Londra Zindanı

Fotoğraf Kaynak: Pommiebastards / Flickr

Korkunç duvarları arkasında 5 duyuya hitap eden tarihteki tüyler ürperten hikayelerden, şehir efsanelerinden ve gerçekten yaşanmış olaylardan esinlenen Londra Zindan turu, Londra’da bir paket halinde sunulan turistik etkinliklerin başında geliyor. Karın deşen Jack’ten katil berber Sweeney Todd’a birçok ünlü korku karakteri burada çeşitli etkinlik ve showlarla karşınıza çıkıyor. Lunaparklardaki klasik korku tünellerinden prodüksiyon olarak belki bir tık yukarıda olsa da Madame Tussauds balmumu heykel müzeleri turistikliğinde hatta onların yaratıcıları tarafından tasarlanmış bir atraksiyon olduğundan her kesime hitap ettiğini söyleyemeyeceğiz.

📍 Londra Zindanı Nerede?

Adres: County Hall, Westminster Bridge Rd, Lambeth, London SE1 7PB Tel: 44 20 7654 0809 Web Sitesi: www.thedungeons.com Konum için tıklayın.  👉  Yukarıdaki haritada 17 numara ile işaretlenmiş yer.

⌚  Londra Zindanı Ziyaret Saatleri Nedir?

Pazartesi – Çarşamba 10.00 – 17.00 Perşembe 11.00 – 17.00, Cuma 10.00 – 17.00, Cumartesi-Pazar 10.00 – 18.00

🎫   Londra Zindanı Giriş Ücreti Ne Kadar?

Tam: 23.20 Pound Çocuk: 18.20 Pound İndirimli: 20.20 Pound. Online bilet alırsanız %10 indirim de uygulanıyor.

KAMUSAL ALANLAR

18. Hyde Park

Fotoğrag Kaynak: wikimedia.org

Hyde Park Londra’nın 142 hektarlık bir alana yayılan kraliyet parkı. İlk kez Henry Vlll tarafından 1536 yılında düzenlenen park ilk başlarda saray sakinlerinin geyik avları için ayrılmış özel alanken 1. James zamanında önce elit kesimin kullanımına daha sonra 1. Charles ile birlikte 1637’de tüm halkın kullanımına açılmış. Parkta gerçekleşen en önemli etkinlik 1851’de Türkiye’nin de yurtdışında katıldığı ilk sergi olma özelliğini taşıyan ve daha sonra büyük bir yangında kül olan Kristal Saray’da gerçekleşen Büyük Sergi (Great Exhibition – Londra tarım ve sanayi ürünleri sergisi) Şimdi ise burası Pink Floyd, Bon Jovi, Rolling Stones gibi yaşayan efsanelerin konserlerinin gerçekleştiği, 2012’de Londra Olimpiyatları’nda triatlona ev sahipliği yapan, bisikletten, biniciliğe birçok aktivitenin, yeme içme alanlarının olduğu şehrin en büyük ve en işlek parkı.

📍 Hyde Park Müzesi Nerede?

Adres: Londra W2 2UH Tel: +44 300 061 2000 Web Sitesi: www.royalparks.org.uk/parks/hyde-park Konum için tıklayın.  👉  Yukarıdaki haritada 2 numara ile işaretlenmiş yer.

⌚  Hyde Park Ziyaret Saatleri Nedir?

Tüm yıl saat 05.00 – 00.00

19. Harrods

Fotoğraf Kaynak: Michael Caven / Flickr

Her nasıl ki Hyde Park için sıradan bir parktan çok fazlasıysa Harrods da sıradan bir alışveriş merkezinden çok daha fazlası. Çünkü burada 160 yılı aşkın zamandır şehirdeki lüks alışverişin kalbinin attığı, en prestijli markaların en ayrıcalıklı koleksiyonlarının sergilendiği, Kraliçe’nin bile alışveriş yaptığı yerden bahsediyoruz. İngiliz asaletinin hakim olduğu 7 katlı 330 mağazalı merkezde, yeme-içmeden modaya, kozmetikten kişisel bakıma, ev dekorasyonundan teknolojiye birçok segmentten herkesin ilgisini çekebilecek ürün bulmak mümkün. Özellikle uluslararası dev markaların sadece buraya özgü butik mağazalarının ön plana çıktığı Harrods’da lüks hizmetin sınırı yok. Mağazanın 1903 tarihli Eklektik stildeki binası da bir o kadar zarif ve görülmeye değer.

📍Harrods Nerede?

Adres: 87-135 Brompton Rd, Knightsbridge, SW1X 7XL Tel: +44 20 7730 1234 Web Sitesi: www.harrods.com Konum için tıklayın.  👉  Yukarıdaki haritada 4 numara ile işaretlenmiş yer.

⌚  Harrods Ziyaret Saatleri Nedir?

Pazartesi – Cumartesi 10.00 – 21.00 Pazar 11.30 – 18.00

20. Trafalgar Meydanı

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Trafalgar Meydanı için de bir meydandan fazlası diyeceğiz ki yalan değil. Meydan adını 1805 yılında İngiltere’nin Fransız ve İspanyol donanmasını yendiği Trafalgar Savaşı’ndan alıyor. Trafalgar Savaşı’nda ölen komutan Amiral Horatio Nelson anıtı, ikonik taş aslanlar ve çağdaş sanatçıların türlü türlü enstalasyonlarına ayrılan ünlü dört numaralı heykel kaidesi bu meydanın simgeleri. Meydan kuzey cephesinden National Gallery’nin kapısına komşu. Müzenin yüksek merdivenlerinden meydana karşı en mükemmel açıyla fotoğraf çekmek olmazsa olmazlardan. Trafalgar Meydanı tıpkı bizdeki Taksim Meydanı gibi tarih boyunca birçok kültürel ve siyasi olaya tanık olmuş. Özellikle 1887’de Kanlı Pazar diye anılan İrlanda’daki İngiliz hakimiyetine karşı düzenlenen ve birçok gösterici için kanlı geçen karşıt gösterilerin yapıldığı gün meydanın tarihindeki önemli siyasi olaylar arasında yer alıyor. Meydan, hem yılın noel döneminde şehirdeki en büyük çam ağacının kurulduğu ve diğer kültürel etkinliklerin gerçekleştirildiği hem de yıl boyunca politik gösterilerin ve mitinglerin yapıldığı yer. Yani tam anlamıyla gerçek bir kamusal alan.

📍Trafalgar Meydanı Nerede?

Adres: Trafalgar Square, WC2N 5DN Tel: 44 20 7983 4750 Konum için tıklayın.  👉  Yukarıdaki haritada 9 numara ile işaretlenmiş yer.

ÖNEMLİ!

Bu yazımızda size Londra’da gezilecek yerleri anlattık ama her zamanki gibi bizim favori keşiflerimiz klasik turist duraklarının dışında kaldı. Aramıza yeni katılanlar ve Biz Evde Yokuz’un tarzını henüz bilmeyenler için bu çekişkiyi şöyle anlatalım: İstanbul’a gelen turistlerin ilk olarak Sultanahmet civarlarını (Topkapı Sarayı, Kapalı Çarşı vs…) gezmesi gerekir ama aslında yaşayan yerleri Karaköy, Moda gibi yerlerdir ya, Londra’da da işte öyle bir durum var. İstanbul’a kadar gelip Moda’yı, Kadıköy’ü ya da Karaköy’ü görmemek ne kadar büyük kayıp olur, İstanbul resmi ne kadar eksik kalır di mi? İşte benzer şekilde, Londra’nın en sevdiğimiz şeyleri de turistik olmayan yerleri, “Yaşayan Londra” diye tasvir ettiğimiz yerleri oldu.

Bizim Londra’ya dair sevdiğimiz şeyleri Londra Gezi Rehberi yazımızda anlattık. Plan yapmadan önce onu da okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

LONDRA’DAN TRENLE GİDEBİLECEĞİNİZ KAÇAMAKLAR

Stonehenge, Windsor Castle, Bath, Cotswolds gibi İngitere’nin diğer meşhur yerlerine, hatta Paris’e bile günübirlik kaçmak çok kolay! Hepsine dair detaylı bilgiyi Londra’dan Günübirlik Kaçamaklar yazımızda bulabilirsiniz.

 

LONDRA’DA NE YENİR

İşte en sevdiğimiz konu. Öncelikle söyleyelim, çok iyi yere dükkan açtınız gençler; siz müthiş önerilerimiz var. Konu hassas olunca ayrı bir yazı yazacak kadar özendik, şurada ağzımın sularını akıntan yerleri bulabilirsiniz. Özellikle sıvı nitrojenle yapılan Breaking Bad dondurmacıya bir bakın deriz  👉 Londra’da Ne Yenir

LONDRA PUBLARI

Önce şunu bir düzeltelim mi:Pub ≠ Gece Hayatı

Pubların İngilizler için kahvehaneden farksızlar. Mahallenin toplanıp eğlendiği, sohbet edip kafa dağıttığı yerler. Sadece çay yerine bolca bira içiliyor ve fonda müzik de var. Londra’da yapılacak en güzel şeylerden biri iş çıkış vakti bir puba damlamak. Önerdiğimiz publar için  👉 Londra Pubları

LONDRA GECE HAYATI

İngilizler sağlam partiliyorlar. Mekan önerileri için  👉 Londra Gece Hayatı

İNGİLTERE VİZENİZİ ALDINIZ MI?

Dereyi görmeden paçayı sıvamış olanlar Evde Yoklar için:  İngiltere Vizesi Nasıl Alınır