EN GÜZEL MERSİN PLAJLARI

Akdeniz’in denizini beğenmeyenler henüz Mersin’de yüzmemiş olsalar gerek. Evet, Akdeniz bir Ege gibi koy zengini değil ama sıcacık denizi, kireçli beyaz kayaları ve 20 kilometreyi bulabilen plajları ve Türkiye’deki en ekonomik deniz tatili yerlerinden birisi olması birçok insanı buraya çekiyor.

Konunun uzmanı olan Mersinlilere, Mersin’de denize girilecek güzel yerleri sorduk, buyrun en çok tavsiye edilen yer:

💙 Ne demek? Mavi bayraklı plajları ifade eder.

Not: Karnı acıkanlara semt semt parmak yediren bir listemiz var: Mersin’de Ne Yenir & Mersin Kahvaltı Mekanları 

Mersin Plajları

 Haritayı zoom yaparak detaylı görüntüleyebilirsiniz.

 1. Tisan Plaji
 2. Yeşilovacık Halk Plajı
 3. Mavikent Plajı
 4. Boğsak Koyu
 5. Akçakıl Plajı
 6. Barbaros Koyu (Eğribük Koyu)
 7. Kum Mahallesi Plaji
 8. Yapraklı Koy Plajı
 9. Susanoğlu Plajı
 10. Kapızlı Sahili
 11. Kızlar Hamamı Koyu
 12. Akyar Koyu
 13. Altınorfoz Plajı
 14. Bozyazı Halk Plajı
 15. Yanışlı Köyü Sahili
 16. Büyükeceli Sahili
 17. Anamur Sahili
 18. İncekum Plajı
 19. Soğuksu Plajı
 20. Yenikaş
 21. Limonlu Belediyesi Sahili
 22. Kızkalesi Plajı

Silifke Plajları

Tisan Yarımadası, Yeşilovacık


Tisan, Mersin’in en popüler plajlarından biri. Bir sitenin içinden geçerek giriliyorsa da halka açık. Ama duyduk ki çevredeki yazlıkçılar plajdaki şemsiye ve şezlongları site yönetim adı altında biraz tekellerine almışlar gibi. Günübirlik gelişlerde bölge sakinleriyle sıkıntılar yaşanabiliyormuş. Ev sahipleri yaygın olarak burada evini günlük ya da haftalık olarak işletiyor. Yat turlarının da uğrak yeri. Buranın en büyük avantajı iki tarafı da deniz olduğu için rüzgarlı günlerde bir taraf dalgalıysa, diğer tarafın düz olması. Konum için tıklayın. Konumu izlerken sapa bir yerlere götürdüğü için bir yanlışık olduğunu düşünebilirsiniz ama içiniz rahat olsun, konum doğru. Haritada 1 numara.

Yeşilovacık Halk Plajı, Yeşilovacık

Fotoğraf Kaynak: Kübra Beyza / Foursquare

Geniş kumluk bir sahili var ama denizi dalgalı olduğu zaman da oluyor. Yaz turizmi açısından gelişmiş bir mevkii değil bu nedenle şezlong şemsiye gibi hizmetler yok. Yeşilovacık Belediyesi’nin burayı düzenleme konusundaki çalışmaları devam ediyor. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

Mavikent Sahili, Yeşilovacık

Fotoğraf Kaynak: Basil & Tracy Brooks / Flickr

Mavikent tatil sitesinin önüne denk geldiğinden ismi Mavikent Sahili. Çam ormanları arasında, turkuaz denizli şehirden izole bir koy. Çakıllı bir denizi var. Çevrede herhangi bir işletme yok bu nedenle hazırlıklı gitmek gerek. Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

Boğsak Koyu, Taşucu 💙

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Mersin’in Caretta Carettaların uğradığı, mavi bayraklı koylarından biri. Denizi dalgasız, sığ ve temiz. Etrafta salaş işletmeler ve kamp alanları var. Hafta sonu kalabalık olabiliyor. Günübirlik buraya gelecekseniz şezlong ve kabin yok ama havlu yaymacalı piknik usulü takılmak da güzel. Duş ve wc olanakları da çevredeki kamp ve restoran gibi işletmelerle sınırlı.Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

Akçakıl Plajı, Taşucu

Fotoğraf Kaynak: Tayfun Z. / Foursquare

Çam ormanı kıyısında, çakıllı sahilli, kampçıların ve karavancıların sıklıkla tercih ettiği bir plaj. Buradaki Akçakıl Camping de kampçılar tarafından sevilen kamp alanlarından biri. Çevrede birçok işletme var. Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

Barbaros Koyu (Eğribük Koyu), Taşucu

Fotoğraf Kaynak: Süleyman GÜCEK / Foursquare

Silifke’nin en güzel ve sakin koylarından biri. Barbaros Koyu, turistik işletmelerden izole, bakir kalmış bir koy. Gezi teknelerinin de uğrak noktası. Hem tekne ile de gidilen hem de karayolundan da ulaşım sağlayacağınız yerlerden. Tabi çevrede herhangi bir işletme olmadığından dolayı hazırlıklı gitmekte fayda var. Denizi bölgedeki diğer yerlere göre daha tuzlu. Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

Kum Mahallesi Plajı, Taşucu

Fotoğraf Kaynak: Tuncer Tarman / Foursquare

İsminden de anlaşılacağı gibi plajı kumluk. Denizi sığ olduğundan çocuklu aileler tarafından tercih ediliyor. Sabahları su çarşaf gibi ama akşam üstü dalgalanıyor. Çevrede yeterli işletme yok. Geceleri de sağlam sivrisinek akını oluyormuş. Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

Yapraklı Koy, Atakent

Turistleri bırakın Mersinlilerin bile Mersin’de denize girmek için en çok tercih ettikleri koy. Turkuaz renkli, kumsal, etrafı kayalarla çevrili adeta doğal bir havuz. Suyun içinde bir soğuk su kaynağı da var. Koyun çevresi günü geçirebileceğiniz yeme-içme mekanları gibi tesislerle çevrili. Şezlong, şemsiye kiralama gibi hizmetler var. Haftasonları çok kalabalık olabiliyor. Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.

Susanoğlu Plajı, Atakent

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Yapraklı Koy’dan hemen bir sonraki koyda. Geniş, kumluk sahiliyle çocuklu aileler için ideal bir plaj olduğundan haftasonları çok kalabalık olabiliyor. Denizi, komşusu Yapraklı kadar iyi değil tabi. Konum için tıklayın. Haritada 9 numara.

Kapızlı Sahili, Atakent

Fotoğraf Kaynak: Fatih 🎭 / Foursquare

Sahil şeridi geniş ve kumluk olan plajlardan. Sahilde şemsiye şezlong gibi ücretli hizmetler var ama diğer yerlerde olduğu gibi çevrede yeterli tesisleşme yok. Konum için tıklayın. Haritada 10 numara.

Kızlar Hamamı Koyu, Narlıkuyu

Fotoğraf Kaynak: benjamin uzun / Foursquare

Narlıkuyu’nun Akyar bölgesindeki koy, içme suyunun denizle buluştuğu nokta olduğundan buz gibi soğuk ve cam gibi berrak bir denize sahip bir koy. İsminin kızlar hamamı olmasının nedeni mitolojiye dayanıyormuş. Rivayete göre, Zeus’un kızları burada banyo yaparmış. Ücretli wc, duş, piknik alanı, kafeterya tarzı küçük işletmeler var. Konum için tıklayın. Haritada 11 numara.

Akyar Koyu, Narlıkuyu

Fotoğraf Kaynak: Hesabı Silemedim Aga / Foursquare

Kızlar Hamamı Koyu’ndan bir sonraki koy. Burası da tıpkı onun gibi buz gibi bir suya sahip. Hemen yanında devasa bir piknik alanı da var. Konum için tıklayın. Haritada 12 numara.

Altınorfoz Plajı

Fotoğraf Kaynak: Dilara Batman / Foursquare

Altınorfoz Otel’in plajı ama Silifke’de denize girilecek en güzel yerlerden biri. Denizi de mavi bayraklı olan plajın hem suyu temiz hem de kumluk. Çocuklu ailelerin çk rahat edeceği yerlerden. Konum için tıklayın. Haritada 13 numara.


Bozyazı Plajları

Bozyazı Halk Plajı 💙

Fotoğraf Kaynak :Merve Rona / Foursquare

Mersin’in sessizlik, sakinlik ve huzur arayanlara bire bir sahillerinden. Mavi bayraklı sahillerden. Sabah çarşaf gibi ama sonrasında dalga başlıyor. Uygun konaklamak isteyenlere burada bir öğretmenevi de var. Etrafta çeşitli işletmeler var. Konum için tıklayın. Haritada 14 numara.


Gülnar Plajları

Yanışlı Köyü Sahili 💙

Ulu Resort Otel’in olduğu yerde denize girilebilecek küçük koylar var. Konum için tıklayın. Haritada 15 numara.

Büyükeceli Sahili

Fotoğraf Kaynak: www.kulturportali.gov.tr

Sakin, kafa dinlemek için uygun bir koy. Turizime açık olmadığından sınırlı sayıda işletme var. Deniz suyu sıcak ve kum. Burası aynı zamanda tüplü dalış noktalarından. Konum için tıklayın. Haritada 16 numara.


Anamur Plajları

Anamur Sahili

Fotoğraf Kaynak: ÜLKÜ / Foursquare

Pullu Orman İçi Milli Parkı’ndan başlayarak Anamurim’a kadar toplam 17 kilometre uzunluğunda bir sahili var. Hatta sahilin Anamuryum Antik Kent’i hizasına gelen bölümünün denizinin altında tarihi kalıntılar var. Suyun altından şnorkelle bakınca harika keşifler yapabilirsiniz. Pullu Orman İçi Milli Parkı da aynı zamanda bir kamp alanı. Denizi kumlu çakıllı ve dalgalı. Bu nedenle zaman zaman biraz bulanık olabiliyor. Sahilinde şezlong ve şemsiye olanakları, sahil boyunca da pansiyon, cafe, restoran, çay bahçesi tarzı işletmeler var. Konum için tıklayın. Haritada 17 numara.


Aydıncık Plajları

İncekum Plajı

Fotoğraf Kaynak: Gökhan Üredi / Foursquare

İsmi gibi incecik bir kumu olan sahili var. Sahilin hemen arkasından Mersin-Antalya karayolu geçiyor. Arabayla geçerken kolaylıkla ulaşım sağlıyorsunuz. Sahilin hemen arkası İncekum Milli Parkı. Burada çadırınızı atabiliyorsunuz. Ağacın yeşili, denizin mavisi ve kumun sarısı yan yana. Konum için tıklayın. Haritada 18 numara.

Soğuksu Plajı

Fotoğraf Kaynak: Anıl AKSU / Foursquare

İncekum’dan Antalya yönüne doğru devam edince Soğuksu Koyu karşınıza çıkıyor. Dağdan gelen su Soğuksu Çayı ile denizle birleştiğinden deniz sıcaklığı daha düşük. İsteyenler deniz sonrası durulanma niyetine çaya da giriyor. Tabi su buz gibi. Konum için tıklayın. Haritada 19 numara.

Yenikaş Yarımadası

Soğuksu’yu da Antalya yönünde geçtikten sonra, karşınıza çıkan yarımada. Dalış için güzel bir nokta. Konum için tıklayın. Haritada 20 numara.


Erdemli Plajları

Limonlu Plajı

Fotoğraf Kaynak: Semih Baran / Foursquare

Bölgede yetişen limonlardan ismini alan kumluk bir sahil. Konum için tıklayın. Haritada 21 numara.

Kızkalesi Halk Plajı

Mersin’in sembollerinden Kızkalesi’ne karşı, masmavi bir suda yüzme şansı yakalayabileceğiniz bir yer. Biz deniz bisikleti kiralayıp Kızkalesi’ne çıktık. Bu turkuaz suda yüzmek aklımızda kaldı. Bir sonraki sefere bıraktık. Su her zaman havuz dinginliğinde ve deniz oldukça sığ. Konum için tıklayın. Haritada 22 numara.

52 Comments

 1. Merhaba,

  Genel olarak Mersinin batısını gezmişsiniz fakat Tarsus’u gezseydiniz bir bu kadarlık daha blog çıkardı, Hristiyanların uğrak yerleri, tarsus gizemli şehir bir sonraki gelişinizde mutlak uğrayın

 2. O zaman bu güzel listenize bir de Eğribük Koyu’nu ekleyelim tekne ile de gidilen. Ayrıca karayolundan da ulaşım sağlayacağınız bakir koy, denizi bölgeye göre daha tuzludur, cevrede tesis yok hazırlıklı gidip denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Hem de çok bilinmediği icin diger yerler gibi kalabalık olmaz

  1. Eğribük Koyu Barbaros Koyu’nun diğer adıymış sizin de yaptığınız gerekli eklemeleri o kısma yaptık 🙂

 3. Güzelim şehrimi Suriyeliler bastı, çok kirlettiler. Çok yabaniler. Burası Mersin değil Suriye oldu. Allah aşkına yeter gitsinler artık.

 4. Merdivenli kuyu plajı çok güzeldir. Tamamen kum sahil . Tamamen kum deniz. Yarımada bulunmaktadır. Hem denizi hemen derinleşmez, hem fiyat olarak çok uygun. 🙂

 5. Merhaba, görme engelli bir çift olarak gideceğiz tatile, fakat yorumları okuduktan sonra hangi plaja gitmemiz konusunda bir türlü karar veremedik, denizİ sığ Dalgasız etrafında tesisleri olan ulaşım rahat temiz ve güvenilir bir yer arıyoruz. Güzel bahçeli de bir ev kiralayabilirsek süper olacak. Öneride bulunabilirseniz çok seviniriz.

  1. Selam Gamze,
   Biz de çok bakındık. Çok fazla seçenek maalesef yok. Ama Tisan’ın denizi güzeldir, ayrıca kiralık apartlar/ yazlıklar da bulunuyor.

  2. Taşucu Kum Mahallesi en uygunu. Etrafta günlük haftalık kiralık apartlar da var. Denizi çok sığ ama bazen öğleden sonraları dalgalı çünkü açık deniz. Kumsalı çok uzun. Denize erişim çok kolay. Tertemiz denizi var.

 6. amac yuzme ıse : en pıs denız havuzdan temızdır.
  30 dakıka mersın hılton otelının onunde yuzebılırsınız sabah.
  15*4 mezıtlı
  2 saat mılenyum plajı
  4 saat sultan koyu
  4 saat kızkalesı kadın basınıza gıtmeyın
  15 gun yapraklı koy
  1 saat narlıkuyu su buz
  anamur muz yıyın bıde batın cıkın.
  5 gun aydıncık
  10 dakka ayanızı sokun su buuz
  21 gun alanya
  1 hafta belek
  1 hafta kemer kanyon
  1 hafta kas
  1 hafta songur kas
  1 hafta bodrum karaıncır turgutreıs
  2 hafta bodrum merkez
  1 hafta muratpasa konyaaltı
  1 hafta fethıye oludenız fethıbey park calıs
  1 hafta marmarıs
  1 hafta kusadası
  4 gun 3 gece pamukkale kleopatra havuzu
  antalya selalerı, salda golu
  datcada 1 hafta Ataturkcu cok ayrı bır yerı var
  42 gun 12 hafta bıtmedı mı
  4 ay 12 gun
  18 hafta
  dunyanın neresınde 18 hafta yuzebılırsın ?

 7. mersin bir şehir ancak bu kadar güzel olabilir ancak bu kadar huzur verebilir ne güzel şehirsin seni dinlemesini bilene
  her yaz değilde keşke hep kalsam hep huzur bulsam

  1. Keşke öyle olsa ama oradaki kadınlar yaklaşan erkekleri taş atarak kovalıyorlar. Bu konuda jandarma da pek bir şey yapmıyor maalesef.

 8. Kızkalesine gidilecek en güzel ay Eylül sonu. Yoksa tatil sezonunda metrakareye 50 kişi düşüyor. Bir arkadaşın da belirttiği gibi bakışlarıyla insanları rahatsız eden bir topluluk da var.

 9. Aydıncık İncekum plajını tek geçerim, suyu temiz kumu incecik, dalgası az, esinti az, şahane bir plaj.. Sakin.. Muğla da Akyaka-Ölüdeniz-İztuzu üç plaja da gittim Aydıncık İncekum tadını alamadım.

 10. Merhabalar mersine ailecek coluklu çocuklu gelmeyi düşünüyoruz eşim gebe olduğu için sıcak su tercih ediyoruz acaba bize temiz aileye uygun sıcak suyu olan soyle bir hafta kalabilecegimiz gunu birlik evleri olan plaj tavsiye edebilirsiniz

  1. kardeş, geçen sene bende senin pozisyonundaydım. eşim hamileydi. Akkum Kumsal pansiyon var. kızkalesini geçince solda kalıyor. denize sıfır, sahil süper. tam çocuklu ailer için. Bu arada hiç bir akrabalık bağım yok onlarla.

 11. Sevgili biz evde yokuz merhabalar bayram için mersine gitmeyi planlıyoruz, çoçuklu aile olarak bize önereceğiniz yer varmı ? Geçen yıl sizin artvin rotasını uygulamaya çalıştık başarılı bir tatil oldu bizim için onun içinde ayrıca teşekkür ederiz . mersin rotası içinde şimididen çok teşekkürler )

  1. Kızkalesi plajının nasıl bozulduğundan, oraya dadanan çakallardan ve aile için kesinlikle uygun olmadığından da bahsetseydiniz keşke.

 12. Selamlar. Peki cadir kurabilecegimiz yerleri tavsiye edebilecek varmidir? Akcakil cok guzel ancak yer bulmak cok zor ayrica isletmecileri de malum. Tesis olmasa da olur ama en azindan temiz ve agaclik bir yer ariyoruz.

 13. Tisan sahiline bugun gittik.
  Oncelikle olumlu gördüğümüz yanları
  1. Çok guzel bir doğa içerisinde oluyorsunuz.
  2. Tertemiz suyun içerisinde balıklarla yüzüyorsunuz
  3. Gelen gunubirlik yada Tisanlilar olarak gayet bilinçli ve tertipli

  Olumsuz yanları
  1. Gunubirlik gelenler için şezlong şemsiye duş giyinme kabini malesef yok. Evet yok valla yok gariptir yok.
  2. Yukarida saydıklarımi Tisan üyelerine aitmiş ve duş bu uyelerdeki bir cihazla çalışıyor
  3. Malesef çocuğuyla yıkanmak isteyen bir aile yerdeki hortumu alıp üzerindeki tuzlu suyu almak istedi fakat gorevli kimden izin aldınız diye sert bir cikis yaptı. Buna gerek yoktu bunu pzellikle anlatiyorum belki uyeler gereken uyariyi yaparlar. Gerek yoktu herkes ailesiyle birseyler yapmak istiyor cunku.

  4. Ozel istek olsun buda cadirla kamp kurabilecegimiz bir alani kazandirabilmeyi ne cok isterdik. Ama malesef.

  Bunlar dışında hersey 10 numara 5 yıldız. Su harika sahil harika gelen insanlar gayet bilerek gelmiş zaten muhakak gidin.
  Evdeyokuz ekibine sonsuz teşekkürler.

 14. evet güzel gördüm ama cok pahalı günlük ev kiraları oteller nerdeyse marmaris bodrum daha ucuz yada kafa kafa diye bilirim bu sene oralardaydım her plaja duş ve tuvalet koysalar daha iyi olu r

 15. Kız kalesi plajı biraz sıkıcı ve modası geçmiş gibi gelebilir insanlara ama sabah erken saatlerden itibaren orda olursanız ve bir gününüzü orda geçirirseniz gerçekten çok hoş vakit geçirmek mümkün. Ayrıca kalacağınız yeri mersin in merkezinde seçebilirsiniz çünkü plajlara ulaşım imkani çok kolay.

 16. Silifkede yaşayan biri olarak, barbaros koyu pislikten geçilmiyor diyebilirim her yer çöp dolu malesef günübirlikçiler yedikleri karpuzun, içtikleri biranın çöplerini hep yerlerde bırakmışlar, karadan denize rüzgar estiğinde deniz poşet doluyor. Yapraklı ve kızlar hamamı ise tur teknelerinin uğrak yerleri olduğu için su yüzeyi iğrenç bir yağ tabakası ile kaplı oluyor sezon ortalarında. Ve suda biraz yüzdüğünüzde mazot ve yağ kokusu üzerinize siniyor, suyu yuttuğumuzda ne oluyordur bilemiyorum artık. Doğası olarak mükemmel yerler herbiri cennetten bir köşe fakat insan eli değdiği için pislikler içindeler.

 17. Anamur Anemurium antik kenti sahili ve Bozyazı Toslaklar Plajını planlarınıza ekleyiniz…

 18. Sevgili Bizevdeyokuz, Sizden bir ara “aman ha buralara gitmeyin” yazısı da bekliyoruz. ☺️sevmediğiniz yerler de vardır mutlaka…

 19. Tisan ile ilgili yazıda yazlıkçılar yazmak isterken yazıkçılar yazılmıs. Bu arada şezlonları kullandırmayanlar yazlıkçilar değil o sitenin ve plajın tapulu sahipleridir. Tapu fotokopiside orada asılıdır.

  1. Bende oraya gitmiştim plajın girişine zincir çekmişler anahtarlar sadece yazlıkçılarda var günübirlik denize gelenleri mülteci gibi görüyorlar ayrıca cahilce yazmayın plajın tapulu sahibi olmaz önce bir öğrenin denizden kıyı kenar kanunu denilen şeyi öğrenin kıyıda 50 mt karaya kadar olan kısım kamu malıdır babanızın malı değil.

  2. plajın tapusu olmaz.kamuya aittir.üstelik o bölge sit alanıdır.siteyi korumak adına gelen misafirlere kötü davranmayı alışkanlık haline getirmişsiniz,bu hiçde hoş değil.

  3. kayacığım o tapuyu sit alanı statüsünden çıkartıp satın alıp sonra geri sit alanına çevirten sahtekar sitenizin yobaz üyelerine anlat. sahilin tapusu olmaz dişli birisi elbet gelip elinizden alacak sizde bakakalacaksınız astığınız tapuyuda paşa paşa sökeceksiniz o kapattığınız yoluda açacaksınız her geçen yıl gücünüz tükeniyor son çırpınışlarınız bence sen bunlara çok takılma git biraz bisiklet sür

 20. Işkın sayende diye çıkmış. Düzeltme imkanınız var ise düzeltmenizi rica ederim. Sevgiler.

   1. ismim sayende olarak çıkmiş yazmak istemiştim :))) Cepten yazınca bazen böyle oluyor..

 21. Sevgili Biz Evde Yokuz, güzelim Taşucu halk plajı unutulmuş. Her türlü tesis, lokanta, otel, motel, pansiyon, duş, wc, şemsiye, şezlong ihtiyacını uygun fiyatla bulabileceğiniz, eskiden belde olan şimdi ise Silifke ‘nin mahallesi sayılan çok sevdiğim bir yerdir. Bol gezmeler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir