Türkiye’de 4 çeşit pasaport türü mevcut.
 
1. Bordo pasaport (Umumi Pasaport)
2. Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport) 
3. Gri pasaport (Görev Pasaportu / Hizmet Pasaportu)
4. Siyah pasaport (Diplomatik Pasaport)

2011 yılı itibariyle çipli pasaport sistemine geçildiğinden pasaport renklerinde de bazı değişiklikler oldu. Tüm pasaport türleri ve bu pasaportların kimlere hangi durumlarda verildiğini aşağıda anlattık. Bunları daha derli toplu olsun diye daha genel anlattık. Ama hemen yanlarında verdiğimiz linklerden detaylı bilgi de alabilirsiniz. 

Not: Bir de Geçici Pasaport veya Seyahat Belgesi ile seyahat etmek mümkün. Ama bunlar istisnai durumlarda veriliyor. Mesela, geçici pasaport, yurt dışındayken pasaportunu kaybedenlere, ya da pasaportunun son kullanma tarihi dolanlara, ya da sınır dışı edilenlere Türkiye’ye geri dönmeleri için verilen tek kullanımlık olmak üzere veriliyor. 
 

1. Bordo Pasaport  Kimlere Verilir? (Umumi Pasaport)

Kimlere Verilir?
Devlete hizmet eden farklı seviyelerdeki kişilerine makamlarına göre yeşil, gri ya da siyah pasaport veriliyor. Yazının devamını okuyarak buna pasaportlara aday olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bordo pasaport, bunların dışında kalan, tabiri caizse, standart vatandaşa verilen pasaporttur. Eğer yeşil, gri ya da siyah pasaport alma hakkınız yoksa bordo pasaporta başvurmalısınız. Yazının devamını okuyup diğer renk pasaportlara aday mısınız öğrenebilirsiniz.
Bordo Pasaport İle Vizesiz Seyehat
Pasaport çeşitleri arasında dolaşım gücü en sınırlı olandır. Yine de dünyaki ülkelerin yarısından fazlasına vize almadan ya da kapıda vize ya da online vize alarak girmesi mümkündür. 

Bordo pasaportluların başvuru & değerlendirme süreci yaşamadan kolaylıkla gidebileceği ülkeleri öğrenek için VİZESİZ ÜLKELER yazımızı okuyabilirsiniz. Ancak bu 102 ülkenin sadece bir kısmı tatil için idealdir. Onların da hangi ülkeleri olduğunu VİZESİZ GİDİLEN EN GÜZEL ÜLKELER VE NEDENLERİ yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Bordo Pasaport Nasıl Çıkartılır?
Eğer bordo pasaport çıkartacaksanız size yapmanız gereken işlemleri ve hazırlamanız gereken belgeleri adım adım anlatan ve faydalı tüyolar veren bir rehber hazırladık. PASAPORT NASIL ALINIR? – İŞLEMLER, GEREKLİ EVRAKLAR VE ÜCRETLER yazımız işlerinizi çok kolaylatacaktır. 

Not: Biometrik pasaporta geçmeden önce umuma mahsus pasaportun rengi lacivertti, artık bordo oldu.

 

2. Yeşil Pasaport Kimlere Verilir? (Hususi Pasaport)

Yeşil pasaport, kadro derecesi 1, 2, ya da 3 olan devlet memurlarına ve eski bürokratlara veriliyor.

Yeşil pasaport çıkarma hakkı olan kamu personeli arasında, devlette çalışan doktor ve öğretmenler de var ama kadro derecelerinin 1, 2, ya da 3 olması şartı gözetiliyor. Bu memurlar emekliliğe ayrıldıkları ya da görevden çekilme sebepleri ile görevden ayrılmış olmaları halinde de yeşil pasaportlarını koruyabiliyorlar.

Eğer siz bu tanıma uyabileceğinizi düşünüyorsanız  YEŞİL PASAPORT KİMLERE VERİLİR? yazımızdan tam olarak hangi kamu personeline ve diplomatlara verildiğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca yeşil pasaport sahibi kişinin bazı aile bireyleri de yeşil pasaport sahibi olabiliyor. Aynı yazıdan bunlar hangi aile bireyleri öğrenebilirsiniz. 

Yeşil Pasaport İle Vizesiz Seyehat
Yeşil pasaportlular leyleği havada gördü! Yeşil pasaport sahipleri, neredeyse tüm Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere, 130 ülkeye vizesiz ya da sınır kapısında ya da online vize alarak girebiliyorlar.  
YEŞİL PASAPORTA VİZE İSTEMEYEN ÜLKELER VE YEŞİL PASAPORTUN AVANTAJLARInı öğrenmek için tıklayın. 
 

3. Gri Pasaport Kimlere Verilir? (Hizmet Pasaportu) 

Yeşil ya da siyah pasaportu olmayan, resmi kurumlar tarafından bir görev için yurt dışına gönderilen kişilere gri pasaport verilir. Örneğin; normalde bodro pasaport sahibi birisi belediye ya da özel idare tarafından görev için yurt dışına giderse ona gri pasaport verilir.

Gri pasaport sahibi kişinin göreve devam ettiği sürece  bazı aile bireyleri de yeşil pasaport sahibi olabiliyor. Bilgi almak için tıklayın.
 

4. Siyah Pasaport Kimlere Verilir? (Diplomatik Pasaport)

Siyah pasaportlar, TBMM meclis üyeleri, bakanlar, orgeneraller, valiler ve büyükşehir belediye başkanları gibi devletin en üst seviyesinde görev yapan kişilere, sadece görevde bulundukları süre boyunca verilen pasaporttur. Burada sadece bir kaç örnekle kimlere verildiğini anlattık ama tam olarak hangi makamdaki kişilere verildiğini buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz. Biometrik pasaporta geçmeden önce diplomatik pasaportun rengi kırmızıydı, artık siyah oldu.

Siyah pasaport sahibi kişinin göreve devam ettiği sürece bazı aile bireyleri de yeşil pasaport sahibi olabiliyor. Bilgi almak için tıklayın.
 
 


 
 

EĞER YEŞİL, GRİ YA DA SİYAH PASAPORT ÇIKARTACAKSANIZ…

 
Pasaport çıkarma işlemi her pasaport türü için genel olarak bordo pasaportun adımları ile aynı. Ama bazı türlerin birbirinden ayrıştığı noktalar da var:

– Farklı Evraklar: Farklı pasaport türleri için farklı belgeler isteniyor. Her tür pasaport çıkartmak için gereken tüm belgeleri aşağıda ayrı ayrı anlattık.
– Başvuru Yazısı: Yeşil ve Gri Pasaport çıkarmak için, başvuran kişinin bağlı olduğu makamın yetkili kişisinden onaylı ve İçişleri Bakanlığı’na ithafen yazılmış başvuru yazısı alması gerekiyor. Bu Bordo Pasaport çıkartacaklar için gerekmiyor. Siyah Pasaport başvurusu zaten yapılamıyor. Onu sadece Dışişleri Bakanlığı kişiye sağlayabiliyor.
– Farklı Ranvedu Yerleri: Bordo pasaport başvurusu için epasaport.gov.tr adresinden ilçe Emniyet müdürlüklerinin herhangi birinden randevu alabiliyorken Yeşil ve Gri Pasaport çıkartmak için ise sadece İl Nüfus Müdürlüklerinden randevu alabiliyorsunuz.
– Pasaport Harç Bedeli: Defter bedeli tüm pasaport türleri için geçerli olsa da pasaport harç bedeli, Diplomatik (Siyah) Pasaport, Hususi (Yeşil) Pasaport ve Hizmet (Gri – Görev) Pasaport sahipleri için geçerli değil.
– Farklı Teslim Tarihleri: Son olarak Bordo ve Yeşil pasaportlar için pasaportunuz başvurunuzdan ortalama 5-7 iş günü içinde kargoya veya kuryeye veriliyor. Kargo / kurye de ortalama 3 iş günü içinde adresinize teslim ediyor. Eğer Gri Pasaport için başvurduysanız, göreve gidilecek ülke Türkiye’ye vize uygulayan bir ülkeyse gidiş tarihinizden 25 gün önce, ülkeye giriş vizesiz ise gidiş tarihinizden 15 gün önce adresinize teslim ediliyor. Bu tarihlerden önce başvuru kabul edilmiyor. 

42 YORUM

 1. Mete

  Merhabalar . Ben çocuğum . Babam müdür yardımcısı . Ben HUSİSİ PASAPORT yaani SPECİAL PASSPORT ‘um var. 2 ülkeye gittim , onlar ; Romanya ve Bulgaristan ‘dır . Yazın , Balkan Ülkeleri ‘ seyahat edeceğim .Sonra 15 Tatil ‘ de Yunanistan …

  Cevapla
 2. Merve Sena

  Merhabalar benim yeşil pasaportum var fakat Almanya’da iş başvurusu yapacağım bu yüzden bordo pasaport çıkartmak istiyorum yeşil pasaportum varken bordo pasaportta çıkartabilir miyim

  Cevapla
 3. Erdme

  Merhabalar ben esnafim hangi renk pasaport çikartacağimi bilemiyorum ama sormak istediğim başka şey var Bağkur primlerimi yatirmiyorum onun İçin yurt dişina gidebilirmiyim nasıl olucak Almanya’ya gitme gibi bir düşüncem var sizin gibi daha iyi bilenlerden yardım almak istedim teşekkür ederim hepinize şimdiden

  Cevapla
 4. Elena

  Merhabalar benim kızım türk vatandaş Türk pasaportu var ve moldoviya pasaport var soanda avropa pasaport da yaptırmak istiyorum acaba yer 3 pasaport varsa turkiyede bir problem olmazmi hani vatandaştan çıkartma konusudu ??

  Cevapla
 5. Habip yıldırım

  Yeşil pasaportu olmayan yeni atanmış memurlar davetyesiz bir şekilde gidebiliyorlar mı?

  Cevapla
 6. nihan

  sgk emeklisi kızıyım 18 yaşındayım yurt dışında okumak için yine bordo pasaport mu almam lazım ?

  Cevapla
 7. yaşar

  sgk emeklisiym 60 yaşındayım yurt dşında ne kadar süreyle turist olarak kalabilirim

  Cevapla
 8. Merve

  25 imden buyugum. Calismiyorum ailemle ikamet efiyorum ve aof de kaydim var. Babam emekli ordu mensubu. Yesil pasaport alabiliyor muyum

  Cevapla
 9. Tayfun

  Merhaba ben 38 yaşındayım 3 çocuk babasıyım almanyaya bir arkadaşımı görmeye gidicem bana söylenen tüm gereksimleri anladım fakat banka hesabı 5000 tl gözükmesi gerekiyor diyorlar banka hesaplarım benim dışımda gelişen olay dahilinde hacizli sırf bu problem yurt dışına çıkmama engel olurmu bana lütfen bu konu ile alakalı dönüş yaparmısınız teşekkürler

  Cevapla
 10. Şayan

  iyi akşamlar ben iş bankasından kd memur emeklisiyim.Yeşil pasaport ala bilirmiyim?

  Cevapla
 11. alper

  merhabalar öncelikle memnunu oldum tanıştığıma kısa keseyim benim adım alper yaşım 40 duygu ve bilge han sizlere bir sorum olacak pasaport-vize alabilir miyim ve açık öğretim lisesi öğrencisiyim okuyorum bana bu konuda yardımcı olurmusunuz

  Cevapla
 12. iskender

  merhaba;
  Eşim belediyede özel kalem müdürü statüsünden kadro derecesi 1.derece olmasıyla her ikimizde yeşil pasaport sahibi olduk.Sonrasında geçen süre zarfında çocuk nedeniyle 2 yıl ücretsiz izin sonrasında da istifasını vererek memuriyetten ayrıldı.Pasaport son kullanma tarihine kadar kullanım hakkımız var mıdır? Yoksa otomatikman iptal mi olmuştur.

  Cevapla
 13. Bedri

  Merhabalar ben çifte vatandaşlık için başvuru yaptım yapılacak olan işlemler için 10 yıllık bordo pasaport olması gerekiyormuş yeni aldım 2 ay sonra bu pasaportla Bulgaristan’a gidip işlemler yapılacak çünkü işlemler için bordo pasaport istiyorlar Ama ayni zamanda memur emeklisiyim ve süresi geçmiş yeşil pasaportum var soru yeni yeşil pasaport alabilir miyim ikisinide ayni anda kulanabilirmiyim.

  Cevapla
 14. Tarikcan

  Merhaba ben Alman vatandaşıyım Türkıyede yaşıyorum Mavi kart kullanıyorum Okulumla erasmus projesine katılacağım fakat Hizmet pasaportu alabileceğimden süpheliyim geri dönersiniz memnun olurum

  Cevapla
 15. Yasemin Atagül

  Özel ve vakıf unıversıtelerinde çalışanlar gri pasaport alabiliyor mu?

  Cevapla
 16. Halime

  Yil olarak 18 yasimdayim ay olarak doldurmadim kendi uzerime pasaport alabilir miyim

  Cevapla
 17. Halime

  Yıl olarak 18 yaşındayım ay olarak doldurmadim yurt dışına cikcaz kendi uzerime pasaport alabiliyor muyum

  Cevapla
 18. kübraa

  Ben bir tekstil firmasında calışıyorum. Eğitim için yurt dısına cıkıcam hangi pasaportu almam gerekiyor

  Cevapla
 19. nihat

  ben memurum ama yeşil için belirtilen kadro derecesinde değilim hangisini alacağım o zaman?

  Cevapla
 20. aliihsan

  Selam Şindi benim annem memur ve yeşil pasaport almaya yetkisi var onun sayesinde bende yeşil pasaport çıkartabilliyorum değilmi tabiki 25yaşına kadar

  Cevapla
 21. cansu

  ben çifte vatandaşım hem türkiye hem bulgaristan. ve bulgar bordo pasaportum var. yunan adaları için vize almam gerekiyor mu. normalde türkiyeden yunana giderken pasaportumu, bylgaristandan yunana geçerken bulgaristan kimliğim yeterli oluyor. bu durumda bulgaristan vatandaşlığımı da kullanarak vizesiz gideceğim ülkeler değişiyor mu ?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Çok anlayamadım ama sanırım şöyle demişsiniz:
   “Bulgar pasaportu ile Yunanistan’a girilebiliyor vizesiz. Yunan adalarına da o zaman gidebilir miyim?”
   Soru buysa cevap evet

   Cevapla
 22. İbrahim

  Merhaba ben hiç pasaport almadım bilmiyorum gezi amaçlı yurtdışına çıkmak için hangi renk pasaport gerekli?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Standart vatandaş yurt dışına çıkmak için bordo pasaport alır. Devlette çalışma durumunuz varsa ve belli bir kıdeme erdiyseniz yeşil pasaporta da başvurabilirsiniz. Ama sanırım siz devlet çalışanı değilsiniz

   Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Send this to a friend