TARİHİ İSTANBUL LOKANTALARI

Bu emektarlar yıllardır, hatta bazıları asırdır, İstanbulluları doyuruyorlar. Aralarında Ali Muhiddin Hacı Bekir gibi dünya litaratürüne lokumu sokan dev ustalar var. Parmak yedirmek onların işi. Kaç sallanan süt dişimi ellerinden çıkan akide şekerlerine feda ettim, kaç kez babannem diyabet dedeme “Eve getirme şunları!” diye fırça çekti Allah bilir…

Ama ne lezzetli olmak, ne de zamana direnmek tek başına yetmez! Eminönü’nde tatlı bir dükkanda başlayıp, plazma televizyonlu salonlara “terfi” edenlere küsüz. Tarihi mekanını, nostaljisini ve ruhunu, kimliksiz mekanlarla takas ederek kalbimizi kıranları listeye almadık.

Süreç her ne kadar onların omuzlarında olsa da, tarih sadece onların değil, hepimizin ortak tarihi. Yaşamalarına, tarihimizi yaşatmalarına destek olalım. Listede eksik kalan yer var ise, önerilirinizi yorumlara bekliyoruz.

1. Rejans Rus Lokantası


Rus ihtilalinden kaçan 3 arkadaşın, 1932’de İstanbul’a gelip Turkuaz adlı Rus Restoranı’nı (1924) devralması ile başlayan neredeyse asırlık hikaye… Atatürk’ün her geldiğinde 2 numaralı masayı ayırtması ile bilinen ve 1938’den beri de onun masasını rezerve tutan restoran 2015’te kapandığında bir tarihi değeri daha yitirdiğimize kahrolduğumuz Rejans tekrar açılmış! 360’ın kurucularından olan Güney Afrikalı şef burayı tekrar hayat döndürmüş, hem de aynı yerde, aynı ambiyansta (renove edilip, elden geçmiş tabi). Menü geliştirilmiş, Rus yemeklerine başka ülkelerden lezzetler de eklenmiş.

Hazır Beyoğlu’na gelmişken biraz daha aşağı yürüyüp Galata Kulesi ve Galata Kulesi mekanlarını da keşfe çıkmak iyi fikir.

Adres: Asmalı Mescit Mahallesi OIivya Geçidi No:7-A, 34435 Beyoğlu Tel: (0212) 243 83 60 Web Sitesi: www.1924istanbul.com Konum için tıklayın.

2. Orient Ekspres

Foto Kaynak: Jason Pitcher, Kapak Fotosu Kaynak: Landmarker

1883 ile 1977 yılları arasında, Paris –  İstanbul hattında servis veren Express d’Orient, yani Doğu Ekspresi, döneminin en ikonik trenlerindendi. Ünlü politikacılardan sanatçılara birçok kişiyi İstanbul’a taşırdı ve dolayısı ile Orient Ekspres restoranı ile birlikte Sirkeci Garı ülkenin dışarıya karşı yüzüydü. Artık Express d’Orient yok ama restoran hala misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. 50’lerdeki görkemi olmasa da, Türk yemekleri servis eden mutfağı ile dünyanın en iyi gar restoranları arasına girmiş. Ayrıca hala Sirkeci taraflarını ziyaret eden turist gruplarının uğradığı yerlerden. Fiyatlar da gayet makul.

Adres: Hoca Paşa, 34110 Fatih Tel: (0212) 522 22 80 Web Sitesi: www.orientexpressrestaurant.net Konum için tıklayın.

3. Konyalı 1897

Fotoğraf Kaynak: www.konyalilokantasi.com

Konyalı 1897 restoran, Konya’dan İstanbul’a uzanan bir lezzet hikayesi. Önce Sirkeci’de dört masalı, 16 sandalyeli bir lokanta olarak çalışmaya başlayan Konya Lezzet Lokantası, bir süre sonra herkesce tanınarak Osmanlı yemekleri denilince akla ilk gelen yerlerden olmuş. Burada Atatürk’ten, İngiltere Kraliçesi Elizabeth II’ ye , Pakistan Başkanı Benazir Butto’dan Amerika eski başkanı Richard Nixon’a kadar birçok ünlü sima ağırlanmış. Menüsünde hünkarbeğendi, kuzu kapama, Mevlevi pilavı, av etleri, ördek palazı gibi Osmanlı mutfağının her yerde bulunmayan lezzetleri yer alıyor. Şu an Topkapı Sarayı içinde yer alan Konyalı Lokantası da ikinci ubesi olarak 1967 yılında açılmış. Şimdi sadece bu şubesi var.

Adres: Sultanahmet Mahallesi Topkapı Sarayı, 34122 Fatih Websitesi Tel: (0212) 513 96 96 Konum için tıklayın.

4. Meşhur Filibe Köftecisi

tr.foursquare.com – Culinary Backstreets

1893’te açılmış ve Türkiye’nin en iyi köftecileri arasında seçiliyor sıkça. Köftesi kadar piyazıyla da nam salmış bir lokanta. Yaklaşık 1-2 sene önce eski tarihi yerinden taşınsa da sadece birkaç metre öteye taşınmış yani hala aynı yerde. Köftesinin lezzeti hakkında internette çarşaf çarşaf övgüler bulabilirsiniz.  Fakat porsiyonların küçüklüğü insanın hevesini kursağında bırakıyor. O yüzden giderseniz 1.5 porsiyondan az söylemeyin deriz, tadını doya doya çıkartın. Sirkeci taraflarındaysanız mutlaka uğranması gereken oldukça ye-kalk bir lokanta.

Adres: Tarihi Hocapaşa Lokantaları Sokağı No:3 Sirkeci-İstanbul Tel: 02125193976 Websitesi: www.meshurfilibekoftecisi.com Konum için tıklayın.

5. Ayaspaşa Rus Lokantası

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/AyaspasaRusLokantasi

Gerçekten otantikliğini kaybetmemiş, 1943’ten beri lezzetli yemekleriyle parmak yedirten bir lokanta. Burası Gümüşsuyu’nda şirin, şık, temiz bir yer. Borç çorbası, sarı vodka gibi birçok farklı ve alışılmadık lezzetler var. Bu yüzden hepsini bir seferde denemeniz zaten imkansız olacaktır. Kış aylarında çarşamba, cuma ve cumartesi günleri canlı müzik varmış.

Adres: Gümüşsuyu Mahallesi İnönü Caddesi Ankara Palas Apartmanı No:59 Beyoğlu-İstanbul Tel: 02122434892 Websitesi: www.ayaspasaruslokantasi.com Konum için tıklayın.

6. Pandeli Restoran

Fotoğraf Kaynak: www.pandeli.com.tr

Mısır Çarşısı’nın üst katında olan yüz yılı aşkın bir tarihi olan İstanbul’a mal olmuş lokanta Pandeli, geçtiğimiz yıllarda ekonomik sıkıntılar nedeniyle kapanmıştı. Atatürk’ün müdavimleri arasında olduğu söylenir. Kraliçe Elizabeth II, Kral 1. Juan Carlos, İspanya Kraliçesi Sofia , Audrey Hepburn, Robert De Niro, John Malkovich, Peter Ustinov, Roman Polanski, Sarah Jessica Parker, Daniel Day-Lewis, Burt Lancester, Melina Merkuri, Sean Connery gibi bir çok büyük ismi ağırlamış. Neyse ki 2018’de mavi fayanslarını, zevkli ve tarihi dokusunu koruyan bir restorasyon sonrası yeniden açıldı. Gözümüz aydın! Hala o lezzetli yemeklerini yeme fırsatı bulamadıysanız artık ikinci bir şansınız var.

Adres: Mısır Çarşısı No: 1, 34110 Fatih Websitesi: www.pandeli.com.tr Tel: (0212) 527 39 09 Konum için tıklayın.

7. Tarihi Bankalar Lokantası

www.bankalarlokantasi.com

1947’de Karaköy’de açılmış, açıldığı dönemlerden beri özellikle Bankalar Caddesi’ndeki sigorta ve banka yöneticilerinin ve çalışanlarının tercih ettiği bir lokanta. İstanbul’un en iyi esnaf lokantalarından biri burası fakat fiyatlar ortalama esnaf lokantalarının biraz üzerinde. Her zaman bulunan et, balık, tavuk yemek çeşitleri dışında her gün farklı çıkan menüleri oluyor. Sitelerinde haftalık olarak o haftanın günlük yemek menülerini ve fiyatlarını bulabilmeniz çok kullanışlı gitmeden önce oradan kontrol edebilirsiniz. Hünkar beğendi, köfte ve efsane ermeni tatlıları en lezzetlilerinden.

Adres: Perşembe Pazarı Caddesi No:5 Bankalar Caddesi Karaköy-İstanbul   Tel: 02122450949  Websitesi: www.bankalarlokantasi.com   Konum için tıklayın.ü

8. Kanaat Lokantası 1933

tr.foursquare.com – Sedef Piker

3 Comments

  1. Bu güzel çalışmaya Yedikule’deki Safa Meyhanesi’ni eklemenizi tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir